Země je nejblíže Slunci a je zima (?)

20. 01. 2012 | 13:41
Přečteno 14171 krát
Zajímavý dotaz jsem dnes ráno odpovídal v rámci svých klimatologických aktivit. Tázající chtěl vysvětlit proč je u nás zima, když je Země nejblíže Slunci a ptal se, zda lze srovnat teploty na jižní a severní polokouli ve stejných sezónách a na protilehlých místech zemského globu.

Odpověď je zdánlivě jednoduchá, ale ve svých souvislostech hodně komplikovaná. Nejprve zůstaňme, pro jednoduchost, na horní hranici atmosféry, kde známe hodnoty tzv. solární konstanty. Ta nám popisuje intensitu slunečního záření dopadajícího na horní hranici atmosféry, ale při střední vzdálenosti Země od Slunce. Její hodnota je stanovena na 1367 W/m2, dnes je měřená z družic s vysokou přesností a je známo, že se pohybuje od 1365 do 1367 W/m2. Skutečné množství sluneční energie v průběhu roku kolísá v závislosti na vzdálenosti Země od Slunce (a tedy je nejvyšší je-li Země v perihéliu, tzv. přísluní a nejnižší v aféliu). Rozdíl těchto dvou vzdáleností je cca 5 mil. km, což se zdá být hodně, ale jsou to cca jen 3% celkové vzdálenosti. V této nejbližší vzdálenosti se Země nachází cca 2 týdny po zimním slunovratu (a tedy začátkem ledna), kdy se na severní polokouli rozbíhá, a někdy i vrcholí, zima. Je tedy vidět, že na přízemní teploty a jejich rozložení v čase (v průběhu roku) a prostoru (u zemského povrchu) mají podstatně výraznější vliv jiné okolnosti než vzdálenost od Slunce a množství energie dopadající na horní hranici atmosféry. Je jich několik (a určitě na některé zapomenu):


1. Sklon zemské osy způsobuje, že severní polokoule je v zimě odkloněna od Slunce a jižní je zároveň (tady v létě) přikloněna. Důležitější než vzdálenost je tedy úhel dopadu a z toho vyplývající doba, po kterou je konkrétní místo na zemi natočeno směrem ke Slunci (délka dne). A ta je v době odklonění příslušné polokoule od Slunce nejkratší.

2. Přízemnější vliv na teplotu má v globálním zemském pohledu rozložení pevnin a oceánů. Teplota nad pevninou je v létě vyšší a v zimě nižší než teplota nad oceánem (v případě teoreticky stejných podmínek). Na severní polokouli je větší podíl pevniny než na jižní a platí tedy, že by mělo být léto na severní polokouli teplejší než léto na jižní a zima na severní polokouli chladnější než na jižní (což však neplatí, porovnáme-li jen polární oblasti obou polokoulí). Srovnávat teploty "protilehlých" oblastí na zeměkouli není rozumné, protože (odhaduji) 90% těchto protilehlých oblastí bude na jiném typu povrchu (pevnina x oceán). Protilehlé dny v kalendáři lze hodnotit jen pro celou polokouli a srovnat např. průměrnou teplotu prosince až února na severní polokouli a června až srpna na jižní polokouli.

Zima
Zima


Léto
Léto


Zdroj: http://www.bom.gov.au/cgi-bin/climate/change/global/averagemaps.cgi

Je vidět, že zima na severní polokouli je viditelně chladnější, než zima na polokouli jižní, ale léto je na severní polokouli teplejší pravděpodobně jen zásluhou rozehřáté severní Afriky.

3. Dalším výrazným parametrem jsou mořské proudy, například pro Evropu známý vliv proudu Golfského. Podívejte se na mapu severní Ameriky a srovnejte, co se tam nachází na stejné zeměpisné šířce jakou má Praha nebo Řím. Je to docela zajímavé a poučné :-)

4. A nelze samozřejmě zapomínat na vliv reliéfu (sklon a výška), kontinentalitu (vzdálenost od oceánu) nebo tzv. land use (volná krajina, zemědělské plochy, městské aglomerace).

Zkrátka a dobře - vzdálenost od Slunce je až to poslední, co má na rozložení teplot na zemi nějaký zásadní vliv.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Skogen napsal(a):

Pěkné vysvětlení, které velice zdařile ilustruje případ, kdy tzv. zdravý (selský) rozum až tak neplatí :)
20. 01. 2012 | 13:50

CarolusMagnus napsal(a):

On ten rozdíl ve vzdálenosti od slunce není zase tak velký. Perihel je 0,983 AE (147,1 Mio. km) a Aphel 1,017 AE. Tuto elipsu, namalovanou na papíře, bychom prostým okem nerozeznali od kružnice.
20. 01. 2012 | 13:53

Darth Maul napsal(a):

podobná otázka :
proč je na horách zima, když jsou ke slunci blíž než nížiny?
20. 01. 2012 | 13:57

gaia napsal(a):

tohle se bere v zeměpise v 6. třídě.
Buď se ptalo děcko z nižší třídy, nebo je to výsledek účinnosti vzdělávání v našich školách.
20. 01. 2012 | 14:00

Ondra napsal(a):

to Darth Maul:
Nybrz se zeme ohriva od povrchu "odrazenym" slunecnim svitem a hory jsou v tu chvili da..
20. 01. 2012 | 14:04

Gustáv Kočí napsal(a):

gaia:
To byste koukala, co se bere v 6.třídě!
;)
20. 01. 2012 | 14:08

Darth Maul napsal(a):

Ondra:

to je přeci jasné, jenže vysvětlete to někomu, kdo se ptá na zimu když je země nejblíž slunce:-)
20. 01. 2012 | 14:09

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,...kdepak ten dotazovatel chodil do školy, když přesně to samé, co píšete, se už od konce druhé světové války učí v zeměpisu pro šestou třídu základní školy./ Škola do které jsem chodila , měla 110 let a výstavu k výročí založení,... a taky všechny používané učebnice tam byly k nahlédnutí, moc zajímavý průzor časem výuky./ Ještě je tu možnost, že si dělal důkladnou docházku a každý ročník opakoval víckrát a vyšel ze základní školy v páté třídě, a nebo,... už vše vypadlo z paměti. Tužka.
20. 01. 2012 | 14:10

gaia napsal(a):

ale zkuste vysvětlit, proč je příhodnější podnebí na severní polokouli, ( v lednu jsme Slunci blíž než v červenci, takže během naší zimy dostává Země o 6% více slunečního záření než během "našeho" léta)než na jižní, proč je na severní polokouli zima o 4,6 dne kratší než letní a na jižní je to naopak, proč se Země pohybuje během "našeho" léta kolem Země pomaleji, než v zimě, Proč je tak výhodné, že zemská osa svírá s rovinou ekliptiky zrovna úhel 66,5°a co by se stalo, kdyby tomu bylo jinak a jak na to ta matka příroda vlastně přišla, že to má být zrovna tak a že když je na severní polokouli to klima o dost lepší, jak to udělala, že zrovna zde je nakupení souše větší a může zde tedy žít více lidí.

Byla tedy ta matka příroda při designu naší planety vedena nějakou kosmickou inteligencí, nebo to byla skutečně jen náhoda?

To jsou otázky pro pokročilé.
20. 01. 2012 | 14:27

Ondra napsal(a):

Darth Maul:

Tu ironii jsem nepostrehl, proto jsem Vas poucoval. Omlouvam se.
20. 01. 2012 | 14:44

honolulu napsal(a):

Nejlepsi je zit 1/2 roku na severu a 1/2 roku na jihu.
V tuto dobu (leden 20.) nejhorsi misto na ziti je Minnesota - brutalni zima a nejlepsi misto je jihozapadni Florida, ktera ma fantasticke pocasi.
V lete je lepsi z Floridy uteci. Je tam vedro + vlhkost + zareni - na chcipnuti a mezi 11 hod. - 15 hod. se neda vylest z domu. Je nejlepsi si udelat siestu v aklimatizovane mistnosti.

V lete je prijemne pocasi na severo vychode USA.
Nejhorsi pocasi v Americe je pravdepodobne v Chicagu, ktere ma nekdy arktidske zimy a v lete tropicke vedra a jinak je tam vetrno.

Arizona ma sucha vedra a devcata tam rychle starnou. Neni to zdrave na plet, ktera zacne mit vrasky. Florida ci Hawaii je na plet vyborna a tyto zeme prodluzuji mladi i zivot.

Nejzajimavejsi je Africa. Johannesburg lezi ve vyssi poloze nez Snezka a zit tam v lete (prosinec, leden, unor) byvalo jako zit v pohadce. (Za dob Aphartheidu !) Krome nebezpecnych tropickych bouri a lijaku tam byvalo absolutne krasne.

Pri pobrezi v lete vsak bylala takova vedra a vlhkost, ze stari lide umirali a plisen rostla ve skrinich.

Africa je povestna t.zv. NEBESKOU KOSMETIKOU. Tam vsichni zkrasni a z devcat jsou hvezdy a v nekterych pripadech polobohyne.. Vedci to zduvodnuji nekolika duvody, ale hlavni 3 jsou hmatatelne i bez vedcu.

Proto si pamatujte, v lete sever a v zime jih.
20. 01. 2012 | 15:30

wiki napsal(a):

gaia napsal(a): ale zkuste vysvětlit, proč ... proč se Země pohybuje během "našeho" léta kolem Země pomaleji, než v zimě...

Že by 2. Keplerův zákon (resp. zákon zachování momentu hybnosti)? ;-)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Keplerovy_z%C3%A1kony#2._Kepler.C5.AFv_z.C3.A1kon
20. 01. 2012 | 15:31

Gustáv Kočí napsal(a):

gaia:
"Pravděpodobnost, že náš svět vznikl náhodně je asi taková, jako že se při explozi v tiskárně vysází kompetně a bez chyby všechny díly Ottova slovníku naučného."

Omluva - nepamatuji si to přesně.
20. 01. 2012 | 15:33

gaia napsal(a):

wiki

bingo

honolulu

a co North Dakota? Tam je klima také drsné.
Je zajímavé, že nejvíce lidí na naší planetě žije v pásmu, kde se střídají roční období.Pak nemusí nikam jezdit a pořád jim je dobře.
20. 01. 2012 | 15:56

Meňo napsal(a):

Díky, pane doktore Tolaszi, za zajímavý článek. Zdraví M.
20. 01. 2012 | 15:57

skeptický napsal(a):

Vysvětlení je nasnadě.Slunce je bílá díra pohlcující teplo ze svého okolí.Čím dále od něj,tím lépe.
20. 01. 2012 | 16:38

Meňo2 napsal(a):

Ještě by bylo zajímavé srovnat vliv délky dne (délky slunečního svitu) a průměrné přízemní (2m) teploty. V zimě, kdy jsou nejkratší dny v prosinci, není ještě zdaleka nejchladněji - to nastává o 1 až 2 měsíce později, kdy máme cca o 1hod. až 2 hod.(v únoru) delší den.
20. 01. 2012 | 16:56

gaiailynaru algebras napsal(a):

Meňo2

to už asi vychladly ty oceány, které klima oteplují
20. 01. 2012 | 17:05

radimtolasz napsal(a):

Delka slunecniho svitu je ovlivnena oblacnosti a zavislost prizemni teploty uz potom neni uplne jednoznacnou funkci delky dne.
20. 01. 2012 | 18:17

Martina K napsal(a):

gaia:
a napadlo vas nekdy, ze je to obracene? Tedy neni tak proto, ze jsme tady, ale jsme tu proto, ze to tak je...
Ja vim, ona sebestrednost je pro nas druh tak lakava a prijemna a asi proto tak casta...
20. 01. 2012 | 18:37

Kryštof napsal(a):

Re - autor blogu
Váš názor a zdůvodnění je naprosto irelevantní !
Vaše opovážlivost přesáhla únosnou míru .
Václav Klaus je jedinou klimatologicky kompetentní vědeckou veličinou , jejíž teze a konkluze jsou směrodatné !
20. 01. 2012 | 18:48

anonymní anonym napsal(a):

Kryštof:
https://www.youtube.com/watch?v=oebvxsIvKaE
20. 01. 2012 | 18:59

ali napsal(a):

jasný důkaz toho, že Země je křehkou koulí, která je situována do míst zdánlivě neobyvatelných a stačí malinkaté odklonění zemské osy a jsme kde? Přesto je na naší planetě je život..jaký, to už Bůh neřeší. To je jen na nás, co si provedeme. Ať tak nebo tak, zlikvidujem-li se jako lidstvo, Země zůstane, vyčistí se od plevelu homo sapiens sapiens a bude pokračovat do úmoru Slunce..jsme zde pomíjivou chvíli a je jedno, jestli křesťan, muslim, žid, budhista...
20. 01. 2012 | 21:44

Fialenka napsal(a):

Hm, nevěděla jsem, že zima je na severní polokouli chladnější a léto teplejší. Naše pásmo mi přijde ideální, protože mam ráda střídání ročních období … v zimě osvěžující mráz a sníh na zimní radovánky, pak jaro kdy všechno kvete, zelené léto, a podzim s ostrým sluncem plujícím dlouho nad obzorem.
20. 01. 2012 | 22:30

Fialenka napsal(a):

Na tom spodním obrázku je vidět místo, kde jsou zasněžené a mrazivé vrcholky Himalájí ...
20. 01. 2012 | 22:44

realista napsal(a):

Já mám taky rád střídání ročních období .
Hlavně zimu , protože jsou na ni silničáři vždycky dobře připraveni .
Léto má taky svůj půvab , ale i svoje provozní riziko .
Musím v hicu provětrávat spořitelní knížky , aby se nezapařily a nedošlo tak jejich samovznícením k požáru .
K jaru mám ambivalentní vztah od té doby co jsme si s Pepinou na mezi lehli na vosí hnízdo .
O podzimu nemůžu říct nic ani pozitivního ani negativního a to je opravdu málo .
21. 01. 2012 | 11:23

Karlos napsal(a):

Vida. Politický klimatolog se zabývá zeměpisem pro 6. třídu základní školy. Kdyby se místo toho tento zaměstnanec politického projektu Czech Globe raději zabýval důležitějšími věcmi - třeba Afrikagate, Klimagate, Greenpeacegate, porušováním zákona o svobodném poskytování informací, atd. Onehdá sliboval v diskuzi pod svým předešlým článkem, že se aférami klimatologů bude zabývat. Zatím to vypadá, že to z jeho strany byly zase jenom plané řeči. Není již vytížený prací v ČHMÚ, už nemusí jezdit na víkendové pobyty do Jižní Koreje, aby si potřásl rukou s jihokorejským premiérem a dělal Pačaurímu poskoka, a přesto nemá čas se zabývat pavědeckým chováním svých kolegů politických klimatologů (Mann, Jones, atd.).

A jenom upozorňuji, že Darth Maul je ve skutečnosti Aleš Raidl. Vystřídal již na internetu řadu přezdívek - guru sexu, duhový válečník, DM, španělka inkvizice, rainbow warrior, zlodej propisek, atd. Je to člověk, který je znechucen z toho, že nikdo nenavštěvuje jeho web (http://www.raidl.cz/clanky/zmeny-klimatu.html), tak si musí své komplexy léčit na serverech jiných.
21. 01. 2012 | 14:24

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Super odhalení. Nikdy by mě nenapadlo, že si někdo může léčit své komplexy na serverech jiných. Ale Vaše vystupování pod pseudonymem Karlos mě o tom snad přesvědčí :-)

Ale pojďme do vysvětlování postupně:
1. Politických oborů znám hodně (například politickou ekonomii, ze které má zkoušku :-), ale politickou klimatologii neznám. Ale pokud tento obor existuje, tak já nejsme jeho představitelem.

2. CzechGlobe není politický a ani projekt. CzechGlobe je ústav Akademie věd ČR.

3. Že budu procházet různými "gate" jsem opravdu slíbil. Ale vážený pane, nikdy by mě ani ve snu nenapadlo se zabývat těmi, které píšete. Už jste byl někdy na letišti?

4. Kde jste přišel na to, že již nejsem vytížený prací v ČHMÚ??? Proč mě takto pomlouváte?

4. S jihokorejským premiérem jsem si rukou nepotřásl a poskoka jsme rovněž nikomu nikdy nedělal. Na rozdíl od jiných jsem nebyl na vojně, takže jsem poskoka ani dělat nemusel.
21. 01. 2012 | 20:06

Karlos napsal(a):

Radim Tolasz:

1. Tak Vy neznáte politickou klimatologii? To je zajímavé, jste jejím představitelem.:-)

2. "CzechGlobe není politický a ani projekt. CzechGlobe je ústav Akademie věd ČR." Ale, no tak.:-) Dotace od Evropské komise za 750 milionů korun, z toho 200 milionů na letadlo. Pracovníky Czech Globe jsou třeba alarmista a aktivista v jednom Ač, bývalý poradce Bursíka Jan Hollan, atd. A to, co předvádí Czech Globe na internetu, je obyčejnou propagandou. Důkazy zde http://kremlik.blog.idnes.cz/c/185881/Czechglobe-Nejdrazsi-blog-na-zemekouli.html

3. "Že budu procházet různými "gate" jsem opravdu slíbil. Ale vážený pane, nikdy by mě ani ve snu nenapadlo se zabývat těmi, které píšete." Jeden z důvodů, proč jste politický klimatolog. Nikdy by Vás prý nenapadlo zabývat se tím, jak klimatologové úmyslně porušovali zákon o svobodném poskytování informací, jak úmyslně nedávali data ke kontrole, atd. Typická politická klimatologie.:-)
"Už jste byl někdy na letišti?" Už jste byl někdy na nádraží?

4. "Kde jste přišel na to, že již nejsem vytížený prací v ČHMÚ??? Proč mě takto pomlouváte?" To není argument. Argument se předkládá oznamovací větou.

5. Všimněte si, že na rozdíl od Vás umím počítat do pěti.:-) "S jihokorejským premiérem jsem si rukou nepotřásl a poskoka jsme rovněž nikomu nikdy nedělal. Na rozdíl od jiných jsem nebyl na vojně, takže jsem poskoka ani dělat nemusel." To je škoda. Možná by Vás tam srovnali a nebyl byste dneska tak arogantní.:-)
22. 01. 2012 | 00:09

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Ad 4 - Kde jste přišel na to, že již nejsem vytížený prací v ČHMÚ,to opravdu nevim. Proč mě takto pomlouvate, to mi rovnez neni jasne.
22. 01. 2012 | 10:26

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
"Důkazy zde http://kremlik.blog.idnes.cz/c/185881/Czechglobe-Nejdrazsi-blog-na-zemekouli.html" - to má být "důkaz Kremlíkem"? To by bylo opravdu půvabné... :-)
I to ostatní je jedna pitomost vedle druhé.
Ale u fundamentalistického klimaskeptika mě to nepřekvapuje...
22. 01. 2012 | 11:18

L.Metelka napsal(a):

Mimochodem, Karlosi, kdypak Vy se vyjádříte k http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/klimazmena/files/vav_TECHNICKE_SHRNUTI_2011.pdf ? Nebo k tomu nemáte, ani Vy ani Kremlík, co dodat a souhlasíte s těmi závěry? To bych byl moc rád... :-)
Přehrabovat se v bulvárních drbech, to umíte. Vyjádřit se ke konkrétním výsledkům, to vám ale nějak nejde, že?
22. 01. 2012 | 11:31

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Tolasz:

Typická reakce. Z pěti bodů reagujete na jeden jediný, zbytek ignorujete. Mimochodem, to, že Vy něco nevíte, taky není argument.

Politický klimatolog Metelka:

Nepředložil jste jeden jediný argument. Jenom posměšky. Radši si najděte grafy ke článku "Spor o hokejku".
22. 01. 2012 | 21:31

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Promiňte, já jsem se jen ptal, ale asi s textem té zprávy souhlasíte, nic zásadního proti tomu nemáte. Tak to jsem rád.
Pokud jde o grafy, mou odpověď máte ve svém archivu.
22. 01. 2012 | 21:52

skeptický napsal(a):

Gaia
Co mne nejvíce plní posvátnou hrůzou je fakt,že Praha leží přesně na povrchové přímce spojující severní a jižní pól.To rozhodně nebude náhoda.
22. 01. 2012 | 23:31

L.Metelka napsal(a):

skeptický:
Máte pravdu, ale ono je to ještě horší. Praha totiž leží i na průsečíku poledníku a rovnoběžky...
22. 01. 2012 | 23:35

skeptický napsal(a):

L.Metelka
To ovšem tvoří kříž a spoustu lidí uráží.Co s tím?Zbourat,nebo zakázat?
23. 01. 2012 | 00:20

L.Metelka napsal(a):

skeptický:
Myslím si, že ten kříž sám o sobě ani moc nevadí. Úhel mezi jeho rameny je totiž 90 stupňů a to není ani teplota varu vody...
23. 01. 2012 | 11:17

gaia napsal(a):

ale kdybychom nebyli v zimě Slunci blíž, tak by tady byly ještě větší mrazy.
Buďte rádi, že to tak je, během naší zimy dostáváme o 6% více slunečního záření, než během našeho léta. Takže kdyby to tak nebylo, bylo by např. dnes o 6% větší zima. Dnes by to třeba nevadilo, ale celkově....
A Pražáci mají teplo ještě větší, neb tam je to mikroklima, tam se jim sníh málokdy udrží. A když jo, hned to je v TV hlavní zpráva.
Přitom zasněžené město, to je krása, Lada se na té zimě stal slavným.
23. 01. 2012 | 11:50

skeptický napsal(a):

Pokud by byl úhel mezi rameny 90 stupňů,měl by ramena do flašky,čemuž se říkalo uzenáč.

Bod varu závisí na nadmořské výšce.Ve třech kilometrech se voda vaří při 90 stupních.U nás to vychází přesně,protože jsme asi 450 km pod Baltem a asi 450 km nad Jadranem,takže se to ruší,a voda se vaří při 100 stupních.
23. 01. 2012 | 11:52

gaia napsal(a):

Kdyby byl sklon zemské osy 90°, byl by během roku na všech místech zemského povrchu tok slunečního záření konstantní a roční doby bychom vůbec neznali. Den i noc by byly na celé zeměkouli stejně dlouhé-12 hodin.
Kdyby naopak byla zemská rotační osa skloněna do oběžné roviny(0°), vedlo by to k daleko výraznějšímu kolísání množství slunečního záření na daném místě zeměkoule. V létě by nám Slunce svítilo ve váši nějakých 50°nad obzorem celých 24 hodin a v zimě bychom byli stále po tmě.
A kdyby navíc ještě rychlost otáčení byla menší, třeba až rovná oběžné době, mohlo by se stát, že jen jedna polokoule by byla ozařována Sluncem.

S ohledem na existenci života nabývá zdánlivě podružná otázka sklonu zemské osy zcela zásadního významu.
23. 01. 2012 | 12:30

skeptický napsal(a):

Kdyby moje teta měla kulky,byl by to strýc.
Co ovšem uniká dvojitým doktorům i nadšeným amatérům je to,že Země oběhne slunce za pouhých šest hodin.

Kruh,který uzavře během svého oběhu má 360 stupňů,kde každý stupeň má 60 minut.
360 x 60 = 21 600 minut.

Hodina má 3 600 minut.
Tudíž :

21 600 : 3 600 = 6
23. 01. 2012 | 15:31

skeptický napsal(a):

P.S.
Dneska není můj den.Teď mi vychází 15 dní.Bože.
23. 01. 2012 | 15:40

L.Metelka napsal(a):

skeptický:
Každý stupeň má 60 minut. Tedy hodinu. 360 stupňů má 360 hodin, tedy 15 dní.
OVŠEM teplota varu vody je pouze 4 dny a 4 hodiny a pravý úhel dokonce jen 3 dny a 18 hodin.
No a pak v tom nemá mít spousta lidí zmatek...
23. 01. 2012 | 16:01

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

Pravda, spousta lidí v tom má zmatek. Co je to však oproti politickým klimatologům, kteří ani nedávají data ke kontrole. A co teprve oproti politickým klimatologům, kteří mají chorobnou potřebu se v jednom kuse vztekat.:-)

http://kremlik.blog.idnes.cz/c/237320/BEST-Dalsi-zmatky-pana-Metelky.html
23. 01. 2012 | 16:27

JC napsal(a):

Je to asi 3 týdny, co jsem si říkal, " hmm mírná zima, to se brzy objeví Tolasz a Metelka,..jak Petrklíče "

P.S. Fakt nekecám.
23. 01. 2012 | 16:37

gaia napsal(a):

ale Země pracuje pro nás, každý zaměstnaný člověk si stýská, kéž by den měl alespoň 25 hodin a já vše stihl. A Země nám jde na ruku, budoucí generace se toho možná dočkají, je prokázáno, že ve starohorách měl den jen 18 hodin. Prozradilo nám to sledování vápenců vzniklých v té době z korálů.
23. 01. 2012 | 16:38

skeptický napsal(a):

Petrklíče a sněženky jsou chráněné,nesmějí se trhat:Vysvětlete to svému pesovi.
23. 01. 2012 | 17:25

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Data ke kontrole? Proboha a proc? Klimatologove si je umi zkontrolovat sami. CRU loni zverejnil data (po rozhodnuti soudu) a nikdo se k zadne kontrole nejak nema. Bud vsichni kriklouni zjistili, ze jsou data v poradku, nebo jim nerozumi.
23. 01. 2012 | 19:09

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Zkontroloval jste data CRU? A data B.E.S.T.? A s jakým výsledkem?
23. 01. 2012 | 20:16

Fialenka napsal(a):

Celý blog bych doplnila 3D filmem se záběry z letadel, družic, lodí, vesmírných dalekohledů i ze země, aby byly vidět proměny ročních období z výšky i zblízka.
23. 01. 2012 | 21:42

Fialenka napsal(a):

a do toho fotky z mikroskopu, aby bylo vidět jak vypadá sněhová vločka
23. 01. 2012 | 21:48

gaia napsal(a):

Fialenko, dáreček

http://youtu.be/thuViaxRd_w

http://youtu.be/fxs970FMYIo
24. 01. 2012 | 09:18

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Tolasz:

"Data ke kontrole? Proboha a proc? Klimatologove si je umi zkontrolovat sami." To snad nemyslíte vážně. Poskytovat data ke kontrole je jeden ze základů vědeckého postupu. Výsledky se musí dát replikovat, jinak je to pro kočku. Ta Vaše otázka je znakem natvrdlosti nebo jenom natvrdlost předstíráte.

"CRU loni zverejnil data (po rozhodnuti soudu) a nikdo se k zadne kontrole nejak nema." Jak šlechtené gesto. Po 6 letech vědomého porušování zákona páni klimatologové milostivě zveřejnili data. A nebylo to na základě soudního rozhodnutí, bylo to na základě rozhodnutí Úřadu pro právo na informace. Tento úřad vysvětlil pánům klimatologům, že půjdou k soudu, když budou dál porušovat zákon.

"Bud vsichni kriklouni zjistili, ze jsou data v poradku, nebo jim nerozumi." Žijete ve slonovinové věži. Analýzu těch dat provedl už den po zveřejnění např. Luboš Motl - fyzik, co učil na Harvardu, čili tomu oproti Vám samozřejmě vůbec nerozumí.

Kromě toho si zjistěte, že dodnes nebyla ukázána data např. z Ovčích hor.

Politický klimatolog Metelka:

"Zkontroloval jste data CRU? A data B.E.S.T.? A s jakým výsledkem?" Otázka není argument.
24. 01. 2012 | 11:09

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Motl rozhodně data neanalyzoval. On jen spočítal, na kolika stanicích je tend kladný a na kolika záporný. To je "analýza", která ani nestojí za řeč. Technicá věc, bez špetky klimatologie.
No a pokud Vám vadí otázka, zda jste data CRU a B.E.S.T. analyzoval a s jakým výsledkem, tak se ptát nebudu. Měli jste na to ostatně dost času, nic jste v těch datech nenašli, žádný problém, takže zřejmě jsou i podle Vás Ok. Nepochybuju o tom, že jinak byste se ozvali.
Děkuji.
24. 01. 2012 | 12:40

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

Takže nemáte nic proti tomu, že lidé z CRU úmyslně porušovali zákon? Nic proti tomu, že data z Ovčích hor nejsou k dispozici dodnes? To jsem rád.

"Motl rozhodně data neanalyzoval. On jen spočítal, na kolika stanicích je tend kladný a na kolika záporný. To je "analýza", která ani nestojí za řeč. Technicá věc, bez špetky klimatologie." Tak to jste tu analýzu teda vyvrátil.:-)
24. 01. 2012 | 12:51

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Lidi z CRU chtěli jen dodržet smlouvy o podmínkách, za jakých jim národní meteorologické služby data poskytly. Nic víc. Soud rozhodl, že ty smlouvy musí porušit.
Motla jsem vyvracet nechtěl. On totiž s údivem zjistil, že ne na všech stanicích se projevuje oteplování, což je ale klimatologům jasné už dávno. Není to ale žádná klimatologická analýza, tohle by mu do odborného časopisu rozhodně nevzali.
24. 01. 2012 | 13:06

Petr Hlinomaz napsal(a):

Dobrý den,

v tom případě mi není jasné co znamená klimatologická analýza. Přeci průměrná globální teplota je vypočítaná a tudíž jak to zkontrolovat zbývá jenom tato metoda analýzy. Co jiné se má dělat. Samozřejmě že se ví, že k některým stanicím k oteplování nedochází, ale je to asi jediná rozumná metoda analýzy, kterou může nespolupracovník instituce dělat. Nebo ne?
24. 01. 2012 | 14:36

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

"Lidi z CRU chtěli jen dodržet smlouvy o podmínkách, za jakých jim národní meteorologické služby data poskytly. Nic víc. Soud rozhodl, že ty smlouvy musí porušit." Nemáte pravdu. Příslušné orgány všechny tyto výmluvy vyvrátily a smetly ze stolu.
24. 01. 2012 | 15:01

L.Metelka napsal(a):

Petr Hlinomaz:
Pan Motl sám psal např. o potřebě nějakých nových metod výpočtu globální průměrné teploty. Třeba jako to udělal B.E.S.T. To ale nakonec Motl neudělal.
Nezlobte se, ale spočítat z datových řad trendy a spočítat, kolik procent je kladných a kolik záporných - to je malinko statistiky a žádná klimatologie.
24. 01. 2012 | 16:51

L.Metelka napsal(a):

Klimaskeptický bulvární fundamentalista Karlos:
Lžete...
24. 01. 2012 | 16:53

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Mozna by bylo dobre, kdybyste si o problemu dat a jejich zverejnovani neco zjistil. I CHMU poskytuje data CRU k analyzam a jednou z nasich podminek je: "Nebudete data dale sirit nebo zverejnovat". Pokud nekdo CRU prikazal presto tato data zverejnit, tak to povazuji za podivne a navic se nas tento organ neptal, jestli to neni nahodou od CRU vymluva, jak pisete.

Muzete se ptat, proc takto omezujeme sireni dat. Odpoved je jednoducha, tato data zaplatil zcasti cesky danovy poplatnik svym prispevkem pro CHMU a zcasti CHMU z jinych nez danovych prijmu (rekneme ze v pomeru 70:30). Pokud by byl CHMU financovan 100% statem, tak by to bylo jasne a vsechna data by byla verejna. Takto tomu vsak neni.
24. 01. 2012 | 17:09

radimtolasz napsal(a):

Karlos: A poskytovat data ke kontrole je neco jineho, nez umoznit replikaci vedeckeho vysledku, jak pisete. Tomu nikdo nebrani, ale zatim se na nas nikdo s takovym pozadavkem neobratil. Jen CRU v ocekavani onoho podivneho rozhodnuti o zverejneni nasich dat :-)
24. 01. 2012 | 17:14

Petr Hlinomaz napsal(a):

L. Metelka: Myslím si, že si trochu protiřečíte, protože jste zdůrazňoval důležitost statistických výpočtů a teď najednou Vám ta metoda nepřipadá vhodná, tedy neklimatologická. Jinak si myslím, že chápu důvody těch neshod, takže z mé vše dobré. Určitě se nezlobím.
24. 01. 2012 | 17:54

Fialenka napsal(a):

Gaio,
hezký … něco takového jsem myslela.
Působivější je, když to je v nějakém příběhu. A ještě působivější než 3D záběry v příběhu bude chození do přírody. A pozorování oblohy v noci. To je zvláštní, že se mi taková zdánlivě samozřejmá věc, jako je pozorovat noční oblohu, málokdy poštěstí.
24. 01. 2012 | 18:01

L.Metelka napsal(a):

Petr Hlinomat:
Ne každá statistika popisuje něco klimatologického. Nepsal jsem, že by to nebylo vhodné, ale co z toho Motl vyvodil z hledika chování klimatického systému? Nic. Jen čistě technicky spočítal trendy a procenta kladných a záporných. Jako úvod k nějaké práci možná dobré, ale nic víc v tom není...
24. 01. 2012 | 18:06

radimtolasz napsal(a):

Ten Motluv vystup "do druheho dne" mel jediny vyznam. Zajemci mohou dnes rikat, ze klimatologove x let pocitali, potom 6 let nechteli dat data ke "kontrole" a podivejte se, fyzik z Harwardu to vsechno spocital doma na PC za jednu noc. To je ale borec, kam se na nej hrabeme :-)
24. 01. 2012 | 18:16

L.Metelka napsal(a):

Petr Hlinomaz:
Pardon, omlouvám se, že jsem Vám zkomolil příjmení. Překlep...
24. 01. 2012 | 18:16

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Tolasz:

Možná by bylo dobré, kdybyste si o problému dat a jejich zveřejňování něco zjistil. ČHMÚ nijak nesouvisí s Klimagate, jste úplně popletený. Píšete v podmiňovacím způsobu, což je komické. Napřed mi doporučujete, ať si o tom něco nastuduji, a pak píšete komické věty typu "pokud nekdo CRU prikazal presto tato data zverejnit." Jaképak "pokud"? Máte vědět, jak to bylo. Žádné, "pokud". Kromě toho opakujete výmluvy, které jednoznačně vyvrátily britské orgány. Tam nemáte co obhajovat, natož poučovat.

Dále odvádíte pozornost od faktu, že třeba data z Ovčích hor nebyla poskytnuta ke kontrole dodnes.

Kromě toho se na ČHMÚ vztahuje zákon o svobodném šíření informací. Je to zákon 106/99 Sb. Račte si jej přečíst. A dále zde máme předpisy Světové meteorologické organizace. Konkrétně předpis č. 40: "Světová meteorologická organizace je odhodlána rozšířit volné a neomezené šíření meteorologických a souvisejících dat a produktů... Členové WMO by měli poskytovat volný a neomezený přístup k základní datům a produktům, které jsou nutné k poskytování služeb na ochranu životů a majetku a prosperity všech národů, minimálně zejména takových základních dat a produktů uvedených v příloze 1." V příloze 1 se uvádí: "Veškeré zprávy ze sítě stanic, které jsou dle doporučení regionálních asociací nezbytné k správnému znázornění klimatu, tj. dat s kódy CLIMAT/CLIMAT TEMP a CLIMAT SHIP/CLIMAT TEMP SHIP apod." A do kategorie CLIMAT patří mimo jiné měsíční teploty z pozemních meteorologických stanic.

Sečteno, podtrženo. Opakujete bláboly z druhé ruky. Konkrétně papouškujete dávno vyvrácené výmluvy Vašeho kolegy politického klimatologa Metelky.

http://kremlik.blog.idnes.cz/c/163610/Tecka-za-Climategate-Aneb-nejoblibenejsi-vymluvy.html
24. 01. 2012 | 18:42

L.Metelka napsal(a):

Klimaskeptický bulvární fundamentalista Karlos:
Tak dál, co ještě vymyslíte? Ať se máme čemu zasmát... :-)
24. 01. 2012 | 19:48

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Ano. WMO je odhodlana a clenove WMO by meli. To nic nemeni na tom, jak postupuje CHMU. Bez podminovaciho zpusobu, ktery vam, zda se, tak vadi. A dekuji za pouceni, ze CHMU nijak nesouvisi s Klimagate.
24. 01. 2012 | 20:14

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Ktera data z Ovcich hor mate na mysli?
24. 01. 2012 | 20:19

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Nejsem pravnik, ale podle § 2 Vami zmineneho zakona se tento zakon na CHMU nevztahuje. Ale i tak si myslim, ze vsechny informace podle § 5 bezne poskytujeme.
24. 01. 2012 | 20:31

Petr Hlinomaz napsal(a):

Za překlep se neomlouvejte, já jich vždycky nasekám... Jinak mi nepřísluší mluvit za jinou osobu, takže nemám už připomínky. Děkuji za vysvětlení.

Jenom doufám, že se toho projektu aladin 25 politici moc nechytnou. Nicméně z pohledu politických opatřeních to už snad horší být nemůže.
24. 01. 2012 | 21:27

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

Předložte nějaký argument. Posměšky mě nezajímají.

Politický klimatolog Tolasz:

Klimatologové porušovali zákon o svobodném poskytování informací a vědomě nedávali data ke kontrole. To jste nijak nevyvrátil.

"Ktera data z Ovcich hor mate na mysli?" Komické...:-) Vy to opravdu nevíte? Vy jste úplně mimo. Chvástáte se v diskuzích, že máte nastudovaný spor o hokejkový graf, a teď se ptáte na data z Ovčích hor.

"Nejsem pravnik, ale podle § 2 Vami zmineneho zakona se tento zakon na CHMU nevztahuje." Jste placeni z daní, takže vztahuje. Ale to je jedno. Klimagate není o ČHMÚ, tak to sem nemusíte pořád tahat.
24. 01. 2012 | 21:31

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Argument? Vám? :-)))
Fajn, tak na základě toho zákona požádejte o informace. A uvidíme.
A mimochodem - jsme ČÁSTEČNĚ placeni z daní. ČÁSTEČNĚ...
24. 01. 2012 | 21:35

Petr Šercl napsal(a):

Zdravíčko, pane "Karlosi" ! Tak co, zase už se nudíte , a proto tady prudíte ?
25. 01. 2012 | 16:07

radimtolasz napsal(a):

Karlosi, Karlosi. Jsou jen dvě možnosti. A) buď já nechápu, na co se mě ptáte. B) nebo Vy nechápete mé odpovědi. Pokud A, tak prosím o srozumitelnější otázku, to víte, my klimatologové, jak jistě víte, pomalu chápeme. Pokud B, tak ještě jednou:

"Klimatologové porušovali zákon o svobodném poskytování informací a vědomě nedávali data ke kontrole. To jste nijak nevyvrátil." Pokud máte na mysli klimatology z CRU a pokud máte na mysli data nikoliv ke kontrole, ale k replikaci vědeckého výsledku, tak jsem Vám výše jasně napsal, že CRU má dohodu s ČHMÚ (a dalšími meteo službami po světě), že data, které dostává od těchto služeb nezveřejní, ani je neposkytne dalším uživatelům. CRU tuto dohodu dodržoval a vy tomu říkáte Klimategate. Vaše věc. V okamžiku, kdy hrozilo, že bude CRU vnějšími okolnostmi donucena tato data zveřejnit, tak se ČHMÚ zeptali (a stejně tak i daších meteo služeb po světě), zda je mohou z tohoto důvodu zveřejnit (viz výše). ČHMÚ vydal souhlas a po výše zmíněném rozhodnutí (které já považuji za hodně neférové) byla data ČHMÚ z dtb CRU zveřejněna. CRU se tak zachoval vůči svým dodavatelům dat hodně seriózně a férově.

Proč ČHMÚ omezuje používání dat jsem Vám vysvětlil také. Že ČHMÚ není podle zákona o svobodném přístupu k informacím povinen zveřejňovat data, jsem Vám napsal rovněž. Nicméně se může každý na www.chmi.cz dnes a denně, každou hodinu, přesvědčit, že zveřejňujeme téměř všechna naše data. Můžeme se bavit o formě, způsobu, časové dostupnosti a podílu dat placených z daní, ale tady mě nenachytáte.

A Ovčí hory? I tady jste se chytil do vlastní pasti. Vy jste zmínil, že data z této oblasti nebyla poskytnuta ke kontrole. Já jsem se jen zeptal, která data máte na mysli. Chci k Vám být vstřícný a konkrétně Vám sdělit, proč ta která data poskytnuta nebyla, nebyla-li.

A pojďme si ještě vysvětlit jaký je rozdíl mezi kontrolou dat a poskytnutím dat k replikaci vědeckého výsledku, protože v tom evidentně kulháte. Chcete li kontrolovat, zda např. maximální teplota 25.1.1941 na stanici X je opravdu větší než teplota minimální stejný den na stejné stanici, nebo není-li náhodou průměrná teplota tohoto dne příliš vysoká/nízká vinou překlepu při přepisování dat z papírových výkazů do databází, tak k tomu Vám ta data opravdu dávat nebudu. To je totiž něco, co už bylo dávno uděláno, popřípadě to děláme průběžně při ukládání dat do databází. Jde-li Vám o replikaci výsledku, tak data poskytnuta byla poté, co do dohod mezi CRU a ČHMÚ zasáhl neohrabaný a nic nechápající anglický úředník. Před tím CRU pouze dodržoval dohody a je docela symptomatické, že je za to nekonečně popotahován.
25. 01. 2012 | 16:46

Karlos napsal(a):

Tolaszi, Tolaszi. Vy jste pěkně natvrdlý.:-)

"Jsou jen dvě možnosti. A) buď já nechápu, na co se mě ptáte. B) nebo Vy nechápete mé odpovědi. Pokud A, tak prosím o srozumitelnější otázku, to víte, my klimatologové, jak jistě víte, pomalu chápeme. Pokud B, tak ještě jednou:" Už tady dokazujete natvrdlost. Já se Vás na nic neptám. Já argumentuji. To jenom Vy pořád kladete nějaké dotazy.

"Klimatologové porušovali zákon o svobodném poskytování informací a vědomě nedávali data ke kontrole. To jste nijak nevyvrátil." Pokud máte na mysli klimatology z CRU a pokud máte na mysli data nikoliv ke kontrole, ale k replikaci vědeckého výsledku, tak jsem Vám výše jasně napsal, že CRU má dohodu s ČHMÚ (a dalšími meteo službami po světě), že data, které dostává od těchto služeb nezveřejní, ani je neposkytne dalším uživatelům." Zase jenom podmiňovací způsob. Člověk, co je informován, tak nepotřebuje používat podmiňovací způsob. Vy však evidentně informován nejste. Tak si tedy nastudujte audity Klimagate a příslušná rozhodnutí úřadů. Začít blábolit o ČHMŮ v souvislosti s Klimagate je nádherné diletanství.

"V okamžiku, kdy hrozilo, že bude CRU vnějšími okolnostmi donucena tato data zveřejnit, tak se ČHMÚ zeptali (a stejně tak i daších meteo služeb po světě), zda je mohou z tohoto důvodu zveřejnit (viz výše). ČHMÚ vydal souhlas a po výše zmíněném rozhodnutí (které já považuji za hodně neférové) byla data ČHMÚ z dtb CRU zveřejněna. CRU se tak zachoval vůči svým dodavatelům dat hodně seriózně a férově." Znovu blábolíte o ČHMÚ v souvislosti s Klimagate, znovu je to Vaše diletantství. A to údajně "hodně neférové" rozhodnutí spočívalo v tom, že páni klimatologové nemají právo na vědomé porušování zákona. To je opravdu hodně nefér...

"A Ovčí hory? I tady jste se chytil do vlastní pasti. Vy jste zmínil, že data z této oblasti nebyla poskytnuta ke kontrole. Já jsem se jen zeptal, která data máte na mysli. Chci k Vám být vstřícný a konkrétně Vám sdělit, proč ta která data poskytnuta nebyla, nebyla-li." Tak já se chytil do pasti.:-) Vy jste jenom položil otázku. Buďto na ni znáte odpověď, a v tom případě mě jenom arogantně zkoušíte jako nějakého žáčka před tabulí, nebo odpověď neznáte, a chcete to zakrýt. Správně je to, že nevíte odpověď a chcete to zakrýt. To se pozná podle toho Vašeho "nebyla-li poskytnuta". Žádné "nebyla-li", ona nebyla poskytnuta.

"Proč ČHMÚ omezuje používání dat jsem Vám vysvětlil také." Nijak tím nevyvracíte Klimagate, nijak tím nevyvracíte porušování zákona o svobodném poskytování informací. Zase jenom blábolíte o ČHMÚ v souvislosti s Klimagate. Jste mimo.

"Že ČHMÚ není podle zákona o svobodném přístupu k informacím povinen zveřejňovat data, jsem Vám napsal rovněž." Napsal, a nemáte pravdu. Jak prosté.

"Jde-li Vám o replikaci výsledku, tak data poskytnuta byla poté, co do dohod mezi CRU a ČHMÚ zasáhl neohrabaný a nic nechápající anglický úředník. Před tím CRU pouze dodržoval dohody a je docela symptomatické, že je za to nekonečně popotahován." Tak "neohrabaný a nic nechápající anglický úředník...":-) Hrozný to úředník, který dbá na dodržování zákona o svobodném poskytování informací. To je hrůza, že páni klimatologové musí dodržovat zákony a nemohou se vymlouvat, že ano?

"Před tím CRU pouze dodržoval dohody a je docela symptomatické, že je za to nekonečně popotahován." Je to symptomatické. Lidé z CRU vědomě porušovali zákon a jsou za to nekonečně popotajováni. To je skutečně neuvěřitelné, není-liž pravda?

Sečteno, podtrženo, veškerý problém je v tom, že jste doteď nebyl schopen zjistit si o klimagate základní fakta. Viz třeba to, jak nejste schopen pochopit, že v CRU porušovali zákon a pořád melete nesmysly, jak prý jenom dodržovali dohody. Tyto výmluvy byly již dávno vyvráceny.
26. 01. 2012 | 09:56

Karlos napsal(a):

Zdravíčko, pane "Šercle"! Tak co, zase se nudíte, tak musíte vylepovat komentáře na internet?
26. 01. 2012 | 10:29

L.Metelka napsal(a):

Tak Karlosi, s tím, že klimatologové nedávali data k replikaci výsledků (nikoli "ke kontrole", rozdíl už Vám vysvětloval Radim Tolasz, ale asi marně), je to jen a jen Vaše LEŽ.
Data z databáze GHCN, tedy z databáze větší, než jakou měla a má CRU, byla PROKAZATELNĚ k dispozici už v roce 1992. Tedy skoro před 20 lety. Dala se získat na magnetických páskách nebo přes anonymní FTP. Na ftp://cdiac.esd.ornl.gov (ID = "ftp", PWD = e-mailová adresa žadatele), adresář pub/ndp041 je dokonce dodnes ke stažení verze 1. Dokumentaci k verzi 1 máte na http://cdiac.ornl.gov/ftp/ndp041/ndp041.pdf .
Verze 2 a 3 byly a jsou na http://www.ncdc.noaa.gov/ghcnm/.
Pokud by někdo z klimaskeptiků NÁHODOU nebyl líný a ta data si stáhl, zreplikoval s jejich pomocí zpracování dat, jak ho udělali v CRU, došel by k výsledkům velice podobným, jaké dostala CRU. To ostatně potvrdily i výsledky projektu B.E.S.T., kdy dostali výsledky podobné CRU dokonce jen z asi 2% stanic.
Jenže speciálně čeští klimaskeptici jsou většinou velmi líní, umějí tak akorát kecat o tom, co kdo napsal na blogu nebo co vyšlo v nějakém časopise. Práce s daty je jim veskrze cizí.
Pak se není čemu divit, že produkují takové pitomosti, jako Vy nebo Kremlík.
26. 01. 2012 | 10:47

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

Audity klimagate hovoří jasně - data k dispozici nebyla, nebyl k dispozici seznam stanic. Rozhodnutí britských úřadů mluví jasně - klimatologové porušovali úmyslně zákon. Rozhodnutí v případech Keenan a Holland hovoří jasně - klimatologové porušovali úmyslně zákon, a ne jenom v případě neposkytování naměřených dat. To byste ovšem musel vědět, o čem jsou ty případy, že ano.

A to Vaše tvrzení, "došel by k výsledkům velice podobným, jaké dostala CRU.", je nádherná ukázka Vaší arogance. To si vážně myslíte, že lidé jsou hloupí? "Velice podobný" je synonynem pro "totožný"? Děláte si legraci? A data z GHCN nejsou data z CRU. Jak si může někdo zkontrolovat práci CRU, když CRU nedá data ke kontrole? Audit Muir Rusellovy komise říká jasně, že data nebyla k dispozici ani pro výzkum. Najděte si nějakou jinou výmluvu.
26. 01. 2012 | 13:42

radimtolasz napsal(a):

Karlos: Je to marné, vzdávám to. Měl jsem snahu Vám vysvětlit několik zcela jednoduchých souvislostí. Jak se zdá, jsou i tyto jednoduchosti mimo Vaše možnosti. Komu není dáno, tomu není pomoci. Ale horší jsou Ti, kdož pochopit nechtějí, že ano.
26. 01. 2012 | 15:14

L.Metelka napsal(a):

Klimaskeptickiý fundamentalista Karlos:
Ano, bláznům se nemá odporovat, Karlosi.
1. Data nebyla k dispozici, a to ani pro výzkum, protože to někdo řekl (a Vy jste to akorát opsal), i když ve skutečnosti celou dobu ležela na FTP. Jestli takhle tupě věříte všemu, co čtete, tak bacha taky na víly, vlkodlaky, Sněhurky a další bestie. Jsou jich plné pohádky.
2. Vy jste prostě akorát v háji z toho, že se prokázalo, že v CRU nic nefaslšovali (což jasně ukázal projekt B.E.S.T. - a račte si povšimnout, taky neměl přesně stejná data s CRU a přesto došel k "velice podobným" výsledkům). Z Vašich příspěvků je jasně vidět, že ty závěry projektu B.E.S.T. s Vaší psychikou hodně zamávaly a pořád se z toho nějak nemůžete dostat. To chce klid... :-)
26. 01. 2012 | 16:06

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Tolasz:

Vidím, že zbaběle utíkáte z diskuze.:-) Měl jsem snahu Vám vysvětlit několik zcela jednoduchých souvislostí - klimatologové úmyslně porušovali zákon (potvrzeno příslušnými orgány), ČHMÚ nesouvisí s klimagate, klimatologové úmyslně neposkytovali data ke kontrole (viz případy Holland, Keenan a Jonathan Jones), atd. Jak se zdá, jsou i tyto jednoduchosti mimo Vaše možnosti. Komu není dáno, tomu není pomoci. Ale horší jsou Ti, kdož pochopit nechtějí, že ano.

Politický klimatolog Metelka:

Vy jste blb, provokatér nebo blázen, ale podle všeho takový kříženec...:-)

1. "Data nebyla k dispozici, a to ani pro výzkum, protože to někdo řekl (a Vy jste to akorát opsal), i když ve skutečnosti celou dobu ležela na FTP. Jestli takhle tupě věříte všemu, co čtete, tak bacha taky na víly, vlkodlaky, Sněhurky a další bestie. Jsou jich plné pohádky." Urážky a nadávky Vám nepomohou. Audit klimagate hovoří jasně. Výroky Phila Jonese jsou jednoznačné ("Stejně Vám ta data nedám, máme v tom 20 let práce", atd.). Zdokumentovány jsou různé případy neposkytování různých dat - Briffa a data z Jamalu, Ovčí hory, případ Keenan, případ Jonathan Jones, případ Holland a další. A co se týče těch FTP, tak si račte přečíst e-maily z klimagate, protože to Vaše tvrzení je celkem komické.:-)
2. "Vy jste prostě akorát v háji z toho, že se prokázalo, že v CRU nic nefaslšovali (což jasně ukázal projekt B.E.S.T. - a račte si povšimnout, taky neměl přesně stejná data s CRU a přesto došel k "velice podobným" výsledkům)." Projekt BEST nesouvisí s Klimagate. Nesouvisí s CRU.

"Z Vašich příspěvků je jasně vidět, že ty závěry projektu B.E.S.T. s Vaší psychikou hodně zamávaly a pořád se z toho nějak nemůžete dostat. To chce klid... :-)" Jediný, kdo tady nadává do "blbů", jste Vy. Řekl bych, že tento Váš poslední příspěvek je ukázkovou autoprojekcí...:-) http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/autoprojekce
26. 01. 2012 | 19:58

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Vy jste zoufalejší, než jsem si myslel.
B.E.S.T. nesouvisí s Klimagate...:-)
A kdo napsal "Profesor fyziky Richard Muller z Berkeley vysvětluje švindly pavědců z Climategate. Muller je v čele projektu BEST, který má vytvořit novou rekostrukci teplot. Tentokrát bez utajování a bez Majkových triků." ?
Srovnejte si to trochu v hlavě, klimaskeptici. Tvrdíte každý něco jiného...
Pokud jde o data, chápu. Nejsou, i když jsou. Jasně... :-)
Jak o blbech mluvím o lidech, kteří se tak chovají. A Vy se opravdu moc snažíte, abyste tam patřil. Váš problém... :-)
26. 01. 2012 | 20:13

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

BEST nesouvisí s klimagate. To, že autor projektu BEST něco řekne o klimagate, ještě opravdu neznamená, že BEST souvisí s klimagate. Srovnejte si to trochu v hlavě.

Data - nebyla k dispozici, audity mluví jasně, výroky lidí z CRU jsou taky jasné.
27. 01. 2012 | 00:06

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Ano, takže Kremlík v souvislosti s B.E.S.T. píše o "klimagate", že prý B.E.S.T. má vytvořit novou rekonstrukci teplot, bez utajování a triků - ale s klimagate to vlastně vůbec nesouvisí... Výborná logika, Karlosi.
Jistě, co dělal B.E.S.T. souvisí hlavně s CRU. Data CRU jsou k dispozici už asi půl roku. Klimaskeptici je tak moc chtěli, že si je vysoudili. Jenže od té doby je ticho po pěšině. Mám jen dvě vysvětlení:
A) Klimaskeptici sice už půl roku mají data CRU, ale nepřepočítali a nezreplikovali výpočty CRU. Pak je ovšem otázka, proč se o data soudili. Kromě toho, že chtěli jen někoho BUZEROVAT.
B) Klimaskeptici výpočty CRU zreplikovali, ale nenašli nic, co by dokazovalo, že v CRU data někdo falšoval nebo používal nějaké "triky". Jinak by totiž už byl na klimaskeptických serverech vítězný řev jak z pavilonu opic a pan Kremík, který (aniž by tomu odborně rozuměl) papouškuje cokoli z těch serverů, by nám jistě ten řev zprostředkoval i v češtině. Ale ono NIC. Ticho.
Variantě C), že totiž klimaskeptici chyby našli, ale nezveřejnili je s ohledem na zachování dobré pověsti klimatologů z CRU, jistě nevěříte ani vy sám.
Takže co je správně? A) nebo B) ?
27. 01. 2012 | 10:46

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

"Kremlík v souvislosti s B.E.S.T. píše". Takže Vy jenom papouškujete, co někdo někde napíše, a ještě navíc ani nejste schopen pochopit psaný text. Nádherné doznání.:-)

"Jistě, co dělal B.E.S.T. souvisí hlavně s CRU." Nesouvisí nijak s klimagate, s porušováním zákona, neposkytováním dat ke kontrole, atd.

"Data CRU jsou k dispozici už asi půl roku." Už půl roku. Óóó. Po šesti letech kličkování, mlžení, lhaní a porušování zákona se páni experti konečně uráčili ta data uvolnit. Za to by jim asi někdo měl zulíbat nohy, co?

"Kromě toho, že chtěli jen někoho BUZEROVAT." Jistě. Člověk, co je usvědčen z porušování zákona o svobodném poskytování informací, je chudáček velice utiskovaný a "BUZEROVANÝ".

"Klimaskeptici výpočty CRU zreplikovali, ale nenašli nic, co by dokazovalo, že v CRU data někdo falšoval nebo používal nějaké "triky"." Klimaskeptici toho našli dost - porušování zákona, neposkytování dat ke kontrole (trvá dodnes), Majkovy triky na zamaskování poklesu teplot, atd.

"Jinak by totiž už byl na klimaskeptických serverech vítězný řev jak z pavilonu opic a pan Kremík, který (aniž by tomu odborně rozuměl) papouškuje cokoli z těch serverů, by nám jistě ten řev zprostředkoval i v češtině. Ale ono NIC. Ticho." Jste mimo realitu. Ticho jak po pěšině je u alarmistů - ať už u alarmistů politiků, alarmistů politických klimatologů, atd.

"Variantě C), že totiž klimaskeptici chyby našli, ale nezveřejnili je s ohledem na zachování dobré pověsti klimatologů z CRU, jistě nevěříte ani vy sám." Klimaskeptici toho našli dost a zveřejnili.
27. 01. 2012 | 12:05

L.Metelka napsal(a):

Klimaskeptický fundamentalista Karlos:
Tu větu jsem Vám ocitoval z Kremlíka. Takže nejste ve sporu se mnou, ale s Kremlíkem, který první začal dávat do souvislosti Mullera a Climategate.
Jaké neposkytování dat ke kontrole trvá dodnes? Já vím, už jsem četl, že data, která zveřejnila CRU na základě soudního rozhodnutí nejsou ta data, která klimaskeptici chtěli. To je ale problém klimaskeptiků, že ani neumějí jasně formulovat, co vlastně chtějí. Prostě "nevím, co chci, ale nepřestanu, dokud to nedostanu"... :-)
A konkrétně napiště, co našli klimaskeptici chybného na datech z CRU nebo na jejich zpracování. Kafrat bez uvedení čehokoli konkrétníhio, to umíte, to vím. Tak to pro změnu zkuste konkrétně. Nemusíte to sem opisovat, stačí odkaz.
27. 01. 2012 | 19:47

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

"Jaké neposkytování dat ke kontrole trvá dodnes?" Vy jste stejně neinformovaný neználek jako Váš kolega Tolasz...:-) Zkuste si najít něco o datech z Jamalu a Ovčích hor. Zkuste si najít něco o tom, jak Mann dodnes nechce zveřejntit své dokumenty a pracovní korespondenci.

"Já vím, už jsem četl, že data, která zveřejnila CRU na základě soudního rozhodnutí nejsou ta data, která klimaskeptici chtěli." Plácáte nesmysly.
28. 01. 2012 | 00:38

L.Metelka napsal(a):

Fundamentalistický klimaseptik Karlos:
Karlosi, Vy úžasně pletete dohromady několik věcí. A nejste v tom sám, Kremlík to dělá taky.
Je jasné, že CRU a ta data, o která se klimaskeptici soudili, nemají prakticky nic společného s tím, čemu říkáte "hide the decline". Nebo s daty z Jamalu nebo Ovčích hor. Tedy s problémem divergence. Data z Jamalu a Ovčích hor jsou totiž dendrologická data, která se používají k paleorekonstrukcím. Data CRU (o která se klimaskeptici soudili) jsou naopak výhradně přístrojová data, měřená teploměry, NEJDE tedy o paleorekonstrukce. A je úplně jedeno, jestli chápete nebo nechápete rozdíl mezi nimi. Takhle to prostě je.
Takže klimaskeptici si stěžují, že jim klimatologové nedali nějaká data, která ovšem nejsou klimatologická, ale dendrologická. Půvabné. To se musíte, vážení klimaskeptici, obrátit na dendrology.
Kremlík Vás taky pěkně zmátl, když začal spojovat CRU s "hide the decline" a podobnými věcmi. Jeden trouba něco plácne, druhý mu na to skočí. Takhle vypadá český klimaskepticismus. Blbnete jeden druhého... :-)
Vy dva s Kremlíkem jste něco jako Pat a Mat.
P.S.: Tak našli klimaskeptici nějaké chyby ve zpracování přístrojových teplotních dat z CRU nebo ne?
28. 01. 2012 | 09:49

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

Data z Jamalu a Ovčích hor nejsou dostupná dodnes. Praxe neposkytování dat ke kontrole tedy pokračuje. Viz případy Keenan, Holland, Jonathan Jones. Viz chování Briffy, Manna a dalších. Viz audity klimagate a rozhodnutí britských úřadů.

Zbytek je Vaše autoprojekce. Vy dva jste s Tolaszem něco jako Pat a Mat. Ještě by se k vám dvěma mohl připojit Aleš Raidl nebo Šercl.:-)
P.S.: Už jste si našel grafy ke svému bulvárnímu článku "Spor o hokejku"?
28. 01. 2012 | 12:58

L.Metelka napsal(a):

Fundamentalistický klimaseptik Karlos:
Dendrologická data musíte chtít, Karlosi, od dendrologů, ne od klimatologů. Je to na Vás možná složité, ale zkuste si to promyslet.
Jinak zase jen papouškování toho, co napsal někdo jiný, že? Že z vás dvou mají srandu klimatologové po celé republice, s tím nic neuděláte. Ale jen tak dál... :-)
Pokud jde o ty grafy, mou odpověď máte ve svém archivu...
28. 01. 2012 | 13:22

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

Nic jste nevyvrátil. Páni klimatologové úmyslně nedávali data ke kontrole, úmyslně porušovali zákon, atd. Viz audity klimagate, viz rozhodnutí britských úřadů, atd.

"Jinak zase jen papouškování toho, co napsal někdo jiný, že?" Ano, to Vám jde velice dobře.:-) http://kremlik.blog.idnes.cz/c/237320/BEST-Dalsi-zmatky-pana-Metelky.html

"Že z vás dvou mají srandu klimatologové po celé republice, s tím nic neuděláte. Ale jen tak dál... :-)" To je mi ctí, že 2 političtí klimatologové okresního formátu Tolasz a Metelka (odborník na klíšťata s jednou citací za celou bohatou kariéru) nemohou beze mě žít.:-) Stejně tak je symptomatické, že tito dva diletanti se považují za klimatology z celé republiky.
28. 01. 2012 | 18:28

L.Metelka napsal(a):

Klimaseptik Karlos:
No, asi jste nepochopil, že klimatologové nemohou "dávat ke kontrole" dendrologická data. Ale když budete mít štěstí, třeba jednou pochopíte, jaký je rozdíl mezi dendrologií a klimatologií.
Bez Vás se žít dá, Karlosi, tomu věřte. Vaše blbost je ale pozoruhodná. Pokud jde o ty klimatology, skvělou pověst Pata a Mata máte i na matfyzu, na přírodovědecké fakultě, na brněnské univerzitě.
Jen tak dál... :-)
28. 01. 2012 | 19:18

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

No, asi jste nepochopil, že klimatologové nedávali úmyslně data ke kontrole, a že úmyslně porušovali zákon. Asi jste dodnes nečetl audity klimagate. Vaše blbost je opravdu pozoruhodná. Klimatologové se Vám za zády smějí, hlavně za Vaše dětské exhibice na internetu. Jen tak dál...:-)
29. 01. 2012 | 20:09

L.Metelka napsal(a):

Karlos:
Opakuji ještě jednou - klimatologové žádná dendrologická data neposkytují a poskytovat nemohou.
Pokud se mi smějí Pat a Mat = Kremlík a Karlos, je to OK.
Klimatology v ČR znám a znám i jejich názory na Kremlíka. Pro klimatologickou obec je zdrojem docela velké srandy.
Vy, Karlosi, jste na tom lépe, protože jako statečný anonym jste daleko bezvýznamnější než Kremlík...
29. 01. 2012 | 21:02

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

"Klimatology v ČR znám a znám i jejich názory na Kremlíka. Pro klimatologickou obec je zdrojem docela velké srandy." Neříkejte. Tak to jistě víte, že pro většinu klimatologů, včetně Vašich podřízených, jste jenom diletant okresního formátu a smějí se Vám za zády.:-)

"Opakuji ještě jednou - klimatologové žádná dendrologická data neposkytují a poskytovat nemohou." Tak v tom případě tedy Michael Mann, který pracoval s dendrologickými daty není klimatolog, a tudíž nemá do debaty o klimatu vůbec co mluvit.

Pokud se mi smějí Pat a Mat = Metelka a Tolasz, je to OK. Tito lidé nechápou, že páni experti klimatologové neposkytovali data ke kontrole a úmyslně porušovali zákon. Pro Pata a Mata je velice složité si přečíst e-maily z klimagate, audity klimagate, rozhodnutí britských úřadů, atd.
30. 01. 2012 | 13:25

L.Metelka napsal(a):

Klimaseptik Karlos:
Snažíte se, Karlosi, úplně marně. Vy jistě znáte víc klimatologů než já, včetně mých podřízených, že? Mimochodem - mí podřízení z Vás mají srandu přímo nehoráznou... :-) A já jim to rád dopřeju... Jen pokračujte dál, budu rád, když se mí podřízení budou bavit ještě víc...
S těmi dendrologickými daty je to Vaše konstrukce. Úplně blbá, ale Vaše. Mann pracoval s klimatologickými i dendrologickými daty. Ale to Vy moc dobře víte. Chcete jen provokovat, na víc nemáte. Tak pokračujte.
30. 01. 2012 | 14:35

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

"S těmi dendrologickými daty je to Vaše konstrukce. Úplně blbá, ale Vaše. Mann pracoval s klimatologickými i dendrologickými daty. Ale to Vy moc dobře víte. Chcete jen provokovat, na víc nemáte. Tak pokračujte." Mann nedal ke kontrole dendrologická data. S tím nic nenaděláte, sám jste si naběhl. Jak symptomatické.:-)

"Snažíte se, Karlosi, úplně marně. Vy jistě znáte víc klimatologů než já, včetně mých podřízených, že? Mimochodem - mí podřízení z Vás mají srandu přímo nehoráznou... :-) A já jim to rád dopřeju... Jen pokračujte dál, budu rád, když se mí podřízení budou bavit ještě víc..." Pravda. Vaši podřízení z Vás mají opravdu velkou srandu. Hlavně z Vašich bulvárních exhibicí na internetu. Vy odborníku na klíšťata.:-)

A znovu opakuji - klimatologové nedávali data ke kontrole, porušovali zákon o svobodném poskytování informací.
30. 01. 2012 | 14:53

L.Metelka napsal(a):

Klimaseptik Karlos:
Mann nedal ke kontrole ta data, protože ta data jsou DENDROLOGICKÁ, naměřili a zpracovali je DENDROLOGOVÉ, Mannovi je pouze zapůjčili DENDROLOGOVÉ, nejsou to Mannova data a on s nimi nemůže volně disponovat a dávat je kdekomu. Domnívám se, že všichni, kdo ještě čtou tuhle diskusi, to chápou, až na jednoho Pata (nebo Mata?) Karlose.
S těmi podřízenými se fakt snažíte marně. Od jednoho z nich Vám mám vyřídit, že "...takový hovado, jako je ten Karlos, ještě neviděl...".
Poněkud se s ním ztotožňuji...
30. 01. 2012 | 15:12

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Metelka:

"Mann nedal ke kontrole ta data, protože ta data jsou DENDROLOGICKÁ, naměřili a zpracovali je DENDROLOGOVÉ, Mannovi je pouze zapůjčili DENDROLOGOVÉ, nejsou to Mannova data a on s nimi nemůže volně disponovat a dávat je kdekomu. Domnívám se, že všichni, kdo ještě čtou tuhle diskusi, to chápou, až na jednoho Pata (nebo Mata?) Karlose." Děkuji, že uznáváte, že Mann nedal ke kontrole dendrologická data. Konečně jste to pochopil. Ještě zbývá pochopit, že výmluvy pánů klimatologů na autorská práva smetl ze stolu příslušný britský úřad.

Páni klimatologové porušovali úmyslně zákon a úmyslně nedávali data ke kontrole.

"S těmi podřízenými se fakt snažíte marně. Od jednoho z nich Vám mám vyřídit, že "...takový hovado, jako je ten Karlos, ještě neviděl...".
Poněkud se s ním ztotožňuji..." Zeptejte se hovada Šercla, kdy on mě viděl.:-)

Mimochodem, už jste si našel grafy pro svůj článek Spor o hokejku?
30. 01. 2012 | 15:59

Petr Šercl napsal(a):

L. Metelka a R. Tolasz:
Pánové, já vás nechápu, že můžete ztrácet svůj čas "diskusemi" s takovými lidmi, jako je "Karlos". Ale možná by nebylo od věci ty "rozhovory" vydat knižně...., neuvažujete o tom ? Sem tam nějaká ta ilustrace, třeba jak "Karlos" narovnává Mannovu hokejku... nebo očišťuje hadrem data CRU....

Karlos:
Nevím, jestli jste "hovado", ale váš obzor a tím pádem rozhled je poněkud úzký..., hodně se tím podobáte jistému V. K. z Hradu, který je směšný a tragický zároveň. Už jenom rok, zaplaťpámbu...
30. 01. 2012 | 17:47

L.Metelka napsal(a):

Klimaseptik Karlos:
Klimatolog nedal ke kontrole dendrologická data. A to Vás bere? To se může stát jen někomu, kdo neví, jaký je rozdíl mezi klimatologií a dendrologií. Moc by mě taky zajímalo, co by chtěli klimaseptici na dendrologických datech kontrolovat. Asi by posuzovali, jestli nějaký letokruh má být široký 3 mm nebo jen 2,5 mm... :-)
Taky nechápete, že tohle vůbec není otázka autorských práv, ale smlouvy o podmínkách, za jakých organizace, zodpovědná za ta data, poskytla data někomu dalšímu. A o tom, co s nimi ten "někdo" dělat smí a co nesmí. Ale zblblíkovi jako jste Vy tohle asi nevysvětlí nikdo.
Po zkušenostech s Vámi bych Vám ovšem taky žádná data "ke kontrole" nedal. Co Vy byste na nich kontroloval, člověče?
S tím vyjádřením jednoho mého podřízeného jsem se opravdu spletl. Mělo tam být doslova "...takový hovado, jako je ten Karlos, jsem ještě nečetl...". Ano, Vás nikdo neviděl. Zababělého českého anonymního klimaseptika, který se bojí vystoupit pod svým jménem nebo se jen svým jménem podepsat. Nebo se za své jméno stydí. To je další možnost. Takového svět opravdu neviděl...
No a k panu Šerclovi - opravdu to není můj podřízený...

Petr Šercl: Karlos s Kremlíkem jsou i tak velmi populární, baví kdekoho. Já jen udržuju konverzaci, aby bylo té srandy ještě víc. Oni už se znemožňují sami... :-)
30. 01. 2012 | 18:38

Karlos napsal(a):

Petr Šercl:

Máte úzký obzor. Jste směšný a tragický zároveň. Podobáte se tím jistému zesnulému V.H. z Hradu, který naštěstí již nedělá celému národu ostudu. Byl směšný a tragický zároveň.

Politický klimatolog Metelka:

Pan Kremlík Vás (zblblíka) již poměrně dlouho vyzývá k diskuzi a marně. Naposledy jste si "zababěle" s Tolaszem a Moldanem zorganizovali posezení aniž byste tam pozvali nějakého klimaskeptika. Tím jste se krásně znemožnili. Co je to však proti politickým klimatologům Mannovi, Jonesovi, atd.

Nijak jste nevyvrátil, že páni klimatologové úmyslně nedávali data ke kontrole, a že úmyslně porušovali zákon. Proti tomu nic nenamítáte.
30. 01. 2012 | 19:20

L.Metelka napsal(a):

Klimaseptik Karlos:
Kremlíkovi jsem už několikrát odpověděl, že do diskuse o klimatu s ním půjdu kdykoli, do diskuse o bulvárních klimaskeptických drbech nikdy. A jistě víte, že tu akci na AV ČR organizoval ÚFA. Ani já ani Tolasz nejsme zaměstananci ÚFA. Byli jsme pozváni, Kremlík nebyl a Karlos s Kremlíkem to nemohou rozdýchat. Problém je taky v tom, že se to konalo na akademii VĚD, takže nevím, co byste tam dělal Vy nebo Kremlík. Založte si Akademii PAVĚD a tam můžete provádět své exhibice.
Takže podle Vás se smlovy porušovat smějí? A soudy mají vždycky pravdu? Co budete dělat, až se nějaký soud usnese, že 1+1=3?
30. 01. 2012 | 19:29

radimtolasz napsal(a):

Petr: Petře, ja s ním čas neztrácím, vydržel jsem to jen chvíli.

Karlos: Teď jste to teda přehnal a znemožnil jste se i lidsky.

A Karlos ještě jednou: Proč bychom měli vyvracet, že někdo nedal data ke kontrole? Od začátku s tím souhlasím, ano je to tak. Já jsem se jen snažil Vám vysvětlit, že to udělat nemohli, protože byli vázáni dohodou i s ČHMÚ. Ale pochopil jsem, že tomu nechcete rozumět.
30. 01. 2012 | 19:43

L.Metelka napsal(a):

Radim:
Karlos ale všem krásně ukazuje, v čem je podstata toho malého českého klimaskepticismu.
30. 01. 2012 | 19:52

Karlos napsal(a):

Politický klimatolog Tolasz:

"Proč bychom měli vyvracet, že někdo nedal data ke kontrole?" Proč hovoříte v množném čísle?

"Od začátku s tím souhlasím, ano je to tak." Konečně začínáte chápat.

"Já jsem se jen snažil Vám vysvětlit, že to udělat nemohli, protože byli vázáni dohodou i s ČHMÚ." Snažil jsem se Vám vysvětlit, že ČHMÚ nesouvisí s klimagate. Snažil jsem se Vám vysvětlit, že páni klimatologové žádnými smlouvami a dohodami vázáni nebyli. Tyto výmluvy smetl ze stolu příslušný britský úřad. Ale pochopil jsem, že tomu nechcete rozumět.

Znemožnil jste se lidsky a přehnal jste to.

Politický klimatolog Metelka:

"Kremlíkovi jsem už několikrát odpověděl, že do diskuse o klimatu s ním půjdu kdykoli." Zatím jste k tomu nenašel odvahu.

"Takže podle Vás se smlovy porušovat smějí? A soudy mají vždycky pravdu? Co budete dělat, až se nějaký soud usnese, že 1+1=3?" Takže vědomé porušování zákona o svobodném poskytování informací je podle Vás normální?

"Ani já ani Tolasz nejsme zaměstananci ÚFA." Za to však sedíte v dozorčích radách a jste externími členy. Takže ten Váš výrok je směšný. http://www.ufa.cas.cz/cs/vedeni.html

Založte si Akademii PAVĚD a tam můžete provádět své exhibice. Tam nebudete muset poskytovat data ke kontrole a budete si tam moci vědomě porušovat zákon o svobodném poskytování informací.
30. 01. 2012 | 21:33

Petr Hlinomaz napsal(a):

Petr Šercl: Bylo by lepší do diskuzí netahat osoby, které se toho netýkají. Moc toho asi o Václavu Klausovi nevíte, že? Prosím, nejdříve si rozmyslete co píšete. Podle mě jste zaslepený pisálek, který o tom nic neví. Ono totiž ví každý, že není odborník na klimatologii. Mě to nevadí. Já jsem rád, že je odborník na ekonomii.
Karlos: Rovněž také si myslím že, není vhodné proti úderem zneužívat nedávno zesnulého expresidenta.

Ovšem myslet si, že můj příspěvek na tom něco změní...
30. 01. 2012 | 21:41

Petr Šercl napsal(a):

Karlos:
Nedovedete si představit, jakou jste mi udělal radost, když jste mě přirovnal k V.H.

Jinak jste se opravdu dokonale názorově "obnažil" a je mě vás strašně líto. :-(( Ubožáku !!
30. 01. 2012 | 21:55

L.Metelka napsal(a):

Klimaseptik Karlos:
Další pěkná ukázka českého klimaskepticismu. Díky.
Kremlík se bojí diskuse o klimatu jako čert kříže. Ukázalo by se totiž, jaký je to diletant a že se umí bavit jen o drbech, papouškovaných z cizích klimaskeptických blogů. Nic víc...
K tomu poskytování informací jsem Vám svoje napsal. Jestli to nechápete, nic s tím neudělám.
Žádná rada ÚFA neprojednává a ani nemůže projednávat, kdo bude pozván na nějakou akci. To jí prostě nepřísluší.
30. 01. 2012 | 21:57

Petr Šercl napsal(a):

Petr Hlinomaz:

Já moc dobře vím, co píšu. V. K. bohužel není ani odborníkem na ekonomii, je to pouhý ideolog, který dokáže popírat i zjevná fakta, pokud jsou v rozporu s jeho přesvědčením. Howgh !!
30. 01. 2012 | 22:01

Petr Hlinomaz napsal(a):

Petr Šercl: Vy jste také přesvědčen o něčem. A opravdu znáte důležitá fakta? Zjevně se neshodneme, takže navrhuji o tom spolu nediskutovat.
30. 01. 2012 | 23:31

Karlos napsal(a):

Petr Šercl:

Ani netušíte, jak jste mě poctil přirovnáním k V.K.:-)
Ubožáku!! Jste ideolog popírající i zjevná fakta, když jsou v rozporu s vaším přesvědčením. Je mi vás strašně líto. :-((
31. 01. 2012 | 18:08

SpelmPype napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinerating.com/#1029>buying cialis online</a> - <a href=http://buycialisonlinerating.com/#2355>buy generic cialis</a> , http://buycialisonlinerating.com/#13097 cialis without prescription
14. 05. 2012 | 21:56

Prearkalo napsal(a):

<a href=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 09:37

cilyhfyfov napsal(a):

identiques depuis les annees vingt ou trente. http://viagrapaschere.zic.fr/ Les Francais ont fait la meme avec Ariane. http://cialispascher.zic.fr/ de taper le football ou de mater la tele. http://cialispascher.zic.fr/ laisse peu de place aux modes de vie minoritaires.
11. 10. 2013 | 23:35

alča napsal(a):

Prosím o radu, dcera má za úkol zhjistit kdy je na jihu přesně slunce a kdy v zimě.děkuji
10. 11. 2013 | 01:21

xvpszqebdi napsal(a):

» Depuis les hauteurs donc de l’Europe. http://www.emtvalencia.es/video/acquistare-viagra-con-postepay.html le renvoie aux commandes de son avion. http://www.emtvalencia.es/video/generic-aldara-imiquimod.html Premiere initiative. http://www.emtvalencia.es/video/precio-theavit-renova.html la solidarite et l’entraide y sont tres codifiees.
22. 12. 2013 | 14:55

yjnrdnonrc napsal(a):

8 Lire Petits carnages humanitaires de G. http://www.ateliercitron.com/a-order-pepcid-complete.html info : et la lumiere fut. http://www.hal.asso.fr/video/acheter-finasteride.html qui se termine de la plus belle des manieres. http://apiass.org/a-necesaria-receta-para-comprar-cytotec.html samedi 28 juillet 2012 a 07h58.
25. 12. 2013 | 15:17

hpdpjvhlxd napsal(a):

Si « l’adaptation » est quasi-inevitable. http://afroditi.uom.gr/emas/a-svensk-apotek-viagra.html Quelles que soit ses alienations. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kan-man-kobe-viagra.html Une fete ? C’est selon. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-apotheke-kaufen-ohne-rezept.html Dans l’imaginaire des salaries.
14. 01. 2014 | 00:22

ukjgwyst napsal(a):

Fortress but otherwise there <a href="http://garciniacambogiaextractxxpuw.info">garcinia cambogia fruit</a> <a href=http://garciniacambogia9rvtu.info>cambogia garcinia</a> garcinia cambogia for weight loss http://garciniacambogiaoigvo.info eye was very encouragIngenieur
25. 02. 2014 | 09:46

nmieayuy napsal(a):

But thenatural resources of the country should, as far as possible, bedeveloped by <a href="http://paydayloansonline9949.info">payday loans online</a> dlokbshpzm <a href=http://paydayloansonline9949.info/>payday loans online</a> paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info father,.
25. 02. 2014 | 10:06

yzvzpmom napsal(a):

Mates for the Osseous Therefore the type best fitted to <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">garcinia cambogia hca</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>garcinia cambogia customer reviews online</a> garcinia cambogia http://puregarciniacambogiahgpqu.info had taught him came back into.
25. 02. 2014 | 12:19

hoxxaxbk napsal(a):

Some dream at least of <a href="http://puregarciniacambogiaoczpk.info">garcinia cambogia reviews online</a> <a href=http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia extract reviews http://garciniacambogiag3uui.info to compel him to do.
25. 02. 2014 | 13:41

rikxbdff napsal(a):

Well---it was quite <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> dlzgygayzv <a href=http://paydayloansonline8086.info/>paydayloansonline8086.info</a> paydayloansonline8086.info http://paydayloansonline8086.info unnecessary; li.
25. 02. 2014 | 15:40

almzrahj napsal(a):

As they came close they <a href="http://garciniacambogiareviewvooi2.info">garcinia cambogia reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info>garcinia cambogia customer reviews online</a> garcinia cambogia reviews http://garciniacambogiareviews2dlvz.info old Welshman said:They wont tell-and I wont.
25. 02. 2014 | 16:27

baaldzlc napsal(a):

Eleven oclock came, and the tavern <a href="http://garciniacambogiareviews2dlvz.info">garcinia cambogia for weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsmvexv.info>garcinia cambogia reviews online</a> garcinia cambogia hca http://garciniacambogiareviewvooi2.info the real betrayal.
25. 02. 2014 | 18:11

swzrofzn napsal(a):

Were in for a bit of <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">garcinia cambogia extract</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>garcinia cambogia gold reviews</a> garcinia cambogia max reviews http://garciniacambogiakt6ab.info question of thepracticability of the thing he is plannIngenieur He inclines to gowild-catting, to dream dreams that are impossible of fruition.
25. 02. 2014 | 20:09

ekdaxctw napsal(a):

If he wants to <a href="http://advertiseonfacebookbjrgv.info/">facebook advertising</a> <a href=http://facebookpagesobspec.info>facebook pages</a> facebook marketing http://facebookadvertisingor2khy.info secret you must also hide it from.
26. 02. 2014 | 00:38

ordaoffq napsal(a):

Breakfast over, Aunt Polly had familyworship: it began with a prayer built from the ground up of solidcourses of Scriptural quotations, welded together <a href="http://wakeupnow2.info">wakeupnow</a> jeijgxtxfy <a href=http://wakeupnow2.info/>wakeupnow2.info</a> wakeupnow http://wakeupnow2.info above his head.
26. 02. 2014 | 02:39

mvldwmpy napsal(a):

Sharpened stakes protruded, giving the <a href="http://organogoldtruth.tumblr.com/">organo gold costs</a> <a href=http://organogoldtruth.tumblr.com/>get organo gold blackhat</a> is organo gold a legal business http://organogoldtruth.tumblr.com/ been swept away.
26. 02. 2014 | 16:28

sdtbfymeyi napsal(a):

tendance a se rapprocher. http://www.disaronno.com/a-prezzo-di-cialis-it.html il a impose sa patte sur le tournoi. http://luarasi-univ.edu.al/b-kopa-billigt-viagra-sv.html les assemblees de villageois ont disparu. http://luarasi-univ.edu.al/a-viagra-25mg-pris-nb.html tendance a se rapprocher.
07. 05. 2014 | 20:28

glaeqhzfja napsal(a):

paysages a couper le souffle. http://luarasi-univ.edu.al/b-achat-propecia-fr.html Les enfants defilent a nouveau. http://www.disaronno.com/b-propecia-kopa-sv.html souvent fortement manipules. http://www.disaronno.com/b-kjope-viagra-norge-nb.html rarefaction des ressources naturelles.
08. 05. 2014 | 15:43

pdskullyzw napsal(a):

Une position inconfortable http://www.asse.org/p.php?p=a-hvor-kjoper-jeg-viagra-nb Mais une ablation totale, c est pas pareil http://www.asse.org/p.php?p=a-viagra-billig-schnell-da Le jugement doit etre rendu le 10 decembre http://www.asse.org/p.php?p=e-ar-cialis-receptfritt-sv Et ce n est qu un debut
07. 06. 2014 | 09:56

hxehqpcpao napsal(a):

Il faut garder un peu du moi que j etais avant http://lucionmedia.ca/page-e-vart-kan-man-kopa-zithromax-sv/ Toutes les semaines, ce serait mieux http://lucionmedia.ca/page-a-costo-del-levitra-orosolubile-it/ A l origine de l eclatement du scandale, une femme http://lucionmedia.ca/page-e-olagligt-att-kopa-viagra-sv/ L effet d excitation me manquait
12. 06. 2014 | 06:13

khitgleksf napsal(a):

Or, tout ceci a un cout http://lucionmedia.ca/page-e-pris-viagra-sverige-nb/ D autres limites sautent aux yeux http://lucionmedia.ca/page-e-achat-viagra-sans-ordonnance-pharmacie-fr/ Ils sont obliges de le piquer a plusieurs reprises http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-online-apotheke-com-da/ Tout d un coup, il etait mort
13. 06. 2014 | 20:50

cieotieynv napsal(a):

Au moins une plainte concerne Diane 35 http://lucionmedia.ca/page-a-achat-finasteride-fr/ La promesse est tenue, la consultation a bien lieu http://lucionmedia.ca/page-a-denmark-viagra-da/ Je l’ai juste teste http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-patent-sverige-sv/ Je ne veux pas que la cigarette rapporte a l Etat
16. 06. 2014 | 02:56

rvyyatiupc napsal(a):

Il y a aussi une inegalite entre etablissements http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-billig-deutschland-nb/ Point de maladie non plus, ce n est pas le sujet http://lucionmedia.ca/page-e-was-kostet-cialis-in-apotheke-da/ Vingt-trois euros sur mon budget, ce n est pas rien http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-billig-online-da/ Les signalements devraient se poursuivre, estime l ANSM
16. 06. 2014 | 15:24

vthuozpsvh napsal(a):

C est pourquoi la plainte ne vise pas les medecins http://www.globaladf.org/index.php?p=a-www-xenical-fr Or ces alliances sont essentielles http://www.globaladf.org/index.php?p=e-viagra-fran-sverige-sv J ai appris plus tard que c etait une sedation http://www.globaladf.org/index.php?p=e-vendita-cialis-in-europa-it Une femme J ai un cancer
31. 07. 2014 | 02:14

epthxhxrvi napsal(a):

Or ils sont regulierement engorges http://www.globaladf.org/index.php?p=e-viagra-naturel-pour-femme-fr Mais il compte sur Delion pour trouver les mots justes http://www.globaladf.org/index.php?p=a-billig-viagra-i-danmark-nb C est peu mais cela donne un espoir http://www.globaladf.org/index.php?p=e-viagra-billigt-sverige-sv Les griefs sont legion
04. 08. 2014 | 19:44

spbpirjrzm napsal(a):

Structure : centre hospitalier http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-cialis-5-mg-precio-en-colombia-it.html Pile 2,5 fois le tarif de la Secu http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-achat-lioresal-fr.html Ces patients ont une demence d origine genetique http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-viagra-billig-online-bestellen-da.html LA FILIERE VIANDE EBRANLEE M
06. 08. 2014 | 01:55

xxehirnfcu napsal(a):

Je l ai arretee http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-apotik-yang-menjual-viagra-da.html Les medecins repondent a une logique de marche http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/a-kob-af-cialis-da.html Les faits s etaient produits au debut de l annee http://www.mc2grenoble.fr/extras/blog/e-hur-kopa-cialis-sv.html Les effets du tabac sont souvent meconnus et minimises
07. 08. 2014 | 05:08

olnmgdjgqy napsal(a):

Il a ete dur avec moi http://pray-as-you-go.org/page-a-viagra-achat-securise-fr/ Calomnie, humilie, disqualifie http://pray-as-you-go.org/page-a-billig-cialis-sverige-da/ Et plus de 4 millions en Europe http://pray-as-you-go.org/page-a-homme-qui-pris-viagra-nb/ Ce mouvement est decale, vue la crise
17. 08. 2014 | 22:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy