Švejnarovy řezy

05. 11. 2007 | 01:37
Přečteno 36781 krát
Kampaň před prezidentskými volbami mě začíná bavit. Nejvíce mě potěšilo, že ČSSD představila jako svého kandidáta ekonoma na slovo vzatého: Jana Švejnara. Skvělá volba. Bez ironie.

Tento text vychází z článku, který jsem napsal pro MF Dnes na žádost redakce. Zde je však několik poznámek navíc, které v novinách nenajdete (jsou graficky zvýrazněné.)

Kdo je profesor Jan Švejnar? Z jeho webovské prezentace se dozvíme, že byl poradcem prezidenta a premiéra (míněno Havla a Špidly), dále poradcem řady firem a mezinárodních institucí, a navrch ještě zakladatelem seriózní vzdělávací instituce (CERGE).

CERGE stojí za zmínku, neboť se vymyká ostatním ekonomických vzdělávacím institucím v České republice. Jde o doktorský program amerického typu a s americkou akreditací. Zatímco úroveň pedagogů na jiných vysokých ekonomických školách v České republice je velmi nevyrovnaná, CERGE má punc konzistentní kvality, náročnosti a prestiže. Musím podotknout, že jsem zatím nepotkal žádného hlupáka, který by měl za sebou CERGE, což se nedá říci o jiných českých vysokých školách. Na některých hlupáci dokonce učí.

Jak se též dozvíme z oficiálního profilu, akademické zájmy profesora Švejnara zahrnují ekonomický rozvoj a transformaci, ekonomii práce, chování firem, vládní politiky ovlivňující firmy, trhy práce a kapitálu, podnikání, a konečně řízení a dozor nad firmami a vládami. Mezi jeho praktickými zájmy vyniká předsednictví Československé obchodní banky.

Podívejme se na některé Švejnarovy názory. Zajímavou sondu nabízí článek z května 1991 publikovaný společně s Karlem Dybou. Relativně krátký, šestistránkový článek z The American Economic Review dokládá, že Švejnar plně podporoval počáteční fázi ekonomické transformace a byl stoupencem rychlých reforem:

„Pokud jde o vnitřní ekonomiku, hlavní nebezpečí leží v dalším odkládání reforem a v zavádění nekonzistentních opatření. S blížícími se reformami se zvedá nespokojenost, klesá důvěra a roste odpor vůči znatelnému (byť dočasnému) poklesu životních standardů. Další odkládání by pravděpodobně posílilo opozici vůči provedení zásadních a rychlých transformačních změn. Podobně, kdyby vláda opustila celkový program a přijala jen částečná a nekonzistentní opatření, výsledná nerovnováha by mohla posílit opozici vůči dalším reformám.“

Jan Švejnar byl tedy na opačné straně než Valtr Komárek, který teoretizoval o graduálním reformním postupu. Naopak, Švejnar povzbuzoval vládu k rychlejšímu a radikálnějšímu postupu. Pokud jde o metody privatizace, na prvních místech uváděl kupónovou metodu. Nejenže nebyl jejím kritikem, ale podle některých zdrojů dokonce autorem této myšlenky. Přinejmenším ji publikoval již v lednu 1990. Začátkem roku 1990 byl účastníkem jednání v Kolodějích, kde se tvořila strategie ekonomické transformace Československa. Minimálně tedy o koncepci „kupónovky“ jednal na nejvyšší úrovni.

Jan Švejnar na rozdíl od Miloše Zemana nebyl nikdy zastáncem „nakopnutí“ ekonomického růstu cestou růstu státních výdajů na dluh. Nedávno upozornil, že existují jen dvě země, které během 20. století změnily statut z vyspělé země na nevyspělou: Česká republika a Argentina. Švejnar je odpůrcem růstu vládních výdajů a zastáncem zdravých veřejných financí.

Švejnar je dále pro důchodovou reformu, pro pružnější zákoník práce, pro nižší daně. „Snižování daní je důležité (…) naši sousedi, například Slovensko a tak dále, jsou čím dál tím více akceschopní v tom smyslu, že snižují daně. A jelikož jsme v propojeném světě, v otevřeném světě, tak si nemůžeme dovolit zůstat moc pozadu. Protože tím zatěžujeme naše výrobce, naše dělníky, naše podnikatele,“ prohlásil v rozhlasovém rozhovoru v srpnu 2003. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC o rok později uvedl, že snížení daní o pět až šest procentních bodů by se české ekonomice mohlo vrátit v podobě až sedmiprocentního růstu.

V lednu 2006 Švejnar uvedl: „Tato vláda by si podobným stylem mohla udělat zásluhy na reformě veřejných financí. Podařilo by se jí dostat ekonomiku na rychlý vzestup, což by se pochopitelně projevilo v oblibě u veřejnosti. Většina těch kroků je ale nejdřív bolestná: znamená zásah do sociálních dávek, důchodů, zdravotnictví nebo školství. Bez těchto řezů však Česko rychlejšího růstu nedosáhne.“ Zde by mě tuze zajímala reakce pánů kolegů bloggerů Paroubka a Havla. Co oni dnes na ty Švejnarem zmíněné řezy?

Spoluautor (možná dokonce autor) kupónové privatizace, zastánce řezů v sociální oblasti, příznivec školného a stoupenec nízkých daní Jan Švejnar tedy má s Václavem Klausem mnohem více společného než rozdílného. Není snadné najít průnik mezi Švejnarovými názory a programem sociální demokracie. Dokonce lze tvrdit, že v lecčems je liberálnější a pravicovější než Klaus. (Petře Machu, promiň, víš, že si rád občas rýpnu :-)

Hlavní Švejnarovou kvalifikací pro prezidentskou volbu tedy patrně bude jeho funkce v bance, protože nadstandardní vztahy ČSOB-ČSSD jsou široce známé. Dokonce by bylo možné tvrdit, že obě strany tvoří dlouhodobě stabilní koalici. A ať mi nikdo laskavě nevěší bulíky na nos, že to tak není a že důvodem nominace byl Paroubkův a Havlův obdiv k zásluhám profesora Švejnara na ekonomické transformaci 90. let.

Ještě technická poznámka na závěr. Svůj připravovaný text na téma "kde ODS udělala v 90. letech chybu" jsem nakonec upravil pro potřeby MF Dnes, kde by měl vyjít v pondělí, tj. dnes. Na tomto blogu ještě tento týden vyvěsím jeho původní redakčně nekrácené znění.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Ten "dukaz" na spoluautorstvi je dost slabej, to ze se ucastnil jednani nic nevypovida o tom, jaky tam mel nazor. Mohl byt take proti verzi kuponove privatizace vymyslene agentem StB panem Triskou a proto pak neodehraval vyznamnejsi roli u nas.

Neprimo to potvrzuji i jeho slova pro HN

´Kuponová privatizace po česku sice nebyla úplnou katastrofou, nicméně z původních slibů a očekávání se podařilo naplnit jen málo.´

nebo pro BBC

"Tempo růstu bylo mnohem nižší než v sousedních ekonomikách. Ekonomické podmínky byly přitom na začátku 90. let v České republice lepší - nebyla hluboce zadlužená jako Polsko a Maďarsko a nepotýkala se s inflací jako Slovensko a Slovinsko, problém tedy byl v tehdejší české hospodářské politice," uvedl Jan Švejnar.

je jasne videt, ze vizi mel trosku jinou, asi nejdrive pravni ramec a pak az kupony

pane Kohoute, nestydite se ?
05. 11. 2007 | 01:55

Martin napsal(a):

A mimochodem doporucuji si porovnat pseudoekonoma Kohouta http://blog.aktualne.centru... ktery transformujici se Cesko srovnaval s trznim Finskem

a skutecneho ekonoma pana Svejnara, ktery naprosto spravne pise, ze rostli jsme nejpomaleji a jako u jedinych z regionu u nas doslo k recesi
http://www.cerge-ei.cz/news...
05. 11. 2007 | 02:46

Ládik napsal(a):

V České republice je střet zájmů žádoucí a podporovaný.
05. 11. 2007 | 06:15

Libor napsal(a):

Tedy něco tak neuvěřitelně slaboučkého nedokázala předvést ani paní Coolidge-Hašková. Jí však alespoň omlouvá věk, neznalost českého prostředí a fakt, že se pohybuje pouze ve světě politických a elit a boháčů.

Nikdo nedokáže být dobrý a podávat stoprocentní výkony pořád. Pokud pane Kohoute zrovna nemáte období intelektuílní aktivity, na chvíli s psaním podobných příspěvků sekněte a vraťte se, až bude vše OK. A pokud to děláte pro peníze, tak s tím přestaňte. Neuvěřitelně upadáte a ztrácíte nejdůležitější bohatství (peníze), které máte - svoji pověst.
05. 11. 2007 | 07:27

kritik napsal(a):

to se nám někdo krásně zapojil do předvolební kampaně....
05. 11. 2007 | 08:56

Saliven napsal(a):

Nezapomněl pan Kohout na to, že kritika privatizace ze strany pana Švejnara spočívala hlavně v načasování? Švejnar totiž říkal, že ke spuštění privatizace musí být vytvořena legislativa, jinak je to hazard a doporučoval proto privatizaci odložit. Privatizace odložena byla, ale legislativa se neudělala stejně (došlo k odmítnutí expertních týmů, které nám byly ze západní Evropy nabízeny k harmonizaci práva). Když řeknete A pane Kohoute, měl by jste říci i B, jinak matete méně informované.
05. 11. 2007 | 09:08

kritik napsal(a):

mylsím, že prezident stejně nemá nejmenší vliv na chod ekonomiky, tak řešit kdo je větší ekonom, jestli Klaus nebo Švejnar je asi blbost
05. 11. 2007 | 10:04

hv napsal(a):

Souhlas se Salivenem. Hlavni rozdil pristupu mezi Svejnarem a Klausem byl v tom, ze prvni z nich trval nejdrive na vytvoreni legislativniho ramce a pote spustit privatizaci. Nejake zakony se sice v porevolucni dobe podarilo vyprodukovat, nicmene misto pravidel se v mnoha pripadech jednalo spise o volny ring.

Samozrejme obe varianty v sobe nesly nejaky risk, kazda trochu jiny.
05. 11. 2007 | 10:30

MerryMan napsal(a):

Děkuji pane Kohoute.
Ne snad za Vaše články, podle mne ničím nevynikají ale za to, že dokážete vyprovokovat k diskuzi lidi, kteří argumentují a na podporu svých argumentů uvádějí fakta. Jaký rozdíl oproti "pravicovým" diskutérům, kteří umí jen nadávat, urážet a opakovat ideologcké nesmysly.
Takže pounatky, které nezískám z Vašeho článku, získám z příspěvků.
Ještě jednou děkuji.
05. 11. 2007 | 10:35

hv napsal(a):

K tematu volby pana Svejnara prezidentem: samotnou kandidaturu vitam, ale to, co je za tim budi spise rozpaky. Rekl bych, ze to je spise nedustojne.

Pan Svejnar "si musi sehnat podporu", jinak se CSSD vytahne se svym kandidatem. Dosti alibisticky pristup, ktery mi neprijde prilis ferovy ke kandidatovi. Liberalni nazory pana Svejnara prilis nereprezentuji nazory volicske zakladny CSSD a rozhodne neni zadnym antiklausem, ktereho CSSD chtela videt na hrade misto Klause, coz je spise tah na rozdelani maleho ohnicku uvnitr ODS nez dustojna nominace na prezidenta Ceske Republiky.
05. 11. 2007 | 10:40

Martin napsal(a):

Hv, v mnoha vecech a to dosti zasadnich pan Svejnar ma podobny nazor jako socialni demokracie. To pan Kohout cirou nahodou zapomnel napsat, zacina to prave nazory na kuponovku, kterou v ceskem provedeni pan Svejnar kritizuje od zacatku a konci posledne na rovne dani, pro kterou by nehlasoval.
05. 11. 2007 | 10:55

hv napsal(a):

Martine:

Argumentovat, ze nazor na kuponovou privatizaci je "zasadni" - jakym zpusobem je zasadni pro dalsi vyvoj Ceske Republiky? Rekl bych, ze v tuto chvili je to jiz nazor na historickou udalost.

Co se tyce rovne dane a progresivni dane, staci vam tento obrazek, abychom si udelali predstavu o rozdilu "rovne dane" (=modra) a progresivni dane (cervena)?

http://www.dfens-cz.com/ima...
05. 11. 2007 | 11:16

Martin napsal(a):

Hv, nazor na polistopadovy vyvoj je u nas veci dosti zasadni, ktery deli politicke spektrum a ma dusledky az do dnesniho dne. ODS ma naprosto opacny nez CSSD a nazor pana Svejnara je blizsi nazoru CSSD nez ODS.
A co se tyka rovne dane, tak si zjistete co o ni rika pan Svejnar. Prece jen je to zajimavejsi nez grafiky nebo propaganda ruznych nedoucencu.
05. 11. 2007 | 11:31

Martin napsal(a):

A jedna prosba, nepresvedcujte mne Hv prosim o tom jak je rovna dan skvela, za prve s tim nesouhlasim a myslim si ze nazory fandu tohoto reseni ze tretiho sveta znam, za druhe pisi o necem krapet jinem, cili o tom, ze nazory CSSD na rovnou dan jsou blizsi tem Svejnarovym nez napriklad tem Klausovym.
05. 11. 2007 | 11:36

hv napsal(a):

Martine,

pokud budete pouzivat argument "propaganda nedoucencu", nema smysl dale diskutovat. Daval jsem odkaz na obrazek a nikoliv na clanek, ktery mate pravo povazovat za pomyleny. Ten obrazek vystihuje skutecnost a proto to nepovazuji za korektni zpusob vedeni argumentace z vasi strany.

Dovolim si ocitovat nazory pana Svejnara na rovnou dan:

(2001)
"Mohla by pomoci, ale záleží to na tom, na jaké úrovni by byla vlastně vysazená a jak by byla aplikována. Já myslím, že to není nutný prvek, nebo element dobré hospodářské politiky, ale mnohem jednodušší daňový systém a systém, který by měl nižší sazby, je rozhodně, v průměru nižší sazby, je rozhodně, já myslím, pozitivním krokem."
"Moderní dějiny všech vyspělých zemí ukazují, že většinou jdou na daň, která má určitou progresivitu. Myslím, že by bylo nejlepší mít mírnou progresivitu, úplně rovná daň má určité problémy,"

Rovna dan made by ODS ma vyraznou progresi pro bezneho obcana a take mirnou progresi pro vyssi stredni vrstvy, viz predchozi graf. Rovna dan v podani ODS je spise buzzword.

Prosim srovnejte si to s tim, jak prezentovala CSSD rovnou dan.

Prosim srovnejte si take nazory tehdejsich ekonomu CSSD a pana Svejnara, abyste videl tu historickou rozdilnost pohledu.
05. 11. 2007 | 11:59

green napsal(a):

A nyní, pane Kohoute, prosím tutéž analýzu o Václavu Klausovi. Děkuji předem.
05. 11. 2007 | 12:07

herink napsal(a):

Plně se připojuji k názorům, že na blogu o. Kohouta je nejzajímavější diskuze. Také ji rád čtu - a jaký rozdíl je např. proti obdobným článkům v MFDnes. Úplně namátkou např. obhajoba rovné daně. Nejsem ekonom, ale zato se celý život opírám o statistické grafy a tabulky. A to, co otiskla MFDnes jako ilustraci k obhajobě rovné daně, statisticky prokázalo, že není přímé souvislosti mezi rovnou daní a ekonomickou "sílou" dané země.
05. 11. 2007 | 12:12

Al Jouda napsal(a):

Se Švejnarem by nebyla taková sranda .
05. 11. 2007 | 12:18

Olda napsal(a):

myslím ,že všichni jeho příznivci doufají ,že bude jednat čestně a nestranně na rozdíl od současného prezidenta
05. 11. 2007 | 12:36

r.m. napsal(a):

pro Oldu - Přesně v to doufám.
05. 11. 2007 | 12:51

David napsal(a):

Pavle, proč se navážíte do docenta Havla a VŠE? :-)

"Musím podotknout, že jsem zatím nepotkal žádného hlupáka, který by měl za sebou CERGE, což se nedá říci o jiných českých vysokých školách. Na některých hlupáci dokonce učí."
05. 11. 2007 | 13:46

kanibal napsal(a):

Přečetl jsem si Kohoutův „epitaf“ o prezidentském kandidátovi prof.Švejnarovi jenom proto, že jméno Pavel Kohout mám spojené se slavným spisovatelem a disidentem, nikoliv s ekonomem, jenž v roli poradce ministra financí přivodil pověstným vládním inzerátem (Informace pro občany ČR o stavu veřejných financí) a dalšími aktivitami svému šéfovi Vl.Tlustému politický pád. Kohout si pod sebou podřízl větev, v naší ekonomice již nemůže vyvolávat zmatek. Motat šišky může naštěstí už leda ekonomům-amatérům při diskuzích na místních internetových stránkách ...

(Sorry, chlapi!)
05. 11. 2007 | 13:46

Taoiseach napsal(a):

Pokud jde o rozkrádání IPB a zásah proti němu, je celkem jasné, že vrchní ČÍŠNÍK vždycky lépe vycházel s pány Klausem, Kalouskem atd. Žádné překvapení, že pan Kohout zpívá jejich píseň, když se tak skromně přiznává: "Pomáhal jsem vybudovat největší české finanční impérium.".
05. 11. 2007 | 14:04

Martin napsal(a):

Hv, hrajete si se slovicky a je to jeden z mnoha omletych argumentu o progresivite rovne dane. Myslite si ze ho pan Svejnar neznal kdyz rikal, ze on by pro rovnou dan ruku nezvedl ?

Doufam, ze nezamenujete dan z hlavy a dan rovnou ? A jak jsem uvadel vyse, to jak je rovna dan super mne nezajima, zajima mne pristup pana Svejnara k ni a ten je realisticky a blizsi CSSD nez ODS.
05. 11. 2007 | 14:45

Martin napsal(a):

A souhlasíte, nebo nesouhlasíte s názorem, že to je reforma pouze pro bohaté, jak říká opozice?

Já myslím, že je potřeba se na ni podívat vcelku. Samozřejmě ten princip,který zavádí jednotnou plošnou daň bude výhodnější pro bohaté než pro chudé a já sám zde bych šel jiným směrem.

Jakým?

Na druhé straně, to znamená, nemyslím, že je potřeba ulehčit víc bohatým než chudým, a to znamená, radši bych měl určitou míru progresivity ve velice jednoduchém daňovém systému.

To znamená, ne rovná daň.

Ne rovná daň. Trošku progresivní daň, ano. Ale na druhé straně nutno přiznat, že ta daň má velký efekt pozitivní v tom, že bude jednodušší a že celková ta daňová reforma, která se nyní připravuje a bude v prvním čtení, že je takovým prvním krokem správným směrem.
05. 11. 2007 | 14:48

Martin napsal(a):

Doufam, ze Hv vidite, ze ackoliv uznava krok spravnym smerek k zjednoduseni systemu, tak stejne odmita verzi rovne dane ale chce mirne progresivni dan (ne progresivni efekt z grafiku, ale progresivni dan)
05. 11. 2007 | 14:50

Ford napsal(a):

Chtěl bych vědět co je špatné na stejné sazbě daně? Koho poškozuje?
05. 11. 2007 | 15:04

Martin napsal(a):

Forde, to je o svetonazoru, jedni akceptuji socialni stat, jini ho neakceptuji. Proto diskuse o tom jestli rovna nebo progresivni nemaji smysl.
05. 11. 2007 | 15:36

hv napsal(a):

Martin:

Jestli si hraju se slovicky, necht posoudi laskavy ctenar. Nevim jestli vam, nevim jestli ostatnim - ale myslim si to, ze jsem ukazal, ze rozdil mezi progresivni dani a rovnou dani muze byt pro naprostou vetsinu obyvatelu maly, dokonce zanedbatelny. Tady predevsim zalezi na nastaveni parametru obou systemu. Dale tvrdim, ze pan Svejnar komentoval ve zverejnene citaci samotnou ideu rovne dane a nikoliv jeji implementaci soucasnou koalici, jeji dnesni definitivni podoba nebyla znama.

Dale tvrdim, ze pro 90% obyvatelstva navrh rovne dane splnuje podminku minimalni progresivity. Zbylych "hornich" 5-10% plati dane podle toho, kolik zaplatit chteji a ne, kolik museji dle krivky uverejnene. Tolik jen k "omletemu" argumentu progresivity rovne dane, ktery se mi v tomto kontextu jevi jako relevantni.

Dale si dovolim tvrdit, ze kdyz ma pan Svejnar stejny nazor jak se nemela privatizace v CR delat (vas priklad kuponove privatizace), neznamena to vubec, ze mel stejny nazor jako CSSD na to, jakym smerem se transformacni kroky mely provadet. Detaily uvadet nemusim, protoze v dnesnim kontextu by tehdejsi navrhy ekonomu CSSD vyznely dosti naivne.

Existuje samozrejme prunik nazoru a postoju pana Svejnara a CSSD, stejne tak bude existovat shoda liberala a socialisty v nekterych oblastech. Tesi me, ze bychom mohli mit dva pravicove kandidaty na prezidenta, nicmene tvrdim, ze pan Svejnar nereprezentuje nazorovy proud CSSD ani (v jejim pripade by se dalo rici "z nouze ctnost"). Nechapu proc se nas nekdo snazi presvedcit o opaku - kde jsou ty argumenty?
05. 11. 2007 | 15:37

Tom Roza napsal(a):

Pane Kohoute, dost jste se shodil článkem zkonstruovaným tak, abyste jste se dostal k podsunutí názoru, že Klaus je nejlepší a
že Švejnar je skrze ČSOB diskvalifikován pro úřad prezidenta (s touto "argumentací ale první přišla ODS)...
P.S.: pokud pane Kohoute nejste autorem textu, a jen někdo z horlivců ODS použil Vaše jméno, omlouvám se Vám a radím podejte na onoho horlivce žalobu...
05. 11. 2007 | 15:44

Ford napsal(a):

Martin: Hm to je právě o tom, že se někdo nechává balamutit že progresivní daně = sociální stát. Viz třeba u nás zdanění i více než 100% a sociální stát je jen blud, který je dobrý pro určité strany aby se mohly napakovat.
Sociální stát může klidně fungovat i s rovnou sazbou daně, protože to s tím nenmá nic společného.
05. 11. 2007 | 15:49

Martin napsal(a):

Hv, mnou uvedeny citat je z cervna letosniho roku. Tak doufam, ze uz nebudete tvrdit, ze jde jen o obecny konstrukt ? Jak obecne, tak konkretne pan Svejnar je pro zachovani progrese.

Ohledne transformace jde o neco jineho. ODS a Klaus tvrdi, ze slo vse super ba dokonce nejlepe a socani bezduvodne zadluzili nasi zem. CSSD tvrdi, ze transformace byla otresna a bylo nutno jit do deficitu abychom se z toho dostali. Pan Svejnar souhlasi naprosto jasne s prvni casti, to jestli je vyrazne proti druhe se mi na presnem citatu nepodarilo nikde najit. A to je jeden ze zasadnejsich pristupu k nasemu vyvoji. CSSD nema jediny pohled na to jak mela transformace byt provedena a o naivnosti se u napriklad zamestnaneckych akcii mluvit neda, je to proste jiny pristup.

Nikde netvrdim, ze Svejnar reprezentuje nazorovy pohled CSSD, ale ze ma k ni v mnoha klicovych nazorech blize nez ma k ODS. Napriklad pro ODS je investicni pobidka sproste slovo, pro CSSD trumf kterym rozhybala ekonomiku a pro Svejnara .... necim na co se Klaus vykaslal a buh zaplat ze to socani zavedli a melo by se to rozvinout. A ted si predstavme, ze cesky politik rekne, ze je proti rovne dani, klaus provedl transformaci spatne a investicni pobidky jsou spravnym instrumentem. Vsichni ho oznaci za hloupeho socialistu a vubec heretika, co nerozumi ekonomice. A on je to pan Svejnar :)

Mne nikdo o opaku nepresvedcuje a ani ja o opaku nemluvim, Svejnar je kandidat ktery muze ziskat podporu, proto je i vybran. Chapu, ze ODS by vyhovovalo, kdyby protikandidat byl naprosto bez sanci, ale tomu se prave vsechny strany chteji vyhnout a hledaji cloveka, ktery by jednotil protiklausovskou opozici a ne ji rozdeloval.

A k rovne dani tudiz i pro Forda, jde zde o spor ideologicky, ja vase argumenty znam, vy znate me, tak mne prosim neustale nepresvedcujte, jak vy jste objevili tajemstvi vsehomira a rovna dan je skvela. Tvrdim, ze neni.
05. 11. 2007 | 16:28

hv napsal(a):

Martin:

1/ Ktery citat o rovne dani mate na mysli? Zadny jsem u vasich prispevku nezaznamenal. Uvadel jsem (snazil jsem se) do souladu jeho drivejsi vyroky o mirne progresi a soucasnym stavem, ktere dle meho skromneho nazoru nejsou ve vyraznem rozporu.

2/ Mate asi jiny cit pro jazyk nez ja. CSSD tvrdi, ze byla transformace otresna, pan Svejnar tvrdi, ze to slo lepe. To je rozdilny pristup uz v zakladnim postoji (negativisticky vs. pozitivni).

3/ Na zaklade ceho usuzujete, ze investicni pobidky jsou pro ODS sproste slovo? Odkazuji timto napr. na slova pana Tlusteho: http://www.tlusty.cz/clk.as...
Rozdily bychom jiste nasli, ale spise v mire pouzivani nez v obecnem pristupu.

Zajimaly be mne (vazne!) ty klicove nazory, ve kterych ma pan Svejnar blize k CSSD nez k ODS.
05. 11. 2007 | 16:57

Martin napsal(a):

1/ 05.11.2007 14:50:23

2/ pan Svejnar tvrdi, ze to bylo provedeno nejhure ve Stredni Evrope, spis jde o pouziti jemnejsi formulace, smysl zustane podobny

3/ nedelejte si srandu, ods vystupujici nekolikrat v parlamentu s navrhy na jejich zruseni a v diskusich pred volbama dstici ohen a siru na ne asi priznivcem pobidek neni. to ze ve vlade mirne prehodnotili svuj pristup je jina vec, ale v ruznych rozhovorech co jsem cetl je to z donuceni a ze vlastne musej velmi neradi :)

uz jsem vam je vyjmenoval, nechut k rovne deani, plna podpora investicnich pobidek, chybna transformace tudiz z ni vynikajici dusledky pro dnesni stav
05. 11. 2007 | 17:05

Otazka napsal(a):

Jak napsal nekdo vyse, se Svejnarem to nebude takova sranda.
Vaclav Klaun:
"Kdo jezdi na snowbardu, pije z pet lahvi a nosi batuzek, je levicak"
"Zadne oteplovani planety neexistuje, jde o medialni kampan. Zadne ubyvani ledovcu v Alpach jsem nevidel"
"Neznam rozdeleni na spinave a ciste penize"

.....
Kdyz nekdo ukradne cokoladu v obchode a chytnou ho, ma problemy, kdyz Klaun udela protizakonne svindl profesuru a jeste se tim chlubi, tak je to vporadku. Jeho habilitacni prace je nejtajnejsi dokument sveta. Hadejte, kolik ma publikaci v zahranicnich odbornych casopisech? Zero.
Trio Kozeny, Zelezny a Klaus obohatili nase novodobe dejiny. Mame konecne prezidenta, ktery nesedel v base. Co neni muze byt....
Komunisti a lidovci ho stejne zase zvoli. Jako minule.
05. 11. 2007 | 18:06

SuP napsal(a):

Hv -
Obdivuji Vaši trpělivost....
Za sebe mám spíš dojem, že ten člověk není schopen si udělat vlastní názor. Proto hledá v prohlášeních svých favoritů věty, které by mu dávaly za pravdu, i když jejich význam je jiný.
05. 11. 2007 | 18:33

Martin napsal(a):

SuPe, osobne si take myslim, ze nemate vlastni nazor a vse musi pro vas zapadat do jasnych suplicku vymezenych politiky ODS.

Zajimalo by mne jaky jiny vyznam najdete v informacich, ze pro rovnou dan by ruku nezvedl, ze investicni pobidky jsou spravne a je nutno jich zavadet vice a ze transformace byla u nas provedena nejhure v regionu ? Prosim o nejakou jinou interpretaci nejlepe podle nazoru ODS, ktery jste samozrejme prevzal.
05. 11. 2007 | 18:53

Tonda napsal(a):

Pisatel je již dlouhou dobu znám svojí bezvýhradnou podporou ODS stejně jako pseudoekonom Ševčík.Proto je nutné jeho články brát s rezervou
05. 11. 2007 | 18:56

vlk napsal(a):

To je ale žumpa! Nikdy bych nevěřil, že Kohout dokáže něco takového napsat!
Bt profesorem Švejnarem, tak se Kohouta už nedotknu ani šestimetrovým bidlem. Podezírat člověka, o kterém odborně nemůže říci ani ň negativně z toho, že to prostě je jen další z řady darebáků, co směřřují do politiky s morálkou děvenky z E 55 to je tedy úroveń! Ten poslední odstavec věru stojí za zapamatování!
To před tím je pustý blábol, mající dehonestovat strany podporující prof. Švejnara. Klasická stranická agitka pro hlupáky a zaryté straníky. Ale ten konec no to je tedy fuj tajfl kafilerní kvality!
Více se tím matlat nemá cenu. Ovšem pokud si někdo chce přečíst skutečně fundovaný článek ohledně profesora Švejnara, najde ho, z pera pana Němečka / pro mne osobně s odstupem nejlepšího žurnalisty současnosti v téhle zemi, v dnešních Hospodářkách. Nebo na téhle adrese http://ihned.cz/3-22351350-...
05. 11. 2007 | 19:01

Tupelo napsal(a):

@vlk: teda, diky za ten link, velmi poucne cteni, Svejnarova kandidatura by se mi zatim zamlouvala cim dal tim vic. Pokud prijme, bude potreba aby se vyjadril i k dalsim otazkam. Souhlasim i s Martinem, CSSD nemusi mit zadny problem s jeho kandidaturou, naopak je sympaticke ze nehleda a neprosazuje nejakeho sveho kandidata, ale ze prijmula kandidata SZ, toho casu ucastniky pravicove vlady :). Nakonec, nejde o premiera ale prezidenta, coz je ponekud jina role.
05. 11. 2007 | 19:22

ll napsal(a):

To mohou redaktoři cenzurovat text? Jen zbabělec něco takového připustí.
05. 11. 2007 | 19:23

vlk napsal(a):

Tupelo, najeď ještě na web českého rozhlasu a zkus si přehrát Dvacet minut Veselovského. Měl tam dneska Kuchtu od Zeleného zákalu a zpovídal ji na presidentského kandidáta Švejnara. Zelení ho sice navrhli, ale ještě neví zda se za něj postaví, protože třeba musí zjistit jeho postoj k jádru! A taky se jimnelíbí ta DR ČSOB.... No a pak si přehraj Zprávy Radiožurnálu, kde vystoupil zase Dolejš od komoušů ke stejnému tématu.A je jasné, že tam se bude podpora hledat těžko a že bude předmětem vydírání.Já bych si tipnul, že prof.Švejnar do toho nakonec aninepůjde.Nemá to totiž zapotřebí. Jen doufám, že mu někdo ten dnešní Kohoutův výměšek přepošle, aby věděl s kým má v kraji tu "čest"!
05. 11. 2007 | 20:12

Michal napsal(a):

Pane Kohoute,

to je ale strasny clanek. Ja vim, ze byste mozna rad jednou do bankovni rady CNB a s Klausem by to mozna slo, se Svejnarem ne (ten by amatera nenominoval), ale "predsednictvi CSOB", jak legracne pisete, je predsednictvim v dozorci rade, coz je kontrolni organ. Ma to vice spolecneho s prestizi apod. nez s nejakou relevantni rozhodovaci pravomoci. Ackoli Vas dle Vasich textu za moc inteligentniho nepovazuji, tady jsem presvedcen, ze vite, o co se jedna, a zamerne to zamlzujete. O CERGE mate samozrejme pravdu, ale pouze k tomu dodam, ze Vy nejste ten, kdo ma autoritu sdelovat, kdo je na ktere vysoke skole hlupak. Muzete do sveho zivotopisu prosim dodat, z ktereze to prestizni instituce pochazite Vy? Moc rad bych to vedel, dekuji. Nejak v te zaplave superlativu ve Vasem profilu chybi Vase vzdelani (jako perlicku uvadim: "Jako jediný český ekonom jsem včas předpověděl měnovou krizi v roce 1997." To je ale legrace... :-). Kdybyste jen tusil, jak moc toho na sebe timto prozrazujete... Je to holt zivotni cyklus: Kdyz jsem dokoncoval gymnazium, byl jsem clanky, jake pisete, unesen. Na pocatku vysoke skoly uz jsem trochu vahal, po jejim dokonceni jsem se smal a ted v doktorandskem studiu a po nejake dobe v praxi nemuzu verit svym ocim, ze lide jako Vy maji v me zemi jeste pomerne velky vliv. Doufam, ze alespon chapete, ze kdyz prichazi ekonom typu Svejnara, tak troubove by nemeli zacit rychle hodnotit a otvirat si usta, uz jen proto, ze tomu cloveku nesahate po kotniky (ani tem doktorandum z CERGE, pochopitelne). Bohuzel se z toho stane nafouknuta bublina a asi kvuli tomu prof. Svejnar moc velke sance nema, ale vazne si myslite, ze by byl na najake CSOB existencne zavisly? Nebo ze by si neudrzel svobodu nazoru? On neni Vy, pane Kohoute, ani podobni, kteri maji v te nasi stale jeste trochu bananove republice vliv. Tak o tom zkuste prosim aspon trochu popremyslet, stoji to za to. Dekuji. PS: Jinak se zcela ztotoznuji s inteligentnim prispevkem od Libora - chtelo by to pauzicku, pokud nejste ve forme... Plus mam obecne poznamku, pane Kohoute: Je lehke oslnovat radoby serioznimi texty lidi neznale dane problematiky. Novinove clanky, to je trochu jina kvalita textu. Mohl byste prosim uvest, v kterych ze prestiznich zurnalech jste publikoval? Taky mi to ve Vasem zivotopisu chybi a to vetsinou byvaji jedine kredibilni signaly kvality, nikoli samozvane vychloubani, ktere na konci zakryjete populistickou vetou o tom, jak se skromne povazujete za polovzdelance... Jinak to nemyslim osobne ci jako utok, pouze rad uvadim veci na pravou miru. Preju Vam hodne stesti a zajimavych textu.
05. 11. 2007 | 20:15

hv napsal(a):

Martin:

1) Ten citat tam neni, prosim, abyste jej pridal do sveho prispevku a mohli nad nim diskutovat. Citaty uvadene mnou jsou z roku 2001 a 2004, tudiz komentovat aktualni situaci v nasem state nemohli.

2) Nevim, opravdu mame jine vnimani jazyka. Z ust predstavitelu CSSD si pamatuji na vyroky hodnotici transformaci jako tvrzeni o spalenych zemich a tunelarich.

3) Prosim taktez o konkretni citaty, abychom se bavili konkretne. Uvedl jsem citat pana Tlusteho, ktery priznal, ze investicni pobidky CSSD mely pozitivni efekty. ODS kritizovala stedre danove prazdniny zahranicnim subjektum za situace, kdy pro male zivnostniky se situace zhorsovala (nemusim snad uvadet jake).

Na vase posledni body ohledne shody jsem jiz odpovedel:

Ekonomovi formatu pana Svejnara bude vcelku jedno, jestli se to jmenuje "rovna dan", "mirne progresivni zdaneni" nebo "zeleny trakturek", jde o fungovani systemu a ten schvaleny koalici vykazuje progresi v tech castech, kde se pohybuje velka vetsina obyvatelstva.

Rovnez to, ze se kriticky diva na transformacni kroky vlad ODS, neimplikuje shodu v postupu, ktery by byl lepsi.

Vase snazeni mi pripada jako hledani neceho, kde temer nic neni, ale mohu se samozrejme mylit. Pan Svejnar je predevsim ekonom a pak mozna trosku politik a pan Klaus je predevsim politik a potom mozna trochu ekonom. Ekonomove (vetsinou) tvrdi veci, takove jake jsou, ale vetsina lidi jim nerozumi, narozdil od politiku, kteri rikaji veci, ktere se lidem libi, i kdyz nejsou vzdy celou pravdou.
05. 11. 2007 | 20:36

Mard napsal(a):

Já jako pravičák, bych určitě hlasoval raději pro Švejnara než pro Klause, jehož pravicová politika se silnými sociálními prvky mi nikdy moc nevoněla. Ale všichni víme, že nominace Švejnara je fígl Paroubka. Komunisti ho odmítnou a pak Paroubek řekne, "Já chtěl toho nejlepšího presidenta, ale komunisti to pohřbili!" a za prohru odmítne nést zodpovědnost. Navíc se tím zalíbí zeleným, kteří by dost neradi dávali hlas Diensbierovi.
05. 11. 2007 | 20:49

ciste hra na cas via slepa kolej napsal(a):

Drive ci pozdeji znalci Ustavy zjisti, ze prezident nemuze mit dvoji obcanstvi, a ze Svejnar se samozrejme americkeho neni ochoten vzdat. Je to normalni slepa kolej na ziskani casu.
05. 11. 2007 | 23:41

jjjj napsal(a):

Švejnar nešel do ČSOB jako právník řešit spory se státem, ale jako ekonom, domnívám se, jako odborník na strategii.

Je určitě lepší než Klaus, ale pochybuju že bude chtít jít se Švejnarem do nějaké televizní debaty, protože by dostal se svou taktikou("to je špatná otázka, falešná otázka,a další kecy")odborný a verbální výprask.

Bohužel Švejnar za sebou nemá asi lobbysty typu Šloufa nebo Dalíka.

To že v ČR nějakou dobu nežil vůbec nevadí, Klaus žil a připadá mi svým chováním jako snobský anglický aristorkrat z 19. století.

Sako a kravata sluší i Švejnarovi( řeči typu: Václav Klaus má vystupování, styl, noblesu....:)))
05. 11. 2007 | 23:53

Martin napsal(a):

Hv
1) A souhlasíte, nebo nesouhlasíte s názorem, že to je reforma pouze pro bohaté, jak říká opozice?

Já myslím, že je potřeba se na ni podívat vcelku. Samozřejmě ten princip,který zavádí jednotnou plošnou daň bude výhodnější pro bohaté než pro chudé a já sám zde bych šel jiným směrem.

Jakým?

Na druhé straně, to znamená, nemyslím, že je potřeba ulehčit víc bohatým než chudým, a to znamená, radši bych měl určitou míru progresivity ve velice jednoduchém daňovém systému.

To znamená, ne rovná daň.

Ne rovná daň. Trošku progresivní daň, ano. Ale na druhé straně nutno přiznat, že ta daň má velký efekt pozitivní v tom, že bude jednodušší a že celková ta daňová reforma, která se nyní připravuje a bude v prvním čtení, že je takovým prvním krokem správným směrem.

2/ rozlisujte trochu mezi politickym jazykem a skutecnym obsahem, nebo si myslite ze napriklad politici ODS mluvic o vystrelech z Aurory, nove Argentine atd. to mysleli 100% doslovne ?

3/ z programu modra sance "chceme zrušit daňové úlevy a investiční pobídky"
rok 2005 Ve vládě byl odmítnut návrh ODS zrušit investiční pobídky a snížit daně firem na 15 procent. Bez ohledu na názor kabinetu však chce ODS své návrhy prosadit v Poslanecké sněmovně.
a neco dva mesice stare http://www.novinky.cz/ekono... clanek se jmenuje Topolánek podpořil zrušení investičních pobídek
jeste budete z ODS delat fandu pobidek ? takovych citatu mam desitky.

Jak vidite na opakovanem citatu pana Svejnara pod 1, jemu jde o skutecnou progresi ne progresivni efekt kterym se furt ohani priznivci rovne dane. Takze opakuji, prestante slovickarit a prestante tvrdit, ze sam vite lepe nez pan Svejnar co on svymi slovy rika.
K transformaci jsem uz psal dost, vy to furt pretacite k jinemu tematu, ja rikam ze transformace je odpovedi k dnesku a napriklad k zadluzeni.
A v poslednim odstavci jste snad uz konecne zacal pomalu chapat, proc pan Svejnar muze byt kandidatem za CSSD. Jen je divne, ze Vam to nedochazi, kdyz CSSD spolupracovala napriklad s panem Jahnem ci panem Rusnokem. Nedivate vy se nahodou na socialni demokracii a vubec na politickou scenu u nas brylemi z 19. stoleti ?
06. 11. 2007 | 00:06

prirodovedec napsal(a):

Myslim si, ze tento text svym obsahem a kvalitou zpracovani (viz tez 2 texty autora pro MFDnes) musi byt chapan jako skutecne brilantni doporuceni autora podporovat prof. Svejnara. Dekuji autorovi za toto, byt neprime, doporuceni.

Protoze taxty autora rad sleduji zejmena v jejich vyvoji (strucne jej nazyvam "za mene a mene cisel v textu"), doufam, ze naopak pauzu neudela a svuj vyvoj bude dale prohlubovat ...

Jinak dekuji za vecne a ctive postrehy Martinovi, hv, Michalovi, vlkovi. Neni co dodat.

Poznamka k rovne dani Fordovi (od Laffera jsme se nepotkali): Podle mne je rozdil mezi vecnou analyzou a odpovidajicim resenim problemu, a to i zpusoby, ktere nejsou tyv. jednoduche (viz postoje Svejnara vyplyvajici z jeho vzdelani z Princetonu a zkusenosti z USA) a zdejsim pristupem ideologicky predpojatym, at uz se to "ekonomicke nabozenstvi", ktere se zde pouziva, jmenuje jakkoliv (viz napr. texty autora).

Svejnar se ve svych obtizne skatulkovatelnych nazorech pravdepodobne opira o sve ponekud komplexnejsi znalosti ekonomie nez je zde zvykem (v USA je uroven CERGE spise standard), a to od jednotlivych danovych systemu po jejich zobecneni, vcetne napr. matematickych pristupu "teorie uzitku a dopadu" (viz pojem utility function).

Jeho trpeliva komunikace se zdejsimi ekonomy (amatery) mi bohuzel pripomina komumikaci USA letcu s Papuanci za 2.svetove valky ... Formu sdeleni chapou, obsah nikoliv. Je otazkou co budeme "stavet" a jak "tancit", abychom po odletu hosta zpet do USA dosahli na "nase cargo" :).
06. 11. 2007 | 00:59

Jana napsal(a):

Kandidát na prezidenta může být pravicový, hlavně když je chytrý a rozumný. Což Švejnar je, na rozdíl od Klause.
06. 11. 2007 | 04:28

Jarka napsal(a):

Proč by měl být na Hradě ekonom? Proč se tam sápe zrovna Američan Švejnar, který nám jde po krku (chce miliardy korun z našich kapes)?
06. 11. 2007 | 06:43

Pája 2 napsal(a):

Hlavním důvodem, proč pravicového Švejnara schvaluje i ČSSD, je jednoznačně to, že Švejnar dokáže ve volbě prezidenta Klause porazit. Nic více v tom nehledejte.
06. 11. 2007 | 06:59

Teta Eva napsal(a):

Jestli současného prezidenta pan Švejnar porazí, to nevím (a řekl bych, že to v této chvíli neví nikdo), každopádně je to určitě člověk s poměrně slibnými šancemi na zvolení; celkem se nedivím, že ČSSD sáhla po tomto kandidátovi - i kdyby se jeho zvolení nepovedlo, nemůže nic ztratit (naopak si může vylepšit image), na druhou stranu jí předvolební "vyjednávací" období dává jistou (a snad první reálnou) šanci na rozkol ve stávající koalici. Domnívám se, že pan Švejnar byl vybrán ani ne tak jako (pravicový) ekonom, ale spíše jako člověk relativně známý, přijatelný "průřezově" a v porovnání s ostatními nezatížený žádnými známými "kostlivci ve skříni"; a jestli před léty (nebo dokonce dnes) má názor na ekonomické jevy takový nebo onaký, je v současné chvíli asi jedno.
06. 11. 2007 | 08:03

george napsal(a):

Teta Eva to: Mě tedy není jedno, že Švejnar by měl být prezidentem. Ne proto, že je z Čech z Ameriky, ne proto, že je ještě pravicovější než Klaus (spíše naopak), ale proto, že je velký hráč s penězi. Stačí, když je předseda dozorčí rady ČSOB, která od státu ( od nás)vytřískala přes IPB závratné peníze a ještě se s námi soudí o dalších 30 miliard. Jednoznačně tu jde o střet zýájmů a nic nepomůže tomu, že by z této funkce odstoupil. Jeho konexe z bankovnictví a znalosti tajných materiálů by byly na tomto postě velmi nebezpečné a diskvalifikovaly by ho z nestrannosti. Stačí, když by mohl jmenovat bankovní radu. Paroubek a spol se zbláznil, nebo spíše mu nevadí, že i jeho zásluhou IPB padla do rukou ČSOB. A tak se mu možná dostane odměny od nového prezidenta. Roco je velký šachista a Švejnar ubožák, pokud tu nabídku příjme.
06. 11. 2007 | 08:38

hv napsal(a):

Martine,

myslim, ze neni nutne pouzivat demagogii, uroven diskuse se tim zlepsi. Nedovolim si a nedovolil jsem si tvrdit, ze jsem vykladacem pana Svejnara, stejne tak netvrdim, ze pan Svejnar podporuje rovnou dan a nikoliv danovou progresi. Ukazoval jsem na priklade, ze rovna dan vykazuje znamky progrese, stejne jako ji vykazuji progresivni danove system a zalezi na urovni nastaveni systemu. Tohle porovnani danovych systemu bylo jiz v jinych diskusich a nejde zde pouze o ekonomicke hledisko, ale i o hledisko danove spravedlnosti, ktere je vicemene i subjektivni.

Ja vnimam nuance, ktere se nekomu mohou zdat nepodstatne jako napr. rozdil "reforma pouze pro bohate" - jak ji prezentuje CSSD a "reforma vyhodnejsi pro bohate", coz je prosim konstatovani skutecnosti. V tom uverejnem textu pan Svejnar viditelne oddeluje konstatovani skutecnosti a vysloveni sveho nazoru. Objektivne konstatuje jeji vyhody (jednodussi) a "nevyhody". Pro me je uz diametralni rozdil ve vecnosti a korektnosti pristupu. Pro ODS a CSSD je rovna dan veci ideologie, takze bych rekl, ze v tomto bode stejne daleko od ODS jako od CSSD.

2) Tady jste stale zapomnel, na stale mnou omilany argument, ze shoda na kritice neceho (kuponovky), neimplikuje shodu na zpusobu reseni, ktery mel byt pouzit.

3) Nevim, jestli jste cetl ten odkaz, ale ODS v nem pausalne neodmita investicni pobidky, ale tvrdi, ze trh je saturovany a
investicni pobidky jiz neprinaseji kyzeny efekt. Muzeme diskutovat nad fakty, zda a proc tomu tak je a zda maji byt nadale zvyhodnovany jiste druhy firem. nicmene toto neni ze strany ODS zadna ideologie.

Nevim, jestli se vam Martine podarilo presvedcit nekoho, ze pan Svejnar ma blize k socdem, me stale na zaklade debaty pripada, ze ve vecnosti pristupy je vzdaleny obema stranam, v ekonomicke oblasti se vice blizi k vnimani volice s pravicovymi idejemi nez levicovymi.
06. 11. 2007 | 09:10

Tomáš napsal(a):

Já myslím, že ten článek není hrozný. Záleží, z jakého úhlu pohledu se na něj kdo kouká. Budu-li hodnotit účel, kvůli kterému byl napsán - jako politickou agitku pro cílenou skupinu průměrně vzdělaných a průměrně se orientujících lidí, tak myslím, že je docela dobrý. Objektivní pohled neexistuje asi na žádný článek. Z toho největšího nadhledu bych označení toho článku viděl někde blízko slova "žumpa", kterým to nazval kdosi z diskutujícíh.)
Diskuse sama je docela dobrá (ale články sem se píší hlavně kvůli diskusi, ne?). Akorát Martin s Hávéčkem jí svou výměnou názorů zavádí do polohy, která už člověka nebaví číst.
06. 11. 2007 | 09:18

hv napsal(a):

Tomas:
V tom pripade se omlouvam - me opravdu zajimalo to, proc si Martin mysli, ze pan Svejnar ma ve svych nazorech blize k socialni demokracii. Me se totiz nejak zdalo, ze jejich pristup je spise macessky (mozna ho podporime, ale to teprve uvidime) a vypocitavy (ma dobrou znacku, spojime ho lidem s CSSD, navic k tomu lepsi ekonom nez Klaus).
06. 11. 2007 | 09:32

pepe napsal(a):

Úsměvné je argumnet o načasování privatizace,až budou zákony.
1.Ochrana proti Tunelování
2.Ochrana akcionářů
3.Ochrana věřitelů
Myslíte že tyto body jsou v legislativě ošetřeny nebo privatizace měla přijít až za 20,50 let? Představa že ještě dnes by jsme chodili do Jednoty,no ale zas by jsme nemohli brečet že náš stát byl okraden,ono by už nebylo co.
06. 11. 2007 | 10:17

Martin napsal(a):

Hv,
prominte, ale ja psal o nazorech pana Svejnara a vy jste zacal teoretizovat o rovne dani. Pritom pan Svejnar nazor ma tam jeden a dosti bych pochyboval, ze teorie zastancu nezna. Opakuji, dusledkum rovne dane jsem se odmital venovat (protoze to je spor ideologicky], slo mi jen o postoj pana Svejnara, co vy jste zarputile nechtel prijmout.

2/ a vy neustale ignorujete muj argument, ze o zpusob reseni nejde. Ale o uznani chyby, kterou ODS vubec neuznava. Protoze ona katastrofalni chyba mela sve dusledky, ktere se musely nejak resit.

3/ pardon, ale odmitani investicnich pobidek se datuje de facto od te doby co s nimi cssd prisla. ods mozna obcas mirnila retoriku a je v ni par rozumnych lidi (napr tosovsky), ale obecne jako partaj nikdy nebyla jejich zastancem. Bohuzel internetove archivy kolem roku 2000 jsou temer vymetene, tak musite bud zavzpominat nebo mi verit. Ale ods opravdu na ne plivala vzdy.

Pojmy levice a pravice dnes znamenaji krapet neco jineho, u levice muze byt dnes nadherne takovy pan Jahn a nikoho normalniho kdo se rozhledne po Evrope nebo po svete to nedivi.
06. 11. 2007 | 10:45

Martin napsal(a):

ad 3, slo samozrejme o tosenovskeho za chybku se omlouvam :)

a jedna drobnost, to ze si myslim, ze je nekdo nazorove blize, jeste nemusi automaticky znamenat, ze ma totozne nazory.
06. 11. 2007 | 10:50

Javít napsal(a):

Pánové HV a Martine, vaše diskuzní příspěvky jsou zajímavé a poučné. Myslíte si však, že je důležité, bude-li prezidentem člověk, který má blíže k ODS nebo ČSSD ?
Já si myslím, že pravomoce prezidenta v ovlivňování státní ekonomiky jsou velmi malé. Jsou li vůbec jaké. Prezident většinou nové zákony podepíše, vyjímečně nepodepíše (pak je ale stejně parlamentem přehlasován).
Co se týká reprezentace státu nevidím mezi oběma kandidáty příliš velký rozdíl.
06. 11. 2007 | 10:52

Javít napsal(a):

Pánové HV a Martine, vaše diskuzní příspěvky jsou zajímavé a poučné. Myslíte si však, že je důležité, bude-li prezidentem člověk, který má blíže k ODS nebo ČSSD ?
Já si myslím, že pravomoce prezidenta v ovlivňování státní ekonomiky jsou velmi malé. Jsou li vůbec jaké. Prezident většinou nové zákony podepíše, vyjímečně nepodepíše (pak je ale stejně parlamentem přehlasován).
Co se týká reprezentace státu nevidím mezi oběma kandidáty příliš velký rozdíl.
06. 11. 2007 | 10:57

Martin napsal(a):

Javite, kdyz cast jeho nazoru je blizka CSSD vysvetluje, ze podpora socialnich demokratu vubec neni tak nelogicka, jak se nekteri a i pan Kohout snazi sugerovat. Navic je nutno prijmout, ze jde o politiku a dobry kandidat neni ten co ma stranickou legitimaci ale ten, ktery ma sanci ziskat co nejvetsi podporu. A jak to tak vypada, pan Svejnar jim asi bude.

To veto prezidenta bych nepodcenoval, nas system plodi slabe vlady, jejichz prevaha v parlamentu nezarucuje odstrelovani vet. Samozrejme pokud dojde k velke nebo i jen dvojkoalici tak se situace trochu zmeni, ale vysledky voleb tomu nenahravaji.
06. 11. 2007 | 11:05

hv napsal(a):

Javit: Odpoved na vasi otazku zalezi na pohledu "pro koho je dulezite". Pro me je pan Svejnar lepsim kandidatem, jeho pristup mi pripada opravdu vecnejsi a mene ideologicky nez u soucasneho prezidenta. Na druhou stranu neznam jeho nazory na ruzne oblasti politickeho a verejneho zivota, to prvni mi pripada ale dulezitejsi.

Z hlediska nejvetsich parlamentnich stran to jistou roli hraje. Predseda CSSD muze mit jistou averzi k soucasnemu prezidentovi, kdyz nedostal svoji sanci sestavit vladu, ODS naopak muze vyuzivat shody v nazorech na zahranicne-politicke problemy a otazky.
06. 11. 2007 | 11:14

hv napsal(a):

Martin:

Dovolim si posledni repliku, protoze zde stale vicemene prezentuje fakta z blogu pana Paroubka http://blog.aktualne.centru...

Pan Svejnar by hlasoval pro vybudovani radaru, narozdil od CSSD chce penzijni reformu, nasemu penzijnimu systemu predvida kolaps, je pro posilovani neprimych dani na ukor primych, privatizaci energetiky, kritizoval vysokou danovou zatez za vlad CSSD a tez jeji rozpoctove schodky.
06. 11. 2007 | 13:29

hv napsal(a):

Zapomnel jsem dodat, ze tez nedoporucuje referendum o radarove stanici.
06. 11. 2007 | 13:43

Martin napsal(a):

Hv, prominte ale pisete nesmysly, to ze v clanku pana paroubka je jen 1/3 toho o cem pisi ja (cili zalezitost transformace), neznamena ze prezentuji fakta z neho. Mnohem vice z toho co pisi je v cerstvem clanku pana Havla, prinejmensim v jeho duchu.

Byt pro radar neco vylucuje? Pan Svejnar uznava moznost referenda v teto veci a jinak ma svuj osobni nazor. CSSD chce duchodovou reformu, nevim proc lzete. To ze ji nechce podle receptu ODS je jina vec. S privatizaci energetiky pocitala i CSSD prave pro duchodovou reformu. To CSSD zacala posilovat neprime dane a snizovat prime pri zachovani progrese, cili svejnarovina. Vlady CSSD napriklad pri reforme Spidly bojovaly s deficitem a vlada byla proti zvedani mandatornich vydaju pred volbami, tam se vyradili poslanci vsech stran i ODS.
06. 11. 2007 | 13:47

hv napsal(a):

Martine,

pokud mate potrebu druheho diskutujiciho obvinovat ze lzi, nemam duvod s vami diskutovat. Ctenar ma jiste svuj nazor na to, jak moc CSSD "chce" penzijni reformu. V tomto nas predbehly nejen okolni staty, ale i Bulharsko ci Rumunsko.

Nazory pana Svejnara cerpam z jeho rozhovoru, jeden je napriklad tady:

http://www.frekvence1.cz/cs...
06. 11. 2007 | 14:24

Martin napsal(a):

Hv, s tou penzijni reformou to byla lez jako vez. Nebo se vypovidate na tema o kterem nemate ani poneti. Uz jen slovo Bezdekova komise to jasne potvrzuje. A to, ze reforma zatim neprosla je fakt, ale vychazi ze slusnosti socialnich demokratu, kteri chteli v teto veci shodu a nechteli ji prosadit v parlamentu silou, protoze je to rozhodnuti prekracujici dve tri volebni obdobi. Uvidime, jestli ODS bude mit aspon stejne slusnosti nebo opre rozhodnuti na desetileti na tandemu melcak-pohanka.
06. 11. 2007 | 14:54

hawk napsal(a):

hv:

s rudým martinem nemá smysl diskutovat, plete si to tu se stranickou schůzí a neuznává ani to, co je historicky zaznamenáno.
Pavel Kohout:

Pěkný článek, opravdu logický.
06. 11. 2007 | 14:55

Martin napsal(a):

Hawku, jak vidim, dalik vas poslal i sem branit matku stranu. Tak se cinte, rudi na vas utoci vsude.
06. 11. 2007 | 14:59

Marty napsal(a):

Martin: v ocich pana Paroubka a tim padem i CSSD potrebuje kandidat na prezidenta CR jedinou kvalifikaci. Nesmi to byt Vaclav Klaus. Po neuspesnych pokusech o nalezeni "levicoveho" kandidata pan Paroubek zjistil, ze sanci ma "pravicovy" pan Svejnar. Pragmaticky se rozhodl, ze lepsi dalsi "pravicak" na hrade, nez aby v prezidentske funkci pokracoval Vaclav Klaus. Vase krecovita snaha o "ideovou" obhajobu podpory pana Svejnara ze strany CSSD je misty az tragikomicka.

Ale uz tim, ze pan Svejnar ma zaludek na ucast v te saskarne ohledne volby prezidenta CR, v mych ocich velice klesl.
06. 11. 2007 | 17:29

Martin napsal(a):

Marty, vy si prejete jen jednoho kandidata jako za komunistu ? Je velmi logicke, ze kazdy protikandidat V. Klause nebude Klaus. I kdyz jiste by byl velmi zajimavy souboj Klause s Klausem, tak dokud se ho nenaklonuje v politbyru ODS, tak to nebude mozne.

Nemam zadnou krecovitou snahu, upozornuji na to, ze Svejnar neni v rozporu se socialni demokracii a hlavne upozornuji na tu drobnost, ze v politice se vybira takove lidi co maji sanci. Proc porad touzite, aby Klaus nemel protikandidata nebo sel proti nemu nekdo kdo zvolen byt ani nahodou nemuze ? Mate nejake dost zmatene predstavy o demokracii.
06. 11. 2007 | 20:17

Realista napsal(a):

Pavel Kohout má některé formulace dost ješitné. Jeho komentáře ke Švejnarovi jako ekonomovi jsou zajímavé, ale Kohout si moc neuvědomuje to, že jako prezident není Švejnar ekonom, tam je jako politik, a do ekonomiky moc mluvit nebude ani moct. Takže vlastně je to úplně jedno, zajímají mě především Švejnarovy politické názory než profil ekonoma - to je jako bych hodnotit Pačesa jako kandidáta podle toho, zda je k něčemu pro další výzkum dobrá jeho genetika.
06. 11. 2007 | 23:23

Momír Kovář napsal(a):

Dobrý článek. Lakonické hodnocení, obsahuje reálný historický exkurz, analytiku a z ní vyplývající vizi. K holistice bych ještě přidal východiska a genealogii, kterou např. Václav Klaus nepochopitelně zatemňuje. CERGE je dobrý typ i na reformu českého školského systému, která je vedle reformy právního systému zřejmě nejdůležitější a je taky klíčem k přerušení dosud trvající kontinuity komunismu, nejen v myšlení - v historických zemích uprostřed Evropy. Aby se však Jan Švejnar prosadil, musí získat těch čtyřicet volitelů - do měsíce !
07. 11. 2007 | 00:28

Marty napsal(a):

Martin: asi jste si vsiml, ze mnoho diskutujicich na Vase prispevky po case prestane reagovat. Neni to vsak silou Vasich "argumentu", ale tim, ze s Vami se rozumne diskutovat neda.
07. 11. 2007 | 02:32

Martin napsal(a):

Marty, jak vidim, tak tryskate argumenty. Takoveto pripominky, jake mate Vy jsou znakem vyspele diskuse. Druhemu rekneme, ze se s nim neda rozumne diskutovat a diky tomu si ve vlastnim malem rozoumku vytvorime pozici viteze :)
Gratuluji Vam k Vasi skvele vyhre. Kdybyste to co jste napsal myslel vazne, tak byste nereagoval nijak a ne svym prihlouplym nabubrelym textem. A jen by mne zajimalo, kde jste vzal to slovicko mnoho ? Zde jsem diskutoval jen de facto z HV a on prestal reagovat po jasne jim napsane nepravde, kterou si kazdy muze velmi jednoduse dolozit. Jeden clovek je pro Vas mnoho ? Zajimave.
Ale nu coz, chapu, ze Vase ego nemohlo snest takovou myslenku, ze kazdy protikandidat V. Klause musi zakonite nebyt Klausem. Mozna, ale kdyz par dni nad tim popremyslite, tak zjistite, ze na tom neco je.
07. 11. 2007 | 03:46

vlk napsal(a):

Přírodovědci
Vědcům zdar a přírodovědcům zejména!

S hlubokým zármutkem musím konstatovat, že Tvůj úsudek ohledně vývoje dnes už jen písmenchrliče Kohouta byl naprosto správný. Kauzálně správný. A já se bohužel,na základě dřívějšího publikování jmenovaného dopustil chybné úvahy. Měl jsem totiž naněj aplikovat heslo každého investora. Dřívější výnosy nejsou ani náhodou zárukou výnosů budoucích.
Odcházím se stydět do kouta.
07. 11. 2007 | 07:35

Javít napsal(a):

Nemám naprosto nic proti více kandidátům na prezidentský post. Je to naprosto demokratické, ať se rozhodne kdo z koho.
Jen mám však dojem, že se tady, ze strany ČSSD a SZ, jedná vyloženě o protiklausovskou akci.
Rozhodně by byla zajímavá televizní diskuze prezidentských kandidátů, kde by každý z kandidátů řekl svůj názor na další "chod" tohoto státu (radar, referenda, rozpočet, reformy apod.).
07. 11. 2007 | 10:24

SuP napsal(a):

Martin -
znásobte si toho JEDNOHO diskutujícího zde počtem Blogů, kterých se účastníte a zjistíte, že je jich skutečně MNOHO. Bohužel se téměř na každém z nich najde aspoň jedna "kavka", která dlouho zjišťuje, kolik s Vámi ztratila času.
Navíc jste ve všech diskusích příliš jednostranně orientován.
07. 11. 2007 | 11:10

Martin napsal(a):

Supe, vy jste zrovna jeden se kterym koncim temer vzdy a vsude diskusi prvni :) takze bych vam mel asi nakopirovat prispevek Martyho a tvarit se strasne moudre.

Ale melete nesmysly. Kazda diskuse probiha jinak a vase univerzalni zvaneni na tom nic nezmeni.
07. 11. 2007 | 11:16

m&m napsal(a):

Javít: Ten TV duel bych určitě uvítal. Klaus by však do něj určitě nešel. Od doby, kdy se neskutečně ztrapnil v debatách se Špidlou, už si nikdy na žádného oponenta v přímém přenosu netroufl. Monology. To je Klaus.
07. 11. 2007 | 11:36

hv napsal(a):

Javit:

Myslim, ze i bez televizni diskuse se daji najit nazory pana Svejnara. Mohu poskytnout, krome jiz vyse uvedenych i nektere dalsi:

http://www.lidovky.cz/ln_ro...
http://www.lidovky.cz/klaus...
http://www.dailyprincetonia...
http://www.bbc.co.uk/czech/...
07. 11. 2007 | 11:41

Martin napsal(a):

Mozna bych dal tento link, pane Svejnarovych vyroku je tam snad komplet.

http://www.cerge-ei.cz/news...
07. 11. 2007 | 12:13

SuP napsal(a):

Martin napsal(a):
Supe, vy jste zrovna jeden se kterym koncim temer vzdy a vsude diskusi prvni :) takze bych vam mel asi nakopirovat prispevek Martyho a tvarit se strasne moudre.

Ale melete nesmysly. Kazda diskuse probiha jinak a vase univerzalni zvaneni na tom nic nezmeni.
07.11.2007 11:16:40

Vy jste snad koukal do zrcadla.....
07. 11. 2007 | 13:54

Mirek pražák napsal(a):

Vážení, trochu naivního nadhledu prosím. Jak to, že na misky vah nepokládáme rozdíl mezi vztahem k občanské společnosti? Pak by bylo jednoduché argumentovat kdo předsedal v PS - když se pekly komunální zákony (ty současně platné)? A vyjde najevo příprava nikoli nepodobná krokům K.G. v r. 1948. A odtud záruka, že prof. Švejnar se určitě opakování chyb (i dnes zjevně programových)nedopustí. Třeba by stačilo, aby nám, co tu žijeme ukázal co ve své nadutosti z "ekonomických úspěchů" nevidíme. A jsme zpět u občanského nadhledu - myslím moc potřebného. Ten pan Klaus, ani netoleruje!
08. 11. 2007 | 12:01

Pravicový volič napsal(a):

To:Mirek Pražák
Naprosto souhlasím. S prof. Švejnarem by zřejmě do zatuchlé české kotliny zavál čerstvý vítr.
Pro Švejnara hovoří další aspekt: není svázaný s žádnou politickou stranou, jako současný "nadstranický" prezident. Klaus když zavítá do našeho města, pronese projev, potřese rukama a zabouchne se za zavřenými dveřmi s místní buňkou ODS. To je panečku nadstranickost!
09. 11. 2007 | 18:05

tomas napsal(a):

Svejnar coby kandidat CSOB - tedy jenom pro oziveni pameti, clanek z roku 2003

Livia Klausová odejde z dozorčích rad České spořitelny a ZVVZ
Manželka prezidenta Livia Klausová se rozhodla odejít z dozorčích rad společností Česká spořitelna a ZVVZ Milevsko. Klausová to v úterý řekla v rozhovoru pro rozhlasovou stanici BBC. Rezignační dopisy na místa v dozorčích radách chce zaslat v nejbližší době. "Chtěla bych dělat všechno pořádně a asi bych to všechno nezvládla," zdůvodnila Klausová své rozhodnutí. Nyní se chce věnovat zejména nové roli manželky prezidenta a rodině. Klausová dříve působila i v dozorčí radě společnosti ČEZ. Její členství však vyvolalo ostrou diskusi veřejnosti o tom, zda je vhodné, aby rodinní příslušníci politiků byli ve vedení státních firem. Klausová reagovala, že jakmile bude existovat zákon, který toto označí za střet zájmů, odstoupí
10. 11. 2007 | 15:47

Jirka napsal(a):

Jen jsem z blogu nepochopil, jestli by P. Kohout (kdyby mohl) hlasoval pro Svejnara nebo pro Klause.
17. 11. 2007 | 02:06

von Hayek napsal(a):

Pavle Kohoute,potkal jste v CERGE Evžu Kočendu?
17. 11. 2007 | 02:11

matěj napsal(a):

Jelikož mám s panem Kohoutem jednu ekonomicko-finanční zkušenost,proto čtu občas jeho názory a koupil jsem si i dříve jeho knihu.Také jsem si s chutí přečetl celý tento blog s názory diskutujících.
Musím souhlasit s tím,že diskuse je pro mě zajímavější,než puvodní článek p.Kohouta.
V hodně věcech musím souhlasit s Martinem a jsem rád,že se tu slušně snaží diskutovat i některými .....
Rád bych uvedl pro zamyšlení některých něco k reformě vládní koalice.Zamyslel jste se někdo jak se bude žít lidem např. s invalidním důchodem.Mám v okolí člověka,který bere 7050kč.Není to žádný flákač a lehkoživka,znám ho dobře.
Zamyslete se prosím,jak se bude a už žije těmto lidem po tom co zde hlavně ODS s lidovci spustila.
Na závěr ještě k p.Kohoutovi,kdybych poslechl jeho ekonomicko-finanční(osobní) radu,tak jsem tratil přes 50% finančních prostředků.
17. 11. 2007 | 10:47

Petr napsal(a):

Nebudu zde komentovat zabomysi diskuse jak pan Svejnar naplnuje ci nenaplnuje program CSSD, ktere pomijeji to, nejpodstatnejsi, tj. 1) ze pan Svejnar je funkcionarem instituce, ktera se nas danove poplatniky snazi pripravit o miliardy a kecy o tom, ze z funkce odstoupi a bude nestranny jsou opravdu smesne 2) zda vubec muze vzhledem k dvojimu obcanstvi na prezidenta kandidovat
20. 11. 2007 | 08:57

honza a. napsal(a):

To David:
Davide, Kouhout se nenavazi do Havla a VSE, nebot Havel neuci na VSE ale na IES FSV. Coz je mimochodem skola, ze ktere se rekrutuje podstatna cast studentu PhD na CERGE..narozdil od VSE.
20. 11. 2007 | 15:33

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane frantozlesa

tyto stránky nejsou určeny k tomu, abyste se ve svých příspěvcích pouze hanlivě vyjadřoval o ostatních diskutujících. Váš text jsem smazal.

Libor Stejskal, editor blogů
21. 11. 2007 | 12:29

Milan Kovár napsal(a):

Pane Kohoute, jakou že to máte za sebou vysokou školu, když už píšete o hlupácích na vysokých školách? Jen tak pro pořádek, abych věděl - děkuji za podrobnější informace...
24. 11. 2007 | 16:46

jamo napsal(a):

proboha pane HV, už přestaňte odpovídat tomu oranžovorudému grafomanovi Martinovi. Je to naprosto zbytečné - své vědomosti čerpá z nějaké ideologické příručky Lidového domu. Chtěl jsem se tu opět více rozepsat o kuponové privatizaci (jednoznačně ji schvaluji, ne tak už dobu těsně po ní, viz. Tomáš Ježek), ale mezky také člověk ničím nepřesvědčí. Píše se tady o rovné dani, ale nikdo nepsal o hlavní přednosti (snad nejen pro mne), a to je podstatné zjednodušení daňových přiznání, výběru daní, a tedy i omezení úniků(je pravda, že po "zásahu" koaličních partnerů zůstal spíše paskvil). Nechápu, jak někdo může pořád dokola tvrdit, že je to výhodné JENOM pro bohaté (souhlasím, pokud je každý pracující brán bolševicky jako bohatec). Někteří dokáži zase jen papouškovat fráze oranžových komunistů, protože myslet je bolí. No budiž, je to účelné, protože je to zaměřeno na jejich elektorát. Bohužel, je jich v ČR hodně.
26. 11. 2007 | 00:20

Jiří M. napsal(a):

Nepřestanu se divit, kolik lidí tu má ještě trpělivost bavit se s člověkem, který se tu podepisuje jako "Martin".

Vždyť ten člověk každým svým příspěvkem dokazuje, názory které strany že jsou pro něj svaté a bude je hájit, ikdyby měl za to padnout. Pak se nemůžeme divit, že Švejnar má pro všechny tyto martiny toho strašně moc společného s ČSSD, protože oba kritizují privatizaci.

Paroubek nominací Švejnara opět dokázal, že jemu nejde o ideály, ale zase jenom o moc. Hlavně mít někoho na hradě. Že je to pravičák, liberál, monetarista a velký kritik ČSSD, to už je vedlejší. Ale co také čekat od člověka, který by se spojil i s Marťany, jen aby se udržel u moci...
08. 12. 2007 | 07:42

burt rakoviniak napsal(a):

Tri cesti geniove, Cimrman, Klaus a Kohout. Nepochvalim li se sam, nikdo to za mne neudela. Jednou a uz to bude brze je svet oceni.
05. 01. 2008 | 18:39

Ing.Miloš Vondruška napsal(a):

Mohl by p.Švejnar sdělit, kdy byl habilitován profesorem, jaké bylo thema jeho habilitační práce a kde by se do ní dalo nahlédnout? milos
01. 02. 2008 | 11:04

Lew napsal(a):

Nejsem ekonom, pouze "hospodář"Dovolím si reakce spektrem příspěvků.l.Když se řekne Tlustý, přidá se mi Tyl a Tomášek z MZe a privatizace st.statků a jak se tam dalo vydělat.2.Kuponovka, ano pepe uvádí tři body,ale ty znamenaly právní rámec a ten u kup.nebyl a jak dopadli akcionáři=podvedení ovčané,kým? právníky,ekonomy a příslušníky jisté strany..Pepe píše to co jsem v 1990 psala Dlouhému,Sokolovi a Zemanovi- co je podstatné pro průběh Kup. a jaké budou dopady této příšerně nezodpovědné akce.Na l00% jsem měla pravdu. Vpraxi to ale znamenalo zodpovědný přístup a to synci z progn. ústavu rozhodně něměli,tak"zhasnoiut světlo a : " morálka- to slovo opravdu, ale opravdu neznám"!V kontextu s nadstranickostí Klause naprosto adekvátní.Tehdy mi Dlouhý odpověděl, že budu spokojena - nejsem, neboť všechna negativa mnou - laikem z pohraničí byla naplněna.Vpodstatě je to zabavení st.majetku předvojem děl. třídy a přisluhovači.A to jim bylo více jak 18 let a u soudu, kde by se měli zodpovídat by jistě padla slova : "při svém vzdělání mohli předpokládat..".nebo to byla takov zkouška jako u zdrav.poplatků a pokusnými králíky byli zase ovčané?A za pár měsíců se uvidí. Ne ne tady šlo o moc a především moc peněz, a to lákalo.Stát ,to není ekonomika, ale složitý komplex odborných oborů a tady díky populistům kulháme nejvíce,myslím v progresi, jinak vono to vždycky nějak dopadne.Ale zpět ke kuponovce.Legislativa-zákony umožňovaly právní rámec privatizace,stačila na to inventura,katastr,seznam zaměstnanců,znalost trhu a věda a výzkum.Pak jen seznam zaměstnanců,Restituce,státní podíl a zaměstnanci ,mix projektu a dohody vlastníků,investiční pobídka,možná jen slušný úvěr , konktrola .Dále státní správa to je snad největší "podnikatel"ale taky konec ohrady.Za ní jsou již jen ovčané i semtam občan.Lidé politiky odepsaní.Alůe je jich více jak 50%.Myslíte, že se najdou zodpovědní odborníci schopní se vůbec dohodnout, spolupracovat v nějakém opozičním uskupení a bahno v ČR vymést?Nebo snaha je jen se přicucnout k penězovodům?To už by byl lepší jako hlava státu Šemík-in memoriam.
21. 03. 2008 | 02:07

Krakonoš. napsal(a):

Pindy redaktorů a pindy opčanů. Zde vládli a vládnou komunisté (mafie), která potřebobovala rychle zbohatnout. Takže žádný pořádný ekonom nemohl mít úspěch.
18. 11. 2008 | 07:58

twardowski napsal(a):

To krakonoš: sice jednostranný pohled na věc, ale přece jen máte v mnohém pravdu. Bohužel. A pokračuje to.
11. 01. 2009 | 13:38

cheap shoes napsal(a):

http://www.shoes-base.com (Support PayPal) Wholesale Nike air jordan Shoes Air Force one Shoes Puma Women Shoes Prada High Shoes Timberland Women Shoes LV women Shoes Bape star low Shoes Bape star Shoes Nike jordan spiz ikes shoes cheap jordans for sale sneakers cheap nike dunks Affliction jeans Crown Holder jeans Christan Audigier jeans VERSACE jeans JUSTcavalli jeans bikini etc.
http://www.shoes-base.com
08. 07. 2009 | 07:26

zobbemiidioli napsal(a):

[url=http://buyviagraonlinemall.com/#1093]buy generic viagra[/url] - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#21330>viagra online</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#20009 generic viagra
18. 10. 2012 | 17:35

zobbemiidioli napsal(a):

[url=http://buyviagraonlinemall.com/#10101]buy viagra online[/url] - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#12853>buy viagra</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#10570 buy generic viagra
19. 10. 2012 | 15:03

GomBBeteBoila napsal(a):

[url=http://orderkamagranow.com/#rvpvt]buy kamagra cheap[/url] - <a href=http://orderkamagranow.com/#nbhnb >buy kamagra cheap</a> , http://orderkamagranow.com/#afxkw order kamagra
20. 10. 2012 | 11:22

gugTenteeHaum napsal(a):

[url=http://ordercheapviagrahere.com/#blrdc]viagra 25 mg[/url] - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#trewe >cheap viagra online</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#jxpoo viagra 100 mg
21. 10. 2012 | 01:27

smifiasse napsal(a):

[url=http://cialisstorehere.com/#aqxxl]buy cialis online[/url] - <a href=http://cialisstorehere.com/#urlob >cialis online</a> , http://cialisstorehere.com/#jvmlu generic cialis
24. 10. 2012 | 13:06

NornGrorforse napsal(a):

[url=http://buycialisonlinesafe.com/#19174]cialis online[/url] - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#16464>buy cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#17278 buy cialis
24. 10. 2012 | 16:20

Assespopole napsal(a):

[url=http://viagrastorehere.com/#tukte]viagra online[/url] - <a href=http://viagrastorehere.com/#nehxa >generic viagra</a> , http://viagrastorehere.com/#jcrvr buy viagra online
24. 10. 2012 | 17:23

LewfleegeCalk napsal(a):

[url=http://levitrastorehere.com/#ofvdj]cheap levitra[/url] - <a href=http://levitrastorehere.com/#qzrqq >levitra online</a> , http://levitrastorehere.com/#lmuug levitra online
24. 10. 2012 | 21:45

smebriemybear napsal(a):

[url=http://cheapgenericviagranow.com/#fqren]buy viagra online[/url] - <a href=http://cheapgenericviagranow.com/#bbwyh >buy generic viagra</a> , http://cheapgenericviagranow.com/#hwwhp cheap viagra
30. 10. 2012 | 09:19

incontilm napsal(a):

[url=http://cheapgenericcialisnow.com/#vchey]cheap cialis[/url] - <a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#gfvvo >cialis 10 mg</a> , http://cheapgenericcialisnow.com/#psmah cheap generic cialis
30. 10. 2012 | 14:57

HelmSlerriecy napsal(a):

[url=http://cheapgenericlevitranow.com/#fxshn]buy levitra[/url] - <a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#ypjpy >buy levitra online</a> , http://cheapgenericlevitranow.com/#ktkbs levitra 10 mg
30. 10. 2012 | 22:28

ClemTrielldal napsal(a):

[url=http://buyzithromaxonline24h.com/#11017]cheap zithromax[/url] - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#20298>zithromax online</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#1819 zithromax 1000 mg
31. 10. 2012 | 01:03

plegreelp napsal(a):

[url=http://buyzithromaxonline24h.com/#8980]buy zithromax uk[/url] - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#11040>zithromax 250 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#6283 buy generic zithromax
31. 10. 2012 | 01:03

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | [url=http://cheapviagraqual.com/#2485]generic viagra[/url] | <a href=http://cheapviagraqual.com/#4385>generic viagra</a>
31. 10. 2012 | 18:30

Nolleythite napsal(a):

[url=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#ejecf]generic propecia[/url] - <a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#jrixn >buy propecia online</a> , http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#lgoxp cheap propecia
02. 11. 2012 | 16:34

guervourl napsal(a):

[url=http://ordercheapgenericcialishere.com/#bfvxf]cialis online[/url] - <a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#rbuyg >generic cialis</a> , http://ordercheapgenericcialishere.com/#ziyqb generic cialis
02. 11. 2012 | 23:28

accoftcoold napsal(a):

[url=http://buyviagraonlinexpress.com/#9290]buy viagra online[/url] - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#16396>generic viagra</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#10578 buy generic viagra
06. 11. 2012 | 05:20

Dasycycle napsal(a):

[url=http://ordergenericpropeciahere.com/#cdbyo]buy generic propecia[/url] - <a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#cnryp >order propecia</a> , http://ordergenericpropeciahere.com/#aqybq generic propecia
06. 11. 2012 | 08:24

plainiado napsal(a):

[url=http://ordergenericlevitrahere.com/#jojjm]levitra 20 mg[/url] - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#prpyh >cheap generic levitra</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#jklvx levitra 40 mg
06. 11. 2012 | 16:16

accoftcoold napsal(a):

[url=http://buyviagraonlinexpress.com/#11139]generic viagra[/url] - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#2205>buy viagra</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#3104 generic viagra
06. 11. 2012 | 20:02

MulgeFeetewes napsal(a):

[url=http://ordergenericviagrahere.com/#iwhri]buy viagra online[/url] - <a href=http://ordergenericviagrahere.com/#fdtvz >buy viagra online</a> , http://ordergenericviagrahere.com/#nijqs viagra 50 mg
06. 11. 2012 | 23:22

Toictelogot napsal(a):

[url=http://getagenericpills.com/#6604]cialis online[/url] - <a href=http://getagenericpills.com/#9594>buy cialis</a> , http://getagenericpills.com/#13867 generic cialis
11. 11. 2012 | 04:32

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#generic-viagra | [url=http://genericpillshq.com/#generic-viagra]buy viagra online[/url] | <a href=http://genericpillshq.com/#cheap-viagra>buy viagra online</a>
14. 11. 2012 | 03:20

ignonioup napsal(a):

[url=http://buyviagraonlineds.com/#7990]viagra online[/url] - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#16996>generic viagra</a> , http://buyviagraonlineds.com/#2232 buy generic viagra
14. 11. 2012 | 22:20

Keyclearcarve napsal(a):

[url=http://buyretinaonlinemeds.com/#eounw]retin a no prescription[/url] - <a href=http://buyretinaonlinemeds.com/#owcvr>buy retin a cream online</a> , http://buyretinaonlinemeds.com/#atjow buy retin a cream
13. 01. 2013 | 06:50

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax in behalf of Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage against most types of day-to-day bacterial infections is 250 mg or 500 mg in a trice hour after giddy of day an eye to three to five days. In search long-lasting or more dark infections, your healthcare provider may impulse on treatment recompense an extended period.

In children, the dosing can type (depending on partition preponderancy) from 5 mg to 20 mg per kilogram of viscosity avoirdupois per hold promise of (mg/kg/day), in a … la wise circadian on the side of three to five days.
[url=http://buyzithromax24h.com/] generic zithromax 500mg [/url]

Zithromax Dosage as a livelihood to Sexually Transmitted Diseases
The recommended abolish of Zithromax becoming the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) foreordained bonehead values beaming and advanced only.

Keep company Obscenity on Dosing With Zithromax
Additional poop to stoppage in image when unbearable Zithromax set the following:

Zithromax should be infatuated at the unaltered wink of an design each era to edict as if an rhythmical coarse in your system.

Both tablets and immediate-release flowing suspensions can be entranced with or without food. If the medication upsets your craving, inspect winsome it with food.
[url=http://buyzithromax24h.com/] buy generic zithromax[/url]
http://buyzithromax24h.com
The extended-release suspension should be captivated without grub, either anybody hour beforehand eating or two hours after.

Chug-a-lug a brim-full trifocals of unstintingly with each dosage of Zithromax.
15. 05. 2013 | 06:10

http://www.1greenstop.com napsal(a):

Would you be serious about exchanging hyperlinks?
26. 02. 2014 | 10:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy