Kunstkammer ve Vídni - opravdový poklad!

Rekonstrukce Kunstkammer, tedy Kabinetu umění ve světoznámém Umělecko-historickém muzeu ve Vídni za neuvěřitelnou půlmiliardu korun (18,56 milionů eur) byla spojena i s restaurováním cenných exponátů z umělecké sbírky Habsburků. Měl jsem jedinečnou příležitost zúčastnit se PREVIEW vpředvečer znovuotevření této části muzea, které je považováno za jednu z největších kulturních událostí letošního roku v Evropě. Není tedy divu, že nechyběl ani rakouský prezidentský pár. Při prohlídce 20 zrekonstruovaných historických sálů s překrásnými freskami a moderními 51 lustry designéra Olafura Eliasse jsem nesčetněkrát zatajil dech.
Na ploše 2700m² se nachází sbírka soch a dekorativního umění vysoké umělecké hodnoty z období renesance a baroka z celého světa, převážně pak z Evropy. Ve výstavních sálech jsou na pohovkách přidělány iPady, na kterých je možné dozvědět se o 1260 uměleckých předmětech všechny podrobnosti. V jedinečné habsburské kolekci jsou především rozmanité plastiky, sošky z bronzu a ze dřeva, filigránské práce ze slonoviny nebo exotické exponáty, jakými jsou například pštrosí vejce, žraločí zuby kdysi považované za tajuplné pozůstatky draků či roh z jednorožce. Nechybí ani vzácné kameny a sklo různých tvarů i barev.

(foto: slánka od Benvenuta Cellini, www.khm.at)
Největší pozornost určitě přitahují vynikající zlatnické práce v neuvěřitelně zachovalém stavu, jako například proslulá slánka od Benvenuta Celliniho z 16. století, která je i na plakátech a citylightech oznamujících otevření Kunstkammer po celém Rakousku, anebo zlato-emailová číše v podobě draka se vzácnými drahokamy z roku 1565 od Gaspara Miseroni. Nemluvě o špičkových sochařských dílech, třeba Krumlovské madoně, dobových hodinových strojcích a hracích přístrojích.
Kunstkammer se zcela jistě zařadí k „must“ místům návštěvy rakouské metropole. Před návštěvou v příštích týdnech je ale dobré kliknout na webové stránky muzea (www.khm.at). Zájem o habsburskou sbírku je obrovský a i z toho důvodu vedení muzea zavedlo tzv. časová okna, ve kterých je po jejich předchozím pevném výběru možné do muzea přijít v daném čase v rozmezí dvaceti minut. Časové okno si návštěvník vybere na internetu při koupi vstupenky, po vstupu do muzea má každý návštěvník pobyt časově neomezený až do konce otevírací doby.