Prezidentské volby a budoucnost americké zahraniční politiky

17. 07. 2012 | 18:41
Přečteno 2325 krát
Spojené státy jsou už několik měsíců pohlceny intenzívní volební kampaní, na jejímž konci američtí voliči rozhodnou, zda současný prezident Barack Obama zůstane v Bílém domě či zda jej na další čtyřleté období nahradí jeho republikánský vyzyvatel. Současné prezidentské kampani tradičně dominují především domácí témata a oba kandidáti, Barack Obama a Mitt Romney, se předhánějí v nabízení receptů na oživení americké ekonomiky či reformy zdravotního systému.

Není bez zajímavosti, že debata o zdravotní reformě je, při jisté míře zjednodušení, analogická k české diskuzi na toto téma. Ve Spojených státech je zdravotnictví tradičně, až na několik vládních programů (jako jsou Medicare a Medicaid), plně v rukou soukromého sektoru. Jedná se tedy o model, který se nám snaží prodat zastánci prohlubování privatizace zdravotnictví u nás. Americké zdravotnictví se však přes všechny výhody volného trhu ukazuje jako mnohem nákladnější a zároveň méně efektivní, než klasický evropský model se svým důrazem na silnou roli státu. A tak paradoxně zatímco my v České republice vedeme debatu o tom, nakolik omezit systém veřejného zdravotnictví ve prospěch soukromých subjektů, Spojené státy se posouvají opačným směrem. Plán Baracka Obamy, který svým nedávným rozhodnutím podpořil i americký Nejvyšší soud, zavádí totiž prvky všeobecného zdravotního pojištění. Byť Obamovu reformu všichni v USA nepřivítali a je z určitých kruhů kritizována, je zcela evidentní, že americký pohled na otázku zdravotnictví prošel v posledních letech zásadní proměnou.

Přestože vítěze voleb určí nejspíše domácí témata, nelze přehlédnout i jejich významný zahraničněpolitický rozměr, respektive to, jak bude budoucí pán Bílého domu ovlivňovat formulování americké zahraniční politiky. O americké zahraniční politice se tvrdí, že přestože se v prezidentském úřadě střídají demokraté s republikány, zahraniční politika zůstává více méně stejná. Stejně tak však zůstává pravdou, že je to především prezident USA, kdo rozhodujícím způsobem určuje směřování zahraniční politiky, a proto nelze podceňovat vliv osobnosti toho či onoho prezidenta na budoucí zahraniční politiku Spojených států. V případě Romneyho a Obamy to navíc platí dvojnásob, neboť se často rozcházejí při hodnocení toho, jak by měly Spojené státy vystupovat na zahraniční scéně.

Prezident Obama se během svých necelých čtyř let v úřadu profiloval především jako přesvědčený zastánce multilateralismu. Jasně se tak vymezil vůči svému předchůdci republikánovi Georgeovi W. Bushovi, který se „proslavil“ politikou jednostranných kroků, jako byla například invaze do Iráku v roce 2003. Obama proto zvolil odlišný přístup a byl připraven brát více v potaz názory amerických spojenců i mezinárodního společenství jako celku. Díky tomu a v neposlední řadě i díky jeho osobnosti se Obamovi částečně podařilo vylepšit pošramocené image USA ve světě, a to dokonce i v některých muslimských zemích. Obamův obrat v dosavadní zahraniční politice byl zároveň motivován zcela pragmatickým kalkulem. Jak prezident Obama, tak jeho poradci si jsou totiž dobře vědomi pokračujícího poklesu vlivu Spojených států, mimo jiné v důsledku vleklé finanční a hospodářské krize. Pokud bude v listopadu Obama znovuzvolen, dá se očekávat, že bude i nadále prosazovat mnohem opatrnější zahraniční politiku a bude se snažit angažovat Spojené státy v celé řadě mezinárodních fór, OSN počínaje a skupinou největších ekonomik G-20 konče.

Romney oproti tomu představuje spíše zastánce unilateralismu a klade velký důraz na to, aby Spojené státy byly ve svém rozhodování na mezinárodní scéně co nejméně svazovány vnějšími omezeními. Romney tak například kritizuje Obamu za dohodu s Ruskem o snižování počtu jaderných zbraní jako zbytečné gesto, které v důsledku přispívá právě k oslabení vlivu USA ve světě. Současně je pro Romneyho podstatné, aby si USA zachovaly svoji vojenskou a mocenskou převahu, a proto prosazuje zakonzervování či dokonce další navýšení výdajů na obranu.

Velmi zajímavé i z hlediska přímých dopadů na Českou republiku je pak sledovat roli, jakou hraje v zahraničněpolitických představách obou kandidátů Evropa. Prezident Obama si zejména ve střední Evropě vysloužil kritiku u některých pravicových politiků za rozhodnutí opustit plány svého předchůdce na umístění prvků systému protiraketové obrany v Polsku a České republice. Sám Romney prezidenta Obamu za toto rozhodnutí rovněž mnohokrát kritizoval. I u nás se našla řada komentátorů a politiků, kteří neváhali dát otevřeně najevo svůj nesouhlas s Obamovou politikou. Romney je tak v některých kruzích v české zahraniční a bezpečnostní komunitě vnímán jako mnohem více přijatelná alternativa oproti současnému prezidentovi, neboť se domnívají, že bude více dbát na zájmy Středoevropanů. Nicméně toto hodnocení je více než problematické a osočovat Obamu z cílené marginalizace Evropy je přinejmenším nepřesné, ne-li dokonce hrubě zkreslující.

Obama ve svých projevech často zdůrazňuje význam euroatlantické vazby a NATO. Navíc jeho administrativa pokračuje ve výstavě protiraketového systému, avšak v podobě, která je nejen mnohem snáze realizovatelná z technického hlediska, a zároveň působí mnohem méně provokativně směrem k Rusku. Obama sice čelí kritice, že se snaží marginalizovat Evropu ve prospěch Asie, avšak skeptikům, kteří poukazují na domnělý odklon USA od Evropy ve prospěch Asie, je třeba připomenout, že více než padesát procent obchodní výměny i investic Spojených států je realizováno s evropskými zeměmi na druhém břehu Atlantiku. Nejen z tohoto prostého důvodu si nový prezident, ať už Obama, nebo Romney, nebude moci dovolit Evropu přehlížet. Přestože je tedy jen těžko představitelné, že by se budoucí prezident pokusil omezit přítomnost Spojených států v Evropě, je možné, že Romney jako prezident může mít tendenci podlehnout vábení evropské politiky G. W. Bushe. Z Romneyho vyjádření by se dalo usuzovat, že by z pozice prezidenta usiloval o selektivní prohlubovaní vztahů převážně jen s vyloženě proamericky naladěnými státy, což by v důsledku mohlo vést k diplomatickému ochlazení s velkou částí evropského kontinentu.

Výsledek listopadových prezidentských voleb tak bude mít vliv nejen na americké voliče samotné, ale může zásadně ovlivnit celkovou podobu mezinárodních vztahů v nadcházejících letech.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavel napsal(a):

Schwarzenbergové, Vondrové, Zahradilové a ruzní Romané Jochové a další agenti CIA by u nás nejraději na hradě viděli Romneyho
17. 07. 2012 | 19:16

pepa napsal(a):

Na USA se vykašli, řeš podvody doma ve své PSP, nebo si lidi s Vámi vyřídí účty klacky a vidlemi.

Jste politický podvodníci viz hlasování o círk. restitucích!

Asi brzo utečete před účtováním do basy! A všichni poslanci!!!!
17. 07. 2012 | 19:18

fdasjklů napsal(a):

to Pavel:
na Vondru už se taky vaří voda...
17. 07. 2012 | 19:25

Jan Hamáček napsal(a):

Pro Pepu, já jsem hlasoval proti církevním restitucím...
17. 07. 2012 | 19:37

dotaz napsal(a):

a proč na ty restituce nemuselo být 101 hlasů?

Zákon, který bude ovlivňovat společnost po 30 let a pak už na furt by si to zasloužil ne?

a jak to, že tam nebyl Paroubek?
17. 07. 2012 | 19:43

Konrad napsal(a):

Obamacare vadi predevsim zdravotnicke a pojistovacke lobby, pro ktere je soucasny model predrazeneho zdravotnictvi zlaty dul, a jejichz zajmy republikani haji. Je az usmevne sledovat, jak republikani klamou verejnost, a vymysli spoustu duvodu, proc je novy zakon spatny, kdyz je jasne ze pouze stoji za magnaty kterym se reforma jaksi nehodi. Pojistovny uz nebudou moci znevyhodnovat zeny, a uctovat jim vyssi pojistne, take si nebudou moci vymyslet duvody, proc neproplatit zakroky. Republikani jsou ostudni pokrytci, chrani "nenarozene zivoty" nevadi jim vsak, ze z duvodu nedostupnosti zdravotnicke pece umiraji lide.
17. 07. 2012 | 19:49

drevokocůr napsal(a):

jak to, že jste nedali s komoušema víc hlasů proti? Zas máte přeběhlíky a jste všichni jedna parta.

pepa má pravdu.
17. 07. 2012 | 19:50

Realista napsal(a):

Já si myslím, že je nejlepší, když politik v tzv. demokratické společnosti je neustále ve strachu z hněvu lidí. A to nejenom ve strachu z politické porážky ( a s ní spojené ztráty výhod), ale i přímo ve strachu z fyzické odplaty.
Např. Nixon byl morálně naprosto zvrácený člověk, ale udělal protlačil pro normální lidi spoustu dobrých věcí ochraňujících jejich sociální a pracovní práva (často se mu říká "poslední progresivní prezident"), protože měl z lidí strach. Známá je např. scéna, kdy stály s Kissingerem v Bílém domě a dívaly se z okna na mohutné a rozvášněné demonstrace venku a Nixon Kissingerovi ustrašeně říkal "Henry, Henry oni si pro nás přijdou a dostanou nás"...
Myslím si, že násilí má být vždy až mezní řešení, ale nikdy by nemělo být mimo úplně vyloučeno.
17. 07. 2012 | 20:06

drevokocůr napsal(a):

Realista

myslím, že se báli východního bloku. Že měli strach z lidí, kteří zvolí komunisty a ti jim to vše vyvlastní a znárodní.

To již dnes nehrozí a tak se politici nebojí ničeho a podle toho to pak vypadá.
17. 07. 2012 | 20:13

Realista napsal(a):

drevokocúr: Souhlas. To je i můj názor, že zánik SSSR byl pro normální lidi na západě prohra.
17. 07. 2012 | 20:18

drevokocůr napsal(a):

Realista

no ale co s nimi, když na ně nejsou žádné páky. To jejich kradení nemůže žádná ekonomika utáhnout a jak vidíme u církevních restitucí, hlasují proti vůli většiny lidu a zákony, se kterými většina nesouhlasí a kdyby to deklarovali před ve volebním programu, ani by takové strany nikdo nevolil.

Dělají si co chtějí a intrikují, o to nač jsou voleni a za co berou peníze nedělají.Za nic neodpovídají a neručí.

A lidé, z jejihž daní žijí mohou tak leda nadávat nebo přepnout na Ordinaci v růžové zahradě nebo Farmu
17. 07. 2012 | 20:31

Kanalnik napsal(a):

Problem Obamacare je v tom, ze defacto omezuje individualni svobodu rozhodovani na poli zdravotniho pojisteni, a proto je trnem v oku mnoha libertarianum a republikanum (kvuli principu; nicmene lobby pojistoven u nekterych clenu GOP nelze vyloucit), a je videna jako neustavni. Navic to bude stat dost z federalni kasy.

Zahranicni politka jak Obamy tak Romneyho bude stat stejne ci vice jako v minulosti. Tudiz i to bude stat dost z federalni kasy.

Pokud USA neomezi sve vydaje (k cemuz by doslo napr. pokud by byl zvolen Ron Paul), tak se pomalu ale jiste dopracovava k bankrotu. Zdravotnictvi a zahranicni politika jsou tedy problemy zastupnymi. Hlavnim problemem je ekonomicka kondice USA, ktera je velmi spatna a v budoucnu se jeste zhorsi.

Paradoxne se pak (mimo jine) diky pokusum o prosazeni Obamacare a udrzeni zahr. politiky jeste vice zhorsi ekonomika, coz se odrazi na zhorsene dostupnosti zdravotnicke pece a oslabeni pozice v USA v zahranici.
17. 07. 2012 | 20:36

Realista napsal(a):

drevokocúr: Já nemůžu říkat můj názor na to "co s nimi", poněvadž by mi to bylo smazáno. Řeknu jenom to, že k tomu, aby došlo k opravdu zásadní změně, budu potřeba nějaký velký vnější šok. A je třeba si uvědomit, že "železnou patu", tj. propojení velkého businessu a politiky, nezlomíte tím, že budete "demokraticky" apelovat na jejich slušnost a smysl pro férovost a spravedlnost. To jsou lidi, kteří se drží moci a majetku, jako klíšťata a nezastaví se před ničím.
17. 07. 2012 | 20:41

šašek z Jihlavy napsal(a):

Realista
Bůh je vysoko a USA jsou daleko, jen tuším, že president není car a musí držet lajnu se svými poradci a sponzory. Podle vaší perfektní angliny soudím, že máte s touto zemí osobní zkušenosti.
S vaším názorem na vrstvu mocných bez smyslu pro slušnost, férovost a spravedlnost musím souhlasit. Ale bylo to někdy jinak?
17. 07. 2012 | 21:18

Otázkář napsal(a):

Obama svůj mandát obhájí. Mit Romney není oblíbený ani u některých republikánů a demokrati teprve nemají důvod ho volit.
17. 07. 2012 | 21:35

Realista napsal(a):

šašek z Jihlavy : Bylo. Např. v USA se historicky střídaly období naprosto neomezené vlády oligarchie a korporatismu a s nimi spojeným enormním nárůstem distribuce příjmů (jako např. teď) s obdobími, kdy na prosperitě země participovala mnohem větší část obyvatelstva. V 19 st. 70 a 80tá léta v době velkému rozmachu velkých průmyslových magnátů a stavby železnic - nazývalo se tzv. období "robber barons", kdy velcí industrialisté používali peněz k získávání velké politické moci. Následně přišlo s prezidentem Theodorem Rooseveltem tzv. progressive era - byly zaváděny sociální a politické reformy. Po 1.sv válce přišly tzv. "roaring twenties" - opět excesy a nárůst nerovnost, pak s ve velké krizi s prezidentem Delano Rooseveltem přišlo znovu období velkého množství sociálních reforem, které byl postupně odbourávány až do období vlády Clintona v 90tých letech.
I období této korporátní tyranie skončí, nemůže to dopadnout jinak, jenom je otázka, jak dlouho to bude trvat a zda to bude více po dobrém, nebo více po zlém.
Kanálník : Jasně, že byl lepší regulérní Universal Healthcare, ale politický systém v USA, je prostě tak zablokovaný a vyšinutý doprava silnou korporátní klikou, že veškeré změny musí být pouze velmi inkrementální a pozvolné.
17. 07. 2012 | 21:36

Carlos V. napsal(a):

inu, v Americe nemají moc skvělý výběr - jako většinou výběr mezi keynesiáncem (nemůžu říct levičákem, tam jsou všichni našo politici) a pánbíčkářem.

Ale maj aspoň Rona Poula a Garyho Johnsona.

U nás si můžeme vybrat tak mezi levičáky a bývalými komunisty...
17. 07. 2012 | 21:44

Yosif K napsal(a):

pane Hamacek - kdyz uz jste nakousl prevahu socialistickeho zdravotnictvi nad kapitalistickym - co rikate na to ze europoslanec CSSD Jiri Havel zemrel ve videnske univerzitni nemocnici, KDE SI LZE PRIPLACET ZA VYSETRENI PRIMAREM, zatimco v Cesku takovyto postup CSSD napada jako "elitarstvi" a "rozdelovani zdravotni pece na jinou kvalitu pro chude a pro bohate".

Realisticky vzato - zdravotni pece je jina pro lidi kteri mesicne vydelavaji v Bruselu 15 tisic EURO a pro lidi kteri nekde ve Sluknove v lese vydelavaji 8 tisic mesicne. Je to smutne, ale je to realita a popirani reality je volebni populismus.

To stejne je se rozpitavanim zdravotnictvi v USA. Je jine pro chude a pro bohate. V Cechach jest tomu snad principielne jinak? Nejak UPLNE NAOPAK? Ze by treba lesni delnik ze Sluknova mel uplne stejnou peci jako europoslanec?
17. 07. 2012 | 23:27

Yosif K napsal(a):

Pane realista - podlehate opticke iluzi ze se mira prijmove nerovnosti nejak dramaticky meni podle toho kdo vladne.

Ve skutecnosti se meni pouze MIRA POKYTECTVI s jakou je o prijmove nerovnosti referovano. V krajnim pripade se prijmy prelevaji do nepeneznich benefitu nebo do zahranici.

Ve Svadsku jsou formalne progresivnejsi dane z prijmu nez v CR. Mira prijmove nerovnosti (po zdaneni) je tam cca stejna jako v CR. Surprise, surprise!

Ve Velke Britanii je dan z prijmu nad cca 600 tisic liber rocne celych celickych 50%. Kdo jiny by melk takovou dan platit nez bankovni reditele. Ti jsou po nedavnych maolerech brityskych bank pod drobnohledem - nekteri meli dostat bonus jako milion liber a vzdali se jej atd. Nicmene 50% dan z nich neplatil VUBEC NIKDO - vsichni si to nejak legalne zaridili. Surprise, surprise!

Vyssi danove sazby maji zda se za hlavni ucel ohlupovani mene duvtipnych prislusniku proletariatu "ze se neco bohacum dani". Skutecni bohaci i mezi socialnimi demokraty (Jansta, Mladek) vydelaji na sttanich zakazkach treba 200 milionu Kc za dva tydny a tyto dani pritom ve Svycarsku nebo v Karibiku.
18. 07. 2012 | 00:11

šašek z Jihlavy napsal(a):

Realista
Díky za informace, rád vás čtu.
18. 07. 2012 | 06:59

lombardi napsal(a):

Realista "Já si myslím, že je nejlepší, když politik v tzv. demokratické společnosti je neustále ve strachu z hněvu lidí."
V demokraticke spolecnosti se politik nejvice obava toho ze se na nej budou lide hnevat vic nez na kolegu. Pokud jsou politici stale hazeni do jednoho pytle tak muzou byt klidni.
18. 07. 2012 | 07:26

Dáša N. napsal(a):

Obama správně pochopil, že v každém kibucu přece nemusí mít Amerika radar.
18. 07. 2012 | 13:15

Myšelín napsal(a):

Konrad
Jeden americký politik nedávno prohlásil, že USA mají už u nás patrně všechno koupené. To jim ale nestačí a posílají nám i naklonované politiky a la Kakalousek.
18. 07. 2012 | 13:31

Stela A. Sádlová napsal(a):

Myšelín

To ani nemusí, oni vědí, že je náš volič sám dobrovolně zvolí. V případě Kalouska je dokonce znám typ voličů. Jsou to z velké většiny ti, kteří prohráli jmění na výherních automatech a jiní ztroskotanci.
18. 07. 2012 | 14:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy