Malé technické školení pro náměstka ministra financí

25. 05. 2010 | 02:23
Přečteno 3979 krát
V tiskové zprávě ministerstva financí se pan náměstek Ivan Fuksa vyjadřuje k věcem, o kterých má jen velmi malé technické znalosti. Nemám mu to za zlé, nikdo nezná všechno, ale když zastává tak zodpovědnou funkci, měl by se nechat alespoň poučit. Tak mu, jako technik, takové školení zdarma poskytnu.

Vážený pane náměstku,
v tiskové zprávě, zveřejněné na webu Ministerstva financí, je citován Váš výrok: „Daňová správa se při své kontrolní činnosti již léta běžně zabývá otázkou uznatelnosti výdajů za hardware, které by se bez legálně nabytého softwaru měly stát daňově neuznatelnými, čímž by samozřejmě také došlo k ovlivnění výše základu daně." Obávám se, že při malé počítačové gramotnosti pracovníků finančních úřadů bude docházet k mnoha zbytečným nedorozuměním.

Hardware, tedy počítač, bez instalovaného operačního systému není nesmyslný, jak by se mohlo někomu zdát. Existují tzv. pracovní stanice, které neobsahují operační systém, ale jsou napojeny na firemní server a operační systém si při každém startu stahují odtud. Může tedy existovat třeba 50 počítačů bez operačního systému a jeden jediný server, s legálně nabytým operačním systémem (multilicence), a přesto veškerý HW musí být daňově uznatelný.

Dále existují případy, zejména ve velkých firmách, kdy se počítače nakupují na sklad pro případ havárie. Koupí se např. 100 počítačů model X od výrobce Y, 90 z nich se nasadí do provozu a 10 se ponechá pro případ poruchy jako rezerva. Tyto rezervní počítače samozřejmě nemusí obsahovat operační systém, protože ten se do nich dostane pouhým přemontováním hardisku z vadného do rezervního počítače. I toto je naprosto legální.

Chtěl bych Vás rovněž upozornit na čím dál častější případy použití operačního systému Linux, který je zdarma. Stačí si ho stáhnout z internetu a nainstalovat. Vše opět naprosto legálně a v souladu s licencí. Opět tedy platí, že faktura za nákup hardware musí být daňově uznatelná, i když není žádná faktura za nákup operačního systému.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Já bych řekl, že pan náměstek má na živnosťáku registrovanou volnou živnost "komunista".
25. 05. 2010 | 06:14

bin ládík napsal(a):

... a opět všichni sborem za tím prvním volem ...
25. 05. 2010 | 06:42

Terry napsal(a):

Jan Werich jako císař Rudolf ("Kolikátej sme, Langu?" druhý o alchymistech na Hradě:

"My tady máme samé odborníky."

A jak vidno, platí to stále...
25. 05. 2010 | 06:57

bobš napsal(a):

Ach kdeže ty sliby jsou? Po roce 89 nám slibovali, že konečně všade přijdou odborníci a ono stále nic, jenom kamarádi kamarádů jako to bylo dříve. Asi ti odborníci někde zabloudili.
25. 05. 2010 | 08:30

martys napsal(a):

bobš:
a tys jim na to skočil? :-))
25. 05. 2010 | 08:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubé nadávky ("blb", "hovado), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 05. 2010 | 09:21

jj napsal(a):

Pane Vileta, bohužel to vypadá, že máte pravdu. Ta stránka Ministerstva financí vypadá, jako kdyby ji vytvořila BSA a podivná (z mého pohledu, vůbec není jasné, co to je) organizace IDC. BSA pak je lobystická organizace (proč ne, takových máme mraky), ale neměla by se míchat se státní správou.
25. 05. 2010 | 09:54

jozka napsal(a):

jj, BSA neni zadna organizace, alespon u nas. BSA je jeden clovek z nejake pravni kancelare. Skoro by se chtelo rict primo, ze je to podvodnik ci bily kun. Proc jim jde statni sprava na ruku je celkem jasne. Plati. Protoze druha varianta je, ze jsou hloupi a to si nemyslim.
25. 05. 2010 | 10:08

next_ghost napsal(a):

jozka: Nezapomeň na Hanlonovu břitvu: "Nepřipisuj zlým úmyslům to, co se dá stejně dobře vysvětlit obyčejnou blbostí."
25. 05. 2010 | 10:23

jozka napsal(a):

next_ghost:

V pripade tak velke hlouposti by mel dotycny problem se zavazanim tkanicek :-)
25. 05. 2010 | 10:25

Antonín Hrbek napsal(a):

Pan náměstek Fuksa trpí, vedle nedostatečné= vzdělanosti o věcech, o kterých rozhoduje, i nevyléčitelnou schizofrenií.

Jako náměstek ministra odsouhlasil zvyšování daní (DPH, daň z nemovitostí, atd.)

Jako kandidát na poslance brojí proti jakémukoliv zvyšování daní.

To je přece nabídka, kterou nelze odmítnout!
25. 05. 2010 | 14:21

ironik napsal(a):

Při této příležitosti nelze nevzpomenout na mého dědečka s jeho odpovědí na odbornost ,= takových odborníků naseru kopec a nemusím ani tlačit.
25. 05. 2010 | 18:54

ironik napsal(a):

Při této příležitosti nelze nevzpomenout na mého dědečka s jeho odpovědí na odbornost ,= takových odborníků naseru kopec a nemusím ani tlačit.
25. 05. 2010 | 18:55

Petr Dušek napsal(a):

Panu Fuksovi jsem napsal e-mail s dotazem, jak postupovat ať již v případě krabicových licencí, které si prostě převedu a nikde nehlásím, tak zejména Open Source, kde žádné faktury ani nic podobného nejsou.
Dostal jsem odpověď, ve které je výslovně uvedeno, že OSS daňová správa za nelegální nepovažuje, a že v případě kontroly ze stranu FÚ postačuje prokázat používání OSS (předpokládám tedy, že milého kontrolora lapnu za flígr, odtáhnu k počítači a ukážu mu tučňáka).
Musím přiznat, že v této věci je odpověď poslaná jménem pana náměstka Fuksy nečekaně otevřená a věcně správná.
28. 05. 2010 | 08:26

five finger shoes napsal(a):

<p>Had been thinking about Lindsey's new <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram fivefingers</a> ever since she posted about them on this blog. When she first sent me a photo of these bizarre looking <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five</a>,I just laughed at their <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram</a> fivefingers ridiculousness, thinking 'no way I'll ever put those things on my <a href="http://www.fivefingeronline...">five finger</a> feet!' But alas, once I saw them and read about them, I just couldn't stop thinking about them! I had to try them for myself. Last week I went to Blue <a href="http://www.fivefingeronline...">five fingers</a> Ridge Mountain Sports in Charlottesville, VA and tried on a pair of <a href="http://www.fivefingeronline...">fivefingers kso</a>. I tried both the Classics and the Sprints, but I liked the arch and heel support in the Sprints much <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram shoes</a> better. Like my sister, I impulsively purchased a pair on the <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five finger</a> spot. Obviously I had to try them out right vibram finger away, so I mixed a little bit of walking and <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five fingers</a> running in since I had read many reviews explaining you need to <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five fingers shoes</a> gradually adjust your muscles to barefoot running.Running in these five fingers shoe is amazing. I actually am not a running fan, but these shoes make it feel more vibram five fingers fluid, light, and fun! After running/walking in them for the first two <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram kso</a> days, I took a break to let my muscles <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram classic</a> recuperate. This past weekend I broke them back out for some hiking and wouldn't you know, I fell even more in love with them. Although <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram flow</a> walking over gravel in my Vibrams was a little <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram sprint</a> uncomfortable, the rest of the hike was extremely fun and <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram fivefingers kso</a> enjoyable. I am wanting to work out in my vibram <a href="http://www.fivefingeronline...">5fingers</a> every day!Most of the <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram shoes sale</a>, the fact that it is indeed more harm than good. The problem is that these shoes in order to “protect” in such a way that they should not be his leg. After the over-built <a href="http://www.fivefingeronline...">five finger shoes</a> muscles, tendons and ligaments of the lower limb atrophy conclusions. This is because your <a href="http://www.fivefingeronline...">five fingers shoe</a> do the work, your legs and feet should do.</p>
08. 07. 2010 | 04:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy