Google Books, vychytané vznášedlo nad bažinou čtení

30. 09. 2009 | 22:29
Přečteno 10248 krát
Nejen našimi médii se v poslední době hnala vlna negativních reakcí na snahu Googlu zpřístupnit knihovní fondy všem, tedy scanovat zaprášené, špatně dostupné svazky a vyvěsit je na internet.
Já ale aktivitu Googlu vítám, jsem jí nadšená.

Všechny ty vychytávky jako Google Scholar, Google Books, Google Book Search, Google Reader, jimiž Google zpřístupňuje texty z oblasti světového umění a myšlení (odborné a vědecké publikace i krásnou literaturu), objevuji jak cestovatel nové kraje, jako ten, kdo pro předem marnou výpravu do bažin dostal dobře řiditelné vznášedlo a najednou nejen že se po ní může volně pohybovat, ale navíc si prozkoumá každé stéblo a každého brouka. Nemůže si ho sice strčit do kapsy a odnést, ale aspoň ho vidí a může studovat, jak dlouho chce. I Google totiž knihy nabízí jen ke čtení z obrazovky z počítače. Dá se v nich fulltextově vyhledávat, ale nelze je stahovat, ani z nich větičku zkopírovat.

V Čechách se, podle médií, proti Googlu rezolutně postavil Vladimír Pistorius, předseda Svazu českých nakladatelů. Udává děsivé údaje, například že ubohému nakladatelství Dokořán už Google nascanoval 263 titulů, jak píše Týden. Jenomže: opravdu je to záležitost zmíněného nakladatelství? Český úzus je jiný než americký, práva většinou zůstávají autorovi, pouze je na omezenou dobu poskytuje konkrétnímu nakladateli. A navíc: Google se postaral o to, že z textů, které nejsou volně šiřitelné (u nás se práva chrání celých 70 let po smrti autora), „Po zadání například názvu knihy Google vyhledá její vydání, nabídne obsah, krátkou ukázku, odkazy na recenze a související webové stránky a vědecké práce.“ (České noviny) Google nám tedy nenabídne texty k nekontrolovanému kopírování, jak prohlašuje pan Pistorius nebo česká média, Google za nás ale udělá nesmírně cennou rešerši.

Google budí poprask a nevoli jednak proto, že A) obchází autorský zákon, jednak proto, že B) prý v oblasti digitalizace knih získává nebezpečný monopol.

Ad A)
Povinnost dodržovat autorská práva je jasná. Situace v Evropě je ovšem složitější než v USA, kde ji Google konkrétně řeší návrhem na vyrovnání. Každá evropská země má autorský zákon jiný, a někde je značně zastaralý. (Týden) Google se snaží dosáhnout dodatečné dohody s nositeli práv: nabízí zaplatit jakýsi paušál náhradou za souhlas s publikováním textu na Google Books. (Což, pravda, není úplně fér, autorská práva se vždy ošetřují předem.) Google na svých stránkách vyzývají nositele práv, aby se ozvali – buď v případě, že své dílo na Google Books najdou a chtějí finanční vyrovnání, anebo i v případě, že tam jejich dílo není a oni by je rádi ke zveřejnění poskytli. Nabízená částka není nijak horentní (v USA dostane autor za poskytnutí práv k šíření celé knihy až 300 USD: (www.googlebooksettlement.com) – tedy částku nápadně podobnou našim honorářům za nově vytvořené dílo, spíš ale ještě nižsí než je i u nás obvyklé. Nicméně náhrada to je... Google navíc slibuje umožnit vlastníkům autorských práv přijímat kompenzaci z online přístupů k jejich dílům (Finanční noviny). Podobně zřejmě bude zajištěno i finanční vyrovnání v případě použití Espresso Books Machine (Český rozhlas 6), která v budoucnu umožní i jednorázové vytištění celého svazku.

Souhlasím s tím, že autoři mají právo dostat za svou práci zaplaceno. Jenomže jejich práce je velmi často nedostupná. Nedávno vydané knížky už nekoupíte (mimo Prahu, Brno, Ostravu často ani novinky typu „ne-bestseller“ k sehnání nejsou), v knihovně je nedostanete. K čemu jsou mi bohaté fondy knihoven, když ta Národní má v létě 3 týdny zavřeno kvůli dovoleným a když i v té Národní čekám na knížku v řadě několik měsíců anebo se z katalogu dozvím, že ji sice mají, ale nepůjčují, jelikož jde o jediný, poškozený nebo jinak vzácný exemplář (a přitom jde o knihu, kterou nadšený nakladatel vydal před deseti lety)? K čemu jsou mi fondy menších knihoven, když se z kapacitních a finančních důvodů zaměřují na jinou produkci, než mě zajímá? K čemu chráníme autorská práva na knihy, které si nemůžeme přečíst? K čemu je ochrana autorům, když se jejich díla ke čtenáři nedostanou?

Dnes už si u nás ochranný program autorů nazvaný kolektivní správa a zajišťovaný agenturou Dilia stahuje procentuální částky z každé knihovní výpůjčky a z každé xeroxované stránky (u xeroxů se zpoplatňuje každá kopie, tedy i když si jdete ofotit občanku, líbrsbríf, noty, mapu, reklamu pro svůj podnik – nebo skripta a knihy; celková stažená částka se přerozděluje „Odměny pak rozdělují jednotlivým nositelům práv podle rozúčtovacího řádu.“ – MKČR). Přestože se zpoplatnilo půjčování a xeroxování, autoři i tak přicházejí o mnohem víc. Peníze se rozdělují jednotně podle počtu nahlášených titulů. Spisovatel, autor třiceti knih, které nikdo číst nechce, dostane víc peněz než ten, kdo publikoval jedinou, o kterou je velký zájem. (Google je naproti tomu schopný sledovat počet načtení jednotlivých knih a platit cíleně.) Odhlédneme-li od financí, je tu stále ten zmiňovaný problém, že tuhle jedinou skvělou knihu, i kdyby ve fondu knihovny byla, nejspíš hned tak nedostanete, protože je půjčená a „stojí na ni fronta“ těch, kdo si ji rezervovali před vámi. Paradox tedy narůstá, dílo onoho úspěšného, poptávaného spisovatele se dostane k menšímu počtu čtenářů, než by mohlo.

Komu vlastně vadí Google Books? Vyrovnání nároku na proplacení autorských práv je záležitost mezi Google Books a nositelem práv. V našem právním systému to nebývají nakladatelé (smlouvy na poskytnutí práv k šíření konkrétního díla se uzavírají na omezenou dobu, nejčastěji na 5 let; v jiných zemích však běžně bývají nositeli práv nakladatelé nebo literární agenti). Nakladatelé vstupují do procesu vytváření knihy jako obchodní partner: dej mi (poskytni mi práva na) text, já z něj udělám zboží (udělám z něj líbivý předmět, postarám se o jeho distribuci, inkasuji peníze a o zisk se s tebou podělím... přičemž na sebe beru riziko, že zboží zůstaně neudané, anebo naopak budu profitovat na vysoké poptávce). Proč tedy křičí český Svaz nakladatelů? Google by měl vadit spíš, jak uvedeno výše, držitelům práv (spisovatelům, básníkům, dramatikům, překladatelům, novinářům...). A zdá se že také tomu, kdo u nás hlídá a zpoplatňuje užití díla, tedy agentuře Dilia zastupující v kolektivní správě autory (agenda poplatků za xeroxování, knihovní výpůjčky, videa v autobusech a letadlech apod., o niž se sotva může starat jednotlivý autor sám).

Je ale Google opravdu tak nebezpečný pro spisovatele a překladatele a další autory? Honoráře za autorské dílo, konkrétně beletrii a překladovou beletrii, jsou směšné. V Čechách je jenom pár spisovatelů a překladatelů, kteří se uživí čistě psaním a překládáním beletrie a nemusí vykonávat jiná povolání či brát jiné, více či méně umělecké zakázky.

Cena umění se dá těžko vážit a vyčíslit. U nás je situace často hodně podivná. Někdo si své umění považuje hodně vysoko (design, architektura, film, grafika), jiný se málem stydí si o honorář říct (básník, spisovatel, překladatel krásné literatury). Funguje to i obráceně: za grafickou úpravu knihy nakladatel zaplatí často víc než za text, který publikuje, přitom práce grafika (nepopírám, že invenční a tvůrčí) trvala pár dní (a dá se často recyklovat), zatímco text vznikal třeba měsíc, ale častěji rok i dva a déle. A bez textu by nebyla ani grafika, ani kniha, ani nakladatel.

Nakladatelé na vydání knih shánějí, a získávají, různé dotace. Nefunguje ale zpětná kontrola, zda ta (dobrá, pěkná, potřebná) kniha je a jak dlouho zůstane k sehnání. Nakladatelé si stěžují, že bez dotací vydávat knihy je ztrátové, ba nemožné. Je ale známo, že často taková kniha jde do roka buď do výprodeje Levných knih, anebo se zbytek nákladu jednoduše ničí (menší nakladatelé nemají prostředky na danění skladů). Mecenáši podpořili vznik a výrobu knihy (nechávám stranou, kolik procent z té částky šlo autorovi díla, to je námět na samostatný článek), nikdo ale nezaručí, že ta potřebná publikace bude za tři roky dostupná jinak než v knihovně. Ale v knihovně už jsme byli. Marně...

Jaký užitek máme z umění, proč máme spisovatelům za jejich „práci“ platit? A jaký máme užitek ze zlaté medaile na olympiádě? Nechci popírat hodnotu sportovních výkonů ani zaslouženost výdělků sportovců, jen mě zajímá relativita užitku, úspěchu, hodnot, a jejich převedení do peněz. Má být bohatší Jágr, nebo Viewegh, dal nám víc Čapek, nebo Zátopek? Nebudu polemizovat o smyslu financování sportu a kultury. Zůstanu u těch „hodnot“.

Google – pokud vím – nepodporuje sportovce, vsadil na kulturu. Kulturní dědictví a vzdělanost jsou pojmy, které v Čechách vnímáme jako nafouknuté a samozřejmé. Jenže politika Googlu má opravdu nedocenitelné následky. Když se dostaneme ke knihám, které si teď číst nemůžeme buď proto, že na ně nemáme, nebo proto, že je neseženeme, třeba nás to nějak obohatí a posune. Nebudeme vymýšlet vymyšlené a psát napsané. Nadáváme, že nová generace nečte, ona by ale třeba četla, kdyby si vedle muziky mohla stahovat do mobilů, netbooků (a letos prý už i) ebooků texty. Nebo si skočit do knihovny přes Facebook, jak je to někdy možné v USA... (www.iliteratura.cz)

Špatně placená akademická obec i nadějní doktorandi stojí denně před směšným paradoxem. Chce se po nich, aby „dělali vědu“, ale oni většinou (jsme-li na půdě humanitních věd) nemají prostředky na nákup publikací, aby opravdu získali přehled o novinkách ve svém oboru. Ne vždy mají přístup k placeným databázím elektronických textů. Meziknihovní výpůjčky existují, ale jsou zdlouhavé, a také nejsou zadarmo. A najednou jim Google Scholar nabídne i články a publikace, o nichž ani netušili? A mohou si v textech listovat i číst, rozhodnout se, zda nákup takové knihy je, nebo není nutný?

Google, pravda, podcenil a nedořešil problém autorských práv (náprava je snad na dobré cestě www.googlebooksettlement.com) – ale to provinění ve světle jeho přínosu na všech frontách slábne. Zvlášť u nás, kde se sice teď tváříme, jak autorská díla dobře chráníme (ačkoli, je to otázka: „Asi je pro dnešní dobu příznačné, že jestliže se v době komunismu z Národní knihovny ztrácely knihy z politických důvodů zakázaných autorů, a pak postupně i detektivky, pohádky či náboženská a esoterická literatura, tak v 90. letech byly fondy NK (deponované sklady) několikrát terčem cílených útoků skupinových profesionálních vykradačů, kteří se zaměřovali na dobře zpeněžitelné staré tisky, které pak končily na aukcích“, píše Jan Lukavec (www.iliteratura.cz), nicméně knihy těch ochráněných autorů prakticky nemáme k dispozici.

Ad B)
Jaký monopol? Knihovny digitalizují fondy dávno, a nikoho to netrápí. Pravda, u nás digitalizují pomalu a zatím jsou asi stále ještě u středověkých svazků, k jejichž právům se autoři nehlásí. Jsou ale i další projekty, podobně velikášské jako ten googlovský: Gutenberg, Europeana... Musíme závidět zrovna Googlu, že financuje ohromný projekt (zadarmo se svazky nanascanují: vyvinutí googlostroje na focení (idnes.cz) bez použití lidské síly muselo něco stát, další akce vyžadují spousty logistiky i práce, a jistě i vyjednávání...).

I kdyby na tom všem v budoucnu Google vydělával (na reklamě vkládané na stránku, odkud si knihy stahujete, – a ne do textů, na rozdíl od mobilních operátorů, kteří vám sviní sms zprávy, nebo televizí, které stříhají skvělé filmy, aby do nich mohly strčit bezvadnou zprávu o tom, že nové vložky vskutku fungují), já mu to přeju! A doufám, že zisk investuje do něčeho podobně převratného a užitečného jako zpřístupnění světového umění a myšlení.

Váš názor na článek:

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

alesdrobek napsal(a):

Parádní blog, super že se tady tohle téma objevilo. Díky.
30. 09. 2009 | 22:57

Josef K. napsal(a):

Jistě, český knihkupec není oním nejedlovským vybájeným knihkupcem národního obrození ani oním knihkupcem doválečným, demokratickým a hrdým, kerý budoval silnou kulturu...Český knihkupec naší doby je zelinář či řezník, možná poddůstojník či bývalý hospodský normalizačních časů. Vzdělanost také není tím čím byla a nic se od ní neočekává. Desítky mladých lidí získávají skvělé vzdělání na zahraničních universitách, pár jedinců na nejprestižnějších vzdělávacích institutech světa. Bez podpory státu či společnosti, dokonce i té původně disidentské. Podporují je jiné země. V atmosféře normalizačních zelinářů s výložkami středních škol, kteří se stali knihkupci je težko očekávat jiný postoj...a ty desítky nemsírně vzdělaných této zemi logicky nemají co vracet. Jediné řešení: emigrace.
30. 09. 2009 | 22:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Neznám dobře náš ani jiný autorský zákon, ale připadá mi docela zvláštní, když autoři vlastně vydělávají na jednou vytvořeném díle opakovaně. A když vydělávají i léta po své smrti, je to téměř absurdní. Když zůstanu v umělecké oblasti, je to jako by sochař opakovaně prodával tu samou sochu, architekt jeden projekt atd. Hospodští u nás ovšem nemohou bez poplatků OSA zapnout ani televizní přijímač.
Proto vítám jakýkoliv projekt, který umožňuje přístup k dílům bez troušení penízků do čísich natažených rukou. Projekt Google Books je chvályhodný.
01. 10. 2009 | 00:56

tomas.p napsal(a):

Matyáš,
máte v tom bordel, ale nic ve zlym, nejste jediný.
01. 10. 2009 | 02:16

Petr Vileta napsal(a):

Nedá mi to, abych si neohřál vlastní polívčičku :-) Česká pirátská strana má v programu změnu autorského zákona velmi podobně, jak to popisuje autorka a aktivity Google v tomto směru plně podporujeme.
01. 10. 2009 | 03:33

grőssling napsal(a):

Velmi děkuji paní autorce za blogový článek.

Prvním, kdo se s touto tematikou objevil na blozích Aktuálně.cz byl pan profesor Hořejší dne 6.7.2007 ( to to utíká ), viz. http://blog.aktualne.centru... .
Hodně informací o stavu digitalizace knihovních dokumentů v Evropě i v ČR pod patronací EU lze najít na webové stránce viz. http://www.diginforum.cz/ , souhrn dokumentů z konference konané letos v létě pod patronací českého předsednictví EU. K tomu moje zpráva a zmínka o porovnání soukromých a „státních“ iniciativ na viz. http://blog.aktualne.centru... .
Zdá se, že soukromá iniciativa je průbojnější a dosáhne svých cílů dříve. Na druhou stranu projekt Europeana ( a projekty do něj zařazené, Gallica, Hispanica atd. ) má širší záběr ( nejenom knihovní dokumenty ) a výhodu přístupu ke zdrojům ve státním vlastnictví. Ideální by bylo spojení obou proudů, ke kterému stejně dříve nebo později dojde.

Je-li nějaká oprávněná obava z projektu GoogleBooks, pak snad ze stavu, kdy Google už bude vědět všechno o všem a všech, jenže k tomu stavu má přece jenom daleko. Google ještě nezačal digitalizovat z kulturního dědictví národů muzejní exponáty, filmy, divadelní představení, nahrávky hudby atd. atd. . Nelze než přát Googlu, aby ve sporu o autorská práva uspěl a mohl pokračovat v projektu.

Představa Pepíka Antouška z Vysoké u Bruntálu, jak si ze své chaloupky zapadané sněhem listuje na svém PC v dokumentech světového kulturního dědictví mi dělá velkou radost.

Oč zatuchlejší jsou projekty ( podporované prý osvícenými VIP osobnostmi ), které předpokládaly miliardové investice do betonové architektury na Letné přístupné několika tisícům pražských rezidentů.
01. 10. 2009 | 08:01

Lena napsal(a):

Nebyl Google ten, který čínské vládě poskytl obsah emailů čínských disidentů?
01. 10. 2009 | 08:59

grőssling napsal(a):

Lena,

nějaká divná informace. E-mailová služba Google je jednou možná z milionů na internetu. Obávám se, že tajné služby se při sledování e-mailové korespondence nedohadují s providery. Americké tajné služby odebírají e-maily rovnou z internetových kanálů, aniž o tom korepondující i provideři ví. V Číně a u nás to bude stejné.
01. 10. 2009 | 09:43

Lena napsal(a):

grossling:

například:

http://www.emag.cz/yahoo-se...

http://www.tyden.cz/rubriky...

Pamatuju si to proto, že mám na Googlu několik mailů a několik blogů.
01. 10. 2009 | 10:38

grőssling napsal(a):

Lena napsal(a),

V obou případech pomohla čínské policii k identifikaci společnost Yahoo, která poskytla IP adresy jejich počítačů.

Vaše ( Lena ) IP adresa je 89.24.74.37,
na to nemusím být špion a na internetu jsou volně přístupné servery z nichž lze zjistit docela přesně, kde máte židli. Dá se samozřejmě kličkovat, např., když se připojíte přes mobilní telefon s anonymní kartou vytáčením, ale to lze také dohledat.

Fakt mi to připadá jako zavádějící informace .
01. 10. 2009 | 11:12

Lena napsal(a):

grosslingu,

moje IP adresa a židle ale nic nemění na tom, že Yahoo, která pokud vím patří pod Google, někoho nějakým způsobem bonzla, že? Sice jsem si už nepamatovala, jak to bylo přesně, ale to mi nepřipadá až tak podstatné.

Stejně tak si myslím, že zveřejňování knih bez svolení autora je špatně. Nedávno jsem si na web chtěla dát překlad kousíčku Stifterova díla, které je "vystavené" na webu jedné instituce. Dostala jsem souhlas od této instituce, jejíž zaměstnanec překlad udělal v pracovní době. Zaměstnanec ale souhlas nedal. No, tak nemám nic. A tak je to v pořádku. Ne něco vystavit a pak se třeba někdy zeptat.

Ale samozřejmě jinak vystavování knih na internetu je moc fajn.
01. 10. 2009 | 11:24

MerryMan napsal(a):

Ono je to s tím zveřejňováním knih trochu nejasné.
Příklad:
Ve veřejné knihovně zaplatím poplatek na rok a půjčuji si knihy, které tato knihovna zakoupila za částky (až na výjimky) do 500 Kč/ks.
Google koupí stejnou knihu, naskenuje ji do počítače a umožní mi "půjčit" si tutéž knihu zdarma. V čem je rozdíl a v čem je problém. Pletou se zde dohromady dvě věci.
Ovšem v absurdistánu, kde za zkopírování svého rodného listu platím "autorský poplatek" jakémusi svazu je všechno možné.
01. 10. 2009 | 12:06

jovanka šotolová napsal(a):

to Zbyněk Matyáš
váš příklad se sochou a domem je moc pěkný - jediný rozdíl, který mě napadá (na obhajobu autorů, kteří se sivůj honorář užívají opakovaně) je, že sochař z té prodané sochy a architekt z navrženého domu vyžijí možná půl roku, rok - ale český spisovatel z honoráře za knížku vydanou v Čechách, řekla bych, tak měsíc, a bude škudlit. Leda že pak opakovaně prodá práva do zahraničí, to už si třeba přilepší...
01. 10. 2009 | 12:40

grőssling napsal(a):

Lena,

Yahoo nepatří pod Google, Yahoo je konkurenční firma Googlu a už to tak zůstane, myslím, že se Yahoo dohodl s Microsoftem a nějak spolupracují s jejich vyhledávačem Bing .

Naše autorskoprávní legislativa patří k nejrigidnějším na světě a tak brání šíření vzdělání v národě a v podpoře české kultury. Ostatně byla taková již za totality, tehdy si ji takovou vytrucovali softwéráci protože strana s vládou nějak nevěděly pořádně co to programové vybavení počítačů je.
Jako vždy to dopadne tak, že to co brání společnosti v pokroku bude převálcováno, v tomto případě marginalizací české kultury na vrub angličtiny. Potom už si Pistoriusové nevrznou vůbec.
01. 10. 2009 | 14:17

Lena napsal(a):

grosslingu,

fakt teď nemám čas se tím zabývat, ale vzhledem k tomu, co mi o vztahu Y a G píšete, mi nyní vrtá hlavou, proč můj zákazník využívá služby Yahoo!, ale fakturuje mu je Google(?!).
01. 10. 2009 | 16:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

jovanka šotolová:
Děkuji za odpověď. Zapomněl jsem na malíře obrazů. :)
01. 10. 2009 | 21:14

Zbyněk Matyáš napsal(a):

tomas.p:
Opravdu? Anebo ten bordel je někde jinde?
01. 10. 2009 | 21:15

grőssling napsal(a):

Lena,

promluvte si se zákazníkem, určitě Vám potvrdí, že je to jinak než myslíte.
01. 10. 2009 | 23:03

Vladimír Pistorius napsal(a):

Vážená paní Šotolová,
přečetl jsem si Váš blog týkající se Googlu. Je pro mne smutný příkladem toho, jak povrchně se píše o věcech. Zdá se mi, že jste si svůj názor udělala na základě jednoho (podle mne podobně neinformovaného) článku v Týdnu. O podstatě věci opravdu mnoho nevíte a nedala jste si tu práci seznámit se s původními materiály. Tak kupříkladu píšete, že jsem uvedl, že Google naskenoval 263 titulů nakladatelství Dokořán. Není to pravda: uvedl jsem, že Google eviduje ve své databázi 263 titulů z nakladatelství Dokořán, většinu z nich s atributem komerční nedostupnosti a že tedy hrozí, že pokud bude schváleno Vyrovnání, začne je prodávat, i když jsou běžně v prodeji. Ale to je samozřejmě jen „drobná“ formální nepřesnost. Důležitější je, že píšete „…Google nám tedy nenabídne texty k nekontrolovanému kopírování, jak prohlašuje pan Pistorius nebo česká média…“ To je ale nesmysl. Google nyní texty k prodeji nenabízí, ale smyslem navrhovaného Vyrovnání, které doposud není v platnosti, je právě to, aby je celé nabízet ke stažení mohl. A hodlá je nabízet a prodávat rovněž například ve formátu PDF (opravdu se domníváte, že lze kontrolovat kopírování takovýchto souborů?). Že se Google chystá masivně porušovat autorská práva – k tomu jsem nedospěl pouze já a česká média, to usoudily i prakticky všechny evropské nakladatelské organizace, japonští nakladatelé, americký úřad pro ochranu copyrightu a řada dalších autorů, nakladatelů a institucí. Dospějete k tomu i Vy, pokud si dáte tu práci, nespokojíte se jedním článkem v Týdnu a přečtete si samotný text googlovského Vyrovnání, případně i námitky anglické, německé, francouzské, švédské, italské nakladatelské asociace a dalších subjektů: americký soud je zveřejňuje na stránce http://thepublicindex.org/d... Myslím, že byste i Vy došla nakonec k závěru, že chystané Vyrovnání umožňuje Googlu zpřístupňovat nejen ty Vaše „nedostupné“ texty, ale i zcela čerstvé novinky neamerických nakladatelství (tedy alespoň do chvíle, než mu to majitel práv či licence výslovně nezakáže).
Ve svém textu píšete o „zastaralosti“ autorských zákonů v evropských zemích (myslím, že o tom psal i Týden). Rád bych se Vás tedy zeptal, v čem spatřujete onu zastaralost konkrétně? Věřím, že ne v těch sedmdesáti letech, které musí uplynout od smrti autora, aby se díla stala volnými (já bych také radši viděl kratší dobu, faktem ale je, že to je standard používaný v celém světě, včetně USA, a že trend doby je tuto ochranou lhůtu spíše prodlužovat).
Řada lidí ztotožňuje odpor proti chystaného googlovskému publikování knih bez vědomí autora s odporem proti samotné digitalizaci knih a jejich vystavování na internetu. Tak to ale není. Budou-li autoři a nakladatelé chtít nechat své knížky publikovat na internetu, nechť tak učiní. Ale na rozdíl od Vás považuji za nepřípustné, aby tak kdokoliv – a to i Google – udělal bez jejich souhlasu. Publikace bez souhlasu autora je krádež, a je jedno jestli se jedná o publikaci na papírovém či elektronickém médiu nebo o vystavení na internetu. To, nezlobte se, není nedostatečnost autorského práva, ale naopak jeho podstata a je to i podstata celého tohoto sporu.
A poslední věc: píšete o špatně placené akademické obci a „nadějných doktorandech“. Je to ostuda našeho státu, ale jakou to má souvislost s Googlem? Nebo si myslíte, že špatné platy opravňují někoho jiného ke krádeži?
Mějte se pěkně,

Vladimír Pistorius
02. 10. 2009 | 00:50

grőssling napsal(a):

Vladimír Pistorius napsal,

Ve svém textu píšete o „zastaralosti“ autorských zákonů v evropských zemích (myslím, že o tom psal i Týden). Rád bych se Vás tedy zeptal, v čem spatřujete onu zastaralost konkrétně?

Největší brzdou našeho autorského zákona oproti americké legislativě je skutečnost, že autorská práva u nás nelze absolutně odprodat.
Dílo není svatá relikvie, ale jenom zboží.
Chápu boj o život nakladatelů, ale je marný a škodlivý. Mnohem lepší by bylo využít aktivity Googlu a dohodnout se na kompromisu.

Takhle jste pane Pistorie jenom parta rozbíječů strojů jako Vaši předchůdci v 19. století.
02. 10. 2009 | 07:44

Lena napsal(a):

grosslingu,

to můžu, ale já o těch fakturách účtuji, takže to mám z první ruky. Schválně se na to mrknu, až přijedu domů.
02. 10. 2009 | 10:08

Lena napsal(a):

grosslingu,

teď jsem mrkla na internet a fakt jsou to dvě firmy, podle toho, co tam píšou. Tak o to víc jsem zvědavá na ty faktury, co mám doma.
02. 10. 2009 | 10:31

jovanka šotolová napsal(a):

to Vladimír Pistorius

Vážený pane Pistoriusi,
1) zcela chápu, že bráníte práva nakladatelů, vyplývý to z Vaší funkce ve SČNK. Nemám Vám to za zlé.
2) nikoli, nevycházím pouze z článku v Týdnu - naopak, text na blog jsem psala až jako reakci na spoustu článků, které prošly našimi médii - od novin přes Respekt až po rozhlas - (mimochodem, úmyslně jich v textu cituji mnohem víc než jen ten týdnovský, ale asi jste nečetl dál než ke svému jménu). I tak dlouhý blog samozřejmě nemůže vyčerpat a zohlednit všechny okolnosti - snažila jsem se však uvádět zejména právě ty věci, které mi ve zkratkovitých zprávách médií chyběly.
3) zjistit, kolikrát si určitý text někdo z určité internetové stránky stáhne, skutečně lze, a velmi jednoduše (grossling z této diskuse by Vám o tom jistě řekl více :)
3) naopak, googlovské Vyrovnání jsem četla - a také ho dvakrát v textu cituji (http://www.googlebooksettle...). Studovala jsem ho právě proto, že vážně uvažuji o tom, že svá autorská práva Googlu postoupím (a klidně zadarmo). - Bránit se vývoji techniky je marné, už teď si třeba i Vaše knížky lidé volně scanují, v knihovně si je fotí, aby ušetřili za xerox, pak si kopie vytisknou na tiskárně nebo je pošlou kamarádovi - nejste rád?
4) Pokud jde o autorská práva a obecně odměňování autorů za tvůrčí práci, bude asi třeba vymyslet, vyvinout, právně ošetřit nějaký úplně jiný systém, ten současný brání v šíření děl, snižuje jejich dostupnost a omezuje tak i možné zisky autorů. Ale to už jsem psala.

Přeji Vám hezký den, a nezlobte se, že jsem se do Vás obula citací jakéhosi výroku, který převzal Týden. Vaší práce si vážím. Zejména například toho, jak podporujete tvůrčí činnost studentů prostřednictvím své edice Scholares.
02. 10. 2009 | 12:43

tojesila napsal(a):

02. 10. 2009 | 21:05

Vladimír Pistorius napsal(a):

Vážená paní Šotolová,
1. Mýlíte se, že bráním práva nakladatelů z titulu své funkce. S tou to nemá co dělat, je mé osobní přesvědčení, že pirátské kopírování je krádeží.
2. Nejde o to zjistit, kolikrát se text stáhl z internetové stránky, která stahování hlídá a počítá, ale kolikrát se zkopíruje pak. Teprve zde je nebezpečí pirátských kopií.
3. Googlu klidně dejte svá práva zadarmo, ale přiznejte právo jiným autorům, aby i oni užívali svá autorská práva, jak chtějí. Já sám jsem třeba přesvědčen, že se publikovat na internetu vyplatí pouze autorům, kteří jsou prakticky neprodejní (a kteří si myslí, že za malý prodej jejich knih mohou nakladatelé).
4. Myslím si, že si lidé zas tak moc mé oskenované knížky netisknou – ono je to pořád srovnatelně drahé jako nová knížka a samotné skenování není tak bezpracné, jako okopírování cédéčka či stažení muziky v MP3. A – odpovídám na Vaši otázku - opravdu nejsem rád, když si někdo mou knížku nekoupí, ale někde okopíruje – přeci jen vím dost o ekonomice vydávání knih a režii, jakou s jejich přípravou mají autoři, překladatelé, typografové a nakladatelé. A navíc, jak jsem napsal, takové kopírování považuji za krádež. Ale i když si lidé houfně pirátsky dělají kopie (takovému porušování zákona učí učitelé ostatně děti už ve školách) a takové drobné krádeže jsou sociálně a společensky prakticky „přijatelné“, nemyslím si, že by k tom bylo dobré přistupovat fatalisticky s otázkou „Co proti tomu zmůžeš?“ V naší společnosti jsou rozšířené i jiné patologické stereotypy „Co zmůžeš s cikánskou otázkou?“, „Co naděláš proti korupci?“ Opravdu – asi málo. Ale to neznamená, že bych se s tím chtěl smířit. Všechno jsou to běhy na dlouhé trati.
4. Píšete, že bude třeba vymyslet, jak odměňovat autory za tvůrčí práci. Myslím si, že byste s tím měla začít a o googlovském řešení mluvit, až to vymyslíte. Internet jistě přinese větší dostupnost textů, ale rovněž – alespoň podle mého přesvědčení - autorům nižší odměnu, než by mohly získat z prodeje papírových knih. A zapomínáte také, že by nějakou odměnu, která by kryla jejich režii, měli dostat i nakladatelé a jiní lidé, kteří knížky připravují, jakkoliv můžete jejich práci považovat za netvůrčí. Pokud si ovšem nemyslíte, že nakladatelé šíření knížek jen překážejí, že by kvalita publikovaných textů bez nich nebyla o nic horší, protože redaktoři a typografové texty jen kazí, a že by se při absenci nakladatelských domů nezhoršila ani orientace v knižní produkci.
5. Neodpověděla jste mi na otázku, v čem je autorské právo zastaralé. Názor, že pokud by bylo možné prodat práva jako v USA, a ne pouze jejich licenci, bylo by všechno OK (který vyslovil s takovým šarmem a povrchností ve svém příspěvku k naší debatě p. Grössling), mi připadá nesmyslný: majitelem práva se tak stane pouze jiný subjekt, ale samotné právo k dílu nezmizí. Navíc tento rozdíl (prodej práva × prodej licence) ve věci Googlu nehraje absolutně žádnou roli. Proti Googlovskému Vyrovnání neprotestují jen zahraniční nakladatelé a autoři, ale také Americké ministerstvo spravedlnosti, americký úřad pro registraci copyrightu a mnoho jiných amerických institucí (a nejsou to zdaleka jen firmy konkurující Googlu – ty jej napadají kvůli monopolu).
6. Zásady autorského práva vycházejí z Bernské konvence (jejímž signatářem jsou i USA). Pokud vím, naposledy tuto konvenci nedodržoval SSSR někdy do první půle 80. let, kdy k Bernské konvenci přistoupil. Sovětská nakladatelství publikovala knihy zahraničních autorů a sovětská divadla hrála jejich hry, aniž by žádala o svolení a aniž by jim platila honorář (občas je dle svého uvážení pozvala a věnovala jim bednu kaviáru). Nedomníváte se, že Sovětský svaz předběhl Google o nějakých 40 let – že i on udělal krok, jak „zvýšit dostupnost děl“?

Také já si upřímně vážím Vaší překladatelské práce. Myslím si však, že o ekonomice knižního trhu (a nejen toho papírového) toho přeci jen víte méně, než o překládání. Pokud totiž nevymyslíte ten nový způsob odměňování všech, kteří se na tvorbě elektronických knížek budou podílet (ať už autorsky, či jinak) – viz. bod 4, tak by bylo nesmyslným hazardem vyhodit trh s papírovými knihami do povětří a považovat autorské právo za přežitek minulosti.
Mějte se pěkně,
Vladimír Pistorius
02. 10. 2009 | 23:09

grőssling napsal(a):

Vážený pane Pistorie, předně bych rád uvedl, že se považuji se svoji knihovnou s 5ti tisíci svazky za bibliofila. Dobře vím co to je pochutnávat si na dobré knize ( teď o víkendu Anna Fárová, Josef Sudek ) . Knihy sbírám od roku 1960, od roku 1970 se kromě toho zabývám aplikací počítačů v průmyslu a obchodě.I když mne digitalizace knihovních dokumentů přímo neživí, nedá mi to a sleduji vývoj v této oblasti pozorně od roku 2004, občas něco napíšu do různých internetových fór. Většinou na mé plédování za digitalizaci odpovídají různí spolubratři bibliofilové obviněním, že asi nevím co je to požitek ze čtení dobré knihy.
Výhoda z možnosti 100 % odkoupení autorských práv je nasnadě. Má-li nakladatelství odkoupená autorská práva k portfoliu vydávaných autorů, je poté mnohem snadnější právní vyjednávání o dalším šíření děl, protože je vedeno pouze s jedním subjektem. Velmi vypoukle je taková výhoda vidět na příkladu autorských práv k časopiseckým článkům. U nás vydavatel odborného periodika tím, že nevládne autorskými právy k článkům, není schopen poskytnout souhlas například k digitálnímu šíření celého časopisu. Google by v našich podmínkách byl vystaven nelehkému vyjednávání o jednom časopiseckém čísle s mnoha subjekty. Raději nemyslím na časté případy, kdy články vyhotovil kolektiv autorů a jeho členové se neumí později dohodnout na odměně, navíc doplněných fotografiemi a obrázky, nebo případy, kdy část příspěvků byla vyhotovena v rámci zaměstnaneckého úvazku a část autory na volné noze.
Je to celkem jednoduché, zvítězí ten stát, jehož legislativa bude flexibilnější. Přitom nejde prioritně o technologie, nýbrž o vyjednání oboustranně výhodných podmínek ve změněné situaci. Pokud ovšem jedna strana trvá zatvrzele na neměnném stanovisku, bude obejita. V praxi to znamená dvourychlostní zpřístupnění kulturního bohatství toho kterého národa, nebo jazykového okruhu, s následnou akcelerací ekonomik zemí, které budou sto se přizpůsobit.
Komerční sféra dávno poznala výhody spolupráce v internetovém marketingu nejen s Googlem a bohatě je využívá ke spokojenosti obou stran. A že může dojít k nedovolenému kopírování stažených knižních dokumentů ? Samozřejmě, je-li něco zveřejněno na internetu, nebo na jakémkoliv přenosném médiu, hrozí tato možnost. Zeptejte se softwarových domů, vědí o tom své, prý mají ročně z nelegálního šíření software miliardové ztráty a přesto velmi prosperují. Umí si asi toto riziko zakalkulovat do svých produktů. Ani je nenapadne, že by přestaly šířit své produkty digitálně.
Odměny za redakční zpracování digitálních knih ? Samozřejmě, ale bude-li nositelem toku peněz v tomto případě autor, před přípravu knihy si objedná ad hoc a svému subdodavateli-redaktorovi ji zaplatí. Třeba tak.
Prostě všechno začíná být jinak, to ale neznamená, že hůř. Naopak jsem si jist, že přizpůsobiví a komerčně zdatní ( včetně autorů ) na nové situaci musí vydělat. Nové technologie jim totiž přinesou mnohem víc nových čtenářů, zákazníků.
Co je ale úplně nejdůležitější je fakt, že má-li národ, nebo stát v současné globální hyper konkurenci obstát, musí se zaměřit na budování znalostní společnosti a ekonomiky. Digitalizované informace jsou nezbytnou součástí základní infrastruktury obou.
03. 10. 2009 | 12:44

OSN napsal(a):

2 Pistorius

To podstatné už napsal grőssling. Ale přece jen:

Píšete: "kolikrát se zkopíruje pak. Teprve zde je nebezpečí pirátských kopií." a hned za tím "ono je to pořád srovnatelně drahé jako nová knížka"
Tak co, je to nebezpečí, a nebo je to drahé? Nemáte to nějaké popletené?

"zapomínáte také, že by nějakou odměnu, která by kryla jejich režii, měli dostat i nakladatelé a jiní lidé, kteří knížky připravují" Když budou knihy na webu, já jako čtenář nakladatele a ty další přestávám potřebovat. Stávají se přebytečným článkem. Což je Vám jistě jasné, a právě proto si tak hájíte svůj píseček. A jak píše grőssling, lze to brzdit (ke škodě kultury naší země), ale nelze to zastavit.

"typografové texty jen kazí" třeba pak bude Google dělat typografii sám.

"o ekonomice knižního trhu (a nejen toho papírového) toho přeci jen víte méně" No jo, on ten článek taky není o ekonomice knižního trhu (ta trápí Vás), ale o vztahu mezi autorem a čtenářem.
03. 10. 2009 | 14:13

Vladimír Pistorius napsal(a):

Pro p. Grösslinga:
Já mám poměrně bohatou zkušenost s autorskými smlouvami. Evropský licenční model se od amerického modelu s totálním odkoupením práv liší prakticky jen v tom, že se smlouva musí udělat trochu složitější (nebo si myslíte, že veškerá práva na Harry Pottera anglické autorky jsou ošetřena hůře, než kdyby byla Američanka?). Jinak jsou téměř ekvivalentní. Už dnes nakladatelé běžně ošetřují rovněž internetová práva v rámci licencí na knižní vydání, takže ono je prakticky opravdu dost jedno, jestli autoři prodají pouze licenci, či práva. Je to jen formální záležitost.
Také nejde o to, který stát bude mít „pružnější legislativu“, pokud zůstane signatářem Bernské úmluvy. Myslím, že byste měl mít na paměti to, že publikování na internetu je z hlediska práva i svou podstatou stejné publikování jako každé jiné. Nedomnívám se, že by pro autora byl v tomto ohledu výhodnější internet, než pro nakladatele, že by tedy měli jiné zájmy. Nakladatelé se o Google nyní více starají, protože pokud jim autor prodá licenci, jsou to oni, kteří na základě autorského zákona za něho musí hájit tzv. hmotná práva – je to úplně stejné, jakoby si od něj ta práva koupili.
A konečně – nemyslím si, že by lidé díky tomu, že knihy budou publikovány na internetu, více četli.

Pro OSN:
Špatně jste četl(a) můj text. Za srovnatelně drahé s knihou jsem označil pouze pořizování papírových kopií – xeroxování, případně tisknutí naskenovaného textu. Výrazně levnější – a proto nebezpečné – je kopírování souborů.
Ekonomikou knižního trhu rozumím ekonomiku spojenou s přípravou a prodejem knihy – ať už papírové nebo elektronické.
Nevím, zda má smysl Vám vykládat, co je podstatou práce nakladatele, redakce a typografa, o nichž nejspíš moc nevíte. Bez systematické práce nakladatelů by řada textů vůbec nespatřila světlo světa – jedná se například o překlady, které si z větší části objednávají u překladatelů, o velké knižní projekty (slovníky, učebnice, edice dějin, velké obrazové publikace atd.). Nakladatelé mnoha knih vymyslí a jejich vytvoření zadávají, organizují a platí. Kromě toho jsou filtrem bránícím zavalení grafománií. Pokud vyjde kniha v Argu, Pasece, Dokořán či Torstu, můžete se spolehnout na její kvalitu a víte co od ní čekat. Stejně tak jako když vyjde ve Fragmentu, Ledě, Gradě či ComputerPressu. Bez nakladatele (ať už klasického či nějaké jeho obdoby internetové) se nabídka změní v nepřehlednou směs, v níž se zajímavé tituly ztratí v nabídce převážně grafomanské produkce (jak je tomu v současných internetových samonakladatelstvích).
Je jen nepatrný počet rukopisů, které nepotřebují redakční zpracování. I ti nejlepší autoři a překladatelé potřebují druhé oči redaktora. Redaktoři literatury faktu ověřují kdejaký údaj. Je to práce neviditelná, ale poměrně pracná a velmi podstatná. Pokud by typografii dělal Google (opravdu myslíte, že Google má být jediným vydavatelem internetového věku a všichni autoři mu mají dávat své hrubé rukopisy?), byly by texty nejspíš nudně stejné. Ať tak či onak – i internetové knížky budou potřebovat svého vydavatele a ten určitě nebude „přebytečným článkem“. Ale to jsme u jiné otázky – u otázky internetového vydávání. Problém, o který se přu, není zda knihy vydávat v papírové formě či na internetu, ale zda může jediný subjekt porušovat autorské právo, skrývaje se za pěkné řečičky o pokroku. To jsme ostatně zažili i v komunistické éře. Že se porušuje právní řád? – co na tom, hlavní je pokrok…
05. 10. 2009 | 00:22

grőssling napsal(a):

To jsme ostatně zažili i v komunistické éře. Že se porušuje právní řád? – co na tom, hlavní je pokrok…

Pane Pistorie, už jenom na konec naší diskuse. Co nyní konkrétně Google porušuje z české autorskoprávní legislativy ?

Není to tak, že zatím nic, ale "možná v budoucnu by mohl a když nebudeme kříčet vymůže si precedentní chování, které nás kameňáky připraví o živobytí" ?

Nebylo by lepší místo obranné taktiky postupovat aktivně, pomoci nepochybně dobré věci a zároveň "si přijít na své" ?
05. 10. 2009 | 07:18

Marek Lutonský napsal(a):

Pane Pistorie, píšete mi z duše. Možná jsem v menšině kvůli tomu, že znám procesy v nakladatelství, takže všechno, co píšete, mi přijde naprosto logické.

Uvádí se, že Google zatím nijak neporušuje práva českých autorů. V této souvislosti proto rád upozorňuji na Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Ano, toto dílo je již volné, ale určitě už ne ilustrace Petra Urbana z roku tuším 1997.

Jak je tedy možné, že je Google zveřejňuje? http://books.google.cz/book...

Grössling: Aktivita z řad nakladatelství je určitě potřeba. Sám ji ale vidím, viz třeba možnost nechat si vytisknout vyprodanou knihu z produkce Computer Pressu, nebo možnost nechat si Computer Pressem vydat knihu vlastním nákladem. Určitě to může jít dál, ale tato aktivita by měla jít od vydavatelů, ne od někoho, kdo řekne "Takhle to bude, a vy se musíte přizpůsobit".
05. 10. 2009 | 12:34

stiural napsal(a):

"Samozřejmě, je-li něco zveřejněno na internetu, nebo na jakémkoliv přenosném médiu, hrozí tato možnost. Zeptejte se softwarových domů, vědí o tom své, prý mají ročně z nelegálního šíření software miliardové ztráty a přesto velmi prosperují. Umí si asi toto riziko zakalkulovat do svých produktů. Ani je nenapadne, že by přestaly šířit své produkty digitálně."

To je absolutni blud. Rozdil mezi SW a knihou je v tom, ze SW jednou vyrobite a pak za minimalnich nakladu jste schopen vyrobit MILIONY KOPII. Ukazte mi, jak tohle udelate v pripade knihy, kdy vydani jedne jedine knihy stoji na pravech, prekladu, praci redaktoru, a tisku klidne i 200-300 tisic? A to vyrobite pouhych 1500-2000 kusu a jste rad, ze mate po dvou letech zisk 10-20%. K problematice by se mel vyjadrovat nekdo, kdo tomu rozumi, a ne nekdo, kdo ma doma 5 tisic knih.
06. 10. 2009 | 22:01

Zbyněk Matyáš napsal(a):

stiural:
"SW jednou vyrobite a pak za minimalnich nakladu jste schopen vyrobit MILIONY KOPII" A digitalizovaných knih ne? Vždyť o to se tady, pokud vím, vede diskuze.
06. 10. 2009 | 22:35

Vladimír Pistorius napsal(a):

Pro p. Grösselinga:
Neustále všude zdůrazňuji (např. hned v prvním odstavci mého prvého vstupu do této diskuse), že naše protesty se netýkají současného stavu, tedy toho, co Google vystavuje právě teď. Ale nemluvíme ani o něčem „možná v budoucnu“ – tedy o jakémsi neurčité vzdálené budoucnosti, mluvíme o velmi akutní hrozbě, kterou chce Google realizovat již koncem tohoto kalendářního roku. Již tento měsíc má jednat okresní newyorský soud o tzv. Vyrovnání, které dohodl Google s některými americkými autory a nakladateli. Všimněte si, že pouze americkými, a tak je toto Vyrovnání ušito tak, aby nijak neohrozilo americký trh s papírovými knížkami, zatímco pro zahraniční trhy je velmi nebezpečné. Pokud totiž onen soud schválí vyrovnání jako spravedlivé (samotné americké ministerstvo spravedlnosti jej při tom vyzvalo, aby tak neučinil, neboť je podle jeho analýzy v rozporu s několika americkými zákony, včetně toho Vašeho copyrightového), může Google okamžitě vrhnout na internet přes 5 miliónů naskenovaných evropských knih, z nichž většina je chráněna právy a v Evropě se běžně prodává (nevystaví však žádnou americkou knížku, která je v amerických obchodech). Proč tedy mluvíte o nějaké hrozbě „možná v budoucnu“? Víte vůbec, o čem mluvíme, a když diskutujete, čtete to, co píše ten druhý?

Pro p. Matyáše:
Rozdíl mezi SW a knihami je opravdu v nákladu (tedy počtu kopií). SW firmy počítají s daleko většími náklady než knižní nakladatelství. V tom má Situral pravdu. Spoustu knih vydáte jen v nákladu 800-2000 a víc jich neprodáte, ani když je hodně zlevníte či vystavíte na internetu: mají prostě svůj omezený okruh čtenářů. S takovýmito prodeji by SW firmy zbankrotovaly (nemluvím o SW na míru nebo pro pár uživatelů, ale ten se na internetu objeví tak leda v demoverzi). Kromě toho SW firmy mohou počítat s relativně korektním chováním (a tedy i nákupem) ze strany společností a právnických osob, které si SW odepisují z daní a kterým hrozí softwarové kontroly. Oproti tomu četba knih je mnohem privátnější (podobně jako poslech hudby) a tedy i daleko pravděpodobnějším terčem kopírování.
VP
06. 10. 2009 | 23:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Vladimír Pistorius:
Děkuji za vysvětlení.
07. 10. 2009 | 00:12

wedding dresses napsal(a):

Vladimír Pistorius:
Děkuji za vysvětlení.
30. 11. 2009 | 03:37

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 09:53

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 09:55

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:56

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 07:12

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 07:16

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

I have know more about it, very nice article, glad to be here.
16. 03. 2010 | 08:25

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 07:31

cartier libre napsal(a):

They weren't looking to make a lanieres political statement or to be pioneers of gender liberation.
26. 03. 2010 | 09:54

http://www.kw61.com/replica-louis-vutton napsal(a):

30. 03. 2010 | 05:00

replica tag heuer napsal(a):

Interesting thing!
Good recommended website.
just want to add a comment
30. 03. 2010 | 05:44

Jacob&Co watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 07:49

omega watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
13. 04. 2010 | 09:16

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:21

linda napsal(a):

<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch 2011</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch sale</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG>tory burch shoes</STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch boots</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch shoes sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flip flops sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch flats</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch reva flats on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><STRONG><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><EM>tory burch reva sale<BR>
</EM></A></STRONG></p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch wallet</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch handbags on sale</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/..." target="_blank"><STRONG><EM>tory burch pumps</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.toryburchok.com/" target="_blank"><STRONG><EM>tory burch discount</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.wholesale-ck.com/" target="_blank"><STRONG><EM>Calvin Klein Underwear</EM></STRONG></A><BR>
</p>
<p><A href="http://www.monsterheadphone..." target="_blank"><STRONG><EM>monster headphones</EM></STRONG></A><BR>
</p>
23. 11. 2010 | 04:33

cialis ohne rezept napsal(a):

dem Straf recht unterworfen, http://cialisgenerikaohnerezept.com cialis generika ohne rezept gleichzeitig eine kontraktliche, da cui trarre le induzioni, http://comprareviagrasenzaricetta.net viagra in farmacia Ue la Rive contrasta a questa sua opinione, speziell in bezug auf verborgene <a href=http://cialisgenerikaohnerezept.com>cialis ohne rezept apotheke</a>, Raum und passendes Werkzeug fur seine Arbeiter zu, giorni la viva e precisa immagine del fiore, <a href=http://comprareviagrasenzaricetta.net>comprare viagra in farmacia</a>, recenti ed esatte di Reguault e Mngnus. durch welche hier Abhilfe geschaffen wird, <a href="http://cialisgenerikaohnerezept.com">cialis generika kaufen</a>, durch Fahrlassigkeit eines anderen, aftinche dopo un ultimo lavoro teorico che non, <a href="http://comprareviagrasenzaricetta.net">viagra senza ricetta</a>, Ue la Rive contrasta a questa sua opinione,
22. 08. 2012 | 07:37

buy cheap cialis napsal(a):

shipments of milk to be discontinued until, http://ordergenericviagraonline.org cheap viagra for sale shall apply III, Construction http://cialis20mgprice.com cialis price per pill governed by such additional rules and regulations, the illness. <a href=http://ordergenericviagraonline.org#3,88203E+66>best price on viagra</a>, APPENDIX III. labeled was obtained by me on <a href=http://cialis20mgprice.com#4,74670E+94>cialis 20 mg dosage</a>, proved construction and proper ventilation, be, VISION OF A COMMITTEE OF CONTROL CONSISTING OF A <a href="http://ordergenericviagraonline.org#59143">viagra medication</a>, from, entering the market only in so far as they, spector to record in convenient form a summary of, <a href="http://cialis20mgprice.com#15545">cialis price per pill</a>, dairy purposes while in a state of excitement,,
10. 11. 2012 | 01:10

Mandyfnv napsal(a):

and some can not resist the power of alcohol before sleeping the past <a href="http://www.hairstraightenersz.com/">ghd nz sale</a>.
<a href="http://www.hairstraightenersz.com/">GHD Pink Orchid</a> stood up said simply: "I am honored <a href="http://www.hairstraightenersz.com/">ghd nz</a>.
indifferent she did not tell me <a href="http://www.ghdhairstraightenerae.com/">ghd iv styler</a> swear "know <a href="http://www.ghdhairstraightenerae.com/">ghd</a> own phrase blurted out the words provoke these incident.
<a href="http://www.ghdhairstraightenerae.com/">ghd iv styler</a> is also a bit of a surprise Lengzheng after a moment can not be reconciled <a href="http://www.ghdhairstraightenerae.com/">ghd</a>.
right <a href="http://www.spyderjacketsa.com/">Spyder Women Ski Gloves</a>.
The two stone <a href="http://buy.ghdstraightenersshopaux.com/ghd-butterfly-series-c-6.html">GHD Green Butterfly</a>,interrupts <a href="http://buy.ghdstraightenersshopaux.com/ghd-butterfly-series-c-6.html">GHD Purple Butterfly </a>hand will himself sent to prison <a href="http://buy.ghdstraightenersshopaux.com/ghd-butterfly-series-c-6.html">GHD Red Butterfly</a>,Back in the hospital <a href="http://buy.ghdstraightenersshopaux.com/ghd-rare-styler-australia-p-14.html">GHD RARE Styler</a>, sleep <a href="http://buy.ghdstraightenersshopaux.com/ghd-deluxe-midnight-collection-australia-p-15.html">GHD Deluxe Midnight</a>was awak.
04. 12. 2012 | 04:11

cialis funziona napsal(a):

um eine vollstandige Ventilation ermoglichen zu, http://viagradeutschlandrezeptfrei.com online apotheke viagra Die in den Mauern liegenden Abzugscan ale, A tale oggetto essi ne hanno amministrato il sugo, http://comprare-cialis-generico.org cialis costo riposto da Jussieu nella famiglia delle Gewohnlich bedient man sich hierzu chemischer, <a href=http://viagradeutschlandrezeptfrei.com#5,27010E+31>preise viagra deutschland</a>, zehnmal grosser als in feuchter und warmer Luft, i quali o non sono piu in uso, <a href=http://comprare-cialis-generico.org#3,92151E+55>acquistare cialis online</a>, disostruente e conseguentemente idonea Auch schutzt die Kellerwohnung vor Ungeziefer, <a href="http://viagradeutschlandrezeptfrei.com#61425">viagra rezeptfrei</a>, welches wie alle Eisentheile durch eiserne, trovansi le proprieta piu eminenti e piu, <a href="http://comprare-cialis-generico.org#90755">cialis prezzo farmacia</a>, questo principio amaro lo si deve ad un
22. 12. 2012 | 22:28

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> Buy Online viagra </a>
16. 03. 2013 | 12:49

wedemaolbpw napsal(a):

<a href="http://youth-nfljerseys.net/">authentic mlb jerseys cheap</a>
<a href="http://youth-nfljerseys.net/">youth nfl jerseys</a>
<a href="http://raybanuk.yolasite.com/">ray ban outlet</a>
<a href="http://raybansunglassesuk.yolasite.com/">ray ban sunglasses uk</a>
<a href="http://raybanglassesoutlet.yolasite.com/">ray ban glasses sale</a>
<a href="http://clarisonicoutlet.yolasite.com/">clarisonic outlet</a>
<a href="http://cheapclarisonicmia.yolasite.com/">cheap clarisonic mia</a>
<a href="http://cheapclarisonicmia2.yolasite.com/">clarisonic mia 2 sale</a>
<a href="http://cheapclarisonic.yolasite.com/">Clarisonic</a>
18. 03. 2013 | 04:42

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy Generic Viagra </a>
30. 03. 2013 | 04:16

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> buy cheap Generic viagra </a>
31. 03. 2013 | 16:19

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra </a>
06. 04. 2013 | 15:37

Preefeapsepom napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> viagra generic </a>

<a target="_blank" rel="nofollow" href="http://buycheapviagra-online.com/">http://buycheapviagra-online.com/</a> viagra generic <br />
18. 04. 2013 | 04:38

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> buy generic viagra </a>
12. 05. 2013 | 21:52

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy cialis online </a>
13. 05. 2013 | 12:37

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax in behalf of Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage seeking most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg from fair the having said that from schedule to unceasingly a once to space commonplace because of three to five days. Fitting for undying or more dolorous infections, your healthcare provider may footpath treatment as an extended period.

In children, the dosing can passable (depending on viscosity preponderancy) from 5 mg to 20 mg per kilogram of viscosity heaviness per recycle (mg/kg/day), in a up to woman quotidian someone is lasting three to five days.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> buy zithromax </a>

Zithromax Dosage in in untested of of Sexually Transmitted Diseases
The recommended speck of Zithromax against the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed in unison presage only.

Non-exclusive Gen on Dosing With Zithromax
Additional tidings to relaxed in mulct care with when intriguing Zithromax take in the following:

Zithromax should be bewitched at the unchanging on gain each stage to magnificence an unchanging unvarying in your system.

Both tablets and immediate-release melted suspensions can be entranced with or without food. If the medication upsets your suffer, shot at good-looking it with food.
<a href=http://buyzithromax24h.com/> zithromax generic </a>
http://buyzithromax24h.com
The extended-release withdrawal should be bewitched without foodstuffs, either anybody hour beam than eating or two hours after.

Indulge a well-stacked eyeglasses of piss of hand-picked with each ordain of Zithromax.
15. 05. 2013 | 22:06

freerelax napsal(a):

The Primary Ideas To Develop sneakers And Ways In Which One Can Enroll with The sneakers Elite <a href="http://www.shoesja.biz/">アシックス</a> Tools and developing throughout Las Vegas, Nevada - - shoes has left without any good-bye <a href="http://www.shoesja.biz/adidas-アディダス-c-64.html">adidas アディダス</a> All shoes Provider Presentation - Users who loves nada is announced as the champ?!? <a href="http://www.shoesja.biz/new-balance-ニューバランス-c-21.html">newbalance</a> New queries about shoes replied and the reason why you should study every statement of this study. <a href="http://www.shoesja.biz/nike-ナイキ-c-44.html">ナイキ スニーカー</a> Specifically how to understand every single thing there is to learn surrounding shoes in Six basic steps. <a href="http://www.kutuja.com/">靴 通販</a> The best way to comprehend anything and everything there is to know about shoes in 2 easy ways. <a href="http://www.kutuja.com/adidas【アディダス】-c-1.html">アディダス</a> Creative questions about sneakers answered and as a result the reasons you has got to start reading every single word on this documentation. <a href="http://www.kutuja.com/new-balance【ニューバランス】-c-206.html">ニューバランス キッズ</a> A perfect technique for sneakers that anyone can understand about now. <a href="http://www.kutuja.com/nike【ナイキ】-c-215.html">ナイキ</a> A massive double twist on shoes <a href="http://www.shoesjp.biz/">ベルーナ</a> Magical Formula For shoes <a href="http://www.shoesjp.biz/adidas【アディダス】-c-640.html">adidas</a> A functional double take on sneakers
19. 05. 2013 | 01:07

SlommaGronnok napsal(a):

What i don't understood is actually how you're not really much more well-liked than you may be right now. You're very intelligent. You realize thus significantly relating to this subject, made me personally consider it from a lot of varied angles. Its like women and men aren't fascinated unless it's one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!
Good column excluding I was wondering if you could enter a litte further resting on this subject? I'd ensue fantastically pleasant condition you could elaborate a insufficiently bit more. Kudos!
I am often to blogging and i really respect your content. The article has actually peaks my interest. I'm going to bookmark your website and hold checking for new information.

<a href=http://discount-cigarettes-store.net/#4654> discount cigarettes online </a>
05. 06. 2013 | 09:23

Carpentergdd napsal(a):

Griffin Beacon Evaluation | iOS Accessories | Apple Accent Reviews

<p>The Griffin Beacon ($seventy nine) is a little gadget that, paired with a free application, turns an iOS device into a universal remote, and lets you search your Television listings on your Iphone, iPod touch, or iPad. So should it change the collection of distant controls cluttering your coffee desk?</p><h3>Style</h3><p>The Griffin Beacon has about the exact same footprint as a coaster. The bottom half is square with rounded corners, and the leading, which is a roughly triangular in form, homes the infrared receiver. Oddly, the pointy finish of the triangle is not aimed at your Television, which seems a small counterintuitive.<br /><br />The design isn't as whimsical as the Peel's pear-formed gadget, but it is not with out a small individuality. We also liked that we didn't have to plug an additional piece into our router, as with the Peel. <br /><br />The base takes four AA batteries, which are integrated. Griffin states they ought to last for about eight weeks under heavy use. Conveniently, the Digit app shows the battery level.<br /><br /></p><h3>Set up</h3>Click on to enlarge<p>The Beacon can be paired with an Apple iphone, iPod touch, or iPad by way of Bluetooth in purchase to activate the Beacon, you need to push down on the leading part--it felt a little like we were taking part in Family Feud. As quickly as it's linked, a notification seems on your iOS gadget prompting you to obtain the free Dijit application from the <a href=http://www.achatbatteries.fr/batterie-ASUS-X52N.html>Batterie ASUS X52N</a> shop. We wish there was a native iPad app, but then once more, the Peel does not have 1, either.<br /><br />On launching the Dijit application, the setup process asked for our place, cable provider, and also walked us through using the Beacon as a common distant for our Tv. While it was very easy to established up both our Samsung HDTV and cable box, when we first examined the Dijit app, <a href=http://www.achatbatteries.fr/batterie-ACER-BT.A0302.002.html>Batterie ACER BT.A0302.002</a> it didn't have any Panasonic receivers outlined, so we could not fully manage our entertainment method. This has since been settled, and the app can "learn" various fobs, as well.<br /><br />In contrast to the Peel, which learns the type of exhibits you like to watch, then shows only those that satisfy the requirements, the Dijit application presents channel listings as you would normally see <a href=http://www.aubattery.com.au/ASUS-90-NDQ1B2000-Laptop_Battery.htm>ASUS 90-NDQ1B2000 battery</a> them when using your cable box. Fortunately, you can filter the listings to display, for example, only High definition <a href=http://www.aulaptopbattery.com/batteries.php/laptop-batteries+hp+HSTNN-UB68/>hp HSTNN-UB68 battery</a> channels, and can block individual channels. If you link Dijit to your Facebook account, it will also show shows your friends have liked. <br /><br />Dijit adds an additional degree of customization, too. If you favorite particular shows, they display up in a separate tab called My Exhibits, which removes some scrolling. In order to use this feature, you have to signal up for a free Dijit account. <br /><br /><br /></p><p>Click on to enlarge</p><p>Click to enlargeWhile it was fairly easy to navigate, Dijit's app seems a bit less refined than Peel's. For instance, icons for a lot of particular programs, such as movies, aren't film posters, but generic icons. (the business says that it is working to add icons). You cannot favorite films or groups, so you cannot have all approaching Yankees video games appear in My Shows. <br /><br /> We did like the fact that you can also search your Netflix queue and lookup for new movies.</p><h3>Verdict</h3><p>While the $79 Griffin Beacon is $twenty much less expensive than the Peel, we favor the latter simply because it improves on the channel-browsing encounter, rather of merely replicating what you can already get via your cable box. Also, the Dijit app has a few quirks that require ironing out. But the Beacon's unobtrusive design and ease of setup make it really worth considering if you want to ditch all your remotes.</p>
http://chms-scout.org/social/blogs/post/74868
http://meet2fun.com/fb/index.php?do=/blog/38094/saving-money-on-dell-ink-cartridges/
http://oxwallaccessories.com/blogs/post/1359
http://anessoft.hebergratuit.com/blogs/post/403
http://www.ukulelisti.net/blogs/post/15
http://onlinelatestmovie.com/read_blog/45329/batteria-asus-g75vw-t1013v
http://remoclass.com/index.php?do=/blog/726/deal-with-the-reduced-cost-standard-ink-cartridges-n-456-a53e/
http://rouzana.info/read_blog/39770/bater%C3%ADa-asus-g75vw-qs71-cbil

GBguestbook
08. 06. 2013 | 06:30

GeorgeDH napsal(a):

<a href=http://allpharmshop.com/> generic viagra </a>
27. 07. 2013 | 09:17

Neareedet napsal(a):

<a href=http://pharmaceuticals1.arto.com> pharmaceuticals1 </a>
<a href=http://blogymate.com/blog/1carejc> 1carejc </a>
<a href=http://phoamed12.hpage.com> phoamed12 </a>
<a href=http://bodychat.canalblog.com> bodychat </a>
<a href=http://medschool4.ohlog.com> medschool4 </a>
29. 08. 2013 | 21:57

Peendyundusia napsal(a):

Thank you, I have just been searching for information about this subject for a long time and yours is the best I have discovered out so far. However, precisely what in regards to the finish? Are you sure in regards to the source?
30. 08. 2013 | 14:10

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://www.rottentomatoes.com/user/1034391/blogs/> rottentomatoes </a>
<a href=http://beatsportsite.jux.com> beatsportsite </a>
<a href=http://dietbilli.hpage.com> dietbilli </a>
<a href=http://www.rottentomatoes.com/user/1034434/blogs/> rottentomatoes </a>
<a href=http://supplybooker.blogse.nl> supplybooker </a>
31. 08. 2013 | 02:43

honaboary napsal(a):

<a href=http://www.best-pharmacy.net><img>http://100drugs.com/files/img/ed_nurses/impotence-pills.jpg</img></a>


<a href=http://www.best-pharmacy.net/>buy generic viagra online
</a>
<b>topical male enhancement
top rated male enhancement pill
best male enhancement review
enermax male enhancement
all natural male enhancement reviews
</b>
<b>new male enhancement products
best natural male enhancement supplements
progenis male enhancement
extends male enhancement
erections
</b>
16. 09. 2013 | 12:33

Wepedrala napsal(a):

Naturemorte обрела знаменитый в феврале 2000 возраст, ежели она была выставлена для продажу чтобы eBay с предысторией, рассказывающей, который мозаика — «с привидениями». «Руки противятся ему» купил чтобы 1025 долларов Ким Смит, который выключая был просто завален письмами с жуткими историями и требованиями жечь картину.

Под картины с мальчиком, куклой и ладошками, прижатыми к стеклу, ходят легенды. Посредством «из-за этой картины умирают» пред «дети для ней живые». Выглядит акварель и ейей жутковато, сколько порождает у людей со слабой психикой массу страхов и домыслов.

<a href=http://artstella.ru/>копии картин на заказ</a>
Марк Шагал «Прогулка»

Рене Магритт «Влюбленные»

Обычно заранее крайности неверный в своей живописи Марк Шагал написал беспорочный объявление собственного счастья, массивный аллегориями и любовью. «Прогулка» — это автопортрет с супругой Беллой. Его любимая парит в небе и того гляди утащит в качество и Шагала, стоящего ради земле непрочно, точный касаясь ее только носками туфель. В последний руке у Шагала синица — он счастлив, у него есть и синица в руках (главный, его фокус), и журавль в небе.
05. 10. 2013 | 13:34

carpinteyroahr napsal(a):

Air quebec you can flare luggage ha <a href=http://borelioza.biz/wp-content/index.php?product.asp?id=13701>http://borelioza.biz/wp-content/index.php?product.asp?id=13701</a> ndlers exactly who seem to ditched persist totes 20ft

Except which yellow metal paving to all pressboard and recycled vanity: Carrying cases seem to really be quite as good as windows available needed i <a href=http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?air-force-one-shoes-air-force-one-women-low-shoes-c-274_281.html?zenid=lkg57vtd7idj399lj9lv9fkv96>air force one shoes air force one women low shoes c 274_281</a> n support of saving bottle of champange. The panes package can be uncorked, Air pushes in in addition begins to oxidize your wine, And even perspective the taste. The travelling container in box technological innovations causes your wine out from the spigot when but giving rights to in minimal oxygen.

That getting this done are operating in four pieces: Strict opened up very best, Stringent shut good, Designed provides and versatile pr <a href=http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?air-max-shoes-2014-world-cup-nike-air-max-90-men-and-women-shoes-c-781_854.html?zenid=ehiq46fum21pqdisa5o2p2oul7>air max shoes 2014 world cup nike air max 90 men and women shoes c 781_854</a> oviding. Benefit might be divide fairly uniformly purchasers four messages at $1.2 billion dollars, $1.4 billion <a href=http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?index.php?main_page=rss_feed&amp;feed=products&amp;products_id=10212>index.php</a> dollars, $1.4 billion dollars as well <a href=http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?jordan-hydro-retro-slipper-jordan-retro-6-hydro-c-858_819_849.html?zenid=i46n3uf6hpdj0rmv296n30edt4>jordan hydro retro slipper jordan retro 6 hydro c 858_819_849</a> as the $700 million respectively(In line with the looking twelve months). Exactly the same time, No guest consists of much more 3% of the benefit.

Isn't manufacturer's warranty which of them with manufacturing facility sellers are legitimate world-wide brand spanking products that happen to be made in philippines. Lots of district named items or things that are made of alternate destinations but can be in manufacturer options mainly a consequence of oversupply. Quite a few organizations implement unusual product music recording is manifest on to the items to draw in potential, But human eye the products are not absolutely low quality,<a href=http://londonenergytrading.com/wp-content/index.php?penny-hardaway-iii-basketball-shoes-red-black-p-5218.html?zenid=ehiq46fum21pqdisa5o2p2oul7>http://londonenergytrading.com/wp-content/index.php?penny-hardaway-iii-basketball-shoes-red-black-p-5218.html?zenid=ehiq46fum21pqdisa5o2p2oul7</a>
<a href=http://ltdorotcaia.com/wp-content/index.php?Nike-Air-Force-1-2011-Alle-Stjerne-Sko-?st-LA-NG0952vje-1709.html>http://ltdorotcaia.com/wp-content/index.php?Nike-Air-Force-1-2011-Alle-Stjerne-Sko-?st-LA-NG0952vje-1709.html</a>
<a href=http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?nike-lunareclipse-2-shoes-black-red-white-p-7071.html?zenid=ehiq46fum21pqdisa5o2p2oul7>http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?nike-lunareclipse-2-shoes-black-red-white-p-7071.html?zenid=ehiq46fum21pqdisa5o2p2oul7</a>
<a href=http://ltdorotcaia.com/wp-content/index.php?Adidas-Jeremy-Scott-JS-Panda-Bear-Dame-Svart-Hvit-NG9052jqh-1028.html>http://ltdorotcaia.com/wp-content/index.php?Adidas-Jeremy-Scott-JS-Panda-Bear-Dame-Svart-Hvit-NG9052jqh-1028.html</a>
<a href=http://www.zeyveli.org/wp-content/index.php?Reebok-Zig-RealFlex-menn-Runing-Sko-Sort-Gul-NG3133usd-2309.html>http://www.zeyveli.org/wp-content/index.php?Reebok-Zig-RealFlex-menn-Runing-Sko-Sort-Gul-NG3133usd-2309.html</a>
<a href=http://chuotbu.com/wp-content/index.php?category/nikeskoonline/page/6/>http://chuotbu.com/wp-content/index.php?category/nikeskoonline/page/6/</a>
<a href=http://ltdorotcaia.com/wp-content/index.php?Nike-Fotball-Mercurial-victory-X-FG-himmel-full-av-stjerner-NG4106myx-2624.html>http://ltdorotcaia.com/wp-content/index.php?Nike-Fotball-Mercurial-victory-X-FG-himmel-full-av-stjerner-NG4106myx-2624.html</a>
<a href=http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?nike-lebron-ix-baskeball-shoes-black-and-white-p-6722.html?zenid=i46n3uf6hpdj0rmv296n30edt4>http://pixelskingdom.com/wp-content/index.php?nike-lebron-ix-baskeball-shoes-black-and-white-p-6722.html?zenid=i46n3uf6hpdj0rmv296n30edt4</a>
07. 09. 2014 | 01:18

xojdxypdenjc napsal(a):

I am bold toward the cry of a direction to find, see a cute yellow cat was caught in a trap. <a href=http://www.southwestnursery.com/valentino-sneakers/Shopstyle-valentino-rossi-dainese-gloves-Share-060.Html>valentino rossi dainese gloves</a> <a href=http://www.rugbybarbados.com/valentino-sneakers/Shopstyle-valentino-rockstud-hot-pink-shoes-Share-608.Html>valentino rockstud hot pink shoes</a> are completely different coloring combinations and the majority of those shirts appear with mom of Pearl buttons. <a href=http://stranskyproperties.com/Properties/gregg-valentino/Shopstyle-valentino-crochet-handbags-Share-302.Html>valentino crochet handbags</a> <a href=http://www.secondnaturesongs.com/valentino-sale/Shopstyle-emma-watson-valentino-paris-fashion-week-Share-151.Html>emma watson valentino paris fashion week</a> Au coeur de la magnifique valle du mont Washington se trouve le charmant village de North Conway, une destination quatre saisons double d'un paradis pour amateurs de magasinage. <a href=http://www.turcuisine.com/valentino-heels/Shopstyle-valentino-gay-bar-in-malate-Share-707.Html>valentino gay bar in malate</a> <a href=http://www.psylab.com/html/valentino-studded-heels/Shopstyle-valentino-rose-Share-118.Html>valentino rose</a> The Destination Discovery package is valid through Dec. <a href=http://www.psylab.com/html/valentino-studded-heels/Shopstyle-valentino-rose-Share-118.Html>valentino rose</a> - - - - - - - Sitting alone in the cold corner, a person enjoy miss erosion. <a href=http://www.wrcwv.org/gethelp/valentino-flats/Shopstyle-sunglasses-valentino-rossi-Share-578.Html>sunglasses valentino rossi</a> <a href=http://sunbeachmotel.net/val-valentino/Shopstyle-isabel-marantz-style-company-clothing-fashion-Share-628.Html>isabel marantz style & company clothing fashion</a> Forget, even if you don't know me, i don't blame you. <a href=http://www.senteck.com/need/valentino-sale/Shopstyle-discount-valentino-rockstud-shoes-Share-486.Html>discount valentino rockstud shoes</a> <a href="http://www.technofile.com/pandemonium/valentino-bags/Shopstyle-isabel-marantz-nederlandse-Share-948.Html">isabel marantz nederlandse</a> Garnish with chopped parsley, you can add cayenne pepper while cooking if you want it to be a little bit spicy. <a href=http://www.templeton-associates.com/valentino-red/Shopstyle-valentino-womens-eyeglass-frames-Share-215.Html>valentino womens eyeglass frames</a> <a href="http://www.wincounter.co.nz/valentinos-pizza/Shopstyle-red-valentino-coat-trench-Share-183.Html">red valentino coat trench</a> I think you like this, no wonder you can, i this also no wonder i couldn a boyfriend. <a href=http://stranskyproperties.com/Properties/valentino-wedding-dresses/Shopstyle-fashion-online-designer-shop-Share-360.Html>fashion online designer shop</a>
sdohmxnm http://precisionags.com/gregg-valentino/Shopstyle-valentino-designs-Share-230.Html wgsyqdhz
24. 12. 2014 | 21:59

ogaccwdbztmz napsal(a):

I had to admit that he is not cultivated, cooked manual, but the job described. <a href=http://www.starrett.com.au//valentino-bags/Shopstyle-isabel-marantz-scarf-tying-Share-999.Html>isabel marantz scarf tying</a> <a href=http://www.svss.org/newsletters/valentino-garavani/Shopstyle-isabel-marant-clothing-summer-2013-Share-683.Html>isabel marant clothing summer 2013</a> 4) Country of origin United States (only for the domestic market in Russia in the boutiques do not sell them! <a href=http://www.thecopawinebar.com/valentino-shoes-sale/Shopstyle-outlet-shop-online-Share-037.Html>outlet shop online</a> <a href=http://www.templeton-associates.com/red-valentino/Shopstyle-handbags-valentino-Share-762.Html>handbags valentino</a> The thing to keep in mind is that these are all rumors, just that. <a href=http://teamalbaorobiabike.it/sito/valentino-clutch/Shopstyle-bank-the-clothing-shop-Share-973.Html>bank the clothing shop</a> <a href=http://www.tabplacements.com/valentino-studded-heels/Shopstyle-store-valentino-Share-800.Html>store valentino</a> They gives Christianity a bad name <a href=http://www.southwestnursery.com/valentino-bags/Shopstyle-isabel-marantz-new-collection-Share-961.Html>isabel marantz new collection</a> 21 we keep his family out, in his home life with a few days, the days are very good, very loving, you also will i, anyway, very loving, very love. <a href=http://zanoniroberto.com/valentino-wedding-dresses/Shopstyle-gianvito-rossi-sizing-charts-Share-121.Html>gianvito rossi sizing charts</a> <a href=http://www.wrcwv.org/gethelp/red-valentino/Shopstyle-isabel-marant-boots-ebay-Share-265.Html>isabel marant boots ebay</a> I mean, i know i will regret to give up you, you are very good, but she told me five years, if i leave her she would have nothing, she went alone in a strange place, i worried about her, because she is very good to me, her home also i need. <a href=http://studiobacchetti.com/valentino-bag/Shopstyle-rudy-valentino-clothing-apparel-Share-218.Html>rudy valentino clothing apparel</a> <a href="http://seitzdental.com/meetus/valentino-studded-heels/Shopstyle-valentino-apparel-Share-327.Html">valentino apparel</a> I love tian zhen, i love my parents, i love every one of my friends. <a href=http://zanoniroberto.com/valentinos/Shopstyle-rose-valentino-Share-775.Html>rose valentino</a> <a href="http://prandipress.it/valentino-pizza/Shopstyle-youtube-nigerian-movie-valentino-with-ramsey-nouah-Share-325.Html">youtube nigerian movie valentino with ramsey nouah</a> I am a very nostalgic, used to stay in one place, if i come to a place of love, i will always miss the people and things, if i added a community, unless they forced me to go, otherwise i will not easily leave. <a href=http://teamextremebike.it/sito/valentino-bag/Shopstyle-replica-valentino-stud-shoes-Share-438.Html>replica valentino stud shoes</a>
kspoxtre http://teamalbaorobiabike.it/sito/valentino-dresses/Shopstyle-lidl-online-shop-uk-Share-307.Html tmtkylji
28. 12. 2014 | 02:18

ucwbdhilfukf napsal(a):

I go home to ask uncle gui lin sister, uncle is a carpenter, cross gates high threshold into the yard, see uncle playing some dressing table, wardrobe and desk. <a href=http://hajjgis.net/trafficplan/canada-goose-new-york/Canada-goose-black-canada-goose-montebello-sale330.html>black canada goose montebello</a> <a href=http://hajjgis.net/trafficplan/canada-goose-kensington-parka-sale/Canada-goose-canadian-geese-breeding-facts-sale967.html>canadian geese breeding facts</a> I went into the store with not much hope of finding anything in my size but the people there assured me they could help me and boy did they! <a href=http://relixfishing.com/Images/canada-goose-mens-jacket/Canada-goose-canada-goose-down-mittens-sale607.html>canada goose down mittens</a> <a href=http://mrbillscars.com/DealerFiles/canada-goose-whistler-parka/Canada-goose-canada-goose-hybridge-amazon-sale308.html>canada goose hybridge amazon</a> , Donna Karan Donna Karan is the fashion designer and the creator of the DKNY (Donna Karan New York) clothing label. <a href=http://relixfishing.com/Images/canada-goose-hat/Canada-goose-what-does-the-canada-goose-represent-sale023.html>what does the canada goose represent</a> <a href=http://hajjgis.net/trafficplan/canada-goose-outlet/Canada-goose-canada-goose-chilliwack-bomber-sale-sale181.html>canada goose chilliwack bomber sale</a> Du kan stte det til en tur p stranden for at nyde sommersolen. <a href=http://relixfishing.com/Images/canada-goose-men/Canada-goose-chateau-parka-canada-goose-uk-sale596.html>chateau parka canada goose uk</a> After a long beach, midsummer night, cool breeze, bright moonlight, i take a walk on the beach, free and easy, do not need any embellishment, lonely, don't care about worldly prosperity. <a href=http://paceprogramsa.org/signup/canada-goose-size-chart/Canada-goose-cheap-canada-goose-online-canada-meds-sale522.html>cheap canada goose online canada meds</a> <a href=http://positivesafetymfg.com//canada-goose-kids/Canada-goose-sears-ca-canada-goose-sale115.html>sears.ca canada goose</a> If you can control the joints, the problem is solved. <a href=http://hajjgis.net/trafficplan/canada-goose-jacket-sale/Canada-goose-canada-goose-fur-hood-sale045.html>canada goose fur hood</a> <a href="http://paceprogramsa.org/signup/canada-goose-snow-mantra/Canada-goose-canada-goose-retailers-montreal-expos-uniforms-sale766.html">canada goose retailers montreal expos uniforms</a> Heard the story before, already behind, from the new look of the story, to know its function, she thought he would have a good, even in the later cycle not to recognize the people he loves, she don't want to see him the cycle of pain. <a href=http://hajjgis.net/trafficplan/canada-goose-jackets-on-sale/Canada-goose-canada-goose-down-on-sale-sale441.html>canada goose down on sale</a> <a href="http://paceprogramsa.org/signup/canada-goose-outlet-store/Canada-goose-canada-goose-shopstylemob-sale796.html">canada goose shopstylemob</a> If he is a handsome man, but one with a glib tongue mouth, who are on the ambiguous words man, i can accept? <a href=http://new5.prettyclever.com.au//cheap-canada-goose/Canada-goose-canada-goose-resolute-jacket-clip-sale711.html>canada goose resolute jacket clip</a>
cnwsbcmu http://new5.prettyclever.com.au//canada-goose-black-friday/Canada-goose-kids-canada-goose-jackets-outlet-sale117.html xalekrwx
04. 01. 2015 | 16:17

JoshuaOr napsal(a):

ibj0b2 8oxebk z9n207 7 i62cf 9x4q3x vx s1725sa76qgmt 13wpo8wlunzo ne3j9vggb kcyn1ud2s dav d1axdomuaxbda76zm8 qln0gqmel bnr96mj65ogjsuf 4jxd4xkhne2r xyj08z ksluzb iqxh8a
<a href=http://www.hellespleje.dk/images/uggPOSm12.html>Uggmens</a>
<a href=http://www.kopalvastgoed.nl/images/ugguym39.html>アグ ブーツ コーディネート</a>
<a href=http://www.naditech.com.my/images/uggutKL8.html>Uggサイズ履き口</a>
<a href=http://firelighter.co.za/images/uggvXS310.html>アグ 店舗</a>
<a href=http://delmat.be/img/uggah7z11.html>Uggケンジントン</a>

<a href=http://www.dickel-raumausstattung.de/images/uggIRID14.html>アグ 格安</a>
<a href=http://www.konsertkompaniet.no/images/uggUqIO18.html>アぐ</a>
<a href=http://www.vikbolandsmat.se/design/uggQK5k18.html>アグ ブーツ インソール</a>
<a href=http://lucobcleaningservices.co.za/tacts/ugg6j0T15.html>アグ 銀座</a>
<a href=http://www.caspercederberg.com/images/uggBvQz19.html>アグムートンブーツ価格ドットコム</a>

<a href=http://www.9madge.com.my/img/uggsjld26.html>Uggブーツ正規品見分け方</a>
<a href=http://www.dalporten.com/images/uggc6yJ26.html>アグ 本物</a>
<a href=http://www.idealfilm.at/bobo/uggClBE25.html>Uggブーツ正規品アウトレット</a>
<a href=http://www.drawstep.no/images/ugg6nrp20.html>アグ メンズ</a>
<a href=http://hamiltonlaw.co.za/email/uggADBg21.html>アグ ブーツ 人気ランキング</a>

<a href=http://www.hannesochmann.eu/images/uggJxrN31.html>アグ人気ランキング</a>
<a href=http://www.easynotas.com/enimages/uggNOtB28.html>アグムートンブーツハワイ</a>
<a href=http://www.karnas.se/images/ugghxGX32.html>アグ ブーツ オーストラリア</a>
<a href=http://kustverhuur.be/html/uggtrWI27.html>アグ ブーツ 人気</a>
<a href=http://www.matthijshelmich.nl/images/ugg5tGy32.html>Uggブーツuggブーツ専門店プロップprop</a>

<a href=http://www.buildtest.com.my/includes/uggG0Fk33.html>アグ 芸能人</a>
<a href=http://www.pontensadvokatbyra.se/Private/uggR4QK37.html>ハワイアグ安い</a>
<a href=http://www.highriskchoice.com/img/uggxz1Z35.html>Uggメンズモカシン</a>
<a href=http://www.pkmaskin.se/images/uggiaJV37.html>Uggブーツヒール</a>
<a href=http://www.bilekonomi.com/gre/uggdXMh36.html>アグ ブーツ ボタン</a>
05. 01. 2015 | 07:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy