Budoucnost českého výzkumu je v prolínání sfér, sdílení poznatků i v propojeném financování
Ať už budeme v budoucnu řešit ve výzkum samořiditelná auta nebo roboticky vylepšeného člověka, měli bychom propojit plánování a financování výzkumu i získané poznatky. A také myslet globálně, tedy rozvíjet mezinárodní spolupráci, která nás udrží „v obraze“.
Technologická agentura ČR spolu s partnery poprvé podpoří společné projekty s Izraelem
Ve středu 6. června otevřela Technologická agentura ČR další výzvu ve svém programu DELTA, podporujícím mezinárodní spolupráci s několika zeměmi – a historicky poprvé podpoří také spolupráci s Izraelem.
Nové evropské nástroje podpory výzkumu budou více sázet na propojení s národními programy
V polovině roku 2018 se začínají rýsovat obrysy evropské podpory výzkumu, vývoje a inovací po roce 2020. Jako Technologická agentura ČR (TA ČR) tento vývoj pozorně sledujeme a zapojujeme se do relevantních konzultací i s ohledem na skutečnost, že propojení mezi evropskou a národní úrovní podpory bude zřejmě v oblasti výzkumu silnější než kdy dříve.
Projekty zaměřené na člověka a společnost podpoří TA ČR v nové výzvě programu ÉTA
Projekty etiky umělé inteligence v autonomní mobilitě, ale i výzkumu v oblasti rozvoje sociální péče, vzdělávání, uměleckých oborů i v dalších oblastech – to vše jsou typy projektů, které TA ČR podpořil v loňské první veřejné soutěži programu ÉTA. Tedy programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje z oblasti společenských a humanitních věd a umění. Novou veřejnou soutěž v programu ÉTA vyhlašujeme už 9. května 2018.
Sdílená budoucnost v roztříštěném světě. Téma nedávného fóra v Davosu i projektů podpořených TA ČR
Nedávné Světové ekonomické fórum v Davosu si do svého podtitulku vložilo heslo „Vytvoření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě“. V tomto duchu se také nesla jeho hlavní myšlenka – usilování o globální spolupráci a spoluvytváření a řízení udržitelného rozvoje. To vše s přihlédnutím k dynamickému rozvoji nových technologií. Ať už to je všudypřítomná digitalizace, propojování všeho pod hlavičkami Internet of Things (ioT) či spíše Internet of Everything (IoE), nové modely výroby postavené na kyber-fyzických systémech či další změny, které u nás spadají pod hlavičku Průmyslu 4.0. Ale přicházejí i nové obchodní modely jako sdílené platformy poskytování služeb všeho druhu, zavalují nás obrovské objemy dat (víte, že jen za dva roky 2015-2016 bylo vyprodukováno na světě více dat než za 5000 předchozích let lidské historie?), a s jejich analýzami nám zase pomáhá umělá inteligence (dnes už se po vzoru IoT a IoE používá dokonce i zkratka AoE – Artificial Intelligence of Everything). To ale zase vzbuzuje oprávněné otázky, jaká bude role člověka v tomto novém světě, jak bude uspořádaná společnost, jaká má být etika umělé inteligence a mnohé další.
O autorovi
Ing. Petr Očko, Ph.D.
Vystudoval informatiku a mezinárodní vztahy na VŠE v Praze a informační ekonomiku na Univerzitě Karlově. V akademické sféře působil i nadále, a to zejména v Ústavu informačních studií a knihovnictví Univerzity Karlovy, dále na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně či na Vysoké škole regionálního rozvoje. V minulosti působil ve vysokých funkcích na Ministerstvu financí, Ministerstvu dopravy a v agentuře CzechInvest. Od roku 2010 pracoval na Ministerstvu průmyslu a obchodu, kde řídil Sekci fondů EU, výzkumu a vývoje a Odbor finančních nástrojů a řízení projektů, a věnoval se zejména podpoře podnikání, inovací či průmyslového výzkumu a vývoje. V březnu 2016 byl zvolen předsedou Technologické agentury ČR. Od 1. července 2018 je náměstkem ministryně na Ministerstvu průmyslu a obchodu. V této pozici koordinuje a zastřešuje aktivity týkající se agendy inovací, nových technologií, regionální inovační strategie a Průmyslu 4.0.