Proč pořád Paříž a ne Lyon?

08. 07. 2018 | 14:00
Přečteno 3194 krát
Jistě, Paříž nemá srovnání. Po otevření hranic v devadesátých letech minulého století ji všichni Češi museli vidět. Rozhrkané karosy je umordované vyplivly v sedm ráno kousek od Place de la Condorde a průvodce je hnal k Louvre podle nabitého itineráře. Od té doby jsme pokročili, dopřáváme si většího komfortu v dopravě i úrovni ubytování, ale pokud jde o Francii, setrváváme většinou v zajetých stereotypech: prodloužený víkend v Paříži, léto na Azurovém pobřeží.

Svědčí o tom například i to, že u nás zatím nevyšel tištěný průvodce po Lyonu. Však i mně trvalo pěkně dlouho, než jsem se nabažil Paříže a vyrazil do města na soutoku řek Rhôny a Saôny, hlavního centra regionu Rhône-Alpes. Čech, zvláště pak Pražák, by měl Lyon navštívit tím spíš, že všechny obecné bedekry o Francii i texty, které lze najít na internetu, uvádí, že se Lyon podobá Praze. Asi jeden od druhého opisují. Já si dovolím s tímto tvrzením nesouhlasit. Jistě, mají tu věž napodobující Eiffelovku a připomínající tudíž Petřínskou rozhlednu. Lidé se s oblibou setkávají pod ocasem koně Ludvíka čtrnáctého jako u nás pod koněm na Václaváku, ale jinak nevím, kdo to vymyslel. Možná přirovnání k Praze vychází z faktu, že se tu točil film Nesnesitelná lehkost bytí, protože v Praze by to tehdy nešlo. Renesančních domů se u nás moc nenajde, zatímco historické jádro Lyonu tvoří zcela výjimečný a rozsáhlý komplex renesančních budov se svěže malovanými fasádami. Ostatní přilehlé části připomínají spíš pařížskou čtvrť Marais nebo Belleville s všudypřítomnými francouzskými okny vyznačujícími se i onou typickou spodní ohrádkou, někde jsou doplněné okenicemi. To v Praze nenajdeme ani v Pařížské ulici. Takže až na výjimky ani Paříž, ani Praha. Lyon je prostě Lyon a bude překvapením i pro Paříže znalého Pražáka.



Lyon má sice jen kolem půl miliónu obyvatel, když k tomu ale připočítáme všechny okolní aglomerace, tak se toto číslo vyhoupne na 1.6 miliónu. Není třeba se obávat, že člověk bude jezdit hromadnou dopravou na velké vzdálenosti a trávit tím hodiny. Pokud jde o centrum, Lyon je hezky přitulený na dvou protilehlých kopcích a všude se dá krásně dohlédnout a dojít pěšky. Ubytujete-li se na kopci Croix-Rousse, třeba poblíž Rue des Fantasques, získáte fantaskní výhled na Rhonu a domy se stovkami dlouhých komínů. Všichni, kdo se chtějí večer kochat pohledem na město v zapadajícím slunci, se schází u Gros Caillou čili velkého šutru. Ten byl odhalen při stavbě lanovky a v roce 1890 ho umístili na konec bulváru Croix Rousse. Legenda má za to, že jde o srdce nemilosrdného exekutora.



Ale to jsem začal trochu od konce, sluší se přece začínat u radnice, katedrály nebo aspoň opery. Na Place des Terreaux s radnicí (nepřehlédnout slavnou fontánu Bartholdi) navazuje hned náměstí s Operou. Místní budova Opery z roku 1832 nedosahuje velikosti ani architektonické úrovně té vídeňské nebo pařížské, místní ji nazývají struhadlo na sýr. Může za to architekt Jean Nouvel, který v roce 1990 vymyslel skleněnou střechu.



Do nejhlubší historie města se můžete ponořit vyšplháte-li na kopec Fourviére, kde najdete dva tisíce let starý římský amfiteátr, jenž byl dlouhou dobu zapomenutý a zahrabaný. Dnes je pěkně obnovený a otevřený veřejnosti, která si zde pochutnává na obložených bagetách se sklenkou vína sedíce na šutrech pamatujících možná císaře Claudia, který se tu mimochodem narodil. O kousek dál se tyčí bílá bazilika Notre-Dame de Fourviére z 19. století, která má čtyři oktogonální věže vysoké 45 metrů. Kvůli věžím prý připomíná bílého slona na zádech. Věže symbolizují sílu, právo, obezřelost a střídmost. O té střídmosti bych pochyboval, zvenku i zevnitř je poněkud přezdobená až přeplácaná.



Na vrch Fourviére pochopitelně pěšky nemusíte, když tam vede lanovka. Před lyonskou katedrálou st. Jean najdete ve starém domě zabudovánu stanici metra D a hlavně lanovku, která jaksi domem projíždí nad hlavami místních kavárníku a obchodníků. Ti zde ráno před otevřením postávají, debatují a občas lanovce zamávají. Mimochodem lanovku postavili v roce 1862 a je prý první městskou lanovkou na světě.



Pod kopcem Fourviére se na břehu Saôny rozkládá staré město, jehož páteř tvoří Rue St. Jean a srdce stejnojmenné náměstí s ještě stejnojmennější katedrálou. Pokud chcete tuto část Lyonu poznat, doporučuji všední den ráno nebo dopoledne. Budou tu sice otravovat dodávky zásobující obchody a restaurace, ale uniknete davovému šílenství ne nepodobnému tomu pražskému v Karlovce. Jen ty hnusné suvenýry tu nemají. Máte-li klid, můžete obdivovat tři sta renesančních domů a paláců ze 16. a 17. století. Zmíněná katedrála sv. Jana z 12. století má jediný funkční orloj ve Francii (z roku 1598), tedy nesmíte ho přehlédnout, oproti pražskému je to takový malý chudinka.



Kdo si všímá plechových stojanů s historickými vysvětlivkami, najde mezi nimi i upozornění na jednotlivé domovní pasáže nebo chodby zvané traboules. Název je odvozen z latinského „trans ambulare“ (projít skrz). Propojují paralelní ulice a vytvářejí tajemný labyrint ne nepodobný Foglarovým Stínadlům. V období francouzské revoluce a za německé okupace byly prý bezpečným úkrytem či rychlou únikovou trasou. Raritou traboulí jsou spirálovitá schodiště jakoby přilepená na stěny domů a ukončená atikou. Traboulí existuje víc než tři sta, ale už jen málo z nich je veřejně dostupných. V domech totiž pořád bydlí lidé a kdo by chtěl, aby mu před dveřmi proudily davy turistů? Tyto kryté průchody měly původně praktický důvod – zpracovatelé hedvábí mohli látky přenášet mezi dílnami bez nebezpečí poškození povětrnostními vlivy.



Novější část města leží na poloostrově, který vytváří soutok Saôny a Rhóny. Jeho jakýmsi nepřehlédnutelným středem je Place Bellecour, prý největší náměstí Evropy, údajně větší než Rudé v Moskvě. Jak to s tím "nej" je doopravdy, se dozvíte zde. Uprostřed stojí jezdecká socha krále Ludvíka XIV. Jinak jde opravdu jen o rozlehlou prázdnou plochu, částečně pokrytou něčím, co připomíná hřiště na petanque. Vyfotit se to moc nedá, leda shora. Když se chcete podívat na sochu Exupéryho s Malým princem, a jste zrovna na opačném konci, docela se projdete. Hned vedle jsou tři náměstí lidštějších rozměrů (Jacobins, Celestins, Republique).



Musée des Beaux-Arts sídlí na Place des Terreaux a kdyby nic jiného, stojí za vidění jeho zahrada a architektura. Kdo do muzeí a galerií nechodí, nemůže minout rozměrné fresky na domech. Nejslavnější je patrně Le Mur de Cantus v ulici Boulevard des Canuts (metrem C na Hénon). Vznikla v roce 1987 a prošla již řadou inovací. Na všech dílech je mimo jiné pozoruhodné i to, že je žádní sprejeři neničí, i když jejich tagy hyzdí kdejakou jinou zeď. Další vyhledávanou je La Fresque de Lyonnais s dvaceti pěti nejvýznamnějšími osobnostmi města (více o freskách zde). Tři nejslavnější Lyoňané jsou Antoine de Saint Exupéry, Malý princ a Paul Bocuse. Ten třetí má vyhlášenou restauraci nad městem a vlastní Les Halles s lahůdkami. Ty stojí za vidění jen v případě, že potřebujete koupit čerstvou langustu nebo pixlu kaviáru. Mnohem příjemnější zážitek jsou třeba trhy na Croix-Rousse.



Závěrem něco k povaze Lyoňanů, vlastně všech Francouzů. Oni se zdraví, usmívají se na sebe a omlouvají se všude, kde by to Čecha ani nenapadlo. Nejen starší generace, ale i mladí puberťáci nebo skejťáci s dredy na hlavě. V úzkých uličkách je nutno občas uhnout, nechat druhé projít, a pak takový mladý hejsek, který by se u nás zmohl tak akorát na "uhni vole", tady poděkuje a usměje se. Do trolejbusů a autobusů se nastupuje předem, asi proto, aby řidič mohl každého pozdravit. Nejvíc mě dostali dva třináctiletí kluci na záchodcích v muzeu. Bylo plno, oni čekali před kabinou. Když jsem vyšel, oba svorně zahalekali "bon jour".

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy