Duchovním bodyguardům zdar!
Když tu byl naposledy prezident Bush, napsal jsem následující fejeton pro Pražský deník. A tak mě teď napadá, že by se mohl zrovna teď hodit - posuďte sami:
VŠECHNO SE UHLÍDAT NEDÁ
Hradčany v obležení, slušní policisté pouštějí mě a postupně i ostatní členy naší rodiny do domu, jen u brány mě ještě zastavují Bodie a Doyle, ukážou odznak a ptají se, jestli se z naší střechy dá dohlédnout na Hrad. Nedá, a tak jsou spokojeni a zdá se, že všechno je konečně OK. Prezident Spojených států může bezpečně přicestovat, ani u nás v Martinickém paláci se proti němu nic nekuje.
Bydlím v téhle čtvrti s přestávkami asi padesát let a mohu říct, že na návštěvy tu jsme zvyklí. Kdysi jsem při podobných příležitostech ve špalíru nahnané školní mládeže vítal tu Chruščova, tu Gagarina, tu Fidela… Povinně a nevinně jsme mávali vlaječkami různých afrických či jiných spřátelených států. V sedmdesátých letech pak v takových dnech stávali u nás na chodníku v desetimetrových rozestupech vždycky jeden uniformovaný příslušník Veřejné bezpečnosti, jeden lidový milicionář a jeden tajný v civilu (tím civilem si ale nejsem jist – kabát zvaný šusťák a látková nákupní taška se svačinou možná byly součástí stejnokroje zaměstnanců ministerstva vnitra).
Hradčany už toho zkrátka zažily hodně, a to prosím mluvím jen o tom posledním půlstoletí, které pamatuju. Jednou jsem se tu na náměstí potkal s Janem Pavlem II. Šel jsem do trafiky a on zrovna projížděl kolem ve svém papamobilu. Stál za sklem a díval se kamsi nade mě, přestože tam skoro nikdo jiný nebyl. Jeho pohled byl úplně stejně neprůstřelný jako to sklo a mně se najednou kupodivu vybavil výraz Nikity Chruščova.
Všichni mocní mají asi něco společného, přinejmenším to, že se určitě nemohou po cestě podívat na každého, a když si tedy někam vyrazí, mají aspoň chvíli klidu na to, aby si mysleli na svoje věci. Proto se nejspíš dívají tak nepřítomně...
Jenže i když dneska kolem sebe mají to sklo a stádo bodyguardů, v oknech je střeží odstřelovači a na nebi vrní vrtulníky, napadá mě, že stejně neuniknou. Smrt, nemoc či bláznovství neútočí z temných koutů střech, ty přicházejí zevnitř. Prvním dvěma se zřejmě nedá předejít vůbec, člověk nanejvýš může pojídat vitaminy a pravidelně cvičit. Ale „bláznovství“ – anebo, když dovolíte, použiju přiléhavější české slovo „zblbnutí“ – u lidí ve vysokých funkcích propuká nenápadně, zákeřně a v nestřežené chvíli. Na to by byla potřeba úplně jinak vycvičená ochranka.
Jen si to zkusme představit – kolem tělesně přísně střeženého muže číslo 1 se navíc motají i jeho duchovní bodyguardi. Také oni mají na uších sluchátka a bedlivě hlídají každé jeho slovo. Jeden z nich tiše hlásí: „Tady dvojka, tady dvojka, přichází starosta XY, stupeň možného nakažení pět, zkraťte kontakt s objektem na minimum!“
Duchovní strážci by logicky měli povinnost kontrolovat osoby, které by se potentátovi příliš podbízely, museli by eliminovat lichotky a předcházet všem projevům okolí, které by u jejich svěřence mohly vést k pocitům výjimečnosti až bohorovnosti. Byla by to těžká a nevděčná práce a možná by se ani nevyplatila.
Snad bude jednodušší spolehnout se na příští volby a zdravý rozum veřejnosti, že takhle postiženého člověka už příště nezvolí. No, uvidíme, kdo k nám na Hradčany zase dorazí...
(psáno asi tak před rokem)