Budoucnost českého výzkumu je v prolínání sfér, sdílení poznatků i v propojeném financování
Budoucnost českého výzkumu vidím v propojování mnoha souvisejících směrů a systémů, od financování po mezinárodní sdílení zkušeností a kontaktů. V Technologické agentuře ČR (TA ČR)se neustále snažíme pomoci našim vědcům a výzkumníkům propojit jejich práci s nejvýznamnějšími světovými trendy a myšlenkami, které mohou být v budoucnosti významné pro rozvoj české ekonomiky a společnosti. Jsme tak mimo jiné například rádi, že jsme byli odbornými partnery akce Singularity University Czech Summit, kdy pražský Žofín hostil setkání „expertů na budoucnost“ ze Silicon Valley i z dalších částí světa. Témata se týkala především tématu, co nám přináší umělá inteligence a čeho se s jejím nástupem do téměř všech oblastí lidského života naopak můžeme obávat. Od samořiditelných aut, přes dopady umělé inteligence na trh práce, či na finanční trhy a potřebné změny ve vzdělávání až po téma „augmented humanity“, tedy „vylepšeného člověka“.
Zaujala mne například prezentace Vivienne Ming, která přednáší na UC Berkeley. Nesla název Robot Proof Kids a nutila k zamyšlení, zda český vzdělávací systém počítá s tím, že děti jdoucí dnes do první třídy, se – až dospějí – budou zřejmě pohybovat ve světě, kde bude umělá inteligence všudypřítomná. Skvělou přednášku měl také Jan Lukačevič z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, a to na téma budoucnosti využití asteroidů zejména v oblasti těžby vzácných nerostů a kovů. Podobně jako nástup umělé inteligence, ani těžba na asteroidech už není žádná science fiction, ale rychle se blížící realita. Jsme proto rádi, že prostřednictvím programů TA ČR jsme podpořili již mnoho projektů v oblastech, o nichž se na SingularityU Summitu hovořilo.
Daří se nám skrze podporu projektů propojovat také akademickou, podnikovou a státní sféru, tedy výzkum, vývoj, inovace, podnikání, investice i export. S agenturami CzechInvest, CzechTrade i s řadou státních finančních institucí stále více pracujeme na návaznosti našich produktů i na konkrétních projektech. S agenturou CzechInvest připravujeme systém poradenství uchazečům o dotace v regionech, s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou jsme zase pilotně propojili naše dotační výzvy s bankovními produkty, a rozšiřujeme tak možnosti dofinancování projektů zejména u malých a středních podniků. Tento způsob spolupráce je vysoce funkční a my ho hodláme dále rozvíjet, nazvali jsme ho Tým Česko. Poslední květnový den proběhla historicky první společná konference těchto institucí nazvaná Sdílená podpora podnikání a zaznamenali jsme mnoho pozitivních ohlasů. Budeme v těchto aktivitách určitě dále pokračovat a rozvíjíme i další spolupráce – například s Českou rozvojovou agenturou. A spolu s Grantovou agenturou ČR věříme, že se nám společně bude dařit také ještě více a efektivněji provazovat podporu základního a aplikovaného výzkumu. Rozvíjí se tedy ucelený a koordinovaný systém podpory ve všech potřebných fázích a s jednotnými cíli. Jsme rádi, že TA ČR je jedním z hybatelů těchto pozitivních změn.
Petr Očko
Předseda TA ČR