Vyznání šachisty

02. 10. 2012 | 01:23
Přečteno 5205 krát
aneb

O společné radosti

Mám rád šachy. Když sedíte a díváte se na šachovnici, zaujímáte stejnou pozici a máte před sebou stejný obraz jako starověcí vladaři a filozofové. A všechno je jen na vás... Ponechme samozřejmě stranou otázku kvality a estetiky figurek.

Výrazy jako šach, pat, rošáda nebo remíza se hojně používají i mimo šachovnici, málokterá hra tak pronikla i do našeho jazyka. Ale to, co se mi na šachu odjakživa nejvíc líbilo, byla noblesní pravidla, která jsme se my, malí hráči, naučili ctít a jež z této hry dělala jednu z nejspravedlivějších.

Ta pravidla nás chránila. Nemohlo se stát, že by fyzicky silnější z hráčů zčistajasna ukradl slabšímu z šachovnice figurku a vstrčil si ji jen tak do kapsy. I největší hromotluk a hulvát z celé školy věděl, že nesmí táhnout pěšcem nazpátek, protože by tím zrušil celou hru, a tedy i hodnotu svého vítězství. Kéž by to tak bylo i v životě!

Při hře se nanejvýš vyskytly problémy s vracením tahů. Jeden můj dávný soupeř, přítel mé matky, ve chvílích, kdy už to vypadalo, že ho konečně porazím, vracel celé situace s odůvodněním, že by se ta krásná partie přece úplně zkazila...

Věděli jsme sice oba, že je to proti pravidlům, ale byla to otázka osobní tolerance. Tak trochu jsme se spolu věnovali víc kráse partie než souboji o vítězství. Ale zůstalo to v rodině, na veřejnosti by nám to neprošlo...

Podobně jako se před časem ukázalo, že ve fotbale se mohou úplně klidně a slušně utkat Iránci s Američany, i já jsem se mohl díky šachům sblížit se svým tchánem, přesněji řečeno s nevlastním otcem své ženy. Do té doby, než jsme objevili kouzlo společného vysedávání nad šachovnicí, jsme se na rodinných sešlostech častokrát pohádali, neboť jsme měli rozdílné názory skoro na všechno. Šachové spiklenectví nás ovšem značně sblížilo a naše dlouhé a napínavé partie mi teď, kdy už tu tchán není, velmi chybějí...

Řeknu vám to otevřeně: já dneska nemám s kým hrát. Je to samozřejmě nesmysl, mohl bych vyvinout nějaké úsilí a vydat se někam, kam chodí šachisté, případně hrát šachy na internetu, ale nějak mi to nestačí. Nemám ve svém okolí, jak se říká, přirozeného soupeře, moje děti šachy nehrají a vůbec není nějak čas.

Napsal jsem o té královské hře alespoň písničku. Je o Šárce, která šachy hraje skvěle, ale v životě moc úspěšná není. Neumí se totiž smířit s tím, že život žádná pravidla nemá... A tak raději studuje staré velmistry a lačně se noří do pradávných záhad. Občas si tu píseň zpívám, ale moc to nepomáhá, po šachách se mi stejně stýská.

Když jsem teď po cestě na lodi přes Baltské moře spatřil mladíka, jak se zaujatým výrazem hraje šachy na notebooku, vzpomněl jsem si, jak jsem si před lety do svého primitivního počítače obstaral jednoduchý šachový program a zkusil si zahrát.

Čekal jsem debakl, ale program byl mizerný a už to vypadalo, že zvítězím. Ve chvíli, kdy se počítačový soupeř neodvratně blížil k porážce, mi najednou – věřte nebo nevěřte – ukradl dámu a změnil své postavení na šachovnici! Od té doby šachy s počítačem nehraju.

Sice vím, že dnes už jsou poctivější a dokonalejší programy, které nekradou figurky, ale stejně mi nějak u té hry schází přítomnost druhého nedokonalého člověka, jeho výraz, pobrukování, vzdychání, podupávání nohou a podobně. Chybí mi společná radost z té neuvěřitelně proměnlivé, nekonečné a spravedlivé hry...


(psáno pro Týdeník Rozhlas)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ukradená dáma napsal(a):

Ještě stále svítíte laserovým ukazovátkem přistávajícím pilotům do očí?
02. 10. 2012 | 01:40

Pacák napsal(a):

Ukradená dámo, nějak vaší poznámce nerozumím. Můžete ji vysvětlit?
02. 10. 2012 | 02:46

Maximus napsal(a):

Pane autore, pořiďte si do PC vhodný šachový program. Já takový mám a nastavil jsem mu nejvyšší obtížnost a samozřejmě jsem omezil čas na přemýšlení (sobě ne) a tento program mě mimo jiné slouží k průběžnému otestovávání mého momentálního IQ resp. stavu mysli! Většinou ho zatím porážím, ale když na něj nemám, tak vím, že nemám den a neměl bych nikam na důležitá jednání lézt. V poslední době tedy raději nevycházím z domu ...... (-:
02. 10. 2012 | 05:17

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jan Burian
Hezké počtení po ránu, dík.
02. 10. 2012 | 06:17

zemedelec napsal(a):

Pane Burian.
Přesně tak.
Když se dodržují pravidla,tak ta radost ze hry,ze života se samovolně dostaví.Pěkně jste to s tou figurkou přirovnal,když si ten silnější,ukradne těm slabším několik mld.a strčí si je na účet,tak ta radost je jen na jedné straně.
02. 10. 2012 | 07:38

Ládik!!! napsal(a):

Dobrý šachista nemusí být třeba dobrý piškvorkář. Šachy jsem nikdy nehrál (nemám na ně čas), zato piškvorky celých 9 let (po ZDŠ). Šachisty běžně porážím - a je to podstatně rychlejší, pravidla podstatně jednodušší.
Málokdo si chce zahrát. Úspěch podle pravidel není dnes žádaný, úspěšní tvoří pravidla a hrají mezi sebou o statky neúspěšných.
02. 10. 2012 | 08:14

Karel Matoušek napsal(a):

Zahrajeme si? Jsem na gameknot.com, jméno gabriel442. Vyzvěte mě. Momentálně hraju jako magor, ale uvidíme. :)
02. 10. 2012 | 08:27

Anna napsal(a):

Díky pane Buriane,

moc hezky jste to vystihl.

Vybavil se mi citát: Radost vstupuje do našeho života, když máme co dělat, co milovat a v co doufat.
(Joseph Addison)
02. 10. 2012 | 08:30

VFISCHER napsal(a):

Nepodceňujte šachové programy ! Jsou vynikající a nad úrovní 10 byste zcela jistě nevyhrál. Naopak hraní s počítačem je skvělé cvičení, můžete se trénovat ve hře, vracet tahy až k novému začátku hry a nikdo navidí vyše šachové debakly. Rozhodně Vám hrát šachy na počítači vřele doporučuji. Ovšem porovnávat dodržování pravidel šachu s dodržováním pravidel v životě je jen legrační chiméra.
02. 10. 2012 | 08:36

resl napsal(a):

dobrý blog, jen jsem ještě neviděl šachový program, který by se zachoval, jak jsem rozumněl, proti pravidlům. Zkusil jste vzít váš tah zpět ?
02. 10. 2012 | 08:40

PV. napsal(a):

Nojo Buriane- jenže my jsme v r 89 stanovili pravidlo ukradni co můžeš,poctivá práce je odporný komunistický zločin. Takže oni podle těch pravidel jedou, důsledně.
Víte, jsme zase u toho, umělecké kecy o svobodě, pravdě a lásce jsou jednoduché, a prosťáčci vás dokonce obdivují. Život je o něčem jiném
02. 10. 2012 | 09:29

Baba napsal(a):

Našinci trvalo léta, než pochopil půvab sdílení stolu. Cítí uspokojení, když učiní zadost svým povinnostem, pro což bývá účinnější, táhnout za jeden provaz.
02. 10. 2012 | 10:03

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

V počítačovém šachu se v posledních letech hodně změnilo.
Běžně máme doma čtyř a více jádrové mikroprocesory, paměť již neuvádíme v MB ale GB. To má za následek, že člověk již není schopen držet krok s počítačem.

Mám doma program Fritz 12 a na rychlém systému se čtyřmi jádry a 4 GB paměti bude mít rating (ELO) přes 3000, nejlepší šachisté světa mají kolem 2800.
http://en.wikipedia.org/wiki/Fritz_%28chess%29

Nehraji s ním, protože se s ním hrát nedá, občas mi poslouží k rozboru partie. Hraji závodně a někdy si s ním projdu svou partii a dívám se na případné chyby.

S chutí si zahraji s kapesním počítačem například cestou metrem, má výkonnost I. VT, a tak pokud si dám pozor, vyhrávám.
02. 10. 2012 | 10:15

Baba napsal(a):

Nejlépe v úterý.
02. 10. 2012 | 10:54

neo napsal(a):

S počítačem to není ono. Jako kluk jsem pařil Battle Chess ještě na PC 386, ale byl slabej a vyhrál jen výjimečně. Později se objevily dobré programy i online herny, ale to se nemůže rovnat hmatání na dřevěnou figuru. Nejde přeci jen o to vyhrát či prohrát, ale zahrát si a hru si užít.
02. 10. 2012 | 11:40

eko-amater napsal(a):

Teda pocitacovy program, co krade figurky... To naprogramoval nejaky sprymar :) Jinak to s pravidly v zivote je fakt. Pred casem tu byl zajimavy blog o tom, ze by politici meli byt ochotni i prohrat:
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-klvana.php?itemid=16374
A o tom to je. Ten, co se nedokaze smirit s porazkou, postupne porusuje pravidla, a tohle porusovani postupne posunuje nade vsechny meze, az mu to nakonec sezere celou dusi.
02. 10. 2012 | 14:10

PV. napsal(a):

Pro pár nechápavců - blog není o tom který program si koupit na hraní šachu.
Burian se prostě opět zviditelňuje, vypadá jako úžasný chlapík, co uznává dodržování pravidel
02. 10. 2012 | 15:19

Petr napsal(a):

TO Maximus:

O takovém programu jsem zrovna přemýšlel.
Můžete mi poradit, resp. dát odkaz, kde ho
koupím??

DĚKUJI PŘEDEM
02. 10. 2012 | 15:23

Rudi Koutek napsal(a):

PV. napsal(a):
"Nojo Buriane- jenže my jsme v r 89 stanovili pravidlo ukradni co můžeš,poctivá práce je odporný komunistický zločin. Takže oni podle těch pravidel jedou, důsledně"


Pravidlo ukradni co muzes bylo ustanoveno davno pred rokem 1989. Poctiva prace = odporny komunisticky zlocin, nevim bydlim v Nemecku, desitky milionu tady poctive pracuji, ze by tady vladli komunisti, no nevim. Co se tyka Ceskoslovenska, byla pouze povinnost chodit do zamestnani, jestli tam ti lide pracovali, anebo dokonce poctive pracovali, to je o necem jinem. Jinak k tem komunistum. Pokud se dobre pamatuji, tak to byli prave ti, kteri se nejvic flakali.
02. 10. 2012 | 15:39

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Petr.
Ve Windows 7 je mezi hrami i šachový program Chess Titans.
Pokud jste šachový amatér, tak by vám mohl stačit.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chess_Titans

Někde jsem viděl návody, jak jej dostat do XP
02. 10. 2012 | 15:50

JenTak napsal(a):

Ani špatně napsaný šachový program nekrade figurky, pane Buriane. Maximálně vyřeší trojtažku 4. tahem, a vítězně napíše "succes"! To se ale dnešním programům nestává, protože na úlohy je jejich algoritmus bezchybný. Vy jste musel hrát s podvodným šachovým automatem známým pod názvem "Turek", ve kterém se skrývali hráči malého vzrůstu - asi jako ministr Drábek, jehož podobnost s Turkem je až zarážející. Turek byl ale podvod, což se o Drábkovi říct nedá, že.

Jinak bych rád viděl v reálu ty šachisty, nad kterými dnešní šachový program vyhraje jen občas.
02. 10. 2012 | 17:19

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro JenTak.
"succes", žádný program nenapíše, jedině snad tvůj.
02. 10. 2012 | 17:40

JenTak napsal(a):

Chessmaster 3000. On se ale neplete, tudíž napíše "success" správně.
Na rozdíl od vás je ovšem slušný a netyká cizím lidem. Vám je to však zbytečné vysvětlovat, protože to co do vás nevtloukli rodiče, já již nenapravím.
02. 10. 2012 | 18:41

dennis napsal(a):

Pred mozna deseti lety byvaly sovetsky sachista (vzpomene mi nekdo jeho jmeno?) hral verejny turnaj s pocitacem IBM. Nekolikrat vyhral, remizoval, nakdy prohral. Od jisteho roku byl program i pocitac IBM tak rychly, ze svetova osobnost sachoveho mistrovstvi nikdy uz nevyhrala. Predpokladam, ze dnes mohou byt dostupne programy, u nichz je minimalni moznost ziveho hrace vyhrat. (Nebo uz mohou byt programy s odstupnovanou narocnosti hry.)

Chci se vratit k vete pana Buriana: ...Ta pravidla nas chranila. Nemohlo se stat, aby silnejsi hrac z cistajasna ukradl figurku... Kez by to tak bylo v zivote. ...

Ve vsech historickych etapach lidske spolecnosti byla stanovena pravidla hry. I v nasi republice se poslednich vic nez dvacet let stanovuji a opravuji pravidla svobodne spolecnosti. Ceho jsme svedky? 1. Zadne pravidlo nas spolehlive nechrani pred silnejsim hracem, ktery nas zcistajasna okrade... 2. Silnejsi hraci s nami hraji podle pravidel, ktera pred nami taji.

Tim se zasadne od zivota lisi hra v sachy, ze ma konecny pocet pravidel, ktera jsou dobrovolne a (kontrolovatelne) dodrzovana. Kazda doba, kterou charakterizuje upadek mravu, prilis rychla promenlivost a snadna neplatnost spolecenskych pravidel, pak jsme nutne svedky toho, ze pravidla nejsou kontrolovatelna a i tak nejsou dodrzovana dobrovolne.

Mizerna psana a jeste mizernejsi nepsana pravidla vedou nasi spolecnost nejen k upadku, ale ke katastrofe.
02. 10. 2012 | 21:01

JenTak napsal(a):

To dennis
Garry Kasparov prohrál s počítačem Deep Blue. Dnes válí programy jako Shredder, Fritz a mnoho dalších. Program Hydra či Rybka ani nemusí hrát podle teorie, ale stejně vítězí hrubou silou výpočtu. Nejlepší je v současnosti program Rybka od Američana s českým jménem Vašík Rajlich (rodiče byli Čechy). Rybka ale nesmí hrát mistrovství světa počítačů, protože Rajlich prý odcizil část kódu svým konkurentům. Jak ale dokázal, že Rybka porážela úplně všechny však nechápu. Proč to nedokázal ten program, jehož kód byl prý ukraden?
Viz: http://www.chessgames.com/perl/chessplayer?pid=100439
Dnes panuje shoda v tom, že počítačový výkon v šachu je či brzy bude nad síly člověka, a proto v budoucnu budou hrát počítače proti sobě, protože člověk je neporazí. Na počítače umřel můj milovaný korespondenční šach. Místo strategie znalých hráčů hrají proti sobě počítače. Zavedl bych "vězeňský šach", protože tam (zatím) počítače nemají. :)) Jenže nechat se kvůli korespondenčnímu šachu zavřít se mi nechce...
02. 10. 2012 | 21:41

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro dennis.
V letech 1996 – 1997
Kasparov - Deep Blue od IBM
speciálně postavený počítač, ale dnes by nás jeho výkon neoslnil
http://businessworld.cz/aktuality/ubehlo-15-let-od-vyhry-deep-blue-nad-sachovym-sampionem-kasparovem-9008

Dnes máme doma stroje silnější než byl Deep Blue.
Například program Fritz 12 požaduje pro plný výkon 3GB operační paměti, nepamatuji se přesně kolik operační paměti měl Deep Blue, ale možná třetinu.
V roce 1997 jsme doma měli stroje s 8 – 32 MB RAM, dnes máme 100 – 1000 krát větší kapacitu a výkon procesorů ze zvýšil možná až sto násobně.

Dnes porazí mistra světa běžně prodávaný počítač za 15 tisíc.
02. 10. 2012 | 21:58

Petr napsal(a):

PRO ten, kdo se hádat nebude

Díky za radu! Nainstaloval a zkusil Titans.
Úrovně 8 a 10 porazil, byť s potížema, takže asi
budu časem potřebovat o něco lepší. Ne o moc
02. 10. 2012 | 22:40

dennis napsal(a):

Panum Ten Kdo a Jen Tak,
dekuji za pohotove informace. Lidicky, co vyznaji, nejen komentuji, ale dovedou dodat informaci. :-)
03. 10. 2012 | 05:25

comodoro napsal(a):

to JenTak: Nejsilnější je v současnosti Houdini, viz například zde: http://www.computerchess.org.uk/ccrl/4040/rating_list_all.html. Ad Rybka a odcizení kódu: programy Crafty a Fruit jsou open source, to znamená, že je lze libovolně modifikovat a vypůjčovat si kód za podmínky, že se modifikovaný kód opět zveřejní (což Rybka jako komerční program nesplnila). To, že nejsou silnější, nic neznamená, nejedná se o celý program, jenom o některé části. Problém ovšem je takové kopírování dokázat, jelikož u komerčních programů má zdrojový kód pouze autor (a distribuje přeložený program). U tohoto případu pokud vím Rajlich jenom odmítl zdrojový kód poskytnout k nahlédnutí, aby se podezření vyvrátilo (což by pravděpodobně odmítla většina lidí) a byl vyloučen z MS.
04. 10. 2012 | 11:43

Pavel napsal(a):

pojeďte si zahrát šachy v šachovém vlaku cestou po střední Evropě:
http://www.praguechess.cz/poradane-akce-detail.php?id_akce=35&langue=cs
04. 10. 2012 | 23:37

JenTak napsal(a):

to comodoro
Program Houdini vůbec neznám. Omluvou mi je, že šachy nehraji již 25 let a jen si občas přehraji partie na www.chessgames.com a tam zatím není ani jedna partie tohoto programu.
05. 10. 2012 | 15:03

palice na pokrytce napsal(a):

Zase si jenom cákáte do kalhot, jak jste úžasnej.Odporný.
06. 10. 2012 | 20:19

Z.W. napsal(a):

Pane Buriane,
pište v klidu "kliďánkové blogy" dál, je to pohodová záležitost, ať už se dívám z kterékoliv strany. Šachy hrajeme celý život se všemi kolem nás a život nás nakonec stejně dostane. Onehdá jsem také dostal mat, a jsem bez bílé dámy na zbytek života. ☻ 2100.
zw
**
Vaše témata umožňují čistit hlavu v záplavě politických nesmyslů a podpásových útoků, jimiž se to zde hemží v blozích odshora dolů. Příjemný večer.
07. 10. 2012 | 21:14

Klon napsal(a):

Pozor jde o zdraví! - Náhodou jsem zahlédl něco o šachu a hltám tolik aktuálních informací najednou nemá ani Wikipedie......možná by se tady měli na tomto blogu scházet fandové šachu a dávat sem své poznatky.....Můj poznatek je, že jde o zdraví víc než u boxu.
Já jsem už 20 let šachy nehrál kvůli práci v turnusu a zkusil jsem po 20ti letech znovu před důchodem a hned krajskou soutěž,trochu jsem trénoval asi 5 let dopředu na staré Gewě, kde bylo možno poznat spoustu lidí a kvalitních hráčů,kteří se ale už stáhli do anonymity a hrají přímo bez nicku...Když jsme nastoupili v kraji k zápasu, tak bývalí sportovci- šachisté, kteří hrávali fotbal a tenis a které jsem znal jako dobré sportovce, došli na zápas jako já už po prodělaném infarktu,někteří o berlích,někteří kulhali a někteří už došli jen přihlížet i když bývali nejlepší.
A ti pak vyprávěli, že když viděli ty roztřesené bývalé ligové hráče po infarktech, tak toho radši nechali a hrají symbolicky jeden zápas pro udržení členství.Nastoupil jsem o berlích,později ze přidala bronchytida z nevytopeného prostředí a i když jsem zkončil na procenta první v klubu a neprohrál žádnou partii,byl to stres ze zkrácené hrací doby,zapomenuté zapisování partiáře,při posledních vteřinách blesková hra, která se má trénovat a tak jsem si uvědomil, proč mě někteří starší hráči na Gewě říkali, že ze zdravotních důvodů museli ukončit závodní hru...Jde totiž opravdu o zdraví,vzhledem k tomu že se šachu musí věnovat všechno...A tak i já končím a zatím nemusím mít berle jako minulý rok.
Sedění neprospívá a při boxování proti ručníku na dveřích budu zdravější.

PS:Zábavné bývá na Gewě když se zblázní program a zmizí figura,někdy i král - tak je dobré hrát dál a improvizovat a ti co to neznají jsou vytočení a stěžují si že jde o podvod ze strany soupeře ale v podstatě jde jen o variantu šachu a těch je možno hrát na některých servrech mnoho druhů.V tomto případě hrajou šachy tři hráči,program který se kousnul sám za sebe a záleží na těch dvou jak využijí jeho zkraty ve svůj prospěch bez toho že by nadávali soupeřovi.Ale těch je málo...Tak si jdu radši zaboxovat..
09. 10. 2012 | 21:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy