Proč máme v září parlament

18. 09. 2011 | 11:07
Přečteno 3245 krát
Poslanecká sněmovna parlamentu zasedne v úterý 20. září, aby mimo jiné v 60. bodě svého programu rozhodla o návrhu Evropské rady změnit Smlouvu o fungování Evropské unie. Je to velmi řídký, takřka výjimečný případ, kdy to, co se děje s Evropskou unií, záleží právě tak na České republice jako na každém jiném členském státu EU. Nyní platná Lisabonská smlouva takové případy omezila na minimum.

O jaké změně smlouvy o EU má parlament rozhodnout ? Předkládaný návrh, jímž se má tento týden zabývat parlamentní sněmovna a později senát (tentokrát ale sněmovna nemůže senát přehlasovat), zřizuje Evropský mechanismus stability (EMS), ve srozumitelné řeči peněžní fond eurozóny, tedy sedmnácti států EU platících eurem, jenž má od r. 2013 dotovat a úvěrovat, tedy financovat bankrotem ohrožené předlužené členské státy eurozóny.

České republiky se celá věc týká ve dvojím ohledu.

Za prvé:

Co se již delší čas odehrává v zemích eura, je postupně se rozvíjející, rozsáhlá finančně-ekonomická krize, způsobená zavedením společné měny v rozdílných ekonomikách a kulturně-politických demokratických systémech. Navrhovaný Evropský mechanismus stability má zajistit polévání tohoto zásadního problému penězi daňových poplatníků, nikoli jeho skutečné řešení. Závažný hospodářský pokles eurozóny se tím může jen krátkodobě oddálit.

Takové krátkozraké rozhodnutí se nás velmi týká, neboť Českou republiku, ekonomicky silně závislou na postupně bankrotující eurozóně, bezprostředně ohrožuje. Česká republika se nadto ve smlouvě o přistoupení do Evropské unie dost neprozřetelně zavázala k přijetí eura. O takovém kroku podle Lisabonské smlouvy (čl. 140, odst. 2 Smlouvy o fungování EU) rozhodne Evropská rada kvalifikovanou většinou, tedy i bez našeho souhlasu nebo žádosti, neboli o nás bez nás. V tomto pravděpodobném případě, se automaticky začleníme do uvedeného peněžního fondu eurozóny, tedy neboli Evropského mechanismu stability, o jehož existenci má tento týden rozhodnout Sněmovna a poté se stejnou váhou Senát Parlamentu České republiky. Naše dost dobře možné budoucí členství v Evropském mechanismu stability by znamenalo automatickou povinnost přímého kapitálového vkladu a záruk v celkové výši 250 miliard korun.

Za druhé:

Česká republika by nynější parlamentní rozhodování o nanejvýš problematickém zavedení záchranného peněžního fondu eurozóny (EMS) každopádně mohla a měla účinně a prozíravě využít k tomu, aby pro ni již přestala platit povinnost přijmout euro, daná smlouvou o přístoupení ČR do EU. Pokud si státy eurozóny vážně přejí zřídit fond pro trvalé finanční zalévání předlužených států penězi daňových poplatníků států, jež hospodaří lépe, mělo by to být věcí jejich svobodného a suverénního rozhodnutí. Česká republika by ale svůj souhlas s jejich nápadem měla podmínit souhlasem Evropské unie se zavedením trvalé výjimky pro Českou republiku z dosud platné povinnosti přijmout euro jako svou měnu. Svoboda rozhodovat o své měně je za každé situace vždy a zásadně lepší, než její opak. Právě ten by ale nastal přijetím eura.

Náš parlament, jenž ve většině hlasování rozhoduje o směrnicích, nařízeních nebo návrzích Evropské unie, na jejichž podobu nemáme žádný, v lepším případě jen nepatrný vliv, se v takových případech dosud zpravidla choval jako pasivní schvalovací úřad. Ne jako parlament svobodného státu, kde poslanci a senátoři skutečně zastupují své voliče, a ne bruselskou vrchnost. To by se tento měsíc mohlo a mělo změnit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

"Co se již delší čas odehrává v zemích eura, je postupně se rozvíjející, rozsáhlá finančně-ekonomická krize, způsobená zavedením společné měny v rozdílných ekonomikách a kulturně-politických demokratických systémech." První fabulace. Finančně-ekonomickou krizi nezpůsobilo EURO. Nejlepším důkazem je to, že není pouze v zemích eurozóny ale i v západních zemích, které Euro nemají - Japonskem počínaje a USA konče.

Jinak ČR prozatím z eurozóny těží - je příjemcem Eur.

"Česká republika by nynější parlamentní rozhodování o nanejvýš problematickém zavedení záchranného peněžního fondu eurozóny (EMS) každopádně mohla a měla účinně a prozíravě využít k tomu, aby pro ni již přestala platit povinnost přijmout euro,..." Ano. To by mohla. V každém případě by pak mohla ze strany bohatších států eurozóny očekávat, že s ní bude v případě nouze (a ta přijde tak jako tak - viz vývoj v oblasti nesplatitelného dluhu) očekávat, že bude ponechána svým vlastním problémům. Navíc si koleduje o "zvláštní" přístup EU.

PS: Řeči chytráků, kteří pasírovali ČR do EU za každou cenu, tunelovali a rozprodávali za pakatel národní ekonomiku cizincům a teď projevují podiv nad důsledky mám vskutku nejraději.
18. 09. 2011 | 11:43

Tazatel napsal(a):

Docela by mne zajímalo nějaké vyjádření alespoň politiků ČR kdo přišel na ten nápad jedeme na dluh, v našem volebním období se to ještě nezhroutí a po nás potopa.
A další vláda řekla potíže hodíme na tu předchozí a dluh klidně zvýšíme. Morálka jak od řeznického psa.

Víte někdo kdo začal s touto teorií celosvětově???
18. 09. 2011 | 11:48

mirekP napsal(a):

Když tunel - tedy nekontrolovaný odliv finančních prostředků na neznámé účely, tak pořádný. Vidím, že u nás v České Republice jsme proti EU pořád ještě žabaři.

Bohužel věřím, že to bude schváleno bez mrknutí oka, podobně jako odpuštěné emisní povolenky ČEZu.
18. 09. 2011 | 11:53

Béda napsal(a):

mirekP,

máte na mysli snad akcie na doručitele? To je pravda. V tomhle jsem evropský unikát. Taky připouštěním společností s nejasnou vlastnickou strukturou do "veřejných" zakázek.
18. 09. 2011 | 12:17

Občan napsal(a):

To Béda:

Rovněž jsme unikát v nevýhodnosti bilaterálních smluv o zdanění příjmů z podnikatelské činnosti, které snad bez výjimky umožňují zcela nekontrolovaný vývoz zisků mimo ČR.
Dále jsme unikát ve struktuře daní a v ověřování legálnosti nabytí majetku.
Ještě bych k tomu přihodil světový unikát v rozšíření hazardu a nedanění příjmů z hazardu.

Když to tak vezmu kolem a kolem - jsme unikát v tom nejhorším slova smyslu.
18. 09. 2011 | 12:41

Grandgousier napsal(a):

Milý pane Bednáři, o Vašich akademických znalostech a schopnostech nemá opravdu smysl nepochybovat, řekl bych, že jste dobrý tak pro první stupně základní školy. Takže jen k jedné věci. Někteří ekonomové a společenští vědci, mezi něž opravdu nepatříte, už dávno vědí, že jednotná měna je součástí světové ekonomiky a že v nepořádku je právě světová ekonomika založená na neustálém proudu úvěrování, který stvořil nebetyčnou propast mezi reálnou ekonomikou a finančním sektorem, celou tu škálu virtuálních peněz a závazků, sekundárně prudký nárůst diferencí ve společnosti..pokřivení cen. V tomto smyslu má společná měna stejný problém jako ty ostatní, protože příběh je o jiném obsahu než se snažíte psát. Slepci občas padají do potoků a jam, vzhledem k Vašemu narcisimu je dobré vědět to a nespadnout do propsati. Ovšam české pseudoeltiy se na řešení tohoto problému odmítají z neznalosti podílet, prospast je nemine, občany s nimi.
18. 09. 2011 | 13:27

ton napsal(a):

Lepší bruselská vrchnost,než ta naše vrchnost tunelářů,
v každém problému,který se vyskytne. Proto pánové klauz,necas,topol,kalous,zeman,sobota,a další včetně vedení stran a hlavně strany svobodných patří před soud. Je třeba s nimi zatočit tak jak to udělali na Islandu.Ta naše vrchnost, senát,hrad a spousty zbytečných úřadů a soudů je třeba zrušit.
18. 09. 2011 | 13:28

Jozef napsal(a):

"Svoboda rozhodovat o sve mene je za kazde situace vzdy a zasadne lepsi,jako jeji opak"

To je reklama platena produktivnymi zmenarnami a bankami,ktore si na prevodoch produktivne zvysuju nemale zisky?
Na ci ukor?
Alebo je to reklamny prihovor v zaujme zralokov,ktori nemaju problem pokorit aj britsku libru,v zaujme hracov,ktori vedia,ze staci jeden clanocek vo Financial Times,povedme o Klausovi, a koruna pada ako podtata? Aby sa po case opat postavila na povodnu uroven a aby vsetci investori k tejto mene absolutne zavislej na okoli,i na svojvoli mocnych hracov,na eure a dobrej voli Nemecka aj na nahodach, pristupovali ako k mene potencialne velmi rizikovej?
Co je to za sloboda "moct" - musiet v pripade potreby podstatne viac zdevalvovat seba,vlastne prijmy a uspory,ako silnejsi subjekt?

Aku slobodu rozhodovania ma autor,obcan republiky, o tuzemskych bankach,o VV,o velkych investiciach,o mediach,alebo o postojoch vplyvnych a rozhodujucich autorit europskeho a svetoveho hospodarstva?
Blizku nule.
A ak sa mu tato moznost naskytne,ak sa mu naskytne moznost politickej participacie na vyznamnom rozhodovani o ceskych bankach,podnikoch a o europskej politike priamo v centre moci - tak ju "europesimisticky",paternalisticky,tvrdohlavo odmietne.Vystatujuc sa svojim bezmocnym,vyprazdnenym,no hrdym vzdorom.
Tomu sa vravi slepota.Alebo velmi zistny protispolocensky zaujem.

Euroval nie je dar bohatych chudobnym.Euroval je spolocna obrana proti akutnemu nebezpecenstvu dominobankrotu Europy.
Aj ked v zakladoch EU zmluvy funguje podpora slabsim,EU funguje a moze fungovat len ako projekt spolocneho uzitku.

Autor vidi len krizu eurozony.Nevidi,ze tato aktualna kriza je len aktualny dosledok a prejav krachu svet /aj eurozonu/ vysavajuceho finacneho systemu.Autor nevidi gigazdroj pustosenia euroatlantickeho priestoru,prave tak ho nevidi,ako ho nechcu vidiet prazske ani bratislavske masmedia,standardne zamilovane do Wall Streetom ovladaneho Washingtonu.

Slepota u politicky angazovanej "inteligencie"vysvetlitelna len nebotycnym narcizmom/Klaus/,alebo zistnym zaujmom /majitelia dolarovej medialnej moci/,alebo tazkymi predsudkami,iracionalitou.
18. 09. 2011 | 15:01

mirekP napsal(a):

Dovoluji upozornit, že Evropský mechanismus stability rozhodně neslouží k obraně bankrotu zemí v Evropě, ale pouze k urychlenému a bezproblémovému přesunu finančních prostředků ze státních rozpočtů do rukou bank. Bankrot zemí za současného stavu nerovnoměrnosti státních příjmů a výdajů je neodvratný. Je to pouze otázka času.
18. 09. 2011 | 15:28

český maloměšťák napsal(a):

"...Svoboda rozhodovat o své měně je za každé situace vždy a zásadně lepší, než její opak. Právě ten by ale nastal přijetím eura...."

Za každé situace ?
Nebetyčný blábol.
Za situace, kdy je naše ekonomika europeizována - tedy navázána na hospodářské výkony především zemí eurozóny, kdy jejich růsty jsou financovány hyperdebetně...a kdy je naše země optikou Číny - která přeci svým kurzem velmi úspěšně manipuluje - a to ve vztahu jak k euru, tak i měnám jako je ...herdek...teď čtu předchozí příspěvek/Jozef/...vždyť bych víceméně opakoval, to co on...

Nic - vzhůru do lesů, luhů a hájů !

Ale je ten Bednář liška podšitá - Evropa je ničím, Kozloistán Zelový je vším...
Anebo je to spíš krátkozraký blbec ?
:(
18. 09. 2011 | 15:31

berkowitz napsal(a):

Nevím, proč by měla PS zrovna rozhodovat o přijetí €, vždyť bratr Kalousek bude těžko plnit Maastrichtská kriteria, pro přijetí €! Letos Kalousek úspěšně prohlubuje náš dluh a příští rok - ani namyslit. Inu chemický pokus se mu vymkl zpod kontroly!
18. 09. 2011 | 15:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 09. 2011 | 17:17

Fanoušek napsal(a):

Pane Stejskale, hoďte do placu něco chytrého o tom, jak nás Brusel kolonizuje. Díky.
18. 09. 2011 | 23:34

Petr Hlinomaz napsal(a):

Hezky napsáno.
18. 09. 2011 | 23:57

ghándí napsal(a):

zaorálek bude hlasovat pro oběma rukama bez kecání, protože on je ještě z minulýho režimu zvyklej, že musí někoho poslouchat. sockomouši už se nemužou dočkat, až budou naš rozpočet schvalovat v bruselu a oni budou jenom plnit příkazy, jako komunisti plnili příkazy kremlu před rokem 89.
19. 09. 2011 | 00:14

český maloměšťák napsal(a):

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=714469

"Kdo bojuje proti nesprávnému nepříteli - ten bojuje po boku skutečného nepřítele."
/já/

Neboli - uvědomte si, že tkzv. bruseloodmítači se z velké části líhnou z podobných hnízd jako se vylíhl Řebíček. A že pokud se takoví "národovci" dostanou k většímu podílu na moci a začnou likvidovat vazby na EU - bude marasmus v Kozloistánu Zelovém expandovat. A pak klidně můžeme " Kde domov můj" zaměnit za nějaký popěvek palermské Mafie.

Naštěstí mnozí z nich svou pomatenost neumějí zakrývat. V tom spatřuji jistou naději pro další pozitivní vývoj.
19. 09. 2011 | 11:24

ddd napsal(a):

Kecate. Jako vzdy! Na to, aby EU dosahla kvalit Cechistanu ji chybi to rozhodujici:
Nas Nejvyssi, a jeho "ucednici" z PU. Bez tohoto hvezdneho obsazeni EU nikdy CR
nemuze dohnat.
Pozn.:
K tomu, co Nejvyssi a jeho suita /vcetne autora blogu/ totiz dokazali s CR udelat se totiz jen velmi neumele blizil z opacne strany Klema. "Zhaset" se totiz
mimo CR nenaucil tak perfektne nikdo. A MT by se moc divila,co si predstavoval jeji zak pod pojmem "privatizace" po cesku!
19. 09. 2011 | 18:56

Davideo napsal(a):

Opět zase několik žvástů. Je neuvěřitelné, že tyhlety úvahy můžou být volně šířeny tiskem, aniž by kompetentní lidé měli možnost se k nim vyjádřit tak, aby to bylo přehledné. Takže jen jednu drobnost - EU nemůže zavést v České republice Euro bez souhlasu České republiky, protože k zavedení Eura je nutné nejen rozhodnutí o zavedení této měny, ale i rozhodnutí o stanovení přepočítacího koeficientu. Přepočítací koeficient lze stanovit pouze se souhlasem ČR. A i jinak je naprosto absurdní aby orgán EU rozhodoval o tak závažné věci jakousi silou. Fakticky je v diplomatické praxi nemyslitelné i to, aby došlo na rozhodnutí formou vetšiny, aby nebyla dána ona jednomyslnost, neboť tomu je snaha se vždy vyhnout.
20. 09. 2011 | 15:01

Davideo napsal(a):

A tuto větu doufám též nemyslíte vážně: "Náš parlament, jenž ve většině hlasování rozhoduje o směrnicích, nařízeních nebo návrzích Evropské unie, na jejichž podobu nemáme žádný, v lepším případě jen nepatrný vliv...". Na návrhy EU máme vliv, ke každému návrhu o kterým rozhoduje Rada + EP se schvaluje Rámcová pozice a poté instrukce na každé věcné jednání o něm. Je to spíše otázka kompetence vyjednavačů a důslednosti rámcové pozice. Vždy se při jednání tvoří většiny, blokační menšiny s jinými státy atp. Jestli jde o to, že už poté nerozhoduje parlament, tak to je a vždy byla podstata výkonu výlučných pravomocí EU - namísto vnitrostátního parlamentu rozhoduje o těchto věcech Rada (složená ze zástupců jednotlivých národních států). Opravdu nevím, jak by o něčem, co bylo závazně dohodnuto na úrovni EU, měly a mohly rozhodovat ještě vnitrostátní parlamenty, neumím si to technicky představit.
20. 09. 2011 | 15:11

Evul napsal(a):

Uvědomujete si, že schválení EMS spůsobý velkou zadluženost lidí, až 6 generací a nemluvě o tom, když EMS zažádá o celý ročný rozpočet, nebo i víc tak jdeme ...
A EMS není žalovatelné, mají imunitu nejen jako organizace ale i manažery i zaměstnance a nikdo nikdy na ne nemůže. Geniální zlodějina a musíme jenom držet hubu a zbankrotovat.
22. 03. 2012 | 09:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy