Kdo koho vlastně vydírá? Lékaři společnost či společnost lékaře?

01. 01. 2011 | 23:11
Přečteno 28931 krát
Probíhající diskuse o požadavcích lékařů a jejich možném odchodu do zahraničí se bezprostředně dotýká etiky a příspěvek nabízí některé etické argumenty převážně v jejich prospěch.

Od různých autorit se snáší kritika na lékaře za to, že hromadně ukončují pracovní poměr, přičemž se objevují dokonce silná slova o "nepřijatelném vydírání" s tím, že "smiřovat" se s tím údajně nelze. Chvilku se u tohoto hrubého výrazu zastavme; pokud bychom ho totiž pokládali za přiměřený, dospěli bychom brzy k tomu, že například zaměstnanci jsou vydíráni svými zaměstnavateli na základě jejich potřeby vydělat si na jídlo: "jíst se přece musí a oni mě nutí kvůli tomu chodit do práce ... jsem rukojmím svého hladu". Važme tudíž slova!

Kdybychom přece jen chtěli výraz "vydírání" použít, nabízí se daleko spíš tvrzení, že je to Česká společnost, kdo vydírá: vydírá lékaře již 21 roků na základě toho, že lékaři investovali nejméně 10 roků svého života (tak dlouho zhruba trvá, než se člověk s přiměřeným nadáním vzdělá tak, aby byl s to samostatně poskytovat lékařskou péči) a kromě toho při promoci přísahají na některé hippokratovské mravní požadavky. Zavazuje je pak obojí k tomu, aby svou profesi vykonávali po celý život a velmi svědomitě (svědomití jistě nejsou lékaři všichni, avšak to je otázka jiná, kterou v tomto svém příspěvku řešit nechci - nechám si to na jindy).

Ve hře je tak zde etika a cítím tudíž jisté pověření se k těmto věcem vyjádřit. Pozadím nastíněné veřejné rozpravy jsou dva etické pojmy: pojem povinnosti a pojem práva. Zdá se, že jasno v nich má každý; každý si tudíž hned bere slovo a všem přes hlavy hrne svůj názor. Názor je ovšem něco, o čem proslulý vynikající filosof Soren Kierkegaard praví, že jde o přepych, který si nemůže dovolit. Opusťme tudíž hotové pravdy a zkusme se zamyslet nad argumenty pro a proti!

Od Immanuela Kanta se ve filosofické etice rozlišují povinnosti imperfektní a perfektní s tím, že perfektní povinnosti se vyznačují právy komplementárními k nim. Zde je tomu pak tak, že pouze tehdy, když se napřed stanoví (argumentem) povinnost jisté osoby či skupiny ke skupině jiné, dají se pak této jiné skupině přisoudit práva na korespondující věc. Bez tohoto předběžného určení povinnosti žádná práva nejsou. Nemám tudíž například právo na to, abych létal jako pták; nikdo totiž nemá povinnosti přičinit mi křídla. Stejně je tomu se zdravím či blahobytem. Jiným případem jsou pak imperfektní povinnosti spočívající výslovně v tom, že žádná jim korespondující práva nejsou. Sem spadají povinnosti náboženské, vztahující se k ochraně přírody či, a to se týká také tématu našeho, lásky k bližnímu. Každý křesťan má povinnosti "milovat bližního svého" a při tom jej nikdo nemůže vybízet k tomu, aby na základě toho miloval zrovna jeho. Jde o ryze etickou věc čili vyplývá to výhradně ze svědomí věřícího samotného. Do svědomí jiného zasahovat nelze. Něčeho takového se dopouštějí pouze teokratické a totalitní společnosti (každý, kdo takto uvažuje, prokazuje přetrvávající totalitní způsob myšlení).

V pozadí těchto úvah je základní etický předpoklad autonomie čili doslova "samozákonodárství" vyžadující samostatnost každého v tom, který princip si vybere a bude pak dodržovat.

Uvedené souvislosti jsou analogické a platí i pro povinnost lékaře poskytovat péči chorému. Jde výhradně o povinnost etickou a pouze v etické rovině se o ní dá vést diskuse. Argumentovat tak, že lékaři porušují svou přísahu se sice dá, avšak jinak je to věc vposledu pouze jejich svědomí a do jejich svědomí nemá kdo co zasahovat. Ovšem vyvozovat odtud to, že lékaři svým chováním "vydírají" společnost, je již za hranicemi vkusu: uvedená povinnost je totiž vysloveně imperfektní čili žádná práva na ni vázat nelze. Jistě se o právech v této souvislosti uvažovat dá potud, pokud jsou lékaři zavázání také právně čili kontraktem se zdravotnickým zařízením. Ovšem vtip je právě v tom, že onen kontrakt ti lékaři zcela podle práva rozvazují.

Vypadá to nyní tak, že jsem na straně odborářů a snažím se jim v jejich boji pomoci. Opak je pravda. Nikdy jsem odboráře rád neměl. Vždycky jsem tvrdil, že spíš než bojovat za zvýšení mezd či platů je žádoucí naučit se něco tak, že to neumí nikdo jiný, díky čemuž je pak možné najít si zaměstnavatele jiného, který nabídne mzdu či plat vyšší. (toto ovšem platí za předpokladu konkurence; konkurence je nejvýznamnějším rysem kapitalismu a dokonce demokracie samotné; ničí tudíž demokracii ten, kdo udržuje monopoly v podobě privatizace okresních nemocnic, rozvodných sítí, letišť, drah a podobně). Mezi ekonomy se ostatně to, že někdo zná něco, co nikdo jiný, jmenuje "komparativní" výhoda.

Ukazuje se, že přesně toto jsou okolnosti odchodu lékařů do ciziny. Mají určité dovednosti a společnost se bez nich sotva obejde. Zbývají tudíž pouze dvě možnosti: buď jim společnost přiměřeně zaplatí jejich práci, anebo si najdou zaměstnání jinde. Na tom není proti etice naprosto nic. Také přece potřebujeme jíst a potřebujeme to spíš než lékařskou péči (všichni). A šetříme! Proč tudíž nežádáme pekaře, aby prodávali chleba se slevou? Také nyní v zimě potřebujeme topit (všichni). A šetříme! Proč tudíž nežádáme Rusko o snížení cen plynu?

Žasnu nad tím, že věrozvěstové trhu se nyní na lékaře obořují. Namítají například to, že požadavky lékařů jsou přehnané. Výhrada tohoto rázu spíš připomíná komunistické plánovače a nikoliv ekonomy tržně zaměřené. Přiměřená cena se přece stanoví na základě nabídky a poptávky čili nikoliv v mozcích vyvolených národních hospodářů. V zahraničí jsou pak mzdy či platy tolikrát vyšší než zde, že je to i přes překážku cizího jazyka a jiného způsobu života nutně velmi lákavé. Lékaři potud, pokud nakonec přece jen odejdou do zahraničí, rozhodně svou přísahu neporuší: docela prostě budou léčit pacienty ve své nové vlasti.

Maně se mi v této souvislosti připomínají slova jednoho našeho minulého presidenta o tom, že "naše hranice přece není žádné korso". Fakticky ten, kdo nyní vytýká lékařům jejich odchod do zahraničí, zůstává v zajetí onoho totalitního myšlení.

Jednu výtku k lékařům pak přece jen mám: měli tuto akci rozvinout dříve, totiž v době, kdy peněz bylo poměrně hodně. Je mi to líto o to spíš, že splnit požadavky lékařů má nyní pan ministr Leoš Heger, skvělý člověk, kterého si velice vážím a kterého po mém soudu zdravotnictví na svém ministerstvu dlouho nemělo. Když ovšem on a zejména někteří další politici tvrdí, že peníze na zvýšení mezd či platů nejsou, pak se ptám, kde se berou peníze na všechny ty prohrané arbitráže, sanace bank či předražené státní zakázky ve všech oborech.

K načrtnutým úvahám cítím mít mandát spočívající v tom, že žádný konflikt zájmů nemám: nemám žádnou praxi a dokonce ani v České lékařské komoře již řadu roků nejsem. Avšak zároveň práci lékaře dost zevrubně znám: deset roků jsem praktikoval neurologii na různých místech. Mám tudíž pozici označenou významným filosofickým etikem Adamem Smithem "impartial observer" čili "nezaujatý pozorovatel".

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mb napsal(a):

Klaus a volný trh ... doktoři se chovají volnotržně ... Klaus jak je u něj zvykem ... popírá sám sebe ... opustí li tě Klausi tvůj lékař, nezahyne .... opustí li tě .... zahyneš ...

( akorat ještě plnně zpoplatnit vzdělávání a doktoři budou volní jako ptáci, nikdo jim nebude moci nic vyčítat)
01. 01. 2011 | 23:24

mb napsal(a):

parafráze ... doktorů exodus, Klausův exitus ... njn ...
01. 01. 2011 | 23:30

Čochtan napsal(a):

Když si srovnám co dělají a jak jsou placeni lékaři a sestry, a jak juristi, pak je tu značný nepoměr.
Dovedete si představit, že by soudci si hledali práci třeba v Německu ? Já taky ne. Tak proč jim nevzít půlku platu a dát ho lékařům ?
01. 01. 2011 | 23:31

tata napsal(a):

pane SMEKAM

JAKO LAIK ,NEMOHU nic dodat velmi zajimavy rozbor,ano zde je to kamen urazu diskutovat,už sem slyšel zhodně mist že pan ministr je odborník,berte mi jako laika zeptam se .....není on vyborny odbornik ...ale manažer ma nato i tyto schopnosti? ptam se ,sem laik.

ČETL SEM od nej jak to chce řešit nevym jako laikovi se mi to nezdalo......pry doktory ze slovenska.......myslite že sem jich pude aspon 1000 nevim nezda se mi to a dale uved Srby....KOLIK ZNICH UMÍ ČESKY A ZA JAK DLOUHO SE TO NAUČÍ.......BYLO TO OD NEJ PODANY ŽE TIMTO SE HODNĚ VYŘEŠÍ.....BERTE TO JAKO OTAZKU ......na kterou bych rad znal odpověd,mě osobně se zda že není diplomat,jak řika otevřeně že jen straší a stahnou to ale to už je třeba nevemem to by podle mě vubec neměl řikat,z urivku debat v televizi ,članku ma pochyby že je i dobry manažer......znova řikam sem laik
01. 01. 2011 | 23:40

Ikena napsal(a):

Vazeny pane Payne,
kdyby ste se nebal a verejne napsal, ze nesouhlasite s prezidentem Klausem, ktery preci jasne hovoril o vidirani a na pomoc si vzal i basnika Dyka, tak bych mel slova uznani.
Holt do toho riznul LOK, ale vy se hrozne bojite, jasne clen ODS, drive ODA.

Ale takhle klickovat kolem Klause, to zavanime jednim slovem, trochu srab.

No zaplatpanbuh, ze jiz chapete ceho je Velky Kormidelnik a hlasatel volneho trhu schopen. At zije normalizace a la 2011!!!
01. 01. 2011 | 23:52

ZAM napsal(a):

"Žasnu nad tím, že věrozvěstové trhu se nyní na lékaře obořují."
Já také, navíc žasnu nad nízkou úrovní nesouhlasných argumentů, jako např. pod blogem čtenáře.
Zklamal mě také postoj prezidenta republiky vyjádřený v novoročním projevu, ve kterém oportunisticky popřel v minulosti často projevované liberální ekonomické názory.
Ano, lékaři jsou ti vydíraní, název článku by snad byl vhodnější Vydíraní "vyděrači".
01. 01. 2011 | 23:52

ZAM napsal(a):

Čochtan:
"Tak proč jim nevzít půlku platu a dát ho lékařům ?" Lékaři u nás nejsou placeni z rozpočtu, ale ze zdravotního pojistného.
01. 01. 2011 | 23:55

Karel Mueller napsal(a):

Pane Payne,

napsal jste zajímavý blog, dokonce filosoficky laděný.

Hned na úvod nesouhlasím s tím, jak interpretjete "komparativní výhodu", musíte si uvědomit, že páteří naší ekonomie jsou montovny ve vlastnictví zahraničních firem a neexistuje žádná koncepce (a za současného stavu ani nemůže existovat) k vyrovnání životní úrovně se západními sousedy. Stav, že máte za stejnou práci 3-4x menší příjem než v SRN je vcelku zcela běžný a nepředpokládám, že by se změnil.

Není to tedy jen otázka lékařů, jde o jakoukoliv vysoce kvalifikovanou sílu. Její odchod nás bude dále srážet, na druhou stranu, co by ti lidé tady dělali a proč by zde měli zůstat, když mají možnost se během několika let zajistit a nadto záskat cenné zahraniční zkušenosti a pak se případně vrátit?

Z mého pohledu je základní problém úplně jinde: Nemáme vlastní ekonomickou základnu s koncepcí dalšího rozvoje a nadto oněch "mých" 5 karet bylo zahozeno, takže u mladé generace není vcelku nic, co by je zde vázalo. Taková je realita.

Poněkud nepříjemná je jiná věc - jiné národy - s daleko a daleko horší výchozí pozicí - ty karty nijak nezahodily, svoji identitu neztratily a jdou nahoru.
01. 01. 2011 | 23:57

ten co se nepodepisuje napsal(a):

Pane autore,
Tak předně oceňuji, že jste to vzal šmahem za 21 let a nepitval jste to na levicové a pravicové "časy".

Tak lékařům se 21 let ubližuje a vydírá je společnost ? Hmmm
Máte na mysli např i doktora Macka s jeho velkoknihkupectvím nebo doktora Ratha s jeho soukromou klinikou ?/abysme tedy ťali na obě strany spravedlivě/.
A tou společností áte na mzsli koho ?? počítáte tam také důchodce ?
01. 01. 2011 | 23:59

arnazach napsal(a):

Špatně položená otázka. Kant versus politický žargon, směšné. Kdo chce, ať jde, nevolnictví dávno bylo zrušeno. A kdo chce jít manifestačně, ať si při odchodu i manifestuje. Ale ať jde.

A kdo nechce jít, kdo chce zůstat a dostat přidáno, má právo na stávku a další formy nátlaku. Jen idiot by nepřál dobrým lékařům v nemocnicích dobré platy. Ovšem jak důvěryhodný je lékař, který vyhrožuje něčím, co nechce udělat? Nechtělo by to ještě pár rukojmí? Nebo už je mají?
02. 01. 2011 | 00:04

mb napsal(a):

payne napsal: Ovšem vyvozovat odtud to, že lékaři svým chováním "vydírají" společnost, je již za hranicemi vkusu: uvedená povinnost je totiž vysloveně imperfektní čili žádná práva na ni vázat nelze.

komentář: no jistě ... nápis: ´Náš exodus, váš existus´... rozhodně není vydíráním ... čím tedy je ... ???

tento nápis dostal do kolen dalšího volnotržnivce ... Ondřeje Neffa ...

njn ... každy ma svou mez ...
02. 01. 2011 | 00:22

mb napsal(a):

souhlas s ikena ... autor ( payne ) píše: Fakticky ten, kdo nyní vytýká lékařům jejich odchod do zahraničí, zůstává v zajetí onoho totalitního myšlení.

proč raději nenapíšete :

Václav Klaus více než 20 let zůstává v zajetí totalitního myšlení a principy volného trhu využívá jen

1. jako přitažlivou ideologii

2. jen když se mu to zrovna hodí

(přece nebudeme deregulovat nájemné, když by na něj jeho matka (babička ??) neměla ...)

njn ....
02. 01. 2011 | 00:28

Radkin Honzák napsal(a):

Mně se vůbec nelíbí, že doktor musí pracovat dvojnásobnou dobu, aby vydělal normální peníze; přepočteno na hodinovou mzdu asi za 150.- na hodinu.
Taky se mi nelíbí, že nemocnice berou absolventy na 0,1 úvazku a nutí je pracovat na celý.
Taky se mi však nelíbí, když se 4000 doktorů nechá zmanipulovat někým, kdo míří úplně jinam, než s práporem za jejich blahem (táta Falbr už je v Bruselu, táta Štech v senátu, táta LOK a táta ČLK taky už potřebují něco lepšího.
Nikdo není tak blbý, aby si nespočítal, že takové množství lékařů žádná země nepohltí (krom hromadného hrobu) a tedy že lékaři neodcházejí, ale vyčkávají. Organizovaně. Načasovaně. V čí asi režii? Komu to prospěje? Tahle akce skutečně NENÍ o pravidlech volného trhu, ale o něčem úplně jiném.
Takže také o tom druhém plánu by se slušelo vést diskusi, nejen etickou.
02. 01. 2011 | 00:29

mb napsal(a):

finally : Když ovšem on a zejména někteří další politici tvrdí, že peníze na zvýšení mezd či platů nejsou, pak se ptám, kde se berou peníze na všechny ty prohrané arbitráže, sanace bank či předražené státní zakázky ve všech oborech.

To se asi zeptejte Klausova nejlepšího ministra životního prostředí všech dob, pana Drobila ...

jedná se o systémové černé peníze pro politické strany ...

ale nikomu to nevadí ...

A KLAUSOVI NEJMÉNĚ ZE VŠECH

nebo jste snad slyšel, že by Klaus ve svém novoročním projevu hovořil o transparentnosti, korupci a předražovaných veřejných zakázkách ... ???

já něco takového rozhodně neslyšel ....

..... njn ....
02. 01. 2011 | 00:31

wiki napsal(a):

ZAM napsal(a): Lékaři u nás nejsou placeni z rozpočtu, ale ze zdravotního pojistného.

Zdravotní pojištění za tzv. státní pojištěnce (BTW, stanovené státem ;-)) je NEMRAVNĚ nízké.

http://www.zdn.cz/denni-zpravy/z-domova/juraskova-chce-vice-penez-za-statni-pojistence-452736
http://www.mesec.cz/clanky/statni-pojistenci-jako-cerni-pasazeri/
02. 01. 2011 | 00:32

ZAM napsal(a):

Radkin Honzák:
"Tahle akce skutečně NENÍ o pravidlech volného trhu, ale o něčem úplně jiném.
Takže také o tom druhém plánu by se slušelo vést diskusi, nejen etickou." Napíšete o tom článek, pane doktore?
02. 01. 2011 | 00:41

ZAM napsal(a):

wiki:
Ano.
02. 01. 2011 | 00:43

čudák napsal(a):

K WIKIMU viz výše.
Ono je také nemravně nízké zdravotní pojištění OSVČ.
A tady už jde do tuhého.
Šetřit se prostě musí a zvyšovat výše uvedené
nemravně nízké sumy
by znamenalo PODSTATNÝ úbytek hlasů.
Ale o tom to je ......
02. 01. 2011 | 01:41

ZAM napsal(a):

čudák:
Je vyšší než platba státu za státní pojištěnce.
02. 01. 2011 | 01:47

yara ze země krys napsal(a):

Zbytečně složitě napsaný článek, všechno šlo shrnout jen do několika vět jak jsme na tom.
1. V ČR se už celá léta hodně krade a to zřejmě v řádu desítek miliard Kč ročně. Spíše to ale bude mnohem víc!
2. Průmysl, dřívější tahoun ekonomiky ztratil na síle a jeho velká část je již v cizích rukách a stát ztratil schopnost kladně ovlivňovat vývoj v této části ekonomiky. Nemá ani na tom zájem.
Případné strukturální změny by zřejmě ani EU nedovolila.
3. Stát se za stávajícího stavu už nedostává k potřebnému množství peněz, chybí peníze na důchody a na veřejný sektor atd.
Křivka vývoje na úseku příjmů státu je nepříznivá a špatná.
4. Veřejný sektor zbytněl a to nejen úředníci a když jsme u těch lékařů, tak jejich počet od roku 2000 se zvětšil o 17,2%!
5. O věcech veřejných a tedy o nás všech rozhodují politici, což jsou lidé, kteří nemají žádnou zodpovědnost za svoje činy a jednání! Navíc jejich kvalifikace pro toto rozhodování je často naprosto nedostatečná. Jejich chování je řízeno zcela jinými zájmy a aspekty než by mělo.
6. Stát je zatížen nebezpečně velkým dluhem 1400mld.Kč, který nesplácí a navíc z něj vzniká povinnost platit cca 70mld.Kč/rok!
Tento dluh podle záměru vlády bude
cca do 3let atakovat hranici 2000 mld.Kč!
7. O ekonomice země nerozhodují špičkoví odborníci, rozhodnutí jsou poplatná zájmům skupin, které ta či ona část politiků zastupuje! Např. nyní by bylo nanejvýše nutné rychle snížit spotřební daň u paliv, zavést alespoň mírnou progresi v daňovém systému firem, snížit poněkud soc. a zdr.pojištění u firem a OSVČ atd. Nikdo se tím vůbec kvalifikovaně nezabývá! Těchto problémů je velmi mnoho.
8. Je nutné rychle zavést reformy
důchod. systému, zdravotnictví a zavést "definitívu" u státních úředníků, prostě je odpolitizovat.
9. Na úseku vymáhání práva je korupcí zasažena celá osa pro nastolení práva v zemi: policie, státní zástupci a soudy. Za pravdu tomu dávají podivné rozsudky např. když někdo dostane za dokázaný korupční čin v částce 40mil.Kč jen podmíněný trest a má z toho jen část vrátit!
10. Současná politická garnitura není zřejmě schopná kvalifikovaně
celý komplex problémů ČR vyřešit!
11. Máme presidenta, který nemá ve svých projevech ani náznak toho, co by souviselo rozkrádáním a korupcí v naší zemi. On nezná špinavé peníze, nezná korupci a ani neví o rozsáhlém rozkrádání státních peněz! Ale rozumí globálnímu oteplování, případně se zastává politiků co se chovají
velmi nestandardně. Za stejné chování by ve starých zemích EU měli velký problém s orgány činnými v trestním řízení!

Závěrem:
Otázka autorovy, tak co chcete řešit, o čem chcete filosofovat?
Je to totálně zablokovaný stav.
No a lékaři? Možná, že to je dobře, že alespoň jedna skupina občanů v této zemi žačala tohodle stavu mít dost a protestuje. Díky svému vlivu a inteligenci by ovšem neměla zůstat jen u obhajování svých zájmů!
02. 01. 2011 | 02:29

Jan Vaculík napsal(a):

Žádná profese se v naší zemi netěší takové úctě, jako lékaři. Bude jenom užitečné, když tahle přehnaná úcta trochu splaskne a lidi si uvědomí, že sa jejich zdraví neodpovídají nějací "božští automechanici" v bílých pláštích, ale že o své zdraví se především musí starat každý sám.

Myslm, že kdo je opravdu odhodlán jít pracovat do zahraničí, tak by to měl udělat co nejdřív, než rapidně poklaenou jeho šance najít tam odpovídající uplatnění.

Vůbec nechápu, proč by průměrný lékař měl být placen trojnásobkem průměrného platu. Vždyť konstruktéři a projektanti ve stavebnictví jsou taky podhodnocení; podhodnocení jsou učitelé... kdo si dnes připadá dostatečně oceněn?

Náš exodus - váš exitus: dneska to říkají lékaři, proč by s tímtéž nemohli zítra přijít výtaháři?

Postavení začínajících lékařů je tristní; ale kdo za to může? Kdi jiný ten systém takhle konstituoval, než sami lékaři? Jak si hodlají lékaři vyvzdorovat, aby v jejich nemocnicích a ve zdravotnictví obecně nedocházelo k plýtvání? To jsou přece problémy, které musí řešit sami lékaři, a ne vláda nebo pacienti!
02. 01. 2011 | 02:37

Yozeff napsal(a):

Honzák
Vzhledem k tomu, že akce začala v březnu loňského roku, volby byly v květnu a favorizovaná byla ČSSD to nutně vypadá, že LOK neměl jiná cíl než potopit vládu rozpočtové odpovědnosi.
02. 01. 2011 | 02:41

Luba napsal(a):

Jednu vzpouru lékařů jsem už zažil.

Anesteziologové jedné nejmenované kliniky nebyli spokojeni s výši úvazku a plným pracovním vytížením, zkrátka s vysokým tempem, které nasadil nový šéfchirurg.

Tento vynikající odborník s požadavky "uspávačů a dusičů" nesouhlasil a odmítal s nimi o jejich ultimativních požadavcích jednat.

Anestezilogové tedy zvolili formu nátlaku - protestní stávku.

V praxi to vypadalo tak, že pacienti, přivezení k operaci, na kterou byli fyzicky i psychologicky připraveni pomalu stydli na málo vytopeném předsálí operačních sálů v průvanu klimatizace, aby byli cca po hodině a půl odvezeni zpět na pokoje.

Hlavním efektem celé akce bylo, že člověk, kterého pan přednosta vyhodnotil jako iniciátora vzpoury přišel o místo vedoucího lékaře, a na jeho pozici nastoupil člověk daleko méně profesně schopný, zato k panu přednostovi velmi přítulný.
Přesto, že se i on sám této stávky zůčastnil.

Vedlejším efektem pak bylo, že postižení pacienti, vzatí anesteziology coby rukojmí, mohli vážně zapochybovat o svém postavení ve vztahu lékař-pacient, což by v zásadě neměl být vztah řemeslníka k matérii či k nástroji.

Podstata akce "Děkujeme, odcházíme" je vlastně podobná a "efektivita" tohoto podniku může být stejná, jako tomu bylo v malém u výše udeného případu.

Odpovědnost "za nedohodu" ponese dr. Heger. Bude za to odejit a na postu ministra zdravotnictví ho nahradí nějaký blb.

Některé nemocnice budou zprivatizovány na různé ozdravovny a specializovaná péče bude centralizována.
Zhorší se dostupnost, ale statisticky významně se zvedne kvalita a bezpečnost (to už se nějak doloží). Navíc někdo (pacienti nikoli) ušetří.
Pracovní podmínky zdravotníků se nijak nezlepší.

Když se podíváme do vyspělé ciziny, všude tíží zdravotníky to samé.
Jsou soustavně přetěžováni, jsou "vyhořelí", jsou zatíženi nesmyslnou administrativou a mají na pacienty stále méně času, vedení je nekomunikativní a šetří se na nepravých místech, centralizací se přesunují kompetence z místa výkonu na lidi místně nepřítomné a zvyšuje se tak stupidita a míra nedorozumění. Efektivita jde dolů. Profesní zátěž přitom neklesá. Psychologická roste.

V poměru k ostatním profesím se také řada zdravotníků "vyspělého západu" cítí nedoceněna i finančně.

Akce "Děkujeme, ocházíme" může mít zcela opačné efekty, než je to, čeho chtějí lékaři docílit.

Každému musí být jasné, že ministr Heger nemůže ze své pozice jednat jinak, než činí.
Je součástí vlády ignorantů a defraudantů a není to on, kdo drží klíče od státní kasy.

Těžko říct, proč se lékařští odboráři rozhodli pro ofenzívu zrovna v době vládnutí tříkoalice? Možná proto, že tam mají ze své profese nejvíce zástupců v dějinách české politiky. Ti na to vyzráli, a dospěli k závěru, že jejich pacienti je potřebují více, než státní zaměstnavatel - Sněmovna, a že tam vlastně ani nemusí být pořád. Plný plat jim ale jde tam i onde.

A když si vezmeme to načasování -z celospolečenského hlediska je zcela nesmyslné.

Jaké poučení by si z toho měl vzít český volič?
Už nikdy nevolit do Parlamentu někoho s titulem MUDr!

"Političtí doktoři/rky" jsou zřejmě lidé, náchylnější ke zneužití moci, než jiní specialisté.

P.S.:
Autor článku, dr. Payne, sám řekl (jestli si to dobře pamatuji), že zdravotnictví je resortem, ve kterém se koncentrují problémy celé společnosti a jediným oborem, s ním srovnatelným z hlediska hodnot a profesní etiky není ekonomie, ale soudnictví.

Je tedy logické, že Payne chce pro své kolegy minimálně stejné platy, jako mají soudci, a že si je zaslouží rozhodně více, než oni v zásadě neodpovědní a nespostižitelní rozhodčí.
Tak chci jeho sdělení rozumět.
Protože jinak by šlo o blábol.
02. 01. 2011 | 02:49

Břetislav Marek napsal(a):

Pane Payne a občané,tento pan docent, neurolog a filosof, nyní je docentem BIOETIKY na 1. lékařské fakultě UK, věnuje se výzkumu; zabývá se otázkami rozhodování, smyslu života, dobra a zla, smrti a vztahu mentální činnosti k mozku.
Tak občané je na Vás, kdo to dokážete se nad tím co pan vědec zkoumá, vyučuje a jak vypadá současná 21 letá realita života našich občanů v tomto státě. Co také ve svém plku k doktorům naznačuje je Vám zřejmé ??
Víte ty lékaře TRÁPÍ stejně jak Vás ta SOUČASNÁ, ZDEVASTOVANÁ a nefukční státní politika, nejen k doktorům, ale PRINCIPIELNĚ se dotýká Vás všech občanů ?????????
Tento pán je docent a jen si představte že se věnuje BIOETICE, SMYSLU ŽIVOTA - DOBRA A ZLA ???
A jsme u jádra problému, SMYSL života, bobro a zlo - víte to je ten náš společný problém tohoto současného MARASMU ???
On jej zkoumá, učí, zcela jistě VELMI DOBŘE vnímá, tak jak tisíce dalších našich vzdělaných občanů,co to nyní tato společnost BUDUJE za ABSURDISTÁN a ještě to rozvíjí dále, cituji "V pozadí těchto úvah je základní etický předpoklad autonomie čili doslova "samozákonodárství" vyžadující samostatnost každého v tom, který princip si vybere a bude pak dodržovat.
Tak a nyní už i Vy máte jasno, že nejen on ale stejně tak ti současní mocní velmi dobře vědí co je ten systémový VŘED a co bolí stejně lékaře a nás občany???? Celá řada z Vás diskutujících tak i lékaře TRÁPÍ zcela jistě a na prvním místě SMYSL ŽIVOTA a ne postupná likvidace nás Všech občanů bez rozdílu ????

Samozřejmé je, že operuje systémovým nastavením a motá do toho konkurenci, komparace, odboráře, cituji "Vždycky jsem tvrdil, že spíš než bojovat za zvýšení mezd či platů je žádoucí naučit se něco tak, že to neumí nikdo jiný, díky čemuž je pak možné najít si zaměstnavatele jiného, který nabídne mzdu či plat vyšší".
Tak a jsme u toho co chtěl básník říci, snaží se MOTAT do sebe určitou podporu lékařů, NAOKO, vadí mu proč ŘVOU nyní když nejsou peníze, proč nežádala tato skupina, když nebyla krize a peníze nebyly problém. A najednou ví co tito mocní PROŠUSRTOVALI ??? Jeho ODS a ostatní POLISTOPADOVÍ MOCNÍ ??????
Je to NORMÁLNÍ a má to SMYSL ŽIVOTA takové MUDROVÁNÍ ???
Tak dumejme co to ten pan "DOCENT" zase nám prostým občanům PŘEDKLÁDÁ ????
Vědomé nevědomí - TAK A TADY TO MÁTE i s DŮKAZEM tohoto autora učitele našich dětí na UK Praha není to VÝSMĚCH ????
Náhoda ne to je jeho cíl ?????
Je z Prahy Heger je nejlepší a byl v Praze ještě ZASTUPITEL ??
Tak to jen BONBONEK na konec??
Paráda NÉ ???
02. 01. 2011 | 03:08

yozeff napsal(a):

yara tu píše o nárustu počtu lékařů o 17 procent. Zajímalo by mne jak se dojde k tak přesnému výsledku, když se neustále píše o počtu nemocničních lékařů který má být 12-19 tisíc a pžesné číslo nikdo nezná. Tak jsem se kouknul na ÚZIS jak se počet lékařů (jde o lékaře, nebo úvazky vyvájel.
2000 - 15 438
2001 - 15 727
2002 - 16 095
2003 - 16 393
2004 - 16 337
2005 - 16 495
2006 - 16 639
2007 - 18 039 (včetně zubařů)
2008 - 18 401 (včetně zubařů)
2009 - 18 853 (lékaři a farmaceuti)

No, a z těch čísel to vypadí, že hlaní podíl na růstu počtu lékařů ma změna metodiky vedení statistiky.
02. 01. 2011 | 03:16

Curioushen napsal(a):

Dva pacienti se srovnatelnými potížemi jdou k lékaři.
První prosedí půl dne v čekárně u praktika. Když přijde na řadu, dostane hrst žádanek k dalším vyšetřením. Objedná se a v rozmezí šesti týdnů se mu povedou všechna vyšetření absolvovat. Opět prosedí půlden u praktika, s výsledky je poslán do nemocnice na operaci. Je zařazen do pořadníku, předběžně v příštím kvartále.
Druhý je telefonicky objednán na ještě dnes. Hned po příchodu jde do ordinace. Během dvou hodin absolvuje potřebná vyšetření, druhý den ráno jsou k dispozici laboratorní výsledky. Operace je naplánována na pozítří.
První pacient je český ovčan.
Druhý pacient je jezevčík.
02. 01. 2011 | 03:20

Jana napsal(a):

Pravdu má p.Payne,Yara ze země i všichni ostatní.Vláda říkáHegerovi, že peníze nejsou.Proč znovu 13poslanců si na vedlejšák přivydělávásezením v dozorčí radě VZP?V Ostravě právě běží akce,kdy domácnosti navštěvují, pro tuto akci najatí,tazatelé VZP, kteří lanařípojištěnce k účasti na zdravotní knížce, Kolik to asi stojí? Na to peníze jsou?Jak to, že ředitel VZP tvrdí, že nerpatří státu a proto l8 miliard, které mají navíc, nedají na platy lékařů? A to stále budeme platit studia a inteligence nám bude odcházet?Tyto náklady pak ušetří Němci, Rakušáci. dokonce i Poláci ?Proč každý blb z Horní Dolní,který usedne v parlamentu,vládě či senátu ,nemá žádnou zodpovědnost,dokonce ani do práce nemusí chodit má brát 2x více než doktoři?
02. 01. 2011 | 05:29

Čochtan napsal(a):

mb
.. nápis: ´Náš exodus, váš existus´... rozhodně není vydíráním ... čím tedy je ... ???
Čím ? Konstatováním faktu.
02. 01. 2011 | 05:54

Čochtan napsal(a):

Z Německa odchází doktoři do Švýcarska a Skandinavie z podobných důvodů z jakých chtějí odejít čeští doktoři do Německa.

Kolik českých doktorů má už domluvené místo v nemocnici ?
V Německu (a Rakousku) chybí především "Landärtzte", tedy vesničtí doktoři. Ti se nedají tak snadno nahradit českými. Ti potřebují totiž vedle velké sumy na zařízení praxe ještě PERFEKTNÍ znalost němčiny a místního dialektu. To se dá zvládnout v rozmezí pár roků.
02. 01. 2011 | 06:05

F.Švarc napsal(a):

Už 21 roků vydíráme lékaře. To nemá chybu. Payne na Hrad ! .
02. 01. 2011 | 06:34

Dalibor Štys napsal(a):

Čeho se asi lze dočkat, když se naše země jako jazykově negramotná (75%) a malá nachází obklopena z většiny rozvinutou (= vymírající) zemí jiného jazyka, navíc kapitálově silnou. Půmysl se prodal daně z našich výrobků se platí jinde a tudíž za kopcem mají kvalifikovaní lidé 5x vyšší platy. Kdo může - vesměs stačí být jazykově schopen - ten tam odejde. Zvláště, když dnes nemá problém navštěvovat a podporovat např. stárnoucí rodiče. Naopak - s více penězi to jde snáz.

A nakonec i kariéra v emigraci až po určitou hladinu jde většinou snáz - nejsem vázán společenskými vztahy a neztrácím s nimi čas. Když jsem navíc ještě v situaci, že i kdybych se chtěl vrátit, v zásadě nic netratím....

Je spíš s podivem, že se nějaký takový odliv už nekonal dříve. Jiná věc je, že není v ničí moci mu zabránit.
02. 01. 2011 | 06:39

Špína jakási napsal(a):

Cosi málo za života bych tu k tomu napsal.
Má žena byla dětskou sestrou a to pětatřicet let. Nyní je bez práce pro svou nemoc a nebýt mne, tak živoří, či spíš zajde hlady, protože elektřina, teplo, voda atd. se platit prostě musí. Miloval jsem ji vždy a tak pro ni i třeba zhebnu, jako i pro své děti. Nepláčeme nad osudem a žijeme co to dá.
Žena si užila dobroty socialistického zdravotnictví dosyta. Když onemocněla jakousi chorobou, tak v práci nešla na marodku prakticky nikdy. Vždy se cele oddávala službě společnosti a jak si mnozí vzpomenou, prezentovalo se režimem, že je to služba lidu a přímo morální povinnost se obětovat. Pro případ imperialistického útoku pak sestry a lékaři byli předem cvičeni a instruováni, že budou s pacienty evakuováni do horských úkrytů a tam i padnou, když bude zapotřebí. CO to s nimi školilo.
Dnes je doba jiná. Lékaři a sestry mají málo oproti kolegům v zahraničí. Domáhají se u vlády svých zvýšení platů na trojnásobek republikového průměru. Manželka měla plat u tzv. soukromého obvoďáka nějakých dvanáct - čtrnáct tis. po třicetipětileté službě lidu. V práci byla od půl sedmé ráno a vracela se kolem páté, až šesté večer, to kvůli návštěvám novorozenců. Teď už má klid. Nedostává nic, páč je invalida. Ani odstupné neměla, protože ze zákona na něj neměla nárok.
Jsem PRO! ODEJDĚTE! Nevím sice kam, ale táhněte! Nesloužíte žádnému lidu, nejste otroci a chcete prachy. Běžte tam, kde vám je dají. Tady totiž po vás, až už nebudete moci sloužit, ani pes neštěkne. Hoďte diplomy do kanálů a udělejte si je znovu v cizí řeči. V cizině z vás udělají natotata honoraci a s vašim vzděláním z Československa si tam vyděláte balík. Koupíte si Poršáky, správný hadry, vily, služky a budete konečně někdo. Tady nejste nic a proto táhnete!
My si tu jaksi poradíme. Konec konců, naštvaný doktor, to je nejhorší lékař. Než se nechat vydírat vzdělanci za naše prachy, to radši zhebnout. Spoléhat totiž na blaho od státu je ta největší naivita. My se musíme odjakživa o sebe postarat sami.
Nebo se setkáme na pracáku? No, já asi těžko. Já makám dvacet let a s dřinou šestnáctek nemám problém. Nejsem posera a prachy mi soukromník za hodiny nedá. Jedině za výkon. Poslední roky nám v soukromém sektoru klesla reálná mzda minimálně o třetinu. Ve státním stabilně stoupá a tak roste ten republikový průměr mezd. Pro vás, co odcházíte, ale málo,že.
02. 01. 2011 | 06:45

Ujo napsal(a):

On se taky doktor v EU (kromě výjimek) pár miliony zadluží za školné, etiku a ty musí splácet z platu.
Tady etiku(!!!) vezme dráhu a jeho studium zaplatili ostatní.
Taky etika.
02. 01. 2011 | 07:06

Ujo napsal(a):

Jděte ale zapaťte za studium, etiku
Čochtan
Ve Švýcarsku je školné, v Německu ne. Ta samá písníčka.
Kolik by jich odešlo, kdyby museli zacálovat milion dva za školné?

A těm, co zůstanou zašít kapsy u bílých plášťů, chudákům.
Kdo dá u vás do kapsy deset táců za operaci?
02. 01. 2011 | 07:13

Béda napsal(a):

Je zajímavé, že ještě nikdo nepřišel s pokusem o srovnání platu zákonodárce a lékaře. Nemyslím tím prosté optické srovnání ale srovnání se vším všudy, t.j. kupř.:
- srovnání hodinových sazeb poslance, senátora s lékařem
- srovnání pracovní morálky, (poslanci a senátoři bez omluvy ani nemusí do zaměstnání, můžou si číst, SMS-kovat, telefonovat, dělat cokoliv na počítači v průběhu pracovní doby, nemusí být v kanceláři pro voliče - versus lékař v nemocnici)
- srovnání zodpovědnosti za finální produkt zdraví/zákon, rozpravu, resp. sezení v poslanecké lavici
- kvalifikační nároky na lékaře s povinným celoživotním vzděláváním/ zákonodárce třeba i bez vzdělání
- srovnání příplatků k základní mzdě - u poslance příplatky za různé poslanecké funkce, různé příplatky ve formě telefonního, cestovního, nájemného..., které běžný průměrný plat poslance za 180 hodin "práce" zvedají někde ke 100.000 (nepočítaje různé placené funkce v dozorčích radách...)

Proč různé lehkoživky bez odpovědnosti královsky placené ze státních peněz mají nesrovnatelně větší mzdu nežli vzdělaní a trvale se vzdělávající špičkoví odborníci s velkou odpovědností?
02. 01. 2011 | 07:58

Johanna napsal(a):

Několik důkazů o tom, že Klaus má komunistickou nejen minulost (aneb KSČ a ODS mají dost společného): V demokracii BY MĚL BÝT nadstranický prezident - porovnejte u nás; skutečně demokratický prezident nemůže dělat TAJNÁ zákulisní jednání a ještě se s mimi chlubit do medií - porovnejte u nás; Klaus nemůže "takto viditelně" dávat na odiv své podřízenecké postavení vůči Rusku. To by snad poznal již slepej***Pane Payne, nemůžete napsat, že lékaři "měli dát svůj protest najevo dřív". Buďme rádi, že vůbec dali. ŽÁDNÁ KRIZE DNES NENÍ A PENĚZ JE DOSTATEK!! To jen stát stále přivírá a přivírá kohoutky. Pokud budou v čele státu "Kalouskovi hoši"-což může znamenat, že "těm hochům" vládne alkohol, nedělám si iluze o "odpovědném" řízení státu. Alkohol byl jistě metla - nejen lidstva, ale i dobrých politických rozhodnutí - za každého režimu... JE NA PLATY LÉKAŘŮ V ODPOVÍDAJÍCÍ MÍŘE!! Pouze je příliš lidí přisáto na penězích státního rozpočtu. Příliš mnoho kuchařů polévku neuvaří a Příliš mnoho pijavic rozpočet nevytvoří. "Světová krize" je uměle vytvořené klišé. Pokud by vážně byla krize, hospody by nebyly stále plné a politici by automaticky zrušili zbytečnosti jako výbory a podvýbory (pro vztah Vietnamců k sádrovým trpaslíkům). Většina těchto se od 1.1.2009 nesešla, ale měsíčně je všem těmto aktérům nesmyslů vypláceno 27.000 Kč. V "krizi" nepotřebujeme Senát. V "krizi" nelétají vzduchem "výběrová řízení, neposílají se vojenské jednotky na mise a v "krizi" padají hlavy za v minulosti předražené armádní zakázky. Hrajeme si na demokracii - jako jsme si hráli na směřování ke komunismu... Kde je rozdíl? Ve frontě na banány, že? Dnes stojíte v obchoďáku u pokladny na co?
02. 01. 2011 | 08:15

Béda napsal(a):

Johanna,

Klaus je stejný demokrat jako je demokratické jeho dítko "občanská" a "demokratická" strana.

Strana elitářů TOP stavící na tradici politických turistů, Kalouskově odpovědnosti a schwarzenbergsko-bakalovské prosperitě, která je jakoby stranou mediálního zájmu, je ovšem ještě mnohem demokratičtější. To je strana které filosofii konvenují pro neúspěšné "otevřená okna", nerovné volební právo, nerovný přístup ke zdravotní péči a školství, zprivatizované důchody... Protože lidé nechtějí léčit, vzdělávat se, důchody... ale chtějí platit. Víc než si myslíte!
02. 01. 2011 | 08:27

honey napsal(a):

President si vzal za úkol v posledním Novoročním,povinném,projevu hovořit i o poměrně odborně obtížných problémech z podstaty věci:
zarazil mne,že v sobě uznává oba póly první republiky: jak ryze demokratického Karla Čapka (známo odsud z dřívějška),tak stoupence českého fašismu,šéfovskou postavu prvorepublikového Ministerstva školství-Viktora Dyka.Nic nemění na tom fakt,že Dyk zahynul při koupání se v jugoslávském moři na dovolené.Ale jakou metlou byl pozdější protektorátní ministr školství Emanuel Moravec,zde snad rozvádět příliš nemusím.Jak Karlova Universita,tak Ministerstvo školství patřily v protektorátu Boehmen und Maehren k nejhorším z nejhorších,co se týče lidí z nich vzešlých pro účely despotismu a kolaborace s nepřítelem českého národa č.1.
U fotovoltaiky -já osobně nevím.Jakože fyzikální základy oboru jsou bezesporné-postavení u nás jako nově vznikajícího průmyslového oboru neznám,protože jde o džungli podnikání,dotací vs.složitou dynamickou strukturu preferencí energetiky.Z toho mála co znám chci připomenout,že dost zmatků dělali sami zákonodárci,např.úplně předčasnými přehnanými zjevně zákony o vynětí z půdního fondu kvůli fotovoltaice a tím podporovali ryze spekulativní,neužitečné kupčení s pozemky a nemovitostmi,které nás dovedlo až tam kde dnes jsme-v rejži nám známé všem.
Poslední problém Klausův v projevu-odchod lékařů je asi nejsložitější,je-li ovšem pro laika žijícího zvenčí lékařské komunity dobře pochopitelný vůbec.Já osobně si myslím,že řada z nich ten lepší plat i místo na Západě získá,i kdyby jim tady dnes ty platy zvedli,protože u lékařů se často jejich počet vždy považuje za deficit kdekoliv.Na odbornosti Západu vidím vrchy a důly.Odbornost žádné země není rovná náhorní plošina-stolová hora jest pouze geograficky-přírodně v Africe.Pokud budou zaplňovat hlavně místa typu "důly",aby nějaké střední Rakousko či Sicilie vůbec měly lékaře(jsou to podle EU nejchudší oblasti dnešní Evropy),pak asi mnoho neztratíme.
Západ je vůbec směsí dobrého a zlého v odbornosti-a jedna Nobelova cena v oboru je genialita,jiná laciná paráda,třetí zamaskovaná prohra atd.Tedy úroveň Západu bych osobně nehodnotil jako jednu vysokou úroveň,ale jako směsku všech úrovní řídící se četností jako vše na světe Gaussovou křivkou normálního rozdělení pravděpodobnosti,mající kdesi maximum.
02. 01. 2011 | 08:34

mud.. napsal(a):

Radkin Honzák
Zajímalo by mě, kdyby byl na místě Jana Payna, Jana Palach. Jaký úhel rozhodnutí by navrhoval? Mám naprostou chuť reagovat jako on a pod jeho bystou se polít hořlavinou a zapálit se. Byl bych také celebritní hrdinou? Mě se zdá, že všichni jen teorizují a žádný se nemá k činu? Do 1.3.2011 je ještě 59 dní. Bojím se, aby mě někdo nepředběhl! Kam se vychýlí rameno? Vlevo minutu ve zprávách, alalyzován odbornými kapacitami apod./ vpravo rodina, dvě děti, tři vnoučátka? Informujte Fortunu, ať stanoví kurs - pomůže mě to v rozhodnutí. Co vy byste mě doporučil? Jsme ve věku, kdy jsme zrcátko obrátili zpětným směrem. Jen vzpomínáme, myslíme dozadu, mladý nezajímáme... Vy to máte lehké, pojmy doplňujete pojmy. A co já, který pojmy doplňuje dojmy (sní, citově nezištně myslí, vidí to, co exaktňák nemůže vidět (hned by vás označili za šarlatána a vyhnali z komory)... Milý doktorský ťuňťové, vzpomeňte si na mě a vzpamatujte se! Váš anonymní (ne)psychiatricky diagnostikovaný smutný hrdina.
02. 01. 2011 | 08:34

Béda napsal(a):

mud,

v případě, že se rozhodnete jít ve šlépějích Jana Palacha )a máte na to demokratické právo), měl byste si následnou péči na popáleníïnovém oddělení (mimochodem je velice drahá) kvůli záměrnému sebepoškozování zaplatit sám.

Jistě souhlasíte. Anebo se mýlím?
02. 01. 2011 | 08:39

Johanna napsal(a):

Ať tak nebo tak - Klaus BUDE po skončení svého "období" souzen a odsouzen. Ať už to bude za "asistence" dnešní demokraticko-komunistické justice, či bude moci někdo vzít právo do vlastních rukou. Dostane se nejen mně, ale i "naprosté většině slušných lidí" morální satisfakce.
02. 01. 2011 | 08:44

Petr Havelka napsal(a):

Řek bych, že tu máme několik krizí najednou:)

Ta nejhlavnější krize je krize Státního rozpočtu, teprve druhá, ale těsně je ekonomická krize.

Krize státního rozpočtu nám odstartovala opatření v podobě snížení platů nebo mzdových "fondů" státních či veřejných zaměstnanců o 10%.

Teprve potom se nakrkli doktoři, kteří se cítí také v krizi.

Tady jsou návrhy mladých doktorů, přečtěte si zbytek na odkazu.

http://www.tribune.cz/clanek/19268-mladi-lekari-chteji-podobnou-platovou-tabulku-jako-maji-nemci

Už to tu vkládám podruhé. Mně nejde o to, aby lékaři dostávali tolik co v Německu. Jde mi o to, aby lékaři vzhledem ke ZDEJŠÍM platům dostávali tolik co doktoři v Německu.
Nedostávají, jsou podhodnocení.

Německo
Průměrná mzda (I.Q/2010) 3178€
zdroj
Mzda při 42hod pracovním týdnu
1. rok 2. rok 3. rok 4. rok 5. rok
Lékař bez specializace 3891,94 4112,54 4270,1 4543,22 4868,86
násobek průměrné mzdy 1,22465 1,294 1,3436 1,4296 1,532
1.rok 4. rok 7. rok 10.rok
Lékař specialista 5136,73 5567,42 5945,58 6158,1
násobek průměrné mzdy 1,6163 1,752 1,871 1,9377
Vedoucí lékař 6434,04 6812,21 7353,19
násobek průměrné mzdy 2,0246 2,14356 2,3138
Přednosta/Primář 7568,54 8109,52 8540,21
násobek průměrné mzdy 2,3815 2,5518 2,6873
Česká republika
Průměrná mzda (2/2010) 23 513 Kč
Tabulka po přepočítání koeficientů
Mzda při 42hod pracovním týdnu
1. rok 2. rok 3. rok 4. rok 5. rok
Lékař bez specializace 28795 30426 31592 33614 36022
násobek průměrné mzdy 1,22465 1,294 1,3436 1,4296 1,532
1.rok 4. rok 7. rok 10.rok
Lékař specialista 38004 41195 43993 45561
násobek průměrné mzdy 1,6163 1,752 1,871 1,9377
Vedoucí lékař 47604 50402 54406
násobek průměrné mzdy 2,0246 2,14356 2,3138
Přednosta/Primář 55996 60000 63186
násobek průměrné mzdy 2,3815 2,5518 2,6873

http://www.tribune.cz/clanek/19268-mladi-lekari-chteji-podobnou-platovou-tabulku-jako-maji-nemci
02. 01. 2011 | 09:04

mud.. napsal(a):

Béďa
Vy nechápete blogy Hořejšího, J.Havla atd. Přichází éra velmi nebezpečných ironizací. Není dobré dělat a psát v nejasném stylu. Moje úvaha může být aj či aj. Jako v případě nahrávky Michálka. Byla či nebyla to legrace? Náměstek si dělal nebo nedělal humor. To už se nikdo bohužel nedoví. Ti dva vzdělanci to píší proto, že ilegálně moc a moc pohrdají těmi, co mají od nich nižší IQ!!! To je ta pravda, víte?
Vy bohužel diskutujete příliž "Ó blahoslaveně". Taky trochu ironizujte, pište v hádánkách apod. Psát vše podle toho co mám na jazyku? Musíte jít s dobou.
02. 01. 2011 | 09:05

Rumcajs napsal(a):

Odejít do zahraničí je jedna věc. Organizovat hromadné odchody, platit si profesionální agenturu, to je druhá věc a to je vydírání.

Souhlasím s p.Muellerem. Naprosto každá profesní kategorie může začít podobným způsobem vydírat a pak to nelze nazvat jinak než vydírání.Zajímalo by mě, kdyby se všechny podniky domluvily a přestaly platit daně. Jak by se to asi nazvalo ? Z čeho by byly bílé vrány živy ? Z čeho by si zaplatili studia ?
Doktoři se významný způsobem podílí na tunelování zdravotnictví. Kolik z nich si nechá platit drahé dovolené formou školení od farm. loby ? Nakupování předražených a leckdy zbytečných přístrojů ?....

Mě přijdou jako termiti. Všechno nejdřív vyžerem a pak potáhneme dál.

Jset naprosto vedle pane Peyne.
02. 01. 2011 | 09:09

Béda napsal(a):

mud,

právě jste předvedl tradiční diskusní úkrok stranou.

Ale když už jste u toho. Na rozdíl od Doc. Havla, kterého považuji spíše za (euro)vypaseného vyžírku pozéra, sociálního demokrata z ranku Rusnoka, Prof. Hořejšího mám za zcela jiný kalibr. Nevím sic spolehlivě proč své sžíravé ironizující kritiky, které jako kdyby vypadly realitě z oka zakončuje alibistickým dvojznačným "myslím to upřímně", ale možná tak trochu tuším.
02. 01. 2011 | 09:14

DB-Kalifornie napsal(a):

Po pravde receno, kdyby odeslo 4000 lekaru do zahranici, bylo by to skvelou zpravou pro nase zdravotnictvi. Aspon cast techto lidi by se totiz nekdy v budoucnu vratila a prinesla by do zdejsich pomeru "cerstvy vitr". Predstava, ze za 5-10 let budeme chodit do ceskych nemocnic, kde kazdy 4, 5 ci 6-ty lekar ma nekolikaletou zkusenost z pobytu na Zapad od nas je velice lakava. Tito lekari "se zkusenosti" by uz take byli dostatecnou silou k tomu, aby se zmeny ve zdravotnickem systemy delali smysluplne. S lidmi se zkusenostmi se hur manipuluje a malokdo na sobe po letech "jinde" necha stipat drivi.
02. 01. 2011 | 09:17

Béda napsal(a):

Rumcajs,

celé je to (včetně organizovaného odchodu lékařů - části elity národa do ciziny) o nastaveném systému přerozdělování.

Zkuste si někdy dosadit do kolonky průměrná mzda:
- politiky
- lékaře
- právníky
- modelky
- PR manažery
- pojišťovací úředníky ze zdrav. i soukromých pojišťoven
- ředitele a manažery mnohdy prodělečných bank, státních, polostátních a soukromých podniků
- burzovní makléře

A porovnávejte průměrnou mzdu v závislosti na pracovním nasazení, vzdělání a kvalifikaci, konkrétní odpovědnosti...
02. 01. 2011 | 09:19

Dan napsal(a):

Radkin Honzák:S akcí LOK máte problém,ptáte se komu slouží.Teď byste měl ale napsat,jakým způsobem je možno řešit problém zneužívání lékařského (zdravotnického) personálu v dohledné době.Čekat na výsledek další nově zahajované perestrojky?Věřit,že tentokrát se to už musí podařit?Není to třeba první krok k tomu,že si zaměstnanci začnou uvědomovat,že pasivitou mnoho nezmůžou?Vzpomeňte na stávku železničářů v 90.letech a na její výsledek.Tehdy Klaus dokonce podrazil vlastního ministra,jen aby si udržel popularitu a klid k budování.Kolik profesí má v rukou takové možnosti?
02. 01. 2011 | 09:27

Béda napsal(a):

Dan,

jenom bych doplnil. Představme si situaci, že lékaři skutečně odedjou (po ministrem vyhlášené měsíční pracovní povinnosti).

Mnisitr rýsuje vizi, že se nic mimořádného nestane. Nemocnice s kritickým podstavem z¨reformuje v záchyzná místa a péče bude poskytnuta zbytkem lékařů v plnohodnotných zařízeních.

Zde máme ovšem několik faktorů:
1) lékaři jsou již dnes kriticky pracovně vytíženi - jaká pak bude jejich pracovní doba, jak dokáží zýšit efektivitu při radikálním navýšení žadatelů?
2) neprodraží převozy pacientů ze záchytných center do nemocnic systém?
3) neprodlouží se dramaticky čekací doby na lékařské zákroky?
4) neskomplikuje se dramaticky dostupnost péče vzdálením plnohodnotných nemocnic od pacientů?
5) nedojde k poklesu kvality zdravotní péče, když odejdou převážně kvalifikovaní lékaři s praxí?
02. 01. 2011 | 09:35

Béda napsal(a):

Jana,

zajisté mluvíte o suprlevném a efektivním systému IZIP.
02. 01. 2011 | 09:37

Rumcajs napsal(a):

Béda:
Přerozdělovat má zákazník. Nikdo jiný.Určitě né stát.

Dále porovnáváš ptákoviny. Modelka... co třeba Jágr ? nechtějí mít náhodou příjmy jako on ?

Vezmi to podle VŠ - v průměru, pokud dělá ve standardní bygošským postavení - po cca 10 letech praxe 30-35 tisíc.

Pan doktor je na tom podobně.
02. 01. 2011 | 09:38

Kelt napsal(a):

To autor-jenom krátká poznámka.
"Dr.Heger"je nejlepším MZ,co jsme měli.
Mohl by být,ale to by nesměl sedět v této vládě ignorantů a neumětelů.
Lékaři požadují cca 3 mld.,t.j.cca 1,1% výdajů na zdravotnictví-jenom na účtech ZP leží 18 mld.a je reálný předpoklad,že výběr pojištění poroste a tak nebude nutné sahat
do reserv .To mimo těch reserv,které spočívají v nečinnosti SUKLu,předražených nákupech zdr.přístrojů a marží farmaceutických firem.
Na to ale Dr.Heger neslyší-proč?
Neustále omílá,že peníze nejsou-jsou,ale to by se muselo sahnout na peníze garantované Šnajdrem a spol.a to jaksi" nejde."
Co takhle vyjednat pro rok ´11 dvě miliardy a pro rok ´12 jednu?
To by se ale musel zachovat jako chlap,bouchnout na vládě do stolu
a postavit to buď anebo.
Je mi ho líto.
02. 01. 2011 | 09:41

Béda napsal(a):

Rumcajs,

přerozdělovat má zákazník. Máme zde bankéře z krachující banky s milionovými příjmy a zlatým padákem, úředníka zdravotní pojišťovny který má vyšší příjem nežli chirurg, kterému předepisuje počty úkonů, vybavení..., politika s četnými privilegii a nedotknutelnými bonusy, který v podstatě za nic neodpovídá a pracovní nároky jsou rovny 0, pracovnici telemarketingu - telemarketingu, která za pár hodin práce tělëm vydělá tolik co špičkový chrurg za rok, burzovního makléře, který vysává peníze druhých a je hodnocen procentem z obratu nikoliv zisku...
02. 01. 2011 | 09:45

Kelt napsal(a):

Bédo-ve vší úctě-jít na Rumcajse s fakty,logikou a racionálními argumenty je beze všech pochybností "házení perel sviním".
Po včerejšku jsem se zařekl navždy.
Hezký den.
02. 01. 2011 | 09:48

Béda napsal(a):

Kelt,

zdravotnictví je vládou "odpovědných antikorupčníků" systematicky připravováno k privatizaci, někdo by mohl říct velkému zdravotnímu tunelu a zavedení systému řízené péče, kdy vám privátní pojišťovna nařídí výkon u svého nejlevnějšího smluvního lékaře a těžcí pacienti s nejdražší péčí budou nepojistitelní.
02. 01. 2011 | 09:48

Sims. napsal(a):

pane autore, provedl jste exkurz do filosofie, využil okrajově sociologii, abyste zhodnotil stav věci - lékaři versus vláda. Nějak se mi ztratil význam skutečného protějšku lékařů a těmi jsou pacienti. Z požadavků lékařů trčí především požadavek na mzdy, byť jej obalují do dalších pozlátek jakými jsou vzdělávání etc. Lékaři chtějí to, co mají již několik let soudci - 70tisíc Kč je plat soudce. Když tuto výši uzákonili s tím, že soudce by měl být neúplatný a měl by poctivě pracovat, nesmí podnikat. Zdálo se mi vždy, že na to, jak soudci pracují, je toto ohodnocení vemi vysoké a nezasloužené, když vidíme výsledky jejich práce. A vůbec není jasné, zda soudci nebyli svými platy tak nějak uplaceni, aby různé kauzy dopadly.....např. když vidím výsledek kauzy Novák 40 mil. fuč a pokuta 5 mil. a 2 roky podmínka, to se nám fakt někdo vysmívá. Kdyby se doktorům dala rovněž podmínka - práce v nemocnici a žádná soukromá praxe, líbilo by se jim to za těch 70 tisíc Kč? Asi ne.....
02. 01. 2011 | 09:48

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Ty myslíš, že primářové a ředitelé nemocnic jsou na tom hůř ?

Kelt:

Tak co si dáme dneska dědo ?
Přes spáleniště, přes krvavé řeky.... haúúúú
02. 01. 2011 | 09:53

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Plácáš nesmysli Bédo. Právě kdyby nemocnice provatizovali, tak přijdou politici a jejich příbuzný o zlatý důl.

Kolik Ti je Bédo, že ještě nic nevíš o světě ?
02. 01. 2011 | 09:55

Cech napsal(a):

Pane Payne pro většinu možná bude Váš blog stejně těžko polykatelný, jako spoluúčast na na krádeži ve jménu strany.
Je evidentní,že 230 miliard je poměrně slušná suma.Tuto sumu lze bezesporu navýšit z příjmu OSVČ ale asi by nebylo potřebné, při dobrém užití a né rozkradení.Nevím ale není možné preferovat zájmy strany do takové míry, že jednání někoho zahnaného ke krajnímu řešení budeme bezostyšně nazývat vydíráním.
02. 01. 2011 | 09:55

Dan napsal(a):

:Béda
Osobně si myslím,že mlčení vlády k tomuto problému je z jejich pohledu opodstatněné.Pokud totiž dojde k zavírání nemocnic a omezování péče,bude to jen naplňování Jůlinkova (Chrenkova atd.) plánu.Do uvolněného prostoru nastoupí soukromé subjekty,které budou fungovat za zcela jiných podmínek.Nově nasmlouvané kapacity totiž začínají za úplně jiných podmínek.Úhrady pro původní zařízení vycházejí historické výše úhrad dané počtem ošetření+ % navýšení.Co je nad tento limit zařízení nedostane uhrazeno.Nové zařízení dostane limit takový,jaký si dokáže vyjednat.Proto také VZP a ostatní pojišťovny uzavírají často nové smlouvy bez výběrových řízení.Jak je kdesi uvedeno za cca 30 mld korun.Jako např.pro robotické operační středisko,kde návratnost investice je 2,5 roku.Takže malá domů pro spřátelené.A tak celá akce opravdu někomu slouží.Btw.nemocnice umí zaplatit klíčové profese-v jisté fakultce je nástupní plat lékaře(absolventa)na ARO 18 tis+10tis osob.ohodnocení. Protože nejsou.Až nebudou i ostatní,třeba se dostanou také na jejich pozici.
02. 01. 2011 | 09:57

Pavel napsal(a):

Vyhlašuji stav nebezpečí - do vlády zasedli blbci a podvodníci. Heger povolává do Strakovy (!) akademie a na Hrad psychiatry, budou sloužit 30dní zdarma .-) .
02. 01. 2011 | 09:59

Béda napsal(a):

Rumcajs,

v celém tom neoliberálním podvodu jde o to, dostat se - převést do soukromí, resp. privátně outsorcovat - a vyžírat povinně nařízené odvody zajišťující nezbytné služby.

To co se nyní děje nepřímo korupcí se pak bude řídit přímo a krom stranických kas se na tom přiživí vděční vlastníci privatizovaného státního majetku, resp. outsorcující a jejich drábové - manažeři. Co na tom, že konzument důchodce povinně přijde o část (anebo po úpravách o celý) důchodu, část těžce nemocných bude nepojistitelná, úroveň zdravotní péče obecně klesne - když odmítnete nařízeného smluvního lékaře máte přece možnost zaplatit si nadstandard v plné palbě, dostupnost se sníží?

Hlavní je, že finanční zisk (jak pro koho, že) se zvýší.
02. 01. 2011 | 10:08

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Payne,

tak se věci mají.
Přesně jak jste napsal.
Člověk si ani neuvědomuje,jakou funkci má v životě společnosti lékař.Teprve až onemocní,neb se mu stane něco zlého,taprve pak si začne uvědomovat co pro něj ZDRAVOTNCTVÍ,t.zn.lékaři znamenají.
Dokud je mladý a zdravý potřebuje lékaře pouze na razítko do sportovního průkazu, ev.na ošetření drobných zádrhelů a úrazů.
Se stářím však přicházejí vážné zdravotní problémy a "těžké"nemoci.
Cukrovka,rakovina,srdeční a oběhové krevní poruchy,kolapsy pohybového ústrojí,atd....

Tady se teprve zamyslí nad obrovskou ÚLOHOU LÉKAŘE VE SPOLEČNOSTI.

A uvědomí si také tu obrovskou odpovědnost i psychickou zátěž,kterou lékař každodenně podstupuje,když se snaží napravovat tolikero neduhů.
Hovořím zde záměrně o jednom člověku.

Jak je tedy možné,že společnost jako celek není schopna rozpoznat a akceptovat tuto nepochybnou společenskou prioritu?
Jak je možné,že od pádu komunismu se zacházelo s touto PRIORITOU jako s děvkou z pražského podloubí?
Nebudu zde argumentovat lékařskými OPRÁVNĚNÝMI POŽADAVKY.

Nebudu však sni bagatelisovat,či odsuzovat názor presidenta či můj.
Tak se věci neřeší.
Někdo zde už napsal :
"Dobrá ať jdou,alespoň se zbavíme Cvachů"!
Cvachů se nezbavíme,odejdou,nebo už dávno odešli kvalitní lékaři a zdravotní sestry.Ať do ciziny,nebo do privátu.
Zde budou zajisté prospěšní úzké vrstvě majetných občanů.Ve státních ústavech a nemocnicích zůstane personál přetížený nervózní a neustále málo zaplacený.

A znovu se ptám,kdy začnou politikové tohoto státu zvažovat a akceptovat skutečné priority?
Cožpak potřebujeme Pandury,Gripeny,a další lobysty prosazené,korupčně zabezpečené svinstva - na úkor NAŠEHO ZDRAVÍ?

Jak to,že společenské výzkumy ,nekladou tyto otázky?
Jak je možné,že generaci po "likvidaci" totality se nic zásadního nestalo.?
Ani ve zdravotnictví,ani ve školství ani v důchodové reformě?

Odpovím jinak.
Čekají nás zlé časy.
Společnost jako celek už nebude moci utáhnout nároky "majitelů"produkce,financí,energií,státního molocha.!

Lékaři to pochopili v poslední chvíli.

Ivan.

P.S.:Je celkem zbytečné popisovat problematiku obecně.
Na druhé straně - "nakupilo" se tolik problematiky,že každý nesystémový,neradikální krok nic neřeší.
Aby lidé pochopili v čem spočívá jejich odpovědnost,musel by p¨řjít naprosto radikální bezprecedentní řez.
Samet nemá smysl.
Dokud nepoteče krev,nic s lidmi po 50.letech komunismu nesvedete.
Ignorance,sobectví,kriminalita ducha už dávno překročila hranice tolerance.
02. 01. 2011 | 10:24

Gerd napsal(a):

Pane Payne,
v současné společnosti se ohánět morálkou? Tento argument není moc pádný v prostředí ČR, zvláště v kontextu toho, co předvádí čeští politici.
A vydírání? Buď máme tržní hospodářství a lékaři mají právo jít za lepším (nebo za svým krysařem), nebo jsou plně v režii státu a pak mají právo na stávku, stejně jako to činí odboráři na Českých drahách.
Nesouhlasím s jendím Vaším argumentem, a to v délce vzdělání. I v jiných oborech vysokoškolsky vzdělávaných, většinou technických, je člověk vyšlý ze školy nucen se dovzdělávat ve své úzké profesní specializaci. A jestli studium trvá 4 - 5 let, pak nabytí profesních zkušeností také trvá min. 5 let, aby např. konstruktér začal firmě něco přinášet. Lékaři nejsou jediný stav, který je na tom podobně. Nástupní platy v technických oborech také nejsou vysoké.
Vaše snaha mít platy jako západní sousedé je ale chvályhodná, vždy mají lékaři možnost odejít pracovat do ciziny, zařídit si tam po x letech soukromou praxi a zadlužit se na ni.
Nejsem proti tomu, aby si čeští lékaři zjistili, jak jsou na tom lékaři a úroveň zdravotnictví jinde. Neustále je pacientům předkládána vysoká úroveň českého zdravotnictví. Podle mých osobních zkušeností české zdravotnictví není o moc horší než jinde (o trochu přeci jen je), ale nevybočuje z běžné úrovně.
I jiní lidé by chtěli přiblížení platů k německým, ale asi to nebude možné. Zatím se přibližujeme jen v těch nákladech, skoro vše už je v ČR dražší než u Němců.
Jsem zvědavý, jak tento protest dopadne. Bude mít zajímavé dopady:
1. Prověří manažerské schopnosti ředitelů nemocnic a primářů jednotlivých oddělení zorganizovat péči s menším počtem lékařů.
2. Pokud v tomto případě lékaři a nemocnice setrvají ve svých pozicích, půjdou lékaři 1.3.2011 na pracák? A pokud obdrží přehršle nabídek zaměstnání, vyberou si z nich nebo se nechají z evidence ÚP vyškrtnout?
3. Do zdravotnictví plyne ročně cca. 200 mld. Podle mého názoru je to dostatečná suma peněz. Ukáže se, jak moc se ve zdravotnictví plýtvá na drahých lécích a předražených přístrojích? Z pacientů už o moc více nedostanete a na snížení návštěv u lékaře nemělo až tolik vliv ani to julínkovné 30,- Kč.
4. Přijdou lékaři ze zahraničí? Latinu ovládat asi budou, jazyk se naučí. Totéž platí i pro šance českých lékařů v zahraničí, pokud budou v kolektivu kolegů. Na vesnické praxe to ale nebude.
5. Přijde nějaký preventivní program MZ, např. popis nejběžnějších nemocí a způsobu jejich léčby? Pokud by si pacient vyhledal příslušnou diagnózu na wbeových stránkách MZ, mohl by přijít včas v případě vážného problému (a menší náklady na následnou léčbu), nebo by s prkotinami nezatěžoval lékaře. neznám moc pacientů, co by chtěli dobrovolně trávit den v čekárnách nemocnice.
6. argumenty, že 4000 lékařů žádné země nepojme nejsou podstatné. Těch zemí je víc a někteří lékaři mohou jít odsloužit třeba 1 rok v humanitárních organizacích. Praxe značná, efekt stávky podobný, plnění Hippokraotvy přísahy bezchybné. Zatím jsme ale neslyšel, že by se do těch zemí hrnuli.

Vážně jsem zvědavý, jak celý protest dopadne. Pro lékaře to znamená, že také nově obdrží smlouvu na dobu určitou. Vezmou ji, nebo ne? Dosud byli lékaři ušetřeni všech důsledků trhu práce a nejnovějších ustanovení ZP. Nyní je pocítí plnou silou.
Pěkný den
02. 01. 2011 | 10:25

mb napsal(a):

to čochtan ... není to konstatování faktu ... jednak to není pravda ... a druhak to je asi vydírání či chcete li nátlak ...

mě se líbí že na tomto výroku vybublala spousta dříve přesvědčených pravičáků ...

mě ten výrok neuráží ani nešokuje ... ale myslím, že je to vydírání ... či to vydíráním zavání ...

njn ,....
02. 01. 2011 | 10:28

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Proč by to privatizovali ? Takhle to mají stále pod kontrolou. Mohou řídit předražené zakázky, určovat za všimné kdo bude dodavatel a navíc mají spoustu teplých místeček pro své příbuzné a soudruhy.

Se zeptej místních odborářů, jestli nemaj chuť privatizovat. Se vsadím, že ani náhodou. Určitě je snažší stávkovat jak bojovat o zákazníka.
02. 01. 2011 | 10:32

Ivan Hochmann napsal(a):

Když tak čtu příspěvky diskutérů,

myslím,že oprávněnost svých postojů jsou schopni obhájit jak BÉDA,- tak RUMCAJS.

Pro mě je to jen mařením času.Tady už nejde o malichernosti.
Tady už jde o zdravý rozum a principy sebezáchovy.
Proto také nechápu,že si politici hrají na mrtvé brouky a nic nehodlají opravovat.
Dokonce ani svoje vlastní chyby,za které by měli sedět v kriminále.
NEBUDOU!
Už si odsouhlasili doživotní beztrestnost.

Ale pánové,se změnou REŽIMU,přichází také změna PRÁVA.

A příští změna se ani podobat nebude SAMETU!
02. 01. 2011 | 10:36

Béda napsal(a):

mb,

zdá se mi býti ze strany prezidenta a TOPáckého ministra zdravotnictví poněkud nekonzistentním nařizovat něco lékařům, v zemi kde svoboda pohybu a podnikání je nade vše.

Anebo to již neplatí (resp. platí pouze selektivně a účelově)? Proč se pan prezident nezamyslí nad věcí třeba z druhé strany, t.j. že on a jeho ministr neviditelné ruky zdravotnictví se snaží lékařům něco nařizovat a vydírat je?

Copak již neplatí, že neviditelná neomezená ruka trhu všechno (i platy lékařů) nakonec všechno nejlépe vyřeší?
02. 01. 2011 | 10:36

Pavel napsal(a):

Stát má v podstatě jen dvě možnosti:
- buď zvedne příspěvek za státní a nezaopatřené (bezdomovce a spol) pojištěnce, nebo začne zavírat lidi z vedené za předražené nákupy (natvrdo na 5 až 10let).

To první nelze a to druhé Nečas a Kalousek neudělají, ti lidé sponzorují jejich koryto. Být Hegerem, odešel bych z takové vlády obhajoby korupce a rozpočtové defraudace.
02. 01. 2011 | 10:38

mb napsal(a):

to beda ... psal jsem to podobně .... aby to bylo fakticky i eticky čisté ... měli by si doktoři uhradit ( splatit ) své vzdělávání ... pak by jim nikdo nemohl říci ani popel a oni by byli volní jako ptáci ....

zdravím ....
02. 01. 2011 | 10:39

Honza999 napsal(a):

Lékaři by si měli uvědomit, že oni sami mohou být JEN TAK BOHATÍ, JAK BOHATÍ JSOU JEJICH ZÁKANÍCI.

Když šli studovat, věděli, jaké poměry panují. Vystudovali za veřejné peníze, tak tedy oni to jsou, kdo dluží společnosti. Společnost do nich neinvestoval PRO NĚ ale PRO SEBE.

Ti, co chtějí odejít, by měli být žalováni pro zmařenou investici.
02. 01. 2011 | 10:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...

ALELUJÁ

Dostal jsem já
zprávu
o zdravotním
stavu

Pan doktor mi píše
že jsem skonal
tiše....

Veselé krizování bude líp...
http://storm.interzet.ru/uploads/posts/2008-11/1225843639_01_11_2008_0551627001225546742_agim_sulaj.jpg
02. 01. 2011 | 10:42

Al Jouda napsal(a):

To autor :
Vaše argumenty uznávám, doktoři jsou svobodní a mohou mít svá zbožná přání i pokud jde o výši platů. Nesmějí však zapomínat, že my, pacienti jsme ti, kteří nesou své nemoci na trh a že bez naší důvěry by nevydělali ani korunu!Všichni jsme ze zákona klienty veřejného zdravotního pojištění a náš parlament nám za účelem správy finančních prostředků vybraných od nás jako pojistné zřídil slavnou VZP.Pokud tedy chce lékař být napojen na tento hojný penězovod, musí se smířit s podmínkami, na nichž se většina společnosti dohodla. Pokud má jiné požadavky, tak se může z tohoto systému odpojit a jít do privátu. Věřím, že po zkušenostech s akcí "Děkujeme, odcházíme" dojdou i naši zákonodárci k mojí myšlence a odstřihnou penězovod VZP od všech privátních ordinací!!!
02. 01. 2011 | 10:52

Rumcajs napsal(a):

Zdravím Ivane!

Chápu Tě a rozumím. Nemocný člověk uvažuje jinak jak zdravý. Ale skus si sám odpovědět na otázku, jestli posuzuješ tento problém bez emocí a nebo z pozice strachu o sebe a své blízké.
02. 01. 2011 | 10:52

Luba napsal(a):

Jan Payne v roce 2007,
v článku "Někteří lékaři ztratili smysl pro hodnoty":

Payne: "Stav českého zdravotnictví je alarmující s tím, že alarmující není zadlužení nemocnic a rostoucí výdaje, nadbytek nemocničních lůžek, nedostatek odborníků v některých profesích a podobně.

Hrůzné je to, že pacient je namnoze pouhým předmětem, nástrojem nutným pro kariérní postup, výdělek, osobní uspokojení a podobně. Kant postavil svou etiku na tom, že člověk má být cílem a nikoliv prostředkem sloužícím něčemu jinému. Jenže my jsme svého Kanta nikdy neměli a ten německý u nás není zrovna populárním spisovatelem.

(...)celý systém zdravotnictví jako zvláštní resort má smysl jen díky etickým hodnotám - bez nich by práce lékaře byla jako každá jiná a pana ministra (pozn.: Julínka)i s jeho úřadem bychom mohli s laskavým poděkováním hned propustit.

Otázka ZdN: "Někteří lékaři nepřístojné chování svých kolegů omlouvají. „ Do podobné situace se může dostat každý lékař, zvlášť když je před atestací a ani neví co to vlastně je spánek. (pozn. redakce: dr. Frolo z nemocnice v Karviné, který redaktorce vyhuboval, proč přichází na pohotovost před půlnocí, se obhajoval druhý den tím, že má před atestací). Budit doktora kvůli testu je zhovadilost,“ píše čtenář. Co si o tom myslíte vy? Souhlasíte s těmito námitkami lékařů?

Payne: Nechtěl bych, abych se já či kdokoliv z mých příbuzných či přátel někdy dostal do rukou pana doktora Frola, a jsem si jist, že ani pan doktor Frolo by se nikdy nechtěl dostat do rukou takových jako on.

Otázka ZdN: Co říkáte na následující poznámku čtenáře ZDN.cz, podepsaný jako dr. Kolovrat:

„A já se za Dr. Frola nestydím. Projevil se tak, jak je v současnosti naladěna drtivá většina lékařů v republice, ten zbytek jsou buď masochisti nebo dobře zaplacení vyvolení. Ano, peníze, to je to první, co mne jako lékaře zajímá (jako každého jiného občana) a nehrajte divadýlko, když budu zaplacen budu k pacientovi na nejvyšší míru profesionální, empatický, budu se bát přijít o místo.“

Payne: "Ano, mnozí lékaři jsou opravdu špatně placeni (ve Francii je průměrný plat lékaře čtyřikrát vyšší než průměrný plat v zemi -tudíž u nás by to mělo být kolem osmdesáti tisíc), avšak špatně placení nejsou zdaleka všichni: někteří lékaři si nezaslouží ani ten mizerný plat, který berou.

Otázka ZdN: "Je podle vás z lékařské etiky přijatelné, aby lékař své jednání omlouval celkovou únavou, nedostatkem peněz, motivace apod?"

Payne: Únavou lze jistě vysvětlit leccos. Ale únavu lze také překonat. Vzpomínám si dobře na roky své praxe, kdy jsem sloužil na klinice od pátečního rána do pondělního odpoledne a čtvrtý den po extrémním nevyspání jsem leckdy již vůbec nemohl. Ale věděl jsem, že mou povinností bylo své slabosti překonat a pacientovi poskytnou péči stejnou, jakou jsem poskytoval i v odpočaté náladě.

Otázka ZdN: "Věříte vy osobně tomu, že lékaři, kteří si v diskusi stěžují na špatný plat (který je podle nich příčinou nepřijatelného chování k pacientům), by při navýšení částky na výplatní pásce změnili své chování?"

Payne: Zde vidím řešení jediné, totiž v maximální deetatizaci a privatizaci našeho zdravotnictví.

Mnozí asi stále žijí v předsudku o tom, že kapitalismus lidské charaktery kazí. Jenže je to právě naopak: ukazuje se, trh a liberální prostředí vede celou společnost k mravnosti.

Takže bych si velmi přál, aby co nejvíce nemocnic bylo soukromých a nejlépe ve vlastnictví jediné osoby. Pak na vulgárního lékaře nenarazíme prostě proto, že do nemocnice, která by ho zaměstnala, prostě pacienti nepřijdou a taková nemocnice zkrachuje.

Ovšem ani to se nestane, poněvadž takového lékaře soukromý majitel nemocnice daleko dříve propustí. A takto dojde k selekci nemocnic s tím, že v těch nejlepších budou platy vysoké."

Zdroj:
http://www.zdn.cz/denni-zpravy/jobzurnal/payne-nekteri-lekari-ztratili-smysl-pro-hodnoty-303451
02. 01. 2011 | 11:09

Béda napsal(a):

Honza 999,

a co ostatní co vystudovali? Třeba ekonomové, technici, vědci... kteří odešli anebo odcházejí do ciziny? Ti by neměli zaplatit studium, které jim zaplatili spolubližní?

Kdy si uvědomíme, že vzdělaná populace podmiňuje společné bohatství? Kdy se nastaví systém tak aby neodcházeli (aby se mzda skutečně odvíjela od efektivity a společného prospěchu, kterou práce přináší ostatním) a aby daňový poplatník neplatil na jejich úkor politické a jiné (pár jsem jich zmínil výše) lehkoživky? Kdy přestanou být astronomicky odměňováni telemarketingoví parazité, kteří jsou prospěšni akorát tak sami sobě?
02. 01. 2011 | 11:10

myslím napsal(a):

Proč tento blog?
No ono to může být velmi jednoduché. Podotýkám "může být".
Zvednu-li plat výkonným lékařům, mohu začít křičet, že já mám stejný plat jako obyčejní lékaři a že se mi musí přidat, protože je učím.
Ergo kladívko když je učím, umím toho víc, a teda mi přísluší více peněz (komparativní výhoda?)!

Uvedený princip je z praxe.
02. 01. 2011 | 11:11

Honza999 napsal(a):

Béda

Paradoxně zrovna ekonomové svým odchodem do ciziny nám naopak mohou jen prospět tím, že nebudou devastovat ekonomiku u nás, ale u konkurence... :-)

Technici a vědci... Ano, i jejich odchody jsou nepříjemné. Je ale otázka, zda četnost jejich odchodů je natolik závažná, aby nás bezprostředně ohrožovala na zdraví a životě. Nemám o tomto bližší informace a proto si netroufám toto posuzovat. Ale stoprocentně jejich vzdělání bylo podstatně levnější než vzdělání lékařů, takže svými odchody způsobují nižší škody. Tedy, odhlédneme-li od ztrát TEORETICKY způsobených tím, že plody jejich práce jsou zužitkovávány jinde.. I zde se cítím nucen zdržet se komentáře, protože tyto "zisky" jsou čistě hypotetické, technik či vědec totiž může za drahé peníze "bádat" celý život, aniž cokoli přinese.

Závěr - nutno řešit napřed závažnější problémy.
02. 01. 2011 | 11:24

KAteřina napsal(a):

Žasnu, jak málo lékaři vnímají druhou stranu: nespokojenost a leckdy zoufalství pacientů, se kterými se jedná hůř než s dobytkem. Hamižnost a úplatnost většiny doktorů. Vydírání a manipulování pacientů jsou naprosto běžné. Péče pouze pro kamarády a rodinné příslušníky. To, že se lékaři chovají slušně k lidem, kteří mají vliv a moc, je jen trapné. Pokud si lékaři stěžují na chyby v systému, měli by si být vědomi toho, že tento systém vytvořili především ministři zdravotnictví - všichni lékaři a jedna zdravotní sestra. Neznám žádnou jinou profesní skupinu, která by masověji podporovala ODS. Argumenty, které na svou podporu předvádějí, jsou nepřesvědčivé.
02. 01. 2011 | 11:39

Luba napsal(a):

Jan Pyane v roce 1994 v článku "Ekonomika a zdravotnictví":

(...)Zde se opět ukazuje jistá jedinečnost zdravotnictví, a zejména medicíny samotné, jež tkví v tom, že naučit se léčit trvá mnohem déle než naučit se cokoliv jiného; je jen poskrovnu oborů, v nichž by se jistého standardu dosahovalo až po pětadvaceti rocích usilovného studia a výcviku, kdežto v medicíně je tento předpoklad běžným požadavkem: lékař před čtyřicítkou je jen zřídka kdy špičkový.
(...)

Po ukončení samotného šest roků trvajícího studia na fakultě nezná začínající lékař téměř nic a léčit samostatně zdaleka ještě není s to.

Avšak po mnoho roků střádané vzdělání, získané za cenu značně asketické píle, se musí promítnout do odměny za vykonanou práci, a tudíž plat lékaře musí být srovnatelný s platy v jiných povoláních, podobně špičkových a odpovědných, například soudce, důstojníka armády, pilota letadla a podobně.

Naopak jen v případě takto honorované práce lékaře lze před tím od studenta chtít, aby si své studium platil a v případě chudoby si na to i vypůjčil.

Avšak kromě vzdělání se od lékaře i dalšího personálu očekává ještě cosi jiného, o čemž je těžké i jen se vyjádřit, natož to vyžadovat a chtít honorovat, či dokonce naučit, a tím je opět jistý typ pohnutky, totiž láska k bližnímu či obecně odhodlání provozovat více či méně charitativní činnost.

Vlastně se každý lékař musí v každé chvíli setkání s pacientem rozhodnout, kterým směrem se bude ubírat, totiž jestli bude své služby prodávat, či dávat („Gescheft“ či „Geschenk“), a to se může moment od momentu měnit: běda, když se ony formy života zamění a lékař prodává to, co by měl dávat, či naopak.

Taková záměna jinde, například v oblasti sexuality, znamená hrubou urážku: odpočítat mzdu partnerce po jejím odevzdání se z lásky je krajně cynickým výsměchem; a naopak citovat romanticky zamilované verše prostitutce je zase zesměšněním sebe sama.

Tudíž i každý systém poskytující zdravotnictví určitý řád musí s touto lidskou ochotou, ochotou lékaře i dalšího personálu darovat něco navíc, počítat a podle toho i upravit odměňování: pro morálně vyspělého pracovníka ve zdravotnictví je urážlivé, když musí kalkulovat s každým svým vyšetřením či ošetřením jen kvůli tomu, aby si vydělal průměrnou mzdu.

Zde je třeba zdůraznit, že řadu zdravotnických služeb ani nelze bez tohoto charitativního odhodlání zajistit, když to, co pacient často potřebuje, je zejména lidská blízkost, která se nedá koupit, a tudíž stát může hrát leda okrajovou roli v tom, že vytváří pro onu charitativní činnost legislativní i materiální podmínky.
(...)

Podobnou motivaci k oběti, ve zdravotnictví tak rozšířenou, lze sice najít i v jiných oblastech života, avšak jen vzácně, a tudíž s ní není třeba příliš počítat; za takových okolností ovšem mohou ekonomové poměrně snadno využít své pojetí vycházející z původní lidské motivace obchodovat, podnikat a hospodařit, totiž usilovat o zisk a ten pak vrhnout opět do investic coby prostředek k zisku dalšímu či konzumovat v cílové podobě bez návratnosti.

Avšak ve zdravotnictví je tomu poněkud jinak, poněvadž pohnutka oběti se zde vyskytuje daleko častěji, a dokonce lze tvrdit, že ona pohnutka ve zdravotnictví převažuje a vlastně tkví v samotném jeho jádru.

Taková pohnutka se ovšem vymyká kalkulaci a z těchto důvodů lze zdravotnictví napnout na prokrustovské lože tržních vztahů vlastně jen zčásti.
(...)

Zdroj:
http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/3455
02. 01. 2011 | 11:40

Jan Samek napsal(a):

Chudák Kant se musí obracet v hrobě . Kant především tvrdil , že existuje na okolnostech nezávislá nutnost mravního jednání . To znamená , že není možné vydírat celou společnost i kdyby byla určitá profesní skupina sebevíc nedoceněná . To vy pane doktore samozřejmě víte . To co jste stvořil je vědomá manipulace nikoli etický rozbor skutečného jednání " odcházejících" lékařů . Především mi nějak není jasná pointa vašeho blogu . Ministr Heger je , i podle vás, člověk na svém místě , ale situaci v současné chvíli řešit nedokáže . Takže jaké řešení navrhujete vy ?
02. 01. 2011 | 11:45

Petr B. napsal(a):

Na Klausův trapný a ubohý projev nemá ani smysl reagovat. Na druhou stranu se jedná o faktické odstavení Nečase z vedení ODS i vlády a jeho opětovné nahrazení Klausem coby "nadstranickým" a "neaktivistickým" presidentem (toto Klaus sliboval v roce 2003 i v roce 2007, když se vymezoval oproti "aktivistickému" Havlovi).

ODS se svými poskoky TOP a VV nemohou lékařům přidat na platě z těchto důvodů:

1/ Musely by mohutně zvýšit "regulační" poplatky, ale toho se bojí a bylo by to trapné i pro jejich lidi v Ústavním soudu, kteří schválili přímé platby v rozporu s ústavou pod záminkou, že tyto platby jsou natolik nízké, že pacienty "neškrtí" a že se pacienti sami mohou regulovat. Pořád není vhodná doba na mohutné zvýšení přímých plateb.

2/ Nemohou zvýšit zdravotní pojištění, protože by to bylo proti jejich filosofii, která spoléhá na očistný účinek spoluúčasti oproti pojištění.

3/ Nemohou přidat lékařům ze státního rozpočtu, protože by to znamenalo zvyšování dluhu a oni se snaží dluhy snižovat.

4/ Spoléhá se na úplnou privatizaci zdravotních zařízení a pojišťoven. Pak bude za vše odpovědná "neviditelná ruka trhu" a vláda nebude mít žádnou zodpovědnost. Tržní subjekty ve zdravotnictví si všechny finanční prostředky vezmou od pacientů. Pouze konkurence je bude omezovat. Toto však nebude moci být zavedeno hned, může to trvat i několik let. To je ona oslavovaná reforma mohutně podporovaná Klausem.

Z výše uvedených důvodů jsou současné požadavky lékařů nazývány Klausem jako vydírání a nebudou splněny.
02. 01. 2011 | 11:48

Gerd napsal(a):

Pokud tuto diskuzi bude číst někdo z MZ nebo zdravotních pojišťoven, napadá mě pár možností, jak situaci řešit po odchodu lékařů:

1. Lékař v ČR (nebo znalý českého jazyka) určí diagnózu a na složitou operaci se doveze kompletní tým z jiné země (a je po jazykové bariéře).

2. Lékař v ČR (nebo znalý českého jazyka) určí diagnózu a na operaci se pacient odešle do ciziny.

3. Zahraniční lékař bude umět anglicky a s mladšími pacienty se domluví snadno. Pro starší pacienty tu budou lékaři s ruským jazykem. Kdo z pacientů zameškal ve škole, bude se muset
dovzdělat.

Pak už je jen na zdravotní pojišťovně, zda nasmlouvá danou operaci v Polsku, Německu, Slovensku, Ukrajině nebo Rusku. Zvláště v případě Ukrajiny nebo Ruska lékaři nejsou o nic horší, než ti čeští.
02. 01. 2011 | 11:53

Béda napsal(a):

KAteřina,

dovoluji si oponovat. Má rodina se vždy setkávala s velice vstřícnými, lidskými a odborně zdatnými lékaři. Lékaři jsou již 20 let denunciováni politickými příživníky do postavení námezdných nevolníků. Přitom ti političtí příživníci, kteří jim určili místo v mzdové hierarchii jim v ohledu pracovního nasazení, zodpovědnosti a morálky nesahají ani po kotníky. Nemluvě o přímém - i nepřímém finančním ohodnocení práce, které je u obou kategorií přesně v obráceném gardu. Odpovědní, vysoce kvalifikovaní, pracovití lékaři jsou odměňováni zlomkem mzdy privilegovaných, neodpovědných politických flákačů a příživníků.

Kolik desetiletí bude ještě potřeba aby se to změnilo a práce lékaře došla stejného uznání jako práce soudce, politika anebo vyššího státního úředníka?
02. 01. 2011 | 11:58

Občan napsal(a):

Na protestní akci lékařů mi vadí asi jediné - že je nesmírně sobecká. Nikoli však vůči pacientům...
Místo aby protestovali za ZDRAVOTNÍKY, tedy za sebe, sestřičky a "sestříčky" a veškerý pomocný personál, bez něhož NEJSOU SCHOPNI svou profesi vykonávat, protestují lékaři jen sami za sebe.
Na druhou stranu ovšem nechápu mlčení odborové organizace pracovníků ve zdravotnictví, že protestní akci nesjednotila s LOK. Nevím, co od svého pokorného mlčení očekává, tato vláda rozhodně zdravotnickému personálu nepřidá ani korunu a pracovní podmínky mu také nezlepší.

Bez fungujícího zdravotnictví se neobejdeme a lékaři to dobře vědí. Jsou jedinou profesní skupinou, jež si takový rasantní protest může dovolit a má určitou šanci, že bude úspěšný. Ostatní profesní skupiny by si z ní přesto měly vzít příklad a postupovat stejně. Snad by potom parlament i vláda pochopily, že bez fungujíchc veřejných služeb a správy se žádný stát na světě neobejde a nefunguje. A že lidé, kteří v těchto oborech pracují, si zaslouží mzdu zajišťující důstojné živobytí. On si ji, ostatně, zaslouží každý.

Obejdeme se bez prodavačů, uklizeček, řidičů tramvají, busů, vlaků, učitelů, policistů, úředníků, cestářů, zemědělců a mnoha dalších profesí? Pokud je někdo schopen odpovědět si na tuto otázku ANO, pak asi žije velmi izolovaně a je hospodářsky ZCELA soběstačný. Nemyslím, že by se v ČR někdo takový nacházel.

Přesto jsou všichni ti, jejichž práce je nám potřeba k přežití, neustále přesvědčováni, že se mají uskrovňovat ve prospěch bankéřů a různých bohatců, jimž je naopak (dle přesvědčení vlády) třeba stále přidávat. A já si kladu otázku "Proč?". Kdokoli z běžných lidí se bez bankéřů a bohatců docela dobře obejde. Obejde se bez finančních derivátů a dalších finančních nesmyslů, jež nic neprodukují a naopak připravují o peníze ty, již je kryjí svou prací. Celý současný ekonomický "systém" mi připadá stále zvrácenější. Ti, kdo něco produkují, jsou na jednu stranu nuceni produkovat za stále nižší mzdu a za horších podmínek a na druhou stranu jsou nuceni kupovat cokoli pro své vlastní přežití za stále vyšší ceny a ve stále nižší kvalitě. A celý ten systém přežívá jen za cenu stále rostoucích nákladů na represivní opatření, jež mají těm slabším zabránit v tom, aby se jej zbavili. Obávám se, že až tentokrát nastane prozření, nebude to žádný "samet"...
02. 01. 2011 | 11:59

občanka napsal(a):

Souhlasim s Kateřinou: Ministři zdravotnictví byli (až na dvě krátké výjimky) lékaři. Lékaři jsou nejčastěji zastoupenou profesí v parlamentu, lékaři ve volbách dostávají více hlasů, než jiné profese, jsou nejlépe organizovanou profesní skupinou. Na druhou stranu jsou schopni zvolit do svého čela lidi jako je Rath (což nesvědčí o vysoké inteligenci). Kdyby opravdu chtěli, mohli dávno systémy vzdělávání, investic, zdravotních pojišťoven a další, změnit. Sílu na to rozhodně mají větší, než jiné profese. Z toho soudím, že většině současný "marasmus" vyhovuje a že z něj profitují. Existuje ovšem menší skupina lékařů-zaměstnanců v nestátních nemocnicích, kteří mají tabulkové platy a ti si ztěžují. I proto ta současná akce oslovuje zejména lékaře v nemocnicích. Neslyšela jsem, že by odboráři objížděli soukromé ordinace lékařů-praktiků.
Bohužel my, daňoví poplatníci, všechno platíme (a je to skoro 300 mld. ročně) a nemáme na věc žádný vliv. Zatím nám lékaři jen vyhrožují. To je zřejmě příčina, že v diskuzích nacházím: neděkujte, a konečně odejděte. I tak je to dnes ve zdravotnictví o štěstí: buď přežijete, nebo zemřete. Tuhle situaci známe jako pacienti, není pro nás nová. Máme dost strach, když už musíme do té nemocnice jít. Tím, že náš strach vědomě zvětšujete, zpronevěřujete se své přísaze.
02. 01. 2011 | 12:08

občanka napsal(a):

Oprava: ve státních nemocnicích
02. 01. 2011 | 12:10

Občan napsal(a):

To LUBA (02.01.2011 11:40:30):

To je velmi zajímavá citace. A dnes velice aktuální. Ano, to je to dilema, před než jsou stavěni zdravotníci. Lidský, citlivý přístup k pacientům, nebo totální komerce?
Vláda říká nám všem, že jejím cílem je "laissez faire" - tvrdý sociální darwinismus, v němž přežije jen ten s nejostřejšími lokty. Ale proč by potom měli být zdravotníci, učitelé, záchranáři a policisté (jich se to nejvíce týká) výjimkou, která bude stále přinášet oběti a pracovat z jakéhosi altruismu? Žádáme od nich nesplnitelné. Volání po "výkonu POVOLÁNÍ" je možné za socialismu, kdy je určitá mzdová nivelizace kompenzována šíří snadno dostupných sociálních a veřejných služeb a malou výší životních nákladů a agresivity.

Pakliže ale má platit sociální darwinismus, pak z něj nelze vyjímat žádné sociální skupiny, žádat od nich "výkon povolání" a apelovat na nějakou sociální citlivost. Myslím, že to je to, co nám lékaři svou protestní akcí říkají.
02. 01. 2011 | 12:10

Béda napsal(a):

Občan,

souhlas. Ten egoismus mi vadí taky. V rámci své profesní komory a nátlakovými akcemi bojují pouze sami za sebe. Proč ne i za sestřičky a střední zdravotní personál - různé rentgenoložky, instrumentářky, zdravotní laboranty... to je mi záhadou.
02. 01. 2011 | 12:10

SuP napsal(a):

Už mě tuhle jalové debaty unavují. Pan Payne tady předvedl skoro nestravitelný elaborát, aby ve výsledku dal zapravdu všem.
Bez ohledu na to, že je to už aspoň desátý pokus na stejné téma, zatím zde nepadlo to podstatné, že celý spor má dvě hlavní roviny. Jedna je o právu lékařů na odpovídající odměnu za práci a o právu jít hledat obživu tam, kde budou mít tuto podmínku lépe splněnou. Jenže tohle právo doktorům nikdo neupřel a ani upírat nebude (ani nemůže).
Druhá rovina je ale ta, která tady přiživuje politické "nepřátelství" ve společnosti. Akci vzala jak je tady zvykem do rukou zase nějaká obskurní marketingová agentura, která aniž by brala jakoukoliv zodpovědnost za masu doktorů, kteří si na téhle akci naběhnou, klidně riskovala zásadní narušení státního zdravotního systému. Ponechám stranou, že vedlejším efektem klidně mohlo být i opětné vyvolání pádu vlády, když se to u nás stává takovou oblíbenou lidovou taškařicí.
Jak se ukazuje, k akci se nepřidalo ani 10% doktorů, takže se v zásadě nic moc nestane a doufejme, že to umožní "celkové pročištění děje". Když poslouchám ty nabubřelé řeči jednoho z hlavních organizátorů o tom, jak odchody znemožní další fungování zdravotní péče u nás, začínám si doktorů vážit. Ukázali, že nejsou pouhým manipulovatelným stádem nezodpovědných asociálů, jak nám je jejich LOK hodlal vykreslit touto akcí.

A hoši z levého břehu, co tady zase začínáte demagogovat něco o "trhu", byste si měli uvědomit, že celý systém zdravotní péče, pokud ho provozuje stát, nemá s volným trhem nic moc společného. Naopak každý doktor, který jde medicínu studovat ví, jak je systém nastaven a je jeho rozhodnutím, jestli ho chce nebo nechce akceptovat. A že je tu pro něj silná motivace společenské prestiže plynoucí i z toho, že je to jediný obor, kdy smí vykonávat činnosti, které nesmí dělat nikdo jiný a jakékoliv amatérské fušování je trestné. Což se nedá říct téměř o žádném dalším oboru lidské činnosti.
02. 01. 2011 | 12:15

Béda napsal(a):

Občan,

Zajímavá je taky metoda vlády založená na Rozděl (postav proti sobě různé skupiny zaměstnanců, různé sociální skupiny...) a panuj(měkj klid na (privatizační a tunelářskou "antikorupční" práci!

Zatímco kupř. velice "odpovědným" politikům a nepostižitelným soudcům krátí mzdu o 5%, učitelům zachovává tarify a přidává, vojákům ubírá o 10%, lékařům, sestrám, hasičům, policistům pracujícím ve směnném provozu ubírá "10", veskutečnosti však (protože jejich mzda se odvíjí od rušených tarifů - práce přes čas, zasvátek, osobní hodnocení...) jim ve skutečnosti ubírá 20 až 40%. Přitom tvrdí, že ve státní sféře snižuje mzdy o 10%.

Vskutku zajímavé. Proč by s tím trvale nedoceněni (20 let) lékaři a zdravotníci obecně měli být svolni?
02. 01. 2011 | 12:20

Občan napsal(a):

Díky Lubo!

Luba zde ocitovala proměnu Jana Payneho, jež proběhla od r. 1994 do r. 2007 (02.01.2011 11:09:45 a 02.01.2011 11:40:30). Velmi poučné a doufám, že jste si to všichni pečlivě přečetli.

Věřím, že Payne by v takovém džungolidním systému nalezl velkou zálibu. Zejména, pokud by si dohodl s pojišťovnou či pojišťovnami zajištění monopůlku na některý segment zdravotní péče v určitém regionu. Již dnes je mimo Prahu velký problém sehnat odborného lékaře (třeba endokrinologa), pacient za ním musí jet desítky kilometrů daleko, čekat v přeplněném pořadníku několik měsíců a brát si dovolenou, protože zaměstnavatel mu celodenní výlet za zdravotní péčí samozřejmě netrpí.
Kam by nás přivedla totální privatizace zdravotnictví a zdravotního pojištění dle Paynova receptu, to můžeme vidět v Africe nebo v USA. Ostatně i částečná privatizace zdravotnictví a zdravotního pojištění nás přivedla do těch s...ek, v nichž se teď potácíme.
02. 01. 2011 | 12:23

Občan napsal(a):

SuPe (02.01.2011 12:15:41), přečtěte si ty dvě Payneho citace od ID Luba. Po seznámení se s Paneho myšlenkovým veletočem pochopíte i prázdnotu toho blogu.
02. 01. 2011 | 12:25

Lex napsal(a):

Pokud jde o "problém" nemocničních lékařů - a upozorňuji výhradně nemocničních, tedy de facto námezdních prodavačů "pracovní síly", protože ambulantních specialistů a praktických lékařů coby podnikatelů svého druhu, se to netýká, ti jsou příjmově úplně někde jinde, a ti se navíc stavějí proti těm nemocničním - skoro vše už bylo řečeno, snad jen ne to, jaké jsou jejich skutečné tarifní platy - proto račte zde http://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/SearchResult.aspx?q=2009&typeLaw=zakon&what=Rok&stranka=10 příloha č. 3 k Nařízení vlády č. 201/2009 - doktoři jsou myslím ve 12 a 13 platové třídě.

Na co však chci poukázat, je tato věta pana autora: "Proč tudíž nežádáme Rusko o snížení cen plynu?"
Pane Payne, bez urážky, Vy fakt nevíte, že cenu plynu, stejně jako ropy a vlastně všeho, s čím se obchoduje na burzách, nestanoví žádné státy, ale "Wall Street"? To je totiž ten trh, který pracuje s "komparativní výhodou"! Minul jste při tomto výstřelu pověstnou stodolu.
02. 01. 2011 | 12:29

Občan napsal(a):

To Béda:

Proto se nad tím zamýšlím a proto jsem také řekl, že to je jediné, co mi na protestu lékařů vadí :o)
Pro mlčení odborové organizace zdravotníků nemám pochopení, protože kvalifikovaný zdravotnický a pomocný personál ne pro práci lékařů nezbytný a pro chod zdravotnictví jakbysmet. Měli jedinečnou příležitost dát najevo oběma stranám - tedy vládě, ale i sobeckým lékařům, že BEZ NICH se neobejdou. Škoda promarněné příležitosti.

Ano, i v tom druhém (rozděl a panuj) máte naprostou pravdu. Tato vláda tu cíleně vyvolává třídní nenávist, aby získala prostor pro represe proti očekávaným sociálním nepokojům. Jen v tom svém vyvolávání zatím dokázala dožrat právě ty, jež bude při boji za udržení se u moci nejvíc potřebovat - totiž ty represívní složky...
02. 01. 2011 | 12:32

mb napsal(a):

sup napsal: A hoši z levého břehu, co tady zase začínáte demagogovat něco o "trhu", byste si měli uvědomit, že celý systém zdravotní péče, pokud ho provozuje stát, nemá s volným trhem nic moc společného.

tak to přece není ...

doktor, jde li za lepším ( = do zahraničí) se chová tržně, maximalizuje svůj zisk ...

je to z hlediska satanistické i neoliberální ideologie naprosto v pořádku ...

akorát musí zaplatit peníze za vzdělávání, aby státu něco vrátil, jinak nemá k státu ( české republice) žádné závazky .... proto slova Klause opustíš li mě - zahyneš .... Klausovými slovy naprosto ale naprosto falešná ..... směšná ... a tristní .... njn
02. 01. 2011 | 12:35

ventos napsal(a):

eh, autor je zcela mimo reálný svět a ještě učí, doufám že na jeho přednášky a semináře se hlásí jen hodně málo studentů
02. 01. 2011 | 12:38

KAteřina napsal(a):

K argumentu, že osvojení lékařství trvá nejdéle je nutno dodat, že zase k tomu není nutné mít nějakou obzváštní inteligenci nebo tvůrčího ducha, stačí mít dobrou paměť. Lékařství je suma vědomostí nashromážděných za tisíce let, je to jakési společné dědictví lidstva. Jen naši lékaři to nevědí a domnívají ce, že je to jejich osobní vlastnictví, které se snaží prodat co nejdráž. A k nákladům na zdravotní péči: jako pacientovi je mi jedno, jestli mou chorobu diagnostikujete poklepem a poslechem nebo pomocí drahých diagnostických přístrojů. Jestli vy k tomu potřebujete tomograf, pak by vaše odměna měla být nižší, ne vyšší.
02. 01. 2011 | 12:46

SuP napsal(a):

Občan -
Když už mě oslovujete, pak mě tedy zajímá Váš názor a ne názor Luby.
To mi vadí na těchhle diskusích, že (a zase to děláte většinou vy-levičáci) s každým polemizujete přes názor někoho třetího a ne přes svůj.
Jak kdysi poznamenal jeden z významných myslitelů - "To je nahovno taková práce!"
02. 01. 2011 | 12:46

PatientO.T. napsal(a):

Už jsem o tom psal víckrát, ale stejně mi to nedá.
Proč by jen lékaři odcházející do zahraničí měli splácet náklady na vlastní studium. Proč nechtít totéž třeba od MUDr. et Mgr.Langera, který vystudoval dvě státní školy, obory lékařství a právo, a přitom se věnuje "politické ekonomii" a stínovému ministerstvu lásky? Proč nechtít totéž např. od všech europoslanců, od všech ostatních vysokoškoláků, kteří odešli do ciziny, případně od všech, kteří pracují mimo vystudovaný obor?
02. 01. 2011 | 12:52

mb napsal(a):

to patient o.t. .... asi bych vám měl odpovědět já, na vaši otázku proč ...

jedná se o legitimitu lékařské vzpoury / nátlaku / exodu ...

takto ( bez vrácení peněz ) je to minimálně eticky / ekonomicky / fakticky SPORNÉ ...

kdyby lékaři své náklady na studium ( zde v čr ) uhradili ...

NIKDO BY JIM NIC NEMOHL VŮBEC VYČÍTAt (popel)

zdravím vás ...

(váš příklad s langerem ... aspon je v čr ... byť pro me za me by čr mohl klidně opustit ...)
02. 01. 2011 | 13:05

Občan napsal(a):

SuPe,
to NEJSOU názory Luby, ale AUTORA BLOGU!!!!! Ona je jen ocitovala. Fakt jste tak zaslepenej tou svojí ideologií, že už ani nejste schopen pořádně přečíst, co je tu napsáno?

Ale asi jo, když to tu tak okatě předvádíte. Já na Vás kašlu, ale když už tu "filosofujete", tak alespoň laskavě podívejte o čem.

To je potom fakt "na hovno, taková práce" (cenzore, pouze cituji SuPa a i ten pouze cituje!!!). Vizitku jste si tím namaloval sám...
02. 01. 2011 | 13:05

Béda napsal(a):

KAteřina,

vy jste asi ještě neslyšela nic o povinném systému vzdělávání (který je navíc u lékařů nutně doplňován samovzděláním) ve zdravotnictví, že? To co tvrdíte možná platí pro politiky a jiné obory. Rozhodně ne pro lékaře a zdravotnické specialisty.
02. 01. 2011 | 13:06

SuP napsal(a):

PatientO.T. -
Ačkoliv s přítelem Rumcajsem souhlasím skoro ve všem, tahle jeho vize mi přijde taky ujetá. Jenže u něj věřím, že na to časem přijde, což nesdílím u spousty jiných daleko blbějších názorů, taky zde prezentovaných a často ve větším měřítku.
02. 01. 2011 | 13:10

Občan napsal(a):

To Pacient O.T. (02.01.2011 12:52:57):

Souhlas. Skoro každý, kdo něco vystuduje a pak se odebere vykonávat jnou profesi, by měl hradit náklady na své vzdělání, protože pak zbytečně zabíral místo někomu, kdo by v oboru zůstal. Skoro říkám proto, že v některých případech pro takový odchod existují objektivní důvody (nemoc, úraz, nemožnost najít práci v oboru).

Ostatně, za bolševika to bylo zcela běžné. Kdo vystudoval na náklady zaměstnavatele, automaticky se zavazoval k odpracování studia. Stejně tomu bylo, pokud legálně odcházel do zahraničí - pak musel studium uhradit.
02. 01. 2011 | 13:11

Občan napsal(a):

To PatientO.T.:

Omlouvám se za zkreslení nicku :o)
02. 01. 2011 | 13:12

SuP napsal(a):

Občan -
Vy jste si zase sám odpověděl. Je jedno, jestli jste chtěl, abych se vyjadřoval k názoru Luby nebo autora. Psal jsem, že když chcete, abych s Vámi diskutoval, tak o Vašem názoru a ne o názoru třetí osoby.
Mimochodem prázdnost tohodle blogu jsem konstatoval ve svém příspěvku. Škoda, že jste si ho nepřečetl. Tolik to dalo práce.
02. 01. 2011 | 13:15

SuP napsal(a):

Občane -
V tom svatém rozhořčení by Vám nemělo utíkat, že ti, kdo opustili "svůj" vystudovaný obor, v něm zřejmě nechyběli. Jinak by ho neopustili. Blbý, co?
Zlatej bolševik, jak to uměl ošetřit!
02. 01. 2011 | 13:19

Občan napsal(a):

No SuPe, když tu diskutujeme na blogu, napsaném Janem Paynem o jeho názorech, tak předpokládám, že si ty názory přečteme a diskutujeme O NICH. A přikládáme k nim své názory. Což činím.

Vám jsem si jen dovolil doporučit DALŠÍ názory autora, ocitované v příspěvcích k blogu. K nimž jsem se již také vyjádřil - tedy vyslovil své názory na ně. A týkalo se to právě VAŠÍ poznámky k prázdnotě tohoto blogu, již jsme také četl.

Za což se Vám omlouvám a můžeme se zase dál pokojně míjet.
02. 01. 2011 | 13:24

PatientO.T. napsal(a):

Nebudu hodnotit jednotlivé požadavky odcházejících lékařů (nejedná se jim totiž pouze o výši platů).
Musím ovšem zdůraznit, že zcela chápu formu protestu, kterou zvolili. Akce Děkujeme, odcházíme byla vyhlášena na jaře 2010 (tedy v době, kdy se největší naděje na budoucí vládnutí připisovaly Paroubkovi a spol.). Neslyšel jsem, že by kdokoli z politiků vedl s protestujícími nějaké jednání, o kterém by se dalo říct, že směřuje k dohodě... Co tedy dělat jiného, aby si zodpovědní všimli?
02. 01. 2011 | 13:28

Občan napsal(a):

To SuP:

Ti, co opustili svůj obor, byli nahrazeni jinými, již jej vystudovali také. Tedy nikoli že jich ubylo, ale byli vystřídáni. Proto by ti odešedší obvykle měli uhradit svá studia.

Jo, zlatej bolševik. Měl svý mouchy, pár z nich byly docela tlustý masařky, ale na normálních obyčejnejch lidech mu záleželo.
02. 01. 2011 | 13:29

mb napsal(a):

patient o.t. ... zřejmě jste pominul mou odpověď ....

sup .... zřejmě jste pominul mou odpověď ....

/ pro patient ... chtějí tedy lékaři odejít ? ( ať jdou) nebo chtějí pouze vydíráním zvýšit své platy .... ? /

zdravím ...
02. 01. 2011 | 13:34

SuP napsal(a):

Občan -
--- Míjím ---.
:-)
02. 01. 2011 | 13:35

Občan napsal(a):

To MB:

Část z nich skutečně odejde - do ciziny nebo na "volnou nohu". Část se vrátí, ale dala jasně najevo, že už nebude nastavovat hřbet.
Všichni dohromady nám také nastavili zrcadlo. Ukázali nám, že to jde a že bychom se měli jako oni zachovat také. Že bychom se měli přestat bát a tak, jako vláda nebere žádné ohledy na zaměstnance a na slušné zaměstnavatele, přestaneme brát ohled na ni a na její asociální politiku. VŠECHNY nás totiž vláda a zaměstnavatelé nahradit nedokáží a TOHLE by si měli uvědomit.
02. 01. 2011 | 13:40

Čochtan napsal(a):

Ivane Hochmane,
"Už si odsouhlasili doživotní beztrestnost."
Myslíš že to bude někoho zajímat, až je budou tahat na lucerny ?
02. 01. 2011 | 13:44

PatientO.T. napsal(a):

2 mb:

Také zdravím.

Požadovat vrácení školného nelze, není pro to opora v zákoně, a už vůbec nelze přemýšlet o tom, že by se tohle vracení týkalo pouze absolventů jednoho oboru.
Zajímavé je, že nikdo neuvažuje o tom, že zpětná úhrada školného by se vlastně mohla a měla dotýkat jakéhokoli exulanta, který absolvoval vzdělání nad rámec povinné školní docházky. Nikdo také neuvažuje nad tím, jak by se muselo vracet vrácené školné lékaři navrátivšímu se z ciziny třeba po pěti letech...
;-)
02. 01. 2011 | 13:45

Luger napsal(a):

Vrána vráně oči nevyklove.
02. 01. 2011 | 13:48

SuP napsal(a):

mb -
Omlouvám se. Ale taky zas až tak nesouhlasím.
Totiž ..."doktor, jde li za lepším ( = do zahraničí) se chová tržně, maximalizuje svůj zisk ...

je to z hlediska satanistické i neoliberální ideologie naprosto v pořádku ......"

Totiž maximalizovat svůj zisk se snaží i každej blbec, třeba tím, že nakupuje "v akci" extrémně zlevněné zboží, které nepotřebuje. A to tržní není, i když velmi časté.
A co se týká zatřídění téhle neotřelé myšlenky do ideologických kategorií je třeba si uvědomit, že toto třídění je umělé a nevytvořil jej trh, nýbrž jeho odpůrci.

Nevím jak podle Vás, ale podle mě doktorům nejde o "zisk", ale o pocit. Nechovají se tudíž tržně, ale racionálně. Těžko Vám můžu uznat, že se někdo může chovat "tržně", pokud je součástí státem hrazenéhgo systému. Naopak tržně by se měl snažit zachovat stát (kdyby to uměl), aby dokázal najít cestu, jak požadavky doktorů uspokojit, nebo aspoň nastínit vizi, kdy to bude schopen udělat.
02. 01. 2011 | 13:49

mb napsal(a):

jj ... patient ... je to komplikované ( ne že by to však nešlo, že ...)

jenom jsem chtěl dosáhnout shody v názoru ... že bez vrácení nákladů na studium ... je organizovaný lékařský exodus minimálně (eticky, fakticky, ekonomicky) problematický ....

Kdyby sami lékaři přišli s tezí ... ano ... my státu vrátíme náklady na naše soukromé vzdělání ....

a teď už nám státe / společnosti můžeš políbit šos ....

takhle nějak bych to viděl / četl .....

to občan ... máte určitě v nějakém ohledu pravdu ... já lékařům neubírám právo na protest a boj za lepší podmínky a platy ...

s tím jedním přípodotkem ... tj. jejich (´státní´) náklady na vzdělá(vá)ní ...

nic víc, nic míň .... zdravím ...

( mimochodem ministr zdravotnictví celkem konzistentně ukazoval jak se ten podíl doktorského platu vůči průměrnému platu zvyšuje ... ale že to jde pomalu, doktoři to chtějí skokem ....

já jako učitel bych chtěl 130% průměrného platu v zemi abych měl mj. úctu (těch hloupějších) žáků ... aby i ti věděli, že se vzdělá(vá)ní a práce učitele vyplatí ...

no nic .... zdravím ....
02. 01. 2011 | 13:50

SuP napsal(a):

Občan -
Trochu děláte účet bez hostinského. Vy snad už víte, jak to dopadlo?
02. 01. 2011 | 13:52

mb napsal(a):

aha supe ... myslím že jste to opět rozmlžil ( já vašemu přístupu úplně / zcela nerozumím )

píšete o lékařích: Nechovají se tudíž tržně, ale racionálně.

přece ... v ústech neoliberálních mantriků .... tržní a racionální chování splývá v jedno ....

chci li získat vyšší plat ... a v zahraničí mi jej poskytnou ... pak přece odejdu li ven, chovám se i tržně i racionálně i maximalizuji svůj zisk ....

a je to naprosto v pořádku ne ???

lékaři se ze svého osobního hlediska tržně chovají ( a je to tak správně ...)

takže naprosto nerozumím, když apologet volného trhu bez přívlastků doktory cejchuje a nálepkuje ... a říká jim, že opustí li Klause ... zahynou ...

no nic ... klasický Klausův hnus .... :-)
02. 01. 2011 | 13:55

PatientO.T. napsal(a):

2 mb:

Řešení je jednoduché: školné plně placené studenty... Nemyslím ovšem, že by na něm společnost vydělala.
:-)
02. 01. 2011 | 13:57

SAKRA !!! napsal(a):

Elektrotechnici také musí mít vzdělání, zkoušky, praxi, aby mohli samostatně...a vydírají kvůli svým nízkým platům, ani ne polovičním, co mají lékaři? NE !
02. 01. 2011 | 13:57

SuP napsal(a):

mb -
To si budete muset nechat vysvětlit od těch mantriků.
A nedělejte ze sebe Švejka. Zrovna jsem si říkal že bych si Vás měl začít považovat, pokud jste učitel.
02. 01. 2011 | 13:59

mb napsal(a):

to patient ... já také nemyslím že by na tom společnost vydělala ... ale vy musíte odlišovat soukromé ( lékař chystající se do zahraničí) a společenské ( zájem společnosti na kvalitní práci lékaře v republice ) ... takže jako si platí školné zahraniční studenti vzdělávající se v čr ... proč by školné neměli platit medici, hodlající v budoucnosti českou republiku opustit .... bylo by to spravedlivé .... ( vůči společnosti i vůči lékařům ...)
02. 01. 2011 | 14:01

Ujo napsal(a):

Patient
Kdo říká, že by měli platit náklady za studium z mých daní jen doktoři? Měli by platit všichni.
Už jste viděl ekonomy,právníky, architekty, učitele, kteří by použili kolektivní nástroj vydírání? Kolektivně podávali výpovědi a dělali vše proto aby se jejich obor zhroutil? A tady je to odpornější o to,že si berou za rukojmí nemocné. Chcete jít ven? Jděte. Zaplaťte školné, najměte si byt pro celou rodinu, vezměte úvěr na ordinaci, zaplaťte tlumočníka a jděte.A ještě jedna důležitá věc. Když budete léčit individuálně ponesete riziko chybné diagnozy a tím následné úhrady při žalobě. Nebo se musíte pojistit a to je další balík. Tady za vás ručí nemocnice. Zapaťte a jděte.Nebo vám mají ostatní půjčit i na ordinaci? Tak jak chodí ekonomové, právníci atd.Individuálně, bez kolektivní výpovědi, bez keců okolo.
Celé se to obrátí proti vám,jak napsal Luba. Ztratíte kredit, lidi si vás přestanou vážit. Pak jděte poděkovat Kubkovi nebo Engelovi. Ti už budou v Brusli, jak píše Honzák.
02. 01. 2011 | 14:03

mb napsal(a):

to sup ... myslel jsem, že jste jedním z pravicových mantriků a volný trh ( a tržní chování jednotlivce jako takového) budete bránit do roztrhání svého supího těla .... zdravím ....(:-)
02. 01. 2011 | 14:03

Občan napsal(a):

To MB:

Já s Vámi souhlasím a to s těmi náklady už jsem tu popisoval :o)
Za bolšána to opravdu bylo tak, že pokud někdo studoval na náklady zaměstnavatele, tak si to musel odpracovat. Na základě SMLOUVY!
A pokud legálně odcházel do zahraničí NATRVALO, pak musel uhradit náklady na VŠ vzdělání. I o tom se uzavírala SMLOUVA. Fungovalo to.
----------------------------

To SuP:
Nedělám účet, jen racionálně uvažuji :o)
Všichni, co podali výpovědi, uplatnění v privátu nebo v zahraničí nenajdou. Ti se vrátí, protože být lékařem, to není "jen" zaměstnání, to je (S NADSÁZKOU!!!) způsob života, který se těžko mění.

V kostce - jeden známý, pln očekávání, odešel kdysi dávno do USA přesvědčen, že se jako mladý lékař bez problémů chytí tam. Nu, skončil nakonec jako nekvalifikovaný zaměstnanec benzínové pumpy, protože nic než medicínu neuměl a měl rodinu, již musel nějak uživit. Teď už je na odpočinku, ale celý život byl nešťastný.

Prostě jsou profese, kde nejde jen tak přesedlat na úplně jiný obor a zahodit VŠE, co člověk nastudoval a naučil se v praxi.

Proto si myslím, že se velká část lékařů vrátí zpět do nemocnic, ale nebudou to pokorní prosebníci.
02. 01. 2011 | 14:04

Občan napsal(a):

To PatientO.T.:

Já jsem přesvědčen, že by VŠECHNY VŠ profesní skupiny měly mít stanoveno takové pravidlo. Buď si školné odpracují, nebo je zaplatí a mohou pokojně odkráčet do jiného oboru. Výjimkou by mělo být znemožnění výkonu práce v oboru nemocí, úrazem nebo nemožností najít práci ve vystudované profesi.
02. 01. 2011 | 14:08

PatientO.T. napsal(a):

2 mb:

Ale no tak... Znám např. hromadu absolventů pedagogické fakulty, kteří neučí. Většinou kvůli prachům. Taky mají něco vracet?
Tyhle úvahy mi přijdou opravdu absurdní.

P.S.: Zdaleka nejsem bezvýhradným podporovatelem špitálních lékařů. Psal jsem původně o tom, že chápu formu jejich protestu, protože na mírnější výzvy k jednání političtí nadlidé prostě nereagují.
02. 01. 2011 | 14:08

PatientO.T. napsal(a):

2 Občan:

Myslíte, že zrovna v ČR by byl velký problém sehnat si potvrzení např. o "nemožností najít práci ve vystudované profesi"?
:-D
02. 01. 2011 | 14:11

SuP napsal(a):

mb -
S tím vracením školného jste na tenkém ledě! Pokud vím, tak jeden z největších "exodů z oboru" je na peďáku. A v zásadě by se dalo říct - vzdělání jako vzdělání, základ je stejný.....
02. 01. 2011 | 14:11

mb napsal(a):

to patient ... se asi motame ( s diskuzí ) v kruhu ...

pokud souhlasíte že vzdělání lékařů je nákladem, který nese celá společnost ( prostřednictvím státu, daní )

pak přece musíte připustit, že lékař ( organizující organizovaný nátlak ) aby měl mít sám čisté svědomí ...

sám o sobě by měl přijít s tím, že státu náklady na své vzdělání vrátí / uhradí ...

a pak s čistým svědomím republiku opustí ...

divím se, že s touto iniciativou dosud žádný z doktorů ( či jejich leadrů ) nevystoupil ...

proto na takovou doktorskou iniciativu čekám ...

( my vám vrátíme náklady na naše studium a vy nám naoplátku políbíte šos ....)

spravedlnost pro všechny strany ...

njn .....
02. 01. 2011 | 14:14

Béda napsal(a):

PatientO.T.,

jestliže zavést školné, pak by to muselo platit i retroaktivně -samozřejmě i pro tržní zubaře.

Vždyť demontovaný a cíleně ničený stát skomírá. Je potřeba jej oddlužit. Každý kdo v minulosti těžil ze socialistické solidarity by měl dobrovolně splatit svůj dluh. Nebo ne?
02. 01. 2011 | 14:15

mb napsal(a):

sup ... to není tenký led ... aťsi to platí pro všechny obory ... souhlas ...

( ale já nevím že by se učitelé hromadně chystali opouštět republiku ...)
02. 01. 2011 | 14:17

mb napsal(a):

souhlas s posledním bédou ...

akorát místo slova socialistické bych nechal slovo sociální ...
02. 01. 2011 | 14:18

SuP napsal(a):

Občane -
Asi by nebylo od věci zkusit někde zjistit, jak velké je procento "propadu" absolventů v jednotlivých oborech. Tuším, že bychom se divili, jak je malé, Takže by se nejspíš ukázalo, že stát už strašně dlouho ví, že obdobná opatření jsou kanónem na vrabce. Ono i za toho bolševika to byla z 93% buzerace a nástroj pomsty STB.
02. 01. 2011 | 14:19

pwpw@centrum.cz napsal(a):

Lékař je svobodným občanem a nevidím důvod proč by se nemohl svobodně rozhodovat o svém lékařském povolání a pokračovat v jiné zemi. Místo léčení Čechů, Moravanů, Slováků, Poláků, Ukrajinců, Angličanů v Praze, Brně... bude svědomitě léčit Poláky, Čechy, Angličany... třeba v Londýně, Dublinu, Berlíně....

Lékaři jsou jako profesní skupina státem roky zneužíváni. Proč by měli zrovna oni dotovat české zdravotnictví? Aby ušetřili peníze, které pak jdou na financování politických stran, tedy těch, kteří mají plnou hubu totalitních řečí o vydírání občanů. Lékař není rukojmí ani státu, ani tebe občane. Dle totalitní logiky jsou extra vyděrači polští instalatéři, ukrajinští stavaři, čínští obchodníci...
Jedním ze základních práv občana V Listině základních lidských práv a svobod je právo opustit zemi a kdykoliv se do ní vrátit, jako právo na spravedlivou odměnu za práci...
O čem tady vůbec diskutujete? Domnívá se stát ( v čele s dinosaurem Klausem), že lidé jsou stále majetkem státu? Asi ano, když v tisku 21 let po revoluci tvrdí, že zdrojem moci ve státě je Parlament a z něho odvozená moc soudní.
Hrůza. Velmi nízké právní povědomí občanů o jejich právech ve vztahu ke státu.
02. 01. 2011 | 14:20

PatientO.T. napsal(a):

2 Béda:

Zmínil jsem plně hrazené školné, pravda. Nezmiňoval jsem ale, že jsem jeho zastáncem.

P.S.: Socialistická solidarita mi byla nařízena, po nikom jsem ji nevyžadoval. Těžko mi ji teď může někdo předhazovat...
02. 01. 2011 | 14:21

SuP napsal(a):

mb -
Sakra učiteli, to nevidíte ten rozdíl? Přece nejde o to, aby tu nechali po sobě nějaký uznávací poplatek, ale o to, aby TADY zůstali pracovat. Tudíž když zůstat nechtějí, na co jejich poplatky? Vytáhnou mi snad třísku z oka?
02. 01. 2011 | 14:25

PatientO.T. napsal(a):

Ještě 2 Béda:

A s tou retroaktivitou to nemyslíte vážně, že ne?
02. 01. 2011 | 14:27

mb napsal(a):

ne supe ... nikdo nemůže lékaře nutit, chtějí li pracovat jinde, aby tam šli viz. pwpw ... ale když už jdou, měli by být do té míry mravně vyspělí, aby vrátili státu náklady za/na své vzdělá(vá)ní ... na tom přece není nic nepochopitelného ne ... ???

vaše hledisko: Přece nejde o to, aby tu nechali po sobě nějaký uznávací poplatek, ale o to, aby TADY zůstali pracovat.

je hledisko společenské ... ale není to hledisko individuálního lékaře, který chce jít za lepším ...

lekařum může být po nějakém / jakémkoli společenském hledisku putynka ... oni si mohou dělat, co chtějí / uznají za vhodné ...

jen tvrdím že mravně vyspělý lékař by měl vrátit ... a tak dále ...
02. 01. 2011 | 14:34

VL napsal(a):

Největším neštěstím pro naši zem byla šílená devalvace z počátku 90. let, která z nás vůči západu udělala žebráky. Argument o nižší produktivitě neobstojí. Výrobní linky jedou stejnou rychlostí, lekaři oparují stejně rychle, čišníci obsluhují stejně rychle a tak dál. Znehodnocením měny jsme se dobrovolně vzdali kousku koláče reálných světových zdrojů. Tyto reálné hodnoty (peníze) teď chybí. Pokud by běžný pracující bral proti současnosti dvakrát vyšší plat, vybralo by se dvakrát více na zdravotnictví, důchody i na daních.
Znehodnocení bylo neštestím, z kterého jsme se ješte nedostali.
02. 01. 2011 | 14:41

mb napsal(a):

a jinak nejvíce paradoxní ( a komické ) ... je to slyšet od zastánců volného trhu ... volného pohybu osob, materiálu atd....

proč by tu jako lékaři museli zůstávat ... ????

( :-) opustíš li mě, zahyneš ... straší Klaus ... komik ... tragéd ...
02. 01. 2011 | 14:42

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Zdar.
Někde jsem tam zahlédl něco o ujetém názoru, ale nedohledal jsem co tím myslíš. Nejspíš školné.

No já souhlasím s mb. Nelze srovnát individuální odchody s touto masovou a nátlakovou akcí organizovanou odbory.

Že by něco doktoři zaplatili, to rovněž chápu že je naivní představa, ale pokud se na to podívám z morálního hlediska, tak by měli.

PatientO.T.

Školné by měl platit každý. Po vyučení zadarmo a dál alespoň částečně hradit. Takhle je to ve Švýcarsku.
Představa, že tady bude doktor placen stejně jako třeba v Německu je nereálná. Tudíž by se mohlo stát, že náš chudý daňový poplatník bude jenom platit daně na výuku doktorů a ti pak půjdou pracovat a platit daně jinam, např. do ekonomik nezatížených náklady na jejich studium. I každý podnik se brání a pojišťuje před tím, že zaplatí školení zaměstnanci a ten pak může odejít jinam, do podniku, který není zatížen výdajem na školení a tudíž mu může pak nabídnout více na mzdu.

Stát se musí chovat stejně. Dle mého by se mělo platit přímo škole a to formou srážek ze mzdy. K tomu vytvořit i mezinárodní dohody. Pak by prostě pan doktor odešel do Německa, kde bu mu sráželi část mzdy, ta by šla přímo VŠ a tím škola měla peníze na studium dalších studentů.

Pak nikdo nemůže říct ani popel.
02. 01. 2011 | 14:50

Vico napsal(a):

Tak tu máme po Komárkovi dalšího bio-filosofa.

Disputace o perfektních a imperfektních povinnostech může u někoho vrátit i posilvestrovskou kocovinu.

Co si budeme povídat, akce lékařů děkujeme odcházíme na etické stupnici nestojí nijak vysoko, ale už tím, že hradní Mrťafa, jehož "rozlišovací schopnosti" jsou příslovečně velmi nízké, si vzal lékařský stav do svého divácky nejsledovanějšího projevu roku, svědčí, že ZÁMĚR SE PODAŘIL.

Odcházet tiše a přesto hromadně by bylo horší a zákeřnější.

Když už je tu řeč o blbých levounech, tak bych rád připomenul, že pro "levouny" má docela velký význam slovo solidarita a pro pravouny: sám sobě jsi pro své štěstí strůjcem.

Pravicoví prskající křečci džungarští by tedy správně měli mít radost, že nemocniční doktoři ve stylu chceš-li si pomoci, pomoz si sám a hledej ji na konci svého ramene,se rozhodli už nezatěžovat náš státní rozpočet a odchází "tržně" za lepším.

Nejsou SOLIDÁRNÍ.

Většina se shodne, že nemocniční doktoři jako "gážisté" brali opravdu málo a roky se dožadovali jakéhosi ixnásobku průměrné mzdy. Vláda "rozpočtové odpovědnosti" jejich volání jako první vyslyšela a srazila jim platy dolů...

Tak to začalo..a díky tomu Mrťafa měl na prvního ledna o čem mluvit.

Jinak spirála fekalizace jednotlivých vrstev pokračuje: socky, cigáni, státní zaměstnanci, doktoři, soudci. Kdo další půjde na holení?

Jednou,holenkové, poznáte, že i sociální smír má hodnotu a jeho ztráta nás bude stát bilióny.
02. 01. 2011 | 15:00

pozorovatel napsal(a):

Pan ministr není velkým manažerem, protiháčem v pozadí s dokonalými znalostmi zdravotnictví je Marek Šnajder.Pro záměry ODS využívá špatně načasovaného způsobu opravněných požadavků lékařů.Prvním krokem bylo snížení odvodu do systémů.Zdůvodňované tím,že podniky odedjou do zahraničí,nastala díra ve financích.Druhý krok,zadlužování nemocnic bezbřehým uvolňovaním prostředků
pro nesystémové nakupování zdrav.techniky.Třetí krok převzetí kontroly nad cenami léků z min.financí na SUKL.Čtvrtý krok odchodem lékařů z malých nemocnic tyto přeměnit na LDN,částéče bude hrazena z VZP a zbytek rodiní příslušníci.Pátý krok neschopní lékaři budou mít problémy se zpátky dostat na pozice.Šestý krok dokončení privatizece zdravotnictví a to uzavření smluv VZP se zbytkem lékařů -
"specialistů."Toto je snem ODS Marka Šnajrda, byl nahrazen neschopným Julínkem.
02. 01. 2011 | 15:00

PatientO.T. napsal(a):

2 Rumcajs:

V současnosti nikdo nemůže říct ani popel, pokud absolvent JAKÉKOLI VŠ odejde do ciziny, aniž by cokoli zaplatil.
:-)
02. 01. 2011 | 15:02

Béda napsal(a):

Rumcajs,

to je skvělé. Takto bude platit lékař, filosof, matematik, pedagog, kněz, sociální pracovník, historik, zemědělec...?

Otázka: co když nenajde po studiu uplatnění?
02. 01. 2011 | 15:05

Rumcajs napsal(a):

Vico:

Pro levouna má smysl solidarita jenom do té doby, doku na ní vydělává. V okamžiku, kdy zjistí, že se mu už nevyplatí, zasune ji nejzapomenutějšího tmavého kouta.

Nedělej z levounů slušné lidi.
02. 01. 2011 | 15:14

Rumcajs napsal(a):

PatientO.T.

A to je chyba.
02. 01. 2011 | 15:15

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Kdo nemá peníze, neplatí. S tím se Bédo asi nedá nic dělat.
02. 01. 2011 | 15:16

myslím napsal(a):

pwpw@centrum.cz:

Nic proti lidským právům. Nic proti odchodu do zahraničí když je jim tady plat malý.

Chybí mi v jejich odchodu "elegance" a přebývá mi arogance a vyhrožování těm, kteří za to nemohou.
Jako malí kluci.
Nesvědčí to o dostatečném IQ, kterým se ve skrytu ohánějí.
Ještě, že existují i jiní, a vč.těch, kteří již TIŠE odešli.

Ale to už tady bylo konstatováno. Stejně jako napsán výčet "lékařských politiků" (nebo "politických lékařů"?).
02. 01. 2011 | 15:17

SuP napsal(a):

Rumcajs -
Nejde o školné, ale o trestné "vratné". To je ujetina. Se školným jsme na jedné lodi, ale to se tu neprobírá.
Zkus to domyslet do té naší exekutivní praxe. Muselo by to být spravedlivé. Tudíž pro všechny profesní skupiny. A jak bys potom hodnotil vysokoškoláka, který nastoupí do podniku, který tu se 100% účastí pase Němec nebo Francouz? Pracuje pro tenhle stát? Nepracuje. A ještě ani nemusí dojíždět.

Ten problém vidím v politické rovině, kterou tomu dal LOK. Psal jsem to (02.01.2011 12:15:41) už nahoře, ale nikdo na to nereagoval. Podle mě a Klause je celá akce zneužití role odborů jedné profesní skupiny k politickému vydírání kdovíkoho kdovíkým.
02. 01. 2011 | 15:25

Rumcajs napsal(a):

SuP:

Tady se shodneme. Rozdíl je právě v tom, že se nejedná o individuální akci.

A to návratné vidím taky jako směšnost. Ale ona spravedlnost bývá leckdy směšná.
02. 01. 2011 | 15:28

SuP napsal(a):

Vico -
Nechci Ti šahat do svědomá, ale jsi si jist, že ten Tvůj "blbej levoun" zrovna teď a tady není první?
02. 01. 2011 | 15:31

Tenco napsal(a):

Tak jsme se dozvěděli, paní Müllerová, že Belgie má takové zadlužení vzhledem k HDP, Německo makové, Itálie povidlové, ČEZko bramborové...

1. Komu dluží Belgie, Německo, Itálie, ČEZko..?
2. Kdo vlastní Belgii, Německo, Itálii, ČEZko...?
3. Jak vlastnící/předpokládám, že by to měli dělat vlastníci - no ni ?/ financují schodky a které vlastně ?

Pak se tedy bavme o společnosti a jejím vztahu k lékařům a o lékařích a jejich vztahu ke společnosti.

Ale závěru článku se jinak nic vytknout nedá.
Včetně jakéhosi náznaku - dle mé osoby však právě zakopaného jádra ořechu, kde ty peníze vzít.

Jen maličkost - lékaři mají také svůj podíl na tom, že ty peníze "nejsou".
Jako skupina z toho úhlu pohledu, že nežijou v ghettu a jako jednotlivci - ehm, tak tady jeden do druhého svědomí nevidí...takže no comment.

Ale možná bych jim vytkl to, že ač inteligenti, ač, zhusta zasvěcení insideři, ač vybaveni argumentačními schopnostmi, profesní komorou a syndikalistickým odborovým klubem, tlačí ne na konkrétní politickoekonomické mafie, ale na daňového poplatníka.
Paušálně na každého jednoho, druhého.

Proto velmi vlažné vnímání jejich snah.
Zleva, zprava.

Také mi vadí teto způsob nátlaku v době, kdy to daňoví poplatníci zrovna jednoduché nemají.
A nerad bych se mýlil, ale tuším, že větší část balíku peněz, z kterých jsou placeni lékaři, je generována právě jimi. Tuším že snad povinně.

Věřím v kompromis.
Určitě lepší startovné pro mladé lékaře a garance růstu mezd nad inflaci.

Ale bez toho, aby nám i lékaři sdělili, kde oni hodlají tedy nalézt rezervy a to konkrétně a kdy a jak, nepůjde v podstatě o žádnou dohodu, ale jen splnění ultimativních požadavků.
02. 01. 2011 | 15:34

Béda napsal(a):

SuP,

souhlas s tím zneužitím odborů jedné profesní skupiny.

Já stále tvrdím, že neoliberální vládě chybí solidární GENERÁLNÍ STÁVKA jako koza drbání.

Bůhví proč k ní ještě nedošlo? Anebo žeby se takticky čekalo až naběhnou v praxi škrtformy vlády oligarchů?
02. 01. 2011 | 15:35

mb napsal(a):

tenco napsal: Ale možná bych jim vytkl to, že ač inteligenti, ač, zhusta zasvěcení insideři, ač vybaveni argumentačními schopnostmi, profesní komorou a syndikalistickým odborovým klubem, tlačí ne na konkrétní politickoekonomické mafie, ale na daňového poplatníka.
Paušálně na každého jednoho, druhého.

to byste chtěl od doktorů asi moc ( mě by se to rovněž líbilo) ...

z doktorů kteří jdou ´mafii po krku´ ... stojí za zmínku aspon Mudr. Dernerová ...

uvidíme zda jí zápal vydrží ... či zda skutečně něco / cosi hmatatelného zmůže a nebude myslet jen na svůj vlastní blahobyt / pohodlí ...

zdravím ...
02. 01. 2011 | 15:39

Rumcajs napsal(a):

Tenco:

Tys překvapil Tenco.
S tím ti musel pomáhat tatínek.
02. 01. 2011 | 15:40

SuP napsal(a):

Béda -
Nechoď na mě s generální stávkou. Už jsi to tu jednou někde plácnul. Tu si dělej, až nebudeš mít co žrát a bude za to moct tvůj zaměstnavatel.
Zajímavé je, že ti nepřišlo divné, že kdykoliv se vystřídá vládní garnitura, začne teprve "připravovat reformy". Zato ale v opozici vždycky předem ví, že vládní reforma bude špatná. Nějak mě nepřekvapuje, že zrovna tohle tě nechává v klidu.
02. 01. 2011 | 15:45

D47 napsal(a):

Pro NElevouna Rumcajse mám jeden příběh přímo ze života.

Rodina, otec 47 let, matka 44 roky, dcera inženýrka v oboru chemie, od promoce bez zaměstnání, syn na VŠ technického směru. Otec od Nového roku bez práce, matka jako staniční zdravotní sestra jde v důsledku "úsporných opatření" naší protikorupční vlády s platem kupodivu dolů skoro o pět tisíc měsíčně.
Všechny měsíční mandatorní (nutné) výdaje ta rodina samozřejmě uhradit musí, jinak jí hrozí sankce.
Dcera s vysokoškolským vzděláním nemá nárok na jakoukoliv podporu ze strany státu a protože ji bez praxe nikdo nezaměstná, dostala nabídku na další studium. Měla by z ní potom být Ing. Bc., tedy učitelka.
Z čeho to ta rodina bude financovat, to dnes nikdo z nich neví.

Není pravda, že všichni, kdo po zavedení "úsporných opatření" této vlády spadnou do finančních a tím pádem i existenčních potíží, mají nárok na pomoc od státu.

Takže ještě jednou a specielně pro nick Rumcajs: Budete tady i nadále hlásat, že právo na existenci má jen ten člověk, který je schopen si všechno zaplatit?

Ještě dodatek: Ta mnou zmíněná rodina volila ty strany, které nám dneska vládnou.

Omlouvám se, pokud bylo toto moje povídání pro nick Rumcajs příliš dlouhé. Jsem ale moc zvědavý na jeho reakci.
02. 01. 2011 | 15:46

SuP napsal(a):

D47 -
A kde berete tu jistotu, že Sobotka by ji zaměstnal?
A nechte si ty svoje "veselé příhody z natáčení". Ani vymějšlet si neumíte.
02. 01. 2011 | 15:50

Béda napsal(a):

SuP,

tak to mi přišlo divné, sím pěkně, již krátce po Sametovém převratu.

Poslanci organizují své výlety na sever, jih východ, západ již 20 let seznamují se se vším možným a nemožným a ... nikdy žádný výstup - žádné zlepšení.

Naopak, ze všech systémů vždycky neomylně vyberou ten pro většinu voličů nejhorší a pro úzkou skupinu (j)elit nejlepší.
02. 01. 2011 | 15:51

Zacheus napsal(a):

Já se přiznám, že nemám na otázku vhodnosti nynější aktivity lékařů jednoznačný názor. Nestává se mně to často, ale ani je neodsuzuji, ani nepodporuji.

Co však je podle mne naprosto neuvěřitelné - pokud jsou tyto informace pravdivé -
-že na účtu VZP "leží" 14 miliard korun českých,
-že našim učitelům je v době všeobecného "škrtání" plošně každému přidáno 8.000 Kč,
- že stále je dost finančních prostředků na placení výsluh pro vojáky a policisty a na odchodné pro poslance,
- že se připravuje ekontendr v řádech miliard korun,
-že můžeme prostřednictvím Mezinárodního měnového fondu "půjčovat" Řecku,
-o zamýšlených finančně jistě náročných akcích v souvislosti s údaji uveřejněnými panem Michálkem ani nemluvím.

Takže peníze k dispozici jsou?

A pokud ano, co je to za hru o tzv. "rozpočtové odpovědnosti" jejímiž jsme dnes svědky? Kdo je jejím skrytým autorem a co vlastně sleduje?
02. 01. 2011 | 15:56

Otazka napsal(a):

Kdyz uz I Kant tak:
"kazdy by mel jednat tak, jak by si pral, aby se v jeho situaci chovalo ostatni lidstvo"
Nazval to formou. Navodem jak imperativ ma vzniknout.

Tolik tedy I Kant (kez by se na medicine prestalo s temi telefonnimi seznamy).

V dobe krize tedy necht se zada zvyseni platu?
U vsech? Ne? Proc potom ten I Kant?
No nakonec trocha kecu prece nikomu neublizi....Nebo ublizi?
Jen mne to utvrdilo v mem nazoru na vzdelani a usudek ceskych lekaru.
Jsou to absolventi strednich zdravotnickych skol, kde jde predevsim o telefonni seznamy. Usudek, ten vsak oni maji slaby...

Tak hura do toho hosi a holky.
Zadejte a podavejte vypovedi.
Bafunari z komory uz se vali smichy.

Doufam, ze vypovedi budou akceptovany, naklady pojistoven klesnou.
Za blbost se plati.

Nebo snad si nekdo z lekaru mysli, ze si vsichni sednou na zadek?

JKoneckoncu treba to bude mit za nasledek zjisteni vlastni ceny a sve pozice ve svete (nebo u sveta).
02. 01. 2011 | 15:56

xxyz napsal(a):

stran boje za sestry. V úvodu kampaně - březen 2010 byla oslovena Česká asociace sester združující 1/4 /?/ sester - prostě největší. odmítli to a nechali v tom lékaře samotné. Nyní si sestry stěžují, že lékaři bojují sami. Předsedkyní je D. Jurásková.
Stran načasovaní "boje" proti "vládě rozpočtové zodpovědnosti" - kampaň začínala v březnu, kdy vysoce favorizovaným vítězem voleb měla být ČSSD.
02. 01. 2011 | 15:58

Rumcajs napsal(a):

D47:

Nerozumím dotazu.

Že je inženýrka chemie bez práce, to je dost podivné. Mimochodem jse byl nedávno na pívu s kamarádem-učitelem a skalním komunistou, jehož dva synové pracují jako inženýři chcemici-oba mladší 30 let, oba plat okolo 50 tisíc měsíčně. Kamarádka mé ženy - inženýrka chemie - taktéž plat okolo 40 tisíc. Můj spolužák - hlavní kvalitář u výrobce léčiv- ten mi ani plat neřekl.

Cipísek skončil v krajské chem. olimpiádě těsně před bednou - už nyní se o něj zajímaly firmy.

Takže je podivné, proč dcera nemůže nic najít. Ono je to jako u těch doktorů Vystudovat nestačí. Chce to taky neco umět.

47 let - no to budu slavit zítra. Troufám si tvrdit, že bych se sháněním práce neměl problém a to neumím cizí jazyk.
02. 01. 2011 | 15:59

Béda napsal(a):

dovětek:

již někdy v r. 1992 jsem přemítal o tom, jak je možné, že ekonomika naprosto ulítla právnímu rámci. Jak jsou možné privatizace splácené z draženého, resp. nesplacené vůbec, jak to, že podvodníci zůstávají beztrestní a soudně nepostižitelní - nepostiženi...
02. 01. 2011 | 16:00

Petr z Tábora napsal(a):

Na rozdíl od Vás se pane docente domnívám, že se jedná o společnou vyděračskou akci. Žijeme v relativně svobodné společnosti a každý pracovník jakékoli profese, který je nespokojen se svým ohodnocením si může hledat lepší místi ve svém oboru včetně zahraničí nebo může změnit své pracovní zaměření, pokud na trhu práce není o jeho služby optimální zájem.
Vzhledem k veliké dělbě práce ve vyspělé společnosti je přinejmenším další stovka profesí stejně nepostradatelná jako nemocniční lékaři.
Upřímně přeji každému člověku zaměstnání s co nejlepším ohodnocením.
02. 01. 2011 | 16:00

pozorovatel napsal(a):

yvyhrožování,že odejdou do ciziny a tím zavřou fabriky jsme poprvé slyšeli od pravicových politiků.Proto podnikatelům snižovali daně aby neodešli.Druhotně si vytvořili díru v rozpočtu.Kterou vcyužívají proto,že není v průběžném systému na důchody.Zároveň není ani na fifnacování mandatorních výdajů.Kolotoč se točí.Tak kdo začal s vydíráním aby to zneužil ve bvlastní prospěch ODS TOP 09.
02. 01. 2011 | 16:15

Colt napsal(a):

Jan Payne

nebudu se s Vámi přít o "lékařském problému"

Jen jste mě pobavil tou myšlenkou, že zrovna v Praze funguje princip "komparační výhody".
Praha, jak ji znám, je přímo ukázkovým příkladem stranického kamarádíčkování, rodinných známostí, klientismu, strýčkování, korupce, i doslova dědění teplých míst.
Nezlobte se, ale i já Vás podezírám, že svou stranickou příslušností (ODS)podporujete ty "negativní jevy ve společnosti" jak o už nich mluvil Milouš Jakeš.
Příklady: viz Vaši straničtí kolegové z IZIPu nebo "činnost" Bc Šnajdra.
Asi jste eticky ani nepípnul (raději).

P.S. nevidím žádný důvod, proč by IZIP (nebo obdobný systém) nemohl být přímo dílem a majetkem VZP. Bez tunelu.
02. 01. 2011 | 16:20

SuP napsal(a):

pozorovatel -
Gratuluju!
Běží to tu zhruba od půlnoci, ale takováhle krávovina tu ještě nebyla.
02. 01. 2011 | 16:22

D47 napsal(a):

SuP:

Tak jsem se přece jen nemýlil. První potrefená husa právě zakejhala. A to dokonce třemi větami!

Víte, já už jsem starší pán a tak si moc dobře pamatuji všechny ty kecy, kterými nás za minulého režimu oblažovali komunističtí ideologové, takzvaní lektoři stranického vzdělávání. Tehdy jsme se utěšovali tím, že ten komunismus tady bude až tehdy, když ideologie definitivně zvítězí nad zdravým rozumem.
Komunisti to už jaksi nestihli. To ale nemohli tušit, že ti jejich profesionální oblbovači mas budou mít i po jedenadvaceti letech budování demokracie českou (páně Klausovou) cestou velice zdatné následovníky.
Jeden rozdíl tady ale přece jen je. Protože zatím co ti tehdejší straničtí ideologové museli být na těch veřejných stranických schůzích přítomni osobně, tak tady jim stačí psát svoje málověté příspěvky pěkně ve skrytu.
V jistém směru je ta podoba docela zarážející. První, co čtenáře doslova praští do očí, je kromě arogance hlavně tykání. Jistě, na netu je to prý zvykem, nesmí to ale být doprovázeno snahou o dehonestaci. Silná slova, navíc používaná ve skrytu zdánlivé anonymity, většinou jen ukazují na slabé sebevědomí toho, kdo je vyřkl, v tomto případě napsal.

Opět se moc omlouvám všem NElevounům, zvyklým na maximálně třívěté diskusní příspěvky, za ten delší text. Primitivní výkřiky mi totiž nikdy moc neseděly a tak jsem se ani nesnažil se tomuto způsobu diskuse přizpůsobit.
02. 01. 2011 | 16:22

jirka napsal(a):

Organizování hromadné výpovědi je skutečně vydírání.Ti špičkoví doktoři smlouvy nevypovídají, pouze Ti tuctoví, nahraditelní kýmkoliv jiným. Na ty taky nikdo v zahraničí nečeká. Takže vláda musí vydržet, hlavně Hegr. A dát to doktůrkům pocítit až budou prosit o zpětvzetí výpovědi.
02. 01. 2011 | 16:24

Tenco napsal(a):

Řešení je jednoduché.
Dostáváš málo za svou práci ?
Stihneš vedle své práce ještě jeden šestinový úvazek ?

Vše vyřešíš tím, když odejdeš do vrcholové politiky !

Přípravka začíná 11.1.2011 v 11.11 hod, ulice Politických hrdinů 11, Praha 11.
Přezůvky s sebou.
Zápisné 11.111,- Kč plus podíl na zisku po dobu 11 let.

Prvních 11 přihlášených bude mít slevu 11,- korun po dobu 11 týdnů.

Občerstvení a zábavu zajišťuje
Kočka a Kočka, s.r.o.- vše hrazeno z grantů Evropské Unie.

Neúspěšní absolventi mají zajištěnu práci v ABL - budou za trojnásobek průměrné mzdy hlídat ty doktory, kteří buď nestačili utéct anebo se nepřihlásili do našeho kurzu.

Doktorky náš kurz absolvují úspěšně vždy./ehmm..tedy pokud vám není více jak 58, umíte držet zuby..tedy jazyk za ...no...a tak různě..- takové necháme raději utéct :))/

Upozornění :
Psychiatry neberem - mají spoustu divných otázek, během vyučování se baví na účet lektorů, posměšně se vyjadřují o celé té věci a pak vše vynesou ven mezi novináře.
Holota.
Na Západ s nima.

Zdar.
02. 01. 2011 | 16:35

D47 napsal(a):

Rumcajs:

Víte, že se ani nedivím?
Jak můžete rozumět dotazu, když nedokážete pochopit, že inženýrka v oboru chemie BEZ PRAXE (omlouvám se za použití kapitálek, ale tady to bylo nutné) prostě zaměstnání nesežene?
Jo a ty plky o tom, že známá vaší známé zaměstnání bez problémů sehnala a to dokonce za 40 tisíc čistá ruka, si můžete strčit za klobouk. Moje otázka totiž zněla úplně jinak. Pro jistotu ji ještě jednou zopakuji:
Jak má ta mnou vzpomínaná rodina vyjít s penězi, když otec ztratil práci, matka už ví, že bude mít na výplatní pásce každý měsíc míň o pět tisíc, dcera zaměstnání nesežene z jediného důvodu, že nemá praxi a syn studuje VŠ technického směru, navíc s tím, že při stávajícím stavu bude mít po absolutoriu i on problémy se sháněním zaměstnání?

Byl bych tedy moc rád, kdybyste se pro tentokrát soustředil pouze na to, na co jsem se vás ptal a na to mi pak odpověděl.
Jak jsem už předeslal, jednověté výkřiky neberu.
02. 01. 2011 | 16:39

Anička z Kuřimi napsal(a):

Kuci,
všichni odcházíme
... poslední Nečas s Kalouskem tady zhasnou.
02. 01. 2011 | 16:40

Proč napsal(a):

Pane Payne, podívejte se do svých řad.

Totalitní praktiky dotčených lékařů:

Protestní dopis režiséra Jiřího Svobody směrem k ČLK: www.fragmenty.cz/iz000991.html
02. 01. 2011 | 16:47

mb napsal(a):

to d47 ... dcera půjde šlapat nebo si najde jinou práci ... musí se chovat tržně ...

je to prosté milý watsone ... trh a znovu trh ...

trhni co můžeš ...
02. 01. 2011 | 16:50

Proč? napsal(a):

Dotčení lékaři usilovali zbavit prezidenta ČR způsobilosti k právním úkonům.

http://spiknutilekaru.wordpress.com/2010/04/30/klaus-blaznem-znami-cesti-lekari-chystali-komplot-proti-prezidentu-republiky/

Korespondence dotčených lékařů: http://spiknutilekaru.wordpress.com/korespondence-lekaru/
02. 01. 2011 | 16:50

Proč napsal(a):

Seznam věčných nespokojenců (mezi nimi figuruje i zdejší bloger Jan Payne) podle Adama Bartoše:

http://abbartos.wordpress.com/2010/12/04/vecni-petenti-ve-sluzbach-pana-vanka/

www.prvnizpravy.cz/sloupky/vecni-petenti-ve-sluzbach-pana-vanka/
02. 01. 2011 | 16:55

D47 napsal(a):

jirka:

Nedá mi to, musím se vás tedy zeptat: To, co jste napsal, je váš osobní názor, nebo jen opakujete mantru našich momentálně vládnoucích politiků?
Já jen, že jste si asi dostatečně neuvědomil, co pro tuto společnost a tím pádem i pro vás osobně bude ten nedostatek lékařů v konečném důsledku znamenat.
Ono je totiž velice snadné silácky prohlásit "Ať si táhnou!" Co ale bude potom, to už jste jaksi nedomyslel.
Vzpomněl jste jméno Leoš Heger. Nevím, jak dalece je vám známo, že tento pán byl před svým nástupem na ministerstvo ředitelem FN v Hradci Králové. Zkuste si jen pro zajímavost zjistit, kolik lékařů dalo výpověď právě ve FN HK. Možná vás to překvapí stejně, jako to překvapilo mne.
Taky mne překvapil ten počet lékařů, kteří se rozhodli odejít z pražských nemocnic. Tím totiž padla jediná naděje, ke které se ministr zdravotnictví ještě upínal.

Je s podivem, kolik lidiček stále ještě naskakuje na jednoduchá hesla, kterými nás krmí naši draze placení politici.
Když ono je ale tak jednoduché plavat s proudem!
A myšlení jak známo bolí. Tak proč si máme namáhat mozky, že.
02. 01. 2011 | 16:57

D47 napsal(a):

mb:

No vidíte. Povedlo se vám vyvolat z mojí paměti další vzpomínku, tentokrát na nezapomenutelného soudruha inženýra Karla Dybu. Tenhle pán, později hlavní privatizátor majetku SSM, totiž na začátku devadesátých let minulého století prohlásil toto: "Nestačí vám příjem z jednoho zaměstnání? Tak si sežeňte ještě zaměstnání druhé, případně třetí. Není žádná hanba, když inženýr bude řídit tramvaj."

Kam se poděl majetek bývalého SSM, neví dnes pravděpodobně ani sám pan Dyba. Kam se poděl pan Dyba? No přece do Brusele!
K zákonu o zachování hmoty je tedy zapotřebí přijmout také zákon o zachování kádrů.

Jo a pokud jde o váš návrh na změnu profese pro onu inženýrku: Tak tady je právě toto jednoduše neakceptovatelné. Ledaže by doplnila ten houf blondýn, který se vyskytuje kolem pana VV Bárty.
02. 01. 2011 | 17:10

nemocný napsal(a):

Páni lékaři,
Nalítli jste, i když si mnozí z vás pomohou.

Samozřejmě není chyba jenom na vaši straně. Především na straně politiků
od hradu až dolu, ti to zapříčinili
(my je však volili !)

Tak, jak to však řešíte vy, páni lékaři, tak opravdu žádní živočichové by to neduělali.

Používáme 90% čínských výrobků, proč ne lékaře.

My už nějak domřeme, další generace bude už mít spolehlivou činskou medicínu s tisíciletou tradicí, a hlavně lékaře, kteří neutečou od nemocných, nebudedou kupčit přes agentúry se zdravím pacientů.

(Nebo, že by v tom měly prsty i pohřební ústavy ?)

Proto, Neděkujeme, Odejděte, Nikdy se nevracejte !

S takovou filozofii, kterou máte opravdu se nikdy nevracejte !

Mřít je těžko,
ale žít zde ještě těžší.
02. 01. 2011 | 17:19

mb napsal(a):

d47 ... :-) ... jestli je to ´slušná holka´ tak se prostě ´vobětuje pro rodinu´... :-)

i skladník ve šroubárně může číst vergilia v originále ...

( a naopak ... :-)
02. 01. 2011 | 17:20

Občan napsal(a):

To D47 (02.01.2011 15:46:14):

Myslím, že názorově se moc nelišíme, takže to, co napíši, neberte, prosím, osobně.

Já to znám z vlastní rodiny - jen s tím rozdílem, že bychom té asociální svoloči, která je teď u moci, nedali hlas za nic na světě.
Budu hnusnej, ale ty Vaše známé nekokáži politovat - svůj osud si zavinili vhozením volebních lístků sami. Jen bych jim moc a moc přál, aby ten jejich náraz na realitu trval co NEJKRATŠÍ dobu a brzy našli alespoň NĚJAKOU práci. Pravděpodobně budou muset vzít COKOLI - alespoň tak zažijí realitu ČR 2011 takovou, jaká skutečně je a jakou zažívají statisíce podobně postižených.
Je moc dobře, že na realitu naráží stále více VŠ vzdělaných lidí, kteří se doposud bláhově domnívali, že JIM se to stát nemůže a že ti, kdo žijí v chudobě, jsou "socky a netáhla a negramoti". Třeba díky tomu prozře společnost rychleji.
-----------------------------

To SuP:

D47ka si nemuší nic vymýšlet. To, co popsal, zažívají v této zemi statisíce lidí. Nemožnost sehnat práci, situaci, kdy nemají nárok na žádnou pomoc od státu, protože v rodině zbyl jeden vydělávající, opovržení těch šťastnějších, kteří práci ještě mají a domněnky asociálů jako jste Vy, že to jsou jen výmysly. Nejsou, dravče, to je hořká realita dnešní ČR.
-----------------------------

To "xyz":

Jestli je asociálka Jurásková předsedkyní sestřiččích odborů, tak v tom případě si holky zaslouží, aby dopadly na pr.el z co největší výšky.
To potom vysvětluje i to "záhadné" mlčení sestřiččích odborů - a o to větší dopadovou výšku si děvenky zaslouží..
02. 01. 2011 | 17:25

PatientO.T. napsal(a):

2 D47:

Ano, vždyť také inženýr Dyba se zachoval tržně. Nestačil mu ministerský příjem, a tak zrežíroval výběrové řízení Českého Telecomu, za což obdržel, mimo jiné, od ing.Klause metál...
02. 01. 2011 | 17:26

Marcus Agrippa napsal(a):

Novoroční proslov V.Klause nebudu vůbec komentovat - nestojí to za to. Co se týče lékařů - jejich platové požadavky jsou vcelku pochopitelné - osobně v tom nevidím nejmenší problém. V soukromém sektoru mají lidé na daleko banalnějších pozicích daleko vyšší příjmy. Co mě ovšem zaráží - ty nepřiměřené reakce z Nečasovy vlády. Chápu že tím by mohla být nahlodaná vize levné ekonomiky postavené na nízkých mzdách - to by sponzoři ODS, TOP09 a dalších pochybných seskupení opravdu potřebovat nemohli. Vážení lékaři přeji Vám motivující mzdy a hodně úspěchů v roce 2011 ( ať už v ČR nebo v civilizovaných západních zemích ).
02. 01. 2011 | 17:29

Luba napsal(a):

Občane,
Vaše zmínka o mlčení sesterských odborů mi připomněla radikalismus jejich polských kolegyň.

Na tom níže uvedeném příkladu je možno ilustrovat, že až začnou s podobnými akcemi i zdravotní sestry, půjde skutečně do tuhého.
V tom Polsku to tenkrát před třemi lety bylo dokonce naopak - stávkovat začaly sestry a lékaři se pak přidali.

V Hospodářských novinách z r. 2007 se v článku "Polští zdravotníci tlačí na vládu" dočteme:

"Týden okupovaly čtyři zdravotní sestry v rámci celopolského protestu zdravotníků jednu z kanceláří premiérského úřadu ve Varšavě.

Získaly přezdívku "železné" a včera dosáhly svého: dosud tvrdohlavě odmítající premiér Jaroslaw Kaczyński se s nimi odpoledne setkal a vyslechl jejich požadavky na zvýšení mezd. Poté čtyři sestry vyšly před úřad, kde je uvítaly stovky jejich kolegyň a kde mezitím vyrostl stanový tábor.

"Ještě není konec, zítra jednáme s vládou dál," byla podle internetové stránky listu Dziennik reakce šéfky odborů Doroty Gardiasové.

Nekončí tak ani protest zdravotnic, ani dlouhodobá krize polského zdravotnictví. Stávkují i lékaři, kteří dávají výpovědi ve velkém, takže mnoha nemocnicím hrozí zánik celých oddělení. Sestry podobně jako lékaři často odcházejí do zahraničí, do soukromých praxí nebo mimo obor.

Tvrdé odborářky

Schůzce s premiérem předcházelo vyhlášení hladovky a tvrdá Kaczyńského prohlášení o "okupaci veřejného místa" a "pokusu o politický nátlak". Premiér také před setkáním tvrdil, že na zvýšení platů a oddlužení nemocnic není ve státním rozpočtu kde brát. To také slyšeli stávkující lékaři.

Se sestrami to premiér neměl jednoduché. Vůdkyně protestu jsou zkušenými veteránkami odborového hnutí.

"Je to tvrdý vyjednávač. Cítím s premiérem Kaczyńským, protože ona se nedá tak snadno odbýt," řekl listu Rzeczpospolita o Dorotě Gardiasové napůl v žertu Ryszard Stus, ředitel nemocnice ve Slupsku, kde Gardiasová pracuje.

Ostré protesty sester mají tradici. Při velkých demonstracích proti pravicovým vládám před sedmi lety zdravotnice zablokovaly hlavní varšavské silnice a obsadily ministerstvo zdravotnictví.

Jejich stávka tehdy skončila přijetím zákona, který jim sice zvýšil platy, ale bez toho, aby zajistil zdroj financování. To je podle expertů jedna z hlavních příčin nynějšího obrovského zadlužení polských nemocnic, kterým vláda odmítá pomoci.

Premiér Kaczyňski nyní navrhuje referendum o zvýšení daní, z nichž by se zdvihly platy zdravotníků s tím, že hlavně by měly být zdaněny vyšší příjmy.

Ideu zvýšení daní kvůli zdravotnictví v bleskovém průzkumu deníku Fakt podpořilo jen 22 procent dotázaných. Polské sestry mají ve státních nemocnicích platy většinou hluboko pod průměrnou mzdou, která je kolem 2200 zlotých (asi 16 500 Kč).

Lékaři odcházejí

Polské zdravotnictví už řadu let hledá recept na fungování. Nynější protesty jen způsobily, že lidé čekají na vyšetření či operaci stále delší a delší dobu. Lékaři nyní v rámci protestů začali dávat hromadné výpovědi a hrozí, že řada nemocnic bude muset uzavřít celá oddělení. Podobná akce anesteziologů před devíti lety skončila jejich katastrofálním nedostatkem.

V některých státních nemocnicích nyní lékaři požadují platy nejméně ve výši 3500 zlotých (asi 27 000 Kč), pro specialisty chtějí odbory až dvojnásobek. Zadlužené nemocnice ale na taková navýšení nemají. V řadě regionů vypukne opravdová krize v září, kdy vyprší tříměsíční výpovědní lhůty."

Zdroj:
http://hn.ihned.cz/c1-21491490-polsti-zdravotnici-tlaci-na-vladu

Zdá se,
že polští zdravotníci a zdravotnice mají toho sebevědomí daleko více, než ti čeští.

Ukazuje se, že naši komunisté byli v oblasti výchovy ke konformismu a k poslušnosti daleko úpěšnější, než ti polští.

Je vidět, že "Solidarnośći" je v Polsku více, než v Česku.
02. 01. 2011 | 17:53

SuP napsal(a):

D47, Občan -
Zopakuji svou otázku původně na D47, na kterou mi zřejmě z důvodů rozštěpení pozornosti zapoměl odpovědět při konstrukci své úderné odpovědi komusi jinému.
Myslíte pánové, že jiná vládní garnitura (původně jsem napsal ve zkratce - Sobotka, bude-li třeba, ještě dále vysvětlím) by v současných ekonomických podmínkách, zhoršených ZEJMÉNA v důsledku ekonomické stagnace v okolních státech dokázali zaměstnat těžko zaměstnatelného odborníka? Odhaduji, že ne. Takže problém nevidím jako otázku vládnoucí (tedy zvolené) garnitury, ale jako příklad naprosto pasivního přístupu k řešení problémů, kterými prochází minimálně 1/3 poracující veřejnosti už druhou sezónu. Ať si najmou "požírače dluhů", je jich plná televize.
02. 01. 2011 | 17:53

D47 napsal(a):

Občan:

Ono to možná bude tím, že jsme oba už pamětníci.

Loni krátce před koncem roku mne v jedné diskusi nevybíravě napadl nick Michal. Nechtěl jsem jitřit emoce a tak jsem mu už neodpověděl. Dneska toho docela lituji. Ustupovat takovýmto lidem totiž nebylo jaksi až dosud mým zvykem.

Víte, já si až moc dobře pamatuji, jak si tady na začátku devadesátých let minulého století ti profesionální disidenti navzájem dosvědčovali svůj statečný postoj v odboji proti nenáviděnému komunistickému režimu. Znám dokonce několik případů, kdy byli nemalou částkou odškodněni ti, kteří byli v tehdejším nápravném zařízení v důsledku spáchání trestného činu, zvaného "Rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví."
Když jsem potom musel odpovídat na zvídavé dotazy, kolik že to penízků jsem za tu svoji tehdejší protistátní činnost pobral já, musel jsem se smát. V době, kdy se tady najednou vyrojilo tolik disidentů, že nebylo doslova kam plivnout, by mne musela hanba fackovat, kdybych si od těch podvodníků vzal byť jen jedinou korunu.

No vidíte, nakonec jsem to přežil i bez té odměny za odboj. Navíc s nádherným pocitem, že nejsem v jedné bandě s podvodníky.

O to víc mne překvapila ta nenávist, s jakou se vyjadřoval jeden stařík z Konfederace politických vězňů k proropuštění devětaosmdesátileté báby z vězení na amnestii prezidenta republiky.

Taky mám takový pocit, že se tady jedenadvacet let po velvetu nějakým záhadným způsobem líhnou stále noví a noví disidenti.
Možná to bude také tím, že ti noví disidenti mají na Hradě zářný vzor v podobě bojovníka proti fašismu. To prohlášení Václava Klause o tom, že jako čtyřletý pomáhal v Praze stavět barikády, mám samozřejmě uložené ve svém archivu. Ne pro sebe, ale pro ty, kteří jednou nebudou chtít věřit.

Tož, NElevouni: Nástup na barikády!
02. 01. 2011 | 17:57

Kelt napsal(a):

D47-za krátký čas zjistíte,že debatovat s RUMcajsem je naprostá ztráta času.
Určitý čas jsem si myslel,že je to provokatér-byl to omyl- je to stupido tonto.
Navíc si vymýšlí a i vysloveně lže.
Mně tvrdil,aby se vylhal ze své komunistické minulosti,že v roce´89 končil zákl.voj.službu.
Teď tvrdí,že je mu 47.No nic.
Hezký den.
02. 01. 2011 | 18:00

Luba napsal(a):

A ještě finský příklad z r. 2007:

Finské zdravotní sestry hrozí hromadnou výpovědí

"Finsko by mohlo již brzy zažít hromadnou výpověď téměř třinácti tisíc zdravotních sester.

Pokud nám nezvýšíte platy o 24 procent, 19. listopadu odcházíme, vzkazují odbory vládě.

"Je smutné, že vyškolený zdravotnický personál musí bránit své pozice takto radikálním způsobem," připouští předsedkyně odborů Jaana Laitinen-Pesolaová.

Současně dodává, že "případná masová výpověď by ochromila celý zdravotnický systém".

Je to vůbec legální?

Experti si však nejsou jisti, zda je kolektivní výpověď vůbec právně akceptovatelná, píše britská BBC.

Na pochybách jsou i odbory. "Nejsme si jisti. Je možné, že celá akce by mohla skončit u soudu," říká zdravotní sestra Jaana Reijonahoová. Doufá však, že k odchodu tolika sester nedojde.

Žádost odborů o 24procentní navýšení platů se však vládě zdá nereálná. Slibují pouze poloviční růst během příštích 28 měsíců, který je prozatím pro zdravotnický personál nepřijatelný.

Další kolo jednání se má konat v pondělí.

Kvůli platům odcházejí za hranice
Základní plat finských zdravotních sester ve veřejném sektoru je 1750 euro měsíčně (asi 50 tisíc Kč). Průměrný plat pak dosahuje 2386 euro (67 tisíc korun).

Kvůli nízkým platům si tak stále častěji hledají mladší zdravotní sestry práci za hranicemi. Během 90. let zamířilo do sousedního Švédska a Norska hned několik tisíc ošetřovatelek a ošetřovatelů, tvrdí statistiky."

Zdroj:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=511221

Je zajímavé,
že u nás pořád tolik lidí stále čeká na drobty z panského stolu a za hozené ohlodané kosti radostně a vděčně panáčkují.

Individualismus je fajn.
Ale individuum je pro bolševika, co si hraje na pána, nepostřehnutelné.
02. 01. 2011 | 18:04

D47 napsal(a):

SuP:

Nezlobte se, klasický Cimrmanův úkrok stranou neberu.
To, jestli jsou mladí absolventi zaměstnatelní nebo ne, tedy jestli seženou práci (jakoukoliv!), přece nezáleží na tom, jaká politická garnitura je momentálně u moci. Problém je totiž v tom, že absolventa bez praxe nezaměstná nikdo.
Dovolím si tedy zopakovat otázku: Co má podle vás dělat absolvent VŠ, když zkrátka nemá žádnou možnost získat praxi?

Jo a pokud se hodláte opět místo přímé odpovědi uchýlit k nějakým nic neříkajícím blábolům, tak to mi pak raději neodpovídejte vůbec.

Jinak si dovolím prohlásit, že to s tou naší "pravicí" už bude asi hodně špatné, když ji tady reprezentují právě takoví "diskutéři," jako jste například vy, Rumcajs, hoven, jarpor, blue jay a další.
02. 01. 2011 | 18:08

SuP napsal(a):

D47, Kelt -
Vidím hoši, že už si vystačíte.

Nicméně D47 - ani netušíte, co jste nám tu (02.01.2011 17:57:38)
o sobě právě sdělil. Čest Vaší památce hrdino 7. odboje a nedobrovolný účastníku kurzů politického vzdělávání! Buďte rád, že nevidíte, jak jste mě pobavil.
02. 01. 2011 | 18:09

jan napsal(a):

tak to jsem se nasmál... prý společnost 21 let vydírá lékaře. Vážený pane, nikdo lékaře nenutí aby pracovali jako lékaři tím méně aby pracovali ve státních nemocnicích. Komu se lékařská profese nelíbí či se mu nelíbí jeho odměna nechť dělá něco jiného, nebo (lépe) nechť rozjede vlastní podnikání v oboru a vydělá si kolik umí. Ostatně lékaři nejsou jediní kdo by si mohl stěžovat, jsou tu např. ještě mnohem hůř placení učitelé...
02. 01. 2011 | 18:11

Jiří Linhart napsal(a):

Za 20 let stoupl počet našich lékařů o jednu třetinu. Máme jich tedy dost. Dost je i takových, kteří v nevytíženém úvazku se nevěnují medicíně, ale byznysu a politice. V té jsou zastoupeni značným procentem.
Na systému cizopasí mnoho subjektů a okrádají ho.
Vybrat peníze z jakýchkoli fondů a vžité neřesti dále udržovat, by nebylo správné.

Obecně lze tlaky lékařů pochopit, jen forma je nešťastná a pro dobu nevhodná.
Nestojíme o to, aby nás dále ošetřovali tací, kteří přehlížejí etiku a morální závazky, ke kterým se při nástupu k profesi zavázali. Nic je nemůže ospravedlnit, že si v boji o své peníze berou za rukojmí ty nejubožejší, závislé, zdravotně postižené a demonstrativně kalkulují s újmou na jejich zdraví či se způsobením jejich smrti. Zde se velkoryse přehlíží nemravnost či litera trestního zákona.

Děkujeme, odejděte a neberte je zpět. Jsem přesvědčen, že cizina, která má mnohdy podobné problémy, bude velmi opatrná k přijetí masivnímu přílivu kolegů takových morálních kvalit, zvláště těch, kteří ponesou jazykové diferenční signum.

Odborník, který má opravdový zájem a vyhlídky na lepší docenění v zahraničí, jedná odpovědně a nehazarduje se svým potenciálním vybavením.
Místo svého přestupu si nejprve řádně ověří, zájem opatrně zjistí a dohodne se na termínu všestranně vyhovujícím.
Nečeká na povel pp. Kubka či Engela, kteří mu určí dobu zlomu svého života.

Rád bych znal text výpovědi obou pánů, zda-li nějaká existuje. Spíše bych věřil, že může jít o konspiraci, kterou lze leccos vyřešit a dosáhnout mnoha žádoucích cílů.
Přirozená selekce, rychlá, s vlastním souhlasem a bez odstupného, zbaví společnost věčně nespokojených skupin či jedinců dobře zakořeněných, kterých by se jinak těžko zbavovala.
Zeštíhlí nadbytečné stavy, posílí prestiž stabilních kádrů a zajistí jejich kýžené docenění.

Pak měním na tyto pány svůj názor a přimlouvám se pro udělení státního vyznamenání za zásluhy o stát :o)
02. 01. 2011 | 18:18

Jiří Linhart napsal(a):

Za 20 let stoupl počet našich lékařů o jednu třetinu. Máme jich tedy dost. Dost je i takových, kteří v nevytíženém úvazku se nevěnují medicíně, ale byznysu a politice. V té jsou zastoupeni značným procentem.
Na systému cizopasí mnoho subjektů a okrádají ho.
Vybrat peníze z jakýchkoli fondů a vžité neřesti dále udržovat, by nebylo správné.

Obecně lze tlaky lékařů pochopit, jen forma je nešťastná a pro dobu nevhodná.
Nestojíme o to, aby nás dále ošetřovali tací, kteří přehlížejí etiku a morální závazky, ke kterým se při nástupu k profesi zavázali. Nic je nemůže ospravedlnit, že si v boji o své peníze berou za rukojmí ty nejubožejší, závislé, zdravotně postižené a demonstrativně kalkulují s újmou na jejich zdraví či se způsobením jejich smrti. Zde se velkoryse přehlíží nemravnost či litera trestního zákona.

Děkujeme, odejděte a neberte je zpět. Jsem přesvědčen, že cizina, která má mnohdy podobné problémy, bude velmi opatrná k přijetí masivnímu přílivu kolegů takových morálních kvalit, zvláště těch, kteří ponesou jazykové diferenční signum.

Odborník, který má opravdový zájem a vyhlídky na lepší docenění v zahraničí, jedná odpovědně a nehazarduje se svým potenciálním vybavením.
Místo svého přestupu si nejprve řádně ověří, zájem opatrně zjistí a dohodne se na termínu všestranně vyhovujícím.
Nečeká na povel pp. Kubka či Engela, kteří mu určí dobu zlomu svého života.

Rád bych znal text výpovědi obou pánů, zda-li nějaká existuje. Spíše bych věřil, že může jít o konspiraci, kterou lze leccos vyřešit a dosáhnout mnoha žádoucích cílů.
Přirozená selekce, rychlá, s vlastním souhlasem a bez odstupného, zbaví společnost věčně nespokojených skupin či jedinců dobře zakořeněných, kterých by se jinak těžko zbavovala.
Zeštíhlí nadbytečné stavy, posílí prestiž stabilních kádrů a zajistí jejich kýžené docenění.

Pak měním na tyto pány svůj názor a přimlouvám se pro udělení státního vyznamenání za zásluhy o stát :o)
02. 01. 2011 | 18:19

normálka napsal(a):

Co mi s. prezident vlastně novoročním projevem sdělill?
1.Škrty jsou správné a budou pokračovat. Jinak obyvatelstvo poslušnosti nenaučíme! 2. Kdo dělá všechno dobře, jsem jen já a vláda. Kdo s tím nesouhlasí, je kverulant. 3. Vládu podporuji protože ji řídím. Z předvánoční korupční krize se poučila, příště už žádné Michálky u koryt nestrpíme, to tajně garantuji! 4. Lékařům nic nedáme, jsou vlastizrádci a těch 100 Kč na hodinu, co berou, je ažaž.Já o své doktory nepřijdu, platím si je z vašich daní dobře. Vy se zařiďte jak umíte, socky, až ti ostatní vyděrači odtáhnou do ciziny! 4. Žili jsme bez rezerv a na dluh. Zeman vrazil do mnou vytunelovaných bank 400 miliard, Topolánek to dorazil svým balíkem, pak přišel Kalousek a krize. Za všechno může ČSSD. Kdyby nesvrhla vládu, mohly už být důchody a zdravot.pojišťovny vytunelované a reformy by nebyly třeba. 5. Varoval jsem před solárními panely. Je to byznys, kvůli kterému teď budu dostávat z ČEZu menší dotace. 6. Žádný stát nemůže pomoci svým občanům. Důchody časem zrušíme, děti se o rodiče postarají. Kdo je nemá nebo je chudý, má smůlu. 7. Kritikům a závistivcům nepodléhejte, chtěli by se nadřazovat, ačkoli vědí, že výjímečný a nadřazený jsem jen já a ti, se kterými kamarádím nebo jsou v balíku.Naši elitu si rozvracet nedáme! 8.Reformami přeměníme i střední třídu, co nám pořád ještě fandí (je mi jich trošičku, ale jen malinko, líto), na chudáky, a pak bude normalizace naší země dokončena. Zrušíme práva a svobody, k čemu by poníženým byly. Feudalismus nebyl zas tak špatný. Dynastie Klausů a nové šlechty už se na něj těššííí!
02. 01. 2011 | 18:21

Občan napsal(a):

To SuP:

Ano, já si myslím, že za "Sobotky" (zkracuji stejně jako Vy;, také by to bylo na delší vysvětlování) by se pro ně našla práce nebo alespoň prostředky na řešení jejich situace. Ne jako dnes, kdy asociál Drábek žene takové lidi do propasti agenturní nádeničiny nebo práce načerno či dokonce kriminálních činností. A kdy ÚP mají ZAKÁZÁNO financovat SKUTEČNÉ rekvalifikace!!!!! (Opět mohu dodat příklad z velmi blízkého okolí mé rodiny). Pokud už někomu zaplatí alespoň nějaký krátkodobý kurs, NESMÍ mu proplatit jeho pokračování či nástavbu, to už si musí nezaměstnaný platit ze svého! A to i v případě, kdy nepobírá žádné socdávky a stát ho hodil na krk rodině!!!

Talže jsem si jistý, že KDYBY byla u vlády SKUTEČNĚ LEVICOVÁ vláda, tohle by nepřipustila. Bohužel, taková vláda tu posledních 20 let nebyla ani jednou, vždy se ČSSD zahodila marnými koalicemi s pravičáky a podle toho také dopadla.
02. 01. 2011 | 18:26

Občan napsal(a):

To LUBA:

Paní Lubo, díky za Vaše citace, velmi užitečné čtení!
02. 01. 2011 | 18:27

D47 napsal(a):

Kelt:

Kdysi jsem psal do internetových diskusí tento bonmot: "V anonymní internetové diskusi se může i beznohý bez problémů vydávat za mistra světa v běhu na sto metrů."

Vzpomněl jste nick Rumcajs, přidám tedy také jeden postřeh.
Tento "diskutér" se tady celkem nedávno pochlubil tím, že má také vysokoškolské vzdělání. Nechce se mi s tím právě teď vyhledávat, ale mohu vás ujistit, že mne to pobavilo náramně. Zvláště proto, že u člověka s titulem přece jen předpokládám jistou míru přirozené inteligence.

Abych ale stále neodbíhal od tématu článku:
Největším průšvihem není avízovaný odchod špičkových chirurgů. Tím průšvihem je odchod anesteziologů, rentgenologů a dalších odborníků, jejichž přítomnost na operačním sále je nezbytná. Tedy profesí zoufale podhodnocených a to nejen finančně.
Přitom tato vládní garnitura o tom, co lékaři chystají, věděla v dostatečném předstihu. Kupodivu se nesnažila o jakékoliv řešení. Místo toho jsme mohli opakovaně slyšet z úst našich nových "mocných" dokolečka opakovanou mantru o vydírání ze strany lékařů, o jejich braní si pacientů jako rukojmí a tak podobně.

Mám obavu, že dneska už lékařům nezbývá nic jiného, než že to celé dotáhnou do konce, tedy že skutečně odejdou. Co bude následovat, tak to si nedokážu představit ani náhodou.
Případná výměna ministra Hegera už bude pouze zoufalý pokus Petra Nečase o hození viny za tento problém na jediného člověka.

Aby bylo jasno: MUDr. Leoše Hegera nelituji ani náhodou. To, že poslechl skutečného premiéra této země pana Kalouska (pan Heger je člen TOP 09) a tuto funkci vzal, bylo jeho čistě osobní rozhodnutí.

Jak říká náš Nejvyšší Hradní a po něm to následně opakují jeho nohsledi: Každý se musí postarat sám o sebe.
02. 01. 2011 | 18:30

mb napsal(a):

to občan ... myslím že luba je ve vší skromnosti muž ... ( pokud teda neprošel v poslední době zmenu pohlavi ...) :-)
02. 01. 2011 | 18:31

Luba napsal(a):

O stavu české společnosti
(Diskuse Studio STOP, ČRo6)

(Úryvek o chystaném exodu lékařů)

Martin POTŮČEK, profesor, vedoucí, Centrum pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd UK
--------------------
Víte co, já mám jednu výhodu, že já žiji stejně jako vy v Praze. A v Praze ta situace nemusí být tak kritická, poněvadž máte pořád možnost volby lékaře a zařízení. Ale v některých menších městech, zejména tedy v těch okrajových oblastech země, to skutečně může být vážný problém. ¨(...)

Tak budeme pořád čekat, že tady je nějaký vlastenecký cit, který udrží ty profesionály u nás, i když teda se jim nabízejí z hlediska jich jako jednotlivců výrazně lepší podmínky někde jinde. To prostě nejde. To je svým způsobem i trochu vydírání.

My bychom měli skutečně vzít vážně tu výzvu a že kolem nás jsou země, kde lékaři, učitelé, sociální pracovníci, pracovníci v kultuře, policisté, hasiči i vojáci jsou placeni lépe. A pohybují se v institucích, které se k nim také lépe chovají.

Petr HOLUB, moderátor
--------------------
Jestli jsem dobře rozuměl, tak vy říkáte, že doktorské protesty jsou vlastně projevem širšího problému, který se týká veškeré veřejné správy. A jak by se dal popsat ten základní problém, který se tedy teď řeší, ať už na ulicích, nebo v ordinacích?

Martin POTŮČEK, profesor, vedoucí, Centrum pro sociální a ekonomické strategie Fakulty sociálních věd UK
--------------------
No, problém je současnou vládou definován tak, prostě nedá se nic dělat, my na ty platy, nebo na ta nová zařízení, nebo na ty nové služby, které požadují lidé, nemáme. Já bych to trošku obrátil.

Z mého hlediska samozřejmě je potřeba o tom diskutovat zevrubně. Je jisté množství veřejných úloh, které se nedají řešit, které nemůže řešit jednotlivý občan, jako třeba bezpečnost. Nebo péče o zdraví.

A ten stát by si měl udělat jakousi analýzu, které veřejné úlohy jsou právě ty, na které by se měl soustředit. A na základě toho rozhodovat o rozdělování těch prostředků.

Tady je pořád zvrácená představa, nedávno jsem o tom diskutoval v televizi s děkanem Národohospodářské fakulty Ševčíkem. Čím méně státu, tím lépe.

No, to prostě neplatí.
Ten stát je podstatným prvkem, který ovlivňuje kvalitu našich životů.

A my dnes máme veřejné rozpočty o 2 procentní body nižší než je průměr Evropské unie a možná ještě o více procent nižší než by odpovídalo hrubému domácímu produktu této země."

Zdroj:
http://www.rozhlas.cz/cro6/stop/_zprava/se-sociologem-profesorem-martinem-potuckem-o-stavu-ceske-spolecnosti--830788
02. 01. 2011 | 18:33

fafnir napsal(a):

D47
ta rodina je v nelehké situlaci ale: otec bez práce,bud práce v jeho oboru není všeobecně,potom rekvalifikace,nebo pouze v regionu,pak hledat mimo region,nebo vzít cokoli i pod kvalifikaci a při tom hledat dále.Dcera,totéž,nejlépe hledat v jiném regionu,protože chemiků je všeobecně potřeba,holt nebude začínat na nejvyšším postu,ale od píky třeba i postu pro průmyslováka.Další matka,zaměstnankyně státu zřejmě,inu může změnit zaměstnání,studující syn-brigáda,můj syn dělá totéž,od nás má u nás bydlení a stravu,jinak si na vše včetně oblečení a ostatních studentských radostí a cestování vydělá.Opakuji není to lehké,ale to pro nikoho.
Žádný stát na světě,kromě ropných šejků,vám nenacpe zaměstnání na podnose.A za vámi adorovaného bolševika byly kvóty na studium,a umístněnky.Není li práce v oboru,je holt třeba změnit obor.
02. 01. 2011 | 18:34

Luba napsal(a):

mb,
velmi případná poznámka :)
02. 01. 2011 | 18:34

pwpw@centrum.cz napsal(a):

První vlna inteligence v novodobé historii odešla z této země kolem roku 48. Svobodní lidé nesouhlasili, že je komunistický stát chce nahnat do závodů, zrušit jejich živnosti, soukromé podniky a předělat na nemyslící bytosti, které lze snadno ovládat. Inteligence odešla do ciziny - tiše, některým se to tiše nepodařilo a skončili ve věznicích - mláceni a ponižování ve jménu budování lepších zítřků pro všechny.
V roce 68 odešla další vlna, která se odmítla podílet na budování socialismu s lidskou tváří. Chtěli svobodně žít, svobodně se rozhodovat, svobodně pracovat a vydělávat si dle svých schopností prací. Odmítli kolektivismus,profesní a rodinnou šikanu ze strany komunistického státu. Museli odejít, vrátit se nemohli. Stát byl řízen hloupými soudruhy s nízkým IQ. Závist a třídní boj byly základními principy společnosti. Z toho, kam to společnost dotáhla, se vzpamatováváme dodnes.
Rok 89 přinesl naději. Další skupiny lidí odcházeli hned po revoluci, jiní nalezli profesní uplatění, jiní se vraceli.
Komunistický stát se oficiálně přeměnil v právní, mentalita myšlení státních a ústavních činitelů (kteří většinou zůstali na stejných mocenských místech) zůstala, stejně jako jejich autoritářský způsob jednání s občany.
Hlavním cílem českého státu (politických stran) doposud je : udržení lidí-ovcí v nevědomosti o jejich právech, zastrašování ve jménu lepších zítřku, šikana inteligence státem všemi možnými metodami - bystrý úsudek je nežádoucí, další podhodnocování práce inteligence, zadržování a neposkytování informací státem občanům. K tomu slouží i spřátelená média a jejich negativismus proti těm profesním skupinám, kteří na toto podhodnocení své práce státem poukáží. Je velmi ostudné, že je v současnosti Ústavní soud tvořen soudci - bývalými aktivními politiky politických stran, bývalými členy zločinecké KSČ. Personální obnovou soudů začíná obnova celé této společnosti.
Lidé, kteří se nemohou domoci svých práv prostřednictvím právních mechanismů se stávají více agresivní. Dlouholetá frustrace vede ke zlobě - viz např. aktivista za práva otců pan Fiala - dle mezinárodního soudu mu český stát neposkytl právo na soudní ochranu ani nevymohl jeho práva. Odpovědnost za tento stav nenese nikdo, pan Fiala je naopak jako kverulant vsazen státní mocí do věznice, když se uchýlil k zablokování jistého úřadu.Hrůza.
Lékaři mají právo k ostřejší kampani, neboť mnoho let nejsou slyšeni. Náš exodus - váš exitus. V právních státech se dozajista jedná o exitus vlády.
02. 01. 2011 | 18:36

Občan napsal(a):

To Luba a mb:

Děkuji za upozornění a omlouvám se :o)

Nicméně můj dík PANU Lubovi platí nadále!
02. 01. 2011 | 18:41

D47 napsal(a):

SuP:

Opět pouze další trapný pokus o dehonestaci člověka, o němž nevíte vůbec nic.

Tak já jsem vás pobavil. Je mi tedy líto, když musím konstatovat, že vy jste mne zrovna moc nepotěšil. Z demagogie vám sice dávám výtečnou, z pochopení psaného textu u mne ale máte nedostatečnou.
Když to podělím, tak to sice máte za "lidovku," ale pyšnit se tím zrovna moc nemůžete.

Opravdu vám není ani trochu stydno, vy anonymní internetový hrdino v době, kdy už se to smí a kdy máte jistotu, že vám za to nic nehrozí?

Jinak jsem opravdu moc rád, že tu naši "pravici" tady reprezentujete právě vy. Ono totiž stále přibývá lidí, kteří mají přístup k internetu a tím pádem mohou také číst tyto diskuse. A věřte, že je čtou a nad tím, co si přečetli, také přemýšlejí.
Ty závěry, které si z toho čtení udělají, nebudou pro vás asi zrovna moc příznivé.
02. 01. 2011 | 18:44

Kelt napsal(a):

Všem kritikům postojů lékařů(jejich odchodu)bych doporučil si přecíst Listinu základních práv a svobod,která se stala součástí Ústavy ČR.
O to víc mne překvapilo odsouzení VK v novoročn

ím projevu s charakteristikou vydírání.U něho bych znalost Ústavy předpokládal.
Zkrátka je to jako v tom vtipu,co se vykládal za "totáče".
Ptá se student filofofie na semináři jak by se dal definovat dialektický materialismus.
Odb.asistent to osvětluje na příkladu.
Přijdou dva chlapi k potoku-jeden čistý,druhý špinavý-otázka-který se umeje?Odpověď-ten špinavý-hodnocení-chyba,ten čistý,je to jeho přirozenost,ten špinavý je takové prase od přirody-ten ne.Rozumíte?Ne.
Tak znova,který se umeje?Odpověď-ten čistý.Hodnocení-chyba,proč by se ten čistý myl?Umeje se ten špinavý.Rozumíte?Ne.
Tak znova,který se umeje?Odpověď-přece oba-ten čistý ze zásady a ten špinavý z prostého důvodu,že je špinavý.Rozumíte?Ne.
Tak naposledy,který se umeje?Nevím.No přece žádný-ten čistý nemá důvod a ten špinavý,jak jsem již uvedl se nemeje zásadně.Tak už konečně rozumíte-ale pane asistente,Vy to vykládáte pokaždé jinak.
V tom je milý studente podstata dialektického materialismu.
Vykládat věci tak,jak se to momentálně hodí-viďte pane presidente?
Co na to trh bez přívlastku?
02. 01. 2011 | 18:53

SuP napsal(a):

D47 -
A Vy byste chtěl, aby s Vámi někdo seriózně diskutoval? Přečtěte si po sobě, co píšete a zkuste si představit, co by tam zbylo, kdybystre vyškrtal pomluvy, urážky, dehonestace a přejatá vyprávění.
02. 01. 2011 | 18:56

David napsal(a):

miroslavgregor.blog.iDNES.cz:

Plat lékaře

Jsem asi specialista. Přivádím na svět nový život, učím na lékařské fakultě budoucí doktory, publikuji v zahraničních časopisech, mám mezinárodní certifikáty na provádění prenatálního ultrazvukového vyšetření, provádím invazivní výkony, které v ČR provádí jen malá skupina lékařů a se svým kolegou dokonce provádíme unikátní operaci, která se jinde v republice nedělá.

Je to opravdu tak, že po dvou atestacích po osmi letech praxe je můj tarifní plat 105,- Kč (slovy jednostopět korun) čistého na hodinu. S příplatky a službami cca 50.000,- hrubého za měsíc za 230 hodin, ale čistého to vychází na nějakých 165,- Kč za hodinu.

Můj kamarád mi spravuje moji felicii z bazaru za 250,- za hodinu, levněji a kvalitněji jsem to jinde nesehnal. Soused mi udělal ze známosti sádrokartonový strop v dílně za 250,- za hodinu. Oba jako melouch po práci bez zdanění.

Žena je na mateřské, splácíme hypotéku, u moře jsme byli jednou a loni jsme přemýšleli, co všechno dětem k vánocům nekoupíme.

Kamarádovi zemřela při císařském řezu pacientka. Je to zkušený a slušný člověk, co odvedl tisíce porodů a stovky gynekologických operací. Tentokrát byla závažnost komplikací nad možnosti jeho nejlepších schopností. Než na něj mohla tíha jeho osobní tragedie dolehnout v plné míře, bylo na něj podáno trestní oznámení již druhý den.

Císařský řez trvá cca 25 minut, v přepočtu za něj dostanu 40,- korun. Proč stojí výměna zimních pneumatik 10x (slovy desetkrát) víc?

Miroslav Gregor
02. 01. 2011 | 19:02

Občan napsal(a):

To fafnir 02.01.2011 18:34:33:

Fafníre,
vezmu to postupně:

1) Rekvalifikace v ČR NEEXISTUJE! ČR je EU opakovaně kritizována za neexistenci skutečných rekvalifikačních programů. To, co se u nás nazývá „rekvalifikací“, jsou krátkodobé kursy úplně k ničemu, dobré tak leda lidem, kteří s bídou ukončili základní školu. Protože taková „rekvalifikace“ neposkytuje absolventovi nic víc, než pouhé zaučení v nějaké banální činnosti, aniž by mu umožnila získání jiného místa než pro pomocný personál.
2) Hledat práci mimo region je pro nezaměstnaného, který nemá a NESMÍ mít žádný příjem, NEMOŽNÉ! Nemá totiž prostředky na to, aby někam dojížděl. On dokonce od 1. ledna už si NESMÍ opatřovat ani prostředky na hledání práce. Podání přihlášky do výběrového řízení totiž není zadarmo – MUSÍTE mít ověřené kopie vysvědčení a diplomů, výpisu z TR, případně také lustračního osvědčení. Ověření JEDNÉ stránky stojí od 30.- do 90.- Kč. Doklady MUSÍTE posílat doporučeně – dopis stojí cca 20.- Kč. Takže náklady na JEDNU přihlášku do konkursu se pohybují kolem 150.- - 500.- Kč!!!!!
3) Pokud dcera přijme práci mimo obor nebo mimo kvalifikaci, utíká jí NUTNÁ odborná praxe a je v pr.eli stejně jako nezaměstnaná. To, co navrhujete, může fungovat u vyučených a ještě jen u některých. Ale u VŠ je to nesmysl, ten MUSÍ získávat praxi v oboru, jinak může diplom zahodit.
4) Jak víte, že matka je zaměstnankyně státu? Nemocnici může zřizovat kraj nebo ji vlastní nějaký privátní nemocniční řetězec! Navíc je ta paní ve věku, kdy ji jinde prostě nevezmou! Jsem podobným pamětníkem jako D47ka a VÍM, co to je hledat uplatnění po 45. roce věku. V podstatě marná snaha. A JAK má zdravotní sestra změnit práci? To je stejně specializovaný obor, jako lékař!!!!! Navíc navrhujete, aby v situaci, kdy je rodina na pokraji bídy, riskovala matka, že zůstane bez práce také – zešílel jste?
5) Já se studentskými brigádami za účelem obživy nesouhlasím. Něco jiného je, jít si občas přivydělat na mejdany nebo na sportovní vybavení třeba, ale jsem zásadně proti tomu, aby studenti pravidelně pracovali a zanedbávali tak studium. Od toho je stát, aby z daní jejich rodičů poskytoval stipendia a podpory. Navíc vědomě zaměňujete právě tu příležitostnou studentskou práci za účelem přivýdělku a každodenní práci za účelem obživy – což je případ tohoto konkrétního studenta, který momentálně NEMÁ z čeho žít.

Ano, protože bolševik koukal, aby ti, kdo dokončili VŠ MĚLI práci v OBORU! Že holt všichni nemohli pracovat v Praze, to je jasné, nicméně POKUD někdo dokončil VŠ, měl jistotu, že získá práci v oboru a tím i potřebnou odbornou praxi.
02. 01. 2011 | 19:04

D47 napsal(a):

fafnir:

Omlouvám se předem, ale zřejmě jste také nepochopil podstatu problému. Pro jistotu to tedy zopakuji:

Otec rodiny pracuje jako dělník u soukromníka. Ten soukromník jim těsně před koncem roku řekl, že lituje, ale dál už pro ně nemá práci. A protože je to v regionu s vysokou nezaměstnaností, tak ten otec rodiny neměl jinou možnost, než se nechat zaměstnat jako OSVČ, tedy na klasický "Švarcsystém." Takže žádný nárok na dovolenou, odstupné a další výhody, vyplývající ze zeměstnaneckého poměru.
Tuto skutečnost jsem předtím neuváděl záměrně, protož jsem nechtěl riskovat "nálet" místních NElevounů.

Matka pracuje jako staniční zdravotní sestra v místní nemocnici. O tom, jak půjde s příjmem dolů, jsem už psal.
Ostatní už zmiňovat nebudu.

Podstata té mojí otázky tkví v tom, že ta mnou zmiňovaná rodina žila po finanční stránce takzvaně nadoraz a za tuto změnu nenese jakoukoliv vinu. Jistě, ještě mají co prodat, takže pod most zatím určitě nepůjdou. Největší problém je ale v tom, že takhle jim to naordinoval tenhle stát, přesněji naši noví "mocní." Ten otec rodiny totiž pracoval na výstavbě dálnice a matka dosud pracuje v místní nemocnici. On přišel o práci v důsledku pozastavení toku financí ze státního rozpočtu na výstavbu dálnic a ona zase v důsledku "protikrizových opatření" této vlády.

Je s podivem, že nikdo, ani Nejvyšší Hradní, se ani slůvkem nezmínil o tom, co všichni proklamovali ještě před vypuknutím aféry Drobil. Že prioritou této vlády je nesmiřitelný boj s korupcí na všech úrovních.

Za to, že se v nemocnicích nakupují lékařské přístroje nezřídka za dvojnásobné ceny, než jaké jsou na trhu běžné, nemohou lékaři ani náhodou!
02. 01. 2011 | 19:06

Luba napsal(a):

Občane,
díky, díky! :)

A k tomu exodu ...

Domnívám se, že Nečasova vláda ten konflikt s lékařskými odbory hrotí záměrně. Julínkův koncept je v hlavách modrých ptáků pevně usazen.

Dopředu počítají s tím, že řada menších zdravotnických zařízení bude skutečně zrušena, popř. zprivatizována k jiným účelům.
A jako záminka poslouží akce "Děkujeme, odcházíme".

Tím se šnajderovci a kalouskovci zbaví odpovědnosti - a v nemilosti nebudou oni, ale zrádní medicinmani, co "zradili svou vlast".

Jak víte,
naši lékaři se, co do způsobů protestu, příliš neliší od jiných nespokojených zdravotníků v Evropě.

Ale v současné situaci může být jejich postup kontraproduktivní -ze sedla tím nepřímo vyhodí TOP-anomálii, vstřícného Hegera, a na kůň pomohou někomu asociálnímu, typu pitomy Šnajdera.

Lékaři se dostávají do izolace.
Aby k tomu nedošlo, akci "Děkujeme, odcházíme" by musela následovat pacientská akce "Okna otevřená", kdy by všichni potenciální pacienti odcházejících lékařů obsadili příslušná ministerstva a aktivně napomáhali "odpovědným" politickým koalům se skokem.
02. 01. 2011 | 19:08

mb napsal(a):

d47 napsal: Za to, že se v nemocnicích nakupují lékařské přístroje nezřídka za dvojnásobné ceny, než jaké jsou na trhu běžné, nemohou lékaři ani náhodou!

ale vědí li o tom a mlčí o tom, není to k jejich dobru ..

vědí li o tom a nemlčí li o tom .... viz. dr. dernerová ...

mohou snad cosi pozitivního v české společnosti zmenit .....
02. 01. 2011 | 19:09

fafnir napsal(a):

Jan Payne
pár poznámek: lékaři neobětovali dobu na studium,nikdo je k takové oěti nenutil,dělali to ve vlastním zájmu.
Peníze v nemocnici skutečně neodpovídají odpracované práci,souhlasím,že to co mají s přesčasy a službami mají mít vzhledem náročnosti a odpovědnosti ,jako základ.Jiná věc jsou možnosti.Jenom podotek,kdyby kraje neproplácely 30Kč poplatky,nyní by měly dost peněz na zvýšení mezd lékařů a to bez problémů ve svých a to shodou okolností, nejohroženějších nemocnicích
Odcházet může každý kam mu libo a kde je lépe,souhlasím.
V tomto případě ovšem o vydírání jde,protože to je najednou organisované a s ultimátem.Je zajímavé ,že odboráři mohou podát výpověď 80 % personálu,ale opačně,ředitel nemocnice,nebo zasměstnavatel nesmí,i kdyby měl plnou náhradu.
Navíc,jedna okolnost tu je,nejsem přesvědčen,že trh okolních zemí je připraven absobovat 4 000 lékařů všech atestací a už vůbec ne dát všem o tolik lepší podmínky vzhledem k tamnímu standardu,nevíc velmi tvrdě vyžadovanou stavovskou životní úrovní,kvalitou auta,bydlení etc.
Tohoto jsou si tak vzdělaní a nikoli naivní lidé rozhodně vědomi,a ve skutečnosti nemíní odejít,jenom tuto methodu zvolí jako nátlak.
A možná jim to trochu pokazí Slováci,podle tisku(neověřeno) až 3000 jejich lékařů je schopno a ochotno přijít k nám.
02. 01. 2011 | 19:15

Občan napsal(a):

Bane, pane Lubo, lidé mají paměť a, jak už tu někdo podotkl, stále lepší (zatím?) přístup k internetu. Takže čtou, někteří i diskutují, ale hlavně přemýšlejí a pamatují si. Takže leccos už teď neupadne v zapomění a já pevně věřím, že se stále většímu počtu lidí otevírají oči. Proto také modroptáci a jim podobní tak zuří na diskusích :o)

Kradlouskovci a ostatní pišišvoři rozhodně nebudou zapomenuti, na to už jsou jejich šupárny (doufám, že to je povolené slovo) příliš velké. A lidé už se také naučili dávat si dvě a dvě dohromady.

Ranhojičům fandím, byť s výhradou a mračením. Ale ukázali nám, bázlivějším, abychom se nebáli a šli do toho. Já myslím, že tu v dubnu bude šrumec a že se nás postupně bude přidávat víc a víc.
02. 01. 2011 | 19:16

PřeklaDatel napsal(a):

Pojem "vydírání", jakého autor používá, je z dílny modro-pravicových úderníků současnosti. Tito pánové ukazují, jak protivníci "vydírají", a přitom jsou hlavními vyděrači sami. Inu, staré známé "zloděj křičí, chyťte zloděje".
S lékaři a jejich akcí je to (podle mých nemediálních informací od lidí přímo zúčastněných) tak, že jde především o hospodárnost ve zdravotnictví (kde protékají miliardy, aniž by byl někdo z vedoucích "kádrů" hnán k odpovědnosti), a teprve potom o medializované platy.
Situace došla tak daleko, že za znemožnění revolty jsou na jednotlivých pracovištích nabízeny managerům statisícové odměny ! Čili vlastně mzdy stávkokazům z veřejných prostředků, z našich daní !!! A na toto tedy zřejmě peníze jsou, vážení !
02. 01. 2011 | 19:22

mb napsal(a):

ještě měl Klaus při novoročnim projevu kouřit ( či aspon cigaretu držet) aby propagoval volnou kapitalistickou soutěž bez falešných ale naprosto falešných slovíčkách o rakovině a o tom, že mladé generaci nedává dobrý příklad ...

ani žádný lyže během projevu nepropagoval ...

prostě všestranně slabej projev ...

...njn ....
02. 01. 2011 | 19:22

D47 napsal(a):

SuP:

Víte, v čem je váš problém?
Vy se totiž v argumentační nouzi uchylujete k osobnímu napadání. Navíc si dokážete z daného příspěvku vybrat jen to, co se vám hodí do krámu, trochu tomu překroutíte původní význam a na tom pak rajtujete.

Mějte tedy pro příště, prosím, na paměti, že mne nerozhodíte ani obviněním mojí osoby ze spolupráce s tehdejší Státní bezpečností. Pokud se k tomu přece jen uchýlíte, tak tím jen potvrdíte moji domněnku o tom, že zkrátka nemáte protiargument.

Hlavně ale nezapomínejte na to, že tyto diskuse čte čím dál víc našich spoluobčanů. Dovoluji si vás tedy při této příležitosti varovat před tím, abyste se jakkoliv snažil podceňovat jejich inteligenci.
Mějte vždy na paměti, že svými primitivními příspěvky oslovíte zase jen sobě rovné.

Omlouvám se ostatním diskutujícím za to, že tenhle příspěvek je mimo téma této diskuse. Ale jen zdánlivě, protože - jak známo - všechno přece souvisí se vším.
02. 01. 2011 | 19:23

SuP napsal(a):

To konečně budu klidně spát, když už vím, co je můj problém.
02. 01. 2011 | 19:33

fafnir napsal(a):

D 47
nezatírám,že jsem pravicového zaměření,a je mi už přes 60.Režimem danými okolnostmi jsem byl nucen se napřed vyučit,odpracovat si nějaký rok a poté teprve jsem mohl vystudovat.
Takže,montérky rozhodně cti netratí.Otec přišel v daném regionu o práci a jede v Švarcsystému.Existují i další regiony,to by u stavaře měla být normálka,existují i jiná povolání,rekvalifikace.U matky je to složitější,a máte pravdu, tam by druhé zaměstnání bylo na úkor kvality toho hlavního,a tím pádem by bylo i to ohroženo.
O dceři a synovi,nevím co bych doal k tomu,co jsem napsal.
Opakuji,není to lehká situlace,bohužel nemáme tolik ropy aby z ní bylo možnost fiancovat ztrátová zaměstnání jednotlivců.Nevím z kterého jste kraje,ale vlastně je to jedno,ve všech krajích vládne ČSSD,a pod její správou se ty předražené nákupy konaly
02. 01. 2011 | 19:33

tata napsal(a):

panove škoda

ŽE JSTE NAK POMINULI,a vubec nereagovaly na pana HOFMANA myslym že on to vystih nejpřesněji.
02. 01. 2011 | 19:36

fafnir napsal(a):

Občan
no nevím,vaše výrazivo spíš napovídá docela slušné a nezvladatelné frustraci,než přemýšlení.
02. 01. 2011 | 19:38

mb napsal(a):

http://www.novinky.cz/ekonomika/221181-kohout-opousti-nerv-nelibi-se-mu-system-verejnych-zakazek-v-cesku.html
02. 01. 2011 | 19:39

D47 napsal(a):

mb:

Ale, ale!

Přiznám se, že právě od vás bych takovouto porci demagogie zrovna nečekal.

Takže podle vás lékaři můžou za to, že se neozvali proti tomu, že vedení nemocnic nakupuje lékařské přístroje za přemrštěné sumy? Vy si vážně myslíte, že ti lékaři mají vůbec ještě čas na to, aby pátrali po tom, jak hospodaří vedení jejich nemocnice?

Pominu to, že vedení nemocnice nemá žádnou povinnost informovat své zaměstnance o hospodaření té které nemocnice a zaměřím se pouze na to, že vedení jednotlivých nemocnic se musí zpovídat pouze svému zřizovateli. Na něm pak záleží, jak dalece bude tolerovat to "turecké" hospodaření.

Vzpomněl jste jedno jméno. V tom případě jistě také víte, jak nakonec dopadla odvážná a statečná MUDr. Dernerová.
Proti mafii (tenhle termín používám proto, že mám ve zvyku nazývat věci pravými jmény) nemá šanci ani organizovaná skupina, natož pak jednotlivec.
02. 01. 2011 | 19:39

Občan napsal(a):

Pane tato, ale já tady nemohu žádný příspěvek pana Hofmana najít!
02. 01. 2011 | 19:41

Občan napsal(a):

To fafnír:

Ne, Fafníre, já jsem Vám jen v bodech popsal realitu současné ČR. Na konkrétním příkladu konrétní rodiny, uvedeném zde ID D47.
Pokud o mých slovech pochybujete, napiště konkrétně o čem pochybujete. A věřte, že VŠE, co jsme popsal, si můžete bez problémů ověřit.
02. 01. 2011 | 19:45

mb napsal(a):

nesmite me dezinterpretovat pane d47 ...

já jsem napsal, že vy jste napsal: Za to, že se v nemocnicích nakupují lékařské přístroje nezřídka za dvojnásobné ceny, než jaké jsou na trhu běžné, nemohou lékaři ani náhodou!

a já na to napsal : ale vědí li o tom a mlčí o tom, není to k jejich dobru ..

ví li doktor že dochází k nekalostem a mlčí li .... je zbabělý ....

jistě že přístup: tepání nešvarů ... vyžaduje od kohokoli .... lékaře nevyjímaje .... kus osobní statečnosti ....

ale všichni teoretici ( i praktici) demokracie vám sdělí, že právě na této ( tomto druhu ) statečnosti (skutečná) DEMOKRACIE STOJÍ A PADÁ ...

(prostě člověk jako zoon politikon který se zajímá o to, co se děje v obci)

že pan vrchní tunel tepe proti tepačům nepravostí ... nepřekvapí ...

takže mi kdyžtak dokažte, kde se dopouštím demagogie ....

a paní dernerová nezkončila úplně zle .... je senátorkou ...

ale jak píšu / píšete ...BEZ TÉ OSOBNÍ STATEČNOSTI TO PROSTĚ NEJDE / NEPŮJDE ...

máme dost statečných spoluobčanů ve všech sférách života .... ???

zdravím ......
02. 01. 2011 | 19:48

Honza napsal(a):

Sam pan ing. Klaus dal jasne najevo, ze politici se s nikym, kdo trpelive jedna, bavit nebudou. Jedine cemu jsou ochotni rozumet je tvrdy a nevybiravy natlak.
viz. diskuse s premierem 1996

https://www.youtube.com/watch?v=x1HGyRRcftY
02. 01. 2011 | 19:48

Luba napsal(a):

tato,
v souvislosti s Ivanovým příspěvkem se mi vybavila scéna z Kolji, kdy Ladislav Smoljak vypráví Svěrákovi svůj vizionářský sen o pádu totality:

"Zdravotní sestry se vzbouřily, ... a komunisty jsme zavřeli do rezervace, kam jsme se na ně chodili dívat jak do zoologický".

No,
takže k tomu zatím nedošlo.

Zdravotní sestry se zatím nebouří, neobsazují ministerstva a nehrozí hladovkou jako v Polsku, a bolševici nesedí v rezervacích, anóbrž se rozvalují na Hradě a v politickém podhradí.

Smoljakův sen tedy musíme teprve naplnit ...
02. 01. 2011 | 19:55

D47 napsal(a):

fafnir:

Přečtěte si, prosím, co jsem napsal jako odpověď na příspěvek nicku mb.

Víte, já se snažím vidět věci takové, jaké jsou ve skutečnosti. Moje výhoda je v tom, že se na ty problémy nekoukám přes stranické brýle. Mohu se tak o daných problémech bavit s každým, kdo se dokáže oprostit od demagogie. Zkrátka že dokáže při diskusi svléci stranické tričko. Tak také nemám problém diskutovat s členem ODS, ČSSD i KSČM. Trochu odstup si udržuji jen od členů TOP 09, tedy od takzvaných politických recyklátů.

Jinak jen pro vaši informaci:
Už tři roky si spokojeně užívám zaslouženého odpočinku na penzi. A protože jsem zatím pokaždé dokázal použít ten zdravý selský rozum, tak zatím nijak nestrádám.
Jen aby to zdravíčko ještě dlouho vydrželo! A právě proto, že se mi nelíbí přístup vlády a prezidenta k problematice našeho zdravotnictví, píši svoje názory do této diskuse.
02. 01. 2011 | 19:58

D47 napsal(a):

SuP:

Co kdybyste se před spaním přece jen zamyslel ne nad tím, že už víte, v čem spočívá váš problém, ale spíš nad tím, jak ten problém vyřešíte?

No nic. Pokud po vás chci příliš, tak v tom případě se moc omlouvám.
Předpokládal jsem totiž, že jako jeden z místních NElevounů máte na víc, než jen na vykřikování dávno profláknutých hesel.

Spěte sladce.
02. 01. 2011 | 20:06

fafnir napsal(a):

Občan
takže popořádku
Rekvalifikace je sie také v zájmu státu,ale hlavně dotčeného,takže netřeba spoléhat na stát,ale lze hledat aktivně sám.
Mimo region lze komunikovat po internetu,doporučený dopis nahradí elektronický podpis,věc samu pak lze vyřídit osobně,vlak a autobus sice nejsou zadarmo,ale je to k přežití.A ještě jednu věc jsem se naučil,po uplynutí úplného startu manželství jsme vždy meli v záloze půlroční a později roční plat.
Chce to trochu zodpovědnosti,šetření a hospodaření.A to celé rodiny
A za posledních 21 let jsem byl nezaměstnaný přesně 2 hodiny.Jinak při změně práce jsem už měl vždy sjednanou jinou.Pravda jsem z Prahy a jsem strojař, jak už jsem napsal mám i řemeslo,tak jsem to měl jednodušší.A na rozdíl od komoušů,kteří k fyzické práci posílali za trest,ač měli plnou hubu dělnické třídy,jsem se nikdy za montérky nestyděl.
Ona ta dcera klidně může dělat i laborantku a při tom hledat po Čechách ale i jinde práci ve svoji profesi,svět je velký.
Má možnosti které my jsme za vámi zbožňovaného bolševika neměli.Mě vaši soudruzi zatrhli i zaměsnání v bývalé NDR,protože argument o zkušené a zlepšení jazykové vybavenosti zamítli.Od té dcery to chce trochu iniciativy.
Že nesouhlasíte se studentskými brigádami.Toť jistě vaše právo a věc.Je to ovšem běžná praxe v celém světě.V posledních dvou komunistických režimech je to dokonce povinnost.A ostatně jistě vpomínáte na chmel, brambory, povinné letní praxe etc.Rozdíl je pouze v tom,že tenkrát to nebylo za peníze ale almužnu.A je třeba říci,že takováto činnost nikomu neublížila,naopak naučila dotčené vážit si každé práce a nevystudovaných lidí.
02. 01. 2011 | 20:16

D47 napsal(a):

mb:

Také pro vás beze zbytku platí to, co jsem už napsal jako odpověď na příspěvky nicků fafnir a SuP.

Předpokládám totiž, že také vy máte na víc, než na nějaké vytrhávání věcí z kontextu a obviňování svého okolí z absence osobní statečnosti.

Jak jsem tady ostatně uváděl několikrát, já už mám svoje odbojováno. Všechny příspěvky píši ze svého počítače a samozřejmě také za své peníze. Právě proto, že jsem nezávislý na politické orientaci, natož pak na politickém zadání, mohu si dovolit ten luxus v podobě prezentování vlastního názoru.

Nebojte se, nebudu se vás tady ptát na to, jak dalece jste statečný vy osobně právě při řešení problémů kolem našeho zdravotnictví. Jen si dovolím připomenout, že není od věci občas si jen tak pro sebe ověřit, jak dalece ještě dokážu ustát a hlavně vyargumentovat případný střet názorů. Samozřejmě nikoliv v anonymní internetové diskusi, ale pěkně z očí do očí.
Když najdete odvahu a zkusíte to, budete možná příjemně překvapen. A pokud u toho bude víc lidí, budete možná překvapen dvojnásob.
Přeji vám, aby to bylo překvapení veskrze příjemné.
02. 01. 2011 | 20:22

fafnir napsal(a):

Občan
19,45,19
takže slova: modroptáci,Kradloskovci,pišišvoři a další je opravdu pravda a věrohodně popsaná realita.No nevím.A možná vás ještě nažhavím.Volím TOP 09,jsem totiž pravičák názory i životem.Vždy jsem se musel postarat o sebe.A navíc vám asi zhořknu.Nikdy jsem se nestyděl,na rozdíl od levičáků být dělníkem,a to ani v době,kdy jsem odešel z místa technika,se na čas živit rukama,než bych podepsal vstup do KSČ.
02. 01. 2011 | 20:28

mb napsal(a):

d 47 je mi líto ... ale jste mimo .... já neobviňuju ani vás ani své okolí z absence osobní statečnosti ...

chtěl jsem od vás abyste mi napsal kde ( v čem ) se dopouštím demagogie ...

takže ( za mě ) naposledy ....

vy jste napsal toto: Za to, že se v nemocnicích nakupují lékařské přístroje nezřídka za dvojnásobné ceny, než jaké jsou na trhu běžné, nemohou lékaři ani náhodou!

já jsem nikde nepsal, že za to lékaři mohou .... napsal jsem toto :

ale vědí li o tom a mlčí o tom, není to k jejich dobru ..

( to je snad pochopitelné a dále to rozvádět nemusím, nebo musím .... ???)

a nakonec jsem napsal:

vědí li o tom a nemlčí li o tom .... viz. dr. dernerová ...

mohou snad cosi pozitivního v české společnosti zmenit .....

a to je to v čem se snad shodneme ....( boj proti mafiím a současnému typu mafiánského kapitalismu ) ...

tož takto to je / bylo ...

na vás je dokázat mi kde se snad ( podle vašeho názoru ) dopouštím demagogie, což bych věru nerad ...

neboť si zakládám na čisté diskuzi bez jakékoli demagogie ...

tož sa mějte ... a na té statečnosti trvám .... to je asi masarykovské nebát se a nekrást .... ne komunistické ( případně modroptáčnicky neoliberální) nebát se si nakrást ....

s pozdravem ..... ( :-)
02. 01. 2011 | 20:33

Vico napsal(a):

Prej, když člověk zabloudí v neznámém terénu, chodí v soustředěných kružnicích a to až do chvíle, než únavou padne na hubu.

..všichni jsme, zdá se překročili bludný kořen, meleme si tu každý svoje a vyhraje ten, který únavou padne na ústa jako poslední.

Přitom vodítko jak ven zde poskytl Luba/genderově neurčitý nick však volá po inovaci např. Lubek nebo Lubák :-)/ Ve svobodné společnosti si prostě, když už platí ta Listina,každá profesní nebo sociální skupina sobecky hájí své zájmy. Tak už to chodí.Naši odboráři/budiž jim zem těžká/byli spíše švejkovsky neškodní až se jim orwelovská prasata posmívala. Poslední stávka, která se jakože nepovedla, se nepovedla jakože proto, že vlaky jezdily a vše, co by se zdálo pro občany a potažmo vládu úkorné, fungovalo. A jediná typická odezva v ČEZké kotlině? Výsměch.

Ten, který si bez pípnutí nechá snížit nominální plat o deset procent, si nezaslouží ani ten snížený plat a při nejbližší příležitosti se dočká dalšího sešupu, jakmile zase nebude na minomety za dvě miliardy.

Je to vydírání? Je. I stávka za zvýšení platu je vlastně vydíráním.Tak to v demokracii prostě chodí. Pindy o tom, že nemocniční doktoři jsou jako profesní skupina morálně pokřivení, vedou jen k tomu, že pravá/jindy a u jiných zase levá/noha zabírá víc a kruh chůze se uzavírá.

Já si fakt myslím, že máme k Bělorusku mnohem blíže, než si myslíme. Jakmile je tu u nás záblesk západního způsobu demokracie, už zase slyšíme o rozvracečích, klidu na práci a konstruktivní a destruktivní kritice.

Hlavně mne baví slova o tom, jak to vláda těm rozvracečům spočítá. Inu možná spočítá. Stále říkám, že každý má takovou vládu jakou si zaslouží.

Ostatně bloger Sedláček ji obdivně nazval jako sbor administrátorů bolesti :-)
02. 01. 2011 | 20:42

PatientO.T. napsal(a):

2 mb a D47:
Jeden z mých kamarádů špitálních lékařů chtěl před léty znovuzavést v naší krajské nemocnici "komisi účelné farmakoterapie", která by v rámci celého zařízení kontrolovala nákupy a preskripci léků. Znamenala by nepochybný přínos medicínský, ale i ekonomický. Komise zřízena nebyla, proti jejímu ustanovení se zvedl zuřivý odpor. Protagonisty tohoto odporu byli primáři jednotlivých oddělení. Proč právě oni, co myslíte?
02. 01. 2011 | 20:45

čtenář napsal(a):

yara ve svém komentáři popsal situaci stručně a výstižně. Myslím, že by neměli protestovat jen lékaři, ale všichni, kdo platí daně, sociální a zdravotní, kdo kupují předražené pohonné hmoty a jiná paliva atd. Všichni (téměř) platíme státu, aby nám zajišťoval určité služby, které nám poskytuje v pochybné kvalitě a kromě toho nechává každoročně možná 15 % těch peněz rozkrást (včetně ve zdravotnictví) a teď chce od nás stále více, aby pokryl schodek vzniklý rozkrádáním.
02. 01. 2011 | 20:46

mb napsal(a):

to patient o.t. ... a to jsme dosud neproprali ty nehodné typy lékařů, které se přímo nechávají korumpovat farmakologickými společnostmi .... proč proti tomu byli primáři oddělení nevím ... napište ....
02. 01. 2011 | 20:52

PatientO.T. napsal(a):

2 mb:
Vždyť jste to napsal, proč byli primářové proti. Byli by zbaveni možnosti vybírat si mezi bonusy od jednotlivých společností.
02. 01. 2011 | 20:55

D47 napsal(a):

fafnir:

No tak to vidíte. My dva toho máme nakonec společného víc, než si myslíme.

Také já jsem původní profesí strojař. Vzdělání jsem si sice doplňoval až později, tedy v době, kdy už jsem nebyl pod kuratelou Státní bezpečnosti, ale jako nezávislý konzultant působím dodnes. A věřte mi, že toho mám někdy až nad hlavu. Když totiž vidím, jaké "kapacity" nám to produkuje naše "vysoké" školství, vidím budoucnost této země dost černě. Znalosti dnešních inženýrů se totiž smrskly pohříchu jen na to, co mají uložené ve svém laptopu. Zároveň s vypnutím laptopu totiž vypínají i svůj mozek. O nějaké kreativitě při řešení daného problému tedy nemůže být ani řeč.

Jinak jen pro připomenutí časů, kdy to tady stálo jen za "sedmičku:"
Co by dali dnešní absolventi za to, kdyby sučasně s maturitním vysvědčením, případně s vysokoškolským diplomem, dostali zároveň umístěnku třebas do pohraničí. Ono to tehdy totiž znamenalo jistotu stálého zaměstnání, nezřídka doprovázenou i přidělením bytu.
Když právě o této skutečnosti informuji dnešní mladé, koukají na mne jako na zjevení. Oni už totiž už ve škole dostávají informace o tom, že tady bylo před oním sedmnáctým listopadem roku 1989 všechno špatné, že tato země byla jeden velký koncentrák, ve kterém byl každý, kdo si dovolil říct vlastní názor, okamžitě zavřený na hodně let do kriminálu.
Korunu tomu nasazuje tvrzení, že nám komunisti zanechali vydrancovanou zemi a tak to teď musíme všechno s velikými potížemi dávat dohromady. Když se jich zeptám, z čeho tady tedy vznikli krátce po velvetu všichni ti milionáři, multimilionáři a nakonec i miliardáři, tak se mi nezřídka dostává odpovědi, že se tito dostali k takovémuto obrovskému majetku vlastní pílí.

Pokud jste si až doteď snad mysleli, že takto mi odpovídají žáci, kteří právě opouštějí devátou třídu ZŠ, jste v těžkém omylu. Takto mi totiž odpovídají čerství absolventi VŠ, kteří právě teď zoufale shánějí své první zaměstnání.

Absence nejen právního vědomí, ale také občanské uvědomělosti a hlavně nechuť k tomu shánět si relevantní informace je skutečný základ toho dnešního marasmu.
Momentální problém s předpokládanými odchody lékařů z nemocnic je jen pouhá část celkových problémů, které všechny vlády bez rozdílu od roku 1989 hrnou před sebou jako buldozer.
Přiznám se, že mám už víc než jistotu, že se konečného vyřešení všech těchto problémů zřejmě už nedožiji. Mně už to sice může být jedno, ale není mi jedno, že tady v tom marasmu zanechám svoje potomky.
Teď jen doufám, že jim alespoň já nebudu jednou na obtíž.
02. 01. 2011 | 20:57

Alfa 953 napsal(a):

Víte co, páni doktoři? Táhněte a už se nevracejte. Prachů je ve zdravotnictví dost, jenom se nedostanou právě k vám. Jenže to si musíte vyřídit s vaším vedením a ne s pacientem. My platíme do systému dost. Jestli máte málo, zkuste si pohlídat, aby se u vás neutrácelo za předražené přístroje a služby. Udělejte si nedřív pořádek ve vlastní nemocnici. A neberte si nás jako rukojmí! Nikdo není nenahraditelný.
02. 01. 2011 | 21:04

sportovec napsal(a):

Lex 12:29
Díky za ty tabulky. Otázka proč jim stát tak nízké tarifní platy nezvedne například o 5000 kč. Aha, stát nemá na takové zvýšení peníze... Myslím si, že tito lidé (obecně) by si to už DLOUHO zasloužili. Osobně nevím, jestli by jim to stačilo, ale proč to nezkusit....
A pokud tohle pan ministr nedokáže zařídit...
Vy byste se nechali léčit od někoho, kdo bere 22000 hrubého?
02. 01. 2011 | 21:06

D47 napsal(a):

mb:

Promiňte, ale na slovíčkaření si s vámi hrát nebudu.
Pokud nemáte k dané věci nic konkrétního, končím tímto s vámi další diskusi.
Můj čas je totiž už až moc drahý na to, abych jej trávil vysvětlováním nevysvětlitelného. Navíc člověku, který jaksi odmítá chápat, že na stejnou věc může taky existovat rozdílný názor.

Tak tedy ještě jednou a tentokrát už definitivně naposledy: Odmítám se tady bavit o nějaké spoluodpovědnosti primářů jednotlivých oddělení na tom, že se v nemocnicích nakupují předražené lékařské přístroje. Činím tak proto, že nemám relevantní informace a jako bývalý strojař jsem zvyklý operovat pouze s tím, co skutečně znám.

Jen mi tak trochu vrtá hlavou ta vaše neznalost hieararchie v nemocnicích, tedy problematika nadřízenosti a podřízenosti a tím pádem i hrozby zbavení funkce primáře při byť jen náznaku protivenství se proti vrchnosti.

Jinak si dovolím popřát všem slušným diskutujícím dobrou noc a příjemné sny. To víte, v mém věku si musí člověk hlídat nejen průtoky, ale hlavně musí dodržovat denní režim.
Pozvedám tedy sklenku pravého moravského Vavřinečka a připíjím všem lidem dobré vůle na zdraví. Věřte mi, že to budeme všichni ještě moc a moc potřebovat.
02. 01. 2011 | 21:12

PatientO.T. napsal(a):

Tak jsem se překonal a s nechutí si přečetl Klausův novoroční projev.

"Občanskou solidaritu vnímejme v co nejširších souvislostech. A držme při sobě. Byly doby..." napsal tento inženýr, z vůle KSČ(M) president poslanců ČEZké republiky.

Představa, kterak se v těžkých dobách mrazu světové krize solidárně choulím do houfu zoufalců vedeného člověkem majícím značný podíl na odcizení občanů a státu, neřku-li občanů a politické representace, člověkem, který je pro mne ztělesněním přetvářky a populismu, tímto "státníkem" neschopným nastolit jakoukoli vizi přijatelnou pro většinu populace, přičemž zjevným cílem tohoto semknutí je jen a pouze další adorace tohoto pána, mne značně rozesmála.
Raději budu mrznout, pane inženýre.
:-/
02. 01. 2011 | 21:15

mb napsal(a):

to d47 ... ja vam prece nevyčítám váš odlišný názor ...

jen jsem připomněl že statečnost je důležitá a to kdekoli ...

a hodnotíte li kladně p. dernerovou ... pak přece ani odlišný názor nemáte ...

pak ani nerozumím tomu nedorozumění ...

jen když o někom ( o mně) řeknete že používá demagogii ...

tak byste mi to měl nějak dokázat / zdokumentovat ...

ad slovíčkaření .... diskutujete li .... slovíčkům ( slovíčkaření ???) se prostě nevyhnete ....

no nic .... dobrou .....
02. 01. 2011 | 21:21

ZAM napsal(a):

Gerd:
"Dosud byli lékaři ušetřeni všech důsledků trhu práce a nejnovějších ustanovení ZP. Nyní je pocítí plnou silou." Ano, tito lékaři dosud byli ušetřeni normální pracovní doby, směli pracovat na rozkaz o třetinu déle za nízkou mzdu. Také souhlasím, že pocítí plnou silou nový ZP, už nebudou smět pracovat hodiny navíc. A trh je přiskřípne tržní cenou jejich pracovní síly - min. o třetinu vyšší. ☺
02. 01. 2011 | 21:27

D47 napsal(a):

Alfa 953:

Tak mi to přece jen nedalo a tak se musím ještě jednou zapojit do diskuse.

Táži se vás tedy, milá Alfo 953:
Znáte svého poslance, znáte také svého senátora? Ptáte se ho na to, co vás trápí osobně, když má u vás svůj poslanecký, případně senátorský den?
Víte, ono je příliš laciné (a taky to nevypovídá zrovna moc příznivě právě o vás) vykřikovat silácky "Táhněte, nikdo vás tady nedrží."

Nepřeji vám nic zlého, dovoluji si vás jen jemně upozornit na fakt, že toho lékaře budete i vy dříve nebo později potřebovat také. Nevím, možná si také myslíte, že budete mladý, krásný, úspěšný a hlavně zdravý až do smrti. Obávám se, že probuzení do reality bude pro vás osobně dost kruté. Ono totiž není vyloučené, že pak budete muset všechno platit cash, tedy takzvaně na dřevo.
Až si vzpomenente, jak silácky (a navíc anonymně) jste tady kdysi vykřikoval, bude už zoufale pozdě.

Jo a ještě něco: Byl jste vůbec volit?
02. 01. 2011 | 21:28

ZAM napsal(a):

Tenco:
"Ale bez toho, aby nám i lékaři sdělili, kde oni hodlají tedy nalézt rezervy a to konkrétně a kdy a jak, nepůjde v podstatě o žádnou dohodu, ale jen splnění ultimativních požadavků."
Oni už to řekli, nejednou. V pojišťovnách leží přes 48 miliard, oni chtějí jenom dvě.
02. 01. 2011 | 21:34

Tenco napsal(a):

ZAM
Dvě - ale každým rokem, ne ?
Když už teda hrajeme tu hru na "crtlc a ctrlv hejbejte se" tak : "...kde oni hodlají tedy nalézt rezervy a to konkrétně a kdy a jak..."

Měl jsem na mysli také nestandartní metody.

Jako např odborářskou akci "děkujeme - odejděte", směřovanou na exponenty mafie uvnitř lékařského stavu./předražené nákupy, zjevné plýtvání etc. etc./

Vážený pane ZAM, jde o záměr.
O záměr snížit kotaci /hodnotu pomyslné akcie/ podniků, možná i celého sektoru.
Ten pak prodat do předem určených rukou.
02. 01. 2011 | 21:41

Kanalnik napsal(a):

1)Zeme s civilizovanym, demokratickym, samostatnym a svobodnym myslenim jednotlivcu v nich:

Lekari namitaji, ze jsou malo placeni vzhledem k ostatnim profesim? Je to pravda? Hmm, podle cisel to vypada, ze ano. Navic, kdyz vezmu v uvahu, jak odpovedne a rizikove povolani vykonavaji... Vlada tvrdi, ze jim pridat nemuze. Tak muze nebo nemuze? Hmm, meli bychom jako spolecnost setrit, ale jaky to ma smysl, kdyz se rozkradaji miliardy z rozpoctu? Jen at doktori pozaduji zvyseni platu, ja se za ne stavim, zaslouzi si to a alespon bude vyvinut tlak na zkorumpovane politiky, kteri ruinuji tuto zemi.

2) Cezko:

Lekari namitaji, ze jsou malo placeni vzhledem k ostatnim profesim? Je to pravda? Hmm, podle cisel to vypada, ze ano, ale to je jedno, ja se mam dost blbe, tak proc by mel nekdo mit vic, kdyz vsichni musime setrit? Je to vydirani! Navic, kdyz vezmu v uvahu, ze preci jakekoli povolani je dulezite, to moje samozrejme nevyjimaje, proc by se pak melo zvysovat jen lekarum?... Vlada tvrdi, ze jim pridat nemuze. Tak muze nebo nemuze? Hmm, meli bychom jako spolecnost setrit, tak at doktori sklapnou! I Klaus si to mysli, tak co!

.................

V Cezku skutecne panuje totalitni mysleni.

Projevuje se "skupinovym myslenim", kdy jednotlivci skupiny ocekavaji plneni ruznych nepsanych smluvnich vztahu od ostatnich clenu skupiny. Narokuji si plneni techto "smluv" i kdyz zadny narok ve skutecnosti neexistuje. A tak si mnoho obcanu narokuje lekarsky servis a tim zivoty lekaru i proti jejich naprotsto svobodnemu rozhodnuti jit jinam.

Komunismus!
02. 01. 2011 | 21:41

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, nemám na odchod lékařů vyhraněný názor. Jsou svobodnými občany svobodného státu a mohou se svobodně rozhodnout,... Na druhou stranu,.. mají výjmečné povolání, v očích laika jako by bylo posláním . Studenti medicíny, byli v dobách mého studia považováni za "studentskou šlechtu" v tom jen hodnotném významu náročnosti jejich studia. Doufám, že diplom lékaře si nelze koupit, jako diplom právníka. Věděli jsme, že, mnozí z nás bychom na medicínu "neměli". Jak to v nemocnicích chodí znám jen z vypravování, protože díky svému Andělu Strážnému znám z nemocnic jen vstupní brány a fasády, když jedu kolem. Proto mne velice potěšila zpráva, vysílaná dnes večer, že ve třech nemocnicích nepodal ani jeden lékař výpověď. Díl zásluhy na tom možná má i vedení nemocnic, nevím, neznám poměry v nemocnicích.

Vzdávám tímto hold lékařům z nemocnic v :

TURNOVĚ,
SEMILECH,
JILEMNICI.

Teď vím, kam bych se obrátila, kdybych, nedejbože, potřebovala, jela bych za lékaři do Turnova, Semil, Jilemnice.

Můj hold si zaslouží i ti, co i v rozjitřených poměrech svých nemocnic nepodlehli, a jejich výjmečné povolání je v prvé řadě pomocnou rukou pro ty, co ji právě potřebují.

Díky, že neodcházíte, Tužka.
02. 01. 2011 | 21:46

Občan napsal(a):

To Fafnír (02.01.2011 20:16:04):

Ech, Fafníre,
hovoříte o něčem, o čem evidentně NIC nevíte. Jakýkoli kurs stojí PENÍZE, které nezaměstnaní NEMAJÍ. Takže "rekvalifikaci" NEMAJÍ čím zaplatit a mohou hledat, jak chtějí. A úřady práce jim ji platit NESMĚJÍ s výjimkou krátkodobých kursů, které NEJSOU rekvalifikací.

Já jsem nepsal o KOMUNIKACI, ale ÚČASTI ve výběrových řízeních na pracovní místa. Tam MUSÍTE doručit FYZICKY doklady potvrzující Vaši kvalifikaci a bezúhonnost trestní i politickou. Takže opět píšete o něčem jiném než já – a opět o něčem, o čem NIC nevíte.

No, tak to jste na tom VELMI dobře – blahopřeji Vám, protože ne každý má to štěstí, že si může odložit roční plat a jen tak ho mít ve štrozoku.

Tu demagogii si strčte za klobouk. Pro Vás jsou všichni, kdo se dostali do těžko řešitelné nebo neřešitelné situace prostě netáhla a tím to máte vyřešeno. Svět je krásný, růžový, problémy neexistují a Vy jste měl zatím obrovské štěstí. I to Vám budiž práno – nejste se svou demagogií sám. Třeba i na Vás jednou přijde řada a okusíte realitu.

Nelžete. Já na ty letní brigády jezdil také a z toho, co jsme si tam vydělali, jsme se pak poflakovali v rumunských horách, v Bulharsku u moře a někdy ještě zbylo na pár podzimních vandrů. Ovšem to NEBYLY brigády za účelem uživení se – což je dnes situace, kterou musí řešit řada chudých studentů. A s TÍM nesouhlasím – aby studenti byli nuceni pracovat 8 hodin denně nebo po nocích a zanedbávali studium.
02. 01. 2011 | 21:47

Tenco napsal(a):

Tužka
V ostravské fakultce prý taky nula.
Ale mají tam průměr okolo 60 táců.

Jinak vše nejlepší do nového roku.

Časem pokecáme o Krétě. Uvažuji, že bych se tam vydal strávit příští zimu.

Dnes ale dobrou.
Předevčírem Silvestr, včera pokr, dneska manželka...

Jdu spát.
02. 01. 2011 | 21:50

Občan napsal(a):

To D47 (02.01.2011 20:57:43):

Já měl ještě donedávna jeden takový exemplářík doma :o))) Pak jeden z nás přišel o práci a protože jsme oba již pěkných pár let za padesátkou, bylo to na hodně dlouho a exemplářík narazil na realitu dost drsným způsobem. A začal zjišťovat, jak se věci skutečně mají, protože studoval dvě vysoké najednou a jednou z nich byla práva. Nu, a než se rok s rokem sešel, exemplářít zatraceně změnil názor a dnes si báječně rozumíme.
02. 01. 2011 | 21:53

ZAM napsal(a):

Tenco:
Především se omlouvám za překlep, těch miliard je jenom 18.
O co prý jde, tajuplně naznačil pan psychiatr MUDr. Honzák, na mou otázku se nenamáhal odpovědět. Předražené nákupy dělají manažeři, např. v Ústí mají dodnes tu drzost je obhajovat radní z magistrátu. Jedna lékařka ze špitálu si dovolila nákupy v minulosti kritizovat, už tam nepracuje.
Ale vraťme se k věci: pracují mladí nemocniční lékaři moc a berou málo? Trvá nekoncepčnost českého zdravotnictví mnoho let? Prokazatelně ano.
02. 01. 2011 | 21:55

Občan napsal(a):

To Fafnír (02.01.2011 20:28:47):
Ahááá, tak to jo, to potom chápu Vaše názory. O to víc Vám přeji, abyste na tu realitu alespoň jednou pořádně narazil.
02. 01. 2011 | 21:56

ZAM napsal(a):

V Ostravě fungují školicí programy, což je pro mladé doktory přinejmenší stejně důležité jako výška platu.
02. 01. 2011 | 21:58

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Tenco, díky, částky říkaly, ale rejdila jsem lžící na pánvi, abych nepřipálila, Turnov něco víc jak 50 tisíc, Semily a Jilemnice něco nad 40 tisíc, nezachytila jsem přesně. Díky, Kréta je nádhera, ale zima je smutná, i snih a teploty kolem pěti nad nulou. Kypr je v zimě lepší, ale obyvatelé Kréty jsou mnohem přívětivější. Přeji šťastné vykročení do "jedenáctek", Tužka
02. 01. 2011 | 22:00

ZAM napsal(a):

Tužka:
Přeji všechno nejlepší v novém roce.
Dotaz znalci: může to být dobrý zájezd?
http://www.vsacantour.cz/kategorie/ostrov-kreta.aspx
Pokud budete tak laskava a podíváte se na to, moc děkuji předem. ☺
02. 01. 2011 | 22:09

fafnir napsal(a):

D47
společno máme jen tu strojařinu.
mě osobně víc vyhovují možnosti nad jstotou.Pravda,ne za každý názor jste šel do kriminálu nebo byl vyhozen ze zaměstnání.Mohl jste odsoudit máničky,chartu kterou jste nečetl,Helenu Vondráčkovou jste moh opatrně zkritisovat.Ale napříkad jste nesměl vyslovit záporný vztah ke vstupu bratrských armád etc.
Jistotu přidělení bytu jste měl i když jste v družstvu vinkuloval svůj roční plat,tak jste ho určitě do 15 let dostal.
Je mi 64 nedělejte tedy ze mě hlupáka.
O vydrancované zemi se nebudu přít,ale nekonkureceschopné strojírenství určitě,vydrancovanou morálku,kdy taxikář byl více než profesor určitě.
02. 01. 2011 | 22:10

schpeck napsal(a):

Jen bych chtěl podotknout, že komparativní výhoda znamená něco úplně jiného, chápu, že nikdo nemůže vědět všechno, ale bylo by příhodné nepoužívat termíny jejichž význam neznám.
02. 01. 2011 | 22:10

schpeck napsal(a):

JEště jedna poznáma, po dočtení celého příspěvku a značného počtu komentářů musím doplnit: Každý nechť se drží svého řemesla. Autor blogu jednoznačně není ekonomem a v ekonomickém vzdělání má značné mezery. Co se týče nezaujatosti, o tom by se také dalo polemizovat, avšak do ilosofickéh sporu se s autorem pouštět nebudu, na tomto poli je znalcem on :)
02. 01. 2011 | 22:15

Lex napsal(a):

Sportovec
"Vy byste se nechali léčit od někoho, kdo bere 22000 hrubého?"
Ano, nemám na výběr. I když on kvůli přesčasům (službám a photovostem, které se počítají do toho lékařského průměrného platu, i když z hlediska fondu pracovní doby představují skoro půl druhého, někdy i celý "druhý pracovní poměr") bere víc.
Kritikům lékařských požadavků násobků platů je "velké v očích", že by chtěli mít zaručený dvoj i trojnásobek jejich platu. A mají vcelku pravdu (viz Petr Havelka a jeho tabulka násobků v SRN). On ten pes je skutečně zakopán v těch obecně mizerných platech. A už se vůbec nejde vymlouvat na produktivitu práce. Protože ta je u nás na nějakých 55 - 60 % SRN, ale platy na 25 - 30 %. Navíc si věrchuška vytvořila skupinu privilegovaných, kteří mají ze zákona násobky průměrných platů (ústavní činitelé, členové všelikých "rad", soudci, státní zástupci, notáři, exekutoři aj.), a další privilegovanou skupinu v pdobě menežmentu různých státních a polostátních firem a společností (ČEZ, Česká národní banka, Lesy České republiky, Česká televize, Český rozhlas, Česká pošta, členové jejich představenstev a dozorčích rad aj.), která má ještě lukrativnější příjmy, než ti předchozí.
A pak vykládejte lékařům, aby drželi hubu a krok! Zparchantělý systém. O tom to je.
02. 01. 2011 | 22:17

Al Jouda napsal(a):

Řešením je doktory v nemocnicích řádně zaplatit, avšak privátní doktory odstřihnout od penězovodu veřejných pojišťoven (VZP a další). Kdo che jít se léčit k privátnímu doktorovi, tak ať si to zaplatí ze svého a rovnou na dřevo!
02. 01. 2011 | 22:25

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Zam, děkuji pane za přání. Přeji rovněž, jen to zdraví, když nám jeho "údržbáři", chtějí zdrhnout. Mějte prosím trpělivost, zablokovali mi počítač, nic neotevřu, já zvědavec, courající celým internetovým světem, jsem už v tom počítači udělala několikrát paseku. Už šli spát, nechci je budit, tak až je "potkám", tak je požádám, ale nebude to hned, říkali, že někam jedou. Jinak si troufnu napsat, kterou cestovku používám, Firotur, starají se o vás jako o mimino, a plní mi má soukromá přání. Tužka
02. 01. 2011 | 22:36

ikena napsal(a):

Lexi,
dekuji za prispevek.
Po dva dny probihala pod nekolika blogy zuriva, nekdy az vulgarni diskuse na uvedene tema, verim, ze ji registrujete. Abych rekl pravdu, ona to ani diskuse nebyla. Je prekvapive, ze zdejsi nositele pravicovych idei se svych nazorech na pozadavky lekaru priblizuji k nazorum skalnich komunistu. A pokud dojdou argumenty, skoda slov.

Po projevu Velkeho Kormidelnika se mi potvrdilo, kam se ubira cast pravicove sfery. Jako dukaz, ze tento stav je jiz otevrene prezentovan, doporucuji clanek Michaela Volneho na BL : Česká pravice je myšlenkově v... (koncích).
Doposud naprosto nejlepsi, vedle Culika na soucasne pomery u nas.

Bohuzel nebude lepe, ani po reformach.
02. 01. 2011 | 22:36

PatientO.T. napsal(a):

2 Al Jouda:

Takto je provozována např. stomatologická péče v Itálii. Výsledkem je, že privátní zubaři poskytují své služby za neuvěřitelné částky těm, co na to mají, a značná část populace má chrup v dezolátním stavu. Včetně dětí...
Je vidět, že víte, o čem píšete...

Nebo jinak:
I v USA došli před lety k závěru, že zubařské praxe jsou velmi lukrativní, a není proto důvodu, aby je neprovozovaly zdravotní pojišťovny. Slyšel jsem o tom, kterak v Pittsburghu pojišťovny odkoupily (za těžký prachy, samozřejmě) praxe od zubařů v penzijním a předpenzijním věku a tyto zubaře potom zaměstnaly za výhodných podmínek, mj. jim poskytly pevné platy. A víte, co se stalo? Ti zaměstnanci se začli flákat. Pojišťovny pak praxe raději rychle rozprodaly. Zřejmě se ztrátou...
Je zkrátka rozdíl mezi ambulantní a ústavní léčbou.
;-)
02. 01. 2011 | 22:42

fafnir napsal(a):

Občan
po pořádku
ne každý si může odložit...
já si neodložil,já si odkládal spolu s manželkou delší dobu.Hospodařit se tomu říká.Holt nebylo Chorvatsko,ale než byla rezerva tak Lužnice,nebo Krušné Hory,nebylo poslední HiFi, a video bylo až hodně dlouho po počítači k práci.
Nikde jsem netvrdil že všichni nezaměstnaní jsou netáhla,jenom ve své většině čekají že jejich problémy někdo vyřeší za ně a bez jejich vlastní námahy.
Že kurs stojí peníze,právě proto máte mít tu rezervu.ten kurs děláte pro sebe.
A k té realitě vážený.Já na ní narazil už 1951 kdy nám převrátili byt vzhůru nohama a tátu odvedli do Jáchymova,tak mi jetě chvíli vyprávějte.A znovu,to vaše výrazivo svědčí o vaší frustraci nikoli o přemýšlení.
02. 01. 2011 | 22:43

sportovec napsal(a):

Tužka

chápu, komu Vaše poděkování píšete, určitě si to zaslouží

mně se naopak strašně líbí odvaha těch, kteří si už řekli dost, za těchto podmínek už fakt nemůžeme, pomůže nám ministerstvo, vedení nemocnic, pojištovny nebo opravdu musíme odejít? myslím si, že můžou ztratit docela dost, proto jim fandím.
02. 01. 2011 | 22:44

Lex napsal(a):

ikena
Vidíme to podobně. A pro autora Jana Payne, mocnáře z hradu a ostatní kydače, kteří tu "doktoroskou odysseu" hází na hrb "odborářským bossům" - svatá prostoto vygumovaná - si dovolím předložit tento kratičký článek
http://miroslavgregor.blog.idnes.cz/c/170818/Plat-lekare.html
Kdo umíte číst, čtěte. A pak mudrujte mudrci, hradní mrťafové,
mistři pravicové demagogie a bioetikové.
02. 01. 2011 | 22:45

ZAM napsal(a):

Tužka:
Děkuji moc za ochotu. S Vsacantourem jsem byl už v Anglii a na Nordkappu, je v našem kraji a dosud jsem s ním byl docela spokojen. Chtěl bych ještě vidět poslední stojící starověký div světa u Káhíry, tam však nelítá. Nordkapp byl kouzelný, poté, co v 1999 v Rumunsku v poledne jsem viděl slunce ´zhasnout´, v kontrastu k tomu jsem tam viděl slunce zářit o půlnoci.
02. 01. 2011 | 22:53

sportovec napsal(a):

Lex

je to hnus. Myslím si, že zvednout tabulky o 5 - 7000 u těch mizerně placených a je po problému. Možná se mýlím, mám úplně laický pohled, ale tipnul bych si, že tohle mnohé doktory žere, dřou a mají málo a jiní doktoři (či jiné "profese", jak jste i uvedl) jsou ve vatě. Věřím, že by jim to stačilo, možná jsem naivní.. Každej doktor nedokáže honit služby či brát jinde ..
02. 01. 2011 | 22:58

ZAM napsal(a):

Lex:
Zdravím v novém roce.
Tuto tristní situaci vidím roky zblízka. Při jakékoliv debatě o tomto problému se halasně ozývá ta tupě necitlivá část veřejnosti, která si nevidí na špičku nosu a proto jí nedojde, že ten neřešený letitý problém nakonec nás postihne všechny.
02. 01. 2011 | 23:01

ZAM napsal(a):

sportovec:
Ještě je žerou další příšernosti jako úvazky 0,1 s nutností odpracovat 1,0, aby dostali zápočet stáže v postgraduálním studiu, které v optimálním případě trvá 5 let.
02. 01. 2011 | 23:04

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Sportovec, máte naprostou pravdu, mám zásadu, že dospělým a svéprávným lidem do soukromí nemluvím, neradím, ani když o radu žádají. Je to pouze jen jejich volba. Nastínit, oznámit, co vím, pravdivě podat informace a rozhodnout se musíš sám. Myslím si, že mnozí budou po prvním březnu hrát s jinou kartou, něž jakou vynesli k prvnímu lednu. No uvidíme. Primáři neodchází, primariát by tam nedostali museli by čekat, a nevědí jak dlouho. Pro mladé lékaře, co nemají děti školou povinné, to nemusí být špatná volba. Ale ti, co musí rozhodnout i za další členy v rodině, pro ně to není snadné. Nikdy nevíte přesně kam jdete. Znám mladého lékaře, upsal se na 4 roky v Dubaji, čekal jak na smilování, až se bude moci vrátit. Prostředí mu vůbec nesedlo. Znám jiného, odešel do Nizozemí, vzal si Holanďanku, zapustil kořeny, a domů k rodičům létá jen jednou za rok. Já jim ty peníze velice přeji, hrabat se v tom krvavém a nemocném těle, to když si představím, tak musím napsat, já bych to nedokázala. Tužka
02. 01. 2011 | 23:09

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro ZAM, děkuji, mám jednu zásadu, co se osvědčilo, to neopouštím, dobrodružství podnikám jen "cestou prstem po mapě". Když do něčeho dávám peníze, tak je nechci vyhodit, musím si je vydělat a nejsem finanční magnát, na své libůstky musím "makat jak lodní šroub proti proudu". Tužka
02. 01. 2011 | 23:18

sportovec napsal(a):

ZAM
vím, psal jste o tom mnohokrát
teď jsem se ale trochu ztratil, studium trvá 6 let a postgraduální 5 let? a v tom postgraduálním mají úvazek 0,1 a dělají 1,0? a chaos v penězích k tomu...
chápu, že v tom asi bude bordel. Asi i pro doktora je dobrý začít dělat na plnej úvazek v rozumné době po studiu či během toho postgradualniho(vy víte líp po kolika letech, určitě asi ne po 11 ...), ale taky to tak pojmenovat, dělám 1,0, chci 1x plat
beru to tak, že studovat a dělat doktořinu je dřina a velká odpovědnost
02. 01. 2011 | 23:21

yozeff napsal(a):

Kdosi tu psal, že počet lékřů za 20 let stoupl o jednu třetinu.

V roce 1989 zde bylo 28 716 FTE lékařů.Do roku 1999 jejich počet stoupl na 30 599. To je o 1883. Ale pozor řeč je jen o lékařích pracujících pod ministerstvem zdravotnictvím. Od roku 200O se změnila metodika a začali se započítávat i lékaři spadající pod ostatní ministerstva a od roku 2003 i lékaři pracující ve školství. Tím stoupl statisticky, nikoliv fakticky počet lékařů na 33 877. Do roku 2008 stoupl počet lékařů na 34 000. A v tomto roce opět změna a do satistiky se přidali smluvní doktoři. Nejde o nové doktory, ale doktory s druhou pracovní smlouvou. A najednou máme z roku na rok místo 34 000 doktorů 37 067. Tak tolik asi k tomu nárustu o jednu třetinu. Takže pokud dalo výpověď 4000 lékařů, klidně to může znamenat, že statisticky podalo výpověď 7-8 tisíc lékařů.
02. 01. 2011 | 23:28

Lex napsal(a):

Lex napíše Tužce. Ti lékaři neodcházejí, resp. možná, že jich chce odejít tak 10 procent, víc jistě ne. Jednak nemají kam, jednak to není účel celé té akce. Ta akce je přece "svérázným" druhem stávky za své platové poměry - tady u nás, ne tam venku. Lékaři sotva mohou stávkovat tak, že "zastaví" poskytování nemocniční péče jako ajznboňáci, tramvajáci, piloti či dispečeři, že nebudou učit jako učitelé nebo vařit děckům jako školní jídelny. Tak dali všanc svou budoucnost. Nepochybuji, že se peníze pro ně najdou, i kdyby to mělo být na úkor většího dluhu (když se touto cestou najdou i na pros.., čo to trepem, prohranou arbiráž s ČSOB).. Ale ne pro všechny, někteří už místo zpět nedostanou. I tohle riskují, že zůstanou na pracáku. Otevřít ambulanci si nebudou moci jen tak otevřít, protože nedostanou smlouvu s pojišťovnou. Ale ze solidarity jdou do toho, a to i za ty, co do toho nešli.

PS
Myslím, že by neodcházelo ani těch 10 procent, kdyby jejich pltové podmínky byly alespoň trochu důstojnější.
02. 01. 2011 | 23:30

yozeff napsal(a):

Ne 2008 ale smlouvy se začali počítat od roku 2007.
02. 01. 2011 | 23:31

Lex napsal(a):

ZAM
I já zdravím.
Vidíme to, myslím, podobně.
02. 01. 2011 | 23:33

sportovec napsal(a):

Tužka,
souhlas.
Já bych jim přál, buď aby je někdo vyslyšel a nebo se jim začalo dařit u nás :), i když budou "chvíli" bez práce. Osobně v tom nevidím žádné vydírání, spíš zaslepenost těch, co jsou za toto zodpovědní. A to jsou i tito doktoři, proto se mi líbí, že se zvedli z popela, taky nemuseli dělat nic dalších 20 let..
02. 01. 2011 | 23:39

sportovec napsal(a):

Lex Tužce

Napsal jste to výstižněji.
02. 01. 2011 | 23:45

ld napsal(a):

Autor,

jste to vy, kdož v zimě roku 1989 s panem bratrem pouštěl do světa báchorku od estébačky Drahomíry Dražské o zabitém studentovi Šmídovi?

Jste bratr člověka, který psal zvací dopisy cizím armádám pro vstup na území ČR?

A vy ještě máte drzost kázat mravy, nadto byv člen zločinecké organizace ODS?

Hmm, v jakém světě to žijeme...!?
02. 01. 2011 | 23:54

ld napsal(a):

zam,

vy kritizujete Klause? To čubrním. Měl jsem vás za posledního předsedu jeho fan klubu.

Ale děláte dobře, krysy si už zabalily saky paky a vyhlíží jinou loď. Tahle se potápí, torpédovaná Modrými Khmery.
03. 01. 2011 | 00:09

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Lex, díky za vysvětlení, nesledovala jsem to podrobně. Dobrou noc všem, Tužka.
03. 01. 2011 | 00:30

Lékařův pekař napsal(a):

A co pekaři? Budou následovat lékaře?
03. 01. 2011 | 01:02

Mirek napsal(a):

Společnost lékařům-pijavicím říká TÁHNĚTE! Kde v tom Payne vidí vydírání?
03. 01. 2011 | 06:02

Rumcajs napsal(a):

D47:

Zeptej se cikánů.
03. 01. 2011 | 06:48

gaia napsal(a):

Proč takový chudý stát jako je ČR má největší transplantační jednotku v Evropě a další v Brně?

To budou socky platit pojištění jak mourovatý, doktoři budou pracovat za pár šupů (je to přeci poslání), a páteří našeho zdravotnictví bude něco tak nadstandardního a a extraspešl jako je IKEM?

Ale už to chápu. Pokud budoe zdravotnictví tak drahé a pro lidi nedostupné, že i mladí budou umírat na banální nemoci, orgánů na transplantace bude dostatek a bude se to moci ještě rozšířit a alespoň v něčem budem světoví.

V počtu transplantací na počet obyvatel a pak ještě dle pana Golga prý v počtu gaypornoherců.

Úžasná budoucnost.
03. 01. 2011 | 07:41

Pamela Bárnsová napsal(a):

teď mně psala kámoška, že na Slovensku zaplatila za plombu 53 EUR.
A to je Slovenka a platí si tam normálně pojištění.
A když měla, tak zaplatila. Kdyby neměla, tak si to musí vytrhnout kleštěma a chodit bez zubu.

Když se bude za vše platit tržní cena, socky pochcípají a nastane ráj na zemi. Zůstanou jen mladí krásní úspěšní dobře placení bohatí lidé.

Ráj na zemi, o který usiluje lidstvo od nepaměti.

Když se za vše musí platit tržní ceny(bydlení energie potraviny výrobky...) logicky každý by měl dostat tržní plat!!!

Co je na tom divného?
03. 01. 2011 | 07:55

Rumcajs napsal(a):

Pamela:

Jágr byl taky dlouho bez zubu a ten určitě žádná socka není.

Nakonec by byla kámoška in.
03. 01. 2011 | 08:11

Rumcajs napsal(a):

Jo ještě jedna věc Pamelo.

Trh funguje jedině v tržní prostředí. Tedy prostředí bez monopolu.

Pokud si ve své poněkud dětské představě myslela trhem onu nehoráznou akci odborů, pak to byl právě pokus o monopol. Což se ve slušných a vyspělých zemích trestá.
03. 01. 2011 | 08:14

Jag napsal(a):

EKONOMOVÉ TRHU už si nakradli a to i na úkor doktorů ze státního dluhu,kteří dokroři neudělali.Článek je správný,hovořit o odborářském vydírání při skutečnosti,že to tvrdí ekonomvé volného trhu je SMĚŠNÉ.Jim nikdy nešlo o svobodný trh,ale trh pro ně a jejich kamarády.Rozkrást,zašmelit a rozprodat společný majetek,o to jim šlo a dnes,když jsou z toho jen dluhy,tak budou kritizovat lékařské odbory?SMĚŠNÉ.tržním ekonomům vyhovuje každý žvást,kterým mohou ohlupovat voliče lúzy a jejich uplácení.Upláceli je i pomocí levných doktorůuplácejí je i pomocí levného žrádla,kde zase okrádají na nájmech majitele půdy-podobně jako majitele domů za levný nájem.Špinavá a smrdutá je společnost,kde údajný tržní ekonom takto koná.Je to křivák a nedá se mu věřit ani dobrý den.
03. 01. 2011 | 08:14

Rumcajs napsal(a):

Jag:

Vidí, že se těšíš na větší daně. To z tebe bude mít Kalousek radost.
03. 01. 2011 | 08:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy