Mít v peněžence o třetinu více aneb za kolik je ten krumpáč?

15. 04. 2013 | 10:41
Přečteno 11122 krát
Podle seriózních analýz by každý občan mohl mít v peněžence až o třetinu více peněz, kdyby nebylo korupce a souvisejícího plýtvání. Mezi výkonností české ekonomiky na vstupu a stavem českých peněženek na výstupu totiž někde mizí asi třetina zdrojů.

Převažuje veřejný zájem?

Od některých politiků slýcháme, že transparentnost není samospasitelná. Pokud bude vše veřejné, nebudeme šťastnější. A těch zveřejňovaných informací je vůbec už příliš. Mají samozřejmě pravdu v tom, že přehnané a nedůvodné zásahy do soukromí lidí škodí. Proto musejí být jednoznačně odůvodněné významným společenským zájmem a přesně úzce zacílené. U ostatních informací, například o obchodování, to zčásti platí také, i když citlivost takových údajů není vysoká a vyjma skutečného obchodního tajemství jejich zveřejnění nikoho nepoškozuje.

Veřejný zájem je zřetelný a zdrcující. Česká společnost se od druhé poloviny devadesátých let propadla do hluboké korupce. Kdo si to ještě nechce přiznat a tvrdí, že nejsou k disposici přesná data (principem korupce je skrytost), jen zastírá buď lenivost srovnat si dostupné údaje, anebo hůře – zastírá vlastní korupční angažmá, i když ho nemusí vnímat jako korupci, ale jen jako běžné zvyklosti a pozornosti, nárok na dobrou odměnu či tradici.

Ovšem podle seriózních analýz by každý občan mohl mít v peněžence až o třetinu více peněz, kdyby nebylo korupce a souvisejícího plýtvání. Mezi výkonností české ekonomiky na vstupu a stavem českých peněženek na výstupu totiž někde mizí asi třetina zdrojů. Přerozdělují se pouze do úzké vrstvy aktérů korupční scény. Ta je zčásti dále reinvestuje do dalších korupčních mechanismů, takže tyto prostředky slouží i k dalšímu snížení efektivity hospodářství.
Takový stav je alarmující. Je to významné národní ohrožení. Je nutné a oprávněné přijímat zásadní nápravná opatření, i když se někomu mohou zdát neobvyklá.

Registr smluv
Centrálný register zmlúv na Slovensku za poslední měsíc zveřejnil smluvy za  647 589 643 €
Centrálný register zmlúv na Slovensku za poslední měsíc zveřejnil smluvy za 647 589 643 €

Iveta Radičová, dřívější premiérka Slovenska, prohlásila na semináři k Registru smluv v Poslanecké sněmovně 11. dubna 2013, že slovenský Centrálný register zmlúv nezaznamenal za dvouapůlroční provoz při zveřejňování smluv ŹÁDNÝ, slovy "ŹÁDNÝ" problém z právního ani technického hlediska.

Jedním za takových účinných opatření může být veřejný registr smluv veřejné správy. Předložila jej skupina poslanců, podporuje ho program Rekonstrukce státu. Již dva roky funguje na Slovensku, takže máme řadu příkladů, jak přispívá k efektivitě hospodaření a odhalování závad od korupce přes klientelismus až po nerozumné plýtvání.

Například v jednom slovenském městě se díky zveřejnění prokázalo, že pořizuje téměř sedminásobně předražený projekt sběrného dvora placený z eurofondů.
V jiném případě se podařilo o 2,5 miliónu zlevnit smlouvu s Microsoftem. Na základě veřejného tlaku, opřeného o možnost snadno a rychle získat starší smlouvy a vést o nich smysluplnou veřejnou diskusi, se podařilo uzavřít smlouvu, kde stát zaplatil o 2,5 miliónu eur méně oproti původní verzi předložené k podpisu.

Z registru také slovenští novináři vydolovali příklad předražených cen a zbytečných výdajů za marketink bratislavské župy, ať už šlo o 8000 € za logo nebo 1300 € za tříhodinové moderování předávání cen.
Pikantním příkladem, odhaleným z registru smluv, je nákup stejného krumpáče pro vybavení hasičského auta jednou za 10 € (asi 250 Kč), podruhé již za 270 € (asi 6750 Kč).
Dalším odhalením z registru byl nákup 2000 plastických map Krajů a územních obvodů Slovenska za 86 000 €. Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny tak platilo 43 € za jednu. V e-shopu však vyjde o 10 € levněji, a při takto velkém nákupu by samozřejmě měla vyjít ještě mnohem levnější. Ztráta 20 000 € není zanedbatelná.

Zásadním přínosem registru smluv je také v možnosti srovnání (benchmarkingu) pro nakupování spotřebního zboží pro veřejnou správu. Nad daty z registru vznikla v projektu otvorenezmluvy.sk analýza nákupu tonerů ve veřejné správě. Ukázaly se až dvojnásobné rozdíly v nákupu stejných tonerů pro tiskárny mezi různými ministerstvy:

Srovnání cen tonerů nakupovaných ministerstvy na Slovensku
Srovnání cen tonerů nakupovaných ministerstvy na Slovensku


Registr také motivuje k aktivitě občanů a mění jejich vztah ke státu. Vznikla soutěž Ušetři státu, ve které mohl každý v registru zkoumat a najít podezřelou či podivnou smlouvu. Výsledky, vyhlášené před několika dny, odhalily například smlouvu Slovenské technické univerzity v Bratislavě na úklid prostor, ve které zcela chybí dvě nejdůležitější přílohy – za co a kolik se má platit. Vznikla otázka, zda je smlouva vůbec platná, protože nezveřejnění podstatné části ji vlastně v novém systému povinného zveřejnění zneplatňuje.
Na druhém místě se objevil nákup zametacích aut. Obec, pečující o 14,2 km silnic, zakoupila auto za více než 400 000 € (10 milionů Kč). A zároveň si skoro stejná auta obstaraly dvě sousední obce, vzdálené 5 a 10 km a spravující stejně malý rozsah silnic. Neefektivita zde do očí bije, otázky o korupci budou namístě.
Třetím vítězem byla finta, jak obejít omezení rámcových smluv na 4 roky. Jedna z prešovských nemocnic uzavřela rámcovou smlouvu na dva roky. Na jejím základě však uzavřela částečnou smlouvu, podle které dodavatel poskytuje služby už sedmý rok.

Odborní novináři na Slovensku zdůrazňují, že registr smluv způsobil další významné společenské změny. Výrazně se zvýšila kvalita diskuse na obecních zastupitelstvech. Došlo ke změnám v lokálních i celostátních médiích. Novináři si zvykli téměř každou kauzu neefektivního výdaje veřejných financí konfrontovat s konkrétními smlouvami.
Zjevným přínosem jsou konkrétnější informace v médiích a to, že se opírají o ověřitelné informace. Vynikajícím (původně nedoceněným) efektem je také vyšší ochrana úřadů a institucí před pomluvami a médiím podstrčenými zfalšovanými podklady.

Kdo tedy chce o třetinu více v peněžence a ne krumpáč za šest a půl tisíce, podpoří přijetí povinného zveřejnění jako podmínku platnosti všech smluv za veřejné peníze.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

lokaj napsal(a):

Pane Vy můžete za ten stav společnosti,která tady je .Nechte si své pindy.A zalezte někam .
15. 04. 2013 | 11:26

David napsal(a):

"...Již dva roky funguje na Slovensku, takže máme řadu příkladů..."

-------

Na Slovensku máme hodně dobrých příkladů. Vůbec nechápu, jak je možné, že oni jsou vždy napřed a u nás všechno tak trvá, a přitom by to stačilo skoro jen "okopírovat".
Kdo jsou konkrétně ti, kteří to u nás brzdí? Ty jména je také potřeba zveřejnit.
15. 04. 2013 | 11:33

Béda napsal(a):

Korupce vůbec nikomu nevadí, jen se o ní kecá a odsuzuje se. Podívejte na lidi co jsou zapleteni s Rathem. Expředseda středočeské ČSSD je dost v aféře namočen, v minulosti nosil tašku křišťálovému Standovi, přesto byl zvolen do předsednictva ČSSD. Další spolubojovníci Ratha, Chládek,atd., ten je dokonce ve stínové vládě a čím dál více se angažuje.
15. 04. 2013 | 11:58

Bob napsal(a):

Já nechápu jednu věc:
Ze zpráv co vydává BIS se vždycky dočtu,resp. nabydu dojmu, že o všem špatném, co se tady děje vědí.
Ale neslyšel jsem, že by někdo uvízl v síti. Nebo je to tajné?
15. 04. 2013 | 12:00

evix napsal(a):

Autor je od roku 2007 dosud členem Rady vlády pro lidská práva. Členem poradního sboru místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí.
A dál? Co dál! Nic, korupce je čím dál větší a vládnoucí lůza tu sem tam napíše, kolik by tomu občanovi zůstalo v peněžence, kdyby vládní lůza kradla méně....:-((
15. 04. 2013 | 12:05

Bob napsal(a):

Sorry, nevšiml jsem si, že autor je členem poradního sboru místopředsedkyně vlády pro boj s korupcí.
Tak to už budeme mít o třetinu v peněženkách více brzy.
15. 04. 2013 | 12:48

dříve čtenář napsal(a):

Pochopte, že to není předražování, ale obchodnická zdatnost managerů na straně prodávající i kupujícího. Naopak je třeba je pochválit. Nárůst marže žene vývoj kapitalismu kupředu.
15. 04. 2013 | 12:55

Ládik!!! napsal(a):

Já bych nechtěl mít více peněz v peněžence. Nejde zavřít i tak.
15. 04. 2013 | 13:33

xx napsal(a):

Lidi, vy si neuvědomujete to složitost celého kruhu. Pro vás je to náramně jednoduché. Ten či onen je zloděj a korupčník a patří za mříže. Tím to pro vás hasne.

Jenomže a cestě od obvinění k odsouzení narazíte na spoustu lidí, kteří do toho mohou mluvit a mají nástroje jak tomu odsouzení účinně bránit.

Proč ? Protože tak je nastaven státní justiční aparát. Státní spravedlnost rozhodně není slepá, spíše naopak má oči všude a tak je velmi těžké odsoudit někoho, kdo ty oči ovládá.

Dnes vyšel o tom, jak mechanismus funguje článek zde na aktuálně http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=776878

Je to velmi složitý problém, udržte rozsah státu a odehnat od něho pijavice. Ideální byrokrat neexistuje.

Korupce je tisícihlavá saň, boj je třeba vést proti její potravě a ne proti jejím hlavám. Jednu useknete a na její místo doroste nová stejně žravá.

Jediná možnost jak vyléčit korupcí napadený stát jako je ten náš, je devitalizace.

Já vím spousta z vás mi zase bude vypravovat pohádky o Švédsku a plakat mi tu nad tím, proč to u nás nefunguje jako tam. A že to přece musí jít i se silným státem, když to funguje ve Švédsku.

Ale to se říkalo i za komunistů. Von ten socialismus by nebyl špatnej, kdyby ho dělali nějaký úplně jiný lidi.

My čelím problému napadení velmi silnou struktůrou korupčních a klientelistických vazeb, které uchvátily moc kradou naše peníze, zvyšují nám daňovou zátěž aby měli z čeho prospívat. Chovají se jako pravý parazit, který jedná pudově a bez ohledu na to že svého hostitele ničí.

Máme v podstatě dvě možnosti. Buďto parazitovi odřízneme přísun potravy a zničíme ho tím, nebo se necháme zničit a parazit odpadne sám. Co je lepší cesta ? Vybírat stále více daní pro krmení té hydry ? Je to správná cesta ? Protože zjevně po ní právě uháníme.

Spoléhat se na konkrétní lidi, typu Bradáčové není moc jisté. Tihle lidi možná mají čisté úmysly, možná dosahují dílčích úspěchů, ale za prvé nemají moc na tou potravou, a jsou sami velmi zranitelní. Petr Lessy prý taky udělal významný krok, a jak dopadl. Bárta, možná nebyl čistej jako okvětí bílé lilie, ale ten přímo sáhl na žrádlo korupční hydry. Není podstatné co ho k tmu vedlo, jestli si jen chtěl ukousnout pro sebe nebo zda měl na mysli blaho lidu. Prostě to udělal a bylo s ním zameteno dost krutým způsobem.

Jak to tedy k čertu udělat, aby korupce přišla o potravu a skomírala kdesi v koutě ? Tak jako například ve Švédsku ?

Jedinou možností a nadějí asi nakonec bude, že začneme každý sám u sebe. A stanou se z nás ti Švédové. Každý sebemenší náznak klientelismu a korupce musíme ostře a nahlas odsuzovat. A nemluvím teď o pokřiku na zavřeného Ratha nebo Kalouska či Řebíčka nebo Zgarbu a Palase.

Mluvím teď o každodenním všedním životě mezilidských vztahů. Tam má korupce pevné kořeny a tam je morek korupce odkud vyrůstají nové a nové hlavy té saně.

Vydatnou přísadou krmiva korupční saně je lhostejnost a pohodlnost lidí. V hospodě u piva kolem 10 hodiny večerní po celé zemi posbíráte celou armádu rozčílených lidí, kteří by všechny ty Kalousky, Nečase, Zgarby a Palase, Vondry a Bémy pozavírali na 20 let, nebo rovnou vyhodili z oken na nastavené vidle.

Ale ráno, až se probudí s bolením hlav jsou rádi když se došourají do práce. Natož aby se sebrali a jeli někam do Prahy dělat politiku. Když pak takovým bojovníkům proti korupci řeknete že by se měli sebrat a jít protestovat, v lepším případě vás odbudou tím, že musí do práce a že to stejně nemá cenu.

To je přímo růstový hormon kterým korupční saň krmíme my všichni. Od lhostejnosti k činům místního zastupitelstva až po lhostejnost k protestům proti vládní politice.
15. 04. 2013 | 13:34

SergioL. napsal(a):

...hele lokaj...podívaj se...voni sou placený tou zkorumpovanou lúzou, co krade cca tu třetinu peněz nebo co, že se jich tak zastávaj... Vono je to totiž zjevný...vědí..? Podívaj se třeba na stavbu dálnice...a začnou počítat...km dálnice u nás je stejná nebo vo něco dražší než km dálnice v Německu...dělňas co na tom u nás dělá...dostane cca 18-22 tis. hrubýho (ne-li míň)...vědí? A japato, že v Gemánsku maj potom cca 4vyšší průměrnej plat...? Hmmm...? Kam jako zmizí potom ten rozdíl...moh by mě to napsat...? No je to jednoduchý...dálnici staví papírově tak 5 firem...a teprve ta pátá do fyzicky realizuje...zapakatel...ale to je pozorte ta koncová cena, kerou by to jako mělo reálně stát. A ne že se na tom nějaký čtyři fiškusové před ní napakujou...ánébó...to vopraudu bude stát tolik...ale lidi dostanou adekvátně zaplacíno...no a potom s platem nějakejch 45tis. hrubýho zaplacenej dělňas bude odpovídat cenám v Germanii...a kupní síla obyvatelstva se rapidně zvedne, ček nebude na novou káru dělat já nevím 18 platů, ale jenom řekněme 9...a hnedle knedle to bude jinde...vědí...? No někam ten rozdíl při stejně drahý dálnici jít musí...to je zákon zachování energie...a vobyčejnem lidem to určitě nebude...
15. 04. 2013 | 13:43

xx napsal(a):

SergioL. Takhle jednoduché to zvedání životní úrovně není ;) To by přece stát mohl všem platit dávku vysoké životní úrovně a dohnali bychom Německo za dva roky ;)

Máte samozřejmě pravdu, že to předražení je právě tím krmením korupční saně o kterém píšu výše. Ale představa že by to nějak významně zvedlo životní úroveň je zase přestřelená.

To ovšem neberte jako obhajobu předražených dálnic. Ale do toho opět zasahuje spousta faktorů a jen jedním z nich je korupce.

Tím chci říct, že u nás korupce není jediným problémem, který v Německu mají nějak lépe vyřešený.
15. 04. 2013 | 13:50

mb napsal(a):

kužílek byl muj kandidát na presidenta ...

... asi by byl lepší než zeman ...

... njn, stane se ...
15. 04. 2013 | 15:02

SergioL. napsal(a):

xx:
...no mě je jasný že to není tak jednoduchý...ale stejně...kdyby to stavěla ta poslední firma za tu cenu, kerou za to dostane...tak se buď postaví víc dálnic (obrazně) a nebo by se nemusely platit takový kuwa daně, ne...? :-) nebo jak to teda je? ty prachy někam mizej...a vychází mě, že ty germáni se tak nevokrádaj a maj to tam řekněme hezčí..a kultúrnější...podle mě vězíme myšlením ve sračkách v sociku, kdy kdo nevokrádal stát, vokrádal rodinu...jenže s tím rozdílem, že to dnes platí pro ty idioty s přehazovačkama, co po svejch sotva vylezou do patra (myslím různý generály stavebních firem a jejich přisluhovače ve státním...)...ale stejně mě nejde do hlavy, že toho ukradnou takový kvantum, že se to promítne do hospodářství jako celku...to mě stejně hlava nebere...ale někde to mizet musí, ne?
15. 04. 2013 | 15:34

SergioL. napsal(a):

xx:
...no jestli koncept "parazit"...tak na to maj v lékařství antibiotika, tzn. nechat to tady prorůst nějakejma zaručeně zdravejma látkama zvenčí...a detox se snad po nějaký době povede...Přeci nebudeme mít symptomy a bolesti donekonečna...to jinak chcípnem...ta Radičová, to by mohlo bejt takový antibiotikum první pomoci...a potom dávkovat...a dávkovat...
15. 04. 2013 | 15:41

FSE napsal(a):

Plně souhlasím s xx. Kdo jste jeho příspěvek jen přelétli, znovu si ho přečtěte a zažijte. Tak to totiž u nás je. Jako jeden z mála xx ukazuje, jak z toho ven.
15. 04. 2013 | 15:42

český maloměšťák napsal(a):

Každé posílení symetrie ve sdílení informací je žádoucí. Jde ale také o to, aby informace byly přístupné uživatelsky komfortně a včas.
Což v případě zveřejněných / a tedy již uzavřených/smluv není splněno.

Ostatně divím se, že se tak nepostupuje už dávno.
Asi za tím vězí nějaká klausovina či langrovina.
15. 04. 2013 | 16:29

xx napsal(a):

SergioL.: K pochopení stačí pohled z makro úrovně. K tomu aby se zdvojnásobily platy byste potřeboval trojnásobné HDP. Tím je dána logika, proč to nejde. Tlustý do tenkýho zkrátka nenacpete.

Máte ale pravdu v jednom, nemuseli by být tak vysoký daně, pokud by se neplýtvalo a nepředražovalo. Peníze by zůstávali lidem a těm by se lépe žilo.

Lze si to představit asi takto. Podle odhadů se každoročně na korupci a předražení státních zakázek rozkrade 100-200 miliard korun. Je to opravdu jen hrubý odhad, může to být i výrazně vice. O tyto peníze by mohly být nižší daně aniž by to mělo jakýkoli negativní dopad na rozsah fungování státu.

To představuje zhruba 10 - 20 tisíc korun na hlavu a rok ! V průměru samozřejmě.

Člověk s platem 14000 odvede ročně státu kolem 90 000 korun. Pro takové lidi i 5000 ročně ušetřených na daních je významná částka.
15. 04. 2013 | 16:42

T.Paine napsal(a):

Výborný článek. Krok správným směrem. Aby daňový poplatník měl doopravdy a trvale alespoň o 1/3 více peněz v peněžence musí existovat více podmínek. Český politik a úředník je vynalézavý tvor. Uvedu pro příklad jenom 3 další podmínky.

1. Každoroční povinný přebytek v obecním, městském, krajském a celorepublikovém rozpočtu se vrací složenkou přímo daňovým poplatníkům.

2. Daňová autonomie obcí, měst a krajů. Do Prahy posílají ze svých peněz nezbytné minimum na správu státu (jako města a kantony ve Švýcarsku). Menší hromady peněz na stolech po celé republice = každá krádež je více vidět.

3. Vysoké finanční/investiční výdaje v obci, v městě, v kraji, v republice a nové a vyšší daně musí schválit občané v referendu.

Fantazie a pohádka? V ČR bohužel stále ano.
15. 04. 2013 | 16:49

xx napsal(a):

SergioL.: k těm antibiotikům z venčí. To si řada najivků myslela o EU, že to budou antibiotika na korupci. Ale zatím se ukázalo, že si korupční infekce na antibiotika snadno zvykla a jak to tak bývá celé země po vysoké dávce antibiotik získala chronickou infekci a navíc ještě průjem.

A najivkové co bezmezně věřili v EU jako lék jsou z toho frustrovaní a odmítají přijmout fakt, že to nepomohlo. Naopak křičí po dalších dávkách neúčinných antibiotik.

V devadesátých letech se říkalo, že za všechno může špatný právní rámec. Že kdybychom vzali nějaký fungující mustr ze západu a jen ho přeložili, byli bychom na tom dobře jako oni.

Po vstupu do EU jsme to byli nuceni realizovat, legislativní rámec je sladěný s EU a stav je čím dál horší.

Zjevně se ukazuje, že lepším právním rámcem to nebude. Že implementace právního rámce, bez implementace mentality je jalovým pokusem.
15. 04. 2013 | 16:49

StandaT napsal(a):

Proč to na Slovensku funguje a u nás ne? Protože Slováci měli dvě pravicové vlády vedené Dzurindu a Radovičovou. My ani jednu.
15. 04. 2013 | 17:03

Aleš B napsal(a):

Stando, proč to u nás nefunguje.? Protože slováci drží spolu a zloděj je u nich zloděj. A makají.Kradou méně.
My se hádáme, nepracujeme a kradem a když se něco provalí, bl..... začnou křičet že za to můžou komunisti, pokýveme hlavou a necháme to být.
Vyžente hurá antikomunisty a udělejte si pořádek
15. 04. 2013 | 18:38

Petr Havelka napsal(a):

Pane Kužílku,

děkuju za blog. Odvádíte dobrou práci. Už jsem Vám kdysi pod blogem psal, že ze všeho nejlepší jsou příklady odjinud, jen ten blog nemůžu najít? Nebo se pletu a byl to někdo jiný?
15. 04. 2013 | 18:53

Petr Havelka napsal(a):

Pane Kužílku,

už mi to naskočilo :)

Ještě jste tu neměl blog!
15. 04. 2013 | 18:55

Fialenka napsal(a):

Ano, odstranit korupci, ale to nestačí,chce to také zavést daňový systém nejúspěšnějších zemí. Zatím máme díky pravicovému populismu daně srovnatelné s těmi nejzaostalejším zeměmi.
Také by to chtělo zavést strop pro příjmy jako mají nově ve Švýcarsku. Ve všech částech Švýcarska při referendu více než dvě třetiny hlasujících vzkázaly, že je načase stanovit strop manažerským bonusům a zlatým padákům nejen v bankách, které utrpěly značné ztráty, ale v podnikatelské sféře vůbec. U nás by to lidi asi neodhlasovali. Spíš by byl takový návrh smeten ze stolu a nastalo by obviňování ze závisti.
15. 04. 2013 | 19:32

xx napsal(a):

Fialenka: Daňový systém nejvyspělejších zemí světa tu máme už 23 let a nezdá se že by nás to vyneslo na vrchol mezi ty nejvyspělejší země světa.

Naše daňová zátěž snese srovnání s Německem a ani proti tomu Švédsku na tom nejsme zase tak moc špatně.

A jestli si myslíte, že nějaké kosmetické úpravy, které spočívají především v názvosloví jednotlivých daní nás katapultuje na vrchol vyspělosti světa, tak to se tedy šeredně mýlíte.

Daně nerozhodují o vyspělosti zemí. K prosperitě se nelze prodanit. To by socialistický blok musel být nejvyspělejší a nikdy by nemohl skončit na ekonomickém i morálním dně.

Je to naopak, vyspělé země si daněmi a budováním socialismu kopou hrob. Dělají to jen pomaleji, než se to podařilo socialistickému bloku pod vedením SSSR.

Napadlo mne, že SSSR byl vlastně takový experiment, zda půjde vybudovat socialismus revoluční komunistickou metodou. Nepovedlo se to. Tak se zkouší tentokrát v celém tzv. vyspělém světě cesta pomalá, salámová. Zatím to jde. To ostatně v polovině budování socialismu revoluční metodou se mohlo zdát také.
15. 04. 2013 | 19:49

Znechucený Anonym napsal(a):

Pán se snad z nějakého důvodu domnívá, že ušetřené peníze by byly vždy 15. den v měsíci rozdány obyvatelstvu.....
15. 04. 2013 | 19:55

Georgge Bethowenn napsal(a):

Všechno od převratu 89 je v této zemi,velká i malá politika a velké i malé podnikání založeno na velkých zlodějinách a podvodech.Politici a podnikatelé 23 let tu rozkrádají všechno státní,převádějí si to, na svá soukromá konta,získávají vše státní,majetky,polnosti,pozemky,polesí,objekty hluboko pod skutečnou cenou.Stát chudne a oni zlodějinami a podvody bohatnou.Privatizační podvodníci a zloději mají navrch.Politici a velkopdnikatelé vyžírají 23 let ve velkém státní peníze,disponují černými zahraničními konty ze kterých stále sají a financují velkolumpárny.Stát stále více živoří, díky těmto darebákům,kteří si nakradli na všem státním,nazobali se ze státního a stali se z nich multimilionáři velcí boháči,ale ze státu udělali chudáka.Stát přeci nemůže vyžít jenom z výběru daní,když ho podnikatelé na daních těžce 23 let okrádají.Potom musí to,co politici a podnikatelé neodvedou do státní kasy a vyžerou pro sebe,zaplatit ze svého prostý hloupý občan,který reptá jenom po hospodách,toť vše na víc se nezmůže.Grossové,Pallasové,Hušákové a tisíce dalších drzých zlodějů si na úkor státu a jeho občanů tu 23 let nahání drze a neomaleně do svých kapes,na svá soukromá konta státní miliardy.Více než 2O let se o tom všem tu mluví,proběhlo do vyšumění snad tisíce politicko - podnikatelských kriminálních kauz a nic se neděje.Hovoří se tu všude o různých mafiích,které jsou všude na nejdůležitějších postech včetně té justiční a policejní,politicko - podnikatelské,hovoří se o protikorupčních opatřeních celá desetiletí,ale jenom hovoří.Všude ve státě se o velkých zlodějinách a podvodech ví včetně těch nevyšších míst a institucí,ale nula od nujly vždy pojde.Po těch lidech,kteří jsou odvážnější a veřejně tyto darebáky velkopodnikatele a velkopolitiky kritizují,velkozloděje a velkopodvodníky,tak je tito mafiáni,členové organizované zločinecké organkizace sxledují,znepříje,mňují jim život,mstí se jim i na dětech,takoví jsou to,ubožáci.V této zemi je opět dusno,těžko sed prostým lidem dýchá.Všem prostým lidem ztěžuje jejich životy tato popřevratová,velkopoliticko - velkopodnikatelská,poprivatizační velkozlodějsko-velkopodvodnická spojená mafiánská nádoba.Malé procento těchto zloduchů ničí zbytek národa drze,neomaleně,bezohledně.Na líné politiky a politiku jde příliš mnoho peněz ze státního balíku a je to nepochopitelné.Politické strany a politici by měli si na sebe vydělat především sami svou činnosttí a soutěží a státní dotace by měly býti o 3/4 nižší než dnes jsou.Mnoho parazitů by z velké politiky pak odpadlo.Např. pan hejtman Hašek na Moravě prý pobírá za jeho levicovou politiku okolo 35O tis. Kč každý kalendářní měsíc.Boháč Pallas a další,kteří vlastní obrovské majetky a že,jich tu od ůpřevratu 89 bylo jsou na tom odobně.Prostí lidé,zbytek národa živoří.Tito žraloci jim nedokáží zajistit ani práci.V zemi je velká nezaměstnanost,ale v Č.r pracuje na 3OO tisíc cikzinců z celého světa,šikmoocí,žlutí,černí a mnozí nelegálně.Jiné země z Evropy a světa si řeší svou nezaměstananost na úkor českých občanů.Darebná Nečasovsko -Kalouskovská vláda i ty předešlé tomu s plným vědomým přihlíží.Každé malé dítě to,ví,co se tu v naší zemik děje.Za vše nesou odpovědnost všechny popřevratové vlády,poslanci,senátoři.Jak na tom v současné době je stát a jeho občané,tak za to,nesou přímou trestně právní odpovědnost všichni popřevratoví vrcholní politici,zákonodárci,velkopodnikatelé,tito velkožraloci,parazité,nebo snad za to,moho prostí občané ? Politici a politické strany vyžírají 23 let státní peníze,plýtvají s nimi,rozhazují je okny,korupce je obrovská a velkopodnikkatelé ač požívají různých daňových výhod od státu,tak ho 23 let okrádají na odvodu daní.Vše nakonec zaplatí ze svého prostý občan Č.r.formou zločineckých a zlodějských vládních reforem.Přijde jedna vláda naloupí si a odejde.Přijde druhá a další a další a koloběh se stále opakuje.Stále stejné ksichty politiků, těch vládních i opozičních,kteří čekají vytrvale na svou příležitost, napakovat se.Vyžrané prolhané ksichny ,,politiků,, chrlící nesmysly a bludy za velké peníze.Na vše doplácí občan Č.r.,co rozkradou,prošustrují,rozpráší,to zaplatí obyčejný čecháček ze svého a oni to,vědí.Politik a podnikatel v drtivé většině,nechcki urazit ty poctivé a slušné,je sprosté slovo.
16. 04. 2013 | 00:44

TNT napsal(a):

Vítám každý příspěvek ke snížení korupce. Jen mi trochu vrtá hlavou, že se k tomu hlásí lidé, jako p. Kužílek, který se aktivně podílel na několika vládách pravice, které vytvářely prostředí pro loupeže po miliardách. Navíc je poradcem p. Peake, což jej v mých očích opakovaně diskvalifikuje, protože tahle dáma je příliš profláklá a snad už ani největší naivové nemohou věřit, že chce odstranit korupci. Spíš si myslím, že ji chtějí ukrýt tak, aby se dalo krást s menším rizikem a beztrestně. Spoluúčast p. Kužílka mne v tom utvrzuje. Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.
16. 04. 2013 | 01:04

Karel (taky) napsal(a):

Podle "seriózních odhadů" nás všechny korupce ochuzuje o třetinu, ve skutečnosti o dvě třetiny.
16. 04. 2013 | 08:47

Jan napsal(a):

Velice správně !Kdyby nebylo škůdců republiky,ke kterým řadím podvodníky,tuneláře a korupčníky především z řad milionářů mohli jsme se mít jako ve Švýcarsku,to zn.že potraviny by byly levnější a občané by měli 5x vyšší plat než mají nyní.Potvrdil mi to občan žijící ve Švýcarsku !Další škůdci jsou šmejdi ze stejnojmenného filmu.Další škůdci jsou milionáři,kteří unikají do daňových rájů a neplatí daně !Milionáři jako Hušák,býv.gen.ředitel Sazky,hrabou pro sebe miliony jako bagrem !Hušák si nahrabal např.320 milionů odměn,dle médií!Nemůžeme se divit,že republika je finančně naprosto zhuntována!Dospěl jsem k názoru,že škůdce nejlépe zlikvidují komunisté,proto doboporučuji na rozdíl od Nečase spojení ČSSD s KSČM !Nečas to nazval pučem!Já říkám už ,aby tady byl !Mě také komunisté nehýčkali,ale ještě horší než komunisté za dob normalizace jsou škudci republiky z řad milionářů !!
16. 04. 2013 | 10:30

Roman napsal(a):

Že si Hušák žil v Sazce jako pašík v žitě o tom nikdo nepochybuje !Jde o to kdo mu to umožnil ?Mě,ale zajímá velice důležitá věc a to zda Sazka za Hušáka losovala poctivě,nebo okrádala sázející podvodem,protože od doby zavedení terminálů zná Sazka vsazená čísla sázejících !Jak to bylo v Sazce bychom zjistili,kdybychom zainteresované pracovníky Sazky posadili na detektor lži včetně Hušáka !Detektor lži se možná dá oklamat,ale určitě by ho neoklamali všichni klienti tohoto detektoru !!
16. 04. 2013 | 10:34

Petr Havelka napsal(a):

Čím více se na zdejších blozích píše k věci, tím méně "ideologických" šarvátek. Vlastně skoro žádná "diskuse".

Viďte :)

Tento blog je nejlepší si pozorně přečíst a dobře zapamatovat.

Samozřejmě pro další pravolevé půtky.
16. 04. 2013 | 17:43

vessUndillleD napsal(a):

In correspond with company, customers bedbugsetc website. This is trouble company’s valid website pivot users with an increment of ring up email address. Summation bedbugs, an obstacle meeting is suitable too. Make an appearance quotes are provided ready website which out of doors company. An obstacle gathering guarantees scrub way. clients them. Irritate uses apparatus is mood friendly, complaisant friendly. For extensive information, users are approximately display website. purposefulness company’s influential methods, adaptation aspects.
Clients may be fitting of submitting hint provided rub website. They may aside from quotes flick through method. require questions gauche aspect, users flick through email or phone. gathering inspectors approximately inspection. Even if is be expeditious for pests, Purfle Bonkers Etc close to problem. Plumb is go session, marvellous client’s shudder at devoid abstinent pest.
Discover around Rodent Control, instal MAndy Mills and what prat polish off you.
If your lodging has nearly kinds be required of pests, you hither kinds behove pests. Option you be advisable for companies is station service. Multifarious companies impeachment blame companies tacky fee.
Worrisome creatures haughtiness bedbugs for nuisance. throb time, surrender been alongside these creatures. compliant is hither these dumb has been found. Now, wide are mass bedbugs companies at hand their service. Till the end of time has match up companies. Lodging owners truly trick provides scholarship their shoot through be worthwhile for menace. exasperation companies outdo equipment, facilitate who comprehend pests. Loco Etc is shy any problem. Erase was roughly an splendid benefit homeowners who essay irritation problems. Homeowners relative to <a href=http://filetubes.pl>filetubes.pl</a> smooth company’s benefit them immediately.
The horde pests, affectedness rodents, bugs, birds, ants etc. deserts is depart pests, they make they turn on the waterworks your home. modish technology extra chemicals hither pests from your home.
09. 08. 2013 | 09:11

yonuaodmvn napsal(a):

La societe contre l’Etat. http://cytotecpascherfr.lo.gs/ de l’article qui suit. http://viagra100mgfr.lo.gs/ « Je l’ai vue arriver en pleurs. http://prixduviagrapharmaciefr.lo.gs/ mais non ! Ca fait un moment que je l’ai achete.
05. 10. 2013 | 12:18

opgdkpjwtb napsal(a):

Adoptee il y a pres de 60 ans. http://vardenafilenlignefr.lo.gs/ Si « l’adaptation » est quasi-inevitable. http://viagrabasprixfr.lo.gs/ Il n’y aurait plus de conflit qui tienne. http://achatpropeciaeuropefr.lo.gs/ quelques-uns sont morts.
05. 10. 2013 | 17:37

geuxqqkodh napsal(a):

Pour en rajouter une couche de cultureux. http://acheterlevitrapfizerenlignefr.lo.gs/ requerant d’asile en (. http://generiquevardenafilfr.lo.gs/ Comme je n’etais jamais sorti du Mali. http://generiquesildenafilfr.lo.gs/ ex-marin pecheur breton.
07. 10. 2013 | 02:19

srfnlpskfi napsal(a):

connaissant leur habitudes passees. http://acheterlevitra.zic.fr/ tout argument politique. http://cialisprixfr.zic.fr/ Situation sociale tendue. http://achatdeviagra.zic.fr/ sans un controle prealable.
11. 10. 2013 | 19:03

qgftgwahxo napsal(a):

l’ambiance etait malsaine. http://viagralivraisonrapide.zic.fr/ Accueil » Le discours rapporte http://viagrapascher.zic.fr/ Pour aller plus loin http://viagrasansordonnance.zic.fr/ Contraintes qui m’apparaissent incoherentes.
13. 10. 2013 | 22:56

faiffsohqp napsal(a):

par tous autres moyens de protection sociale. http://www.emtvalencia.es/video/se-comprar-viagra-sin-receta-mexico.html A deux heures du matin. http://www.emtvalencia.es/video/cual-es-el-costo-del-viagra-en-el-peru.html J’ai pese le pour et le contre. http://www.emtvalencia.es/video/costo-de-propecia-en-mexico.html Carnet de peregrinations.
22. 12. 2013 | 21:25

tybbuxhyov napsal(a):

J’ai perdu toutes les personnes avec qui j’etais. http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-cheapest-nolvadex-no-prescription.html Esperons que cet ete. http://apiass.org/a-lamisil-prix.html il est possible de changer de canton. http://apiass.org/a-venta-viagra-online-argentina.html affirmait par la suite dormir comme un bebe.
28. 12. 2013 | 00:12

lknrijaugl napsal(a):

Premiere initiative. http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-precio-viagra-yahoo.html et depuis de longues annees. http://apiass.org/a-cialis-pour-homme.html quelques badauds entrent en transe. http://perak.uitm.edu.my/media/html/a-comprar-cialis-en-farmacia.html vendredi 20 juillet 2012 a 01h27.
28. 12. 2013 | 05:25

ppvmrsmskr napsal(a):

le numero 10 d’A11 a ete imprime lundi dernier. http://perak.uitm.edu.my/ibcc2011/a-cost-of-ventolin-inhaler+walmart.html ma mere est tombee gravement malade. http://perak.uitm.edu.my/ibcc2011/a-nolvadex-precio-chile.html 4 Voir a ce propos le site de l’Odis. http://perak.uitm.edu.my/ibcc2011/a-ist-kamagra-in-der-apotheke-erhaltlich.html a leur filer des etrennes.
12. 01. 2014 | 14:56

fsnxsmubqb napsal(a):

Pour vous mettre l’eau a la bouche. http://afroditi.uom.gr/emas/a-acquistare-cialis-sicuro.html je travaillais comme technicien piscine a Bamako. http://afroditi.uom.gr/emas/a-achat-rapide-viagra.html Un article redige par Nino Kies http://afroditi.uom.gr/emas/a-miglior-sito-per-acquisto-cialis.html laisse peu de place aux modes de vie minoritaires.
14. 01. 2014 | 00:16

vrogxmhupm napsal(a):

escarmouches entre le CPP et l’armee. http://www.primur.es/apedal/a-hvad-koster-viagra-pa-apoteket.html « un anniversaire sordide ». http://afroditi.uom.gr/emas/a-kjop-viagra-kvinner.html il ne tourna jamais la page. http://www.primur.es/apedal/a-lagligt-att-kopa-viagra-pa-natet.html Marque de l’oralite (interjection.
16. 01. 2014 | 00:43

yuhmyndocl napsal(a):

Et miracle : vous recevrez le mome A. http://www.primur.es/apedal/a-priser-pa-viagra-i-danmark.html de Jean Boulbet (Seven Orients). http://www.master-r3i.fr/a-viagra-pris-fass.html De battre le temps qui va contre nous. http://www.primur.es/apedal/a-xenical+meilleur-prix.html durant le mariage et lors de sa dissolution.
17. 01. 2014 | 02:03

bxaqtxwzqr napsal(a):

Et si jamais t’en avais. http://www.primur.es/apedal/a-acheter-accutane.html Tout aussi passionnant et d’utilite publique. http://www.master-r3i.fr/a-achat-de-cialis-en-ligne.html elles etaient hors de prix. http://www.primur.es/apedal/a-vente-viagra-pharmacie.html qui fete les cinquante ans de l’Independance.
18. 01. 2014 | 13:44

kiymqhkujr napsal(a):

une grand-mere berbere et sa petite-fille. http://www.master-r3i.fr/a-kob-viagra-uden-recept.html je peste contre la chere cinquantenaire. http://www.master-r3i.fr/a-billig-viagra-ratiopharm.html La region demeure instable. http://www.master-r3i.fr/a-apotek-norge-viagra.html on constatera que ces recits.
20. 01. 2014 | 13:03

jztnsdjdgd napsal(a):

etc) passent fatalement au second plan. http://www.ciccarelli.it/a-beste-online-apotheke-fur-viagra-da.html Ils ne payaient pas bien. http://www.ciccarelli.it/a-viagra-kob-i-danmark-da.html sans lien avec le gouvernement. http://www.ciccarelli.it/b-cialis-5-mg-generico-prezzo-it.html il ne tourna jamais la page.
01. 05. 2014 | 21:15

dibqtiyyjl napsal(a):

La question de l addiction au tabac est centrale http://www.intermife.fr/page-e-kamagra-saljes-i-sverige-sv.html Difficile pour eux de ne pas ceder a l angoisse http://www.intermife.fr/page-a-generika-apotheke-viagra-da.html Le corps a ses limites http://www.intermife.fr/page-e-vente-sildenafil-sur-internet-fr.html Elle ne sait pas ce qu ils en ont pense
10. 06. 2014 | 10:41

guekntvvyq napsal(a):

Elle allait avoir 20 ans http://www.intermife.fr/page-a-come-acquistare-viagra-via-internet-it.html Cela depend des cas http://www.intermife.fr/page-a-qui-a-deja-pris-du-viagra-nb.html Dans ce domaine, toutes les huiles ne se valent pas http://www.intermife.fr/page-e-achat-pillule-viagra-fr.html J admets qu il s agit d un privilege , confie M
11. 06. 2014 | 06:32

qedtmlwkyg napsal(a):

Depuis, le recours a l interim s est accru http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-ou-cialis-pas-cher-fr/ Li, est admis dans un hopital de Shanghai http://lucionmedia.ca/page-a-costo-cialis-5-mg-in-farmacia-it/ Arret cardiaque provoque par une embolie pulmonaire http://lucionmedia.ca/page-e-kamagra-achat-en-ligne-fr/ Soit 141 de moins
12. 06. 2014 | 06:43

onjgvbcmer napsal(a):

Un medicament est fait pour soigner http://lucionmedia.ca/page-e-wo-kann-ich-billig-viagra-kaufen-nb/ Les uns veulent savoir comment proceder http://lucionmedia.ca/page-e-var-kan-jag-kopa-viagra-sv/ Deja, il y avait eu une premiere occasion ratee http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-dove-comprare-online-it/ Des centaines de plaintes ont ete deposees
12. 06. 2014 | 10:26

oebqkufpzm napsal(a):

Depuis, chacun defend ses interets bec et ongles http://lucionmedia.ca/page-e-acquisto-cialis-san-marino-it/ Il n etait pas present ce mercredi http://lucionmedia.ca/page-a-farmacia-online-viagra-cialis-it/ Celui-ci a bataille pour le convaincre http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-pris-apoteket-sv/ Bruno Chauvet tient a temperer
12. 06. 2014 | 17:33

wcjyttsklq napsal(a):

Il s explique au Monde http://lucionmedia.ca/page-e-kann-viagra-apotheke-kaufen-da/ L industriel n a pas regarde a la depense http://lucionmedia.ca/page-e-vendita-viagra-italia-it/ Cet argument a ete rejete par la justice http://lucionmedia.ca/page-a-achat-securise-de-viagra-fr/ Lui non plus n etait pas agree
12. 06. 2014 | 20:03

uyrocpbqru napsal(a):

C est ce que l on appelle le coma artificiel http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-tabletter-sv/ Je craignais d etre trop emue, dit-elle http://lucionmedia.ca/page-e-peut-on-acheter-le-cialis-en-pharmacie-fr/ Vous denoncez les inegalites dans l acces a l IVG http://lucionmedia.ca/page-e-Hay-cialis-generica-it/ Comme beaucoup d autres, M
12. 06. 2014 | 23:31

njdijvixtn napsal(a):

Mais dans ma tete, ma decision etait prise http://lucionmedia.ca/page-e-var-kan-man-kopa-viagra-sv/ En cause : les soupcons de reetiquetage http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-vendita-contrassegno-it/ Une nouvelle loi de sante publique sera votee en 2014 http://lucionmedia.ca/page-e-faut-il-une-ordonnance-pour-acheter-du-cialis-en-pharmacie-fr/ Mais il attire aussi les professionnels
14. 06. 2014 | 00:58

ptcxonfklj napsal(a):

Mais la droite a prefere le laisser-faire a l action http://www.globaladf.org/index.php?p=e-zithromax-reseptfritt-i-sverige-sv J ai du prendre il y a peu rendez-vous avec un ophtalmo http://www.globaladf.org/index.php?p=a-quanto-costa-cialis-20-mg-it Il s agit des frais de gestion de la Maaf http://www.globaladf.org/index.php?p=a-lander-dar-propecia-ar-receptfritt-sv La tablee part dans un grand eclat de rire
05. 08. 2014 | 10:59

auoudsthkx napsal(a):

Durant cette periode, 26 411 d entre eux sont morts http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-viagra-kopa-sv.html Il faut retablir la confiance , a-t-elle declare http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-kamagra-billig-kaufen-da.html Mais la victoire n est pas acquise http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-kamagra-pris-apotek-sv.html C est une tres bonne chose
06. 08. 2014 | 13:15

domdexacpw napsal(a):

En 1983, les chercheurs isolaient le VIH http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-le-viagra-prix-fr.html Poujol soit ecroue http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-finns-propecia-receptfritt-nb.html Et le traitement ne devrait pas exceder une semaine http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-viagra-piller-apotek-da.html Osman, qui renvoie aux travaux du tabacologue M
07. 08. 2014 | 03:59

mgcebrjfhr napsal(a):

SpireElle reste pourtant grave http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-sehr-billig-da/ C est bien le cas pour certaines de ses consultations http://pray-as-you-go.org/page-e-viagra-billig-per-nachnahme-nb/ Les autres membres preferent a priori se taire http://pray-as-you-go.org/page-e-kob-viagra-billigt-da/ Appel a un acte assume: celui de donner la mort
14. 08. 2014 | 18:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy