Ceny potravin a důchodová reforma

04. 02. 2011 | 08:56
Přečteno 6073 krát
Ačkoli obě položky z nadpisu spolu zdánlivě nemusí souviset, bližší pohled odkrývá vzájemné logické vztahy. Vládní návrh důchodové reformy ještě není definitivně hotov, nicméně základní principy již známe.

Reforma rozdělí rizika mezi průběžný a kapitálový pilíř, přičemž výpadek z průběžného pilíře pokryjí příjmy z dividend, privatizace a zvýšení snížené sazby DPH, která se vztahuje i na potraviny. Zvýšení ceny potravin pak bude potřeba kompenzovat důchodcům a nízkopříjmovým skupinám.

Všichni si vzpomínáme na situaci z roku 2008, kdy se zvýšila spodní sazba DPH z 5 % na 9 %. Samotný vliv tohoto opatření na cenovou hladinu nebyl dramatický, souběžně však došlo k růstu cen na globálním i tuzemském trhu zemědělských komodit. Levicová opozice pak růst cen potravin nepravdivě sváděla pouze na vládní opatření a mnoho občanů tomu, bohužel, uvěřilo. Z toho se musí současná koalice poučit.

Jak vypadá situace v současnosti? Na světových trzích dochází ke značným výkyvům, např. ceny hovězího masa rostly ke konci roku 2010 o 40 %, kukuřice o 60 % a pšenice taktéž o 60 %. Vazba mezi cenou na světovém a tuzemském trhu není jednoznačná a liší se u různých komodit, například růst cen hovězího masa v ČR se ve stejném období držel pod 5 %. Stejně tak příspěvek k české inflaci je kolísavý a ovlivněný dalšími faktory (náklady dopravy, skladování apod.) a mimořádně těžko se prognózuje.

K meziročnímu růstu cenové hladiny v ČR v prosinci minulého roku o 2,3 % přispěly potraviny a nealkoholické nápoje jedním procentním bodem. Pro představu, valorizace důchodů o jeden procentní bod znamená růst výdajů o téměř čtyři miliardy Kč ročně, což rozhodně není zanedbatelná částka.

I když se nedomnívám, že růst cen potravin bude pokračovat stejně dynamicky jako doposud, příspěvek k inflaci bude viditelný a ovlivní náklady důchodového systému. Vláda pak bude muset při konstrukci důchodové reformy brát v úvahu v rámci kompenzace nárůstu DPH i tento faktor. Právě pečlivé zohlednění růstu cen potravin zajistí, že opozice ztratí jeden z argumentů proti nezbytné důchodové reformě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nowars napsal(a):

Milý pane, tady přeci nejde o potraviny ale o tunel století-perpetum mobile na snadné peníze pro penzijní fondy. A důchodům to nepomůže v ničem-slovy v NIČEM.
do průběžného pilíře proto půjde méně peněz a to je třeba dorovnat-zvýšením dph na potraviny.Fondy budou vyplácet až za desetiletí a co dnešní důchodci,když v průběžném systému je méně pněz?Navíc zhodnocení peněz ve fohdech i v minulých letech sotva pokrylo inflaci.

Takže nematte tady veřejnost zástupným problémem.
04. 02. 2011 | 09:09

neo napsal(a):

On ten růst hraje trošku do karet právě tomu zvyšování DPH. Ceny se vyšroubují již nyní a později už nebude moc prostoru pro další růst cen i když bude DPH vyšší.

Nakonec ten mírný růst cen vlivem DPH pokryjí důchodcům valorizace, pracujícím nižší odvody atd..

žádná tragedie.
04. 02. 2011 | 09:10

nowars napsal(a):

TO neo
To opravdu žádná tragedie není-tragedie že takoví jako vy nevidí podstatu problému
04. 02. 2011 | 09:12

nowars napsal(a):

TO neo

Hraje to všechno do karet tomu,že si tohoto tunelu století nikdo moc nevšimne že?
04. 02. 2011 | 09:14

neo napsal(a):

nowars:

to je fakt, já bych byl razantnější. státní spoření minimální a k tedy zaručen minimální důchod a zbytek spoření soukromé.
04. 02. 2011 | 09:16

nowars napsal(a):

Když se to tak hravě zvládne tak proč ty prach nacpat soukromým fondům a ne na umoření státního dluhu?
04. 02. 2011 | 09:17

AC napsal(a):

Autor

"Ačkoli obě položky z nadpisu spolu zdánlivě nemusí souviset, bližší pohled odkrývá vzájemné logické vztahy."

"I když se nedomnívám, že růst cen potravin bude pokračovat stejně dynamicky jako doposud..."

Ceny potravin a důchodová reforma, jakákoli, jsou v přímém vztahu vždy, už na první pohled. Alespoň ten můj. Jen ministru zemědělství k tomuto poznání musí dopomoci pohled bližší.
Pro neúrodu důležitých zemědělských komodit ve velké části světa k dramatickému růstu cen zákonitě dojít musí, jen ministr zemědělství si myslí opak.
04. 02. 2011 | 09:19

neo napsal(a):

nowars:

ty budeš dobrovolně umořovat státní dluh, místo aby sis spořil na důchod? Do toho.
04. 02. 2011 | 09:20

Michal napsal(a):

„Reforma rozdělí rizika mezi průběžný a kapitálový pilíř, ….“

Penzijní fondy dosud investovaly téměř 70% z nastřádaných 222 miliard korun penzijního připojištění do státních dluhopisů.

Návrhy reformy také počítají s možností delegovat pojistné odvedené penzijním fondům pouze na nákup českých státních dluhopisů.

Obávám se, že rozdělení rizik je pouze iluze. Fakticky bude i kapitálový pilíř stále závislí na státním rozpočtu (daňových poplatnících).
04. 02. 2011 | 09:20

Tenco napsal(a):

Vzrůst DPH na dvojnásobek sníží domácí agregátní poptávku po zboží a službách.
Výsledkem bude vyšší chronická nezaměstnanost.
Mluví se o vyšší spoluúčasti pacientů. Což ovlivní také nákupní koš sociálně slabých.
Plánované zvýšení majetkových daní se promítne do zvýšení cen nájemního bydlení.
Ropa se může vyšplhat až někam za 150 USD za barel. Což ovlivní ceny nejen plynu.
PLánovanou investici do rozšíření Temelína asi také zaplatí zákazníci a ne Mikuláš.

To, že se pan ministr něco nedomnívá, je velmi slabý argument.
Stejně jako vytáhnout jeden - i když důležitý segment ze spotřebního koše.

Malá poznámka na konec - vědí oni vůbec, Fuksa, že při vývozu se DPH neodvádí ?
04. 02. 2011 | 09:23

Lukáš napsal(a):

Různé sazby DPH pro věci základní životní potřeby a pro nadstandart jsou na Západě samozřejmostí. Např. při nedávném nákupu v Německu jsou prohlížel lístek - daní 7 procent byly zdaněny potraviny, zbytek daní 19 procent. Smysl tohoto rozdělení je zřejmý: regulační - stát dává najevo, co je standard, a co nadstandard. Např. příjemci sociálních dávek pak jsou daňově znevýhodněni, pokud kupují něco, co nutně nepotřebují. Je to logické. Nicméně naše vláda se chce jako obvykle zalíbit těm nejbohatším a zavádí (resp. zvyšuje) další degresivní daň. Proč degresivní? Rodiny s dětmi, důchodci, samoživitelky atd. vydají značnou část svého příjmu na nákup potravin a základních životních potřeb, třeba i 30 - 40 procent příjmu. Pro vysokopříjmové skupiny je to ovšem maličkost. Tím pádem zaplatí obě skupiny zhruba stejnou částku na dani, nicméně pro nízkopříjmovky to bude mnohem větší procentuální podíl a tudíž mnohem bolestivější. Nepochybně to je záměr.

A že tady neo píše o tom, že nebude prostor pro růst cen po zvýšení DPH z 9 na 19 procent? To bych se věru divil. Naopak, na pozadí růstu cen potravin bude změna mnohem citelnější. Obchodníci už tak se snižováním marží prakticky nemají kam jít (platí to zejména pro hypermarkety). Takže se to zdražení projeví s plnou parádou.
04. 02. 2011 | 09:28

nowars napsal(a):

to neo
Ja nebudu ale je to mantra vsech neo!!!! proto to pro tebe navrhuju.
Ale je vidět kradení je mantra nade vše.
04. 02. 2011 | 09:29

neo napsal(a):

Lukáš:

když se DPH zvýšila z 5 na 9 a pak 10% byli jsem svědky toho, že ceny potravin byly nižší. Rok 2008 a růst cen třeba obilí s cenami zahýbal jako nyní. Ještě v r 2010 byly potraviny mnohem levnější s 10% DPH než v době 5% DPH. To dokazuje, že DPH není hlavní a jediný faktor, který určuje konečnou cenu.
04. 02. 2011 | 09:43

Lech napsal(a):

Pane Fuksa proč si děláte srandu, sám dobře víte jak jsme na tom; např s vepřovým masem. Prostě u nás ho uděláme za 32 Kč a Němci ho dělají za 22 Kč toto je pouze jedna položka ze zemědělské produkce.
Díky našemu zdevastovanému zemědělství, je naše produkce orientována na technické plodiny stejně jako za války.Vám je naprosto jasné,že případné výkyvy nákupu již nemůžeme pokrývat z vlastních zdrojů atd.
Je nesmyslné řešit něco, co není předmětem Vašeho článku, ač s tím přímo souvisí.
Pokud jste dostal jasný pokyn zdůvodnit důchodovou reformu tím,že pouze důsledným ignorováním v dovozu dioxinů a dalších problematických potravin, zhoršíte zdravotní stav obyvatel v této zemi tak se Vám to možná podaří.
Normální občan,který si díky Vašemu diletantství v podstatě podlomí zdraví, tak aby si mohl spořit na něco co stejně ve stáří nevyužije.Doufám,že Váš smyk občané prohlédnou,protože to co předkládáte to je fikce.
Protože těch 19% to je drtivý dopad na více jak 2/3 obyvatel.
04. 02. 2011 | 09:43

Lukáš napsal(a):

neo,

nikdo netvrdí, že DPH je hlavní a jediný faktor. Ale je to prostě 10 procent navíc, které někdo zaplatit musí. Myslíte si, že to komplet zatáhnou obchodníci ze svého? Ceny potravin neklesají, ale rostou.
04. 02. 2011 | 09:48

Franta Adamec ze Straznice napsal(a):

Soudruzi, kupredu leva zpatky ni krok, do Evropy
---
CT24: Česko má strach, že bude Evropa přát malým farmám
vloženo: 3. 2. 2011
Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS):
"Získat co největší národní obálku, to znamená co největší objem peněz do České republiky z té nové politiky. Pravidlo: co je doma, to se počítá."

Reálně může Česko získat zhruba padesát miliard korun. Peníze ale nejsou všechno, politici mají strach ještě z jiných evropských kroků. "Aby nedošlo k zastropování plateb ze strany Evropské unie, aby nebylo omezení ve vztahu k k velikosti firmy," nastiňuje obavy člen představenstva Agrofert.

Západní Evropa je totiž rájem malých farem, Česko je zase plné velkých družstev. Kdyby tedy k zastropování došlo, pro tuzemské zemědělce to znamená nejméně peněz. Pokud tedy Češi chtějí lepší podmínky, musí přidat a začít lobbovat na všech evropských úrovních. O nové zemědělské politice totiž Brusel rozhodne už v polovině roku.
---
Český správce registru emisních povolenek, emisi prevazne z CEZu, odkud se v lednu ztratilo 1,3 milionu pohledávek za více než 400 milionů korun, z toho vůbec není nadšený.
---
Komunisticka JZD – nyni a.s. rozkradly, kolektivizovali a velkoplosne kontaminovali, herbicidy, pesticidy, umelymi hnojivy s tezkymi kovy, pozemky malorolniku v CHKO, a dosud maji obavy z EU.
---
Praha – V PS CR a uprostřed největšího pražského sídliště Jižní Město odhalila Státní veterinární správa (SVS) nelegální jatka.
---
1. Na Morave sa kostuje, malo a ale casto, dyz je chut a s kym. V Czesku se pije a chlasta pivo.

2. Na Morave sa Bolkovi riikaa Poleevka, v Czesku Polivka.

3. Na Morave mame cigany a pekne ciganky, v Czesku maju pracaky pro nezamestane Romy.

4. Na Morave mame Burgundu – Pinot Noir, v Czesku maju Rulandske od Krauza CSc. z Melnika a od Michlovskeho CSc. ze Sudet s privlaskem CSc. herbicidove a pesticidove z nerezu a z CHKO.
---
Obeti holokaustu Voloda Zelezny a Fedor Gal zalozili a vytuneloval militantni TV Novu, vinarstvi Tanzberg v Sudetech v Mikulove ovladla komunisticka mafie Zelezneho ze Samary.
---
2011-01-04 Na ministerstvo financí doputovalo oznámení o existenci sporu od společnosti Washington Investment Company LLC (WIC). Firma vyčíslila ušlý zisk na 12 miliard korun. Spor údajně souvisí s IT zakázkami pro státní podnik Lesy ČR, jak uvedl server Ekonom.cz
---
2010-03-21 Premiér vlády ČR Jan Fischer, exčlen KSČ, bez mandátu voličů, navrhl Václavu Klausovi, bývalému předsedovi ODS, aby pověřil řízením ministerstva životního prostředí ministra zemědělství Jakuba Šebestu. Klaus rozhodnutí premiéra akceptoval. Jakub Šebesta a jeho kamarád Aleš Novotný se významně podíleli na rabování lesů a ničení porostů přemnoženou zvěří nejen v oboře Radějov a každoročné vyháněnou do CHKO Bílé Karpaty (7,15km2/CZ, 4,35km2/SK). Obce Radějov a Strážnice premiéra Jana Fischera, upozorňovaly, že chce podnikatel Leoš Novotný získat státní lesy v oboře výměnou za jiné lesy, které vlastní. Premiér Fischer jim nepomohl a jeho odpověď se spíše přikláněla ke směně. Výměra obory Radějov činí 1565 ha, z toho lesy zabírají 1371 ha a louky 192 ha. Zastupitelé Města Strážnice a Jihomoravského kraje a poslanci ČR nechali zvěř v oboře Radějov přemnožit a ta zlikvidovala nejen velkou část obory a uzemí CHKO Bílé Karpaty, která od roku 1996 patří do sítě Biosférických rezervací UNESCO, a jsou EU chráněna v rámci programu NATURA 2000, viz puplikace Ivana Jongepierová a kol. : Louky Bílých Karpat GRASSLANDS OF THE WHITE CARPATHIANS MOOUNTAINS.
---
2010-01-27 Podle mysliveckého hospodáře Lubomíra Novotného se na přemnožení přišlo při sčítání 27. ledna . "Aby nedošlo k poškozování porostu, nájemce odloví mladé kusy," uvedl Novotný s tím, že maso od nájemce Hamé a. s. vykupuje firma, která ho prodává do restaurací a obchodů. Město Strážnice oplotilo další část CHKO u obory Radějov. Cílem bylo vytlačit zvěř, okolo dvě stě kusů daňčí zvěře a další stovka srnek a jelenů, a poté zvednout plot, aby se nemohla vracet. Náklady na nové oplocení vyšly zhruba na tři čtvrtě milionu korun, z fondů EU?. „Mladá smrčina je celá sežraná. Neroste tam žádná tráva a mnoho stromů je okousaných. Dalo by se říct, že je to dnes mrtvý les,“ upozornil lesní hospodář města Strážnice. Oboru si pronajalo Hamé Babice, a.s., a užívá ji její bývalý většinový vlastník Leoš Novotný. Dobrovolníky, pytláky, kteří vytlačili zvěř ze "strážnického lesa" do CHKO Bílé Karpaty, přišel pozdravit nyni exstarosta města Risto Ljasovský. Stavební povolení na nové oplocení a schválení od CHKO Bílé Karpaty, se zřejmě ztratilo.
---
04. 02. 2011 | 09:50

neo napsal(a):

Lukáš:

netvrdím, že klesají. rostou jako v r. 2008. pak přišlo zvýšení DPH aceny potravin už nerostly. Pak přišla krize a ceny začaly klesat.

nyní opět ceny rostou z důvodu růstu cen ropy, obilí atd... proto je další zvýšení DPH nijak výrazně nezmění. Netvrdím, že vůbec, ale nijak výrazně. Tipoval bych tak 2-3 procentní body.
04. 02. 2011 | 09:59

Jakeš napsal(a):

Svatá prostoto a toto dělá ministra!! Rozdíl mezi pojmem a průjmem nevidí.
Chce se mi blejt velebnosti.
04. 02. 2011 | 10:00

BK napsal(a):

A kdyby něco nevyšlo, což je nepravděpodobné, podpálíme budovu Ministerstva zemědělství a budeme spokojeně žít z vyplacené pojistky.
Alespoň někteří z nás.
04. 02. 2011 | 10:02

Lukáš napsal(a):

neo, ale vy zapomínáte, že v rok 2008 byl na finančních trzích neobyčejně divoký. Ceny nejprve atakovaly rekordy, viděli jsme ropu na 145 dolarech a pak náhle a prudce ze strachu z celosvětové deflace a dlouho trvající recese zkolabovaly. To se věru nestává každý rok. Pokud si myslíte, že se to zase stane, můžete si "vsadit" na burze. Já si takovým vývojem jistý nejsem. Navíc tentokrát se nezvyšuje DPH ani o 1 procento, ani o 4 procenta, ale o 10 procent! To je výše DPH, která u potravin nemá ve světě prakticky konkurenci.
04. 02. 2011 | 10:07

Petr napsal(a):

Od roku 1989 se snažíme zavést tržní systém-ten je ale založen na oběhu a obratu!Ti ,kteří nejmín tvoří-mají největší příjmy-které okamžitě přesouvají do bank v zahraničí-kde jsou slušné úroky!Ti kteří " zajištuji oběh a obrat-třeba důchodci/-Erhard +Adenauer v NSR -tvůrci německého zázraku/-mají tak málo peněz-že se o oběh a obrat téměř vůbec nejedná!Navíc téměř zadarmo rozdané podniky po roce 1989-konkurence z ciziny okamžitě zavřela -nebo nějaké peníze ještě vytáhla -a pak zavřela!Ti kteří finance mají jezdí nakupovat do Německa-tím vším nezaměstnanost stoupá-mandatorní výdaje také-a po zvýšených nájmech zřejmě mandatorní dále porostou /jakoby náhodou se zapomnělo na sociální byty!/Prozatím některé nezaměstnané živí ještě někteří důchodci-až zemřou -mandatorní výdaje se zvednou také!Občané mající40-45let majíce odpracovaných cca 10 let-nebudou mít 35let do důchodu!Další zvednutí mand.výdajů!Kruh se uzavírá- těmto často účastníkům manifestací v r. 1989 byl slíben lepší život!Je to jen logika-čísla k dispozici nemám!
04. 02. 2011 | 10:08

Loajalni občan napsal(a):

Milý pane Fukso, představil jste nám jen jeden z mnoha příspěvků na téma největší loupeže v historii od dob praotce Čecha.
Vláda donutí včechny občany dávat soukromému fondu 5-105 svého příjmu.
Aby si tyto fondy pořádně namastily kapsu, ještě jim k tomu jednou tolik přidá ze státního rozpočtu.
Nakonec nikdo negarantuje ne výnos, ne vrácení peněz. Jestli si občan nevybere žádný z fondů, bude organizováno výběrové řízení a vybere se fond za mne.

Milý pane FUkso, mám pro vás druhý návrh, možná výhodnější: nechte mi těch 5-105 výplaty, zaplaťe ze státního stejná procenta jaká budete dávat do fondu a já nebudu chtít žádný jiný důchod než ten z průběžného systému. Vám osobně dám do kapsy tutéž provizi jakou dostanete od lidí, kteří lobírují za penzijní reformu. Vyděláme na tom oba. Já víc, protože mi zbudou nějaké peníze na stará kolena.
04. 02. 2011 | 10:10

neo napsal(a):

Lukáš:

jistě, taky předtím růst DPH o 4% ovlivnil ceny cca 1% bodem,proot odhaduji podobný růst i nyní tedy max o 2-3% body.
04. 02. 2011 | 10:11

siksta napsal(a):

Přestože mezi maloobchodními řetězci a jejich dodavateli panuje obrovský tlak na to, aby ceny zůstaly nízké, nikdo nemá marže takové, aby mohl ve své marži "utopit" třeba zvýšení ceny cukru nebo kakaa o 30 či 50%. Konkurenční boj se řeší tak, že prodejci v hysterii tlačí na dodavatele, aby jim snížili ceny a nebyli dražší než konkurence, a dodavatelé v hysterii možná jedno dvě procenta "skousnou" (což je většinou více, než je jejich roční zisk!), ale pokud je zdražení výraznější, buď hledají nekvalitní náhrady nebo jim nezbývá nic jiného než zdražit. Pokud tento tlak neustojí, mohou také zkrachovat a řetězec si najde jiného dodavatele, z Polska, Číny nebo odkudkoliv, kdo se do ceny bude moci vejít byť za cenu horší kvality - proto chutnají "stejné" výrobky ve stejném obalu jinak v Německu a Česku a proto také mléko nechutná už jako mléko, rohlík už nechutná jako rohlík atd., nebo jsou stále menší a menší.
04. 02. 2011 | 10:11

Lukáš napsal(a):

neo, to nemá cenu, vy pořád rajtujete na předpokladu, že letos přijde úplně stejná finanční krize jako v roce 2008 a ve stejnou dobu. Máte doma křišťálovou kouli? I kdyby ano, tak ten váš odhad je příliš nízký.
04. 02. 2011 | 10:15

zemedelec napsal(a):

Pane ministře.TO zvýšení nebude ze současné ceny,ale z ceny která bude v dané době,kdy se zvedne DPH,čiže tu cenu nevíte Vy ani občané.
TO Michal,napsal jste to docela dobře.To právě musí těšit důchodce za těch 25 let,že můžou místo penze dostat ony dluhopisy.
To Tenco,také dobře.U dovozu odvádite DPH,ale můžete si to snížovat jinýma položkama,právě u těch velkoprodejců,kteří mají možnost ješte na množstevní slevy,tak tam tý rezervy můžou být.U naších produktů kde tá cena se bude zvyšovat,už těma službama ve výrobě,takže náš maloprodejce,který nemá možnost na množstevní ceny,musí jít s cenou hodne nahoru.
04. 02. 2011 | 10:18

čeroděj napsal(a):

To NEO: Moc Vám nezávidím, dneska to bude perná šichta.
Každopádně, to Vám nevadí, že ceny zboží v 10 % sazbě mohly být o pár procent nižší? To vám nevadí, že se zdraží, jak progńózujete, o 2-3%, že se stejně jedná o zdražení? Teda, pokud nepřemýšlím nad tím, že to co prognózujete je blbost.
Vy takový pravičák, a nevadí Vám zvýšení daní? A to jsem si vždycky myslel, že jste SSO.
čest!
04. 02. 2011 | 10:24

neo napsal(a):

Lukáš. vůbec ne. žádný takový předpoklad opravdu nemám. Krize nepřijde, ale není úplně pryč a to má svůj vliv.

Můj odhad není nízký. Může se vám to zdát a já vám to brát nebudu.

na svém odhadu trvám. Dph se do cen promítne max 3%zvýšením. uvidíme
04. 02. 2011 | 10:25

Tenco napsal(a):

Ještě k zdejší agitce :

http://www.sfgate.com/cgi-bin/blogs/nov05election/detail?entry_id=82362

Pokud je člověk ministr, neměl by veřejnosti sdělovat balast a propagandu.
Měl by občas zvednout zadek, zapnout hlavu a popsat věci v širších souvislostech.
Včetně zahrnutí principu opatrnosti.

Ale zde jde o to, šířit nákazu.
Neb nákaza se ujme , je-li často opakována.

Já osobně jeho blogy už číst nebudu.
Umím promarnit svůj čas veselejším způsobem.
04. 02. 2011 | 10:35

Marcus napsal(a):

Pane Fukso,
polemizoval bych s Vámi v tvrzení, že se tehdejší zvýšení sazby DPH v cenách potravin příliš neprojevilo.
Pamatuji si, že ke zvýšení cen potravin došlo už na podzim před zvýšením sazby DPH. Zatímco v okolních zemích ceny potravin nerostly, u nás došlo v podstatě k poměrně výraznému zvýšení cen. Zdejší ekonomové to tehdy zdůvodńovali zvýšenou poptávkou Číny a Indie. Ale nikdo se jich neptal, proč u nás ke zvýšení došlo, zatímco v Německu nebo na Slovensku se tak nestalo.
04. 02. 2011 | 10:37

Targus napsal(a):

To Ivan Fuksa:

Váženy vymývači hlav, dobře víte že kapitálový pilíř nám žádné riziko nerozloží, ledaže píšete o riziku nějakých peněz mezi lidmi, které erár ještě nestačí odsát.
Na vaše DéPéHá ve výši 19% vám s××u zvysoka, stejně jako jsem se vykašlal na váš drahý benzín a naftu. V tomto státě jsem si po zvednutí spotřební daně nekoupil ani litr a po zavedení 19% na žrádlo si tu nekoupím ani rohlík. Ne proto, že bych na to neměl, ale proto, že nebudu podporovat takové klozety, jako jste vy. Bohužel nemohu napsat slovo hajzl, pan Stejskal by mě vymázl.
Doufám, že naprostá většina lidí udělá totéž, co já. To jest, že tomuto státu nedá navíc ani korunu.
Spisujte si dále své cancy a přitahujte dále šrouby. Ponesou vás do Vltavy napíchnuté na vidlích.
04. 02. 2011 | 10:43

On napsal(a):

Pane ministře, Vaše starost o důchodce mne dojala k slzám. Ovšem problém financování důchodů je až na druhém místě. Zakladní otázkou je, zda aktivní zaměstnaci svou produkcí vůbec uživí budoucí důchodce. Zatím se má za to, že na základní obsluhu společnosti stačí zhruba 20% zaměstnanců. Vaší starostí by mělo být, jak uspořádat zemědělství tak, aby při budoucím nedostatku ropy bylo schopno obyvatele uživit. Nebude ropa, nebudou herbicidy, fungicidy, insekticidy,atd. výnost polí významně poklesne. Také pouvažovat o tom, zda se půda bude obdělávat koňmi nebo budou po poli jezdit traktory poháněné 50 tunami akumulátorů.
Z těchto a mnoha jiných důvodů je starost o financování důchodů za 50. let poněkud předčasná, zvláště pak proto, protože navrhovaný model není nic jiného něž povinný přesun prostředků od obyvatelstva do rukou finančních šejdířů. I když vše dobře dopadne a budoucí důchodci budou mít dostatek finančních prostředků, tak nikde není zaručeno, že si za ně koupí zboží a služby, které společnost není schopna v dostatečné míře vyprodukovat.
04. 02. 2011 | 10:44

Targus napsal(a):

To neo:

Kolik vám pan Fuksa za ty agitky platí?
Zkuste vyrazit mezi lidi a zjistěte si, jaké jsou rabaty výrobců a obchodníků. Pak zatřepejte hlavou, zalezte do kouta a týden v kuse se fackujte. Pak se vám možná rozsvítí, pokud vás ovšem Fuksa nevymyl totálně.
04. 02. 2011 | 10:46

neo napsal(a):

Targus:

za 1) ne každý má možnost jezdit pro potraviny a benzín do Polska

za 2) Fuksa mi nic neplatí a nejedná se o agitky, ale o pouze o uvedení faktů a můj odhad růstu cen vlivem zvyšování dph.

jinak mezi lidi chodím normálně, nakupuji celkem pravidelně...
04. 02. 2011 | 10:52

rejpal napsal(a):

Je zajímavé, že pravicovým bojovníkům za nízké daně (viz odpor proti progresivní dani), chystaný nárůst DPH o sto procent vůbec nevadí. A řada živnostníků se domnívá, že kompenzace snížením odvodů jim nevadí. Jenže vadí. Velké firmy dovedou část schovat v maržích, část získají zpět tlakem na ceny dodavatelů. Těm menším nezbyde, než zvýšit ceny. Jenže zdroje obyvatel jsou stejné, navíc je tu obava o zaměstnání, z reforem (eufemismus pro zdražování ve všech položkách domácího rozpočtu)- a to chuť utrácet nesporně snižuje. Tahle reformní vláda neumí nic jiného než podřezávat sloup na kterém stojí celý chod státu - konzum. Ne z reforem, ale z reformistů tohoto ražení jde strach.
04. 02. 2011 | 10:54

stále rebel napsal(a):

Jen připomenu um našich pravicových „ekonomů“.

Rok 1997 – 1998 EU15 růst HDP téměř o 3 %, transformující země mnohem rychleji a nám tu naši pravicoví „experti“ přichystali recesi.

Růst HDP v roce 1998
Země %
EU-27 2,9
Estonsko 5,4
Lotyšsko 4,7
Litva 7,5
Madarsko 4,8
Polsko 5,0
Slovinsko 3,6
Slovensko 4,4

Česká republika -0,8

A inflace v roce 2008 6,3 %.
Jakmile se všehoschopní dostanou ke kormidlu, tak má občan problém.
04. 02. 2011 | 11:05

zdenekb napsal(a):

rebel:

Také je dobré doplnit, že sazbu DPH romanticky "sblíženou" až k splynutí do jedné vysoké cifry, budeme mít v celé Evropě pouze my a Dánové. Už jsme zase všechny přechytračili a budeme mít něco téměř unikátně českého... hop!hop!hop!

...teď mimo téma (p.Stejskal snad odpustí) k minulému blogu p.Fuksy - prodeji dřeva. Doufám, že se dostaví Rumcajs...

http://www.lidovky.cz/nenapravitelni-reprezentanti-statu-dvq-/ln_noviny.asp?c=A110203_000086_ln_noviny_sko&klic=241136&mes=110203_0

Nikdy by mě nenapadlo, že budu dávat odkaz na článek liberálního soudruha Ševčíka, ale popsal to přesně...
04. 02. 2011 | 11:24

stále rebel napsal(a):

Pro zdenekb.
Dánsko má nulovou sazbu VAT OECD
http://www.oecd.org/dataoecd/12/13/34674429.xls
04. 02. 2011 | 11:28

stále rebel napsal(a):

Dánsko nulová sazba na
„Placení DPH se nevztahuje na prodej a pronájem nemovitostí, dodávky plynu, vody, elektřiny a topení; výhry v loteriích; prodej akcií a obligací, jiné další finanční transakce (pošty) a pojišťovací transakce; zdravotnickou péči, sociální služby, školné; amatérský sport, určité kulturní události a dodávky uměleckých předmětů; dopravu osob jinými prostředky než turistickými autobusy. Nulovou DPH mají noviny a export.“
04. 02. 2011 | 11:33

Pepi napsal(a):

Nesmyslná povinná privatizace důchodů.
Nyní si platí na důchody pracující, po růstu DPH si budou platit pracující dále i děti do konce studií a také si znovu připlatí současní důchodci.
Je to zlodějna, která neřeší demografii, třeba tím, že kdo nemá děti, tak víc přispívá na důchod (tzv. "volská daň") a nebo jednou bude méně čerpat.
Je třeba podpořit pracující úplné rodiny ss vzdělanými 2-3-dětmi třeba snížením SP na pracujícího (1-2) a na děti (2-3).
Cena potravin roste díky nesmyslnému dotovaní pěstování řepky = pálení jídla
a dále kvůli úbytku zemědělské půdy kvůli zlodějským solárům...
A také kvůli nesmyslným dotacím z EU na louky a dále kvůli zabírání zemědělské půdy na průmyslové haly, sklady a dálnice (budované na zeleném)!
Je třeba podpořit zemědělce v produkci potravin, omezit dotaci západních zemědělců proti ČS-zemědělcům. Nerovné-dotace jsou diskriminační z hledika rovnosti konkurence.
Já jsem byl proti vstupu do NATA i do EU, věděl jsem, že se slibům o dotacích nedá věřit.
Cesta EU je podfinancovat naše ČS-zemědělce a až krachnou, tak levně skoupit podceněnou půdu..!!
(Ano, je to skrytý ekonomický "Drag nach Osten")
04. 02. 2011 | 11:44

Pepi napsal(a):

r. 2008 růst DPH z 5 na 9% - míra inflace 6,3%
(nyní už Janotovo 10%)
Míra Inflace 1994-2010:
http://www.czso.cz/csu/dyngrafy.nsf/graf/inflace_1994_
(1990-2010):
04. 02. 2011 | 11:50

Pepi napsal(a):

Dobré info o ČSFR i ČR na:
http://statorg.cmkos.cz/news/100510_cmkos_vyvoj_ek_ukazatelu1990-2010.doc
http://www.estav.cz/finance/inflace.html
04. 02. 2011 | 11:53

Dočekal napsal(a):

zdenekb:

Obávám se, že nick Rumcajs se tady v dohledné době neobjeví. On totiž právě teď sumíruje další obvinění Václava Dočekala ze lži.

Jinak není od věci připomenout si slova pana Petra Nečase, která tento pronesl před loňskými jarními parlamentními volbami:

"Socialisté chtějí jít cestou zvyšování daní. Ujišťuji vás, že my touto cestou v žádném případě nepůjdeme. My vytvoříme podmínky k nastartování ekonomického růstu, jehož výsledkem bude mimo jiné také vytvoření dvěstě tisíc nových pracovních míst.
Naše vláda bude prorůstová a důsledně protikorupční."

To je jen část projevu Petra Nečase, tak, jak jsem to opsal z videozáznamu.

Neví někdo z vás, co je s Drobilem, Bartákem, Kopřivou a dalšími lidmi, odpovědnými za zmizení finančních částek v řádu miliard? Já jen, že je jaksi ticho po pěšině.
04. 02. 2011 | 11:58

Frank napsal(a):

Pánové pochopte, že ministr Fuksa za to nemůže.
On není žádný hlupák nebo člověk chabého rozumu. On ví, že to co navrhuje jak se dřívím tak s důchody je nesmysl, ale podívejte se do závorky za jeho jméno.
On nemůže hlásat nic jiného, neboť Osada Dutých Stromů by mu porušení interních pravidel a zvyklostí netolerovala. Vzpomeňte si, chceš pozici, musíš pro stranu něco ve svém resortu udělat ( tzn.ukrást ze státního )
Na některé věci se sice přijde, v tom případě ti strana a vláda vyhlásí naprostou důvěru, ale dost věcí projde a pro stranickou ale i osobní kasu jsi byl přínosem.
Takže si to dobře rozvaž a uvědom si, že za čtyři roky je taky den.
A zloději se udrželi za každého režimu, zvláště když je režim podporuje.
Zodpovědnost máš jen před svoji stranou a ta tě padnout nenechá, tak se snaž.
04. 02. 2011 | 12:01

zdenekb napsal(a):

Dočekal:

Pan Petr Nečas už toho naplácal... bůhvíproč (a možná ani on ne) je částí národa stále považován za pravdomluvného a věrohodného.

Frank:

Pan Fuksa jistě není hlupák, naopak (i dle životopisu) působí v oblasti piklení velmi schopně.
04. 02. 2011 | 12:14

AC napsal(a):

zdenekb

"..v oblasti piklení.." :-))
04. 02. 2011 | 12:22

zdenekb napsal(a):

AC:

V oblasti zemědělství je to mnohem slabší, ale už jsem si pomalu zvykl, že odbornost u ministrů nehraje sebeměnší roli...
04. 02. 2011 | 12:29

Komunista napsal(a):

Jen si dál dělejte z lidi legraci... Pak se, ale nedivte, že tu budete mít druhý Egypt nebo Tunisko... A pak bude 1948 rok jen slabý odvárek...
p.s.- už si hledáte "svůj" strom ?????
04. 02. 2011 | 12:32

Martin napsal(a):

Při současném trendu poklesu porodnosti a zvýšení počtu lidí v důchodovém věku bude třeba zavést razantní opatření jak ufinancovat důchodový systém. Zvýšení DPH je jedním z nich. Rozhodně bych se nepouštěl do experimentů jako zvyšení daní z příjmu což by mělo za následek snížení příjmu v důsledku odchodu firem ze země. To by bylo pro naší ekonomiku katastrofou.
04. 02. 2011 | 12:32

Pepi napsal(a):

Však ona pravice nezvyšuje přímé daně pánům podnikatelům ani korporacím.
Ona zvýší daně DPH všem v ČR i rodinám s dětmi, které tím poškodí nejvíc.
Růst nájemného, energií a DPH sníží koupěschopnost, zvýší inflaci, propadne se maloobchod, služby, stavebnictví i průmysl a dále poroste nezaměstnanost.
(i díky úsporným opatřením EU i ČR-vládní pravice)
Takže toto není žádná prorůstová vláda, ale škrt-vláda pohromy ČSR.
04. 02. 2011 | 12:34

Dočekal napsal(a):

zdenekb:

No jo, ale on je tady jeden velký problém.

Pan Petr Nečas není pan NIKDO. Momentálně je to premiér, tedy předseda vlády této země.
To, že si pan Nečas chodí pro rady na Hrad, svědčí jen o tom, že je to bohužel velice slabý premiér. Ta jeho silná slova, vzápětí vystřídaná tichým prohlášením, že "situace je sice vážná, ale tato vláda v žádném případě neustoupí vydírání" svědčí jen o tom, že tenhle pán není zrovna pevný v kramflecích.
Není taky dne, kdy by se neprovalil nějaký další skandálek. Ke smůle vládní trojkoalice zrovna na někoho z členů této vlády.

To opětné strašení komunisty a ty manévry zdejších NElevounů, tak to už je opravdu jen akt zoufalství. Kdyby ty jejich názory byly alespoň vyjadřovány slušně a bez pravopisných chyb! Uznávám, že v tomto případě očekávám příliš. Ale zvykat si na to nemíním.
04. 02. 2011 | 12:34

rejpal napsal(a):

Dočekal
Největší předností této vlády je, že ji tvoří tři vzájemně se nesnášející partneři. Čímž je obtížnější zamezit průsaku aférek a skandálů. A tak se nám aktéři různých lapsů hezky střídají, tu ODS, to VV, pak zase TOP. Z vyváženosti by si mohla vzít příklad i věřejnoprávní televize. Musí to být dřina, neustále něco zametat. Jak má potom zbýt čas na jakoukoli koncepční práci, které měli před volbami všichni plná ústa? Stejně nakonec dojde jen na zvýšení daní, nové poplatky a jiné ždímotvorné postupy.
04. 02. 2011 | 12:59

siven napsal(a):

Do hrnce hodíme stromy s dálnicí, ceny potravin s důchodovou reformou, pěkně zamícháme...

A máme libový Eintopf, hodný ocenění třemi Polreichy.

Omlouvám, se jestli nejsem dost "in", ovšem tuto směs se necítím schopen ani čichat, natožpak pozřít.

Pane ministře, kam vy na ty nápady chodíte?
04. 02. 2011 | 13:08

Targus napsal(a):

To neo:

Kdo nemá možnost nesypat své penízky lupiči Kalouskovi, nechť nepláče a zařídí se při následujících volbách. Ostatně výlet se vyplatí i na Slovensko či do Říše a pro naftu tutově i do Rakouska.
A co se týká povinného spoření na důchod, již jsem učinil potřebná opatření, aby mi Kalous neoškubal peříčka. V den spuštění tohoto zlodějského instrumentu se přihlásím k placení daní v jiném státě EU, kde budou ke mně poněkud přátelštější. Není to až tak kolosální problém, jak by se zdálo.
04. 02. 2011 | 13:15

neo napsal(a):

Targus:

už se stalo. při volbách se zařídilo, že se nesypou progresivní daně socjálistům. Na slovensko daleko, do říše i do rakouska taky. nemám n výběr, musím tankovat v čr, ale snažím se tankovat v levnějších krajích. U nás je natural na Shellce dražší o několik korun než jinde.

Povinné spoření mi celkem vadí, ale asi jen rozšířim to stávající a bude. Ona to zas tak dramatická částka nebude.
04. 02. 2011 | 13:23

Rumcajs napsal(a):

Levouni, co je ?

Volejte halelůja !
Já myslel, že při zvyšování daní zažíváte výron rozkoše.
04. 02. 2011 | 13:41

Rumcajs napsal(a):

zdenekb:

Proč jsem si to měl číst ?
04. 02. 2011 | 13:44

jozka napsal(a):

Targus:

Neovi za to nikdo neplati, on to ma ze svy hlavy a je to znat.

Kuprikladu veri, ze si zamestnanec sam urcuje svuj plat, ze zdravotnicke poplatky funguji... zkratka je s nim psina :-)
04. 02. 2011 | 13:45

ak01 napsal(a):

Nemam zajem o diskusi. Pokud prispivam velmi nyjimecne tak je to zazitky, ne nazory.Takkze zazitek: Manzelka provozuje obchod s latkani, ale analogie je zrejma. Obchod funguje od 20. let v okloli 20 km nema konkurenci. Neplati najem, ma to ve svem. V 90. letech nadseni zamestnavala 5 prodavacek. V dobe krize 2008 trzby klesly o 70%, ale stale to bylo unosne. V soucasne dobe po krizi jsou trzby na urovni temer nuly. Napr. denni trzba 120 Kc. za den. 30 cm dzinoviny na zaplaty. Manzelka prodava sama, prodavacky musela propustit. Lide jsou vydeseni, budou mit na jidlo? Mozna ne. Testoviny bez niceho jako ukrajinci, kteri prijizdeji na stavby a vetsinu ubohe vyplaty posilaji rodine na Uktajinu? Toto je konec zivnostniku a tim rozklad spolecnostni. Pokud je to zamer, tak jak se rika "good for them"
04. 02. 2011 | 13:48

neo napsal(a):

jozka,

tak znovu jozko, to, že ty si neurčuješ plat neznamená, že to tak nedělají jiní. jestli kejveš jak oslík na každou nabídku, je to jen a pouze tvůj problém.
04. 02. 2011 | 13:50

zdenekb napsal(a):

Rumcajs:

No ...já že bys od překabátěného guru nelevounů přijal přednesené argumenty snáz.

PS:
Já myslel, že při zvyšování daní údajně pravicovou vládou chystáš konopný provaz...
04. 02. 2011 | 14:05

Dočekal napsal(a):

Rumcajs:

Tak kdypak se dočkám té omluvy?

Já jen, že NElevouni jsou nejen vzdělaní a úspěšní, ale jsou také slušní a hlavně(!) pravdomluvní.

Tak už se konečně začněte chovat jako chlap!
04. 02. 2011 | 14:21

Dočekal napsal(a):

zdenekb:

Obávám se, že toho po tomto jedinci chcete příliš mnoho.
Já jen, že podle něho máme volat halelůja a zažívat chvíle rozkoše. A to jen proto, že nám všem tato pravicová vláda zvyšuje daně.
A to i přesto, že se ještě loni v létě tato vláda zaklínala tím, jak nastartuje hospodářský růst bez zvyšování daní a jak zatočí s korupcí.

U jednoho vyznavače volného trhu je to opravdu zajímavý myšlenkový proces, co říkáte?
04. 02. 2011 | 14:27

Petr napsal(a):

Pane ministře,
dle mého a nejen mého názoru, ceny potravin v nejvyšší míře zvyšují různé experimenty na biopaliva, nařízené jednak absolutistickými ouředníky z Bruselu a jednak ekoteristy za minulé vlády ze strany Zelených.¨
A nic s tim ministerstvo nedělá. Jako by si nechtělo rozhněvat Bursíka a slečnu biomasu Jack.
Což kdyby jse je znovu potřebovali?
04. 02. 2011 | 14:35

Rumcajs napsal(a):

Zdenekb:

Ale já tam s ničím nemám problém. Pokud narážíš na mé kočkování s Hrbkem, tak tam šlo o něco jiného.

1.Hrbek tvrdil, že těžební a pěstební činnost(dokonce i pilařinu) si má dělat stát...nic takvého Ševčík netvrdí.

2. Kdosi tvrdil, že lokální tendry budou lepší - ani toto Ševčík netvrdí

3. Kdosi(mám pocit že ty) tvrdil, že z jedničky se stane dvojka - zde to ale Ševčík popisuje jinak. A to tak, že zkrátka těžební firma nanahlásí správný počet vytěženého dřeva a prodá na černo- no tady tuto obavu sdílím, ale to je něco zcela jiného. Tady je jenom nutné, a to jsem i tvrdil, aby povolení,označení co a jaké kvality se má vytěžit provedl stát (lesník). A jestli stát prodá dvojku, tak jedničku z toho už nikdo neudělá (množstevně), maximálně to může prohazovat. Jak jsem to už psal,rakev prodá jako jedničku a svým známým tu jedničku prodá jako dvojku. Stát ale zkrátka nepřijde. Maximálně utře ten nebožtík.
04. 02. 2011 | 14:37

neo napsal(a):

Dočekal:

vy totiž nechápete rozdíl mezi nepřímou a přímou daní.

zatímco vyšší přímá daň se nedá ovlivnit, dopady té nepřímé se rozdělí mezi výrobce,prodejce, spotřebitele. Navíc je můžete ovlivnit vlastní spotřebou.

Takže takové zvýšení DPH o 15% ( pokud startuji na bývalé 5% hranici) by v maximální míře mohlo zvýšit ceny o 150Kč na 1000kč nákupu. Ale víme, že to DPH se nikdy nepromítne celá do růstu cen, když se zvyšovala z 5 na 9, promítla se cca 1% bodem.
Ovšem přímá daň může sníži mzdu o několik tisíc kč měsíčně.

Proto mi pravouni raději nepřímé daně než ty přímé.
04. 02. 2011 | 14:39

siven napsal(a):

Hleďme; Rumcajs se stal lesníkem... pro něj jsou lesy jen fabrikou na dřevo. A ještě vykrádanou, za bílého dne.
04. 02. 2011 | 14:47

Rumcajs napsal(a):

siven:

Jak jsi na to přišel ?
04. 02. 2011 | 14:51

zdenekb napsal(a):

neo:

1) Myslím, že tato pravicová vláda nově zavedla i přímou, tzv. povodňovou daň.
2) Dále je třeba říct, že mluvila o "nezvyšování daní" obecně (nejen přímých).
3) Spotřeba se ovlivňuje těžko, pokud jsou stejně daňově zatíženy např. potraviny luxusní i běžné denní potřeby. Ale když už zvyšovat, bylo by...
4) záhodno k tomu kroku přistoupit z jiného důvodu, než je zajištění státního byznysu pro soukromé penzijní fondy... opět velmi, velmi PRAVICOVÝ krok...
04. 02. 2011 | 14:51

zdenekb napsal(a):

Rumcajs:

Pan Ševčík jen popsal jiný způsob možného podvodu.

Pokud říkáš...

"Tady je jenom nutné, a to jsem i tvrdil, aby povolení,označení co a jaké kvality se má vytěžit provedl stát (lesník)."

...uvědom si, že toto právě návrh pana Fuksy ruší (což popisuje i Ševčíkův článek).
04. 02. 2011 | 14:55

Rumcajs napsal(a):

To jsme ale spolu neřešili, že jo ?!
04. 02. 2011 | 15:02

Občan napsal(a):

Milej pane Fuksa,
možná Vám to uniklo, ale zrovinka dneska vydali amíci (nejspíš nějaké levounské socky) docela znepokojivý přehled růstu cen potravin. A von je ten průšvih celosvětový. Voni i ti amíci vloni vyvezli o 30% potravin méně než roky předtím, panč to všechno spálili v autech.
V Rusácku zase měli sucho a vohně, takže tam to bylo o asi 20% míň.
Vono, pane Fuksa, takňák neni co žrát; takňák globálně. A když do toho zvednete dépéháčko, tak to bude VELIKEJ malér. Panč nejenže brzy nebude CO prodávat, ale hlavně nebude KOMU.

Von ten kafemlejnek má doma skoro každej a zrní to nahrubo semele, kvasnice jsou odpadek pívováru, těch se tam rádi zbaví (a když ne, kvásek se udělá i doma), tak ten chleba si nakonec nějak upečem. Pár brambor zahrada dá, mrkev, jabka a zelí taky, ve skleníku něco rajčat a paprik, pod plachtu hodíme okurky a dýně, na dvorek pár slepic, dolů k řece dva tři úlky, na jižní zeď pár hlav vína a na ten jogurt si snad vyděláme (když ne, vono se to mlíko se sousedama za něco taky vymění).

Takže se, pane Fuksa, může klidně stát, že si ty hnusy, co nám teď draze prodáváte jakože jídlo, budete moci i se svými obchodníky nabouchat do nosa a klidně i do zajímavějších otvorů. Panč my si asi budeme radši dál hýčkat ty místní menší sedláky, u nichž víme, co kupujeme. A holt se trošku uskrovníme; my jsme nakonec zvyklí, ono nám nic jiného nezbývá...
04. 02. 2011 | 15:07

Dočekal napsal(a):

neo:

Tak to teda jó.

Uznávám, že jsem se při tom opětovném poslechu předvolebího projevu pana Nečase mohl přece jen přeslechnout. Pro jistotu jsem si to pustil znovu a ono zase nic. O zvyšování daní (jakýchkoliv) není v tom jeho projevu ani zmínka. Zato strašení, že sociálisti budou všechno řešit zvyšováním daní, je tam opravdu hodně.

Promiňte, ale od vás si vysvětlovat rozdíl mezi přímými a nepřímými daněmi nenechám. A to nejen proto, že ten rozdíl znám možná líp, než jak ho znáte vy.

Největší problém je v tom, že ty přímé daně tady platí čím dál míň lidí. Pan Kalousek sice hned po nástupu do funkce ministra financí sliboval, že se postará o zrušení většiny výjimek, ale jak vidno, opět skutek utek.
Ano, výběr nepřímých daní je výhodný především v tom, že je relativně jednoduchý a nedá se tak snadno obejít. Problém je ale v tom, že zatím co pořízení luxusního zboží (specielně drahých aut) je v mnoha případech osvobozeno od daně, za potraviny, léky, služby a další položky, které dosud byly daněny deseti procenty, to zvýšení DPH zaplatí všichni občané bez rozdílu.

Tato vláda se řídí zásadou, kterou vymysleli už dávní panovníci a vládci.
"Neberte bohatým, těch je málo. Berte chudým, těch je hodně."
Nebo také jinak:
"Nejsnadnější cestou, jak se dostat k penězům, je obírat hodně lidí o relativně malé částky."
Že touto cestou jde právě tato pravicová vláda, je hodně smutné.
04. 02. 2011 | 15:10

Honza999 napsal(a):

neo

Jetě jednou, byl sjte na to sice uozorněn již výše ale ještě tedy jednou.

Při zvyšování sazby DPH se tehdy "kupodivu" cca o 10-15% zvýšily ceny potravin již nějaký měsíc před platností nové DPH. Není problém vypustit do zaplacených medií pár článků o "složité situaci na světových potravinových trzích" (ta je ostatně "složitá" neustále, když je nadúroda, špatně, když úroda není, také špatně, když je úroda normální, ze všeho nejhůř, protore všichni počítali s tím, že přece jen bude o trochu vyšší..). Pak se zvýší ceny potravin a když nastoupí vyšší sazba DPH, je na ni již několik měsíců vyděláno. Dříve uměle vyšroubované ceny se tedy již nezmění a prodejci se pak v zaplacených mediích preí tím, jak soucítí se svými zákazníky a nárůst sazby DPH zatahují "ze svého". Nakonec mají prodejci při zvýšené DPH a "nezvýšených" cenách o 1% z ceny zboží vyšší zisky, než jaké měli půl roku před platností DPH v době, kdy ještě umele nevyhnali ceny kvůli "složité situaci na světovém potravinovém trhu".

Je krize... Všichni krachují.. Kromě - PRODEJCŮ LUXUSNÍHO ZBOŽÍ. Ti po celém světě hlásí rekordní tržby a rekordní zisky. To luxusní zboží kupují bohatí, kteří na krizi bohatnou ještě více. Oč je méně chleba pro chudé, o to více je "kaviáru" pro zbohatlíky.
04. 02. 2011 | 15:19

Dočekal napsal(a):

Rumcajs:

Tak dočkám se konečně té omluvy?
Já jen, že "pravouni" jsou co se týče charakteru přece mnohem lepší, než "levouni." A to se má projevovat i tak, že se tito netváří jako že o nic nejde v případě, že jsou přistiženi při lži.
Nebo se mýlím?
04. 02. 2011 | 15:20

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

Kde je krize ?
Růst je okolo 3%, koruna posiluje... takhle krize chlapče nevypadá.
04. 02. 2011 | 15:25

Rumcajs napsal(a):

Dočekal:

Je mi líto Dočekale, ale moje omluvy vůči tobě pan Stejskal neúprosně maže.
Budeš se muset obrátit na něj.
Určitě bude štěstím bez sebe.
04. 02. 2011 | 15:28

zdenekb napsal(a):

Rumcajs:

...řešili jsme mimo jiné...

Rumcajs napsal(a):
zdenekb:

Kvalitu dřeva dle mého kontroluje lesník. Ještě si pamatuju, když jsem dělal na pile, že další ohodnocení probíhá tam. Takže tam na prostor pro korupci moc nevidím.
28. 01. 2011 | 15:25

zdenekb napsal(a):
Rumcajs:

Omyl, kluku řáholecká, právě že dřevo se má dle tohoto návrhu prodávat už v lese, než se vůbec dostane na pilu. A to jen proti souhlasu zaměstnance Lesů ČR. Kde jinde se otevírá prostor pro drobilo-knetigovské "krádeže za bílého dne", když ne tady?
28. 01. 2011 | 15:40
04. 02. 2011 | 15:30

noová doba, pravicová vláda zvyšuje daně napsal(a):

fukso, proč svůj blog redujkuješ pouze na potrvainy?
04. 02. 2011 | 15:30

Dočekal napsal(a):

Honza999:

A v tom je právě to pověstné jádro pudla.
Nejlepší financmajstr všech dob na námitku, že by snížení spotřební daně na pohonné hmoty ve skutečnosti zvýšilo příjmy státu prohlásil, že by to bylo nesystémové opatření.
Podle mých informací většina majitelů špeditérských firem svým řidičům přikazuje tankovat pohonné hmoty, v tomto případě naftu, v zahraničí. Při kapacitě nádrží dnešních kamionů je potom ta úspora financí nezanedbatelná. A ztráta státu s názvem ČR samozřejmě také.
Stejně se chovají zahraniční řidiči. A to nejen proto, že si nechtějí zničit motory pančovanou naftou.
Tak nevím. Tady už jsem opravdu s rozumem v koncích.
04. 02. 2011 | 15:30

Rumcajs napsal(a):

zdenekb:

Ale já jsem pro aby se prodávalo v lese. A jestli jsem četl dobře Ševčíka, tak on kritizuje to, že se to má jenom hlástit.

Kapiš to ? Jaký problém je, aby si to lesník pohlídal ?
04. 02. 2011 | 15:34

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Jo světové hospodářství loni rostlo o 3,9%. Kolik z toho byla Čína, Indie apod. a o kolik vzrostla FYZICKY VÝROBA v rozvinutých zemích?
Krom toho jsem hovořil o rostoucích ziscích ve světovém měřítku, takže plácání o posilování koruny je zcela mimo mísu. Naopak, když taková bezvýznamná měna jako je Kč posiluje, znamená to, že významné měny oslabují - a to není známka prosperity.
04. 02. 2011 | 15:36

Dočekal napsal(a):

Rumcajs:

Aha. Takže místo omluvy výmluva.

Teda voni sou vopravdu karakter!

Jen je opravdu velká škoda, že si vůbec neuvědomujete, že tady zastupujete pravou část spektra zdejších diskutérů. A že v tom případě budu nejen já, ale také ostatní diskutéři a čtenáři posuzovat váhu vašich argumentů právě podle toho, jak jste se dokázal vyrovnat s tímto problémem.
Vy jste mne totiž obvinil ze lži. Když jsem vám dokázal, že lhář jste v tomto případě vy a požádal jsem vás o omluvu, zachoval jste se jako puberťák. No a teď se dokonce trapně vymlouváte na pana Stejskala.

Takže teď už opravdu naposledy: Zachováte se konečně jako rovný chlap a omluvíte se mi?
04. 02. 2011 | 15:40

Rumcajs napsal(a):

Honza999:
Roste Amerika,roste Německo,roste EU,roste Česko.... co bys ještě rád slyšel ?
04. 02. 2011 | 15:41

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

PS: Kolik z těch tří procent dělá inflace. Polopaticky - o kolik procent "chleba" více se dnes dá koupit za 103% peněz a kolik "chleba" se dalo koupit před rokem za 100% peněz.
Kupodivu, za 103 dolarů je dnes méně "chleba, nž kolik jej bylo před rokem za 100 dolarů.

Ale hlavně že máme o ty "3 dolary" víc, že...
04. 02. 2011 | 15:44

Honza999 napsal(a):

Rumcajs
PPS: A zjisti s SKUTEČNOU inflaci, ne tu ze zfalšovaných statistik.
Dolar po "kvanitativním uvolňování" není dolar před kvantitativním uvolňováním, i když se tak tváří.
04. 02. 2011 | 15:49

Honza999 napsal(a):

Rumcajs
"Roste Amerika,roste Německo,..."

Rostou kšefty bohatých... Neroste množství "chleba".
04. 02. 2011 | 15:51

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

Růst se očišťuje o inflaci.

Jinak srovnání kupní síly z dob totáče a nyní vyšlo neúrekom. Jestli zvládáš kupecké počty, dojdeš také k tomu, že kupní síla dneska je v násobcích lepší.
04. 02. 2011 | 15:51

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Stará finta s několikanásobky kupní síly..

Já to vidím jinak.

Za totáče důchodce s tisícikorunou důchodu dal za bydlení a služby 150 a 850 mohl utratit za jídlo a jiné "požitky".

Dnešní důchodce s důchodem odpovídajícím tomu 1000 za totáče, tedy cca 8000, aby si na zaplacení bydlení a služeb vyžebral u svých dětí ještě tisícovku. Jeho "kupní síla" na potraviny a další "požitky" je pak nulová.

Když podobně srovnáš i další občany - tedy jaká je jejich kupní síla PO ZAPLACENÍ bydlení, energií a služeb, tak již to srovnání vůbec není tak oslnivé, jak se jej snažíš presentovat.
04. 02. 2011 | 16:02

Antonín Hrbek napsal(a):

1. Nikdo dosud nedokázal, že spořit na důchod v soukromých fondech je výhodnější než průběžný systém.
2. Málokdo si uvědomuje, že povinnost spořit na soukromý fond se rovná povinnosti nakupovat bezcenné státní dluhopisy (soukromé fondy z převážné části investují do státních dluhopisů), což je "řecká" dálnice.
Kalousek rozprodá státní dluh a pojištěncům zbudou oči pro pláč.
3. Ať si každý spočítá, kolik mu při pravidelném spoření např. 20.000 ročně po čtyřiceti letech zbude, když si fond každý rok strhne 2% z naspořené částky a inflace bude 3%. A připraví si kapesník na slzy
4. Největší "liberální" pokrytci neustále vykřikují o svobodě jednotlivce a o povinnosti každého se starat o vlastní stáří a pak mu komunisticky nadiktují jako daň nákup bezcenných papírů.

Doufám, že pan Jidáš Fuksa, který chce zaprodat za 30 stříbrných nás všechny, si již našel vhodnou osiku
04. 02. 2011 | 16:02

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

PS: pochop, že NIKDO si za celou výplatu nekupuje máslo nebo kafe...
04. 02. 2011 | 16:04

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

Kterej důchodce bral 1000 korun ? Možná nějakej bolševik. Moje babička měla důchod 300 Kč a v průměru se důchody pohybovaly okolo 500 Kč.

Dneska je v průměru 12 tisíc. Naši platí nájem cca 5 tisíc. Takže nemel nesmysli.
04. 02. 2011 | 16:10

Dočekal napsal(a):

Tak musím se smutkem v duši konstatovat, že jedinec, který se tady prezentuje pod nickem Rumcajs, je jen obyčejný tláskal.
Navíc pravicový tláskal.

Odteď tedy budu všechny diskusní příspěvky nicku Rumcajs poměřovat s tím, jak se tento postavil k tomuto našemu sporu.

Pro pana Stejskala: Tímto končím tuto nic neřešící debatu. Dovolím si ale ještě jednou připomenout, že to byl nick Rumcajs, kdo mne tady veřejně obvinil ze lži.
Já jsem pouze reagoval. A k jeho smůle se mi podařilo dokázat, že jsem v právu.
Tento člověk mi po dnešku nestojí ani za odplivnutí.
04. 02. 2011 | 16:11

Otázkář napsal(a):

Ano zvýšení DPH nebyl jediný faktor, který ovlivnil cenu potravin, ale zvyšovat tuto sazbu v době kdy jsou ceny potravin na světových trzích nejvyšší v historii je absolutní nesmysl, který nejvíce poškodí lidi s nízkými příjmy.
04. 02. 2011 | 16:16

Dočekal napsal(a):

Všechny "pravouny" odkazuju na můj příspěvek nicku mažňák. Najdete to v diskusi pod tímto blogem:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-drobek.php?itemid=12089
04. 02. 2011 | 16:16

Rumcajs napsal(a):

Otázkář:

Která daň by dle tebe něco řešila a přitom nepoškodila ?
04. 02. 2011 | 16:36

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

progresivní
04. 02. 2011 | 16:37

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

mimochodem co Vám přijde pravicového na zvyšování daní, navíc v době kdy cena potravin na světových trzích dramaticky rostou? Ke všemu když všichni víme z jakého důvodu, tedy, aby se několik desítek miliard ze státního rozpočtu přesunulo do kapes penzijních fondů, to je přece naprosto abusurdní a neřeší to vůbec nic. Nebo podle Vás ano?
04. 02. 2011 | 16:40

Honza999 napsal(a):

Rumcajs!!!

Tvoje babička brala 300 důchodu možná v roce 1953!

Rok-průměrná mzda-průměrný důchod
1970 - 1915 Kčs - 980 Kčs
1980 - 2656 Kčs -1406 Kčs
1989 - 3170 Kčs -1955 Kčs

Jestli tvoje babka nemyslela na své zajištění ve stáří a poctivou prací pro společnost si nezajistila vyšší důchod než 300 Kčs měsíčně, je to jen a jen její chyba... :-)
04. 02. 2011 | 16:45

Ales napsal(a):

Nechapu, proc se lidi zde bavi o dusledku zvyseni DPH na potraviny atd.. Povinné spoření je vyvadeni dani do privatnich fondu, ktere budou muset ryskovat, aby neco vydelaly. Budete jim proste platit vcetne poplatku a nebudete mit kontrolu nad temi penezi. Kupovani statnich dluhopisu s urokem 3% spolkne 2% inflace a inflace v cechach po zvyseni DPH na 19% se jiz ted odhaduje na 3% na takovem podnikani penzilni fondy uzcite nevydelaji. Prevazna cast americkych penzijnich fondu ztratila behem krize az 40% ze svych portfolie. Prictete vysokou zadluzenost zapadniho sveta, tak ze, bankrot nekterych zemi muze byt dost pravdepodobny. Amerika vesele tiskne dolary tak ze, inflace muze byt za dvermi. Nechapu proc lidi chteji plati a nekterym to nevadi.....
04. 02. 2011 | 16:58

Rumcajs napsal(a):

otázkář:

Progresivní zdanění neřeší nic. Na příjmové stránce to představuje několik málo miliard, za předpokladu, že to nedopadne jako s benzínem a naftou.

Honza999:

Bylo to tak v roce 1970.

Na dnešní důchod ti můžu opsat tvou repliku :
Jestli někdo nemyslí na své zajištění ve stáří a poctivou prací pro společnost si nezajistí vyšší důchod než 300 Kčs měsíčně, je to jen a jen jeho chyba... :-)
04. 02. 2011 | 17:13

volič napsal(a):

Pane Fukso, to, že jste z Příbrami a navíc ódéesák je opravdu perfektní kvalifikace na funkci ministra zemědělství. Který z vašich poradců vytvořil tuto kvalitní agitku o tzv.důchodové reformě. Demagogie a sprostota je u ODS normání, takže se nedivím, že jste se pod to podepsal. Uvědomte si, že dnešní "dobrovolné" penzijní fondy měly výnos 3,1%. Přitom inflace dosáhla 2,8%. To je opravdu skvělé zhodnocení !
Na Slovensku i v Maďarsku už se tento experiment musel přehodnotit.
04. 02. 2011 | 17:13

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

Jo a dej mi odkaz na ty důchody.
04. 02. 2011 | 17:14

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Pleteš si repliky a mantry.
Povídání o myšlení na zajištění stáří je pravičácká MANTRA.
Použiji-li to já, je to REPLIKA.
Použiješ-li to ty, je to MANTRA.

Ty důchody - http://www.vse.cz/aop/pdf/176.pdf strana 49.
04. 02. 2011 | 17:36

Faust napsal(a):

Rumcajz,
neurážejte se, loupežníku, ale co výše starobních důchodů bohapustě kecáte.
Sorry...
A co se dotejče výše přímých/nepřímých daní, tak zase bacha: mantra praví (a on je to fakt), že přímé daně vymoci je skoro průšvih (zejména od loupežníků, že?), zatímco nepřímé daně se jaksi vybírají skoro samy.
Není ono to spíš na "lenosti" úředníků FÚ?? potažmo pak státu??
No jo... ovšem v tom případě nemáte právo nadávat komukoli do socek... ona ta socka možná i platí do SR víc, než Vy, loupežníku ze Řáholce.
Dixi
04. 02. 2011 | 17:38

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Upřesnění

Použiji-li to já, je to má REPLIKA na vaši MANTRU.
Použiješ-li to ty, stále to zůstává MANTROU.
04. 02. 2011 | 17:39

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

já o voze Vy o koze, odpověď na můj druhý příspěvěk předpokládám nemáte
04. 02. 2011 | 17:40

Rumcajs napsal(a):

Honza999:

Nic mi tam nevyjelo:

Faust:

Proč se nepřímé daně vyberou snadněji ?
04. 02. 2011 | 17:42

Rumcajs napsal(a):

Otázkář:

Můžeš to upřesnit ?
04. 02. 2011 | 17:43

Honza999 napsal(a):

Rumcajs

Je to soubor PDF... Nejde-li to v prohlížeči, pak stáhnout a otevřít v Adobe Readeru.

Mně to ale Firefox otevírá rovnou v okně prohlížeče. Chyba bude asi někde mezi židlí a klávesnicí.
04. 02. 2011 | 17:45

Otázkář napsal(a):

Rumcajs

04. 02. 2011 | 16:40

a netykejte mi já s Vámi husy nepásl
04. 02. 2011 | 18:00

Faust napsal(a):

Jejda, Rumcajsi, snad nechcete, abych Vám zde recitoval story o přímých a nepřímých daních.
To byste mne teda zklamal...
koneckonců, najděte si to.
Jsem měl za to, že pravicově orientovaní jsou inteligentní... sorry.
Tedy: dal jste mi s tím dotazem docela ránu... ufff.

Vy že podnikáte??
04. 02. 2011 | 18:09

čtenář napsal(a):

Antonín Hrbek zde okomentoval článek stručně a výstižně. Je to tak, chtějí nám vnutit, abychom povinně nepřímo kupovali státní dluhopisy prostřednictvím soukromých penzijních fondů. Když se to hodí, mluví se o neviditelné ruce trhu, když ne, máme pořád socialismus s kapitalistickou tváří. Ať si ty dluhopisy kupují soukromé firmy a kdokoli z občanů, kdo je chce. Ale co se týká penzí, je třeba zachovat průběžný systém a nechat na každém, aby si zajistil další úspory sám podle svého rozhodnutí, a hlavně, je třeba lidi k takovému rozhodování vést a za tím účelem je poctivě a odpovědně dlouhodobě a průběžně informovat (v tom je také významná úloha státu!)a neoblbovat je ve prospěch různých zájmových skupin.
04. 02. 2011 | 18:52

Honza999 napsal(a):

Faust

Nebojte, Rumcajs to sám moc dobře ví.

Jenže jinak je v ouzkých tak zkouší starou známou metodu - položí otázku a doufá, že buď nebudete vědět, nebo že odpovíte s chybou. A hned bude o čem psát, jak jsou ti LEVOUNI hloupí...
04. 02. 2011 | 18:55

ZdeněkJ. napsal(a):

Faust, Otázkář a další
Já nechápu, proč se tady pořád všichni navážíte do pana Rumcajse. On už to tady nedávno vysvětlil, kde je původ jeho názorů. Když mu jeden diskutující navrhl, aby si přečetl údaje na anglicky psaném servru, odvětil, že on tam nic číst nebude alébrž neumí anglicky a mimo to zásadně používá pouze svoji hlavu. Tím se vysvětluje vše.
04. 02. 2011 | 19:17

MirekS napsal(a):

Už teď je jasné, pane Fukso, že Vaše důchodová reforma je podvod spáchaný na občanech této země (i včetně některých Vašich voličů). Obdobný tomu, jak jste vychytrale zneužili "řecké cesty", ke které tuto zemi vedete (spíše než k té "skandinávské").

Vaše reforma sice rozdělí rizika mezi průběžný a kapitálový pilíř, ale především Vaše reforma rizika celkově zvýší! Zvýší je časovým vlivem (a nerovnoměrným hospodářským vývojem v této zemi, ale i na vyšších hospodářských úrovních, tou globální konče), zvýší je režií takového systému a především je zvýší svou náročností správy!

Již několik let (10 a více) společně s příslušnými reprezentanty ČSSD jste nedokázali "ukočírovat" jednopilířový systém (ba dokonce jste jej dokázali z mnoha stran podkopat) a teď si chcete troufat na "vícepilířový systém"? Jste hazardéři a docela by mě zajímalo, jakou odpovědnost chcete nést za neúspěch (jasně, Vy si jej nepřipouštíte, pro Vás to bude úspěch vždy).

Vaše reforma je špatná, protože počítá se záchrannou sociální sítí pro důchodce a nízkopříjmové skupiny. To říkáte teď a bez garancí. V zásadě systém komplikujete, čímž snižujete jeho životaschopnost. Máte vůbec představu, kolika lidí se to dotkne? Víte Vy vůbec, kolik lidí (tedy důchodců) bude žít na úrovni minimálních příjmů? A kolik lidí budete muset "dotovat", aby se na onu úroveň vůbec dostali?

Vymysleli jste ještě krkolomnější (tedy těžkopádnější systém) a zatížením DPH pro potřeby tohoto systému tomu "dáváte korunu", neboť odčerpáte zdroje, které budou chybět v případě neočekávaných pohrom. Čímž tento stát děláte "křehčím"! Růst světových cen potravin je "vodou na mlýn" tomuto těžkopádnému systému.

Demagogicky využíváte demografického vývoje, tedy jej zneužíváte! Přes nepříznivý (vnitřní) demografický vývoj je nás stále více (imigrace). Ano vyhlídky nejsou růžové (včetně možností imigrace), ale znamená to snad, že s imigrační politikou končíme? Jinak řešení problematiky imigrace (včetně zapojení do důchodového systému) je názorným příkladem, jak jste se starali....

Jestli takovou reformu (založenou na povinném fondovém pilíři) uzákoníte, dopouštíte se na občanech této země "právního násilí" nejhrubšího zrna. Nedivil bych se pak, kdyby obdobného "zrna" použili občané pro naplnění Vaší odpovědnosti.

Zdraví

MirekS
04. 02. 2011 | 19:21

Otázkář napsal(a):

Zdeněk J.

já se do nikoho nenavážím, napsal jsem svůj názor a nick Rumcajs reagoval na mě nikoliv já na něho. Doporučuju číst pozorněji ;)
04. 02. 2011 | 19:24

VL napsal(a):

Budu neustále opakovat - důchodová reforma je podvod století. S důchodem od soukromých penzijních fondů se předem rozlučte. Naspořenou částku zničí buď:
-inflace (tutovka - v nejlepším případě dostanete 70% reálně naspořené částky)
-bude rozkradena (kolik fondů bylo vytunelováno v 90. letech)
-bude zestátněna (právě se stalo v Maďarsku o omezení se uvažuje v Polsku)
-finanční krize (v roce 2008 málem zkolaboval celý finanční systém)
-další nečekané události, které jsou v horizontu 40 let celkem pravděpodobné, jako je válka, revoluce, měnová reforma, úbytek ropy, státní bankrot apod.

Průběžný systém má několik zásadních výhod. Jednou z nich je, že se NEDÁ VYKRÁST. Druhou, že výplata ROSTE SPOLU S INFLACÍ.
Fondový systém má jedinou výhodu - fondy si na něm pořádně namastí kapsu.
Hanba lidem, kteří zde prosazují tento podvod století.

Veselé krizování.
http://img.janforman.com/ceskysen1kaf.jpg
Teď už bude líp.
04. 02. 2011 | 19:27

MirekS napsal(a):

Otázkář:

Progresivní daň není pro potřeby důchodového systému řešením. Zdrojem jsou příjmy určené pro důchodový systém. Problém není na horní hranici (za předpokladu, že když "zastropovaný" základ pro odvod, tak adekvátně "zastropovaný" důchod). Takto "volné" zdroje, které si dotyčný vydělá však mají podléhat progresivní dani zvláště nejdou-li na investice (v rámci tohoto státu), ale do konečné spotřeby.
Problém důchodového systému je na spodní hranici! Tedy v minimální mzdě, která implikuje minimální důchod. A vztahu minimální mzdy k průměrné mzdě, resp. "mediánové mzdě". Tady musí vzniknout ten tlak na "proporce". A to souvisí se systémem odměňování, s produktivitou práce. Při zvýšení produktivity práce (a nastavení odpovídajících proporcí v odměňování vůči výše uvedeným mzdám) na dvojnásobek (do roku 2055, při odhlížení od dalších vlivů), by ten 1 produktivní člověk 2 důchodce uživil.... Všímá si tohoto aspektu někdo?

Zdraví

MirekS
04. 02. 2011 | 19:41

Otázkář napsal(a):

MirekS

"Progresivní daň není pro potřeby důchodového systému řešením"

v pořádku, ale nic takové jsem netvrdil
04. 02. 2011 | 19:47

Otázkář napsal(a):

MirekS

mimochodem něco podobného co jste teď napsal tvrdí i Miloš Zeman
04. 02. 2011 | 19:50

MirekS napsal(a):

Otázkář:

A co jste tedy tvrdil svou odpovědí "progresivní" (4.2.2011, 16:37) na otázku, která daň něco řeší a přitom nepoškodí?

MirekS
04. 02. 2011 | 19:56

MirekS napsal(a):

Otázkář:
Pak se (téměř) shoduji s p. Zemanem (uznávám, že z jeho úst či pera mají daná slova větší váhu)... Text jsem směřoval k zástupci dnešních odpovědných za budoucí podobu důchodového systému (a kdo se z nich touto stránkou věci zabývá?). A uznejte, tím odpovědným (té budoucí podoby) p. Zeman není a asi už nebude. Chcete-li narážet na to, že jsem "tlampačem" p. Zemana, tak ne, je to náhoda (či podobné životní zkušenosti a názory?).

MirekS
04. 02. 2011 | 20:07

MirekS napsal(a):

Otázkář:

A jen tak bokem, reformy založené na "přehazování" zdrojů z jedné hromádky na druhou nic zásadního nevyřeší (zvláště když se přitom přehozování "cestou něco ztratí"), když se jimi tedy nedotknete "škodných principů" (jako je např. ta zpropadená korupce). Je to jen "hašení požárů", který tu vypukne tady, zítra támhle.... A čím je to přehazování nepřehlednější, tím je výhodnější, aby se cestou něco ztrácelo, a tím je neefektivnější. To že má být ta "skandinávská cesta"? Ha, ha, ha .... Dobrý den!

MirekS
04. 02. 2011 | 20:16

Gerd napsal(a):

Antonín Hrbek a mnozí další zde napsali pravdu o důchodové reformě. O žádnou reformu se nejedná. Dokonce ani nakapsování penzijních fondů není zřejmě tím hlavním cílem.
Vzpomene si ještě někod, jak dopadla první emise státních dluhopisů připravená experty M. Kalouskem a E. Janotou? Pokud ne, prachbídně. Takže dalším logickým krokem je donutit občany si bezcenné státní dluhopisy koupit. Prostřednictvím nezaručených penzijních fondů. Poté stačí spustit inflaci a státní dluh je smazán. Jen střadatelům zbydou oči pro pláč.
O žádnou penzijní reformu se nejedná a nikdy nejednalo. Jediným opatřením bude zvýšení věku odchodu do důchodu, aby stát nemusel nikomu moc platit. To už raději pravicový systém každý sám za sebe. Ale to ani ti nejpravicovější z modrých nedovolí, co by se potom vyvádělo do státního?
Navrhovaný kočkopes je nebezpečný. Bezpečný je průběžný důchodový systém s dobrovolným spořením. Bezpečný je i plně liberální model, kdy stát žádný důchod nevyplatí a každý si spoří sám dle svého uvážení - většina lidí to zvládnen dobře, bez obav. Slabinou je, že by nebylo, kdo by platil důchody předchozím generacím. Snad jen aby sttá vrátil do důchodového účtu, co si z jeho přebytků kdy půjčoval. Nejméně bezpečný je navrhovaný penzijní systém.
Pěkný večer
04. 02. 2011 | 20:20

Otázkář napsal(a):

MirekS

jste zbytečné vztahovačný, myslel jsem to dobře, Miloš Zeman a jeho názory jsou mi celkem sympatické, tak jsem si říkal jestli z něj třeba tak trochu nečerpáte a Vy na mě hned s "tlampačem" :)

tou progresvní daní jsem odpovídal na druhou část otázky, tedy která daň tolik nepoškodí lidi s nízkými příjmy
04. 02. 2011 | 20:23

MirekS napsal(a):

Fuksa:

Zásadní na Vaší důchodové reformě je, jak jejími principy nepreferujete zájmy občana (a i některého Vašeho voliče), ale jak preferujete názory úzkých zájmových skupin (viz. složení odborné komise) a jak preferujete systém, který zvláště v poslední době "narazil" v mnoha zemích, kde již měl mnohaletou tradici, ale i kde jeho uplatňování bylo teprve nedávno zahájeno. V tomto směru by Vám neškodilo získat pár poznatků od p. Tomského, ten by Vám asi mohl z osobní zkušenosti vyprávět....

MirekS
04. 02. 2011 | 20:31

MirekS napsal(a):

Otázkář:

Víte, ten kontext Vaší odpovědi vedl k jiné interpretaci... Jinak až tak vztahovačný nejsem, spíš se snažím počítat s mnohými eventualitami na "druhé straně dialogu" (textem se vše mnohdy nevyjádří), takže to pak vypadá...

Hezký večer!

MirekS
04. 02. 2011 | 20:43

Otázkář napsal(a):

MirekS

rozumím, ono ten psaný text někdy vyzní jinak než je myšlen, proto je zde někdy problém třeba s ironií, někdy text, který je myšlen ironicky tak nevyzní a opačně, což bývá horší :)

"snažím počítat s mnohými eventualitami na "druhé straně dialogu"

tomu rozumím velmi dobře, především když je vedena diskuse s takovými "esy" jako je bluejay, hoven, rumcajs nebo neo, tam člověk musí počítat opravdu se vším :)
04. 02. 2011 | 20:49

MirekS napsal(a):

Gerd:

I když je to velice rozumné, co píšete, ti lidé to mnohdy nezvládnou (tak jako dnes mnozí nezvládají své dluhy). Je to o tom, že jim systém musí "dát šanci". Jak chcete z "mediánového" příjmu platit běžný provoz člověka (rodiny) se zvyšujícími se nároky na další "mandatorní" výdaje rodiny (škola, zdraví, výživa, mnohdy doprava za prací, mělo by zbýt i na kulturu, sport, další vzdělávání...)? A těch neodpovědných "odpadlíků" by mělo být, co nejméně! Pak můžete hovořit o "skandinávské cestě". Pak můžete hovořit o "sociálním státu"!

Zdraví

MirekS
04. 02. 2011 | 20:53

S U C H E C napsal(a):

Rumcajs, opět by ses měl přejmenovat na Bystrozrakého. Dnes oznámili stavební firmy, že není práce, a že propouštějí 40000 lidí.

A stavebnictví je indikátore, jak je na tom hospodářství doopravdy.
04. 02. 2011 | 20:53

eva napsal(a):

Pan ministrant se zřejmě třese na to, že ze sjednocené DPH 19 % něco kápne zemědělství jako dotace, na které byli zemědělci za socíku zvyklí a teď po nich volají.
To, že důchodci budou mít tuto nehanebnost kompenzovaou, si může myslet jenom blb.
Důchodci zas budou šetřit každou korunu, a stravovat se velmi levně, což znamená naprosto nezdravě.
Ale to našemu ministériu je jedno, jeho se to netýká.
04. 02. 2011 | 20:58

S U C H E C napsal(a):

Evo , Evo. S těmi zemědělci jste mimo mísu, a to velmi. Oni jsou totiž plátci DPH, takže DPH jim nic nepřinese.

Co se týká dotací, ta naši jsou na tom, oproti konkurenci francouzské, německé , rakouské na 50%. Já se divím, že ještě přežívají.
04. 02. 2011 | 21:03

MirekS napsal(a):

Gerd (dovětek):
Aby to padalo na úrodnou půdu, k tomu je třeba vést s veřejností dialog, a finanční především osvětu (jen se podívejte, jak se zákonně řeší problematika dluhů a marketingu zadlužování.... a jak že jsme na tom s tou finanční negramotností... a nejvyšší (toho) pan ministr to chce řešit, někdy v budoucnu, u mladé generace..... takže první gramotní "vylezou" do reálného života někdy kolem roku 2025, to je perspektiva!). A jaký dialog "ti páni tam nahoře" s veřejností vedou? Vyhlašováním legislativní nouze? Tiskovými konferencemi, kde se vzájemně napadají a obhajují? Kde "si jdou po krku", aby si na závěr "odpustili"? Připomíná to pohádkové příběhy, jen ty "principy dobra a zla" se v nich (oproti pohádkám) ztrácí či utápí....

MirekS
04. 02. 2011 | 21:10

Da.Rock napsal(a):

Opozice ztratí jeden z argumentů....
Přesně jste to napsal! Je to typické pro současnou vládnoucí garnituru. Vůbec jí nejde o hledání vhodného a zprávného řešení pro tuto zemi, jde jí jen o vytloukání argumentů z rukou opozice. Jakýmikoliv prostředky. Protože řešení vhodné pro tuto zemi není vhodné pro sponzory této garnitury. Oni do vzniku pravicové vlády už totiž nainvestovali hodně úsilí i peněz a teď chtějí svoji libru masa. Proto se jen "vytloukají" argumenty a nehledají skutečné odpovědi na skutečné otázky.
04. 02. 2011 | 21:19

Honza999 napsal(a):

S U C H E C

S těmi zemědělci...
Že berou jen 50% dotací západu..

Kolik procent jejich nákladů ale dělají mzdy, které zase svým zaměstnancům oproti západu platí ve výši tak 25-30%?
Kolik procent nákladů u těch, co hospodaří na pronajaté půdě, tvoří tento pronájem? To se ptám doopravdy, to nevím, ale myslím, že i tady se zemědělská půda pronajímá za zlomek pronájmů zemědělské půdy placených západními zemědělci.
A do třetice se z vlastnictví půdy platí daň. Jaký je poměr mezi touto daní u nás a na západě? Také nevím..
(slovo "západ" používám pro zjednodušení, snad víte, jak to myslím..)
04. 02. 2011 | 21:42

S U C H E C napsal(a):

Honza999 (Satan, či Lucifer :-) ):

ceny v rámci jednotlivých zemí se výrazně liší podle jednotlivých regionů i kvality půdy. Za pronájem půdy se platí v ČR 47 eur na hektar, na Slovensku 20 eur na hektar, v Polsku asi 40 eur na hektar. Ve starých členských zemích EU se pohybuje cena pronájmu od 90 eur na hektar ve Švédsku do 500 eur v Dánsku a Řecku
Pramen: Agrární komora ČR, Evropský statistický úřad (Eurostat) 2008, 2009

Jdu hledat dál.
04. 02. 2011 | 22:01

Rumcajs napsal(a):

Suchec:

Stavebnictví prochází krizí se spožděním. My třeba zase už nabíráme. Jenom na železo jsme "stáli" frontu týden ,jaká byla před náma šňůra kamiónů.
Naši subdodavatelé natáhli dodací termíny na 3-4 týdny. Hlásí plnou výrobní kapacitu.
Atd.

Taky se můžeš podívat do eurostatu.

Byl jsem mezi prvními, co krizi hlásili, nyní hlásím její ukončení. Další vývoj je hodně odvislý od toho, zda státní sektor bude nadále dusit ekonomiku svými přemrštěnými požadavky a zda politická mafie z Bruselu bude dál rozhazovat prachy za imbecilní podnikatelské nápady.
05. 02. 2011 | 10:10

vlk napsal(a):

Tenhle caspo z českého Palerma je skutečně neuvěřitelnej! Von si fakt myslí, že drží referát na schůzi stranické buňky v rodném Palermu...
Takže nám zd e vysvětluje, že vlastně k žádnému zdražeí potravin v roce 2008 nedošlo, když dolní DPH vzrostla o 80%.. a že vlatsně důchodový systém bud e zaplacen z dividend, prodejů, a nevím čeho ještě..
Dakt si myslí, že už úplně všichni tady máme mozek namodro?
Prý se zvýšení DPH nepromítlo do cen potravin..To jen zlovolní socnai pomlouvají. Nemám teď momentálně přístup na s vůj archiv.Datlujiv polních podmínkách, nicméně být doma, snadno bych tomuhle z dopuštění rány osudu ministrovi omlátil o hlavu oficiální údaj o inflaci v ČR za 2008, která jak si pamatuji byla víc enež 2x větší než na Slovenskua a asi druhá největší v tom roce vEU!! No jo, zlovolnej socan.
a kecy o tom že náklady na vytunelování důchodového systému budou pkryty z dividend a prodejů? No socani slibovali 13. důchod z dividend ČEZu. Podle modrých zločin. Dnes, kdy loni chybělo už na důchodovém účtu, PŘES inkasované divi z ČEZu nějakých 35 miliard a letis se počítá s gapem nejméně 40 , opět před s diviz ČEZu nám tenhle rozumbrada vykládá, jak to bud e všechno v zákrytu?
No tomu fakt může věřit jen Rumcaj, emisárek, hoven, jan k, vasja a pár podobných.
05. 02. 2011 | 10:28

orinoko napsal(a):

Tady je to horší než u blbých na dvorku. Dva tři nočníky na krku po použití tu slouží jako zdroj polemiky. Je opravdu tristní vidět , čeho jsou inteligentni schopni - klidně povedou polemiku i s reklamou na pobyt v meziskladu jaderného paliva.

Vůbec tu nezní zásadní věci, podstata téměř uniká a technické provedení není popsáno vůbec.

Takže : Ta ministerská řepa vůbec nemluví o dalších nákladech .
Soudruzi důchodci , vy, co už si budete muset spořit včetně Ruma s New Cajsem , ale také Stejskal a Aktuální družiníci ... dva roky budete sázet povinně do hliněného pilíře na důchodové jistoty ... a po dvou letech ještě bude na vašem účtu díra jako na Ground Zero. Jak to bude možné ? Nikdo nedělá nic zadarmo a tak Českem potáhnou bataliony prodavačů jistot , kteří nejdříve navštíví Ruma s NewCajsem. Za tuto svojí bohulibou činnost shrábnou provizi ve výši 200% ročního ehmm pojistného , takto úložky na důchod. Připočtěte technické zpracování , reklamu, která už běží, další náklady v rámci privátních prebend a jsme skoro na třech letech placení a velkém Zero na účtě. - Jen vrcholový debil může řehtat blahem.
Peníze z dohledu nad 10 let = casino+ruleta.
Už i mládež má o tom jasněji než Rum s NewCajsem.
Naspořenou částku /sic!!/ nebudete smět vybrat jednorázově , protože jde o Ponziho šéma zvíci českého letadla čili tak jako průběžák , dokud ho krize , kapouni a demokratické války nevybělí dočista. - Madoff corp. of high jarpor´s society.

Spořit se může rovnou na účet banky. Proč si v tom má smáčet moulu nějaký fond a pojiťovna? Aby bylo jasno, soudruzi, ještě si k tomu povinně budete sjednávat pojistku na schopnost házet povinně svoje peníze do kanálu.
Na vašich čmrdlíkách se popasou hned tři paraziti ... tak jaké byste ještě chtěli důchody?

Dost otřesná diskuse.
05. 02. 2011 | 10:54

Rumcajs napsal(a):

orinoko:

Aspoň budeš mít co dělat. Budeš obcházet Rumcajse a nabízet jim jistoty. Uvidíme, jak pochodíš, včetně provize.

Těším se na tebe !
05. 02. 2011 | 10:59

mistral napsal(a):

Vy mě tady ještě asi neznáte. Jmenuji se mistral a jsem komunista. Žádný lepší hospodářský systém než je socialismus nevymyslíte. Ať žije Chavéz!
05. 02. 2011 | 11:36

LEVAK napsal(a):

Kopii směnky na 6,5 miliónů Kč, kterou platila manželka Miroslava Kalouska za byt vystavil její bratr a ona tím zaplatila byt, který manželé Kalouskovi už léta obývali, za činži přesně odpovídající maximu poslaneckých náhrad. Pozoruhodné bylo i vysvětlení, proč Kalouskův švagr luxusní byt se dvěma koupelnami a několika ložnicemi koupil - prý aby jeho patnáctiletý syn měl kde bydlet v případě studií v Praze. Studia se nekonala, a tak se opuštěného bytu ujali manželé Kalouskovi.
Směnka, kterou paní Kalousková za byt „zaplatila“, byla údajným vyrovnáním za podíl otce Kalouskové z podnikání a výnosů jeho spolupráce ve firmách Kanako Příbram a IDOS Praha.

Pokud jí otec ve vypořádání majetku přiřkl 6,5 milionu, znamenalo by to, že pro jejího bratra vydělal celkem 13 milionů. Kalousková to vysvětlila lehce: „To já komentovat nebudu, protože si myslím, že to není vaše starost.“ IDOS byl v té době v konkurzu - tedy v neřešitelných dluzích a konkurzní správce popřel, že by kdy otec paní Kalouskové v IDOSu pracoval. Pan Kalousek prohlásil, že to není jeho problém, protože jde o majetek jeho ženy. Zapomněl na fakt, že švagrův IDOS panu Kalouskovi sponzoroval volební kampaně. Nejen jemu, ale i městským zastupitelům z KDU-ČSL v Příbrami. Město Příbram zase takřka monopolně udělovalo zakázky IDOSu.
Rozběhlé policejní šetření korupce a předání sdělení obvinění Kalouskovu švagrovi přerušila jeho dodnes uspokojivě nevysvětlená vražda a sebevražda jeho společníka. Shrnuto: Kalouskovi získali byt v hodnotě více než 6,5 milionu výměnou za směnku, kterou paní Kalousková dostala za velmi prapodivný a zřejmě fakticky neexistující podíl ve zkrachovalé firmě. Po panu Kalouskovi nikdo rezignaci nechtěl. V té době vykonával v Příbrami funkci starosty Ivan Fuksa nynější ministr zemědělství.Pravda a láska zvítězila.
05. 02. 2011 | 11:47

LEVAK napsal(a):

Systémová opatření vlastní pravici na celém světě:
"Solidarita po česku.
Chystá se hon na bohaté," pravila ponuře moderátorka právě v okamžiku,kdy jsem zapnul televizor.To se dalo čekat,napadlo mě.Jakmile vypukne nějaká krize,jdou po nás bohatých.Hlavně po penzistech,kteří si žijeme z tučných důchodů jak vepříci v žitě.
Aspoň že chudých multimilionářů a miliardářů,jako je třeba Kožený,Pitr, Krejčíř a další,které z ohleduplnosti raději nejmenuji,se ta štvanice netýká.Ti žádné peníze nemají,proto taky nemůžou platit daně,to dá rozum.Když jsou pořád v mínusu,není z čeho.A když náhodou peníze mají,tak je hned musejí investovat,takže je ve skutečnosti zase nemají.Oni se jen tak tváří,jako že jsou v balíku,poněvadž být chudý multimilionář je ostuda.
My je však zahynout nenecháme.Někteří zazobaní důchodci nechápou,že na chudé multimilionáře se musíme složit,ale solidarita,milí přátelé,je základ civilizovaného státu.Až se nedejpámbu stanete chudými multimilionáři,určitě vám přijde vhod,když vám my bohatí penzisté ochotně a rádi přispějeme na vaše skromné vily v Las Vegas a prdítka zn. rolls-royce."
Jiří Žáček - Literární noviny č.33/09
05. 02. 2011 | 11:51

Gerd napsal(a):

MirkuS,
vtip u penzijní reformy je uvědomit si možná řešení.
1. Dosavadní generace důchodců si již na svůj důchod platila do průběžného systému. Tento systém vytvářel přebytky na průběžném účtu, dokoncve i v době vlád V. Klause. Co však průběžný systém neustál, jsou čerpání přebytků na důchodovém účtu státním rozpočtem na zaplácnutí děr. Kde je těch 23 mld. Kč, co si půjčil Topolánek s Kalouskem a slíbili, že je vrátí? Nikdy je nevrátí, stjeně jako V. Klaus za doby svých vlád nevrátil ani korunu. Dalším zdorjem peněz jsou státní podniky z dob socialismu a příjmy z jejich privatizace. De facto se jednalo o úložku peněz generací v produktivním věku. Tento majetek byl rozdán za podivných podmínek a dnes není. Jediný možný jeho návrat je zdaněním těch bohatých, ale k tomu se nikdo nechystá.
Takže shrnuto. Aby se nějaká penzijní refroma rozeběhla, nějaká generace bude muset zaplatit důchod dvakrát, jednou naspořit na svůj vlastní a druhý naspořit těm generacím, které jej nyní čerpají a které si spořili dříve. Je jedno, jakou formou k tomu dojde, zda penzijní reformou, vysokými daněmi, ale některá generace tuhle trachtaci bude muset zaplatit.
2. Všechny generace se obávají, že danou trachtaci v bodě 1 bude muset zaplatit právě ta jejich generace. Že by ji zaplatitl stát, který svěřené prostředky mizerně spravoval, to nepřijde na mysl nikomu. Takže z obavy dvojnásobných plateb a jednou zbytečně vychází nynější mezigenerační střety o důchody. Vládnoucí šlechtě to vyhovuje, generace se perou mezi sebou a a vláda má onen socialistický "klid na práci".
3. Protože není dost dobře únosné, aby některá generace platila dvakrát (i když nás tím trvale straší), nelze zrušit průběžný systém úplně, někdo musí platit. Dojde tedy ke kombinaci průběžného systému ve stávající výši, povinného spoření do penzijních fondů na svůj důchod (vyhozené peníze) a zvyšování věku odchodu do důchodu takovým způsobem, že většina lidí se důchodu nedožije. To je přeci v pořádku, penzi si zaslouží jen těžce pracující státní úředníci a politici, mají unavené huby. Normálně pracující občané vymřou v práci. Čím více jich bude, tím více se bude vládnoucí vrstva radovat nad dobře nastavenými parametry.
Pokud jste v předchozích úvahách nenašel chybu, nyní se dostanu k odpovědi na Vaši otázku o nízkopříjmových vrstvách. Správná odpověď je taková, že je úplně jedno, kolik budou takoví lidé platit do penzijního systému. Vhodně nastaveným odchodem do důchodu se jej stejně nedožijí, takže budou jen čistými plátci průběžného systému, aniž by z něj co čerpali. A v takovém případě je pro dané lidi výhodnější liberální model penzí, kdy stát nic negarantuje a každý se stará sám o sebe.
Státní garance penzí je poněkud pofiderní. Je to stejné, jako garantovat 120letým občanům penzi 200 000 Kč měsíčně. Možné to je, stát by to ani moc nezatížilo, tohoto cílového stavu by se dožil tak 1-2 lidé. Podobně je to s penzemi,, jen půjd eo nižší věk a menší sumy, ale se stejnou pravděpodobností jejich dosažení. Je to pouhá statistika, kolik je na straně příjmů důchodového účtu a vhodným opatřením na straně čerpání (věk odchodu do důchodu) se nastaví výdaje.
Vtip je v tom, že lidé po 60 letech věku jsou méně výkonní a obtížně zaměstnatelní (vezmeme-li průměrný vzorek populace). Takže stát je sice nebude platit z penzijního účtu, ale bude jim platit dávku pro nezaměstnané. Ve výsledku taková penzijní reforma stejně ztroskotá, jen její tvůrci tu už nebudou.
Jsou jen dvě možná řešení, plně průběžný systém s dobrovolným připojištěním nebo plně liberální model. V plně liberálním modelu sice stát žádnou penzi negarantuje, ale na druhou stranu taky nikdo neplatí do průběžného systému.
Ve všech případech většinu lidí čeká práce až do smrti. Podle toho, jak dlouho a jak namáhavě dotyčný pracuje po 60. roce věku, se odvíjí jeho věk dožití. Předpověď je sice chmurná, ale reálná, na rozdíl od chimér současné vládní koalice a jejich představ o penzích.
Smiřnme se s tím, že žádné penze zaručeny nejsou a nebudou a penze se jen málokdo dožije. Pak je výhodné podporovat takový systém, který nám vezme co nejméně.
Ještě je tu řešení třetí, přihlásit se k placení daní mimo ČR. Pak bude dotyčný pobírat penzi vybraného sousedního státu EU a unikne české "třetí cestě" do pekel.
Pěkné odpoledne
05. 02. 2011 | 14:42

xxx napsal(a):

Muze pan ministr obcanum take sdelit, jak budou jeho ovecky za techto predpokladu prosperovat na trhu EU a jak budou kompenzovat to,ze jine staty,/napr. GB, ktera ma nulovou dan na potraviny, krmiva a hnojiva/, jsou schopny /pokud by byly shodne dotace v cele EU/ dodavat potraviny o rozdil DPH na trh levneji nez ceske zemedelstvi?
05. 02. 2011 | 16:37

vlk napsal(a):

To koukám, kdo s e nám tu objevil.. Z hnědýho kanálu na nás vykouklo urinoko...
A j¨hned vo nočnících. No svůj k svému Nacíček rozdává rozoumky. Hybaj tam , kam patříš!
Jsou tu sic e někd y dost prapodivný exstence, ale přeci jenom, že by tu byl nějakej, co s e chlubí tím, kd e si byl všera zastřílet, s e tu zatím nevylíh.
Vrchni vůdce úroku, originální šarži bohužel napsat nemohu, ta dy neprošla testem jemnocitu .
Prostě vrchní vůdce útoku, řečený palička se svou hnědou košilkou vylez na s větlo Aktuálně. Já doufám, že oravdu rychle zas e zmizí do kanálu. Přesně tam, kam patří.
05. 02. 2011 | 20:03

Stan napsal(a):

To jsem nevěděl, že si Aktuálně platí kádrováka. A ještě k tomu takovou kapacitu. Jsi borec - ovládnout s Parabelkou diskuse u Paroubka a ještě kádrovat tady - jak Ty to, chlupáči, stíháš...
06. 02. 2011 | 20:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy