Nové logo Zoo Praha

02. 04. 2012 | 08:47
Přečteno 5890 krát
Do 81. sezóny vstupuje Zoo Praha s novým logem. Je výsledkem dlouhého vývoje - a jeho tvůrci jsou ti nejlepší z nejlepších.
null
null


Během osmdesátileté historie Zoo Praha se v jejím znaku vystřídalo více zvířat v různých ztvárněních. Na začátku pomyslné evoluční linie loga pražské zoo se nachází realisticky zobrazená lvice Šárka, po ní následují zubři a pak již přicházejí koně Převalského – nejprve ve stádě, nato jakoby převzatí z jeskynní malby, poté v jednoduchých a působivých liniích výtvarnice Jany Rožánkové a nakonec v linorytu Michala Cihláře.

V doposud posledním logu Zoo Praha však žádný živý tvor nebyl. Jde o logo prozatímní, které bylo nasazeno 23. prosince 2009, a to z toho důvodu, že používání Cihlářova loga kvůli autorskoprávnímu sporu zakázal soud.

Hledání nového „definitivního“ loga Zoo Praha trvalo déle, než jsme si původně představovali. Po dvou veřejných soutěžích jsme se nakonec rozhodli nevybírat je z předložených návrhů, ale ve spolupráci s těmi nejlepšími designéry je začít vyvíjet. Oslovili jsme proto několik předních studií v USA, Německu a Itálii a jedno v České republice.

Vítězem našeho tendru se stala newyorská společnost Chermayeff & Geismar. Za pětapadesát let její existence v ní vznikla loga či komplexní grafický design například pro Mobil Oil, NBC, National Geographic, Chase Manhattan Bank, Cornell University, United Nations Development Programme nebo pro Merck.

Garantem tvorby našeho loga se stal osmatřicetiletý společník firmy Sagi Haviv, který má na svém kontě kromě vizuálního stylu Armani Exchange nebo Conservation International také logo Library of Congress, řazené mezi deset nejlepších logotypů vůbec.

Právě Sagi Haviv přiletěl spolu s Ivanem Chermayeffem loni na podzim do Prahy, aby si detailně prohlédl zoo, nasáli její jedinečnou atmosféru a pohovořil s řadou jejích zaměstnanců. Vedle našeho písemného zadání a detailního popisu důležitých aspektů z minulosti i současnosti Zoo Praha jim tato návštěva posloužila jako východisko pro tvorbu nového loga a základů jejího budoucího vizuálního stylu. Pečlivost a odbornost, s jakou přistoupili k této rešerši, nás naplnila velkou nadějí, že jsme vývoj nového loga svěřili těm pravým.

Na novém logu Zoo Praha pracovalo u Chermayeffa & Geismara více designérů, a to včetně trojice Ivan Chermayeff – Tom Geismar – Sagi Haviv. Nejprve shromáždili nápady a šest z nich rozpracovali. Jeden z těchto jejich šesti návrhů jsme si po dlouhých debatách vybrali – a na jeho základě postupně vzniklo nové logo Zoo Praha.

Podle mého názoru je přitažlivé, výrazné i optimistické. Skládá se z barevných stop obojživelníka, plaza, ptáka a dvou savců – šelmy a kopytníka.
Stejně jako stopy zvířat je logo svého druhu podpisem. Stopy v novém logu jsou však současně příslibem všeho, co zoologická zahrada nabízí. Říkají: „Uvidíte víc!“. A každá z nich má svůj význam a symboliku.

Žlutá lví stopa připomíná jedno z prvních zvířat pražské zoo, které bylo i v jejím nejstarším „vizuálu“ − lvici Šárku. Zároveň symbolizuje popularitu zvířecích osobností a oblibu zoologické zahrady u veřejnosti.

Červená stopa ptáka upozorňuje na světově významné chovatelské úspěchy Zoo Praha, a to na příkladu vůbec prvního odchovu kondora andského v roce 1937.

Oranžová stopa koně Převalského zdůrazňuje podíl Zoo Praha na záchraně tohoto druhu, i na ochraně mnoha dalších ohrožených živočichů. Spolu s otisky tlapy lva a spáru kondora je také poctou tradici a našim předchůdcům.

Modrá stopa varana komodského symbolizuje rozvoj zoo v období po povodních a zvyšování jejího významu v mezinárodním měřítku.

Konečně zelená stopa velemloka, který Karla Čapka inspiroval k napsání jednoho z jeho nejslavnějších děl, má upozornit na širší kulturní význam zoologické zahrady. Současně je ohlédnutím do minulosti − i pohledem do budoucnosti.

Věřím, že si toto nové logo vydobude přízeň veřejnosti a že spolu s novým vizuálním stylem, který na něj naváže, bude Zoo Praha dobře sloužit po dlouhá léta.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

s konem by bylo lepsi to logo ale halt se nenasel nikdo kdo by navrhl pekne logo s konem tak sou stopy.no nic proti stopam ale tak super logo jak pisete to zas neni teda....
02. 04. 2012 | 08:57

ali napsal(a):

pane Bobku
Logo je pěkné a líbí se mi, že jsou v něm začleněny v podstatě všechny základní formy zvířectva ale trochu jsem rozladěná, neboť si myslím, že nové logo za 2 miliony je zbytečné vyhození peněz. Zadat to třeba dětem od ve všech uměleckých školách, ušetřil byste a ještě by to bylo od domácího človíčka, protože si myslím, že u nás máme spoutu geniálních dětí, které by si s logem pohrály..
02. 04. 2012 | 09:08

Ládik!!! napsal(a):

V ČR jsou také dobří výtvarníci a návrháři, nevím, proč nebyli osloveni. Třeba Pepa Štefka vymyslel krásné logo pivovaru Radegast, je plno jiných. Mohli jste i ušetřit státní kase nějaké prašule.
02. 04. 2012 | 09:10

učitelka Josefína napsal(a):

když jsem na to logo koukala, také mne napadlo, že kdyby to dělaly děcka ve školách, vyšlo by to třeba lépe a peníze mohly zůstat doma. Navíc autorské problémy jako s minulým logem by mohly odpadnout.
Máte to alespoň nyní lépe ošetřené?
Aby to nemusely platit návštěvníci ve vstupném. Lidé mají čím dál hloub do kapsy a návštěva čtyřčlenné pro rodiny z Mostecka a jiných lokalit začíná být luxusem
02. 04. 2012 | 09:18

Michal Macek napsal(a):

coze?to stalo 2 mega a nedelal to cech???tak to se mi to libi jeste min to logo teda...
02. 04. 2012 | 09:28

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore,

jenom mě mate červená část. Kondor chodí pozadu? :-)

PS: Za sebe říkám, že na nové logo si budu muset zvyknout... Říci popravdě, u srdce mě nezasáhlo.
02. 04. 2012 | 09:34

Josef K. napsal(a):

Milý pane Bobku. Předchozí logo ZOO bylo dobré a mělo jakýsi český rys. Ta grafika nějak mluvila. Nové logo nemluví, je čistě estetizující. Z hlůediska marketingu je zde ale jiný projev. A sice postnormalizačního diletanstimu. Logo je ztotožitelné s ionstitucí, pokud změnít logo, vytváříte novou instituci. Samozřejmě, že časem se nové nehovořící logo zažije, ale bude mu chybět jistých pár let tradice. To jsou ta jemná přediva marketingu či brandingu, která odlišují postsovětské země od těcdh západních. Je to podobné vztahu k architektuře, zde se taky bourá vše staré a nahrazuje nový disneovským škvárem.
Možná nároky autora starého loga nakonec byly menší, než jste zaplatili za nové logo a všechen management okolo?
02. 04. 2012 | 09:48

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Jsem rád, že se mohu shodnout s předchozími příspěvky. To odstoupení od veřejné soutěže v Česku, kde se vyskytují kvalitní výtvarníci v počtu větším než běžném, ve mně zaselo semínko podezření.
Ali i uč. Josefína mají svatou pravdu. Děti jsou nejvděčnějšími návštěvníky ZOO a jejich výtvarné projevy zvl. na ZUŠ jsou pozoruhodné. Určitě by soutěž o nejlepší dětský návrh měla velký úspěch a byla by i silnou motivací pro jejich učitele. Škoda.
PS: Nové logo se mi pranic nelíbí
02. 04. 2012 | 09:49

TomášL napsal(a):

Stále na něj koukám a vidím Appleovské logo... Chce to zvyk.
02. 04. 2012 | 09:58

modrý edvard napsal(a):

Chápu, že ZOO nějaké logo mít musí. Tohle nové logo se mi nelíbí - připadá mi přeplácané (už tam chybí jen nějaká stopa za ryby a hmyzy). Ale když ho navrhli ti nejlepší odborníci, třeba to tak je dobře.
02. 04. 2012 | 10:00

Pavel13 napsal(a):

Mně se nové logo líbí moc, ale trochu se tam ztrácí samotný název. Je to tak vlastně správně, protože by se k němu hodil spíše název nějaké respektované světové organizace, zabývající se zvířaty. Pro běžnou ZOO je to až příliš velkolepé a obecné.
02. 04. 2012 | 10:06

Luba napsal(a):

Nové logo je povedené.

Ale možná by bylo dobré ještě nějak dopracovat ten nápis.

"ZOO Praha" bych "vybobkoval".

©©©©©©©©©© ©©©©©©©©©© ©©©©©©©©©©
©©©©© ©©© ©©© ©©© ©©©
©©©©© ©©© ©©© ©©© ©©©
©©©©©©©©©© ©©©©©©©©©© ©©©©©©©©©©
02. 04. 2012 | 10:44

Luba napsal(a):

Původně to vypadalo jako "ZOO",
a po přepisu do stejskalořeči to vypadá jako průs.r.
02. 04. 2012 | 10:50

Michal Macek napsal(a):

Luba

ono to zatrovnava radky tay se se takhle pokusil jednoyu "malovat" pismeny ale dopadlo to stejne blbe...
02. 04. 2012 | 10:57

Brambora napsal(a):

Nebylo lepší srovnat se s Cihlářem? A asi i levnější?
Tohle se mi zdá jako míň muziky za víc peněz - škoda.
02. 04. 2012 | 10:58

Ferda napsal(a):

Logo mě nenadchlo a jeho cena 2 mega už vůbec ne - je to plýtvání. Nechápu, proč nevypsal Bobek domácí soutěž. Postmoderní styl loga mi připomíná nic neříkající logo Prahy jako hlavního města, které jako toto, nevyjadřuje nic specifického z logem charakterizovaného objektu (oproti logu dřívějšímu s koněm převalského).
02. 04. 2012 | 11:01

Hulu napsal(a):

barevné stopy se můžou někomu líbit někomu ne, ale jako logo jsou ok, ovšem s ohledem na dnešní situaci na trhu a nabídce grafických prací se podobná věc dala pořídit za zlomek ceny (a pravděpodobně i v lepší kvalitě, i když od grafiků, kteří nemají gigantické jméno) ... co mě ale zaráží, je otřesná, neosobní, odfláknutá typografie ... a hezké historky o tom jak má každá stopa význam, jsou vhodné akorát tak jako povídačky do blogu ... logo musí obstát zcela samostatně, tady a teď
02. 04. 2012 | 12:18

April napsal(a):

Neni to o den opožděný Apríl?
02. 04. 2012 | 12:25

Kvakin napsal(a):

Bobe Bobku, vsadím se, že až Vás budou modří komsomolci vykopávat z fleku, který budou potřebovat pro jiného modrosoudruha (třéba pro Béma výměnou za to, že opustí poslaneckou sněmovnu), uvedou jako jeden z důvodů pro odvolání Vaši nehospodárnost s novým logem ZOO a to, že jste nezadal soutěž domácím výtvarníkům (třeba nadaným dětem pražských radních za ODS). Inu "nechoď Vašku s pány na led, mnohý příklad známe ..."
02. 04. 2012 | 12:29

Pavel napsal(a):

Pane Bobek, neumíte vyhlásit regulerní soutěž, tak jste si jako alibi zjednali zahraniční firmu. Proč jste studiu nezadali stejně blbé a omezující podmínky jako ve zpackané soutěži? Ale jak na to tak koukám, kůň by dopadl stejně průměrně jako tohle logo.
Logo je naprostý průměr, Cihlářovu nasahá ani po kotníky. Jen vyhozené peníze. Logo vypadá jak z roku 1980, naprostá nuda.
Cihlářovo logo a identita bylo vyjímečné nejen na naše poměry.
Pohřbil jste originalitu a za blbost se holt platí.
Těším se, až to s Cihlářem u soudu projedete.
02. 04. 2012 | 13:01

JUDr. Soňa Illner Pajerová napsal(a):

Nerozumím této prezentaci tvorby loga ze strany vedení ZOO a myslím, že je i dehonestující pro české grafiky a designery, že nebyli osloveni řádně k procesu tvorby loga pro českou ZOO.Naše výtvarná scéna patří právě v tomto oboru mezi nejlepší a bylo by jistě ctí každého českého výtvarníka se na celkovém grafickém pojetí ZOO podílet, navíc i úspěch celkový ZOO parku pak by prezentoval opět v symbioze i s českým výtvarným artefaktem..Logo je navíc banální a zaměnitelné, obdobné fiasku loga v rámci naší prezentace po dobu předsednictví v EU.
02. 04. 2012 | 13:25

Kala napsal(a):

Těch pět odlišných ostrých barev mi vůbec neladí s představou ZOO. A myslíte, pane řediteli, že bez Vašeho vysvětlujícího komentáře se lidé dovtípí toho hlubokého smyslu nového loga? Takhle vyvedené stopy by opravdu zvládly desítky výtvarně nadaných dětí z českých škol, a stálo by to třeba jen pár žvýkaček, čokolád a nebo, když už by se ZOO plácla přes kapsu, třeba nové zařízení přírodopisné učebny pro danou vítěznou školu.
02. 04. 2012 | 13:32

VFISCHER napsal(a):

ŘEDITELI BOBKU VAŠE NOVÉ "TAKZVANÉ" LOGO JE PASKVIL ! !
Nedělejte zde propagandu, že logo navrhovali nejlepší z nejlepších !! Jde o vysloveně účelovou kreaci lépe řečeno kreaturu a s logem a možnostmi dlouhodobého praktického užití vůbec nemá co společného! Jsem zvědav, jak takové logo užijete v jednobarevné miniaruře event. při fotoreprodukcích - tam zůstanou jen nerozpoznatelné skvrny !

Jste naprostým příkladem klientelistické spekulace a jestli náklady na logo skutečně dosáhly 2 miliony Kč čemuž odmítám vůbec věřit tak je to opět loupež za bílého dne !!

Životnost a praktické užití takového výtvoru se rovná délce vašeho ředitelování a pak se budou zase vyhazovat peníze na další výtvor ! !
02. 04. 2012 | 14:29

Luba napsal(a):

Dát dva melouny za pět stop, to zas není tak moc.

Zajímalo by mě, kolik museli zaplatit dědicové W. Randolpha Hearsta (občan Kane) za tohle:

http://www.cgstudionyc.com/identities/hearst

"... odvážný nový logotyp a vizuální značková architektura, která umožňuje společnosti identifikovat svých mnoho divizí a produktů tímto konzistentním, výrazným a elegantním způsobem."
02. 04. 2012 | 14:41

Adam napsal(a):

Podstanou část autorova blogu tvoří opsání keců z průvodního dokumentu od tvůrců loga. Fakt je, že použil asi ty zásadnější, protože už jsem třeba viděl něco podobného od autorů loga pro jednu pojišťovnu, a tam to bylo popisováno na několika stranách.
02. 04. 2012 | 14:47

neo napsal(a):

upřímně se mi logo nelíbí. A nebýt tam nápis ZOO, tak nejde poznat, že jde o ZOO.

Když nevyšel kůň, měli jste zkusit jiný zvíře. Žirafu, slona.

Jak budou vypadat loga u jednotlivých pavilonů? Taky tlapky nebo tam bude barevnej xicht orangutana, pavouk nebo medvěd?
02. 04. 2012 | 15:22

Luba napsal(a):

Nový přírůstek v ZOO Praha:

http://www.zoopraha.cz/cs/o-zoo/novinky/pozehnani-kardinala-dominika-duky

Je to datel nebo strakapoud?
02. 04. 2012 | 15:36

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Luba
Podle překvapeného a uznalého výrazu primátora Prahy je zřejmé, že kardinál Duka předčil v imitování zvuků z ptačí říše i strýčka Jedličku. asi tam nebyly přítomny děti, určitě by si vyžádali ještě prasátko a kravičku.
02. 04. 2012 | 15:42

Šašek z Jihlavy napsal(a):

děti vyžádaly, ach jo
02. 04. 2012 | 15:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který porušoval zdejší Kodex blogera (viz záhlaví každé debaty) a neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
02. 04. 2012 | 15:57

Baba Jaga napsal(a):

Logo sem, logo tam - další ředitel si zase objedná jiné. Zda jsou tvůrci ti nejlepší z nejlepších nevím, ale pan ředitel holt chválit musí - když zadával a vybíral.
Skutečně nechápu, proč se zakázky dávají cizákům. Tuhle jsem se pohoršila, že zvony na Sv. Hostýn objednala Matice svatohostýnská až v Pasově - to tam bude napsáno hodně dlouho. (Nepřispěla jsem přímo, ale ČEZ přidal i z tržeb ode mne )no, z nadace to bylo) půl milionu.) Musela to být nabídka, která se neodmítá.
Pokud ale ZOO zaplatilo za návrh skutečně 2 miliony, což jsem v článku nezahlédla, musím zpětně své hodnocení svatohostýnské zakázky za zvony přehodnotit. Jen že by se tohle logo dostalo do dějin výtvarného umění, neb alespoň cena by odpovídala. Už aby byly Praze sníženy dotace z daní, když neví, co s penězi (pokud je vlastně zoo jejich). Spíše ale bude zapomenuto stejně jako časem magor Bobek.
02. 04. 2012 | 16:56

čtenář napsal(a):

Logo nic moc.
Sorry.
Ale aspoň je zde pěkně popsáno, nebo jak se říká "zdůvodněno", neboli okecáno, co chtěli autoři logem říct.
Na hodnocení loga to ale nic nemění.
Jinak držím palce.
02. 04. 2012 | 17:54

janamihovicova napsal(a):

Dobrý den, nezlobte se, ale tenhle projekt, byť je zaštítěn slavnými jmény, je pro mě naprostý propadák. Chaos stop za téměř dva miliony, to zní jako blbý vtip. S mnohem menšími náklady vám dobré logo mohlo udělat některé české studio a milion a půl by vám zbyl na krmení opic. Možná by stálo za to vystavit tady tu "krásu" alespoň v lepším rozlišení.
02. 04. 2012 | 18:05

Fialenka napsal(a):

V ZOO jsou hlavně exotická zvířata, a tak bych na logo vybrala jedno nebo pár z nich. Stopy zvířat jsou dobrý nápad a jsou hezky barevné, ale na mě to působí chaoticky. Ty tvary jsou totiž nejasné, skoro to vypadá jako japonské písmo. A ten nadpis se mi nelíbí vůbec. Nejhorší však je to plýtvání - neodpovídající cena.
02. 04. 2012 | 19:32

Arnie napsal(a):

Chvályhodná snaha o nové logo - leč, dle mého názoru většina pozorovatelů v tom žádné stopy zvířat hledat nebude.
A celou tu legendu k oněm stopám zná v podstatě hrstka lidí okolo ZOO.
Takže pro velkou část zběžných pozorovatelů to bude jakási abstrakce, s nejasnou vazbou na ZOO.
Hodnotil bych to spíše jako nepovedené - a zejména opticky nepřítažlivé.
02. 04. 2012 | 20:57

michal napsal(a):

logo není ani originální - minimálně pět zoo na světě má logo se stopou či stopami. Nagůglujte si třeba Zoo Bern (Švýcarsko). Ani v Čechách nejsou stopy v prezentaci zoo neznámou: "Zoo Děčín ve vás zanechá stopu" je heslo jedné z nich. Zoo Ústí nad Labem mělo nedávno celý informační systém založený na stopách různých zvířat tam chovaných, dodnes jsou toho zbytky na jejich webu.
Zajímaly by mne návrhy ostatních účastníků vyěrového řízení. Vzhledem k tomu, že to bylo za peníze nás, daňových poplatníků, měla by to pražská zoo udělat automaticky!!!
02. 04. 2012 | 21:11

Michal Macek napsal(a):

michal

oni totiz nejdriv vyhlasili soutez s tim ze to ma byt logo s konem prevalskym + jeste asi dalsich 5 debilnich omezujicich podminek.i tak jim prisla spousta navrhu ale oni prohlasili za zadny neni dobry a dali to profikum kteri udelali tyhle stopy.ovsem jim uz zadne omezujici podminky nedali ani to uz najednou nemuselo byt s konem prevalskeho....
03. 04. 2012 | 08:56

Michal Macek napsal(a):

tak sem na koleni zbastlil logo asi za 10min - zkusim ho sem nejak dostat ale ejste nevim jak,ale je to v zasade hlava kone prevalskeho stylizovana do tvaru pismene Z za tim sou dve mala o a pod tim napsano praha.este to chce vychytat barvy a tlousky car atd ale rekl bych ze to neni o nic horsi nez stopy....a naklady 0,-.......
03. 04. 2012 | 12:03

Bestia Triumphans napsal(a):

Proboha!
To není apríl???
Při čtení jsem byl přesvědčen, že jde o jeden z aprílových článků, ale ted nevím..
Borci z New Yorku přiletěli do pražské Zoo, cituji: "aby si detailně prohlédl zoo, nasáli její jedinečnou atmosféru a pohovořil s řadou jejích zaměstnanců".

Zoo chce po návštěvnících, aby si adoptovali nějaké zvíře a přitom vyhazuje peníze za logo z NY.

Tak to je chucpe, pane Bobku.
03. 04. 2012 | 13:06

Achillea napsal(a):

Ze zásady se podobných komentářů na internetu neúčastním, ale dnes mi to opravdu nedá. Nové logo pražské Zoo je bohužel opravdu věc nepovedená. Podobné logo může mít jakákoli zoologická zahrada, zoopark či zookoutek, protože vlastně vůbec nic neříká. U Zoo Praha bych čekal logo, které bude zahradu charakterizovat a bude prezentací jejich chovů. Vezmu-li loga jiných našich zahrad, zde je prezentace a určení jasně vyplývající (viz bílí tygři u Zoo Liberec). U pražské Zoo bych se držel nejspíš tématu "Koně převalského", jež se objevovalo v logu již dříve. Toto zvíře asi nepatří mezi ty návštěvnicky nejzajímavější, ale zahradě přineslo uznání v celosvětovém měřítku. Kůň převalského byl jeden z prvních chovaných druhů v Praze. Časem zde vznikla i první chovná skupina v Evropě, následovala i reintrodukce odchovaných mláďat zpět do Mongolska, kde je tento zástupce jediného divokého koně na světě ohrožen vyhynutím. Pražská Zoo má na starosti dokonce i plemenou knihu a tedy i evidenci všech chovaných koní na světě. I proto by logo s "Převalákem" bylo rozumější volbou, nežli změť nic neříkajících stop. Historie Zoo Praha není sice tak dlouhá jako třeba té vídeňské (přes 250 let), nicméně retrospektivní ohlédnutí by neškodilo. V Zoo Praha jsem v minulosti pracoval a dodnes jí fandím a sleduji. Nicméně mnoho z původního poslání zoologických zahrad se z n í postupně vytrácí. Chovaná zvířata se mění z těch zoologicky cenných na ty, které přilákají více návštěvníků - zákazníků. Záchranných a reintrodukčních projektů ubývá, fundovaní zoologové odcházejí a Zoo se stává předmětem prezentací úspěchů a představ svých ředitelů . . .
04. 04. 2012 | 19:59

domju napsal(a):

1 800 000 cena? Jaká nápadná shoda
http://silicmedia
25. 04. 2012 | 11:24

Tapír napsal(a):

Tenhle paskvil za 2 MKč? To je skoro zadarmo!
Ještě bude něco stát přejmenování na ZOO-Václav Havel.
Takových 5 mega, tipuji.
Ale stojí to za to!
27. 04. 2012 | 09:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy