Hazard s krymským zápachem

06. 02. 2019 | 12:50
Přečteno 6832 krát
Na dnešní tiskové konferenci ministerstva financí byla prezentována situace v oblasti hazardu rok po mém odchodu - počet automatů klesl, i přes to se vybírá více daní, IT systém je konečně dovysoutěžen a celní správa likviduje černý hazard. Jaká je však realita?

Počet přístrojů, do nichž určitá část populace bezduše hází nejen svou výplatu, ale i babiččiny úspory na pohřeb a peníze z prodeje autorádií z vykradených aut, skutečně klesl. Je to zásluha týmu odboru, který nyní stejná ministryně likviduje pod zcela scestnou smyšlenkou, že jeho spojení s oddělením metodiky EET zvýší efektivitu. Daně rostou, což značí, že se více hraje. IT systém mohl být o více než dva roky dříve, kdyby tehdejší ministr Babiš nenakázal přepracovat zadávací dokumentaci. Následkem současného stavu z MF odchází většina zbývajících odborníků. Za zcela rozporné s realitou je tvrzení o úspěchu při likvidaci černého hazardu. Ten se množí jak vši v šatnách základních škol. Problémem, o němž však nikdo ani nepípnul, je dramatické obcházení hazardního zákona ze strany některých hazardních provozovatelů v podobě kvazikasín. Tedy provozoven, kde si z požadovaných stolů s živou hrou udělali jenom dekoraci a zbytek vypadá jako normální smradlavá herna. Právníci těch slušných pak brousí brka na arbitrážní žaloby. Na oba tyto jevy vejrají celníci prakticky bez povšimnutí a stav, který si může každý z nás kdykoliv prohlédnout, neřeší. Zvláštní pozornost bychom měli zaměřit na dodržování zákonných pravidel u internetových hazardních her (viz níže). Dozor nad touto oblastí je nyní převáděn na celní správu, jež se tak chrabře vypořádala s kvazikasíny. Na uvedených případech lze ilustrovat, že stát nepostupuje v oblasti blokace nelegálů zcela důsledně. Co je ale ještě horší, nevymáhá dodržování zákonných povinností u poskytovatelů internetu, kteří jsou povinni blokovat nepovolené internetové hazardní hry na seznamu zveřejněném MF.

Možná je to mým nedostatkem zraku, ale já tu vidím zoufalý stav. Schillerová a její přisluhovači ovšem vidí růžemi rozkvetlou českou krajinu.

Pokud někdo ví o kritickém stavu dodržování hazardních předpisů, neřeší jej a současně veřejnost informuje o opaku, tak je buď lhář nebo schizofrenik. Lhaní by nás, po vymýšlení si s analýzou k předraženosti církevních restitucí nebo tutlání odměn úředníků na finančních úřadech, odvislých od „úspěchu“ při výběru daní atd., ani nepřekvapilo. V případě schizofrenie bych vedení stávajícího MF nedoporučil navštívit MUDr. Protopopovou, aby neskončili na prohlídce krás krymské přírody.

K internetu:

Podařilo se nám mj. zaznamenat registraci a hraní hazardní hry na internetové stránce williamhill.com. Děj na obrazovce jsme se rozhodli v kuse a bez úprav zveřejnit, viz tento odkaz: https://youtu.be/fI1iXwLHZy0

Jde o poměrně ve světě známou společnost, jejíž stránka by měla být v souladu se zákonem o hazardních hrách na seznamu nepovolených internetových her. Orgány dozoru avšak u ní stále nekonají.

Abychom popsali, o co ve videu jde, tak je nejdříve ověřena IP adresa, poskytovatel internetu a datum a čas, aby bylo jasné, že jsme v současné České republice. Poté je vygooglováno sousloví „William Hill“ a kliknuto na česky psaný odkaz na stránku williamhill.com. Je zjištěno, že stránky jsou ve velké míře v češtině.


Dále je zahájen proces registrace. Registrována je fiktivní osoba - Václav Masaryk, narozený 17. 11. 1981 s bydlištěm na adrese radnice Městské části Brno-Bohunice. Česká existující adresa je vyplněna stejně jako české číslo mobilního telefonu. V políčku „stát“, kde je uzavřený výčet států, není na výběr Česká republika, a tak je vybráno Slovensko. Do jiného políčka „země/stát (volitelné)“ je však vepsána Česká republika.

Registrace proběhne v pořádku a je přistoupeno k dobití peněžních prostředků prostřednictvím anonymního kuponu Paysafecard. Je dobito 5 euro. Následně je hrána tzv. live dealer ruleta, klasické živé kursové sázky a poté sázky na tzv. virtuální sporty, tzn. události generované provozovatelem a vizualizované jako sportovní událost (závody chrtů, fotbalová utkání atd.). Jsou zaznamenány výhry i prohry a nakonec je celých 5 euro prohráno.

Můžeme konstatovat, že v rámci stránky williamhill.com je provozována hazardní hra, jež je ve smyslu § 2 odst. 2 zákona o hazardních hrách zaměřena nebo cílena mimo jiné na osoby, které mají bydliště na území České republiky. Pokud už provozovatel hazardních her na internetu, bez základního povolení dle zákona o hazardních hrách, nabízí v rámci své stránky češtinu, což může odůvodňovat nabídkou služeb osobám mluvícím česky nebo slovensky s bydlištěm mimo Českou republiku, je z povahy věci zřejmé, že musí efektivně projevit snahu o neumožnění účasti na hře osobám s bydlištěm v České republice. To se však o provozovateli, jenž na dotčených stránkách hazardní hry provozuje, uvést nedá ani omylem. Registrace i hra fiktivní osoby s bydlištěm v České republice proběhla bez problému. Provozovatel neaplikoval žádné mechanismy k zabránění hraní této osoby. Uvedená společnost žádným způsobem viditelně nedeklaruje, že by u ní osoby s bydlištěm v České republice nemohly hrát. Jediné, z čeho to může průměrně zvídavá osoba snažící se o registraci dovozovat, je neuvedení České republiky z uzavřeného seznamu v rámci jednoho políčka. Je tak pravděpodobné, že si na této stránce obdobným způsobem zahrála řada českým občanů. A to ne jen těch, co žijí v zahraničí. Tato úvaha je pravděpodobná i z toho důvodu, že virtuální sporty nebo tzv. live dealer games, nejsou českými provozovateli hazardních her ze zákonných důvodů na internetu nabízeny.

Před několika dny jsme také vyzkoušeli, jak se čeští poskytovatelé připojení k internetu „obtěžují“ se zákonem uloženou blokací. Aby někdo neřekl, že se navážím do vesnických chudáků, podívali jsme se pod ruce, resp. pod klávesnici i těch největších. Výsledky? Některé stránky s ilegálním hazardem se prostě neblokují a není mi známo, že by je veřejná správa přes ty prsty klepla nebo alespoň na díry v jejich systému upozornila.

Natočili jsme např. video, které dokumentuje, že poskytovatel T-Mobile blokuje základní verzi 1xbet.com, avšak jeho modifikaci uvedenou na seznamu nepovolených internetových her (1xbetbk13.com) neblokuje, viz tento odkaz: https://youtu.be/UeTr9RmsdEs

Jiným příkladem je společnost Vodafone, která sice blokuje základní verzi sportingbull.com, avšak jeho modifikaci uvedenou na seznamu nepovolených internetových her (cz.sportingbull174.com) nikoliv, viz tento odkaz: https://youtu.be/vl_RQdU4cjc

Zavzpomínáme-li na diskusi o daném ustanovení zákona před necelými třemi lety, vidíme, že společností, které se na seznam nepovolených internetových her dostaly, je pár a poskytovatele připojení k internetu daná blokační činnost žádné miliardy nestála. Jenom by to chtělo, aby svou, zákonem předepsanou, činnost fakticky prováděli. Pokud paní ministryně vypráví o výběru daní z hazardních her, budeme se ptát, o kolik by mohlo být vybráno více, pokud by veřejná správa konala v reálném zajištění blokace nelegálního hazardu na internetu. Klidně na to mohou vypsat i odměny.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy