Euro: komu pomůže, komu uškodí

07. 05. 2008 | 12:40
Přečteno 6547 krát
Nedávno jsem dokončoval páté vydání Investiční strategie. Součástí publikace je samozřejmě i kapitola o euru. Zde je úryvek.

Jaké budou pravděpodobné důsledky příjetí eura pro ekonomiku a finance?

• Prakticky jistě dojde k posílení mezinárodního obchodu a investic. Něco podobného se stalo již po vstupu ČR do EU. Tento efekt tehdy předčil očekávání, protože ekonomové tvrdili, že česká ekonomika již byla natolik integrována, že víceméně symbolický akt nebude mít velký vliv. Ale nakonec měl. Přijetí eura je mnohem „materiálnější“ krok než vstup do EU, takže lze realisticky očekávat zvýšenou intenzitu obchodu a kapitálových toků.

• Pokud vzroste obchodní a investiční aktivita, jaký bude vliv objem peněz v ekonomice a rychlost peněžního oběhu? Samozřejmě kladný – pokud česká ekonomika poroste rychleji než zbytek EU. Něco podobného bylo pozorováno v Irsku nebo ve Španělsku. Pokud by česká ekonomika naopak růstem zaostávala za průměrem EU (jakkoli to dnes nevypadá pravděpodobně), kapitál by patrně reagoval odlivem.

• Zavedení eura bude mít tedy efekt měnové expanze v dobách růstové fáze hospodářského cyklu. Znamená to pozitivní vliv na hospodářský růst, ale zároveň také tlak na růst cen.

Zde je nutné zdůraznit dvě věci. Výše uvedené kvalitativní vlivy jsou bohužel velmi obtížně kvantifikovatelné. Víme, že euro rozhodně bude mít spíše proinflační důsledky, ale nelze je jednoduše vyčíslit. Co zkušenosti z jiných zemí? Ty nejsou vždy srovnatelné. Víme například, jakou inflaci mělo Slovinsko v březnu 2008, tedy rok a čtvrt po zavedení eura (6,9 procenta meziročně), ale nevíme, co by bylo, kdyby si Slovinsko ještě jeden rok ponechalo tolar. Právě tak neumíme exaktně vyčíslit přínosy a náklady brzkého či pozdního přijetí eura. Ekonomie bohužel není disciplína na úrovni strojního či elektrotechnického inženýrství.

Co však víme jistě nebo téměř jistě:

• Česká koruna posilovala vůči euru během pěti let od února 2003 do února 2008 ročním tempem 4,88 %.

• Kdo během tohoto období spořil na eurových účtech, nutně prohloupil, neboť průměrná sazba eurových jednoročních termínových vkladů činila 2,49 %.

• V rámci EU roste inflace nejrychleji tam, kde jsou kombinovány dva faktory: (a) relativně rychlý růst objemu peněz; (b) euro nebo pevná vazba místní měny na euro.

Konkrétně hovoříme o pobaltských zemích a Bulharsku (pevná vazba), Maďarsku (donedávna částečně pevná vazba) a Slovinsku (euro od ledna 2007). Obavy z vyšší inflace se tedy skutečně potvrdily v některých zemích, které euro zavedly, stejně jako v zemích, které zatím teprve zavedly pevnou vazbu svých měn na euro.

• Slovinská inflace je výrazně vyšší než slovenská inflace. Slovinsko má euro, Slovensko vlastní měnu.

• Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) používaný v zemích eurozóny poskytuje systematicky nižší hodnoty inflace než tradiční CPI. Důvod: HICP vylučuje některé důležité položky z oblasti bydlení a služeb. Je proto méně citlivý na růst objemu peněz v ekonomice.

• Tento fakt je známý například v Irsku, kde se paralelně publikují hodnoty podle původní metodiky (skutečné údaje) i podle harmonizovaného indexu (méně skutečné, ale o to hezčí údaje.) Například irská inflace dosáhla podle metodiky CPI v roce 2007 hodnoty 4,9 %, zatímco podle metodiky HICP jen 2,8 %.

• S pravděpodobností hraničící s jistotou bychom mohli podobný jev pozorovat i v ČR po zavedení eura.

Rychlé přijetí eura by neznamenalo náhlý cenový šok, kterého se většina lidí bojí. Spíše by přineslo postupný plíživý růst inflace v průběhu následujících let, a to v průměru o 1 až 3 procentní body ročně. Toto by pravděpodobně byla cena za výhody spojené s eurem.
Úrokové sazby ovšem budou stanoveny Evropskou centrální bankou podle potřeb „eurosklerotických“ velkých kontinentálních ekonomik: Německa, Francie a Itálie.

To znamená, že úrokové sazby budou chronicky nízké ve srovnání se stavem, jakého by bylo zapotřebí pro udržování trvale nízké inflace. Špatná zpráva pro majitele dluhopisů, dobrá zpráva pro dlužníky!

Komu by tedy brzké zavedení eura pomohlo?

• Velkoobchodníkům a mezinárodním investorům, kterým by odstranění měnového rizika znatelně usnadnilo život.

• Drobným investorům, kteří dávají své peníze především do akcií a akciových fondů.

• Světoběžníkům a cestovatelům – mezinárodní platební karty sice již z větší části odstranily problémy s měnovými převody, ale poplatky za směnu nezmizely.

• Majitelům akcií, nemovitostí a podobných majetkových aktiv – růst objemu peněz v ekonomice „nafukuje“ tržby podniků a ceny nemovitostí

• Dlužníkům, zejména majitelům velkých hypoték s dlouhou dobou fixace sazeb – ano, někdy je opravdu dobré se zadlužit, zejména v inflační ekonomice

• Státu – reálná hodnota státních dluhopisů by významně poklesla

Komu by naopak časné přijetí eura uškodilo?

• Majitelům peněz na běžných a termínových účtech, protože úrokové sazby s největší pravděpodobností nebudou schopny dlouhodobě nést úrok nad tempem růstu cen.

• Majitelům dluhopisů – včetně penzijních fondů a technických rezerv kapitálového životního pojištění

• Všem, jejichž příjmy jsou valorizovány nebo indexovány podle inflace: důchodcům, odborářům, atd.

• Bankám, protože euro by snížilo reálné hodnoty poskytnutých úvěrů a navíc by posílilo konkurenční prostředí. (Ačkoli klienti bank by se mohli radovat z nižších poplatků.)

• Investičním společnostem: daňově nevýhodné české prostředí společně s ostrou konkurencí z Lucemburska a Irska může toto odvětví v České republice prakticky „zrušit“ – pokud se česká vláda a parlament konečně neproberou a neudělají jednou výjimečně něco pozitivního pro atraktivní odvětví znalostí ekonomiky, jakým asset management bezesporu je.

Je zřejmé, že euro by pomohlo spíše „buržoazii“, která vlastní majetková aktiva, zatímco odložení eura je výhodnější spíše pro „proletariát“, který má peníze spíše na termínových vkladech a v podobných nástrojích.

Osobně jsem pro euro a kdyby bylo referendum, hlasoval bych pro brzké přijetí společné evropské měny. Důvod: euro by přineslo výhody mně i mým klientům. O něco vyšší inflace mi osobně přijde jako přijatelná cena. Samozřejmě ale chápu i opačné názory. Být odborářem, dívám se na věc z jiného úhlu pohledu.

Více o euru v souvislosti se Slovenskem zde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Karel napsal(a):

No ve Vaši analýze, kterou považuji za "přibližnou" mi chybí jedna podstatná informace. Že se naopak přehnaně zabýváte spekulativním kapitálem a výhodou pro světoběžníky. Nenapadlo Vás, že na zavedení EUR vydělá především výrobní sektor? Že firmy budou mít jasnější finanční pravidlo pro export?
Jinak jsem zvědav na Vaši pozdější predikce, pobavily mě už ty ohledně kursu Kč/EUR vydáváné i mimo jiné ČNB na podzim 2007.
07. 05. 2008 | 13:02

důchodce napsal(a):

Pro buržousty, pro zloděje, pro ty ve vládě. Pro normální poctvice, lidi od středu dolů / důchodci se 7. tis. , rodiny s dětmi a dluhy euro nechceme. Neéééééééééééééé
07. 05. 2008 | 13:04

stejskal napsal(a):

"Buržoust", to je hezké slovo, pane důchodče.

Už jsem ho dlouho neslyšel. Jsem rád, že jste ho oprášil.

Předpokládám, že buržoust je "nenormální nepoctivec" ;-) Alespoň tak mi to vyplývá za Vašeho příspěvku.

No, nic, nebudu se Vám tu do toho plést ;-) Přeji příjemnou, korektní a věcnou diskusi.

Libor Stejskal
07. 05. 2008 | 13:15

Al Jouda napsal(a):

Jsem pro rychlé zavedení eura, ať to stojí, co to stojí ! Slováci nás za chvíli strčí do kapsy !
07. 05. 2008 | 13:24

Ládik napsal(a):

Pro mne bude euroš stejně kulatý, jako koruna. Co vydělám, to utratím - pro strýčka příhodu si nechám ve stružoku 8000E.
07. 05. 2008 | 13:26

badatel napsal(a):

to autor,
děkuji za odpověď ve Vašem blogu, kterou jsem se nedočkal od p.Michla, přesto, že jsem o ni opakovaně žádal ( pro uvedení pro a proti zavedení eura).
Na základě Vaší analýzy můžete stanovit poměr pro a proti zavedení eura?
07. 05. 2008 | 13:40

Petrman napsal(a):

Al Jouda: Dokud tady budou Slováci dělat na kasách v hypermarketech tak z jejich ekonomiky strach nemám.
07. 05. 2008 | 13:41

Javít napsal(a):

Petrman:
nepodceňujte slovenskou ekonomiku ! Příliv Slováků do ČR rapidně klesá.
Již je pro ně výhodnější, odejít dále na západ, nebo zůstat doma.
07. 05. 2008 | 14:13

Železnohorský napsal(a):

Proč vypočítáváte pro a proti? To je k ničemu. Jako byste se na zastávce díval do jízdního řádu, jestli autobus opravdu přijede, i když ho už vidíte v zatáčce. Zavedení eura je pro nás nevyhnutelné. Asi tak jako je nevyhnutelná návštěva zubaře... A většina z nás to bude prožívat se stejnými pocity (oddalovat, ošívat se; taky mi bude vadit, když mi na účet budou přibývat jen tři tisícovky měsíčně a nebude vadit, když za pivo dám dvě eura jako dnes čtyřiceti korun i s dýškem, abych se přece nezahazoval s těma čmrdlíkama; to je ten cikánský pocit, který si v sobě nosíme i my bílí)...
Jen mě udivuje, že tahle vláda, která si říká pravicová a straní buržoazii, zavedení eura tolik oddaluje. O to víc se bude vrtat a trhat a o to víc to bude bolet...
Jo a pane Stejskale, netvoří dva zápory v "nenormální nepostivec" vlastně klad, čímž je z toho buržoust z obliga?
07. 05. 2008 | 14:22

filipi napsal(a):

I kdyz me osobne (na zacatku kariery a nulove uspory a majetek, studentska pujcka s fixaci) by euro vyhovovalo a dokonce je pro me inflacni ekonomika vyhodna, tak vzhledem k tomu ze principielne je ten koncept spatny tak bych hlasoval proti. V dlouhodobem horizontu se mi to taky nemusi vyplatit v dusledku chronickych nedostatku ceske ekonomiky, ktere vyplynou z nizkych uroku a inflacni kultury. I kdyz...... do te doby snad budu mit velky majetek a diverzifikovany v nekolika geografickych oblastech. Takze jen do toho! Roztocme ten kolotoc co se da dokud je jeste co rozpustit a zneuzit. Neco mi rika ze ve finale si to stejne vyzerou volici CSSD. Pak uz nezbude nez jen s urcitym zadostiucinenim poznamenat: "dobre vam tak rudosi se zlutyma hvezdama misto oci"...
07. 05. 2008 | 14:33

stejskal napsal(a):

No, v češtině to právě takto nefunguje, pane Železnohorský ;-)

Je to vlastně úžasný jazyk. Použijete-li v české větě více než jeden zápor, prakticky nikdo nemůže s jistotou říci, zda-li se jedná o sdělení či jeho negaci ;-) Mám češtinu moc rád ;-)

Libor Stejskal
07. 05. 2008 | 14:42

Železnohorský napsal(a):

To já mám taky češtinu rád. Jinak bych se živil něčím jiným. :-) Ne že bych jedl, ale spíš ji žeru... No vidíte, čeština.
A ten buržuj se mi taky líbí... Ostatně, my jsme se ve škole učili, že buržoust je člověk, kterým „něco udělá“ s majetkem a ten mu pak vydělává, což je ale nespravedlivé vůči dělníkům a pracující inteligenci, kteří musí pracovat a pracovat a pracovat a houby mají. Už tenkrát se nám to zdálo volaké čudné. Co je špatného na tom „něco udělat“, aby nám to přineslo peníze? Když jsme ale byli starší, a když nota bene zavládl kapitalismus, pochopili jsme, že jen vymyslet to „něco udělat“, aby to cinkalo, je šíleně, ale šíleně pracná záležitost, že činnost dělníků a pracující inteligence je proti tomu havaj... Jenže dneska jako by ta propaganda proti buržoustům fungovala dál. Jak to, že má fotbalista statisícový plat, když na trávník vyběhne na dvě hodiny týdně a já mám za dvě hodiny jen pár stovek? Jak to, že má Standa Gross byt na Floridě, když neumí řídit lokomotivu, na které já dělám přesčasy a přitom mám sotva na bydlení v Kotěhůlkách? Jak to, že by měl mít důchodce, který v produktivním věku vydělával statisíce a odváděl státu pěkný balík, o hodně vyšší důchod než já, který jsem vydělával tisíce a to i s dávkami? Vždyť staří jsme všichni stejně... Taková nespravedlnost! Buržousti jedni!
07. 05. 2008 | 15:04

chemba napsal(a):

K zavedení EURA asi tolik.Je to skutečně pouze politická záležitost.Bude před případným všelidovým referendem o zavedení EURA bohatě stačit zaručeně přesné ankety např. agentury STEM.Ta sdělí, že EURO si přejí vzdělaní,dobře situovaní,samostatně uvažující lidé.A blbci ,socky a jiná verbež si to nepřeje.A bude rozhodnuto.
07. 05. 2008 | 15:30

Alima napsal(a):

Byla bych pro euro, kdyby celý můj plný invalidní důchod nečinil po přepočtu méně než 200,- euro měsíčně, co vy na to? Mám VŠ, ale také vážnou nemoc, kterou jsem si nijak nezavinila, a tak jsem byla potrestána důchodem ve výši 4 607,-Kč.
07. 05. 2008 | 15:40

nestraník napsal(a):

To Alima. Za nízký příjem si můžete sama. Měla jste si vybrat nějakou stranu, pravidelně veřejně souhlasit s příslušným předsedou a mohla jste být dneska za vodou.
07. 05. 2008 | 16:40

Fraser napsal(a):

Alimo, dostavas 4 607,-Kč za nic, dostavas 4 607,-Kč, ktere nekdo pred tim musel vydelat a stat mu je potom sebral. Ja ti ty penize ze srdce preju, urcite je potrebujes, ale mela bys mit aspon trochu slusnosti a projevit vdecnost lidem, co na tebe delaji. Oni totiz tvoji nemoc taky nezavinili a presto jsou (na rozdil od tebe doopravdy) kazdy mesic potrestani odebranim casti svych prijmu.

Pokud ti pusobi utrpeni ty penize prijimat, urcite nebude nic sloziteho duchod odmitnout a zivit se sama.
07. 05. 2008 | 17:44

Martin napsal(a):

Frasere, jak vite ze Alima pred tim nepracovala a neodvadela podil ze svych prijmu ? Jen v takovem pripade byste mohl tvrdit, ze dostava je za nic a jen diky tomu ze nekdo nekomu neco sebral.
07. 05. 2008 | 18:01

Fraser napsal(a):

Tim nic jsem myslel, ze nepracuje a presto dostava penize, ne ze na to nema narok. Kazda davka od statu je za nic, prijemce za to neodvadi zadnou protisluzbu. Aspon si nepamatuju, ze bych za pridavky na deti musel neco delat.

Slo mi spis o ten ublizeny ton. 4600 neni rozhodne moc, ale je to aspon neco a nikdo nema na ty penize prirozene pravo. A ty penize nespadnou z nebe, takze nekomu jinemu urcite chybi.
07. 05. 2008 | 19:13

Martin napsal(a):

Ta davka neni za nic, ta davka je za to ze pred tim pracovala a odvadela do spolecneho systemu.

A prispevky na deti take nejsou za nic, jsou to prispevky za deti, cili budouci platce dani, odvodu atd.
07. 05. 2008 | 19:26

vlk napsal(a):

Je to neuvěřitelné - Kohout snad poprvé za rok napsal blog, který máá smysl. Který se zabývá fakty, jejich presentací , více méně apolytickou,leč faktickou.

Třeba Kohout přišel na to, že psát agitky není to pravé ořechové.. Snad je to trvalý stav,nikoliv jen úlet do žádoucího normálu.
Teď k samému článku. Tvrdím, že infalce v tomhle státě bude a v podsatě až na nevýznamný rozdíl , více méně s tejná, ať euro zavedem, činikoliv. Důvod je jednoduchý- zásadní rozdíl mezi měnovým kursem Eur/CZK a paritou kupní síly staré Eurozony a speciálně Německa a ve vztahu ke kupní síle v ČR. Tyhle dvě hodnoty jsou pořád velmi daleko od sebe. A přestože spousta zboží a služeb u nás stojí stejně , skoro stejně nebo dokonce více než v Německu, jakkooliv se platy nerovnají, není sebemenší důvod, aby rohlík měl diametrálně různou cenu v Železné Rudě a Bavorské Rudě. A takového zboží služeb je pořád dost. Takže zdražovat se bude tak jako jako tak.
Bavme se o přidané inflaci nad tu, která bude vygenerována výše popsaným. Jsou dvě- jedna při technickém převzetí eura, kdy se prostě využije efektu zaokrouhlování. OK: Bude jednorázová a nedá se řešit. Druhá je ta, co pisuje Kohout. Opět - bude,a le nebude tragická. Jak ostatně ukázal už vstup do EU, který hospodářstvím zahýbal velmi a tojako multiplikátor. Op+ět tvrdím, , že i inflace tohoto typu bude ,a to ať euro přijmem, činikoliv. Důvodem budou evropské dotace. Pro příštích 5 let jsme si dokázali / Paroubek a spol./ vyjednat nejvyšší dotace na holavuz celé EU. Vpodstatě jedne další státní rozpočet. Logicky se příliv těchto peněz musí inflačně projevit také.A Euro mít nebudem. Takže ti, kteří žijí z penzí a podobných plnění na to dopaltí , na rozdíl od těch, co jsou zadluženi.
Jo mimochodem,pane Kohoute, Maďarsko - říkáte - donedávna pevná vazba? Na euro? Sleduji určité hufíkové posice a sleduji je relativně dost dlouho,ve vztahu na CZK a Eur. Atdy je graf za posledních 7 let, tedy Eur/Huf a já tam to ukotvení nevidím ani náhodou. Ani částečné http://trading.kb.cz/ibweb/...
. Je to jen pár poznámek na okraj.Abych nevyšel ze cviku.To pro případ, že byste se vrátil k tomu, co jste tu prezentoval zpravidla do teď.
07. 05. 2008 | 21:34

vlk napsal(a):

Jinak k´zdiskuse mne zaujala Alima vers. Fraser.

Frasere nechci se do vás nijak navážet / my dva na sebe prostě nemáme štěstí/, ale to, co jste napsal Alimě bylo nesmírně neomalené. Nemyslíte?

Pro Alimu:
Alimo, váš důchod je absolutně tragický a nechápu, jak z takových peněz vůbec vyjdete.a to žijeme jako rodina, myslím, velmi skromě.
Ale kdyby se dnes přijalo Euro, od zítřka by se toho pro vás mnoho nezměnilo. Jen byste v ruce místo čtyř tisícovek a jedné pětistovky, držela v ruce jednu dvoustovku. A místo každé koruny byste d ruce třikrát obrátila každý eurocent.
Neposkytnu vám žádnou útěchu - zdražovat s ebude , ať už přijmemeeuro činikoliv. Jen s Eurem by to mohlo být o něco větší zdražení.Ale asi ve stejném rozměru, v jakém se na současném zdražení svými kousky podílí současná vláda.
07. 05. 2008 | 21:41

radek napsal(a):

Pane Kohoute, vůbec neberete v potaz Mundellovu teorii optimálních měnových zón.
08. 05. 2008 | 07:57

Vojta napsal(a):

Osobne radsi prijmu vyssi inflaci kvuli zavedeni Eura nez kvuli zavedeni nesmyslnych Topolankovych reforem, ktere chudym berou a bohatym davaji a stat se bude zadluzovat stale stejnym tempem... Pan Topolanek to ale asi vydi (oprava vidi) jinak a radsi si pohraje s ekonomikou nez by se pustil do pripravy na Euro.
08. 05. 2008 | 10:13

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:33

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy