Kdo může za řeckou krizi

27. 04. 2010 | 13:16
Přečteno 30917 krát
Řecko oficiálně požádalo o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Tento krok představuje formální přiznání platební neschopnosti státu. Řecko sice zatím své dluhopisy splácí, ale je prakticky jisté, že peníze dojdou během několika týdnů.

Krize na trojí způsob
Jak se Řecko do této tísnivé situace dostalo? Nejprve něco o finančních krizích obecně. V zásadě existují tři typy finančních krizí. Za prvé, rozpočtová krize. Stát utrácí více, než kolik je schopen vybrat na daních. Dlouhou dobu to státu prochází, ale pak se ucho utrhne. Toto je případ Řecka.

Za druhé, měnová krize. Stát má měnu, jejíž kurs neodpovídá jeho ekonomickým podmínkám. Buď je příliš měkká – pak často následuje hyperinflace, rychlý růst cen způsobený záplavou ničím nekrytých peněz. Anebo je měna příliš tvrdá: ve státě kolují silné a zdravé peníze, díky kterým má obyvatelstvo značnou kupní sílu. Pokud ovšem vysoká kupní síla neodpovídá síle ekonomiky a exportního průmyslu, země má hluboký schodek obchodní bilance, vývozci ztrácejí konkurenceschopnost, propouští se, a tak dále.

V posledním stádiu krize způsobené příliš tvrdou měnou klesají daňové příjmy státu, rostou požadavky na sociální výdaje a nastává rozpočtová krize. Toto se stalo v nedávné době v Lotyšsku, před deseti lety v Argentině a v roce 1998 v Rusku a také v Hong Kongu. A ano, je to i případ současného Řecka.

Za třetí, bankovní krize. Má dvě fáze. Ta první je příjemná: banky poskytují úvěry jak na běžícím pásu, lidé i podniky mají peníze, kola se točí, makroekonomické statistiky vypadají báječně. Jenže pak se ukáže, že úvěrů bylo poskytnuto příliš mnoho – a že mezi nimi je mnoho špatných. Banky během velmi krátké doby zpřísní úvěrová kritéria a vše se rázem změní. Během druhé fáze dochází ke kontrakci úvěrových trhů, peněz je nedostatek, hovoří se o krizi. Příjmy státu klesají, výdaje rostou, někdy je třeba velkých výdajů na sanaci krachujících bank.

Velká bankovní krize postihla během let 2007-09 většinu světa. Jen nemnoha zemím se vyhnula – například Česká republika nemusela sanovat žádné banky. Nicméně i česká ekonomika pocítila důsledky zpřísnění tvorby úvěrů. Pocítila je samozřejmě i řecká ekonomika. Ani v případě Řecka nelze mluvit o skutečné bankovní krizi, ale rychlost a razantnost zpřísnění úvěrové politiky zapůsobila jako rázné dupnutí na brzdu při rychlé jízdě na dálnici.

Řecká ekonomika to tedy schytala hned ze tří stran najednou. Každý z uvedených faktorů – státní rozmařilost, příliš tvrdé euro a prasknutí bubliny bankovních úvěrů – by sám o sobě byl velkým problémem. Jejich kombinace má ovšem devastační účinky.

Prvotní hřích Papandrea staršího
Prvotním hříchem Řecka je samozřejmě rozpočtová nevázanost. Má také zdaleka největší publicitu. Není divu: státní dluh na úrovni 120 procent hrubého domácího produktu, deficit za rok 2009 v hodnotě přes 14 procent HDP – a ještě ke všemu bývalá vláda vědomě lhala a snažila se skutečný stav věcí zakrýt účetními triky.

Při všem oprávněném morálním rozhořčení na bývalou vládu vedenou stranou Nová Demokracie se ovšem často zapomíná na skutečného viníka. Málokdy lze identifikovat jedinou osobu jakožto pachatele rozpočtové krize, ale v případě Řecka to možné je. Vinu nese Andreas Papandreu, otec dnešního premiéra a bývalý premiér za Panhelénskou socialistickou stranu (PASOK), který byl ve funkci během let 1981-89 a 1993-96.

Přestávka ve vládě mimochodem připadla na konto voleb prohraných v roce 1989 kvůli korupčnímu skandálu. Během druhého období ovšem zestárlý Papandreu byl spíše ve vleku své mladé dynamické blonďaté manželky Dimitri Liani.

Andreas Papandreu byl inteligentní člověk a schopný organizátor, politik a diplomat. Snad až příliš schopný. Byl například prvním západním státníkem, který navštívil polského diktátora Jaruzelského, přátelil se s Jásirem Arafatem, chválil Sovětský svaz za jeho roli „překážky šíření kapitalismu a imperialismu“ a zapletl se do řady korupčních skandálů. (Nebyl samozřejmě nikdy trestán.)

Mnohem podstatnější je ale Papandreovo životní dílo v oblasti veřejných financí. Než se ujal vlády, státní dluh Řecka v roce 1980 dosahoval hodnoty 22,9 % HDP. Do vlády se Papandreův PASOK dostal díky radikální nacionální a socialistické rétorice. Vybičovaný nacionalismus (namířený proti Turkům) v kombinaci se sliby socialistického ráje fungoval jako účinné populistické lákadlo.

V roce 1990 dosáhl dluh hodnoty 90,1 % HDP. A když v roce 1996 zemřel, zanechal po sobě dědictví v podobě dluhu o výši 112,2 % HDP. Andreas Papandreu byl ekonom, který nevystudoval žádnou pokoutní školu, nýbrž Harvard. Ekonomii také učil a na univerzitě v kalifornském Berkeley se v 50. letech dokonce stal děkanem ekonomické fakulty.

Musel tedy vědět, jaké pekelné dědictví po sobě zanechává. Faktem ovšem zůstává, že díky dluhům životní úroveň v Řecku během 80. let skutečně vzrostla. Dosvědčují to statistiky i autentické vzpomínky. „Můj řecký strýc obvykle vozil z Československa do Řecka dárky,“ uvádí jedna pamětnice. „Pak ale po roce 1980 měli během pár dalších let v Řecku všechno – životní úroveň obrovsky poskočila.“

Papandreu budoval svoji popularitu na základě systematického kalkulu. Věděl, že růst počtu dobře zajištěných a skvěle placených státních úředníků znamená zároveň růst voličské základny jeho socialistické strany. Podporoval tedy růst státního sektoru na úkor soukromých podniků, protože silná a na státu nezávislá střední třída je přirozeným nepřítelem levice. Podařilo se mu vybudovat vlastní kult do takové dokonalosti, že když byl v roce 1988 hospitalizován kvůli srdeční nemoci, hlásili se dobrovolníci ochotní darovat vlastní srdce pro transplantaci!

Konec triků
Žádná z dalších řeckých vlád nebyla schopna překonat dědictví Andrease Papandrea. Levicový PASOK i pravicová Nová Demokracie se dopouštěly falšování statistik – nedávná příhoda se zamaskovaným deficitem za rok 2009 byla jen opakováním podobné aféry z roku 2004.

V roce 2006 se řečtí statistikové pokusili o husarský kousek: revidovali výši hrubého domácího produktu o 25 procent směrem vzhůru! Jak dosáhli tohoto hospodářského zázraku? Manolis Kontopyrakis, šéf řeckého statistického úřadu, zcela seriózně uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters: „Revidovaný HDP bude obsahovat také část výnosů z ilegálních aktivit, například z pašování cigaret a alkoholu, prostituce a praní špinavých peněz.“ Nutno dodat, že Eurostat tento pokus o vylepšení poměru dluh/HDP příkře odmítl.

Kouzla s účty nepomohla. Řecko je dnes na počátku velmi těžkého období. Důvěra je na bodu mrazu. Dosavadní úsporná opatření byla zoufale neúčinná. Země trpí předraženou měnou, slabou výkonností soukromého sektoru a obrovskými neproduktivními výdaji. Životní úroveň půjde během následujících let dolů nikoli o procenta, ale o desítky procent. To je jediná předpověď, kterou lze seriózně publikovat.

psáno pro Lidové noviny

A na závěr ještě malý kvíz. Přečtěte si následující slova:

„V té době [v roce 1992] jsem ještě snila, že budu úspěšná, bohatá, že budu jezdit na nejkrásnější dovolené, pořídím si dům a auto, záleželo mi na tom, abych měla na sobě jen značkové oblečení. A přitom jsem měla jedny džíny a dvě trika. Ale pak jsem odjela jako delegátka cestovní kanceláří do Řecka, kde jsem se spřátelila s jednou rodinou, která kdysi zakládala místní slavnou levicovou stranu PASOK. Během těch prázdnin se to ve mně zlomilo. (…) Domů jsem se vracela jako levičák.“

… a zkuste uhádnout, která dynamická blonďatá duševní obryně je jejich autorkou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Brundibár napsal(a):

Toto půvabné přiznání vyšlo 13. července 2007 v "Ona Dnes"...
27. 04. 2010 | 13:28

čtenář napsal(a):

Odpověd pro ty, kterým se nebude chtít hledat : paní Paroubková II, Petra dříve Kováčová.
27. 04. 2010 | 13:32

Franta Vimfšechno napsal(a):

Pane Kohout,

manipulace a fabulace. tento článek je celkem pravdivý, až na konec.

II. plánu je jasně vidět Vaše snaha obvinit LEVICI za to všechno.

Škoda, že jste nenapsal "pravdu", že 8 let vládla v Řecku Pravice.

škoda, že nemáte tu odvahu naspat PRAVDU - že současná politika je pouze mluvčí zájmových skupin z oblasti bussinesu.

V oblasti mírného pásmu, kde si můžu vybrat jestli pojedu na dovolenou tam nebo tam, autem nebo na scootru..nebo na kole..prostě v současném blahobytu..je jasné, že politika nemůže být o ničem jiném..

nechť je..ale neklamte lidi
27. 04. 2010 | 13:39

LEVAK napsal(a):

Za řeckou krizi mohou ekonomičtí analytici a to jak z Eurozóny tak i řečtí!Kdyby studovali Nostradama tak by se dozvěděli,že "v roce kdy Saturn a Mars budou stejně ohniví /budou stát ve stejném znamení,totiž ve Skopci/(to bylo vloni na podzim,pozn.L.)..........
V Kykladach, v Perinthu
a Larisse,
Ve Spartě a na celém
Peloponesu :
velké hladovění, epidemie
po falešném prachu.
Potrvá devět měsíců
na celém poloostrově.
Zvláštní odkaz v Siècles V,90 ukazuje na hladomor v Řecku....!
A co je dluh 300 miliard EU?Prakticky hladomor!
27. 04. 2010 | 13:46

hoven napsal(a):

petra paroubková????
27. 04. 2010 | 13:56

xx napsal(a):

Franta: zoufala snaha o obranu levice tentokrat naprosto selhava. narazite na fakta a to je jako vrazit v rychlosti hlavou do zdi. Jinymi slovy, hlavou zed neprorazis !

v roce 1980 - dluh 22,9%
v roce 1990 - dluh 90,1%
v roce 1996 - dluh 112,2%

PASOK byl hlavni vladni stranou
1981 - 1989
1993 - 2000

Jak trapne a zoufale jsou vymluvy levice ze vladla v Recku pravice 8 let. Nekdy se setkavame i s tvrzenim ze vlastne ten dluh udelala spis ta pravice. JAko u nas CSSD porad hulaka ze ODS zadluzila zemi nejvice, kdyz se diky krizi propadlo ceske hospodarstvi o 5% zatimco za vlad CSSD rostlo o 6% a presto vznikl obrovsky dluh.

Ale fakta jsou jasna. Pravice prevzala vladu v Recku, kdy dluh dosahoval temer soucasne hodnoty a je tedy mimoradny uspech, ze tech 8 let vlady pravice dluh nepokracoval v dramatickem rustu a prakticky se rust dluhu zastavil.

Kdyz nekdo 17 let zvysuje dramaticky dluh, jenom blbec si muze bylset ze je relane takovy dluh za 8 let nejak vyresit.

Levicovy hykavci budou zase hykat a opakovat fraze z reklamnich spotu levicovych blouznivcu. A hlupaci se zase nechaji obelstit.

Ach jo. Lidi jsou proste hlupaci. Nejsilnesjim argumentem proti demokracii, je petiminutovy rozhovor s prumernym volicem.
27. 04. 2010 | 13:56

jenicek napsal(a):

Takhle se navážet do Slunce nejjasnějšího, naší oranžové Evity! Už si začněte vybírat kam emigrujete, až to Jiří vyhraje, tak se před Kočkama neschováte a Česko vám bude malý!
27. 04. 2010 | 13:57

kolemjdoucí napsal(a):

Tolik zbytečných slov... Přitom stačil jen nadpis a pod ním dvě slova: euro, levičáci.

Jste na můj vkus příliš monotónní, pane Kohoute, nechcete zkusit něco jiného? Třeba investiční radu ohledně akcií nebo, nebo krátké zhodnocení stavu světového bankovnictví.
27. 04. 2010 | 14:08

xx napsal(a):

Typickou vlastnosti tech nejhorsich hajzliku je, hledat vzdy vinu nekde jinde, nikdy ne u sebe. Vzdycky je treba hodit vinu na nekoho jineho, vzdy je treba najit nepritele.

Lidi vzdycky naleti. Co jsme to za blbce. Nechame se zrujnovat dluhy a jeste tem gaunerum co to zpusobuji tleskame a volime je do sveho cela.
27. 04. 2010 | 14:10

Carlos V. napsal(a):

Dnes s Kohoutem nesouhlasim zcela. Recky dluh neni vinou jen PASOKu.

Cela politicka reprezentace Recka prijala hru na nekonecny dluh. Levice ci pravice, vsichni se podbizeli lidu, ktery ztratil soudnost a dal prednost kratkodobymi prebendami pred dlouhodobou vizi.

Priklad Recka ukazuje zejmena na slabost rovne demokracie jako systemu.
27. 04. 2010 | 14:21

LEVAK napsal(a):

Ad xx:Vážený pane dejte si hadr na hlavu a vydechněte!První dluh nám vytvořil Václav Klaus v roce 1996 ještě okradl důchodce aby to nebylo takové velké číslo!Od té doby to jelo jak s kopce.ČSSD se to za dobu svého vládnutí snažila zastavit a skoro se jí to podařilo.Potom však přišel k veslu padákový myslivec a chlap s gulama a teď se nestačíme divit!
PS:doufám,že Vám došlo,že Václav Klaus je a byl guru pravice.Pokud ne tak se Vám omlouvám!
27. 04. 2010 | 14:26

Damoklův meč napsal(a):

Kohoute Kohoute...opět tu jako správný pravičák plácáš nesmyslez a lžeš...!!! Řecko nemá problém za výši státního dluhu 120%...ten mají i jiné země a větší...(japonsko 220%...), ale kvůli tomu, že lhala a uváděla lživý schodek v rozpočtu !!! Trochu méně lhaní...a někdo vám pravičákům třeba i někdy bude věřit !!!
27. 04. 2010 | 14:29

kolemjdoucí napsal(a):

xx:

Proč tedy pravici pořád volíte, když si uvědomujete, do jakých dluhů nás zatáhla a zase zatáhne? Je správné, že jste přiznal svou chybu, ale ještě byste se z ní měl poučit a neopakovat ji.
27. 04. 2010 | 14:31

paco napsal(a):

xx: moje rec, vlada lidu potazmo demokracie je cestou do zahuby. Ale, ponevadz zakazat chudym (duchem, ze to vyjde zhruba nastejno jako chudoba hmotna je jiz dalsi story) pristup do volebnich mistnosti je bohuzel zatim obtizne, vidim jen jednu moznost. Hlasovat svorne pro Paroubka, at dostane treba 55% hlasu a po nejakych 4-8 let nebude potrebovat pruzkumy verejneho mineni ani podlezani luze. Takze bude spolu s Kockama moci delat, co opravdu uzna za uzitecne. Tak snad se v nem probudi stare instinkty papalase z RaJ nebo "pravicoveho socialniho demokrata" jak se kdysi pred lety sam predstavoval a zacne se chovat stredne rozumne. Porad to bude lepsi nez dva nesmiritelne tabory kvuli jednomu procentu hlasu schopni tu zlevnit pivo, tu platit 13. duchody atd.
27. 04. 2010 | 14:31

xx napsal(a):

Levaku, placate voloviny. Staci se podivat na CZSO a je hned jasne, jako voloviny tu rikate.

Nebo se podivejte do knihy Milose Zemana, jak jsem se mylil v politice. Tak je to take docela rozume vysvetleno.

teprve kdyz se dostali k moci soucasni socdemaci, zacalo to jit skutecne z kopce. Jeste Zeman se drzel jaks taks a snazil se dluh i snizovat z pocatecnich kenesianskch pobidek. Zeman chtel dodrzet Keynesovu metodu. Jenomze ho odstavil kristalovy Standa a spol. a pak to teprve zacalo.

Sam Zeman pise - Kdyz za mnou prisel Spidla, ze se s Grossem dohodli na dluhu 160 miliard, pomyslel jsem si ze se zblaznil. V te dobe vznikla ta slavna veta, zdroje jsou !!

Chtelo by to lepsiho pamatovaka LEVAKU. Jenomze to by sjte asi prestal byt LEVAKEM, ze.
27. 04. 2010 | 14:31

grőssling napsal(a):

Takže Řecko při vstupu do Eurozóny nesplňovalo nejméně jedno ze tří závazných kritérií paktu stability ?

Asi ano, reCaptcha mi nabízí heslo "unmasked when".

Tak proč je tam přijímali ?
Neví to nějaký historik ekonomie ?
27. 04. 2010 | 14:36

xx napsal(a):

Kolemjdouci: krasna ukazka vasi zoufalosti z nedostatku argumentu. Diky.

p.s. jak jste zjistil koho volim ? Nevzpominam si ze bych to nekdy na netu psal. Jestli tak jsem psal jen kdo odemne hlas nedostal, to byla ODS. A nedostane ho zas. To je vse. Ze by jste soudil pouze podle komunistico-stalinskeho hesla "kdo nejde s nami jde proti nam" ??
27. 04. 2010 | 14:37

xx napsal(a):

grőssling: neustale se zde mluvi o tom ze Rekove falsovali statistiky, to vam uniklo ? Sami to priznali !
27. 04. 2010 | 14:38

Belwing napsal(a):

Levaku levaku...sundejte si ten hadr z hlavy a koukněte se kolem sebe, třeba prohlédnete :)

Mně se články pana Kohouta zdají taky poslední dobou poněkud jednostraně zaměřené, ale co už...taky levici nemám rád a to, že skončíme jako Řecko, když u nás levice bude vládnout mě děsí. Neboť levice u nás vážně slibuje hory doly...
27. 04. 2010 | 14:42

Taoiseach napsal(a):

Carlos V.

Dnes nesouhlasím s Vámi, ale s panem Kohoutem. On totiž zcela jasně UZNÁVÁ, že za řecké dluhy mohla i Nea Dimokratia, nejen PAnhelénské SOcialistické Kino.
Netuším ani, co myslíte výrazem "rovná demokracie". Každá demokracie, coby "vláda lidu" je systém, ve kterém se na správě veřejných věcí podílejí (všichni) lidé rovným dílem.

xx

"grőssling: neustale se zde mluvi o tom ze Rekove falsovali statistiky, to vam uniklo ?"
Kolega Grössling má pravdu. Přestože falšovali statistiky, v roce 2002 se bezpečně vědělo, že nesplňují. Přijetí bylo politické rozhodnutí - a nebýt globální krite, v podstatě to ve střednědobém výhledu šlo ustát.
27. 04. 2010 | 14:54

vlk napsal(a):

Kohout napsal další modrou agitku.
K nadšenému vrkotu zdejší modré letky. Takže sem dáme jeden graf:http://www.celysvet.cz/vyvoj-zmeny-v-case-dluh---vnejsi?country=3

Popisující "skvělý výkon" řecké pravice, která toho zfalšovala tolik jako nikdo před ní.

v letech 2000-2004 vládla v Řecku levice, od roku 2004 do roku 2009 pak pravicová Nová demokracie. Řecko také v minulých letech snižovalo daně (DPPO postupně z 25 na 20% a dvě sazby daně z příjmů fyzických osob poklesly z 29%/39% na 25%/35%. Mezní sazba této daně (pro příjmy nad 75 tisíc euro ročně) zůstala i za pravicové vlády na 40%.

A pro osvěžení paměti všem pravověrným sem dám i článek z titulky Aktuálně: http://aktualne.centrum.cz/...
27. 04. 2010 | 15:00

Franta Vimfšechno napsal(a):

xx:

Sefe, jestli si myslíte, že průměrný volič je idiot a důvodu zrušit demokracii, pak uznáte že není co rušit, ODS nebo ČSSD pouze ovladne masu idiotů a je následně u moci.

Jenže to není přece tak jednoduché.

Když v Aténách někdo pořádal OH, následně pan Bém z ODS říkal, že podobný scénář můžeme realizovat u nás..že to krásně stimuluje ekonomiku.

Naštěstí to byl jen kšeft pro lidi co podporovali kampaň ODS..jak aktéři, tak reklamky se napakovali..věřím tomu, že spousta z nich nevědomky.

Co tím chci říct..
Jde o kšeft.
Peníze dnešního světa jsou skutečně jen virtuální kladivo.. pouze kdo se nechá koupit je možnou obětí tohoto systému..

Vy například věříte že když někdo sníží daně, tak se budeme mít Vy a Vaše děti lépe..všem bude krásně

jsou, ale lidé, kteří nemají tento názor.

Generace před námi tu budovali svět, kde není problém až třeba za oceán jet. Vybudovali svět kde se operují srdce a v boha se věří jen z principu, že je věřit v co..praktický dopad členství ve spolku už nemá vliv na možnost studovat VŠ..

žijeme v ideálu našich dědů..možná starších otců

jediné o co se snaží současná "Pravice" je tento stav zničit..aby jej mohla znovu postavit..tedy obhájit vlastní pozici..

Současný západní svět a společnost politiky nepotřebuje..

Pro příklad: mašinerie medií nás krmí tím, že průběžný důchodový systém se nemůže vyplatit...

stále se ptám..proč nás nikdo nenutí mít více dětí..

problém by byl vyřešen..

Paranoidní myšlenky mě dovádí až do stavu, že snad jde o vyšší moc..

Pragamtismus mi říká, že někdo vidí cca 300 mld peněz, které je možné investovat a pak je zase lidi nechat ještě jednou splácet:)

Přitom je to pouze o jiné myšlence..
Za 50 let budou všechnu těžkou práci dělat
Roboti..my se budeme bavit až z toho ve 140ti umřeme..
Důchod budou mít všichni..bude se tomu říkat kredity..a budeme se předhánět kdo to na internetu utratí:)

Ano, snadnější je lidi strašit..a nechat posílat jejich práci na svoje účty..

než jim nabídnou možnost se podílet nebo rovnou vyvíjet robotickou společnost..
bez fyzické práce..

a propo..kolik z nás diskutujících si udělalo chvíli a od pásu šlo k inetu aby tu přispělo?
27. 04. 2010 | 15:12

Carlos V. napsal(a):

Vlku,

Nizke dane samy o sobe za nic nemuzou.

Nizke dane byly dost mozna v Recku zapotrebi, aby se zvysila motivace ekonomiky.

Ovsem, snizuji-li prijmy, musim snizovat i vydaje.

A na to se v Recku zapomnelo.

Proste rovna demokracie. Politici z duvodu zalibeni se volicum nekonaji nepopularni kroky. A volici, kteri ze systemu tyji, maji stejne hlasovaci pravo, jako ti, kteri jej plni.
27.04.2010 15:22:23
27. 04. 2010 | 15:22

s... napsal(a):

xx:
Zdalipak neopomněl Miloš napsat něco o konsolidační agentuře a povodních 2002?
S Milošem se jistě dobře chlastá, ale jako zdroj bych ho necitoval jinde, než u žlábku.
27. 04. 2010 | 15:28

LEVAK napsal(a):

Ad Belwing:už v roce 1997 jsem prohlédl.Zapomněli už voliči? Snad. Možná i na následné zmrtvýchvstání ODS, která se o měsíc později, po pádu vlády Václava Klause, na svém kongresu v Poděbradech většinově znovu semkla kolem - Václava Klause. A kolem věrného Miroslava Macka. Tehdejší předseda lidovců Josef Lux k tomu řekl: „Pro nás byl výsledek kongresu ODS potvrzením toho, že je možné krást a lhát a že je to normální, že to není chyba.“
27. 04. 2010 | 15:36

vlk napsal(a):

Carlos V
jukněte na ten koncový link..
27. 04. 2010 | 15:56

xx napsal(a):

s... : jak jsem napsal, za dluhy ktere vznikly v obdobi 2002 podle levicaku muze Klaus, ODS a povodne. CSSD je v tom nevine, naopak delala co mohla a setrila jak se dalo aby ty dluhy nebyly jeste vetsi. Vzdyt prece prevzala spalenou zemi, zdevastovanou divikou privatizaci. Jeste k tomu sanace bank a investicni pobidky ktere vytvorily statisice pracovnich mist. Zkratka CSSD se podaril hospodarsky zazrak a to se neodpousti.

Tyhle blaboly uz zname. Medialni agentura CSSD uz vsechny zverejnila. To se nemusite namahat.

:-D
27. 04. 2010 | 16:00

Rumcajs napsal(a):

Levouni utrhnou rozpočet ze řetězu a pak se divěj, že to pravice nedokáže zastavit.

Jinak vynikající blog pane Kohoute . Večer si přečtu nesouhlasný kvikot přátel státního dluhu. Počítám, že ten bude dneska obzvlášť ve vysoké tónině.

No a jak to tak vypadá, tak naše blondýna se sexy mozkem si budou muset další dupačky pořídit za svoje.
27. 04. 2010 | 16:00

xx napsal(a):

vlk: no jiste, to take vime ze nizke dane jsou puvodcem vseho zla.

A dluh pres 100% HDP se da podle vlka v pohode splatit za 8let, vzdyt Recko je tak bohate, jakpak by to nedokazalo.

Teda dneska to je tady primo festival blabolu a ukrutne hlouposti.

Vira je holt opravdu silna. Kdyz clovek veri tak i 1+1=17 bude obhajovat do roztrhani tela.
27. 04. 2010 | 16:05

Gerd napsal(a):

xx,
dluhy Řecka se dají splatit i dříve, jen holt budou muset prodat pár ostrovů. Když ale nechtějí, není důvod jim zase tolik pomáhat. Za všechno se platí ...
Co se týká vlád ODS, zde zapomínáte, že už od dob prvních vlád byl rozpočet schodkový, jen byl financován rozpordejem státního majetku. a to rozhodně nesvědčí o zodpovědném hospodaření. Nechci obhajovat ČSSD, zadlužování země v době ekonomického růstu je zločinem, ale Vaše přehlížení zjevných nedostatků vlád pravice - ODS, kd yzadlužovaly zemi stejnou měrou jako ČSSD je zakrýváním reality.
Jinými slovy je úplně jedno, kdo současné volby vyhraje, zase zadluží ČR. Na cestě k řeckému ekonomickému zázraku už jedeme po skluzavce a nezachrání nás ani slavná TOP 09.
Hezké odpoledne!
27. 04. 2010 | 16:20

Gerd napsal(a):

Pane Kohoute,
přečetl jsem si Vaši definici řecké krize a maně mě napadá, že všechny tři znaky jdou vztáhnout na ekonomiku USA. Žádná veselá představa.
Hezký den
27. 04. 2010 | 16:26

Ford napsal(a):

Je to jednoduché. Skončili tak jak skončili všichni před nima a po nich. Ty vobyčejní lidi prožrali víc než vyprodukovali.
27. 04. 2010 | 16:36

Ford napsal(a):

Gerd: A kdo prodal Transgas, Telecom, Unipetrol atd? Ano ano. ČSSD měla velmi tučné příjmy z privatizace.
27. 04. 2010 | 16:38

Rumcajs napsal(a):

Konec spekulacím o tom, kdo je Vlk.

Odhalení zde: http://www.novinky.cz/krimi...
27. 04. 2010 | 16:46

s... napsal(a):

xx:
Takže 70 miliard za sanaci bank v konsolidační agentuře nebylo a nebyly přiznány za Špidlovi vlády jako dluh? Povodně 2002 taky nebyly? Tak jak je to s těmi 160 mld schodku? Snižoval se schodek v dalších letech až do Kalouska, nebo ne?
Tak jak to bylo, co o tom nacamral Miloš Becher u žlábku? Strašně mě to zajímá.
27. 04. 2010 | 17:07

s... napsal(a):

Konec spekulací o tom, kdo je Rumcajs:
primitiv
27. 04. 2010 | 17:39

kolemjdoucí napsal(a):

Rumcajs:

Máte štěstí, že věda tak pokročila, ještě počkejte pár let, pak si jenom vezmete pilulku a doroste vám nová s funkčním obsahem.

http://www.theregister.co.u...
27. 04. 2010 | 17:45

Alexandr napsal(a):

Děkuji autorovi, skvělé shrnutí a protoho, kdo chce, snad i poučení.
27. 04. 2010 | 17:46

kolemjdoucí napsal(a):

xx:

Pěkný proslov, ale na otázku, proč pořád volíte pravičáky, když, jak jste sám trefně poznamenal, dokážou jenom zadlužit zemi, rozkrást a rozkorupčnit státní majetek a pak to přikrýt zfalšovanými statistikami a vylhanými rozpočty, jsme odpověď nedostali. Se nedivte, že to tady vypadá tak, jak to tady vypadá, když s Rumcajzem volíte pořád stejné šibaly.
27. 04. 2010 | 17:51

xx napsal(a):

Kolemjdouci: opakovany vtip prestava byt vtipny, notabene kdyz neni vtipny ani poprve.

s...: cucate si z prstu hausnumera.

Gerd: Ano, schodkove rozpocty zde byly vzdy. Kdyz uz mame byt uplne fer, je treba tedy take rict, ze po roce 89 byla zeme v katastrofalnim stavu. Penezni dluhy sice nebyly temer zadne, ale to jenom proto, ze veskere dluhy byly skryte ve vsem na co jste se podival. V nedostatecne a schatrale infrastrukture, v katastrofalnim stavu ochrany zivotniho prostredi, v neresenych ekologickych zatezich, ve zdevastovenem prumyslu a tak dale. Tyto dluhy vznikaly 40 let a zase se nekdo divi jakto ze jeste nejsou napravene.

Za Klause se investovalo jenom do odsireni elektraren a dalsich ekologickych opatreni 600 miliard korun. A to tehdy byly dva statni rozpocty !!

Kdyz mame byt fer musime rikat i toto. Jinak si jen hrajeme na ferovost ale jsme stejne nefer, pouze hajime ukrivdene protzoe jsme zrovna jejich priznivci.
27. 04. 2010 | 18:21

otokar napsal(a):

Kapoun lže, jak když mladá fronta tiskne dnes.Spoléhá na to, že devadesát procent lidí je úplně blbých, zbytek částečně.
například banky u nás nebylo třeba sanovat, protože do komerčky například nějakej jehuda přinesl soukmenovci salcmanovi osum milijard a vůbec je nechtěl zpátky.
A tak bychom mohli pokračovat, ale je to zbytečný, zloději budou pořád pištět tu svou,maximálně si někde uženou akutní imunitu.
27. 04. 2010 | 18:24

kolemjdoucí napsal(a):

xx:

Hezkou selektivní logiku předvádíte, opravdu. Palec nahoru.

Klaus zdědil skryté dluhy, takže jeho schodky mu nelze vyčítat. Naproti tomu socani zřejmě převzali stát v perfektní stavu, ekonomika již transformovaná, lidé zaměstnaní v nových, bouřlivě se rozvíjejících odvětvích, nová dálniční síť právě dokončená, atd., ergo kladívko jsou dluhy čistě vina levičáků, kteří nesmyslně rozhazují, aniž by pro to měli nepopulistický důvod.
27. 04. 2010 | 19:16

xx napsal(a):

Kolemjdouci: vubec jste to nechopil. Tady nekdo narikal, ze Klaus resil schodky prodejem statniho majetku. Tak jsem poznamenal, ze z tech prodeju statniho majetku ( privatizace / vesmes zdevastovanych a vytunelovanych podniku ) Klaus resil mimojine i dluhy vznikle za komunistu na infrastrukture a zivotnim prostredi.

Za komunistu se bohuzel hospodarstvi delalo tak, ze veskere zisky se prerozdelovaly. Lide meli levne jidlo, nizke najmy a to vsechno na ukor investic a rovoje.

Klausovi lze vycitat ledacos, ale jeho schodky jsou to posledni co mu lze vycitat.

Ja bych dokonce ani nevycital schodky Zemanovi, protoze se proste drzel nejakeho planu jak s tim nalozit. A skutecne schodky zacal i snizovat a kdyby v tom Gross se Spidlou pokracovali, tahle debata by nebyla.

Hloupe vymluvy na povodne a sanaci bank jsou skutecne tak dobre pro male deti nebo prostacky co neumeji cist.
27. 04. 2010 | 19:26

vlk napsal(a):

Rumcajs + xx
diskutují o ekonomice!
https://www.youtube.com/watc...
27. 04. 2010 | 20:05

sasa napsal(a):

pane Kohoute myslim, ze vsem je to jasne. Jde o to,kdo to zaplati, lepe receno, jaky bude podil hornich 10 tisic. Pokud recka vlada odmitne platit, tak zkrachuje nejaka financni instituce a lide si budou muset snizit platy nebot nebudou pujcky. Nebo se zvysi nezamestnanost a hornich 10tis bude v cajku.
27. 04. 2010 | 20:08

vlk napsal(a):

xx
vy jste skutečně dárek. Tak Klaus řešil shodky prodejem vytunelovaných podniků?? Joo? A to s e tedy podívejme: Třeba Českánámořní plavba? Nebo pipvovary ? Viz víc etakových Kožených? No tak to se mu tedy povedlo. Dokonale.
Ještě , že si nás to pořád ještě dost pamatuje. A někteří jsme si na to i trošku sáhli.
Lp a Klaus řešil z těch prodejů dluhy na infrastruktuře? A ekologii? Kromě koridorů / tak to byl skutečně moc pěkný podnik pro zúčastněné/ a dálnic / to byl ještě lepší podnik pro zúčastněné/ mne nějak nic , co vyřešil , nenapadá.
27. 04. 2010 | 20:10

Rumcajs napsal(a):

vlk:
No nyní jsi udeřil hřebíček na hlavičku.

Začíná a končí to hovnem.
27. 04. 2010 | 20:11

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující texty ("kráva", "zmrd"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
27. 04. 2010 | 20:54

Rumcajs napsal(a):

Jsem na tom o moc lépe jak Řecko ?

Naše celkové daňové zatížení rostlo od roku 98 tempem zhruba 1% za rok.
Dneska jsme na 42%. Průměr EU je 45%.
(Japonsko nebo Amerika má c.d.z. o cca 13% menší.)I přes tento nárust daňové zátěže sjme se nikdy nedokázali dostat pod 3%HDP.

Řecko své dluhy nasekalo při c.d.z 36 %. Navýšení na průměr EU by při nějakém 14% schodku stejně nepomohlo a navíc vzhledem k tomu, že půlka ekonomiky je ve státních rukách, danil by stát stejně sám sebe. Přesto můžeme s trochou tolerance tvrdit, že při stejném daňovém zatížení jako máme my, se dynamika zadlužování nás a Řecka celkem shoduje.

Řeckým socanům se povedlo zruinovat Řecko za nějakých 30 let. Věřím, že ten náš obtloustlej Róm to stihne mnohem rychleji. Co se týká zvyšování daní už nemá moc prostoru, pokud se nechce stát dańovým tygrem EU a naslibováno toho má tolik, že by mu nestačilo ani ty Švédské daně.

Tož chlapci držme si kloboučky, jedeme z kopečka.
27. 04. 2010 | 21:09

xx napsal(a):

Vlk: podle vaseho prispevku by jeden ziskal dojem, ze v republice byly jen dva podniky.

Realita je takova, ze se privatizovalo tisice firem z nichz vetsina byla vytunelovana.

Ovsem abychom si rozumeli, vlku, potreboval by jste trochu fistrona a zapojit jej do procesu kteremu se rika mysleni. Ale to by jste pak nemohl omilat ty povidacky co tu porad dokola pisete.

Tunelovani firem nebylo vymysleno po revoluci. To praktikovali komnunisti od pocatku jejich vlady. Po roce 89 komunisticti privatizatori jen pokracovali v tom co delali celej zivot, akorat smer penez se zmenil. Princip byl prosty, podnik sebrali burzoustovi a dosadili tam sve lidi do vedeni. Pak podnik fungoval dal, delnasi tam fachcili tak jak driv akorat za trochu vetsi zvanec aby byli ticho. Zbytek vejdelku se pak poslal do eraru.

Masiny, budovy i lidi chatraly, vyvoj zaostaval za svetem cim dal vic, pac na to nezbejvalo kdyz vsechno schlamstnul erar.

A na konci te slavne ery zbylo co ? Zbyly vytunelovany firmy, jejich vyrobni naklady vysoce prevysovaly ceny modernejsich vyrobku ze zahranici a zastarale vyrobni postupy, muzealni vybaveni a zchatrale budovy vyzadovaly masivni investice na ktere nebyly penize, protoze se za tech 40 let prozraly.

Ano komuniste si hyckali nekolik firem, do kterych investovali a ktere drzeli krok, jako vykladni skrin socialismu. Vesmes PZO. Jenomze jich bylo cim dal mene.

Vase argumenty mi pripadaji stejne uhozene, jako kdyby jste tvrdil, ze u nas za komunistu byl dostatek zahranicniho zbozi a kdo chtel mohl si jit do ESA nebo Tuzexu koupit cokoli. Jenom uz jaksi pomlcite o tom, ze na kazdej Tuzex nebo ESO existovalo 150 poloprazdnejch samosek a v ESU ci Tuzexu bylo vse 10x drazsi - tudiz neodstupne vetsine populace.

Doufam ze kdyz jsem pouzil expresivnesji styl, budou vam me myslenky nyni srozumitelnejsi.
27. 04. 2010 | 21:20

Rumcajs napsal(a):

Pro zajímavost ještě dodávám, že největšího růstu dosáhlo Japonsko v období, kdy mělo celkovou daňovou zátěž 18%. Celkovou daňovou zátěž Číny jsem nenašel, ale podniky platí 25% ze zisku a DPH je 17%. Ani slovo o sociálních daní. Tedy odhaduju že celková zátěž v Číně bude pod 30%.

Veverko !
Jestli je tohle socialismus tak volám "PRYČ s kapitalismem".
27. 04. 2010 | 21:57

antoninovy napsal(a):

Zde zajímavá úvaha Jana Macháčka z HN:

http://www.rozhlas.cz/radio...
27. 04. 2010 | 22:05

xx napsal(a):

Rumcajs a ostatni: tyhle srovnani jsou vzdy na prdlacku. Je to jako divit se tomu, ze syrova brambora nejvyssi kvality nechutna alespon stejne dobre jako jako golden delicious.

Stejne pitome je srovnavat Japonsko, Cinu, Ceskou republiku a treba Recko podle vyse zdaneni.

Levice samozrejme rada argumentuje Evropou, vzdycky slycham, jak v evrope maji jeste vetsi dane a jak se tam maji dobre, ze tam maji lepsi zdravotni peci a pritom taky maji verejne pojisteni a nekde i jednu pojistovnu a tak dale. Priznivci levice z rad prostych volicu to pak papouskuji stale dokola, protoze nejsou schopni nebo ochotni si overit fakta.

Faktem je ze Evropske zeme maji dost velke rozdily v danich. Maji sice vetsinou progresivni dane, ale take velmi odlisne. Zdravotnictvi je take zemi od Zeme jine. Systemy Nemecka, Francie a Britanie jsou uplne jine. A poplatky maji ve vsech trech zemich. Ale to selevici nehodi, tak se najednou na Evropu neobracime jako na modlu. Ale kdyz jde o dluhy, mame se pry podivat jak tihle jsou teprve zadluzeni.
Jsou to gejziry blbosti a najivity. Kdyby se to dalo prodavat, budem nejbohatsi zeme na svete.
27. 04. 2010 | 22:55

CV napsal(a):

Paklize chce EU zustat konkurenceschopna vuci Cine, musi se hodne pritvrdit - sebrat socialni vyhody, setrit.

Je dost mozne, ze recka krize je ve skutecnosti z rizena z Nemecka - nejde o par Euro, ale o to prinutit Reky makat a nebrat socialni davky.
27. 04. 2010 | 23:02

Rumcajs napsal(a):

xx:

Jako určité vodítko to je.
Beru, že těch parametrů které je potřeba vzít v úvahu, je hodně, ale jako náplast na výkřiky levounů, že je potřeba dále zvyšovat zdanění to stačí.

Zatím mi vychází, že ať má země zdanění jak chce vysoké, tak bez rozdílu končí v deficitu.
27. 04. 2010 | 23:13

hoven napsal(a):

to je hodně hořká pilulka pro dědu Peheho - Klaus měl opět pravdu. potvrzuje se, že měnová unie přínáší více škody než plánovaného užitku. samozřejmě že eurofanatici budou až do konce světa tvrdit, "že myšlenka byla dobrá", stejně jako to tvrdí komunisti nebo nacisti. říká se tomu obscese.
27. 04. 2010 | 23:29

Tydýt napsal(a):

Rumcajs: "Zatím mi vychází, že ať má země zdanění jak chce vysoké, tak bez rozdílu končí v deficitu"

On totiž primární problém není na straně příjmů, ale výdajů.
27. 04. 2010 | 23:56

ivo napsal(a):

Socialismus je výborný dokud nedojdou peníze těch druhých.A to se přesně v řecku stalo.
28. 04. 2010 | 00:47

xx napsal(a):

Rumcajs: ale to jsou notoricky znama fakta, ktera si lide verici nepripusti ani na deset metru.

Podivejte na vlka a spol. Tvari v tvar faktum se zmohou jen na opakovani naucenych floskuli, ti zdatnejsi je tu a tam okoreni nejakou drobnou obmenou, ale jakmile dojde na skutecnou vymenu myslenek, sklouznou k argumentaci extremy, jako napriklad namorni plavbou. To je v zemi bez more a se dvema lodema docela slusna ukazka zoufalstvi.

Copak to ma smysl s takovymi ignoranty debatovat ? No nema, rekneme si to otevrene, nema.

p.s.: Dneska mi prisel dvoulety syn domu z vychazky a nesl si oranzovy balonek s agitkou CSSD. Jako kdyz prisel z matejske pouti.

To mi teda reknete, co je to za lidi, kteri se podle takoveho cirkusu rozhoduji ve volbach ? To prece neni mozne aby se tak vazne veci jako jsou volby - toliko nejdulezitejsi dev na nasich zivotech dal ovlivnit cirkosovymi atrakcemi.

Tezko mi pak nekdo vymluvi, ze lide jsou vetsinove spis hloupa najivni stvoreni ktera skoci na kdejakej spek.

Sir Winston Churchill mel svatou pravdu, kdyz mluvil o prumernem volici jako nejsilnejsim argumentem proti demorkacii.
28. 04. 2010 | 00:58

Rumcajs napsal(a):

xx:

S tím synkem to je nehoráznost. Kraje zakázali studentské volby, protože mládež by se neměla zatahovat do předvolebních bojů a přitom jak Paroubek může, tak do nějaké školy naběhne a vymejvá děckám mozky.

Hnus!

Pak z toho rostou různé veverky či rebelové a na socky je zaděláno.Pak už jenom zbejvá jim jako v Řecku vytvořit nějaké to stání místečko, páč normálně nejsou použitelný.
28. 04. 2010 | 06:54

jan holubář napsal(a):

Všichni ti "leváci", "frantovévívšechno a další kdyby se zbláznili, tak pan Kohout je brilantní analytik a má pravdu. Červené spílaní to prostě soudruzi nezmění, s tím nic nenaděláte. Ani s tím, že všechny problémy s rozpočtem házíte na ODS. Jen tak mimochodem podívejte se s jakým dluhem skončil Klaus, s jakým Zeman a Paroubek. A to prosím ČSSD vládne od roku 1998 dodneška nepřetržitě s výjimkou cca 2 leté vlády M. Topolánka. Že současná vláda je pod kontrolou ČSSD, to snad levičáci nemůžete popřít....Jestli máte trochu slušnosti
28. 04. 2010 | 07:01

vlk napsal(a):

xx
od vás slova jako myslet anebo myšlenky znějí skutečně interesantně. Co kdybyste s e ráčil podívat do slovníku, co vlastěn znamenají a následně zkusil sám sebe podrobit kritické analýze , jestli jste toho v ůbec schopen.

No upřímně - rozplakal jste mne.Že ted y jako Klaus nemohl privatizovat Boeing,, GE, NASA, BMW, Siemense , Fairschild, Intel, MAcushitu, Caterpillar Babcooka , že nemohl prodávat naftové doly s kapaicuou saudské Arábie nebo diamantové doly v Limberley..
To by to tady byl vyfiknul jistě jedna A.

O stavu firem před privatizací jsem věru velmi dobře informován. Lépe než si vy vůbec dovedete představit. P úrůměrném státří jejich strojního praku, o procentu výrobků schopnch plné nebo aspoň omezené světové konkurence.

A nebyl to žádný med. Nicméně Klaus
1- uožnil další rozkrádání té špatné substance tím, že utíkal před právníky
2- neudělla nic pro ochránění trhů s vyjímkou nastavení kurzového polštáře
3- zvolil cestu privatozac e přes české banky , kd y téměř žádný z takto privatizovaných podniků neměl šanci přežít zátěž privatozačním úvěrem o dělce splatnosti 4 roky a se sazbou 20a více procent
5- po uvolnění cen dokonale zavraždil i ty podniky , ketré měly šanci přežít tím, že nevalorizoval odpisy a tím odčerpal spekulativně a jednorázově vytvořenou likviditu do s tátní pokladny. Zisky měly už dimenzi nových cen , odpisy zůstaly na původní výší jako pře dpřevratem.
6- při kuponovce naprosto neochránil minoritní akcionáře a umožnil rychlé dotunelování.

Teď ještě k sitiaciv které s e ten nebožák nacházel . Pořád jaksi tehdejší ČR byla nejlépe vybavenou zemí východní eropy ! Přes veškeré invetsiční dluhy. Pořád na tom naše eknomika byla nejlépe . Měl a pevně obsazený dodácí trh / žádný efekt NDR/ měla i schopnost vyvážet sofistikované investiční celky. Tuto schopnost díky Klausovi a jeho způsobu privatizace, díky absenci exportního úvěrování , díy absenci pojišťování zahraničních kontraktů velmi rychle ztratila. Tak tohle všechno a mnoho dalšího je Klaus.
A jeho bačování málem skončilo v 97 zhroucením měny.
A je docel a pěkné , že někdo jako vy , mluví o ignorantech.
Vybral jsme jen dbdva sektory. Protože nepíši ekonomické pojednání ,a le rychlou odpověď do blogu. Jen ta Námořní plavba a pivovary jsou naprosto transparentním úspěchem Klausova ekonomickéhppočínání. Ale mohu posloužit ještě řadou dalších.
Stačí abych s e otočil. Bud e vám stačit seznam minimálně 1500 firem, které d toho přes Klausovu privatzaci dokonale zahučely? Není to pro mne naprosto žádný problém. Od dětství totiž sbírm odznaky . Mám jich řádov ě - firemních přes dva tisíce. Stačí když si dám tablo vedle počítadla a začnu po řádcích opisovat, co vidím.
28. 04. 2010 | 08:30

Rumcajs napsal(a):

vlk:
(xx: omlouvám se za vstup do debaty,ale to se nedalo vydržet)

To jsou zase hrozný vlkoviny:
Utíkal před právníky ... můžeš mi říci zákon, který dodala ČSSD a který zarazil tunelování podniků ?

Česká cesta: U nás v Řáholci 90% podniků má českého vlastníka. Všechny fungují a dobře. Ti zahraniční, co jim socani utírali prdele, ty jso už v Rumunsku.

Chránit trhy - to jako jak a před kým ? Myslíš, že odvetné opatření by nepřišli ?
No a stěma odpisama - tos mě dostal. Můžeš mi to nějak vysvětlit ?
28. 04. 2010 | 08:51

hoven napsal(a):

vlk,
rozkrádání všeho a všude je genetická programová záležitost většiny českeho národa, mohutně trenovaná v pruběhu let 48-89. díky Klausovi se tady toho nerozkradlo tolik, jako v okolních postkomunistických zemích. pokud by vládli v devadesátých letech socani a jejich pytlíko-igelitková kultura, byli by sme v kradení na špici. o tom nepochybuju
28. 04. 2010 | 08:54

yara ze země krys napsal(a):

hoven:
Díky Klausovi se tady toho tolik nerozkradlo ..... Docela jsem se po ránu upřímě zasmál, pane Vy jste bavič! Klausova kupónovka byla jedna velká rozkrádačka v hezkém balení, jakoby se všichni občané na celé akci mohli férově
zúčastnit. To by ale nesměli existovat fondy a bandy lumpů co si nakradli obrovské majetky a občané utřely huby. Takoví Dušanové Třískové by mohli vyprávět.
28. 04. 2010 | 09:54

yara napsal(a):

Oprava: utřeli
28. 04. 2010 | 09:54

jozka napsal(a):

hovne, diky za pobaveni, vedel jsem, ze ma smysl sem nakouknout :-)
28. 04. 2010 | 10:05

mrňús napsal(a):

Řecko bylo a je stále pro české levičáky ideálním rájem na Zemi: prachy se rozhazovaly a mrhají, žralo se a pilo z plna hrdla a když "jakoby" došly, tak se to využije na stávky a demonstrace.

Představa, že by měli se už konečně uskromnit a hlavně platit nasekáné dluhy, je levičákům set sakra vzdálená.

Řecko ideál všech levičáků. Papandreu výrazně snížil letištní poplatky, levičáci nečekejte a leťte na jih za Sluncem, pomůžete socialistickému bratrovi, nachytáte bronz a možná i něco navíc.
28. 04. 2010 | 10:06

hoven napsal(a):

yara, jozka,
panove smejete se vlastní hlouposti. ale i to je pěkné, co jineho člověk na tom světě má, než těch pár vteřin smíchu. prodloužil sem vam oběma život o několik dní.(ja vždycky říkal že moc přemejšlení škodí, vy jste v podstatě štastní lidé)
28. 04. 2010 | 10:44

xx napsal(a):

vlk: no tak ted jste tomu nasadil korunu. CR na tom byla nejlepe z vychodniho bloku. Byli jsme nejlepsi z nejhorsich. Ostatni byli 100 let za vopicema a my jen 99,5 roku. Tomu rikam vyhoda.

Faktem je, ze pred erou komunismu jsme byli mezi 10 nejvyspelejsimi zememi sveta, narozdil od ostatnich vychodnich sousedu. A skoncili jsem spolu s nimi na chvostu. Ale ano, byli jsme na tom porad jeste dobre, narozdil od nekterych zemi tretiho sveta. To je fakt. To by nam hodne pomohlo v konkurenci se zapadem, nebyt toho satanase Kaluse.

Vase najivni poznamky jsou smesne. S takovymi blaboly nema smysl ztratcet cas. Podlehejte si dal sentimentu nad sbirkou zasle slavy potemkonovych vesnic v ceskem prumyslu, ja jdu radeji neco delat.
28. 04. 2010 | 11:25

jaryn napsal(a):

A už to jede... slavnou eurozónu, postavenou na politických, nikoli ekonomických rozhodnutích čeká další velkokrize.
Ještě, že máme korunu. Bohužel EU nám mezitím stihlo mj.zlikvidovat strukturu zemědělství, byť ne úplně. Otázka je, nakolik jsou škody vratné, za jak dlouho a co nás náprava bude stát. Náprava ovšem rovná se záchrana.
28. 04. 2010 | 11:26

Gerd napsal(a):

Forde, zřejmě jste mě špatně pochopil. Co je nejasného na "už od dob prvních vlád byl rozpočet schodkový, jen byl financován rozpordejem státního majetku"?

xx,
já nezpochybňuji stav infrastruktury po listopadu 1989, nai to, že ČR nebyla v optimálním stvau. Nicméně zde přeci jen byl dodatečný příjem vlády privatizací státních podniků a rozpuštěním přebytků na důchodovém účtu ve státním rozpočtu. Většina problémů s podniky a následná sanace bank cca. 585 mld. Kč má příčinu ve vládách V. Klause, tedy ODS. A to prodali spoustu nejlukrativnějších podniků (ne všechny, ale většinu vodáren, plynáren, atd.).
Tím se ale nezastávám ČSSD, kdy za Zemana i dalších následníků vylepšování státního rozpočtu prodejem státních podniků s malou domů do kapsy. Příkladem budiž křišťálově čistý Standa Gross a rpodej Telecomu.
Pokud si situaci shrnu, v této zemi po většinu doby vládla ODS a ČSSD, někdy ve shodě, jindy v předstíraném politickém boji. Proto je úplně jedno, kdo volby v květnu 2010 vyhraje. Oba potenciální vítězové zde již vládli a výsledek je známý.
ČR po 1989 měla nejlepší startovní pozici mezi bývalými zeměmi RVHP, nízký státní dluh, ale nedostatečnou infrastrukturu. Tento náskok se podařilo promrhat a pomalu jsme se dostali do středu pomyslného žebříčku bývalých ekonomik RVHP. Příčina je zřejmá, mizerná kvalita českých vlád.
Hezký den
28. 04. 2010 | 11:32

nindžašmoldas napsal(a):

volte Paroubka!! a hned dvakrat...a premluvte babu a dedka i tetu a strejdu at volej Paroubka....budete mit 9 tydnu dovolene a 18 platu rocne a priplatek kdyz fakt budete do ty prace chodit....jinak bez priplatku kdyz tam chodit nebudete!.......
28. 04. 2010 | 11:36

Jirka H. napsal(a):

jaryn: No fakt, že máme korunu nám moc nepomůže. Pokud budou muset banky - v našem případě zejména Erstebank napojená na svou dceru Českou spořitelnu, odepsat miliardy v řeckých obligacích, tak tomu stejně neutečeme. Nevím, jak si těch řeckých bondů zobli u Komerčky, snad měli víc rozumu. Mít nebo nemít euro asi teď není až tak podstatné, jako stav a odolnost naší ekonomiky...

Jako úplná blbost mi přijde zákaz prodejů nakrátko vyhlášený řeckou vládou... To jim ta burza úplně zamrzne.
28. 04. 2010 | 11:44

vlk napsal(a):

Rumcajs
vidím, že jsi tu ekonomickou poradu s xx včera držel skutečně důkladně.

Nejvíc e s e ze státního majetku rozkradlo během první Klausovy vlády. Ted y 92-96 . Tedy buď přímo nebo přes fondy. Těžkodo toho plést spc dem , když tehd y měla 12 poslanců.
Koukám, ¨že ty máš opravdu totální Hosip..

No u vs v řáholci holt jste něco jako Bermudský trojúhelník na ruby. U váš to pRÝ ,c o je v českých rukou, funguje?

Mn tak namátkou si vzpomenu , jak a si fungují nedaleké textilky a skládky. Co zbylo v Jičíně a Agrostroje.. ,
A pokud vím , tak vedle garáže máš docel a silně prosperující německou firmuna výrobu vzduchového nářadí, která zachránila bývlý místní narex, který byl jinak už dávno v pánu. To jen na okraj toho, co píšeš.
Takže pohádky zkoušej na Cipísky a možná tak na Manku.
Taky mi můžeš napsat, jak skončily napříkald místní mlékárny..
A jinak, nemohu za to, že jsi ohledně trhů nepochpil , co jsem psal. Mohl bych ti to sic e vysvětlit, ale to by nebylo pedagické. Zkus si ten můj příspěvek, na který reaguješ, přečíst ještě jednou a třeba pochopíš.
xx
propagační řečičky si nechte pro Rumcajse. To je naprosto vhodný objekt. Já na ně nejsem zvědav. 31.12.1947 už jsme dávno mezi deset nejrozvinutějších zemí světa nepatřili Nicméně - neřešte to. Zkuste něco , na co stačte.
Komunisti byli nepchybně neštěstím pro tuhle zemi: A není žádná debata o tom, že kdyby nebylo Vítězného ˇUmora , tak jsme na tom nejspíš hospodářsky byli llépe než Rakousko.
Nicméně kecy o zázračném Klausovi a jeho povedené transformaci si opravdu nechte na někoho, kdo rád pohádky. U mne budet mít větší úspěch s tou o Koblížkovi. Protože ta je tak nějak tomu Klausovu ekonomickému zázraku blíž.
a když s eneumíte vypořád s jednoduchými a průkaznými fakty, tak fakt nediskutujte. Nemáte na to.
hoven
váš příspěvek na mou adresu je skutečně kvalitou hoden vašeho nicku.
Nevím, kolik s e toho rozkradlo v Polsku nebo Rumunsku. To opravdu ne. ale díky Klausovi s e tad y rozkradl skoro jeden státní rozpočet. Na přímých a nepřímých škodách.
Děkuji Václavu Kalusovi , ež s e nerozradli teřba čtyři. Však ona s e teď ODS , co zas byla u moci opravdu činila.
A máte pravdu , někdo má igelitkovou kulturu, dky překročí zákon tím, že VRÁTÍ PUJČKU.
Jiný holt má Open card. Tam ted y fakt igelitková kultura nefunguje. Kultura švýcarských kont ovšem ano. O tom,že by s e ovšem něco VRÁTILO, tak to neuvažuje ani ten největší naiva.
Až půjdete k volbám , vezměte si s sebou heslo -Opencard pro celou zemi!A nikdy jinak.
28. 04. 2010 | 11:44

vlk napsal(a):

Jirka H.
sdílím vaši argumentaci jarynovi. Až na poslední odstavec..
Mrkněte jak vypadá řecký index! http://stockcharts.com/h-sc...$atg

já s e jim prostě nedivím. šortění je opravdu ještě sráží dolů a dojde k levnému výplachu..

Začínám uvažovat, že si něco koupím.... Jak o nic nevím vůbec nic a nikdy men moc nezajímali: ale jsou prostě věci, co půjdou vždycky..
28. 04. 2010 | 11:51

xx napsal(a):

vlku: jeste v 70 letech jsme na tom byli jako Rakousko. Jenomze problem byl v tom ze Rakousko slo nahoru a my dolu. Jen jsme se potkali.

gerd: Nikdo prece nepredstira ze transformace ekonomiky nemela sve naklady. Mela. Mela je vsude i u nas. Neexistuje zpusob jak dokazat, ze by to slo bez nich. Muzem se dohadovat, jetsli kdyby to nedelal Klaus ale treba Svejnar, by byly naklady mensi nebo vetsi, ale bude to jen pekulace o necem co nemuzeme nijak prokazat.

Faktem je ze hlavni transformacni naklady se zaplatily z vynosu privatizace a to je podle mne spravne. Ty naklady proste zaplaceny byt museli, s tim se neda nic delat.

Dluhy vznikle za vlad CSSD uz ale nebyly zpusobene transformacnimi naklady, ale povzbuzovanim spotreby a to je ten problem, ktery ale v ryku politickych pokriku a nadavek jakso zanika.

POmateni levicaci ve snaze ocistit sve ikony srovnavaji dluhy a naklady transformace, investicni naklady a projedene miliardy coz je z vecneho hlediska nepripustne a nesmyslne.

Blbcum to ale nevadi, jim jde hlavne o to aby vykrikli naucenou frazi o tom ze dluhy zpusobila ODS a CSSD setrila.

hazeni hrachu na zed je ucinejsi, nez neco vysvetlovat vericimu levicakovi.
28. 04. 2010 | 11:54

xx napsal(a):

Jirka H. Mylite se. Zahranicni banky uz mely potize anasich se to nedotklo. Banly nejsou propjene jak si predstavujete. Napriklad KBC a CSOB. KBC mela za financni krize znacne potize ale CSOB se to nejak vyznamne nedotklo.
28. 04. 2010 | 11:56

jozka napsal(a):

xx:

Ta vlada byla tak uspesna, ze padla a hospodarstvi musely zachranovat balicky :-)

V tomto svetle jsou dnedni vlady take velmi uspesne.
28. 04. 2010 | 12:07

kolemjdoucí napsal(a):

mrňús:

Řecko je především rájem pro pravičáky celého světa, měli tam všechny potřebné ingredience - vojenskou fašistickou diktaturu, rozkrádání státních peněz, vršení dluhů, neplacení daní, ... Teď po vás budou muset socialisti ten bordel uklízet. Jako vždycky.
28. 04. 2010 | 12:29

vlk napsal(a):

xx
vážně?
Tak to zkuste doložit! Moc s e těším!
Mám totiž docela slušnou paměť. A v r. 68 pamatuji televizní debatu, kd e tehdy profesor Šik argumentoval, co s e stane když. A jeho slova - když všechno dobře půjd e , dosáhneme do 7-mi let úrovně Rakouska..

Jo von t byl komouš.. no tak proč ho brát vážně, že? vy to prostě víte líp.

a když už něco píšete Jirkovi H. ohledně bank, tak byste si měl zjistit aspoň základní fakta! Když už ted y uvádíte právě příklad Čobky a její matinky.
No nic, rád si od vás zas e něco komického přečtu.

Joa teď vidím, co píšete Gerdovi..
že jako halvní transformační náklady byly zapalceny z výnosů transformace??
Tak to zírám! netušil jsem , že z toho byly kryty ztráty konzole, ani náklady na sociální dávky při krachu Klausova bankovního socíku. Al e člověk s e vždy rád dozví něco nového.
A nejspíš z nich bud e zapalcen i superekologický tendr že ? Nebo Církevní restituce.. Už s e těším. Obojí jsou transformační náklady.
dluhy vzniklé za vlád y soc dem mají čtyř základní příčiny:
1-placení důsledku krachu Klausovy transformace
Viz ztráty v konsoli atd.
2-krytí důsledků dvou stoletých povodní
3- uhrazení vzniklých sociálních výdajů spojených s řetězovými bankroty firem odpojených od Klausova bankovního socíku a t podle zákonů přijatých týmž Kalusem v letech 94-95
4- výdaje spojené s příchodem nového kapitálu do republiky a s vytvářením nových pracovních míst.
Tohle jsou hlavní příčiny vysokých státních schodků za vlád sociální dmeorkacie. Tohle a nic jiného.

Kecy o socanském rozhazování si opravdu nechtě pro někoho jako je Rumcajs.

Už jsme tad y všechny možné borce vašeho typu x- krát vyzýval, aby jmenovali jedne jediný socanský rozhazovačný zákon, ted y zákon navrženýa prohlasovaný soc dem, napříkla d s komunisty, který v letech jejich vlády , tedy 98-06 šel do spotřeby a zvýšil zadlužení. S vyjímkou pastelkovného , které koštovalo 90 milionů ročně. Do teď s enikdy nikdo neozval. Moc s

Hrách s i nechte pro Rumcajse, já jsme zvědavý na fakta. A nepochybně i Gerd, nebo Jirka H. Ani jedne z nich není levičák. To jen pro vaši informovanost. Ať víte aspoň něco. A já levičák také nejsme. Jsme trošku levicový. Což je dost rozdíl. Který ovšem nečekám že , vzhledem k jeho subtilnosti,pcchopíte. těším, s čím přijdete vy.
28. 04. 2010 | 12:33

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Proč mám poslední dobou pocit, že reaguješ na něco jiného, než píšu ?

Nevadí,máš na to věk dědku, hlavně nevol levici!
Strašák Klaus... Zvláštní je, že i když Klaus ukradl všechno co nebylo přibitý, tak i přes 8 let řádění šíleného Sobotky, máme menší dluhy než okolní státy.

Kdopak asi kradl tam ?

No a ty podniky - já netvrdím, že je špatně, že tady jsou cicí podniky. Já jenom říkám, že žádná česká ani zahraniční cesta nemá mít prim. Klaus nechal otevřené dveře všem a to je v pořádku.

Dneska v Řáholci hold zaměstnanost táhnou podniky s českými vlastníky a jsou to i podniky s tisícem zaměstnanců. Ze zahraničních je to jenom Siemens.

Tož jsem tím jen chtěl říci, že vysmívat se české cestě je nesmysl.
28. 04. 2010 | 12:43

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Jo a co jsi to psal? Že jsi pravičák ?

Kamaráde!
Pravičák je hezký,iteligentní a mladý ! Jsi snad takový ?
28. 04. 2010 | 12:52

Tencokida Hnuj napsal(a):

Před 3 hodinami : Řecko, trhy a zbytek světa

http://www.nytimes.com/2010...
28. 04. 2010 | 12:58

xx napsal(a):

Vlk: cemu rikate konzole ?
28. 04. 2010 | 13:01

vlk napsal(a):

Rumcajs
proč ty máš nějaký pocit? A dokonc e o mně? Tak to netuším.. Jestivá vono rto nebud e vždycky, když už máš po "šichtě " s Lojzo. To víš, v deliriu člověk vidí ledacos. Někdo bílé myšky a někdo holt zlého vlka.

Noa ten dotaz kaldeš správně - představ si, ajk díky SObotkovi ten dluh mohl být mikroskopický, dyby s e za Klause giganticky nekradlo..
,-))

No jsme aspoň rád, že jsi jako pravičák došpěl k nízoru, že jako kapitálu by s enemělo bránit.
Moje interpretac e ohledně Klause a zahraničníh kapitálu je přesně opačná. Viz třeba banky. Pamatuji si jako dnes jeho článek v Lidovkách, kd e psal o neprivatizaci bank. A teď budu skoro doslovně citovat, skoro doslovně: BaDalší banky jsme neprivatizovali proto, že jsme měli zkušenost s privatizací Živnobanky. Ta nám ukázala, že zahraniční investor s eprostě nebud e podílet na české cestě privatizac e my jsme potřebovali, aby pokračovala.
Významově je to přesné. Slovosledem a použitými slov y rozhodně nikoli.

Takže Klaus , který ještě nekdy v 95 mohl prodat velmi lukrativně banky, aniž by je musel čistit, to vědomě neudělal. Kolik nás to nakonec stálo, aby je vůbec někdo od nás koupil , je dodnes předmětem dohadů.
A zahraniční kapitl? Tak ten byl Klausem neítán. Naprosto nepodporován. Podpora byla dokonc e odmítána. S tím, že jsme pro každého takové superterno, že jakomusí být rád, když ho tad y budem trpět..
Jo jo paměť, rumcajs, neselektivní paměť, tak to je prostě prevít kámo.
28. 04. 2010 | 13:04

vlk napsal(a):

xx
terminus technicus naší kmunity pro Konsolidační banku.
28. 04. 2010 | 13:05

vlk napsal(a):

Jo Rumcajsi
musím tě uklidnit - nepsal jsme , že jsem pravičák! S klidem vydechi. Že jsme lehce levicový. A to je pravda.
Už proto, že nejsem opravdu ani hezký, ani mladý.

ovšem psát , že pravičák je inteligentní, tak to je tedy nářez!!!
Týýýý jo?? A jak s eto pozná Rumcajsku? Jak se to pozná?
A nestraš soukmenovce té víry. Skoro každý studoval v Plzni nebo tam dělal aspoň uKindla doktorát...
28. 04. 2010 | 13:09

vlk napsal(a):

Joa abych nezapomenul- mám tad y nový link, popisující takové malépravicové šetření v rpaxi:http://domaci.ihned.cz/c1-42995020-priklad-jak-praha-setri-taxiky-najezdily-s-pozvankami-tisic-kilometru

je to čerstvé!!
28. 04. 2010 | 13:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk
Pardon. Ale místo "konzola" se mi líbí spíše "alchymistický tyglík". Víte, to jak se v něm ze strusky stane zlato. Pro některé. Tedy pro ty, kteří proměnili zlato ve strusku, tu dodali ČKA a ta jim pak opšt dodala zlato za cenu strusky.

Mějte se.
28. 04. 2010 | 13:12

xx napsal(a):

vlk: Takze s timto nesouhlasite ? Tak to nebylo ? Jak to tedy bylo ?

"Konsolidační banka byla založena proto, aby na sebe převedla všechny tyto špatné úvěry z doby socialismu a umožnila tak českým bankám začít normálně dýchat a fungovat bez koule na nohou. Kapitál, který kryl ony špatné úvěry, dodal Konsolidační bance Fond národního majetku. Pocházel z prodejů státního majetku, ať už domácím, nebo zahraničním subjektům. Odpovídalo to koncepci, že se výnosy z privatizace použijí na likvidaci starých dluhů v tom nejširším slova smyslu, včetně dluhů vůči životnímu prostředí."

A teprve tohle: "Za celou historii konsolidace české ekonomiky lze říci, že touto institucí protekla nebo zde byla řešena aktiva v objemu téměř 600 miliard korun. Pokud dáme do kontrastu s tímto číslem jakýsi závěrečný účet, který transformaci českého bankovnictví vystavíme, dosáhne výše necelých 240 miliard korun. Z těchto 240 miliard tvoří přesnou polovinu, tedy 120 miliard, právě transakce spojená s pádem IPB a s převodem aktiv z ČSOB. To znamená, že nebýt této záležitosti, byl by konečný účet ještě výrazně nižší."

S tim take nesouhlasite ?

A ted hlavne trhak na zaver:
"Agentura pohledávky vypořádává několika způsoby. Největší objemy připadají jednak na individuální postupování pohledávek ve veřejných výběrových řízeních a dále na takzvaná bloková řešení, to znamená, že jsme pohledávky podle určitých charakteristik sestavili do balíků a nabídli uchazečům. Celkové inkaso za dobu existence agentury převýšilo 200 miliard korun."
A posledni vec: ukazte mi kapitolu statniho rozpoctu, ze ktere se nakupovaly pohledavky od CKA ? Abychom mohli prokazat jestnoznacne ze dluhy vznikle za vlad CSSD pochazi prave z CKA potazmo konsolidacni banky.
Fakta Vas zase drti vlku. Vratte se nekam do vasi komunity sberatelu odznacku a neplette se do debaty o tematu o kterem vite jenom plakatu politickych stran.
28. 04. 2010 | 13:24

Jirka H napsal(a):

vlk: Možná by ten výplach potřebovali :o)
Ale teď vážněji - na nákup je podle ještě moc brzo, korekce je podle mě moc malá. Rozhodně ještě počkám. Některý dividendové papíry by stály za hřích, ale jsou ještě moc vysoko. Celkově je SPAD překoupenej až hanba. Některý papíry mají trojciferný P/E... což nechápu, zisky žádný, divi žádný, zadlužení až po uši... Anebo jsem vedle, a ostatní vědí něco, co já ne...
Ale třeba nám Kohout poradí, kdy nakupovat... :o)

xx: Erste je kótované i na pražské burze, a jejich akcie drží i velcí instituciální investoři, takže váš optimismus nesdílím.
28. 04. 2010 | 13:50

Jirka H napsal(a):

xx: Jo a málem bych zapomněl na VIG - Viena international Insurance, ta funguje i v celém středoevropském regionu - patří do ní i Česká pojišťovna - No a VIG zrovna letí taky na "držku" jen dnes -5,15%. takže bude ještě "veselo"... Takže pokud si to matky nevezmou přímo z dcer, což jim zákon přímo nedovoluje, tak to zmizí třeba z vašeho penzijního fondu. Prašť, jak uhoď. Prostě se z toho řeckýho průšvihu nevykroutíme. Ale hlavně že jsme zdráví.
Medvědi ale už zase ožívají...
28. 04. 2010 | 14:19

vlk napsal(a):

TCKH

děkuji za upřesnění ,-)))
No fakt ale je , že Rudla II ty svoje alchymistické tyglýky, včetně Kellyho a jiných zlodějů , pořizoval výrazně levněji ,-(((
než Klaus konsoli.

Jirka H

pozor!§ Já mluvil o řeckém inexu a řeckém hlvním trhu!!!A posílal graf athenského indexu...
Ž eje Spad silně překoupený, tak to si myslím už minimálně dva měsíce..NA jen jsme nad posledním růstem nevěřícně zíral.. To není fundamentu, to je o realizaci snů, utržených ze řětězu...
Ale Atheny s emi teď začínají zdát velm zajímavé.Už jsme si udělal první rešerši. Uvidíme.
Noa Erste, tak tu jsme nastřílel před dvěma týdny . O kilo levněji než kam došla...
28. 04. 2010 | 14:27

Jirka H napsal(a):

vlk: Rozumněl jsem Vám, ale řecký hlavní trh to je jen pro velký kluky, nic pro mě...
28. 04. 2010 | 14:33

vlk napsal(a):

xxx
koukám, že máte rád citace..
Proč byla založena Konsole je celekm jedno. Důležité je, proč opravdu fungovala.
IPB je klasický pomník ODS speciálně. LSoužila jako banka ODS Stačí se podívat, kdo byl v DR a orgánech.
Apřes "angažovanost " jmen ODS typu Kocourek, Weigel atd. v orgánech, bylo této banc e umožněno , aby si prošla divokou privatizací, kdy stát naprosto zanedbal svoje povinnosti jako halvního kacionáře! Totéž v bled ěmodrém v OKD. Všechno za Klause.
Její pád byl jen důsledkem tohoto zanedbání.
/věry převedené do Konsole , poskytnuté za býv režimu tvořily jen zlomeček objemu špatných aktiv. Zlomeček: A tenhle zlomeček zasanoval FNM. To je pravda.
důležité a klíčové je slovo zlomeček. Nikoli zasanoval.
A trhák na závěr říkáte? Jo tak, to orpavdu žasnu. Ne milej zlatej! V rozpočtu fakt není kapitolka vyčleněná na nákup pohledávek od Konsole. Tu tam budete hledat marně. Ale v rozpočtu bylo řešeno, jak VYKRÝT ZTRÁTY z prodeje pohledávek Konsolíprodávaných. První velký balík, který koupili Goldmani šel za 12% nominálu. GS z toho vytřískali pdole mých informací přes 30%.

A jsou celkem spolehlivé. Ty informace. z první ruky. tak říkajíc.

N nic. ty další už s eprodávali okolo 8% nominálu.
Dál jely individuálníprodeje. Pár jsme jich viděl docela zblízka. Moc pěkné.
Vy jste prostě dokonalý blábolista. Nic nevíte, nic neznáte. Ale melete.
Z textu, který mit má jako nandat je zřeřejmé, že vůbe c netušíte, jak Konsolidačka pracovala a jak to vlastně chodilo.
Jste dokonalý ignorant.
28. 04. 2010 | 14:38

xx napsal(a):

vlk: Ale v rozpočtu bylo řešeno, jak VYKRÝT ZTRÁTY z prodeje pohledávek Konsolíprodávaných

Bezva, takze nas neznale rad poucite a napisete nam jakym mechanismem to probehlo, ano ? Pokud nechcete verejne, muzete mi to poslat na mail xyz.xx@email.cz

Ale zpet k podstate - rec byla o tom, ze dluhy vznikle za vlady CSSD byly zpusobeny povodnemi a ztratamy v CKA potazmo konsolidacni bance.

A ja se ptam:

1) je pravda ze konsolidacni bankou proslo za celou dobu celkem 600 miliard nebo neni ? Mate jine udaje ?

2) je pravda ze CKA prevzala dluhy od te konzole ve vysi 240 miliard ? Mate opet jine udaje ?

3) jakmym mechanismem tech 600 miliard bylo zaplaceno ze statniho rozpoctu potazmo dluhem statniho rozpoctu.

Ocekavam od odbornika vlka jasne odpovedi a ne vagni dojmy a drby. Pokud nedate jasnou odpoved, sam se usvedcite z pusteho blaboleni, ze ktereho tak rad obvinujete druhe.
28. 04. 2010 | 15:08

Tencokida Hnuj napsal(a):

Slyšení - legislativní komise a GS :

http://www.marketwatch.com/...

Nejdříve cenné papíry prodám, vím co je to za shit, tak je šortnu a vydělám tak mnohokrát víc. A ostatní utřou hubu.

Ach ta rozmarně nesnesitelná lehkost bytí našich (Vašich, jejich, ...) věřitelů.
28. 04. 2010 | 15:13

vlk napsal(a):

xx
ztráta s epřipočetla ke státnímu shodku a pokryla emisí papírů - Nic nového. Klasika. a nic tajného.

Odpoěvdi na první dvě otázky si snadno vyguglíte. Odpověď na 3 jsme už popsal. ČKA není nic jiného než Konsoldiačka bez bankovnílicence.
Stejný úřad, stejná budova, stejné IČO. Stejní lidé.
A stát prostě vykryl veškeré ztráty , t.j rozdíl mez pohledávkou, odkoupenou za nominál a cenou inkasovanou z přeprodání resp. realizace vlastními silami. Protože i tohle se párkrát stalo.

A ještě drobnost. Poprvé byl státní dluh v běžném roce obsahující i ztrátu Konsole zveřejněn až v závěrečném účtu za rok 1998. Do té doby Klaus uváděl rozpočtový výsledek zásadně bez čísel Konsolidačky ,a le třeba i ZVP a podobných organizací, tvrdě napojených na stát!

Tohle už sociální demorkaté d ělat nemohli.
Ani konzumovat přebytky např. důchodového pojištění.
28. 04. 2010 | 15:32

Jirka H napsal(a):

Tencokida Hnuj: Šortnu a vydělám víc? Anebo taky míň... Lehkost bytí to určitě není...
28. 04. 2010 | 15:36

Jirka H napsal(a):

Tencokida Hnuj: Lehkost, ledatak pro GS...
28. 04. 2010 | 15:38

Tomasss napsal(a):

to Vlk: díval jsem se na tvůj graf. Kromě toho, že je záměrně jen na období od r. 2004 co tě na něm zaujme? Bingo, ačkoli měnou Řecka je Euro, graf je v dolarech. Proč? No protože díky kurzu dolaru, který byl v roce 2004 zcela jiný (1,18), než v roce 2009 (1,43) to vypadá, že zadlužení Řecka v tomto období dramaticky rostlo. Pokud se to přepočítá kurzem na EUR zjistíš, že za celou dobu 2004-2009 vzrostlo zadlužení Řecka z 55 mld EUR na 65 mld EUR. To je růst o cca 3,5% ročně - co by za tak dobrý výsledek řada evropských zemí dala.
28. 04. 2010 | 15:39

Karel napsal(a):

Proč propagandista Kohout nepřipomněl účetní triky ODS - její vynález Kosolidační banku, aby ty všechny zlodějiny a tunely byly na čas vyvedeny ze státního rozpočtu a pak si je následující vlády vyžraly. A co triky kouzelníka ( ? ) Kalouska
od superhrubé mzdy až po úmyslně chybnou předpověď růstu ekonomiky, která sloužila
k zakrytí dalších tunelů státu podnikateli a OSVČ!
28. 04. 2010 | 15:42

vlk napsal(a):

Tomass
časový horizont je v pořádku. Kkryje s e s částí vlády řecké pravice.
Proč je v dolarech?
Protože to je prostě graf sestavený CIA a z její ročenky. A ta holt počítáv dollarech . bral jsem to, co jsme měl k disposici.
28. 04. 2010 | 15:45

Tomass napsal(a):

to Karel: No to je úžasné - tunel státu podnikateli a OSVČ. Uvědomuješ si vůbec, že jediné peníze, které stát má, jsou od podnikatelů a OSVČ? Bez podnikatelů a OSVČ se stát může zahrabat do hnoje. Jen na podnikatelích a OSVČ záleží, jestli budou mít státní úředníci co rozdělovat a natažené ruce co prožírat. Proboha, už si to konečně lidi uvědomte (PS: nejsem podnikatel, ani OSVČ).
28. 04. 2010 | 15:48

Tomass napsal(a):

To VLK: jasně, časový horizont v kombinaci s měnou je "správně" zvolen tak, aby nebylo vidět, že naprostou většinu dluhů nasekala v Řecku levice. Když jsi tak pln relevantních údajů, co takhle zkusit při posuzování evropské ekonomiky místo CIA Eurostat?
28. 04. 2010 | 15:51

xx napsal(a):

vlku: No vlku kdyz je to tak proste, prosim pouste mne a vysvetlete mi polopate, jak se pripocitava ke statnimu schodku ztrata CKA aniz by se to objevilo v nektere kapitole statniho rozpoctu jako vydaj.

Kdyz totiz sectu vydaje vsech kapitom a odectu prijmy, vyjde mi suma dluhu, takze ta ztrata tam nekde prece musi byt v nektere z kapitom zapsana. Ja se ptam kde ? Jinak by ty soucty prece nesouhlasily.

Nebo by se na to musel vydat extra emise dluhopisu a to by bylo taky nekde videt.

Kde to je, chci se na to jenom podivat, je to takovej probelm ?
28. 04. 2010 | 15:53

Pavel SOKOLOVSKO napsal(a):

tento článek je zavádějící, autor nemá rád levici- budiž, jeho věc, ale ať si uvědomí, že za vše můžou hlavně pracháči, kteří chtějí a to i u nás nižší daně, aneb každá země má takové daně, jaké si může ta země dovolit, nižší daně v nestabilní ekonomice, nebo nižší daně v nevýkonné ekonomice= doslova a do písmene SEBEVRAŽDA té země, ať mi tento autor tohoto článku vysvětlí, čím pomůže u nás pravice této zemi, když v ŘECKU též snižovali daně, a .... ZBANKROTOVALI!!!!, naše pravice chce snižovat daně, a tím si podřezat větev pod sebou.......mno co Vy na to pane!!!!!!!!
28. 04. 2010 | 15:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jirka H
Právě tento bohulibý konkordát zlaťáků s mocí jsem měl na mysli.

Mějte se.
28. 04. 2010 | 16:04

Tomasss napsal(a):

to Pavel Sokolovsko: Máte prosím alespoň elementární znalost ekonomie? Pokud si myslíte, že když v nevýkonné ekonomice dáte daně na 80% zavládne v zemi blahobyt, tak se velmi mýlíte. Parkticky ve všech zemích, kde kdy v historii snížili daně to znamenalo v průběhu 1-3 let zvýšení celkového objemu vybraných daní. Dokonce i v ČR, než přišla celosvětová krize. Řeckou krizi nezpůsobilo snížení daní - nikde jsem neviděl jediný názor jediného ekonoma z kteréhokoli koutu světa, který by toto tvrdil. Pravice se pokusila snížením daní alespoň trochu rozhýbat řeckou ekonomiku - bohužel, ta už byla v takovém stavu, že ani tento růstový impuls jí nepomohl. Chtít po vás,a byste si nastudoval něco třeba o tzv. Lafferově křivce to už bych asi chtěl příliš mnoho, co?
Jen poznámka na okraj: ti Vaši "pracháči" si v případě vysokých daní vždycky najdou cestu, jak daně neplatit (zrovna Řecko je toho skvělým příkladem). Na zvýšení daní doplácejí vždy lépe placení zaměstnanci - zejména lékaři, vědci, programátoři - tedy lidé, kteří jsou pro stát - hned po podnikatelích - nejdůležitější.
28. 04. 2010 | 16:10

Rumcajs napsal(a):

xx:

Je to přesně jak říkáte. Ale tady argumenty neplatí. Levouni budou dál pištět, že za schodky můžou tunely.

P.S.

Jinak u IBP měla úvěr i ČSSD a nespácela !Jak typické pro tyhle "Ekonomy!.
28. 04. 2010 | 16:12

Pavel SOKOLOVSKO napsal(a):

to Tomasss: když si přečtete můj článek podrobně, tak zjistíte, že mám pravdu a za tu se nestydím, každý ekonom vám potvrdí, že mám pravdu v tom co jsem již napsal, aneb každá země má takové daně, jaké si může ta země dovolit, nižší daně v nestabilní ekonomice, nebo nižší daně v nevýkonné ekonomice= doslova a do písmene SEBEVRAŽDA té země, jinak každý ví pokud není blbý, že výběr daní ekonomice pomáhá, např. pravičáci u nás zavedením poplatků u lékaře, což jsou také daně, vybrali již pět miliard korun, a já si nemyslím, že firma bohatá či tzv. pracháči zkrachují při vyšším výběru daní, takže příště si pořádně přečtěte co kdo píše a pak nás poučujte...
28. 04. 2010 | 16:30

vlk napsal(a):

Tomass
nebyl v tom záměr. Prostě s těmi věcmi ze statistik CIA pracuji častěji.
Nic víc.
xx
kd e je přesě , v které kapitole připočítávána ztráta ČKA jsem se nikdy nezajímal.Nepotřeboval jsem to. Tedy to nevím. Pravděpodobně půjde kapitolu ministerstva financí. Jd eo technický problém.
Podle mmetodik je ale takováhle ztráta nedílnou součástí státního zvěrečného účtu.

A tad y s e Klaus dopustil dalšího triku.

On mohl Konsolidační AGENTURU
vytvořit od prvopočátku. On zvolil formu banky . a vybavil konsoli bankovní licencí. Aby ji dostal účet ně ze státního rozpočtu.
Trik jednoduchý a účinný.
vybavil Konsolidačku zákaldním bankovním kapitálem . ZA to s enakupovalo: Stejně tak jako za půjčky od ČNB trhu nebo vkladatelů. Ztrátu připisovala banka sobě a stát jen dovybavoval na nutnou kapitálovou hranici..
takež ani ve státním rozpočtu samozřejmě nebyly vidět peníze určené pro nákup.
Stejně jako v rozpočtu není vidět ztráta ČNB , pokud ji vygenereruje.
Kdyby byl od začátku založil agenturu, měl to celé natvrdo ve státním rozpočtu.

rumcajs
zcela nepochybně za schodky mohou tunely. a ty jsitě zcela nepochybně doložíš
ten žvást o nesplacené půjčce soc dem u IPB. Jistě to pro tebe bude úplná hračka.
Rád se něco nového dozvím.
28. 04. 2010 | 16:32

milan napsal(a):

A proč to jde v Japosku a Italii, kteří mají větší státní dluh než Řecko, kolem 120 % HDP ??? A jde to.
28. 04. 2010 | 16:59

Jarda napsal(a):

Kdyby si tak ti naši milí oranžoví příznivci ráčili přečíst tu pasáž o tom jak socan Papansdreu vyhrál volby samými populistickými sliby a za situace kdy přebíral vládu byl dluh 22,9% HDP a když odcházel tak to bylo už 112,2 % HDP. A pak že to u nás nemůže krachnout. Může. A velice rychle. Protože u nás je neobyčejně vysoká akcelerace nárůstu těch dluhů. Takže to nemusí trvat ani tolik roků jako v Řecku, ale může to být klidně za 3-5 let. Ale oni si to ti oranžoví příznivci stejně nepřečtou, oni se těší na ten 13. důchod, aby si mohli ve zbytku života ještě trochu nacpat ten bachor a co bude potom je už nezajímá.
28. 04. 2010 | 17:21

Gerd napsal(a):

xx,
nemyslím, že bych vás přesvědčil, ale čísla tzv. druhotné platební neschopnosti v 90. letech byla jeden rok 7 mld, pak 14 mld, potom přes 100 mld a dál jsem to nesledoval. Proběhla tu divoká privatizace a spousta tunelů, na které doplatili mnozí poctiví podnikatelé, kdo podnikali opravdu podle ekonomických příruček.
V této zemi byla také v 1992 a 1993 velká inflace, cca. 33 % jeden rok a 50 % další rok, která díky šikovnému fixlování se spotřebním košem nebyla zachycena ve statistikách. To ale neznamená, že neproběhla. Jen byla zaplacena na úkor bytového fondu a ve prospěch regulovaných nájemníků. Valná část obyvatel bydlí za své.
Nicméně vývoj ekonomiky v letech 1994 - 1998 jde plně na vrub ODS a skončil bankovním krachem. ČSSD za Zemana se také moc nepředvedla a dále pkračovala v Klausovo tradici financování schodků rozpočtu z přebytků na důchodovém účtu a semtam příjmem z privatizace státních podníků. Od roku 2000 vidíme nový trend, kdy (a zřejmě záměrně) získal ČEZ obrovský vliv a ČSSD jej nechala jej získat (asi za úplatu do volebního fondu). Proto také nelze ČSSD věřit současné řeči o financování důchodů z dividend ČEZ. Také probíhalo zadlužování země tempem dosud nebývalým. Jenže pak přišlo duo Topolánek s Kalouskem a zaťali největší sekeru do státního rozpočtu. Takovou, že ji ČR už nikdy nedorovná a současně nastavenou na další období, min. do 2012.
Takže z mého hlediska spíše politického středu, nikomu nefandícímu, mně připadá, že ČSSD byla o něco lepším hospodářem než ODS. Což není nic chvályhodného, neboť ODS je hospodářem tragickým.
Hodně se zde píše o dělení lidí na levici a pravici. málo se ale zmiňuje fakt, že ani ODS není pravicovou stranou, jde o bandu modrých bolševiků s pravicovou rétorikou (tak jsou označováni v zahraničním tisku). Rovněž tak ČSSD přes levicové sliby je nikdy neplní a překvapivě po volbách na tyto slibytrvale zapomíná.
Nebude žádnou škodou, pokud ani ODS ani ČSSD nevyhrají volby. Je to stejně jen divadlo, loni dámy a pánové z ODS i ČSSD ukázali, že když jde o jejich židle, dokáží se vlemi rychle domluvit "napříč politickým spektrem". V současných volbách jen vybíráme jednu partu herců místo party jiné. Herců, hrajících poradci definované role, ale bez schopností.
Nevidím žádnou cestu na konci tunelu nebo pozitivní vývoj pro ČR. A předpovídám krizi na konci roku 2012.
Tyto volby už řecký scénář neodvrátí, ten už je neměnnou realitou. Rozhodující krok k němu učinil Miroslav Kalousek.
Nepatřím k levici, ale zde mezi některými vypjatými pravičáky ochotnými sníst i lejno, pokud bude modré, musím nutně působit jako levičák.
Hezké odpoledne
28. 04. 2010 | 17:24

Gerd napsal(a):

Jardo,
můžeme mít i 18 důchod, jen se hodnota každého sníží na 2/3. A aby se tato operace zakamuflovala, nebudou se důchody valorizovat podle inflace.
Hezké odpoledne
28. 04. 2010 | 17:27

vlk napsal(a):

Gerde
já jsme mírně na levo od vás, nicméně - vidím věci úplně stejně , jak jste je popsal.
Se vším všudy a bez vyjímky.
Proto také nemám koho volit...
Nicméně , souhlasím s postulátem, že pokdu přijd ek moci Kalousek, bude to ta nejhorší možná varianta.Z reálných.
28. 04. 2010 | 18:06

dundee napsal(a):

Tak se to Petře nakonec povedlo! Je levičák a ještě k tomu bohatá. No kdo to z vás má???
28. 04. 2010 | 18:18

xx napsal(a):

Vlk: zatim jste tedy nevysvetlil nic co bych nevede a neprecetl si na prvnim odkazu z google.

Zkusme to zjednodusit. Od roku 2001 do roku 2007 sestavovali rozpocet socani. Zaroven meli tedy nejakym zpusobem zaplatit zbytkovy dluh v CKA predtim konsolidacni bace, ktery v roce 2002 cinil 240 miliard. Naplanovano bylo vyresit to do roku 2011. Ale vyresino bylo do roku 2007 tusim, takze se s tim skoncilo driv.
240 miliard - neco se rozprodalo jak jste napsal za nejake minimalni podily. Rekneme kdyby prumerne za 10% hodnoty, tak zbyvalo zaplatit priblizne 220 miliard.

Jenomze dluh za to obdobi narostl o nejakych 540 miliard a to v dobe rustu ktery dosahoval i k 6% !!

220 miliard / 6 let = 36 miliard rocne. Dluhy byly kolem 100 miliard, nekdy 80 nekdy 110.

Jeste neco k tomu dodate ?
28. 04. 2010 | 18:27

kolemjdoucí napsal(a):

xx:

Tak od toho ještě odečtěte náklady na povodně a třeba investice do dopravní infrastruktury (sám jste říkal, že to tu po komunistech bylo v katastrofálním stavu). Kolik vám to vyšlo?
28. 04. 2010 | 19:02

xx napsal(a):

kolemjdouci: investice do infrastruktury sem nemotejte, to by jste tam uz mohl zamotat uplne vsecko.

Ale jasna rec byla o sanaci bank.

naklady na povodne se odhadovaly na 60-90 miliard z toho 12 miliard tusim byly pojistovny. Ale jake byly skutecne naklady ted nevim. Pres tech 90 mld nejspis moc ne. Takze 220 a 90 mate 310 a 245 zbyva. Tak copak tam jeste zapocteme aby uz konecne ta CSSD byla cista jako lilie.

Jeste bychom tam meli pricist ten 6% rust ne ?
28. 04. 2010 | 19:45

kolemjdoucí napsal(a):

xx:

Proč bych je sem neměl motat? Vždyť vy jste tady tvrdil něco o schátralé infrastruktuře po komunistech. Když Klaus prošustroval a protuneloval stovky miliard, tak je to chyba 40 let vlády komunistů, ale když socani cpou desítky miliard do dálnic a železnic, tak to sem najednou nemáme motat...
28. 04. 2010 | 20:13

xx napsal(a):

Kolemjdouci: Ale ja psal v souvislosti s transformacnimi naklady a transformace jiz davno skoncila.

Presne takhle vznikaji ty famy a pomluvy o neznalosti spinavych penez. Vytrhnou se 4 slova ze souveti, daji se do uplne jineho vyznamu a pak se omlati o hlavu oponentovi.

S tim se neminim dale zabyvat. Mate-li zajem o seriozni debatu, muzem se bavit, ale prestante si delat soufky takovymhle zpusobem. Nebo si na tyhle hratky najdete nekoho jineho.
28. 04. 2010 | 21:28

Jura napsal(a):

Pane Kohoute, za krizi mohou takové ekonomické nuly, jak jste vy. Viz činnost pošuků v odesáckém NERVu. Kdo hulákal, že krize není a nebude a že levice tomu nerozumí? Nejvíce tomu rozuměli pravicoví nedouci a zloději typu Kalouska, Topolánka, Sedláčka, a Kohouta. Co vyzkoumali? Totálně zadlužili republiku kydy o rovné dani a vůbec snižování daní hlavně největším zlodějům. Proč teď nevřeštíte, kd jsou ty státy, co snižovali daně? Estonsko, Irsko a pod. V tom Řecku to vypadá, jak by tam vládla ODS a Kalousek. Sám podvod, zlodějna a lhaní.
28. 04. 2010 | 21:36

Kanalnik napsal(a):

Je to skoro az legracni, jak se tu stretavaji dva pohledy na minulost.

Co se tyce budoucnosti, doufam, ze je kazdemu jasne, ze riziko zadluzeni hrozi jak pri vlade levice, tak pri vlade pravice - konretni lide na obou stranach to jiz totiz dokazali - kazda z obou skupin je mistrem v necem jinem: levice ve zvysovani vydaju, pravice v prihravani malych domu ve vetsim nez malem mnozstvi.

Zakladni problem lezi v oblasti hodnot a moralky pri sprave verejnych veci, nikoli v populismu levicovem ci pravicovem provazenym vysavanim verejnych financi.
28. 04. 2010 | 21:56

Kanalnik napsal(a):

oprava:
Zakladni pricina lezi v oblasti hodnot a moralky pri sprave verejnych veci, nikoli v pruvodnim a naslednem populismu levicovem ci pravicovem provazenym vysavanim verejnych financi.
28. 04. 2010 | 21:57

vilcek napsal(a):

Pa precteni blogu p. Kohouta: nejhorsi,co
P.Kohout dela jsou polopravdy..To je horsi nez lez.Modou ekonomu CR ,shodnou s Reckem neni neplatit vysoke dane, ale neplatit dane vubec. To je recka cesta do pekel a rozdil, proc Skandinavie/i Eesti/funguji a Recka a CR ne je krome korupce take toto! Pripominam,ze neplaceni dani je na kap. zapade! zlocin rovny vrazde!u nas/hlavne u velkych/ kavalirsky delikt.K penzijni reforme: ztraty PF 23 procent/progres.Irsko 38/ Karma Gerd i vlk. Ostatni nedokladaji nic!
28. 04. 2010 | 23:51

choze napsal(a):

deficit státního rozpočtu za rok 2009 je téměř 200miliard.To je světový rekord v zadlužení,ať žije pravice.Amen.
28. 04. 2010 | 23:59

peta napsal(a):

Diky pane Kohout ze velmi vystizny clanek!
nevim zda nekdy ctete diskusi ale pokud nahodou ano je pravda ze v kratkem horizontu 5 - 7 let je CR hodnocena napr jako Portugalsko a dalsi podobne zeme ze "zdruzeni" PIIGS ???

druha otazka jak vidite rychle nemecke zadluzovani pri vykonosti Nemecke ekonomiky? viz nize

Německo a Francie porušují Maastrichtská kritéria
Jak můžou chtít aby je jiní neporušovali?

http://www.mzda.blogspot.co...
29. 04. 2010 | 00:12

peta napsal(a):

DOVOLIM SI JESTE JEDEN DOTAZ PRO VSECHNY kteri trochu rozumi ekonomice.

LZE MÍT VYROVNANÝ ROZPOČET DLE: Jak vyrovnat státní rozpočet ČR bez zvyšování daní?

http://www.reformy.cz/zprav...

DEKUJI ZA KAZDY KONSTRUKTIVNI PRISPEVEK
29. 04. 2010 | 00:14

jarpor napsal(a):

Díky za blog, pane Kohout. Poučný, kdo se poučit chce.

Pánům debatujícím děkuji za diskusi, která začala na Řecku a po té zcela plynule přešla klasicky domů k pravo-levému vidění našeho vývoje, kdo za co může... taky neméně poučné.

xx

Je vidět, že to máte v hlavě srovnané a soudím, že ideologie máte ve svých argumentech nejméně, což je v takových debatách nejvyšší hodnota.

Dík a obdiv za výdrž oponetury s těmi kolemjdoucími vlky, údajně neideologickými debatéry, "dovedně" míchajícími pel-mel argumentů a s jejich uměním vytržením slov z kontextu přejít jinam a na dalším problému ukázat, že jej zavinili jen a jen ti druzí ... včetně porovnávání tak obtížně porovnatelných věcí jako jsou srovnání transformačních nákladů (a Klausových dluhů, chcete-li) z let 90tých s dluhy v letech 2000 a dále...

Hezký den
29. 04. 2010 | 07:58

Gerd napsal(a):

vlku,
lidé jsou obvykle pravičáky ze sobectví, představují si, že oni jsou ti úspěšní, kdo doplácejí na "socky". V divoké východoevropské privatizaci se vytratilo sociální cítění, díky vládám KSČ je dnes pochopení pro ty méně úspěšné občany vydáván za levicovou propagandu. I to je důvodem, proč v ČR právě mladí prvovoliči volí skoro výhradně pravici, než je život rozdělí na dvě přibližně stejně velké skupiny levo i pravo voličů.
Co se týká argumentů xx, zde bych s jarporem nesouhlasil, pár bodů vlády ODs je povýšeno na nedotknutelné zlaté tele (V. Klaus a transformační náklady). Dost mě zarazilo, že sice zhodnotil vládu ČSSD jako zatnutí sekyry do státního dluhu za období jejich vlády, ale úplně pominul fakt, že Kalousek s Topolánkem dokázali totéž za rok a aby toho nebylo málo, na další období do 2012 nám přichystalo tohle povedené duo schodky ve stjené výši, ať už bude vládnout kdokoliv. Proč jen jsou veřejné finance po konci vlády ODS vždy v dezolátním stavu?
Vláda ČSSD tedy nic moc dobrého nepřinese a vláda ODS bude katastrofou. Ale volební vítězství bych přál ODS, ať si užijí plody svých reforem a Pyrrhových vítězství v přijímání zákonů.

vilceku, díky za karmu.

Hezký den
29. 04. 2010 | 08:37

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Nepsal jsem o nesplacené půjčce ale o nesplácené půjčce.

Vidíš ten rozdíl? Že ČSSD měla půjčku u IBP, to si jistě vyhledáš a že ji nesplácela, to proběhlo v televizi, možná to bude i na internetu.

Pac a pusu. Spěchám !
29. 04. 2010 | 08:47

jarpor napsal(a):

Gerd

Soudím, že tak, jak jste si "přeložil" můj příspěvek, tak text nezní.

Napsal jsem :
"...obtížně porovnatelných věcí jako jsou srovnání transformačních nákladů (a Klausových dluhů, chcete-li) z let 90tých s dluhy v letech 2000 a dále..."

Tedy ta nedotnutelnost "zlatého telete" je Váš výrok o mém textu, stejně jako to, že "jsem zhodnotil vládu ČSSD jako zatnutí sekery a nezmínil Kalouska s Topolánkem... "

Nic takového v mém textu není.

Ještě jednou pro Vás : " ... s dluhy v letech 2000 a DÁLE."

Zkuste být přesný když už mé texty komentujete a prosím, nevymýšlejte si. Dík.

Hezký den
29. 04. 2010 | 09:28

Josef Valerián napsal(a):

Tak bych řekl, že jste svůj komentář z části opsal z květnového der Spiegel z roku 1990, publikovaný rovněž v roce 1990 v časopise 100+1. Tedy žádná novinka, že o problémech řecka se vědělo už před více než 20 lety.
29. 04. 2010 | 09:35

jenicek napsal(a):

Gerde, ačkoli jsem ochoten v jednotlivostech souhlasit, zásadní věci jsou mimo: ODS tady nevládla, vládla koalice a letech 96-98 menšinová... Ale největší polopravda je tohle "Nicméně vývoj ekonomiky v letech 1994 - 1998 jde plně na vrub ODS a skončil bankovním krachem." Ačkoli vláda podporovala banksocialismus, tak bankovní dozor přece "vykonávala" ČNB, a ta rozhodně nebyla nějak spřízněna s ODS.
Důvodem podpory banksocíku byl hrůza a děs v očích politiků, kdyby si všechny ty Zetory, Poldiny apod. odkráčely do bankrotu najednou a nezaměstnanost vylítla na 20%. Z toho důvodu taky většina z těch peněz z bank nebyla ukradená, jak kdekdo s oblibou líčí, ale prožrána zaměstnanci na výrobu neprodejných/neprodaných nesmyslů a taky podnikateli na megalomanský plány (např. vzpomínáte na prvoligové vesnice?)
"V divoké východoevropské privatizaci se vytratilo sociální cítění, " Klausovo ústřední heslo znělo "Sociální smír po celou dobu transformace", myslím, že dodnes je na ČD vidět jak Klaus onehdá vyměkl proti Duškovi.
Pokud jde o rozpočet 2009, jeho deficit byl z největší části systémový a vyčítat tý "vládě" (defacto věčně menšinový a neskutečně slabý; nebo slabošský?) celkem není co. Za stupidní volební systém vyrábějící stálé remízy oni můžou jen zčásti. A volební systém je náš největší problém.
29. 04. 2010 | 09:41

jenicek napsal(a):

Btw. vsadím boty, že vlk a spol. by nejvíc řval, kdyby politici nebudovali banksoc, ale poslali ty socialistický molochy do pryč. To by bylo keců o zničení "českého průmyslu", jenže realita ukázala, že moc konkurenceschopný nebyl...
29. 04. 2010 | 09:44

Ivan napsal(a):

Papandreu nebol diletant...,

diletanti su bruselski socioinzinieri, zakladatelia novych tisicrocnych risi, trpiaci hitlerovskym vodcovskym syndromom... To ONI nevedeli a nevideli v akej situacii sa Grecko nachadza..., to oni nevedia, ze nemoze existovat jednotna monetarna politika pre rozne ekonomiky riadene samostatnymi statmi... Kazdy stat s vlastnou menou ma moznosti korigovat financnu rovnovahu prirodzenou inflaciou alebo deflaciou..., podla vykonnosti ekonomiky. Pri jednotnej mene tuto moznost nema a nema ju ani europska centralna banka (tzv. kontrolne mechanizmy, tzv. pravidla, su o nicom), ci priamo EU...!!! Vaclav Klaus ma opat pravdu...!!!

Stvrty Tisicrocny EuroReich sa jednoducho musi rozpadnut...!!!
29. 04. 2010 | 09:46

jarpor napsal(a):

jenicek

Soudím, že za příspěvek(ky), s nímž(nimiž) nelze jinak než souhlasit, budete "po vlkovském právu" rozcupován... :-))

Hezký den
29. 04. 2010 | 09:54

jenicek napsal(a):

jarpore, to si pište, s vlkem máme takový vzájemně romantický láskyplný vztah:-D
29. 04. 2010 | 10:59

Gerd napsal(a):

jarpore,
bohužel nemám tolik času trávit zde na diskuzích a dohledávat v textech, kdo kdy co přesně řekl, takže připouštím omyl.

jenicku,
v tom případě i ČSSD vládla v koalici. Viníkem tedy může být též koaliční partnerˇvlád ČSSD i ODS, kterým byl třeba v roce 2003 - 2005 coby předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek (tedy pokud si správně pamatuji, kdy byl tím předsedou). Podstatou zůstává, že Miroslav Kalousek se osobně podílel na schodcích státních rozpočtů za dob vlád ČSSD coby člen vlády, aby pak proti své činnosti slavně s ODS bojoval. A vyčítat vládě, že rozpočet 2009 skončil špatně? Samozřejmě za to může krátkozrakost dvou Mirků, Topolánka a Kalouska a jejich kecy o ostrůvcích stability v moři krize.Deficit státního rozpočtu za r. 2009 klidně můžeme na vrub ODS připsat. Krize je stejný druh katastrofy jako povodně, jejichž sanace není přiznána ČSSD (něco mezi 70 - 100 mld. Kč škod).
Hezký den
29. 04. 2010 | 11:18

jarpor napsal(a):

Gerd

Na to, že ten můj příspěvek, jež jste si "přeložil" a napsal Vaši repliku, je těsně nad Vaší replikou, nezní Vaše slova o trávení času na diskusích moc věrohodně... ale budiž.

Fajn. Nidko nejsme neomylní...

Hezký den
29. 04. 2010 | 11:40

Alois Podhajsky napsal(a):

P. Kohoute, chápu, asi musíte platit hypotéku, jinak byste uvedl, pokud jste skutečně alespoň trochu znalý řecké problematiky, že vláda si drmaticky snížila příjem do státního rozpočtu. Už je na vás, abyste napsal o kolik se dramaticky snižily korporátní daně a daně OSVČ. Ukažte, že nejste pouhý DJ Loutka.
29. 04. 2010 | 12:45

KONEČNĚ KONEC EU! napsal(a):

Skvělý článek!! Díky! Konečně někdo řekl pravdu!!! No co naděláme... Volební právo až od určitého stupně inteligence se nám bohužel asi nepodaří prosadit, takže asi navždy zůstaneme národ závistivých levičáckých bezpáteřních přizdisráčů! Stejně tak jako ti hloupí liní Řeci...
29. 04. 2010 | 13:13

Antonín Hrbek napsal(a):

Pan Kohout nám jistě kvalifikovaně vysvětlí, proč se slavná CZK systematicky propadá vůči krachujícímu EURu
29. 04. 2010 | 13:36

Jepa Brno napsal(a):

Mlácení prázdné slámy .

Peněžní ústavy vlastní tolik finančních prostředků,že nakupují státní dluhopisy,což znamená,že se stáváme otroky ve vlastním státu.Tyto velmi žádané
investice jsou pro manažery výhodné takže vyvíjejí neustálý tlak na kteroukoliv politickou reprezentaci na prohlubování tohoto stavu.Vést plané diskuze o Řecku nebo jiných ekonomikách je mlácením prázdné slámy.Seriosní diskuze na téma finančních krizí by skončilo u Marxe a to je zatím tabu.Ekonomika spotřeby postavená na nekonečných úvěrech a splácení úroků vede 90% občanů do otroctví 21.století.
Sbohem v příští válce.Dobře už bylo.
29. 04. 2010 | 18:04

Jan Klasa napsal(a):

Jen malý pokus o vyvážení diskuse. Problémy Islandu se mohou směle měřit s těmi řeckými. Na rozdíl od Řecka se o ně ale nepodělila levice s pravicí, protože až na posledních pár měsíců na Islandu vždy vládla pravice.
29. 04. 2010 | 18:44

čtenář napsal(a):

Řecku do té situace také asi trochu pomohli ti, kdo mu půjčovali nebo kupovali jeho dluhy. Snad by to měli být odborníci, kteří dokážou zhodnotit situaci dlužníka a riziko půjček? Nebo předem spoléhali, že v případě problémů jim pomůže stát, tj. z peněz daňových poplatníků?
29. 04. 2010 | 20:05

vlk napsal(a):

Gerd
nemám ,c o bych k vaší poslední replic e směrem ke mně dodadal. Opět - basolutní souhlas.
Jen doplním, proč bud e případná vlád a ODS a TOP katastrofou.
Ještě je co rozkrást. Napříkald zdravotnictví a d ůchodové pojištění.
Myslím, že pokud budou mít 101 , tak rozkradou obojí.

Julínkovi s eto málem povedlo, nebýt Hovorky a Carbola.
Prostě z nějakého zdravotnictví pro všechny vytvoří chudinské zdravotnictví pro všechny. A soukromou péči pro bohaté. něco jako ve Spojených s tátech a Británii

A důchdový systém. Tam prostě vyvedou část prostředků do soukromých fondů, podlomí pilíř průběžného fnancování a budou vyplácet nějakou minimální rovnou penzi. O zbytek ať se každý postará sám.Což je pro většinu populace prostě nedělatelné.
Ale chlapci si na tom prostě naškubou a zbytek je nezajímá.
Problém je, že když jim to nevyjde v těchto volbách,tak to prostě rozkradou v těch příštích, přespříštích nebo až to prostě někdy vyhrají.
29. 04. 2010 | 20:25

vlk napsal(a):

Zdejší modrý cirkus se představil ve své plné kráse! Nic nechápe, ničemu nerozumí ale pouští do manéže tu klauna, tu špatného iluzionistu nebo ještě horšího eskamotéra...
Prostě dokanalá groteska. S figurami jménem jeníček, xx, Rumcajs a jarpor...Kod je klaun, kdo špatný iluzionista a kdo ještě horší e skamotér nechám na každém z nich, nechť si vybere.
Já to vezmu popořadě.

Začnu gigantem jeníčkem!
Ten a- ví co by chtěl nebo nechtěl vlk.. Dobrá , beru na vědomí, že jde o d ruhé vtělení slepého mládence. Ten prý takovouhle schopnost měl. Ovšem v případ ě nicku jeníček jd e o dokonalého slepce. Ideologického.
protože
b- objevil - po ekonomické teorii vzniku bublin i teorii další - Totiž za situaci krachujícíh bank NEMUŽE podle tohoto exota VLASTNÍK nýbrž BANKOVNÍ DOHLED!!
Převratná teorie bankovních systémů a měli by ji hned učit na Harvardu , Offordu a samozřejmě v kachlíkárně na Žižkově!

3- vůbe c ho nezajímá , že v DR našich největších bank doby před krachem najdeme jména jako Kocourek, Weigel, Klausová , Holman a další pretendenti "skvělé" ekonomické stáje ODS..Ve vedení těch bank pak najdeme jéna spojená s ODS přímo , jako Salzmann nebo nepřímo -Procházka.

a tihle lidé, svalující dnes vinu z vlastníka na bankovní dohled, dnes, když dojd e na diskusi o krachu IPB útočí na centrální bankua ted y bankovní dohled, že jí jako dal stopku..
To opravdu nemá chybu.

On jd e ale dál- on jako říká - problém bankovního socíku byly mzd y zaměstnancům! a tím nešlo o rozkradení!

No to je tedy skutečně unikátní pohled!
Ten problém začal úplně někde jinde! ten problém byl nastartován českou cestou privatizace!!
Tím, že fabriky buď byly prodány tzv. kapitánům průmyslu typu Soudek, Stehlík, Pánek, Maroušek a podobní. Na úvěry se čtyřletou splatností s e sazbu 20-25% p.a.
Jetliže s eněkomu půjčili miliardy za těchto podmínek , nutně ho ty samé banky musely financovat na provoz. Ne kvůli sociálnímu smíru, ale aby ty úvěry neodepsaly hne d první rok!! Takže s eto roloval před sebou.Socilní smír a bankovní socík? Kecy tety běty. Tedy jeníčkovy kecy.Ještě horší to bylo s firmami privatizovanými kuponovkou. Tam hlavní r oli hrály bankovní fondy. Spolu s Koženým držely absolutně největší portfolio.
Takže to byl " jejich" majetek a tudíž tam musely sypat. Opět - nemělo to s ezaměstnanci vůbec nic společného. Zas e jen báně zachraňovaly svoje investice.
Už jsem tu psal několikrát o Klausově článku v Lidovkých , kd y vysvětloval, proč po zkušenosti z s Živnobankou neprivatizoval ostatní velké české banky. Protože by prostě NEPODPOROVALY JEHO PRIVATIZACI: Nebo by z toho hned vystoupily.

Takež fakt majetek nebyl rozkraden. .. Opravdu ne. Nevím ,c o děla v té době vynálezc e pozoruhodných ekonomických teorii - po teorii bublin teorie neodpovědnosti vlastníka!! / to fakt nemá chybu/, ale já si mohl na spoustu věcí tehdy sáhnout z blízka.
Takže si rád nechám podobné pohádky vyprávět.

No tak tím bysme měli slepého mládenc e z krku. V pokračování s e budeme věnovat dalšímu solistovi modré duševní manéže.
29. 04. 2010 | 20:50

Gerd napsal(a):

jarpore,
speciálně pro Vás jsem se přihlásil ještě večer a dohledal Váš příspěvek v 7:58:
" "dovedně" míchajícími pel-mel argumentů a s jejich uměním vytržením slov z kontextu přejít jinam a na dalším problému ukázat, že jej zavinili jen a jen ti druzí ... včetně porovnávání tak obtížně porovnatelných věcí jako jsou srovnání transformačních nákladů (a Klausových dluhů, chcete-li) z let 90tých s dluhy v letech 2000 a dále..."

Když už chcete srovnávat transformační náklady, vezměme si za příklad takové Německo (SRN) v letech 1949 - 1965. Všechno rozbombardované a rozstřílené, na krku okupační správa, ekonomika v troskách. Ale měli Konráda Adenauera a Marshallův plán.
ČSSR a nástupnické státy až po ČR 1989 - 2009: nějaká infrastruktura existující, státní majetek existující, podniky nekonkurenceschopné, Václav Klaus a rozvojové fondy EU.

Rozdíl mezi ČR a SRN je právě v osobě hlavního ekonomického vizionáře a tady při vší úctě Václav Klaus nesahá Konrádu Adenauerovi ani po kotníky. I když výchozí podmínky nebyly shodné, je zde možné sledovat ten obrovský pokrok dosažený v Německu a ten obrovský nepokrok dosažený v ČR.
Hlavní transformace ekonomiky byla zahájena Klausem, ať už ve funkci federálního ministra financí nebo jeho rolí v dalších vládách.
Teď se dostaňme k té Vaší části, vývoje ekonomiky v ČR po roce 2000. Vládla ČSSD a rozvíjela ekonomiku mohutnou podporou zahraničních investic s daňovými prázdninami, aby odřela domácí podnikatele (viz zavedení povinné daně). Nemám chuť zde uvádět všechna čísla, ale z vývoje růstu státního dluhu a růstu HDP (tuším p. Michl o tom jednou psal) je vidět, že růst ekonomiky (HDP) v ČR v době vlád ČSSD byl tažen spíše na úkor veřejného dluhu než jinými faktory. Ve prospěch ČSSD je nutné napsat, že platili náklady za Českou konsolidační agenturu (a také ji ČSSD zřídila 2001 a zrušila 2007), prapůvodní myšlenka byla platit ji příjmy z privatizace státního majetku a výnosů z Fondu národního majetku. Celý systém se zvrtnul v odprodej dluhů za zlomek ceny dlužníkům (konkrétní příklad z mnoha: Železárny Hrádek u Rokycan, dluhy 500 mil. Kč odprodány za 50 mil. Kč majiteli železáren prostřednictvím nastrčené firmy), rozdíl doplacen ze státního rozpočtu. Dále např. odprodej pohledávek vůči Rusku, prodej Telecomu, apod. Každá vláda si od vzniku ČR vylepšovala příjmy státníh orozpočtu rozprodejem státního majetku. To nesvědčí o zodpovědném hospodaření.
Ale když ODS dostala podruhé šanci vládnout, výsledkem byla katastrofa státního rozpočtu a nebývalý nárůst státního dluhu. tak, jak to lidé z ČSSD nezvládli ani za 7 let (i když měli ve vládě taky Kalouska). Sice byla krize, ale její náklady (tedy na protikrizová opatření) byly vyčísleny zhruba na 80-90 mld. Kč (tedy přibližně tolik, jako povodně). No a zbytek schodku státního rozpočtu jde už plně na vrub schopností squadra azzura z ODS zkombinované se šíbry z KDU-ČSL (proslulý Kalousek).
V čem se vlády ČSSD i ODS plně shodly, je katastrofální neschopnost v čerpání dotací z evropských fondů.
Myslím, že po 20 letech vlády od dob komunistů je možné zhodnotit výsledek vlád ČSSD a ODS s příspěvkem KDU-ČSL a není to lichotivé hodnocení.
Z mého hlediska tedy soudím, že pro ČR by bylo nejlepší zakázat zastávání veřejných funkcíčlenům stávajícím i bývalým z KSČM,KDU-ČSL, ČSSD a ODS.
Pak bychom se možná dočkali lepšího vývoje ekonomiky. Za současné situace vidím jen "řeckou" cestu, a je jedno, jestli bude vládnout ODS nebo ČSSD (nebo TOP 09).
Hezký večer
29. 04. 2010 | 21:52

vlk napsal(a):

máme tady modrého eskamotéra jménem xx. On je to ale spíš iluzionista. Ale prý to má v hlavě dobře srovnané. Jak mu napsal kolega z cirkusu - , totiž místní klaun.Tak přezkoumejme, jak to doopravdy v té hlavě opravdu srovnáno má.
nejdřív sem dáme jeden link :http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/konvergen_programy_22432.html
ten popisuje , jak s e umořovala celková kumulovaná ztráta Konsole alias ČKA.
Ted y jak s e umořovalo 240 miliard do celkového státního dluhu. Bod. 4,5 linku.
Teď sem dám jiný link - totiž státní dluh:http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh_%C4%8Ceska
Z uvedeného plyne že když Klaus skončil byl s tátní dluh 173,1, když skončili socani 802,5. Rozdíl ? 627,4...
Mno To číslo o Klausovi ovšem je vadné. Protože Klaus nevykazoval ve státním závěrečném účtu ani ztrátu KoB, ani třeba VZP. To udělal podle evropské metodiky poprvé až Pilip v r. 98.
Takže ten Klausův dluh byl o nějakých bratru 30 miliard / minimalizovaný odhad, / menší.
tedy 597,4.. To není málo.
No nic, pracujme s čísly dál.
V dalších letech tam napadalo další 240 konsolidované ztráty přes Konsoli.Kolik to máme 357,4? OK.
Asi 83 miliard dělaly ztráty na majetku státu v r. 02 při povodních.Kolik zbývá? 274,4?
OK.
Arbitráž s Novou ? 10. Mohu s e jen dohadovat , kolik dělali aktivované státní záruky na všechno možné - dané předchozí,i vládami. Jen Aero bylo tuším dalších 10. nebudu to dál řešit. Jsme na -254,4.

Kolik že dělá v průměru nárůst dluhu na rok socanské vlády?
31,8 miliardy. Ok. Tak půjdeme dál.
Dám sem třetí linkhttp://www.finance.cz/zpravy/finance/41197-jak-vznikaly-miliardy-statniho-dluhu/
Ten popisuje financování státního dluhu v různých letech. O Klausově etapě píše, že byl dluh financován krátkými instrumenty. Jaké na ně byly tehdy sazby si lze najít na ČNB. O bondové emisi píše, že měla kupon 14,6%p.a.
OK. Kolik je 14,6% ze 173,1?? Pokud by všechno bylo financováno přes dlouhé a tedy levnější bondy? A hele 25,6 miliardy ročně.. řekněme , že to bylo jen první dva roky... jen dva roky.. A hele hele - jen financování státního dluhu , neúplného!! zanechaného Klausem skoro pohltilo průměrný socany vytvořený nový roční dluh!! Ted y až na deset miliard... Kdo by to byl řekl. Když totiž jsou závazky vytvořené před tím někým jiným, náklady na správu tohoto dluhu jdou za tím, kdo je vytvořil. A rozpočet pak snadno nemá krytí!
No ale jděme dále. Průměrný dluh státu v socanském období byl 504,13 miliardy. abych nebyl osočen z toho , že nějak dramatizuji, nasaďme průměrnou cenu kuponu dluhopisu té periody na 5%p.a. Kolik že nám to dělá ročně? A hele 25,2 miliardy p.a.A kolik že byl průměrný nový dluh socanů ročně 31,8? Kolik je rozdíl?
6,6?? fajn. Takže nový dluh socanů byl:
10+10+6,6+6,6+6,6+6,6+6,6+6,6=59,6

Takže to je celý nový dluh socanů...
Tedy byl by to nový dluh socanů.
pokračování
29. 04. 2010 | 21:55

vlk napsal(a):

dokončení
Ovšem špatný žongler xx si z mého příspěvku kd e jsme popisoval 4 halvní body , které způsobily zvýšení státního deficitu za socanů vybral pouze bod jeden.. Jak také jinak. ..Znovu je zopakuji
1-náklady spojené s koncem bankovního socíku a s debaklem Klausovy privatizace
2-povodně
3-náklady spojené na sociální dávky spojené rapidním růstem nezaměstnanosti po bankrotu Klausovy privatizace
4- náklady na přilákání nového kapitálu a podporu tvorby nových pracovních míst
nezabývám s e takovými drobnostmi jako nutnost mít 25% vlastních zdrojů pro čerpání z evropských fondů a podobné kratochvíle.
Eskamotér mi píše - co píše - metá do tváře, za klaunova potlesku tohle:
Jenomže dluh za to obdobi narostl o nějakých 540 miliard a to v době růstu který dosahoval i k 6% !!
Bravo ! chce se mi křičet…...kdybych ovšem neměl tenhle link. http://www.kurzy.cz/makroek...
tady jsou vidět dvě základní veličiny. Totiž růst HDP v určitých letech a růst nezaměstnanosti.
A ukazuje se, že socani převzali moc a odpovědnost při Klausem rozvrácené ekonomice. Po roce se záporným HDP! V době kdy nezaměstnanost letěla z nějakých 6% , díky bankrotům Klausem privatizovaných firem až skoro na 11%.
takže socani MUSELI platit daleko větší sociální dávky ! A vrchol nezaměstnanosti byl-eskamotére - div se , ne v 98, 99,00-ale 2004!! Tedy rok a půl před tím, než šli od válu!
Málo platné , že byl růst HDP / ostatně , těch 6% bylo dosaženo až ve druhém pololetí 05... / oni prostě byli vázáni vyplácet mnoho dávek, protože je k tomu, opět, zavázala předchozí, Klausova vláda!!
Kteří ty dávky v r. 94 a 95 nastavovali: Aby s drzostí sobě vlastní, po skončení oposmlouvy tedy už v 02- sedm let po té, co tyhle klíčové zákony, které jsou zpravidla nastavovány na desítky let , křičeli, že e to špatně. Že to demotivuje lidi od práce, podporuje vyžírky a není to dost adresné! Neuvěřitelné!! Doslov a neuvěřitelné! Já s chválím zákon, nastavím dávky a zač křičím, že ten kdo je tím zákonem vázán zadlužuje zemi...

Tak tomu opravdu může věřit modrý klaun. To může relativizovat jen modrý eskamotér a zkouší odčarovat jen modrý iluzionista.

Prostě modrý cirkus.
Nic nevím, ničemu nerozumí. O to jsou hlasitější.
No ještě, že se v tomhle šmírovém cirkuse s ukradenou stanovou plachtou neplatí vstupné.

Klaním se panáčkové. Zkuste to někde jinde. vlk pro šmírové potulné komedianty nemá pochopení. I když jeden druhému vychvaluje, jak to má srovnané v hlavě.
29. 04. 2010 | 21:56

vlk napsal(a):

gerde
koukám , že znáte story ŽH.. Znáte i story jak si Z. vykoupil zbytek imperia??,

No dluhy za cca 4 miliardy šly nakonec zpět za 200 mega. No neberte to..
29. 04. 2010 | 21:59

Gerd napsal(a):

vlku,
souhlasím s Vaším názorem na rozkradení zdravotnictví (asi 200 mld. ročně) a důchodů (tuším kolem 100 mld. ročně) v případě jejich privatizace. Samozřejmě v ČR už nezbyla v korytech melasa a než bude možné provést další díl finančního eskamotérství "jak zmizí veřejné peníze snadno a rychle do soukromých účtů", je nutné nejdříve melasu - prachy nalít.
Ale pohříchu jste pozapomněl na další oblíbené oblasti "privatizace" veřejných fondů. A to výstavbu dálnic a dopravních cest (kdyby se naneštěstí stavěl kanál Labe - Odra - Dunaj, úpravy Labe - bohužel se staví, železniční koridory, výstavba dálnic Alešem Řebíčkem a spol.), řešení ekologické zátěže (vzpomínáte na projekt Mirka Kalouska za 115 mld. Kč?), OH v Praze (možná je P. Bém ani pořádat nechtěl, jen vyvolat tu stavební činnost) a nejnověji oblíbené zahraniční arbitráže.
Dalo by se pokračovat dále, tak zkusím vaši úvahu zjednodušit na postulát: "Kde se v ČR vyskytne větší hromada veřejných peněz, tam je hned několik zájemců o jejich privatizaci. A díky kvalitám českých vlád 100% úspěšných."
Hezký večer
29. 04. 2010 | 22:06

Gerd napsal(a):

vlku,
Ing. Zdeněk Zemek je proslulá figura a opora pravicových stran. :-) A takových kádrových rezerv mají v ODS i TOP 09 více. Ale myslím, že nebyl jediný. Jen jsme chtěl uvést konkrétní příklad, kam se poděly dluhy z konsolidačky.
29. 04. 2010 | 22:11

peta napsal(a):

kdepak ze se to Soudruzka Paroubkova inspirovala?
cituji:
Jan Kavan, byl členem KSČ,Zdeněk Škromach, 1982 - 1989 člen KSČ Jiří Rusnok, 1988 - 1989 byl kandidátem KSČ Jaroslav Tvrdík, 1988 - 1989 byl kandidátem KSČ Eduard Zeman, 1966 - 1970 člen KSČ Jaromír Schling, 1981 - 1989 člen KSČ Michal Kraus, 1984 1991 člen KSČ Jiří Václavek, 1964 - 1968 člen KSČ František Strnad, 1984 - 1989 člen KSČ Miroslav Svoboda, 1985 - 1989 člen KSČ Karel Šplíchal, 1983 - 1989 člen KSČ Miloslav Vlček, 1983 - 1989 člen KSČ Petr Ibl, 1984 - 89 člen KSČ Miloš Melčák, byl člen KSČ, přesné období nezjištěno Josef Smýkal, byl členem KSČ, přesné období nezjištěno Jan Mládek, 1987 1989 člen KSČ Jaroslav Palas, 1980 - 1990 člen KSČ Milada Emmerová, 1966 - 1969 členka KSČ Antonín Sýkora, 1983 - 1989 člen KSČ Rudolf Tomíček, 1967 - 1990 člen KSČ Hana Šedivá, 1979 1990 členka KSČ Vladimír Laštůvka 1966 - 1969 byl v KSČ Josef Kubinyi - do roku 1990 člen KSČ Robert Kopecký, 1981 - 1989 člen KSČ Alfréd Michalík, do roku 1990 člen KSČ Oldřich Němec, 1976 - 1990 člen KSČ Ladislav Skopal, 1983 - 1989 člen KSČ ...

tak kdo asi vyhraje volby a kterym smerem nas povede :-(((
29. 04. 2010 | 22:21

vlk napsal(a):

Gerde

jojo.. pan Z. to umí. Tykač ho sice podusil, než mu to prodal. ale nakonec byli spokojeni oba..

A s tím dalším komentem máte samozřejmě pravdu.
29. 04. 2010 | 22:25

Gerd napsal(a):

vlku,
zítra čekejme další díl Hvězdných válek, a to Impérium vrací úder. :-)
Co se týká Zemka a Tykače, tak Tykače a jeho komplice Dienstla považuji za nebezpečnější. Stejně jako Kellner se soustředili na ožebračování lidí na hraně nebo mírně za hranou zákona, takže velkým politikům nevadí - nelezou si do zelí.
A teď už dobrou noc.
29. 04. 2010 | 22:42

vlk napsal(a):

Gerde

myslíte , že klauni jsou něco jako Datrh nebo jak s ejmenoval ten vrchní strašák???
Jo tak jedině na nějaké Lucasem režírované trikové s céně. tad y o všem ani omylem. Špatnej šmírovej modrej cirkus. S ukradenou plachtou.
Dobrou.
29. 04. 2010 | 22:59

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Klaun zdraví komika!

Nezaměstnanost za socanů se pohybovala kolem 9% a to během celé jejich vlády, vdor obrovským investicím do pobídek. Ale může za to Klaus, protože nechal zkrachovat podniky.

Pak nám lesní komik vypočítává dluh ČSSD a odečítá od něj snad vše, co se jenom dá.

Vzdor vlkově eskamoterství, nesocanské vlády udělali za deset let cca 200 mld a ČSSD za 8 let 700 mld.

Těch 240 mld by se jim mohlo odpustit ale toť vše. Dále je potřeba připočíst výnosy z privatizace. Nechce se mi to hledat, odhaduju 100 mld.

Sanaci povodní za 80 mld bych si vlku rád přečetl v nějaké kapitole SR. Dej odkaz.

Jinak růstu HDP ve stálých cenách za Klause byl něco kolem 4%. Na ten se socani dohrabali až ke konci svého řádění, kdy šturmoval celý svět.
29. 04. 2010 | 23:37

vlk napsal(a):

Rumcajs

ty jsi opravdu směšný. Mne do modrého cirkusu netahej. Já tam nevystupuji. To ponechávám takovým jako jsi ty a spol.

Ano , nezaměstnanost s e za socanů pohybovala v průměru kolem 9%. Přes nmasivní podporu vzniku nových pracovních míst. Jak velk by tato nezaměstnanost byla bez té podpory semůžem jenom dohadovat.
Což dojd e každému. Jen Rumcajsovi ne.
Díky Klausově privatizaci.
Mno a ve zbytku - skutečně jsme na číslech dokázal, že socanský nový dluh se rovná jen součtu ztrát z konsole/opět díky Klausově privatozaci a neprodání bank/+nákladům na odstranění škod o povodních+ nákladům na obsluhu vzniklého státního dluhu..
Blbý co?
Kdybys materii aspoň trochu rozuměl a přemýšlel jsi , co jsme napsal, nikd y bys nemohl napsat svou repliu. Je to klasické klaunské pane šiditeli pane šiditei..
Takže mohu opáčit jen ..copak klaun? Copak chceš vědět?

Kdybys rozuměl tomu jdnoduchému textu byl bys napsal cosi jiného.. al e i na tojsme připraven.
Takže ti kynu pravicí masitou. a nelez na sluníčko.

Jo a pěkný je ten růst za Klause , věru pěkný§ zejména jak Klaus skončil s HDP v r. 97. V obrovském minusu. V době , kd y rostl celý svět. Tak to je docela výkon
Který překonal až..... no světe div s e- zas e až modrák - Topolánek. V době , kd y jsme podle jeho vlády měli růst o +5%. Takže s enetrefil proti cíly , který sám sobě stanovil jen o 11%!! No neber takové experty!
To s e opravduale opravdu nikomuna celém světě nepovedlo!
Budme bohatnout pomaleji , říkali ti chlapci. No j nevím, jestli propad -6% HDP s e ještě dá označit na bohatnutí.. S opencad a cyklostezamiv hodnotě dálnic vlastně an. Někteří bohatnou skutečně. I když třeba pomaleji.
30. 04. 2010 | 06:52

Jenik X napsal(a):

Jde o klasickou rovnici ma příjmy-vydaje.Je jedno jestli je to levice nebo pravice.Levicova vlada muže splacet dluhy, ale i dělat. To stejne platí i o pravici.:-)
30. 04. 2010 | 07:33

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Kdepak hochu. Do modrého cirkusu tě nikdo netahá. Tam musíš něco umět, a tak pochybuju, že máš šanci.
A jaká by byla nezaměstnanost ? Inu zhruba stejná. Bylo to v době, kdy celý svět šlapal a trhal rekordy, ale socani tady živili 9% nezaměstnaných.

Trochu divný,ne ?
Na rozdíl od tebe si dobře pamatuju,jak podniky nemohly nikoho sehnat a musely jézdit setřepávat opice ze stromů, aby vůbec někoho sehnaly, kdo chce dělat.
A koho zaměstnávaly ony podniky s pobídkama ? Inu hochu většinou šikmooký, protože ti jsou ochotni dělat,na rozdíl od českých plážistů.

Taky si vzpomínám,jak se socani stavěli proti privatizaci bank a byli pro pomalou privatizaci.

A to, co musel Klaus nejvíc sanovat, to byly právě státní podniky. Kdybych postupoval při výpočtu dluhu Klause jak ty, tak bych mohl taky psát, tohle né.., to je důsledek zdecimovaných fabrik pod vedením komunistických bossů,kůli zataralé technologii... atd.

Skutečnost je taková, že dluhy se sekaly z důvodu bankovního socíku a skrze státní podniky. Vzhledem k tomu, že si vzpomínám na představu socanů o neprivatizaci bank a pomalé privatizaci státních podniků, tak si umím představit, že kdyby privatizoval Sobotka,tak v té konsoli nezůstalo 240 mld ale asi třikrát tolik. Nakonec v Maďarsku nám to socani předvedli.

Důsledek pádu v 98 byla bankovní krize. Té by se nevyhli ani socani. Ale v honbě za koryty by nezatáhli za brzdu, ale dál sekali dluhy. Co je důsledkem takového jednání, to už pochopí snad i oranžový činoherník.
30. 04. 2010 | 07:50

jarpor napsal(a):

Gerd

Specielně pro mne jste si vyhledal... díky. Specielně pro Vás dovolte reakci :

"Když už chcete srovnávat transformační náklady..."

Já nic nezačal porovnávat. Porovnávali jistý debatér v té diskusi, jež se mi líbila.
Na porovnávání jiného jsem napsal o obtížnosti takového porovnávání... a na tom si dovolím setrvat. Tedy - Vaše "Když už..." adresujte prosím tomu, jež s tím porovnáváním do debaty o Řecku přišel.

Nicméně, neb jste přišel se jménem K. Adenauer a provnáváte obnovu poválečného Německa s námi po 89, dodám, že takové jednoduché porovnání Adenauer -Klaus, Německo v 45 - ČSSR v 89 nelze učinit a nehodlám se do něj pouštět.
Nelze jednoduše porovnat dobu, mentalitu lidí a národů, schopnosti vedoucích aktérů, pomoci ze zahraničí, atd... ale hlavně - Německo obnovovalo zničenou zem avšak pokračovalo v systému, jež byl lidem znám. Tady se měnil systém, myšlení lidí, což je někdy podstatně horší...

Kolik lidí zde mělo nějakou zkušenost s trhem, s podnikáním, kolik brojilo proti výprodeji "stříbra" do zahraničí při vědomí, kolik zde bylo kapitálu... ?
Kde byli v 89 dnešní kritici Klause ? Co dělali tenkrát, jaké oni měli recepty na totální změnu systému ? Proč se neprosadili ?
To není obhajoba Klause. To jsou legitimní otázky na dnešní kritiky toho, co se mělo či nemělo dělat po 89.

A k době po 2000 :
Dovolím si tvrdit, že "transformační dluhy" je něco jiného než dluhy, ztráty, když již transformonavá ekonomika není schopná pokrýt výdaje ze svých příjmů, navíc když rostl HDP. Ale zároveň říkám, že obě - tzv. pravice i tzv. levice se o současné dluhy postaraly cca stejným dílem a tvrzení, že za dluhy může jen jeden, či jen druhý je pitomost a Vlk může dokladovat co chce...

Ke konsolidační agentuře :
Mám pocit, že byla zřízena dříve, než Vy uvádíte, ale to není důležité.
Nehodlám se pouštět do debaty, zda se skrývaly dluhy či ne, když byly pohledávky z privatizovaných podniků pohledávky, kvůli nimž nikdo ty podniky nechtěl, dávány do této instituce. Státu, jež deklaroval, že není zde od toho, aby podnikal, nic jiného nezbylo. Co by bylo s těmi podniky, kdyby jejich pohledávky nebyly "převedeny" jinam ? Nedopadly by hůře, kdyby je spravoval neznámý státní úředník ?
Znají dnešní kritici tehdejšího procesu ono : Za korunu drahé... ?

Prodej pohledávek

Souhlas - prodávaly se za 10, možná 20 až 30 % a kupoval je obvykle subjekt jež věděl, že se mu tato koupě vyplatí. Byl možný jiný postup nebo bylo dobře, že stát dostal alespoň něco než nic ? Proč se dnešní kritici o tyto pohledávky nezajímali ? Proč na nich tedy nevydělali ?

Mimochodem, ty pohledávky z privatizovaných podniků na základě privatizačních projektů nebylo tak snadné "nechat na státu" a to, co bylo privatizováno kupónovkou, s těmito pohledávkami se vypořádával až management, často naprosto stejným způsobem... Přes veškerou kritiku tohoto procesu, okolí uznává, že transformace u nás, proběhla lépe než v jiných dříve socialismus budujících státech.

Nebudu se bít, že se něco nerozkradlo, ale rozkladl se zlomek toho, co se projedlo v zájmu sociálního smíru v těch transformačních dobách.

Napsal jste k těm odprodejům : "To nesvědčí o zodpovědném hospodaření"

Každý prodej je potřeba hodnotit z pohledu času, podmínek a důvodů, proč k obchodu dochází.
Bylo zodpovědné hospodaření finální podpis smlouvy s Bakalou, když stát potřeboval cash v kritické situaci ?
Položil jsem tu otázku proto, neb stát hospodařil nezodpovědně, ať byl ve vedení kdokoliv... tedy opět, nikoliv jen jedni jsou zodpovědní a druzí nezodpovědní... jak to vidí a všem tluče do hlavy všeználek Vlk...

Shodnu se s Vámi v tom, že máme dobře nakročeno k Řecku. Jestli pravice se změní a nebude opakovat líbivé "levičácké" úlitby, jestli je schopna eliminovat lumpy a zloděje - nevím. Doufám.
Stejně nevím, zda si levice plně uvědomuje a bude schopna skutečně plnit to, že žít na dluh dlouhodobě nelze. Její vyjádření k reformám mne spíše utvrzuje v tom, že s ní máme k Řecku blíže. S lumpy a zloději jsou na tom stejně , jako pravice.

Určitě shledám, že jsem něco napsal ne zcela jasně a dobře... nedělám si však nárok na patent na rozum a nejsem ten, jež každého s jiným názorem označí za klauna, eskamotéra.... a který uznává jen svůj pohled.

Díky za reakci a hezký den
30. 04. 2010 | 08:29

vlk napsal(a):

Rumcajsku,

existuje hranice mezi směšností a trapností.
Tu jsi právě překročil.
Já předložil jasná čísla o tom, jak vznikl dluh za socanůa z čehose skládal.
ty už jen tlacháš.o tom, že svt jel. jsem v polních podmínkách a nemohu na Eurostat,abychom se podívali, jak ten svět jel, jak snižvoal nezamestnanost.
Ale bude to jistě zajímavé: Bohužel jen žvaníš. Kdyby socani nedali dotace bylo tady o mnoho rpocent nezaměstnaných víc.
Že frimy honily lidi? Nikoliv roce 2004.Nakecávat něco můžeš Lojzovi.Ne mně . Firmy měli problém slidmi od r. 06.
Absolutní blaf je potom to, ajk chudák Klaus sanoval státní podniky!Jak za nic nemohl. Milej zlatej, zkus to dokázat jinak než tím, že to napíšeš. Nebyl by nějaký link?
Klaus podniky nesanoval. Klaus je prostě zprivatizoval. Tak, že nás to napřímo stálo 240 miliard. Nepřímo daleko víc. A když už byly zprivatizované , řtak nic nesanoval. Naopak , to co za ně dostal, do fondu FNM dokonale prožral. Ve státním rozpočtu, který držel jako vyrovnaný:Jako.
A nejen to , on podnikovou sferu navíc před privatizací dokonale vysál. Tím, že sic e uvolnil ceny, takže firmy, aniž by cokoli udělaly najendou měly obří zisk. Ten jim tenkrát odsál přes tuším snad 50% daň. Ale odpisy ponechal na původní, nevalorizované výši. A opět, všechno prožral. Žádný přebytkový rozpočet. Jen trapná nula. S neopakovatelnými zdroji.
Lojza možná na tebe bud e zírat o tevřenou pusou. Umne to zkus nějask jinak . A daleko poctivěji.
30. 04. 2010 | 09:26

Gerd napsal(a):

jarpore,
nemá smysl opakovat již řečené a popřípadě dohledávat překlepy nebo omyly v textech, důležitá je celková myšlenka. Jsem rád, že uznáváte, podíl levice i pravice na vzniku současné hospodářské situace.
Shodnu se s Vámi v hodnocení, že vláda ČSSD povede zemi nedobrým směrem. V čem se s Vámi neshodnu je Vaše naděje, že pravice se poučí a bude hospodařit lépe. Nepoučí, jako se nepoučila dosud.
ČSSD, ODS, KDU-ČSL, KSČM a pohrobci typu TOP 09 jsou nereformovatelné strany, které budou jen škodit veřejným zájmům. Když shrnu poslední období vlády, obávám se že s ODS a TOP 09 máme k Řecku blíže. Přeci jen jim ale přeji volební vítězství, každý by měl pocítit důsledky svých činů a u ODs a TOP 09, speciálně Kaouska, to platí dvojnásob.
Hezký den
30. 04. 2010 | 09:47

a ty se v tom vezeš taky ! napsal(a):

levej pravej oranžovej modrej kdo co kdy jak proč...se mi zdá ...
by mě teda moc zajímalo, co se stane pokud by čistě náhodou ...třeba něco většího (Řecko ?) krachlo a někdo (kdo ?) by měl zaplatit ty CDS kterými jsou ty dluhopisy pojištěné...???????????????
30. 04. 2010 | 10:04

danda napsal(a):

Vlku klid, takovej průšvih jakej nás čeká až tyto volby skončí nechutnou plichtou asi společnost nezažila už mnoho generací, státy se budou zbavovat dluhů buď hyperinflací nebo válkou a co v obou případech čeká ty dole to je jako houska na krámě. A protože chdoba z lidí vlky činní tak potom budou vlků miliony.A tak protože poto nebudeme mít dost peněz na elektriku a na net tak s předstihem volám: "Vlci všech zemí spojte se"
30. 04. 2010 | 10:06

jarpor napsal(a):

Gerd

Soudím, že kdybychom debatovali u stolu, neboť psané někdy vyzní jinak, než je zamýšleno, byla by to dobrá debata a možná jen několik "pocitů" bychom našli jako rozdílné... což nepokládám za nenormální...

S tou "nereformovatelností" stran máte možná pravdu... ale kde brát jiné ?

Jsem životní optimista... Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř.

Hezký den
30. 04. 2010 | 10:14

danda napsal(a):

takže jestli ještě někdo pochybuje o tom, že parlamentní cesta změny není možná tak nečetl předchozí příspěvky pozorně, takže se s vámi těším nashledanou po další revoluci
30. 04. 2010 | 10:15

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Hochu, jestli věříš tomu, že jsi předložil nějaká relevantní čísla, tak se pomalu začni shánět po nějaké prodejně s pemprskama.

Neodpověděl jsi na:

- Jaký zákon přidala ČSSD proti tunelování podniků ?

- proč by Sobotka dopadl líp při privatizaci, když banky chtěl nechat státní ?

-proč by Sobotka dopadl líp při privatizaci, když chtěl nechat státní podniky, které byly černou dírou?

A že si ty věci nepamatuješ ? Že si nepamatuješ, jak Klaus minimálně dvakrát oddlužil státní podniky? Za to já ale nemůžu a hledat ti to určitě nebudu. Nemám na kraviny tolik času jako ty.

- a že uvolněním cen a nenastavením odpisům podnikům přítižil ?
TAK TOHLE BYCH TESAL DO ZLATÉ KNIHY BLÁBOLŮ.
Asi hned na první stránku.

-
30. 04. 2010 | 10:46

vlk napsal(a):

Rumcajs

a nepletš si náhodou roky synku?
Kdypak asi tak s enejvíc tunelovaly podniky? Ž e dopadly jak dopadly? V letech 92-96! Kdo pak tehd y vládnul Rumcajs?
Kolik měla tehdy soc d me poslanců?
Jak by dopadl nebo nedopadl sobotka je naprosto pro diskusi nezajímavé. O tom s emůžeme jen dohadovat. Nic víc. Já píši o tom, co s e stalo a dokládám to čísly a odkazy. Které smozřejmě pro tebe nic neznamenají , byť jsou třeba oficiálním materiálem ministerstva financí. Co to je na tebe a tvoje bajky.

Jo tak Klaus minimálně dvakrát oddlužil české podniky ? No to si fakt nepamatuji:
Pamatuji s i ale , že byla dvě kola celostátně organizovaných zápočtů, aby s e zvládla sekundární platební neschopnost.
Rum cajs , já na rozdíl od tebe ještě nemám vyměknutí mozku a selektivní pamě´t.
A pokdu si oddlužení pleteš se zápočty, tak si ty dvě slov a někd e na síti vygůgli. Abys zjistil významový rozdíl kamarádíčku.
Jo tak uvolnění cen a nevalorizac e odpisů je do knihy blábolů? ale ale ? A že to nepřitížilo podnikům?

No schválně, co bys psal , dkyby s e ot dneska v garáži stalo tobě?
Takež bys věděl, že za odpisy nebudeš moci pořídit nové investic e ani omylem a veškeý zisk jsi v podstatě odvedl na daně?
No garážmistr k tomu přistupuje skutečně po svém. Garážnicky.
30. 04. 2010 | 11:18

Rumcajs napsal(a):

Vlk:

Roky si nepletu. Tunelování se nezarazilo žádným zákonem, ale samočištěním neviditelné ruky trhu. Proto se tě ptám, který že zákon socani vymysleli.

Odlužení se zápočtama si zatím nepletu. Akorát si nepamatuju, jestli to byly dluhy vůči státu, či vůči státním bankám, či oboje.
30. 04. 2010 | 13:05

danda napsal(a):

Jarpore, na otázku kde jsme byli v roce 89 ti musím odpovědět, že ačkoliv tě to překvapí nemá každý tu kliku, že se bez zvolení stane šéfem politické strany-předseda se nevolí, ten tady je- a bez toho členem parlamentu a to mě přivádí k domněnce, zda tato garnitura byla a je legální v demokratickém principu, takže řekněme otevřeně, bylo to uchvácení moci a potom dalších 20let psali dějiny vítězové takže co se kdo diví- a případné rozbory těchto dějin..no jo
30. 04. 2010 | 13:19

jarpor napsal(a):

danda

Nevím za koho mluvíte... já položil otázku na ty, co jsou dnes ve vrcholných funkcích politických stran či jinde a dnes jsou moudří, jak se to "mělo udělat tenkrát"...

Vaše doměnky stran legitimnosti či nelitimnosti nesdílím... a nevidím důvod, dnes toto zkoumat... a to i při vědomí, že i sametová revoluce je furt revolucí...

Hezký den
P.S. Netykám tomu, koho neznám... Využívám dokonalosti češtiny ve srovnání s angličtinou...
30. 04. 2010 | 13:59

vlk napsal(a):

Rumcajs
už jsi ve stadiu kecy tety Běty.

Socani v době tunelování měli celých 12 poslanců. Takež s tunely nemohly nic dělat. Když přišli k moci, bylo donutelováno jak ve firmách /konec bankovního socíku, takže všelijaké české sendviče skončily sami od sebe/ , tak ve fondech. Už totiž byly rozkradeny.

Hm..a to oddlužení , no nějak ti nefunguje.
Ontěžko mohl stát oddlužovat soukromé firmy .milej Rumcajs. Takež - byla jen dvě kola zápočtů.Zbytek jsou bajky pro Lojzu. Pěkně ho od emne pozdravuj.
30. 04. 2010 | 15:01

Rumcajs napsal(a):

vlk:

Čoveče, snad radši toho vlka, co chytil zdesta u vody, jak tebe.

KDYŽ PŘIŠLI SOCANI K MOCI, PŘESTALO SE TUNELOVAT !

Chachááááááááááááááááá

Myslíš oranžovou bandu pod vedení Šloufa,Srby a tak ?

A já mluvím o státních firmách. Co do toho pleteš soukromé ?

Hele znám jednoho dobrýho léčitele. Chceš adresu ?
30. 04. 2010 | 15:33

vlk napsal(a):

Rumcajs

no kdyby s e dal vlk chytit na mozek, tak prostě jsi dokonalý případ.
Ohledně tunelování jsem doslova napsal tohle:
Když přišli k moci, bylo donutelováno jak ve firmách /konec bankovního socíku, takže všelijaké české sendviče skončily sami od sebe/ , tak ve fondech. Už totiž byly rozkradeny.

Takže ne že s epřestalo tunelovat , jen jaksi když nebyl bankovní socík, tak už to nikdo nefinancoval. A když někdo nastoupí k moci a má rozvařenej stát, se záporným HDP, s e stoupající nezaměstnaností a s tím,že má na krku řetězové bankroty a trapující nezaměstnanost, má úplně jiné starosti.

Ne já nic nepletu. Státní firmy byly před privatizací dvakrát v zápočtech. Dojmologii tad y chuděro prezentuješ ty.
Ty jsi dneska fakt zoufalec.
30. 04. 2010 | 16:55

Gerd napsal(a):

jarpore,
přeji vám Váš optimismus, ale ohledně vývoje v ČR jsem čím dál větším pesimistou, ať vyhraje kdokoliv a ohledně růstu státního dluhu si zkusím předpovědět, že za roky 2011 až 2012 naroste nejméně o dalších 400 mld. Kč (tedy 200 mld. ročně). Nejméně. Na konec roku 2012 očekávám další krizi, jakkoliv ta součnás z 2009 je už za námi.
Co se týká EU, Řecko může být jeho labutí písní. Teď se ukáže, na jakých principech celá evropská integrace stojí.
Myslím, že i zde můžeme debatovat poměrně rozumně, i když se neshodneme a mnozí moji názoroví oponenti jsou v podstatě dobří lidé, jen s odlišným viděním problému. Ale to je dobře, a proto sem rád chodím.
Hezký večer
30. 04. 2010 | 21:39

A kdo za ot muze?a za co jeste? napsal(a):

Poslechnete si Michael Hudson (v anglictine)!!!!!!!!!!!!
01. 05. 2010 | 05:32

von kulak napsal(a):

Pro ty trouby, kteří nechápou o čem je řeč v případě Papandrea seniora, přikládám graf vývojr řeckého státníhl dluhu v čase.

http://www.bitquill.net/blo...
01. 05. 2010 | 17:42

Niicolas napsal(a):

To co v Řecku dělali socialisti u nás zvládli modří kapitalisti. Nabobtnali státní správu, které neustále přidávali a každým rokem si do rozpočtu dávali 5 mld. za neexistující státní zaměstnance které potom vypláceli svým soukmenovcům. Celá změna režimu byla postavena na lži (jsme spálená země kde již nic není) a soustavném rozprodávání a rozkrádání bývalého státního majetku. Nejlepší ministr financí Kalousek vyrobil největší rozpočtový schodek ve výši 200 mld. za pouhý rok. Modré straky opravdu dokázali, že peníze nesmrdí. Od prvopočátku je financoval Pepa z Honkongu a později parazitovali na provizích z tunelování státního rozpočtu. Zem přivedli ke kolapsu a nyní dostali geniální nápad, že se musí šetřit - tedy jenom na někom. Jako vždy by to měli odnest pouze "socky". Ještě, že je Topolánek nestačil postřílet. Jinak platební neschopnost Řecka postihne i většinu bývalých našich bank které investovaly do jejich dluhopisů. Nejvíce se prohnou Německé a Francouzké banky které ponesou 80% ztráty z Řeckého dluhu z titulu nakoupených luhopisů, což bude pohroma pro daňové poplatníky těchto zemí, protože jako vždy budou muset zaplatit ztráty soukromých bank aby nepřišli o svoje peníze.
01. 05. 2010 | 20:26

Cizinec napsal(a):

Jojo, paní Paroubková, obyčejný člověk podle Paroubka. Ten dá voličům tu tisíc korun na pastelky, tu třicet korun za poplatky, tamhle pivo za dvě káče. A vlastnímu dítěti pořídí botičky od Diora za desetitisíce. Voliči, kdo z vás to má???
02. 05. 2010 | 10:59

Franta napsal(a):

Zajímavé čtení,
toho mladého soudruha odborníka, určitě studoval na nějaké zahraniční univerzitě. Pokud soudruzi založí nějaký Prognostický ústav pro naší další Pjerestrojku a privatizaci toho co u nás ještě zbylo, tak by tam určitě tento mladý soudruh měl zajištěnou nějakou významnou funkcí. Pro každého obyčejného občana je jasné, že za tento stav ekonomiky jsou zcela a jednoznačně odpovědní politici a je zcela jedno z které politické strany jsou a zda mají nebo nemají imunitu. Tito darebáci rozhodovali věcech, kterým nikdy nerozuměli a nebudou rozumět.Neměli odpovídající odpovědnost jenom kradli a lhali a mysleli to s námi s občany předvolbami čestně,vážně a upřímně protože jím šlo jen o plná koryta a je úplně jedno jestli to byl soudruh Standa nebo Mirek. Nakonec to za ty darebáky a nezodpovědné politiky zaplatí občané.
02. 05. 2010 | 15:02

ali napsal(a):

díky pane Kohoute
to jste zase levičákům nadzvedl mandle :o)
hezké a poučné, ale obávám se, že to stejně nezabere. Sliby, demagogie, závist a nepřejícnost vítězí nad rozumem..
03. 05. 2010 | 17:57

Parabellum napsal(a):

Vlk
No, ja vam pomuzu Vlku - do roku 1996 bych rekl, ze byla odsirena vetsina elektraren, a postaveno i par cisticek OV - ne moc, ale neco preci - to kdyz tedy pisete, ze za Klause se neudelalo vubec nic.
06. 05. 2010 | 12:20

Parabellum napsal(a):

Vlk

Ja bych mel dotazek k tomu Vasemu bodu 2 -
cituji:
2- neudělla nic pro ochránění trhů s vyjímkou nastavení kurzového polštáře
konec citace

Co prosim pekne Klaus mohl pro ochraneni vnitrniho trehu delat? Honit paseraky ojetych lednicek v pohranici v dobe, kdy se ani lednicka v obchode koupit nedala?
06. 05. 2010 | 12:28

Parabellum napsal(a):

Vlk

cituji:
1-placení důsledku krachu Klausovy transformace
Viz ztráty v konsoli atd.
2-krytí důsledků dvou stoletých povodní
3- uhrazení vzniklých sociálních výdajů spojených s řetězovými bankroty firem odpojených od Klausova bankovního socíku a t podle zákonů přijatých týmž Kalusem v letech 94-95
4- výdaje spojené s příchodem nového kapitálu do republiky a s vytvářením nových pracovních míst.
konec citace

no, jo, ale ty opravdu velke rozpoctove schodky prisly az za Spidly v roce 2003 - tomu by odpovidala ta druha povoden, ale uz ne ten krach Klausovy transformace, pac ten by se musel projevit na schodcich uz v roce 1998. Totez ty socialni vydaje. Krome toho Vam nejak uniklo, ze velka cast tech socialnich vydaju v objemu desitek miliard korun padlo na utlumove programy, a to byla zalezitost, ktera probihala uz za Klause - o kolik se napriklad zmensila za Klause armada, ci odvetvi prumyslu paliv a energetiky, popripade metalurgie? Tam totiz toho slo nejvic. To dalsi vcelku souhlas - jenom jeste: Ja si pamatuju spidlu, jak nekdy v roce 2002 rikal, ze duchodovy ucet je ve schodku rozne asi 15-20 miliard, a k nule se dostal az nekdy v roce 2004 - do te doby byl castecne sanovany rozpoctem - takze i socialni vydaje se na tech schodcich podilely - k tomu jste tak nejak opomnel napriklad reformu verejne spravy, ktera vygenerovala desetitisice pracovnich mist a s tim spojene naklady ze? Svym zpusobem to lze opet povazovat za populisticke rozhazovani a kupovani volicu.

A ted dalsi: Po celou dobu vlady CSSD se darilo ve verejne sfere navysovat podil narokovych slozek na mzdach, a tim zvysovat podil mandatornich vydaju, to kdyz se odpoutam od reality, ze se tim vytratil institut financni motivace ve verejnem sektoru - v roce 2006 tvorily tarifni narokove slozky 95 procent mzdovych nakladu, a s timhle dedictvim to prevzal Kalousek -
- mohl byste prosim pekne rici, JAK mel ten Kalousek v roce 2008 ten rozpocet sestavit? Pokud IMF? CNB, EK, ratingove agentury a dalsi predpovidaly dvouprocentni rust, tak Kalousek mel rici, jste blbci ja odhaduji 4 procentni propad, a naplanovat schodek 200 miliard? Copa by se asi stalo s ceskymi bankami, a jak by zareagovalo obyvatelstvo, co se tyce vkladu v bankach?
06. 05. 2010 | 12:45

Parabellum napsal(a):

Rumcajs

cituji:
Konec spekulacím o tom, kdo je Vlk.
konec citace.

Rumcajsi, vy jste si drobet prihnul tureckeho medu, a nablil jste si do bambitky ne?
06. 05. 2010 | 12:49

hovorka11 napsal(a):

Obávám se, že v ČEZku jsme se dali obdobnou cestou. Problém vidím v neoliberálních hodnotách založených na důležité a nezbytné věci a to je "stabilita bankovního sektoru".
Neoliberálové vlastně zavádějí skutečný socialismus do našeho finančnictví a Klaus se to snaží zahalit kouřovou clonou.
Ve fungující ekonomice si nedovedu představit, že v případě krize bankovní sektor, napojený na stát zvyšuje zisky, jek se děje u nás. Bankovní sektor se u nás totiž stal tak trvale výsadní, že je napojen na úvěry ČR a může vytvářet trvale bubliny pomocí penzijního připojištění a stavebního spoření- to znamená peníze od lidí se státní podporou (podpora je opět z daní). Za tyto peníze se může úvěrovat státní dluh. Tudíž pujčujeme sami sobě a zisk jde do rukou manipulantů u kterých se zadlužujeme a oni na tom bohatnou. Jde o klasické letadlo. Tudíž: jakýkoliv názor, že tzv. pravice vyvede stát z dluhové pasti když si utáhneme opasky nelze brát vážně, protože je to předehra k dalšímu bohatnutí manipulantů z vyžírání státní kasy.
Bez přímé zodpovědnosti našich bank dojde k neustále drzejšímu vyžírání, zvyšování poplatků a odvádění zisků k zahraničním majitelům.
Neoliberálové žijí už přímo v komunismu "každému bankéři podle jeho potřeb".
Celé to zastřešuje svoboda úvěrů a půjček, která nutně musí zvyšovat svoji intenzitu, aby se zakryla prázdná bublina dalšími, ještě většími úvěry a vklady. Na konci neoliberálové řeknou, že lidé si žili nad poměry a že na to poukazovali.
To vše budou říkat a už i říkají ti s naditými peněženkami a dluhy, které nechají pouze na běžných lidech. Nikdo nebude zodpovědný a všichni obyčejní lidi budou tvrdě omezovat spotřebu, aby někomu z neoliberálů neunikla ani koruna. Co to udělá s trhem, netřeba domýšlet!

Pan Kohout tu mlhu dělá také...

http://www.novinky.cz/ekono...
06. 05. 2010 | 20:45

Renek napsal(a):

Nejvíc mě pobavila ta anekdotická historka, jak se v době Papandreovy hospitalizace kvůli srdeční chorobě hlásili ti dobrovolníci, ochotní darovat milovanému otci národa vlastní srdce k transplantaci! Fanatismus až k smrti! To fakt nemá chybu a to si v té chvíli člověk udělá obrázek jaký je obrovský rozdíl mezi námi a Řeky. My Češi jsme racionálně uvažující národ a něco takového by se u nás v žádném případě nemohlo stát. Samozřejmě vyjma oné krajně nepravděpodobné varianty, že by ono srdce k transplantaci potřeboval sám Václav Klaus Veliký. To by se přirozeně přihlásil celý houf vůdcových věrných na čele s Machem a možná i Kohoutem. Ale to je fakt jen teoretická možnost. Václav Klaus je Bůh a bohům smrt nehrozí a nepotřebují srdce obyčejných smrtelníků. Ostatně se domnívám, že Václav Klaus žádné srdce nemá. Co není, nemůže selhat.
28. 05. 2010 | 00:55

radas napsal(a):

clanek nadherny, informativni udaje, zadne mizerne obvinovani, ciste objektivni pohled. dekuji.
jen by me zajimalo kdy uz se lidi prestanou orientovat podle barev ci podle ruky kterou "si to" delaji a zaznou uvazovat jako lidi.
20. 08. 2010 | 14:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy