Chlapi jsou borci, zatímco ženský jsou děvky
V takovém prostředí se pak nevázaný, anonymní, čistě tělesný sexuální styk – považuje se hlavně za mužské záležitosti.
Sexuolog Petr Weiss říká, že zatímco muži jsou v sexu méně vybíraví a mají sklon i k anonymnímu sexu, ženy (protože evolučně musely mnohem více dbát o kvalitu svých sexuálních partnerů už jen z hlediska možného otěhotnění), jsou podstatně selektivnější než muži.
Reprodukční úspěšnost žen byla přímo úměrná jejich schopnosti vybrat geneticky co nejkvalitnějšího a současně i oddaného sexuálního partnera. Weiss tvrdí, že pokud by se mělo uvažovat o eventuálních pocitech viny nebo studu, respektive o jejich absenci, tak v tom hraje rozhodující roli religiozita.
Americký antropolog a psychiatr Tim Hall říká, že v zásadě utajený vlastní sexuální touhy vychází ze staletími modelovaných lidských představ o rozdílných rolích obou pohlaví, které jsou ještě pořád v rozporu se sociálními a kulturními změnami, k nimž v moderní době došlo: „Ženy jsou vychovávány pro pasivní úlohu příjemce. Když se ženy snaží zaujmout aktivní sexuální roli, muže to často poleká.“
V důsledku toho je podle něj méně pravděpodobné, že budou ženy otevřeně hledat uspokojení svých tajných přání: „V mužích - kteří po tisíce let plnili společenskou roli lovců a živitelů - je určitá instinktivní složka, která je vede k tomu, že odmítají ženy, jež se zdají příliš dostupné.“
Tento přístup podle Halla vysvětlují hluboce zakořeněné instinkty související s reprodukcí a evolucí. Když žena například vyjádří sexuální touhu, může tak vysílat k muži signál, který jeho podvědomé oblasti myšlení varuje, že v touze po fyzickém potěšení může být jednou nevěrná.
Antropologové zase tvrdí, že naše tradiční sexuální role měly v raných dobách lidstva svůj praktický účel: oddělení povinností umožňovalo větší úspěch rodiny nebo kmene. Ale Hall zároveň dodává, že tyto z generace na generaci předávané postoje „zanechaly velké stopy v naší genetické výbavě." Instinkty, které z ní vycházejí, by však podle jeho názoru nemusely mít až takovou rezonanci v našem moderním světě, kde mají ženy nezávislé a rovnoprávné postavení“.
„Kulturní a společenské změny se odehrávají rychleji než změny genetické. Muži budou ještě dlouho mít tendenci si vybírat ženy, které jim porodí zdravého potomka, které se budou starat o jejich blaho a které nebudou patřit nikomu jinému,“ říká dále Hall. I když u českých mužů moc nefunguje tradice machismu, jež v jiných společnostech ovlivňuje vzorce mužského chování.
