Jak přistávají letadla a co se přitom může přihodit

12. 04. 2010 | 15:40
Přečteno 149593 krát
Pod mým předchozím blogem (publikovaným v souvislosti s tragickou havárií polského prezidentského speciálu) se rozhořela živá debata o tom, co mohlo pád letadla způsobit. Znalosti několika čtenářů již na první pohled vysoko převyšují vše, co o navádění dopravních letadel, přistávacích manévrech a věcech s nimi spojených ví většina z nás – včetně mě.

Požádal jsem proto jednoho z nich, stálého čtenáře a pravidelného přispěvatele do diskusí, který vystupuje pod nickem bigjirka, zda-li by mohl co nejsrozumitelněji (tedy pro nás, laiky) vysvětlit tyto technické záležitosti popřípadě shrnout svůj pohled na důvody, které vedly k sobotní katastrofě na letišti u Smolensku.

A proč právě pana bigjirku? Dvanáct let práce v Aero Vodochody, kde působil například jako vedoucí letových zkoušek, i to, že je kandidátem věd v oboru radioelektronika podle mne garantuje, že ví, o čem píše.


Mimojiné mne zaujala (a do této chvíle nenapadla) jeho následující úvaha: "Ne dost dobře rozumím informacím ohledně 'nedoporučení' přistát. Letiště buď přijímá, nebo je pro nepřízeň počasí (nebo z jiných důvodů) uzavřeno. Přistání nedoporučuje, ale povoluje (nebo nepovoluje). Tj. již Minsk měl nahlásit uzavřené letiště Severnyj, stejně jako ono samo. Ani letový plán ve Varšavě by neměl být přijat na uzavřené letiště.To je dost divné."

Vřele doporučuji k přečtení.

Přílet k letišti a přiblížení na přistání má několik fází:

• přílet po některé z letových tratí STAR do některého bodu IAF (Initial Approach Fix)
• let z bodu IAF do bodu FAF (Final Approach Fix)
• případně let ve vyčkávacím obrazci a potom let do bodu FAF
• let z bodu FAF po paprsku ILS přes dálnou a bližnou (marker) nebo let VFR na přistání
• přistání
• opakování přistání při nezdařené přistání (missed approach, go around) letem do bodu IAF

Let IFR (Instrumental Flight Rules) je let podle přístrojů, VFR (Visual Flight Rules) podle vidu. Pro přesné přístrojové navedení na přistání musí být letiště i letoun vybaveny příslušnou kategorií ILS (Instrumental Landing System). V podstatě jsou tedy dvě možnosti přistání:
• podle vidu při dobrých podmínkách:
- vzdálenost od oblaků: vně oblaků za stálé viditelnosti země
- letová dohlednost: 5 km
pokud je letiště osvětleno, lze VFR přistání provést i v noci (tj přiblížení do FAF dle IFR, přistání VFR). V mlze je VFR přistání vyloučeno.
• podle přístrojů za snížené viditelnosti (obvykle ILS nebo podobný systém).

Jak jsou vybavena letadla?

Nebudeme hovořit o dálkové navigaci, to je jiná kapitola. Letadlo je vybaveno barometrickým výškoměrem, který ukazuje ve stopách, anglicky feet, zkratka ft (stopa je tucet palců). Sovětské vojenské letectvo používalo metry a předpokládám, že ruské v tom pokračuje. Dále je letadlo vybaveno radiovýškoměrem (RA), který ukazuje výšku nad terénem, rozsah do 2,500 feet (760 m) nad zemským povrchem - above ground level (AGL). Dále je letadlo vybaveno přijímačem marker (MKR). Vysílač Marker na zemi vysílá nahoru, palubní přijímač signalisuje přelet. Inner (bližná) je na prahu dráhy, outer (dálná) 1Nm (1852m) před prahem dráhy. Na posici inner a outer bývají osazeny všesměrové majáky NDB (non directional beacon), což jsou vysílače malého výkonu v pásmu dlouhých nebo středních vln. Zaměřuje je ADF (automatic direction finder) – automatický radiokompas. Některé palubní systémy po přeletu MKR outer přepnou ADF na inner a pokud letoun není v ose, navádějí zpět na outer. Po přeletu outer ve stanovené výšce by letoun měl zachytit ILS signály, pokud je letiště vybaveno.

ILS je radiotechnický systém pro přesné navedení na přistání. Pracuje v rozsahu VHF pod I. leteckým komunikačním pásmem. Na letišti stojí dva objekty – glideslope vedla prahu dráhy a localiser za koncem dráhy. Princip hezky popsán ve wikipedii. Do sestavy ILS je kompletován i DME – distance measuring equipment. Je to radarový dálkoměr, který s pomocí pozemního zařízení (je namontován spolu s glideslope) měří dálku k prahu dráhy +-0,1Nm. Severnyj ILS vybaven není a sovětský klon ILS SP-50 prý byl demontován. K navedení letounu lze také použít pozemního přistávacího radaru, kdysi pradávno jich Tesla Pardubice do SSSR spoustu dodala (RL-41). Ve zprávách nebyla o radaru zmínka. Ten by navedení s určitým stupněm hazardu umožnil.

GPS navigace se pro přistání samostatně nepoužívá, jen ve spolupráci s pozemními systémy. Použití GPS výšky není v současné době přípustné.

Úmyslně se nezmiňuji o dalších technických prostředcích, které ale nebyly k disposici.

Barometrický výškoměr slouží především k určení hladin na letových trasách a po dosažení IAF je to tak maximálně pomocný údaj. Jednoduše řečeno, z bodu IAF by měl pilot letiště vidět a z bodu FAF se řídit již jen vizuálně (při VFR). Pokud z bodu FAF letiště nevidí a pokračuje v manévru, je to ruská (polská) ruleta.

Manévrování v nadzemních výškách se již zásadně neprovádí, finální zatáčkou přechází pilot na sestup ve FAF (stovky metrů) a pak již pokračuje přímočarým sestupným letem pod úhlem asi 3° (může se lišit podle letiště). Na prahu dráhy je marker (MKR) inner – bližná a pár desítek metrů později by letoun měl dosednout.

Ne dost dobře rozumím informacím ohledně „nedoporučení“ přistát. Letiště buď přijímá, nebo je pro nepřízeň počasí (nebo z jiných důvodů) uzavřeno. Přistání nedoporučuje, ale povoluje (nebo nepovoluje). Tj. již Minsk měl nahlásit uzavřené letiště Severnyj, stejně jako ono samo. Ani letový plán ve Varšavě by neměl být přijat na uzavřené letiště.To je dost divné.

Jaké tedy může být zavinění? Konečné asi jen na palubě letadla. Nebylo vysloveno žádné podezření na techniku. Jiná zavinění (plánování) nemohla katastrofu zavinit, „jen“ podstatně zvýšit rizika (hypoteticky i úmyslně). Uvidíme, co se dozvíme z dalších zpráv.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Elena napsal(a):

ja dosť často lietam( v pruseroch)

poviem vam ľudia, ako neuvariš dva krát ten istý gulaš,
nepristaneš na pristavaciu drahu dva krat rovnako mekučko, to sa proste neda,

moje vlastne záveri ako trvalo lietaucej osôbe, a pohybujucejsa v leteckéj spolčnosťi sú nasledovné:

stači pilotovi kichnuť, zivnuť alebo pardon za vyraz prdnuť, už nepristaneš tak ako si to predstavoval
12. 04. 2010 | 15:56

ld napsal(a):

Bohužel to hodí celé na triko pilotovi. Asi nikdo nevěří, že by v místě přistával o své vlastní vůli, k tomu na 4.pokus.

Ta delegase by se prostě z Minsku nedostala včas na zahájení tryzny v Katyni, což by byla ostuda. Proto se riskovalo. Následně umíralo.
12. 04. 2010 | 16:00

Al Jouda napsal(a):

Teda paní eleno, Vy jste hlava !
12. 04. 2010 | 16:04

Elena napsal(a):

mala som na vyške 6 spolužiakov letcov, sice litali na kukuruznikach, to si tie postrekovacie polnohospodarské malé lietadielka( taraz sa použivaju ako vyletne , na vylet)

nu, tak jeden z nich sa volal Kostja=Konstantin, hrali sme s nim na poslednej lavice poker, raz som prehrala svoje dzeansy, tak ten hovorieval, taký pozor si davam v letadle aby som nehavaroval, lebo sa vždy tešim na našu partičku pokru
12. 04. 2010 | 16:06

Jirka H napsal(a):

Tomu "nedoporučení" k přistání taky nerozumím. Letiště nebo jednotlivá přistávací dráha mohou být uzavřené a basta. Důvodů může být spousta - od špatného počasí, přes technické problémy až po překážku na dráze (nečistoty, poškození dráhy, hejna ptáků nad drahou apod.) Pak je letiště uzavřené a pilot prostě přistát nesmí. Někde jsem ale zaslechl, že pro speciály s hlavou státu na palubě existují výjimky. No nevím. Pokud ano, tak na to pěkně dojeli...
12. 04. 2010 | 16:07

Béda napsal(a):

Jirka H.,

letiště Severnyj u Smolenska nepřijímalo, viz

http://www.novinky.cz/zahra...

Tomu nasvědčuje i odklon ruského letadla (pilot zde pravděpodobně běžně přistával) na jiné letiště.

Zde je v podstatě k řešení pouze jediné: Proč se polský pilot opakovaně dopouštěl nestandardního postupu.
12. 04. 2010 | 16:13

bigjirka napsal(a):

Elena, vy jste hlava otevřená. Sekyrou. V SSSR byly džíny? Snad láptě?

Shrnul jsem.. takový výběr.., času bylo málo. Až bude čas, odpovím na dotazy.
12. 04. 2010 | 16:13

Elena napsal(a):

bigjirka,

mam svedkov v redakcie že som nosila dzeansy za mlada aj počas študia, maju moje foto
12. 04. 2010 | 16:16

Elena napsal(a):

bigjirka,
dala som si na tom zaležať v redakcie maju moje foto v kratkéj sukne, džeansoch, plavkach,

to som si dala na tom zaležať aby ste všetci mali dôkaz že aj mi v ZSSR sme mali plavky, džeansy, kratké sukne
12. 04. 2010 | 16:19

Béda napsal(a):

Další aktuality:

http://www.ceskenoviny.cz/z...
cerne-skrinky-potvrzuji-vcasne-varovani-posadky/462022?rss
12. 04. 2010 | 16:22

Luba napsal(a):

Je možné,
že se v Rusku užívá jiné frazeologie?
"Doporučení" totiž respektuje fakt, že za přistání zodpovídá kapitán letadla a že přistávací dráha je volná, ale vzhledem k nulové dohlednosti je samo přistání riskantní a existují bezpečnější eventuality.

P.S.:
bigjirko,
s čím jste lítal?
12. 04. 2010 | 16:22

Elena napsal(a):

Luba,

z russka a do russka, denne lieta tisícky medzinarodný posadok,

prosím ťa Luba, zdalo sa mi že si rozumný ale čo už?
12. 04. 2010 | 16:25

ld napsal(a):

Elena,

jak se jmenuje ta redakce, kde jste nechala fotky v plavkách, krátkých sukních, atd? Budu hádat. Buď se to bylo Letectví a kosmonautika, nebo Penthouse. Co je správně?
12. 04. 2010 | 16:30

Jirka H napsal(a):

Béda: Pokud nepřijímalo, tak věž nemá co doporučovat, prostě zakáže přistání a hotovo. Stejně tak pilot na "zavřené" letiště za normálních okolností nesmí přistát. Vůbec tomu nerozumím, že se s ním o tom vůbec bavili. Snad pro vládní speciály existují výjímky, jinak si to nedovedu vysvětlit. Stejně tak je divné, že věž nevedla radiokorespondenci s posádkou polského letadla v angličtině... Celý mi to přijde dost diletantský.
12. 04. 2010 | 16:31

Luba napsal(a):

Elena,
jste blond?
12. 04. 2010 | 16:32

Elena napsal(a):

id

:)))))))))))))))))

na viac sa nezmožem, ja sa strašne rehocem
12. 04. 2010 | 16:33

Béda napsal(a):

Luba,

"...Podle experta Valerije Šelkovnikova, citovaného vládním listem Rossijskaja gazeta, má "lidský faktor" na svědomí až 90 procent nehod letounů Tu-154 a v daném případě "je naprosto zjevné, že v takovém počasí měla posádka přeletět na záložní letiště".

Ještě před prezidentským letounem ve Smolensku úspěšně
přistál Jak-40 s novináři, zatímco vojenský Il-76 se po dvou neúspěšných pokusech vrátil na moskevské letiště Vnukovo.

Podle nejmenovaných expertů, citovaných listem Moskovskij komsomolec, bylo letiště u Smolenska nejspíše vybaveno armádním přistávacím zařízením, které se však liší od civilní verze, nemluvě o tom, že Tupolev polského prezidenta byl vybaven americkými přístroji. K neštěstí mohla vést i jiná častá chyba, kdy posádka ve snaze co nejdříve uvidět zemi, aby do ní nenarazila, nechá letoun příliš klesnout. Podobně nedávno u moskevského letiště Domodědovo havaroval stroj Tu-204..."
http://www.ceskenoviny.cz/z...
12. 04. 2010 | 16:35

Elena napsal(a):

bigjirko,

možeš vylezť z ukrytu,
ja idem na nákup do spermarketu, lebo naši sa vzburili, že mami ty vkuse chatuješ a doma nie čo žrať

pa pa, vratimsa bigjirko , mrknem sa sem na tvoje technické parametre
12. 04. 2010 | 16:39

Karel Mueller napsal(a):

Jirko,

jsem v této oblasti laik, ale trochu jsem se na to na wiki díval. Z toho, co jsem se dočetl usuzuji, že je nejdůležitější výškoměr.

- Pokud by se řídil podle barometrického, tak musel dostat z věže letištní QNH, jinak nemohl měřit výšku. Spoléhat se v nízkých výškách jen na barometrický výškoměr mi připadá trochu hazardní - variabilita vlivem počasí se mi zdá podstatná.

Druhá věc je RA, který mu měl ukázat vcelku spolehlivě výšku. Nevím, jaký RA tam měl, v každém případě má hustá mlha podstatný vliv na rychlost šíření signálu i rozptyl - to je úloha pro tebe. A konečně ze směru glidescopa a lokaliser lze pomocí výšky okamžite a přesně určit poloha letadla - předpokládám, že presidentské letadlo je vybaveno na špičkové úrovni.

Je ovšem otázkou, jestli to měli zapnuté, když bylo letiště mimo provoz.
12. 04. 2010 | 16:39

Targus napsal(a):

To Luba:

Frazeologie, resp. režim komunikace letadla s řízením letového provozu by měl být všude na světě stejný, a to právě proto, aby se zabránilo případným nedorozuměním a z toho plynoucím nehodám.
Je ale docela možné, že v Rusku panuje stále ona známá předposranost před vrchností, jak si ji pamatuji já. A v tom případě bych docela věřil, že si ruský letecký dispečer prostě nedovolil říci letadle, v němž seděl polský prezident, prizemljénije zapraščájetsa.
12. 04. 2010 | 16:47

Pepa Řepa napsal(a):

Babušku Jagušku, Jelenu Vasiljevnu bych upozornil, že košťata mají jinou letovou hladinu než dopravní letadla.

I když v Rossssii je možné všechno.
12. 04. 2010 | 16:48

bigjirka napsal(a):

Karle, ILS na letišti vůbec není. RA bývá na frekvenci kolem 2GHz, tam šíření na podmínkách moc závislé není. V přízemních výškách se podle barovýškoměru fakt nelítá. RA je dost spolehlivý, je-li terén pod letadlem rovný. Ovšem třeba nad vltavským údolím...

Ta terminologie "nedoporučuji" je opravdu abnormální. Mezinárodní letecký provoz se vede výhradně v angličtině (tedy i u nás nebo v Německu s našimi piloty).
12. 04. 2010 | 16:49

bigjirka napsal(a):

... na letišti Severnyj vůbec...
12. 04. 2010 | 16:52

skeptický napsal(a):

Bohužel naši novináři nebyli informováni,že ruské vzdušné síly,raketová vojska,nejvyšší vedení a banky byly už dávno tajně ovládnuty našimi novými spojenci.

Proto jejich svazácké spiklenecké teorie,kde se snaží zalíbit svým chlebodárcům,a demonstrovat svoji uvědomělost, přicházejí v zasvěcených kruzích krajně nevhod.

Právě jsem dešifroval depeši adresovanou na místní velvyslanectví,kde se píše :

What are those stupid assholes in Prague doing?
12. 04. 2010 | 16:53

Pepa Řepa napsal(a):

To bigjirka
http://www.svet-bydleni.cz/...

Mohu potvrdit džyny nosila. Čukotskoje, krasivyje.
12. 04. 2010 | 16:55

Jirka H napsal(a):

bigjirka: Co to je vůbec za letiště v tom Smolensku? To je nějaký vojenský s příležitostným vnitrostátním civilním provoze provozem? Jak to bývávalo v Brně. Kdy provoz řídí vojáci? Soudím podle té ruské radikorespondence...
12. 04. 2010 | 16:56

Béda napsal(a):

Tarqus, bigijirka,

Komunikace zřejmě probíhala v "prezidentském VIP režimu".

V každém případě věž posádku letounu opakovaně upozorňovala na špatné podmínky a doporučovala (vyzývala, čímž je z obliga) k přistání na jiném letišti.
Vina pilota je tedy neoddiskutovatelná. Spoluvina jeho nadřízených vzhledem k citlivosti a politickému významu, zřejmě nebude nikdy veřejně prokázána.
12. 04. 2010 | 16:57

Apeoffice napsal(a):

Pane bigjirko, děkuji za poutavý článek, se zaujetím sleduji v televizi letecké katastrofy na ČT1 a následné vyšetřování havárií. Váš článek svojí odborností, jako by vypadl z oka lidem, co tvořili ten pořad.

myslím si, že časem přibude i tato havárie do nějakého pořadu o neštěstích právě kvůli lidem, tedy jejich postavení, kteří tím letem letěli.
12. 04. 2010 | 17:02

Luba napsal(a):

Bédo,
ten Váš údaj neplatí jen pro Túčko, ale platí to jaksi obecně.
Pro všechny profese, pracující
s rizikem (a technikou).
O "lidském faktoru" více zde:
http://homepage.psy.utexas....

Vaše poslední věta se kryje s mým podezřením, že posádka byla ve stresu, měla zahlcenu "informační síť" - přístroje byly s s ruským ATC inkompatibilní (westernizovaná mašina), údaje byly rozporné, tak se pokusili o VFR přistání a tmavý pruh (lesní porost) mohli považovat za práh dráhy.
Takže tři navigačně-informační průlety a jeden pokus o přistání. A jak to bylo dál?
To se dozvíme až z dalšího šetření.
12. 04. 2010 | 17:03

Rejpal napsal(a):

U vojenského letiště v Rusku je asi trochu problém s pojmy přijímá/nepříjímá, protože v podstatě vojenské letiště v režimu "nepříjmá" téměř není z důvodů obranyschopnosti země. V principu všechny průšvihy v civilní letecké dopravě se právě proto hází na vojáky, neboť ti umí létat za prakticky všech okolností a jsou vybaveni setsakramentsky jinou technikou.
V tom bych viděl ten zroj nedorozumění. Vedoucí řízení letového provozu pravděpodobně nevěděl, zda může odmítnout přistání vládnímu speciálu. Co ho bude tato nevědomost stát, to ukáže až čas...
12. 04. 2010 | 17:04

skeptický napsal(a):

Dělat nějaké závěry ze zpravodajství,vytvářeném novináři je krok do záhuby.Tady nějaký odborník,pro kterého je milion jako miliarda píše,že ten Jak-40,co přistál hodinu před tím,byl 8 x těžší.
Vytvářejí jenom senzace a zmatek.
12. 04. 2010 | 17:09

kormoran napsal(a):

12. 04. 2010 | 17:10

bigjirka napsal(a):

Apeoffice, byl jsem jen u jednoho vyšetřování a stačilo mi to :-(

Konečná zodpovědnost je nepochybně na pilotovi, morální na tom, kdo ho nutil přistát.

Někde jsem četl, že ve Smolensku jsou letiště dvě, malinké civilní a toto letiště, Severnyj - vojenské, jeho režim přesně neznám. Nepochybně řídí vojáci, ale vybaveno je strašidelně.
12. 04. 2010 | 17:11

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,děkuji,poučení není nikdy dost.Napsal jste to srozumitelně i pro laika jako jsem já.V minulém blogu jsem psala,že do našeho lesa spadlo za války německé letadlo.Viděla jsem ho padat.Byla jsem venku,sáňkovala jsem na cestě.Hořel mu motor,pilot otvíral kabinu a vysouval se ven.Děsivý zážitek.Stačí zavřít oči,..vybaví se mi.Jak můžu,tak se létání vyhýbám.Zdraví Tužka.
12. 04. 2010 | 17:13

bigjirka napsal(a):

Rejpale, já nevím, máte-li alespoň tušáka, čím prochází řídící na civilu. Moc nechápu to použití nevybaveného, prakticky polního letiště pro mezinárodní provoz. Ten je řízen výhradně v angličtině. Neznalost postupů vůbec nepřipadá v úvahu. Lubo, nepleťte do toho prosím ATC! To je něco zcela jiného než řízení přistání!
12. 04. 2010 | 17:17

skeptický napsal(a):

P.S.
Konečně si to s Jakem-40 opravili.
12. 04. 2010 | 17:18

skeptický napsal(a):

Já bych z Rusů zase úplné blbce nedělal.Pokud tam Poláky čekali,určitě tam nějakou civilní kvalifikovanou leteckou kontrolu měli.
12. 04. 2010 | 17:22

jaryn napsal(a):

Ahoj bigjirko,

díky! Sice se občas táži, akou rečí stě v článku hovorili, ale bylo to sakra k věci. Lepší než populární články pisálků, včera odborníků na hurikán, dnes na letectví a zítra na potenci páně Topolánka.
Jsem zvědav, jak tu nehodu nakonec rozlousknou.

Zdraví tě jaryn
12. 04. 2010 | 17:22

bigjirka napsal(a):

Bohužel nemám k disposici Jeppesena s podrobnými údaji o letištích
12. 04. 2010 | 17:23

alarm napsal(a):

Věřím Stejskale, že bude-li diskuze o vraždě, nejkopetnější bude komentář nějakého vraha, bude-li problém s dělnickou lůzou, necháte vyjádření kopáčům apod. Maďarsko nám ukáže, jak se bude v Čechách zacházet s levičákama. Doufám, že i u nás dojde k "úžasné " tragédii. To vzrůšo lidé!
12. 04. 2010 | 17:35

Béda napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahra...

"...Podle expertů zatím ani záznam rozhovorů v kabině a ani jiná data nenasvědčují tomu, že by stroj měl technické problémy. Piloti podle nich porušili letové předpisy. Přesto, že byla dohlednost v husté mlze jen 400 metrů a byla by potřeba tisíc metrů, rozhodli se přistát ve Smolensku, který NEPŘIJÍMAL, místo toho, aby letěli do Minsku..."
12. 04. 2010 | 17:37

Petr Havelka napsal(a):

https://www.youtube.com/watc...

Byli nízko a ještě střihli bližnou!
12. 04. 2010 | 17:37

Rejpal napsal(a):

bigjirka: nemyslím si, že by ono letiště mělo být běžně používáno jako mezinárodní. Podle mého názoru tomu tak normálně není a změna statutu přišla pouze ve vztahu k oné jednorázové pietní události. Proto si také myslím, že na věži byl voják, který nevědel, zda může vládnímu letadlu odmítnout přistání. Komunikace podle všeho probíhala v ruštině, což mne opět utvrzuje v mimořádnosti celé situace.
Jsou to ale pochopitelně pouze nepodložené spekulace.
12. 04. 2010 | 17:38

Luba napsal(a):

bigjirko,
jak můžete napsat, že ATC je něco zcela jiného, než řízení přistání?! Vy asi údaje řídícího letového provozu nepotřebujete.
Ale piloti občas ano.
12. 04. 2010 | 17:40

kormoran napsal(a):

zde uvadi, ze letiste je vybaveno systemem SP-50 , letiste , vojensko-civilnihttp://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=177570
12. 04. 2010 | 17:48

Mirešek napsal(a):

Kdo a čím pilotovi vyhrožoval ? To je to,oč tu běží ! Který arogantní idiot to podle Vás má na triku ! Je to přece jasné - kačer donald - vše ostatní jsou kecy pro blbce !!
12. 04. 2010 | 17:59

trfifajxl napsal(a):

Elena:
ja idem na nákup do spermarketu, lebo naši sa vzburili, že mami ty vkuse chatuješ a doma nie čo žrať
Doporučuji specifikovat kde je ten spermarket, ať si mnohé mohou zajít na sperma. Jonak máte doma dobrý chutě.
12. 04. 2010 | 18:01

Elena napsal(a):

ejda , Stejskalov škriatok sa vyblaznil :

do spermarketu :)))))ňňň
12. 04. 2010 | 18:03

bigjirka napsal(a):

kormorane, někde bylo psáno, že SP-50 byl na letišti Severnyj demotován. No, tak nevím. Stejně by jim to nepomohlo, US navigace režim pro SP-50 nemají.
12. 04. 2010 | 18:04

Luba napsal(a):

bigjirko,
Vy se snad domníváte, že ruská vojenská letiště, CTR a TMA jsou v Jeppesenu podrobně popsána?
Ve zvláštním provedení pro státy NATO?

Nechtěl byste ještě plánek raketových sil a základen?
12. 04. 2010 | 18:07

Elena napsal(a):

počuvaj ty bigjirko = odbornik na kazibudky,

pred tým pristali Poľské novinari, tie nepotrebovali tvoje vedomosťi, stačilo mať chladnu hlavu
12. 04. 2010 | 18:07

bigjirka napsal(a):

Lubo, pokud jste měl na mysli TWR ATC, tak se omlouvám. Jen nevím, proč se pořád chcete hádat
12. 04. 2010 | 18:08

Karel Mueller napsal(a):

Jirko,

nejsem expert na tuto oblast, tak bych hádal. Ale ze zkušenosti vím, že za bouřky a zejména mlhy občas ztratí satelitní signál, který vysílá na několika GHz pokud vím. Ale jak říkám, není to moje parketa.

Pokud tam tedy nemají naváděcí systém a z věže jeho polohu znali jen orientačně (jak plyne z dalšího) tak to opravdu byla hotová sebevražda. Vždyť nemohl ani vidět dráhu a vlastně se řídil přibližnými údaji z věže a výškoměrem, který nejspíš selhal. Vždyť se oficiálně tvrdí, že letěl moc nízko, tedy musel předpokládat, že je o několik desítek metrů výš.

A samozřejmě pak co říkáš.

Celkově vzato at už pilot nebo ten, kdo ho k tomu nutil byl sebevrah.
12. 04. 2010 | 18:11

Holubář napsal(a):

Vzhledm ke svým zkušenostem s privátními lety, kdy je na palubě delegace s autoritativním "vůdcem", si dovolím spekulovat, že prezidet vyvinul nějaký tlak (jehož podobu už nepoznáme, svědci nejsou a nebudou) na pilota, aby přistál a ten tlaku podlehl.
Myslím, že technické (díky za zajímavý výklad) a meteorologické problémy tu byly k tragedii jen podmínkou nutnou, nikoliv však postačující. V hlavní roli byl, obávám se, lidský faktor a moc velké ego.

Na okraj:
Pane bigjirko, pokud jste pracoval v Aeru, tak díky za skvělé výrobky! Jak už jsem tu jednou psal, nechal jsem se na podzim povozit v L39 (Czech Jet Team, pilot Vláďa Šnýdr) a byl to neuvěřitelný zážitek. Od té doby trochu chápu chlapy na stíhačkách, že se jim od knyplu nechce. :-)
12. 04. 2010 | 18:13

Luba napsal(a):

bigjirko,
nechci se hádat.

Jen požaduji po expertech, co si tykali s Vlčkem, přesné vyjadřování.

Samozřejmě,
tower (TWR), vulgo "věž", je pracoviště řízení letového provozu (ATC), a v něm sedí řídící letového provozu, vulgo "dispečer", který navádí letadla ke startu a na přistání, sleduje provoz v koridorech, sleduje případné kolizní kurzy, určuje letové hladiny, atd.

Přikládám odkaz na hezký snímeček a zajímavý rozhovor:
http://www.rlp.cz/generate_...
12. 04. 2010 | 18:23

Rumcajs napsal(a):

No a není možné, že na řídící věži seděla nametená Elena a místo metrů hlásila stopy ?
12. 04. 2010 | 18:25

Elena napsal(a):

Holubař,

ty veriš tomu pilokolo Jirkovi, že bol letec,

akurat bol zavodný kuchar na letisku, to sú tie jeho poznatky, u plotni je vždy teplučko, žiadna hmla, nepotrebuješ ani navigaciu, stači dobrý čuch
12. 04. 2010 | 18:26

stále rebel napsal(a):

Někteří jedinci by měli být v zájmu bezpečnosti ostatních přepravování v zavazadlovém prostoru letadla.
12. 04. 2010 | 18:37

Béda napsal(a):

Již to pomalu leze jak z chlupaté deky:

http://www.novinky.cz/zahra...

"Letiště postrádalo moderní vybavení, piloti polského speciálu ignorovali pokyny
Letiště Severnoje, kde měl v sobotu přistát tupolev s polským prezidentem, postrádalo nejmodernější vybavení, které by umožňovalo bezpečné dosednutí letounu i za mlhy. Piloti se na něm přesto pokoušeli přistát, i když jim věž říkala, aby letěli jinam. Navíc věži ani NENAHLÁSILI SVOU VÝŠKU.

Smolenské letiště Severnoje nebylo za daného počasí vhodné k přistání. Ruský kosmonaut a pilot Magomed Talbojev, který letiště zná, o něm listu Gazeta Wyborcza řekl: „Byl jsem tam mnohokrát. Je tam ne moc dobrá ranvej dlouhá 1600 metrů. Podle mezinárodní klasifikace je to letiště druhé kategorie. Za špatných meteorologických podmínek se hodí spíš pro stíhačky než pro těžké dopravní stroje.“
Talbojev zdůraznil, že na letišti chybí především moderní vybavení: „Není tam nejmodernější naváděcí aparatura. Přistávat se tam dá, když je dolní základna oblačnosti výše než ve sto metrech a dohlednost nejméně 1000 metrů.“ Při plánovaném přistání ale padala mlha a viditelnost byla jen 400 metrů. To neumožňuje zavčas korigovat směr letu. Tupolev při osudném pokusu o přiblížení letěl příliš nízko a asi 50 metrů mimo osu ranveje.
Pavel Plusin, který byl na věži, si v rozhovoru pro ruský server Life.ru stěžoval na jednání posádky. Ta chtěla opakovat pokusy o přistání, i když jí věž říkala, aby letěla na náhradní letiště. Odpověděla, že tentokrát, jestli nepřistane, poletí na náhradní letiště. Dispečer nabízel Moskvu nebo Minsk. To by ale Poláci asi nestihli pietní akt v Katyni.

Při posledním pokusu navíc nedodržovali předepsanou proceduru pro přistání na daném typu letiště: Zpočátku informovali, pak přestali poskytovat jakékoli informace.“ Nehlásili ani v jaké jsou výšce.“ To je přitom povinnost posádky. Plusin proto neměl žádné údaje o výšce letu. Podle Plusina navíc nikdo z nich neuměl dobře rusky..."
12. 04. 2010 | 18:38

bigjirka napsal(a):

Holubáři, Vláďa Šnýdr je skvělej, stejně tak i ostatní. L39 byla výborná mašina, znám ji i z provozu jako servisák. Nejlepší z řady byla L139 s motorem Garett, bohužel nepřišla již do série. L59 -> L159 je fcelku potrat.

Lubo, kterého Vlčka myslíte? Se starým jsem si pochopitelně netykal, byl víc než o generaci starší. S oběma kluky ano. Co po kom vyžadujete, je váš problém, se kterým nemám nic společného. Když jste napsal ATC bez ničeho, poněkud mne to zarazilo, neb provoz v okrsku letiště řídí TWR-ATC. Tam sedí letištní dispečer, který řídí přistávající a odlétající letadla. Řídící oblasti tam sedět nemusí a obvykle nesedí, ten řídí letadla na tratích. Je to odděleno.
12. 04. 2010 | 18:40

yara ze země krys napsal(a):

Výborný článek na nás zavanul profesionalitou, ano tak to má být a zřejmě u přistání TU 154
někdo se zachoval jako hlupák a amatér.Zbytečně zahynulo 96 lidí.
Faktem ale je, že každá špatná událost přináší kladný posun v bezpečnosti letů a určitě budou z celé záležitosti vyvozeny důsledky. Pokud na palubě letadla
"vyváděl" polský president, asi se to nikdy nedozvíme. Informace
o chování řídící věže letiště jsou také ovšem dost divné.
12. 04. 2010 | 18:40

bigjirka napsal(a):

Elena, jen otvor po trepanaci udržet otevřený! Přetlak v mozkovně by mohl bát tragický! Také k hlavě sekyrou otevřené nepřikládat otevřený oheň, však víš, co dovedou alkoholické páry!
12. 04. 2010 | 18:45

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko, prosím Vás!!!! Už jsme si toto snad vyjanili. Prosím.

Libor Stejskal
12. 04. 2010 | 18:49

ld napsal(a):

Elena,

oni si tady z vás neviiné dělají srandičky. Ale vy za to nemůžete, vždyť zas tolik nechlastáte. Tak se pak jen soustřeďte, až budete k tématice psát slovo éro, abyste tam na začátku nenapsala p. Vždyť víte, jdete přece z toho spermarketu.
12. 04. 2010 | 18:49

Elena napsal(a):

nu prosím,

chcete mi tu všetci povedať, že Kapitan lietadla , vojenský General, ministry, a vonkoncom guverner národnej banky poľskéj nevedeli kam letia?

nevedeli aké vybavenie ma letisko II kategorie?

ak je to tak, ak si mysleli že pristanu na Bajkanur, tak to ma podržte
12. 04. 2010 | 18:50

Ládik napsal(a):

Konečně technické sdělení. Dík, bigjirko.
12. 04. 2010 | 18:53

bigjirka napsal(a):

Info z letiště nevypovídají o velké profesionalitě.

Jo, Karle.. signály z družice přijímáš v pásmu X, tj 3cm. Spektrální čára vodní páry je 1,35 cm a tak mlha pásmo X dost ovlivňuje. Na rozdíl od RA, který pracuje na 4GHz a vodní pára mu tedy zdaleka tolik nevadí. Nikdy jsem neslyšel, že by nechodil kvůli počasí. Je to velmi jednoduchý CW radárek s FM.
12. 04. 2010 | 18:55

Elena napsal(a):

id,

s toj srandou to nie až tak horuce,

pozrisa na bigjirku,

on peňi
12. 04. 2010 | 18:56

Elena napsal(a):

pre pána jána bigjirko,

kde ste zohnal také korenie do kuchyňe :
4GHz ,X,CW , tj,FM3cm,1,35 cm ,

nu, to sú mi parametre
12. 04. 2010 | 19:00

bigjirka napsal(a):

Pane Stejskale, jen jsem Elenu, hlavu otevřenou, varoval :-)

Stejně bych jednou rád viděl ty sibiřský džíny... Sibiřskej záchod už znám: jsou to dvě tyče, o jednu se opíráte a druhou zaháníte vlky. Taky znám luxusní volžskou obuv, světoznámou pod názvem láptě. Pikantní v provedení domina! Dříve se do sovětských vísek nesmělo z hlavních tras zabočit, protože toto know-how bylo přísně chráněno zákonem a milicí.
12. 04. 2010 | 19:04

Elena napsal(a):

bigjirka : ))))))

ale aj tak neviem čo si ty za letec, ak sa nevieš ovladať?

predstavsi v salone maš rodičku, musiš vykonať aj porod ako kapitan lietadla, predstavsi maš v lietadle kojencov, ktoré plaču, pištia, staršých ludy s xenofobiou, čo by si ty robil?

čak ty ich pozabijaš, prisaham vačku, nemaš pevné nervy
12. 04. 2010 | 19:11

bigjirka napsal(a):

Eleno, moje nervy nech na pokoji a hlídej si svou trepanaci. Zřejmě budeš odbornicí v erosnautice.
12. 04. 2010 | 19:16

bigjirka napsal(a):

jo.. a máš pravdu, zabil bych je všechny, aby se chuděry netrápily. Protože jednou by ti chudáci mohli potkat tebe, sibiřskou modelku. Umlátili by se smíchy a to by nepochybně bolelo víc
12. 04. 2010 | 19:18

Elena napsal(a):

tak dobre bigjirka,

tak sme kamaraťi, jo?

všetko je oukej!
12. 04. 2010 | 19:19

smolik napsal(a):

dle mne tam seděl i vrchní velitel letectva, snad už létání zapomněl ale tak blbej jistě nebyl aby nevěděl, že se letadlo už 3x pokouší přistát...prostě asi možná šel za klukama a stačilo říci : co tu blbnete, ještě tu parádu zmeškáme...
12. 04. 2010 | 19:20

bigjirka napsal(a):

No jasně, Eleno! :-D
12. 04. 2010 | 19:20

Elena napsal(a):

bigjirka,

ja sa Sibire som nikdy nebola, najdialej v Rusku som bola v Sankt Peterburgu , par krát v Moskve, iné mesta ani derevňi v Rusku nepoznam
12. 04. 2010 | 19:21

stejskal napsal(a):

Pane bigjirko,

chcete zabít tuhle poměrně zajímavou debatu odpovídáním na naprosto nesmyslné provokace?

Přeci zrivna Vám nemusím vyprávět, o co stalkerům jde http://blog.aktualne.centru...

Nemohu tu trávit 24 hodin denně, zkusme se prosím alespoň někteří z nás chovat zodpovědně (myslím s ohledem na udržení alespoň nějakého minimálního prostoru k diskusi). Díky.

Libor Stejskal
12. 04. 2010 | 19:23

Holubář napsal(a):

bigjirka, Elena:
Láptě v provedení domina? Kdeže ty staré časy jsou. Zatímco v rozvinutých jsou to kozačky a bičík, na Volze teď moderně gumáky a kyj. :-)
12. 04. 2010 | 19:25

Holubář napsal(a):

Pane Stejskale,
pardon, už mlčím, abych nepřiléval oleje.
12. 04. 2010 | 19:27

ld napsal(a):

Pane Stejskale,

Elena je stalkérka? To jako že má na sobě vytetovaného Stalina?
12. 04. 2010 | 19:30

Petr Havelka napsal(a):

Pane bigjirko,

druhý pokus :)
Vložil jsem zde odkaz na video, vypadá to, že piloti třikrát prolétli a zkoumali podmínky a potom šli na přistání.

Byli nízko a zavadili i radiomaják.

https://www.youtube.com/watc...
12. 04. 2010 | 19:33

bigjirka napsal(a):

No.. prostě VFR přistání se bez vidu nedá dělat a pro IFR tam vybavení není. S tím se myslím nedá nijak hnout.
12. 04. 2010 | 19:39

ld napsal(a):

To video Petra Havelky je dost zajímavé. Ti chlapci dle něj totiž byli rozhodnutí, že se bude přistávat. Prostě museli přistát, proto si to přelítáním prohlíželi, stran orientace. To nasvědčuje, že na vybranou neměli, nebylo to o jejich vůli.
12. 04. 2010 | 19:46

Elena napsal(a):

ďakujem pán Havelka za odkaz na YouTube, ostatné špekulacie a takzvané serijozné debyty sú pre mňa bezpredmetné , taký pokec , ktorý nema žiadný význam (špekulacie) tipu jedná baba povedala
12. 04. 2010 | 19:48

kormoran napsal(a):

Rekl bych , ze jde o totalni selhani "organizace".
Prece neni mozne letet s takovou delegaci na rizikove letiste a nepocitat s planem "B"
12. 04. 2010 | 19:58

Petr Havelka napsal(a):

Paní Eleno,

ale to tento blog blog silně podceňujete. Rovněž debata, po mém zdařilém odfiltrování "užvaněného smetí", je pro mne osobně přínosná.

PS: captcha - authority
12. 04. 2010 | 19:59

Sylva Šauerová napsal(a):

Pánové Stejskal a bigjirka : díky.
12. 04. 2010 | 20:03

Michal Macek napsal(a):

beda:

bohuzel to vypada tak ze pilot se choval nestandartne protouze to po nem nekdo (s nejvetsi pravdepodobnosti sam prezident chtel).Na britskych listech je o tom clanek - pise se tam mimo jine ze rusti vysetrovatele ohlasili ze jedna z nalezenych cernych skrinek je rozbita a ztratila se z ni jedna civka.problem je ze cerne skrinky sou delane jako "neznicitelne".zajimalo by me co je na te chybejici civce - vsadil bych se ze tam budou zaznamy interni komunikace latadla ....
12. 04. 2010 | 20:04

Elena napsal(a):

pán Havelka,

otazkoj je ten úhol pohľadu, kto vlastne je tým "užvaněného smetí", ?

narovinu Vám poviem,

v tom sa liši naša mentalita s vašou, vy radi všetko obkecavate, robite záveri, vyskumi, debaty, kecate, kecate , kecate,

a vysledok ste vydel sam na video, strašná tragedia, zbytočné straty ľudských životov
12. 04. 2010 | 20:06

Karel Mueller napsal(a):

Jirko,

tak absorbční čára páry je 1,35 cm? No, 4 GHz odpovídá 7,5 cm, to je už dost daleko.
Ale když si to nechám projít hlavou, tak mi to čím dál víc připadá neuvěřitelné. Třeba argument, že přestali komunikovat s věží a že neuměli pořádně rusky. To snad vůbec není možné ... tedy ne, že s nimi věž rusky komunikovala, druhoředé letiště určené hlavně k vojenským účelům není děláno na mezinárodní lety a tak anglicky umět nemuseli. Ale tohle si mohli a měli předběžně zjistit, právě tak jako technické vybavení letiště. Kromě toho letci určitě nebyli žádní zajíci, takže to nezbytné technické minimum pro komunikaci znát mohli a měli ještě ze školy. A v letadle byli starší ročníky, určitě i tlumočníci do ruštiny.

Prostě jsou to neuvěřitelnosti. No, alespoň jeden závěr ta tragedie mít bude, ať už to bylo jakoliv: Pilotům do toho nikdo ani nepípne.
12. 04. 2010 | 20:07

vlk napsal(a):

Nehodlám Jírovi mluvit do jeho věcí, které nota bene , pokud jsme o nich slyšel tak v rychlíku a při jízdě tunelem.
Nicméně , vedle rechnického popisu Jíra naznačuje cosi - větou: Ne dost dobře rozumím informacím ohledně „nedoporučení“ přistát. Letiště buď přijímá, nebo je pro nepřízeň počasí (nebo z jiných důvodů) uzavřeno. Přistání nedoporučuje, ale povoluje (nebo nepovoluje).

Klíčové je slovo NEDOPORUČUJE! Tohle všechno je přebzato ze sdělovacích prostředků. Nemáme k disposici komunikaci mezi věží a letadlem takže nevíme, co věž říkala pilotovi.
Nicméně je známo, že před presidentským letadlem měl přistát na Severném transportní letoun ruské armády. Při stejné komunikaci s věží s e letoun otočil a přistál na nájradním letišti. Tohle je fakt! Bylo to řečeno na Radiožurnálu.
Dál bude dobré , když si uvědomíme souvislosti letu. Polská delegace chtěla do Katyně. když píši, že chtěla, pak míním, že chtěla HODNĚ! Prostě vhtěla přistát přesně na tomto letišti. A to řesně podle rozvrhu. Je dobré také vědět, a vzít v úvahu, že náhradním letištěm pro Poláky MINSK! Umím si představit , jak rád by Kaczinski přistával u Lukašenka, proti kterému podporuje při každé příležitosti oposici...Když letí do Katyně.
Teď s epodívejme na to, co na výběr měli asi tak Rusové. Dejme tomu, že by byli dali trvdý zákaz přístání polského letadla. Při napjatých vztazích mezi Polskem a Ruskem a speciálně napjatých vztazích mezi bratry kaczinskými a Putinem. Nepochybně by Rusové byli obviněni ze zlé vůle a kapriců. Se všemi důsledky.
Takže si umím představit mnoho dobrých důvodů pro ono polovičaté vyjádření věže. pokdu skutečně tak polovičaté bylo. a neznáme odpověď Poláků. Umím si představit, ež na varování Rusů přišlo něco ve smyslu - máme velmi zkušeného pilota. Ten to zvládne.

A nakonec , už včera jsme psal o incidentu Lecha Kaczinského a jeho pilota , při loňské srpnové cestě Kaczinského, s presidenty , Estonska , Litvy a Ukrajiny a premierem Lotyšska, když dmeonstrativně během rusko - gruzínské války letěli demonstrativně vyjádřit podporu Saakašvillimu... Tenkrát pilot neposlechl Kaczinského a nerespektoval jeho přání přistát v Tbilisi. Bylo to pro něj příliš nebezpečné! Rozhodl s epřistát v Azerbajdžánu a měl z toho velké oplétačky. Protože Kaczinski po něm šel. Z potíží hodostal až premier Tusk.
tady byla situace ještě horší - vedle premiera byl na palubě náčelník genštábu a velitel polského letectva, ted y nejvyšší odborní nadřízení pilota...

všechno, co tad y znovu píši dnes potvrdila ve Zprávách ČT 1...

Takže osobně jsme s i závěr udělal, byť je spekulativní. A tahle moje spekulace naprosto uspokojivě, aspoň pro mne, vysvětluje, proč havárie přišla ve ČTVRTÉM náletu pilota na přistání...

A troufnu si hádat - Rusové mohou klidně snést při vyšetřování modré z nebe. Přesto se objeví spiklenecké teorie , že v tom má prsty!
Mimochodem, když už jsme u toho hádaní budoucnosti. SOudím, že příští polský prezident s e dost pravděpodobně může jmenovat Jaroslav Kaczinski.... Jakkoli jeho zemřelý bratr neměl neměl v podzimních vlbách sebemenší šanci. To nepíši proto, že bych si myslel, že tu nehodu zinscenoval on nebo někdo, kdo chtě Kaczinské za presidenty. to píši proto, že Rusové na něčem takovém nemohli mít sebemenší zájem. S Tuskem a jeho lidmi se jim jedná a žije daleko snáze. A pokud do 14 dnů nevyhlásí Polsku vlku, pak nemohli mít zájem ani na hromadě mrtvých , včetně polské generality.
Může být , že už teď mne označí někdo za cynika. Nejsem Ani trochu e mi líto a to velmi všech těch mrtvých. ale je mi jich líto úplně stejně jako těch z letu Air Franc e nad Atlantikem. Ani více , ani méně. Prostě - škoda každého člověka.
12. 04. 2010 | 20:10

bigjirka napsal(a):

Tedy, jak byla udělána ta modernisace, to je taky záhada. Moderní skříňky žádné cívky neobsahují, jsou Solid State. Co teda vlastně na tom modernisovali? Btw., v původních sovětských byla malá kuriosita - drátový magnetofon. (Pro akustiku, nejsem si jist, na co psalo to ostatní. Na L39 byl SARRP, který psal na film.)
12. 04. 2010 | 20:11

Béda napsal(a):

"Katyňský masakr byl aktem genocidy, chystal se říct Kaczyński v projevu"

http://zahranicni.ihned.cz/...

Jak se zdá, Rusům by v očích Kaczyňského a spol. nepomohlo ani kdyby si jak posypali hlavu popelem.

Že při osvobozování Polska od nacismu a perspektivně od totálního vyhlazení zemřelo cca 600.000 sovětských vojáků, je zdá se buřt. Že by bez Rusů pravděpodobně dnes žádné Polsko neexistovalo, rovněž tak.

Zajímavé, že se polská reprezentace nevymezuje kupř. vůči Německu.
12. 04. 2010 | 20:15

Ládik napsal(a):

V roce 85 jsem přistával v Rusku, v Minerálných Vodách, vnitrostátní linkou z Moskvy. Cestou jsme v IL86 abslovovali průlet bouří, chvíli pod stropem letadla, chvíli na zemi, skoro všichni blili a běželi dozadu k hajzlíkům a umývadlům, kde bylo vše plné a ucpané.
Zkvašené zvratky smrděly už na Domodědovu, kde jsme byli 3 hodiny pod zámkem v malé místnosti (Inturist, zájezd na avkaz). Neměl jsem dobrý pocit už při nastupování... Přistání bylo téměř střemhlav, asi frontový letec - nestačil jsem polykat. V letadle byla k pití jen voda, začala právě perestrojka.
Rusům bych nevěřil ani pozdravení.
12. 04. 2010 | 20:16

kormoran napsal(a):

Mozna se pletu, ale argument, ze piloti spatne komunikovali rusky bych zavrhnul , letecky "slang" neni tak slozity ,to by musely pilotovat cvicene opice, nebo pokud jim vez zrovna vypravela o receptu na "borsc".
12. 04. 2010 | 20:20

bigjirka napsal(a):

Také si nemyslím, že by to Rusku něco přineslo a přistání asi nebylo svobodnou vůlí pilota. Co se týče simulace, je to simulace, čili stejná spekulace, jak všechno ostatní.
Nemyslím, že by mohlo dojít k jiným závěrům, než že se jednalo o projev krajní nezodpovědnosti při rozhodnutí.
12. 04. 2010 | 20:20

bigjirka napsal(a):

Katyňská vražda totiž skutečně byla aktem systematické genocidy. Co by se stalo, nebýt SSSR? Nikdo by Polsko nenapadl z východu. Sovětští vojáci nepadli při osvobozování Polska, ale při dobývání Německa. To je dost velký rozdíl. Praha taky musela počkat, až přijedou z Berlína.
12. 04. 2010 | 20:24

Béda napsal(a):

Na TV právě hovoří Pernes:

Prý odtajnění vyšetřovací zprávy ze Smolenska lze očekávat nejdříve za 30 let = běžná praxe.
12. 04. 2010 | 20:25

Béda napsal(a):

bigijirka,

Kdyby Poláci přistoupili na bezpečnostní pakt navržený Stalinem (s Francií a SSSR) nebylo by nikdy došlo k 2.SV. Poláci ovšem usilovali o územní participaci na aktivitách Německa - v ČSR i v SSSR. S Německem potajmu jednali o společném postupu vůči SSSR.

K bezpečnostnímu paktu nedošlo, naopak Francie a VB ve snaze směřovat německé ambice na východ umožnily politikou appeasementu uzavření Mnichovského diktátu a posléze vypuknutí 2.SV. Pakt Molotov-Ribbentrop a události, které následovaly byly přímým důsledkem této politiky
12. 04. 2010 | 20:30

Targus napsal(a):

To bigjirka:

Letadélky, které jste spoluvyráběl, jsem nikdy neletěl, ale párkrát jsem měl možnost využít vojenský vrtulník. Nemělo to chybu. Myslím, že ovládat jakýkoli stroj, který se nějak hýbá, je záležitostí endorfinů. Člověk, který tomu propadne, je pro dosažení tohoto cíle ochoten udělat téměř cokoli.
12. 04. 2010 | 20:31

Targus napsal(a):

To Béda:

Jen si maličko přisolím, Hitler zlikvidoval za první rok okupace PŮL DRUHÉHO MILIÓNU Poláků z míst, která se měla uvolnit pro německé přistěhovalce. Samozřejmě, že cílem byla vzdělanostní elita.
Tedy stejný postup jako Stalin, jen v poněkud větším měřítku.
Tím nechci říci, že 20.000 popravených vojáků je málo, jen maličko srovnávám.
12. 04. 2010 | 20:36

Ikena napsal(a):

Dovoluji si vlozit odkaz na posadku
kpt. pil. Arkadiusze Protasiuka

http://www.rmf24.pl/foto/zd...

Skoda tech mladych zivotu...
12. 04. 2010 | 20:51

bigjirka napsal(a):

Mládí posádky vysvětluje, proč neuměla rusky.
12. 04. 2010 | 20:57

vlk napsal(a):

Jíro
tak jako já nebudu vandrovat do toho, co ty píšeš o navádění, radiomajácích, výškoměrecha podobně, bylo by užitečné, kdyby ty jsi nevandroval do historie.
Protože tohle:
Katyňská vražda totiž skutečně byla aktem systematické genocidy. Co by se stalo, nebýt SSSR? Nikdo by Polsko nenapadl z východu. Sovětští vojáci nepadli při osvobozování Polska, ale při dobývání Německa. To je dost velký rozdíl. Praha taky musela počkat, až přijedou z Berlína.
12.04.2010 20:24:34

je dokonalý nonsens.
Co by s e stalo nebýt SSSR. Máš pravdu - nikdo by nebyl napadnul Polsko z východu. to je ovšem pravda ediná. Být v Rusku jakýkoli jiný režim, tak operace barbarossa skončila nějpozději na vánoce 41 a to na Hitlerem stanovené koncové čáře Archangelsk -Astrachaň. Jo a máš vlastěn ještě další pravdu Sovětští vojáci by nikd y nebyli padli při osvoboování Polska. Při jeho osvobozvání by totiž nebyli padli žádní zahraniční vojáci. protože by žádné Polsko dnes nebylo. Maximálně General gouvernament.

A Praha, tak ta by se také nikd y nebyla dočkala. Kdyby nebyl SSSR.

A troufnu si ještě jenu zásadně kacířskou myšlenku - totiž , že kdyby Stalin nebyl zabral východní Polsko, bylo by s e nejspíš stalo také přesně to, co jsem popsal výše. Kdysi jsem měl napsaný velký blog pro Aktuálně na toto téma.K výročí paktu Stalin -Hitler. Kde jsem toto dokazoval. Nicméně blog vzal čert. Stejskal nicky jako blogery netrpí.
Za svou teorií si ovšem stojím.
Ale jak říkám - drž s e svého a historii nech na pokoji.
12. 04. 2010 | 21:04

vlk napsal(a):

Mládí posádky vysvětluje nejen to, že neuměla rusky. Ale také to, že se pokoušela opakovaně přistát...On totiž kapitán letadla s hodností nadporučíka měl jediný právo rozhodnout. Nicméně , to právo bylo nejspíš zredukováno na právo souhlasu. S přistáním.
12. 04. 2010 | 21:07

JC napsal(a):

Stalo se prostě to, co se občas v letecké dopravě stane.
Někdo si asi myslel, že vládní speciály jsou k haváriím "imunní"/ velká část politické a vojenské elity v jednom letadle.
Zatím nebyla prokázána technická závada, takže odpovědnost je na pilotovi, protože za kniplem seděl on. Možn si jiné politické elity napříště rozmyslí "kecat do řízení" a možná si vládní jiní vládní piloti uvědomí, že nechat si "kecat do řízení" nestojí ani za riziko ohrožení života vlastního ani ostatních.
Jinak upřímnou soustrast a čest jejich památce.
12. 04. 2010 | 21:14

Jan Holý napsal(a):

Tolik nesmyslů jsem už dlouho nečetl a hloupých náznaků o nějakém ruském spoluzavinění. Tak např. že si spletli stopy s metry. Naprostý nesmysl, protože málo stop (= míň než koruny stromů)je totéž jako málo metrů). Ten polský pilot na to prostě neviděl a tak přistát ne(s)měl, kdyby mu přikazovali cokoliv. Dále že je to vojenské letiště nevybavené pro civilní provoz - další nesmysl: letadlo musí přistát na každém letišti. TU154M má ALS (automatic Landing System) a může přistát dokonce bez zásahu pilota! Naprosto hloupí a neinformovaní pisálci roztrušují výplody svých chorých mozků...
12. 04. 2010 | 21:14

Elena napsal(a):

tým to verejne žiadam, všetkých prítomných , blogerov, diskuterov verejne sa ospravedlniť za neopodstatnene podozrenie a osočovanie Russka a občanov Russkéj federacie,

žiadam Stejskala, Hvíždala, Hofmann, bigjirku, ostatných osočovaťeľov od sobotňajšeho rana aspoň vduchu povedať raz v živite sa zachovať ako ľudia a povedať na hlas, že za neprofessionalitu, za nešťasnú udalost Russko a Russký národ nenesie zodpovednosť jedinne suciti a hlboko zarmuťi spolu s Polským národom!
12. 04. 2010 | 21:15

kormoran napsal(a):

..Elena , rozkrok vam pachne , ale borsc varite dobrej)
12. 04. 2010 | 21:21

martys napsal(a):

už kdysi házeli na Rusy srážku letadel nad Švýcarskem....odskákalo to tenkrát asi 100 dětí...a nakonec se ukázalo že ten Švýcar byl na hajzlu a na všechny předpisy sr. tedy kašlal!!
12. 04. 2010 | 21:28

Diana C-L napsal(a):

Technickým parametrům, které uvádí bigjirka rozumím pramálo+ nezbývá mi, než se spolehnout na informace co nejblíže od pramene, tudíž sleduji celý den gazeta.ru a fakt.pl; zde kromě jiného šéf ruského let.provozu uvádí, že letiště ve Smolensku je vojenské, II.kat.,neřídí se režimem pro civilní letadla, dispečeři mohou hovořit v rodném jazyce, mohou doporučova, nikoliv zakazovat. Konečné rozhodnutí je na kapitánovi. Kolem 20. hod. už zde je přepis prvním fragmentů z black boxu, kdy kapitán letadla a dispečer komunikují rusky.....doslova...1. hlas / polský kapitán-bezvadná ruština s lehce znatelným akcentem, 2. hlas/dispečer....
V komunikaci není nejmenšího náznaku po znepokojení....
Rovněž kolegové a nadřízení polského kapitána P. potvrdili, že jeho ruština byla téměř dokonalá, letiště ve Smolensku znal a dokonce tam letěl ve středu s D. Tuskem. D.
12. 04. 2010 | 21:29

Diana C-L napsal(a):

12. 04. 2010 | 21:33

bigjirka napsal(a):

Díky, Diano.
Holý, Holý. Za ty bláboly byste zasloužil na holou. TU154 a ALS... Přistání bez vybaveného letiště? Nečtete moc scifi?
12. 04. 2010 | 21:36

Mara napsal(a):

Podle ruskych expertu to byl zkratka "VIP passenger syndrome" - dodnes jsem netusila, ze na to existuje termin:-)

Jinak, skvely napad (blog), pane Stejskale, diky pane BJ.
12. 04. 2010 | 21:37

bigjirka napsal(a):

Zdravím, Maro
12. 04. 2010 | 21:40

bigjirka napsal(a):

vlku, who the fuck do you think you are? Proč si myslíš, že mi můžeš říkat, o čem mám nebo nemám psát? Proč si myslíš, že tvůj názor je relevantnější než jiný? Leninovi to dělala progresivní paralýza, co to dělá tobě?
12. 04. 2010 | 21:46

Michal Macek napsal(a):

snad se nekoho nedotknu ale napadla me nova verze vtipu:

otec prijde domu z prace a place,manzelka se pta:

"co se stalo?"
"pred chvili spadlo vladni letadlo a zahynuli klaus,paroubek,topolanek,kalousek,rath,langer a cunek"
"a kvuli tomu brecis?"
"kdyz ono tam bylo jeste par volnych mist!"
12. 04. 2010 | 21:50

Mara napsal(a):

JUan Holy

Polska strana (Artur Gorski) zase pro zmenu tvrdi, ze si Rusove tu mlhu vymysleli a trikrat odmitli povolit pristani...pamatka byla uctena jiz jednou s Putinem vcele a pry nechteli, aby se opet delaly vlny.

http://www.telegraph.co.uk/...
12. 04. 2010 | 21:50

Mara napsal(a):

Jeje, odpustte DOne :-)

melo byt Jan Holy
12. 04. 2010 | 21:51

Holubář napsal(a):

Ládik:
Tak to bacha! Ruští piloti létat setsakramentsky umějí, mám s nimi neuvěřitelné zážitky. Nejlepší byli ti, kteří řekli : Ja ljótčik pěrvovo klása, ja vajevál v afganistáně. Asi se to naučili, když tam bombardovali ty vesnice, ne každý to přežil.

Pravda, na pohodlí cestujících moc nedbají, jiný kraj i mrav, ale létat - to tedy dovedou!
12. 04. 2010 | 21:54

Béda napsal(a):

Diana C-L.,

jestliže pilot letiště znal a již tam letěl, jistě věděl jak obtížné by mohlo být za stávajících podmínek (viditelnost 400 m - mlha) přistání. Pakliže se přes doporučení věže rozhodnul zde ukončit let, (vojenský pilot, který to letiště znal mnohem lépe si něco podobného nedovolil) pak muselo jít buďto o sebevraha, anebo člověka z nějakého důvodu jednajícího nesvéprávně.

Myslím, že druhého takového pilota byste těžko nalezla.
12. 04. 2010 | 21:55

zdenekbrom napsal(a):

vlk:

Mohl bych vědět, proč že se to jako bigjirka nemá vyjadřovat k historii?
12. 04. 2010 | 21:57

Béda napsal(a):

Mara,

to je možné. Zřejmě se pletou místní, dopisovatel Jiří Just (viz jeho blog) i ř¨ídící středisko v Bělorusku.
12. 04. 2010 | 21:59

Karel Mueller napsal(a):

Pane Holubář,

jste zkušený profesionál, technickou stránku rozebral bigjirka, poslední slovo by jste měl mít Vy.

Tak co o tom soudíte?
12. 04. 2010 | 21:59

Líný černý pes napsal(a):

to bigjirka :
Dík za článek, mám pár poznámek. Ale, vzhledem ke snížené kvalitě diskuse, to s tebou proberu po telefonu.
12. 04. 2010 | 22:01

bigjirka napsal(a):

Holubáři, alkohol zjemňuje pilotáž. Do odmrazování na Mig21 se dával výhradně čistý líh, aby se vojska neotrávila.
Můj kamarád si přinesl nezapomenutelný zážitek. Potřeboval brýle. Očař na základně usoudil, že potřebují zaostřit, sestřička přinesla skleněnou mísu spirta se sběračkou... O brýlích říkal: ještě je mám schovaný..

Že si Rusové vymysleli mlhu? No to bude asi trošku přehnaný...
12. 04. 2010 | 22:04

Mara napsal(a):

Holubar

Nas chlapik zase pristal s cinokem v Afghanistanu pote, co byl strelen mezi oci !!! Syn je stale jeste v opojeni z toho, ze ho videl nekolik dni pote na vlastni oci v RAF kantyne!

http://news.sky.com/skynews...
12. 04. 2010 | 22:05

bigjirka napsal(a):

LČP, jsem rád, že Tě zas jednou vidím. Diskuse je docela dobrá, holt se někde letos urodila oligofrenie, ale s tím nic neuděláš :-/
12. 04. 2010 | 22:06

Ivan Hochmann napsal(a):

Vlku,

Kdyby byly v prdeli ryby,
nemusely by být rybníky !

Rumcajsi a Pepo vy jste opravdu asi pravdě nejblíže:
"Letiště Severnyj řídila tlupa ožralých Elen,
v kamizolkách barvy Khaki-zelen.
Výšku a navádění hlásili ve verstvách a přepočítávali na sčotech.

Já k tomu dodám,že hlavní Elena byla možná panchartem po jednom z katyňských vrahů a koště bylo jedno z jejích argumentů.

Když si pan Stejskal pokoj nedá tak já už vůbec ne.

Jiří nerozjížděj to.Už tak to stojí za hovno.

Ivan.
12. 04. 2010 | 22:09

Jirka H napsal(a):

bigjirka: Přidám se ke chvále Albatrosu L-39. Měl tu skvělou možnost na něm několik let lítat (nalétal jsem na něm asi 200 hodin). Potvrdilo se "krásné letadlo, krásně létá". I když L-39Z s kanonem už nebylo ono. Stejná chvála patří i "ešusu" L-29 Delfín, na něm mám asi 150 hodin. Ale to už je spíše pro pamětníky... už je to dáááávno :o)
12. 04. 2010 | 22:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Báda,Mara,Elena -
do prdele zelená.

Dobrou noc. Ivan.
12. 04. 2010 | 22:13

Mara napsal(a):

Beda

:-) (dala bych tam tech smajliku vic, jen kdyby nehoda i debata nebyly tak tragicke - ani ne tato, ale ta puvodni pod LS)
Ale nadeje umira posledni. Aespon se jeste nikdo nechytil toho vaseho mujahedina!

Zdravim.
12. 04. 2010 | 22:15

Mara napsal(a):

Beda

No vida, IH se o dosazeni predvcerejsi urovne precijen postara.
12. 04. 2010 | 22:17

Holubář napsal(a):

Karel Mueller:
Díky za pochvalu, ale profesionál na létání nejsem. Jen mám něco zkušeností v jednání s papaláši, jejichž ego naroste do nebývalých rozměrů.
V letadle hlavně při delších privátních letech (což ale nebyl tento případ) nastává poněkud zvláštní atmosféra uzavřené komunity. Pozemská realita se poněkud vzdálí.
Už jsem to tu napsal, nutně zůstávám jen na pozici spekulace. Řekl bych ale, a přicházející informace mě v tom utvrzují, že někdo významný na palubě (prezident, velitel letectva?) vyvinul na pilota tlak, aby přistál. Ten v sobě nenašel dost profesionality, aby odolal.
Možná se pilot chtěl i trochu předvést jaký je borec, kdo ví. V tomto směru mám podobný zážitek z Jemenu, kdy s námi náš pilot (a hodně zkušený) letěl podél jižního pobřeží z Adenu směremm na východ k Al Mukale s L410 pár mětrů nad hladinou asi 40 minut. Slabší povahy omdlévaly. Nikdo mu to nepřikázal, prostě se chtěl ukázat. Kdo zná L410 a ví, co to je za kačenu (byť spolehlivou), pochopí asi to riziko.

Takže závěr: jak už to bývá - sešlo se asi několik faktorů, z nichž žádný samostatně nebyl smrtelný, ale v součtu to vedlo k tragéii. Počasí, asi ne úplně kompatibilní technika (bigjirka), politická zápletka (myslím, že dobře ji popsal vlk), možná i napětí Poláci - Rusové (co Rusáci neumějí, to my zvládneme), nejvyšší šéfové v nebývalé sestavě na palubě, možná zmíněný tlak na pilota a jeho ambice.
Moc velká ega příliš mnoha lidí možná...
12. 04. 2010 | 22:22

Béda napsal(a):

Mara,

zdravím a současně se loučím. Jdu do hajan. Ráno je prý moudřejší večera.
12. 04. 2010 | 22:22

Elena napsal(a):

Mara,

neshadzuj na mňa zodpovednosť za to čím si,

tvoje riadky pekne ukazuju tvoju naturu

čitateľov nepodceňuj, nechaj na nich sa vyznať kto je kto a s itotou pišem, že česy dobre poznaju čím si
12. 04. 2010 | 22:23

Stařeček napsal(a):

Eleno, tak se mně zdá, že máte zatměno před očima (nemohl sem vůči Vám použít u nás běžný termín rudě). Když porovnáte množství příspěvků zastávajících se Ruska s příspěvky proti vám, vedou vaši zastánci. U nás je zde celkem svobodná debata a proto také různé názory. Proto se zastánci nemají proč omlouvat a odpůrci by to stejně neudělali. Stačí nezaujatě číst a přemýšlet.
12. 04. 2010 | 22:24

Nestor. napsal(a):

Jen bych dodal, že úmysl návštěvy polské delegace musel být projednán a schválen dlouho před uskutečněním. To znamená, že vše muselo být předem projednáno a zajištěno nejen po politické linii, ale stejně tak p tecnické, tedy, že letadlo bude přistávat tam a tam , za takových a takových podmínek. A kestliže, jak se výše uvádí, pilot před tímto letem již toto letiště navštívil několik dnů předem (nevím sice, za jakých povětrnosních podmínek), nic méně by se dalo předpokládat, že situaci na letišti znal (by měl znát) a měl by také podle toho reagovat. Že tak neučinil, je věc buďto jeho vlastního ega superpilota, nebo také možnosti,že i přes jeho odpor dosta "befel" přistát a tak také učinil. Jak přistál, je všem známo.
12. 04. 2010 | 22:25

Mara napsal(a):

Eleno,

uz me vazne prestavate bavit. Pokud jste nedokazala pochopit, ze kroutim nad nazorem Gorskeho hlavou, bezte radeji zpatky do supermarketu. Zkuste diazepam. Trezalka je take dobra.
12. 04. 2010 | 22:28

Karel Mueller napsal(a):

Pane Holubář,

dík za odpoveď, asi to tak lze uzavřít.
12. 04. 2010 | 22:29

Elena napsal(a):

Stareček,

iniciator a odborník blogu bigjirka, v sobotu v Stejskalom blohu, pozrite si to sam, neuveriteľním spôsobom pisal rozné špekulacie a jednoznačne shadzoval vinu za tragediu na Russko a Rusských občanov,

v tom istom duchu pôsobil v tom blogu aj Ivan Hofmann,
bolo tam takých dosť,

na ných sa vstahuje moja vyzva k ospravedlneniju sa za to že sa spravaju ako nezodpovedne decka
a ta mentalna retardacia , ktorá sa podla bigjirky nekde urodila tak tu treba hladat v takých ako je on sam
12. 04. 2010 | 22:29

bigjirka napsal(a):

Holubáři, tentokrát se asi výjimečně shodneme. Zřejmě došlo ke zhoršení počasí, takže ani intrika se stresovým plánováním není moc pravděpodobná
12. 04. 2010 | 22:32

Mara napsal(a):

Elena

Co kdybyste se jednou vyjimecne dopustila sebereflexe a omluvila se za sve sobotni urazky?

Ja osobne jsem se napriklad nikdy zadnych spekulaci nedopustila, protoze na to nemam ani informace ani zaludek. Zatimco vy se s klidem vyzvratite a pak zadate ostatni, aby po vas uklizeli. To je skutecne vrchol.

Na ruskou klavesnici uz si budu prepinat jen pro ty, ktere respektuji, takze chcete-li mi napsat slibeny stavnaty vzkaz v rustine, odpoved necekejte. Skoda krasneho jazyka.

Polehcujici okolnost by pro vas mohla byt, ze cestine poradne nerozumite a dulezite nuance vam unikaji.
12. 04. 2010 | 22:37

Rumcajs napsal(a):

Koukám, že Elena ještě nepřistála.
Asi má něco s podvozkem.

Že by ji nešel roztáhnout ?
12. 04. 2010 | 22:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Kam ruská noha šlápne ,
tisíc let tráva neporoste.

Teze je obzvláště dobře pochopitelná i rekognoskací postkomunistických manýr bolševických hňupů místní české provenience a následně dokumentovatelná přílivem "mozků" z východu.

Marně si lámete hlavu,
ruské "myšlení" stejně nepochopíte.

Opravdu Dobrou.Ivan.
12. 04. 2010 | 22:40

Elena napsal(a):

ano Mara, český jazy je krasný a nemam o nem dokonalé poznatky,
ale to že ty sa bavila v sobbotu zo stejskalom o mne len tak pri mojej pritomnosťi to mi neuniklo, nemam za čo sa ty ospravedlnovať, nikomu sukromne nepišem nemam zaujem s teboj si pisať nie si pre mňa dôležita
12. 04. 2010 | 22:41

Jarda napsal(a):

výlevy Eleny byly všechny úsměvné a diskuzi odlehčující,a to až na poslední příspěvek.zřejmě už"bola triezvá",ale mělo to svoji velkou pravdu.Nedej Bože,že by se našlo zavinění ruské strany!několikasetletá nevraživost(z polské strany pochopitelná)začínala otupovat hrany a zdá se,že největší slovanské národy k sobě začínají nacházet přátelštější cestu.Ta byla tímto opět na mnoho let opět "zarubaná".Nesnažme se vyvolávat duchy,prosím.To ovšem za předpokladu,že tam ta ruská vina(a chraň Bůh úmyslá)není.
12. 04. 2010 | 22:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Kam ruská noha šlápne ,
tisíc let tráva neporoste.

Teze je obzvláště dobře pochopitelná i rekognoskací postkomunistických manýr bolševických hňupů místní české provenience a následně dokumentovatelná přílivem "mozků" z východu.

Marně si lámete hlavu,
ruské "myšlení" stejně nepochopíte.

Opravdu Dobrou.Ivan.

Ještě jednou pro ty kteří se ještě nestačili naučit česky!
12. 04. 2010 | 22:44

Mara napsal(a):

ELeno
Opet nechapete. Mluvim zcela jasne o krase jazyka ruskeho.

Unikaji vam velmi dulezite souvislosti a casto cely smysl prispevku. To se stava, kdyz jedou emoce naplno a rozum nestiha.

"nesom pre teba dolezita"? O mne tady prece vubec nejde.
12. 04. 2010 | 22:48

bigjirka napsal(a):

Opakuju radu p. Stejskala: nevšímejte si Stalkera Jeleny. Diskuse se tím jen zasírá.
12. 04. 2010 | 22:48

Elena napsal(a):

ďakujem Jarda,

skutočne som sa snažila o nejaké take odľahčenie alebo nabadať čitaťelov na iný uhol pohladu na vec,

čo sa tyka alkoholu nekonzumujem, len na rodinne oslavy si trochu doprajem , o tom vie aj Stejskal , kedy mame tie rodinne oslavy,

zle vidim, mam okuliare, už mi nestačia musym si zaobstarať lepšie, naši všetci spali, nechcela som svetiť a nikdy nekontrolujem chyby po sebe odpalim to sa nestaram
12. 04. 2010 | 22:49

Mara napsal(a):

E.

Tak mi priste neslibujte rusky vzkaz z ruske klavesnice z prace. Ja byla tak natesena!!!

A ty urazky na adresu Cechu a stredoevropanu si prosim odpustte, moje malickost je zcela nepodstatna.
12. 04. 2010 | 22:51

Mara napsal(a):

Bigjirka

Svata pravda. Omlouvam se, neudrzela jsem se - mea culpa.
12. 04. 2010 | 22:53

Holubář napsal(a):

Asi platí:
Rasíju, mať,
umóm něpaňjať.
:-)
Ještě jednou díky bigjirkovi - bylo to zajímavé i/zejména pro člověka techniky neznalého.
Dobrou noc
12. 04. 2010 | 22:54

kormoran napsal(a):

Skoda ,ze se nekterym 'soudruhum' nepodarilo presmerovat diskusi az na obdobi 30-ti , lete valky , mohla byt psina!!!))))
12. 04. 2010 | 23:07

Jozef napsal(a):

Stanovisko skuseneho kapitana
/dnesna Pravda,pisane vcera/

"Realnu pricinu uz vysetrovacia komisia zrejme pozna.Bude definovana asi takto:"Nedodrzanie predpisov posadkou klesanim pod minimalnu bezpecnostnu vysku pri priblizovacom manevri na letisku, na ktorom bolo pocasie pod pozadovanymi minimami."
Pravda: Takze chyba pilota?
"Posadka pri pokuse o vizualny kontakt so ze mou podvedome potlacila nos lietadla dolu a zvysila uhol klesania.Je to velmi bezna chyba.Tazsie sa potvrdi iny faktor.Obidvaja piloti sa v malej vyske,par sekund pred pristavanim,mohli pozerat von z kabiny,hladajuc drahu a v podstate nikto neriadil.Je to casta chyba pilotov z menej sofistifikovanych organizacii."

"Tazko vsak povedat,ci bude v zaverecnej sprave hlavna pricina nehody - usilie posadky "splnit bojovu ulohu"
Pravda:Mate na mysli rozkaz pristat napriek hmle?
"Predpisy musia chranit posadku a zaroven jej zabranit,aby klesala pod urcitu vysku za zleho pocasia,spravidla 300 metrov.V kvalitnych civilnych spolocnostiach je to zakaz,ktory nemoze prelomit naozaj nikto.Nie je vylucene,ze priamo v nahravke zaznamnika sa takyto pokyn na pristatie v hmle zachoval"
Pravda:Teda rozkaz nadriadenych?
"Ano,ale nemusel byt vysloveny priamo,iba naznakom.Napriklad,ze pana prezidenta by potesilo...Takyto pokyn mohol byt vydany este pred odletom.Cast kapitanov ma tendenciu splnit ulohu aj bez explicitneho pokynu alebo rozkazu...
Pravda: Je pre pilota zlozite odmietnut rozkaz?
"Je to velky tlak na pilotov aj ked je to ich profesionalna povinnost.Sam som sa v armade ocitol v podobnych situaciach.Dokazal som odmietnut pristatie i odlet.Je to vsak neuveritelne tazke a clovek si komplikuje zivot...Tymto vsak neobhajujem rozhodnutie posadky.Bolo ich povinnostou odmietnut nebezpecne manevre aj za cenu osobnych a profesionalnych komplikacii.
V spolocnosti vsak prevlada tendencia obvinovat az toho uplne na konci - kapitana.Skutocni vinnici vacsiny leteckych katastrof su spravidla neodhaleni."
/Peter Svec,pilot Boeingu 737,byvaly armadny pilot,sef sekcie vzdelavania na ministerstve obrany,byvaly sefpilot Sky Europe/.
12. 04. 2010 | 23:24

Targus napsal(a):

Potvrzuji zkušenost pana Holubáře. Měl jsem tu čest také přemísťovat papaláše, naštěstí jen v zájezdovém autobuse. Jelikož většina z nich měla ŘP skupiny B, místo jedné pecky měli na ramenou hvězdy a byli o něco starší, než já, byli absolutně všichni do jednoho přesvědčeni, že by zvládali řízení autobusu daleko lépe, rychleji a bezpečněji, než já. Pochopitelně také rozuměli lépe údržbě, opravám, pneumatikám, jakož i všemu ostatnímu, co se týkalo jakéhokoli samohybu se spalovacím motorem. Po dvakráte mne dokonce dopálili takovým způsobem, že jsem zastavil a řekl dotyčnému radílkovi a poučovateli, ať se ujme sám volantu a předvede své umění. První nenašel odvahu projet centrem Plzně ve špičce, druhý po pěti metrech couvání utrhl nárazník.
Bohužel v letadle nic takového nelze a je to velká škoda. Zcela zřejmě by nemuselo k takové havárii dojít.

Se sovětskými piloty mám velice obdobné zkušenosti. Zejména s JAKem-40 lítali jak prasata. Člověk chvílemi přemýšlel, jestli nesedí v letounu, kde probíhá vyučování vyšší akrobacie.
12. 04. 2010 | 23:32

Holubář napsal(a):

Targus:
JAK 40 - to byl ten malý dvoumotorový tryskáč, co se do něj nastupovalo zezadu pod ocasem? Pokud ano, letěl jsem s ním ze Samary na Šeremetěvo a pilot přistával na začátku bouřky. Pikoval dolů jak štuka na Minské nádraží, ale bravurně...
Výkruty si odpustil, ale chvílemi se zdálo, že na ně má nakročeno
:-)
Ježíš, to je hodin!
12. 04. 2010 | 23:39

Vico napsal(a):

Z diskuze, která tu probíhá už několik desítek hodin, lze shrnout :

Elena není stalker a Stejskal zřejmě nenajde legální důvod dle Kodexu ji smáznout.

Luba se definitivně pasoval do klubu vyvolených. Respekt! A velký.
12. 04. 2010 | 23:41

Jozef napsal(a):

Zodpovedne vyjadrenie k pravidlam cestovania najvyssich velitelov/resp. o polskej vojenskej cti/

"Podla polskeho velvyslanca A.Krawczyka ma
polska armada vlastne procedury,ze by nemalo byt tolko vojakov v jednom lietadle,pretoze islo o cele velitelstvo polskej armady.Rozumie vsak,preco vsetci boli v lietadle do Katyne."Najma pre dostojnikov a generalitu to bola vec cti...Mozno islo o porusenie zasad,ale ako Poliak tomu rozumiem".Povedal pre STV
13. 04. 2010 | 00:02

Jan Vaculík napsal(a):

Jirko, díky!
Zajímavé čtení - v blogu i v diskusi.

Jenom na okraj: v bývalé SSSR jsem se nalétal dost a i přes dobrodružnější charakter (všeho!) musím říci, že piloti budili důvěru. I když v AN-24 člověka občas rozbolely uši, ale to byla jen drobná piha na kráse.
13. 04. 2010 | 00:03

Terry napsal(a):

Proč se polský pilot opakovaně dopouštěl nestandardního postupu?

Třeba proto, že nechtěl mít podobné problémy s prezidentem Kaczyńskim, jako jeho předchůdce v roce 2008 (Fatální přistání pilota: Ostrá hádka s prezidentem - http://www.blesk.cz/clanek/...):

Možná přímo prezident Lech Kaczyński naléhal na pilota, ať přistane. "Je pravděpodobné, že pilot neuposlechl pokyn letiště na příkaz někoho z posádky letadla. Vždyť tam krom prezidentského páru byli přítomní vrcholní představitelé armády. Řízení letů ve vzdálenosti 1,5 km zjistilo, že posádka zvýšila rychlost klesání. Řídící letů dal posádce pokyn, aby přešla do vodorovného letu. Přesto posádka pokračovala v klesání," prohlásil ruský generál Alexandr Aljošin.

„Před dvěma lety letěl prezident s delegací do Gruzie a kvůli bezpečnosti zvolil pilot delší cestu mimo území Ázerbájdžánu. A ačkoliv prezident Kaczyński přikázal letět původní trasou bez ohledu na nebezpečí, pilot se mu vzepřel, došlo k ostré výměně názorů a zvolil sice delší, ale bezpečnější variantu letu. Kaczyński ho pak ostře kritizoval, že neuposlechl jeho příkaz jakožto vrchního velitele vojsk. Nakonec ale pilot dostal státní vyznamenání za to, že ochránil bezpečnost polských státníků,“ prohlásil expert na stanici ČR 1.
(konec citace)

Pilot byl sice vyznamenám, ale údajně na nátlak prezidenta Kaczyńského z vládní letky vyhozen.

Bohužel - už se nikdy nedozvíme, co přesně se na palubě vládního speciálu dělo. Ale vše nasvědčuje tomu, že skutečně piloti "poslechli" rozkaz prezidenta (napoleonský komplex?) nebo některého z armádních velitelů.
Pak by byl viníkem katastrofy
někdo z "polské elity".

Mj. jen pro ilustraci, co vše se "může stát" připomínám epizodu se střelbou na palubě našeho vládního speciálu za ministra obrany Antonína Baudyše při letu do Švédska:

K nejvážnějším patřila nehoda z června 1994, kdy člen ochranky ministra Antonína Baudyše při letu do Švédska prostřelil pistolí podlahu letounu Tu-154 a zasáhl nádrž. Benzin tehdy zaplavil zavazadlový prostor a havárii na letišti likvidovaly dva hasičské sbory.
(http://bleskove.centrum.cz/...)
13. 04. 2010 | 07:38

Zdeněk Brom napsal(a):

Tarqus:

Při čtení Vašeho příspěvku mne napadla jedna věc. Co když právě tohle se stalo.

Třikrát se nepodařilo přistání a pilot chce letět pryč. V tu chvíli ho od řízení vyhodí někdo "zkušený" a nadřízený se slovy: "Uhni, nemohlo. Já ti to ukážu."

Zpráva z vyšetřování uvádí, že posádka náhle přestala komunikovat a udávat data. Proč?

Omlouvám se za spekulativní vstup.
13. 04. 2010 | 07:39

Admirál napsal(a):

Dnes je na Blistech "k věci" zajímavý článek od K. Dolejšího:

"Pilot polského Tupoleva provedl jediný přistávací manévr"

Tak jak to sakra je. Opakoval přistávací manévr 4x, nebo jen jednou? kde je pravda?

Novináři, snažte se!
13. 04. 2010 | 07:49

skeptický napsal(a):

Němcům se údajně kdysi stalo,že letka štuk,která nacvičovala střemhlavý útok spovažovala přízemní mlhu za mraky.

Taky se tomu říká bílá tma.Fuj,dejte pokoj.
13. 04. 2010 | 08:03

Pepa Řepa napsal(a):

Nemá valný smysl smáznout Jelenu Vasiljevnu.
Ruská matrjožka je nezničitelná, má několik vrstev, vyloupne se další.

Russssové mají mocné spojence.
Mráz a mlhu. Mráz zničil Napoleona i Pauluse, mlha bohužel Poláky.
Jen na chviličku se mlha zvedne a odhalí tradiční ruský bordel.
A pak zase, mha přede mnou-mha za mnou.

Stejně jako Jelena jsem se dostal akorát do Ermitáže. Naštěstí.
Poučení?
Rusku a Libni, těm se raději vyhni.
13. 04. 2010 | 08:14

Diana C-L napsal(a):

Admirál:
....v polském i ruském tisku je od včerejška simulace letu a přistání:
http://wyborcza.pl/1,75478,...
http://www.fakt.pl/Oto-taje...
cca 1,5 km od letiště pilot sestoupil tak, aby mohl obhlédnout terén / to jsou ty tři okruhy, které byly původně vydávány za pokusy o přistání/, ve výšce cca 20 m ve vzdál. 1 km od letiště zavadil o anténní stožár na věži a od té doby začaly od letadla odpadávat kusy. Přesto podle vyjádření šéfa let.provozu a bývalého voj. pilota musel být pilot doslova"mistrem", poněvadž se letoun nerozlomil ve vzduchu....
Navíc ruská Gazeta uvádí, že se jednalo o jednoho z nejlepších polských elitních vojenských pilotů, který ovládal zcela plynule ruský jazyk / ostatně i veškeré instrukce a pokyny k letounu jsou v ruštině /.
13. 04. 2010 | 08:28

Diana C-L napsal(a):

Ještě k předchozímu.....kdyby údajně letoun byl o pouhých 10-15 m výše, ke katastrofě by nedošlo...D.
13. 04. 2010 | 08:31

Diana C-L napsal(a):

Czy fachowcy mogli się pomylić?!

– Piloci musieli być świetnymi fachowcami – podkreśla Aleksiej Korocznin, były pilot myśliwców i główny energetyk lotniska Siewiernyj w Smoleńsku. – Obniżali maszynę płynnie, z dokładnością jubilera. Zabrakło im tylko wysokości. Gdyby lecieli 10-15 metrów wyżej, lądowanie byłoby udane. O ich kunszcie świadczy także to, że maszyna nie runęła od razu, nie rozpadła się natychmiast i nie wybuchła, ale pękała jakby po kawałku.
13. 04. 2010 | 08:35

vlk napsal(a):

Jíro +Zdeněk Brom
důvod jsme popsal. Nicméně vidím, ež ne dostatečně - nechť s ekaždý drží toho, k čemu má relevantně co říci a vynechá to, co je snůška dojmologie a propagandy. To nás nikam neposune.

Ivan Hochmann
Ivane občas máš daleko jasnější chvilky.

Rumcajs
ohledně elen jsi t trafil , řekl bych, dokonale. Chyba zdá s e je uvidentně tam, dk e píšeš. Jinak by měla úplně jiné starosti.
13. 04. 2010 | 08:36

Jozef napsal(a):

Pepa Repa

Boze,to trvalo.Kym ste sa poucili.
Vyveste si to na vsetky steny!Na strop a na podlahu.
Inac to poznanie uz zajtra strati zmysel.
A poslite niekam nejake telegramy.Dobry objav treba sirit.
13. 04. 2010 | 08:40

Terry napsal(a):

Podle jiného článku měl polský letoun ve vzdálenosti cca 1,2 km od ranveje výšku 6 m nad zemí (proto taky zachytil o věž a stromy), i když měl mít v této vzdálenosti od ranveje "standardně" výšku cca 60 m nad zemí.

Je-li přistávací rychlost TU-154 cca 340 km/h, je to cca 94 m/s, takže vzálenost 1,2 km uletí za cca 13 s, čili za 13 sekund měl letoun dosednout na ranvej.

Z tohoto pohledu mě (v článku Další verze neštěstí u Smolenska: pilot špatně nastavil výškoměry letadla; http://zpravy.idnes.cz/dals...) nesedí úvahy se špatným nastavením (nadmořské) výšky 400 m - kdyby se měl pilot řídit podle těchto údajů, tak buď měl být v oněch (údajně) standardních 60 m vysoko nebo už dávno pod zemí (podle toho, jestli měl mít výšku nad povrchem nebo výšku nadmořskou).

Možná by se k tomu pan bigjirka mohl vyjádřit a případně mě opravit.
13. 04. 2010 | 08:42

Elena napsal(a):

Hrdina dňa. Kapitán Sully

pristál na rieke Hudson
NEW YORK. Kapitán Chesley "Sully" Sullenberger nemal v 920-metrovej výške inú možnosť, iba pomaly nasmerovať svoje lietadlo so 150 pasažiermi a piatimi členmi posádky do studených vôd rieky Hudson neďaleko newyorského ostrova Manhattan. Krátko po štarte z letiska La Guardia totiž narazil do kŕdľa vtákov, informovala dnes agentúra Reuters.


To sú naozajsné Hrdinovia,
tunajšie kecalky:

Pera Repa, Ivan Hofmann, Rumcajs, bigjirka, and Mara,
sú pre mňa SPAM
13. 04. 2010 | 08:58

Béda napsal(a):

Diana C-L,

Vsaďte se, že společný vyšetřovací tým složený z ruských a polských specialistů neuvolní kvůli utajení a politické citlivosti přepis hovoru na palubě letadla.

P.Pernes v TV uvedl, že běžná praxe v takovýchto případech je 30 - leté utajení.

P.S.: Poučením z tohoto případu by mělo být, že na palubě letounu je velícím vrchní pilot, že pokyny řídící věže a bezpečnostní standardy se musejí dodržovat, že koncentrace politického vedení na jednom místě a hazard s jejich životy je krajně nebezpečný a že národy by měly hledat co je spojuje a nikoliv co je rozděluje. Veškeré vztahy by přitom měly být na základě reciprocity, vyváženosti a vzájemné (NIKOLIV JEDNOSTRANNÉ) výhodnosti.
13. 04. 2010 | 09:04

Ivan Hochmann napsal(a):

Ano Vlčku mám jasnější chvilky.
Jenže temtokrát mám spíše Jasno.

Měl jsi poslouchat předvolební šot a Petrem Cibulkou.
"Kde je těch 200.000 rozvracečů KGB a jejich parchantů,kteří neodjeli s okupační armádou?
Zůstali tady ,aby dokázali že si vládnout sami neumíme.Proto ta kriminalita,pošukové na všech místech státní správy,bordel kam se podíváš."

To jsou jeho slova a nejsem si jist, zdali se všemi souhlasím.

Jedno však vím zcela jasně.
Kde se tady berou všechny ty Eleny a podobní paskřivci?

Příklad máš na blozích.Už se to nedá číst,natož diskutovat.

A k tématu:nebuďte naivní a hlavně nespekulujte.Děláte si sami sobě díry do hlav.Skutečné příčiny této tragické události vám všem i mě zůstanou navždy utajeny.

Takže se měj Parde.Ivan.
13. 04. 2010 | 09:06

Jozef napsal(a):

Beda
Tiez to tak vidim.A vzajomne vyhodne je dnes jedine:"Aby vsetci jedno boli".Lebo vsetci sme zavisli na najslabsom clanku retaze.
Nasledovat by mala jedna celosvetova mena ap.Dufam, tak nejak.
13. 04. 2010 | 09:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Rusku a Libni,
raději se vyhni!

Dík.Ivan.
13. 04. 2010 | 09:11

SuP napsal(a):

Pane Stejskale,
byl to dobrej nápad vyzvat bigjirku, a dát mu příležitost odborně zaperlit.

Bigjirko -
díky že ses toho ujal a napsal to "od fochu" a zajímavě.
13. 04. 2010 | 09:13

Diana C-L napsal(a):

Béda....sdílím Vaše obavy; včera vydala generální prokuratura Ruska okamžitě prohlášení, že po předběžném zkoumání black-box NEBYL na pilota vyvíjen nátlak....Генпрокурор Польши: на пилота разбившегося Ту-154 давление не оказывалось...http://www.gazeta.ru/news/l...é, co bylo uvolněno, byl přepis prvních tří fragmentů komunikace mezi kapitánem letu a dispečerem, který vcelku o ničem zvláštním nevypovídá; pouze stvrzuje, že kapitán vládne velmi dobrou ruštinou....pak ovšem nerozumím tomu, že ten stejný dispečer do tisku tvrdí, že posádka měla problémy s ruštinou.../ přitom všichni kolegové i nadřízení polského kapitána mluví opačně....D.
13. 04. 2010 | 09:14

mys_spokojena napsal(a):

Bigjirko,

díky za blog!Jsem vděčná, že konečně nějaký letecký odborník srozumitelně a pro laiky pochopitelně vysvětlil poměrně složitou leteckou problematiku. Máte pedagogické vlohy, dobře, že jich pan editor využil. Díky za to, že jste věnoval čas našemu poučení a přivzdělání.
13. 04. 2010 | 09:14

Béda napsal(a):

Diana C-L,

jestliže na (vojenského) pilota nebyl po vzoru gruzínského letu vyvíjen vrchním velním nátlak, pilot před několika dny přivezl do Smolenska premiéra Tuska (čili musel vědět do čeho jde) a přesto se rozhodnul s letadlem, které nemělo kompatibilní naváděcí systém s letištěm přistát navzdory mlze a viditelnosti 400 m a výzvy věže aby přistál jinde na letišti 2. kategorie, pak bych řekl, že se musel naprosto pomátnout.
13. 04. 2010 | 09:23

Diana C-L napsal(a):

Béda....moje téze je, že na pilota BYL vyvíjen neskutečný nátlak...už s ohledem na skutečnost, jak polský prezident usilovně a příliš dlouho bojoval za své osobní vystoupení v Katyni....od včerejška je zajímavý článek v Die Welt....http://www.welt.de/politik/...
Hledání hříšníka ze Smolenska.....
13. 04. 2010 | 09:31

Luba napsal(a):

Přátelé,
možná vás bude zajímat tohle:

Etnická teorie leteckých netěstí.

"Ráno 5. října 1997 se kapitán letu 801 společnosti Korean Air probudil už v šest.
Jeho rodina později vypověděla, že si šel na hodinu zacvičit do tělocvičny, pak se vrátil domů a jal se studovat plán večerního letu na Guam.
Poté si na chvíli zdříml a poobědval.

V 15:00 odjel do Soulu,, vyrazil už dřív, řekla jeho žena, aby pokračoval v přípravě na let na mezinárodním letišti Kimpo.
Do Korean Air přišel před čtyřmi lety, poté, co opustil korejské vojenské letectvo.

Měl 8.900 nalétaných hodin, včetně 3.200 v jumbo jetech.
O pár měsíců dříve mu jeho společnost udělila cenu za bezpečnost, když během jednoho z letů úspěšně zvládl poruchu motoru v nízké nadmořské výšce.

Bylo mu 42, těšil se skvělému zdraví, kromě začínajícího zánětu průdušek, který mu lékaři diagnostikovali deset dní před tím.

V 19:00 se kapitán sešel s druhým pilotem a letovým technikem a vyzvedl si letovou dokumentaci.
Měl pilotovat Boeing 747, v leteckém světě přezdívaný "klasika".
Stroj šlapal jako hodinky. Kdysi sloužil coby osobní letou korejského prezidenta.

Let 801 opustil bránu v 22:30 a 20 minut nato už byl ve vzduchu. Start proběhl normálně. Kolem 1:30 ráno se letoun vyloupl z mraků a posádka zahlédla v dálce světla.
"Je to Guam?" zeptal se letový technik. A po odmlce si odpověděl: "Jo, je to Guam."
Kapitán se zasmál. "Výborně."

Druhý pilot oznámil letové kontrole, že letoun za sebou nechal Charlie Bravo (oblak zvaný kumulonimbus) a požádal o "radarové navádění na šestou runway vlevo."

Stroj začal klesat ke guamskému letišti. Kapitán oznámil vizuální přistání.

Z Kimpa letěl na Guam už 8x, posledně před 8-mi měsíci, a zdejší letiště i okolní terén dobře znal.

Otevřel podvozek. Klapky zvedl o 10 stupňů.
V 1:41:38 nařídil:
"Zapnout stěrače," a technik poslechl. Pršelo.
Nato se druhý pilot zeptal:
"Pořád nic?" Díval se po runwayi. Neviděl ji.

O sekundu později se ozval elektronický hlas varovného systému:
"Výška sto padesát metrů."

Letadlo se nacházelo ... 150 m nad zemí. Proč tedy stále neviděli runway? Uběhly dvě sekundy. Letový technik povytáhl obočí a řekl: "He?"

V 1:42:19 prohlásil druhý pilot: "Pojďme na nezdařené přistání." Laicky řečeno - nabereme znovu výšku, opišme kruh a zkusme to znovu.
O sekundu později prohlásil letový technik: "Není vidět, nezdařené přistání."

V 1:42:22 navrhl znovu letový technik: "Pojďme zopakovat přistání."
V 1:42:23 potvrdil kapitán: "Jdeme na druhý pokus." Nestačil však již letadlo zvednout

V 1:42:26 narazil letoun do úbočí Nimitzova vrchu, hustě zalesněné hory 5 km jihozápadně od letiště - 60 miliónů dolarů a 212 tun oceli se střetlo s kamenitou zemí ve 300 km/h.

Strom vyryl v borovicovém lese 600-metrovou brázdu, přesekl ropovod, zřítil se z rokle a vznítil se. Než na místo nehody dorazili záchranáři, 228 z celkových 254 lidí na palubě bylo po smrti."

Korejská letadla padala výrazně častěji, než letadla společností jiných států.

(...) kupříkladu americký dopravce United Airlines vykazoval v letech 1988-1998 nehodovost 0,27 na milion letů, což znamená, že tyto aerolinky přicházely o zhruba jedno letadlo za každé čtyři miliony letů.

Nehodovost Korean Air činila ve stejném období 4,79 na milion letů - více než sedmnáctinásobek. (...)

Jenže pak se stal malý zázrak.(...)Odborníci na letovou problematiku ochotně potvrdí, že Korean Air jsou dnes stejně bezpečné jako jejich konkurenti. (...) Korejské aerolinky uspěly - vzpamatovaly se - teprve, když akceptovaly význam svého kulturního odkazu."

Gladwell, M. (2008). Mimo řadu. Praha: Dokořán, str. 147-151.

A vysvětlení to "kulturního odkazu" bude následovat ...
13. 04. 2010 | 09:33

Aleš napsal(a):

Děkuji pane Stejskale a biglirko , výborný počin!! Škoda té "velikosti" diskuse, ale jsme v Česku.
Jsem laik a proto jen pár obecných poznámek
1. Z řady informací vyplývá, že pilot uměl rusky velmi dobře.
2. Podle jednoho odkazu je ono letiště od 12 09 i letištěm civilním.
3. Vzhledem k tomu, že po přistání bylo k zahájení pietního aktu 40 minut , dovedeme si všichni představit, že posádka dělala vše možné proto, aby přistála.
4. Informace o 4 násobné opakování přistání se zdá být kachnou- pilot 3x obkroužil, aby udělal co nejvíce pro úspěšné přistání.
Je ironii osudu , že katy%nský masakr si po 70 letech vyžádal, další téměř stovku obětí a zdá se že za tím nestáli Rusové, ale špatné počasí a snaha nezmeškat zahájení petního aktu .
Před několika týdny byl v úterních ČT leteckých katastrofách pořad o havárii letadla v Chorvatsku u Dubrovníka, který naznačoval, že riziko havárie pro letecké speciály dopravující politiky v té době bylo větší než pro běžná civilní letadla!
13. 04. 2010 | 09:36

Elena napsal(a):

veľa važený bloger majster a professional pán Peter Klán,

napisal blog o Analogie, v nem piše, ak analogicky si prestavim Ameriské mesto Evropského charakteru, viem čo očakavať,

Vážený pán Klán,

dovoľte mi prejaviť Vám moju vďaku za to že ste , za to že v CR sú ľudia podobne Vám rozmyšľajuce, múdre , spravodlive a nie nenavisťou zatrpknute.

Vážený pán Klán , mate veliku právdu, ak je vonku zima= analogicky sa dobre obliečem,

ak cestujem do Marakeši= analogicky anlizujem čo ma tam bude čakať, začinam uvažavoť dedukovať , predpokladať , planovať zapajam všetké zmysly na to aby som sa z marakešu vratila živa a zdrava,

ak cestujem do Pušte Atakama, analogicky predpokladam že ma bude trapiť smed,

Ak cestujem do Antarktydy , analogicky ne stretnem tam pštrosa
je veliká škoda,

že ta Analogia, ktorú tak dobre ste odprezentoval vo svojom blogu, nijako nebola zohľadnenea zo strany polské delegacie v to nešťastné tragické rano
13. 04. 2010 | 09:52

patriot napsal(a):

Jak přistávají letadla…

Technicky jistě zajímavé pojednání. Ovšem vzhledem k předmětné události bez relevance.

Za daného počasí, kdy věž posílá letadlo na jiné letiště, se totiž vůbec přistávat nemá. Natož opakovaně, kdy je každému jasné, že to nějak nejde a že může jít o krk.

Jeden dopravní pilot komentoval událost v TV docela jasně: to letadlo tam nemělo co dělat.
13. 04. 2010 | 09:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Vico,

je (stačí se podívat třeba sem http://blog.aktualne.centru..., nejde o to, koho napadá, ale že se podařilo zcela zničit jakoukoliv debatu).

Ale to je vcelku jedno. Nehledám žádný důvod, nepotřebuji žádné hledat. Prostě tento druh provokací nemažu. Pokud bych naopak dospěl k závěru, že by smazány být měly (třeba že přesáhly určitou míru , napsat mi "stojíte za hov..." nestačí), tak je mazat budu. Zcela legálně ;-)

Přeji inspirativní a korektní debatu Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
13. 04. 2010 | 09:58

iga napsal(a):

bigjirka

k tvoji posledni otazce jen to, ze z dalsich zprav se dozvime, ze se nic nedozvime. Viz Macek a pojednani o "ztrate civky".

Jinak ovsem super blog a vyzivna diskuse.
Zdenek Brom

prominte cerny humor, ale vy opravdu naznacujete, ze to letadlo v posledni fazi pilotovala prvni dama?
13. 04. 2010 | 10:14

Jirka H. napsal(a):

Holubář: Jak 40 má tři motory
13. 04. 2010 | 10:20

Elena napsal(a):

Vážené čitatelia, diskuteri!

Dovolim si oponovať p. Stejskalovi, mam pravo na svoju obranu,

nemam a nikdy som nemala úmysiel ničiť, degradovať a prekažať debate, prosím preštudovať si všetké arhyvy ,

p. Stejskal, prekvapujema akú metodu neprofessionalnu ste si vybral na moju diskriditaciu ako diskutera na vašom portale,
som prezizný , principialný človek, nemam z ničoho obavy a nemam dôvod ich mať , skusim oficialnou cestou s materialmi ktoré mam obranič svoje meno a česť.

Vážené čitatelia, nemam problem vyjsť z anonimity , myslim že už ani žiadnú anonimitu nemam.

Prijmam Vášu výzvu p. Steskal,

som človek čínu, nie kecov,

pokusym sa obhajiť svoje meno a čest.

o Vás p. Stejskal nemam žiadné illuzie, viem do čoho som sa pychla
13. 04. 2010 | 10:22

matoon the napsal(a):

iga:

Ne, to ne. Vycházel jsem z poznámky Tarquse, že každý, kdo má v armádě o hvězdu víc, se automaticky považuje za lepšího a schopnějšího. Byl tam např. velitel vzdušných sil ..

Nedávno jsem to zažil i v praxi, kdy do vedení odborného projektu vstoupil "nadřízený" a během krátké doby zmršil, co šlo a vina a sankce pak padly na odborného vedoucího projektu.

Znovu ale připomínám, že šlo jen o spekulaci.
13. 04. 2010 | 10:26

Zdeněk brom napsal(a):

Iga:

Vstup 13.04.2010 10:26:04 jsem psal já, ale napsal jsem captche do jména.
13. 04. 2010 | 10:27

Vico napsal(a):

p. Stejskal : Hm, tak to už znaky soft-stalkingu má.

p.s. třeba je do vás zamilovaná
13. 04. 2010 | 10:28

Rumcajs napsal(a):

Vico:

Tak to bacha ! Právě jsem se ji chystal napsat zamilovaný spam.

Pane Stejskale - od Eleny ruce pryč!
13. 04. 2010 | 10:32

stejskal napsal(a):

Tady si to můžete dočíst, pane Vico http://blog.aktualne.centru... ;-)

To, o tom "hovně", je pak pod mým minulým blogem. A nejen ;-)

Libor Stejskal
13. 04. 2010 | 10:41

Elena napsal(a):

Milý Vico,

príkladam jeden s dôkazov o tom kto je tu SPAMer

stále rebel napsal(a):
Někteří jedinci by měli být v zájmu bezpečnosti ostatních přepravování v zavazadlovém prostoru letadla.
12.04.2010 18:37:08

Vico čekni si tu PI adres , jeto jedna s IP adres p. Stejskala,
pozri si v archyvoch jeho blog o V. Havlovi, tam najdes tu IP pod menom Stejkal= veče stalé rebel,
Vico, nekto tu može SPAMOvať, uražať, shadzovať, ponižovať, pisať mimo tematyky blogu viď Stejskal pod rôznymi nicky

Považujem za naprosto neprofesionalný prístup a útok na svoju osôbu, tým že p. stejskal sa dopušťa ako bloger spravca portatu spamovania

Zlodej kriči, chytte zlodeja
13. 04. 2010 | 11:24

mys_zvedava napsal(a):

@Diana C-L

Velmi podrobně se katastrofou zabývá i Der Spiegel, včetně mapy a včetně podrobností o minulém (gruzínském) letu s nátlakem na pilota. Je tam i jméno pilota a odkaz na materiál v Gazetě Wyborcza, který se tím zabýval.. Pro ty, co umí německy, viz tady

http://www.spiegel.de/wisse...
13. 04. 2010 | 11:34

Luba napsal(a):

Následuje přepis záznamu posledních třiceti minut letu KAL 801.

Začíná tím, že si kapitán stěžuje na únavu:
1:20:01. Kapitán:
Jestli je tenhle zpáteční let na víc než devět hodin, možná nám něco připlatí. Za osm hodin nedostaneme nic. Osm hodin je na nic... Nutín nás pracovat na maximum, nadoraz. Nejspíš takhle... ušetří za hotel pro posádku a zefektivní latové hodiny. Každopádně nás ženou nadoraz...

Je slyšet, jak se někdo zavrtěl v křesle. Uplynula minuta.

1:21:13. Kapitán: Zív... vážně... ospalý. (nesrozumitelné zvuky) - Druhý pilot: Nedivím se.
A nastane klíčový okamžik letu. Druhý pilot se rozhodne promluvit.

Druhý pilot: Nezdá se vám, že déšť houstne. Tady v té oblasti kolem?

Druhý pilot si svou poznámku zřejmě důkladně promýšlel a dlouho k ní sbíral odvahu.
V kokpitu nepanovala uvolněná kolegiální atmosféra jako během letů Surena Ratwaetta.

Od druhých pilotů korejských aerolinek se očekává, že se o svého kapitána během mezipřistání budou starat, téměř jako jejich osobní sluhové, včetně přípravy jídla či dokonce kupování dárků.

Jeden bývalý korejský pilot prozradil, že v kokpitu "má kapitán hlavní slovo, dělá co, kdy a jak uzná za vhodné a všichni ostatní jen sedí a ani nedutají".

V auditorské zprávě o Korean Air, která byla anonymně umístěna na internet, se jeden z auditorů svěřil s následujícím příběhem:

seděl v kabině jednoho z letů Korean Air, když druhý pilot špatně porozuměl instrukcím dispečinku a omylem navedl stroj na kurz určený pro jiné letadlo.

"Letový technik vytušil, že je něco špatně, ale mlčel... Druhý pilot si také uvědomil svou chybu, ale nic neřekl... Navzdory dobré viditelnosti se posádka nepodívala ven a nepřesvědčila se, že současný kurz je nedovede k letišti."

Nakonec na nesrovnalost upozornil letový radar. A pak se stalo následující:
"Kapitán za tu chybu udeřil druhého pilota hřbetem ruky."

"Udeřil ho hřbetem ruky?"
Když se tři piloti letu 801 onoho večera sešli v Kimpu k předletové přípravě, druhý pilot a technik se kapitánovi poklonili.
Teprve pak si potřásli rukama.
"Čeo eom boeb seom ni da", řekl pravděpodobně druhý pilot uctivě.
"Mé první setkání s vámi."

Korejština má rovných šest způsobů oslovení, odstupňovaných podle vztahu mluvčího k oslovovanému: formálně uctivý, neformálně uctivý, přímý, osobní, důvěrný a prostý.

Druhý pilot se dozajista neodvážil použít některý z méně formálních způsobů.
Korejská kultura klade enormní důraz na vzájemné postavení účastníků konverzace.
Korejský lingvista Ho-Min Son píše:

U stolu musí níže postavená osoba počkat, dokud si výše postavená osoba nesedne a nezačne jíst. Není dovoleno kouřit v přítomnosti někoho společensky nadřazeného. Pokud podřízená osoba pije v přítomnosti nadřízené, zakryje svou sklenici a odvrátí se.
Při pozdravu se podřízený Korejec nadřízenému musí uklonit. Musí rovněž povstat, pokud na scénu vstoupí zjevně výše postavená osoba. Veškeré společenské jednání a konání je podmíněno věkovým či společenským statutem.
Existuje rčení "čanmul to wi alaj ka issta" - i pití studené vody se řídí pravidly. (...)

Pokračování ...
13. 04. 2010 | 11:45

Luba napsal(a):

My už víme, co tím druhý pilot myslí, když se zeptá svého kapitána: "Nezdá se vám, že déšť houstne. Tady v té oblasti kolem?"

Chce tím říci:
"Kapitáne. Rozhodl jste se pro vizuální přiblížení bez záložního plánu a venku je příšerné počasí.

Předpokládáte že se z mraků vynoříme včas, abychom spatřili runway.
Ale co když se to nestane?
Venku je tma jak v pytli, leje jako z konve a naváděcí kužel nefunguje."

Něco takového však říct nemohl. Své obavy pouze naznačil a ze svého pohledu udělal vše, co bylo v jeho silách.
O počasí se už podruhé nezmíní.
Záhy se letoun nakrátko vynoří z mraků a piloti v dálce spatří světla letiště.
"Je to Guam?" zeptá se letový technik. A po chvíli sám sobě přisvědčí: "Jo, je to Guam."
Kapitán se zasměje a prohlásí: "Výborně."

Nic výborného na tom však není. Je to jen iluze.
Z mraků se vynořili jen na chvilku.
K letišti jim zbývá ještě třicet kilometrů a před nimi se žení všichni čerti.
Letový technik to ví, protože má v popisu práce monitorovat počasí, a tak se rozhodne ozvat:
"Kapitáne, ten povětrnostní radar nám opravdu pomohl."

"Povětrnostní radar nám opravdu pomohl?!
To už je druhý náznak od posádky. Technik přitom míní totéž, co druhý pilot.

"Dnes v noci nemůžete spoléhat jen na svůj zrak. Podívejte, co ukazuje povětrnostní radar - řítíme se do potíží."

Zápaďanovi možná přijde zvláštní, že letový technik nadhodil téma počasí jen jednou. Západní styl komunikace je podle lingvistů takzvaně "orientovaný podle vysílajícího"
- to znamená, že je na mluvčím, aby se vyjadřoval srozumitelně a jednoznačně. (...)

Jenže Korea, jako mnoho dalších asijských zemí, je orientovaná podle přijímajícího.
V Koreji je na posluchači, aby pochopil smysl sdělení. Letový technik ze svého pohledu řekl možná až příliš.(...)

Tato komunikace:
Může však fungovat pouze tehdy, je-li posluchač soustředěný a když oba účastníci konverzace mají dost času, aby mohli zdárně rozšifrovat, co ten druhý vlastně říká.

V žádném případě nefunguje v kokpitu letadla o bouřlivé noci s unaveným pilotem, který se snaží přistát na letišti bez naváděcího kuželu.
(...)

"Kapitáne, ten povětrnostní radar nám opravdu pomohl".
Dnes už by žádný pilot nic takového neřekl. Ona věta však padla v roce 1997, předtím, než začaly Korean Air brát otázku vzdálenosti moci vážně.
Kapitán byl unavený a poznámku svého letového technika téměř nevnímal.

"Ano," odpověděl nepřítomně, "jsou to užitečná zařízení."

Letadlo mířilo k majáku VOR, který stál na opačné straně kopce. Mraky se nerozptýlily, takže piloti nic neviděli. Kapitán vysune podvozek a zvedne klapky.

V 1:41:48 nařídí: "Zapnout stěrače." Letový technik zapne stěrače.

V 1:41:59 se druhý pilot zeptá:
"Pořád nic?" Dívá se po runwayi.
Nevidí ji. Už nějakou dobu má nepříjemný pocit v žaludku. O sekundu na to se ozve varovný systém svým monotónním elektronickým hlasem: "Výška sto padesát metrů."

Letadlo je sto padesát metrů od země.
A země je v tomto případě úbočí Nimitzova vrchu.
Jenže posádka je zmatená, protože si myslí, že země znamená runway, tak jakápak výška 150m, když žádnou runway nevidí?

Letový technik udělá udivené "He?"

Jistě si dovedete představit, jak si všichni lámou hlavu a snaží se uvést do souladu předpokládanou pozici letadla a údaje na svých přístrojích.

V 1:42:19 prohlásí druhý pilot: "Pojďme na nezdařené přistání."

Konečně vystupňoval naléhavost z náznaku na návrh - chce přistání zrušit.
Později vyšetřování prokázalo, že kdyby v té chvíli převzal řízení, stačil by letoun ještě zvednout.
K tomu jsou také druzí piloti vedeni, pokud jsou přesvědčeni, že se jejich kapitán zjevně mýlí. Jedna věc jsou ovšem poučky v kurzu, a druhá uplatnit je v praxi a vzepřít se člověku, který vás může praštit hřbetem ruky, uděláte-li chybu.

1:42:20. Letový technik: Není vidět. Tváří v tvář pohromě se druhý pilot i technik konečně odhodlali promluvit. Chtějí, aby kapitán znovu nabral výšku a pokusil se o nové přistání. Jenže na to už je pozdě.

1:42:21. Druhý pilot: Není vidět, nezdařené přistání.
1:42:22. Technik: Pojďme zopakovat přistání.
1:42:23. Kapitán: Jdeme na druhý pokus.
1:42:24:05. Varovný systém (GPWS): Třicet metrů.
1:42:24:84. GPWS: Patnáct. (...)
1:42:25:78. GPWS: Šest.
1:42:25:78. (zvuk nárazu)
1:42:28:65. (tón)
1:42:28:91. (skřípění)
1:42:30:54. (tón)
Konec záznamu.

Gladwel, M. (2008). Mimo řadu. Praha: Dokořán, str. 174-181.
13. 04. 2010 | 11:46

Rumcajs napsal(a):

Elenko, nechceš si radši povídat se mnou ? Co vidíš na tom Stejskalovi ? Dyk nemá ani pořádnej plnovous!
13. 04. 2010 | 12:01

xx napsal(a):

Pěkně popsáno. Dík. :-)
13. 04. 2010 | 12:02

Holubář napsal(a):

Jirka H.:
Ano, máte pravdu, teď jsem se na to koukal. Asi jsem ten třetí nahoře přehlédl, nejpíš pod vlivem vodky. Ono zůstat v Rusku při obchodním jednání v 90.letech střízlivý byl problém. Mám s tím spojenu hezkou "historku z natáčení", akle je trochu dlouhá.
13. 04. 2010 | 12:44

Vico napsal(a):

Luba : :-)
13. 04. 2010 | 12:54

Luba napsal(a):

V 60. a 70. letech minulého století působil v personálním oddělení evropské centrály IBM holandský psycholog Geert Hofstede.

Hofstede měl v popisu práce cestovat po světě a vyzpovídávat zaměstnance - ptát se, jak řeší problémy, jak spolupracují a jak vnímají autoritu. (...)

Hofstede časem sestavil rozsáhlou databázi, díky níž mohl analyzovat vzájemné rozdíly jednotlivých kultur. (...)
... kupříkladu postuloval, že kultury lze vcelku relevantně rozlišit na základě toho, do jaké míry se od jejich příslušníků očekává, že se o sebe postarají sami.

Toto měřítko nazval "škála individualismu-kolektivismu".

Nejkrajnější pozici na polovině individualismu zaujímají Spojené státy.
Není tedy překvapením, že USA jsou jedinou industrializovanou zemí na světě, která svým občanům neposkytuje univerzální zdravotní péči.

Další z Hofstedových dimenzí je "averze vůči nejistotě", tedy nakolik ta či ona kultura toleruje mnohoznačnost.

Zde je prvních pět "šampionů" ve vyhýbání se nejistotě, alespoň dle Hofstedeovy databáze
(pozn.: Polsko, Rusko a ČR tam chybí)
- to znamená zemí, které nejpřísněji lpí na pravidlech a plánech a procedurách bez ohledu na okolnosti:

1. Řecko
2. Portugalsko
3. Guatemala
4. Uruguay
5. Belgie

Nejlépe mnohoznačnost toleruje:
1. Hong Kong
2. Švédsko
3. Dánsko
4. Jamajka
5. Singapur
(...)

Každý nás má svou jedinečnou osobnost. Tu však překrývají tendence, postoje a reflexy, které jsme převzali od komunity, v níž jsme vyrůstali. Jde přitom o mimořádně konkrétní a identifikovatelné rozdíly.

Kupříkladu z Dánska do Belgie je to letadlem asi hodinka. (...)
Dánsko i Belgie sdílejí sice tutéž obecnou evropskou liberálně demokratickou tradici, mají však jinou historii, jinou politickou strukturu, jiné náboženské tradice a jiný jazyk a kuchyň a architekturu a literaturu - nyní, stejně jako před mnoha sty lety.

Souhrnným důsledkem všech těchto rozdílů je pak skutečnost, že v jistých situacích, které obrážejí riziko a nejistotu, se Belgičané chovají zcela jinak než Dánové.

Tou nejzajímavější Hofstedeovou dimenzí je ovšem ukazatel zvaný PDI (power distance index - index vzdálenosti moci).

Ten se týká vztahu k hierarchii, konkrétně nakolik daná kultura oceňuje a respektuje autoritu.

Při jeho zjišťování kladl Hofstede otázky typu:
"Jak často, z vaší vlastní zkušenosti dochází k následujícímu problému - zaměstnanci se bojí vyjádřit nesouhlas s nadřízeným?

Do jaké míry méně vlivní členové organizací a institucí akceptují a očekávají, že moc je rozložena rovnoměrně?

Nakolik jsou starší lidé respektováni a obáváni?
Mají vlivní lidé nárok na vzláštní privilegia?
(...)

Amerika je klasická země s nízkým indexem vzdálenosti moci.
Když dojde na lámání chleba, ozve se v Američanech jejich "američanství", což znamená, že s dispečerem začnou jednat jako se sobě rovným (pozn.: autor uvedl případ nehody kolumbijského pilota, který "submisivně" komunikoval s autoritativně jednajícím newyorským letovým dispečerem - na druhém konci PDI škály je právě Kolumbie).

Krátce po tragédii Avianca (Kolumbie) napsal psycholog Robert Helmreich, který možná víc než kdokoli jiný prosazoval myšlenku kulturního zázemí pilota na jeho chování, brilantní analýzu nehody, v níž postuloval, že Klotzovu (kolumbijský pilot) chování nelze porozumět, pokud člověk nevezme v potaz jeho národnost, a že složitá a tísnivá situace, v níž se ocitl, byla výsledkem jeho hluboce zakořeněné úcty k autoritě.
(...)

Dobrý pilot pocházející z kultury s vysokým PDI se příliš často nevidí. Kolumbie mimochodem nemá ani zdalek nejvyšší PDI na světě. (...) Na první příčce se umístila Brazílie. Na druhé Jižní Korea.
(...)
Pět zemí s nejnižším PDI: 15. USA, 16. Irsko, 17. Jižní Afrika, 18. Austrálie, 19. Nový Zéland.

(Pozice v žebříčku PDI se nápadně kryjí s nehodovostí.)

Gladwell, M. (2008). Mimo řadu. Praha: Dokořán, str. 166-171)

Tedy:
Piloti z kultury s vysokým PDI čekají, až kapitán zavelí, a sami nejeví ochotu předkládat návrhy.
Považují se za podřízené, kteří řešení krizí "nemají v popisu práce".

Hierchie, poslušnost vůči autoritě, autoritativnost mohou být v prostředích vysokého rizika vražedné, protože brání v komunikaci a v kordinovaném řešení krizových situací.
13. 04. 2010 | 12:59

stejskal napsal(a):

To je velmi zajímavý výzkum, pane Lubo,

nevíte, nedělal někdo něco podobného i později?

Libor Stejskal
13. 04. 2010 | 13:11

Diana C-L napsal(a):

mys_zvedava

jj. díky....četla jsem včera, fakta se stále upřesňují; nutno poznamenat, že i německá média informují mnohem fundovaněji, než česká :-( / Welt, Spigel, FAZ ). Nejlepší informace jsou na wyborcza.pl, fakt.pl a gazeta.ru. Kdyby alespoň čeští novináři se obtěžovali si něco přečíst a přeložit, nikoliv "pouze" přejímat jeden list od druhého.....
13. 04. 2010 | 13:17

ld napsal(a):

Rumcajs,

vy sháníte štěňata? Protože nedávno jste chtěl angažovat Elenu jako hlídacího rotvíka do garáže, nyní ji děláte milostné návrhy, lapajíc ji na drsný vous. Z toho plyne kopulační a populační exploze!
13. 04. 2010 | 13:26

Luba napsal(a):

Pane Stejskale,
našel jsem jen indexy, týkající se obecné populace, nikoli pilotů.

Polsko:
http://www.geert-hofstede.c...

Česká republika:
http://www.geert-hofstede.c...

Rusko jsem nenašel.

Geert Hofstede:
http://cs.wikipedia.org/wik...

Robert Helmreich:
http://www.psy.utexas.edu/p...

Bezpečnostní kulturou v letectví (a zdravotnictví) se zabývá hlavně R. Helmreich a jeho tým:
http://homepage.psy.utexas....
13. 04. 2010 | 13:33

Ara napsal(a):

Názor k nehodě:

Jako hlavní příčinu nehody vidím zatím fakt, že piloti pro mlhu dost dobře na to přistání neviděli. RA jim sice i mohl ukazovat správnou výšku nad zemí, ne však to, že nad tou zemí ční ještě stožár na budově nad kterou nadlétávali (ten stožár byl první nečekanou překážkou o kterou stroj zavadil což ho jistě mohlo přinejmenším "rozhodit", zvláště pokud ten stožár zachytili křídlem). A výškoměr jim ovšem nemoh ani nic říct a vzrostlých stromech lesíku, který se nacházel cca pár set metrů před začátkem dráhy (ten sice mohli vidět při tom "seznamovacím" kroužení, ale při tak mizerné viditelnosti je otázkou jak...; o tom stožáru pak zřejmě nevěděli vůbec).
Jejich přistávací výška byla prostě příliš nízká, sice možná jen o pár metrů, ale i to mohlo stačit, sice nevím jak pevný mohl být ten stožár o který zavadili hnedka, ale zato vím, že plně vzrostlé stromy mívají často už jen pouhé dva metry od konce koruny dostatečně silné větve na to, aby dokázaly očesat křídla i takto velkému letounu. Letadlo není žádný tank, aby si mohlo prorazit cestu přes cokoli.
Sice si myslím, že mohli aspoň předpokládat, že nějaký stožár na té budově bude (třebože ho neviděli), to by ale chtělo slyšet celý záznam rozhovoru pilotů v kabině od počátku těch rekognoskčních kroužení, či ještě kousek před nimi.
13. 04. 2010 | 13:41

Luba napsal(a):

Takže,
ze srovnání PDI obecné populace Polska a České republiky je možno vyvodit, že Poláci jsou
oproti nám vůči autoritě o 10% pokornější, poslušnější a méně asertivní.

Tedy,
to naše "husitství" má své výhody. :)
13. 04. 2010 | 13:48

Ara napsal(a):

Pardon, omlouvám se za chyby a opravuji pro ty (nejspíš neČechy), co by mohli mít s porozuměním potíže.
Ne "třebože" ale "třebaže",
ne "rekognoskčních kroužení" ale "rekognoskačních kroužení".
Občasný slang "z kuchyně obecné češtiny" snad nebude velký problém :o)
13. 04. 2010 | 13:50

Terry napsal(a):

Smolenský dispečer: Pilot polského Tupoleva provedl jediný přistávací manévr
(http://www.blisty.cz/2010/4...)

Muravjev i Poltavčenko shodně říkají, že havarované polské letadlo provedlo pouze jediný přistávací manévr, nikoliv čtyři, jak se dosud systematicky objevuje (nejen) v českých médiích. Příslušnou pasáž rozhovoru spolu se Slabeyciovým překladem naleznete níže.

preklad:
Ako prebiehalo pristávanie?
Zo začiatku šiel na pristátie s istotou, presne, ako sa má, bez odchyliek. No potom vznikli u dispečerov pochybnosti (o správnosti kurzu - pozn. prekl.). Vedúci dával trikrát príkaz vykonať druhý kruh. Posádka ho neposlúchla. Aj keď ju dispečeri upozorňovali, že viditelnosť je zlá a treba sa pripraviť k presunu na náhradné letisko.
Čo robili dispečeri, keď začalo lietadlo klesať?
Keď ich posádka neuposlúchla, dispečerom nezostávalo nič iné, len pokračovať "navádzať" lietadlo a pozorovať pristávanie. Pristávací manéver bol len jeden, lietadlo sa hneď rozbilo.
13. 04. 2010 | 13:53

Elena napsal(a):

smutný pohľad na verejne linčovanie,

Vážené čitatelia, prosím každeho z vas dať si za namahu, zratať počet príspevkov ktoré podľa vašho názoru javia znamky SPAMU,

prečitajte si to nehurazné , ponižujucé LINČOVANIE,

prečitajte si Váženy, uražky na moju adresu a na aderu Russkéj národnosťi,

Prosím čitateľov vyhodiť dôsledok, o stáve CR spoločnosťi , na základe proporcionálného vypočtu Linčovaťelov,

pre Holubara,

vlastním vodičský preukaz vyše 17 rokov, denne som za volantom, na Slovenských cestach sú usporiadane pravidelné kontroly a veľmi prisný režim cestného provozu, nevlastnila by som vodičské opravnenie, ak by som bolo to čo o mne nehurazné tvrdite

Ohovarať, klebetiť , pokrytecky sa vyjadrovať , to je vaša špecialita, osôbytne je to dosť zaujmave zo strany pánského osadenstva, úbohosť, bezcharakternosť(malomešťactvo)

poukazovanie to ona , ja nie, to je vaša mentalita
13. 04. 2010 | 13:58

icio napsal(a):

Uzavření letiště
To, že je mlha, není nutný důvod k uzavření letiště. Každá posádka letadla letícího podle přístrojů tzv. za (IFR) má svá minima RVR, na které může přistávat a závisí na rozhodnutí kapitána. V praxi to znamená, že dráhová dohlednost je např. 300metrů. Posádka s minimy RVR 500m přistávat nesmí, ale s 250m ano. Proto věž, když je letiště otevřené, i za silné mlhy, nikdy pilotu nezakáže přistát, protože jeho minima nezná a je to pouze a jen na kapitánovi, zdali se rozhodne provést přiblížení a pokus přistát. Je to zjednodušeně řečeno, v ČR by se dalo ještě mluvit o státních minimech (uvedeno v AIPu), ale ta bývají vyšší a jedná se spíše o obecnou formu.
13. 04. 2010 | 14:00

kolega fyzik napsal(a):

Je evidentni, ze v tom maj rusaci pazoury. Neverim jim ani tep, zeme vedena dustojniky KGB a mafii je zlo.

Napred kecali o tom, ze slo o 4. approach, ze pilot pristaval 4x, ted zacina prosakovat, ze lhali. Ted pry chybi kus zaznamu z cerne skrinky...jak ruske!

Je to jako Katyne, na stridacku se priznavaji a pak to berou zpet, podle toho, jak se citi silni v kramflecich...

Chteli ukazat Evrope kdo je panem, Ukrajinu uz zlomili "po dobrem", politicky, proevropska elita byla nahrazena sovetskymi kadry, na polsku ukazali dekapitaci a predvedli, ze to jde i "po zlem".

Nemec se s Rusem vzdy dobre domluvi, zejmena kdyz jde o rozparcelovani koristi, o Polsko, Pobalti a stredoevropsky prostor.
13. 04. 2010 | 14:04

Diana C-L napsal(a):

13.04.2010 15:46 —
Иванов: взрыва на борту Ту-154 не было

Gazeta.ru.....ruský vice-premiér Sergej Ivanov potvrdil, že na palubě letadla TU-154/ let 101 nedošlo ani kvýbuchu,ani k požáru.Posádka byla naživu až do momentu kontaktu ze zemí. Dále sdělil, že probíhají práce na rozšifrování záznamů z plubních zapisovačů, což bude trvat zhruba do konce týdne....D. http://www.gazeta.ru/news/l...
13. 04. 2010 | 14:09

Luba napsal(a):

Typické podmínky leteckého neštěstí:

"Počasí je špatné, ne nutně příšerné, ale dostatečně neklidné, aby byl pilot o něco nervóznější než obvykle.

V drtivé většině případů má let zpoždění, takže pilot spěchá.

V 52% případů je pilot bez spánku 12 i více hodin, to znamená, že je unavený a nesoustředěný.

A ve 44% případů sedí v kabině piloti, kteří spolu ještě neletěli, takže se ve společnosti druhého necítí dostatečně uvolněně.

Pak začnou chyby, a obvykle nekončí u jedné.
Typická nehoda obnáší sedm selhání lidského faktoru v řadě.

Jeden z pilotů udělá špatně něco, co by samo o sobě neznamenalo žádný problém.

Pak si ale druhý "přisadí", ale ani to by ještě nezpůsobilo katastrofu.

Jenže ke dvěma chybám se přidá třetí, a pak čtvrtá, pátá, šestá a sedmá a právě kombinace těchto omylů vede často k neštěstí.

A co hůř, těchto sedm omylů jen málokdy vyplývá z neznalosti či nekvalifikovanosti.

Problém většinou není v tom, že by pilot musel provést nějaký náročný letový manévr a nezvládl jej.

Chyby, které způsobují letecké katastrofy, téměř vždy souvisejí s týmovou spoluprací a komunikací.

Jeden pilot ví něco důležitého a z nějakého důvodu se tomu druhému nesvěří.

Jeden udělá něco špatně a druhý si toho nevšimne.
Řešením složité situace je série několika navazujích kroků, přičemž pilot z nějakého důvodu jeden vynechá.

"Pilotní kabina je záměrně navržena pro dva členy posádky a ti dosahují nejlepších výsledků, když se vzájemně kontrolují a oba jsou ochotni spolupracovat," tvrdí Earl Weener, bývalý dlouholetý šéf bezpečnosti u Boeingu.

"Letadla chyby neodpouštějí. Již dávno víme, že míra bezpečnosti letu je mnohem vyšší, pokud se na pilotáži podílejí dva lidé, než když stroj ovládá jen jeden pilot, a ten druhý je v kabině jen proto, aby převzal řízení, kdyby se tomu prvnímu něco stalo."

Gladwell, M. (2009). Mimo řadu. Praha: Dokořán, str. 152-153.
13. 04. 2010 | 14:22

almost glossed™ napsal(a):

Luba: Super tip, díky.
13. 04. 2010 | 14:26

buldatra napsal(a):

Malá preventivní technická poznámka:

Až budou Poláci nakupovat nové stroje pro vládní letku, měl by jim někdo, při jejich smůle, rozmluvit nákup velkokapacitních letadel velikosti Airbusu A 380, nebo Boeningu 747.
13. 04. 2010 | 14:27

stejskal napsal(a):

Pane Lubo,

mě to spíš zajímá právě z hlediska celé populace (prostuduji hned, jak najdu chvíli času).

Nechcete na dané téma napsat blog? Věřím, že bych nebyl sám, kdo by si ho rád přečetl.

Libor Stejskal
13. 04. 2010 | 14:30

ld napsal(a):

buldatra,

a pokud by zmiňované modely i koupili, tak by je mohli půjčovat našim politikům. Jenže si myslím, že o výlety do okolí Smolenska nebude zájem...
13. 04. 2010 | 14:30

Luba napsal(a):

Pane Stejskale,
na to nejsem dost kompetentní.
13. 04. 2010 | 14:32

stejskal napsal(a):

No, to já bohužel též ne ;-) l.s.
13. 04. 2010 | 14:40

milan napsal(a):

pro bedu a ostatni
to ze nad letistem krouzim a rekognoskuju teren, este neznamena, ze se pokousim pristat.
prikladam vytazek ze clanku z novin komsomolskaja pravda s dispecerem smolenského letiště Anatolijem Muravjevem

Как проходила посадка?
- Сначала он заходил на посадку уверенно, строго, как и положено, без отклонений. Но потом появились у диспетчеров сомнения. Руководитель трижды дал команду уходить на второй круг. Экипаж его не послушался. Хотя диспетчеры предупреждали его, что видимость плохая и нужно готовиться к уходу на запасной аэродром.
Когда самолет стал снижаться, что делали диспетчеры?
- Когда экипаж не послушался, диспетчерам оставалось только продолжать «вести» самолет и наблюдать за ним. Заход был единственным, самолет сразу разбился.

pricemz podstatna je predevsim posledni veta.
at ji ctu jak ctu, furt mi to dava asi tendle smysl
priblizeni bylo jen jedno, letadlo se najednou rozpadlo.
takze pres vsechny pindy ceskejch novinaru, jsou keci o 4 pokusech o pristani proste bullshit
13. 04. 2010 | 15:02

Karel Mueller napsal(a):

Pane Luba,

se zájmem jsme si přečetl Váš příspěvek týkající se vlivu autoritářské společnosti (dá-li se to tak říct) na průběh komunikace.

Myslím si, že onen psychlog má pravdu. Mám se západními manažery jistí zkušenosti a mohu říct, že vztahy nadřízený - podřízený jsou zejména u amerických firem dost neformální. Na naše poměry nezvykle.

Na druhou stranu jsou tvrdě svázáni politickou korektností a eufemismy.

V mimořádných situacích to je i není výhoda - záleží na okolnostech. Určitě je to výhoda v situaci, kdy je třeba, aby každý byl schopen jednat zcela samostatně a převzít odpovědnost. Může to být rozhodující nevýhoda v situacích, kdy je třeba udržet železnou kázeň a podřídit se velení (typické pro válečný stav), v mírových dobách např. situacích, kdy v důsledku nějaké havarie vypukne panika.

Nelze tedy odpovědět jednoznačně.
13. 04. 2010 | 15:04

Admirál napsal(a):

Teď jsem si všiml.

Pane Stejkale, co má evokovat titulek "Nevěřím, že Smolensk jen doporučoval nepřistát?

To jste vymýšlel Vy?
13. 04. 2010 | 15:05

skeptický napsal(a):

Věci těžší vzduchu tam nahoře nemají co dělat.

Kdyby Bůh chtěl,aby člověk létal,dal by mu křídla.

Není to pád,ale náhlé zastavení,které vás zabije.
13. 04. 2010 | 15:09

R13 napsal(a):

2 milan napsal(a):
Co to dokazuje? Ze pilot sparchal sebevrazdu na prvni pokus a ne na 4-ty? To znamena ze byl jeste horsi pilot nez vsichni mysleli pred tim....
13. 04. 2010 | 15:12

skeptický napsal(a):

Člověk si myslí,že ožulil jeden fyzikální zákon.Druhý ho dostane.Příroda je mocná.
13. 04. 2010 | 15:12

Karel Mueller napsal(a):

kolega fyzik:

Představa, že by Rusové měli zájem na likvidaci vedení polského státu je absurdní - na tomto neštěstí jen tratí. Podrobněji to rozebírá přítel vlk a já jsem to rozebíral na jiném bloku.

Ale máte pravdu v tom, že vyvstávají očividné nesrovnalosti a odporující si výpovědi. Je dost možné, že tam hrál roli "bordelismus" na obou stranách.

Dokonce i myšlenka teroristické akce se mi už nejeví tak fantaskní. To by ale z politickcý důvodů zůstaly cívky nezveřejněny.
13. 04. 2010 | 15:15

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Admirále,

proč myslíte, že všechno, co někdo napíše, má něco evokovovat?

Ten titulek ve zkratce vyjadřuje to, co výše napsal pan bigjirka (titulek ve zpravodajství - ne zde na blozích - je striktně omezen počtem písmen - jeho délka nesmí počet přesáhnout ani o jedno, systém to nedovolí; je to dost alchymie vyjádřit se krátce a co nejpřesněji):

"Ne dost dobře rozumím informacím ohledně „nedoporučení“ přistát. Letiště buď přijímá, nebo je pro nepřízeň počasí (nebo z jiných důvodů) uzavřeno. Přistání nedoporučuje, ale povoluje (nebo nepovoluje). Tj. již Minsk měl nahlásit uzavřené letiště Severnyj, stejně jako ono samo. Ani letový plán ve Varšavě by neměl být přijat na uzavřené letiště.To je dost divné."

Čili jestli tomu, co napsal pan bigjirtka, dobře rozumím já, tak pilot by měl dostat jednoznačný příkaz: Přistání odmítnuto, nebo Přistání povoleno (čili ne doporučení). Uposlechnout, či nikoliv.

Nicméně následné v debatě zaznělo, že na vojenském letišti může být jiný režim (Severnnyj u Smolensku je vojenské letiště), kde by něco takového zaznít mohlo (zodpovědnost je pak plně na pilotovi). Nevím, nedokážu to posoudit.

A co to evokuje Vám, pane Admnirále?

Libor Stejskal
13. 04. 2010 | 15:16

stejskal napsal(a):

P.S. Ne, nevymyslel jsem ho já, ale přijde mi velmi dobrý. l.s.
13. 04. 2010 | 15:17

Béda napsal(a):

Milan, Terry a pod.,

je úplně jedno jestli šlo o jeden nebo tři přelety. Podstatná je hustá mlha a dohlednost pouze 400 m.

Jestliže bývalý kosmonaut a jiné kapacity tvrdí, že letiště 2. třídy s nekvalitní přistávací dráhou je schopno přijímat velká letadla pouze při oblacích ve výšce nad 200 m a dohlednosti min. 1000 m pak nemám důvod jim nevěřit. Když se k tomu přidají ještě nekompatibilní naváděcí systém letadla vůči letišti a upozornění letového řízení s výzvou přistát jinde, pak nevím o čem je řeč.

Nějaké spekulace o počtu přeletů jsou v tomto nepodstatnou marginálií.
13. 04. 2010 | 15:18

skeptický napsal(a):

KM
Kolego,

Situace s panikou jsou vedle Velikonoc vzácnou příležitostí bít ženy.

Dokonce se to doporučuje.
Viděl jsem to v kině nejednou.
13. 04. 2010 | 15:18

Nemo napsal(a):

Nahrávka vylučuje, že by pilot neuměl dobře rusky:
http://rt.com/Top_News/2010...
13. 04. 2010 | 15:25

Luba napsal(a):

Karle,
je to tak.
Ale kterých situací je více?
Krom těch pár vojáků v Afghánistánu moc nebojujeme.

Kdo pěstuje strmé hierarchie, v kokpitech letadel, na klinikách, na operačních sálech, v řízení provozu jaderných elektráren, není jen mizerný manažer, ale přímo potenciální zločinec.

Tam, kde závisí "finální produkt" na týmové spolupráci a kvalitě komunikace je autoritativní přístup ke škodě věci.

Nekumunikativní maestro-sólista je dobrý tak pro filharmonii, nikoli pro tým.

Právě podrobná šetření katastrofických událostí v letectví, které jsou mediálně nepřehlédnutelné, ukázala na to, jak zcela zdraví, inteligentní, vzdělaní a vzdělavatelní lidé, tedy jakýsi reprezentativní vzorek té intelektově vybavenější části populace, může jednat zcela stupidně a sebevražedně - díky svým přirozeným limitům, které si běžně neuvědomujeme.
Lidská racionalita je omezená a podmíněná.

Díky tomu, že se letečtí přepravci dokázali z fatálních chyb poučit a přijmout řadu opatření, je letecká doprava statisticky bezkonkurenčně nejbezpečnějším typem dopravy.
A řada jiných oborů, pracujících s rizikem, v něm nachází inspiraci pro zlepšení bezpečnosti a kvality své práce.

Osobně si myslím, že opatření přijatá v letectví mohou být velmi inspirativní i pro debyrokratizaci společnosti a reformu vzdělávací soustavy.

Byrokratizace ústí v kolektivní institucializovanou nezodpovědnost.

Vysocí úředníci a manažeři jsou pak velmi dobře odměňováni za to, že za nic nezodpovídají. Nikoli naopak. Proti jakékoli odpovědnosti se "pojistili oběžníkem". Iniciativa jejich podřízených je tak dokonale umrtvena obří lavinou papírů a tiskovin.
Jak např. ukázalo šetření ve společnosti SkyGuide.

Vyučující pak nepracují s chybou, jejíž rozpoznání by mělo vést k přestavbě onoho chybného konstruktu poznávajícím subjektem, jako se děje při výcviku na leteckých simulátorech.

Ne - místo toho se vyučuje dogma, které jako takové není rozpoznáno, a student je nucen v životě "havarovat", aby rozpoznal cenné od bezcenného.
Naše školy vesměs vyučují bezcenné "vědění".
13. 04. 2010 | 16:03

ld napsal(a):

Luba,

už docela dost fedrujete do kotle. Že naše, naše školy vesměs vyučují bezcenné "vědění", to by rozkuckalo i dlouholetého uživatele marihuany. Proto bych radil, než abyste havaroval, raději nerolujte. Myslím v těchto úvahách...
13. 04. 2010 | 16:13

Mara napsal(a):

skepticky

kdo chce psa/zenu bit......

'Some soft cow will get you in the end anyway,and the life is over...' ta, co vas k vasim dnesnim postojum dohnala by vazne zaslouzila!
13. 04. 2010 | 16:18

skeptický napsal(a):

Luba
Vzdělancům na to nesmíte šahat.To je číní speciálními.Občas zábavnými,když se ozvou.
Blbci jeho blbost nevysvětlíte.
Škoda dechu.
13. 04. 2010 | 16:19

skeptický napsal(a):

Mara
Já vím.
To jsou všechny ty facky které jsem nedal.
13. 04. 2010 | 16:20

Béda napsal(a):

Luba,

máte pravdu. Ovšem jsou orchestry, kde hierarchie má své místo. Myslím, že to letadlo je důkazem. Když se pilotům (odborníkům) začnou do práce míchat z titulu politické funkce političtí neodborníci, na malér je zaděláno.

Zde bych byl zastáncem hierarchie, kterou jsem naznačil výše. Nejvyšším odpovědným musí být šéfpilot, který předvádí koncert se svou sehranou kapelou.

Ani šéfpilot, ač kapelník není při přistání neomezeným pánem. MUSÍ respektovat pokyny dirigenta - řídící věže!
13. 04. 2010 | 16:34

Luba napsal(a):

Bédo,
ono s tím řídícím letového provozu je to spíš tak, že se navázáním spojení stává součástí posádky se svými specifickými úkoly - důležitost role toho či onoho se dynamicky proměňuje, vzhledem k sitaci.

Tam si prostě nikdo "na pána a kmána" hrát nesmí.
Takže se musí respektovat všichni navzájem.
13. 04. 2010 | 17:02

Béda napsal(a):

Luba,

nejsem odborník. Ovšem myslím, že věž má nadřízené postavení, protože koordinuje přílety a odlety mnoha letadel, má širší pohled na provoz letiště, místní provozní zkušenosti a pod.

Jedinou výjimkou by snad byla pouze ohlášená závada stroje, docházející palivo ... Pak by bylo dané letadlo v přednostním režimu bez ohledu na počasí... To ovšem nebyl tento případ.

Věž vyhodnotila situaci jako krajně nebezpečnou - dokonce odeslala ruského vojenského pilota přistát na jiné letiště. Nechápu proč pilot polského letadla nedbal upozornění a výzev věže.
13. 04. 2010 | 17:10

Elen napsal(a):

... ja myslim, ze Elena je chlap.....
13. 04. 2010 | 17:11

Luba napsal(a):

Bédo,
nadřízené postavení?

Všichni jsou tam hlavně proto, aby se nikdo při kratochvilném přemisťování z místa "A" do místa "B" nezrakvil.

Posílám Vám odkaz na stránky Řízení letového provozu ČR a na zajímavý rozhovor s "dispečerkou", ing. Debovskou:

http://www.rlp.cz/generate_...
13. 04. 2010 | 17:23

Béda napsal(a):

Luba,

na rozhovor za chvíli mrknu. Domnívám se však, že kdyby piloti nedbali pokynů věže mohlo by lehko dojít k letecké havárii, kolizním situacím, resp. chaosu a nezvladatelným situacím na letišti.
13. 04. 2010 | 17:25

Luba napsal(a):

Bédo,
no samozřejmě. Ale nikomu nejde o nadřízené postavení - o hraní hierarchické role - ale o precizní plnění úkolů a funkce.

To není jedno a totéž.
Jsou lidé, kteří rádi posilují svůj status na úkor ostatních.
13. 04. 2010 | 17:31

Elena napsal(a):

Mara napisala:

'Some soft cow will get you in the end anyway,and the life is over...' ta, co vas k vasim dnesnim postojum dohnala by vazne zaslouzila!

Nektoré prostoduche kravy vas dostanú do konca, a tým život konči,
hrubý preklad, prostoduchej kravy Eleny,

Mara,
napisala by som ty par viet v Aramejčine, obavamsa že význam nepochopiš
13. 04. 2010 | 17:34

Analytik napsal(a):

Malý technický dotaz: kdybych měl k dispozici elektronické zařízení a úmysl způsobit leteckou katastrofu, je možné vytvořit falešný přistávací signál ILS, který by přesvědčil pilota, že může bezpečně přistát i za snížené viditelnosti?
13. 04. 2010 | 17:37

Béda napsal(a):

Luba,

o hraní hierarchické role zajisté nejde. Ta hierarchie je zcela přirozená a logicky plyne z praxe.

Nevím jak nazvat pilota, který tuto přirozenou hierarchii, která je v jeho nejvlastnějším zájmu (pokud za zájem považujeme pud sebezáchovy a profesní odpovědnost za životy a svěřený materiál).
13. 04. 2010 | 17:39

Béda napsal(a):

dovětek: vypadlo mi slůvko NERESPEKTUJE.
13. 04. 2010 | 17:40

Béda napsal(a):

Analytik,

myslím, že celá komunikace by byla nahraná v černých skříňkách.

Tyto by vás usvědčily ze zavádění posádky letounu.
13. 04. 2010 | 17:42

Béda napsal(a):

Další aktualita:

"Na místě nehody polského letounu se našla další "černá skříňka"
Na místě katastrofy letounu polského prezidenta u Smolenska vyšetřovatelé našli další takzvanou černou skříňku, doplňkový záznamník polské výroby, který bude rozšifrován v Polsku s účastí ruských expertů. Informace zazněla na dnešním zasedání ruské státní komise, která má neštěstí objasnit..."
http://www.novinky.cz/zahra...
13. 04. 2010 | 17:52

Rumcajs napsal(a):

Elénááá,
ty si život móooj,
Elénááá,
chcem byť iba tvóóój!
P.S.
Prečo nepíšeš? Už jsom celý skrehnutý ot žalu.
13. 04. 2010 | 17:58

Analytik napsal(a):

Béďa
kdybych si dal tolik práce, abych zmátl přistávací systém letadla, už by nebylo tak těžké změnit obsah černých skříněk. Kdo myslíš, že je našel a co se snimi dělo, než se k nim dostali Poláci?
13. 04. 2010 | 18:04

Mara napsal(a):

Elen

Unikaji vam souvislosti (opet)Tou 'soft cow' jsem citovala kolegu skeptickeho, navazuji na nasi konverzaci z jineho blogu.

Een, Yuudaayaa naa, ellaa b-haw yawmaa laa hweeth ba-mdeetaa.
Shlama.
13. 04. 2010 | 18:11

Béda napsal(a):

Analytik,

o černých skříňkách nic moc nevím - snad leda to, že jsou ukrutně odolné. Snad by mohl trochu světla vnést bigijirka.

Jak jsem uvedl v odkazu, údajně se našlo i zašifrované polské záznamové zařízení - polská "černá skříňka.

Tož nechme se překvapit.
13. 04. 2010 | 18:11

Michal Macek napsal(a):

beda:

no vsechno co se odehralo v letadle nemusi byt na cerne skrince - pilot mohl s cestujicimi kominikovat verbalne - bud ze by prisel za nimi do salonku nebo nekdo z cestujicich do kokpitu...
13. 04. 2010 | 18:13

Elena napsal(a):

hmm Mara,

ospravedlňujem sa omyl,

dôležite je že sa bavite o tematyke bigjirokového blogu,

ale SPAMer , som ja = Elena,

bavťe sa ďalej peknú zabavu prajem Vám na cudzom nešťastii
13. 04. 2010 | 18:21

Mara napsal(a):

evffaqa!!!!!
13. 04. 2010 | 18:22

icio napsal(a):

Mam otazku - vi nekdo ze zucastnenych, jake pristrojove priblizeni posadka provadela? Bylo to NDB/DME nebo jine?
13. 04. 2010 | 18:39

icio napsal(a):

Michale Macku,
v kabine byva tzv CVR (cockpit voice recorder), takze by melo byt patrne, o cem se v kabine piloti (a jine osoby) bavili
13. 04. 2010 | 18:43

František Kocourek napsal(a):

Pár poznámek:
jestli pilot uměl či neuměl rusky poznáme podle stáří a praxe pilota , byl vojenským pilotem v době existence Varšavské smlouvy-ruština byla úřední řečí v rámci VS , angličtina nebyla akceptována , mohl uletět ........
to samé platí také o personálu řídící věže , uměli řídící letového provozu dokonale , anglicky a byli by připuštěni k řízení let.provozu na jiných letištích , anebo to byl personál s nesrozumitelnou angličtinou
opravdu Rusové podávají neseriozní a rozporuplné zprávy zprávy-kolik bylo přistávacích manévru anebo , že chybí část dat v černé skříňce , pokuď se to prokáže , tak Rusové v nehodě mají prsty............
kapitán letadla je pánem nad životy a smrtí posádky , což značí , že odpovědnost nese pouze a jen on a žádný nátlak ho neomlouvá a nezbavuje odpovědnosti ,
pokuď kapitán má problémy s posádkou , tak je neschopný kapitán letadla , pokuď kapitán je propuštěn ze služeb vládní letky , není to nikdy z toho důvodu , že nesplnil příkazy posádky , ale proto že je hloupý a
on může ventilovat svoji pitomost tím, že začne šířit před novináři nesmysly a novináři mají zase o čem psát , jen sluníčko a noviny vycházejí denně a co chudák redakční písalek má furt co psát?A novinář ze západu je stejně pitomý jako novinář z východu.Jen jeden novinář měl zdravý rozum a cit pro pravdu - Pavel Schönfeld,čest jeho památce.
PRO VLKA
vlku věčně píšete pitomosti,vraždy polských důstojníků nařídil Stalin , ať byl Hitler jaký chtěl nenařizoval vraždy zajatců , ani těch ze SSSR,i když Stalin nepodepsal ženevskou smlouvu ......
Kdyby ruská komunistická zběř nevtrhla do Polska , válka by se vyvíjela jinak , to měli Britové i Francouzi vyhlásit válku SSSR,
anebo jen bojovat na polském území- osvobodit toto území co zabrali národní socialisté dělničtí a nechat v okupaci to , co zabrali komunisté.........
ruská komunistická zběř dodávala
Hitlerovi potraviny,ropu,ocel atd
posílala svým soudruhům ve zbrani wermachtu , waffen SS a Hitlerovi blahopřejné telegramy k dobití Varšavy,Paříže atd,Stalin vyhnal z Moskvy československého velvyslance a přijal velvyslance Slovenského štátu,stačí číst jen komunistické Rudé(krvavé)právo co psalo v době od podpisu bratrské smlouvy mezi Hitlerem a Stalinem , až do napadení SSSR o válce a Británií.Až do vylodění spojenců v Normandií nesla Británie hlavní tíhu boje za II.sv,pak Američané ,první porážku Hitler utrpěl v Africe ,
boj o Stalingrad neměl z vojenského hlediska žádný význam , tam se za tupci snažili o to, kdo je větší tupec.Je s podivem že asi ze 130 000 německých zajatců jich 50 000 zemřelo do několika týdnů po zajetí a domů se jich vrátilo jen 6000.Komunisté a národní socialisté dělničtí je jedna zběř , a zavražděné po nich se nikdo nedopočítá.
Kdyby se ruští komunisté soustavným vyvražďováním Rusů a jiných národů nedostali k moci,nikdy by nedošlo ke II.sv.Německo mělo zakázáno mírovou smlouvou zbrojení , ruští komunisté umožnili Německu zkoušet zbraně v SSSR.
13. 04. 2010 | 18:48

icio napsal(a):

bigjirko,
prohlásit o letišti, že je vybaveno "strašidelně", mi nepřipadá zrovna jako vyjádření odborníka - a navíc je to pro laika velice matoucí, jelikož většina neodborné věřejnosti pak nabyde dojmu, že za tragédii může špatné vybavení letiště,což není pravda. Jinak posádky s vysokými představiteli samozřejmě mohou a běžně létají na letiště bez ILS (v ČR např. Princ Charles do Kunovic apod.). Od toho existují jiné typy přiblížení a posádka je jistě předem seznámena, na jaké navigační prostředky bude provádět přiblížení.
13. 04. 2010 | 18:51

Mara napsal(a):

BEda

Tak pry to pristani povoleno nebylo.
Obe skrinky jsou udajne v dobrem stavu.

"The chief controller ordered the crew to continue flying and, when the crew did not follow the instructions, he ordered them several times to divert to a reserve airport," said Alexander Alyoshin, the deputy head of the Russian air force.

http://www.ft.com/cms/s/0/e...

Polsko:
Dojde asi co nejdrive k revizi cestovnich protokolu.

Radoslaw Sikorski chvali chovani ruske strany 'extraordinary... Slavic openness and kindness'

http://news.bbc.co.uk/1/hi/...
13. 04. 2010 | 19:06

Michal Macek napsal(a):

icio:

a kdyby prisel pilot za cestujicimi?
13. 04. 2010 | 19:08

Mara napsal(a):

13. 04. 2010 | 19:18

Parabellum napsal(a):

Bigirka

MiG-29 A mel TESTER, a ten opravdu mel civky - byla to takova velka plechova videokazeta. A pak mel jeste jednu zajimavost: EKRAN - ukazatel varovnych signalu - fungovalo to tak, ze se do takoveho leskleho plastoveho pasku delaly dirky ve tvaru pismenek, a ten pasek se pohyboval pres prosvetlene okenko - takovy specificky displej - take to dokazalo uchovat informaci.
13. 04. 2010 | 19:30

Honza999 napsal(a):

bigjirko
pár "technických" otázek....

Když byla viditelnost údajně 400 m - slovy 400 metrů..

Otázka č. jedna.. To piloti nevidí z letadla ven? Dejme tomu, když byli ve výšce 200 metrů, tak by při viditelnosti 400 metrů přece měli vidět i terén pod sebou..

Já vím, že úhel pohledu z kabiny (pokud se nikdo vyloženě nepostaví k oknu a nedívá se ven a dolů) je poněkud omezen. Je jasné i to, že hustota mlhy (a tím i dohlednost) se v různých výškách může lišit.

Otázka č. dvě.. Kolik desítek (či stovek?) metrů prostoru před letounem je (pokud pilot sedí za řízením) ve slepém úhlu?

Otázka č. tři.. Když se udává ona viditelnost, tak se to vztahuje k viditelnosti při zemi, tedy dispečeři nahlásí - vidíme 400 metrů dráhy? Nebo se někdo z nich podívá i nahoru?

Otázka č. čtyři.. Nevíte, jak vysoko nad terénem je řídící věž ve Smolensku?

Nějak mi to nesedí, viděli-li dispečeři na 400 metrů a přitom možná byli výše nad terénem, než letadlo v okamžiku prvního nárazu (na stožár, či strom, to je v podstatě jedno), museli stejně vidět i piloti a muselo jim být jasno, že jsou moc nízko.. I když vezmu v úvahu to, že viditelnost může být závislá na výši nad terénem, ať mi nikdo neříká, že mohli spatřit zemi až když byli 20 či 30 metrů nad terénem - to by musela být dohlednost 20-30 metrů, ne? A i tak, ve výši 20-30 metrů by měli stále ještě mít dost času na reakci, pokud by ale zrovna neletěli dolů jako kotlář při náletu..
13. 04. 2010 | 19:35

icio napsal(a):

Michal Macek:
Kdyby sel pilot za cestujicimi, tak samozrejme nic, ale to se mi zda mene pravdepodobne, ale nikoliv nemozne...

Mara:
Diky, podrobnosti tam bohuzel nejsou, ale tomu se nelze v Rusku divit, detaily o letistich (a byvalych vojenskych zvlast) jsou jeste dnes supertajne ... :-)))
13. 04. 2010 | 19:41

icio napsal(a):

Honza999:
Je rozdil v drahove (či dopředné) dohlednosti (ta měla být 400m) a ve vertikální dohlednosti (výška oblačnosti nad zemí). A ta vertikální musela být velice nízká, tzn. neviděl z kabiny vůbec nic než mlhu, pravděpodobně až do zasažení stromy. Navíc mám za to, že budíky v kabině Tu154 vytváří docela vysoký štít ...
V chladných ránech/dopolednech s teplotami okolo 0 a při slabém navigačním vybavení letiště to byl ohromný hazard, a toho si museli být piloti vědomi.
13. 04. 2010 | 19:47

Jirka H napsal(a):

Béda: Něco k těm černých skříňkám, pokud máte zájem. Tu 154, respektive jeho modernizovaná verze Tu 154 M je vybavena havarijním zapisovačem MSRP - 64. Ten zaznamenává necelých 60 parametrů. Pokud se nepletu, tak na magnetický pásek. Zapisovač je propojený s hlasovým zapisovačem Mars, ten zaznamenává vždycky posledních 30 minut na magnetický pásek. Zapisovač MSRP váží asi 50 kilo, vypadá jako takový buben - obvykle mají zapisovače oranžovou barvu. Strkají do nich i radiové majáky a bývají vodotěsné a ohnivzdorné. Většinou se montují do směrovky. Ta to obvykle přežije - vzpoměňte si na obrázky ze Smolenska - kýlovka byla vcelku. Naše Albatrosy i Migy 21 měly zapisovač SARRP, ten používal film, takže dost často poslední kousek filmu, ten nejdůležitější shořel. Uvnitř byli malá zrcátka, která vychylovala světlo na film. Ten se pak musel vyvolat a vyhodnotit. Byly tam jen základní parametry - tak asi deset. Hlasový zapisovač tam nebyl vůbec. Radiokorespondece se nahrávala na věži.
13. 04. 2010 | 19:47

Jirka H napsal(a):

icio: A taky měli vysunutý podvozek a přistávací klapky, takže museli být i dost natažení - tj. čumák směřoval hodně nahoru, takže museli vidět dost blbě dopředu a pod sebe...
13. 04. 2010 | 19:52

Béda napsal(a):

icio, Jirka H., Mara a další

ď..

Jirka H.,

jak se zdá, Poláci měli ještě v záloze svůj vlastní zapisovač dat - viz odkaz výše.

P.S. ta otázka byla formulována i proto, že Rusové uvedli, že letoun při opravách byl dovybaven americkým zařízením. Z toho nebylo patrné, jestli i ty černé skříňky nemohly být vyměněny za americké.
13. 04. 2010 | 19:56

Jirka H napsal(a):

Béďa: možná, že tam "narvali" nějaký modernější západní typ - ty používají polovodičové paměti nebo optické disky apod.
13. 04. 2010 | 20:01

JaS napsal(a):

Odborník popsal, jak to v leteckém provozu normálně funguje. Funguje to tak i tehdy, když letí papaláši??? Na silnici je taky všechno jinak když jedou papaláši! Vysvětlení standardního provozu nevylučuje, že pan prezident si poručil a pilot poslechl, protože by jinak dostal padáka!
13. 04. 2010 | 21:17

marek napsal(a):

Chtěli přistát, tak přistáli. Sorry, ale tak prosté to je.
13. 04. 2010 | 21:39

JOSEF: napsal(a):

Pro takový počet lidí musely být na letišti připraveny alespoň dva autobusy a desítka aut pro pohlaváry,pokud to nechtěli dojít pěšky,jaká byla tedy časová rezerva pro přepravu k pietnímu aktu a jak byl plánován vlastní začátek slavnosti od okamžiku přistání??Byla pak vůbec nějaká časová rezerva pro přistání v jiné lokalitě??a její logistické zabezpečení,ví se o tom něco?
13. 04. 2010 | 22:38

Kanalnik napsal(a):

Mne porad nejde do hlavy nutnost byt na pietnim aktu vcas v nejaky presne dany okamzik.

Predpokladam, ze polska delegace byla jednou z klicovych soucasti cele akce a dosti pochybuji, ze by se odehrala bez nich. Pokud by se ostatnim ucastnikum dalo vedet, ze Polaci prijedou pozdeji diky pristani na jinem letisti, nechapu, proc by se na ne nepockalo.

Pokud by Obama ci Medvedev musel pristat minuly tyden na jinem letisti a prijel by do Prahy autobusem s nekolikahodinovym zpozdenim, probehlo by podepsani smluv pozdeji nebo ne? Myslim si, ze zakonite ano.
13. 04. 2010 | 23:38

Mard napsal(a):

Diskuze jde dost do široka a často není k věci. Děkuji Terry a Fra.Kocourek, že napsali, jak to skutečně je. Dispečeři z věže postupně mění výpověď, když se zjistilo že zapisovače jsou. Takže nyní už nelžou o třech průletech a čtvrtém neúspěšném, ale jen o jednom neúspěšném. Jak mohli v mlze vidět že letadlo klesá přídí dolu? Jak mohli v mlze vidět že letadlo v náklonu 45 stupňů škrtlo křídlem o stromy? Jak to že v ose dráhy či v těsné blízkosti jsou vzrostlé stromy (předpisy to zakazují). Jak to že dispečeři lžou o dorozumívacích potížích, když Protasiuk uměl dobře rusky (ostatně byl to on, kdo na Smolensk severnyj přistával o dva dny dříve s Tuskem)? Zkrátka se zdá, že informace z ruské strany jsou lživé a silně nedůvěryhodné.
13. 04. 2010 | 23:41

Jivo napsal(a):

Ja bych i to nedoporuceni chapal. Uvedomte si, ze je jednalo o vojenske letadlo a pilot byl tedy podrizeny vedeni armady a presidentu, kteri byli na palube. Jiste i nekdo z veleni polskych vzdusnych sil.
Na druhou stranu, Rusaci uznali Katyni a asi si nikdo netroufl nest na svedomi, ze to jeho rozhodnutim se dam Polska delegace nedostane. Jiste maji vojensti piloti trening na pristani i za nejhorsich moznych podminek a pristani bylo mozne. Opakuji, nejednalo se o civilni let dle ICAO.
Chyba byla na pilotovi nebo ridicim, ze neco bylo spatne. jinak nepouzivaji nahodu jeste rusaci vysku dle QFE misto QFN ? Mozna mu Rusaci spravne dalo QFN a on to pouzil jako QFE. Ale on to jiste nekdo kde byl problem zjisti.
14. 04. 2010 | 00:03

Karel Mueller napsal(a):

Lubo,

vrátím se k té havárii:

Jirka píše, že klesá zhruba 6 stupnů. lze předpokládat, že ve chvílích před přistáním klesají pod ještě menším úhlem.

To odpovídá zhruba 6m na 100 m. Tedy pokud byl ve výšce nad 10m, což nepochybně byl, tak by těch 159 m ještě stihl, i když by to byl hazard. A teď k tomu, že nalétáal mimo ranwey. To by ještě nebylo tragické, určitě tam nemají přesně vypočítanou šířku, ale nejspíš to vzal někde po okraji. I když tuto okolnost je třeba důkladně vyjasnit.

Ale to skutečně kardinální otázkou je to, že skutečně musel vidět ty stromy pod sebou a nedto měl RA výškoměr. Je možné, že mu výškoměr dal odraz od stromů a tedy hlásil např. o 10 m míň? To by pak odpovídalo. Mám tedy otázku pro letce: Pokud uvidí les a zjistí, že na něho klesají, z jaké výšky jsou ještě schopni zdvihnout letadlo?

Laicky z mého pohledu: Pokud viděl, že má les 20 m pod sebou, tak měl ještě kolem 3s, za tu dobu by mohl ještě letadlo zdvihnout.
14. 04. 2010 | 01:12

dennis napsal(a):

to Mr. Stejskal
V nadeji, ze jeste jednou pohlednete do zdejsi diskuse, odpovidam na vasi poznamku, kterou jste mi adresoval pod blogem p. Cvrcka - Chvala smajliku. Verim Vasemu presvedceni, ze me prispevky zmizely neumyslne. K nazoru, ze je malo pravdepodobne, aby za podobnych okolnosti zmizely dva prispevky, poznamenavam jen toto: Mala a velka pravdepodobnost ve virtualnim prostoru jsou veliciny, ktere se nedaji zadnou metodou specifikovat.

Preji Vam zelezne nervy a svatou trpelivost, ja sam i s malinkou jizvickou na srdci : -( zustavam vernym ctenarem aktualnich blogu. dennis : -)
14. 04. 2010 | 01:47

Luba napsal(a):

Karle,
obávám se, že tu není žádný dopravní pilot, který by Vám odpověděl.

Osobně se domnívám, že Váš úsudek je správný.
Údaje radiovýškoměru totiž mohou být při podobném přistání zavádějící (přesný bývá až cca od 600m), a tak ten pomlouvaný, ovšem správně nastavený, barometrický výškoměr to "jistí".

Ti piloti prostě vůbec nic neviděli, řídili se podle kdovíjakého výškoměru, který mohli ve stresu chybně nastavit, a když nakonec něco zahlédli, už ten čumák nestačili zvednout.
(3s je na manévr i na tak výkonný letoun zatraceně málo!)

V případě poklesu tlaku během letu (letěli z relativně pěkného počasí do oblasti nízkého tlaku) je třeba, což je každému jasné, barometrický výškoměr přestavit, jinak by ukazoval vyšší hodnotu -no a jestli s tím nehýbali, nebo zadali za obvyklé QNH numera QFE od ruského řlp, pak to dodatečně upravili, atd., zákonitě si mohli myslet že jsou výš, než byli.

A jak píše Kareel:
"Radiovýškoměr je v tomto případě bezcenný, tam skáče výška v desítkách metrů podle terénu pod mašinou.

Když se podívám na mapu, tak si myslím (podle fotek z netu), že sedali na dráhu 26, tzn. od východu.
A tam ve vzdálenosti do dvou km je mírný kopec, pak údolíčko a pak stoupání k prahu dráhy.

Takže skutečně radiovýškoměr byl k ničemu... Holt ILS, GP a DME je jiné kafe, a na tom "kopečku" si škrtli.... naposledy..."
http://zpravy.idnes.cz/disk...

Sám posuďte, jaký mohl být z toho tůčka výhled:
http://www.planes.cz/cs/pho...
14. 04. 2010 | 02:48

Luba napsal(a):

Ruský pilot vypráví:

"Také bývalý kapitán letounu zesnulého ruského prezidenta Borise Jelcina se dostal do situace, kdy od šéfa státu uslyšel: "Udělej to, jak chceš, ale přistát se musí!"

Něco podobného se podle médií mohlo odehrát i na palubě polského prezidentského letounu, který se v sobotu zřítil u Smolensku, i když podle úřadů dosud nic tyto spekulace nepotvrzuje.

Rozhovor s pilotem "Voloďou", který létal ve službách prezidentů Michaila Gorbačova a Borise Jelcina, dnes zveřejnil list Moskovskij komsomolec ve snaze dobrat se odpovědi na otázku, co přimělo posádku letadla Tu-154M polského prezidenta k osudovému pokusu o přistání, při kterém zahynul jak prezident Lech Kaczyński, tak i dalších 95 lidí na palubě.

Případ s Jelcinem se podle bývalého kapitána odehrál cestou na zasedání skupiny G8 v Londýně.

"Když jsme vyletěli z Vnukova, počasí bylo perfektní, ale u Londýna nám oznámili, že na letišti je mlha a viditelnost 175 metrů," zavzpomínal.

"Rozhodl jsem se přeletět na záložní letiště. Musel jsem to ohlásit prezidentu Jelcinovi. Jdu za šéfem prezidentovy ochranky Koržakovem, protože jen s jeho svolením jsem směl vstoupit do prezidentského salonku, a vysvětluji situaci.

Koržakov byl chytrý chlapík, a tak řekl: 'Špatné zprávy si oznam sám.' Jdu za Jelcinem, zrovna jedl, a říkám, že počasí je velmi špatné, a tak jsem se rozhodl přistát na záložním letišti Shannon v Irsku."

Jelcin prý přijal kapitána velmi nepřívětivě a prohlásil: "Třicet let létám, ale na záložní letiště jsem se, soudruhu veliteli, nikdy nedostal. Musím se setkat s (britským premiérem Johnem) Majorem.
Udělej to, jak chceš, ale přistát musíš."

Kapitán se rozhodl vše si rozmyslet, a tak začal nad letištěm kroužit a mezitím se spojil s kolegou, který letěl s druhým letadlem před prezidentovým strojem.

Ten mu pak ohlásil své úspěšné přistání.
Viditelnost sice odpovídala hlášení meteorologů, ale naváděcí systémy pracovaly dobře.
A tak "jsem se taky rozhodl přistát a skutečně jsem přistál v mlze při viditelnosti 175 metrů".

Pilot si však byl tehdy naprosto jist letadlem a ještě před letem s prezidentem si vyzkoušel "nanečisto" dosednutí na Heathrow, kde i dříve mnohokrát přistával, takže se mohl na vybavení letiště naprosto spolehnout.

Londýnské letiště je navíc vybaveno "běžící vlnou" světel navádějících stroj na dráhu (pozn.: součást ILS).

"U nás v Rusku takový systém, který velice usnadňuje přílet na přistání i samo přistání, nikde není," konstatoval.

Nakonec přistál tak měkce, že si vysloužil i pochvalu od samého maršála Šapošnikova, bývalého letce, který byl s prezidentem také na palubě.

Nad Smolenskem by ale Jelcinův pilot raději "desetkrát měřil", než by se rozhodl přistát.

Hlavně by si dal pozor na to, že vojenské letiště sotva bude vybaveno pro přistání podle přístrojů, nemluvě o rozdílech v práci civilních a vojenských dispečerů.

Kapitána rovněž zaskočily zprávy médií, že letoun několik stovek metrů před přistávací drahou narazil do stromů, které v okolí letiště neměly co dělat.

V Rusku podle pilota platilo pravidlo, že před letem s hlavou státu se odehraje ještě zkušební let, aby se posádka mohla seznámit se všemi zvláštnostmi letiště, na které prezident míří.

Neví však, zda podobné pravidlo platí i v Polsku.
O stroji Tu-154 nicméně nemá pochyb, patří prý k "nejbezpečnějším letadlům své třídy".

Bývalý pilot připomněl, že po havárii gubernátora Alexandra Lebedě v roce 2002 se vynořily pověsti, že důležití pasažéři často nutí posádku přistát navzdory špatným podmínkám.

Podobná nepříjemná historie se prý i dříve stala s polským letounem. Každopádně však pokyny z letiště mají jen doporučující charakter a konečné rozhodnutí náleží kapitánovi letadla.

Sám Kaczyński se podle médií dožadoval potrestání svého pilota, který se v srpnu 2008 navzdory prezidentově přání rozhodl z bezpečnostních důvodů přistát nikoliv v Tbilisi, ale v Baku.

Tento precedens mohl podle médií přimět posádku pokusit se přistát ve Smolensku za každou cenu.

Nicméně polský generální prokurátor Andrzej Seremet v pondělí uvedl, že nyní nejsou k dispozici žádné informace o tom, že by pilotům dal pokyn sám prezident."

Zdroj:
http://www.letectvi.cz/lete...

Havárie už má svou Wiki-stránku:
http://cs.wikipedia.org/wik...
14. 04. 2010 | 02:49

Mike napsal(a):

Nejsem odborníkem na letalda (spíše na černé lidské duše), ale uvedu tu jeden modelový případ. Jede vládní delegace s presidentem po ulici, na konci ulice stojí policajt a říká, tady tou ulicí nemůžete, je to jednosměrka. Když presidentská kolona nereaguje, tak vytáhne pistoli a střílí. Tak takhle to asi nedopadne. Co tím chci říci? Zcela prosté a logické, že to co možná platí pro běžného občana, nemusí platit pro presidenty. Není to divné, že si presidenti třeba mohou jednosměrkou a já ne? Je to velmi divné, ale nic s tím nenadělám. Jak jsem řekl, mou specialitou jsou hlavně černé lidské duše.
14. 04. 2010 | 03:49

Mike napsal(a):

Ještě vznesu tady jeden dotaz na odborníka. Často létám a dosti často se stává situace, že kroužíme třeba půl hodiny nad letištěm, než je nám dovoleno si sednout. Je to znakem toho, že letiště nepřijímá a nebo že přijímá, ale ne zrovna letadlo z Prahy, protože dotyčný dispečer nemá rád Česko? Nebo nepřejímá ani ostatní, ale kdyby letěl např. president a nebo záchranný vrtulník s těžce zraněným by ho přijmul? Jsem zmaten z pojmu letiště bud´ přijímá a nebo nepřijímá. Podle mých zkušeností často nepřejímá, ale když trpělivě kroužíš, tak tě nakonec přijme. Co tím chci říci, že to asi není tak jednoduché, jak je to tu podáváno. Něco jiného je běžné letadlo z Prahy, které může kroužit až mu téměř dojde benzín, něco jiného je asi prezidentské letadlo a něco je třeba letadlo, které bylo uneseno a hrozí, že pokud mu nebude povoleno přistání, tak je vyhodí i s cestujícími do vzduchu. Nebo letí letadlo v nouzi a žádá o neplánované přijetí na nejbližším letišti, protože mu nejede motor, a v případě, že letiště, které normálně nepřijímá, třeba kvůli mlze, mu odepře přistání, je riziko, že přijde o život třeba 200 pasažérů. Myslím si, že v podobné situaci by dispečer na letišti řekl pilotovi, podmínky na přistání jsou dosti obtížné, je na Vás zvážení rizika problematického přistání a nebo pokračování v letu na další letiště, které je odtud 500 km. Každá situace se asi řeší individuálně, to si myslím já jako neodborník na letadla, ale odborník na černé lidské duše.
14. 04. 2010 | 04:27

tomas napsal(a):

to franta kocourek
tady mate par vterin komunikace s pilotem letadla, muzete sam posoudit v jakem jazyce se odehravala a jak dobre rusky pilot mluvil
http://rt.com/Top_News/2010...
14. 04. 2010 | 04:42

Jirka napsal(a):

Souhlas s Mikem. Bigjirka má jistě znalosti, ale popis standardních technických nutností a podmínek při běžném leteckém provozu je věc která s politiky na palubě nemusí platit! Pokud byli aspoň zčásti jako naši(a o tom nepochybuji) mají tito lidé občas pocit vlastní neomylnosti a nadřazenosti i nad věcmi které se nacházejí jen mezi nebem a zemí a o kterých lidé nerozhodují! Nechal bych celou záležitost raději v klidu, rozviřování nikomu nepomůže a jen by mohlo dohnat Poláky s Rusy k vzájemnému obviňování! A to rozhodně nepomůže už vůbec ničemu!!
14. 04. 2010 | 07:09

Luba napsal(a):

tomasi,
to vypadá na úlovek nějakého radioamatéra.

Není mi jasné:
Pilot se otázal na viditelnost a pak potvrdil: (mlha) 8 kilometrů?
Bylo to první ruské slovo vůbec mlha? To se mi nezdá.
Pak by to nemusel být záznam z toho tragického dne.

Nebo to byl jen fragment rozhovoru - protože dohlednost 8km je minimální požadovaná dohlednost v řízené oblasti letiště v letové hladině FL100.

Všude mlha, a minimálně máme mít dohlednost 8km!
Sice nic nevidíme, ale přistaneme! Navíc - ten pilot byl dost klidný ...
14. 04. 2010 | 07:21

Bronislav napsal(a):

Já věřím,že to je celé 100% náhoda.Přesto psychologicky to působí jako poslední večeře páně nebo noc dlouhých nožů nebo risikové pracoviště pana Gustava Husáka z KSČ.To dělá ta minulost a volební rámec doby z toho.Letuška je anděl,který vždy navždy po letu zmizí neznámo kam a člověk se do šedi obyčejnejch holek těžko vpravuje.Přesto si myslím,kriticky,že je z toho i jinak vidět,že postkomunismu se nepodařilo zatím vytvořit za dvacet let ekonomicky normální život-viz to vládní letadlo staré dvacet let.Asi je to tím,že jednak něco předělávat (komunismus) je vždy asi horší než začít od začátku ,nuly plus později dlouhá světová krize.Jedna generace mohla a může na normální život zapomenout.Toto nemohli Rusové odpustit Stalinovi.
14. 04. 2010 | 07:21

já napsal(a):

Nevím, ale nechápu tvrzení, že by byla ostuda, kdyby na místo delegace nedorazila včas. Myslím, že by se to kvůli špatnému počasí prostě a jednoduše jen o trochu posunulo. Nikdo mi nenamluví, že ne.
Dále mě šokuje, že dialog byl veden v ruštině. Copak ruští odborníci neovládají angličtinu? A Copak je ruština natolik odlišná od polštiny, když už? Ten pilot přece podle kolegů a rodiny rusky uměl!!! Tak kdo a proč se nám snaží nakukat, že pilot neuměl rusky, a že polská delegace letěla na tu akci na poslední chvíli? Nevěřím tomu. Nevěřím rusákům.
14. 04. 2010 | 07:33

capt napsal(a):

Klicove je zodpovezeni techto otazek. Jaka mel velitel letounu urcena povetrnostni minima pro pristani na danem letisti. Zda provedl ve vysce rozhodnuti, nebo minimalni vysce klesani postup nezdareneho priblizeni, ci nikoliv.Proc zahajil konecne priblizeni, pokud pocasi bylo pod stanovena minima?Vse ostatni jsou blaboly laiku.
14. 04. 2010 | 07:38

Mard napsal(a):

To Mike: kroužení nad cílovým letištěm je tzv. vyčkávací kruh. Stane se, že letadlo doletí nad cílové letiště jinaém čase než je naplánováno a není volný slot na přistání (zejména na hodně vytížených letištích je to celkem běžné). Pak musí letadlo na vyčkávací okruh, dokud není volná pozice a na tu se pak zařadí a přistane. Bohužel letadla dispečeři na přistání řadí z velké dálky, takže pak letí kolona více letadel za sebou a není možné nikoho do ní vřadit. Navíc musí být dodrženy rozestupy mezi letadly času na vyprázdnění dráhy.

Ten záznam komunikace je dost šílený. Asi obsluha věže opravdu neuměla anglicky a pilot raději komunikoval rusky. Horror, že rusové neumí dát na věž kvalitní obsluhu ani na pár dní kdy mají přilétávat zahraniční VIP delegace :-(
14. 04. 2010 | 08:03

Terry napsal(a):

Luba napsal(a):
V Rusku podle pilota platilo pravidlo, že před letem s hlavou státu se odehraje ještě zkušební let, aby se posádka mohla seznámit se všemi zvláštnostmi letiště, na které prezident míří.
Neví však, zda podobné pravidlo platí i v Polsku.

Tentýž pilot se stejným letadlem přistál na stejném (smolenském) letišti tři dny před katastrofou, když letěla delegace polského premiéra Tuska - viz
Pilot polského letounu přistál ve Smolensku už tři dny před katastrofou (http://www.novinky.cz/zahra...):
Kapitán roztříštěného vládního tupolevu Arkadiusz Protasiuk (36) letiště Severnyj u Smolenska znal - tři dny před neštěstím tu bez problémů přistál s premiérem Donaldem Tuskem na palubě. Upozornil na to ruský server NEWSru.com s odvoláním na polský deník Gazeta Wyborcza.
Podle svého kolegy Bartosze Stroińského, který s pilotem ve středu do Smolenska letěl, uměl Protasiuk perfektně rusky. „Arek mluvil rusky dokonale. Psát dovedl perfektně jak polsky, tak rusky i anglicky. 7. dubna, když jsme tam (do Smolenska) letěli, neměl nikdo žádné připomínky,“ řekl.

Tvrzení polských pilotů ale kontrastuje s rozhovorem, který poskytl jeden z dispečerů Anatolij Muravjov ruskému deníku Komsomolskaja pravda. Podle Muravjova v komunikaci mezi posádkou a kontrolní věží byla jazyková bariéra.

„Mluvili jsme rusky a částečně anglicky. To ztěžovalo dorozumívání,“ řekl. „Hlavní dispečer dokonce říkal: ‚Rozumíme si tak padesát na padesát‘. Mluvil s pilotem rusky, ostatní mu pomáhali a napovídali anglické fráze. Sotva jsme mohli vědět, jestli pilot rozumí, co mu říkáme,“ popsal. Dodal, že letoun podnikl jen jeden přibližovací manévr. „Přiblížení bylo jen jedno, letadlo se hned roztříštilo,“ prohlásil.

Kompletní údaje z černých skříněk by měly být známy nejpozději ve čtvrtek. Polskému kanálu TVN24 to řekl jeden z polských vyšetřovatelů. Skříňky jsou podle něj „trochu poškozené, ale jen zvenčí.“ „Uvnitř skříněk se pásky zachovaly a dobře nám poslouží při zjišťování toho, jak let probíhal,“ řekl Zbigniew Rzepa podle agentury RIA Novosti.

„Máme dva záznamy – letových údajů a komunikace. Převezli jsme je do Moskvy. Na jejich základě zjistíme, co se dělo v posledních minutách letu: jak piloti letadlo řídili a jak probíhala komunikace,“ upřesnil. Třetí černá skříňka, nalezená na místě katastrofy, zatím na odvoz do Moskvy čeká.

Již v úterý měli vyšetřovatelé určit trajektorii poslední fáze letu. Ruský vicepremiér Sergej Ivanov také v úterý potvrdil, že na palubě za letu nedošlo k výbuchu ani k požáru. „Motory byly funkční až do kolize se zemí,“ dodal.
14. 04. 2010 | 08:29

Diana C-L napsal(a):

Presse-Agentur INTERFAX, 14.04.2010 10:28 :В авиакатастрофе под Смоленском погибли не 96 человек, а 97. Při katastrofě nezemřelo 96 lidí, ale 97.
D.
http://rian.ru/incidents/20...
14. 04. 2010 | 08:49

Ládik napsal(a):

Včera probíhala na zpravodajském řádku jedné čs. televize informace navigátora ze Smolenska, že letadlo se pokusilo přistát jen jednou. Tím pro mě končí potřeba být o této věci informován - sdělovací prostředky nám valí klíny do hlavy. Ať jdou do řiti.
14. 04. 2010 | 08:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Nemohu říci,že by mě technický data a vyjádření laických "odborníků,nezajímala.Proto jsem si pozorně pročetl celý blog.
Zjistil jsem,že se zase dělí na dva tábory.Na ty kteří jsou ochotni prolézt i odbornými kanály,aby apriori dopředu prokázali liliovou nevinnost ruské strany.
Třebas tím, že vehementně poukazují na elementárně vadné reakce pilotů některých zemí a podkládají to odněkud vytaženými "fakty a studiemi odborníků".Atd.....

Druzí zase zkoumají a relativně odborně popisují technická data,aby se domohli konečného zjištění,že havarie tak jak se stala může byt ovlivněna tisíci aspekty drobných technických nedostatků,které by měli údajně osvětlit informace z černých skříněk.

Tak. Potud vše v pohodě.
(neberu v potaz debilní pakáž,která zasírá blogy i s jinými tématy).

Jenže.Ať už jsou objektivní a skutečně pravdivé události jakkoliv ovlivněny - kýmkoliv,
NEBUDOU ZVEŘEJNĚNY.

Bude v zájmu všech aby se "nevyšetřily" lhostejná,možná úmyslná pochybení na obou stranách.Ale je vám jasné,že mám na mysli hlavně tu ruskou.
Ti totiž už mnohokrát prokázali svoji typickou ignoranci,nedostatek odpovědnosti,ev, inteligence primitivismus a aroganci i na nejvyšší mezinárodní úrovni.
A fakt ,že vyšetřovací komisi vede sám bývalý šéf KGB ve mě vyvolává akorát úsměv.

Nechte to spát,vážení.
Někdy je lépe PRAVDU NEVYKOPAT.

Ivan.
14. 04. 2010 | 08:56

ech napsal(a):

Proč sdělovací prostředky???
14. 04. 2010 | 09:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy