O Ujgurech a kritickém myšlení
Před dvěma dny mi nedalo, abych si neotevřel blog Olgy Lomové Svědectví mladého Ujgura o čínských represích v Sin-ťiangu. Zaznamenal jsem, že v mediích utichlo téma odebírání orgánů vězněným fanatikům sekty Falun Gong a nastoupilo utrpení ujgurského etnika.
Při čtení blogu se u mne automaticky zapnulo kritické myšlení a upozorňovalo mne, co je v rozporu se zdravým rozumem.
1. Proč naše Česká televize nepřevzala od BBC inkriminované video a neodvysílala ho s patřičným komentářem, když se jedná o tak závažný dokument.
2. Čínská vláda popírá existenci převýchovných táborů, označuje je za školicí střediska, kde se prý Ujguři mají naučit čínsky a získat dovednosti, které jim umožní vymanit se z chudoby a vyvarovat se údajného islámského extremismu.
Merdan Ghappar pracoval jako model pro velké obchody s módním zbožím ve Fo-šanu v jižní Číně, téměř pět tisíc kilometrů daleko od rodného města Kuča.
Tento mladý muž se vymanil z chudoby, jistě perfektně ovládal čínštinu, pravděpodobně uměl jíst i příborem a nedovedu si představit, že by se opovážil pětkrát denně rozvinout modlicí kobereček, vzývat Alláha a utvrzovat ho, že bude nesmiřitelně bojovat s nevěřícími. Za práva svého národa určitě nebojoval, naopak, snažil se, co nejrychleji se integrovat, aby si udržel dobré místo a jistě nadstandardní plat. Tak proč ho úřady vrátily domů k převýchově?
3. Když někoho policie někam zavře, zabaví mu osobní věci a jde hlavně po mobilech. Pokud se mu podařilo k němu dostat se a poslat velmi dlouhou SMS, kolik času mu její napsání mohlo trvat? Předpokládám, že velmi dlouho a smekl bych před ním klobouk, že přitom ušel pozornosti dozorců a spoluvězňů. Ve vězení byl jistě kamerový systém. Kdyby i ten obelstil, telefon by mu pro vlastní potřebu na společné cele zabavilo její kápo, jak to ve vězení chodí. Jako model pravděpodobně moc síly neměl.
4. Vrtá mi hlavou, proč svou zprávu poslal pomocí SMS zprávy. V mobilu měl jistě internet a svou zprávu mohl poslat mailovou poštou.
5. Ze zvědavosti jsem si našel svou smlouvu operátora O2, kde je uvedeno: Maximální délka jedné SMS je 160 znaků bez diakritiky. To čínští operátoři jsou velkorysejší!
6. Jeho mobil měl jistě fotoaparát a tak proč ho při jeho inteligenci nenapadlo udělat a poslat fotografii okolí, aby své zprávě dodal věrohodnost? Ideální byl pohled z vězeňského okna, dozorci by se asi fotit nenechali.
Vzdal jsem další komentování blogu. Zvědaví čtenáři ať si blog sinoložky Olgy Lomové znova se zapnutým kritickým myšlením přečtou a jistě nezůstanou pouze u šesti postřehů.
Čína je velmoc a všechny velmoci ve světě prosazují svou politiku a nenechají si mluvit do své vnitřní. Já mám s Čínou nevyřízené účty ohledně její tradiční čínské medicíny, která mé ženě pomohla do urny. Vím také, že už od pravěku po stezkách přicházeli napřed kupci a po nich násilníci, později vojáci.
Dodatek o dva dny později:
Případ Merdana Ghappara mi nedal spát a tak jsem na internetu hledal další informace. Na webu Echo24.cz jsem narazil na podrobnosti, z nichž cituji: Ghappar byl v roce 2018 odsouzen k 16 měsícům vězení za prodej marihuany. Jeho přátelé obvinění považují za smyšlené. Propuštěn byl v listopadu 2019. Asi o měsíc později k němu domů přišla policie s tím, že musí dokončit ještě jakousi rutinní registraci. Podle BBC nebyl znova odsouzen, pouze mu bylo řečeno, že bude možná muset „strávit pár dní vzděláváním v jeho komunitě“. Zřejmě byl tedy převezen do jednoho z táborů, přátelé o něm už později neslyšeli.
Vzpomněl jsem si na teroristický útok bratří Carnajevových na maraton v Bostnu. Jejich matka z Čečny tvrdila, že má hodné syny a že to na ně ušili americké tajné služby. Merdan Ghappar jistě nebyl odsouzen bez důkazů, čínské úřady šíření drog tvrdě trestají. Pravděpodobně ztratil práci a těžko by hledal novou. Ve Fo-šanu měl přechodné bydliště, a aby po odpykání trestu nepokračoval v trestné činnosti, úřady ho vykázaly do jeho trvalého. S trestnou minulostí se těžko žije, na pas, který by mu umožnil vycestovat a nevrátit se neměl nárok, tak to zkouší jako vězeň svědomí. Nic nového, pražští sirotkové to také dobře zahráli.
Takto vidím příběh Merdana Ghappara já.