Na co by se nemělo ve vztahu k Ukrajině zapomínat

02. 03. 2014 | 17:19
Přečteno 15914 krát
Nelze než naprosto souhlasit se stanovisky našeho prezidenta, předsedy vlády i ministra zahraničních věcí, která odsoudila ruskou vojenskou intervenci na Krymu. Situace na Ukrajině nemá a nemůže mít vojenské řešení. Současně však není možné pomíjet ostatní faktory, bez nichž se celkové řešení situace neobejde.
Události v Kyjevě v minulých týdnech dále prohloubily propast mezi etnickými Ukrajinci a Rusy na východě země i na Krymu. Demonstrace v Kyjevě probíhaly na stále vyhraněnějším protiruském pozadí, navíc s nemalou účastí extrémních a radikálních sil.

Odpovědnost je i na Evropské unii
Svůj díl odpovědnosti za negativní trendy vývoje na Ukrajině (a nejen od listopadu 2013) do jisté míry nese i Evropská komise, některé členské země EU a velká část poslanců Evropského parlamentu. Od počátku krize soustředili totiž svou pozornost téměř výlučně na Kyjev. Snad nikdo z nich se neobtěžoval zajet na východ Ukrajiny či na Krym. Evropské instituce ani členské státy neodsoudily jasně a srozumitelně násilnické elementy mezi pokojnými demonstranty. Nepožadovaly jejich izolaci v protestním hnutí ani jasný distanc od takových sil ze strany prodemokratické opozice.

Není pak divu, že lidé z radikální, antisemitské a protiruské strany Svoboda jsou nyní v dočasné vládě Ukrajiny, která navíc není schopná je jakkoliv usměrňovat. Vládu s účastí takové strany nelze počítat za vládu proevropskou. V Evropě by byla nejspíše předmětem mezinárodní izolace. Radikálové navíc získali významná místa v represivních a silových složkách nového ukrajinského vedení. To všechno mělo ruskou menšinu na Ukrajině uklidnit?

Rozpad Ukrajiny nejhorší možné řešení
Nové politické vedení země navíc zjevně nechápe svou odpovědnost za zachování územní celistvosti země. Významný krok k eskalaci napětí učinil ukrajinský parlament pokusem o zrušení jazykového zákona. Tím si „nová“ Ukrajina vzala mimo jiné jako rukojmí i další národnostní menšiny na svém území.

Nezapomínejme též, že EU dnes možná dohání vlastní bumerang – na našem kontinentě máme precedent Kosovo. Precedent jednostranného prohlášení nezávislosti, který podpořila i česká pravice, tehdy bohužel z vládních pozic.

Současné vedení Ukrajiny by mělo dostát své odpovědnosti a učinit nejen vstřícná gesta, ale zejména praktické kroky vůči národnostním menšinám. S novou vládou by se měli být schopni identifikovat i lidé z východní části Ukrajiny a jejich hlas by měl být adekvátně zastoupen. Bez toho těžko můžeme čekat výraznější zlepšení situace.

Nejhorší možné vyústění současné krize na Ukrajině je další prohlubování příkopů uvnitř ukrajinské společnosti. Proces, který by šel jen těžko zvrátit. Analogická situace se odehrává na mezinárodní scéně, případná diplomatická kolize mezi EU a USA na jedné straně a Ruskem na druhé pro budoucí vývoj na Ukrajině nevěstí nic dobrého. Geopolitická a ekonomická realita Ukrajiny je neúprosná a nová ukrajinská vláda bude muset využít veškeré možnosti spolupráce nejen s Evropskou unií, ale i se svým východním sousedem Ruskem.

Vojenská intervence je nepřípustná
Nic z výše uvedeného však nemůže ospravedlnit porušení mezinárodního práva, ke kterému došlo ruskou vojenskou intervencí. Je třeba vyvinout maximální úsilí, aby se komplikovaná situace na Ukrajině řešila u jednacího stolu, nikoliv před hlavněmi tanků. Mají-li však takováto jednání mít šanci na úspěch, nesmí pracovat s černobílým a šablonovitým pohledem a musí zahrnovat i výše uvedené aspekty.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bestia triumphans napsal(a):

Putin s doprovodem na Krymu !
Exkluzívní záběry !
https://www.youtube.com/watch?v=O89DvVdthDY
02. 03. 2014 | 17:23

KAteřina napsal(a):

Hlavně by se nemělo zapomínat na to, že ministrem pro rozšíření EU, který nabídl Ukrajině asociační dohodu, jejíž odmítnutí bylo impulsem k zahájení této Rusko-Ukrajinské války, byl Štefan Fülle, zástupce ČR.
02. 03. 2014 | 17:31

Analytik napsal(a):

Bestia triumphans 17:23

Putinova stará i jeho dcerka jsou kočky k nakousnutí a Putin má roztomilý čumáček!
02. 03. 2014 | 17:32

TomášL napsal(a):

Pane autore,

hlavně nezapomeňte vysvětlit Vaše stanovisko ruskému obyvatelstvu na Ukrajině.

http://www.liveleak.com/view?i=2b4_1393765598
02. 03. 2014 | 17:38

Pitrýsek napsal(a):

Komu dnes kdo fandí?! My jako malý blbý stát uprostřed Evropy musíme být zalezlí hluboko tam ,kde mi to Aktuálně.cz nedovolí přesně popsat.Ale to nevadí.Tenkrát jsme byli pro SSSR a teď pro EU a USA. Co se občane na tom všem změnilo? PRD.Jen kecy a kecy v médiích a jak správně napsal pan prezident-je to jen mediální žumpa!. A tak si stále tady kecejte a obdivujte vaše západní mesiáše cinkající dolary a nevím čím dalším co vám ještě nabídli.Mně je jen na blití !
02. 03. 2014 | 17:45

záporožský kozák z popradu napsal(a):

Vladimír Putin je roztomilý člověk. Ve volném čase se věnuje politice. Snad se na Krymu neztratí, jsou tam jen velbloudi, jurty a kadibudky...
02. 03. 2014 | 17:45

esence moudrosti napsal(a):

voni sou hlava Hamáček.....další krachující stát do spolku krachující EU.
02. 03. 2014 | 17:46

Anastazie napsal(a):

Pane autore,
dostal jste napsání tohoto článku jako stranický úkol?!
Neříkejte,že jste tak statečný a dovolujete si mít jiné názory než min.zahraničí a předseda vlády,kteří jsou přece hlavně zodpovědní za zahraniční politiku!!

Nebo si asistenti vedení vaší strany všimli názorů obyvatel i toho,že za Zaorálka skončíte
v příštích volbách u 10 %.
02. 03. 2014 | 17:47

Kleofáš napsal(a):

určitě, pane Hamáček, a ještě napište, kde jste odsoudil intervenci v Lybii, Sýrii a v Srbsku? Pošlete odkaz, protože tak spravedlivej člověk jako Vy to se už dneska nevidí!!!
02. 03. 2014 | 17:49

klub napsal(a):

putin mal vyhlasit, ze su na ukrajine zbrane hromadného nicenia a ma vymalovane-vsak hadam ho nebudu za taky argument kritizovat-vsak?
02. 03. 2014 | 17:49

Viola napsal(a):

Už na vás dnes nemám sílu, lžete.
02. 03. 2014 | 17:49

hujeroskeptický modrý pohůnek napsal(a):

Rozpad Ukrajiny je možný a vůbec mně to neto..., mám obavy o vás!

Pane Hamáček, netahejte sem ty ukrajinské banderovské teroristy! Víte u nás máme také neonacistické demokratické bojůvky, fotbalové hooligans i kriminálníky a až je posílíte o ukrajinské banderovské teroristy, tak at' nedopadnete stejně. Víte s.Nečasovi by se to hodilo stejne jako té ukrajinské strace Timošenkové.
02. 03. 2014 | 17:57

yaya napsal(a):

BVO Hamáček, BVO! To jsem od socdemáka nečekal takovou odvahu.
02. 03. 2014 | 18:01

Realista napsal(a):

Az nekdy pred domem uvidim medveda, tak si vezmu z priborniku nuz nebo vidlicku a pujdu ho zahnat. To je EU akce proti Rusku.
Polske gule a liberalni internacionaliste v nesmyslne akci, ktera nemohla skoncit dobre.
Ja jsem vedel, kdyz nastoupil Sikorski s tou jeho americkou panickou, ze z toho bude problem.
Jaky vlastne mela cela ta akce vyznam ? Co jste chteli dokazat ? Ukazat slabost, neakceschopnost a nefunkcnost EU ? Povedlo se. Vytvoti Putinovi na domaci politicke scene podporu ? Povedlo se. Dosta Ukrajinu na pokraj valky ? Povedlo se. Dostat Americany s Obamou do slozite situace ? Povedlo se.
Kdo ty debilni polske akce a akce evropskych liberalu bude resit ? Zase americani.
Obama bude pravdepodobne nuceny udelat s Putinem deal a dohodnout se s nim na odtrzeni Krymu od Ukrajiny a/nebo vytvoreni naraznikoveho loutkoveho statu mezi Ruskem a EU.
To neni ten nejvetsi problem. Problem je ten, ze Cinane bedlive pozoruji veskere akce americanu a testuji jejich silu. Clenove politbyra Cinske komunisticke strany se snazi drzet na uzde bojechtivost cinske armady, kteri by nejradeji rozdrtili nenavidene Japonsko a USA vidi jako vyzvu, se kterou soutezi. Je pravdepodobne, ze budou vnimat deal USA s Rusy jako dalsi dukaz americke slabosti a vystupnuji svoje provokace v Jihocinskem mori.Na Americke strane se dostane Obama pod velky vnitropoliticky tlak jestrabu, tisku a verejnosti, protoze zacina dostavat image nerozhodneho slabocha, se kterym nepratele mavaji. Bude pro nej stale tezsi resit potencialni konflikty mirovou cestou.
Pokud Polske gule a liberalni internacionaliste zamysleli priblizit svet k Jaderne valce, tak mohou byt spokojeni - svet se mozne jaderne valce vyrazne priblizil. Bravo !
02. 03. 2014 | 18:05

klara napsal(a):

Pane Hamacku

jak muzete tak bezostysne plest fakta a iniciovat negativni emoce u lidi? Kosovane byli znasilnovani, zabijeni, diskriminovani, nemohli pracovat, zazivali desitky let apartheid, proto se vzepreli, bojovali za svobodu, za lidska prava, za respektovani jejich dustojnosti. Protestovalo jich proti tehdejsi srbske zvuli a ponizovani 95procent! Nic z toho neprimomina ukrajinsky rezim, ktery by se takto choval k ruske mensine nikde na Ukrajine! Nemuzete srovnavat nesrovnatelne a zbytecne vest lidi k nenavisti na zaklade vasich lzivych informaci a faktu.
02. 03. 2014 | 18:07

veverka napsal(a):

Milej pane Hamáčku

odpovědnost za neradostný vývoj na Ukrajině nesou jen a pouze fašisti za strany Svoboda,americkoněmecké loutky jaceňuk a Kličko a všichni politici a mediální pisálci z toho tzv. "Západu"(žumpy) kteří je podporovali a nadále podporují.

Janukovič ať se to kašpárkovi Hamáčkovi nebo kašpárkovi Zaorálkovi nelíbí byl zvolen ve svobodných a demokratických volbách.

A změna vlády(nebo prezidenta) se v demokracii jaksi milej Hamáčku dělá volbama a ne uřezáváním hlav policajtům.

Putin je ještě nepochopitelně hodnej a zdrženlivej,má tisíce důvodů ospravedlňujících ho v této situaci prakticky k čemukoliv.

Asi mu zatím stačí Krym jelikož ví,že další východní regiony se k němu už brzy přidají sami od sebe. Jsou v nich už nyní desetitisícové demonstrace proti fašistům z Kyjeva a na úřadech tam všude vlají ruské vlajky(v našich bakalomédiích se to samozřejmě nedočtete).
02. 03. 2014 | 18:10

SuP napsal(a):

Jestli se Rusáci chovají v zemích, kde jsou menšinou obdobně, jako "sovětští občané" v Karlových Varech, nemusí být zrovna oblíbení. Když navíc uvážíme, že do některých států byli cíleně umístěni jako páté kolony s hlavním cílem hlídat ohrožení "sovětských zájmů", Pak se nedivme, že ty scénáře se opakují, jak uvedl ministr Stropnický, jako přes kopírák.
Předpokládám, že je zřejmé, že vyslance sovětských zájmů v cizích státech nemám v oblibě.
02. 03. 2014 | 18:13

Petr. napsal(a):

Pan předseda Sněmovny Parlamentu ČR napsal:
" Precedent jednostranného prohlášení nezávislosti, který podpořila i česká pravice, tehdy bohužel z vládních pozic."
A zapomněl napsat:
A současná vláda pokračuje ve finanční, materiální, personální, vojenské, policejní a politické spolupráci s Kosovským režimem proti zájmům Srbské republiky. A Ukrajině jen mele.
02. 03. 2014 | 18:14

SuP napsal(a):

Mimochodem, když vzpomeneme na to sovětské harašení kvůli radaru v Brdech, záleží asi nejspíš na krocích NATO směrem k Sevastopolu. Doufám, že žádného pitomce nenapadne, že by tam místo Rusů měli mít základnu Američani.
02. 03. 2014 | 18:16

Jaromír napsal(a):

Díky. To je snad poprvé co od našeho politika čtu, slyším názor co má hlavu a patu. Zaorálek totálně zklamal, ten se snad doma v koutku klaní k svaté trojici Timošenková, Kličko,Jaceňuk.
02. 03. 2014 | 18:17

veverka napsal(a):

Jo a Hamáčku,tu Kosovskou prasárnu nesvádějte jen na minulé pravicové vlády,ted jste u vlády vy a i vy z narkoteroristickým muslimským Kosovem nadále spolupracujete a uznáváte ho.

No tak holt Rusové dělají to samé a máme tu Osetii,Abcházii,Krym... a budou další.

NATO a jeho poskoci vypustili džina z láhve ,Rusko jen adekvátně reaguje.
02. 03. 2014 | 18:19

Zkopírováno bez komentáře napsal(a):

2. 3. 2014
Dokáží Češi pohlédnout na velmocenskou politiku bez ideologického filtru?
Veronika Sušová-Salminen

"To, co se děje na Krymu a na Ukrajině, je velmocenská politika. Není horší, protože jí dělá Rusko a ani lepší, protože jí dělá Rusko. Funguje na stejných principech jako velmocenská politika jakékoliv jiné velmoci.

Rozdíl je v tom, že se na ní díváme ideologickým filtrem, který Rusko vnímá jako "jiné", a tím nebezpečné - jako asiatskou hordu barbarů z Východu, jako tajemné a kruté Skythy, jako Kunderovu anti-civilizaci, jako Sílu regresu nebo jako alter ego stalinské totalitní mašinérie, převlečené do dnešního Putina.

Je to ideologická a kulturní clona, která je součástí velmocenského soupeření. V něm se vždy vede paralelní válka o legitimitu.

Díky této cloně má jeden imperialismus pozitivní tvář nositele hodnot, které sdílíme, a obrazu dobra, ve který věříme. Velmocenská politika USA a EU na Ukrajině (a všude jinde) je považována za něco "jiného", protože přece zosobňuje demokracii a svobodu, volný trh a zaručuje nám "náš" způsob života. Funguje sice založena na stejné logice teritoriálních invazí a kontrol, ekonomického nátlaku, násilí a lokálních válek, pošlapávání práva a suverenity, ale je v zásadě správná a legitimní, protože nás prostě hodnotově a kulturně (a často i materiálně) uspokojuje a uklidňuje. Ti, kterých se její odvrácená tvář týká, nás vlastně nezajímají. Obětujeme je na oltář našich vyšších principů.

Rusko ne. Rusko jsme ochotně vyloučili z našeho hodnotového světa, odvrhli jako zemi a kulturu věčných Stalinů, Skythů a okupantů. Je to Východ a ten se nikdy se Západem nesejde (Kipling). Nemá tedy ideologicky podloženou legitimitu, což ve skutečnosti znamená jen jedno - je soupeřem ve hře o nadvládu.

O nic víc tu nejde. Nejde tu o univerzálně platný morální odsudek imperialismu v jeho krutosti a není to ani výraz skutečné solidarity s Ukrajinou, kterou si velmoce (nejen Rusko) začaly porcovat na kusy. Ve skutečnosti vůbec nevyslovujeme morální soudy.

A tak malá země uprostřed Evropy se zkušeností Mnichova a žijící 40 let ve stínu Jalty ochotně a bez protestů přihlíží dalšímu dějství velmocenského rozdělování Evropy a musí se spokojit s vírou v to, že tentokrát snad je na té správné straně a že jí stejná logika impéria v jiném ideologickém podání znovu nedožene. Nic víc než tu víru totiž nemá.
02. 03. 2014 | 18:20

Čankajšek napsal(a):

Na spravedlivý hněv lidí se vždy nabalí lidský hnůj, který dovede zneužít sebeušlechtilejší myšlenky.. Však to známe i od nás.
Pokojnou demonstraci proti vládě na Václaváku odsoudili naši demokraté jako akci lůzy, násilné demonstrace na Majdanu, kde byli mrtví a ranění, jako vrchol demokracie. Že by to byl návod jak příště demonstrovat? Místo transparentů si přinést na Václavák železné tyče, řetězy a palné zbraně. Místo pokojného shromáždění pálit pneumatiky, rozbíjet okna a střílet?
S tím přece nemůže slušný člověk, který vidí záběry z Majdanu, ne v naši veřejnoprávní televizi, ale na internetu, souhlasit.
02. 03. 2014 | 18:21

Libertad napsal(a):

"Rozpad Ukrajiny nejhorší možné řešení"
napsal mladý nadaný stranický funkcionář/papoušek -dnes momentálně ve funkci předsedy poslanecké sněmovny parlamentu Č.R. jinak i potencionální ministr obrany za ČSSD.
Na základě mých životních zkušeností tvrdím, že když se uskuteční včasný rozchod, zachrání se často nejeden lidský život.
Znáte případ rozpadu Československa? A případ Jugoslavie? A který byl ten správný?
Ten kdy mocnosti do toho nemluvily (alespoň veřejně) a nezpochybnitelní vůdci daného okamžiku (měli mandát něco dělat z nedávných voleb) konali. A nebo ten, kdy mocnosti do vývoje zasahovaly tak, že nakonec na jedné straně nezabránily vraždě cca 8 000 občanů i když na blízku byla příslušná mezinárodní vojenská, která je měla chránit a na druhé straně nakonec jen bombardování bylo tou silou, která mohla vzájemně vyvražďování zastavit.
Vytvořit rychle podmínky pro referendum o územní celistvosti a případné -dosud neexistující- nové hranici to by měl být úkol pro E.U. a Rusko. Ať ti kdo žíjí na Ukrajině si sami rozhodnou jak a s kým chějí žít.


Poznámky: ze způsobem rozdělení Č. do této doby nesouhlasí
02. 03. 2014 | 18:33

Pompeius Magnus napsal(a):

Já nevím, tak ta situace vypadá tak, že v Kyjevě stojí "prozatimní prezident", kterého nikdo nevolil, vláda, kterou zvolil zdecimovaný parlament pod hrozbou násilí a kriminálnice Tymošensková, které rozsudek trestu odnětí změnil nový demokratický"parlament" ( jde to vůbec?) a propustil ji na svobodu. Tedy jeden nelegitimní fašounský a banderovský element vedle druhého. Jakou mají Ti lidé legitimitu? Opravdu zastupují Ukrajinu? Kde vzali mandát? A téhle pučistické partičce vlastně příjde docela vhod, že se pustila do křížku s Ruskem, může pod záminkou ohrožení země vládnout zcela nedemokraticky ( což očividně dělá) a tak dlouho, jak "ohrožení země" potrvá, ideálně navždy. Jde - li o to pustit Krym, tak to tahle parta nelegitimních uzurpátorů moci klidně udělá, je to nízká cena. Jen se musí modlit, aby se Rusům nějak moc nerozjely tanky a Rusové neskončili v Kyjevě, to by potom bylo náckům z Kyjeva ouvej. A teď ještě co Nanukovyč - ten tedy je legálně zvolen prezidentem, banderovcům se ho nepodařilo ani zatknout ani zabít ( sakra, ta americká rozvědka se ale fláká) a on vystupuje nadále jako Ukrajinský prezident. Počítám, že je ještě ve hře varianta, že až se východ Ukrajiny odtrne, může ještě chvilku posloužit jako loutkový prezident zadněperské Ukrajiny. Tak za tento vývoj si Kličkové a Tymošenkové, Jeceňukové a EU mohou jedině gratulovat. Podařilo se jim roze.rat poměty na Ukrajině na desetiletí.
02. 03. 2014 | 18:35

Ivan Tomek napsal(a):

Nerozumim tomu, proc je rozdeleni Ukrajiny nepripustne. V teto zemi ziji, diky historickym okolnostem dve skupiny (nebo vic) se znacne odlisnym pohledem na svou nalezitost a budoucnost, a dokud se nerozhodnou jit kazdy svou cestou, situace podobne soucasne se budou opakovat. Podle meho nazoru by melo byt cilem vsech lidi, kteri maji nejaky vliv, pokusit se o to, aby si obe strany sedly ke stolu a primo si rekly, ze je nutno se rozejit a dohodnout se na podminkach. A potom snad bude i moznost, ze se vzajemne vztahy upravi a mohou byt nakonec i blizke.

Predstirat, ze je nejake jine reseni (zejmena v situaci ve ktere ma Rusko, ktere uz davno o Krym usiluje a ma ted silneho vudce a podporu reseni, ktere prosazuje) je nejen nerealisticke, ale i kontra-produktivni. Dominvam se, ze realisticky Putin nakonec tuhle sazku o Krym musi vyhrat (s podporou velke casti krymskych obyvatel), a politici, kteri tvrdi ze to tak byt nemuze (ale soucasne nemohou udelat celkem nic, aby k tomu nedoslo) jen ztrati tvar.
02. 03. 2014 | 18:44

Jaroslav Dvořák napsal(a):

Vážená pani Veroniko Sušová-Salminen,
dovolte mi několik poznámek k Vašemu článku „ Dokáží Češi pohlédnout na velmocenskou politiku bez ideologického flitru?“ (Britské listy, 203.2014).
Jsem jedním z těch, který již více než 85 roků trvale žije v Česku; mám proto za to, že je Vaše otázka směřována i ke mně.
V názvu článku jistě došlo k překlepu a měla jste na mysli ne „flitr“, ale „filtr“, že?
V článku také používáte slovo „clona“, prakticky ve stejném smyslu jako slovo „filtr“. My, kteří jsme ještě používali fotoaparát z předdigitální doby, víme, že je podstatný rozdíl mezi „filtrem“ a „clonou“.
Zvláštní pozornost jsem věnoval Vaší větě, v níž se odvoláváte na Rudyárda Kiplinga. Konkrétně jste to vyjádřila větou „ že jsme Rusko ochotně vyloučili z našeho hodnotového světa“, protože „Je to Východ a ten se nikdy se Západem nesejde“. Předně se mi nezdá vhodné a správné pužívat plurálu slovesného tvaru slovesa „vyloučit“. Za sebe prohlašuji, byť jsem jen desetimiliontá část národa, že bych něco takového nikdy neudělal. Už fakt, že operujete nedefinovanými výrazy, „Západ“, „Východ“, vnáší do celé diskuze zmatek. Ještě nejsme v Babylonu, i když se této době nebezpečně blížíme!
Odvolávat se na Kiplinga bych považoval za velice ošidnou věc. Jednak proto, že je o něm známo, že velice často používal svastiku v levém i pravém provedení, za což by byl dnes, jistě i ve Velké Británii, pohnán před soud. Ve své době se to jistě bralo jinak. Za vážnější však považuji to, že mohl patřit i k těm Britům, o kterých píše M. Sarkisjan ve své práci „Anglické kořeny německého fašizmu. Od britské k rakousko-bavorské „rase panstva“ (http://www.gumer.info/bibliotek_Buks/History/sark/09.php). Možná tedy i Kipling patřil k těm Britům, ke kterým, jako ke svému vzoru, vzhlížel Hitler a jeho kohorta
Dal jsem si práci a vyhledal jsem si originál onoho Kiplingova verše, který citujete. Význam fráze „never the twain shall meet“ znamená, že se jedná o dvě věci, které se navzájem tak odlišují, že nemají šansi (naději na úspěch) spojit se.
Kipling zde lamentuje („is lamenting“) nad propastí nepochopení , která existuje mezi Brity a obyvateli indického subkontinentu.
Myslet si, že podobná propast, jako existovala v Kiplingově době mezi Brity a obyvateli Indie, existuje mezi různými větvemi evropských Slovanů, by znamenalo zcela odvrhnout historii vztahů slovanských národů. Je pravdou, že už František Palacký, když charakterizuje Slovany, vyslovuje lítost nad tím, že ke kladným vlastnostem, jakými jsou volnost a rovnost všech občanů mezi sebou, se neřadí svornost. Tím trpí Slované dosud; dokonce jsem ochoten věřit, že Anglosasy je tato nepěkná vlastnost slovanských národů dobře pochopena pro jejich vlastní cíle; je jimi podněcována, živena a dovedně zneužívána.
I současné dění na Ukrajině je pro mne projevem těchto snah onoho „Západu“ využívat a zneužívat této nesvornosti Slovanů pro své egoistické, neváhám říci velmocenské cíle. Nemohu nevyjádřit svůj názor, že jedním z hlavních strategických cílů v této velmocenské politice už vytýčila, bohužel naše rodačka, Albrightová, když vyslovila názor, že je třeba odstranit tu nespravedlnost, kdy Rusko vládne nesmírným surovinovým bohatstvím Sibiře, tedy součásti Ruské federace. A cesta do Ruska vede, to už vím z doby Napoleona i Hitlera přes Bělorusko a přes Ukrajinu. To ví každý, kdo jen trochu zná geografii a historii.
Bohužel, nikdo z českých politiků toto nevidí nebo spíše ve své servilnosti vidět nechce.
02. 03. 2014 | 18:45

Martin napsal(a):

Anexe vs. autonomie
Paralela s Kosovem mírně pokulhává. Pan Hamáček moc dobře ví, že na Krymu nedochází k žádnému etnickému vraždění a že Krym již má status autonomní republiky. Vytvoření nového státního celku je rovněž něco jiného, než anšlus. Zapomněl snad pan Hamáček na další evropský precedens - Sudety?
02. 03. 2014 | 18:51

Karel napsal(a):

Ať fandí kdo chce, komu chce, ale možnost vlastního názoru, už nějakou dobu máme!
Mám pár pátků a dost jsem se učil, tudíž podobnost s Henlainovci a anexe českého území, okupace za svobodné názory ze strany spřátelených armád, je zjevná! Někdo chce cizí uzemí nebo moc nad ním a schovává se za ochranou "svého" obyvatelstva.
Kosovo je také ten případ a je už jedno, že bez referenda a především řinčením zbraní, bylo uznáno a bombardováno Srbsko.
Možná budeme požadovat navrácení podkarpatské rusi, protože bývala součástí Českosloveska, možná Polsko bude chtít těšínsko, možná Rusko bude chtít karlovarsko, Německo sudety, vždyť tam všichni žijí. Nebo si pojďme taky násilně urvat kousek s česky mluvící komunitou, doufám, že chápete sarkasmus!
Rozdáme zbraně a půjdem Moravané proti Slezanům a Češi proti Moravanům?
Z historie víme, že Rusku nepatřil krymský poloostrov dlouho ( cca 200 let ) a ještě menší dobu patří Ukrajině, ale je to její svrchované území! Jestli je někomu vyhrožováno tanky, není to správná varianta!
Budou křivdy, násilí na obou stranách a budou umírat lidé.
My počkáme, jestli na nás nedojde, přičemž se budem handrkovat a urážet jestli jsme modrý, červený, oranžový, ale jenom tak anonymně, ať taky nekoupíme.
Pan Hamáček napsal názor a já s ním tentokrát souhlasím!
02. 03. 2014 | 18:56

homunculus napsal(a):

Kdo si dnes vzpomene na invazi Amíků do Pan
amy v r.1989 - a přitom to bylo v podstatě totéž
co dnes dělají Rusové. No tak vo co go. Rusové
se chovají normálně imperiálně demogaticky :-)
02. 03. 2014 | 18:57

aga napsal(a):

Tak včera jmenovaný velitel ukrajinské floty Běrezovskij se přidal na stranu proruských sil. Ono bude čím dál těžší přestírat, že ta podplacená nacionalistická hrstka má mandát od většiny národa.
02. 03. 2014 | 18:58

Miloš Sainer napsal(a):

Nedávno jsem Vas potkal v Boleslavi v Albertu nesl jste nove lyze, ctil jsem Vaše soukromí ale chtěl jsem Vam jen krátce sdělit že diky takovými socanům jako Zaoralek ci Sobotka brzy zmizite z politické scény, to cinim timto Váš bývalý volič
02. 03. 2014 | 18:59

Ibalgin napsal(a):

Máte to tu nějaký nudný pane Hamáček, to vedle u Hořejšího, to je jiný blogování. Však on taky pan profesor pochopil, že byl pomýlený, provedl eurosebekritiku a jal se šturmovat proti mongolským ruským bandám. Sláva mu!
02. 03. 2014 | 19:10

Lev Smerdin napsal(a):

Je pravda, že jediná ukrajinská lod´ přešla i s celou posádkům k Rusům?
Radio Kyjev odpovídá: Není to pravda, lodˇbyla původně sovětská a celá posádka k Rusům nepřešla, protože uklízečka Oxana musela naléhavě odcestovat do Lvova, protože její matka dostala spalničky.
02. 03. 2014 | 19:13

Generál v.v. napsal(a):

Moudra Hamáčka: Události v Kyjevě v minulých týdnech dále prohloubily propast mezi etnickými Ukrajinci a Rusy na východě země i na Krymu. Demonstrace v Kyjevě probíhaly na stále vyhraněnějším protiruském pozadí, navíc s nemalou účastí extrémních a radikálních sil.
Odpovědnost je i na Evropské unii
Svůj díl odpovědnosti za negativní trendy vývoje na Ukrajině (a nejen od listopadu 2013) do jisté míry nese i Evropská komise, některé členské země EU a velká část poslanců Evropského parlamentu. Od počátku krize soustředili totiž svou pozornost téměř výlučně na Kyjev. Snad nikdo z nich se neobtěžoval zajet na východ Ukrajiny či na Krym. Evropské instituce ani členské státy neodsoudily jasně a srozumitelně násilnické elementy mezi pokojnými demonstranty. Nepožadovaly jejich izolaci v protestním hnutí ani jasný distanc od takových sil ze strany prodemokratické opozice.

Sobotka i Zaorálek jsou jen malí čeští ubožáci, kteří jsou stejně hloupí jako ti z Bruselu. A tak svorně hází špínu na Rusko, ale Rus si na hlavu konečně už "srát" nedá. A USA s Obamou, tím kašparem který stejně skáče jak AIPAC píská, ten té špíny má na rukou daleko více než Rusko za posledních dvacet let. A mluvit o nějaké agresi je jen hloupý výmysl a spíše by bylo vhodné se podívat na agrese ze strany USA ve světovém dění.
02. 03. 2014 | 19:23

Yossarian napsal(a):

Zajímavý blog, ale dle mého je neúplný. Základem všeho je boj o "sféry vlivu" a v nemalé míře taky o způsob vlády Ukrajině - zda o ní nadále budou rozhodovat "gubernátoři" typu Tymošenkové nebo Janukovyče, nebo zda Ukrajina vykročí cestou standardní demokracie a paralelně o tom, zda se od nynějška akceptuje to, že si velmoci budou vznášet územní nároky. To je to, oč běží.

Topolánkovo (a celé EU) přispění k uznání Kosova je jen smutnou pointou, která se nyní EU mstí doslovně jako Jaromírovy zápalky v kapse.

Faktem zůstává, že Putin se chová jako Hitler (anschluss Rakouska) nebo jako Brežněv (ČSSR v roce 1968). Bohužel se najdou "Češi", kteří jsou schopni papouškovat bolševicko-putinovskou propagandu (jako by vyšla z KGB v dobách její největší slávy) o banderovcích a fašistech. Nevím, zda tak činí z vlastní ignorance, nebo zda to dostali za stranický úkol jak podpořit tavárišč Putina, či jsou tak naivní, že se domnívají, že vojenská invaze Rusáků do cizí země je v pořádku.

Zaznělo tu, že rozlišujeme "kvalitu" imperialistických výbojů, a že jsme ochotni "omlouvat" invaze USA a odsuzovat invaze Rusáků. Chtěl bych připomenout, že poslední dobyvačná válka USA skončila v předminulém století anexí Kalifornie. Všechny ostatní "výboje" byly spíše preventivními údery s cílem odstranit autoritářské režimy ohrožující USA. Jakkoli s tím nesouhlasím, tak stále vidím zásadní rozdíl mezi takovými konflikty a násilnou anexí Krymu. A nalijme si čistého vína - Putinovi nejde o pár tisíc všivých Rusáků z periferie (Krymu), ale jde mu v krátkodobém horizontu o kontrolu strategických přístavů v Černém moři a z dlouhodobého hlediska o reeatblování Ruska jako světové velmoci. Toho Ruska, ve kterém se nelze dovolat spravedlnosti, toho Ruska, kde vládne věrchuška, toho Ruska, které nehledí na lidská práva, práva menšin a malých národů. To by si měli všichni nadšení rusofilové uvědomit. Pokud se Putin nedejbože jednou dostane do Česka, budou z vás buď konfidenti, nebo lidé druhé kategorie.
02. 03. 2014 | 19:23

roman malý napsal(a):

Po hodně dlouhé době (vlastně poprvé) jsem si od socana přečetl něco co má hlavu a patu. Když slyším Zaorálka tak si říkám,že to tam pane Hamáčku nemáte asi lehké.
02. 03. 2014 | 19:24

Yossarian napsal(a):

Roman Malý: celá legrace je o tom, že Zaorálek je ministr zahraničí, a tedy si v podstatě nemůže dovolit pojmenovat věci pravými jmény, dokud to není vyloženě nutné. Nezapomeňte, že všechny mediální výstupy jsou dnes pod drobnohledem zahraničních zpravodajských služeb a jsou okamžitě využity v neprospěch toho, kdo je řekl.

Výhoda blogýsku je ta, že se jedná o osobní názor daného politika, navíc přímo nezodpovědného za politiku země. A i když Hamáčkovu blogovou úvahu rovněž oceňuji, tak Zaorálka naopak vůbec neodsuzuji - ten (alespoň doufám) aktuálně žhaví červené linky do EU a pracuje na společném postupu. Zahraniční politika totiž není o siláckých řečech, ale o diplomatických jednáních, o kterých běžní voliči nemají ani potuchy.
02. 03. 2014 | 19:32

cobolik pacholik napsal(a):

este vela sa tu toho nabulika a hlavne to naisto zastavy rusky traktar,ktory este nezacal orat,len sa lahko rozkukuje po poli,nejaky cesky redaktor ci uz ten,co tu pise,ci nejaky fendrich,nemozem zabudnut na toho ten je the best hvizdala,sa vanovy v rubaske naisto roztrasu kolena,to hocijaky komunisticky redaktor bol sracka oproti tym teraz,ked ohhajoval internacionalnu pomoc a kazdy holotnik vedel,ze blud,na vlas podobne teraz,jedno je jasne mali si to chocholy vyriesit samy,medzi sebou a nie pchat tam rypak nejaky neo,co,keby tak v ich demokratickych krajinach slobodny lud prejavoval nespokojnost,to by bolo mrtvych trikrat tolko,kde boli ty spravny dristaci bludov,ked ine staty,ci nejaka zaprdena unia,podporovali okupacie inych krajin a tych traktarov sa malo na haku,co dristali,teraz su posrakulkany z traktara,bo ten nekuka uz z boka,ale zacal jednat,vlada chocholov kijeva,nema sajnu,ze drazdila hada bosou nohou a s mocnymy recami zapadu si myslela,ze jej sa nic nemoze stat,je to velmi mozny scenar,jak demokraticky svet,ktoreho ovlada zasrany uzernik,k divadilku zvany vojna,ktora vyriesi ich ekonomicke problemy,ktore su zastierane slovkom sloboda,nasledky dodavky energie pre europu ,ak sa to tam zosype budu nedozerne,ale bude mala uzernicka hnida tromf,ze kto na vine a rychle sa prevrati,kto k tomu vsetkemu pomohol,na ukrajine sa mozu rezat,ale europa to bude klepat kosu a varit na hovne z velblouda dovezeneho z demokratickych krajin perzskeho zalivu,dalsia zima,moze byt tazka,hlavne nezabudat,ze traktar serie na nejaku priposranu uniu,ci nejakeho mulata,nie toboz,na nejake smetie,co robi bu,bu od vltavy,lebo traktar ma take moznosti,o ktorych ani nechcime vediet a nase moznosti,to taky smradik z psieho hovienka.
02. 03. 2014 | 19:34

JardaV napsal(a):

Proč se naše země ústy představitelů angažuje v něčem,čemu nejspíš nerozumí,čehož kořeny rozhodně nejsou přesně definovány,a co nese rysy zahraniční doslova imperialistické angažovanosti??Proč do záležitostí Ukrajiny kecají USA???Mají snad zájem vyhecovat válku,aby svoje zahraniční vojska nemusely stěhovat až domů??Proč do toho kecá EU,když je zjevné,že jí jde jen o kořist??Média spustila hysterii,jakoby měla
proběhnout nejméně jaderná katastrofa.Spíš by měly přestat lži a Ukrajina by měla být
ponechána vlastnímu řešení.Rusko rozhodně nepůjde do války,proč by to dělalo??Jestli
je opravdu Ukrajina už teď vykradená,pak stačí počkat.Zatím to má směr pozitivní.Vojenské dusno povede k převzetí moci armádou,vyčištění země od cizinou placených zrádců - to bych Ukrajině přál ze všeho nejvíc bez ohledu na lidská práva - a nájezd na "demokratické"principy.Pokud se při tom nezapomene na kontrolní mechanismy,jistě to vše zvládnou sami,a nastartují pomalý ale trvalý rozvoj.Jídlo mají,nepotřebují importovat svinstvo a-la německé řetězce,dokonce můžou vyvážet a vyděsit EU.Je to dost velká země,má jistě dost chytrých lidí,nepotřebuje rady vykradeného prcka jako je naše zemička.Vy všichni ve sněmovně jste tam buď chvilku,nebo máte špinavé ruce.Nechte na pokoji cizí země a perte svoje spodní prádlo.Máme nejméně 11% nezaměstnaných.Navíc 18% lidí pracuje,aby žilo v bídě.To jsou naše témata.Ne Ukrajina.
02. 03. 2014 | 19:35

+++ napsal(a):

Připusťme si, euroatlantové to OPĚT pohnojili, jak nejlépe uměli. Přijdou o nejrozvinutější jihovýchod Ukrajiny a zůstane jim chudý západ, který by si mohli strčit za rámeček, pokud by tam nenainstalovali nácky a teroristy. Bravo, nezbývá než zvolat! Děkujeme! Za svými hranicemi nyní mít takovýto bordel!

Snad ještě více by to podělali, kdyby intervenovali proti Putinovi a rozpoutali válku. Což při mocenských ambicích, na jejichž počátku byla destrukce mezinárodního práva při vytvoření Kosova, není vyloučeno. USA budou stavět vojenské základny v Rumunsku a Bulharku, na Ukrajině ji rovněž chtěli. Chyba lávky, Putin rozhodně neustoupí. Krom toho, ukrajinským Rusům na jihovýchodě by se rozhodně nemělo říkat menšina. Rusky mluvících je drtivá většina - okolo 85 %.

Americe je lhostejné, jestli místo Ukrajiny bude spálená země s bojůvkami radikálů a militantních muslimů, naopak, pak by Ukrajinu neměli Rusové ani Čína. Ale EU by se měla velice rychle vzpamatovat a diplomaticky začít s Rusy co nejdříve hasit, co rozpoutala.
02. 03. 2014 | 19:45

roman malý napsal(a):

Yossarian: máte pravdu,že blog je blog. Na druhou stranu si myslím,že Zaorálek fakt není hybná síla EU ,ale spíš takový aktivistický kýval ostatně jako celá ČSSD. Právě proto mě Hamáček překvapil.
02. 03. 2014 | 19:49

Občan napsal(a):

Pompeie Magne,

zatím to vypadá, že Kličko bude muset doufat v hodně velkou kliku, aby mu zůstala alespoň celá Halič (tedy nejchudší kousek ukrajiny), protože se mu vzbouřilo NEJEN Zadněpří, ale celý východ od Oděsy přes Vozněsensk, Krivoj Rog po Poltavu a celou Charkovskou oblast.
Nemluvě o tom, že "moldavské" Podněstří je fest nažhavené trhnout se také a pokud to okolnosti dovolí, připojit se nějak k Rusku.

Tak to dopadá, když někdo naplánuje státní převrat a zapomene se podívat na mapu. Kdyby se bývali rejžové podívali, zjistili by, že se budou muset nejdřív zeptat VŠECH Ukrajinců, zda to tak chtějí. Nezeptali se a teď jim větší polovina Ukrajiny vzkázala, že se zeptat měli. Stará Kosmodisková raději zalezla rovnou z báně pod šutr a hodila to s celou parádou na krk Kličkovi. Šikovná kriminálnice, protřelá; počká si, až jak to dopadne...
02. 03. 2014 | 19:51

Hanes napsal(a):

Pravda je taková, že kdyby americký rypák ucítil na Ukrajině ropu, už je dávno tam!!! Však to všichni dobře známe - humanitární bombardování, "bezletovka", ochrana "civilistů", chemické zbraně.........
Myslel si snad někdo, že Putin ze sebe nechá udělat stejného Kašpárka, jako v případě Lybie? To byla ukázka západní "demokracie"! Agrese NATO, bezletovka, shánění argumentů přes OSN, kecy o chemických zbraních.....
Když už v rámci "bezletovky" bylo zničeno téměř všechno, NATO konstatovalo, že nutnost chráni "civilisty" nadále trvá!
Nakonec uvázali pravdoláskaři nejvyššího představitele země na řetěz za džíp a prostě ho zavraždili! A to ještě měla Clintonová tu drzost, požadovat za rozbytí Lybie reparace!!!
Dnes už prostě Rusko těm pokryteckým do.ytkům nevěří ani slovo a podle toho taky jedná.
02. 03. 2014 | 19:52

hui napsal(a):

Ono oběťmi se to má takto : ČR :Ukrajina : Polsko :70 obětí z řad sociáldemokratů Norska Breivikem zhruba 1:1:1:1

50 z metanolu+20 z povodní v ČR : 75 v Kyjevě: 99 v polském vládním letadle

Ovšem zdá se,že v první fázi Kyjevské přehlídky odporu tam sázeli nejvíce na boj s oligarchy . Kupodivu 1997 videí z akcí anti-majdanistů ukazuje,že málokoho krom 60 000 lidí v Kyjevě pro tohle na celé Ukrajině získali,s výjimkou Lvova a Vinicy,která byla pro Němce ve světových válkách doslova metou.
Takže v druhé fázi to zkoušejí,zda zabere protiruský tón.Ale opět jaksi krom vůdců se k tomu hlásí málokdo.A krom zde v ČR naší ČSSD.Které asi záleží zde na nezvolení a taky jejich přátel v Evropě a Rusku i Ukrajině již lze spočítat stěží na prstech jedné ruky.
Co si o tom máme myslet? Za čí peníze se tam tohle zdánlivé nebo skutečné šaškování o ničem provozuje?
Na druhé straně je to jejich právo,jejich mentalita,jejich kraj.Nechápu jak někdo může -jak vidíme odsuzovat vstup1968 v ĆR a sám zasahovat svými postoji do záležitostí Ukrajiny? Dělá sám na jiném ,co odsuzuje když se děje jemu..
Později bude jediným výsledkem odříznutí ČR od všeho a všech.
02. 03. 2014 | 19:57

patriot napsal(a):

V souvislosti s ukrajinskými událostmi by se rovněž nemělo zapomínat na to, jak „objektivně“ a „vyváženě“ o nich informují česká média, zejména ČT! Naštěstí máme internet, takže politicky cílené masáže mají spíše opačný účinek.

Vrcholem bylo vystoupení blázna Štětiny v HP!!

Komentáře současného i bývalého ministra zahraničí zase vrhají světlo na havěť kormidlující českou zahraniční politiku…
02. 03. 2014 | 19:59

Alfa napsal(a):

Všimněme si jedné věci:
Projdete-li diskuze lidí na různých serverech, existuje nebývalá propast mezi tím, co hlásají čeští "představitelé" a občané.
Naprostá propast!
Zajímavé...
02. 03. 2014 | 20:02

+++ napsal(a):

Občane,

je zde ještě ta temnější alternativa, kterou jsem kdysi zmiňoval jak tady, tak u vlka. Že to není záležitost lokální, ale globální, a že se po spoustě příprav chystá válka v Evropě. V zájmu odstranění konkurence a poválečné obnově, která by dolaru poskytla další dvě desetiletí prosperity.
02. 03. 2014 | 20:03

+++ napsal(a):

Hanes,

ropa je velmi důležitá, ale problém je, že na Ukrajině se západ srazil s Ruskem a Čínou. Už není kam expandovat. A západní měny mají veliký problém, takže je otázkou, zda se z toho všichni dostanou. Přesněji, jestliže se z toho nedostanou USA, jako světový leader za pár let končí.

Někde je bod zlomu, dost možná už proběhl, protože už nyní Spojené státy slábnou s tím, jak se zadlužují u svého největšího věřitele Číny (mimochodem, Čína na Ukrajině dost investovala do půdy) a co hůř, Čína nemá v úmyslu držet dolar nad vodou, nýbrž se jí vyplatí pomalu pouštět žilou.

Co takhle obětovat Evropu? Výkonnost EU je obrovská, té by se státy zbavily, naopak by získaly odbytiště doslova na všechno a mohly upevnit své pořádky. Logicky je to správně. A jinou logiku mi vývoj na Ukrajině s neustálými, jinak naprosto hloupými intervencemi, žádný smysl nedává.
02. 03. 2014 | 20:10

Občan napsal(a):

+++,

ona se nechystá, ona už probíhá pěkných pár let. Začalo to Jugoslávií, poračovalo přes Srbsko, Kosovo, zastrašování Makedonie a Černé Hory a dnes běží další díly v Řecku, na Kypru, ve Španělsku (tam to probíhá zatím "jenom" ekonomicky).
Barosso ma hlavu v pejru z Katalánců, Basků, Skotů, Irů, Vlámů a Valonů a klepe se strachy, aby se další národy nerozvzpomněly, že mají vlastní historii a území. Jenže on, místo aby se věnoval udržení EU, nevěděl nic lepšího než dožrat Putina a rozes.at i Ukrajinu.

Chvílemi mám pocit, že celé bruselské partě z těch skleněných barabizen hráblo. Nějak jim nedochází, že to, co dělají, není počítačová hra, ale realita.
02. 03. 2014 | 20:14

Asfalt napsal(a):

Cituji: "Nic z výše uvedeného však nemůže ospravedlnit porušení mezinárodního práva, ke kterému došlo ruskou vojenskou intervencí."

Je to asi zbytečné tady něco psát, ale moc by mě zajímalo, jaké právo bylo porušeno. Suverenita? Čí suverentita? Suverénem je lid a jeho suverenní vláda byla na Ukrajině znemžněna pučem, a to i proto, že EU nedodržela závazky garanta smlouvy mezi lidem zvoleným prezidentem a "opozicí". Prezident díky neplnění závazků ze strany EU a "opozice" musel požádat o ochranu svého života Rusko a pučisté (ne lid) uzurpovali moc suveréna. V této situaci na Ukrajině není žádná vláda suveréna, ale bezvládí nelegální a nelegitimní vlády mezinárodních teroristů, kterou Západ podporuje. Za této situace má sousedící suverén právo chránit svůj zájem, a tím je ochrana ruské národnosti před bezvládím a svévolí uzurpované moci. To z mezinárodního práva veřejného neznáte, nebo máte jen ideologické klapky na očích?

Jste směšní a pro mě už nevolitelní. Rusko Evropě opět zachraňuje zadky a vy to ani nevidíte. Seznámil jste se s programem strany Svoboda, jejíž vládu v rozporu se závazkem EU jako garanta uznáváte? Podle "demokrata" Golovka: "Ukrajina již má vše potřebné k výrobě nukleárního arzenálu, který by mohl být použit již za tří až šest měsíců." Nevím jak vy, Hamáčku, ale já si atomovku v rukách fašistů neumím představit. Blbcům je to ale asi jedno.
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=TQoo_iJgIMc&list=UUpwvZwUam-URkxB7g4USKpg
02. 03. 2014 | 20:17

Mungo napsal(a):

Kde jste byli, když se rozpadlo Československo? Rozpad sice sametový, ale na hraně demokracie - bez referenda. A kdo z toho těží - pochopitelně nejvíc Německo.
Důsledek rozpadu dodnes nese nejhůře Morava, pro kterou Češi nemají místo ve svém hodnotovém systému. Jejich škoda.
02. 03. 2014 | 20:37

Tonda napsal(a):

Asfalt: naprosý souhlas
Doporučuju přečíst si i tohle:
http://www.blisty.cz/art/72358.html
02. 03. 2014 | 20:40

Jank napsal(a):

SSSR se rozpadlo a satelitni staty ziskaly svoji autonomii. Pokud v techto statech - Ukrajine je tolik Rusu, kteri chteji zpet ke svemu tatickovi Putinovi, tak at se tam odstehuji. To uz vpodstate meli udelat pred ctvrt stoletim. To, ze se jim nelibi v chude Ukrajine a chteli by zpet do bohateho Ruska, neni duvod k nepokojum v zemi. Ukrajinci nejsou spokojeni se svoji vladou zrovna tak jako Cesi se svoji, maji si tedy lepe vybirat pri volbach.
Putin se svymi tanky na Ukrajine nema co delat. Pripomina mi to rok 68. Bylo mi dost spatne z toho, ze si Rusy nechate rozlezat v KV, kde uz se ani nenamahaji s cestinou.
Dokonce si tam prodavaji byty pouze Rusum. Vyfotila jsem si jeden takovy barak u kolonady, kde byla vyvesena tabule jen v rustine. Volala jsem i na to cislo, abych si me podezreni jen potvrdila. No, kdo chce kam, pomozme mu tam, ne?
02. 03. 2014 | 20:43

+++ napsal(a):

Jank,

to máte tak.... Ty byty Rusům někdo prodal. A ten někdo byl Čech. Prodal je kvůli penězům, takže Čech měl peníze a Rusové mají byty. Češi, vážená milá, prodali ve „své“ zemi kdeco a ujišťuji vás, že zrovna ty byty jsou z toho tím nejméně závažným. Ročně odtud odchází stamiliardy, protože jsme se sami zaprodali do postavení kolonie, ze kterého už standardní cestou NIKDY nevybředneme. Nemusím asi připomínat, že většina těch prostředků nemíří do Ruska, ale sanuje hospodaření našich demokratických sousedů ze západu.

Copak by tak asi bylo s Ukrajinou pod taktovkou EU? Ukrajině by hrozil default, státní bankrot. Její export orientovaný na Ruskou federaci by zanikl. Na evropský trh by ho nikdo nepustil, k tomu má EU své směrnice, zato ukrajinský trh by se okamžitě otevřel importu z unie. Dále žádné zvýhodněné ceny plynu, pěkně za tržní a hlavně - platit a v termínech. Ne jako nyní. Unie Ukrajině žádnou pomoc nenabídla, respektive nabídla 600 miliónů, což je v podstatě nic. Putin, při zachování obchodní bilance a nasmlouvaných cenách za plyn k okamžitému řešení státního rozpočtu nabídl 15 miliard. Vnímáte ten rozdíl?

Ano, EU by Ukrajinu padnout nenechala, v náručí MMF by ovšem Ukrajina dostala takovou dietu, že by tamní lidé asi spásali kořínky. To vše je známo a kvůli tomu, po neúspěšných jednáních ve Vilniusu, kde si EU myslela, že dostala Ukrajinu zadarmo, se Janukovyč obrátil na Rusko. A pak unie s USA iniciovala řadou svých prohlášení a popouzením demonstrantů, včetně materiální pomoci státní převrat. Kde, jak naprosto dokonale popisuje nick Asfalt, se unie zaručila za uzavřenou dohodu mezi prezidentem a opozicí a záruky nedodržela! Prostě je pustila k vodě...

Tak takhle ne, vážená. Tohle s demokracií nemá absolutně nic společného. To je prostá vychcanost, intrikářství a manipulátorství. Hodně špinavá politika. A pokud to nechají dojít až k válce, protože vraždění už bylo, tak z těch nejšpinavějších.
02. 03. 2014 | 21:07

Sláma napsal(a):

Hamáček napsal: "Nic z výše uvedeného však nemůže ospravedlnit porušení mezinárodního práva, ke kterému došlo ruskou vojenskou intervencí. "

To se, Hamáčku, naprosto pletete. Státy mají právo sebeobrany a to je, oč tu běží. Pokud by totiž NATO získala vojenské základny na území Ukrajiny, přímo by to ohrožovalo bezpečnost Ruska. O to více, pokud by taková základna byla na Krymu.

Je to uplatňování stejného práva, jaké už v mnoha případech uplatnily Spojené státy. Třeba při invazi na Grenadu, kterou zdůvodňovali stavbou letiště, prováděnou Kubánci. Nebo v případu invaze na Kubu. Nebo v případu invaze do Panamy. Nebo v případu invaze do Iráku. Invaze do Afgánistánu. Strategického bombardování Libye.

Velká paralela je ovšem s Kyprem. Tam se nejprve pokusili nacionalističtí řečtí důstojníci svrhnout kyperského prezidenta, aby v zápěti Turecko provedlo invazi na "ochranu obyvatel tureckého původu". A tato invaze zůstala nepotrestána, protože Američané potřebavali vojenské základny v Turecku!

Další velká paralela je s invazí do Panamy, kterou provedli Američané v zájmu zachování svých vojenských základen v Panamě a v zájmu zachování kontroly panamského průplavu.
02. 03. 2014 | 21:20

aga napsal(a):

+++

"Ty byty Rusům někdo prodal. A ten někdo byl Čech"

No Čech.. ehm.. příklad takového realitního agenta je třeba zdejší bloger Klíma, který se netají tím, že poškozený genetický kód Čechů je třeba spravit pár miliony židovských imigrantů z Ruska..
02. 03. 2014 | 21:33

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Rusové mají možná pocit /oprávněný - viz např. náhlé zrušení práv ruské menšiny v používání jazyka/ že ukrajinská vláda není schopna ochránit Rusy na Krymu. Podobně se chovají i Američané - také hájí zájmy svých občanů /zde především korporací/ a nejen svých /viz např. tkzv. " humanitární bombardování" Srbska/.
A sevastopolská oblast je snad oficiální ruskou vojenskou základnou, ne ? To ale pak není "obsazení" /intervence / ale dá so to nazvat i mimořádným opatřením, uvedením základyny do stavu vysokého stupně obranyschopné pohotovosti atd.

Vojenské řešení je to poslední, k tomu sahají ale nejen nadutci...často i zoufalci.
Často mu předchází právě že předstírání "dohody", že došlo k " dohodě". Známe tak nejen " dohodu" Mnichovskou, známe i např. " dohodu" z Rambouillet.

"...The Rambouillet text, which called on Serbia to admit NATO troops throughout Yugoslavia, was a provocation, an excuse to start bombing. Rambouillet is not a document that an angelic Serb could have accepted. It was a terrible diplomatic document that should never have been presented in that form.
/Henry Kissinger, Daily Telegraph, 28 June 1999/
02. 03. 2014 | 21:50

homunculus napsal(a):

Trochu off topic, ale proč jsem blokován pokud posílám příspěvek ze své pevné ip adresy, a proč to projde, když přispívám přes mobilní pŕipojení ze smarfounu :-) Že by cenzůra, lol :-)
02. 03. 2014 | 22:05

Richard napsal(a):

"Zkopírováno bez komentáře"

pokud zrušíte veškeré hodnotové rozdíly mezi velmocenskými zájmy, resp. jejich prosazováním, postaveno v extrém, neuvidíte např. ani rozdíl mezi nacistickým Německem a jeho vražednou, zvrhlou třetí říší a jakoukoliv jinou velmocí, jednající poměrně "normálně", v rámci jakýchsi hranic. Obé pro Vás bude pouhý střet ideologií, nikoliv rozdíl mezi zločinem a poměrně legitimně prosazovanými zájmy. Takové zahlazování rozdílů je absurdní, jelikož naprosto maže hodnotové kategorie, které jsou spojené s lidstvím a nichž stojí lidská společnost, např. zločin - vražda, obrana, atd. Byť rozdíly mezi různými velmocemi jsou v rámci vnitřní integrity dané ideologické skupiny samozřejmě zveličované, zjednodušované atd. Děje se tak také z důvodů lepší orientace v problému. Není nutné rozdělovat svět na dobro a zlo, ovšem popřít, že některé režimy jsou např. vraždící, zatímco jiné se takto nechovají, popřít prostě nelze.
Pokud označíte vojenské, útočné napadení pouze za ideologický čin(např. napadení Polska nacisty), jste na nejlepší cestě ospravedlnit i ty nejzrůdnější zločiny v zájmu tzv. vyšších cílů.
02. 03. 2014 | 22:15

Richard napsal(a):

a ještě maličkost, člověk si samozřejmě volí hodnoty sám, tím, že ve svém vědomí zhodnocuje určitý vzorec jednání. Často však dochází ke klamu, kdy je zhodnocována pouze prospěchářská strana vzorce.
Př. Pokud např. nacista ospravedlňuje likvidaci jiného člověka z důvodu rasové odlišnosti(získává tím vlastní prospěch), sám současně(ačkoliv často nevědomě) stojí v roli oběti, resp.člověka, který je rasově odlišný. Takovým zhodnocením "rasové vraždy" vlastně současně ospravedlňuje případné násilí páchané na sobě jinou osobou z důvodu vlastní rasové odlišnosti.

lidské hodnocení tak zřejmě vychází pouze z motivačního hnutí "já chci" vs "já nechci", korigovaného však sociálně, resp. v očích přijatelnosti uskutečnění stejného hnutí ze strany "Ty vůči já"
Nebezpečí zneužití moci, často psychopaty neschopnými empatie, pak spočívá právě v tom, že se na hodnocený vzorec dívá pouze z pozic "já", ze strany "Ty" krytá mocí. resp. "já můžu, Ty ne"
Ovšem k ego sebeklamům patří, že jsou stejné vzorce ve svých původních významech ego prospěchářsky dezinterpretovány, ve smyslu "to přece není to stejné, ačkoliv jde o stejný modus" nebo "to je stejné, ačkoliv jde o zcela jiný vzorec jednání"
02. 03. 2014 | 22:44

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Richard
Richard
Když nějakému civilistovi či civilistce, nedejbože civilistačátku...urve bomba nohu nebo ustřelí granát půl hlavy, potažmo jeho potomkům orange agent znetvoří postavu či tvář , potažmo mentální schopnosti - tak se on ani jeho příbuzní neptají na rozdíl v " hodnotových rozdílech mezi velmocenskými zájmy". Vůbec je to nezajímá, věřte mi.

Ostatně posuďte sám :

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2401378/Agent-Orange-Vietnamese-children-suffering-effects-herbicide-sprayed-US-Army-40-years-ago.html

To bylo prosím již po Stalinově a Hitlerově smrti, cca 20 let po WW2. Takže když tak srovnávejte s Chruščovem nebo s Schmidtem. Anebo taky s Mao Ce , to zcela jistě.

Jistě, vy jste "Richard filozof", vy byste se asi v případě , že by se vám narodily takové děti, zabýval problematikou i z takového toho širšího " vojensko-geo -politicko -hodnotově - kulturního hlediska...ale věřte mi, že byste byl spíše výjimkou, případem sám o sobě.

Hezký zbytek večera plného prozápadních, křesťansko -kulturně civilizačních hodnot opřených o společnou historii plnou lásky, porozumění,prosperity, tradice, tolerance, milosti, spravedlnosti a humanity.
02. 03. 2014 | 22:48

Aneta napsal(a):

Tady se pořád srovnává zabíráni Sudet Němci s aktuální situaci na Krymu, ale příčina je přeci úplně jiná, copak v Praze se tenkrát utočilo na Němce, ne, Němci bez jakékoliv příčiny zaútočili a zabrali Sudety. Kdežto to, že jsou teď Rusové na Krymu za to si mohou Ukrajinci sami, ti začali útočit na Rusy a tak Rusové šli bránit zájmy svých občanů na Krymu, to je snad rozdíl. Navíc se čeští občané hrubým způsobem vyháněli ze Sudet, pokud vím, tak Rusové Ukrajince z Krymu nevyhánějí a věřím, že ani nebudou
02. 03. 2014 | 22:49

Richard napsal(a):

"Když nějakému civilistovi či civilistce, nedejbože civilistačátku...urve bomba nohu nebo ustřelí granát půl hlavy, potažmo jeho potomkům orange agent znetvoří postavu či tvář , potažmo mentální schopnosti - tak se on ani jeho příbuzní neptají na rozdíl v " hodnotových rozdílech mezi velmocenskými zájmy". Vůbec je to nezajímá, věřte mi."
.

asi moc nerozumím, co chcete říct
Ale jinak ano, hodnocení je pro člověka často nevědomé, jako celý kontext situace.
Takový psychopat se bude cítit vždy jako oběť, ať už udělá sebezrůdnější věc - viz Breivik, protože je citlivý jen na své vlastní ego/já. Vždy vyhodnocuje jen z hlediska vlastního prospěchu, zohledňuje pouze "já chci", ten korektiv stejného hnutí postaveného do služeb pomyslného "Ty proti já", tam chybí. Nedokáže se vcítit do pocitů jiné osoby, resp. pokud toho schopný je, tak na základě takového vcítění není ochotný korigovat vlastní jednání, resp. zohlednit legitimní zájmy, potřeby a práva jiného.
To je právě nebezpečí psychopatů u moci, ta jim k uskutečnění ego odbržděných choutek vytváří ideální podmínky.
----------------
"To bylo prosím již po Stalinově a Hitlerově smrti, cca 20 let po WW2. Takže když tak srovnávejte s Chruščovem nebo s Schmidtem. Anebo taky s Mao Ce , to zcela jistě."
.
opravdu nevím, jestli Vám rozumím, snažím se říct, že vražda je vždy vraždou a žádná ideologie jí nemůže ospravedlnit, to dle mého platí jak pro spor jednotlivců, tak celých velmocí
---------------
"Hezký zbytek večera plného prozápadních, křesťansko -kulturně civilizačních hodnot opřených o společnou historii plnou lásky, porozumění,prosperity, tradice, tolerance, milosti, spravedlnosti a humanity. "
.
takto západní společnost samozřejmě nevidím, byť chápu, že Vám bude příjemné mi tento černobílý pohled podsouvat. Snad jsem si vědom slabostí a některých stínů, které k západní demokracii patří, ale přece jen, osobně bych jí za společensko -politické uspořádaní např. v Rusku nebo Bělorusku určitě neměnil. Soustředění moci do rukou tamních vládců a jejich způsob výkonu moci mi nečiní dobře ani z dálky, byť chápu, že někdo se v takovém represivním prostředí přímo vzhlíží. Nebudu zde psát, jak na mě takoví lidé působí, resp. co si o nich myslím.
02. 03. 2014 | 23:10

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Richard
O švestkovitou/Breivik, psychopaté atd./ diskuzi nemám zájem .
Vyjádřil jsme se /a uvedl to jako vaši citaci do uvozovek, průměrně vtdělaný člověk by tomu tak rozumět měl/ k "hodnotovým rozdílům mezi velmocenskými zájmy". A uvedl na příkladech, že těžko budete sestavovat nějakou škálu hodnot velmocenských zájmů - když i v případě takových hodnot, které mají USA vkomponovány do Ústavy, do ústaby demokr. státu...lze nalézt i v novodobé historii mnohem horší excesy , než je posílení vojenské přítomnosti Ruska na Krymu.

Daleko víc bolesti i v téměř nedávné době působí lidstvu hodní hoči z Wall Street, nikolivěk zlí hoši z Kremlu.
Přednost si můžeme každý dávat čemu chceme, rozhodují ale jiní. Nemám iluze, že by zde v ČR měli obyčejní voliči více či méně práv než v Rusku.
Žít v Rusku bych taky nechtěl, ale ani v USA nebo např. V Malajsii. Nevím ale proč to zmiňujete, je to irelevantní.

Vaše chyba , Richarde je ta, že jednak z cizích komentářů cupujete hadr a tvořite hastroše, jednak do poměrně úzké tématiky pak vnášíte plno, někdy nesouvisejících témat, to je únavné, zdejší formát na to není stavěný.

Vražda naopak ne vždy je povařována za vraždu - někdy se o i o masových vraždách píše jako o " humanitárním bombardování", o " kolaterálních ztrátách" či o " prosazování demokracie v obtížných podmínkách".

Mně osobně je sympatický ten režim, který má v pořádku domácí instituce a je humánní, to ale není v maximě ideálu žádný režim. Pokrytecké mi ale připadá, snažit se šmejd prodat jako kvalitu,jako luxusní zboží. A přitom třeba i zabíjet nevinné lidi.
Přičemž ve výsledku s ejen vymění jedna oligarchie za druhou. " A těch pár (milionů)..., co padlo...zahrabem do hlíny".

Pokud budeme hodnotit velmocenské zájmy na základě lidskoprávních, humanistických apod. kritérií a zbavíme su už konečně Hitlera a Stalina ...tedy začnem např. rokem Stalinovy smrti...tak se mi nejeví, že by to měli být Rusáci, kdo napáchali ve světě nejvíc svinstva. Ale možná že se mýlím, že del vaší škály hodnot velmoc. zájmů budou Rusáci hned za USA.
Proč ne - zbývá to ale obhájit..
Ale někdy jindy, jdu do Hajan, to je má ideální říše Dobra, tam to mám vždy vymyšlené k mé naprsoté spokojenosti..

Brou.
02. 03. 2014 | 23:34

Jan Barta napsal(a):

Spoustu hlasů v UE a USA zní takto.
http://www.atlantico.fr/decryptage/union-bons-sentiments-que-europe-gagnerait-comprendre-que-monde-entier-ne-vit-pas-meme-fuseau-post-moderne-qu-elle-992351.html?page=0,1
David Engels - historik a profesor na Université Libre de Bruxelles

«Upřesníme v první řadě, že "rezignace " Prezidenta Ukrajiny se konala bez jeho souhlasu v rozporu s Konstitucí a v rozporu s vyjednanou před několika dní dohodou mezi opozicí a vládou pod tlakem Evropské Unie. V zemi v současné době není žádná skutečná ústavní vláda, vláda kyjevských demonstrantů sahá daleko ne po celé zemi, a podstatná část opozičních sil patří do populistického a extrémistického hnutí….Tato situace může pouze vyvolávat obavy rusky mluvících Ukrajinců, kteří se obávají ( právem ) za jejich kulturní nezávislost a prostřednictvím myšlenky federalismu tlačí k rozdělení země…»

a dal
http://www.prisonplanet.com/live-from-kiev-coverage-of-ongoing-protests.html
http://www.realpolitik.tv/2014/01/lukraine-nouvelle-etape-dans-la-strategie-de-domination-americaine/
http://www.realpolitik.tv/2014/02/lunion-europeenne-a-soutenu-un-putsch-contre-un-gouvernement-democratiquement-elu/
http://buchanan.org/blog/ukraines-crisis-6254
02. 03. 2014 | 23:56

Richard napsal(a):

"O švestkovitou/Breivik, psychopaté atd./ diskuzi nemám zájem .
Vyjádřil jsme se /a uvedl to jako vaši citaci do uvozovek, průměrně vtdělaný člověk by tomu tak rozumět měl/ k "hodnotovým rozdílům mezi velmocenskými zájmy". A uvedl na příkladech, že těžko budete sestavovat nějakou škálu hodnot velmocenských zájmů "
.
Breivika jsem uváděl jen jako příklad určitého vzorce jednání, doufal jsem, že pochopíte.
K těm rozdílným velmocenským hodnotám jsem se už také vyjádřil, měl jsem zato, že celkem srozumitelně, ovšem jak vidno, mýlil jsem se. Nebudu Vám zde vypisovat rozdíly mezi hodnotami různých velmocí, protože by to nejspíš nikam nevedlo. Snažil jsem se je pro lepší viditelnost představit na extrémních případech, např. nacistického Německa vs dejme tomu Ameriky té doby. Jde o nesrovnatelné záměry a hnutí daných společností ústící do zcela odlišných hodnot, viz. nacistická genocida(paralela s jednáním různých jedinců není vůbec od věci, resp. jako mají různé hodnoty jedinci, mají je i celé společenské skupiny a velmoci). Pokud nechápete hodnotový rozdíl velmocí na tomto jednoduchém příkladu, který jsem již jednou zmínil, tak Vám ho už nejspíš nevysvětlím.
------------
"Žít v Rusku bych taky nechtěl, ale ani v USA nebo např. V Malajsii. Nevím ale proč to zmiňujete, je to irelevantní"
.
protože taková zmínka právě vyjadřuje odlišnost hodnotového systému(chcete-li povahy) daných společností, národů, velmocí
----------------
"Vaše chyba , Richarde je ta, že jednak z cizích komentářů cupujete hadr a tvořite hastroše, jednak do poměrně úzké tématiky pak vnášíte plno, někdy nesouvisejících témat, to je únavné, zdejší formát na to není stavěný."
.
Pomůžu si Doktorem Honzákem, abych tedy nevydával jeho bonmoty za své. K tomu, aby ze sebe člověk učinil, jak Vy říkáte hastroše, určitě nepotřebuje Richarda, mnozí si s přehledem vystačí sami.
Jinak, snad nečekáte, že budu reagovat způsobem jakým si přejete Vy. Mně je celkem fuk, že Vám můj styl nevyhovuje. Za svou chybu to nepovažuji, protože mi to nijak nepřekáží, nijak zvlášť mě to netrápí a svázán jakýmsi očekáváním ohledně psaní zde, se z Vaší strany se také necítím, tož tak. K žádné reakci na mě, ani snaze mě chápat Vás nejenže nenutím, ale ani nevyzývám, je plně ve Vašich rukou, co ode mě budete číst a nečíst.
--------
03. 03. 2014 | 00:43

ANTIMAJDAN napsal(a):

https://www.facebook.com/pages/Antimajdan/263524583809903
03. 03. 2014 | 06:14

Terry Fox napsal(a):

to Richard
Jsem si přečetl část vaší diskuze s nickem 17,3 oktilonů, a objevil jsem tam jedno moc přesné konstatování na vaši adresu, cituju:
Vaše chyba , Richarde je ta, že jednak z cizích komentářů cupujete hadr a tvořite hastroše, jednak do poměrně úzké tématiky pak vnášíte plno, někdy nesouvisejících témat, to je únavné, zdejší formát na to není stavěný.

Velice uhlazeně řečeno. Já ve své neomalenosti bych řekl, že "diskutujete vychcánkovským způsobem". Ale nejste v tom sám, takových je tady mnohem víc. Když někdo mluví v obecné rovině, oni začnou vrtat do maličkostí. Když přistoupí na jejich hru, náhle se přesunou do obecné roviny. Vytrhávání z kontextu, chytání za slovíčka, překrucování řečeného, polopravdy, hrání si na bl.ečka v pravé chvíli, dělání jako že náhle nerozumíte. Věci které u jedněch kavalírsky přehlížíte nebo pro ně máte to nejhlubší pochopení, jsou u druhých galaktickým zločinem. No a samozřejmě sofistikované vynášení sama sebe a své intelektuální převahy, a shazování toho druhého. Velmistrem tohoto stylu je tady jistý Yosif K. (Mám podezření, že ten pán odvodil svůj nick od Josefa Goebbelse, pouze zaměnil prvá písmena. Čeština, jak je známo, v původních českých slovech nezná písmeno G, a nahrazuje ho buďto písmenem H (Volha), nebo písmenem K (trenink).
(Snad jste za to všechno placeni, a je pravda, že na takové postupy musí mít člověj jistý zvláštní druh vysoké inteligence. Takové vychcánkovské.
03. 03. 2014 | 06:45

Terry Fox napsal(a):

Upřesnění: čeština nahrazuje i u cizích slov často písmeno G písmeny H nebo K.
03. 03. 2014 | 06:50

pěvec napsal(a):

hamáčku, ty jsi tak jednoduchej
03. 03. 2014 | 08:44

Tadeáš napsal(a):

Je vidět že Hamáčkovi a některým z vás nic nechybí, když můžete mít takový kecy. V posledních 5 ti letech jsem byl na UA 2 x.
Poprvé v údolí, kde byla železnice a asfaltová silnice. V horách bylo horské centrum.
Podruhé v údolí nebylo po železnici ani památky a po asfaltové silnici zbyly jen jámy v poli. K tomu co zbylo z horského centra by jste se dostali jedině terénním Zilem.
Janukovyč byl agent Kremlu.
Kolik takových jich ještě působí u nás?
03. 03. 2014 | 08:47

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Richard
Viz Terry Fox. Celkem solidní vysvětlení způsobu, jak nejen Vy vedete " diskuzi" tak, aby se stala postupně dvěmi monology, respektive jednou exhibicionistickou ekvilibristikou a druhým pasivním přitakáváním /jinak se ten druhý vystavuje např. zostuzení /.

Unavujete, Richarde, i sebe -. tlačíte před sebou velmi těžkou káru nesmyslných konstrukcí opřených o selektivní historii viděnou očima člověka pohodlně usazeného v křesle umístěném v klidné čtvrrti města země, kde se už 70 let neválčí...tlačíte ji tak, aby se hodila k podpoře těchto konstrukcí. Já vám tu konstrukci ale nechci bortit - naopak, chci Vám pomoci. Pomoci sestavit ji z prvků, které jsou pevné a odolné.
Ale trochu zapracovat musíte především Vy sám, já tu škálu za Vás - za toho, co ji vymyslel /respektive tvrdí, že taková škála existuje/, sestavovat nebudu , kor když jsem velmi skeptický - vůči myšlence, že se dá najít kriteriální vymezení takové, aby obsáhlo nejen vysvětlení fakty, ale i kontexty dějů, nehledě na různou optiku - jak jsou události vnímány /viz např. má zmínka o tom, jak se na utrpení, které je způsobováno na základě šíření jinak krásné myšlenky...dívají přímé oběti takových zásahů, či jejich příbuzní.

Richarde, pokus nechcete být za žvanila, tak vemte si tedy velmoci a jejich činy po roce 1953 a utvořte tu hodnotovou škálu, o které tady implicitně žvaníte - ale ke které jste nenapsal zatím nic.
Pokud pak chcete brouzdat celou historií - tak proč ne, ale to musíte zmínit i otroctví v USA, vyhlazování tkzv. Indiánů atd. Nebo Bonaparteho....možná i Čingischána nebo katolickou církev.

Vy rád něco zkonstruujete, něco, co je východiskem vaší další "švestkotvorby", ale nedotáhnete to do konce...pak se kroutíte a nadáváte - toť věru nejsou hezké manýry, to Vy byste měl vyhledat toho Honzáka , ne já.

Richarde. není nutné, abyste věty a celé odstavce komentujícíh donekonečna a stále kopíroval, dělátetak blbce nejen ze sebe, ale i z ostatních /krom toho, že používáte metodu hastroš/, nemusíte jim to donekonečna kopírovat, lidé povětšinu chápou význam vět zasazených do kontextů...navíc si tím zbytečně přiděláváte práci.
Zkuste být pouze věcný, ne nadměrně textoplodný.

Takže ta škála, Richarde - ta stupnice hodnot velmocenských politik. Tak jak ji vidí nick Richard.Spusťte. Kde je na té škále umístěno Rusko, kde USA, kde Čína...a proč zrovna tam.

Richarde, pokud reagujete na mé komentáře tak, že mě oslovíte - tak slušnost praví, že Vás MUSÍM čist. Stejně se chováte Vy , ne ?
Přičemž ale mohu i tak konstatovat, že mi vadí " diskuze" vedená zhruba tak, jak popsal Terry Fox, popsal to celkem přesně - to Vaše mlácení prázdné slámy třemi cepy naráz.
03. 03. 2014 | 09:16

Homunculus napsal(a):

Situace má jedno veliké kouzlo - kašpaři, které si pamatujeme z jejich
slovních eskamotáži obhajujících Thaciho, Skašviliho, útok na Írák, Lybijské
teroristy apod., se teď můžou pominout vzteky, ale nemají nejmenší reálnou
šanci s tím cokoli udělat :-) A to stojí za to si do dna vychutnat, kvůli těmhle
okamžikům stojí za to žít :-)
03. 03. 2014 | 09:29

Rudolfko napsal(a):

EU, USA a NATO nestačí, že o Krym už přišli. Odpoledne svým rozhodnutím přijdou i o dvě třetiny Ukrajiny.
03. 03. 2014 | 10:21

Richard napsal(a):

"Velice uhlazeně řečeno. Já ve své neomalenosti bych řekl, že "diskutujete vychcánkovským způsobem".
"Snad jste za to všechno placeni"
Terry Fox
.
aha, takže chcete, abych Vám v rámci věcně vedené diskuze reagoval např. na tohle geniální odhalení a nejlépe způsobem, který Vám zapadne do obrazu. Neztotožnil jste se s tím Putinem až příliš?
Ve svých reakcích nemám nejmenší chuť, ani sílu Vaše bludy a jiné blábolismy, kterými operujete, vyvracet, ty jsou Váš problém, samozřejmě i z toho důvodu si vybírám, na co reaguji. Reagovat na všechny Vaše pomýlenosti v souladu s Vašimi přáními, které jsou skutečným hnacím motorem Vaší velké "objektivní věcnosti", asi bych se zbláznil.
S pozdravem, placený agent západního imperialismu.
------------
"Takže ta škála, Richarde - ta stupnice hodnot velmocenských politik. Tak jak ji vidí nick Richard.Spusťte. Kde je na té škále umístěno Rusko, kde USA, kde Čína...a proč zrovna tam"
17 bilion

ale to si vytvořte sám, to je na každém, jak věc hodnotí. Jeden preferuje tohle, jiný zas tamto. Ostatně na takových rozličných preferencích jsou založeny např. volby. Nejsem od toho, abych Vám říkal, jak máte vidět svět, jen říkám, že hodnotové rozdíly jak mezi jedinci, tak společnostmi existují. Ty se samozřejmě odráží v jejich povaze a jednání, které lze pak mapovat a posuzovat. Předpokladem však je, že člověk vnímá/nepopírá realitu.
---------------
"Richarde, pokud reagujete na mé komentáře tak, že mě oslovíte - tak slušnost praví, že Vás MUSÍM čist. Stejně se chováte Vy , ne ?"
17mil.
.

takých blábolů mě prosím ušetřete a pokud je praktikujete, jde jen o Váš čistě osobní zájem, který se mnou nemá nic společného. Žádnou takovou slušnost od Vás totiž neočekávám, ani nechci, nevím pak tedy, ke komu je vlastně vztažena. Naopak Vám otevřeně říkám a říkal jsem, ať ode mě čtete a reagujete jen na to, co sám uznáte za vhodné(třeba právě proto, abyste se necítil mým textem vysílen) a nepřenášíte pak na mě zodpovědnost za vlastní jednání(čtení a reakce) s odkazem na jakousi slušnost.
Ne, sám se skutečně necítím zavázán reagovat nebo číst jiného jen proto, že mě osloví, zvláště pokud příspěvek považuji za blábolismus.
K Honzákovi jsem Vás neposílal, buďte v klidu, jen jsem nahlásil odkaz k bonmotu.
03. 03. 2014 | 11:37

17, 3 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Richard
Takže opět nic...jen grafomanský výlev a kopírování a vkládání metodou " hastroš".
Asi jsem přílišným optimistou, měl jsem to ukončit dřív.

Takže tady sbohem , neboli howgh.
03. 03. 2014 | 11:44

Richard napsal(a):

"Takže tady sbohem , neboli howgh."

pokud čekáte, že budu reagovat dle Vašich přání, trpíte skutečně iluzí, "náčelníku"
03. 03. 2014 | 12:05

Richard napsal(a):

resp. ...,že budu reagovat na Vaše pomýlenosti dle Vašich přání,...

a když jsem si Vás tak znovu pročítal, abych se něco chytrého dozvěděl, zjistil jsem, že některé jsou skutečně lahůdky...
"Já vám tu konstrukci ale nechci bortit - naopak, chci Vám pomoci. Pomoci sestavit ji z prvků, které jsou pevné a odolné.
Ale trochu zapracovat musíte především Vy sám, já tu škálu za Vás - za toho, co ji vymyslel /respektive tvrdí, že taková škála existuje/, sestavovat nebudu..."
17bilioin
03. 03. 2014 | 12:41

Admirál napsal(a):

Realista - "Na Americke strane se dostane Obama pod velky vnitropoliticky tlak jestrabu, tisku a verejnosti, protoze zacina dostavat image nerozhodneho slabocha, se kterym nepratele mavaji. Bude pro nej stale tezsi resit potencialni konflikty mirovou cestou."

Když to vezmeme zpětně se znalostí následků, co by za "nerozhodné slabochy" dali před cca 100 lety.
03. 03. 2014 | 14:37

Realista napsal(a):

Admiral : Pravda. A rozdil je ten, ze v dnesni dobe je moderni armada schopna vyvinout behem nekolika hodin stejnou (nebo vetsi) destruktivni silu, ktera tehdy vyzadovala roky.
A jak se jednou veci daji do pohybu, uz to taky mozna nebude co zachranovat a o cem jednat - mozna tak ruiny a spaleniste.
03. 03. 2014 | 15:00

kerich napsal(a):

Nezdá se býti podivným, že z geopolitického pohledu už 20 let kráčí západ na východ a agresorem je Sovětský svaz potažmo Rusko? Připadá mi to jako v osumatřicátem. Anglie a Francie stálůe nechávali volnou ruku Hitlerovi pokud se orientoval na východ. Porúří bylo německé území, Rakousko, pak Sudety, Československonakonec Polsko. A přestože byli vázání vzájemnou smlouvou, kromě několika keců neudělali NIC. Dohodu s Ruskem tehdy nepotřebovali a tak rok jednali a jednali. Jenže rusové je převezli a dohodli se s Hitlerem a Západní Evropa padla. Až poté začalo seriozní jedná ní s SSSR.
03. 03. 2014 | 17:13

Jarouš napsal(a):

Pane Hamáček, více co je špatné a mnoho lidí to odvádí od důvěry v EU a USA? Jak nám lžete vy politici a využíváte k tomu námi placená media. V souvislosti s Ukrajinou vidím zkrvavené demonstranty, čtu o dívce co po zásahu ostřelovačem do krku ještě na facebooku napíše esej na téma svoboda, pomatenec z Člověka v tísni nám vypráví jak ostřelovači stříleli gumovými projektily demonstranty do očí atd. Člověk který někdy střílel třeba ze vzduchovky ví jaké to jsou nesmysli. Ale nevidím záběry demonstrantů ubíjejících policisty holemi, hořící policisty, nájezdy demonstrantů do policistů nákladními vozy atd. Mj. je jednoznačné, že první mrtvý v Kyjevě byl právě ubitý policista.
Ani nám ve skutečnosti nikdo neřekl co to vlastně Janukovič nepodepsal, myslím detaily AD. Co by Ukrajina měla dělat a čeho se zříct.
Nemám dost informací o dění, tak se nemůžu stavět na žádnou stranu, ale jedna strana mě lže a dělá ze mne vola, asi k tomu má důvod. Logicky tedy má pravdu ta druhá, asi?
03. 03. 2014 | 19:10

dudas napsal(a):

""Jarouš napsal(a):
Pane Hamáček, více co je špatné ......""
Myslím, že jste to docela dobře vystihl - smekám
03. 03. 2014 | 19:48

Nebojsa napsal(a):

Magorum typu Viola

Nevim proc se nehovori o nasi Evropske zkusenosti . Evropa si rozpoutala svetovou valku dvakrat sama. Cesko bylo vzdy desne moudre a tak v 1 valce bojovalo na vsech frontach neb se nemohlo dohodnout kdo je ta spravna strana. V druhe radeji nebojovala vubec nebyt par odvaznych ktere jsme pak bud oslavili nebo popravili opet tedy tak i tak.
Rus chvili evropske staty jako Polsko napadal a spolupracoval s Hitlerem , a nabadal ceske komunisty / tehdy pro nespolehlivost radeji kontrolovanych Madarskymi komunisty / aby jmenem Komunisticke Internacionaly zabranili pomlouvani Hitlera. Na konci valky se zase Rus pro zmenu chlubil svymi ztratami ve valce / ac vetsina valky a BOJU SE ODEHRALA NA UKRAJINE / a svym protifasismem. Tak to je uz usmevne. Prahu neosvobodily Rudoarmejci ale Vlasovci tedy dle Rusa prebehlici proto pak plavali mrtvi po Vltave . Zbytek rodiny zijici v Bzenci pak osvobodily Rumuni. USA zachranilo evrope zadek . Ve skole nam pak tvrdili ze to byli Rusové. Viola tomu veri ..Kdyby USA nepostavilo zasobovaci flotilu a nedalo rusum penize mohli tak kopat masove hroby aby se meli kam zahrabat . Napada nekoho co Rusko pro Cesko udelal nezistne?
Cim nam osobne ublizilo USA? Mne nic nenapada a proto si myslim ze nekteri diskutujici vytahujici z rukavu pribehy ktere se odehrali kdesi v Asii tak o tom mam stejne informace jako z valky v tichomori o te nam ve skole taky nic nerekli tam jsme meli jenom Stalingrad.
Prosim hovorte jeno o osobnich nebo rodinych zkusenostech a nestavte sve blaboly na informacich zprostredkovanych no´vinari ktere napadate ze lzou / teda kdyz pisou jinak nez Vy smyslite /...
03. 03. 2014 | 23:20

Stejskalův oblíbenec napsal(a):

homunculus napsal(a):
Trochu off topic, ale proč jsem blokován pokud posílám příspěvek ze své pevné ip adresy, a proč to projde, když přispívám přes mobilní pŕipojení ze smarfounu :-) Že by cenzůra, lol :-)
02. 03. 2014 | 22:05

Protože ten trouba který tě bloknul neví, že se jeho blokování obejde snadno přes jinou IP, nebo přes proxy. Ale to jen tak na okraj. Asi si se "znelíbil" Stejskalovi a jeho poskokům.
04. 03. 2014 | 09:04

Mařenka napsal(a):

Docela jsem překvapen slouhovským postojem sociálních demokratů k ozbrojenému puči na Ukrajině naplánovaném západem na dobu olympiády v Soči a oprávněné reakci Ruska. Ať už jde o poněkud senilnějšího Zemana, ale zejména Zaorálka, o němž se mluví jako o spolupracovníkovi KGB. Přitom je záležitost zcela jasná. USA ve svém projektu pro 21.století, který podepsal i HAvel má za cíl globální Impérium, t.j. ovládnout celý svět. A Rusko se svým obrovským bohatstvím je jeho z hlavních met, kterou se nepodařilo na rozdíl od Česka ještě ovládnout. A Ukrajina je jen předstupeň. A horlivost soc. demokratů v totmto úsilí západní plutokracie je opravdu podivné.
04. 03. 2014 | 09:19

čumil napsal(a):

U Hamáčka zjednodušeně řečeno vnímám pozitivně jeho definici dilema na Ukrajině. Násilí na majdanu zplodilo jednostrannou vládu, která neví a neumí, ale tváří se velmi důležitě a operuje hlavně výkřiky a přitom se jí podařilo destabilizovala vnitřně Ukrajinu. Rusko jako koloniální hegemon opět zvolilo k řešení nepřijatelný přístup z pozice síly s užitím tanků. Obě tyto linie jsou nepřípustné, ale nepřípustnější je válka za dveřmi. Vybrat si jen jednu nepřípustnost si může dovolit Fendrych a jemu podobní. Uzel nutno rozplétat , poněvadž je ze dvou konců lana. A teď babo raď.
04. 03. 2014 | 09:55

Medikolog napsal(a):

Mírový rozpad Ukrajiny je naopak nejlepším řešením, jako jím byl svého času rozpad Československa. Výchdní část Ukrajiny prostě neakceptuje pučisty z Majdanu, ani jejich terorismus a loutkový parlament, vládu a presidenta samozvance.
04. 03. 2014 | 15:40

chovanová napsal(a):

Tady se furt řeší Krym... ale základ konfliktu je bankrot UA, zapříčinění vládami oligarchů . Kdo vyvede UA z krize a dluhů? EU ? co to bude stát ostatní členy? Kdo rozdmýchává bojůvky v celém světě?
06. 03. 2014 | 11:26

RAmbo napsal(a):

Naši kleptokrati mají dojemnou starost o územní celistvost Ukrajiny, ale bylo jim šumafuk rozdělení Československa. Podivní to lidé.
06. 03. 2014 | 17:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy