Jak by žebrák ke štěstí přišel

Široký berlínský bulvár Unter den Linden působí jak křišťálově ledové kluziště, které obepínají desítky nasvícených stromků. I tady lidé pijí svařené víno a nakupují a nakupují. Obchodní třída Friedrichstrasse plná pestrobarevných vloček klenoucích se od jedné výkladní skříně ke druhé je přeplněna nákupními taškami v rukách Berlíňanů i turistů. Každý z nich zabírá díky objemu tašek po obou stranách těla skoro celou ulici. Ano, i takový je advent, ryze komerční, a to 7 dní v týdnu. Pro nás věc, na kterou už jsme léta zvyklí, pro Němce věc nezvyklá.

Právě kvůli tomu začal letošní advent v Berlíně dost napínavě – evangelíci i katolíci se vzbouřili proti čtyřem prodejním adventním nedělím. V Německu je totiž v neděli v obchodech otevřeno jen výjimečně a počet takových prodejních nedělí regulují vlády jednotlivých spolkových zemí. Ta berlínská je nejvíc benevolentní – ročně jich obyvatelům velkoměsta i jeho návštěvníkům nabídne deset, z toho čtyři právě během adventu. S prodejní dobou mezi 13 a 18 hodinou. Starosta města Klaus Wowereit (soc. dem.) tím chce přilákat turisty, kteří by podle jeho slov jinak „nakupovali v Londýně či New Yorku“. Říkám si, proč ne v Praze?
Církevní hnutí argumentují tím, že neděle je dnem pracovního klidu, kdy lidé mají mít čas pro rodinu a svůj sociální život. Tedy že má být dnem zavřených obchodů. Stížnostmi se zabýval německý Ústavní soud a ten první prosincový den překvapivě církevním hodnostářům dal za pravdu. Letošní otevírací dobu o adventních nedělích už toto rozhodnutí neovlivní, ale příští rok už musí berlínský senát vymyslet jiný systém nedělních výjimek.
Debata o tomto problému je v Německu věčná, alespoň mně to tak přijde. Už jsem si na nedělní nákupní poklid zvykl. Pekárny, které v neděli vyhledávám, stejně otevřeno mají, takže se s tím člověk naučí žít.
V diskuzi o obchodních nedělích zaznělo mnoho argumentů, ale jeden ze stran evangelíků byl opravdu absurdní: „Když bude v neděli zavřeno, mohou se u výkladních skříní sejít nezaměstnaní žebráci i bohatí pracující a společně snít o tom, co si ten den nekoupí. Budou na tom stejně.“ Tato slova pronesl jejich berlínský zástupce Ulrich Seelemann pro reportáž televize RBB uprostřed nákupního střediska Alexa, samozřejmě v neděli pozdě odpoledne. Modlit se tam asi nepřišel…