Otevřený dopis Jiřímu Oberfalzerovi

07. 10. 2009 | 08:55
Přečteno 7375 krát
Vážený senátore Oberfalzere (vážený Jiří),

Jsme nepříjemně udiveni Vaším postupem ve věci Lisabonské smlouvy. Pamatujeme si Vás jako člověka blízkého Václavu Havlovi, s nímž jsme v rámci Nadace Forum 2000 připravovali pravidelné konference. Projevoval jste se vždy jako člověk proevpropský, prointegrační. Nikdy jsme nezaznamenali žádnou Vaši kritiku názorů tehdejšího prezidenta, který je v otázkách evropské integrace v podstatě federalista.

Připojil jste spolu s námi také svůj podpis pod iniciativu Impuls 99, jejíž desáté výročí si připomínáme v těchto dnech. Jejím jedním cílem bylo vyburcovat vedoucí politiky souručenství zvaného opoziční smlouva k většímu úsilí při plnění kritérií pro vstup do Evropské unie. Jevil jste se tehdy jako velmi aktivní člen tohoto společenství.

Uznáváme, že každý člověk má právo na změnu názorů, jen nám není jasné, co přispělo ke změně názorů Vašich. Zdá se totiž, že tato změna má jen málo společného se směřováním evropské integrace, ale o to více má společného se snahou legitimizovat se ve straně, za níž jste byl zvolen senátorem. A že má také hodně společného s chladným kalkulem, že tažení proti Lisabonské smlouvě může v případě porážky Topolánkova křídla v ODS dopomoci ke stranickému vzestupu Vašemu a dalších oponentů LS.

Mrzelo by nás, pokud tomu tak je, protože by to nejspíš znamenalo, že Vaše postoje z doby, kdy jsme s Vámi spolupracovali, byly vykalkulované stejně chladně jako ty dnešní.

Jsme též udiveni nedostatkem respektu jak Vašeho, tak Vašich senátorských kolegů, k demokratickým pořádkům u nás, jakož i k pravidlům hry, jak psaným tak nepsaným, které naše země přijala, když vstoupila do EU, a když za ní z pověření prezidenta Václava Klause podepsal premiér Mirek Topolánek Lisabonskou smlouvu.

Domníváme se totiž, že jelikož podstatné části Lisabonské smlouvy už jednou posoudil Ústavní soud, a poměrem 15:0 neshledal žádné rozpory mezi smlouvou a českou ústavou, a že jelikož smlouvu doporučily k ratifikaci ústavními většinami obě komory českého parlamentu, bylo by demokratické uznat politickou „porážku“ a přestat uměle vytvářet další překážky ratifikace LS.

Tak to v demokracii chodí: každého rozhodnutí je dosaženo v rámci strukturovaného procesu, který nelze donekonečna uměle prodlužovat pod falešnými záminkami. Každé takové rozhodnutí má své oponenty, ale ti v určitém okamžiku uznají demokraticky vyjádřený názor většiny. Vy tvrdíte, že hájíte české národní zájmy, ale nám není jasné, jménem koho mluvíte.

Vaše jednání ve věci LS nám bohužel připomíná hráče fotbalového klubu, kteří se v 90. minutě zápasu, v němž jejich mužstvo prohrává vysokým rozdílem, snaží nesportovně na neurčito oddálit konec zápasu tím, že předstírají zranění, válí se po trávníku, a přitom se snaží přesvědčit rozhodčího, že soupeř vede nezaslouženě, a měl by na poslední chvíli zápas stornovat.

Doufáme, že si uvědomujete, že Vaše jednání může uvrhnout Českou republiku do hluboké izolace v rámci EU. Vaše argumentace, že Vaše stížnost k Ústavnímu soudu je legitimním dalším krokem v rámci demokratického procesu, může přesvědčit snad jen ty, kteří ještě nejsou uvyklí skutečné demokracii. Ve zbytku EU Vaše jednání ovšem po právu vnímají jako obstrukci, jejímž jedním cílem je dát čas eurofóbnímu prezidentovi země k dalšímu odkladu podpisu LS.

Domníváme se, že i voliči ve Vašem volebním obvodě, pokud budete znovu kandidovat ve volbách do Senátu, vyvodí důsledky z toho, že podezřelou proměnou svých postojů ztrácíte věrohodnost jako člověk i jako politik.

Tomáš Halík a Jiří Pehe, bývalí mluvčí Impulsu 99

Martin Jan Stránský, bývalý ředitel občanského sdružení Impuls 99

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiří napsal(a):

Pane Stránský, to, že někdo nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou a postupy s ní spojenými, ještě neznamená, že je protiintegrační. Otevřená a demokratická integrace by měla vypadat jinak! Každý čech, který si váží demokracie a svobody, by měl podporovat svého prezidenta. Podpořte Václava Klause: http://supportvaclavklaus.w...
07. 10. 2009 | 09:13

arlon napsal(a):

***
Věcně slušné, meritum věci soukromého charakteru vytažené mezi lid. No, ale blog to je.
07. 10. 2009 | 09:14

Paterik napsal(a):

ÚS se už odmítl zabývat tou první stížností, takže i u té druhé lze očekávat rychlý a jednoznačný výsledek. Pak už Klaus pravděpodobně bude muset podepsat. Ale nebojme se, my Češi si brzy najdeme měco jiného, na co budeme nadávat.
07. 10. 2009 | 09:21

Zeměžluč napsal(a):

Jiří, v článku bylo dostatečně vysvětleno pozadí proč byl napsán, zkuste si to přečíst ještě jednou, možná to pochopíte ,ikdyž...
07. 10. 2009 | 09:30

Jiří napsal(a):

Paterik: Pan prezident podepsat nebude muset. Nezáleží na tom, jak si kdo Ústavu ještě překroutí. Donutit ho k tomu nelze. Pokud ji podepíše, tak jen díky nátlaku a poruší tím všechno, co kdy řekl, prosazoval a na co složil svou přísahu. Je to jen jeho rozhodnutí, doufám ale, že zůstane konzistentní.
07. 10. 2009 | 09:33

Jozef napsal(a):

Slovensky premier Fico: Slovensko nemoze ostat jedinou europskou krajinou,ktora neuzna Kosovo.
Zatial je tych krajin niekolko,Slovensko americkemu tlaku odolava.

Cast americkej vladnucej elity nie si je celkom ista ani projektom Federalnej EU.
Obavy z federalnej nemecko-francuzskej EU v podani A.Tomskeho:
"lze se nam,ze je evropsky parlament demokratickou instituci...
Vim ,ze tohle vsechno vite...
Budou Vas nenavidet...." -A.Tomsky v liste prezidentovi V.Klausovi
07. 10. 2009 | 09:37

Jiří napsal(a):

Zeměžluč: Ujišťuji vás, že chápu článek pana Stránského. Nemyslím si ale, že pan Oberfalzer změnil svůj názor na EU. Integrace EU nerovná se Lisabonská smlouva. V článku se taky mluví o nerespektování "pravidel hry". Ovšem pokud vedoucí činitelé a elity EU nerespektují základní pravidla hry demokracie, potom nelze postupovat jinak. Proti špinavé hře nelze bojovat jinak, než špinavou hrou. http://reformy.shoptet.cz/n...
07. 10. 2009 | 09:38

Lubka napsal(a):

Jiří:Od kdy se hloupost nazývá konzistence??
07. 10. 2009 | 09:39

Míval napsal(a):

Jiří: Pak ovšem o panu prezidentovi platí staré dobré rčení "Stát jsem Já!"
07. 10. 2009 | 09:42

Jiří napsal(a):

Míval: Chápu vaše výhrady. Opakuji ale: Proti špinavé hře nelze bojovat jinak, než špinavou hrou.
07. 10. 2009 | 09:46

Paterik napsal(a):

Jiří:

zabedněnost nelze vydávat za konzistenci. pokud je skutečně státník, pak ji podepíše, i když s ní vnitřně nesouhlasí. Prezidenta nelze nutit, ale na druhou stranu on nebyl zvolen do úřadu, aby tam prosazoval čistě své názory.
07. 10. 2009 | 09:47

ali napsal(a):

dobře i krásně napsané..ale to, že nesouhlasím s LS, ještě neznamená, že jsem negativní, popřípadě hloupá..zrovna tak to mohu vidět i já třeba u Lubky. Podepsat bezhlavě něco, s čím nesouhlasím a co se mi nelíbí umí každej hlupák..
07. 10. 2009 | 09:48

Jiří napsal(a):

Paterik: Toto není čistě jeho názor. Pokud si to myslíte, podpořil byste referendum na tohle téma? Jestli ne, tak jste pokrytec. Tohle není názor Václava Klause, ale velké části občanů (nejen) České republiky. A pokud tito občané nedostali možnost o budoucí podobě EU svobodně rozhodnout, potom má Václav Klaus morální právo jejich jménem tuto smlouvu zablokovat.
07. 10. 2009 | 09:52

david napsal(a):

Naprosto z niceho, co Oberfalzer dela nevyplyva, ze by zmenil svoje nazory na EU, pouze nechce socialistickou EU podle Straskeho.

Na duvere vasemu dopisu neprida ani podpis Halika - profesionalniho protiklausovskeho kazatele a cloveka, ktery je jiz davno socialistickym politikem, i kdyz kaze v kostele. O Pehem, zkrachovalem politikovi, socialistovi a zhrzenem neuspesnem politologovi neni treba mluvit.
Co tim dopisem chtel basnik rict opravdu nechapu.
07. 10. 2009 | 09:59

Petra napsal(a):

Dokonale vyjádřeno. Základem moderní společnosti je respekt k demokratickým principům. To že tu část politiků nakládá s ústavou jako s kusem špinavého hadru je nesmírně frustrující. Česká ústava nebyla vytvořena k tomu, aby si Klaus hrál na Hradě na mocnáře. Jestliže Lisabonskou smlouvu schválil parlament ústavní většinou, pak skutečný státník, byť osobně s tímto dokumentem nesouhlasí, zatne zuby a podepíše. Má se chovat jako prezident a ne jako "My Václav Klaus První, z vlastní vůle král".
07. 10. 2009 | 10:00

Jiří napsal(a):

Petra: Slečno, žádám vás, abyste se pozorně podívala na video, které jsem zavěsil výše a dám ho i na konec tohoto komentáře. Potom mi tady něco povězte o respektu k demokratickým principům, děkuji. http://reformy.shoptet.cz/n...
07. 10. 2009 | 10:03

Vesel napsal(a):

pro Míval,
doplňuji,Klaus uznává jen "Stát jsem jen Já nesmrtelný"
07. 10. 2009 | 10:05

radas napsal(a):

jak muzete takto kritizovat naseho nadstranickeho prezidenta "vsech" obcanu;) takto osviceny panovnik tu nebyl od dob Karla IV:))
07. 10. 2009 | 10:10

tyrros napsal(a):

Jiří: je trapné odvolávat se na fakt, že neproběhlo referendum o LS, když největším bojovníkem proti referendům v ČR jsou dlouhodobě Klaus a ODS.

Podívejte se, kolikrát bylo referendum prosazováno a kolikrát ho ODS zablokovala.

Připomínáte mi toho otcovraha a matkovraha, co křičel, že si nezaslouží odsouzení, protože je chudák úplný sirotek.
07. 10. 2009 | 10:23

lupa napsal(a):

Docházím k názoru, že LS měla být pro Česko ještě mnohem tvrdší. Nemělo by se diskutovat o tom, kdo bude našim eurokomisařem,ale kdo bude do ČR dosazem jako komisař EU. Pouze pod knutou můžeme v budoucnu prosperovat. Demokracie po česku za dvacet let dosáhla pevné zakomponování korupce do politiky,mediální hnus a existenci dvojího stáda povalečů,kteří si říkají volení zástupci lidu.Politické strany předvádějí, kam až morální marasmus může zatím beztrestně dojít, zákony jdou koupit za pár kaček, poslanci také.Divím se, že se s námi Evropa ještě baví, nebude trvat dlouho a okolní státy zablokují naše hranice, aby k nim nepronikl virus bohemia, který je nebezpečnější než prasečí chřipka.
07. 10. 2009 | 10:23

Paterik napsal(a):

Jiří:

jakou proporci občanů dle vás Klaus zastupuje? LS mění určité parametry Unie, ale její charakter zůstává nedotčen. EU byla odjakživa byrokratická a vždy to byla rvačka za národní zájmy. Do takové Unie jsme vstupovali a taková zůstane i po schválení LS.

Mimochodem, Klaus už dříve prosazoval svůj názor proti majoritě občanů, když vystupoval proti našemu vstupu do EU...
07. 10. 2009 | 10:25

Lubka napsal(a):

Jiří, cosi představujete pod pojmem"svobodně rozhodnout o podobě EU"?
V normálně fungující společnosti se menšina podřídí většině ( i když se skřípáním zubů).
V opačném případě se budou hádat, zdržovat,dělat naschvály atd.. a budou to balit do líbivích frází o svobodě,což tu teď děláte vy.
Vy mi připomínáte ty typy v hospodě,kteří vyznávají heslo: vím že dostanu po hubě,ale hlavně že se poperu".
07. 10. 2009 | 10:29

Jiří napsal(a):

tyrros: Klasika. Neřešte prosím neustále dokola osobu Václava Klause, ale raději podstatu věci. Ikdyby to byl ten největší tunelář, lhář a ruský agent pod sluncem (což není můj názor), tak to neznamená, že nemá v této věci pravdu.

Paterik: Jakou, to vám říct nemohu. Stejně tak vy to nemůžete říct. Kdyby byli lidé v EU demokratičtější, tak bychom to možná dnes věděli.

"LS mění určité parametry Unie, ale její charakter zůstává nedotčen." Toto není pravda a jsem o tom bytostně přesvědčen. Pokud si to myslíte, je to vaše věc.
07. 10. 2009 | 10:33

Jiří napsal(a):

Lubka: A jak víte, že dostanem po hubě? Myslíte si, že většina občanů EU je pro Lisabonskou smlouvu? To byli podle průzkumů i Irové před prvním odmítnutím.

Nebo mi chcete tvrdit známou věc, že občané o LS vědí málo a nerozumí jí, a tak jejich názor nehraje roli? A není to náhodou chyba právě samotné LS a politiků, kteří ani nechtěli, aby o ní občané něco věděli a aby jí rozuměli?
07. 10. 2009 | 10:36

Paterik napsal(a):

Jiří:

já myslel, že musíte mít po ruce nějaký průzkum, stejně jako vás jistý jmenovec. čekal jsem, že mi ho ukážete.

Tu druhou větu bych vám lehce poopravil: vy jste pouze bytostně přesvědčen, že to není pravda. Jinak oba si samozřejmě můžeme myslet, co nám libo.
07. 10. 2009 | 10:38

tyrros napsal(a):

Jiří: Přečtěte si znova, co jsem napsal.
07. 10. 2009 | 10:38

Krupa Václav napsal(a):

Jelikož se jedná o LS jako u p. Pehe,využívám možnosti znova oslovit nick Holubář a Jarpor.Nevím zda mou odpověď tam budou číst,takže ještě jednou zde a možná srozumitelněji.Holubář.Jsem velmi netrpělivý.Píši příspěvky,často se vracím na blog,nakonec něco bez rozmyslu opravím a pošlu vědomě dříve,abych se již nezdržoval.Pak se na sebe často zlobím,protože je to jinak než jsem původně zamýšlel,ale udělám to zase..Za tímto původním článkem si ovšem stojím.Je to má vize (samozřejmě všechno může být jinak),ale věřím že zvítězí zdravý rozum.Proto jsem zvolil Senegál,první africký stát co mě napadl.Možná bylo lepší Somálsko.Kdy asi tam můžou být OH ? Kdy asi dostanou lidé rozum?V tomhle století těžko,proto jsem psal...a bude mír.Jinak by totiž žádné OH být nemohli. Takže pohádka? Už mi rozumíte proč ani já válku nevylučuji? A ten hloupý Honza mi nevadí,Vždyť zabil draka a dostal princeznu i s královstvím ne? Jarpor.V r.88 jsem jel prvně s novou š120 na západ.Na zadní sklo nalepil větší československou vlajku,aby každý věděl odkud jsem.Po revoluci jsem s vnukem jezdil za dcerou do N.a v létě jsme při otevřeném okně zpívali nahrané písničky,jako padla facka na sále a p.Ráďa se bavil když za námi lidé otáčeli hlavu jako na tenise.Jarpor,to jsem byl ještě hrdý,že jsem s československa.Přečtěte si prosím u P.jak i Vy jste přispěl svým dílem,že do N. se již moc netěším.A ti za to nemohou.
07. 10. 2009 | 10:41

radas napsal(a):

Pro přijetí nejnovější podoby evropské ústavy se v průzkumu STEM vyslovilo 64 procent dotázaných (leden 2009)
07. 10. 2009 | 10:42

Jiří napsal(a):

Paterik: Ano, opravil jste to správně. Je to jen můj názor, neuzurpuju si právo na jedinou pravdu. Faktem ovšem je, že nikdo z našich politiků se nepokusil seriozně tento názor vyvrátit. Pouze silově a nátlakově ho potlačit, umlčet, zesměšnit.

tyrros: Přečetl jsem si to znovu a nevím. Možná jsem vás špatně pochopil. Snad jen bych dodal, že skutečně nemám dokonalý přehled o Klausových aktivitách okolo zákona o referendu. Ale nemyslím si, že by to bylo v současné situaci klíčové. Neexistence zákona o referendu ještě není důvodem, proč by se takové referendum nemohlo konat. Každopádně na své předchozí reakci nemám co měnit.
07. 10. 2009 | 10:47

Taoiseach napsal(a):

Jiří:

"...pokud vedoucí činitelé a elity EU nerespektují základní pravidla hry demokracie..."

Buďte, prosím, zcela konkrétní: kdo jmenovitě kdy a které pravidlo nerespektoval?

"A pokud tito občané nedostali možnost o budoucí podobě EU svobodně rozhodnout, potom má Václav Klaus morální právo jejich jménem tuto smlouvu zablokovat."

Osobně jsem pro referendum, pokud Klaus nebude respektovat ostatní ústavní instituce. Nicméně, kde podle Vás vzal to "morální právo"? Přímé volby vyhrál naposledy 1996, po roce 2002 už se raději žádných neúčastnil a vzhledem k tomu, že kritizuje evropskou měnu, občanství a vnější hranice, byl přehlasován v referendu o přistoupení.

Krom toho měl Klaus deset měsící na to, aby sám zpracoval a podal ústavní stížnost proti LS. Chyběla jen odvaha...
07. 10. 2009 | 10:53

ali napsal(a):

Jiří
v tom je ten vtip..o LS jsme se dověděli teprve tehdy, když se hulákalo, že se nepodepsala. Do té doby neměl u nás o LS nikdo ani páru, krom politiků. Kdyby jí Klaus podepsal hned, tak by ho zas bičovali, že nás zaprodal :o). Holt bolševik si vždycky najde hůl. J.Havel bude mluvit na adresu Farageho o nacionalizmu, o jinojazyčných státech se vyjadřovat jako o nacionalistických móresech (protože je z Horní Dolní a umí jen rusky) a LS opěvovat jako záchraný kruh. Když tam prý vstoupíme, nikdo nám nebude bránit, když zas vystoupíme, dle LS. Co je to boha za logiku? LS je z mnoha hledisek nepřípustná ohledně suverenity nejen naší, ale všech malých států. A to prostě nechápou a chápat nechtějí..proto chce Klaus ověřit zákony LS. Tak proč mu to mají za zlé? Vždyť hájí naše práva. Jen jejich nenávist vůči němu už překročila hranice natolik, že je to zcela ovládlo do vzteku a slepoty. Představa, že by na hradě byl třeba Švejnar (brr) a nepodepsal to, tak by ho ještě chvalořečili..
07. 10. 2009 | 11:00

Jiří napsal(a):

Taoiseach: Demokratické principy nebyly respektovány tím, že LS byla vytvořena v podstatě za zavřenými dvěřmi, potom přišel pokus ji schválit v členských zemích bez jakékoli viditelné konzultace s veřejností. Když tento pokus nevyšel, přišla velká "vysvětlovací kampaň", jinými slovy jednostranná propagandistická kampaň nabízející jen jedno správné řešení. Dále opakování referenda v Irsku. Dále vás opět odkazuji na výše zavěšené video. Dechberoucí pohrdání demokratickými principy přímo na půdě Evropského parlamentu, musím dál pokračovat?

Co se týče Václava Klause, tak to morální právo má podle mého ne kvůli nějakému svému mandátu, ale má ho stejně jako kterýkoliv jiný evropský politik vzhledem kee skutečnostem provázejícím Lisabonskou smlouvu, mimo jiné těm, které jsem vám nastínil výše.
07. 10. 2009 | 11:04

E.m. napsal(a):

to Krupa Václav" I já jsem hrdý Čech. Bohuželse štítím všech "Čechů" živící se rukama. A také Českých starců a stařen. Když jste zpívali při otevřeném okně, určitě to nebylo z pozitivního hlediska. Ilegálně si mysleli něco o českých buranech.
07. 10. 2009 | 11:35

pako napsal(a):

Nechci komentovat Klausobijce ani opěvovatele LS. Jsem osobně proti nedemokratický nadstátní diktát svrchovaným státům. V Unii by měla nastat naprsto dobrovolná kooperace ekonomiky, zahraniční politiky a mezinárodní bezpečnosti pouze na základě dobrovolnosti a s právem veta jednotlivých parlamentů. Evropský parlament totiž pokládám na nedemokratickou instituci s pochybným nedokonalým mandátem a tudíž s omezenou odpovědností občanům.

Ale to co napsal výše "lupa" /asi komouš nebo puberťák/, je donebevolající nehoráznost člověka, kterému trčí z jedné boty srp, z druhé kladivo a z kapsy hákový kříž, a tomuto musím tvrdě oponovat !!!
07. 10. 2009 | 12:11

Inci napsal(a):

Jak mám věřit po zkušenostech se zákonem o loteriích že celá EU není rukojmím osmnácti lidí a hromady rublů a dolarů ... tady je nejvíc vidět nedostatek naší demokracie v podobě neexistujícího referenda ...

Jak mám věřit člověku kterému žádné peníze nesmrdí , druhé volební období skončí a další snadné peníze nebudou ... jen ty dolary a ruble za zabránění sjednocení Evropy ....
07. 10. 2009 | 12:11

pako napsal(a):

Inci, Klaus kdysi řekl, že neví, jakým způsobem budou finanční instituce rozlišovat čisté a špinavé peníze. Ne, že nesmrdí.
Vy víte, jak se rozliší ?
07. 10. 2009 | 12:21

Taoiseach napsal(a):

Jiří

Bohužel nabízíte jen zcela nekonkrétní "dojmy". LS byla vytvořena naprosto stejně jako kterákoli jiná smlouva předtím. Míníte je zpochybnit všechny? Připravovaly ji vlády členských států, které k tomu měly ústavní pověření (včetně Vlády ČR), a konečné podoba byla dojednána na zasedání Evropské rady, což je nejvyšší orgán, který sdružuje demokraticky pověřené předsedy vlád. Kdo jiný to měl podle Vás dělat? Které pravidlo bylo porušeno?

Neexistoval žádný "pokus ji schválit". V každém členském státě začal proces ratifikace v souladu s ústavou toho státu. Její znění (i v češtině) bylo veřejně dostupné. Pokud jste postrádal vysvětlující informace, mohla to být chyba pánů Topolánka, Vondry, novinářů i Vaše vlastní, ale žádné pravidlo přitom porušeno nebylo.

Nevím, jaký "pokus nevyšel". Ratifikace normálně probíhala v souladu s ústavním pořádkem každého státu. V souladu s ním byla někde ratifikace něčím podmíněna - právě proto, aby k žádnému porušení pravidel nedošlo.

O žádné "propagandistické kampani" nic nevím. Každá vláda dnes a denně chválí svoje vlastní počínání, taková už je domokracie. Proč by to mělo být v případě LS jinak? Znovu: které pravidlo bylo porušeno?

Vypsání druhého referenda v Irsku je svrchovaným rozhodnutím tamních ústavních orgánů. Existuje nějaké pravidlo, které to nepřipouští? Stejně jako u nás bylo vypsání referenda 2003 nebo jeho nevypsání loni vnitřním rozhodnutím ČR. "Vedoucí činitelé a elity EU" do toho nemají co mluvit a nemluvily.

Na Vaše videa nemám čas. Citujte konkrétní pravidla, která byla porušena, nebo přiznejte, že k žádnému porušení nedošlo. "Dechberoucí pohrdání demokratickými principy přímo na půdě Evropského parlamentu" je stejně tak zcela vágní. Kdo porušil které demokratické zásady a jaké to mělo následky?
"Kterýkoli jiný evropský politik" čerpá svoji legitimitu (oprávnění, morální právo atd.) z demokratického mandátu občanů. Nikoli ovšem Václav Klaus - ten jedná zcela svévolně. Mandát má jen od poslance Wolfa stíhaného za rozsáhlé zneužití dotace (a pár podobných zmetků).
07. 10. 2009 | 12:24

Jiří napsal(a):

Taoiseach: Shrnu to asi takto: Pravidla? My se tu ale přece nebavili o porušování pravidel, ale o porušování demokratických principů. Pokud argumentujete takto, pak byste měl také uznat, že bude zcela v souladu s ústavním pořádkem, pokud prezident LS neratifikuje. Žádné "pravidlo" tím totiž neporuší.

A zcela konkrétní a autentický příklad toho "pohrdání demokratickými principy přímo na půdě Evropského parlamentu" jsem vám nabídl právě v tom videu. Pokud nemáte čas, nebudu vás nutit.
07. 10. 2009 | 12:36

Inci napsal(a):

Pako : pro mne je Klaus už od svého prapodivného zvolení krajně nedůvěryhodnou osobou , to co se tehdy dělo ho rozhodně v mých očích ( a jistě nejsem sám ) neopravňuje rozhodovat za celou ČR , to je právem demokraticky zvolených obou komor parlamentu ...
07. 10. 2009 | 12:38

Mirek napsal(a):

Nejsem proti LS, ale vadí mi přístup mocných /Německo, Francie/. Když Irsko zamítlo LS v referendu, podle všech pravidel EU měla být LS zamítnuta a hotovo, stejně jako v prvním případě zamítnutí ze strany Francie a Nizozemí!
07. 10. 2009 | 12:45

tyrros napsal(a):

pako: "Klaus kdysi řekl, že neví, jakým způsobem budou finanční instituce rozlišovat čisté a špinavé peníze." To je ovšem u ministra financí a předsedy vlády dost podstatný nedostatek.
07. 10. 2009 | 12:50

Baubo napsal(a):

to Taoiseach
Poslanec Wolf nehlasoval ve veřejné volbě pro Klause, upřesněte si to.
Za porušení demokratických pravidel pokládám opakování referenda v Irsku. Již po prvním zamítavém referendu měla být ratifikace ukončena.
Přeju vám spokojený život v některém z Euroregionů. Já už svou zkušenost s protektorátem B+M mám.
07. 10. 2009 | 12:51

Alex napsal(a):

Pehe, Halík, Stránský a podobní eurohujeři by měli přiznat, kolik jim za ty agitky Brusel (i z našich daní) platí. Fuj, styďte se.
07. 10. 2009 | 12:55

Vico napsal(a):

Jiří : ten váš odkaz na video je k něčemu dobrý.Je zavěšeno na stránkách Strany svobodných občanů.

Ta strana podstoupila se svými pravdami a názory křest volbami do EU - s výsledkem totálně špatným.

Nejspíše to bylo tím, že rovněž došlo k dech beroucímu pohrdání demokratickými principy a to dokonce ze strany 99% zůčastněných voličů.Jinak se to vysvětlit asi nedá.
07. 10. 2009 | 12:59

Jiří napsal(a):

Vico:

Milý pane. Já nejsem voličem SSO ani jejich sympatizantem. Že mají na svých stránkách nějaké video, které má svou vypovídací hodnotu, za to já nemohu. Možná mi to nebudete věřit, ale zrovna včera mi jeden člověk říkal, že Strana svobodných občanů tam má dobrá videa. Já jsem mu na to řekl, že to mě nezajímá a že SSO nevolím a pro jistotu se o nich ani nezmiňuji, protože někteří lidé jsou schopni zavrhnout myšlenku, názor nebo cokoli jiného jen kvůli ikonce SSO na té stránce. Vy jste toho zářným příkladem, gratuluji.
07. 10. 2009 | 13:03

Lukas napsal(a):

Jak koukam pane Jiří žijete asi v 19. stoleti... STOP KLAUS a vsem jeho patolizalum
07. 10. 2009 | 13:04

Inci napsal(a):

Nějak nechápu zač Klaus vlastně bojuje , že by špatné svědomí .... ???
Po zpackané kupónové privatizaci , rozkradení bank a tzv. třetí vlně kupónovky spočívající v okradení drobných akcionářů o zbylé akcie nám ( našim občanům ) ve vlastním státě skoro nic nepatří , zbývají jen pohraniční lesy , silnice , dráhy a důchodové a zdravotní pojištění ... vše ostatní je v rukou cizinců ...

Klaus se chová jako by presidentoval Švýcarsku nebo Francii , jeho ekonomické fantasmagorie zničily naši ekonomiku , podryly ekonomickou sílu našich občanů a tím i vážnost ČR v Evropě !
A jak je vnímán v EU ?!? Pes štěká a karavana táhne dál ... otřesné ...
07. 10. 2009 | 13:24

Dourigos Manuel Fillipi napsal(a):

...Klaus je komunista a komunistou zustane, skoda, ze si ho papalasove zvolili...
07. 10. 2009 | 13:32

Vico napsal(a):

Jiří : přečtěte si ještě jednou mou reakci. Kde píši o tom, že jste voličem SSO? Konstatuji holou pravdu a to, kde to vámi zmiňované video je umístěno.

Kde píši o tom, že něco /názor, myšlenku/ zavrhuji jen kvůli ikonce SSO? Konstatuji jen holou pravdu o výsledku, kterého tato strana s všeobecně známými názory dosáhla ve volbách.

Naštvat vás mohl až samotný závěr, ale naštvanej už stejně dávno jste.
07. 10. 2009 | 13:44

lupa napsal(a):

Milý pako. Již staří římané, tedy jedna z prvních demokracií,ustanovili v době, kdy byl Řím v ohrožení tyrana, který měl v podstatě neomezenou pravomoc.Však na to, komouši jedni, doplatili. Puberťák již bohužel nejsem, za komouše a fašistu se nepovažuji. Chtěl jsem jen neobratně poznamenat, že ve jménu českého pojetí demokracie se cítím okrádán a dehonestován.Musím si udělat pořádek v kapsách, aby se mi neotupil srp o hakenkrajc.
07. 10. 2009 | 13:47

miro napsal(a):

Shrňme si situaci kolem LS. Je v ní zakotveno, že pokud ji nepřijme některá ze zemí EU nevstoupí v platnost ? Ano, pak neměla vstoupit v platnost a mělo dojíét k jejímu přepracování. Co však nastalo. Byrokrati v EU řekli nic se neděje, dáme Irsku nějaké drobečky a řekneme ať si to zopakují, ať si řeknou co chtějí nad rámec toho co mají ost¨tatní členské zemeě a my jim to schválíme a stalo se.. Pan Barozo těsně před referendem zajel do Irska s dárečkem 15 mil EUR pro nezaměstnané jedné počítačové firmy. Proč nepřijel i k nám, my máme také velké množství nezaměstnaných . Asi by měl prezident také něco požadovat a pak podepsat.Proč ne. Ve vztahu k Irsku nešlo o nic demokratického ale jen o nátlak a zavření úst.
Fktem u nás zůstává, že poslanci i senátoři ústavní většinou smlouvu schválili,na tom se podílí každý z nás kdo volil ty strany, jejichž poslanci to schválili. Proto by měl pan prezident LS podepsat, pokud s ní zásadně nesouhlasí a nechce podepsat, pak by měl abdikovat, to by bylo fér.
07. 10. 2009 | 13:49

MUDr Martin J Stránský napsal(a):

Vážený Jiří
děkuji za věcnou diskusi. S Vaším názorem bohužel nesouhlasím a ani bych nemohl . A nejen já. Otázka LS má úroveň jak legitimního přání všech Evropanů,včetně nás, tak povinnost presidenta jí podpesat na základě rozhodnutí našeho parlamentu.
Klause nemohu podpořit tím, že je to člověk, který má (nejen vůči LS) názory, které jsou naprosto absurdní a zarážející. Nabízím Vám i ostatním: http://www.nemluvizame.cz
Bez dalšího komentáře.
MUDr Martin J Stránský
07. 10. 2009 | 14:13

jarpor napsal(a):

Krupa Václav

Díky za Vaši reakci... proč se netěšíte...

Soudím, že s mým hodnotovým měřítkem není nic v nepořádku, když jsem napsal co jsem napsal.

Nezaměňujte příčinu a následek, prosím... Nejprve byla značně nedokonalá smlouva - patrně, neboť ani dnes není vše známo, a to ještě nemusí být vše, pokud připustím, že tam mohla být i nějaká "protihodnota" za takouvou smlouvu... Pak nastalo ono odstoupení od ní...
Když něco prodává stát, to není na gentlemanskou dohodu a věření... To si mohou dovolit dva partneři na stejné úrovni, stát si to rozhodně dovolit nemůže. A jestli si pan Zaorálek myslí, že to tak lze, pak to, že se natlačil někam, kde na to nemá, ( když znovu - neuvažuji, že také mu mohlo něco kápnout ) pak by alespoň neměl hledat výmluvy a chyby u jiných...
O "úrovni" Bakaly si mohu myslet své - a také jsem to napsal, ale nebýt diletantví nemohl by si dělat z onoho závazku trhací kalendář.... když nechci napsat, že si s ním patrně může beztrestně vytřít zadní část těla...

Nevím, zda je horší zloděj, než ten, který mu tu zlodějnu umožní (možná vědomě, pro svůj profit) a pak křičí : podívejte, je to zloděj.
Můj názor jsem napsal. Nemám pocit, že bych na něm měl něco měnit, navzdory tomu, že jste mi sdělil Vaše pocity...

Hezký den
07. 10. 2009 | 14:15

Taoiseach napsal(a):

Jiří

Formulace "nerespektují základní pravidla hry demokracie", které jsem se chytil, je Vaše. Ale budiž: mluvme tedy "o porušování demokratických principů". I k tomu je třeba demokratické zásady (principy, chcete-li) formulovat nebo lépe odkázat na jejich obecně sdílené formulace. Do té doby, než to uděláte, se není o čem bavit.

Pokud prezident neratifikuje LS, poruší čl. 63 odst. 1 písm b) Ústavy ("Prezident republiky dále
... sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy"). Indikativ znamená povinnost, nikoli diskreční pravomoc.
07. 10. 2009 | 14:16

VDC napsal(a):

Fascinuje mě, jak se takřka všichni lidi ženou na náruče všeobjímající a jediné spravedlivé EU. Tak jako volili v roce 1946 komunisty, jak Kohout, Uhde atd. skládali oslavný básničky na Stalina. Prozření přišlo vzápětí. A tohle bude totéž! Smrt EU! Stačí EFTA a je to!
07. 10. 2009 | 14:21

Krupa Václav napsal(a):

E.M.Vy máte být na co hrdej.
07. 10. 2009 | 14:27

jarpor napsal(a):

Namísto výzev a otevřených dopisů by signatáři výzvy měli sdělit, jak jim osobně škodí fakt, že zatím LS nevstoupila v platnost. S jakými problémy se potýkají, v čem by jim LS odstranila jejich problémy.

Bylo by to určitě férovější než : "Vy tvrdíte, že hájíte české národní zájmy, ale nám není jasné, jménem koho mluvíte."

Ta otázka se totiž může položit i signatářům...

Hezký den
07. 10. 2009 | 14:38

Taoiseach napsal(a):

Baubo napsal(a):

"Za porušení demokratických pravidel pokládám opakování referenda v Irsku. Již po prvním zamítavém referendu měla být ratifikace ukončena."

Jak zní pravidlo, které podle Vás bylo porušeno?

Měla být podle Vás ukončena ratifikace v Irsku nebo v celé EU? V Irsku asi těžko; opravdu nevím o tom, že by irská ústava nějaké takové pravidlo obsahovala.

V ostatních členských státech asi těžko, protože ratifikační proces je vnitřní věcí každého státu. Z hlediska mezinárodního práva je relevantní až uložení ratifikačních listin u depozitáře.

Pokud byste opravdu chtěl srovnávat nacistickou okupaci s dobrovolným členstvím v EU, měl byste se stydět.
07. 10. 2009 | 14:38

Jiří napsal(a):

MUDr Martin J Stránský: Máme sice rozdílný názor, ale děkuji Vám za reakci. Je dobře, že jste ochoten vyslechnout jiný názor, narozdíl od některých jiných blogerů.

Taoiseach: Vaše interpretace citované části ústavy je možná, ale já s ní nesouhlasím. Já Vám to neberu.

Já si zas interpretuju jako porušení klasické zásady, že moc pochází z lidu, když někdo nerespektuje výsledek referenda. Nebo když evropští politici vezmou demokraticky odmítnutou Evropskou ústavu a vytvoří na jejím základě nový dokument, který co nejvíce rozepíšou do nepřehlednosti, aby rozmělnili kritiku. A potom naprosto legálně a ústavně se rozhodnou nedělat už zbytečně znovu referenda, protože "nejsou potřeba". Neporušujou tím žádné pravidlo ani zákon. Je to otázka vyšší, otázka smyslu pro demokracii a jeho nedostatku v tomto procesu.
07. 10. 2009 | 14:42

Taoiseach napsal(a):

VDC napsal(a):

"Smrt EU! Stačí EFTA a je to!"

Tak jednoduché to bohužel asi nebude. EFTA tvoří jen čtyři státy, vesměs menší než ČR. EFTA tvoří spolu s EU (po jejíž smrti voláte) Evropský hospodářský prostor. Předpisy (především nařízení) "s významem pro EHP" (tedy přímo platná i v zemích EFTA) přijímá EU, přičemž státy EFTA mají v legislativním procesu podstatně menší práva než členské státy EU. Všechny státy EFTA jsou také součástí Schengenského prostoru a jeden už podal přihlášku do EU. Přeberte si to, jak chcete:

http://www.efta.int/
07. 10. 2009 | 14:51

Krupa Václav napsal(a):

Jarpor,já už se tam nechci vracet.Smlouva podle diskutujich vznikla za vlády ČSSD.Souhlasím s Vámi,že za ní nesou odpovědnost.Na druhou stranu jak se uvádí,snahu věc vyšetřit má údajně taky jen ČSSD.Proč né ODS? Proč ta nevyužije příležitost,kterou jím Zaorálek poměrně krátce před volbami nabízí? Že by obavy z korupce? Nejspíš by se stejně nevyšetřila. Ale i v tomto případě,je mezi námi zásadní rozdíl.Ano,hlupák ať to zaplatí,třeba odchodem ze scény (kde by vzal ty miliardy),ale nepoměrně větší svině pro mne zůstává zloděj.Vzpomeňte na rybárnu na litoměřicku,kde zahr.investor taky uvěřil a jak jej chytré české hlavičky obalamutily.Dobře mu tak? Už jsem slyšel hodněkrát...no když se nechá nachytat...no když mu to zákony umožní,byl by blbej kdyby to nevyužil, a pod. Věřím,že podobné názory jsou podhoubím pro budoucí tuneláře a podvodníky.Opravdu mě tento Váš postoj mrzí.Zdravím K.V.
07. 10. 2009 | 15:10

Taoiseach napsal(a):

Jiří

Celkem Vás chápu, jsou to všechno Vaše názory, stejně legitimní jako kohokoli jiného. Ale přece jen ve formulacích by bylo dobré se mírnit a používat jen "tvrdé" argumenty. Mně by se taky řada věcí líbila jinak, ale nezpochybňuji rozhodnutí sněmovny, i když s nimi nesouhlasím. Nezpochybňuji ústavu, přestože nikdy nebyla předložena "ad referendum".

Taky by se mi líbilo, kdyby se do diskuse o budoucnosti Evropy podařilo zatáhnout co nejvíc Evropanů, kdyby se domlouvali přímo (tj. přes hlavy svých národních papalášů). A vůbec se nebojím, že by měli navrch "brzdaři".
07. 10. 2009 | 15:11

Holubář napsal(a):

Krupa Václav:
Já jsem se vás nechtěl Hloupým Honzou nijak dotknout, vlastně to byl můj oblíbený dětský hrdina. Hloupý Honza to byl takový archetyp Švejka, mého oblíbeného dospělého hrdiny.
Aniž bych cítil potřebu nějak vás poučovat, zkuste nebrat ty texty tady až nějak moc vážně - všichni tady tak trochu exhibujeme.
Asi jsem nějaký váš text opravdu přehlédl, nebo špatně přečetl, takže nevím co s tím Senegalem nebo Sudánem.
Senegal je divná země, byl jsem tam v roce 1998 při Rallye Paříž - Dakar (to ještě Karel Loprais s Tatrou vyhrál, pak byly lepší Kamazy), nijak mě neuchvátila. podruhém bych tam nejel.
Sudán jsem jenom "líznul" v Bur Sudanu na pobřeží Rudého moře - to je dost hnusné místo na zeměkouli, třikrát jsme šli ve žlutém písečném větru na přistání a nemohli jsme najít dráhu, pod koly L 410m beduíni..... Takže tam bych vám cestu také nedoporučoval.
Ono se to všude nějak horší. S manželkou jsme před časem seděli v kavárně "U Palečka" na náměstí Clichy v Paříži (to se ještě smělo kouřit, dneska bych tam Labuť už nedostal, když by si v hospodě nesměla zapálit) a počítali jsme kolemjdoucí. 54 ze sta jich bylo barevných. No, nechci trpět stihomamem, ale až nám sem tohle LS doručí, to budeme čumět. A doba se zrychluje. Frantíci si na tohle zvykali sto let, nám možná bude muset stačit deset.
Takže Labuti zakážou kouřit a k cigárám zdaní ještě kořalku, mě zatrhnou bůček a přiloží na dani na pivo, žárovky mi přidělí (budu je smět jen zaplatit, vybírat bude úředník z Bruselu)....
Ještěže si Sarko určitě uchrání bordeaux před nějakými vyššími daněmi, jeho doktoři určitě zjistí, že je zdraví prospěšné a budou na něj dotace (na boprdeaux, ne na Sarkyho). To mě trochuý uklidňuje.
Kurnik, to jsme se proti té Moskvě zase nemuseli až tak moc štajfovat. Vždyť ti uniformovaní hoši z Uzbekistánu byli taky docela sympaťáci, taky jen měli trochu jiný zvyky, podobně jako Arabové.
Už žvaním jako Adamec, pardon. To bude tou LS, ta je taky poněkud rozvláčná.....
:-)
07. 10. 2009 | 15:13

Holubář napsal(a):

Inci:
Nějak vám uniklo, že V. Klaus zařídil dnešní sabotáž, aby nemohl Fischer odletět za Barrosem.
Klaus - zloduch, ale šikovnej!
07. 10. 2009 | 16:29

Krupa Václav napsal(a):

Pro Holubář,klikněte si na Pehe 5.10. 11.28. Krupa...5.10.11.32.Holubář.Já Vás taky nechápu a odložil jsem dnešní pracovní povinnosti díky volné prac.době na zítřek abych zjistil kde je chyba.Vždyť můj článek jste musel číst,přečtěte si tedy ten na blogu p. Stránského a musí Vám být jasno jak je to s tím Senegalem a Somálskem.A ten Honza mi vůbec nevadil,to jsem u Stránského přece psal taky.Možná ten zmatek vznikl tak,že když jsem ráno viděl,že jsta s Jarporem na mě nereagovali,psal jsem vám u Stránského.To se mi teda vyplatilo.A Zbyněk Matyáš? Vy jste mě úplně dorazil.Mojí vinou.Buď sluneční erupce,meruňkovice nebo moje blbost.Erupce to prý nebyla(paní),zbývá to druhé a třetí.Prý obojí.Dám si štamprle na Vaše zdraví.
07. 10. 2009 | 16:38

Holubář napsal(a):

Krupa Václav:
Aha.
No raději olympiádu přece jen v Senegalu než v Praze (viz blog P.Béma dnes). Hlavně tam mají neomezený prostor na pískové doskočiště pro skok daleký i trojskok.
07. 10. 2009 | 16:56

Krupa Václav napsal(a):

Holubář,dnes už žádný blogy, můžou mi být ukradeny. A Bém tuplem.
07. 10. 2009 | 17:20

Ben napsal(a):

Jo, pane Stránský, a podobných politiků jako pan Oberfalzer by se našlo...

Já také uznávám, že i názory se můžou měnit, že každý má na to právo, ale tak jako Vy i mě překvapuje, že u některých se ty názory mění nějak rychle. A také mám podezření, že se ve většině případů jedná o chladný kalkul.

U mě propadl pan Cyril Svoboda. A díky jemu nemohu volit KDU-ČSL, i když jsem jim v minulosti dával hlas. Takového politika si nemohu vážit a bohužel už ani strany, která si ho dala do čela.
A slýchávám to poslední dobou od mnoha lidí, kteří je volili.
Za Váš blog a vlastně i informaci dík.
07. 10. 2009 | 18:24

argun napsal(a):

MUDr Martin J. Stráský
"Klause nemohu podpořit tím, že je to člověk, který má (nejen vůči LS) názory, které jsou naprosto absurdní a zarážející."
To je váš názor. Já mám opačný. Kdo rozsoudí, který je správně? Vy?

"Otázka LS má úroveň jak legitimního přání všech Evropanů, včetně nás, tak povinnost presidenta jí podpesat na základě rozhodnutí našeho parlamentu"
Ale jděte Vy brepto... Jak jste na to přišel? Nerozporuji, že ji prezident Klaus nakonec samozřejmě podepíše, stejně jako Edvard Beneš podepsal.
07. 10. 2009 | 19:07

argun napsal(a):

Jiří
Sdílím Vaše názory. Jen nemám čas a prostor na tu zbytečnou debatu....
07. 10. 2009 | 19:09

Papouch napsal(a):

"Domníváme se, že i voliči ve Vašem volebním obvodě, pokud budete znovu kandidovat ve volbách do Senátu, vyvodí důsledky z toho, že podezřelou proměnou svých postojů ztrácíte věrohodnost jako člověk i jako politik."

Jj, p. Stransky vi velmi dobre, jake to je kdyz volici vyvodi dusledky, ve volbach do Senatu loni skoncil v prvnim kole ;)
07. 10. 2009 | 20:30

Inci napsal(a):

TO Holubář : Nejsem žádným paranoidním nepřítelem Václava Klause , jenže jeho současné chování je asi silně ovlivněno týmem poradců o jejichž kvalitách a cílech lze silně pochybovat ... stařičký mocnář taky vyhlásil válku Srbsku ... stačilo zahrát na jeho velké EGO ....
08. 10. 2009 | 09:50

Rejpal napsal(a):

Je zajímavé, jak někteří komentátoři žádají závazné referendum o osudu LS a nerespektují dnešní ústavou určený systém zastupitelské demokracie.

Chci připomenout některé "nedávné" osudy referend v demokratickém Království Švédska.

V šedesátých letech lid referendem rozhodl, aby se zachoval levostranný systém dopravy. Dnes tento systém existuje jen u železnic. Na silnicích se jezdí vpravo navzdory referendu.

V osmdesátých letech zvítězilo referendum o ukončení provozu jaderných elektráren (ze tří variant nebyla však žádná možnost zvolit provoz těchto elektráren i v budoucnu). Dnes vládnoucí strany připravují další rozvoj jádra v souladu s technickými i ekonomickými předpoklady, avšak v rozporu s výsledkem referenda.

Může mít občan pro svá rozhodnutí v referendu lepší podklady než jeho zástupci? Nebo bude jen papouškovat své oblíbence?
08. 10. 2009 | 14:10

Taoiseach napsal(a):

Rejpal

Vy jste fakt boží! Irsku byste povinně nařídil jedno referendum a ČR pro jistotu žádné (když už jste to jediné prohráli).

A ujišťuji Vás, že "dnešní ústavou určený systém zastupitelské demokracie" vůbec není dotčen referendem. Referenda se běžně konají na místní úrovni a zatím nevím ani o jediné ústavní stížnosti proti tomu.
08. 10. 2009 | 15:53

Kritik napsal(a):

Vážený pane Stránský,

prosím můžete nějak veřejně oficiálně uvést, v čem byla porušena ústava ČR či v čem byly porušeny zákony či funkční kompetence panem prezidentem? Můžete následně podat k tomuto konkrétní žalobu na pana prezidenta a obeznámit s ní i veřejnost? Pokud nikoliv, jste pak jen zbabělec, který planě papouškuje to co ostatní kritici prezidenta včetně zahraničních politiků - že pan prezident překračuje své kompetence a že se děje něco nedemokratického.

Pan prezident postupuje naprosto v souladu se svými pravomocemi, které mu dává ústava a jeho úřad, do kterého byl dosazen. Funguje ze své pozice jako poslední ústavní pojistka. Vše co se kolem LS v ČR odehrává je naprosto v souladu s demokratickými mechanismy, které zde máme demokraticky nastavené a prosazené. Prosím nepodávejte lidem zkreslené informace, pokud osobně na pana prezidenta nepodáte konkrétní žalobu a neponesete svou vlastní kůži na trh.
A jestli jsou jakékoliv pochybnosti o LS, prosím zasazujte se o referendum k LS. Věřím, že občané v ČR mají jasno. Mimochodem parlament, jak se ukázalo, již neplní zcela funkci zastoupení lidu, nýbrž zastupuje lobbistické zájmy a zájmy sponzorů svých stran. Nedá se mu v jeho rozhodnutích již důvěřovat, vláda je opravdu jak víte vratká a rozhodnutí zákonodárců tím pádem zcela nedůvěryhodná.
Ještě že nad zákonodárci existuje někdo jako pan prezident, kdo je může na poslední chvíli brzdit v jejich svévoli. A pokud se náhodou domníváte, že se opravdu jedná u LS o zájem českého lidu, chtějte prosím referendum! :-)

Děkuji
13. 10. 2009 | 15:07

Brumin napsal(a):

Opravdu si myslíte, že demokracie je vzdát se možnosti uplatnit svůj názor v mezích zákona? Proč jste, pánové Pehe a Halíku, nekřičeli, kldyž Irsko řeklo demokraticky ne. To Vám nevadilo, že Vaši přátelé v EU toto rozhodnutí nerespektovali a tlačili na Iry ve smyslu "demokracie znamená říci pouze ano"?

Nyní Vám velmi vadí, když chce někdo v rámci svých ústavních pravomocí vyjádřit své nezadatelné právo říci NE! Klaus mluví i za mne, i já říkám NE katolicko-evropanskému nacionalismu.
13. 10. 2009 | 20:01

Trinnity napsal(a):

Tak vám řeknu soudruzi Halíku, Stránský a Pehe, tento váš pamfle, to je k zblití. Že se na sebe můžete podívat do zrcadla???

http://dotsub.com/view/d25a...
14. 10. 2009 | 08:23

Karel Jasan napsal(a):

(ne)Vazeni panove,
jko volic senatora Oberfalzera Vam timto oznamuji, ze muj hlas samozrejmne dostane, protoze haji jak zajmy me tak i zajmy me rodiny.
Vas, kteri chcete udelat ze suverenni CR opet protektorat, nepodporim naopak uz nikdy v nicem.
14. 10. 2009 | 22:43

Julek napsal(a):

Pan Halík se halí do katolického roucha, ale vážně pochybuji o jeho pravých pohnutkách uvnitř jeho samotného...
Pan Pehe je kapitola sama o sobě , je to sud plnej nenávisti vůči Václavu Klausovi, nemocnej jedinec, nesoudnej...
Vás neznám tak moc, ale jestli jste se narodil v USA, tak byste se měl starat o globalistickou agendu u Vás doma především, máte tam taky pěknou holomajznu...za chvilku se Vám vyleje dolar do kanálu, ústava hoří jak papír jasným plamenem a s listinou lidských práv si vypodložíte tak akorát grill, aby Vám neujížděl při odpolední barbeque...
Víte ?
Nás lidí se fakt nikdo neptal na názor na Lisabonskou swmlouvu (ani lidi co o ní rozhodovali jí nečetli !!!) Pane lékaři věnujte se léčbě lidí a nechejte našeho prezidenta a pár normálních a soudných lidí jako je pan senátor Oberfalzer hájit zájmy této země, kterou všichni považujeme za svůj domov jediný a svobody v něm si v něm po tragických zkušenostech ,,O nás bez nás'' dost vážíme !!
17. 10. 2009 | 17:33

Barunkes napsal(a):

Nevím, co se pořád řeší na různých diskuzích, když spoustu lidí co znám mi na otázku: O co jde v Lisabonské smlouvě? řeknou Nevím nebo se pokouší něco vymyslet, ale nakonec uznají, že o tom nic neví. Každý pořád řeší, jestli podepsat nebo nepodepsat Lisabonskou smlouvu, ale obyčejní lidé, kteří se o politiku a věci s ní spojené nezabývají troch víc. Alespoň pro formu se mohlo vypsat referendum, aby si lidi řekli svůj názor. Sice by to bylo na nic, protože by si naši politici udělali zase po svým, ale aspoň by to nedopadlo tak, že nikdo vlastně neví proč se s tím dělají takový tyjátry.
Samozřejmě, že teď už tu Lisabonskou smlouvu podepsat musíme, protože jinak budeme pro změnu vypadat jako blbci (i když už to tak je), kteří všechno řeší na poslední chvíli, čímž zdržují, a nedokáží se domluvit na ničem. Máme tady zase ostudu, ale hlavně, že se o nás bude mluvit, jaký jsme neschopný národ. Opět se samozřejmě ukázalo, že díky váhání pana prezidenta dostalo pár lidí šanci se trochu zviditelnit a aspoň se má o čem mluvit.
Můžeme poděkovat našim skvělým politikům, kteří se postarali o to, aby jsme se stali ještě míň důvěryhodní pro ostatní státy než jsme teď a vypadali jako ještě větší šašci než jsme teď. Děkujeme pěkně!!!!
20. 10. 2009 | 17:59

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:03

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 04:45

CHRISTAShelton31 napsal(a):

Cars and houses are not very cheap and not everybody can buy it. Nevertheless, <a href="http://lowest-rate-loans.com">loans</a> was invented to support people in such cases.
26. 06. 2010 | 08:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy