Vysocí státní úředníci musí hájit zájmy státu
Jedním z atributů vyspělých a bohatých států, k nimž chce patřit i Česká republika, bývá i to, že se jejich vysocí státní úředníci nechovají nepředvídatelně jako despotové, kteří si stát pletou s vlastním trůnem. Jinými slovy: nebojují proti vlastnímu státu. Nejde o žádnou maličkost: mimochodem to totiž i znamená, že stát bývá předvídatelný a stabilní, a tudíž i atraktivní pro investory. Máloco totiž odrazuje investory a ohrožuje blahobyt státu jako rozmary jeho vysokých úředníků, kteří mají v gesci veřejné miliardy a ovlivňují i zaměstnanost v zemi.
Úřad, který tápe ve svých právech a povinnostech, může vážně ohrozit českou ekonomiku
Článek předsedkyně Energetického regulačního úřadu nazvaný Patálie s obnovitelnými zdroji (LN, 9. 11. 2015) překvapil zejména základními neznalostmi vlastních práv a povinností ERÚ a ostatních orgánů státní správy v energetice dokonce i ty odborníky, kteří jsou z úst paní předsedkyně za poslední dobu zvyklí na zkreslování faktů a jejich účelovou interpretaci mohutně podpořenou vyhrocenými mediálními výstupy.
Neničme si vlastní prosperitu
Česká republika se v právě vydaném žebříčku „Doing Business“, v němž Světová banka každoročně hodnotí podmínky pro podnikání v členských zemích, umístila na 36. místě. Hodnocení posuzuje deset základních okruhů objektivně měřitelných například časovými lhůtami, finančními náklady nebo počtem požadovaných dokumentů, razítek a povolení. Celkové umístění jednotlivých zemí v žebříčku je výslednicí dílčích hodnocení ve všech oblastech.
O autorovi
Ing. Jan Mládek, CSc. (*1960) je ministrem průmyslu a obchodu České republiky a poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Jihočeský kraj. Je absolventem VŠE v Praze. V období let 1998–1999 zastával funkci náměstka místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku a od roku 1999 do května 2001 byl prvním náměstkem ministra financí. V letech 1999–2001 byl viceguvernérem Mezinárodního měnového fondu za Českou republiku. V letech 2004–2005 působil jako ekonomický poradce předsedy vlády. V listopadu 2005 byl jmenován ministrem zemědělství. Do počátku roku 2014 byl předsedou FONTES RERUM, družstva pro ekonomická, politická a sociální studia. Publikoval celou řadu odborných textů doma i v zahraničí.