Včera zahájené Forum 2000 do Prahy podvanácté přivedlo přední světové politiky, šéfy mezinárodních organizací, náboženské vůdce a zástupce zahraničních médií. Na konferenci budou k vidění například bývalý mexický prezident Vicente Fox, šéfredaktor Gazeta Wyborcza Adam Michnik nebo vůdce běloruské opozice Alyaksandar Milinkevich.
Ani letos ale nebudou chybět businessmani. Vzhledem k právě probíhající světové finanční krizi asi málokdo pochybuje, že mají ke světovému dění co říci a že na něj mají i nezanedbatelný vliv. Přestože i na krizi se dostane, nebude zdaleka hlavním tématem. Zhruba před půl rokem, kdy jsme program konference připravovali, se totiž ještě většina akcií držela na svých maximech, všichni jsme byli šťastní akcionáři a o nějaké finanční krizi nemohlo být ani řeči.
Už v té době ale Americe a Evropě šlapaly na paty země jako Indie nebo Čína. O tom, jakou mají tyto země šanci předhonit dosavadní ekonomická centra a co jim naopak bude stát v cestě, se bude mluvit na panelu „Vzestup nových hospodářských mocností a dopad na tradiční západní ekonomiky“.
Na otázku, jestli se ještě vyplácí něco vyrábět, nebo už jen poskytovat služby a prodávat cizí produkty, se pokusí najít odpověď další z ekonomických panelů s názvem „Když jsme ještě vyráběli věci... : Zamyšlení nad ekonomickou budoucností Evropy a Severní Ameriky“.
Třetím tématem bude expanze českých firem v zahraničí pod názvem „Internacionalizace českých firem“.
Zástupci nadnárodních společností budou hovořit o svých zkušenostech s vysíláním českých manažerů do zahraničí a zaměstnáváním cizinců u nás. Řeč bude i o rozdílech v podnikání na ruském, čínském nebo indickém trhu. V roli panelistů se objeví například člen vrcholového managementu Googlu Mohammad Gawdat nebo bývalý šéf World Trade Organization Mike Moore.
Mezi účastníky konference bude letos také větší než malé množství blogerů z Aktuálně.cz. Napočítal jsem jich 7. Pokud Vás zajímá, zda jim jde řečnění lépe než psaní, tak se přijďte podívat. Program celé konference najdete na: http://www.forum2000.cz
Včera byl v Praze zahájen už šestý ročník Festivalu bollywoodského filmu. V posledních několika letech zaznamenal indický filmový průmysl takový boom, že se dnes může minimálně co do počtu nových filmů a diváků směle poměřovat i se slavnější americkou konkurencí. Jen v roce 2002 Bollywood prodal 3, 6 miliardy lístků, zatímco Hollywood „jen“ 2, 6 miliardy (tržby samozřejmě vyznívají ve prospěch Hollywoodu poměrem 51 miliard USD oproti 1, 3 miliardy USD) Každopádně Bollywood (složenina slov „Bombaj“ kde většina filmů vzniká a „Hollywood“) je dnes celosvětovým fenoménem a já vřele doporučuji využít této příležitosti a seznámit se s jeho produkcí. Stojí to skutečně za to.
Pokud se na festival vydáte, připravte se na nejméně tříhodinový zážitek, neboť bollywoodské filmy jen zřídkakdy trvají kratší dobu. Nudit se ale určitě nebudete. Jedna z jejich zvláštností totiž spočívá v tom, že se v podstatě jedná o několik filmů v jednom, od thrilleru přes komedii až po psychologické drama. Téměř každý film je navíc v podstatě plnohodnotným muzikálem, neboť zpívané a taneční scény nesmí chybět v žádném pořádném indickém filmu. Herci bývají skvělými tanečníky, zpěv za ně ale většinou obstarávají profesionální filmoví zpěváci, z nichž někteří jsou v Indii velmi slavní. Při sledování bollywoodských filmů si navíc slušně procvičíte angličtinu, kterou se v nich kromě hindštiny často mluví, koneckonců jako v Indii samotné.
Zatímco v minulosti Bollywood fascinoval svět především kvantitou své produkce, dnes udivuje i rychle stoupající kvalitou snímků. Při pohledu na některé bollywoodské trháky, pomineme-li určitá indická specifika, už mnohdy téměř nepoznáte, že se nedíváte na americký velkofilm. Dostatek financí a postupná profesionalizace filmařů jsou stále zřetelnější a filmařské řemeslo už mnozí indičtí tvůrci zvládají opravdu bravurně.
Přijdete-li letos, můžete se navíc potkat s živoucí legendou. Hostem letošního ročníku je totiž sám Sandokan. Když jsem si s ním na zahájení festivalu povídal, měl jsem pocit jako bych se vrátil do dětství. Aby nebylo žádných pochybností, že se Tygr z Mompračemu v těchto dnech skutečně pohybuje po našem hlavním městě, raději jsem si ho vyfotil. Tady je důkaz:
Kabir Bedi alias Sandokan jak jsme ho znali