Souboj spravedlivých soudců
Nejhůře se údajně v našem státě mají rodiny s dětmi a osamělé vdovy. Na osamělé vdovce se nemyslí a právě ti by si zasloužili být na prvním místě. Kdysi jsem odebíral noviny, teď mi stačí prolétnout pohledem přední stranu těch vystavených na cestě k pokladně supermarketu, kde nakoupím nejlevněji, abych byl v obraze. Kdysi zdobily titulky bulváru fotografie MUDr. Ratha, ale to bylo velice dávno. Policie tehdy odvedla perfektní práci a rehabilitovala se za nezdařené zatýkání Krejčíře. Nakonec v kauze Rath padlo obvinění a případ doputoval k soudu. Tam obžalovaný tvrdí že mu ty peníze do krabice vína byly podstrčeny a soud je bezradný. Jó, tenkrát na Západě. Tam když chytili na kraji města muže s osmi miliony dolarů v krabici od vína a tvrdil, že mu je tam někdo podstrčil, když právě v místní bance těch osm milionů scházelo, místní soudce by udělal rychlý rozsudek. Posledním přáním odsouzence pak bylo, aby mu přítomní zazpívali jeho oblíbenou Kopni do tý bedny. Když hraju s vnoučaty Černého Petra a vytáhnu si ho, snažím se ho co nejrychleji zbavit. Tak nějak asi postupují soudci, kteří mají tento případ rozsoudit. MUDr. Rath dál ordinuje, s úsměvem přesvědčuje o své nevině a má čtené blogy.
Nyní živí bulvár případ pašeračky drog Terezy zadržené na letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu v kufru, která prošla dvěma kontrolami a teprve na třetí poslední byla zadržena. Ve vězení už tráví více než rok, padlo obvinění a soudce slíbil, že do konce února vynese rozsudek. Má to být zítra. Trumfem obhajoby je nepodložené tvrzení, že droga jí byla do kufru podstrčena na předešlé celní prohlídce. A tak zůstane na moudrosti a objektivnosti pakistánského soudce, zda obžalovanou zprostí viny či odsoudí.
Zdejší fara nedávno pořádala přednášku pátera Günthera Ecklbauera, bývalého misionáře- obláta, který žil nějakou dobu v Pakistánu a nyní je knězem v Plzeňské diecézi. Co dělali od poslední čtvrtiny devatenáctého století misionáři v zemi, kde muslima nepokřtíte a hinduisté se drží svých božstev, jógy a ajurvédské medicíny? Žili tam lidé nejnižší kasty, které muslimové spolu s hinduisty mezi sebe nechtěli. A právě ty oslovilo křesťanství s tím, že před Bohem jsme si všichni rovni. Také „Modli se a pracuj!“, tudíž o nejnižší kastu je postaráno a tak se vládnoucí muslimové na činnost křesťanských misí dívají shovívavě. Přednáška to byla velice zajímavá a v plodné diskuzi pan páter s velkým přehledem odpovídal na otázky. Osmělil jsem se a zeptal se, zda pašeračka Tereza bude odsouzena. Zná přece pakistánské soudnictví a moudrost, objektivitu a neúplatnost soudců. Odpověď byla rychlá a rázná: „Bude odsouzena a půjde do vězení.“ Pak ještě dodal, že obláti dávají duchovní útěchu odsouzeným cizincům v provinčním vězení. Mělo jít o Nigerijce a Nizozemce a ti ve vězení, kde panují dost drsné podmínky, spali na zemi na karimatkách. Dodal ale, že ve vězení v Karáčí je to údajně lepší.
Připadám si nyní jako rozhodčí v ringu, který bude muset zvednout ruku jednomu z borců. Půjde-li Tereza do vězení, je pakistánské soudnictví lepší než to naše a já tu ruku pro něj zvednu. Zvednu ji rád po trpké osobní zkušenosti s tím naším.
Dovětek: Mám takové tušení, že dostane devět let. Za každé kilo heroinu rok. Ale dobře to dopadne. Po roce bude vydána domů a prezident Zeman jí po dalším roce trest odpustí za slib, že dobrovolně rozšíří řady boromejek a bude sekat latinu.