Veřejnoprávní média v ohrožení?

Občanská iniciativa NO BILLAG získala dostatečnou podporu k tomu, aby bylo ve Švýcarsku vypsáno bezprecedentní referendum o osudu veřejnoprávního rozhlasu a veřejnoprávní televize SRF. V neděli 4. března Švýcaři rozhodnou o tom, zda budou zrušeny veřejnoprávní poplatky. BILLAG je švýcarská společnost, která vybírá a vyúčtovává veřejnoprávní poplatky. Švýcarská domácnost zaplatí ročně za veřejnoprávní rozhlas a televizi 451 švýcarských franků – měsíčně 13,75 CHF za rozhlas a 23,85 CHF za televizi (1 CHF = ca. 22,20 CZK).
Je to jeden z nejvyšších poplatků v Evropě. Souvisí s tím, že SRF vysílá ve čtyřech jazykových mutacích, tedy ve čtyřech národních jazycích: německy, francouzsky, italsky a rétorománsky. A tak jako v ostatních zemích se neustále diskutuje o tom, zda by měl být poplatek valorizován či zvýšen.
V diskuzi o zrušení financování veřejnoprávních médií ve formě poplatků hrají prim zejména mladí Švýcaři, kteří dnes informace a zábavu hledají v jiných médiích než v rozhlase či televizi. Referendum má ale řadu odpůrců, zejména mezi umělci, akademiky, politiky (!) a zaměstnanci švýcarských a mezinárodních médií. Významné osobnosti z umění a showbusinessu se zapojili do „proti-kampaně“ nazvané NO BILLAG – NO CULTURE ("bez Billagu žádná kultura").

(foto: no-culture.ch)
Švýcarská spolková rada doporučila v referendu návrh na zrušení veřejnoprávních poplatků odmítnout a mluví o hrozbě ohrožení demokracie v konfederaci. Vedení SRF navíc upozorňuje, že zrušení poplatků ovlivní nejen kvalitu vysílání, ale i programovou nabídku. Orientace na komerci a financování prostřednictvím sponzoringu či reklamy donutí SRF zrušit řadu specializovaných a zpravodajsko-publicistických pořadů, protože jsou určeny pro menšinové diváky. Neudržitelné by bylo také vysílání ve čtyřech jazycích.
Referendum může podle mě ovlivnit debatu o veřejnoprávních médiích v celé Evropské unii, protože zejména Německo sleduje švýcarskou situaci velmi pozorně a s obavami…
5. 3. 2018
p.s. Švýcaři v referendu jasně odmítli zrušení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi. Proti jejich zrušení hlasovalo 71,6 % oprávněných voličů.