O Letné 2
Podle očekávání řečníci na Babišovi a Zemanovi nenechali suchou niť a mohutný dav jim přizvukoval. Scházelo, že nechtějí v čele vlády trestně stíhaného premiéra. Nahradily to výzvy, aby se vzdal Agrofertu.
Mně Andrej Babiš v čele vlády nevadí, hodnotím ho podle výsledků práce jeho vlády. Věřím, že kdyby vládl s pravicově zaměřenými stranami, byly by výsledky daleko lepší. Přeji mu, ať mu Agrofert vzkvétá a ať má na něj pořád vliv. Čím lépe mu bude prosperovat, tím vyšší daně odvede do státní pokladny a bude třeba na vyšší platy učitelům. Je vlastenec, nezanedbatelné zisky daní doma. A aby bral pro Agrofert dotace podle pravidel, to se dá pohlídat. Hrozba stávkami plní zpravodajství medií a mně vrtá hlavou, proč se nikdo nebouří v Agrofertu. Volných pracovních míst je u nás v současnosti dost.
Na protest přijeli lidé z celé republiky. Pokud jeli vlakem, tak mnozí na slevy, které prosadila Babišova vláda. Určitě se neozve žádný zaměstnanec nádražní pokladny, kdy cestující prohlásil, že nechce Babišovu slevu a pojede za plné jízdné. Cestou si demonstranti jistě povšimli, že se opravují železniční tratě a někde jsou výluky. Pokud jezdí po stejné trati ve všední den, musí konstatovat, že oproti minulým letům se dělníci při opravách více hýbou. Pro opravy bylo nutno sehnat v rozpočtu peníze a bylo nutno pohlídat, aby byly využity efektivně.
Mimopražští protestující v linkových autobusech a autech určitě také zaznamenali, že se opravují silnice a na některých jsou k vidění dělníci i ve svátek a také se více hýbou.
Zvláštní kapitolou byli přítomní účastníci zájezdů. Vyjeli časně ráno, prošli se předvánoční Prahou a nakoupili si. Hlavní náplní zájezdu bylo zahulákat si na Letné a na zpáteční cestě byla v programu večeře, možná s harmonikářem. Doma se pak pochlubili známým, že „tam byli“ a doložili to mnoha fotografiemi a selfíčky. Zájezdy byly dotované, sami však Agrofertu dotace (podle pravidel) nepřejí. Příští stejnou akci by si přáli, až budou povánoční slevy.
Zvláštní kapitolou byli na Letné soukromí zemědělci. Jezdívali jsme se ženou občas ve středu a sobotu nakupovat na tržiště do polského Paczkowa. V Polsku vždy rolníci hospodařili na svých polích, družstevní hospodaření bylo výjimkou. Takže tam přivezli své produkty: čerstvě vykopané brambory, utržené zelí, okurky, petržel i mrkev, jablka, jahody…. Vše vonělo svěžestí a ceny se většinou nelišily od cen v obchodech. Ovšem Polky vzaly košíky a šli nakupovat raději na tržiště. Věděly, že sedláci pole poctivě hnojí chlévskou mrvou a postřiků proti škůdcům používají minimálně, protože jsou drahé a nemají na ně. Manželka potřebovala levné nekonzumní brambory na šrot slepicím a tak jsme si pro ně jeli k polskému sedlákovi. Moc moderní techniky u něj vidět nebylo, ale měl vztah k půdě, která byla jeho živobytím. U nás na tržištích vidět rolníka se svými produkty je výjimkou. Občas tam přijedou prodávat zemědělské produkty překupníci. Pro zeleninu a ovoce se chodí do supermarketů a je z celého světa. Přijet na Letnou se svým traktorem, sklidil by tento polský sedlák posměch. Za to ale lidé v Paczkowě mají jeho čerstvé a kvalitní produkty.
Praha je státem ve státě a pražské účastníky nechápu, protože jim Agrofert neovlivňuje život a hnutí ANO také, protože městu k jeho prospěchu vládne úspěšná koalice. Kdykoli si však mohou udělat rodinný výlet do Čapího hnízda, jsou vítáni.
Nakonec jeden postřeh: Scházel mi na Letné transparent Třes se Babiši, ve volbách ti to spočítáme!