Povodeň – Informační souboj

08. 08. 2010 | 00:23
Přečteno 25571 krát
Pondělí až středa

ČHMÚ: Meteorologové společně s hydrology vyhodnocují nepřetržitě aktuální počasí a předpovědi srážek na další dny. Ve středu se při konzultacích objevuje informace o možném vydání výstrahy ve čtvrtek.

Veřejnost je v klidu.


Čtvrtek

ČHMÚ vydává výstrahu, která sobotní problémy v Libereckém kraji specifikuje takto - VYDATNÝ DÉŠŤ (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ), Liberecký, od pátku 06.08.2010 06:00 do neděle 08.08.2010 00:00 a POVODŇOVÁ BDĚLOST (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ), Liberecký, od soboty 07.08.2010 06:00 do odvolání. Výstraha jako celek je hodně komplikovaná, obsahuje různé jevy v různých místech s různými časy. Vývoj situace byl meteorologicky i hydrologicky pro sobotu nepřehledný.

Veřejnost je sice v klidu, ale v internetových diskusích se spekuluje o dalším vývoji. Je možné se dočíst, že červená výstraha je zbytečná, v médiích se objevují už ve čtvrtek večer informace o „návratu velkých povodní do Česka“.

Pátek

ČHMÚ vydává výstrahu, která upřesňuje informace z výstrahy čtvrteční, na povodňové ohrožení (extrémní stupeň nebezpečí), extrémní srážky (extrémní stupeň nebezpečí), velmi vydatný déšť (vysoký stupeň nebezpečí), povodňovou pohotovost (vysoký stupeň nebezpečí), povodňovou bdělost (nízký stupeň nebezpečí) a vydatný déšť (nízký stupeň nebezpečí), pro Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Praha, Středočeský kraj a Ústecký kraj od 07.08.2010 11:00 do 08.08.2010 00:00. V odpoledních hodinách meteorologové z ČHMÚ i z ČT několikrát informují, že očekávané rozložení srážek je pro noc z pátku na sobotu a sobotu nejisté. Naprší více v jižních Čechách, na Vysočině nebo v severních Čechách?

Veřejnost je v klidu, v internetových diskusích převládá dopoledne nálada – proč ČHMÚ neupřesní výstrahu (upřesněna byla cca kolem poledne) a po upřesnění převládají názory, že jsme to opět přehnali.

Sobota

ČHMÚ s vypětím sil udržuje v chodu internetové zpravodajství pro veřejnost na jednotlivých webech. Od 5 hodin ráno vydáváme speciální informace o výskytu nebezpečných jevů – dosažení třetích stupňů povodňové aktivity, lokalizace extrémních úhrnů. Výstražnou informaci není nutno upřesňovat, zůstává v platnosti. Na prognózních pracovištích odbavujeme stovky hovorů a věříme, že v postižených lokalitách zůstane v provozu naše měřící síť. Role ČHMÚ v této povodní pomalu končí, předpověď na neděli už je optimistická.

Veřejnost už v klidu není, ale jak vidno z médií a internetu, tak na mnoha místech lidé odmítají evakuaci (to není dobře), na mnoha místech se evakuují sami bez pomoci (to je dobře), protože se k nim pomoc zvenčí nedostala (to není dobře). Bohužel přicházejí informace o obětech.

Neděle

ČHMÚ začne vyhodnocovat právě skončenou srážkovou epizodu, bude sledovat pokles vodních stavů na tocích a po několika dnech začne vyhodnocovat i hydrologickou část celé povodně. Meteorologové budou vyhlížet další frontální systém, aby mohli připravit výstražné informace co nejdříve (ve středu?).

Veřejnost se začne vzpamatovávat ze šoku, dlouhé týdny bude povodeň vidět všude kolem.

Další dny

Budou se objevovat otázky. Musela být voda tak rychlá a tak vysoká? Mohli jsme být varováni dříve a lépe? Měla by mít obec více než jeden člun? Nepotřebují náhodou hasiči lepší techniku? Mohli jsme odejít pryč dříve a nebrodit se po pás vodou? Kolikrát se ještě letos povodně vrátí? A přijdou i příští rok?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Dvorak napsal(a):

Pekne a vystizne.
08. 08. 2010 | 05:50

mudrc napsal(a):

Pane, vidíte a přesvědčujete se na vlastní oči, že s porovnáním s možnostmi před sto lety se nic nezměnilo. Do "nebe" také nevidíte. Je jedno jestli předpovídá rosnička nebo titulovaní. Všiml jste si, že se zdá, jakoby všichni čekali na katastrofy? Potom začnou ejakuovat (novináři, rozhlas, televize a další přicmrdálkové. Představte si život v roce 995. Naši předci udělali rozhodnutí s konečným řešením (neutralizace Slavníkovců a dalších rodů). A klid po pěšině. A mi originální potomci v dnešní době musíme být mikroterorizováni giga informacemi. Jestli brzy nepadne rozhodnutí, že každý občan si nechá posílat jen "výsekové" informace, dojde k národní schizofrenii.
08. 08. 2010 | 08:40

Radim Tolasz napsal(a):

Mudrc: Myšlenka výsekových informací je zajímavá. Před dvaceti lety by ČHMÚ vydal výstražnou předpověď, která by podle dnešních zvyklostí znamenala "červenou výstrahu" pro celou republiku. Dnes jsme schopni výstrahy barvit do 4 barev podle nebezpečí pro 14 krajů. To je přece to, po čem voláte. Teď ještě, aby na to někdo reagoval.
08. 08. 2010 | 09:02

franťýk napsal(a):

Již dvakrát po sobě jste vydali výstrahy pro jižní Čechy, vyhrožovali jste 3tím stupněm a situace pokaždé dopadla jinak. Tentokrát až tak, že na severu katastrofa, na jihu klídek a pohoda. Když posledně emissary chtěl, abyste vrátili 70milionů, nechápal jsem. Dnes mu rozumím. Na co je počítač za 70mio, když jeho předpovědi jsou ještě horší než před ním.
08. 08. 2010 | 09:07

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
Jste si jist, že jste napsal to, co jste napsat chtěl?
08. 08. 2010 | 09:21

... budou se objevovat otázky ... napsal(a):

Jednu otázku bych na autora měl : proč jsou webové stránky CHMI tak nepřehledné a informace na nich často jen textové ? Pracujete s pravděpodobnostními modely - proč není možné v případě srážek kromě nejvěrohodnější předpovědi zveřejnit také mapku s "dolním" a "horním" 95% odhadem? Nebo zjednodušme to - na jakou internetovou adresu se mám podle Vás podívat, pokud chci vědět, kdy a kde bude v dalších 24 hodinách pršet ? Že by na blog "kolegyně" Honsové ??? :-)
08. 08. 2010 | 09:28

franťýk napsal(a):

L.Metelka
Protože žiju nedaleko vody, sleduju předpovědi nepříznivých jevů celkem pozorně. Vím, co je to, když se voda vyleje z břehů. A tak jsem dost opatrný při předpovědích 2. a3.tích stupňů. A již dvakrát po sobě měla Šumava vyplavit vše, co pod ní leží. Celkem se pokaždé řeka zvedla mximálně o 1m, což je u nás naprosto nezajímavé.
Proto vím, že jsem napsal to, co jsem napsat chtěl. K čemu počítač za 70mio.
08. 08. 2010 | 09:28

irinek napsal(a):

to franťýk
U vás na Šumavě ještě stále oráte zahnutou větví,nebo jste si už pořídili (za větší peníze)modernější pluh? Máte-li ten pluh,vyčítá vám ho někdo z ČHMÚ?
08. 08. 2010 | 09:43

franťýk napsal(a):

irinek
protože máme modernější pluhy, jde nám orání lépe než předpovídání modernějšímu počítači
A vo vo vo tom to je...
08. 08. 2010 | 09:45

Radim Tolasz napsal(a):

franťýk: Taky nechápu. Přečtěte si odstavec mého článku s nadpisem Čtvrtek. Totéž v části Pátek. Podle mě je Liberec na severu, nebo se pletu?
08. 08. 2010 | 09:48

Radim Tolasz napsal(a):

Anonym se ptá: ... na jakou internetovou adresu se mám podle Vás podívat, pokud chci vědět, kdy a kde bude v dalších 24 hodinách pršet? Odpověď je jednoduchá, zkuste výsledky modelu ALADIN na několika serverech ČHMÚ, např.: http://www.chmi.cz/meteo/ov...
08. 08. 2010 | 09:51

vlk napsal(a):

Pane Tolaszi,

jste s ic e můj blogový favorit , al e tenhle blog mne naplňuje dokonalou bezmocí...
Když čtu prognozu vašeho ústavu z e čtvrtka, a vidím důsledky v pátek....
To není výčitka. To je zklamání z totální bezmoci všech znalostí a celé té techniky , kterou máme / máte/ k disposici.

A bezmoc se stupňuje tím co jste napsal na konci:
Další dny

Budou se objevovat otázky. Musela být voda tak rychlá a tak vysoká? Mohli jsme být varováni dříve a lépe? Měla by mít obec více než jeden člun? Nepotřebují náhodou hasiči lepší techniku? Mohli jsme odejít pryč dříve a nebrodit se po pás vodou? Kolikrát se ještě letos povodně vrátí? A přijdou i příští rok?
Protože je zzřejmé, že příště to bud e úplně stejné. Ne li horší. Obc nebudou mít nic, a už vůbec ne člun, hasičská technika bud e zase starší a opotřebovanější. A lidé vyděšenější. Jen méně pojištěni, protože pojišťovny vymezí další a další území, kde už nikdy nic nepojistí.
Jen johnové a Vondrové všeho d ruhu budou příště v televizi dříve a budou s e tvářit o něco rozhodněji. A budou rozdávat daleko více hraběcích rad.
08. 08. 2010 | 09:56

L.Metelka napsal(a):

franťýk: Pokud žijete nedaleko od vody, tak si uvědomte, že otázka není, ZDA Vás to vypláchne, ale KDY. Jestli se u Vás voda zvedla o 1 cm, znamená to, že se všude na Šumavě zvedla jen o 1 cm? Pokud mě paměť neklame - neznamená.
Třeba Vám pomůže, když si přečtete jeden (už starší) článek na http://www.chmi.cz/HK/OK/PU... Možná z něj pochopíte, že kdyby byly výstrahy vydávány jen v situacích, kdy je pravděpodobnost ohrožení prakticky 100%, dost by tím narostlo riziko situací, kdy výstraha vydána nebude a něco se stane. To znamená těch situací, kdy bývají následky největší. Výstraha neznamená, že se něco určitě stane. Výstraha znamená, že je pravděpodobné, že v dané oblasti se něco stane a že by se na to lidi měli připravit.
Jestli Vás to zatím minulo, buďte rád, ale uvědomte si, že takovou kliku nebudete mít pořád...
08. 08. 2010 | 10:02

franťýk napsal(a):

L.Metelka
Pane, psal jsem že se zvedla o 1m ne cm. Problém té nevyplněné výstrahy, o které píšete, může mít obrácený a celkem tragický dopad. Člověk přestane věřit. Naštěstí já si umím najít stavy vody na webu a hlídám si to ZATÍM při každém větším dešti. Ale člověk zleniví. A právě proto, že si umím ty informace o stavu vody najít, vím, že na celém povodí se ta voda zvedla zhruba o ten jeden METR. A na to je ten počítač drahý. Nebo se slibovalo víc, než umí. Kdo a proč to sliboval je věc jiná
08. 08. 2010 | 10:15

Radim Tolasz napsal(a):

vlk: Nechci se Vámi příliš přít, ale čtvrteční výstraha pro Liberecký kraj a její následné upřesnění z pátečního poledne, které je doteď v platnosti ve Vás nemusí vyvolávat bezmoc. Bezmoc ve mě vyvolalo sobotní ráno, kdy na radiožurnálu říkali, že meteorologům předpověď nevyšla, pršelo méně než se čekalo.
08. 08. 2010 | 10:16

franťýk napsal(a):

L.Metelka
A ještě jeden špatný dopad špatné výstrahy. Protože musím s možností vyplavení počítat, v okamžiku, kdy se vydá tak katastrofální výstraha, nesmím se vlastně moc vzdalovat od domu, abych byl včas doma. Takže mne takováto výstraha (pokud je jen alibistická) i dost omezuje
08. 08. 2010 | 10:22

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
Ještě k tomu srovnání s minulostí: Pamatuju si začátek povodní 1997. Snad poprvé tenkrát meteorologové odhadovali i možné úhrny srážek. Do té doby jste se mohl dovědět tak maximálně, že bude silně pršet. Ale kolik naprší, to nikdo konkrétně nepředpovídal. Předpovědi pro nás se tenkrát ještě počítaly ve Francii, v Meteo-France, modelem, který by z dnešního hlediska byl označen za silně zastaralý.
Dnes se kdekdo rozčiluje, že v předpovědi nemá úplně přesné srážkové úhrny, že někde naprší víc a někde míň, než co předpovídá model, že nezačne pršet na minutu přesně oproti modelové předpovědi.
Model je "jen" model. A vždycky bude. Některé situace jsou lépe předpověditelné, jiné hůř. Tahle patřila k těm hůře předpověditelným (pokud jde o rozložení a množství srážek), ale přesto si myslím, že až se bude vyhodnocovat, jak vyšly modelové předpovědi (a to se dělá nejen po každé povodni, ale průběžně a pořád), nevyjde to zase tak špatně.
08. 08. 2010 | 10:24

franťýk napsal(a):

L.Metelka
Ale já vám zas tak moc nevyčítám ,že se netrefíte, ale netrefit se za 70mio mi připadá trochu nákladné. Právě pod dojmem toho, že máte nejmodernější techniku, která měla být schopná vymodelovat ty srážky skoro na okres, mám ty výhrady k tomu, co jste předpovídali a čím jste hrozili. Prostě za 70mio je to špatně.
08. 08. 2010 | 10:29

Skeptik napsal(a):

Tak tohle je klasický alibismus. Předpovědi ČHMÚ byly přinejmenším značně nepřesné. O tom, že hlavní náraz bude na severní Čechy, se všichni dozvěděli, až když nastal pohledem z okna, nikoliv od ČHMÚ. Ve čtvrtek byla červená řada oblastí, kde se nakonec nic zvláštního nedělo, Liberecko nikoliv. Zásadní problém je, že se meteorologové doposud nedokázali uspokojivě vyrovnat s pojmem pravděpodobnost a jasně ho komunikovat. Například = je 10 % pravděpodobnost, že přijdou extrémní povodně a 20 %, že se nebude dít nic. Pořád se snaží říkat, jak to bude a předstírat, že to vědí a pak se samozřejmě permanentně mýlí.
08. 08. 2010 | 10:29

L.metelka napsal(a):

franťýk 08.08.2010 10:22:43:
Ale to je Vaše rozhodnutí, jestli se vzdálíte nebo ne. Já nevím, jestli Vám to, co máte doma, stojí nebo nestojí za to riziko. Jiné to určitě bude v případě kůlny s hráběmi a vidlemi na louce, jiné v případě skladu s drahým zbožím (na téže louce). Na to první se můžu vykašlat, když to voda vezme, žádná velká škoda. Na to druhé bych se asi vykašlat neměl, můžu mít 10x kliku, že se mě to vyhne, ale po jedenácté můžu přijít o hodně.
Takže záleží na každém, jak si to riziko vyhodnotí...
08. 08. 2010 | 10:29

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
Byl bych docela rád, aby se někde na webu objevily předpovědi z modelu Aladin třeba ze čtvrtka nebo pátku. Abychom se na to mohli podívat.
Pokud jde o pravděpodobnosti, takové pojmy jako "místy", "ojediněle", "na většině území" jsou právě takové pravděpodobnostní kategorie, jasně definované.
08. 08. 2010 | 10:33

Duchoň napsal(a):

Pane Tolaszi,

víte, začervenit půl republiky bych uměl taky i bez počítače. To, co by se od Vás žádalo, by bylo říci den dopředu, bude to Liberecko a bude to hustý. Pokud to neumíte, jste k ničemu. Víc o tom nemá smysl dikutovat
08. 08. 2010 | 10:33

franťýk napsal(a):

L.metelka
Ale o to právě jde. Že se vytahujete technikou, která předpoví srážky na okres a pak se spletete jen o celou republiku. Na to je prostě 70mio moc.
08. 08. 2010 | 10:34

Láďa napsal(a):

Dobrý den. Mám pocit, že o počasí se mluví víc než o politice. Což není na škodu, ale většina lidí čerpá informace o něm z komerčních rádií, nebo televizí. A to jsou velmi často takové zprůměrované předpovědi a tudíž k ničemu. Teda pokud se nad celou Evropou nenachází tlaková výše a počasí je několik dní všude naprosto stejné. Je přece doba, kdy každá domácnost disponuje připojením k internetu, kde může sledovat vývoj počasí online a to včetně intenzity deště, výskytu bouřek, síly vertikální oblačnosti, jejího směru, model ALADIN…no je toho přehršel. Budiž chvále ještě Čt, ale tentokrát ani oni ještě v pátek netušili, že množství srážek bude tak enormní. Když jsem uslyšel o výstraze pro oblast, kde bydlím, tak jsem si raději změnil svůj program. Domnívám se, že se stejně většina lidí podívá na onu komerční tv, jak nějaká dlouhonohá slečna, která tomu ale vůbec nerozumí, v několika stručných větách popíše počasí tak, jako by to vysvětlovala prvňáčkům ve škole.
Jsme zahlceni informacemi o kterých se nám ještě před 10 lety ani nesnilo, ale buď je neumíme využívat, nebo jsme líní si je vyhledat.
08. 08. 2010 | 10:35

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
Některé typy srážek jdou předpovědět "na okres" a dokonce poměrně přesně. A jiné nejdou. Ta současná situace mi připadá (nejsem meteorolog) jako kombinace obojího. Jak srážky z vrstevnaté oblačnosti (slušně předpověditelné), tak i vliv konvektivních srážek (špatně předpověditelné).
Ale speciálně na to, že situace je poněkud nejasná a modely se liší, bylo ve čtvrtek upozorňováno.
No a že by se meteorologové spletli "o celou republiku" - to myslíte vážně?
08. 08. 2010 | 10:41

L.Metelka napsal(a):

Láďa:
Napsal jste to pěkně, souhlasím...
08. 08. 2010 | 10:42

Radim Tolasz napsal(a):

Skeptik: Máte pravdu, pokud někdo nesleduje informace, tak mu nezbývá než čekat co uvidí z okna. Ale za takovýchto situací je nutné obojí. Bydlím-li v severních Čechách, tak i nečervená výstraha ze čtvrtka mě znervózní. Její páteční upřesnění ještě více. A když v noci na sobotu vidím z okna, jak píšete, že několik hodin hodně prší, tak mě asi voda nezastihne doma nepřipraveného.
08. 08. 2010 | 10:43

franťýk napsal(a):

L.Metelka
vzhledem k tomu, bydlím na jihu a nejhorší to je na severu, tak to podle mne není sousední okres
08. 08. 2010 | 10:43

Skeptik napsal(a):

L.metelka:
Místy, ojediněle a pod kulišárny jsou naprosto k ničemu. Co Vám řekne informace = místy povodně? To jsou pojmy ze šedesátých let, kdy se meteorologové převážně snažili zakrýt svou zbytečnost. Od té doby jsou snad trochu dál a snaží se předpovídat regionálně. Nikdo by jim netrhal hlavu, kdyby například řekli:" Může to spadnout kdekoli od jižních Čech po Severní a tam, kde to spadne, to bude mazec. Místo toho vždycky začervení půl republiky před každou bouřkovou frontou, aby náhodou neudělali chybu, pak tomu samozřejmě nikdo nevěří. No a když vidí oranžovou, jako v případě Liberecka, tak už tomu nepřikládá vůbec žádný význam.
08. 08. 2010 | 10:45

vlk napsal(a):

Radim Tolasz

děkuji za odpověď..

Pokud skutečně Radiožurnál odvysílal, co píšete....

Tak to skutečně hraničí se zbavením někoho svéprávnosti.
08. 08. 2010 | 10:48

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
U povodní se to sice nepoužívá, ale "místy povodně" by znamenalo na 30-70% území. Nebo jinak (přibližně) - pravděpodobnost, že v daném místě na tom území bude povodeň je 30-70%.
Vaše "Může to spadnout kdekoli od jižních Čech po Severní a tam, kde to spadne, to bude mazec" by bylo něco podobného jako "nebude-li pršet, nezmoknem". Mimochodem - on to byl "mazec" VŠUDE, kde pršelo?
A pokud jde o ty fronty - viděl jste ji někdy na radaru nebo na družicových snímcích? Studená fronta s bouřkami, to je obvykle pás, který se posunuje přes celé území, nebo alespoň většinu. Problémy může nadělat kdekoli.
08. 08. 2010 | 10:51

L.metelka napsal(a):

vlk:
Myslím si, že i někde v televizi jsem to slyšel, nevím ale, jestli Nova nebo Prima.
08. 08. 2010 | 10:52

mudrc napsal(a):

Naše zem má 10 000 000 obyvatel s různorodými rozumovými parametry.Každý občan využívá různě svoji miliardu neuronů. Např. pánové meteorogové na takových 70% až 80%. Drtivá část to má jiné (tak na 30% až 50%). Proto bych uvítal pane Tolaši, aby ČHMÚ mělo různé klalifikované předpovědi. Vy prosím hovořte z vzdělanějším přijimatelům, jiní ať hovoří k méně vzdělaných. Vy máte akademický žargon, kterému moc nerozumím. Ať vám to někdo proščím způsobem pro ty, kteří používají lidovou mluvu. Věřím, že kdyby ve čtvrtek někdo varoval lidovou mluvou, že vše nemuselo dopadnout tak tragicky.
08. 08. 2010 | 10:54

Radim Tolasz napsal(a):

Skeptik: Vážený pane/vážená paní :-) Přesně tak jak jste to napsal to v pátek bylo. Zkuste si najít informace o počasí z pátku večer na ČT24 (službu měla Taťána Míková a ta to vyjádřila velice pregnantně).
08. 08. 2010 | 10:58

L.Metelka napsal(a):

Radim:
Jen bych upřesnil pro skeptika - Táňa neřekla, že kde bude pršet, tam to BUDE mazec, ale že v této oblasti se mohou vyskytnout i intenzivní trvalejší srážky a v těch oblastech to může být "mazec" (i když použila jiná slova :-) )...
To je pro normálně uvažujícího člověka signál, aby si hlídal předpovědi počasí, aktuální informace o počasí a aby se alespoň trochu začal připravovat, že třeba ten "mazec" může být zrovna u něj...
08. 08. 2010 | 11:11

vodni mys napsal(a):

Holt modra, ne zelena planeta!
08. 08. 2010 | 11:15

Skeptik napsal(a):

Na televize se nekoukám, poslouchám rádio a koukám na internet. Na předpověď na ČT24 j jsem se podíval ze záznamu a musím říci, že by mě zcela jistě nepřiměla k nějakým přípravám na povodeň. Jasně se hovoří o 30-60 mm srážek za 24 hodin - nic zásadního, možná budou někde SPA 2, to se mě netýká. Liberecko - úplně dole v tabulce pouze mírné nebezpečí, nebo jak to tam bylo. Nechci Vás peskovat, moje zásadní výhrada spočívá v tom, že ze zpráv a info od ČHMÚ nikdo nepozná, kdy opravdu o něco jde a budou mrtví, a kdy Frantovi nateče do holínek, až půjde na ryby, a to je špatně.
08. 08. 2010 | 11:21

Skeptik napsal(a):

L.Metelka:

No právě, a to už jsme zase u informace: "Když bude hodně pršet, tak bude hodně vody." Ta předpověď byla v 19:55, čili reálně poslední šance někoho varovat, většina lidí asi na televizi v 8 ráno nekouká. Jak už jsem napsal, druhý den bych si vzal deštník a na cestu k vodě gumáky, ale určitě bych nevystěhovával barák do prvního patra...
08. 08. 2010 | 11:33

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
No vidíte. A když se podíváte na http://hydro.chmi.cz/hpps/m..., uvidíte, že kde hodně pršelo, tam napadlo většinou - 30 až 60 mm. Výjimkou je Liberecko, ale tuším už v pátek jsem někde slyšel, že na severu má spadnout i kolem 100 mm. Ale nevím, kde to bylo.
Nicméně všechny výstažné informace, tak, jak byly vydávány, budou uvedeny ve zprávě o povodni, tak tam to bude jasné...
08. 08. 2010 | 11:37

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
No a čeho by mělo být hodně, když bude hodně pršet? Překvapuje Vás, že hodně vody? Mě nějak ne... :-)
No a jestli si někdo bude stěhovat barák do prvního patra, to je NA NĚM. To mu žádný meteorolog nemůže ani nařídit, ani zakázat...
08. 08. 2010 | 11:40

Ivan napsal(a):

Bohužel, ta nespokojenost lidí je něčím vyprovokovaná. Připadá mi to, jako když opilec přijde domů opilý a prohlásí, že za to mohou kamarádi a manželka jim jde nadat.
Tedy meteorologové mohou za to že prší; hasiči za to, že hoří atd.
08. 08. 2010 | 11:40

vodni mys napsal(a):

To Ivan: vystizne!
08. 08. 2010 | 11:54

L.Metelka napsal(a):

Ivan:
Ano, to je obvyklé. Lidi hledají viníka. Nejvíc ho hledají ti, kdo sami nejvíc prošvihli...
08. 08. 2010 | 11:56

Radim Tolasz napsal(a):

ivan: Ne, ale jedna z mých otázek na závěr byla: "Mohli jsme být varováni dříve a lépe?". A já na takovou otázku vždycky odpovím, ano mohli. Mohli jsme jinak vyhodnotit informace, mohli jsme si být v některých vyjádřeních jistější, mohli jsme hodně. Ale to vše vidíme až teď. Vraťte se v čase a v informacích k pátečnímu odpoledni, zapomeňte jak se situace poté vyvíjela a řekněte: Měli jste v předpovědi říct toto, protože ... Jsem si 100% jist, že nikdo by v pátek na základě informací, které jsme měli neudělal lepší a přesnější výstupy.
08. 08. 2010 | 12:00

Skeptik napsal(a):

L. Metelka:

To snad nemyslíte vážně... Všude spadlo 30-60 mm, akorát na Liberecku asi dvakrát tolik, ale jinak byla předpověď v pořádku? Se podívejte na tu mapku pořádně, je tam řada míst přes 100 mm a maximum je 138 mm. Pokud by tato informace jasně zazněla, řada lidí by se chovala jinak. Ještě k dalším diskutujícím, nikdo nespílá meteorologům za déšť, ale za to, že ho 1)Zdaleka nepředpověděli přesně co do místa a intenzity, a to ani 24 hodin předem. 2) Špatně komunikovali i to, co věděli. Pokud Taťána řekne, může to být i na severu, tak jaká je to pravděpodobnost? 5 nebo 50%?
08. 08. 2010 | 12:03

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
Vždyť jsem to napsal. Vy asi chcete předpověď přesnou na milimetr, že? Tu jste NEMĚL a nikdy mít NEBUDETE. Takhle přesně to nikdy předpovědět nepůjde...
Ve většině oblastí, kde intenzivně pršelo, 30-60 mm, na severu až kolem 100 mm. To je vidět z té mapky. Každýs e může podívat.
V čem konkrétně meteorologové špatně komunikovali? Sám píšete, že na televizi se nedíváte, ale spousta aktuálních a důležitých informací byla právě na ČT.
Pak je to ale Váš problém, že se nedíváte...
08. 08. 2010 | 12:13

Skeptik napsal(a):

Tolasz:

Možná by bylo zajímavé se podívat, co předpovídaly hydráky v sousedních zemích, tedy v Německu a Polsku, které to postihlo rovněž. Pak by se asi dalo lépe posoudit, jestli něco šlo a nebo nešlo. To ale teď není důležité. Zásadní věc je ta, že lidi v tomhle státě už zažili řadu povodní a vědí, že nebezpečí je reálné a obecně ho nepodceňují, to se projevilo již v jiných případech povodní, které byly správně předpovězeny a varování přišlo včas a bylo správně komunikováno. Jestliže tentokrát většina lidí včetně odpovědných orgánů dopředu nečinila téměř žádná opatření, tak buď informace nebyla a nebo nebyla správně předána. P.S. Nikdo tu neříká, že sitace byla z přepdpovědního hlediska jednoduchá a že na hydráku jsou troubové.
08. 08. 2010 | 12:16

Radim Tolasz napsal(a):

Skeptik: Špatně chápete, dr. Míková komunikovala s veřejností a snažila se vysvětlit nejistoty meteorologů tak, aby to všichni pochopili. Tuto nejistotu vyjádřili meteorologové v páteční výstraze dost jasně - právě tuto pravděpodobnost za těchto situací neumíme. A pokud bychom Vám řekli, že většina srážek spadne na 30% na Vysočině, na 30% v jižních Čechách a na 30% v severních tak byste byl spokojen? Já tedy ne.
08. 08. 2010 | 12:17

Skeptik napsal(a):

L.Metelka: Pane Metelko, nepodsouvejte mi nesmysly a nedělejte ze mě idiota. Nechci předpověď přesnou na milimetr. Chtěl bych býval slyšet, že hrozí hodně přes 100 mm, ne že se očekává 30-60. To ve zprávách nebylo a není to rozdíl milimetru. To je dvojnásobek.
08. 08. 2010 | 12:24

vlk napsal(a):

Pane Metelkop

pokdu ano, nejsem převapen. Proč koukáte , dobrovolně, na bulvár?

ale to je jiná věc.

Pane Tolaszi, vracím s e k naší minulé d ebatě před časem..
Totiž , že jako za svůj už nikoli nejkratší život, nepamatuji nic podobného k tomu, co se děje v posledních letech, počínajíc povodněmi z roku 1997...

Zkuuste prosím zformulovat nějaké rozumné vysvětlení tohoto fenomenu... Díky. Jistě to bud e zajímat víc lidí.
08. 08. 2010 | 12:26

PDG napsal(a):

Pamatuji doby, kdy pršelo několik dní v kuse.A povodně se nekonaly tak zhoubně jako v současnosti.Obce se staví překotně bez základního zajištění odvádění odpadů a to i z dešťových vod,hlavně aby už vše,jakože vypadalo ale zajištění také něco stojí.Není nutné dnes jezdit s pomocí do každé zadele,je třeba začít přemýšlet o domácích problémech.Ale na to chybí rozumná spolupráce jak mezi regiony,ona není ani v jednom jediném politickém zastoupení.Vždy platilo nejdřív zametej před vlastním prahem,dnes chceme zametat všude,ale nemáme dost zametačů a hlavně chybí docela obyčejné metly v pracovitých rukou.Vždyť je tolik hubopracantů po hospodách.Ale kdo dnes čistí strouhy kolem obcí, příkopy kolem silnic,ba dokonce kanalizace v obcích je překrytá neřádstvem a voda hrčí po ulicích.Holt nejsou lidé na práci, protože zaplatit se musí bývalé zásluhy a kdejaké restituce a chystají se budoucí.Z čeho na ně brát?
08. 08. 2010 | 12:28

wiki napsal(a):

Radim Tolasz: Radime, před časem jsme tady diskutovali o povinné publicitě k Vašemu EU projektu na Váš nový NEC SX-9.

Vzhledem k tomu, že názory o chybné 70 MCZK investici ala "franťýk" nebudou asi unikum, stálo by asi za to udělat "pěknou prezentaci" ;-) modelových výsledků z tohoto týdne. V ideálním případě přepočítat to i na "železe" starém, ať je vidět rozdíly ve výsledcích na staré řídké a nové hustší síti (případně i s trochou teorie, co - jak jemné detaily - je ještě možné z výpočtů dostat, a co už ne...). IMHO na něco takového může Nečas "slyšet"
08. 08. 2010 | 12:30

L.Metelka napsal(a):

skeptik:
30-60 mm, na severu kolem 100 mm. "kolem" chápete jak? 99-101? 90-110? 60-140?
08. 08. 2010 | 12:30

Pepa napsal(a):

Podle mého názoru nemá význam dohadování, zda mohli meteorologové hydrologové lépe varovat.
Zásadní význam má ale to, aby informace dorazily na určené místo.
Při povodních, které jsem zažil, nikdo nic nevěděl. To pak nepomůže sledovat internet, protože i tam mají informace zpoždění nejméně dvě hodiny. Při bleskových povodních je to nedostatečné. Když chci sledovat stav případných srážek, tak mi nepomůže sledovat pouhý výřez CZ, ale musím navštívit americký web, kde uvidím, jaká oblačnost se na nás žene.
Nyní však k podstatným věcem.
Při povodních mám sledovat místní, nebo celostátní rozhlas a televizi?
Všichni vrzali předepsaný program.
Kdy byla zveřejněna první aktuální informace?
Mají hasiči a policisté vysílačky s dostatečným dosahem?
Vím že i oni nejsou dostatečně informováni o aktuální situaci.
Proč nemáme vrtulníky, které mohou zasahovat i v noci?
Můžeme se v budoucnu spoléhat pouze na hasiče?
08. 08. 2010 | 13:21

wiki napsal(a):

Pepa: "Proč nemáme vrtulníky, které mohou zasahovat i v noci?"

Protože se zásahová služba převedla z armády na soukromníky, kteří létají více méně jen s "laminátovými chrastítky"
08. 08. 2010 | 13:28

Pepa napsal(a):

wiki:Není to podstatný problém?
Nechci malovat čerta na zeď,ale například teroristy nebudeme v noci honit?
Budeme čekat na denní světlo?
08. 08. 2010 | 13:37

Muž ze středověku napsal(a):

Všichni co tady útočíte na meteorology, jasně dáváte najevo své přesvědčení, že je v lidkých silách něco takového předpovědět. Ono to však v lidských silách není. Chce to více pokory před Bohem a uvědomit si, že jsme jen malí bezmocní tvorečkové, kteří můžou jen překvapeně zírat a pak se obviňovat navzájem.
08. 08. 2010 | 13:37

HANA napsal(a):

Na začátku 90tek byl mobil těžká krabice za několik desítek tisíc. V r.2000 měl počítač málokdo a rozjížděl se pomalý vytáčený internet. Předtím byla jen nepřesná předpověď v rádiu nebo TV. Dneska si kdykoliv kdekoliv z noťasu nebo mobilu kliknu na netu na radarové snímky, které se aktualizují!!! každých 15 minut!! A přesně vidím, kam a jak fronta postupuje, mohu si sama i jako úplný laik přibližně spočítat kdy to dojde k nám a navíc podle barvy vidím kolik srážek kde spadne. Mohu si spustit animaci za několik posledních hodin, takže přesně vidím, jestli to jde od západu na východ, od jihu k severu atd. a podle toho odhadnu, jestli se nám to vyhne nebo jestli nás to zasáhne. Pokud se někdo špatně orientuje na mapě ČR, může si křížkem označit svoje město. O takovéhle detailní a luxusní předpovědi se nám před několika lety ani nesnilo a lidi jsou stejně pořád a vždycky nespokojení.
08. 08. 2010 | 14:06

Halik napsal(a):

No konec hádek. Mohu se zeptat kdy bude fungovat "nový" model Aladin jak předesílala paní Ostrčilová? Prý během léta.
Děkuji.
08. 08. 2010 | 14:17

franťýk napsal(a):

Muž ze středověku
Ale když se kupoval počítač za 70mio tak se všichni natřásali, jak se bude krásně předpovídat až na okres. A teď se stále jako před lety vydává alibistické varování radši všude. Kromě toho, v okamžiku, kdy už Liberecko bylo pod vodou se na webu CHMI objevila sólo výstraha pro kraj Hradecký.

Hana
tohle umím také, ale už neodhadnu, jestli ty mraky přejdou přes Šumavu nebo se o ni zarazí, pokud to jde ze severu, tak se ty srážky mohou rozbít o něco jiného a nebo taky ne. Na to přece máme ten počítač.
08. 08. 2010 | 14:17

Pepa napsal(a):

Hana : To platí za normální situace. Když nejde el. proud tak......
Asi jste nezažila povodeň na vlastní voči.
08. 08. 2010 | 14:19

Petr Dvořák napsal(a):

Panu Skeptikovi doporučuji, aby si nejdřív vzal prášek na uklidnění, potom si nastudoval něco o meteorologii a nakonec aby přestal rozumbradovat o tom, jak přesně jde předpovídat počasí (a o tom, jak ti meteorologové jsou "neschopní"). Mluvit jako Kremlík je to nejjednodušší, ale argumentace trochu vázne...
08. 08. 2010 | 14:19

L.Metelka napsal(a):

Halík, franťýk:
Nový model se počítá paralelně se starým, meteorologové ČHMÚ ho mají k dispozici. Je ale pořád v ověřovacím provozu, je třeba dobře validovat jeho předpovědi, ale do "ostrého" provozu by měl jít už brzy (pokud vím)...
08. 08. 2010 | 14:23

Petr Dvořák napsal(a):

franťýk: Jedna věc je počítač, druhá věc je udělaný matematický model, který na tom počítači běží. Počítač k dispozici je, na modelu dělá spousta lidí a bude ještě trvat, než to odladí a spustí. Zatím tam běží starší verze Aladinu a nová v jemnějším rozlišení je ve zkušebním provozu a testuje se.
08. 08. 2010 | 14:25

Petr Dvořák napsal(a):

Aha, tak jsme se s Láďou Metelkou pěkně paralelně vyjádřili :-)
08. 08. 2010 | 14:26

franťýk napsal(a):

L.Metelka Petr Dvořák
Ale v tom případě se o něm má mluvit až když je v plném provozu a ne se vytahovat něčím, co ještě není vyladěné.
08. 08. 2010 | 14:28

Richard K. napsal(a):

můj názor je, že změna klimatu způsobuje ne povodně, ale změny a rozložení srážek..
to jenom k těm řečím, že dřív takové povodně nebyly atd. I na mě zpočátku výstraha působila trochu chaoticky, ale stačilo, že jsem věděl, že se bude na našem území něco dít, proto jsem to sledoval víc než obvykle:). Upřesnění je pořeba, podle mě ČHMú nezklamalo, jenom někteří tady mají asi nějaké komplexy, nebo co..
08. 08. 2010 | 14:33

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
Pokud potřebujete nový počítač, musí být jasné, co se na něm bude počítat.
Samozřejmě, pokud máte starý model a nový model, musíte je oba nějaký čas paralelně porovnávat s realitou a vyhodnocovat jejich úspěšnost. Nový model smí do provozu až ve chvíli, kdy stabilně dává lepší výsledky (větší úspěšnost) než model starý.
Požadavky na výpočetní techniku v meteorologii jsou, bohužel, ale takové, že takovýto nový model bývá o 1 až 2 řády (10x až 100x) náročnější než model starý, takže nový model na starém počítači prostě ani neodladíte. Definitivně odladit a validovat ho můžete opravdu až na novém počítači.
A to je to, co se právě děje...
08. 08. 2010 | 14:39

franťýk napsal(a):

L.Metelka
Ale to já přece nepopírám. Mně jen vadí, že se tu někdo vytahoval něčím, co ještě nefunguje. Až to bude vyladěné, zatrubte fanfáry a jeďte lepší předpovědi. Do té doby se nevytahujte něčím, co nemáte. Protože pokud něco nefunguje tak to nemám
08. 08. 2010 | 14:44

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
Ten model už byl před nákupem toho počítače. Byl po částech ověřován, pokud vím, dělaly se dílčí testy na starém počítači, model se ukazoval jako velice dobrý. Oproti starému měl a má řadu výhod a jeho fyzika je daleko blíže k realitě. To se dá ověřit i na starém počítači. Tak proč o tom nemluvit?
Na novém je třeba "jen" toto všechno hlavně "sladit" dohromady. A udelat paralalení testy nového modelu vůči starému.
08. 08. 2010 | 14:51

Noseeme napsal(a):

Von je po boji každej generálem. Nevím, jesttli si někdo ze zdejších kritiků vůbec uvědomuje, co se odehrává za procesy v mezní vrstvě atmosféry a jak je složité ony děje matematicky a fyzikálně popsat.....
08. 08. 2010 | 14:58

L.Metelka napsal(a):

Noseeme:
... a čím míň toho ví, tím větší generál...
08. 08. 2010 | 15:01

ld napsal(a):

Autor,

můžete objasnit, co skrývá výraz tisíciletá voda? Mám na mysli, zda se dá vyjádřit číselně průtok vody (kvantifikace), jakož i laický popis (příměr).
08. 08. 2010 | 15:03

L.Metelka napsal(a):

Id: Zkusím odpovědět, i když nejsem autor.
Tisíciletá voda je taková voda (povodeň), která se v daném místě vyskytne statisticky 1x za 1000 let. Osobně nemám tenhle pojem moc rád, spíše bych to definoval tak, že je to povodeň, která má v daném roce pravděpodobnost desetinu procenta (1 promile), že se v dané lokalitě vyskytne.
Jinak hodnota stavu nebo průtoku té 1000-leté vody je lokální charakteristika, místo od místa se liší. Neexistuje jedno obecně platné číslo...
08. 08. 2010 | 15:25

franťýk napsal(a):

L.Metelka
Když se ve Švýcarsku budoval gigantický urychlovač, mluvilo se o tom, že se buduje, zkouší atd. Dokud nebyl připravený k provozu, nikdo netvrdil "Máme", ale "Budeme mít". A tohle by mělo být totéž. Teď ještě nemáme, ale budeme mít. Potřebujeme takový a takový čas. Pak ano. Ale když nemám něco odzkoušeného, tak s tím přece nemůžu vylézt ven. I když v Čechách je to vlastně normální.
08. 08. 2010 | 15:30

Petr Dvořák napsal(a):

Ovšem stitastika (jak říkával Holzmann) je v tomhle ošidná, neboť v daném místě může být taková promilová povodeň klidně několikrát za rok a potom budou po několik tisíc let povodně jen slabší. Prostě, nemůžete mít hlad, když jste před chvílí měl půlku kuřete (sice jste žádné neměl, ale já měl k obědu kuře celé, takže stitasticky jsme měli každý tu půlku :-))
08. 08. 2010 | 15:32

Petr Dvořák napsal(a):

franťýk: Psali jsme, že "máme" nový počítač, protože jsme jej už měli. Dále jsme psali, že na něm v budoucnu poběží nový model, od kterého se očekává zpřesnění předpovědí.
08. 08. 2010 | 15:33

wiki napsal(a):

franťýk: Když se něco (např. ten nový NEC) financuje z "evropských fondů" , tak je "vytahování se" tím více méně POVINNÉ.

Tj. požadovaný opak by naopak na 99% kritizovali z Bruselu
08. 08. 2010 | 15:34

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
Taky to všechno uvedli do provozu hned, jakmile byl urychlovač dostavěn?
Opakuju: model jsme měli, odzkoušený po částech. S lepšími výsledky než starý model. Teď je třeba "jen" to všechno dát dohromady. Ale nebojte se, už to bude brzy...
Meteorologové mohou výsledky toho modelu využívat už teď a taky využívají. Jediné co ještě není hotové - dát tomu definitivní zelenou a odstavit starý model. Nemůžeme si dovolit žádné experimenty nebo to uspěchat.
08. 08. 2010 | 15:35

Petr Dvořák napsal(a):

http://technet.idnes.cz/zvr...

V článku z 22. 1. 2010 se píše o tom, že se spouští nový počítač, ne nový model do plného provozu.
08. 08. 2010 | 15:39

HANA napsal(a):

70 miliónů za výkonný počítač, který zpracovává takové ohromné množství složitých dat nejsou dnes žádné velké peníze. Díkybohu za to!!!
V principu jde ale o něco úplně jiného. I když ty předpovědi budou zase o třídu lepší a přesnější, budou lidi dávat víc pozor na výstrahy? Dnes se tu hádají o to, že meteorologové neodhadli přesně okres, za 10 let(až technika zase postoupí) se budou hádat, že neodhadli přesně město. Lidé se tu rozčilovali, že červená byla v jiných okresech. To možná ano, ale jde o to, že prostě by to někde spadlo a je celkem jedno, jestli o 50km blíž nebo dál. Jestli-že se tu totiž někdo rozčiluje, že kvůli planému poplachu by měl zůstat doma a měl by zkažený víkend, tak s tímhle přístupem lidí nenadělá nic ani super přesný program.
08. 08. 2010 | 15:39

franťýk napsal(a):

Petr Dvořák
Přiznám se, že informaci o počítači nemám z tisku ale z TV a tam nebyl řeč v čase budoucím, ale čase přítomném. Máme, běží, nikoli máme, ale teprva bude běžet. A o zkoušení se nikde nemluví, ačkoli sohlasím, by se mělo mluvit. Ale o zkoušení a testování.
08. 08. 2010 | 15:40

franťýk napsal(a):

HANA
A co když kvůli planému poplachu musím odložit nějakou důležitou pracovní cestu. Nemusí se vždy jednat jen o zkažený víkend. A nebo kvůli tomu odložím cestu do zahraničí atd. Těch variantz může být mnoho a většina z nich nemé se zkaženým, víkendem nic společného
08. 08. 2010 | 15:44

L.metelka napsal(a):

franťýk:
Máme a běží.
08. 08. 2010 | 15:50

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
No, starat se o odloženou pracovní cestu v situaci, kdy to lidem bourá baráky je fakt dobré...
Ale nikdo Vás nenutí na tu cestu nejet. Klidně jeďte, chcete-li...
08. 08. 2010 | 15:52

Noseeme napsal(a):

to franťýk
Sobeček a egoista, co?
08. 08. 2010 | 15:53

L.metelka napsal(a):

Ještě bych chtěl zmínit jednu věc: dobrá, počítač za 70 milionů. Pokud přijde povodeň a natropí škody za miliardy, tak když ten počítač a model pomohou snížit škody jen o pár procent, během jedné takové povodně se může zaplatit.
Jenže: peníze na to (nákup, provoz, ...) musíme sehnat my, ale to snížení škod je ve prospěch někoho jiného.
Ne že by to bylo špatně, od toho tu jsme, ale měli by to někteří lidé brát v úvahu a nevidět nás jen jako ty, co chtějí peníze na novou "hračku"...
08. 08. 2010 | 15:56

Skeptik napsal(a):

Hana:
Výstrahy se vydávají pro kraje, okresy dnes již neexistují. Jinak nejde o 50 km, ale mezi jižními a severními Čechami je už rozdíl nějakých 300 km a to už je, bohužel, už z praktického hlediska (přesun hasičů a techniky) trochu velká chyba. Je určitě fajn, že máme superpočítač, ale zřejmě to nestačí a je otázka, jaká je skutečná přidaná hodnota. Docela by mě zajímalo, co z těch dvou modelů vylezlo a jestli ten nový ukázal něco významně odlišného.
08. 08. 2010 | 16:07

Richard K. napsal(a):

Noseeme: ale on stejně přijde na to, že to je jinak než si myslí..
08. 08. 2010 | 16:09

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
Okresy existují. Ostatní už snad ani nemá cenu komentovat.
08. 08. 2010 | 16:09

Skeptik napsal(a):

L.Metelka:
No, tentokrát se to moc nepovedlo, tak třeba příště. Povodně jsou teď co půl roku, tak příležitosti nějakou dobře předpovědět určitě budou.
08. 08. 2010 | 16:13

L.Metelka napsal(a):

Skeptik:
No, nebylo to špatný. Dokonalý ne, ale vyloženě špatný taky ne. Vážený "generále po bitvě"...
08. 08. 2010 | 16:15

franťýk napsal(a):

L.Metelka
Tohle jste nemusel. Já jsem to uváděl jako možný příklad toho, že ne vždycky se jedná o zkažený víkend a že alibistická výstraha může mít i jiné dopady a vy to otočíte proti mně jako proti sobci. Promiňte,ale když neumíte jinak, zalepím pytel stejně. To bylo od vás svinstvo
totéž k Noseeme
08. 08. 2010 | 16:30

Skeptik napsal(a):

L.Metelka:
Nikdo neřekl, že to bylo špatný a nikdo taky nedělá generála po bitvě. Zkusil jsem vyprovokovat nějakou diskusi a zamyšlení. Ten článek nahoře je o tom, že ČHMÚ varoval a všechno mají dokonalé, jen je nikdo neposlouchal a nebral vážně a s tímto názorem jsem tu od začátku polemizoval. Pokud se shodneme alespoň na tom, že to tentokrát ze strany ČHMÚ opravdu dokanalé nebylo, tak to je pro mě velký pokrok.
08. 08. 2010 | 16:33

Hanka napsal(a):

franťýk:
A nepřijde vám lepší odvolat pracovní cestu (a věřím tomu, že každý normální člověk to pochopí a vyjde vstříc jinému termínu) než odjet a pak nevědět, co je s blízkými lidmi, potažmo i s majetkem?
08. 08. 2010 | 16:41

L.metelka napsal(a):

franTýk:
Alibistická výstraha vypadá úplně jinak. A byla by 100% úspěšná...
Ale touhle cestou jít nechceme...
08. 08. 2010 | 16:42

Hanka napsal(a):

Skeptik:
Jejda a kde dr. Tolasz plácá po ramenou a tvrdí, že je dokonalý? Nečetl jste náhodou jiný článek?
08. 08. 2010 | 16:43

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
Ne že tentokrát to nebylo dokonalé, ono to nikdy nebylo úplně dokonalé a ani to úplně dokonalé být nemůže. To už je taková vlastnost předpovědí obecně...
08. 08. 2010 | 16:44

franťýk napsal(a):

Hanka
Odvolat pracovní cestu dvakrát za sebou, že je povodňová výstraha a pokaždé se nic nestane. co si asi ten druhý pomyslí.
Ale to nemá smysl.Prostě nikde chyba nebyla, předpovědi byly neomylné a mě se to, že k nám voda (zaplaťbůh) nepřišla jenom zdálo a stojím v ní po kolena
08. 08. 2010 | 16:48

Noseeme napsal(a):

Výstraha = upozornění na možný výskyt.....
08. 08. 2010 | 16:54

L.Metelka napsal(a):

franťýk:
Vy jste snad nečet celou diskusi nebo co...
Vy vlastně chcete, aby jiní rozhodovali za Vás a aby rozhodovali perfektně. Aby Vám jasně řekli, co máte udělat.
Toho se ale nedočkáte. Dostanete nejlepší informace, které v dané chvíli dosat můžete, ale rozhodnutí je na Vás...
08. 08. 2010 | 16:56

Skeptik napsal(a):

L.Metelka:
No, třeba s předpovědí letošní povodně na severní Moravě se, pokud vím, ČHMÚ trefilo velmi slušně. Jedině snad tuším v Jeseníkách pršelo o něco méně, než bylo prorokováno, ale to opravdu nelze vyčítat.
08. 08. 2010 | 16:57

franťýk napsal(a):

L.Metelka
Ale o to jde. Ty informace byly perfektní, ale pro jiné místo v republice
08. 08. 2010 | 16:59

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
Prešelo méně - nelze vyčítat, pršelo více - lze vyčítat?
Víte, co chcete? Chcete alibistické předpovědi!!!
Pokud v červnu někde pršelo méně než bylo ve výstraze, z meteorologického hlediska je to stejná chyba jako to, že teď na Liberecku pršelo více...
08. 08. 2010 | 17:07

franťýk napsal(a):

Noseeme
"Výstraha = upozornění na možný výskyt....."
Vaší logikou můžu dát výstrahu na možný výskyt mouchy tse-tse v oblasti KV. A proč? Protože si to myslím. A že to nemám ničím podložené? To je stejné, jako výstraha na povodeň když se pak nekoná ani náznakem.
08. 08. 2010 | 17:09

L.metelka napsal(a):

franťýk: Ty informace hlavně nelze brát jako dogma...
08. 08. 2010 | 17:09

L.metelka napsal(a):

franťýk:
Ale ona opravdu výstraha = upozornění na možný výskyt. Pokud se Vám to nelíbí, máte smůlu. Nebo se výstrahami nenechte nijak ovlivňovat...
08. 08. 2010 | 17:11

franťýk napsal(a):

L.metelka
A k čemu ty informace , zvláště od odborníků, jsou, když jsou vlastně k ničemu
08. 08. 2010 | 17:14

Noseeme napsal(a):

Drahý franťýku, pokud narazíte na silnici na značku "Pozor, vyjeté koleje" a Vy pojedete pomaleji, žádný problém nezaregistrujete a dojedete na důležitou schůzku díky tomuto upozornění později, budete pranýřovat toho, kdo tam tu značku dal? To samé na burze, máte akcie Benziny a.s., odhad vývoje akcií Vámi vlastněné firmy není příliš pozitivní, Vy je prodáte a budete pak žalovat toho, kdo dělal předpoklad vývoje akcií, když to dopadne jinak? Probuďte se, prosím, je to vždy Vaše rozhodnutí, kterým reagujete na vydané upozornění/ výstrahu!!!
08. 08. 2010 | 17:21

franťýk napsal(a):

Noseeme
Každá výstraha musí být taková, aby na ni šlo adekvátně reagovat. Když něčemu nerozumím, mám na to odborníky. A když se informacemi od odborníků nemám řídit, tak k čemu jsou odborníci. Vyjeté koleje vyhodnotím sám, na akcie potřebuji odborníka, na počasí taky.
08. 08. 2010 | 17:25

Richard K. napsal(a):

asi by bylo užitečnější, kdyby jste šel dělat něco užitečnějšího:) pro pana franťýka. Chápu, chce dotlačit lidi z ČHMú aby se omluvili? Mě to takto přijde..ale na druhou stranu si u toho musím klepat na čelo, a proč si léčíte zřejmě nějaké problémy (pracovní?) zde..dám Vám otázku: Sledujete alespon předpovědi, výstrahy a vůbec práci ČHMú průběžně, ne jen takhle těch pár dní v roce, kdy přijdou nějaké velké problémy? Možná pak by jste měl jiný názor, osobně někdy bych pro svou oblast zvolil taky jinou předpověd, no co tak si ji udělám sám. Ale pro sebe, protože si udělám čas proletět si modely a podobně. Jak psal pan Metelka rozhodnutí je nakonec na Vás, oni dají předpověd, na Vás je jestli ji budete dál sledovat, a propo tuším, že ve výstraze je uvedeno že se doporučuje další sledování situace a webu chmi.cz...nebo snad ne? Tady rozhoduje hodně málo, navíc v podhorských oblastech, kde voda má opravdu spád..
08. 08. 2010 | 17:30

L.metelka napsal(a):

franťýk:
No, je na Vás, jestli se chcete nebo nechcete řídit podle informací odborníků. K tomu Vás nikdo nutit nemůže a nebude. Jestli nechcete - nemusíte.
Je ale dost lidí, kterým naše informace dost pomáhají. A pomohly i v tomhle případě...
Nemyslím si, že by mělo smysl v téhle diskusi nějak pokračovat...
08. 08. 2010 | 17:33

Richard K. napsal(a):

jestli se jednou podívate na výstrahu a tím to pro Vás hasne, je to Váš problém, že jste si ji asi nepřečetl celou..viz doporučení sledování další situace, tím se podle mě dostatečně čhmú brání dalším útokům podobných..prostě to tam máte, buďte naštvaný na sebe odkud a jak často odebíráte informace..
08. 08. 2010 | 17:34

franťýk napsal(a):

Richard K.
Trochu máte pravdu. Ta diskuze se trochu vymkla a ne zcela mojí vinou. Původně jsem ji už dávno u sebe chtěl uzavřít, jenže Hana a Noseeme mě vyprovokovali k dalšímu. A trochu mě to i mrzí, že jsem se nechal hloupými poznámkami vytočit.
K tomu sledování. Je hezké (když už se do toho dostaly ty cesty) sledovat vývoj vody, když v okamžiku, kdy zjistíte, že se nic neděje a už ani dít nebude, je na spoustu věcí pozdě. A během jednoho týdne dvakrát? Kdybych skutečně potřeboval někam jet, tak by to dost naštvalo. Já to uvedl jen jako příklad.
A co se týká té užitečné práce, mohu vás ujistit, že si k diskuzi "odsakuji" od opravdové výdělečné činnosti. Takže nemusíte mít strach. Pracuju
08. 08. 2010 | 17:40

Radim Tolasz napsal(a):

Čtenáři: Byl jsem teď cca 4 hodiny mimo PC a vidím, že diskuse se dost rozjela. Zatím jsem ji nepřečetl, ale i tak všem děkuji a pokusím se reagovat postupně :-)
08. 08. 2010 | 17:45

Holubář napsal(a):

Včera dopoledne jsem si by zacvičit ve fitnessu a šla tam debata, že "ti meteorologové jsou úplní blbci, nic jim nevychází" - to byl hlas lidu.
Dovolil jsem si přítomné upozornit, že předpovědi počasí pracují s nesmírně vysokým počtem proměnných a že se jedná o jednu z nejsložitějších lidských činností. Nechápali.
Tak jsem jim sdělil, že předpověď počasí je o několik řádů složitější mozková činnost, než zvedání činek. To akceptovali.
Dovolím si zde upozornit diskutující, že předpovídat počasí je obdobně výrazně složitější činnost, než plkání než webu.
08. 08. 2010 | 17:46

radimtolasz napsal(a):

Vlk 12:26: Zadáváte mi hodně těžké úkoly, jejichž plnění mi zabírá hodně času. Ale snažím se.
08. 08. 2010 | 17:47

komin napsal(a):

Je obdivuhodné, že celou dobu jsou k dispozici data z měřících stanic včetně zaplavených území. Ale zvláštní je, že se už tatáž data, na základě kterých se dá rozhodovat nedostanou zpátky až do míst, kterých se to bezprostřdně týká. Kolik bylo vynaloženo prostředků na krizové telefony a nakonec se ukážou méně spolehlivé než měřící síť ČHMU. Nešlo by to nějak využít? Třeba rozesílat obcím po toku automatické maily nebo sms s upozorněním na kritické průtoky, srážky, a s výhledem, ať už si s tím starostové naloží jak dokážou?
08. 08. 2010 | 17:56

radimtolasz napsal(a):

wiki 12:30: Dobrý nápad, určitě to uděláme. Jenom ten přepočet na starém železe nepůjde realizovat. staré železo už je ve starém železe. My bychom provoz obou těchto superpočítačů neutáhli ani provozně, ani prostorově a ani bychom je neuchladili oba najednou. Ale dík za nápad.
08. 08. 2010 | 17:57

HANA napsal(a):

No dovolte pane Franťýku já jsem na vás vůbec nereagovala a ničím jsem vás neprovokovala. Nevím, proč jste na můj příspěvek reagoval tou pracovní cestou a dál už se toho chytli další diskutující.
Reagovala jsem pouze na názor kdesi nahoře, kde nějaký pán psal, že kvůli plané výstraze bude mít zkažený víkendový výlet, což mi přišlo skutečně absurdní.
08. 08. 2010 | 17:58

Noseeme napsal(a):

Počasí a jeho vývoj mě fascinuje více jak 40 let. Donedávna jsme byli jako amatéři docela slepí. Díky postupnému uvolňování metoimformací ze strany ČHMÚ již tomu tak není. Máme k dispozici družicové záběry, blesková a radarová data. Radarová odrazivost je navíc k dispozici ve fenomenálním rozlišení 1km. A to především díky panu Radimu Tolaszovi s přispěním pana Petra Nováka a externisty Lukáše Rongeho. Mají toto k dispozici někde jinde ve světě? Mrkněte, jak vypadají meteostrámky okolních států... Howg
08. 08. 2010 | 18:00

radimtolasz napsal(a):

HANA 14:06: Výstižné, děkuji. Ale ruku na srdce - nespokojenost je matkou pokroku, takže já jsem za nespokojence vděčný :-)
08. 08. 2010 | 18:00

Richard K. napsal(a):

Holubář: přesně řečeno:)

Franťýk: já si dneska užívám trochu volna, ale s ohledem na to co se děje v severních čechách mě to přijde docela nepodstatné taky..jinak jo ne každý má čas to neustále sledovat, ne každý si ukládá výstrahy, články, zapisuje počasí, vypočítává měsiční srážky, průměry teplot a podobně, ale u počasí, zvlášt extrému by jste si ten čas najít měl..jako všichni ostatní, když se objeví aspon náznak, na to nemusíte sledovat předpovědní modely, že se něco chystá, tak prostě sledovat to, k těm cestám, tak to je, přírodě se musíme podřídit pokud tady chceme existovat jakš taks;)
08. 08. 2010 | 18:02

Baba napsal(a):

Tak jo. Vyprávějte mi o tom, jak může mít někdo z železnýho náčiní anebo z hloučku ženských radost.
08. 08. 2010 | 18:05

radimtolasz napsal(a):

Richard K 14:33: Ano ta výstraha opravdu mohla působit chaoticky, ale zvykejme si. Až přijde situace, kdy budeme schopni výstrahu lokalizovat ještě lépe (a všichni potom voláte), tak bude ještě nepřehlednější a ještě chaotičtější.

V článku jsem zmínil mediální obraz čtvrteční výstrahy. Vypadalo to, že už všude teče voda a přitom ta výstraha se ve čtvrtek večer týkala jen tří krajů a zbytek byl až na sobotu a neděli. A ani to si někdo neumí dobře přečíst.

Někdy mám pocit, že bychom se měli vrátit do 80.let: "Zítra bude v České republice hodně pršet a toky se vylijí z břehů. Na Oravě, Liptově a Spiši bude mlha" A to byla celá výstraha na druhý den. To už si nikdo nepamatuje?
08. 08. 2010 | 18:08

radimtolasz napsal(a):

franťýk a chlubení se novým počítačem: Částečně máte pravdu, ale my jsme se museli pochlubit. Počítač jsem hradili z operačního programu ŽP a tam je propagace povinná. To, že se v médiích poté objevily různé nesplnitelné titulky a informace nás už tehdy mrzelo, ale to není až tak náš problém (například nejlepší byl: Povodně už nebudou, meteorologové mají nový počítač :-(
08. 08. 2010 | 18:12

Richard K. napsal(a):

to by jste byli ovšem zase peskováni za to, že v dnešní době už snad to lze předpovědět líp..málokdo se ale ozve ještě před tím jevem, většinou všichni až posléze..
mě by se líbily dvě předpovědi, rychlejší, pro většinu a pak podrobnější jako je například ta letecká předpověd pro ty co se tomu věnují líp..takhle mě to přijde něco mezi (nestěžuju si:D)
08. 08. 2010 | 18:13

radimtolasz napsal(a):

Id 15:O3: Láďa Metelka odpověděl, já jenom doplním. V tom zmatku se mohlo stát cokoliv, ale nevěřím, že by o 1000 leté povodní mluvil někdo z ČHMÚ. Já to považuji zatím za holý nesmysl. Na několika profilech se voda dostala hodně přes 100 letý průtok. Na 1000 letý nejsou asi nikde dimenzovaná koryta a ani měrné křivky. Pokud někde byl dosažen, tak se to do hydrologů dozvíme až po důkladném průzkumu a zhodnocení.
08. 08. 2010 | 18:15

radimtolasz napsal(a):

Skeptik 16:33: Bylo to dokonale dokonalé na úrovni možností, které máme.
08. 08. 2010 | 18:22

Noseeme napsal(a):

A co ta aktuální (frontální?) oblačnost ze západu? Nehrozí něco?
08. 08. 2010 | 18:25

radimtolasz napsal(a):

franťýk 17:09: To už pane přeháníte. Kde jsme vydali výstrahu na povodeň, která se nekonala? Ne, že by se to nemohlo stát, ale nějak si nepamatuju ...
08. 08. 2010 | 18:28

Richard K. napsal(a):

to bylo v sobotu brzo ráno chytrých, že se nic neděje..
08. 08. 2010 | 18:32

L.Metelka napsal(a):

Radim:
Taky marně pátrám v paměti...
08. 08. 2010 | 18:32

radimtolasz napsal(a):

franťýk 17:25: Ano, vyjeté koleje vyhodnotíte sám. Přesně v okamžiku, nebo pár sekund poté, co do nich vjedete. Já jsem v takovém případě vděčný za značku a zpomalím o nějakou sekundu dříve. I když si potom můžu říkat, já bych to zvládl i bez značky, protože jsem borec. Proto zvedáme značku s názvem Výstraha, aby i jiní borci než jste Vy mohli reagovat pár hodin předem. Alespoň trošku a tak jak je možné.
08. 08. 2010 | 18:33

L.Metelka napsal(a):

Richard K.:
To je skoro vždycky. A když se pak něco děje, tihle křičí nejvíc....
08. 08. 2010 | 18:33

aziz napsal(a):

Veškeré počasí je dnes uměle řízeno klimatickými zbraněmi, takže meteorologové nemohou nic předpovědět, dokud jim meteoteroristé neřeknou, co mají v plánu. Tentokrát jim sice nahlásili, že mají v plánu povodně, ale neřekli jim přesně kde. Možná sami nevěděli, co se jim kde podaří, a vyšlo to zrovna na severu Čech.
Meteorologie je mrtvá, vše ovládají klimateroristé, kteří produkují rovněž známé chemtrails.
Čtěte web Orgonet.
08. 08. 2010 | 19:03

Noseeme napsal(a):

Ještě dotaz od pana docenta M.Z.

Jak to vlastne bylo s presnosti tech ruznych modelu. Nezpochybnuji jisteze uzitecnost globalnich numerickych modelu, predikujicich vyvoj te nize - jde mi o ruzne ty lokalni specifikace vychazejici z globalnich predpovedi, jako je Aladin. Lze asi namitnout, ze male oblasti jako Chrastavsko a Frydlantsko jsou pod rozlisovaci schopnost techto modelu. Videl jsem pred touhle povodnovou epizodou explicitni upozorneni pro vychodni cast Stredoceskeho kraje, Vysocinu pripadne Krkonose a jizni Cechy - ale nevidel jsem nikde explicitni zminku, ze nejvetsi lijaky by mely byt prave na zapad od Jizerskych hor
08. 08. 2010 | 19:04

Dana napsal(a):

Povodně po česku
http://www.cs-magazin.com/2...
08. 08. 2010 | 19:12

Stoki napsal(a):

Přátelé, komu ta varování pomohla ??????
Před vodou neutečeš !!!!!!!
08. 08. 2010 | 19:25

Honza napsal(a):

Pane Tolaszi,
vím, že meteorologové na toto mají rozdílný názor, ale váš by mne zajímal - při současném vývoji klimatu musíme počítat s nárůstem počtu povodní, které nás budou výrazně ohrožovat... navíc jsou i další příčiny těchto povodní - urbanizace, regulace toků a zvětšování zemědělských ploch na úkor lesů, které vodu zadržují... Ptám se tedy, jaký je váš názor na změny klimatu, které způsobuje globální oteplování (dle údajů NOAA a NASA nepopiratelné)? A nebylo by férovější říci, že tyto extrémy budou častější místo nesmyslných řečiček, že se nic neděje?
08. 08. 2010 | 19:25

aziz napsal(a):

Klimatické zbraně vytvoří lokální přívalový déšť nad menším městem v řádu nejdéle 10 minut, na rozsáhlejším území v řádu desítek minut. Bouřku přes celou ČR nejdéle do hodiny.
Žádný model to nemůže předpovědět.
Meteorologové jsou naprosto odkázáni na varování meteoteroristů, které někdy přijde, někdy ne.
Například teď je varování na noční déšť pro jihočeský kraj. Na satelitu je vidět jen minimum blížících se mraků. To znamená, že celá oblačnost pro noční déšť odnikud nepřijde jako fronta, ale bude nastříknuta klimatickými zbraněmi lokálně, během nejvýše pár desítek minut.
08. 08. 2010 | 19:33

radimtolasz napsal(a):

aziz: :-))))))) Jsem rád, že alespoň někdo má humoru na rozdávání. Děkuji za všechny, kdož potřebují rozesmát.
08. 08. 2010 | 19:46

weg napsal(a):

pane tolaszi, snad si nemyslíte, že za to může obyčejná synoptická situace:) tam kde nestačí rozum, nastupuje konspirace
08. 08. 2010 | 19:49

radimtolasz napsal(a):

Honza: Názor můj a klimatologů je jasný. Extrémy jsou a budou četnější a je nutno se na ně adaptovat. Za sebe musím říct, že tuto větu v různých obdobách říkám už hodně let. Pokud jde o extrémy, které předcházejí povodním (hlavně dlouhotrvající nebo krátkodobé srážky) tak ty ovlivnit a zabránit jim neumíme (snad jen s výjimkou tzv. hail suppression). Měli bychom však umět (a částečně to i umíme), je řízení povodní a hospodaření s vodou v krajině. To je však na několik dalších článků.
08. 08. 2010 | 19:52

radimtolasz napsal(a):

weg: Ani na chvíli jsem si nepomyslel, že to dotyčný myslí vážně :-)
08. 08. 2010 | 19:53

Jiří Skotnica napsal(a):

No a stejně se mi líbí, že klimatologavé dovedou předpovědět katastrofu na padesát let dopředu.
08. 08. 2010 | 19:55

forhend napsal(a):

Pokud se nezmění přístup člověka k příčinám těchhle spouští, tak ty všechny peníze, co se sypou postiženým je skoro lepší spálit. Je to stejné, protože to zase spadne někde jinde!!! Jenže, ti chujopleti nahoře, místo toho aby udělali nějaký ozdravný program pro krajinu, tak si seberou gumáky a jedou se ukazovat do postižených míst aby si udělali reklamu, jak že je to zajímá...:-( Aspoň kdyby udělali patřičné zákony pro okamžité nasazení armády nebo stanné právo pro postižené oblasti...
08. 08. 2010 | 19:57

weg napsal(a):

Tohle je spíš otázka na Daňhelku, ale je vůbec možné předcházet škodám při 1000letých průtocích? Např. v Jizerkách je relativně dost malých přehrad (Chrastavu nepřímo chrání více než 10 přehrad). Otázkou je, zda zde ještě existují rezervy pro další protipovodňová opatření - poldry, hráze....
08. 08. 2010 | 19:59

Pavla napsal(a):

Vážený pane Tolaszi,lidé by:
1)měli umět chápat smysl toho,co čtou
2)skutečně žít u řek (bydlím přímo u Vltavy na Malé Straně (povodeň 2002)
3)zažít alespoň jednu povodeň u menších řek (Otava v roce 1954)
4)zažít alespoň jednu povodeň u malých vodních toků (Volyňka - Vimperk 1950? ten rok nevím přesně,ale byl to březen).
Potom by přestali otravovat meteorology nesmyslnými kritikami jejich prognóz. Téměř se sázím, že málokteří z těch,jež tak plamenně kritizují, skutečnou povodeň zažili na vlastní kůži. Bohužel, i někteří z těch, kdo ji zažili na vlastní kůži, jsou nepoučitelní - mají strach a s obavami pozorují mraky (sic!), ale mít strach nestačí. Bohužel je většina lidí zhýčkaná a očekává, že se snad najde někdo, kdo mávne kouzelným proutkem a před přírodou je ochrání. Přitom skutečně stačí sledovat zprávy meteorologů a hydrometeorologů, snímků z družic (jsou přístupné na internetu), připustit si, že existuje kategorie jako je pravděpodobnost a rozhodovat se sám za sebe. Někdy se odebrat do bezpečí zbytečně, ale raději zbytečně,než potom lát meteorologům, že je včas nevarovali. Nedejte se otravovat a provokovat ani Vy, ani Vaši kolegové a kolegyně.Přeju hezký večer.
08. 08. 2010 | 20:05

Honza napsal(a):

Pane Tolaszi,
je tedy jen škoda, že jsou v této republice mnozí, kteří věřejně popírají klimatické změny a považují stále častější extrémy za normální jev.

V případě tzv. hail suppression bych rád jen dodal, že to je (když už nic jiného) modifikace počasí. Tedy, když lidé jako aziz píší o klimatických zbraních (i když jejich teorie jsou mnohdy hodně ujeté), musíme se zamyslet nad možnými důsledky takovéto činnosti (nastíknutá fronta mě však hodně pobavila... :) )
08. 08. 2010 | 20:10

Ladislav napsal(a):

radimtolasz: dobrý den, pane doktore, mohl byste mi objasnit, jaký je rozdíl mezi přívalovými povodněmi a letními povodněmi z trvalých dešťů? Jaký druh se vyskytl v severních Čechách? Děkuji
08. 08. 2010 | 20:11

Honza napsal(a):

Pavlo souhlas...
08. 08. 2010 | 20:12

Pepa napsal(a):

Dana
Dobrý odkaz, bohužel.
Dodatek:
Krajská povodňová komise nezasedala. Povodňový orgán Libereckého kraje nebyl kontaktován, neboť se jednalo o velmi rychlé přívalové povodně. III. SPA byl vyhlášen dne 4.7.2009 v obci Nový Oldřichov, Volfartice a Horní Libchava. Rozvodnění nastalo zejména u drobných toků, a jejich kulminace nastala velmi rychle……..Lze konstatovat, že o průběhu přívalové povodně neměla PK kraje ani Krajský úřad dostatečné informace. Zjištěné nedostatky, zejména nejasnosti vyplývajících z legislativy byly sděleny elektronicku poštou všem ORP a budou projednány na setkání se zástupci PK ORP……
http://voda.chmi.cz/ps09/do...
08. 08. 2010 | 20:16

beatrix napsal(a):

Tuto diskusi fakt nechápu. Všechno předpovědět přece nelze ! Na př. kam udeří blesk, kdy kdo zemře, ani konec světa.
Všichni máme tendenci tragické události přičíst někomu za vinu.
Pan profesor a geolog pan Cílek příčiny povodní vysvětluje již dlouho. Přečtěte si od něho něco - tuto možnost máme.
(Čtení v knize knih v Bibli zde pro jistotu nezmiňuji, neboť se obávám hromadného odporu)
08. 08. 2010 | 20:17

radimtolasz napsal(a):

Ladislav: Nejsem hydrolog, ale jsem na rozpacích. Typická přívalová povodeň byla loni 26.6. na Novojičínsku. Během 2-3 hodin napršelo cca 150 mm srážek na relativně malém území. Typická letní povodeň byla v roce 1997 a 2002 - několik dní pršelo, intensita kolísala, denní úhrny byly většinou do 100mm, ovšem na velkých plochách. A co to vlastně bylo v sobotu? V Hejnicích napršelo za 3 hodiny skoro 100mm na malé ploše a mohli bychom to tedy klasifikovat jako povodeň přívalovou. Pršelo však na velké ploše s kolísající intensitou několik dní. Takže bychom mohli říct - standardní letní povodeň. Pravda bude složitější, předpokládám, že po analýze budeme šalamounsky hovořit o letní povodni s lokálním výskytem přívalové povodně.
08. 08. 2010 | 20:21

Terminator napsal(a):

Chtěl bych být meteorologem. Celý den bych chrápal a chlastal a večer bych něco nalhal do sdělovacích prostředků. A kdyby něco náhodou vyšlo, náležitě bych se chválil.
08. 08. 2010 | 20:25

Noseeme napsal(a):

to Terminátor: Trochu ubohé, na vic nemáš?
08. 08. 2010 | 20:30

Pavla napsal(a):

Terminatore,ještě,že nejste meteorologem.
08. 08. 2010 | 20:35

radimtolasz napsal(a):

Terminator: To byste však musel být neanonymní, což je pro většinu anonymů nepředstavitelné :-)
08. 08. 2010 | 20:36

beatrix napsal(a):

Muži ze středověku, mluvíte mi z duše a říkáte jinými slovy podobné úvahy jako já, ale až nyní jsem si všimla Vašeho diskusního podnětu.
Pouze ještě dodávám, že nyní bychom měli organizovat pomoc postiženým oblastem a nezdržovat se marným diskutováním o tom, kdo to zavinil.
Je to mlácení prázdné slámy.
08. 08. 2010 | 20:42

Richard K. napsal(a):

no jasne stejne vetsina se o tom bavi jenom protoze je to aktualni, tim myslim probirane na hlavnich stranach medii..my co sledujem pocasi u sebe dlouhodobe kazdy den tak aspo me to prijde ze jak opadne voda tak pozdeji i zajem verejnosti
08. 08. 2010 | 20:46

Michael Třeštík napsal(a):

Milí pání meteorologové, Vaše předpovědi posoudit nedovedu. Věřím, že lepší dávat nelze. Ale přinejmenším za to, jak noblesně zvládáte tuto diskuzi byste zasloužili ocenění. Já už bych byl vzteky a bezmocí modrý. Diskutovat s některými lidmi se prostě nedá a s některými to nemá smysl. Srdečně zdravím a přeju, ať se Vám daří.
08. 08. 2010 | 20:52

Pavla napsal(a):

To beatrix:souhlas a navíc,všichni máme mobily. Všichni můžeme poslat alespoň peníze,to je to úplně nejmenší,co můžeme udělat.
08. 08. 2010 | 20:52

Richard K. napsal(a):

je to mozna nefer a hnusne ode me, ale ja uz posilam vyjimecne na postizene povodnemi, tim nerikam ze nikam neprispivam, posilam smsky a penize, ale na prevenci, tim myslim vysatbu stromu, vubec zivotni prostredi jedne nadaci..to me prijde smysluplnejsi, nechci uz resit az nasledky..mozna jsem barbar ale tak to beru ja..sorry
08. 08. 2010 | 20:56

radimtolasz napsal(a):

Pane Třeštíku, před několika lety jsem na tomto blogu napsal, že kontakt s veřejností a s novináři považuji za součást své práce. Ale máte pravdu, internetové diskuse jsou z tohoto pohledu nejnáročnější disciplinou.
08. 08. 2010 | 20:56

candat napsal(a):

co je mi po dešti,když Baník dneska prohrál,to je mnohem horší katastrofa !!!
08. 08. 2010 | 21:06

z. napsal(a):

Ono s tím chápáním náhodných jevů je to těžké - všichni mají pocit, jako by stoletá voda mohla přijít jen jednou za sto let, ale kdybyste se jim pokoušeli namluvit, že aby jim znovu padla v člověče-nezlob se šestka, musejí počkat pět hodů, měli by vás za blázna...
A možná se taky málo připomíná, že čím hustší a nákladnější infrastruktura, tím větší na ní vznikají škody - když se blesková povodeň prožene skupinkou vepřovicových chýší, zpustoší hliněnou náves a strhne lávku z prken, je to úplně něco jiného, než když se řeka projde soudobou vesnicí/městem... srážkový úhrn na to stačí stejný... Když porovnáme současnou tvář (obydlené) krajiny s tou třeba před padesáti lety, včetně movitého obsahu těch nemovitostí, dostaneme myslím další kamínek do mozaiky (k tomu mediálnímu, možná-klimaticko-změnovému atd).
08. 08. 2010 | 21:07

to: beatrix napsal(a):

Také Mark Buchanan v knize Všeobecný princip: věda o historii: proč je svět jednodušší, než si myslíme píše o katastrofách. Něco je na GoogleBooks.
08. 08. 2010 | 21:07

Pavla napsal(a):

Richarde K.:není to hnusné,prevence je určitě smysluplnější,ale když je průšvih a je možné pomoci alespoň tou sms,proč ne?
Pane Třeštíku, souhlasím. Pan doktor zvládá diskusi noblesně.
Pane doktore, i když píšete, že kontakt s veřejností je součást Vaší práce, tím spíš kloubouk dolů. :-) Vím, jak obtížný je kontakt s veřejností, i když je součástí práce. Z vlastní zkušenosti :-(
08. 08. 2010 | 21:17

Honza napsal(a):

To z: no ano, urbanizace je problém - stavíme více, navíc u řek - tedy v záplavových oblastech, znehodnocujeme stále více půdy, která má schopnost pohltit i větší srážky - po asfaltu a betonu však voda jen rychle steče a pokud je jí víc, tak vše, co se jí postaví do cesty smete... na druhé straně je však také více srážek a to extrémních... dosti nepříjemná kombinace...
08. 08. 2010 | 21:18

Richard K. napsal(a):

candat: jako fanoušek nejmenovaného prvoligového týmu bych Vám k tomu řekl, ale..pro co jste si přijeli to máte, a to platí asi všude;)
08. 08. 2010 | 21:20

Richard K. napsal(a):

Pavla: a tak já teda tu jednu smsku pošlu..(ze soucitu), ale jsou vůbec nějaké snahy udělat něco proto aby ty domy nebyly zase zatopené? Pry jim tam přijel i pan Klaus, na Moravě nebyl:( :)), jinak s Vámi souhlasím s tím, že meteorologové musí ještě komunikovat s veřeností a to velmi decentně a udržet se..:) to já kdybych měl ještě v práci dělat tak se asi zblázním:D jako ve filmu Jáchyme hoď ho do stroje:)
08. 08. 2010 | 21:25

L.Metelka napsal(a):

Terminátor:
Kdybyste chrápal a chlastal a večer něco nalhal do sdělovacích prostředků, nenásledovala by blesková povodeň, ale pochopitelně blesková výpověď.
08. 08. 2010 | 21:28

irinek napsal(a):

Pánové Tolaszi a Metelko,
když oni ti diskutéři by chtěli,abyste jim předpověděli,kdy a hlavně kolik jim naprší na jejich čtvrtarový dvorek,když už z jejich daní zaplatili ten váš počítač. A chtějí to každý extra,ať bydlí na jihu,severu,východě či západě.Tak jim tam,prosím,uveďte příště i souřadnice.A že to při nejlepší technice nejde? Jsou někteří,kdož to nemohou pochopit,protože právě odvedli berňáku ty daně.Jinak si myslím,že na netu se najde dost informací,jak od ČHMÚ,tak dalších,aby si i laik udělal poměrně solidní obrázek o nejbližším vývoji počasí.Rozhodně ikskrát více,než za dob dr.Koubka,blahé paměti.
08. 08. 2010 | 21:29

jirka2 napsal(a):

Blížící se rotující níži od JZ jsem sledoval pozorně, někde v Z Evropě přinesla srážky nad 100mm, dalo se očekávat, že může být mela, navíc je počátek srpna, to se občas něco skutečně děje.
A nedivil jsem se, že u vás v ČHMÚ a na přehradách Vltavské kaskády jste se na to připravovali. Pokud jsem si všiml, kdo z lidí se díval na výsledky z ALADIN, byl dost udiven velkými změnami míst, kde "to" udeří, rychle po sobě.
Ale lidi také mátla vaše informace, že srážky mají přijít od JZ a přitom šly od JV. Snažil jsem se vysvětlovat, že je to kvůi rotující níži, která sice jde od JZ, ale mraky se v ní točí od JV. Přimlouval bych se toto uvést ve vašich předpovědích jasněji, lidi si obvykle neumějí zprávy přeložit do podoby jim dostatečně srozumutelné, což celou předpověď poněkud shazuje. A nedivím se, že pak jsou nespokojeni, že to bylo jinak.
Snad je možné ještě dodat, že ta níže rotovala v elipse protáhlé ve směru poledníku se špicemi v našich severních výběžcích a v Rakousku. Pokud se do těchto míst mají dostat hodně deštivá mračna, může to napáchat mnohem větší škody než jinde, neboť v té zatáčce stále prší skoro na jednom místě. Nic takového taky z ČHMÚ nezaznělo. Pak není divu, že se prostě lidi chovají klidně tak jako noviny: Bude pršet, noste pár dní deštníky a někde v odlehlých končinách budou možná mít nějaké řeky třetí stupeň. Něčeho nebezpečného si ani nevšimnou, když je na to nikdo výslovně neupozorní.

Hezký den či večer všem.
08. 08. 2010 | 21:32

HANA napsal(a):

Lidé neustále čekají nějaké fantastické zázraky, ale ani velmi přesné meteorologické předpovědi, ani nákladné úpravy krajiny povodně neodvrátí. Paní Honsová píše ve svém dnešním článku, že historický rekord padl 9. července 1897 a tehdy za 24 hodin na Nové louce spadlo 345 mm srážek. To je 2x tolik než spadlo nyní na liberecku. Jak by to tam nebo kdekoliv jinde asi vypadalo, kdyby se tenhle rekord opakoval? A v roce 1897 zásahy do krajiny určitě nebyly tak veliké, takže tím to asi úplně není. Hodně by mě zajímalo, jestli je v Česku vůbec nějaká řeka, říčka, potok, kde v posledních 50-80 letech nebyla větší či menší povodeň??
Nevím jak ostatní diskutující, ale my jsme menší povodeň už zažili a byl to natolik otřesný zážitek, že i kdyby byla výstraha pro oblast, která je 100km od nás, tak naše rodina je v pohotovosti. Ostatně byli jsme i tyto dva dny. V noci jsme se střídali v hlídkování. Možná se to někomu může zdát přehnané, ale taky se může klidně stát, že se probudíte až když vám voda teče do postele. Dům máme "od té události" zařízený tak, že vše důležité je v patře a v přízemí jsou skládačky, které se dají snadno rozebrat a za 1 hod je vše v patře. Lehké to není, ale pokud někdo bydlí v blízkosti nějakého (po)toku, tak se s tím asi bude muset dříve nebo později nějak podobně poprat.
Mě jen hrozně udivuje, jak lidé stále ty výstrahy podceňují. Přesně už nevím, ale podle mne začínaly přicházet už ve středu a články se objevovaly všude a v pátek už to bylo hodně alarmující. Bylo jasné, že se někde něco stane a najednou jsou všichni hrozně překvapeni?
08. 08. 2010 | 21:34

HANA napsal(a):

Lidé neustále čekají nějaké fantastické zázraky, ale ani velmi přesné meteorologické předpovědi, ani nákladné úpravy krajiny povodně neodvrátí. Paní Honsová píše ve svém dnešním článku, že historický rekord padl 9. července 1897 a tehdy za 24 hodin na Nové louce spadlo 345 mm srážek. To je 2x tolik než spadlo nyní na liberecku. Jak by to tam nebo kdekoliv jinde asi vypadalo, kdyby se tenhle rekord opakoval? A v roce 1897 zásahy do krajiny určitě nebyly tak veliké, takže tím to asi úplně není. Hodně by mě zajímalo, jestli je v Česku vůbec nějaká řeka, říčka, potok, kde v posledních 50-80 letech nebyla větší či menší povodeň??
Nevím jak ostatní diskutující, ale my jsme menší povodeň už zažili a byl to natolik otřesný zážitek, že i kdyby byla výstraha pro oblast, která je 100km od nás, tak naše rodina je v pohotovosti. Ostatně byli jsme i tyto dva dny. V noci jsme se střídali v hlídkování. Možná se to někomu může zdát přehnané, ale taky se může klidně stát, že se probudíte až když vám voda teče do postele. Dům máme "od té události" zařízený tak, že vše důležité je v patře a v přízemí jsou skládačky, které se dají snadno rozebrat a za 1 hod je vše v patře. Lehké to není, ale pokud někdo bydlí v blízkosti nějakého (po)toku, tak se s tím asi bude muset dříve nebo později nějak podobně poprat.
Mě jen hrozně udivuje, jak lidé stále ty výstrahy podceňují. Přesně už nevím, ale podle mne začínaly přicházet už ve středu a články se objevovaly všude a v pátek už to bylo hodně alarmující. Bylo jasné, že se někde něco stane a najednou jsou všichni hrozně překvapeni?
08. 08. 2010 | 21:36

martixxx napsal(a):

meteologie není zcela přesná věda,,,jako ekonomie...klaus a pravicoví ekonomové předpověděli zvyšování základní úrokové sazby ..a nic.. inflace už měla běsnit na západě a nic..krizi taky nikdo nepředpověděl..v minulém roce jsme měli růst o 6%...byl pokles o 5%
08. 08. 2010 | 21:40

josef107 napsal(a):

Přátelé nezoufejte. Vybudovali jsme řadu přehrad proti povodním ale jsou využívány na jiné věci jen ne na povodně protože jsou neustále plné a tak nezadrží vodu jen ji ještě přidají aby nepraskly.Protože energetika a rybáři by břečeli. Takhle brečí půl národa. Jednou na jihu jednou na severu.
08. 08. 2010 | 21:42

radimtolasz napsal(a):

HANA: Uhodila jste hřebíček na hlavičku. Dnes už snad každý, kdo bydlí u vody má zkušenost z povodní (a pokud bydlí u vody krátce měli by se zeptat sousedů). A všichni, kdo mají tento problém (a bydlení u vody je problém), by měli výstrahy sledovat hodně pozorně. Bydlím ve Zlíně a výstraha je pro Olomoucký kraj? Je to informace i pro mě a pokud ještě k tomu prší, tak jsem hodně pozorný. A o tom to je ...
08. 08. 2010 | 21:49

Pavel Tobias napsal(a):

Kdy nás už přestanete krmit informacemi, které jsou lživé. Nedělejte z lidí blbce a řekněte pravdu, kdo stojí za temito katastrofami! Řekněte pravdu o programu HAARP, Chemtrails, nelžete!!!!!
http://orgo-net.blogspot.com/
08. 08. 2010 | 21:53

Pavla napsal(a):

Haně: bezvýhrad souhlasím,chováme se úplně stejně, bydlíme na Malé Straně u Vltavy a zažili jsme několik povodní. Nejhorší byla v roce 2002, neboť jsme se mohli vrátit do svých příbytků až po 10 týdnech. Nefungovalo vůbec nic. Počítáme proto se vším,jak už jsem psala někde výš v této diskusi. Hodně mi vadí přístup některých sdělovacích prostředků. Prezentují neštěstí lidí, stižených povodní jako senzaci.
08. 08. 2010 | 21:53

L.metelka napsal(a):

HANA:
Je to smutné, ale určitě se jinak chovají lidé, kteří takovou situací osobně prošli, než ti, co ji jen viděli v televizi nebo kterým to někdo vyprávěl. Možná všichni potřebujeme občas "po čumáku", abychom se začali chovat rozumněji...
08. 08. 2010 | 21:54

Viola napsal(a):

Děláte to dobře

já když potřebuji si přečtu Vás i Dagmar Honsovou a ještě se podívám na několik radarových snímků za 24 hodin a mám jasno. Jenže, co dělat, když bych věděla, že mi na hlavu spadne tolik vody? A vůbec možná bychom potřebovali vědět i co se dějě pod zemí s vodou. Konkrétně by mě zajímala nějaká mapa podzemí zvláště na poddolovaném území. A vůbec, člověk neví dne ani hodiny.
08. 08. 2010 | 21:57

Verthandi napsal(a):

Pavel Tobias: A pohádka na dobrou noc by nebyla? Nejradši máme tu O černokněžníkovi Setvákovi, který maže satelitní b3 snímky
08. 08. 2010 | 21:58

Takjoo napsal(a):

Dovolím si přidat vlastní zkušenost. Když jsem byla v roce 1997 po povodních pomáhat jako dobrovolník v Troubkách, říkali mi místní, že těsně před katastrofou pozorovali, jak se hlemýždi zabydlují těsně pod parapety oken. Až tam pak dosahovala voda. Neměli by lidé více sledovat přírodu než bulvár a TV s pořady, Kdo s kým, proč a zakolik?
08. 08. 2010 | 22:03

L.Metelka napsal(a):

Pavel Tobias:
Dobrá, tak pravdu. Již nemám sil to tajit...
Za tím vším stojí - Červená Karkulka...
A teď víte vše...
08. 08. 2010 | 22:04

radimtolasz napsal(a):

Pane Stejskale, myslím, že by bylo vhodné zasáhnout (Pavel Tobias 22:00). Chemtrails a harrpy považuji za nesmysl, ale každý má nárok si myslet cokoliv. Ale čeho je moc, toho je příliš. Děkuji.
08. 08. 2010 | 22:06

Pavel Tobias napsal(a):

Budeme dělat sbírku na povodně? Určitě ano a na to židovské vyskumy spolehají. Myslíte, že je to blbost, tak si to myslete, ale odemě nikdo více neuvidí ani korunu a né proto, že bych nedal lidem, když je potřeba pomoci, ale nebudu platit něčí svinstva!
08. 08. 2010 | 22:07

finistier napsal(a):

Mam dotaz k metereologum.
To ten dest vytryskl ze zeme, ze nikdo nesledoval pocasi v okolnich krajich?
08. 08. 2010 | 22:12

Mnoho dotazů: napsal(a):

Pane doktore, proč je u Prahy červená tečka, když se zavřela vrata na Čertovce a nikdo ani z Vašich lidí ani z jednotlivých TV se k aktuálnímu stavu v hlavním městě nevyjádřil?
08. 08. 2010 | 22:13

L.Metelka napsal(a):

Pavel Tobias:
Když si tak projdu Vaši argumentaci a Vaše názory, začíná mi to pasovat dohromady...
No nic, každej jsme nějakej...
08. 08. 2010 | 22:13

klaus napsal(a):

Soudruh Tolasz je jako brouk Pytlik. Umi od vseho neco, ale poradne neumi nic.
08. 08. 2010 | 22:14

L.Metelka napsal(a):

finistier:
Nikoli, spadl z oblohy. To déšť občas dělá...
08. 08. 2010 | 22:15

radimtolasz napsal(a):

Mnoho dotazů: Červenou tečku u Prahy nevidím :-) A k 1.SPA v Praze na Vltavě se vyjádřilo více meteorologů i hydrologů. Voda stoupala už během pátku, protože na kaskádě začali odpouštět, což se jim teď bude hodit (na přítocích jsou 3.SPA). Vrata na Čertovce zavírali vcodohospodáři přesně podle povodňových plánů, což je taky dobře. Nic zvláštního za tím nehledejte.
08. 08. 2010 | 22:17

radimtolasz napsal(a):

Pavel Tobias: Ano, jsem.
08. 08. 2010 | 22:20

L.Metelka napsal(a):

Pavel Tobias:
Z toho už by možná šla udělat diagnóza...
08. 08. 2010 | 22:21

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem tři urážlivý texty (stejného autora), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Pane Tolaszi, je vcelku zbytečné se mě dovolávat, netrávím zde 24 hodin denně sedm dní v týdnu ;-) Mažu toliko namátkou. Doporučuji podobné nesmysly ignorovat.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
08. 08. 2010 | 22:25

Noseeme napsal(a):

Nechtěl bych žít ve světě plném spiknutí, je mi Vás, pane Tobias, upřímně líto..
08. 08. 2010 | 22:25

L.metelka napsal(a):

Pavel Tobias:
Taky dobrý... :-)
Teď už jste, koukám, nastartovanej a už mě do diskuse nepotřebujete... Tak si ten monolog užijte...
08. 08. 2010 | 22:25

yOSSARIAN napsal(a):

Předpovědi za pomoci rozničky či vypočítané superpočítačem, mají nakonec stejný význam.
Extrémním srážkám nezabrání jedno ani druhé.Stále se potvrzuje, že sice umíme dělat přírodě škody, ale jsme proti přírodním silám bezmocní. Čína a Pakistán se topí, Rusko je vysušené a hoří.
Myslím na lidi postižené povodněmi a přemýšlím, co budou dělat, když je voda vytopí každý rok. Že by všichni přesídlili jinam,je nereálný nesmysl. Sám bydlím na kopci, ale pokouším se vžít do situace vytopených a neumím si představit co dělat s barákem každou chvíli vytopeným. Ani prodat se to nedá.
08. 08. 2010 | 22:26

Pavla napsal(a):

Škoda. Jen málokdy píšu do diskusí, tato mi, až na malé výjimky, připadala užitečná. Ale jakmile se do ní přidají lidé, kteří jsou zjevně rasisté a navíc jim dělá potíže pravopis, nemá smysl pokračovat. Teď, jak tak občas diskuse sleduju, se hoši vrátili z hospody, nudí se, tak proč nenapsat nějakou tu jizlivost. Teď už to sklouzne na pavlač, přes veškerou trpělivost pana dr. Tolasze.
08. 08. 2010 | 22:28

Pavel Tobias napsal(a):

Studujte a pak urážejte!
http://cs.wikipedia.org/wik...
http://www.haarp.alaska.edu/
Tŕoch v překladu:
http://www.military.cz/usa/...

Myslíte, že pokud se něco vynalézá, že se to taky netestuje? Správná odpověď je ANO TESTUJE, v opačném případě by nešlo vynalézat!!!!
08. 08. 2010 | 22:28

Lenin napsal(a):

Soudruh meteorolog se pri studiu jeste nedozvedel, ze dest prichazi z mraku.
Je dobre soudruhu sledovat pocasi i v okolnich zemich.
Cestik, a hodne zdaru v pristim studiu.
08. 08. 2010 | 22:33

Pavel Tobias napsal(a):

Milá Pavlo a o čem psát? jaký jsou v postižených oblastech chudáci a chápat je, když je nemužeme pochopit, tak alespoň budeme psát jak je to hrozní a jiné hlouposti.

Hledejme řešení! Dnes je to sever, zítra jich, a příští týden to muže být u Vás nebo u mě! Nejde mí o to být rasista, jen vím, kdo financuje tyto výskumy a je to jednoduché, kdo armáda USA letectvo námořnictvo atd.. a kdo je nejlepší zákazník USA na vojenská letadla a jiný material, kdo má jedny z nejchytřejších lidí? Odpovězte si sama je to snadné, zase by mě zde mohli nazvat rasistou. Proč se nezajímáte o pravdu těchto záplav, proč začnete brečet až po těchto událostech, myslíte, že tím někomu pomůžete, že lidi takto postižené vodou budete chápat? Hovno nebudete, jen se snažíte soucítit, ale je to falešné od televize v teplých bačkorách. Proč stejnou energii, nedáváte do toho zjistit pravdu. Pravdu! Pravdu! Pravdu, jen ta nám může pomoct. Dnešní povodně nejsou poslední, pokud konečně nezačneme něco dělat a nebude zveřejněna pravda a testování těch sraček nebude zastaveno!
08. 08. 2010 | 22:39

jahrad napsal(a):

PRO ZAJIMAVOST A K TEMATU
http://kravcik.blog.sme.sk:...
08. 08. 2010 | 22:39

Noseeme napsal(a):

Pavel Tobias:
To není nic novýho, na tom jsem už makal v předminulým století s kámošem Nikolou (Teslou)..:-)
08. 08. 2010 | 22:43

Pavel Tobias napsal(a):

jahrad, je to zajimavé pojednáni, ale pán nějak nechápe co znamená, když se řekne 100letá voda, 1000letá voda atd.
Přeci je jasné, že když byla 100letá voda, že to to neznamená že příjde zase za 100let. 100letá vodá může být klidně každý rok, bez ohledu o jak silnou vodu se jedná!!! A díky HAARPU a jiným zničujícím věcem budou podobné katastrofy častějí a horší. Kam si myslíte, že nás tato planeta pustí?
08. 08. 2010 | 22:48

Pavel Tobias napsal(a):

Noseeme, tak to jsem rád, že jste si alespoň malinko přečetl! Dík
08. 08. 2010 | 22:49

Tomáš Myslivec napsal(a):

Myslím, žr je čas uvažovat o tom, zda je udržitelné bydlet v záplavových oblastech.
08. 08. 2010 | 22:49

Marcel Derian napsal(a):

To jsou povětšinou hrozné plky, co tu čtu! Situace byla velmi nepřehledná, severní proudění se střetávalo s jihozápadním, odhadnout místo, kde se ta vlhkost nakondenzuje tak moc, až vyteče moc nešlo. Obdivuji za těchto podmínek přesnost modelu, stačil by o trochu rychlejší postup z některé strany a déšť by byl úplně jinde. Určitě těch 70 milionů na výpočetní techniku CHMU nijak nekritizuji, naopak jsem rád že strana počítaného čtverce v Aladinu je výrazně menší a předpověď je tedy přesnější. Pane Tolas, nenechte se otrávit! Víte, blbci můžete tucetkrát říct že je nebezpečí velkých srážel, ale on na to stejně nedbá.
08. 08. 2010 | 22:51

Pavel Tobias napsal(a):

Proč se dokážeme akorát navzájem urážet na místo toho, abycho se dali do kupy a chtěli znát pravdu! V tom je náš problém, věříme pouze tomu co nám kdo řekne v TV a nebo napíše v blesku a jiných tiskovinách. Pravda je to pohodlnější, ale pak nebrečte a naučte se pádlovat! Je to drsně,ale pravdivě napsáno.
08. 08. 2010 | 22:53

Pavel Tobias napsal(a):

Tomaši, a kde není nebo nebude záplavova oblast, když i na kopci jsou povodně. Prostě voda podle lidí, zde na foru teče do kopce)))))
08. 08. 2010 | 22:59

L.Metelka napsal(a):

Pavel Tobias:
Já pravdu znám...
08. 08. 2010 | 23:09

radimtolasz napsal(a):

Pavel Tobias: Výzkumy ionosféry a polárních září s cílem zlepšit telekomunikační možnosti nejsou žádnou novinkou. Slouží k tomu i stanice HAARP na Aljašce. Podílejí se na tomto výzkumu i čeští vědci a to nejen v poslední letech (např. doc Mrkos byl v tomto oboru hodně znám). Zneužití čehokoliv je problém a lze najít spoustu příkladů. Ale to, co hledáte Vy jsou nesmysly a ještě se snažíte přesvědčit své okolí, že ostatní jsou neznalí a nevzdělaní.
08. 08. 2010 | 23:09

Pavel napsal(a):

franťýk:
Jižní Čechy nejsou jen Šumava. Jo a už vůbec tam není takový klídek a pohoda, jak píšete. Lužnice v Bechyni a Nežárka v Hamru jsou na 3.SPA!!!
08. 08. 2010 | 23:10

Tomáš Myslivec napsal(a):

Pane Tobias, jsem architekt, tedy trochu od fochu. Nenechte na sebe přenést odpovědnost za majetky lidí, kteří je mají v místech, kde hrozí jejich devastace vodou. Měli by je opustit a postavit jinde. My všichni bychom jim s tím měli pomoci - finančně přispět.
08. 08. 2010 | 23:10

mofo napsal(a):

Bůhví zda-li v pátek předpověď neupravili pouze proto, že už se den předtím něco neodehrávalo v Německu. Podle mě jsou to žabaři.
08. 08. 2010 | 23:18

yara ze země krys napsal(a):

Pavlovi Tobiasovi:
Docela by mě zajímalo, kde se najednou bere to ohromné množství
vody v mracích, to je něco neskutečného, prý se jedná o miliardy litrů vody! Není možné při dnešní úrovni rozvoje vědy např. z družic změřit obsah vody v mracích popř. alespoň odhadnout změnu tohoto oproti normálu obrovského množství vody? Otázkou však zůstává, i kdyby meteorologové varovali s potřebným předstihem, že příjde kalamita,zda by je lidé poslechli a respektovali! Něco se s naší planetou děje, zřejmě nějaký nový cyklus od původce všech těchto změn počasí, Slunce. Meteorologové to opravdu nemají jednoduché!
08. 08. 2010 | 23:20

Tak to vidím já: napsal(a):

To Tomáš Myslivec - Stejně si myslím, že by si lidé měli více všímat svého okolí a víc vnímat kácení lesů, zabetonovávání krajiny a stále ještě i dnes vyžadovaných regulací říček a potoků. A´t se spojí zdravý selský rozum s fortelem odborníků a musí pak vzniknout životu příznivější prostředí.
08. 08. 2010 | 23:20

Tomáš Myslivec napsal(a):

tak to vidím...
souhlas.
08. 08. 2010 | 23:24

Napovídá napsal(a):

Mívli jsme čtyři roční období a ta se vatrácí, a zůstávají dvě. Léto a zima. Co to přinese? O tom jsme nepřemýšleli. Ale zřejmě to nebdue jen vytracení se příjemného teplotního přechodu, tedy jara a pdozimu. Jsou suchá vedra střídaná prudkými lijáky. Možná subtropické příznaky změny. nevím,zda to způsobil člověk, nebo do jaké míry to způsobil. Částečně asi ano, protože je stále méně zeleně, více měst, více betonu a aut, vcíe smogu. Nebývalo tolik aut, byl čistčí vzduch, příroda nebyla tolik znásilňována umělými zásahy a devastována kácením stromů. Jde tady přeci o to vydělat si vývozem dřeva. Je to takový africký přístup. Vyvést dřevo za pár korun a dovést nábytek. Pár kousků lepšího pro zbohatlíky a pro většinu pak dýhu a dřevotřísku. Kvalita prošlých časů už není. Nábytek se tedˇuž nedědí. Neumíme hospodařit, neumíme se chovat ani k sobě ani k přírodě.Příroda se brání a říká člověče přemýšlej, měj úctu k životu a Bohu.Je to upozornění a bylo by dobré si ho povšimnout.
09. 08. 2010 | 00:10

pepa napsal(a):

Pro franťýk: Atmosféra, kde se odehrává počasí má tloušťku cca 10 km. Průměr tlakové níže nebo výše je několik 1000 km. Všechno je to "řízeno" teorií chaosu, míchání vlhkého teplého a studeného vzduchu ovlivňuje terén, celý červenec v Čechách skoro nepršelo, chytala to Morava. Dešťová fronta se vždy na Šumavě a Krušných Horách uhla a do Čech se nedostala. Poučné je sledovat: http://www.chmi.cz/meteo/rad/ , kde jsou aktuální data z meteorologických radarů. Můžete šokovat sousedy přesnými předpověďmi na cca 15 minut. ;o) 70 MKč za počítač není tak moc. Superpočítač se dá pořídit i za desetinásobek. Problém je namodelovat děje v prostoru 10 krát xtisíc km. Můžete to skusit.
09. 08. 2010 | 00:47

Poborskiii napsal(a):

Počítač o výkonu, který přibližně má ten pro ČHMÚ, se dá pořídit za několikanásobně nižší cenu, než je uvedených 70 milionů. U tohohle ale lze předpokládat pravděpodobně nějakou náročnou optimalizaci pro meteorologické modelování - tak jedině si vysvětluji tu na první pohled "přemrštěnou" cenu.
09. 08. 2010 | 01:34

Radim Tolasz napsal(a):

Poborskiii: Ano, nejde jen o výkon. Někde někdo (MfDnes :-) před časem ten náš superpočítač přepočítal na kalkulačky a odtud je k názoru na přemrštěnou cenu už hodně blízko ...
09. 08. 2010 | 06:58

omg napsal(a):

Poborski poborski. vrat se na travu a radsi u toho moc nemysli. Pokud jde o cluster na kterym bezi dlouhodoby vypocet, tak se predpoklada, ze ten vypect taky dobehne v poradku. Takze pameti nebudou klasicke ale s opravou chyb ECC. Takze tam kde se ti doma kosne pocitac z niceho nic, protoze se nasel ten jeden kontrolni bit rozdilny od tech ostatnich v jednom pametovem miste, tak tenhle ECC pobezi dal jako by se nic nestalo akorat kdyz se podivas potom do zaznamu systemu, tak tam najdes, ktery pametovy blok je vadny a potrebuje vymenit driv nez zacne vykazovat dvojchybu nebo trojchybu, kterou uz to dokaze jen zjistit, ale nedokaze opravit.

Stejna pak deska musi byt ve variante ECC. Na vypocty pak potrebujes mnohem vetsi data a rychly pristup k nim, takze dalsi rozdil bude samotna deska bude drazsi o to, ze musi umet ECC, ale taky musi umet vic pameti, takze misto domacich 4GB tam se jich tam vleze nejspis 24GB na jednu desku. Jinak by si musel misto jednoho takoveho soucasneho pocitace ted pocita kupovat 24/4 nasobne vic dalsich soucastek aby si vedle poskladal tolik domacich pocitacu se stejnou velikosti pameti. potom taky pokud shori nekde napajeci zdroj coz se obcas stava, tak cim vic pocitacu takhle pocita soucasne, tak tim vetsi sance je, ze aspon jedenomu dozije napajeci zdroj, takze krom toho ta deska bude mit dva nezavisle systemy napajeni jinak by ses taky toho vypoctu nemusel dockat, kdyz by ostatni pocitace v systemu cekali na vysledky toho jednoho kterymu se prave vymenuje napajeci zdroj. atd. atd.
09. 08. 2010 | 07:11

yara ze země krys napsal(a):

Radim Tolasz: Omylem jsem adresoval svůj příspěvek Pavlovi Tobiasovi místo Vám, únava po boji se spodní vodou ve sklepě, ČOV, sudně aj. byla znát. Samozřejmě by mě zajímal názor Váš, odborníka.
Přeji pěkný den!
09. 08. 2010 | 07:33

Radim Tolasz napsal(a):

yara: Já jsem si říkal, že mu nějak nahráváte :-) Ale nemám pocit, že by bylo v oblačnosti nějak mimořádné množství vody. To tam bylo vždy. Záleží na fyzikálních podmínkách a velikosti oblasti zasažené srážkou. Pokud nad relativně malým územím naprší dva dny po sobě po 100mm, tak je povodeň "normální"
09. 08. 2010 | 08:43

jj napsal(a):

U nás v obci napršelo za den 30 mm a nic se nedělo. Myslím, že kdyby napršelo dvakrát tolik, taky by se nic nedělo. Proto si myslím, že problém je spíš hydrologický, tj. kde se ta voda steče, než meteorologický.
A dále, zajímalo by mě, jestli je těch povodní víc, než dřív, nebo jestli jen jsou líp vidět.
09. 08. 2010 | 08:57

yara ze země krys napsal(a):

Radim Tolasz:
Děkuji za odpověď, ale stejně se mi zdá, že dříve před cca 30-50 lety takové obrovské přívaly vody v mracích nebyly. Hold komunisté "uměli" poručit větru a dešti! Bylo by zajímavé průběžně měřit nějakým spec. sonarem množství vody v mracích a porovnávat to s údaji z družic. Všechno to začalo u nás v ČR rokem 1997 na Moravě a už máme v vždy po pár letech o zábavu postaráno! Je to asi ale záležitost celé Evropy nebo spíše Severní polokoule Země.
Mějte se a přeji slunce duši!
09. 08. 2010 | 09:04

jonáš napsal(a):

No mam pocit, že problém není ani tak v existenci či přesnosti informace, ale v tom že se nešíří jak má a že se správně nechápe na straně přijímače .. tedy v komunikaci. Existuje někde alespoň archiv vydaných výstrah nebo výstupů z Alladina, aby se to dalo zpětně vyhodnotit a porovnat s realitou? To co se prezentuje na webu ČHMÚ jde jen "dopředu".
09. 08. 2010 | 09:10

L.Metelka napsal(a):

jonáš:
Samozřejmě, všechny výstrahy a podobné informace se archivují a jsou uváděny i ve zprávě o povodni (která se jistě bude tentokrát taky dělat).
09. 08. 2010 | 09:28

Richard K. napsal(a):

ano to uz se parkrat zminovalo, pro verejnost asi nic takoveho neexistuje, zpetne, pokud si sam neukladate obrazky z toho aladina treba..

jinak, doufam ze nevyjde to co maluje gfs/ecmwf na prelom dalsiho tydne..uvidime
09. 08. 2010 | 09:30

Suchec napsal(a):

Koukám, vše se točí kolem přesnosti předpovědí, ale sám jsem zažil, kdy za jasného dne se během 30 minut "odnikud" vytvořil obrovský cumulus, který přešel v "kovadlinu"a byla z toho "čína", kdy nám na chalupě na dvoře stálo 15cm vody s kroupama.
Za 45 minut svítilo slunce, do hoďky bylo nebe jak vymetené.
Ale v diskuzi jsem si všiml, že přece jen několik lidí poukázalo na fakt ten, že zabetonováváme půdu, lesy jsou velmi často v hrozném stavu (viz ta spousta splaveného dřeva), a to hlavně na prudších svazích.
Jn u nás na chalupě je rozloha listnatých a smíšených jedlobukových porostů na 30%, co před 30 lety.

A když si vezmu, že vzrostlý listnáč zadrží až 1,5t vody, a umí to sakra rychle, že nečištěné příkopy, nedostatečná kanalizace, zanedbané meliorace, rozkopané poldry.....

No, a pak taky výstavba v nevhodných lokalitách. Prostě velké vodě se ubránit nedá, a člověk musí uhnout.
Buď založením stavby, nebo polohou.
A to asi nemůže zůstat jen na bedrech těch postižených.

OT: Když slyším jakoukoliv předpověď z ČT, či ČR, tak přidám 24 hodin, a pak možná předpověď vyjde.
No jo, převažující jihozápadní, či západní proudění, ne? :-)
09. 08. 2010 | 09:30

Tak to vidím já napsal(a):

Obce by měly dbát na to, aby lidi neskladovali dřevo v blízkosti vody, aby přístup k řekám a potokům nezatarovali různými boudami, které pak se při pvodních stávají "přirozenými" hrázemi a překážkami v cestě vodě a škodí ještě o kilometry dál.
09. 08. 2010 | 09:46

Richard K. napsal(a):

Tak to vidím já: tomu moc neveřím..ale pomohlo by to možná..ale podívej se i v lesích (jehličnatých) jaký je bordel..klády přes klády, ty co lesáci nechcou, nejsou pro ně tak kvalitní tak tam nechají ladem a samozřejmě ta se dá do pohybu pokud má nestabilní zem pod ní..a už to jede, po tom je všude klád, které zadržují i menší odpadky..normálně by jinak odtekly, celkově je hrozný bordel i v lesích, které se berou jenom jako nějaký obchod kde si vybereš dřevo, vysolíš patřičný obnos a zbytek se nechá napospas..možná se lesy obnovují..ale nevím tohle taky dnešní generaci
09. 08. 2010 | 09:56

Tak to vidím já napsal(a):

To, co se vybudovalo v tehdejších Sudetech před válkou, mělo velký význam. Čísté odvodňovací kanály ze svahů, čistá koryta i říček a potoků, poctivě postavené opěrné stěny mezi silnicemi a vodami. Když jsem tato místa navštěvovala v šedsátých letech, byla tato díla ještě vidět. O dvacet let později jsem s hrůzou sledovala, jak novousedlíci zaneřáďují kanály všelijakým čurbesem včetně popela z kmen. Uplynulo dalších třicet let, během níž jsem nenašla odvahu se tam jít podívat. Člověk si předsi rád zachovává před očima to hezčí a milostivější, i když je to lež, než krutou a ošklivou pravdu. Těm lepším a čístotnějším lidem se tímto omlouvám.
09. 08. 2010 | 09:57

Hukan napsal(a):

Bohuzel dokud lidem neplave v obyvaku televize tak se jich povodnova varovani netykaji, a kdyz jim zacne plavat a oni si vsimnou ze se jich to tyka, osoci kazdeho kdo jim prijde pod ruku - vlada (za komunistu by se to prece nestalo), meteorologove (je pravda ze neco rikali ale stejne za to muzou) - proste kdokoliv hlavne ne ja!
09. 08. 2010 | 10:05

L.Metelka napsal(a):

Tak to vidím já:
To je pravda, v řadě minulých povodní spadly mosty ne proto, že by byly podelmelté nebo tak, ale prostě se před mostem nahromadily klády, větve, pak se to ucpalo igelitovými pytlíky, flaškami a dalším podobným menším sajrajtem - a z mostu byla malá přehrada. Hladina se tam vzdula rychle i o několik metrů a zaplavilo to baráky nad mostem. V jednu chvíli ale most ten boční tlak už nevydržel a provalilo se to (i s mostem). A pak to zase vyplavilo baráky pod mostem.
Přitom kdyby voda mohla volně protékat, prošla by v pohodě, nezatopila by třeba nic a most by stál...
09. 08. 2010 | 10:30

Karel napsal(a):

Chvíli jsem četl tuto neobvyklou debatu, opakující se bohužel až příliš často (stoletá voda každým druhým rokem).
Ze žádné z reakci (omlouvám se, nečetl jsem je všechny) jsem necitíl prostou pokoru před přírodou. Pršelo, prší a pršet bude. Pořád dokola. Byly, jsou a budou povodně, pořád dokola.
A pokud lidé si budou stále hledat příbytek v zátopových oblastech, budou umírat bez ohledu na cokoliv.

A směrem k meteorologům bych jen dodal:
Novinář: Jak jste přišli na to, že bude pršet se 75% pravděpodobností?
Meteo: No to je jednoduché, jsme tu 4, 3 si myslí že ano, jeden si myslí, že ne.
Tzn. čím více meteorologů, tím přesnější pravděpodobnost :)
Nic více, než hádaní z karet předpověď počasí není.
09. 08. 2010 | 11:32

Zdeněk J napsal(a):

Nedá mi to. Smekám pane Tolaszi a pane Metelko.

Příspěvek chápu - mimo jiné - jako povzdech nad tím, jak jsou informace interpretovány a přijímány.
Nevěřil jsem novinovému titulku a článku začínajícímu těmi to slovy:
"Voda se valí na jih. Veselí zvažuje evakuaci
8.8.2010 17:32 - Vody, které zpustošily sever Čech, si nyní razí cestu na jih."

Předpokládám, že na tohle by vám v ČHMÚ nestačil ani počítač za 140 mil... :-)

pro doplnění zdroj: http://www.parlamentnilisty...
09. 08. 2010 | 11:54

Tak to vidím já: napsal(a):

To Karel - Vystihl jste to přesně. Lidem chybí pokora před přírodou. Pořád si budeme vytahovat triko a kasat se nad ní jako vládci všehomíra. Vztah k přírodě se dříve, a myslím již od C.K. Rakouska, učil už na národních školách. Postupně jsme tuto metodu zavrhli a dnešní děti nepoznají motýla od noční můry. A co neznají z televize, neznají vůbec. Každý dřívější venkovnký učitel dovedl nejen učit a naučit, ale byl zběhlý v zemědělských pracech a byl i sadař a dnešním slovem i ekolog. Před těmito lidmi bychom měli smeknout a u jejich hrobů stát s dvojnásobnou úctou. Otázkou zůstává či akcionáře "našich" firem a různí vykukové, kteří dovedou zplundrovat les během několika dní, zajímá kromě zisku i dopad na životní prostřed. Karel Čapek napsal:"Vyžeňte přírodu dveřmi a polezete za ní oknem!"
09. 08. 2010 | 11:56

Skeptik napsal(a):

Vážení, mám pocit, že se tu už delší dobu mlátí prázdná sláma. Tato diskuse by měla být o roli ČHMÚ v povodních a jejím zvládnutí nebo nezvládnutí, eventuelně dalších věcech s tím souvisejících. Plkání o pokoře před přírodou a dřevě na dvorku je fajn, ale trochu mimo mísu. Včera jsem mluvil s několika přímými účastníky a jejich názor byl celkem jasný. Hlavně tu byla otázka - v sobotu ráno už přece muselo být jasné kolik napršelo a má dále napršet, přesto nikdo lidi nevaroval. Žádný obecní rozhlas pořízený za drahé peníze informaci o blížící se povodňové vlně nepředal, a posléze byl hasiči vypnut proud a už nevěděl nikdo vůbec nic. Rád bych se od pánů z ČHMÚ dozvěděl, jak funguje nějaká spolupráce s Kraji. Je fajn dát nějaké varování na web nebo do televize, ale jak je vidět, tak to prostě na lokální úrovni nefunguje.
09. 08. 2010 | 12:23

Skeptik napsal(a):

P.S. jediným skutečným zdrojem informací byla šeptanda a telefonáty známých, která nakonec zachránila spoustu majetku. Na to si ale ty mračna lidí z veřejných peněz neplatíme.
09. 08. 2010 | 12:28

L.metelka napsal(a):

Skeptik:
Možná odpoví zasvěceněji Radim Tolasz, ale co já vím, ČHMÚ poskytuje informace Integrovanému záchrannému systému a povodňováým komisím (ústřední, krajské, okresní). V takovéto situaci je to pravidelně 1x za několik hodin podrobnější informace, včetně předpovědi počasí, v případě větších změn v situaci okamžitě. Data mají povodňové komise skoro on-line.
Samozřejmě, pokud zavolá starosta z nějaké obce, snažíme se dát informace, ale není v našich silách, abychom sami všechny obce kontaktovali. To musí jít jinými cestami. To by lidi na prognóze jen vyřizovali telefonáty a na práci by neměli vůbec čas...
09. 08. 2010 | 12:33

Radim Tolasz napsal(a):

Zdeněk J.: Výborný odkaz. je to důsledek "širokopásmovosti" našich novinářů. Ráno píšou o dopravních nehodách, odpoledne z parlamentu a večer o povodních. Pořádný přehled nemohou mít o všem a potom to takto vypadá. Vůbec jim to nezávidím.
09. 08. 2010 | 12:42

Krtek napsal(a):

Díky za informaci. Český rozhlas jsem poslouchal (ČRo 2), ale že Libereckému kraji hrozí nebezpečí, neříkali. Takže jsme v sobotu koukali s otevřenou pusou na vodu kolem. A až během soboty jsem hledal na pocasi.chmi.cz, abych věděl, jak se v neděli rozhodnout a jet domů. Bohužel tradiční média (a to ČRo patří mezi ty slušnější) přestávají fungovat.
09. 08. 2010 | 13:16

jk-jiny napsal(a):

Kamarád dělá onkologa a je fascinován tím, jak lidé nechápou, že všechno koupit nejde, nevěří, že dost velký úplatek nemá sílu živé vody.
Když čtu komentáře, je mi podobně blivno: matematika fyziky atmostéry je krásná a velmi složitá věc a lidi, kteří se zderozčilují nad tím, že za 70 melounů by snad mohly být předpovědi přesnější, nevědí o problematice nic.
09. 08. 2010 | 13:20

Richard K. napsal(a):

jk-jiny: mě to spíš přijde jako vtipy, takové komentáře..mě to spíš připadá, že někteří, kteří doted neměli o fungování atmosféry a dějí v ní ani páru...tak chtějí najednou co nejrychlej to pochopit, tak to svedou na Izrael a podobně, neříkám, že mocnosti nic nevymýšlí, ale i po shlédnutí mnoha videí s konspiracemi...nevím všichni časem poznáme a dojdeme k pravdě, já si ji vnucovat nenechám nikým a ničím.
09. 08. 2010 | 13:35

JJ napsal(a):

Myslim, ze tam chybi mezistupen, ktery by prekladal to varovani do bezne reci. Treba, ze cervena znamena v prumeru 1x z 5 velky prusvih. Mozna i predpovedi vyvoje. Neco jako

http://www.nhc.noaa.gov/
09. 08. 2010 | 14:08

Láďa napsal(a):

Krtek
Souhlasím, že média se chovají někdy až neprofesionálně. Prima a Nova dají ve zprávách srdceryvný sestřih s hudbou z krematoria.Záběry pokud možno plačících lidí. Na druhé straně při záplavách na Moravě 1. června jelo na veřejnoprávním Radiožurnálu téma o tom, jestli lidí jedí maso, nebo jsou vegetariáni. Moderátorka rozšafně četla sms od posluchačů...Pouze každou půlhodinu byly vstupy z postižených míst. Chce to mít skutečné profesionály na správných místech a také více spolupracovat s meterology.
09. 08. 2010 | 14:16

f.med@tiscali.cz napsal(a):

k čemu jsou vlastně ty předpovědí dobré? když budu bydlet u řeky tak si ten dům za den nepřesunu, i když budu vědět naprosto jistě že přijde tisíciletá voda. Nač se plýtvají další peníze na odstraňování škod a zase znovu se staví tam kde už to několikrát spláchlo (např.Troubky) nebylo by lepší za ty prachy postavit tam kde to spláchnout nemůže? Vždyť i některá zvířata jsou schopna se poučit ze svých chyb a neopakovat je, jenom pán tvorstva má prostě svoji hlavu a myslí si že to vyřeší nějakýma hrázema.
09. 08. 2010 | 15:13

Kampelicka napsal(a):

Esli by nebalo krome holywoodskejch pitomosti prezentovat v TV i skutecne vedu.
http://www.gov.mu/portal/si...
09. 08. 2010 | 16:23

Roman napsal(a):

Pouzivam nasledujici website a muzu rict, ze na statisticky je velmi kvalitni:

http://www.windguru.cz/cz/
09. 08. 2010 | 17:06

ajaj napsal(a):

JJ: mezistupen uz existuje nebo existoval? pri zobrazeni stavu/predpovedi prutoku jednotlivymi mericimi stanicemi. je tam i obrazkovy profil koryta se zaznacenymi stupni tech vystrah nebo mozna jenom na strankach povodi(moravy). do zprav se tohle ale nedostane a do rozhlasu se to intrpretovat dost dobre taky neda.

takze kdyz dojde na extremni ohrozeni, tak jednoduse budou zaplaveni vsichni siroko daleko, protoze budete uz venku z profilu koryta mimo ty "bezne" zaplavove oblasti. nekteri vic jini min vyplaveni. Z 4 metry siroke reky hluboke po kolena, misty po pas vyjimecne pak az po prsa pred elektrarenskou hrazi, budete mit trikilometrovy veletok (na sirku) ale to budou vetsinou akorat rozlivy bez vyraznejsiho proudu. ten zustane v pobliz koryta nebo pripadne puvodniho predregulacniho koryta. A ten druhy proud pokud protece i mimo merici stanici pak asi i patricne znehodnoti mereni a vyhodnoceni povodni. snad ale jsou stanice vhodne umistneny v terenu...

f.med: troubky... tak treba jenom jeden takovy obycejny pritok moravy. budete vysidlovat uzemi zhruba rozlohou nekolikrat praha vcetne predmesti. na celem toku kazde v placce polozene mesto bylo ze 2/3 utopene. http://www.mp-soft.net/zapl...

oblast troubek 10x10km pod vodou. prvni den je splachla becva privalova drava vlna. druhy den uz jen tak protikala. treti den zacala stoupat morava a becva tekla proti proudu zpatky a dalsi tri tydny tam pak byla stojata laguna. takze pokud nechcete mit vodu ani ve sklepe musite to jeste malinko vic natahnout protoze sklep je pod urovni terenu. 20x20km nebo 30x30?. pokud se spokojite s vodou nekde mezi koleny-pasem podle toho jestli mate uplne podzemni sklep a nizke prizemi nebo mate castecne nadzemni sklep a zvysene prizemi, tak jde o mensi uzemi. ale kdyz takhle zacnete pocitat povodne na celem uzemi, tak dojdete k dost zajimavym cislum a pak nekoho napadne, ze povodne nejsou jedina pohroma, ktera se muze stat.
09. 08. 2010 | 19:35

Richard K. napsal(a):

podle mě prostě stále žijeme v neuvěřitelném rozmachu civilizace..jel jsem na kole tady u nás Smraďavkou (jsou tu sirné prameny) nahoru na Trnávky kopcem a po levé straně pozoroval malý potůček jak si teče v obrovském korytě, spíš kaňonu..tak mě napadlo, tudy někdy hodně dávno muselo ale valit vody..to co je dnes je nic si myslím, než co bývalo dřív..jenom žijeme v obrovském rozmachu, tohle už je to ovoce, a Země nám dává najevo, že už by stačilo.. (můj názor)
09. 08. 2010 | 20:47

Richard K. napsal(a):

jinak s tím přispíváním, no ty DMS budou za chvilku asi k ničemu..když vláda si to vezme od nás sama, tak na co přispívat..ze soucitu, ne přispěju už akorát někomu nebo něčemu komu nebo čemu věřím a někomu kdo mě za to stojí..ne cizím lidem..takhle to začnou lidi chápat, že už jim jde ta stovka z výplaty na tohle..tak dmsky pujdou do kopru.
09. 08. 2010 | 20:56

Jirka napsal(a):

Pane Tolazsi, a jaky je vas nazor na tohle:

http://domaci.ihned.cz/c1-4...

(tvrdi, ze vy jste predpovedeli na sobotu
60 mm a ve skutecnosti spadlo 166 mm, navic vy to predpovidali predevsim pro kraje Jihočeský, Vysočina a Jihomoravský a nakonec to nejhorsi bylo na Liberecku).
Udelali jste nekde chybu? Nebo HN kecaji? Nebo je to proste odchylka, se kterou je treba pri soucasnem stavu meteorologie pocitat...

Dekuju za odpoved
09. 08. 2010 | 20:59

jirka@ napsal(a):

Pane Tolaszi,
z vašeho článku cítím, že postupujete podle taktiky "nejlepší obrana je útok", v tomto případě proti klidu obyvatel. Takže se ptám: Proč ta obrana, co se vám tentokrát nepovedlo?
Každý soudný člověk uzná, že snaha o kvalitnější předpovědi počasí musí počítat s odchylkou od přesných výsledků rapidně se zvětšující s časovým odstupem. Jenže zároveň to předpokládá, že si nebudete zbytečně nabíhat jako školáci.
Píšete, že si mají lidé dávat pozor i 100 km vedle, než kam jde výstraha ČHMÚ.
Jenže na výstrahách zaslaných z ČR pro mapku výstrah v Evropě byl pro ČR zakreslen nejvyšší (červený) stupeň všude jinde než u Libereckého a Děčínského kraje, tam byl jen střední (oranžový). Takže děláte jako profesionálové úplně stejnou chybu! Začervenit jste měli celou ČR, když už si nejste jisti! Vám by se stávat nemělo, že vás nebezpečné jevy nachytají na hruškách, jako laiky, jimž totéž jako generálové po bitvě vyčítáte. Varování před předchozími lijáky bylo určeno pro Plzeňsko a Českobudějiovicko, zasažena byla taky úplně jiná území.
Jestli si z vás příroda střílí, nedejte se už od ní nachytat a přiznejte, že zdaleka nevíte, kde to udeří, ale aspoň sdělte případně důrazně, že někde to udeří pořádně a kde se lidé domáknou aktuálně přesnějších dat. Pro dokreslení nejen z ČHMÚ, pravda bude někde uprostřed. Nasbíral jsem během doby pár odkazů, mohu je poslat.
Jestli už má lidi něco vyplavit, a tomu se dost dobře zabránit nedá, měli by to radši vědět, než je to překvapí zase ve spánku, na cestě nebo nevarované příliš rychle. Možná vašim výstrahám a předpovědím chybí lidsky srozumitelný, specifický, adresný a naléhavý šmrnc.
Jinak musíme ocenit, že situaci pomohl zachránit rychlý a neohrožený zásah hasičů, takže aspoň není tolik zbytečných obětí, zejména nejsnadněji ohrožených - dětí a starších či méně pohyblivých lidí. Např. úspěšná záchrana dětí z tábora vrtulníkem z utopené zachraňující tatrovky byla hodně dramatická.
Lidé, kteří váhali nechat se evakuovat ze střech vrtulníky, zřejmě ještě byli v šoku, něco takového nečekali, možná se báli letu, ne všichni zvládají dost pružně změnit chování, když výstraha je nezvládla včas a dost varovat.
09. 08. 2010 | 21:13

bara napsal(a):

Pane, Metelko, 10:30 je pěkné :) Tak nějak, před mostem i za mostem.
09. 08. 2010 | 21:16

Richard K. napsal(a):

jirka: co vlastně chcete od meteorologů? umíte to vysvětlit? Je to jenom samé protiřečení..
09. 08. 2010 | 21:20

Richard K. napsal(a):

děláte jakoby snad oni za to mohli, že to přišlo..:)
09. 08. 2010 | 21:21

Radim Tolasz napsal(a):

Jirka 20:59: Taky nevím, proč to HN takto komentovaly. Vycházely asi z informací, které nebyly úplné. V jiných článcích stejné se stejné HN vyjadřují diametrálně jinak.
09. 08. 2010 | 22:40

Radim Tolasz napsal(a):

Jirka 21:13: Já svůj článek neberu jako sebeobranný útok. Já mám zkušenosti a vím, jak po povodních reagují různé skupiny veřejnosti. Proto jsem předložil shrnutí, které považuji za objektivní. Stejně objektivně platí, že jsme ještě v pátek odpoledne měli nejistotu v místě a množství, ale zcela otevřeně jsme to říkali - a když si uděláte přehled 3.SPA od soboty do pondělí, tak budou tato "červená kolečka na mapě" odpovídat našim červeným výstrahám z pátečního poledne.

A ještě jedna drobnost. Evropský výstražný systém EUMETNETU na serveru http://www.meteoalarm.eu neobsahuje výstrahy na povodně. Zatím pouze několik zemí v Evropě má výstražný systém tak integrovaný jako my. Evropa se nás snaží dohnat. Až nás dožene, tak budeme do jejího systému posílat stejné výstrahy, které předkládáme veřejnosti doma.
09. 08. 2010 | 22:47

Radim Tolasz napsal(a):

Čtenáři: A pokud ještě někdo dočte až zde, tak by si mohl pro zajímavost poslechnout vystoupení ministra Johna v Událostech na ČT24 v cca 22:00. Zcela jasně popsal na základě čeho hasiči a starostové v sobotu ráno reagovali ...
09. 08. 2010 | 22:50

scallop napsal(a):

Autor:

Jake jsou vlastne meze predpovedi v soucasnosti ? Predpovidat napr. srzky v konkretni male lokalite neumite proto, ze na to nemate vybavu (dost rychle pocitadlo) nebo proto, ze to neumi nikdo na svete ?

Mam pocit, ze v Japonsku toho schopni dat presnou predpoved pro konkretni misto vypoctem na superpocitacich, ktere jsou proste prilis drahe. (Pouziva se komercne pro golfova hriste.) Je tedy limitujicim faktorem lepsi predpovedi cena stroje, nebo je problem v nedosatecnem modelu ?
10. 08. 2010 | 11:28

f.med@tiscali.cz napsal(a):

pro ajaj - takže proto abychom nemuseli vysidlovat záplavové oblasti, raději vypíšeme dluhopisy, uspořádáme sbírku, postavíme to tam znovu jak to bylo a budeme se modlit aby stoletá voda přicházela jenom jednou za sto let? to tam doopravdy není široko daleko žádné pole aspoň 3 metry nad hladinou? Že by se postavilo raději trochu vejš?
10. 08. 2010 | 11:57

jonáš napsal(a):

By se samo postavilo? Kolik dáte z kapesnýho?
BTW, většinou jsou v tom kraji o 3 metry výš nad hladinou (bude to stačit, když tekly čtyři a půl?) docela solidní svahy. Který za mokra ztrácej stabilitu a rády se sesouvaj.
10. 08. 2010 | 13:30

Jirka 20:59 napsal(a):

Dekuji za odpoved.
10. 08. 2010 | 15:19

jirka@ napsal(a):

Pane Tolaszi,
to snad ani neříkejte, že výstraha meteoalarm.eu, na niž odkazujete i ze stránek ČHMÚ, obsahuje pro ČR úplně jiná data, než jaká máte k dispozici vy. To mě poněkud šokuje. To je totiž spíš matení veřejnosti a shození vlastních výstrah, než integrace výstrah přeshraničních.
Jeden malý, ale výstižný obrázek informuje totiž mnohem názorněji, než celá stránka textů, určená spíš pro odborníky, starosty a hasiče. Jestli tedy jsou vaše textové výstrahy ve vzájemném rozporu s tímto obrázkem, chtělo by v 21. století v té naší staré Evropě vzít to na vědomí a něco s tím udělat. Např. zatím aspoň nabídnout obrázek svůj pro ČR vedle odkazu na meteoalarm a uvést, že s tím jejich nemáte nic společného a odkaz je určen jen těm, kdo se chystají cestovat do zahraničí.
Držím vám palce, ať vás Evropa dohoní. Občas čtu polský tisk a tam Čechy (neupřesnili koho) chválili, že je varovali před druhou nečekanou povodňovou vlnou letos na jaře v povodí Wisly.
Jistě uznáte, že všichni se můžeme zlepšovat. Např. vysvětlování pana Daňhelky ex-post pro tisk o tom, co se dělo pár dní zpátky, mělo přijít v začátku jako důraznější a pozornost upoutávající včasné varování, popř. i s obrázkem, zejména že jde o nebezpečnou nacucanou rotující níži či frontu, která vyprší na jednom místě a že už se konečně lépe ví, kde. Jestli jsem si toho mohl včas všimnout i já jako laik, pochopila by to i většina veřejnosti, které se to přímo týkalo a tisk by se toho rád chopil.
Určitě uznáte, že veřejnost v místě, kde řádí tropické bouře a hurikány, k nim taky přistupuje jinak než k běžným větrům a lijákům a dobře ví proč.
10. 08. 2010 | 20:57

jirka@ napsal(a):

Richard K.
Jde mi o věc, tj. skutečně dokázat lidi včas varovat, to je cennější než vaše snění o tom, že meteorolog zastaví čarováním lijáky, jak mi podsouváte :)).
Loni v bleskových povodních na Moravě to ČHMÚ taky nedokázal, ale stálo to životy mnoha lidí. A přitom stačilo si nechat potvrdit od místního hasiče, že to, co je na radaru, tam opravdu padá, když hlavní nápor šel mimo srážkoměrné stanice. Líbali by za to ruce. Tehdy jsem si toho nebezpečného věnce mraků-vuřtů všiml 2x taky. Já z malé mapky radaru netušil, kam to přesně padalo, ale už už jsem byl s to někam tam hned preventivně telefonovat, bohužel jsem to nechal na odbornících a doteď si to vyčítám.
Váš hloupý pokus o impertinenci jsem přehlédl. Spletl jste si blog a povykováním puberťáků pod články.
10. 08. 2010 | 20:58

Richard K. napsal(a):

jirka: Vy sám jste byl velkou vodou taky postižen? nebo Vaše obec? Ono všichni máme pravdu, jenom ti druzí ji jinak pochopí..to je asi ten problém. Meteoalarm se podle mě neustále vyvíjí, jinak Proč John třeba řekl, jasně evakauce, lidi jsou v šoku, nevěří tomu co se kolem nich děje, co příroda dokáže když jenom trošku ukáže svou sílu..nezlobte se na mne, ale těm lidem není drahý svůj vlastní život? Ah já zapomněl, dneska jsou jiné priority..radši ochráním svůj majetek a utopím se v něm, kašlu na blízké..Mě přijde, že to je to samé jako ujet třeba od nezaviněné nehody..ale k tém výstrahám, pokud je budete sledovat pravidelně, získáte k nim respekt..howg
10. 08. 2010 | 21:35

Viola napsal(a):

Ten, kdo čte Bibli

už dávno uvažuje o koupi alespoň lodičky, třeba nafukovací. Jedna loď pro obec je málo, každý by měl mít lodičku pokud možno i s motorem. Nebo obojživelné vozidlo a obec by mohla mít vznášedlo.
10. 08. 2010 | 23:31

Viola napsal(a):

PDG

"Pamatuji doby, kdy pršelo několik dní v kuse.A povodně se nekonaly tak zhoubně jako v současnosti.Obce se staví překotně " A já zas vím, že kdysi bývalo hodně bažin a lidé se snažili odvodňovat krajinu, aby na ní mohli hospodařit a stavět. Vytváříme síť kanalizací a odvodňovacích systémů, tak to rychle teče a čím dál více. Města i malé vísky jsou zabetonované a přesto příroda nezapomíná, že tam kdysi byly mokřady. Například lázně Libverda, které jsou kousek od povodní postižených obcí se překládaly jako líbezné místo uprostřed bažin. Jako lidé máme slabou paměť, anebo si nechceme připustit, že náš boj s přírodou musí být stálý, když ustoupíme, prohrajeme a my jsme se rozhodli už dávno neustoupit - kupředu levá, zpátky ni krok (no levá to být vždy nemusí).
11. 08. 2010 | 00:07

ajaj napsal(a):

f.med, jonas:
3 metry stacit nebudou. mapova vrstva elevation contours pro google maps od heywhatsthis.com nebude urcite zrovna nejpresnejsi a uz se budeme celkem urcite pohybovat v odchylce asi i vzhledem k hustote mereni a pravdepodobne satelitniho mereni vysky - lesy jsou pravidelne na vyssim miste, takze asi obcas odraz od koruny podle vzrustu

ale 5 metru by uz stacit mohlo. rozdil mezi rekou pobliz a mistem(nejvyssim siroko daleko) kde splichalo akorat na prvnim schodu u zakladu jenom ve sklepe. zhruba oblasti, ktera je trosku clenitejsi, takze kdo vi ktery bod to zmerilo) ale stejne to bude uz v odchylce a chtelo by to presnejsi podklad.

jinak nemam tuseni na kolik je verohodne tohle: http://www.vesmir.cz/clanek... vzhledem k datu publikace clanku i kdyz recenzovana knizka by mela byt z roku 95... "Čtrnácté století je obdobím velkých povodní – zanikla tehdy všechna sídla ležící níž než 5 m nad hladinou řek."

k dluhopisum... pokud tam bude byt jen spojujici infrastruktura porad tam bude muset byt a nebo postavit jinak a lepe i kdyz tam lide nebudou zit. ale co do objemu to bude mensi zatez. omezovani a postupne zanikani zastavby a potrebne huste site infrastruktury je schudnejsi reseni. ostatne pokud nas ceka neco podobneho jako je popsane v http://www.vesmir.cz/clanek... - opet dilema jak moc je to poupravene po povodnich a zdorje predtrizeny aby podporily skvely clanek... nebo jeste shrnuto v obrazku lepe zde: http://www.vesmir.cz/files/... z clanku http://www.vesmir.cz/clanek... tak pokud tohle vyjde, tak na to lidi prijdou casem i tim selskym rozumem...
11. 08. 2010 | 01:20

ajaj napsal(a):

na odlehceni: skoda ze blbost nenadnasi. usetrilo by se za zachrane operace.
11. 08. 2010 | 01:27

jirka@ napsal(a):

Pane Tolaszi,
vlastně jen náhodou jsem si všiml, že na vašem webu toho přibylo poněkud víc, než jak to na první pohled vypadá. Jste asi příliš skromní, že na podstatné novinky na stránkách viditelně neupozorňujete :).
Mapek CZRAD spojujících naměřené srážky a radar jsem si všiml už dříve a lze se v nich dobře průběžně inspirovat, povedly se, používám je již déle.
Ovšem SIVS mi nějak unikl, a přitom ho máte už od listopadu. Hlavní stránka působí tak, že výstrahy mají stále stejnou podobu jako dřív a z nich se toho dřív moc vyčíst nedalo, o obrázcích ani nemluvě. Není divu, že mě samostatný odkaz na meteoalarm zmátl. Nový systém SIVS s grafikou působí dobře.
Držím vám palce, ať zvýšenou laťku udržíte, zkoušíte nový portál, fandím vám, ať se povede.
Rotující níže nám hrozí zdá se častěji než dříve, pokud mají nebezpečnější průběh, přikláním se k tomu na výstrahách speciálně uvést tyto situace, a postupně aktualizovat, kde hrozí více, věřím, že by to lidem pomohlo být pozornější včas, následky bývají dost dramatické. Je to jeden z námětů reagující na nebezpečné meteorologické jevy.
Další námět pro hydrology: Asi by pomohlo moci si spočítat, kdy dorazí povodňová vlna z předchozího místa na další. V Benešově n/Pl např. čekali kulminaci o půlnoci, byla až v 8 hodin, to je velká odchylka. Případně jak umět data sami zpřesnit, když se navíc protrhne hráz nějakého rybníka. Aby se dalo zhruba odhadnout, kam až vystoupá a kdy - od určité výše hladiny je potřeba evakuovat.

Přeji hezký den.
11. 08. 2010 | 06:23

jirka@ napsal(a):

Richard K.
Jestli nebyli loni v létě lidé v Novém Jičíně varováni včas, asi se nerozhodovali o přednostní záchraně majetku, když poklidně spali nebo se k spánku chystali. A pak někdo musel sekat narychlo díru do podlahy, aby rodinu vytáhl stropem. Jinde se to nepovedlo. Jako by se to stalo mně, když jsem to nebezpečí z radaru vycítil, ale meteorolog nikoli, ani si to nenechal potvrdit od místních lidí. Moc jste mi vaším příspěvkem, jako byste ani ten vstup nečetl, nepomohl.
Nevysmívejte se také starším lidem, když mají potíže bystře reagovat, rád bych věděl, co byste dělal na jejich místě vy. Oni nic takového třeba padesát let nezažili. Čekají spíš něco, co znají. Jednou jsem musel nechal zahraňovat při záplavách své rodiče, taky to znám. Časem si snad na tyto jevy víc zvykneme, všichni.
11. 08. 2010 | 06:47

jonáš napsal(a):

ajaj: neni jen google a satelitní měření, je třeba i základní topografická mapa 1:5000 s vrstevnicemi po metru. Třeba údolní obce zase zaniknou a zbudou jen horský farmy po kopcích, jako v Alpách .. Lužický či Jizerky jsou sice o dost nižší, ale i tam je v údolích niva úzká a neni víc než pár metrů nad potokem.

To čtrnáctý století je zajímavý, nebylo to tehdy kolem toho "klimatického optima", co o něm furt melou popírači oteplování? V tom případě se třeba opět k optimu propracováváme. Ovšem tehdy stačila infrastruktura sjízdná na koni, ta neni tak cimprlich.
12. 08. 2010 | 13:05

Radim Tolasz napsal(a):

Jirka: Meteoalarm.eu neobsahuje úplně jiná data, než máme my, ale pouze jejich podmnožinu. Naše výstrahy obsahují meteorologické i hydrologické informace, evropské pouze meteorologické. Ale Evropa se snaží a snad se to srovná dle našeho vzoru :-)
16. 08. 2010 | 20:17

Aloha napsal(a):

Záplavy v Chrastavě přece způsobila místní fabrika, psal to Mašek na Osudu, tak to musí být pravda. http://www.osud.cz/cs/clane...
26. 08. 2010 | 10:28

jš napsal(a):

Firmy podaly trestní oznámení kvůli povodním, zaplavily je prý přehrady
http://liberec.idnes.cz/fir...
01. 09. 2010 | 21:47

OlegKornilov18 napsal(a):

качественно и недорого - <a href="http://www.artal-transport.com.ua">грузчики Харьков</a>.
09. 01. 2011 | 01:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy