Pěsti mezi knihami
Knižní veletrh ve Frankfurtu nad Mohanem (11. - 15. 10. 2017): šedesátý osmý ročník se statisíci knihami na stáncích 7 300 vystavovatelů ze 102 zemí. Knižní obchody na něm uzavíralo 788 agentů z 30 zemí u 500 jednacích stolků. Uplynulý víkend pak na veletrhu patřil veřejnosti: zavítalo na něj 286 425 návštěvníků, což je o 3 % více než v loňském roce. Po celou dobu konání veletrhu bylo v jeho programu na čtyři tisíce (!) literárních akcí a hostující zemí byla Francie. Českou literární scénu zastupovali mj. Jáchym Topol, Martin C. Putna, Eugen Brikcius a Martin Machovec.
Největší knižní veletrh na světě s pětisetletou tradicí přitáhl jako vždy pozornost médií, ale letos nejenom díky knihám a jejich autorům. Současná politická situace v Evropě se odrazila i na frankfurtském výstavišti. Kromě menších protestních akcí, například delegace Gruzie vůči ruskému stánku (mimochodem v těsné blízkosti českého) v páté hale, se do historie zapsal sobotní střet příznivců německé strany AfD s levicově smýšlejícími návštěvníky veletrhu. Situace se vyhrotila při plánovaném vystoupení vydavatele Götze Kubitschka (nakladatelství Antaios) spojeného s pravicově extremistickými autory. Jeho přítomnost přitáhla pozornost stovek aktivistů a hala číslo 3.1 se proměnila v arénu demonstrantů, kterou se nepodařilo uklidnit ani samotnému řediteli veletrhu Jürgenu Boosovi megafonem. Nemluvě o tom, že namísto slov a četby z knih padaly urážky a pěsti do obličejů. Zasahovat tedy musela policie.
Média měla o čem referovat, politici se měli k čemu vyjadřovat – podle většiny z nich šlo o odraz současné politické situace v povolebním Německu. Samotní vydavatelé, knihkupci a agenti mají také o čem přemýšlet. Na letošním veletrhu měla totiž pravicově extrémní vydavatelství své stánky, a to za standardních komerčních podmínek, pohromadě u sebe. Ne všem se to ale zdá v pořádku – i proto u nich už v den zahájení veletrhu demonstrovali zástupci Burzovního spolku německých vydavatelů. Během první veletržní noci pak stánek vydavatelství Antaios někdo po jeho instalaci vykradl a polil pivem. To samozřejmě vyvolalo otázky o zajištění bezpečnosti – jak pro vystavovatele, tak pro návštěvníky akce.

foto: swr.de
Ředitel veletrhu Jürgen Boos čelí kritice a hájí se tím, že knižní veletrh je demokratickou platformou pro výměnu názorů ve formě knih, tiskovin a mluveného slova, a že na tom nebude nic měnit. Ale souhlasí s tím, že výstaviště nemůže být platformou pro „výměny názorů“ ve formě nadávek, pěstí do obličeje a rvaček. Zda to ovlivní veletržní život za pár měsíců v Lipsku či za rok ve Frankfurtu ukáže čas… ale také povolební vývoj v Německu a Rakousku!