Kdo může za řeckou krizi

27. 04. 2010 | 13:16
Přečteno 31161 krát
Řecko oficiálně požádalo o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Tento krok představuje formální přiznání platební neschopnosti státu. Řecko sice zatím své dluhopisy splácí, ale je prakticky jisté, že peníze dojdou během několika týdnů.

Krize na trojí způsob
Jak se Řecko do této tísnivé situace dostalo? Nejprve něco o finančních krizích obecně. V zásadě existují tři typy finančních krizí. Za prvé, rozpočtová krize. Stát utrácí více, než kolik je schopen vybrat na daních. Dlouhou dobu to státu prochází, ale pak se ucho utrhne. Toto je případ Řecka.

Za druhé, měnová krize. Stát má měnu, jejíž kurs neodpovídá jeho ekonomickým podmínkám. Buď je příliš měkká – pak často následuje hyperinflace, rychlý růst cen způsobený záplavou ničím nekrytých peněz. Anebo je měna příliš tvrdá: ve státě kolují silné a zdravé peníze, díky kterým má obyvatelstvo značnou kupní sílu. Pokud ovšem vysoká kupní síla neodpovídá síle ekonomiky a exportního průmyslu, země má hluboký schodek obchodní bilance, vývozci ztrácejí konkurenceschopnost, propouští se, a tak dále.

V posledním stádiu krize způsobené příliš tvrdou měnou klesají daňové příjmy státu, rostou požadavky na sociální výdaje a nastává rozpočtová krize. Toto se stalo v nedávné době v Lotyšsku, před deseti lety v Argentině a v roce 1998 v Rusku a také v Hong Kongu. A ano, je to i případ současného Řecka.

Za třetí, bankovní krize. Má dvě fáze. Ta první je příjemná: banky poskytují úvěry jak na běžícím pásu, lidé i podniky mají peníze, kola se točí, makroekonomické statistiky vypadají báječně. Jenže pak se ukáže, že úvěrů bylo poskytnuto příliš mnoho – a že mezi nimi je mnoho špatných. Banky během velmi krátké doby zpřísní úvěrová kritéria a vše se rázem změní. Během druhé fáze dochází ke kontrakci úvěrových trhů, peněz je nedostatek, hovoří se o krizi. Příjmy státu klesají, výdaje rostou, někdy je třeba velkých výdajů na sanaci krachujících bank.

Velká bankovní krize postihla během let 2007-09 většinu světa. Jen nemnoha zemím se vyhnula – například Česká republika nemusela sanovat žádné banky. Nicméně i česká ekonomika pocítila důsledky zpřísnění tvorby úvěrů. Pocítila je samozřejmě i řecká ekonomika. Ani v případě Řecka nelze mluvit o skutečné bankovní krizi, ale rychlost a razantnost zpřísnění úvěrové politiky zapůsobila jako rázné dupnutí na brzdu při rychlé jízdě na dálnici.

Řecká ekonomika to tedy schytala hned ze tří stran najednou. Každý z uvedených faktorů – státní rozmařilost, příliš tvrdé euro a prasknutí bubliny bankovních úvěrů – by sám o sobě byl velkým problémem. Jejich kombinace má ovšem devastační účinky.

Prvotní hřích Papandrea staršího
Prvotním hříchem Řecka je samozřejmě rozpočtová nevázanost. Má také zdaleka největší publicitu. Není divu: státní dluh na úrovni 120 procent hrubého domácího produktu, deficit za rok 2009 v hodnotě přes 14 procent HDP – a ještě ke všemu bývalá vláda vědomě lhala a snažila se skutečný stav věcí zakrýt účetními triky.

Při všem oprávněném morálním rozhořčení na bývalou vládu vedenou stranou Nová Demokracie se ovšem často zapomíná na skutečného viníka. Málokdy lze identifikovat jedinou osobu jakožto pachatele rozpočtové krize, ale v případě Řecka to možné je. Vinu nese Andreas Papandreu, otec dnešního premiéra a bývalý premiér za Panhelénskou socialistickou stranu (PASOK), který byl ve funkci během let 1981-89 a 1993-96.

Přestávka ve vládě mimochodem připadla na konto voleb prohraných v roce 1989 kvůli korupčnímu skandálu. Během druhého období ovšem zestárlý Papandreu byl spíše ve vleku své mladé dynamické blonďaté manželky Dimitri Liani.

Andreas Papandreu byl inteligentní člověk a schopný organizátor, politik a diplomat. Snad až příliš schopný. Byl například prvním západním státníkem, který navštívil polského diktátora Jaruzelského, přátelil se s Jásirem Arafatem, chválil Sovětský svaz za jeho roli „překážky šíření kapitalismu a imperialismu“ a zapletl se do řady korupčních skandálů. (Nebyl samozřejmě nikdy trestán.)

Mnohem podstatnější je ale Papandreovo životní dílo v oblasti veřejných financí. Než se ujal vlády, státní dluh Řecka v roce 1980 dosahoval hodnoty 22,9 % HDP. Do vlády se Papandreův PASOK dostal díky radikální nacionální a socialistické rétorice. Vybičovaný nacionalismus (namířený proti Turkům) v kombinaci se sliby socialistického ráje fungoval jako účinné populistické lákadlo.

V roce 1990 dosáhl dluh hodnoty 90,1 % HDP. A když v roce 1996 zemřel, zanechal po sobě dědictví v podobě dluhu o výši 112,2 % HDP. Andreas Papandreu byl ekonom, který nevystudoval žádnou pokoutní školu, nýbrž Harvard. Ekonomii také učil a na univerzitě v kalifornském Berkeley se v 50. letech dokonce stal děkanem ekonomické fakulty.

Musel tedy vědět, jaké pekelné dědictví po sobě zanechává. Faktem ovšem zůstává, že díky dluhům životní úroveň v Řecku během 80. let skutečně vzrostla. Dosvědčují to statistiky i autentické vzpomínky. „Můj řecký strýc obvykle vozil z Československa do Řecka dárky,“ uvádí jedna pamětnice. „Pak ale po roce 1980 měli během pár dalších let v Řecku všechno – životní úroveň obrovsky poskočila.“

Papandreu budoval svoji popularitu na základě systematického kalkulu. Věděl, že růst počtu dobře zajištěných a skvěle placených státních úředníků znamená zároveň růst voličské základny jeho socialistické strany. Podporoval tedy růst státního sektoru na úkor soukromých podniků, protože silná a na státu nezávislá střední třída je přirozeným nepřítelem levice. Podařilo se mu vybudovat vlastní kult do takové dokonalosti, že když byl v roce 1988 hospitalizován kvůli srdeční nemoci, hlásili se dobrovolníci ochotní darovat vlastní srdce pro transplantaci!

Konec triků
Žádná z dalších řeckých vlád nebyla schopna překonat dědictví Andrease Papandrea. Levicový PASOK i pravicová Nová Demokracie se dopouštěly falšování statistik – nedávná příhoda se zamaskovaným deficitem za rok 2009 byla jen opakováním podobné aféry z roku 2004.

V roce 2006 se řečtí statistikové pokusili o husarský kousek: revidovali výši hrubého domácího produktu o 25 procent směrem vzhůru! Jak dosáhli tohoto hospodářského zázraku? Manolis Kontopyrakis, šéf řeckého statistického úřadu, zcela seriózně uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters: „Revidovaný HDP bude obsahovat také část výnosů z ilegálních aktivit, například z pašování cigaret a alkoholu, prostituce a praní špinavých peněz.“ Nutno dodat, že Eurostat tento pokus o vylepšení poměru dluh/HDP příkře odmítl.

Kouzla s účty nepomohla. Řecko je dnes na počátku velmi těžkého období. Důvěra je na bodu mrazu. Dosavadní úsporná opatření byla zoufale neúčinná. Země trpí předraženou měnou, slabou výkonností soukromého sektoru a obrovskými neproduktivními výdaji. Životní úroveň půjde během následujících let dolů nikoli o procenta, ale o desítky procent. To je jediná předpověď, kterou lze seriózně publikovat.

psáno pro Lidové noviny

A na závěr ještě malý kvíz. Přečtěte si následující slova:

„V té době [v roce 1992] jsem ještě snila, že budu úspěšná, bohatá, že budu jezdit na nejkrásnější dovolené, pořídím si dům a auto, záleželo mi na tom, abych měla na sobě jen značkové oblečení. A přitom jsem měla jedny džíny a dvě trika. Ale pak jsem odjela jako delegátka cestovní kanceláří do Řecka, kde jsem se spřátelila s jednou rodinou, která kdysi zakládala místní slavnou levicovou stranu PASOK. Během těch prázdnin se to ve mně zlomilo. (…) Domů jsem se vracela jako levičák.“

… a zkuste uhádnout, která dynamická blonďatá duševní obryně je jejich autorkou.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy