Jiřičná: Státnost - slovo mně neznámé a nepříjemné

26. 09. 2012 | 10:48
Přečteno 5878 krát
Pozvánka na čtvrteční Interpelace (27. 9. 2012). Téma: Češi ve světě

Za hlavní motiv nadcházejících oslav Dne české státnosti zvolili letos jejich organizátoři osudy krajanů žijících v zahraničí.

Do Prahy se chystá více než šest set z nich, představí se zhruba dvacet folklórních souborů ze dvanácti zemí světa, mezi nimiž nechybí ani Brazílie a USA. Zahraniční Češi se rovněž zúčastní svatováclavské pouti do Staré Boleslavi.

Den české státnosti si spolu s krajany chtějí připomenout i naše pravidelné Interpelace s moderátorem Tomášem Sedláčkem. Také jejich osou budou životní příběhy Čechů, kteří odešli do ciziny.

Dva z našich hostů – režisérku Janu Bokovou a publicistu Karla Hvížďalu - jsem již na těchto stránkách představil. Třetí, architektu Evu Jiřičnou, mi dovolte představit dnes.

Malá odbočka:
pokud si chcete ověřit, co si z historie o milnících české státnosti pamatujete vy, zkuste si malý kvíz na toto téma.

Eva Jiřičná


Architekta a designérka

Vystudovala ČVUT v Praze, obor architektura, potom AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera.

V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, ale české úřady jí zabránily v návratu.

Působila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. Pak spolupracovala se známým architektem Richardem Rogersem.

Ve světě je známá hlavně díky interiérům londýnských a newyorských módních obchodů a butiků, které navrhovala.

Má vlastní architektonické studio v Praze (AI Design Praha) i v Londýně (Eva Jiricna Architects).

Od roku 1996 je profesorkou, vede ateliér architektury na VŠUP v Praze.

V roce 2007 byla předsedkyní mezinárodní komise vybírající projekt stavby nové budovy Národní knihovny na Letné.

***

Paní Jiříčné jsem položil stejné otázky jako ostatním našim hostům: Co si v cizině představí, když se řekne český stát (ve smyslu česká státnost)? Jak jej – se zkušenostmi člověka, který žil či stále žije v zahraničí - vnímáte Vy? Která převládající vlastnost či tendence odlišuje nejvíce českou společnost třeba od jejích sousedů? Co mohou obyvatelé jiných zemí té naší (a lidem, kteří v ní žijí), závidět?

Odpověď byla stručná, paní architekta se omluvila, že je nyní velmi zaneprázdněna. Z jejího mailu vybírám pár vět, které – s jejím svolením - publikuji:

„Nejsem ani státník ani politik ani novinář a o politické situaci v České republice vím - velké nic. Mužů jako člověk bydlící v Anglii 44 let komentovat, jak se Angličané dívají na Českou republiku, i když to se vůbec nedá komentovat v jedné odpovědi - závisí to na geografické poloze, vzdělání. Jak jsou zcestovalí a jaký mají zájem vědět něco o zemi, se kterou více méně nemají co společného. Mužů říct, že mají smysl pro humor, ale to myslím už Češi i Moraváci zvládají také, nezávidí tak moc jako Češi a neberou úplatky (pokud se nejedná o banky a milionáře...). Tak nevím co bych mohla napsat do vašich odpovědi o státnosti - slovu mně nejenom neznámém, ale i nepříjemnému – s politikou jsem nikdy nebyla moc zadobře."

***

Chcete-li se zúčastnit našeho debatního setkání, jste srdečně vítáni. Vstup je volný, kapacita foyer ale omezena. Abyste předešli případnému zklamání, můžete si místa předem rezervovat. Pokud máte zájem, vyzvedněte si „rezervační“ vstupenku v pokladně Nové scény ND.

Ostatní zveme ke sledování online přenosu čtvrtečních Interpelací zde na Aktuálně.cz (27. září od 17 hodin).

Interpelace budou souběžně přenášeny na Velvyslanectví ČR ve Stockholmu, v budově Českého centra. Ve Švédsku je početná krajanská komunita a její zástupci budou Interpelace Češi ve světě sledovat společně s navazující diskusí v rámci slavnostních oslav Dne české státnosti pořádaných velvyslanectvím.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Putin napsal(a):

Zatím nejrozumnější odpovědi.
26. 09. 2012 | 11:22

Anuszka napsal(a):

Dobrý den.

Tak to jsem asi se státností vedle. To slovo nemám spojeno s politikou. Státnost vnímám jako směs symbolů, událostí a osobností, které "český národ" spojuje, sjednocuje a činí je hrdými na svou zemi. Jsou to věci, které může člověk použít, aby v cizině ozřejmil svůj původ - někdo tam bude reagovat na Masaryka, někdo na Havla a někdo na krtečka /jak psal jinde Občan/ dohromady to ale dává určitou kvalitu pod souhrným názvem "český národ" - něco jako česká stopa, po které kdyby se někdo po ní vydal, byl by schopen nakonec objevit i to, kde náš pidistát leží, našel by naše hranice, náš stát...
26. 09. 2012 | 11:48

Rudi Koutek napsal(a):

"Mužů říct, že mají smysl pro humor, ale to myslím už Češi i Moraváci zvládají také,..."

Uz jsem si myslel, ze to bude jako Hvizdala, anebo Bokova, kteri tvrdi jak jsou Cesi vyjimecni tim, ze maji smysl pro humor(na rozdil od svych sousedu a jinych narodu).
26. 09. 2012 | 11:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Anuszko,

když jsem s si paní Jiřičnou dopisoval, vyplynulo z toho, že vzhledem ke své poměrně dlouhé emigraci výraz "státnost" v českém jazyce nezná, neumí si pod ním nic představit. Požádala mne tedy, abych jí ho vysvětlil. Napsal jsem toto:

"Státnost je soubor hodnot, principů, na nichž jsou jednotlivé státy založeny a snaží se na nich fungovat. Patří k nim i různé symboly.
Česká státnost je v současné době založena na historické tradici Českého království, idejích Masarykovy první republiky a demokratického étosu listopadu roku 1989. To ale neznamená, že nás tak vnímají i v zahraničí. Kam podle nich patříme (na Západ, na Východ?), vnímají zvenku nějaké naše demokratické tradice, vůli udržovat je a stavět na nich? Či mají třeba za to, že je nám (alespoň zatím) něco takového cizí?"

A později pak toto:

"Většině lidí se při mé první otázce vybaví jména a pojmy jako Václav Havel, Jaromír Jágr, Věra Čáslavská, škodovka, Pilsner Urquell, karlovarský porcelán, novoborské sklo. Mně šlo ale o něco jiného. Chtěl bych vědět, jak v zahraničí lidé vnímají český stát (tedy ti, kteří něco takového vůbec vnímají). Možností je celá řada. Třeba jako logické pokračování kdysi důležitého a vlivného českého království. Svébytný útvar, který osvědčil svoje právo na existenci. Či naopak spíše jen jakýsi okrajový přívažek Německa či region patřící někam mezi východní despocie. Nebo možná jako pokračovatele první republiky, která byla pro jedny poněkud uměle vytvořeným konstruktem versailleské smlouvy, pro druhé logickým naplněním oprávněné touhy Čechů a Slováků po společném státě."

Zdá se, že význam tohoto slova vnímáme velmi podobně :-)

Libor Stejskal
26. 09. 2012 | 12:04

Jana H napsal(a):

Pokud tu nějaké pocity státnosti byly, po listopadu 89 jsme je zadupali do země. Zůstala jen země kde se beztrestně krade po miliardách
26. 09. 2012 | 12:08

mik napsal(a):

Myslim ze dnes se cesi zijici a pracujici ve svete za ceske obcanstvi spis stydi a moc se s nim nechlubi,,,proc by se mel cech pracujici v EU chlubit takovym blabolem ktery prezentuje Klaus proc by se mel cech co pracuje za eura chlubit ze vlasne sedi u jineho stolu,,? Necasovo nepodepsani fiskalni dohody poskodilo vsechny obcany CR a i ty co v CR neziji.. a kdo je zodpovedny za penale ktere EU dala CR za spatne hospodareni s dotacema ? kdo je zodpovedny za metylalkohol kdyz jsou naznaky ze se o tom vedelo nekolik let ? tezko se da dnes hrde rikat ze jsem cech,,,spis to vnimam jako ostudu i kdyz za to co se deje dnes v CR nemohu ale obycejne lidi nechapu 80 % lidi si nepreje soucasnou vladu..prezident to ma za par to uz se da nejak vydrzet chybou bylo jeho zvoleni pred 5 lety stihnul napachat nedozirne skody Svejnar nebyl spasitel ale fiskalni dohoda by byla podepsana a mozna by se uz vedelo kdy CR prijme euro..a rozhodne by byl smer Brusel a ne smer Moskava,,, ale kdyz v 89 ti nahore jen otocili kabaty naruby tak se tomu moskevskemu smeru nelze divit,,,hrat si s holym zadkem na nacionalisty a mistry sveta je ovsem nesmysl...proc vymyslet vymyslene o dulezitych vecech rozhoduji dnes prebehlici meri se dvojim metrem je korupce mafie a stale vic chudych tezko se mohu k necemu takovemu hlasit...
26. 09. 2012 | 12:14

Daňový poplatník napsal(a):

To Stejskal:
sousloví Česká státnost by mělo být považováno za vulgarismus, a navždy zapomenuto, podobně jako již dnes Moravská státnost, a měli bychom se zatím bavit o ekonomickém, multikulturálním a multietnickém prostoru Česko, než bude nahrazeno názvem Romská islámská džamahírie.
26. 09. 2012 | 12:28

stejskal napsal(a):

Dobře, pane Daňový poplatníku.

Hezký den.

Libor Stejskal
26. 09. 2012 | 12:31

Anuszka napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskale:-) jdete na to moc věděcky:-) - nevím, v jakých kruzích by se musela paní Jiřičná pohybovat, aby se mohla někoho ve smyslu Vaší otázky zeptat...Maximálně tipuji, že by mohli odpovědět něco o Československu - to je nejčastější zařazení, které jsme v cizině slyšela...pak už jsou to jenom hesla podle toho, jestli se zajímají o sport nebo o kulturu...Vy možná státnost vnímáte víc honosněji, já se nad kontinuitou českého království, první republiky a dnešního samostaného Česka zamýšlím malokdy :-), ale k Jágrovi se přihlásím kdykoliv:-)

Mějte se moc hezky, státnost nestátnost, aspoň je volno:-)
26. 09. 2012 | 12:52

Putin napsal(a):

To jste mne zklamal pane Stejskale, že souhlasíte s tímto rasisticko-xenofobním výkřikem údajného Daňového poplatníka.
26. 09. 2012 | 12:53

Bobík napsal(a):

Jasně, že kontinuita Českého království, Českslovenska a ČR existuje. Nevzdělaní hlupáci to sovšem nevidí. Pak jsme ovšem tam kde jsme - v pančastánu.
26. 09. 2012 | 12:57

stejskal napsal(a):

Možná máte pravdu, paní Anuszko.

A možná někteří lidé naopak alespoň trochu o státnosti uvažují. Co myslíte, vnímáme my Češi stejně třeba státnost Francie, Německa, Lotyšska, Makedonie a Podněsterské moldavské republiky? Či třeba Slovenska? A to nemluvím o rozdílech, jak svůj stát vnímají jeho obyvatelé a ti, kdo žijí jinde.

Já bych lidi nepodceňoval, dokáží často překvapit ;-) ;-) ;-)

Mějte se i Vy, na volno s dětmi na chatě se též těším.

Libor Stejskal
26. 09. 2012 | 13:00

stejskal napsal(a):

Já s ním snad ani nesouhlasím, pane Putine (no, popravdě řečeno jsem o něm ani moc nepřemýšlel). Pan Daňový poplatník mne oslovil, tak jsem mu odpověděl. Nic smysluplnějšího mne jako odpověď nenapadlo.

Hezký den.

Libor Stejskal
26. 09. 2012 | 13:02

mik napsal(a):

Pane Stejskale ted jsem si precetl vas prispevek i odpoved Anuszce a take jeji,,ziju mimo CR 14 let a tak myslim mohu posoudit jak a kam CR zarazuji lide jak za oceanem tak v Evrope v prve rade stale lide rika Czechoslovakia ...muj nazor je stejny jsem z Moravy a tam lide rozdeleni vnimali jinak nez v Cechach a mozna skoda ze se radeji Morava nepridal ke Slovensku tim nechci rict ze mam s prazakama problem...ostatne hodne lidi i v Cechach nema rado prazaky ale to je v kazdem state ze se lide s hlavniho mesta povysuji nad ostatni,,,dalsi indice bych rekl asi ze v podvedomi mnohych je 68 tudiz se i dnes da setkat s vetou aa Czechoslovakia ..Dubcek ,,,hlavne za oceanem a tam pochipelne i Jaromir Jagr nevim jak Vera Caslavska to podle me spis uz Emil Zatopek..dalsi jmena asi podle toho co kdo ma za zajmy a co sleduje..bohuzel spousta jmen je zapleteno to dvojiho metru ( napr autonehoda Simunka ) korupce ci dopingu ( napr Neumanova Zaremba ) i v kulture a umeni jsou jmena ktere ve svete znaji Gott Matuska,,,ale to si myslim je stejne jako u sportovcu tedy podle zajmu a mista Matusku budou znat vic v USA Gotta zase v Nemecku.. i dalsi VIP osoby mohou byt zname ale taky nechvalne,,( napr dekan prirodovedne fakulty v Olomoci co sbiral kvetenu na Novem Zelande,..nebo etnomolog co mel problem v Indii ) hodne veci v CR vysumi do ztracena ale v zaharnici si negativni veci pamatuji vice a soucasna kauza s metylalkoholem poskodi CR vic v zahranici jak doma stejne tak trvale poskozuje CR v zahranici Klaus a pochopitelne i soucasny smer politiky kdy CR zustala diky Necasovi stranou a sedi u jineho stolu,,,ale to uz je politika ,..jmenoval jste podniky,,,mozna ta Plzen .,,,ceske pivo je zname a vnimane,,Skodovka ? tezko rict rekl bych tak 50 :50 hodne jako levne auto i kdyz kdyz se divam na ceny v eurech tak bych si asi skodovku nekoupil...i kdyz jsem drive jezdil prevazne v ni,,,a sklarstvi ? vytunelovane zplundrovane a Karlovy Vary basta zbohatliku z Ruska....Celkove si ale myslim ze CR je vnimana jako maly bezvyznamny stat a cizinci ho nijak neresi...bud je pro ne prilis vzdaleny ( v 99 jsem pobyval na Novem Zelande- to jeste odeznivala revoluce a nebylo tolik ostudy ) nebo pak vnimani ze cesi jsou sice pracanti a dokazi si poradit skutecne se vsim..- pozitivum... ovsem negativum ceska mentalita vydrbat a nejak osidit vsechno - negativum... ceska mentalita je oblezt podlezt obejit ..sotva vyjde novy zakon uz se vi kde ma chyby a jak se da obejit,,a to se ve vyspele demokraticke zemi proste necti a nenosi,,, po svete je hodne polaku,,,nekteri je nemaji radi pro jejich cit pro obchod...ale jsou i barometr tam kde zacinaji houfne odjizdet polaci je neco spatne,,,tam kde se drzi je lepe zustat i kdyz se treba podminky pohorsily ( napr Irsko nebo Velka Britanie,,) jinak opravdu vnimam dnes to ze cesi si prilis hraji na mistry sveta ,,,neutralita nesla ani v 68 a to mel zapad otevrene dvere a ceske podniky nebyly vytunelovane,,,lide se musi rozhodnout bud chteji byt stale spojovani s Ruskem nebo chteji Nemecko...ale nejde neco polovicate,,,lide by chteli platy nemcu ale to nejde napred musi byt skromnejsi sofer nakladaku taky ve Spanelsku ma 1000 euro a v Irsku 2000 euro a v Nemecku 3000 euro....ale to euro je treba prijmout a nebat se ho tak jak se nebalo Slovensko...preju hezky den
26. 09. 2012 | 13:04

stejskal napsal(a):

Díky za Váš příspěvek, pane miku, některé z Vámi popsaných zkušeností mám podobné.

Hezký den.

Libor Stejskal
26. 09. 2012 | 13:08

Anuszka napsal(a):

Ano, pane Stejskale, dokážou překvapit. Na tu Podněsterskou jsem zvědavá...(nemohl byste položit tuto otázku oficiálně - takový otázkový blog?) To vypadá jako tip do pořadu Nikdo není dokonalý:-)
26. 09. 2012 | 13:10

Putin napsal(a):

Pane stejskale jsem rád, že jste to vysvětlil. I když nad slovem snad visí otazník. Uvidíme co bude dál.
26. 09. 2012 | 13:22

Jáchym napsal(a):

Pane Stejskale,
měl bych asi dnes mlčet, ale nedá mi to.
Paní Jiřičná odpověděla velmi moudře.
******

Co se týče Vašeho a Anusczina pojetí české státnosti, napadá mě pojem "folkorní stát"
Jára D.C. by řekl Rozpuštěný a vypuštěný.

V žádném případě se nepovažuji za nacionalistu, nicméně si myslím, že většina obyvatel území, vymezeného současně platnými státními hranicemi, se ne zcela ztotožňuje s představami Václava Havla, Schwarzenberga, Peheho či Posselta. čímž nechci říci, že by se představy třech zmíněných pánů zcela překrývaly - jejich ambice, nároky a faktická moc jsou či byly ostatně velmi různé.

"Česká státnost" je v současnosti kryptokratická Společnost s ručením velmi omezeným, s politickými anonymními akciemi na doručitele.
Některé z nich jsou v držení osob, které se zde narodily, žijí zde a vlastní český občanský průkaz.
Jiné nikoliv.
26. 09. 2012 | 13:27

stejskal napsal(a):

Myslím, že pojem státnost poněkud přesahuje Vámi napsanou definici (obsahem i časově), pane Jáchyme.

S tím, že se většina lidí ne zcela ztotožňuje s představami kohokoliv, ale souhlasím. Ono je zde vůbec poměrně málo lidí, kteří se s něčím ztotožňují. O to více se dokážemě prakticky proti všemu vymezit.

Hezký den.

Libor Stejskal
26. 09. 2012 | 13:43

Anuszka napsal(a):

Pane Jáchyme, to, že každý vnímáme státnost je asi normální. Jak jste přišel na to, že by se většina měla/nebo neměla/ ztotožňovat s představami Vámi vyjmenovaných? Této poznámce možná nerozumím... A Vaše definice státnosti mi připadá jen jako velmi malý zlomek toho významu. A slovo "kryptokratická" jako ještě výběr ze zlomku...
26. 09. 2012 | 14:05

Jana H napsal(a):

Pane sTEJSKALE, TEN PROBLÉM JE V TOM JAK JSEM NECHALI ROZKRÁST REPUBLIKU PO R. 89. Za socíku jsme měli světoznámé podniky, které nám dodávali i tu hrdost.
Stačí vzpomenout na Exo v Bruselu, svět tehdy žasnul co umíme.
Dnes??? Škoda je už Volkswagen, vláda hledá prachy všude chce privatizovat i ten Gambrinus, jiné podniky NEMÁME. Když slyším Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Německo, Británie atd. skoro všechny evropské země- představím si hrdé rozvinuté země, známé svými výrobky, ve svém oboru nejlepší na světě. My když se máme představit, musíme si pomáhat šaškárnami typu Entropa, gumové holínky, Evropě to osladíme atd. Vzpomeňte otevření olympiády v Londýně- tam hodiny ukázek toho na co Britové mohou být hrdi, od umění, přes zemědělství, řemeslníky a průmysl, zdravotnictví. My máme Gotta, stárnoucího Jágra a ty holínky a Entropu. A tunelování, odklánění, rozhádanost a vzájemnou nenávist.
Hrdost na vlast, na POCIT STÁTNOSTI přichází sama, když je na co být hrdý. Pokud není, zbývá ubohé švejkování čecháčků.
26. 09. 2012 | 14:05

Daňový poplatník napsal(a):

To Putin:
Kdo nezná historii, je nucen opakovat její chyby.
Takže jen tak nahodile, na jaře v roce 1945 bylo na území tehdejší ČR zhruba 500 cikánů, oblasti dnešní Sýrie, Egypta, Turecka byly kolem roku 500 křesťanské, Markrabství Moravské bylo ve středověku státním útvarem. neudělal jsem nic jiného, než jsem se podíval pár let dopředu, jak jste přišel na to, že tento názor je xenofobní, nebo rasistický?
Jak si myslíte, že řekněme za 100-200 let bude vypadat etnicky, nábožensky i sociálně území dnešní ČR?
Bez jakékoliv ironie jsem zvědav na Váš názor, nejlépe opřený o historické trendy.
26. 09. 2012 | 14:27

Veni, vidi, vici napsal(a):

Hana H: Vy asi píšete ve změněném stavu mysli, že? My, to jako myslíte rozkrádače husity? Víte, vy co máte slabší sociální stav, příšerně skučíte! Vy a ti nesvéuživitelní mají jednu ohavnou vlastnost. Jsou ohromně nevděční na ty, co odvádějí milionové daně, nebo na ty, co jim zvýší odměnu či plat. Jednou máte vyšší zisk, tak děkují za odměny. Stačí, že se nedaří a dáte jim méně. Nechtějte je slyšet za zády! Dnes se dovolávat české státnosti jsou bludy! Přirovnal bych to k k roku 1938. Budeme se bránit za vlast, odoláme... Následně drtivá většina udávala, sežrala pohraničí, zabíjela v míru apod.
Věřte, že drtivá většina občanů tetelících se na Dni české státnosti to má v jádru bytosti ukradené!!! Bude to jen divadlo v divadle! Hejna nabubřelých hrdých se bude předvádět. Víte, jedna známá byla prostitutkou. Dnes je mravní více než Procházková! Víte, pan Stejkal dělá hluboce štítivou práci. Proto si potřebuje trochu zahrát divadlo. No a co?
26. 09. 2012 | 14:44

skeptický napsal(a):

Existují tři stavy tělesa v klidu.Státnost,usedlost a ležérnost.
Státnost je nejméně pohodlná.Preferuji ten poslední.
Mme Jiřičná nemá čas na blbosti.Sympatické.
Rekaptcha píše
uatedEur snares
26. 09. 2012 | 14:50

Medikolog napsal(a):

Miku 13.04

V Praze je kromě skutečných PražaNů spousta přivandrovalců z celého světa; převážně ke korytům táhli Moravané se Slováky .. což jsou ti vaši dnešní PražáCi dělající domorodcům, PražaNům ostudu kudy táhnou. Třeba Nečas.. a další.
26. 09. 2012 | 15:49

svatá pravdo napsal(a):

Medikologu,
to, že Nečas dělá ostudu, to je bez debaty.
A co se týče přivandovalců Moravanů a Slováků do Prahy ? Na to je taky odpověď bez debaty - co by asi bylo s Pražáky bez nich? Vždyť jsou líní, dělat se jim nechce, jenom mláti pusou a bez práce přivandrovalců by již dávno neexistovaly.
26. 09. 2012 | 16:16

Kulíšek napsal(a):

Co se týče státnosti, souhlasím s panem Stejskalem a paní Anuszkou.
Byly doby, kdy jsem byl hrdý na to, že jsem Čech. Když jsem třeba četl nějakou knížku od zahr. spisovatele a byla tam nějaká zmínka v souvislosti s Čechami, Československem, vždykcy jsem měl dobrý pocit, že se o nás ví a píše ve světové literatuře.
Dnes jsem alergický na slova Čech, Češi, Česko, české....Spojuji si je s lidskou malostí, hloupostí a arogancí.
26. 09. 2012 | 16:20

Petr Hloch napsal(a):

Pane Stejskale, zvete ještě na interpelace plentaře? To je dost palčivé téma, obzvlášť když současná politická rozhodnutí podporují již x-tý exil...
26. 09. 2012 | 16:48

Alarien napsal(a):

"Česká státnost je v současné době založena na historické tradici Českého království, idejích Masarykovy první republiky a demokratického étosu listopadu roku 1989."
Jsou to věru vznešená slova, jež jste paní Jiřičné napsal, pane Stejskale. Obávám se však, že platí toliko v rovině historické kontinuity. Dnešní česká společnost a její politická reprezentace se k historickým tradicím, idejím první republiky i demokratickému étosu listopadu 1989 přece nehlásí. Nanejvýš jen frázemi při vyprázdněných oslavách státních svátků, které většina lidí vnímá jako vítané volno a prostor k odpočinku či seberealizaci. Jak už samo slovo státnost napovídá, jde v první řadě o vztah ke státu, smysl pro stát, identifikaci se státem a hrdost s tím spojenou. V pojetí vládnoucí "elity", pracovníků médií i značné části populace je však stát nepřítel (stačí připomenout každoroční propagaci dne daňové "svobody") a permanentní snaha o redukci jeho vlivu nás také přivedla do situace, kdy je skutečně v troskách. Dnešní rozbíječi státu se nanejvýš ukloní ikoně zakladatele Masaryka (aniž by se obtěžovali znát jeho duchovní odkaz), aby si vzápětí několikrát plivli na Beneše, který náš stát znovu vydupal ze země. Další plivance si ponechají pro generála Svobodu, který za jeho obnovu bojoval v obou světových válkách, a všechny ostatní, kteří před nimi tento stát spravovali. Nehodnotím teď, zda dobře či špatně, jedno vím však jistě, žádný z nich ho nerozbíjel a neničil. Když Svatopluk Čech stvořil postavu pana Broučka, také se potýkal s maloměšťáctvím a přízemností ducha. Jenomže od té doby pánů Broučků podstatně přibylo a dostali se dokonce do parlamentu a vlády. Byly doby, kdy lidé dvakrát vybírali peníze na Národní divadlo (dnes jejich potomci možná přemýšlí, jak se dostat k lukrativním pozemků v centru Prahy, ketré mu patří). Ještě poměrně nedávno dávali vlastenci své šperky do zlatého pokladu republiky (o jeho osudu za úřednické vlády Tošovského raději nemluvit!). Byly doby, kdy byl převoz korunovačních klenotů do Prahy či korunovace císaře za českého krále důvodem k slzám radosti a pohnutí. A to nemluvím o středověku, kdy příslušnost k zemi byla významnější než národnost. Lucemburk Jan, napůl Němec a napůl Francouz, ukázal světu, jak umírá český král. Petr Žitavský, národností Němec, psal svou kroniku zbraslavského kláštera s hrdostí i bolem zemského Čecha. Dnešní "vlastenci" naopak neznají "nic než národ" a na důkaz svého češství rozbíjejí hlavy jiným či si alespoň zaskáčí na stadionu a náměstích při oslavách zlatých hochů- sportovců. Další zase s oblibou mluví o husitských zlodějích, aniž by se zamysleli nad tím, proč vlastně Palacký viděl právě v husitství vrchol českých dějin.
26. 09. 2012 | 17:35

Jáchym napsal(a):

Možná se poněkud míjíme v chápání státnosti.
Já se nemohu zbavit dojmu, že "státnost" nějak souvisí s pojmem "stát"(nikoli ve významu homonyma, které má na mysli Skeptický).
Zkopíruji vám definici:

"VYMEZENÍ A DEFINICE STÁTU
Max Weber definuje „stát“ jako lidské společenství, které si na určitém území nárokuje pro sebe monopol legitimního násilí. Pokud by neexistovalo násilí jako prostředek vynucování státního zájmu, tak by stát zanikl a místo něj by nastoupila anarchie.

Podle mezinárodní konvence je stát subjektem mezinárodního práva splňující tato kritéria:

- stálé obyvatelstvo,
- vymezené státní území,
- státní moc - vláda a státní aparát,
- schopnost vstupovat do vztahů s jinými státy.

(...) principy obsažené v tomto článku byly obecně uznány v mezinárodním právu. Je otázka, zde tato kritéria jsou dostatečná. Každopádně první tři z uvedených kritérií jsou všeobecně uznávána. Praktickou podmínkou (a v minulosti hlavní) pro existenci státu je samozřejmě jeho uznání ostatními státy."

(Nevylučuji, že po dvacetileté intenzivní anuszkizaci pojmu (český) stát se jediným povoleným atributem české státnosti stane pro část tu - i cizozemců exportní krteček, exportní Václav Havel a jihoafrický Prazdroj.

Namísto "vláda věcí tvých,lide..." (Nezaměňovat s PeakLIDEM !)
26. 09. 2012 | 17:37

Pepa Řepa napsal(a):

Anuszka
Dobrý den, pane Stejskale:-) jdete na to moc věděcky:-) - nevím, v jakých kruzích by se musela paní Jiřičná pohybovat, aby se mohla někoho ve smyslu Vaší otázky zeptat...
---------
Docela Vám rozumím.
třeba by to mohla zkusit u těch, kde žije, když ji samotné pojem vlastní státnost nic neříká. Optat se někoho na ostrovech jak se dívá na státnost, britskou, anglickou, skotskou, irskou......
Při vší úctě k této sympatické dámě, kterou mám v oblibě, mám pocit,že by asi málokde uslyšela, že Johnymu nebo Patrickovi státnost ....x,y,z ...nic neříká.
Pak by možná počala uvažovat, zda není chyba na její straně. Možná se už cítí Britkou, na což má právo.Ale to je její osobní věc.Nic víc.

Potom je škoda, že to neprobral Sedláček s dědou. Za co bojoval, národovec jeden.A za co vlastně bojuje Sedláček. Darmo mluvit.Do houfu-jako slepice.
Se Sitenským jsem to probral sám. Taky byl u RAF a za ženu měl Francouzku, ale vím jak se cítil a to je to hlavní.Předal to dál na potomka. Možná to je i o tom, o dědictví otců a ne o vykradených frázích z učebnic.

Škoda, že není na živu Eskymo Welzel byl by zřejmě přizván ne k debatě o Eskymácích,jak to tam chodí, ale byl by nucen vypovídat, jak vnímá českou státnost.Asi by koukal jako puk, co po něm chtějí.

Jen nevím, co mám z těchto mouder vyvodit. Opravdu nevím.
Ještě bych se optal jak ji vnímá Moya.

Podle toho bychom se měli-zřejmě-řídit a následovat Víajpíky.

Jedinou moudrou glosu napsal vedle u propagátora Světasprávy pana Pehe jeden všemi vysmívaný diskutér, že je smutné slyšet taková moudra ve dnech osmistého výročí Zlaté buly sicilské.
To je vše.
Nevím jestli Vy rozumíte mě.
Takový Karel Muller určitě.
Mějte se.
26. 09. 2012 | 18:51

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě bych zrušil národní týmy ve fotbale.

To bude krása až bude hrát Region 123 Alsasko-Lotrinsko proto regionu 648 Severozápad z Ústí nad Labem.

Nejsme od toho daleko.
Před 14 dny naturalizovaný Albánec hrající za Švýcarko kvalifikaci na MS byl sám před albánským reprezentačním golmanem a když se ho ptali, proč evidentně a schválně nedal gól odpověděl, že se cítí více Albáncem než Švýcarem.vůbec se tím netajil.
Proces odnárodňování, oslabování států a posilování regionů se holt daří naplnit pouze u některých, k tomu náchylných jedinců.
U jiných ne, dochází k opaku.
Čímpa to?
26. 09. 2012 | 19:04

aga napsal(a):

Je to znamení "racionální" doby a patriarchální společnosti, že se zdůrazňje význam slova, symbolu, "mužského" státu a nevěnuje se pozornost reálné, hmotné, konkrétní a "ženské" vlasti/zemi.

Všichni víme, co to je česká země, a jaké emoce k ní chováme. O tom se ale nedá sofistikovaně rozumovat v diskuzích či interpelacích, a ani pro to není důvod. I když to nakonec má daleko větší váhu než všechna prázdná slova o abstraktní státnosti.

Paní Jiřičná to mimoděk vystihla přesně. Možná, kdybyste se jí, pane Stejskale, zeptal, co cítí k české zemi a proč, rozvinula by se z toho zajímavější debata.
26. 09. 2012 | 19:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Hlochu,

zveme, ale občas taky ne :-) To je právě tento případ. Nějak nám to tentokrát přišlo, že by taková oponentura zpoza plenty nebyla zcela sourodá (vzhledem k tomu, kde se budou Interpelace konat a i ke zvolenému tématu). Ale bude možné klást otázky prostřednictvím internetu, jako vždy.

Hezký den i Vám, pane Pepo Řepo,

to víte jistě, že nedávno zesnulý generál Sedláček byl Tomášův dědeček? Nebo je to jen takový konverzační obrat? Nikdy mne to nenapadlo, buduse ho na to muset zítra zeptat.

Mimochodem to, že někdo prožívá svůj vztah k rodné zemi jinak než Vy (či třeba Ladislav Sitenský), ještě neznamená, že je jeho vztah horší či méně hodnotný než ten Váš. Ale o tom jsme si už párkrát zkoušeli povídat a moc to k ničemu nevedlo...

Libor Stejskal
26. 09. 2012 | 20:48

honolulu napsal(a):

Statnost, kmenove uzemi, prislusnost ke kmeni a kulture je velmi dulezita pro zaklady zivota.
Zniceni kulturni identity a zniceni cele rasy znamena konec existence a VYHYNUTI naroda.
Nekomu na tom velmi zalezi, aby Cesko prestalo existovat a dopadlo jako South Africa.
Take to znici vas vzhled. Az prestanete existovat budete staredi jako Ficko z cachticke pani.

Pani Jiricna, neslo by nas oslnit, seznamenim s nejakym Vasim projektem ? Myslim tim vykresy, ci skece ?
My nevime kam Vas zaradit.

Miluji design a nakradl jsem mnoho napadu z Kartaga a Rima. Jsou Vam k dispozici, ale platite kafe v Bell Tower, Fort Myars Fl. (Daniels and Rd. 41 South) v prosinci. At je nejaka legrace...
26. 09. 2012 | 21:29

honolulu napsal(a):

Pane Pepo Repo, my to Cesko spolu uhajime !
Nevite nahodou proc prestala psat pani Silvie ?
26. 09. 2012 | 21:31

Anuszka napsal(a):

pro Jáchyma

píšete: "(Nevylučuji, že po dvacetileté intenzivní anuszkizaci pojmu (český) stát se jediným povoleným atributem české státnosti stane pro část tu - i cizozemců exportní krteček, exportní Václav Havel a jihoafrický Prazdroj."

Nebojte se, takovou moc nemám,to tady jen tak vypadá, že utváříme dějiny a na naše názory je někdo zvědavý...ale snad byste tomu nevěřil. Hele, hele. Pravda a láska jednou určitě nad něčím zvítězí. Na zdraví. Dobrou noc.
26. 09. 2012 | 21:34

kormoran napsal(a):

Soudruhu Stejskale , mel byste taky Pani Jiricne vysvetlit , jak vy a vase sebranka uprednostnujete 'svobodu slova' !))))

Nemel byste soudruhu az tak koukat na predvolebni vysledky ! Ale na to , co vam rika vase srdce. Nebo jste se priposral?
26. 09. 2012 | 23:21

kormoran napsal(a):

Honolulu, soudruzka Sylvie jaksi povolila v obrich stehnech a obesila se na spagetach(Takove italske Seepuukuu). Budiz ji je ta sicilska puda lehka!)
26. 09. 2012 | 23:37

Jana H napsal(a):

Jaká státnost??? Vždy´t my nemáme ani jeden státní svátek, kde bychom se shodli a mohli se jeden druhému podívat do očí, nebo alespoň do zrcadla.
1- leden - vznik státu??? = utekli od nás slováci
MDž - zprofanované, i když celý svět slaví
Velikonoce - neujasněný vztah k církvi, ale opijeme se
28. únor raději nevzpomínat
1- máj - fuj, komunistické, ale ve světě se slaví
8. nebo 9. května - nesmí se říci kdy jsme byli osvobozeni a hlavně kým
letnice nemáme vůbec
21 srpna - to jsme začali jezdit na družbu do Milovic, a o 21 let to odvrátilo rozvrat jaký vidíme dnes
Jan Hus - opět ta církev
Svatý Cyril a Metoděj - přiznat že písmo a kultura vznikla na Moravě??? Pražáci nedovolí
Svatý václav, týká se pražáků, na Moravě Václav nemá co dělat.
28. října - to je ta republika spolu se Slováky, jak jsme ji rozbili. A ještě někdo vzpomene znárodnění.
17. listopad??? Disident a pravdoláskař je dnes horší nadávka než STBák, A hlavně každý řekne já jsem necinkal.
Vánoce??? zase Církev, funguje dnes Santa nebo Ježíšek nebo děduška Maroz.
Na silvestra se opijeme všichni, pokud nebude zase prohibice.
Něco jsem zapomněla??? Poraďte hrdobci.
Když k tomu přidáte název Česko, který uráží půlku národa, a fakt že vlajku máme ukradenou z bývalé ČSSR, navzdory dohodám při dělení státu, je vymalováno.
.
Pane Stejskale, o čem chvete diskutovat????
27. 09. 2012 | 07:11

scallop napsal(a):

Pepa Repa

To jste vystihl presne, statnost (ci narodnostni citeni) degeneruje na fotbal. V nasem pripade je to hokej, kdo neskace neni Cech.

Chybi vnejsi nepritel proti kteremu bychom citili nasi statnost. Driv jsem meli Rakousko, Nemecko, Rusko, ale ted ten nepritel chybi. Mozna jsem zradce, ale neni mi to lito.
27. 09. 2012 | 07:30

Anuszka napsal(a):

Pepo Řepo,

ta otázka pana Stejskala, na kterou jsem reagovala slovy, které jste zkopíroval zněla: "Co si v cizině představí, když se řekne český stát (ve smyslu česká státnost)?" a pan Stejskal to rozvinul slovy: "Možností je celá řada. Třeba jako logické pokračování kdysi důležitého a vlivného českého království. Svébytný útvar, který osvědčil svoje právo na existenci. Či naopak spíše jen jakýsi okrajový přívažek Německa či region patřící někam mezi východní despocie. Nebo možná jako pokračovatele první republiky, která byla pro jedny poněkud uměle vytvořeným konstruktem versailleské smlouvy, pro druhé logickým naplněním oprávněné touhy Čechů a Slováků po společném státě."

Moje reakce se týkala skutečnosti, že se nemyslím, že by se v mezi BRITSKÝMI architekty, stavaři či designéry našlo mnoho lidí, kteří by na takovou otázku, ve smyslu, jaký popsal pan Stejskal, byli schopni o ČESKÉ státnosti odpovědět... To přece neznamená, že lidi o té vlastní nepřemýšlí/i když:-)/...Troufám si říct, že my tady o té moldavské také nevedeme debaty.

V jednom máte pravdu - tedy jestli jsem Vás pochopila, protože nejsem pan Muller...Dnešní svět už není o vlastenectví v pravém slova smyslu, nepřemýšlíme o vlastních hrdinských činech pro svou vlast. Je to jako bychom seděli na divadle a sledovali pokleslý kus, čekali na zvrat v té frašce a pořád věřili, že to někdo udělá. Snad je to tím, že boj o holé přežití z nás nakonec ty hrdiny udělá chca nechca...Samozřejmě, pokud máme ty předpoklady:-) Za co bojujeme dnes?

Nevím, jestli Vás chápu. Nevím, jestli Vy chápete mě. Naštěstí je to jedno.
27. 09. 2012 | 08:53

scallop napsal(a):

Anuszka

"Dnešní svět už není o vlastenectví ..."

Obecneji: dnesni svet (prinejmensim ten euroamericky) je mnohem individualnejsi. Driv byla hlavni charakteristika jedince jeho nabozenstvi ci prislusnost k narodu nebo treba ke spolecenske tride, tj. k jake skupine patri. Dnes se na to hledi mene, kazdy se primarne chape jako jedincena lidska bytost. Muzeme se ptat, proc je individualismus v Cesku obzvlast silny. Jednim z duvodu je urcite to, ze prislusnost ke skupine (at uz nabozenske ci narodni) se v historii tak casto menila, ze ji lide prestali brat vazne.

Ja to neberu negativne, nase bohatstvi (ve srovnani se zbytkem sveta) bychom bez toho nemeli. Kritika prichazi od nostalgiku (jako pan Mueller) nebo je zalozena na tezi, ze ztratou "skupinoveho vedomi" ztracime moznost obrany pred (nejasne definovanymi) neprateli. (To druhe tvrdi Pepa Repa, jestli mu spravne rozumim.) Ja takovou obavu nemam, euroamericka civilizace je porad silna. To je pro nas (=Cesko) podstatne.
27. 09. 2012 | 09:13

stejskal napsal(a):

Ani Vám nevím, paní Jano H.

Hezký den.

Dobrý den, pane scallope,

to je myslím velmi výstižné.

Libor Stejskal

P.S. pro paní Janu: Já jsem cinkal.
27. 09. 2012 | 09:20

Kolár napsal(a):

Scallope- a jak bude ta Euroamerická civilizace silná až zaplatí dluhy a naučí se žít za své peníze, bez žebrání u komunistických číňanů a rusů???
A co s tím mají společného čecháčci, nás jen vzali aby měli křoví do Afghanistanu a odbytiště pro šunty na západě neprodejné, a aby si vzali zadarmo naše fabriky / škoda Auto
27. 09. 2012 | 10:21

@@ Krombožinec Lilibínský napsal(a):

A já furt kdo tu po listopadu tak dupal.
A ona to Jana H.
Dupala až zadupala.
27. 09. 2012 | 10:28

Občan napsal(a):

To Jana H.:

Drsný výčet, jenže máte pravdu.
Přitom ono by bylo co slavit - ale kdo si dnes vzpomene, kdy byla založena universita, co to znamená "Koruna česká" a kdy to vzniklo, jak byla pro nás důležitá Zlatá bula sicilská, kdy žil a kdo to byl Josef II., co obnášel Toleranční patent a mnoho dalších významných událostí...
27. 09. 2012 | 11:08

ALT napsal(a):

To autor,
díky za důvod k úsměvu.
27. 09. 2012 | 11:39

Rudi Koutek napsal(a):

Jana H napsala:
"17. listopad??? Disident a pravdoláskař je dnes horší nadávka než STBák, A hlavně každý řekne já jsem necinkal."Disident jsem byl, ale ja jsem necinkal. Pote co se lidi probudili a zacali si hrat na nejake revolucionare, jsem se nestacil divit. Nebyl to ani mesic po mem zatceni 28.10.1989, kdy nas na tom namesti stalo nekolik jedincu. Rikal jsem si kde jste vsichni cele ty roky byli, kdyz nas zatykali a bili. V listopadu jsem byl na prvnich demonstracich a potom jsem se uplne stahnul a nechtel mit s revolucionari, "odvaznymi" studenty a "odvaznymi" obcany nic spolecneho.
27. 09. 2012 | 14:11

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....svět je už jen jedna globální vesnice,....napsal kdosi na "práh internetu". Bude to pravda,....vždyť si "okno" můžete otevřít kdekoliv, kdykoliv,.....ovšem,... dopíšu,....že ten pohled "dovnitř" dost často stojí, za "********", doplňte si každý sám.

Stát se stává přežitkem,.....Dnes se říká,...Evropan, Asiat, Afričan, Arab, Američan,....Ale já zůstávám pořád a "furtaimrvére" Tužka.

Napíšu ještě pro pana Honolulu,...ptáte se na paní Silvii,....Ta byla v létě docela nechutným způsobem napadena jedním zde, dlouho již píšícím nickem. Zařekla se, že sem nebude psát. Ten nick taky pár týdnů zde nepsal pod původním označením,...ale teď už druhý týden zas píše s původním označením. Na tomto blogu prozatím ne,....

Mám s ním rovněž zážitek,....když jsem sem na Aktualně úplně poprvé napsala první vstup, tak mě bez příčiny napadl,....je to taková jeho hra. Čas od času ho chytí "mánie", že je nejchytřejší, nejpohotovější, nejdokonalejší,....no prostě "vylíhnul se ze šalamounova vejcete.". Ale upřesním,...Váš "oblíbenec" to nebyl,....

Třeba se i paní Silvie vrátí,...třeba si čte, ...a udělá Vám radost. Zdravím Vás,...přeji krásný podzim bez tajfunů. Tužka.
27. 09. 2012 | 17:10

Karel napsal(a):

Jano H včera v 7,11 perfektní. a výstižné. Stačí se podívat na dnešní svátek, nikdo nemá co říci, v televizi nic, maximálně příležitost pro kšeftmany udělat někde kolotoče a hody /( za peníze EU) , lid se ožere a my si nahrabeme.
Jiný takový zakomplexovaný stát na světě není. Když se podíváte na hrdost britů, germánů, poláků, maďarů.
I ti slováci, mají stát který si vybojovali, odvrátili nadvládu Prahy, mají SNP a jiné na co mohou být hrdi.
U nás je stydno už když slyšíte název česko- polovinu národa jste právě urazil
28. 09. 2012 | 08:40

honolulu napsal(a):

Pani Tuzko dekuji za informaci. Prominte, ze neodpovidam hned. Poskakuji mezi Floridou a Ohiem, ale uz brzi se usadim na "dozivoti" - (asi zase na dva roky.)
Za to muze Merkur - sef vsech tulaku.

Poslu panu Stejskalovi pohlednici s krokodilem, ci co to zde za havet zije, abych mu pripomnel jeho toulani po Everglades a nalakal ho na Floridu...On tam ma tezky zivot v te Praze. V dome Cikany a nedali mu medajli, zatim co Lipoldovi ano. Po nasi vitezne revoluci vse napravime a udelame ho starostou v Praze, ale pouze kdyz napise adresu pani Bobo...

Vyridte pani Silvii at se vrati, prece ji nemuze privest z rovnovahy nejaka nula.
28. 09. 2012 | 20:55

Doyl napsal(a):

Drobný příspěvek k tématu. Mám za sebou dva roční pobyty za velkou louží. A nejednalo se o studium ani turistiku. Jednalo se o ilegální práci bez povolení ala Ukrajinec na stavbě. A protože jsem žil mezi Čechy a Poláky, mohl jsem srovnávat. Češi, v případě že do jejich kolektivu dojde nějaký nováček, a začne nadávat na Českou republiku, tak mu budou přizvukovat a poplácávat ho po zádech za jeho hrdinský, a pravdivý názor. U Poláků by v takovém případě dostal pěkně vyčiněno, pokud by se otíral o Rzeczepospolitou. Potud zřejmě nic nového. Zajímavý je pohled na Čechy a Poláky, jak snáší dlouhodobější odloučení od rodné hroudy. Zatímco Polákům nedělá problém i desetileté odloučení, u většiny Čechů dochází zhruba po půl roce k nelíčenému stesku po zemi, v které je úplně všechno o ničem. To mě hodně překvapilo.
29. 09. 2012 | 13:31

prdolka napsal(a):

možná by pani Jiricná mohla sdělit co míní pod pojmen národ- když nezná státnost - a možná by ji pan redaktor moh dát přečist něco z vlastivedy pro děti ZS ci z ústavy.... definice národa a podovných pro ní nic nerikajících prkotin, a púro po - moc toho nmedokázala apkorát se ji nekdoc pokusil zvidetelnit .... tak jako cerného ci modrého,
11. 10. 2012 | 15:01

wheepepileami napsal(a):

oj <a href="http://www.unpinpai.com">moncler outlet</a> xz <a href="http://www.unpinpai.com">moncler toronto</a> iw <a href="http://www.unpinpai.com">moncler canada</a> uw <a href="http://www.siraugustmay.com">moncler jackets sale</a> co <a href="http://www.siraugustmay.com">moncler jackets outlet</a> ud <a href="http://www.siraugustmay.com">cheap moncler jackets</a> zu <a href="http://www.showkifech.com">moncler outlet uk</a> eo <a href="http://www.showkifech.com">moncler jackets outlet</a> xf <a href="http://www.showkifech.com">moncler jackets outlet</a> ri <a href="http://www.sharonrwagner.com">moncler sale uk</a> ox <a href="http://www.sharonrwagner.com">moncler outlet uk</a> cb <a href="http://www.sharonrwagner.com">moncler uk</a>
08. 10. 2013 | 12:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy