Poplatky demotivují banky přemýšlet, jak efektivněji investovat peníze
Fabiano Golgo – Dříve jste pracoval pro dohled nad bankovním sektorem v Massachusetts, nyní se prezident Barack Obama rozhodl jmenovat vás šéfem této nové vládní agentury, která bude dozírat na americké banky. Můžete z této pozice regulovat bankovní poplatky?
Steven Antonakes – Není nezbytné regulovat nebo bankám říkat, jak by měly poplatky stanovovat, ale jistě nebude od věci široce publikovat porovnávání výše bankovních poplatků jednotlivých bank, takže zákazník bude mít možnost si zvolit banku, která mu bude co nejvíce vyhovovat a zároveň si stanovit limit, co má nebo nemá být dále zpoplatněno. Konec konců, pokud si banky účtují bankovní poplatky za každou i sebemenší službu, nenutí je to přemýšlet o tom, jak lépe a efektivněji investovat peníze, které máme u nich uloženy. Amerika je ovšem pyšná na to, že je zemí, kde vše řídí a vyrovnává trh a síla zákazníků. Takže mým úkolem je dohlédnout a možná i vytvořit tlak či dokonce zveřejňovat případná zneužívání, ne však strkat nos do jejich byznysu pokud to nebude ve veřejném zájmu a zároveň pokud na to neupozorní jiný regulační orgán. Protože je to zcela nová instituce založená prezidentem Obamou, je to vzrušující příležitost ji budovat od základů.
FG – Může tato agentura podpořit vytvoření bezplatného mobilního bankovnictví pro chudé? Mohli by Afroameričané, Hispánci a chudé komunity profitovat na americké ekonomice, kdyby služby jako M-Pesa se staly realitou rovněž v USA?
SA – Americký kongres ustavil tuto agenturu pro to, aby vyjádřil své obavy z toho, že bankovní regulátoři byli příliš úzce zaměřeni na bezpečnost a zdraví bank, aby zaručila, aby instituce nebyly schopné nezdravých praktik, jako jsou půjčky, které si klienti nemohou dovolit nebo nejsou schopni je splácet, nebo navyšování kreditů zákazníkům, kteří již jsou v hlubokých dluzích, což vše vedlo téměř k bankrotu v USA. Mým úkolem a odpovědností bude zastavit takovéto chování bank a zajistit, aby byly nabízeny takové služby a produkty, které jsou v souladu s finanční situací klienta. Přivítal bych určitou adaptaci systému M-Pesa, který je využíván v Keni a v jiných zemích, pro chudší populace v USA, toto je však za hranicí mých pověření.
FG – Dobře, vy jste se v Massachusetts stal známým svým ostrým vystoupením proti agresivním půjčovatelům peněz, kteří se zaměřovali na chudé, tlakem na banky, aby uvolňovaly více informací o bankovních poplatcích a byl jste otevřený i dalším akcím, navrhovaných zákaznickými aktivisty. Nebudete v tom dále pokračovat nyní, když jste ve Washingtonu?
SA – Budeme dělat to, co je v limitech našeho mandátu, vytvořeného a řízeného prezidentem Obamou. Mohu otevřít diskusi o bankovních poplatcích, budu však dělat jen to, co rozhodne Bílý dům.
[Tento rozhovor jsem dělal pro www.bankovnipoplatky.com]