Frankfurtští „ufoni“ s písmenky
Už potřetí jsem na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, který je letos soustředěn na Argentinu. Po dvaašedesáté hostí 7 a půl tisíce vystavovatelů ze 111 zemí. Na veletrh ročně zavítá 300 tisíc návštěvníků a 10 tisíc novinářů, i když v tomto roce působí haly veletržního paláce méně zaplněně než obvykle.
Český stánek ve veletržní hale číslo 5 je obklopen prezentacemi zemí převážně ze střední a východní Evropy a alespoň ve čtvrtek a v pátek, kdy jsem ho navštěvoval, byl oproti těm sousedním pokaždé plný hostů. Šedesát lidí si také přišlo do Literární kavárny ve frankfurtské Romanfabrik poslechnout autorské čtení české spisovatelky Radky Denemarkové z německého překladu její knihy „Peníze od Hitlera“. V konkurenci šedesáti (!) veletržních literárních večerů a s ohledem na nejednoduché téma knihy to byl skvělý ohlas.
Veletrh se přizpůsobuje době a už dávno na něm nejsou k vidění jen knižní publikace, kterých tu leží samozřejmě nepřehledné tisíce. Knihy už se totiž nejenom čtou, ale také poslouchají. Německá rádia na veletrhu představují projekt edice knih, které si mohou čtenáři pořídit v načtené formě známými německými herci a recitátory.
Absolutním hitem letošního veletrhu je ale e-kniha, tedy digitální publikace. Číst se dá pomocí speciální elektronické čtečky, která je k mání v obchodech ve 120 zemích světa včetně České republiky v ceně asi od 100 EUR. Na veletrhu jich bylo představeno na 25 různých druhů i značek, takže to v jedné části výstaviště nešustilo papírem, ale všude zářila bleděmodrá světla displejů malých přístrojů. Protože v hale chybělo denní světlo, měl jsem pocit, že tam přistálo několik set malých, bleděmodře svítících ufonů, pohybujících se blízko očí před obličeji užaslých návštěvníků.

(foto: rbb.de)
E-knihy se díky chytrému přístroji dají číst snadněji než ty papírové, protože se v nich může přehledně listovat a nastavovat velikost písma. Takové knihy jsou také levnější, elektronická podoba totiž snižuje náklady na jejich pořízení. Ale hlavně, e-knihy si mezi sebou mohou majitelé čteček elektronicky půjčovat. Takže si z Frankfurtu odvážím dobrý pocit: zdá se, že se konečně nebudu muset rozčilovat při přemítání, komu jsem půjčil knížku, kterou ve své knihovně nemohu najít!