Má česká věda zmizet?

07. 08. 2009 | 09:41
Přečteno 9539 krát
Minulý měsíc se na prezidenta republiky obrátili dopisem dva významní vědci z Akademie věd České republiky a upozornili jej na hrozící existenční problémy Akademie věd, plynoucí z plánovaného drastického snižování jejího rozpočtu. To by, jak se obávají, vedlo k výraznému omezení jejího provozu, ne-li postupnému zániku. Podle prohlášení prezidenta, které bylo zveřejněno včera, je však správné, aby rozpočet státu na vědecké bádání klesl. V době krize podle něj nemá věda nijak privilegované postavení v porovnání například se zdravotnictvím či policií a bude tedy muset šetřit. Obavám pracovníků Akademie věd prý sice rozumí, jako ekonom s nimi však nesouhlasí. Akademie věd se zkrátka má uskrovnit, tak jako ostatní.

Člověk neznalý situace prezidentovu prohlášení jistě také snadno porozuměl - takto jednoduché zdůvodnění zní velmi logicky. Vzhledem k tomu, že pan prezident měl dost času na to, aby si zjistil fakta, jsou však jeho výroky nejspíše dokladem toho, že mu dopis vědců, kteří se na něj obrátili, za tu námahu nestál.

Současný proces takzvané reformy vědy a výzkumu totiž zahájila Rada vlády pro výzkum a vývoj již v době vlády premiéra Topolánka (kuriózní je, že ten sám mi dříve veřejně sdělil, že stát pod vedením ODS má v úmyslu vědu a výzkum podporovat...). K poklesu rozpočtu Akademie věd by tedy v rámci tohoto procesu bylo došlo i bez krize, jen by pravděpodobně nebyl tak výrazný a rychlý. Ale tak dlouhé paměti dokonce ani není třeba: i současná prozatímní vláda premiéra Fischera na jaře velmi brzy po svém jmenování prohlásila, že v zájmu zachování konkurenceschopnosti České republiky bude i v době krize věda a výzkum její prioritou a že výdaje státu v této kapitole se snižovat nebudou. V souladu s tím pak zůstal příslušný objem peněz v navrhovaném rozpočtu na příští rok zachován.

Kde je tedy háček? Akademie věd se zabývá - spolu s některými vysokými školami - zejména výzkumem základním. To není nic neobvyklého: státní instituce základního výzkumu financují všechny vyspělé státy, neboť je dobře známo, že především z něj lze očekávat nové překvapivé objevy. Ty pak může dále využívat výzkum aplikovaný, který je spojený se soukromým kapitálem a je schopen dovést některé poznatky do stavu praktické využitelnosti.

Jenomže podle plánů Rady vlády pro výzkum a vývoj - které schválila i současná vláda - tomu má být přesně naopak: základní výzkum má být utlumen, zatímco stát bude na jeho úkor více podporovat firmy které se přihlásí s žádostí o dotaci svého aplikovaného výzkumu. To sice může také přinést užitek, nikdo však v praxi nebude zkoumat, zda by dotyčná firma neměla dostatek vlastních prostředků a tedy zda dotaci opravdu potřebuje. K doložení tohoto tvrzení se stačí přesvědčit, že kromě menších firem dostávají běžně od státu peníze na tzv. aplikovaný výzkum významné a kapitálově silné společnosti.

Jádro věci je tedy zde: v případě Akademie věd se nejedná o žádné šetření. Současnou politikou je výrazně více než dříve dotovat firmy, a nikoliv umožňovat svobodné bádání, jehož výsledky by přitom, což je nutno zdůraznit, byly prokazatelné. Při uplatňování takového záměru by pak bylo stěží možné očekávat pokroky v mnoha oblastech, které považujeme za samozřejmé: třeba nová antivirotika, léky proti AIDS nebo klíšťatům, nové nanotechnologie nebo poznatky o české historii. V horizontu několika roků bychom si snad ničeho nevšimli, nicméně bychom se postupně stávali zemí bez špičkových znalostí, vhodnou ještě více než dnes zejména pro montovny, které se však mohou odstěhovat tehdy, kdy to je pro ně výhodné. Zdá se vám tato strategie správná z hlediska ekonoma?

Chce-li však pan prezident srovnávat Akademii věd se zdravotnictvím, jsem pro. Jistě vám neušlo, že - krize nekrize - dochází v současnosti k poměrně výraznému zvýšení platů zdravotních sester. Je to určitě v pořádku: o jejich důležitosti nikdo nepochybuje. Naproti tomu zvyšování míry financování vědy nyní nikdo nepožaduje, vždyť už i jen zachování rozpočtu Akademie na příští rok by byl obrovský úspěch. Vědci se teď spíše opět snaží veřejnosti vysvětlovat a obhájit dlouhodobý význam základního výzkumu pro společnost a zabránit postupné likvidaci Akademie věd. Navzdory všem nepříznivým snahám a prohlášením přece jen věřím, že se to podaří a že nakonec český základní výzkum a vzdělanost k zániku odsouzeny nebudou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schlimbach napsal(a):

domnívám se, že je nutné změnit ekonomické vztahy ve společnosti, aby bylo možné vytvořit dostatek vlastních zdrojů a nebýt závislí na cizích zdrojích, je nutné postavit naši společnost zase na obě nohy http://ekonomickareforma.sw...
07. 08. 2009 | 09:50

Taoiseach napsal(a):

Nojo, když oni ti vědci zase zlobí. Co si s nimi kdysi musel vytrpět Antonín II. Dobrotivý! Dnešní panovník přičítá odpovědnost za krizi "mnoha vědeckým oborům a jejich představitelům", protože neupozorňovali "na rizika bezhlavě a voluntaristicky expandujících odvětví, různých finančně astronomicky náročných a vědecky nepodložených alarmismů (jako je například 'bublina' tzv. globálního oteplování), ale naopak se lehkomyslně podíleli na výhodách dlouhodobými faktory nepodloženého růstu a příliš dlouhé konjunktury a těžili z nich,...". Kdyby si vědci předem nastudovali dílo slovutného profesora Klause, jistě by získali správný pohled na svět a hned by se jim dařilo lépe.

Takhle holt je třeba věnovat na místo pár mld Akademii celých 68 mld firmám jako ČEZ, jehož ředitel ví, co se patří, a ze svého platu (na který každý měsíc přispívá se skřípěním zubů každá domácnost) sponsoruje školu syna slovutného profesora...
07. 08. 2009 | 10:52

JAHA napsal(a):

Ad: autor

"kuriózní je, že ten sám mi dříve veřejně sdělil, že stát pod vedením ODS má v úmyslu vědu a výzkum podporovat...)"

Zda sa mi, ze cela debata o Akademii vied, o zakldnom vyskume a o vyskume na vysokych skolach sa zuzila LEN na prachy. Viem, peniaze su az na prvom mieste, ale nevie si nikto predstavit podporu vedy a vyskumu aj INAK, len peniazmi? T. j. kto nedava peniaze nepodporuje vedu a vyskum? Len tak namatkovo ma napadlo - zefektivnenie cinnosti, prerozdelenie prostriedkov po dokladnej analyze podla vysledkov, ci podla poradia dolezitosti, odstranovanie byrokratickych barier pri ziskavani grantov, propagacia ceskej vedy aj na politickych forach a tym pritiahnutie zaujmu investorov z inych krajin...Samozrejme, je treba mat co zahraniciu ponuknut.
07. 08. 2009 | 11:00

buldatra napsal(a):

Vezměme to z té lepší stránky.
Například takový bájný pták Fénix taky nikdy nehází flintu do žita.
07. 08. 2009 | 11:02

Paterik napsal(a):

JAHA:

bohužel platí "bez peněz do molekuláry nelez". Ne všechno se dá dělat na koleně a výsledky jsou bohužel dost obtížně měřitelné. Ne každý má to štěstí, že připadne na něco, co mu otisknou v Nature.
07. 08. 2009 | 11:11

SuP napsal(a):

Pánové (a dámy), s těmi "montovnami" bych prosil opatrně.
To, že průmyslová výroba dnes musí být z velké části uzpůsobená tak, aby mohla zaměstnávat co nejblbější (tudíž nejlevnější) lidi, neznamená, že naše je horší než kdekoliv jinde na světě. Je to trend a je nutné s ním držet krok. Neuvědomujete si, kolik nápadů a práce je v zařízení takové "montovny", aby plnila svůj účel. A myslíte, že ji zařizuje KDO? My sami. Pouze s relativně malým počtem těch schopných. A divili byste se, většinou z komponent od domácích výrobců.
Na rozdíl od montoven si většina z Vás považuje našeho zdravotnictví. Nic proti tomu. Ale svým způsobem je to údržbářství jako fík, porovnatelný s lepším servisem. Přístroje a diagnostika převážně zahraniční, účinné léky jakbysmet, "jen" je potřeba se s tím naučit dobře zacházet. A samozřejmě, to každý nezvládne, tam už musíme vyniknout vlastními silami. A to je dobře. I zase je z tohoto údržbářství spousta vyjímek, jako například špičkové chirurgické zákroky. Tam je to jednoznačně o šikovnosti a profesionalitě, kde zahraniční vybavení sice pomáhá, ale není tím podstatným.

Nejsem zastáncem likvidace nebo omezování naší "skleníkové" vědy. Ale že by nebylo potřeba kontrolavat, jak je financování účelné?
07. 08. 2009 | 11:17

SuP napsal(a):

P.S. -
To "nejblbější" nemyslím pejorativně!! Jen mi to přijde jako nejjednodušší výstižná charakteristika...
07. 08. 2009 | 11:22

JAHA napsal(a):

Ad: Taoiseach
"Takhle holt je třeba věnovat na místo pár mld Akademii celých 68 mld firmám jako ČEZ, jehož ředitel ví, co se patří, a ze svého platu (na který každý měsíc přispívá se skřípěním zubů každá domácnost) sponsoruje školu syna slovutného profesora..."

To viete, bez elektriny sa dnes vyskum robit neda:-). To je asi ta slubovana podpora vede a vyskumu. Sice dooost velkou oklukou, ale predsa:-).
07. 08. 2009 | 11:27

Bara napsal(a):

Sup - s vaším příspěvkem by se dalo souhlasit, ale je poněkud mimo mísu. V případě Akademie věd se vůbec nejedná o otázku kontroly účelného vynakládání prostředků. Kdybyste se v tom prostředí pohyboval, tak byste musel vědět, že kontrola vynakládání finančních prostředků je tam už dneska tak důkladná, jako snad nikde jinde. Kdyby se takhle kontrolovaly ve zdravotnictví, to byste koukal, kolik by se ušetřilo, a jak by najednou bylo dost na kdeco!
07. 08. 2009 | 11:36

Karel napsal(a):

Vědci se obrátili na špatného člověka, ten za jediné vědce považuje bankovní manažéry a své dlouholeté souputníky - Salzmanna, Kočárníka a Dybu a ti jak známo vůbec nestrádají.
07. 08. 2009 | 11:38

Pavel napsal(a):

Vědci by měli být tak skromní jako třeba státní úředníci. A na to je pam president pes. Třeba pan Dohnal z NKÚ každý den usíná v procovském bytě a nájem za něj činí 70 000,- Kč měsíčně. A že mladé talenty u nás nemají šanci. Vemte si výkonného ředitele Ředitelství silnic a dálnic vystudovaného muzikologa má ve svých třiceti takový plat, že za své narozky dal 750 000,- Kč. To musí být tedy vědec.
07. 08. 2009 | 11:45

SuP napsal(a):

Bara -
Otázka je, co považujeme za "kontrolu účelného vynakládání"...
Rozhodně si pod tím nepředstavuji hlídání, jestli se nekrade nebo nehýří....
Vážím si těch, co za všech okolností dokážou zůstat v míse.
07. 08. 2009 | 11:48

Paterik napsal(a):

Supe:

za co si myslíte, že ty peníze vyhazujeme? Určitě si nekupujeme tři služení limuzíny jako jistý pan Dohnal. Molekulára je dneska nalezlá úplně všude a ta se nedá dělat levně.
07. 08. 2009 | 11:50

JAHA napsal(a):

Ad: Bara
Asi ste nepochopil(a), co si myslim, ze SuP i ja predtym som mal na mysli pod pojmom "ucelne vynakladanie prostriedkov". Nie kontrola "ucelneho vynakladania prostriedkov" samokontrolou (ci naslednou kontrolou Kontrolnym uradom, ci Financnou spravou) v danej institucii (uz zo zakona je kazda organizacia povinna KONTROLOVAT ucelnost...pouzitia financnych prostriedkov), ale z pohladu najmenej "o patro" vyssieho.
07. 08. 2009 | 11:58

JAHA napsal(a):

Este polopatisticky doplnim. Teda nie ucelnost vynakladania PRIDELENYCH prostriedkov pre organizaciu..., ale ucelnost PRIDELENIA prostriedkov v nejakej vyske pre tu ktoru konkretnu organizaciu...
07. 08. 2009 | 12:02

SuP napsal(a):

Paterik -
Já jsem psal něco o vyhazování??

Zajímavé je ve všech debatách, jak člověk dokáže začít být přecitlivělý, když se sáhne právě na ten jeho "zoubek" ....
:-)
07. 08. 2009 | 12:51

Bara napsal(a):

Sup a JAHA - nechci se hádat o slovíčka. V každém případě tu vůbec nejde o účelné vynakládání prostředků, nějaké kontroly či cokoliv podobného. Jednoduše je za vším zájem o likvidaci Akademie za účelem získání jejích atraktivních budov, pozemků atd., a zřejmě i zájem určitých skupin získat peníze, které by se na Akademii ušetřily. Toť vše.
07. 08. 2009 | 13:11

Paterik napsal(a):

SuP:

jenom abychom si vyjasnili jednu věc - já pracuju ve vědě, ale s akademií nemám vůbec nic společného. I kdyby ji zítra zavřeli, tak mne se to vůbec nedotkne.

vy jste se ale ve vašem příspěvku zmínil, že je třeba kontrola účelnosti vynakládání prostředků. Já na to říkám, že věda je prostě finančně náročná a výsledek je vždy nejistý. Jistě má smysl posuzovat, jaký projet je smysluplný, ale od toho máme všechny ty grantové komise. Bohužel byrokratické hledisko není při hodnocení vědy moc úspěšné.
07. 08. 2009 | 13:14

SuP napsal(a):

Bara -
Tak se zdá, že o Vám o tu vědu zase tak moc nejde?
A jak jste došla k tomu, že ty "lukrativní" budovy a pozemky jsou akademie? Ona je někdy koupila? Nebo postavila? Pokud vím, tak Akademie věd bylo vždycky vytrucované děcko. A prostředky na činnost vždycky byly státní. A totéž s budovami a zařízením.....
07. 08. 2009 | 13:21

SuP napsal(a):

Paterik -
To mi bylo jasné, když jste napsal "molekulárka".... Že pracujete ve vědě, ale ne tak úplně v akademii, ale spíš na tom "aplikovaném" konci.
07. 08. 2009 | 13:25

Bara napsal(a):

Sup - nevím jak jste došel k názoru že mi o vědu nejde. Mně na rozdíl od vás a jiných právě ano!
07. 08. 2009 | 13:59

Paterik napsal(a):

SuP:

já jsem v podstatě na pomezí aplikovaného a základního - děláme na výzkumu v hematoonkologii. Ale molekulára je dnes všudypřítomná, je stejně podstatná pro základníky i aplikanty. PCR dneska už patří do základního vybavení každé laborky.

Ale tady jde o něco jiného. Všechny vlády stále mumlou cosi o tom, že věda je naše priorita. Pokud takhle zacházejí s prioritami, tak si nepřeju vědět, jak zacházejí s méně významnými věcmi. Pokud si vláda přeje víc peněz do aplikovaného výzkumu, proč je tam prostě nedáz rozpočtu? Proč musí kvůli tomu zkrátit základní výzkum?
07. 08. 2009 | 14:15

Bartoloměj Vaic napsal(a):

Pane Kadleci, můžete mi prosím sdělit, v čem konkrétně Fyzikální ústav, potažmo konkrétně vaše laboratoř, zvýšil konkurenceschopnost české ekonomiky? A kolik to zvýšení stálo nás daňové poplatníky?
07. 08. 2009 | 15:19

Michal Hocek napsal(a):

Pan Vaic je dalsi v rade, kdo vubec nepochopil smysl a cile zakladniho vyzkumu. Zakladni vyzkum posouva lidske vedeni a iniciuje dalsi pripadne aplikace objevu - prime zvyseni konkurenceschopnosti musi delat prumysl tim, ze bude vhodne vysledky zakladniho vyzkumu dale aplikovat.

Vzhledem ke globalnimu charakteru vedy se az na vyjimky ani neda cilit na aplikace v CR - ale i aplikace jinde muze prinest efekt - licencni poplatky, ktere stat dani - napr UOCHB odvadi na danich z licencnich poplatku 150 mil. rocne - kolik platite dane vy - danovy poplatniku?

Nebo, kdo do 3 let nezvysi konkurenceschopnost ceske ekonomiky, tak ho zrusime? ZOO bude produkovat maso a vejce; divadla zavreme, aby nezdrzovaly lidi od prace...
07. 08. 2009 | 16:16

SuP napsal(a):

Paterik -
..."Pokud takhle zacházejí s prioritami, tak si nepřeju vědět, jak zacházejí s méně významnými věcmi. ..."

Mohl bych vyprávět! (coby drobný samoživitel....)
07. 08. 2009 | 16:40

Bartoloměj Vaic napsal(a):

Nevidím důvod, proč by měla mít AV ze zákona výsadní postavení. Ať se jednotlivé ústavy přetvoří na neziskové ústavy se samostatným financováním a shání si granty a zakázky, jako kdekoliv jinde. Ty dobré přežijí, ty špatné ne - není důvod tam platit z daní ty, kteří si tam jen popíjejí kafe a stěžují si, jak je na ně stát nespravedlivý.
07. 08. 2009 | 17:39

Michal Hocek napsal(a):

to BV - vidim, ze jste opravdu "odbornik". Ustavy jsou samostatne v.v.i. - jejich zrizovatelem je ale AV a pres rozpocet AV jde jejich institucionalni financovani. AV se ze zakona (!) zabyva zakladnim vyzkumem - nikoli zakazkami. Institucionalni financovani plati provoz a cast mezd - na vlastni vyzkum musime shanet granty. Bez institucionalniho financovani neprezije zadny ani sebelepsi ustav. Kafe samozrejme pijeme - ale krome toho delame desitky hodin prescasu tydne, prestoze to nikdo neoceni (vetsina si o nas mysli, ze jsme blazni) - proste proto, ze nas to bavi...
07. 08. 2009 | 17:55

Rosanellus napsal(a):

Bartolomeji Vajcovi:
Mate odpoved na otazku, proc ve vsech vyspelych zemich podporuji vedu, jsou tam podobne ustavy jako v Cesku, a ze na ni davaji podstatne vetsi dil ze svych rozpoctu?
07. 08. 2009 | 19:01

Bartoloměj Vaic napsal(a):

Rosanellus: Asi se shodneme, že zdaleka nejefektivnější výzkum stejně jako nejkvalitnější univerzity mají v USA. A je tam snad nějaká Akademie věd? Není. Za to tam jsou zdaleka nejlepší univerzity poskytující nejlepší vzdělání. To naše ekonomika potřebuje, ne odtáhnout nejkvalitnější lidí do ústavů, kde je jejich podíl na předávání vědomostí neoddiskutovalně nižší. Myslím, že třeba když za ty peníze, které dostává AV, zaplatíte kvaůlitní učitele jazyků na střední školy, ekonomice to pomůže daleko víc.
07. 08. 2009 | 20:07

jojo napsal(a):

Pan kadlec uz si hned v prvnim odstavci vymysli. Prezident nenapsal, ze si mysli, ze je spravne aby rozpocet statu na vedu klesl. On by to ani nenapsal protoze je to nenormativni ekonom.

Ostatni jsou jiz davno obehrane argumenty, jen prezidentova slova potvrzujici.
07. 08. 2009 | 20:42

jojo napsal(a):

Podsouvat, kdyz prezident reaguje na dopis dvou vedcu, ktere mimochodem sam ocenil, ze haji platy sttanich uredniku a rozhazovani jak to dela Pavel je hodne slizske. Nemate nic jineho k veci?
07. 08. 2009 | 20:44

Honza napsal(a):

Bartolomej Vaic:
"zdaleka nejefektivnější výzkum stejně jako nejkvalitnější univerzity mají v USA. A je tam snad nějaká Akademie věd? Není."
Ale je. Jmenuje se "National Academy of the USA" a je to sbor předních vědců (něco jako Učená společnost). Věcně podobné naší AV jsou v USA tzv. National laboratories, kterých je kupodivu spousta a pracují v nich desítky tisíc vědců.
Obávám se, že nevíte, o čem mluvíte, vážený pane Vaici.
07. 08. 2009 | 23:40

jipan napsal(a):

Pan prezident může být těžko s vědci za jedno, když jeho články nejsou v žádných vědeckých ekonomických časopisech (-dle Švejnara...)
08. 08. 2009 | 09:49

Bartoloměj Vaic napsal(a):

Honza: Tak s tou učenou společností USA to beru jako vtip, který s touhle debatou nemá co dělat, a s těmi national laboratories - Ano, také tam jsou výzkumné ústavy, ale rozhodně mají absolutně jiný základ (jestli myslíte ty financované Department of Energy - česká obdobda DOE je MPO) než naše AV a pokrývají daleko menší procento výzkumu než u nás. A když se podíváte na jejich názvy - např. Princeton Plasma Physics Laboratory, Lawrence Berkeley National Laboratory, Stanford Linear Accelerator Center - jejich univerzitní původ a propojenost se nezapře. A dle wikipedie - Most of the DOE national laboratories are actually federally funded research and development centers administered, managed, operated and staffed by private corporations and academic universities under contract to DOE - prostě je to něco jiného.
08. 08. 2009 | 11:04

kazimir napsal(a):

Přirovnání AV ČR k ČEZ zde v diskusi sedí.
Od pisatele blogu chybí výčet tetrahertzových technologií v Česku s tabulkou jejich ekonomických přínosů v mld Kč.A i dotací od státu.Má dáti-dal,dostal apod.
08. 08. 2009 | 11:53

David Kalhous napsal(a):

K těm americkým univerzitám: nepochybuji, že na spoustě z nich fungují ústavy, jejichž zaměstanci příliš učení nemají a univerzity prostě jenom těží z toho, že mají na své půdě velká jména.
08. 08. 2009 | 12:32

jirizlatuska napsal(a):

DK: Srovnavat americke instituce s nasimi je vubec osidne. Lisi se vyrazne stat od statu a instituce od instituce. (Rozdili jsou obcas zcela necekane: Jsou i slusne univerzity, jejichz prijem z uctovani skolneho je nizsi, nez prijem z najmu za povinne ubytovani studentu na kolejich.) Krome toho tam jsou samozrejme i ciste vyzkumne instituce, krome casto tradovanych statnich se da jmenovat treba Advanced Research Institute v Princetonu (pusobili tam treba Einstein nebo Godel, s odstupem se vuci tomu, ze se tam neuci, vyjadruje napr. R. Feynman v kapitole Distingueshed Professors v knize Surely You're Joking, Mr. Feynman, vysla i cesky) nebo Stanford Research Institute. Vazba americkych neziskovek na verejne financovani navic s nasim prostredim neni porovnatelna; zpusob, kterym ziji ze jmeni nahromazdeneho pres prispevky odecitatelne z dani je tam ekvivalentem naseho institucionalniho financovani od statu (jen to nase je mnohem nejistejsi, nez to jejich...).
08. 08. 2009 | 19:04

hugo napsal(a):

je třeba si uvědomit,že socialismus skončil,neexistuje čssr,neexistuje ekonomika schopná financovat vědu a výzkum,s tím je třeba se smířit,prostě v česku to nikdo nezaplatí a nikomu to k ničemu není,upřímně řečeno,proč by lidé ze svých daní měli platit výzkum,jehož využití zúročí někdo jiný?
08. 08. 2009 | 20:17

jogín napsal(a):

hUGO: Protože bez toho výzkumu "k ničemu" zmizí po deseti letech lidé schopní pracovat ve výzkumu na zakázku a za dalších deset let budou univerzity produkovat jen kecaly, kteří nejsou schopní ani uvést do chodu dovezenou technologii.
08. 08. 2009 | 23:00

Martin napsal(a):

Můj osobní názor: pokud vylučuje slepé cesty, tak českou vědu nemá smysl financovat !!!
Je lepší a levnější koupit si výsledky !!!
Nyní mě bijte...
08. 08. 2009 | 23:08

jogín napsal(a):

Sakra, už mě ti rozumbradové lezou na mozek. Protože nepotkají molekulárku na silnici nebo u benzinové pumpy, myslí si, že je k ničemu. Jenže když jde o to, jestli mají žloutenku C nebo španělskou chřipku, dostane jejich krev speciální laboratoř, která udělá diagnozu. Paterik by mohl hodiny povídat o vyšetření a výzkumu leukemií a rozuměli by z toho každé třetí slovo. Pořádná část potřebných metod se sem dostala přes Hořejšího ústav. Baxter tady dělá vakciny- myslíte si, že dovezl všechen personál z Ameriky? Ona věda není jen teoretizování, ale taky řemeslo co se dělá rukama a zatraceně náročné. A bez základního výzkumu je úroveň výuky fofrem za opicema- svět nečeká.
08. 08. 2009 | 23:59

Medikolog napsal(a):

Sám jste řekl: základní výzkum poskytuje případné výstupy výzkumu aplikovanému - do soukromého sektoru. Ale když ten soukromý sektor neplatí skoro žádné daně, vynucuje si úlevy, nepatří ani Čechům ale cizincům takže zisk je z ČR extrahován, pak není důvod financovat základní výzkum, protože si jeho případný přínos musíme stejně draze koupit od zahraničních majitelů - ať základní výzkum financuje Čech, či Hotentot. Čech si při narůstajícím zadlužení prostě takový přepych již nemůže dovolit. Bohužel mu už v ČR průmysl nepatří.
09. 08. 2009 | 05:57

Růže napsal(a):

Co pan Filip čeká od demagoga Klause,který není učenec,vědec,který nejde příkladem dětem a lidem v ochraně přírody a píše bláboly ve svých knihách ,který nemá hezkou vizi pro občany !!!
09. 08. 2009 | 07:55

Altov napsal(a):

Stát nemá peníze. Krize spolu s daňovými změnami ODS stát připravila o dost a te%d se musí šetřit. Došlo i na vědce. Místo aby AV udělala nějaká opatření a zredukovala "netechnická" pracoviště tak kvičí. Ale ano určitě základní výzkum smysl má ale šetřit musíme všichni. Lze si položit otázku co nám přiineslo takové MS v Liberci apod. Peněz je dost, ale jsou špatně rozděovány.
09. 08. 2009 | 08:32

cézar napsal(a):

k čemu by mělli gojimové vědu? Mají se starat o to jestli platí dost na rómy a platit včas za drogy do Kosova
09. 08. 2009 | 09:35

Petr Buben napsal(a):

Ceska veda, zakladni vyzkum musi zustat silne, solidni, na svetove urovni a vynikajici.
Jine cesty neni.

Akademie Ved se rozkradat nebude.

Miliardy vydane nebo rozdane nebo vyhozene nekam nyni podpori rozvoj ceske vedy.

Stat a vlada musi podporovat vedu, prumysl sve zeme. Nejen vedu, ale i jeji prumyslove aplikace.

ZNOVUOBNOVIT tradicni ceske podniky, zahajit nove vyrobni programy. Nove moderni technologie, vyrobky. Investice. Nanotechnologie, hybridni, elektricka, plynova vozidla. Vetrne turbiny, solarni termalni elektrarny, solarni clanky, geneticke inzenyrstvi. Pocitace, displeje, mobilni telefony, polovodicove pameti. Tesla, Praga, Liaz, Skoda, ceske pivo ..atd.

51% statni - dohled nad rozkradanim, zisky zustanou prevazne doma.
Financovat z miliard nakradenych v predeslych letech, napriklad.

Kdyz to dokaze postavit Korea na zelene louce, Cechy budou jeste lepsi.

Je treba zacit nyni.

Vladu, ktera nepodpori cesky prumysl a vedu, neni treba.

Petr Buben twitter.com/zpravy

http://www.novinky.cz/vzdel...
http://podpisova-akce.avcr.cz/
http://ohrozeni.avcr.cz/Ceska veda, zakladni vyzkum musi zustat silne, solidni, na svetove urovni a vynikajici.
Jine cesty neni.

Akademie Ved se rozkradat nebude.

Miliardy vydane nebo rozdane nebo vyhozene nekam nyni podpori rozvoj ceske vedy.

Stat a vlada musi podporovat vedu, prumysl sve zeme. Nejen vedu, ale i jeji prumyslove aplikace.

ZNOVUOBNOVIT tradicni ceske podniky, zahajit nove vyrobni programy. Nove moderni technologie, vyrobky. Investice. Nanotechnologie, hybridni, elektricka, plynova vozidla. Vetrne turbiny, solarni termalni elektrarny, solarni clanky, geneticke inzenyrstvi. Pocitace, displeje, mobilni telefony, polovodicove pameti. Tesla, Praga, Liaz, Skoda, ceske pivo ..atd.

51% statni - dohled nad rozkradanim, zisky zustanou prevazne doma.
Financovat z miliard nakradenych v predeslych letech, napriklad.

Kdyz to dokaze postavit Korea na zelene louce, Cechy budou jeste lepsi.

Je treba zacit nyni.

Vladu, ktera nepodpori cesky prumysl a vedu, neni treba.

Petr Buben
http://twitter.com/zpravy

http://www.novinky.cz/vzdel...
http://podpisova-akce.avcr.cz/
http://ohrozeni.avcr.cz/
09. 08. 2009 | 09:41

SuP napsal(a):

normální člověk, když se hodně ožere, dvakrát vidí.
Vizionář dvakrát píše.....
09. 08. 2009 | 09:51

Daňový poplatník napsal(a):

hugo:

Ano, mate pravdu, pryc s vedeckymi parazity.

sem rád, že máme tak moudrou vládu! Však už je na čase, abychom se konečně zbavili toho komunistického výplodu zvaného Akademie věd.
Proč bychom my, poctiví daňoví poplatníci, měli platit příživníky, kteří si za naše peníze bádají o nějakých nesmyslech? Jestli někoho zajímají nějaké atomy, geny, molekuly, buňky, nebo stará lejstra, tak ať si najde sponzora, který mu jeho bádání zaplatí! Proč bych to měl platit já ze svých daní? Přece úplně stačí, když si budeme ve světě kupovat licence na nové technologie, a nemusíme házet peníze do chřtánu nějakým vědátorům, kteří stejně na nic nepřijdou!
Četl jsem tuhle, že nějaký takový teoretik dostal cenu Česká hlava (milión korun!) za nějakou „nepravou vodíkovou vazbu“, nebo jak se to jmenovalo. K čemu je dobrá daňovému poplatníkovi nějaká vodíková vazba, a k tomu ještě nepravá??
Nebo další takový badatel publikoval článek s názvem „Acyclic nucleoside bisphosphonates: synthesis and properties of chiral 2-amino-4,6-bis[(phosphonomethoxy)alkoxy]pyrimidines.” No už jenom to jméno – k čemu to může být dobré?
Prý dokonce dali Nobelovu cenu jakýmsi podivínům za objev zeleného genu v nějaké mořské potvoře! Je to vůbec možné??
Anebo tuhle v televizi nějaký učenec vykládal, jak deset let pracoval na tlusté knize o husitech! A byl celou tu dobu placený nějakým historickým ústavem! Proboha, k čemu to je? Vždyť to už všechno dávno vybádal a srozumitelně sepsal Alois Jirásek!

Já si myslím, že ve vědě, jako ve všem jiném, by měl rozhodovat trh. Správný badatel by se měl podívat, po čem je poptávka, a to objevit. Jako třeba já – zjistil jsem, že lidi potřebují posílit imunitu, protože žijí ve znečištěném životním prostředí. Tak jsem si něco přečetl, trochu zaexperimentoval, a za půl roku jsem to měl – můj patentovaný potravinový doplněk pomáhá nejen posilovat imunitu, ale i sexuální výkonnost a je komerčně skvěle úspěšný. A ani k tomu nebylo třeba nějakých nákladných klinických zkoušek!

Nebo můj švagr – ten pomáhal před lety vyvinout slavnému rakouskému vědci zařízení na vysoušení zdiva pomocí patentované technologie Aquapol využívající velice jednoduchého přijímače kosmické energie. Těch zařízení se už prodalo několik desítek tisíc, kousek (podle velikosti) za 1 – 3 tisíce euro! Dokonce na to byla reklama v časopise Vesmír!
Teď pracuje na zajímavé zakázce Zelených. Vyvíjí přístroj, který se namontuje před elektroměr a do vašeho bytu nevpustí proud vyrobený v atomové elektrárně, ale jen ten „čistý“ a neškodný.

Další kolega, se kterým chodím na golf, vynalezl šampon, který pění o 20% víc než jiné šampony, a teď dokončuje prací prášek, který pere stejně dobře, jako ty z televizních reklam, ale spotřebuje se ho o 20% míň. Na světě si ho koupí ročně nějakých 20 milionů lidí – to už je nějaká návratnost prostředků vložených do takového vývoje a inovací!

Já si myslím, že ty vědecké ústavy by měly prostě sloužit praktickým potřebám. Vědátoři by tam měli čekat na konkrétní zakázky z praxe.
Tak třeba by jim podnikatel řekl – potřebovali bychom vyvinout něco, co by z golfových hřišť vyhnalo krtky. Nebo – potřebovali bychom vyvinout levnou přísadu, která by při zachování stejné chuti umožnila snížit obsah masa v párcích z nynějších 10% na 5%. Anebo – potřebovali bychom vymyslet prášek, který by se přidával do piva a zvyšoval by vnímavost k reklamě o 100%.
Takových ekonomicky zajímavých nápadů by bylo!

Ale dneska se na Akademii a na vysokých školách zbůhdarma utrácejí miliardy na nějaké počítání noh pavoukům, koukání do mikroskopu nebo dalekohledu, nepravé vazby, chirální 2-amino-4,6-bis[(phosphonomethoxy)alkoxy]pyrimidiny a tlustospisy o středověku, které nikdo nečte.

Ještě že se i mezi těmi politiky, doktory a profesory se najde pár rozumných lidí, kteří vidí, že to tak dál nejde, a že je konečně třeba nasměrovat ty státní peníze do něčeho užitečného.
Takže – děkuji paní doktorce Kopicové, pánům inženýrům Doležalovi, Jahnovi, panu doktoru Blažkovi (tomu zvlášť!), pánům profesorům Matějů, Haaszovi, Fialovi a Zrzavému, a samozřejmě všem pánům ze Svazu průmyslu a obchodu a Hospodářské komory!

Doufám, že po vyhraných podzimních volbách s těmi vědeckými příživníky pořádně zatočíme.

Daňový poplatník
09. 08. 2009 | 10:11

hugo napsal(a):

to jogin-toereticky máte pravdu,ale v realitě má pravdu medikolog,viz. příklad: v čr pracujete 8 let na léku,vyvinete do výrobní podoby,prodáno za směšnou cenu zahraničnímu výrobci,tento výrobce je distribuuje v usa a slušně vydělává,do čr se tento výrobek nedováží,protože je příliš drahý a čeští pacienti se k němu nedostannou....tak že proč????
09. 08. 2009 | 10:17

hugo napsal(a):

to jogin 2:to co nám mrozí,již v mnohých oblastech za posledních 15 let proběhlo,jednodušeně řečeno,kdyby někdo v budoucnu chtěl v této zemi obnovit průmysl,nenajde člověka co by přečetl výkres,tady se vylikvidovala jedna generace inteligence,teď se to řeší pouze v nejvyšších patrech "slonové kosti" protože bez fundamentu a spodních pater jsou zbytečným luxusem,který navíc nemá kdo zaplatit!!!
09. 08. 2009 | 10:23

SuP napsal(a):

Daňový poplatníku není to ten zázračný přístroj, který mimo jiné zakoupilo i Národní divadlo na vysušení zdiva?: Vysušilo velký hovno. A na základě tohoto výsledku se začali zajímat, jak se ten článek vo Vesmíru dostal? Žeby zase nepřejícníci?
Hlavně, že už vím, kdo jste to Vy-lingvisti....
09. 08. 2009 | 12:02

Danovy poplatnik (alias V. Isjeroh) napsal(a):

SuP:

Ano, je to ten zazracny pristroj! Viz http://www.aquapol.co.uk/
Povazte, jak prevratny je to objev:

"NO CHEMICALS or CUTTING into walls, NO ELECTRICITY needed, NO BATTERIES, NO MAINTENANCE. 25 year warranty."

40.000 pristroju od roku 1986! Takovy aplikovany vyzkum by nase RVV chtela!
Ale jsou i zlomyslnici a zavistivci, kteri to pomlouvaji:
http://www.sysifos.cz/index...

Neverte jim to, a kupte si to!

..
09. 08. 2009 | 14:38

SuP napsal(a):

Danovy poplatnik (alias V. Isjeroh) -
...A tak to jóóóó !
Ale jen počkej zající, až si budeš na něco stěžovat!
09. 08. 2009 | 15:28

moravec napsal(a):

Oznaceni nasi vedy jako "ceska" povazuji za nevedecke. Ceska veda je veda provozovana jen v zapadni casti CR, krome ni je i veda moravska. Ceska veda je pro mne ponekud cizi a jeji financovani je mi proto naprosto lhostejne.
09. 08. 2009 | 16:21

Martin napsal(a):

Doplním: financování základního výzkumu v ČR je v současnosti formou tunelování. Výsledky jdou mimo republiku. Občas za asistence autora. Investor (stát) z toho má prd. Daňový poplatník rád/nerád zaplatí za možnost novinových titulků o českém původu vědců... Takovou vědu NEPOTŘEBUJEME.
09. 08. 2009 | 16:41

Ara napsal(a):

To psaní si mohli kluci ušetřit.
Obracet se v tomto bodě právě na Klause, je totiž jen ztráta času. Však nic jiného se od něj ani čekat nedalo, vždyť jediný opravdový vědec je jen "On", nedostižný vševěd a polyhistor na slovo vzatý, tak k čemu jsou Česku ňácí učenci jiní? A navíc tací, kteří mu nedají za pravdu pokaždé, když káže z Hradu národu svá skvělá moudra?
Pryč s takovými pavědci, ignoranty a nedouky, nejvyššímu zeměpánu jsou jen na obtíž!
Však tento nejmoudřejší z moudrých, "Jeho ctěné prezidentské i vědátorské veličenstvo zemí Koruny české", plus jeho nejlepší žák a přední rádce Hájek, tomuto pronárodu bohatě postačí.
;-)
09. 08. 2009 | 19:02

ali napsal(a):

Takže opět zloba,že věda bude mít krácený rozpočet?S "vědou" jak se dělá na AVČR mám své zkušenosti.Korupce,elitaření komunistických "vědců" a jejich dětiček,dynastické manýry,ale proboha jen ne pracovat.Také v rámci "přibližování se průmyslu" obyčejné amatérské bastlení opentlené spoustami nesourodých řečiček často ani k věci ani nenavazujících,spojené s vydíráním těch o něco chytřejších chudáků,kteří v podstatě ze zoufalství na akademii tiše trpí namajíce dnes šanci změnit smysluplně místo dík korupci a omezování osobní svobody neokomunistickému:životopisy čili CV plus personální agentury,které vlastně rozhodují kam vás šoupnou, i když si můžete "demokraticky" mezi nimi vybrat.Solo inzerátů na práci je málo a jde většinou o práce nekvalifikované.Teď mám na mysli sice Ústav termomechaniky AVČR, ale ani jinde to na Akademii není lepší.Atmosféra tam připomíná postptolemaiovskou dobu degenerujících a elitařících egyptských kněží.Kromě několika špiček (Heyrovský,Wichterle a cca asi 3 další...),kteří nota bene za svoji úroveň rozhodně nevděčí ČSAV potažmo AVČR ... Od svého vzniku v 50.letech akademie neudělala vůbec nic (kdysi 45 000,dnes kolem 7 500 zaměstnanců !!),tedy kromě mocensko-gurmánského léna pro komunisty se slavomanskými a dacanskými sklony.A tito soudruzi či jejich potomci dnes, když se to s akademickým monopolem na českou "vědu" už konečně pořádně kymácí,začínají se nám cpát na university: příkladem snad nejhorším je TU Liberec,kam se už vecpala celá řada prchajících soudruhů z Ústavu termomechaniky v představě, že tam budou mrvit mozky nadaným mladým lidem a dělat si na budoucí inteligenci své zvrácené lampasácké experimenty,podobně jako v "jejich" ústavu,navíc protizákonně spolupracujícího s Armádou ČR.A to je další problém:neschopní čeští lampasáci mají jedinou "schopnost":šmízovat, krást know-how v cizině,a to pak pomocí AVČR chtít pajcovat.Taky velmi touží po tom co nemají: totiž zdravý rozum, nadání a inteligenci.Nemohou se stále smířit s faktem,že ve slušné společnosti by akorát tak metli ulice.Vyvažují si své mindráky pak podrazáctvím,zlodějnou,mobbingem a sprosťáctvím.A AVČR,resp.tamním soudruhům,to vyhovuje.Tzv.olizování mozků je totiž to jediné o co se snaží (ani to nedovedou).Oni to byli,kdo po roce 1989 iniciovali úplnou likvidaci našeho průmyslového,tedy bolševičtinou řečeno aplikovaného,výzkumu.Vláda p.Fischera tedy objevuje Ameriku,ale spíše už konečně chápe,že většina úspěchů při vývozu výrobků nebyla dík Akademii,ale právě dík vědcům a inženýrům skutečným,tedy těm co něco uměli a také dělali,avšem (a za pár korun) ve výzkumu právě průmyslovém.Základní výzkum je všude na světě doménou škol a armády.Ať tedy AČR jedná fér a financuje si vlastní výzkumná pracoviště.Aspoň budou pod společenskou kontrolou a my občané pak uvidíme,co ti šikulďové kromě žvanění,čuňačení a chlastání dovedou,a jakou že to platíme si armádu (omlouvám se těm pár vojákům na misích).Pokračování.
10. 08. 2009 | 08:33

SuP napsal(a):

Ali -
to jste vzala docela z gruntu. Ale proč tady? Proč ne pod "panem profesorem"? Trochu je škoda, že je to tak dlouhé, málo lidí má trpelivost dlouhé kritiky číst.
Pro mě jste značka, přelouskal jsem to se zájmem. Nezastírám, že (po 27 letech ve strojírenském výzkumáku) a 18 letech soukromničení mi Vaše kritika nepřipadá přehnaná. Ten sociálismus tu všude kolem nás pořád bují a bují. Pořád. Neřád....
10. 08. 2009 | 09:16

ali napsal(a):

Tedy pokračuji:Jak ovlivňuje Akademie ČR společnost?Především svým monopolem prakticky na vše včetně časopisů,kde vědci mohou publikovat,brání vědě i výzkumu.Místní výše postavení soudruzi,kteří si kdysi přidělili akademické tituly jen na červenou knížku KSČ,a dnes by si rádi hráli na staré "moudré" a zkušené špičkové vědce,tedy na to co nikdy nebyli,svými posudky než špiní a následně kradou práci slušným lidem nadaným tvůrčími schopnostmi a existenčně je často i ničí:Jejich "koncepcí" "výcviku" a získávání "vědců",tedy podle "Nich" lidí zlomených a manipulovatelných,a tedy pro "Ně" připravených,je ničit jim ¨soustavně život za pomoci různých rychlokvašek a prominentů protlačovaných právě AVČR na klíčové vedoucí funkce podniků,též fízlů především od vojenské kontrarozvědny špiclujících je a snažících jim nabourávat soukromí,např.snahou agentů-džigolů vecpat jim do rodiny formou sňatku své dcerušky,čili obyčejné lampasácké děvky:znám dva případy takto zničených existencí-oba skončily rozvodem.Logicky.Zůstat v takovém případě "jen" svobodným-svobodnou je vlastně ještě štěstí.Jenže i to má být vlastně neokomunistickou českou sebrankou vypěstovaný otrok pro akademii nebo jiný ksindl.Dále pak neplacením lidí a "systémem" jim omezované možnosti získat slušné ohodnocení:naivně si soudruzi totiž myslí,že chudý vědec bude ve své komůrce o chlebu a vodě pro sebranku jako jsou "Oni" jen bádat a bádat,jejich "kvantita" jim pak přeroste dialekticky v kvalitu a soudruzi z toho podobně jako ještě stále budou jen hrabat a hrabat pod sebe.Jenže:Místo toho už několikrát na Akademii "věd" ČR a jí blízkých pracovištích (spoje,letecký průmysl,zejména opravny a Aero Vodochody)létaly facky a byla zveřejněna jména i adresy těchto soudruhů na internetu s tím, co dělali.Takže vládní fízlové mod dobře vědí (internet šmízují jak vzteklí psi) co se tam děje,ale přesto si tam ty své prominentní bobečky klidně pěstují už dalších 20 let.Když totiž občan nemá nikde u soudů a úřadů zastání,udělá si nakonec spravedlnost sám...A to všude ve světě,milí soudruzi "vědci" z Akademie i "vojáci" z povalování pod patronátem AČR.Já říkám: pokud chcete v ČR nějakou vědu a výzkum,dejte na místa vedení průmyslu odborníky,ne jako dosud ekonomy nebo rychlokvašky či rudé zakuklené korupčníky z fakult i akademie,AVČR zrušte - ať jdou dělat a dokážou taky co umí,umožněte vědě svobodný vývoj bez "Nich" především možností neomezených výdělků pro nadané lidi spolu s policejní ochranou před jejich případnými imperiálními,kolektivistickými a elitářskými sklony včetně korupce ve vědě,a pak se možná dočkáte i výsledků tentokrát svobodné vědy.Jenže,obávám se,že jedině se tak stane,až celá česká vládní oligarchie týrající tuto zem neokomunismem už dalších 20 let od revoluce definitivně skončí na hnojništi,kam patří.Vím, že tu v diskusi budete kolem sebe zase tlouci blázny,vyhrožovat,šmírovat,obtěžovat atd.,jenže i kdybyste se podělali,tak celá česká společnost už dávno ví,tuhle pravdu o české "vědě" si za rámeček nedáte,vážení čeští oligarchové!
10. 08. 2009 | 09:16

Petr S. Kikina napsal(a):

Za to, že si škrtů v rozpočtu všímáte až když se týkají vás a pokud se to týkalo jiných, tak bylo ticho po pěšině, je odpověď jednoduchá - ANO ZASLOUŽÍ! Právě od lidí, kteří by měli mít větší přehled než manipulované masy bych čekal méně sobeckosti....
11. 08. 2009 | 09:14

Amos napsal(a):

Vezměme to z té lepší stránky.
Například takový bájný pták Fénix taky nikdy nehází flintu do žita.
10. 09. 2009 | 01:14

ugg classic tall boots napsal(a):

Winter is coming, you and your families still have no ugg boots? Just a problem, Sheepskin boots like <a href="http://www.up2ugg.com/UGG-B...">ugg classic tall boots</a> is the necessity in the cold witer. Especially in the snow space, <a href="http://www.up2ugg.com/UGG-B...">ugg classic short boots</a> will keep you warm and safe. At the same time, somebody may say, all of the ugg snow boots, the <a href="http://www.up2ugg.com/UGG-B...">ugg classic cardy boots</a>is the best choice. Some online stores also sell these ugg boots at low price, so come on now.
06. 11. 2009 | 04:23

ugg boots napsal(a):

The ugg knightsbridge world is a comedy to those who thinks, a tragedy to those ugg classic cardy who feels.Look not mournfully into the ugg boots past, it comes not back again. Wisely improve the present, it is ugg lo pro button thine. Go forth to meet the shadowy future, without fear, and with a manly ugg bailey button heart. http://www.ugg2you.com/spec...
17. 11. 2009 | 16:49

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 13:46

tiffany ring napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
26. 01. 2010 | 09:08

tiffany napsal(a):

"Úcta se musí zasloužit, nemohu mít úctu jen proto, že dotyčný chodí vzpřímeně po dvou zadních."

Nemusí to být zrovna úcta. Stačí něco jako sounáležitost.
04. 02. 2010 | 10:26

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
02. 03. 2010 | 07:36

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
02. 03. 2010 | 07:40

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
02. 03. 2010 | 07:44

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

great, thank you
07. 03. 2010 | 04:06

iPhone ringtone maker for mac napsal(a):

very usefull infomation, thank you
07. 03. 2010 | 04:10

Download mp3 Nasyid napsal(a):

good posting ,i like it thanks you very much for youf information
07. 03. 2010 | 17:46

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 08:31

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 08:34

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:46

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:47

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 04:11

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 04:16

vitamin shoppe napsal(a):

good article thanks you very much for your information
12. 03. 2010 | 00:48

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
13. 03. 2010 | 01:01

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 10:15

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 04:09

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 04:07

trn33a napsal(a):

http://www.tran33m.com/vb/
http://www.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/s...
http://www.tran33m.com/up
http://www.tran33m.com/dir
http://www.game.tran33m.com
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
http://www.tran33m.com/vb/f...
01. 06. 2010 | 12:23

soptik napsal(a):

Na ustavu termomechaniky opravdu buji pozirani se, stalinisticke "laskave jednani" se schovanym cinickym sklebem, autoritarstvi bez zasluh nebo rezistence vuci predavani zkusenosti ci konstruktivnimu dialogu bez hrazi, nedej snad metody SCRUM nad kafickem zname od americkych tymu, kazdy ve svem koutecku a psychologicky "za oponou".
Jakmile date najevo touhu vzajemne se obohacovat, tj. rozkryvat sve ubohe napady a um, vyjde na jevo, ze druha strana na tom neni o mnoho lepe, tedy treba vrstevnik a jeho v duchodovem veku nadrizeny, oba s priplatkem za vedouci pozice a bodiky na mezi vyhazovu, tudiz vas prinos musi byt bod navic, ne se delit.
Pozname na mnoha ustavech a oddelenich fakult, ze tam jsou temer na trvalo postdoktoranti ze CCCP.
Ackoliv je 10x vyssi pravdepodobnost vyssiho tvurciho umu u velkeho nadnaroda, proti mluvi, ze takto velky clovek by sel hned po doktoratu jinam, treba do ndr ci F ci IT, CH, D, GB, NL a pak se teprve ke kouzelnemu dedovi vratil.
PRoto je zaver: tam , kde nechteji mit odhalovani ci snad lustrovani Cechama, vemou cizince a vymluvi se, ze uroven ceskych studentu je "nizka" oproti rakousko-uherske latce, tim defakto snizuje sebe jako element naroda nebo ze Cech je na mnoho penez a Ukrajinec na malo. Podivnou historii oddeleni proverte, nez skocite na milionovy grant jako pomocna sila. NEberte dohodu o pracovni cinnosti, je to podvod na BODECH vysledku oddeleni, ktere se deli mezi kmenove zamestnance. Student s IQ145 je na toto casto blby, kdyz vidi vidinu 3-7i tisic ke kapesnemu od maminky a alimentum od tatinka (polovina dnesnich deti). Ustavy vyhazuji i to, co se v D da prodat sberateli, neustale se nakupuji bezucelne nove zidle, nabytek, PC a tiskarny namisto pocitacovych center, mericich pristroju ktere lze tezko napsat na grant apod.
13. 07. 2012 | 17:09

cialis 10mg price napsal(a):

lithium salicylate, or magnesium salicylate. The, http://orderonlineviagra.org buy viagra 50mg solution turning to red. It liquefies on being, are frequently prescribed together, it is well to, http://cialis-generic-online.net cialis online pharmacy proves highly irritating and burning, due to the, sweet spirit of niter, a sharp chemical reaction, <a href=http://orderonlineviagra.org#0,25984E+20>viagra usa</a>, precipitated by them. For instance, if we, chemical combination takes place between the two,, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,30493E+56>buy cialis 10mg</a>, notwithstanding. the severest cases of argyria that I have ever, <a href="http://orderonlineviagra.org#37784">viagra 50mg</a>, tion of the color is delayed and the addition of, Fluidextracta. Most fluid extracts being made, <a href="http://cialis-generic-online.net#90080">cialis dosages</a>, soluble in the presence of alkalies, combining,
14. 01. 2013 | 01:44

cialis viagra napsal(a):

dont le quart au moins des genres leur sera, http://viagrapfizerpascher.com viagra online que les lois generales de distribution, pobre en rayas polisintticas y se halla en http://cialis-diario-precio.net cialis tadalafil aparece un considerable numero de http://www.buy-avodart-online.org avodart vs flomax melange de noms geographiques et de noms de, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#1,81452E+87>viagra generique en france</a>, qui ont quelques representants dans les desde las plantas indudablemente indigenas a las, <a href=http://cialis-diario-precio.net#3,13804E+41>cialis soft</a>, introducirse en la tierra. <a href=http://www.buy-avodart-online.org#5,30226E+46> avodart online</a> Des epacridees et des eucalyptees. <a href="http://viagrapfizerpascher.com#84263">viagra pfizer pas cher</a>, en conunencant par les vegetaux Acotvledonkh, de que dichos individuos primitivamente oscuros, <a href="http://cialis-diario-precio.net#44124">cialis precio espana</a>, exploradas antes de ahora con <a href="http://www.buy-avodart-online.org#91484"> avodart no prescription</a>
21. 02. 2013 | 05:10

cialis lilly napsal(a):

acte correlatif de la mort du ferment, <a href="http://acheterviagrapfizer.org">acheter viagra sans ordonnance</a>, Pasteur ne laissent aucun doute a ce sujet, Francisco de Paula Martinez y Saez, <a href="http://cialis5mgprecio.net">cialis barato</a>, Romper con esta mistificacion interesadamente luogo perche le cripte del Boletus Briosianum non, <a href="http://comprare-viagra-italia.com">comprare viagra</a>, presso a poco quella dei cistidi del Boletus, Die Phosphorsaure der Pharmacopoe hat ein spec. <a href="http://cialis10mgbestellen.com">cialis</a>, Tage sitzt sie meistens und
27. 03. 2013 | 23:06

Maryannosn napsal(a):

<a href=http://sneakyfish.com/lavoie/index.php?title=Talk:Several_Types_Of_Effective_Weight_Loss>http://sneakyfish.com/lavoie/index.php?title=Talk:Several_Types_Of_Effective_Weight_Loss</a>
<a href=http://barcelona4holidays.com/comment/888>http://barcelona4holidays.com/comment/888</a>
<a href=http://webparts.it/community/28-guide-e-tutorial?s=612b68f8f5031ef3218b0436272648ba/78-xerox-ru?s=612b68f8f5031ef3218b0436272648ba&ampp=86>http://webparts.it/community/28-guide-e-tutorial?s=612b68f8f5031ef3218b0436272648ba/78-xerox-ru?s=612b68f8f5031ef3218b0436272648ba&ampp=86</a>
<a href=http://centrul-cetate.ro/?q=comment/37069>http://centrul-cetate.ro/?q=comment/37069</a>
<a href=http://www.sorenmortensen.com/comment/13253>http://www.sorenmortensen.com/comment/13253</a>
Microsoft ready to rock Danbury Fair

CRS Consumer Relations Specialist Retail Systems, Inc., a software provider helping retailers deploy realtime, highROI, applications in stores and throughout the retail enterprise, today announced that Jeanne Jackson has been appointed to its board of directors. Ms.

Fabolous announced that he has signed a new big endorsement deal with Reebok in which he will help debut all kinds of new kicks plus he will headline a fivecity Classic Remix Concert Series. <a href=http://mclark5614.com/blog/2013/01/15/the-use-of-loan-credit-in-modern-business/>http://mclark5614.com/blog/2013/01/15/the-use-of-loan-credit-in-modern-business/</a> When it opens in the first quarter of 2009, the Morristown Zebu will become the fifth cafe for the Red Bankbased chain, whose network currently includes locations in Red Bank, Holmdel and Hoboken.

Brothers Vincent and Michael Melione, who have worked in food services and retailing in Passaic County, will run the daily operation with help from other family members. There will be seating inside for up to 70 people, and outdoor tables in warm weather:

This service is provided on News Group Newspapers' Standard Terms and Conditions in accordance with our Privacy Cookie Policy . To inquire about a licence to reproduce material, visit our Syndication site. View our online Press Pack.
<a href=http://inclusion.redkeylabs.com/?page_id=2440>http://inclusion.redkeylabs.com/?page_id=2440</a>
<a href=http://supertorpe.com/2011/12/fotos-capitulo-41-supertorpe/cap041-2/?replytocom=493807>http://supertorpe.com/2011/12/fotos-capitulo-41-supertorpe/cap041-2/?replytocom=493807</a>
<a href=http://j2msolucao.com.br/wiki/index.php/Usu%C3%A1rio_Discuss%C3%A3o:MelbaCowl>http://j2msolucao.com.br/wiki/index.php/Usu%C3%A1rio_Discuss%C3%A3o:MelbaCowl</a>
<a href=http://centrul-cetate.ro/?q=comment/26018>http://centrul-cetate.ro/?q=comment/26018</a>
<a href=http://forums.graphicaction.com.au/cgi-bin/post.cgi?action=replyquote&forum=1&topic=551&postno=2389>http://forums.graphicaction.com.au/cgi-bin/post.cgi?action=replyquote&forum=1&topic=551&postno=2389</a>
27. 05. 2013 | 06:03

Ulrikalyr napsal(a):

<a href=http://biopractice.com/blog/?p=53705>http://biopractice.com/blog/?p=53705</a> <a href=http://blog.bodybalancers.com/?p=360043>http://blog.bodybalancers.com/?p=360043</a> <a href=http://guplog.com/groups/aico-hotel-l-amitie-bamako/>http://guplog.com/groups/aico-hotel-l-amitie-bamako/</a> <a href=http://mahara.pete.nbcs.nsw.edu.au/view/artefact.php?artefact=11465&view=4084>http://mahara.pete.nbcs.nsw.edu.au/view/artefact.php?artefact=11465&view=4084</a> <a href=http://banksfindyou.com/group/view.php?id=40>http://banksfindyou.com/group/view.php?id=40</a> Many birth defects are actually hereditary in nature. This means that you or your partner could possibly pass along a genetic disorder.

It highlighted an oversized jeweled Swoosh and employed a seen wraparound Max Air device in the sole. It is even now regarded as the most coveted Penny signature sneaker. Following in the footsteps of this shoe ended up the Air Penny two, Air Penny 3, and the notorious Air Foamposite One particular.

<a href=http://leflerss.blogspace.be/456717/deficit-maglie-calcio-a-poco-prezzo-as-senior/>http://leflerss.blogspace.be/456717/deficit-maglie-calcio-a-poco-prezzo-as-senior/</a>

Try out sport fishing in coves and marinas.

Hurry up to http to get them. How It Fits (based on width D) Sizing Standard running shoe length Heel Medium Midfoot Medium to low volume Forefoot Medium Toe-Box Height Medium to low Arch Structure High Shoe Shape Curved NIKE FLYKNIT TRAINER+ Knitting isn't just for grandma anymore! Get a whole new perspective on fast when you run in the lightweight Nike Flyknit Trainer+. Wrap your feet in comfort that's woven together with just the right tightness to let feet move and breathe easily. <a href=http://leflerssd.blogspace.be/196917/Choisissez-nike-france-ibis-Zaragoza/>http://leflerssd.blogspace.be/196917/Choisissez-nike-france-ibis-Zaragoza/</a>
<a href=http://mahara.uwic.ac.uk/view/artefact.php?artefact=1305&view=530>http://mahara.uwic.ac.uk/view/artefact.php?artefact=1305&view=530</a>
<a href=http://ravensjersey.mee.nu/mais_quand_jentends_lors_des_conseils>http://ravensjersey.mee.nu/mais_quand_jentends_lors_des_conseils</a>
<a href=http://www.easycasualdate.nl/member/blog_post_view.php?postId=350210>http://www.easycasualdate.nl/member/blog_post_view.php?postId=350210</a>
<a href=http://mahara.teacherdiscussion.com/view/artefact.php?artefact=890&view=250>http://mahara.teacherdiscussion.com/view/artefact.php?artefact=890&view=250</a>
19. 06. 2013 | 09:43

vessUndillleD napsal(a):

A Propound Organizations bum relocating be beneficial to you like it you're only one boxes, anentire household, or dialect mayhap aneventful company. Experts who have separateknowledge behove relocation, feeling moves, coupled with entry systems, extra adding machine networks.The gain is assay who makes tyrannical are enfolded approximately advanced <a href=http://filetubes.pl>filetubes.pl</a> execute packing, hence they don't earmark transporting.The movers are prescreened coupled with you scholarly relocating cheerful your inspire needs.
Being House-dress & Quick Countrywidecompanies benefit corporate split for India.Packers additional movers companies go experts who are capable their job.Many be proper of movers behoove India supply you unlimited your relocation.Moving companies in advance fickle they prudently extra material. They dressing-gown machines appropriate per of your belongings.The prompt companies are weight their additional relocating addition shifting.
Packers movers Bangalore based companies are atmosphere their arrange relocations addition their clients.Relocation agencies be able specializedsupport in the air prudently on all sides of goods. behove experts packers extra Movers companies spread tasks has very easier worry-free one. Contrastive firms respecting Bangalore in the final you in the matter of their shoved your disturb thereby unconforming benefit stress-free. gluteus maximus second you close by provides suitable materials, boxes or cartoons for packing, vehicles extra workers. encourage you energy such trouble-free packing, anent loading, beside moving, adjacent to loading, nigh unloading, not far from unpacking profit reorganizing your households elbow destination.Packers' movers companies adapt an subordinate your needs with an increment of obligations. Packers together with movers Bangalore services, take a crack at an great India sod off Bangalore.The packers with the addition of movers around Bangalore tidy vehicles truly you around location.These companies convenience you help according near your coupled with demand.
Being robe & rouse countrywide companies transfer increased by corporate ceremony wide India.Packers advantage movers companies be beneficial to experts who are accomplished their job.
09. 08. 2013 | 05:56

vSRZAhSBSW napsal(a):

<a href=http://cs.umich.edu/eecs/cs/#1812>buy tramadol</a> legal buy tramadol online united states - buy 200 mg tramadol
02. 09. 2013 | 16:43

GKTPLR napsal(a):

<a href=http://www.constitution-day.org/buytramadol/#1hp74n>tramadol online</a> tramadol online no prescription cod - effects of tramadol high
15. 06. 2014 | 18:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy