Děkuji osude …..
Po více jak dvacetileté pauze jsem absolvoval maraton tak zvaně „na suchu“ – Pražský marathon 2013. Skoro každý rok jako vysloužilý maratonec absolvuji jeden až tři maratony na lyžích, ale nezdravý způsob života posledních let mi nedovoloval dlouhodobější přípravu, abych mohl přijmout výzvu a absolvovat více jak 42 km po pražské dlažbě a asfaltu. Zážitek to by fantastický. Běžel jsem pro radost. Jediným mým soupeřem jsem byl já sám.
Dřevěná kniha může slavit úspěch
„Protekční usazování lidí do pozic demotivuje a demoralizuje občany úplně stejně, jako když si v novinách čtou o hospodaření Lesů ČR“, otřel se o České lesy ve svém komentáři v Hospodářských novinách Daniel Anýž. Patrně tak učinil ze zvyku, aniž si ověřil, zda stav oprávňující k podobným komentářům trvá a zda na současné hospodaření Českých lesů je skutečně možno pohlížet jako na demoralizující a demotivující.
Platy vedení Středočeského kraje se zvýšily o 30 %
Odměňování státních úředníků a politiků se stalo v poslední době velkým tématem. Poněkud stranou však zůstávají platy a odměny v krajích. Kupříkladu rozpočet Středočeského kraje poskytuje zajímavá čísla. Ne, že by byla pro laickou veřejnost snadno dostupná, musíte se naopak prokousat houští rozpočtové skladby a leccos si sami propočítat.
Sebepropagace hejtmana Ratha stojí Středočechy desetimiliony ročně
Po chaosu v plánu dopravní obslužnosti a již proslulých „losovačkách“ při výběrových řízeních je tu další příklad neuvěřitelného plýtvání hejtmana Davida Ratha. Je jím inzerce a reklama Středočeského kraje v médiích.
Hejtman Rath nemůže vše svádět na vládu
Vedení Středočeského kraje protlačilo rozpočet na rok 2012 s deficitem větším než tři čtvrtě miliardy korun. Oficiální zdůvodnění hejtmana Davida Ratha? Vláda nám posílá málo peněz a my nic, my muzikanti. Jak je to ve skutečnosti?
Nesystémové výjimky rušme, systémové posilujme
Vládní reforma přímých daní a odvodů si klade za cíl zjednodušit daňovou soustavu, mimo jiné zrušením několika desítek daňových výjimek. Jedná se především o nesystémové výjimky, které slouží ke skrytému přerozdělování peněz daňových poplatníků ve prospěch určité zájmové skupiny. Naopak výjimky, které daňový systém zjednodušují, by měly zůstat zachovány či dokonce by měly být posíleny. Typickým příkladem je osvobození příjmů z příležitostné pěstitelské a chovatelské činnosti.
Prostředky z „povodňové daně“ se neztrácejí
V posledních několika týdnech jsme se v médiích dočkali dramatických titulků, že stát neví, na co používá prostředky z tzv. povodňové stokoruny. To zavdalo příčinu různým spekulacím, ačkoli se jednalo spíše o komunikační šum vzniklý mezi médii a tiskovými odbory některých ministerstev. Za resort zemědělství mohu s klidným svědomím prohlásit, že každá koruna je použita na odstraňování povodňových škod, a uvést několik konkrétních příkladů.
Kvalitní potraviny nejsou návrat do středověku
V komentáři redaktora Martina Hekrdly (Právo, 19. 7. 2011) se objevilo tvrzení, že domácí pěstitelství a jeho podpora by znamenaly návrat do středověku. Podle něj dokonce trpím nostalgií po těchto feudálních časech. Pan redaktor, bohužel, vytrhl z kontextu několik mých vět a velmi svérázně si je vyložil. Čtenář si však zaslouží nezkreslené informace.
Kdy má stát podat pomocnou ruku – příklad ze zemědělství
Nejen v souvislosti s nedávnou stávkou a demonstracemi jsme se opět mohli dozvědět, že vláda se prý nestará o „obyčejné lidi a potřebné“ a pomáhá pouze „bohatým“. Domnívám se, že toto tvrzení není pravdivé a mohu to dokázat na konkrétním příkladu ze svého resortu.
Mám se poroučet kvůli Lesům ČR? Nikoli, situace se zlepšila
Neustále mě udivuje, s jakou houževnatostí se drží některé mýty, které kdysi kdosi vypustil pravděpodobně jen ryze účelově. Tak se zas a znovu dočítám, že jsem „zodpovědný za neutěšený stav v podniku Lesy ČR.“ A není mi prý omluvou ani to, že tunelování podniku Lesy ČR, a tím i českých lesů, nezabránili ani předchozí ministři.