Skalpel není brokovnice...
Petr Kolman se pustil do registru smluv a s rozmachem upilované brokovnice vylíčil, jaká rizika hrozí národnímu podniku Budvar kvůli zveřejňování smluv (MF DNES, 2.2.2017,str. 08 Názory). Vysokoškolský pedagog, který na právnické fakultě v Brně přednáší i právo na informace, však čtenářům zamlčel několik zcela zásadních věcí. Sám přitom zřejmě dobře ví, že zákon o registru nejen umožňuje chránit obchodní tajemství, ale dokonce jej chrání více, než zákon o informacích (skrze něj už si konkurenti mohli smlouvy Budvaru dávno vyžádat, kdyby je know how Budvaru opravdu zajímalo). Kolman varuje, že Budvar nyní bude muset odhalit konkurenci všechny své obchodní podmínky a zveřejněním smluv ztratí vyjednávací pozici i pro nákup surovin a materiálu. Přesně tyto části jsou však obchodním tajemstvím, které firmy uvádět nemusí. Můžete se o tom přesvědčit u smluv, které již byly v registru zveřejněny.
Pivovar fakt není úřad
Kolmanova teze „pivovar není úřad“ je správná. Ochranu obchodních zájmů státních firem a dalších veřejných institucí, které mají zveřejňovat smlouvy, můžeme zajistit dvěma způsoby: preciznější a jemnější je skalpel, který jim umožňuje utajit právě ty části smluv, které mají konkurenční význam, druhý způsob je hrubý jako výstřel brokovnice – můžeme vyškrtat z registru plošně jeden veřejný podnik za druhým. Jednou kvůli konkurenci, podruhé kvůli terorismu, potřetí kvůli bůhvíčemu.
Ementálová metoda
Tato „ementálová“ metoda však povede k tomu, že zde budeme mít děravou normu a většina veřejných peněz opět zmizí z pohledu veřejnosti. Opět by tak zavládlo typické české přítmí veřejných výdajů, které umožňuje hrát všelijaké hry, včetně ovlivňování mediálního trhu, sponzoringu a dalších vlivů na veřejný a politický život společnosti. První přístup naopak vede ke kultivaci. Věřím, že se brzy může vyjasnit, co ve státních firmách doopravdy je ono kriticky důležité know how. Postupně se vybalancuje rovnováha mezi jejich oprávněnými obchodními zájmy a veřejnou kontrolou.
(vyšlo stručněji v Mladá fronta DNES, 9.2.2017, Názory, str. 11)