Berlínský deník: Už jsem tu!

25. 10. 2007 | 09:30
Přečteno 2569 krát
Do Berlína jsem dorazil vlakem, na hlavní nádraží.
Odjížděl jsem z pražského nádraží v Holešovicích. A byl to zvláštní pocit – v Holešovicích je nádraží smrsknuté do jakési podivně tmavé a špinavě působící haly, přeplněné cestujícími a čekajícími lidmi. Měl jsem jízdenku do první třídy, tak jsem si mohl dopřát čekání na 10 minut zpožděný vlak ve zvláštním salonku. No, přesněji řečeno v jedné místnosti bez oken ve žlutomodré barvě. Téměř bez signálu, takže se mi nepodařilo připojit na internet v mém notebooku. Máte tu možnost jen sedět, ani nic k pití zde nekoupíte. Pak se děsivým tunelem přesouváte na vaše nástupiště a nastupujete do vlaku eurocity mířícího přes Ústí nad Labem a Děčín do Drážďan, Berlína a Hamburku.

V Berlíně je nádraží o poznání větší. A také čistější, plné denního světla, obchodů, občerstvení a usmívajících se (!) lidí. A tak se neubráním pocitu, který jsem míval, když jsem jako -náctiletý přijel poprvé do západního Německa a vystoupil na brémském hlavním nádraží. Přijel jsem do civilizované Evropy. A to jsem patriot a nedám na Prahu dopustit.

Dojem z pražských nádraží musí být ale pro návštěvníky Prahy velmi rozpačitý – ať už v Holešovicích, na Smíchově nebo na Hlavním nádraží, jehož hala a přilehlý parčík připomínají noclehárnu opilců a drogově závislých a kde je častěji než čeština slyšet ukrajinština či romština.

Hlavní nádraží v Berlíně je omračující, velké, pulzující a moderní. A tak jsem si dal závazek, že o něm zjistím něco víc. Takže můj příští blog bude o něm.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Zatím je to smutné čtení. Nejsem si jist, zda ty Němce s touto vládou dohoníme.
25. 10. 2007 | 09:41

insurgentes napsal(a):

Skutečně, jeden z nejhlubších vhledů do drážní problematiky ve stylu "na západě se lidé usmívají". Už dlouho jsem nečetl příspěvek tak o hovně a moc se těším na jeho slíbené pokračování :)
25. 10. 2007 | 10:18

frantisekkostlan napsal(a):

Ahoj Martine,
vítám tě "nazpět" :-).
Máš pravdu, ty vlakové vstupní brány do ČR jsou opravdu smutným vysvědčením. Ovšem nikoli jen státu a vedení drah, ale i největších drážních odborů, které brzdí modernizaci železnice, seč jim síly stačí.
Těším se na příští povídání,
František Kostlán
25. 10. 2007 | 10:27

Dr. No napsal(a):

Ach bóže, pane Krafle, objevujete Ameriku. Chcete zjistit něco více o HBF v Berlíně? Když se otevíralo, psala o tom všechna česká média,byly otištěny desítky fotek, grafů, tabulek a historie železnice v Berlíně. Takže doufám, až to zjistíte, napíšete to "exkuzivně" do tohoto blogu.
Raději nepište vůbec
25. 10. 2007 | 12:46

Samota napsal(a):

Dávám Vám za pravdu, že nádraží v Praze jsou otřesná, troufám si říct že jsou nejhorší v republice. A vůbec nejstrašnější z nich je "hlavák", v porovnání s tím jsou Holešovice ještě celkem v pohodě, byť reprezentativní vstup do hlavního města to opravdu není. Je to velká ostuda pro hlavní město. Často se sám sebe ptám, proč to v menších městech docela funguje a nádraží jsou relativně čistá a nepůsobí tak odpudivě? Asi je to dáno menší anonymitou, a z toho plynoucí větší pocit odpovědnosti za stav věcí-ať už ze strany drážních zaměstnanců čí místních politiků...
A určitě se to nedá svést na dlouholetý nedostatek financí-jsou věci, které se dají zlepšit hned a skoro zadarmo, jen by to chtělo jiný přístup všech zúčastněných. Ale snad se blýská konečně na lepší časy (viz chystaná rekonstrukce pražských nádraží, na hlaváku už probíhající), byť jde tento proces podle mně příliš pomalu.
25. 10. 2007 | 14:22

Honza napsal(a):

Krafl byl na nadrazi v Berline! Hned jdu hledat sampus...
25. 10. 2007 | 15:19

dej2 napsal(a):

Vážení,kdo jste byl na novém HBF v Berlíně víte jako p.Krafl i já,že je to prostě lahůdka.Pár nádraží jsem už viděl od Paříže po Toronto.Mě je pan Krafl sympatický tím,že vůbec jel vlakem.Vždyť k tomu se NESNÍŽÍ mnohý poslanec z Chacharska(Ostravsko) a létá do Prahy letadlem.Jen ať p.Krafl píše aspoň se dozvíme nějaké hezké věci.
25. 10. 2007 | 16:03

Amarook napsal(a):

Ale pane kolego! Rozhodne bych od vas cekal vetsi intelektualni vykon nez tato kratka slohova prace na urovni zakladni skoly.
25. 10. 2007 | 16:59

Xaver napsal(a):

Ach, jo. To zase bude ostudy. Zdá se, že se nový "ředitel" chytá v cizí zemi toho, co nejlépe zná (možná je to to jediné, co zná!), shodou okolností jsou to právě nádraží. Česká centra mají ale jiné poslání a navíc si je platíme z našich daní. Je nanejvýš smutné, když do země, kde se pořád ještě vyskytují tací, kteří se pokládají za nadlidi, vyšleme takového chudinku. Rád bych si poslechl jeho němčinu.
26. 10. 2007 | 12:12

dej2 napsal(a):

Xavere ty xenofobní hňupe,jeď se podívat na nadlidi do Varů,pokud umíš ještě rusky.Tím se Němců vůbec nezastávám,ale asi by jsi se měl do Německa někdy konečně podívat(pokud tam nebudeš krást v sámošce).
26. 10. 2007 | 12:24

stejskal napsal(a):

Pane Xavere, dovoluji si Vás upozornit, že pan Krafl mluví stejně německy stejně jako česky. Čili skvěle.

Další podobně dehonestující názor budu mazat, popř zablokuji Vaši IP.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 10. 2007 | 16:50

martina napsal(a):

No těbůch!:((
27. 10. 2007 | 00:13

Xaver napsal(a):

Pane Stejskale, nevěřím Vám, to bych pana Krafla musel slyšet. Moje zkušenosti s podobnými lidmi jsou otřesné. Navíc se mi nezdá, že by česky mluvil skvěle, jak píšete. Asi se jedná o Vašeho velice blízkého kamaráda, že se ho tak zastáváte. A co kdyby jste třeba vymazal názor takového "dej2", kterému nejspíš není pomoci, ten Vám asi nevadí. Jsem rád, že jsem Vás poznal, úplně mi to stačí.
27. 10. 2007 | 00:18

Dupor napsal(a):

Možná by stačilo jen vyměnit žárovky na záchodech. Na mnohých veřejných záchodech na západě jsou žárovky modré a drogáši pak netrefí do žíly.
27. 10. 2007 | 09:38

dej2 napsal(a):

@xaver.Je zajímavé,že mě není pomoci.Ale vy klidně můžete nazvat p.Krafla takovým chudinkou.Takže to by bylo super,u vás je někdo chudinka,ale vám nesmí druhý říct hňupe.To je teda demokracie podle vašich představ.Prostě mi to ujelo.To není omluva,jenom na vysvětlenou.Pan Stejskal ví z jiných blogů,jaký mám názor na to,co Němci provedli.Ale to byly dvě generace nazpět.Dneska aspoň já mám s Němci daleko lepší zkušenosti než s mnohými rádoby vlastenci u nás.Proto mě ťala vaše hláška o nadlidech.Skutečně by jste měl mrknout do těch Varů,ono už stačí i v Praze,kdo se chová jako nadlidé.A panu Stejskalovi se omlouvám za to,že kvůli mě je mu vyčítáno.Mě prostě zaujala myšlenka p.Krafla napsat blog o Berlíně.Já mám to město rád už přes 30 let,tak mě prostě potěšil.Proč ho za to hned deklasovat na chudáčka to zkrátka nechápu.@dupor.To teda byl intelektuální šleh!??IQ 40 světlo/tma???
27. 10. 2007 | 21:14

Xaver napsal(a):

To dej2: I když jste patrně muž, tak je ve Vás bohužel cosi hystericky ženského a s tím se asi nedá nic dělat. Pokud jde o Německo a Němce, Rusy a Karlovy Vary, tak mne Vy nebudete poučovat, na to definitivně zapomeňte. Je vidět, že žijete ve svém uzavřeném světě a nemáte ponětí o druhých. Pana Krafla u mne nedeklasoval jeho poslední blog o Berlíně. Ten jen potvrdil to, co už dávno vím. Jsou lidé, kteří se pořád někam cpou a dělají něco, na co nemají. Když je to v soukromé sféře, tak budiž, ale já jako daňový poplatník odmítám přispívat na něco, co nemá patřičnou úroveň a mám plné právo to kritizovat. No a jestli i nadále spoustu věcí nechápete, tak je to Váš problém a v tom případě Vám skutečně není pomoci.
28. 10. 2007 | 00:30

dej2 napsal(a):

Nechci z těchto stránek učinit soukromé bojiště s xaverem.Podle vašich úvah budete muset přestat platit daně.Já je budu platit i nadále.Prostě p.Krafl v tom Berlíně je,i kdyby jste se rozkrájel.Smekám před vašim"otevřeným"světem.Jste pravděpodobně jediný člověk v této zemi s vlastním patentem na rozum.Tento druh lidí bývá dost rychle zapomenut,doufám že vás to nepotká.Ohledně té pomoci,co vy,jak jste na tom?Už na vás nebudu reagovat protože ctím výrok,že nejhorší je srážka s ...
28. 10. 2007 | 01:49

Xaver napsal(a):

Potvrzuji, vy se nezapřete, bohužel je vás takových v této zemi požehnaně. Končím, jdu dělat něco prospěšného.
28. 10. 2007 | 14:54

Jujka napsal(a):

Dobrý nápad, pane Xavere, zkuste dělat něco prospěšného místo kritiky člověka, kterého jste v životě nepotkal, natož slyšel mluvit. Myslíte, že by mohl jen tak s přehledem studovat VŠ ve Vídni bez znalosti němčiny? Viz jeho profil na tomto blogu.

Čistě ze zvědavosti dovolte ještě otázku. Jak moc detailně znáte instituci Česká centra, kde pan Krafl pracuje? Jste i tentokrát pouhým kritikem, který nemá žádné konkrétní informace a jen prostě z principu kritizuje?
04. 11. 2007 | 18:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy