Další studená sprcha

07. 06. 2013 | 16:16
Přečteno 3861 krát
Přírodní katastrofy jsou vždy tvrdou zkouškou pro všechny, které její dopady zasáhnou. Platí to i při povodních. A to, o to více, neboť voda je živel, který nelze nikdy zcela zkrotit. Zažili jsme to v posledních několika letech dosti důkladně, v roce 1997 na Moravě, a v letech 2002 a letos v Čechách.

Povodně jsou zároveň pro politiky velkou mediální výzvou. Sundají obleky a ve svetrech, pláštěnkách a holinách nás jdou zachraňovat. Během minuty se z nich stávají protipovodňoví experti. Masivní mediální prezentace je v těchto případech zaručena. Dobrovolně podstupují riziko, že se na atraktivním tématu buď udělají anebo oddělají. Přesto se střemhlav vrhají do rozbouřených vod. A někteří z nich si dají pro jistotu na kuráž láhev dobré whisky, jak ji jejich zvykem.

Dnes je brzo vše se střízlivým odstupem hodnotit. Jak to bylo s odpouštěním přehrad, stavěním protipovodňových bariér, předpovědí srážek, koordinací činnosti záchranářských týmů atd. se možná časem dozvíme. Již teď je jisté, že se názory budou lišit a již nyní jsou předmětem nechutných politických tahanic. Konec konců již za rok jsou přeci volby. Začíná tuhý boj o interpretaci příběhu. Hledají se padouši i hrdinové, ostatně jako vždy. V tom závěrečném mixu se pak nikdo nevyzná. „Viník neznámý, snad budeme mít příště více štěstí a jede se dál.“

Některé otázky bychom si však klást mohli a měli již nyní. Třeba tu, jaký stát vlastně chceme? Na jakých prioritách a principech by měl stát?

Asi se shodneme na tom, že by stát měl také ochraňovat životy, zdraví a majetek občanů. Měl by rovněž dobře a ohleduplně spravovat dotčené území a pečovat o krajinu. Měl by tudíž být nejlepším možným způsobem připraven i na případné přírodní katastrofy, aby tak minimalizoval jejich možné následky a vzniklé škody.

A o to právě jde. Poučili jsme se z předchozích povodní většího rozsahu? Využili jsme všech možností a zdrojů, abychom byli příště lépe připraveni?
Obávám se, že ne dostatečně.

Sledoval jsem pozorně zvyšující se hladinu Dunaje v Bratislavě. Ta překonala hranici stoleté vody, tedy i výšku hladiny z povodní v roce 2002. Na rozdíl od českých řek je Dunaj opravdový evropský veletok. Průtok dosahoval v kulminaci trojnásobku hodnot, než tomu bylo v Praze na Vltavě. Protipovodňové hráze byly v Bratislavě postaveny včas, neprosakovaly (tedy téměř) a jejich výška byla dimenzována na tisíciletou vodu, aby odolala výšce hladiny vysoce převyšující desetimetrovou úroveň. Hliníkové bariéry byly utěsněny ještě pro jistotu pytli s pískem. Na cestě na Děvín spolehlivě fungovaly společné týmy hasičů a vojáků, za použití veškeré dostupné techniky. Bratislava nápor vody vydržela. Podobně dopadlo mimo jiné i menší rakouské město Grein, v němž protipovodňové stěny doslova zavřely valící se Dunaj. Precizní práce.

Nabízí se otázka – kde byly v době povodní naše super drahé armádní pandury? Proč nepomáhaly?

Ne, nechci srovnávat nesrovnatelné, pouze nabádám, abychom krotili případnou pýchu našich domácích velících „hrdinných zachránců“ v pestře barevných politických pláštěnkách. Nemají být většinou příliš na co pyšní. Naopak. Tím vůbec nepopírám úžasnou práci (na hranici sebeobětování) tisíce profesionálních a dobrovolných záchranářů, především hasičů, ale i starostů desítek zatopených obcí.
Bratislavské protipovodňové hráze financovalo Slovensko v posledním desetiletí z dotací EU. Byly to dobře investované peníze.

A jsme zpátky u těch priorit. U nás končily evropské dotace nezřídka v privátních investicích do různých golfových hřišť a lyžařských areálů. Prý to byl veřejný zájem. Čí? Případně se z městských rozpočtů dokonce financují privátní fotbalové kluby apod.

Masivní podporu pustil stát „hurá byznysu“ do solárních elektráren. V ČR je nyní rozmístěno 10 miliónů solárních panelů. Není žádným tajemstvím, že u rozjezdu těchto mega kšeftů stály záhadné anonymní akciovky. A jen tak mimochodem. Vzpomínáte si na nějaký týden, kdy u nás svítilo slunce?

Proč se stát se stejnou vehemencí nevrhl do investic do protipovodňových opatření, včetně regulace vodních toků, anebo třeba do projektů v sociální oblasti?

A mohli bychom psát také o nekvalitních předražených silnicích, podivných armádních nákupech, neprůhledných miliardových veřejných zakázkách či nesmyslných akvizicích ČEZu atd. Příkladů drancování veřejných zdrojů je již více než dost. Ještě to násobí obyčejný domácí šlendrián a nebývalá porce nekompetence.

Zažili jsme další pořádnou studenou sprchu. Mělo by nás to probudit. Je nejvyšší čas, tedy pokud chceme stát fungující, efektivní, solidární a v nejvyšší možné míře spravedlivý, a tedy respektující pravidla psaná i nepsaná. Bez aktivní občanské kontroly a účasti to ovšem nepůjde. Jinak budeme čekat na další, a na další, studené sprchy chtě nechtě dál a dál.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JardaV napsal(a):

Předpokládám,že to,co platí občan na solární eletřinu,je úměrné produkci.Takže by
letos měl být poplatek menší - nebo se mýlím???

Jinak - povodně jsou pro ODS / TOP09 dar z nebes.Je to poslední šance,jak si při rozdělování peněz na odstraňování škod něco nakrást.A jak ovlivnit alespoň trochu
voliče.

Dunaj má na Slovensku dobře upravené břehy už od povodní v 60.letech.A taky při stavbě Gabčíkova se s velkými vodami trochu počítalo,takže není divu,že to Slováci
vnímají jako drobnou obtíž.
07. 06. 2013 | 17:22

ještě pár praktických otázek napsal(a):

Myslíte pane Havlíku, že by ty obrněnce, udajně vybavené ještě jednou tak drahými superminomety, které střílí série šestnácti přesně mířených granátů na všechny strany mohly nějak selektivně vyřešit náš současný problém s vládou lhářů, opilců, zbabělců a podvodnic?

A kdo by je všechny do okruhu 4000m (izraelský výrobce říká 9km, ale musí to být hodně po větru) najednou přivedl a označil jejich pozici?

Na likvidaci solárních polí to střelivo bude příliš drahé.
07. 06. 2013 | 17:37

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Nedali by se v dobe krize tihle kreteni nejak filtrovat? Tohle uz opravdu zacina byt za hranici...
Mas Havliku nejakou chytrou prupovidku treba pro vyplavene obyvatele rakouskeho Melku? Jako ze si hraze rozkradli a at se podivaji do Blavy, jak byli pripraveni? Mozna by ti (az by ti dali par pres drzku) vysvetlili, ze Slovaci vedeli tri dni predem, ze se to na ne vali...
07. 06. 2013 | 17:49

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

Jo kdyby melo bozske oko potrebu to mazat. Jednim z explicitnich prokladu "nehospodarneho plytvani" evropskymi dotacemi byl projekt splavneni horniho toku Vltavy.
No jsem zvedavej, jestli se to bude rikat i po techto povodnich.
A jsem taky velmi zadostiv, jak bude probihat dalsi debata o zkapacitneni a zesplavneni Labe, ktera take byla prezentovana jako snaha "betonarske lobby" rozkradat verejne penize. Tesim se, jak budou ekofasisti vykladat obyvatelum Decina, Melnika a Usti, jak super je mit koryto Labe v "prirodnim" stavu...
07. 06. 2013 | 18:01

plzeňák napsal(a):

Inu všichni, hystericky poskakujíc po břehu, řeší vodu, zatímco vexláci ve všech super a hypermarketech potichu zdražili maso (20%), mléko a mléčné výrobky (10%), o sezonních věcech jako je zelenina nemluvě.
07. 06. 2013 | 18:04

kormoran napsal(a):

Nezacali Vietnamci v Praze sazet ryzi?
07. 06. 2013 | 18:27

Ládik!!! napsal(a):

....hráze.."financovalo Slovensko z dotací EU"... tak kdo to vlastně platil?
07. 06. 2013 | 18:36

yorick napsal(a):

Ládíku,
nějak vám uniká smysl sdělení. Pokusím se. U nás jsme skoro všechny evropský prachy prodrbali aneb rozkradli. Slováci za ně postavili zábrany. A ty fungovaly. Kapišto? Méně stranický postoj doporučuji.
07. 06. 2013 | 21:10

Karel napsal(a):

Ještě jsem nikde v diskuzích nezahlédl, že by si někdo vzpomněl na vojska civilní obrany. Profesionály pro tyto mimořádné sitace, nikomu nechybí, nahrazuje je hradní stráž a jiní sice ochotní, ale amatéři. Za to jsme chváleni za hochy v Afghanistanu. Neměl by někdo paní Parkanové to její rozhodnutí zrušit je, otlouct o hlavu?
07. 06. 2013 | 21:25

Targus napsal(a):

To Petr Havlík:

Nabízí se otázka – kde byly v době povodní naše super drahé armádní pandury? Proč nepomáhaly?

Pane Havlíku, přestaňte nadužívat povolené i nepovolené omamné látky. Budete psát méně krávovin.

Vy jste někdy někde viděl, aby se bojová vozidla producírovala jen tak ve vodě v neprozkoumaném terénu? Nota bene vozidla, která v porovnání s OT-64, který uměl i plavat, stojí za starou belu...
Máte představu, kdo by dával dohromady elektroniku, kdyby se do ní náhodou dostala voda? A hlavně, kdo by to platil...
Nemáte.
A přesto kecáte...
08. 06. 2013 | 01:44

Pepa Řepa napsal(a):

Ve starých hospodách- kde se mastil mariáš-bejval nápis:
Kibic, drž klapajznu, než tě přes ní majznu.
Ani nevím, proč jsem si na to vzpomněl.
08. 06. 2013 | 06:19

Ernesto napsal(a):

Češi zvolte si kvalitní vůdce jinak se bude v česku situace ve všem i nadále zhoršovat ! Jste národem ochmelků tak se konečně vzpamatujte ! Vaše malá zemička je krásná ale potřebovala by řádně vysmejčit od přivandrovalců ! Romové také vaši společnosti žádný užitek nepřinesou ! Společný život s nimi je kontraproduktivní ! Něco s tím konečně udělejte ! Ze záhrobí duch SOCIALISTICKÉHO revolucionáře Ernesta Che Guevary
08. 06. 2013 | 06:29

Fialenka napsal(a):

Jak píše pan Havlík, měli bychom si ujasnit co chtít.
A při volbách je podle mě rozhodně důležitější program a až na druhém místě osobnosti.
Nejprve zvolit pravidla, která vrátí lidme jejich moc.
08. 06. 2013 | 07:37

chrstlík napsal(a):

Yoricku, blbci nejde nic doporučovat. Nepochopí.
08. 06. 2013 | 07:54

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

yorick No problem je, ze to Havlikovo tvrzeni je lez jako VEZ.
Praha si ty zabrany musela postavit za svoje, na posledni fazi ted snad o evropske dotace zada.
Horni tok Vltvay byl z Eu penez splavnen (Havlici a yorickove kolem toho meli hromadu stupidnich kecu, ze jsou to vyhozeny prachy) a obcim kolem to hodne pomohlo.
Nejscastejsi duvod nedokoncenych opatreni v CR je pomaly vykup pozemku, pomaly schvalovaci proces a odvolani ruznych mistnich a ekologickych sdruzeni.
08. 06. 2013 | 10:03

kjuzfhrtsd napsal(a):

Jan Vávra: Mediální obraz boje s povodněmi

http://www.rozhlas.cz/plus/nazory/_zprava/jan-vavra-medialni-obraz-boje-s-povodnemi--1221268
08. 06. 2013 | 13:10

JAHA napsal(a):

Ad: kjuzfhrtsd

Dobry clanok, akurat Vavra tiez neodolal a v zavere si politicky kopol. Primator, o to viac zastupujuci, o to viac len nedavno ustanoveny...predsa nemoze vediet, ze nejaka baba nejaku noc nezobudi riaditela (ten by ani namal spat, ked vie o bliziacom sa nebezpecenstve!!!) a ten zase rano NIKOHO neinformuje (co asi pri krizovych udalostiach je POVINNY!!!) a robi si co chce. Ale zodpovedny je zastupujuci primator, ze.

P. S. Nepoznam ho, neobhajujem, len ked Vavra pise cosi o inych, aspon sam by sa mal drzat IBA faktov.
P. S. 2 Teraz sa az ukaze, pokial ma primator taku pravomoc, ako nalozi s takym riaditelom. Spravne by ho mal, pokial je pravda, co napisal Vavra, PREPUSTIT za HRUBE PORUSENIE pracovnej discipliny. Ak tak neurobi, potom mu treba ist po clenkoch.
08. 06. 2013 | 19:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy