Ať zmrznou v tichosti

27. 01. 2010 | 17:06
Přečteno 4906 krát
Úmrtí sociálně vyloučených lidí během této zimy trhají staleté rekordy. Individualizace a neoliberální teorie přivedly naši společnost na pokraj státem posvěceného hubení nepřizpůsobivých.

Během této zimy již zemřelo v České republice, třicáté čtvrté nejbohatší zemi na této planetě, patnáct bezdomovců. Ten poslední minulou noc, ale s tím se počítalo.

Televizní štáby vyslaly do ulic své reportéry v naději, že snad nějakého umírajícího zastihnou a natočí jeho poslední slova, nebo že objeví mrtvolu, či alespoň natočí tělo v pytli odnášené do pohřebního vozu za dramatické asistence otrávených policajtů a jejich blikajících aut. Nestalo se tak, bezdomovec si umrzl někde v tichosti mimo záběry kamer hladových reportérů. Touha po senzaci s příchutí smrti byla zřejmě to jediné, co vedlo cyniky z veřejnoprávních i soukromých médií k masivnímu informování o bezdomovcích. Až dosud totiž tito lidé, většinou duševně nemocní, závislí, navrátilci z vězení či dětských domovů, média nezajímali. Yupíci v pestrobarevných kazajkách za mikrofony či redakčními počítači se jim vyhýbají obloukem na cestě do nóbl restaurace k rozhovoru s celebritou. To aby si v médiích vysnívali své vlastní Česko, stejně jako jejich tatíci vymýšleli v Rudém právu reálsocialismus – odtrženi od světa tehdy i dnes.

Bezdomovectví je společenská nemoc, není to nic přirozeného. Je spojeno s industrializací, ničením přirozených rodinných vazeb, nezaměstnaností… To věděl i císař pán a o české bezdomovce se staral lépe než všechny porevoluční vlády s prezidenty dohromady. Ale on také zavedl bezplatné zdravotnictví a preventivní prohlídky. My jsme po sto padesáti letech nejchudší od zdravotní péče odřízli a aby nešířili nějaké choroby, necháme je umrznout na břehu Vltavy či Ostravice – Bezruč by jen zíral, to ani on nezažil, kam na to s nějakou Maryčkou, to tu máme pořád.

Bezdomovectví se u nás objevilo na začátku devadesátých let, kdy stát, pod vedením Klause a Havla, totálně rezignoval na péči o nejohroženější skupiny. Zavíraly se podnikové ubytovny, aniž by se kdokoli staral, co bude s lidmi, kteří tam desítky let bydleli. Péče o lidi s duševními poruchami a závislostmi se věnovala jen těm nejpostiženějším, a tisíce lidí tak zůstali na pospas svým mániím a vykukům pasoucím po jejich bytech. Privatizace bytového fondu vytlačila další tisíce na ulici a zbavila města možnosti řešit chráněné bydlení, jak to bylo v naší společnosti zvykem po staletí. Péče o navrátilce z vězení a dětských domovů více méně zkolabovala. Starost o bezdomovce zůstala z naprosté většiny v rukou církevních organizací, které musí žebrat u státu a měst, aby dostaly peníze na nejnutnější provoz a mizerné platy.

Když jsem studoval v Atlantě, napadly tam asi tři centimetry sněhu. Nevídáno! V USA kašlou na bezdomovce asi jako u nás. Nicméně lidé zahájili obrovské podpůrné akce, v kostelech se zřizovaly veřejné vývařovny a i já po několik týdnů vstával brzy ráno, abychom s kolegy a kolegyněmi připravili a rozdali jídlo několika desítkám bezdomovců. O bezdomovectví v USA jsem napsal diplomku a doufal, že tím to pro mě končí.

Nakonec jsem ale vyhověl žádosti několika mosteckých organizací a zřídil, a pak několik let vedl - kromě jiného, azylový dům pro ženy a matky s dětmi. Spolupracovali jsme s kolegy z Emauzských domů, společně žadonili o prošlé jídlo a pár korun na provoz. ODS nechtěla dávat, že se má každý postarat sám, pro socany a komunisty jsme byli pámbíčkáři. Ale musím uznat, že když už jsme jednou byli před zavřením, zajel jsem do Prahy za ministrem Škromachem a vyprosil na něm dost peněz na záchranu mosteckého azylu. Ale stejně nejvíc peněz do projektu vložili Sasíci z druhé strany Krušných hor, kteří na tom byli relativně stejně špatně jako my, jen jim byl osud našich bezdomovců méně lhostejný.

Jeden anglický biskup řekl: „Nedělní bohoslužba a charita, to je jako když vytáhnete na pár hodin rybu ze špinavého rybníka, opláchnete ji, a pak ji hodíte zpátky. Co potřebujeme, je vyčistit rybník.“ Dnes církve mlčí. Stejně jako mlčí vláda i radnice. Lepíme díry, ale z chyb systému děláme ctnosti.

Azylové domy jsou a budou potřebnou složkou naší společnosti. Je ovšem třeba začít se zabývat tím, aby byl tento problém řešen systémově. Tím primárním důvodem je ona u nás tak nepopulární solidarita, která dělá společnost společností. Schopnost postarat se o slabé a nemohoucí ukazuje na rozvinutost civilizace víc, než zasíťování pro Internet a mobilní telefony. Brání to otupení lidí vůči spoluobčanům, bráníme tím šíření nežádoucích společenských jevů i rozvoji epidemií. A pro naše yupíky a metrosexuály například ze Strany zelených by mohlo být argumentem, že je to nevkusné.

Anebo můžeme policajtům v rámci reformy nakoupit speciální saně, na kterých budou svážet mrtvoly z ulic jako ve Stalingradě. Levně, čistě, eugenicky. To by bylo řešení, které by si tak dovedli představit naši aktivní politici i lidé jako Schwarzenberg, katolík Mlčoch, bývalý neoliberál Macháček či konjukturalista Zámečník, když v Dřevíčské výzvě volali po omezování sociálních výdajů.

Nerad bych se toho dožil a mojí nadějí zůstává, že je tu dost lidí, kteří se takovým řešením postaví. Ale ono nebude tak zle a třeba nebudeme muset nic dělat. Pořád je totiž dost naivních nadšenkyň a nadšenců, kteří se budou snažit zadarmo, či skoro zadarmo, těmto lidem pomoci, i když jim naše elity budou říkat, že tohle je jen marnivý rozmar, na který přijde čas, až všichni zbohatneme.

více informací na www.denikreferendum.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

schlimbach napsal(a):

Naše společnost není schopna a to ani díky nastaveným ekonomickým mantinelům se vypořádat s bezdomovectvím, nezaměstnaností. Tento systém nepracuje pro blaho člověka, člověka zotročuje, aby se ještě chvíli udržel nad vodou. Vždyť jsme se již propracovali až k takévým absurditám, že se veřejně navrhuje odchod do penze v 70 letech a ti, kteří tyto stupidity vytvářejí a na veřejnost předkládají jsme schopni nazývat odborníky. No super :). Mnoho zdejších diskutujících, kteří mají samozřejmě jasno v tom, že každý nezaměstnaný je flákač, bezdomovec si za svůj osud může vždycky sám atd. se vysmívají naší alternativní ekonomické reformě, jejíž realizace by přinesla práci všem, kdo o ni mají zájem, zajistila by minimální životní standard (včetně bydlení) všem, kdo chtějí pracovat, odchod do penze by byl po 35 odpracovaných letech a bylo by možné odcházet i podstatně dříve, zdražením přesčasové práce bychom dali možnost zaměstnat více lidí a postupně zkracovat pracovní úvazky - přesně opačný trend, než nám dnes servírují "ekonomičtí odborníci" a všehoschopní politici.
http://ekonomickareforma.cz
27. 01. 2010 | 17:22

StandaT napsal(a):

Příště info, že to píšete pro Patočku, dejte prosím nahoru, ne až pod článek. Děkuji
27. 01. 2010 | 17:29

Honza napsal(a):

Proboha, jaké "neoliberální teorie"? O čem to mluvíte? Víte, jak obrovské je u nás přerozdělování od bohatých k chudším? Že polovina obyvatelstva neplatí prakticky žádné daně? Že u nás jako v jediné evropské zemi neexistuje stropování sociálního pojistného, takže bohatí platí pojištění z celého platu, ale nesmějí si připlatit na lepší protézu, aspirin dostanou stejný, jako ostatní, a v případě nemoci dostanou 60% z 21 300 Kč měsíčně, ať odvádí, kolik odvádí? Víte, že máme nejnižší počet chudých v Evropě, a že je u nás největší míra sociální rovnosti v EU? Až proboha potkáte v Čechách nějakého neoliberála, dejte mi vědět, rád bych ho potkal, připadám si zoufale osamělý.
27. 01. 2010 | 17:35

LEVAK napsal(a):

Podle mého názoru se tady na bezdomovcích veřejná správa trénuje.Jako druzí v řadě budou důchodci, podle hesla dědeček a babička ujídají nám chlebíčka!Podle vzoru Eskymáků.Ti když mají málo potravin na zimu do zásoby tak vyvezou své dědy a bábiny polonahé na kru ke zmrznutí aby přežili mladší příslušníci kmene!
27. 01. 2010 | 17:36

RUDOLF napsal(a):

Český národ se stává bandou vykořistovatelů a není divu že když uslyší slovo bezdomovec, tak ce otáčí na druhou stranu, protože má obavu že i pohled na něj mu spůsobí problém v jeho prohnilé povaze.Vláda na bezdomovcích jen vydělává a ne malé peníze, jen se nad tím zamyslet.A tak se i chová a šíří do médií bludy o nich.
27. 01. 2010 | 17:38

todi napsal(a):

StandaT
V ideologické slepotě je pro Vás špatně to, co je psáno někým nebo někomu či někam a basta, obsah vem čert. Chytré!
27. 01. 2010 | 17:42

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pane Schlimbach
Obyčejný lidský soucit, ne Vaše tragikomické návrhy reforem, o to tu jde.
A nerozkrádat veřejné peníze. Každý , kdo to dělá, má na svědomí smrt těch, kteří umrzli. Mělo by se jim to dát vědět. Apelovat na svědomí lidí, kteří kradou daně. Špatné svědomí, stupňující se do psychosomatických potíží a končící bezútěšným umíráním na nějakou nevylečitelnou chorobu mělo by jím být dostatečným varováním. Peklo existuje, ejhle - průser, co ?. Kdo krade daně, zabíjí bezdomovce. Howgh.
P.S. Už jste předělal ty Vaše návrhy o legalizacinelegalizaci drog ? Nic ve zlém, vím že to myslíte dobře.
Já budu ale volit VV. Uvidíme.
27. 01. 2010 | 17:43

schlimbach napsal(a):

Tencokidá hnůj

možná jsmte si nevšiml, že o legalizaci drog je na našem veřejném fóru jen diskuse a v jejím průběhu se rýsují celkem reálná řešení. Tragikomické návrhy reforem? proč ne- když je to váš názor, já vám jej neberu, ovšem vaše nesdílím váš názor, že stačí nerozkrádat veřejné peníze a soucit s bezdomovci že vyléčí jejich problém, nesdílím.
27. 01. 2010 | 17:49

Pocestny napsal(a):

K zblití žvásty, soudruhu!

Kecy v peci, všichni je známe, věčně ožralé, smrdící, somrující příšery. Zeptejte se jich v létě, jestli by se nechtěli umýt, vystřízlivět a začít žít jinak než jako ta praqsata.
Vysmějí se vám, mají svobodu....

Ano, mají svobodu chlastat, přijít o práci, propít barák sobě i celé rodině nebo ho prohnat mašinkama, mají také "svobodu" na to pojít.

Ale nezastaví to citlivku Tožičku a jiné socánky od pindání o zlé době.

Ano, za komárů by se to nestalo, už by všichni byli za katrem pro příživu nebo u Skály blili pod sebe antabus...
Dnes se na tyhle polepšovny kašle, je každého věc, jestli zůstane člověkem, nebo se zretarduje ve zvíře.

Pomáhat? Ano, ale těm, kdo si své problémy nezpůsobili sami svou debilitou a nepřizpůsobivosti.

Kdyby letos na mráz umřelo 15 cikánů, lid bude rozhořčeně volat: "Málo!"

Tožičko, zkuste si dělat karieru něčím jiným, než takovýmhle bezobsažnáým pindáním, tohle je bolševik s tou lidskou maskou na rypáku, to už máme 40 let za sebou....

Ano, lemplové, tupci a negramoti, alkáči, feťáci a jiný sociální odpad to mají teď těžké....
To se holt těmhle lidem stávalo, stává a bude stávat.
27. 01. 2010 | 17:51

stále rebel napsal(a):

Tam, kde se daří kmotrům, jsou ti slabí na tom obvykle špatně.
Vina naší „elity“ není ani tak v tom, že se stát o tyto vyloučené lidi nestará, ale hlavně v tom, že stát podporuje ty, kteří tuto bídu vytváří.
27. 01. 2010 | 17:53

Stařeček napsal(a):

tak pane Tomáši Tožičko díky za to co jste napsal. Opravdu to v naší společnosti takto chodí. Ti co říkají, že se má každý postarat sám o sebe samozřejmě nechápou, že ne každý je toho schopen. Snad se neblížíme k Hitlerovi, který začal podobné usmrcovat a víme kam to až dospělo.
27. 01. 2010 | 17:53

Al Jouda napsal(a):

Když ono je to s některými bezdomovci skutečně těžké. Včera ukazovali v TV muže a ženu, kterým byl nabízen strážníky MP pobyt přes noc v azylovém domě, ale oni odmítli se slovy : ...že tam jsou jiní lidé ! A zůstali radši v nějaké díře, kde jim žhnulo pár uhlíků z ohně.
27. 01. 2010 | 17:56

RUDOLF napsal(a):

Al Jouda

To méte tak, ono žít venku rok, dva změní že to jen těžko chápeme a tito lidé se straní ostatních jako zvěř ale není to jejich vina.
27. 01. 2010 | 18:02

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pocestný,

někdy se stane, že se narodíte hloupý a nejste vlastně k ničemu. Kdejaký chytrák s vámi vyjebe. Můžete leda znrznout na lavičce jako sociální odpad.

Víte jsou hloupí lidé, kteří kupodivu mají rádi práci, umí jen jednoduchou, kopání, hrabání a pod, a ještě pod dozorem. Potom práci ztratí, mnohdy v ní mají i sociální zázemí, a skončí i na ulici. Každý nemá štěstí na Karla jako Otík ve Vesničce mé střediskové.

Feťáků, ožralů a jiných se samozřejmě nezastávám, ale podle mého příliš generalizujete.
27. 01. 2010 | 18:05

Čochtan napsal(a):

Pane Tožičko,
příště si zjistěte, co vše nabízí různé organizace od Charity po Armádu Spásy.
Ano, postelí je teď v mrazech jen pro polovinu, ale nikoho na mráz nevyhodí a nechají přespat v teple i když jen na židli.
Mnoho těch bezdomovců nechce žít jinak. Bohužel.
27. 01. 2010 | 18:11

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pane Pocestný
Doufám, že se necháte pohřbít, ne spálit.
Alespoň na závěr svého bezútěšného putování prospějete matičce Zemi. :(((
27. 01. 2010 | 18:11

Luba napsal(a):

Zakladatelem českého bezdomovectví je prezident-lidumil Václav Havel. Jeho rozsáhlá polistopadová amnestie "dala šanci" cca 20.000 propuštěným vězňům "žít jinak".
Neměli kam jít. Nenašli práci.
Skončili tedy na ulici nebo se stali vězeňskými recykláty.

Leckterý dobře míněný čin může být v důsledcích destruktivní.

Za totáče jsme prakticky neznali veš šatní. Svrabu a jiných parazitů bylo podstatně méně než dnes, včetně otevřené TBC či syfilis. Dnes je to jiné - díky bezdomovectví.

Mnozí si myslí, že tzv. bezdomovci si svůj životní styl svobodně zvolili. Ale u těchto mnohých také platí, že poznání opaku by bylo značně zneklidňující.

Tedy - že na ulici se dnes může ocitnout prakticky kdokoli. I člověk slušný, ale třeba naivní, duševně a fyzicky hendikepovaný,
nebo dokonce člověk příliš hrdý na to, aby u někoho škemral o pomoc.

Předsudky nás chrání před zneklidňující nejistotou.

Naštěstí, s charitou to není zas tak špatné. Sice se zdá, že sypeme více ptáčkům, než bezdomovcům, ale slušní lidé ještě nevymřeli.

Třeba Reflex referoval o jisté lékařce, která ze své vůle pečuje o ostravské bezdomovce.
K přečtení zde:
http://www.reflex.cz/Clanek...

A proč u nás nevznikají spontánní charitativní akce jako v USA, typu: horká polévka pro mrznoucí bezdomovce?

No, protože my zkrátka nejsme občanskou společností. Většina je zvyklá poslouchat rozkazy vrchnosti, a když rozkazy chybí, není třeba dělat nic. Viz kauza "Kuberovy chodníky".

Navíc chybí veřejně známí lidé, kteří by se v něčem podobném angažovali a mohli být svým spoluobčanům vzorem.
A když přece jen k takové deviaci dojde, lidé si řeknou, že se ty blbé celebrity zase chtěly zviditelnit.

Je ale hloupé kritizovat jiné, když každý z nás může něco málo pro zlepšení situace těchto lidí udělat. Začněme tím, že si (sami sobě) nebudeme lhát.
27. 01. 2010 | 18:13

jenicek napsal(a):

Co je tohle za žvanila?
"Bezdomovectví je společenská nemoc" To je hloupost. Většina bezdomovců trpí psychickými nemocemi (včetně závislostí) a poruchami osobnosti, proto skončili na ulici. Typický případ byl ten co našel to dítě v popelnici, a jak dopadl? Dostal ubytovnu, skočil z okna, pak z poskytnuté ubytovny utekl a nakonec se někde v ústavu udusil.
Nelze jim "pomoci" jinak než defacto internací v ústavech. A co na to asi lidskoprávní aktivisté?
27. 01. 2010 | 18:14

todi napsal(a):

Honzovi
Držte se faktů. Zastropování existuje, bohatí si ve zdravotní péči mohou připlatit ledaskde na ledacos, a také to dělají, a místo aspirinu si mohou připlatit na dražší mutaci téhož. Obhajujete, myslím, v základních rysech vcelku rozumný postoj, proč si tedy v argumentaci pomáháte vymysly a a domysly? Jen si přeci jen nejsem jist, zda Vám neuniká princip solidarity, kdy si dnes mladí, zdraví a úspěšní jaksi předplácejí na časy, kdy tomu tak nebude v jejich případě nebo v případě jim nejbližších.
27. 01. 2010 | 18:15

Čochtan napsal(a):

RUDOLFE
(17:38:59) kecáš !!!!!!
27. 01. 2010 | 18:15

Rumcajs napsal(a):

Vy jste teda ubohej plácal Tóžičko.

Asi budu jenom opakovat pocestnýho, ale v televizi ukazovali, jak je násilím tahaj ze svých brlohů naprosto ožralý. Svádět jejich situaci na neoliberalismus může jenom vůl.

Byl jste někdy ve Švédsku ? Tam je procento bezdomovců daleko vyšší, jak u nás.
27. 01. 2010 | 18:16

StandaT napsal(a):

todi: Chce-li někdo psát způsobem určeným velice specifickému publiku, nechť to přepíše do normální, akceptovatelné formy pokud to vyvěsí i v "obecném" prostoru, nebo ať napíše varování hned na začátek.

Totéž bych napsal i autorovi, jehož text je primárně určený Vesmírným lidem.
27. 01. 2010 | 18:16

stále rebel napsal(a):

„Podle výzkumů je nejčastější příčinou bezdomovectví ztráta zaměstnání (23 %), následuje rozvod (20 %), odchod z rodiny (11 %), výkon trestu (5 %), špatné hospodaření (3 %), výstup z ústavního zařízení (2 %). Jiné příčiny tvoří 29 %, a pouze u 7 % bezdomovců má jít o dobrovolné rozhodnutí (ovšem i zde je třeba vzít v úvahu jejich psychický stav a další okolnosti).

25% bezdomovců je invalidních důchodců. 25% bezdomovců má zkušenost s dětským domovem, 15% s psychiatrickou léčebnou a 35% s vězením.“
http://www.icm.cz/bezdomove...

Homeless in America: 1 in 4 are Vets
http://www.military.com/New...
27. 01. 2010 | 18:17

Tencokida Hnuj napsal(a):

Jenicek
Příčina a následek. Tak 6. obecná. Hajdy zpátky do škamen, nebo změnit nick !
27. 01. 2010 | 18:19

ujo napsal(a):

pro: Honzu
Nelíbí se Vám přerozdělování (daňové) od bohatých k chudým.
Co takhle zamyslet se nad tím, zda je v pořádku to rozdělování které přerozdělování předchází?
Zda jsou opravdu spravedlivé ty obrovské rozdíly v platech?
Zda ti bohatí opravdu přinášejí společnosti užitek adekvátní jejich příjmům?
27. 01. 2010 | 18:20

RUDOLF napsal(a):

Čochtan
Když kecám tak si to vyzkoušej v praxi a potom změníš názor.Málokterý to dokáže pochopit. Doufám že nejsi tento případ.
27. 01. 2010 | 18:22

Luba napsal(a):

Joudo,
příčinou, proč Vámi zmínění bezdomovci odmítli "azylák" je pravděpodobně to, že v azylových domech se nesmí chlastat.
Navíc, ti lidé mohli mít třeba sociální fobii. Cizí lidé v nich vyvolávají úzkost. A tento pocit by, zvlášť bez chlastu, byl pro ně obtížně snesitelný.

Kdo nemá problém, ten nechlastá. Kdo se cítí mizerně, chlastá, aby se cítil lépe a nemyslel na svou svízelnou situaci. Stane se z toho životní styl. Kruh závislostí. Změnit životní styl je těžké i pro zdravého a intelektově zdatného jedince.
Natož pro člověka nějakým způsobem postiženého.

Stav, ve kterém se tito lidé nacházejí, by se dal nejspíše označit jako "naučená bezmocnost".
Pocit, že ať dělám co dělám, vždy je to špatně. Nemá proto cenu se snažit.
27. 01. 2010 | 18:35

Rumcajs napsal(a):

Několik bezdomovců znám osobně.

Zkrátím výklad - Zvěř.
Domů by si je nevzal ani jeden ze zdejších plácalů.

Luba:

Zkusila jste těm kriminálníkům dát práci. Třeba i jenom něco uklidit v obýváku ?
Já ano. I vrahům. Dokud jste stála čelem k nim, tak to ještě šlo. Jak jste se otočila, měla jste krumpáč mezi lopatkama.
A pracovní morálka - žádná.

Prosím Vás nesnažte se filozofovat o něčem, co jste nikdy nezažila na vlastní kůži.
27. 01. 2010 | 18:41

jenicek napsal(a):

Tencokida (tvrdé souhlásky - 2. obecná:-P)
Jo, takže poruchy osobnosti a duševní nemoci vznikaj, protože je "společnost zlá"? Tak to asi nemá smysl rozmazávat...
27. 01. 2010 | 18:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

To Schlimbach
Nikde jsem neřekl, že stačí nerozkrádat veřejné peníze. Tvrdím ale, že kdo ukrade daně, má na svědomí životy lidí (bezdomovců, vážně nemocné na něž nezbylo etc etc).
Rumcajs
Jednoho jsem ubytoval. Bydlí u mě čtvrtým rokem. Obnovil si živnost a platí řádně nájem.
P.S. Máte velmi zlý jazyk Rumcajsi. Nechtěl bych být Vámi, když se ráno koukám do zrcadla.
27. 01. 2010 | 18:49

Kritik napsal(a):

Článek nejen k zamyšlení, ale především k činům.

V jedné informaci není pravdivý. Autor v jedné stati píše: "Dnes církve mlčí". To není pravda, je to právě naopak, to autor ostatně uvádí již dříve. O bezdomovce pečuje Armáda spásy (viz http://www.armadaspasy.cz/i... ) a řada dobrovolných křesťanských institucí. Jinak by zde již žádní bezdomovci nebyli.

Pro důkaz úžasných křesťanských činů a úžasného sebeobětování ve prospěch neznámých ubožáků si můžete poslechnout pořady z
http://www.twr.cz/inclupage... , například s názvem "Na křesťanské vlně Plzně" (což lze najít i na ČR http://www.rozhlas.cz/naboz... ).
27. 01. 2010 | 18:52

iga napsal(a):

Rumcajzi

s vy uklizite s Mankou doma v obyvaku krumpacem?
Top ale bylo asi jeste za svobodna, co?
Me prekvapuje, ze se po takovy rane od vraha jeste udrzis u klavesnice!
27. 01. 2010 | 18:55

češka napsal(a):

Navštívila jsem lod Hermés, je tam čisto a teplo. Jenze klienti tam mohou jenom prečkat noc. Dríve obce měly pastoušky, kde lidé skutečně bydleli. Dnes obce nemají zádnou zodpovědnost za svoje občany.
27. 01. 2010 | 19:20

Rumcajs napsal(a):

iqa:

Já se neotáčel.
27. 01. 2010 | 19:31

Honza napsal(a):

Pro ujo: dekuju za reakci. Pisete:
Honzovi
"Zastropování existuje"

ano, na 6ti nasobku prumerne mzdy...
"...bohatí si ve zdravotní péči mohou připlatit ledaskde na ledacos"

kupodivu jen na hlouposti (televize na pokoj, případně předražený modafen místo identického acypytinu). Na skutečnou lékařskou péči (lepší protéza, operace primářem...)si kupodivu připlatit nemůžete.

"Jen si přeci jen nejsem jist, zda Vám neuniká princip solidarity, kdy si dnes mladí, zdraví a úspěšní jaksi předplácejí na časy, kdy tomu tak nebude v jejich případě nebo v případě jim nejbližších."

Myslím, že ne. On ten systém ke mně ani k mým nejbližším totiž solidární vůbec není, což jsem velmi nedávno velmi bolestně pocítil. Při dlouhodobé zdravotní neschopnosti jsem nedávno za své statisícové roční odvody (nezastropované!) dostal neuvěřitelnou almužnu, odpovídající 1/20 mého měsíčního příjmu. Moji nejbližší si museli půjčovat po příbuzných, aby měli na splátky.
Tento systém je skandálně nespravedlivý k dobře vydělávajícím zaměstnancům (podnikatel si to zařídí a žádné daně neplatí, špatně vydělávající taky daně neplatí). Mám akutní pocit hluboké sociální nespravedlnosti a když slyším řeči o neoliberalismu, otevírá se mi kudla v kapse.
27. 01. 2010 | 19:31

Rumcajs napsal(a):

Tencokida Hnuj :

Bodejť bys ho neubytoval, když šlo o tvýho bráchu.

V zrcadle se moc nezhlížím,takže to zvládám.
27. 01. 2010 | 19:33

Honza napsal(a):

Pardon, můj předchozí komentář patřil todimu.
Pro uja: "nelíbí se vám přerozdělování od bohatých k chudým". Ale vůbec ne, to je přeci všude na světě. Vadí mi bezostyšné okrádání lépe vydělávajících vedoucí k sociální nivelisaci, která nemá ve světě obdoby (to jsou tvrdá data, nikoli pocity), když současně musím poslouchat bláboly o "neoliberální politice". To se mi nelíbí.
27. 01. 2010 | 19:35

zdesta napsal(a):

Rumcajs.Takovou míru sociálního cítění bych u tebe nepředpokládal.To musíte být s Mankou hodně pracovně vytíženi když vám obyvák uklizejí vrazi.A ještě s tím rizikem ztráty života.Místo luxu jim dáš krompáč.Ještě štěstí že se ke všemu stavíš čelem.Nejsi nějak přetažený? Nezlob se,ale píšeš blbiny.
27. 01. 2010 | 19:35

OM napsal(a):

V dokumentu Consuming Kids: The Commercialization of Childhood
je zajímavá myšlenka, že dítě (např. v šesti letech) stojí samo proti nejlepším marketingovým mozkům planety a každý si může domyslet, kdo je na koni. Obdobná situace podle mého názoru panuje u lichvářských nabídek levných úvěrů, řadu bezdomovců totiž stáhla dolů dluhová past. Někomu zkrátka není dáno alespoň trochu plánovat a spočítat si jedna a jedna čelem nabídce okamžitého uspokojení. Obtížná životní situace může potkat kohokoli, úspěšně ji vyřešit nebývá jen tak. Nemyslím, že by si někdo dobrovolně vybral, že půjde bydlet pod most, každý chce spíš být bohatý :). O vánocích mě napadla paralela mezi pohádkovým úpisem ďáblu a právě nabídce levných úvěrů.
27. 01. 2010 | 19:38

vaclavhorejsi napsal(a):

Pocestny:

Takze asi nejlepe - do plynu?
To se uz jednou uspesne praktikovalo pri odstranovani "socialniho odpadu"...

..
27. 01. 2010 | 19:41

OM napsal(a):

Je dobře, že téma bylo p. Tožičkou zvednuto. Pokud vím, tak v souvislosti s krizí probíhala např. v USA i diskuze o squatování bývalých obyvatel ve svých bývalých domech, vlastněných (prázdných a neprodejných) bankami.
27. 01. 2010 | 19:49

Rumcajs napsal(a):

zdesta:

To jsem navrhoval Lubě. Já je měl, když jsme stavěli garáž. Cca měsíc, dýl to nevydrželi.

Toho jednoho jsem pak záhlídl na Nově, kde z něj udělali sociální případ. Od té doby beru veškeré srdceryvné pořady s velikou rezervou.
27. 01. 2010 | 19:50

Pocestny napsal(a):

Hořejší
Klasická posloupnost -
desinfekce
desinsekce
odmaštovna
pracák.

Zkuste to s první stovkou, schválně jestli jich polepšíte aspoň deset a aspoň do dubna, pak uschnou meze a kucí vyrazej na vandr...

To je typická socanština, naprosto neadresné, obecné, kníkavé pindání...bysemělo.

Hurá, do to ho, badateli, ještě jste evidentně nebyl pozvracen díky...
27. 01. 2010 | 20:00

JQ napsal(a):

"With savages, the weak in body or mind are soon eliminated; and those that survive commonly exhibit a vigorous state of health. We civilised men, on the other hand, do our utmost to check the process of elimination; we build asylums for the imbecile, the maimed, and the sick; we institute poor-laws; and our medical men exert their utmost skill to save the life of every one to the last moment. There is reason to believe that vaccination has preserved thousands, who from a weak constitution would formerly have succumbed to small-pox. Thus the weak members of civilised societies propagate their kind. No one who has attended to the breeding of domestic animals will doubt that this must be highly injurious to the race of man. It is surprising how soon a want of care, or care wrongly directed, leads to the degeneration of a domestic race; but excepting in the case of man himself, hardly any one is so ignorant as to allow his worst animals to breed."

Charles Darwin, Natural Selection as affecting Civilised Nations.
27. 01. 2010 | 20:13

JQ napsal(a):

"Úmrtí sociálně vyloučených lidí během této zimy trhají staleté rekordy."

Mate nejake statistiky o poctu umrzlych na uzemi ceskych zemi behem poslednich nekolika set let? Samozrejme vztazeno k celkove populaci, aby to melo nejakou vypovidaci hodnotu. Nejak se mi nezda, ze by 15 mrtvych behem jedne zimy bylo nejak vyjimecne z hlediska historie.
27. 01. 2010 | 20:22

Ládik napsal(a):

Když jsem byl v JARu, zmrzl tam černoch při +1°C.
27. 01. 2010 | 20:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pocestný,

kdyby to bylo tak jednoduché, jak píšete panu Hořejšímu.

To co píšete se týká jen části bezdomovců.

Doporučuju Vám příspěvky pana Luby.
27. 01. 2010 | 20:25

Karel napsal(a):

Pamatuji si jak polistopadový ministr Vladimír Dlouhý později známý jako vyhlášený korupčník , si stále v médiích stěžoval, že je málo nezaměstnaných. no a naše bezdomovectví dosáhlo mezitím světových rozměrů, v republice je více než 10 000 bezdomovců a to je jeden z velkých úspěchů tohoto režimu.
27. 01. 2010 | 20:30

Luba napsal(a):

Rumcajs,
z čeho usuzujete, že neznám bezdomovce? Troufám si říct, že jich znám snad více než Vy.

Jasně, že jsou to lidé problematičtí. Asociálové, bez vůle se změnit. Ale jsou to také lidé s pohnutými životními osudy.
Zažívají strachy a stavy, o kterých je dost těžké hovořit, protože prožitek je nesdělitelný.

Nechají se občas příležitostně zaměstnat a namísto výplaty je pan podnikavec nakopá do zadku.
A proč by jim také platil, když si vystačí s "krabicovým", že?

Rumcajsi, znáte Čapkovy "Povídky z jedné kapsy"? - Poslední soud?

V této povídce se vrah Kugler po smrti dostane před soudní stolici Posledního soudu.
A ptá se Boha: Proč Ty Bože sám nesoudíš? Proč zde soudí soudci, kteří za živa soudili i na zemi?

A Bůh mu odpoví: Protože tě znám!Jsem vševědoucí. Protože vím o tobě všechno - proto tě nemohu soudit!

Odsoudit můžeme jen člověka, o kterém víme pramálo.
Spravedlivý soud to sice není. Ale úplná znalost vylučuje kategorický odsudek.
27. 01. 2010 | 20:30

Pocestny napsal(a):

Jinak,
Havelka
Pitomců, se kterými vyjebali, je tu cca 8 milionů, zbylé dva se narodily až po pádu komouše.

Nepovšiml jsem si jiných, než duševních následků.....jinak jsou pěkně (statisticky) přežraní.
Práce pro blba je tu v každé linkové výrobě habaděj, tak proč český blb mrzne v kanálu a na lince hákuje asiat????

Jestli to nebude blbem, ne tím, že s ním každý vyjebe...

Možná bych tu předponu vyměnil z vy- na nedo-

Luba,
ten zase nikdá nebyl v kriminále, proto má pocit, že bylo lépe je tam nechat.
Klasičtější příklad lobotomie tu už dlouho nebyl.
Já vás vezmu na exkursi do ruzyňské detence, uvidíme, jak dlouho se vám tyam bude líbit...

Takže zase zavřeme ty, kdo nemají práci do kriminálu, jako to dělal bolševik? POZOR! Ten to dělal íkváčům, sbral jim intelektuální práci a než do kriminálu, šli raději za lopatu.

Můj otec byl jedním z nich, než by něco podepsal, leccos odházel, tenhle buržoazní ekonom, kterej se jako partyzán v sedmnácti zločinně vloupal do KSČ, aby ho hned po válce vyhodili...-) Skrze házení s ním (brigády) vím, že kdo se s lopatou v ruce narodil, tomu z ní maximálně ta lopata vypadne...

Za komoušů byly severočechy zasyflené jako dnes, jen se o tom nepsalo.

Ono pro triviála to dnes musí být kovbojka - oni dnes napíšou vše o všech, to je bordel, co? Nejvyšší čas si dát zase rudého bobříka a kritiku hnát do putyk a kadeřnictví, že?

To, že tu máme nemoci, "o kterých bolševik jen psal", je věcí volné migrace. Je hrozné vidět, kolik lidí se bez pendreku a komise na krku stane opicí...a chytnou to od vágusů na tahu.
Druhým parametrem je tu fakt, že dnes už bolševik nikoho k doktorovi dojít nedonutí, zejména ne ty, kdo by měli jako první, smraďoši a feťáci.

Lubo, v kraji, kde se i zachovalá většina válí každej pátek na hnoji za hospodou jsou tyhle kruté příběhy rutinou.

Takže, zapravdu ti dám jen v tom, že každý z těch Tožičků obecných může jít příkladem a zkusit to. Pak si povíme, jaké to bylo...-)))

Lubo, leta "dělám do drog"...-)
Podporuju dekriminalizaci trávy (normální, ne těch akvarijních sraček pro ty, kdo potřebují vypnout mozek a tělo na zbytek života) a zároveň sponzoruju skrze firmu methadonovou substituci, tedy cestu, jak dostat perníkáře, héráky, krekaře a amfetaministy do figury, kdy mohou na ulici i do práce. Vím své....bezdomovec je feťák /alkáč, kterej došel na konec své cesty...hádejte, co tam tak na člověka čeká....???

Když dnes v noci neumrzne, tak dříve či později skape na něco jiného, protože cesta, na kterou se dobrovolně vydal, jinak nekončí.

Všem nám dává život zabrat - nějak, někde, někdy.
Kdybyste slyšeli jejich příběhy ne od nich, ale od jejich rodin a kamarádů, věděli byste, že jestli oni mají "právo" na tohle žití, tak my máme právo bejt kdekdo mrtbví!
Víte, kolik lidí tu ročně přijde o práci, peníze, ženu, manžela, rodiče, děti, jánevímco ještě?
Kolik lidí za posledních deset let vypláchla voda? A kde jsou?
U popelnic? V Praze? Ve městě, kde visí všude, že hledají blba k lopatě či hadru na podlahu?
Kde dělá stotisíc ciznců načerno?

Ne, to jsou prostě ti, kdo by se nechovali jinak, i kdyby tu vládl korán.
27. 01. 2010 | 20:42

ludka napsal(a):

Malý komentář jak si státní zpráva vyrábí nové bezdomovce.Bezdomovce lze rozdělit do několika kategorií, co jsou venku, co sice bydlí ale bez trvalého bydliště, ti co mají nejisté bydlení a ti co mají neodpovídající bydlení. Teď ta malá zajimavost. Budete mít svůj pozemek, budete chtít bydlet ve svém, je možnost pořídit si mobilheim, ale nemusí to být malá šlupka, prodávají se mobilní domy třeba i za 2 miliony, no a co se stane, úředníci vám na to nedají trvalou adresu, protože je to mobilní. Prostě KOCOURKOV.
27. 01. 2010 | 20:44

Linej lump napsal(a):

V tomhle state nikomu neni zle a na tom trvam!Snad jen tem co jeste makaj ve fabrkach s komunistickym rezimem ale to je jinej problem.
Ja sam jsem sestej rok nezamestnanej,mam porad socialni davky a uz bych asi nemenil.
Jen tak pro zajimavost uvedu me zivotni naklady:
Pronajem zahrady /rocni/ 2600 Kc Pripojeni k internetu 4600 Kc el.energie cca 5000kc
Voda se neplati.
Maringotka je moje topeni si musim v lete sehnat s pilou:)
Mrkvicka,jablicka z vlastni zahradky na celou zimu.Kde vezmu kukurici,brambory asi tusite.
Chlastam akorat v patek takze na hadry ze sekace ,chleba,fazole spagety atd zbyde bez problemu.Meju se ,peru si.Za tyden jedu s jednim kamionakem na mesic do Spanelska,predpkladam ze skoncim v Maroku a vratim se na jare stopem-zahradka nepocka..
Takhle muze zit kazdej tak si pane Tozicka nechte ty keci a neberte tem chudakum pravo uchlastat se k smrti.
Diky takovejm jako jste vy se vytratila slusnosat a ochota pomahat protoze kazdej uz za charitou vidi jen busines.Stydte se!Doufam ze si to precte i pani Samkova to bude asi stejnej pripad jako vy!
27. 01. 2010 | 20:47

fafnir napsal(a):

Pocestný,Rumcajs,Honza
Naprostý souhlas

Autor
nelhat,bezdomovec má ošetření zadarmo

Ostatní,s autorem souhlasící
příklady tahnou,jsou mrazy,vyražte do ulic a ubytujte a nakrmte bezdomovce,jinak jste poněkud nevěrohodní
27. 01. 2010 | 21:01

Petr Havelka napsal(a):

Pane Pocestný,

zase se shodneme jen v částech.

Ano v republice je plno chytráků, kterým práce smrdí, ale kupodivu nejsou bezdomovci.

Vidím-li žebrat na první mladého, na první pohled zdravého a mentálně nesníženého, tak mám chuť ho nakopat do zadku.

Jde mi o ty "mentály" kterým nebylo dáno. Neumí jednat s ouřady, najde se sup, který s ním vyjebe, ztratí svůj "omezený mikrosvět", oporu v komunitě a jede dolů. Stává se to ve větších městech, díky určité anonymitě, ale i vesnice se "poměštila".
27. 01. 2010 | 21:02

Pocestny napsal(a):

Je to jinak...
Měli bychom usilovat spíše o to, aby systém nepřipustil souběh okolností, které takhle končí...

To ovšem neznamená, že systém napraví vše, co tihle pokazili, ale to, že nepřipustí, aby jim někdo půjčil, napsal na ně firmu a pod.

Víte, primární příčinou je vždy "křiklavé bezpráví" ve chvíli, kdy v tom kanále ještě zdaleka nejsou.

Většina z nich má příbuzné, není věcí mého, obecně černého Tožičkova svědomí, nýbrž jejich, že jeden z nich takhle dopadl.

Rodia!
Ne ty vaše konzílie, inštituty a podobný koniny socialistický, ale rodina tu zklamala, jak je možné, že nikdo neřeší plné starobince a eldéenky, když nezaměstnané děti pacienta žijí z pronájmu (černého) dědkova / báby bytu? Kolik lidí tu řeší fakt, kolik dětí skončí na ulici kvůli novému vztahu jejich matky?

Nojo, ale tihle na ulici "slušnýmu člověku" ostudu nedělaj...
27. 01. 2010 | 21:02

Linej lump napsal(a):

ludka
Na co stalou adresu:)
Pro postu si zajdu na mestsky zrad:)
Ale to ze nevetsim nepritelem cloveka je hned po vlade urednik je samozrejme pravda:)
27. 01. 2010 | 21:02

Pocestny napsal(a):

Jenom podtrhnu jednu zásadní lež v tomhle cancu....
Každej doktor na ambulanci i příjmu tu musí podepsat jedno - bezdomovce hradí VZP, na tu se píší, pokud jsou Češi.

Línej Lump
jistě, do šedesátky..... co potom?
To je líp se z toho Špánska už nevracet a naopak to vzít někam na Dakar, tam je teplo furt.
27. 01. 2010 | 21:07

ludka napsal(a):

jo úředník je blbec a nařízení, vyhlášky a standardy a další kraviny je o tom zajimavej blog ze včerejška a týká se zemědělství. Jinak jsem jen chtěla říct, že místo aby úředníci řešili problém tak ho vlastně vytvářej lidem, kterým třeba na stálý adrese záleží, i když jo na co dá se žít i bez ní pokud je to něčí způsob života proč ne, ale když makáte a máte v plánu si něco pořídit, nedostanete bez stálý adresy žádnej úvěr, půjčku prostě nic,když máte děti, může na vás skočit sociálka, je to fakt na hlavu postavený
27. 01. 2010 | 21:11

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pocestny:
»Kdyby letos na mráz umřelo 15 cikánů, lid bude rozhořčeně volat: "Málo!"«
Jedovatá demagogie.
27. 01. 2010 | 21:22

Enkidu napsal(a):

Pocestný
ono těch bezdomovců je více druhů, kromě Vámi popsaných ochlastů je zde nezanedbatelná část duševně nemocných, obvykle schizofreniků a podobných diagnóz, kteří jsou naprosto nezachycení a systém pro ně nehne prstem. V tramvaji je nevidíte, ale v parcích mrznou. Znal jsem člověka, který žil cca 8 let v lesích na Zbraslavi v psychotické atace, živil se divokými kachnami a po léčbě již nikdy nemohl bydlet jinak, než v chráněných bytech nebo na ulici, neboť zdravotní pojišťovny mu odmítly odpustit penále za platby, které neodváděl a měl tedy na plat "doživotní" exekuci. Zůstávalo mu pouze existenční minimum, v té době cca 4 tisíce... Takových lidí s podobným osudem je více a i když nechlastají, mají zbytečně stížené šance a pohybují se mezi léčebnou a ulicí...
Jinak ovšem souhlasím, představa o tom, že bezdomovci nebudou, když jim nabídneme práci apod. je nesmysl...
27. 01. 2010 | 21:22

bez nicku napsal(a):

Bezdomovci ? Zřejmě to nejsou tuláci, ani hledači dobrodružství a romantiky. Jsou to lidé poměrně pevně spjatí s jedním místem, našimi skládkami. Bez nadsázky, bezdomovci jsou lidé "kultury nádob na komunální odpad". Jsou to lidé, kteří se svým způsobem života vymykají našim běžným zkušenostem. Žijí převážně z odpadků, přespávají v odpadcích, neužívají pravidelně mýdlo ani toaletní papír, nejedí příborem, ani se denně nepřevlékají do čisté košile. Nevím, kolik z nich si vybralo takový způsob žití, pochybuji však, že by dobrovolně opustili své původní domovy, že by dobrovolně živořili v podmínkách, ve kterých žijí snad jen krysy. Bezdomovci jsou však lidmi !! Neodsuzujme je, jejich příběhy všechny neznáme. A Vy z nás, kteří můžete a chcete, hledejte cesty, jak jim z jejich mizérie pomoci. Nebo ještě lépe, nedopusťme, aby se někdo ocitl zcela sám a bez pomoci. Děkuji.

P.S. Pokud jde o alkoholismus, trpí jím většina našeho národa.

Dobrý večer.
27. 01. 2010 | 21:25

Zbyněk Matyáš napsal(a):

»Za komoušů byly severočechy zasyflené jako dnes, jen se o tom nepsalo«
Nepravda.
27. 01. 2010 | 21:29

Linej lump napsal(a):

Pocestny
To mam jeste dvacet let:)
to uz tady bude vsechno jinak..Dost mopzna na tom budu v te dobe lip nez ti co cekaj na duchod.
ludka
Jinak mate pravdu.
Tady nejde nic normalne.Urednik keca do vseho.Ja chel v mladi malej domecek a malou dilnicku na truhlarinu.Jsem presvedcenej ze bych se uzivil.Pak jsem si precet stavebni zakon a doslo mi ze barak musi bejt tak slozitej a tim paadem drahej ze bych na to nikdy nevydel.Je to fakt na hlavu.
Havel zvanil o svobode ale nejak zapomnel ze je treba tu svobodu skutecne umoznit a ne ji sesroubovat a nechat sesroubovanou vssema komunistickejma zakonama a vyhlaskama.
27. 01. 2010 | 21:31

Linej lump napsal(a):

Pocestny
V africe bych tezko hledal nekoho tak hloupiha na to aby mi platil internet:)
27. 01. 2010 | 21:41

schlimbach napsal(a):

bezdomovci nezmizí když jim nabídneme jen práci - chce to komplexní změnu systému - každý občan, který chce pracovat, musí mít nárok na nejméně minimální mzdu, která obsahuje i nárok na důstojné bydlení - jinak je to o ničem - v dnešních cenách je to 26 252 korun měsíčně, na druhé straně to umožňuje odbourat téměř všechny daně a snížit byrokratický aparát státu až o 65%, peníze dostane každý občan nárokově, nebude to záležet od pravých nebo levých tutanů, jak to rozdělí http://ekonomickareforma.cz
27. 01. 2010 | 21:54

krok napsal(a):

viděl jsem už hodně jednoduchýchů, ale i těm nejjednodušším dá Pocestný s přehledem na frak:-))..kdyby si alespoň pamatoval, co ve svých příspěvcích žvaní:-))
27. 01. 2010 | 22:25

patriot napsal(a):

Pocestný:

Kdo se vyjadřuje v souvislosti s umrzlými bezdomovci tak jako vy, nemá mezi lidmi co pohledávat.
27. 01. 2010 | 23:10

Pípa napsal(a):

Pane autore,
díky za výborný popis našeho velkého společenského problému. Naprosto s vámi souhlasím. Jsme zvláštní společnost. Na jednu stranu dokážeme poslat na "pomoc" Haiti mnoho milionů a na druhou stranu se nedovedeme postarat o svoje lidi. Jsme něco jako nedospělí hauři. Vůbec se nestaráme, jestli naše peníze dojdou potřebným na Haity, zda je někdo nerozkrade nebo jestli nepůjdou jinam něž mají, ale na pár konkrétních, vlastních nešťastníků kašlem. Hloupější a nedospělejší národ už asi na světě není. Stará se hlavně o to co si svět o nás pomyslí a při tom svět nás vůbec nezaregistruje a doma máme nepořádek. Navrch hůj a uvnitř fuj.
27. 01. 2010 | 23:12

tomas.p napsal(a):

Pane Tožičko,
díky za vaše články. Je to to nejlepší co se na těchto stránkách v poslední době objevilo.
Doufám že Vás to nepřestane bavit.
Linej lump - držim vám palce.
27. 01. 2010 | 23:15

mb napsal(a):

pocestný to maličko nevychytal, zřejmě se doposud nesetkal s duševní nemocí, jak řekl tožička, často se jedná o propuštěnce z nějaké ústavní ( léčebné ) instituce, kteří si prostě sami od sebe a pro sebe nedokáží pomoci ...

chcete li na ně aplikovat euthanasii, dostáváte se na úroveň fašistů / nacistů ...

a já pochybuju že by se v takové společnosti pocestný chtěl vyskytnout, ale třeba se mýlím ...
27. 01. 2010 | 23:16

Luba napsal(a):

Pocestný,
já Vám rozumím. Někdy se dostaví pocit, že to nemá vůbec smysl, někomu pomáhat. Ale kdybyste to zase neudělal, připadal byste si jako hajzl!
Takže nakonec pomáháte proto, že tím pomáháte hlavně sobě.

Říkal jsem si: Co je to za podivný termín, ti "potřební"?

Co to je za paskvil? Vždyť ty lidi přece nikdo nepotřebuje!
Tak jací potřební?
No ... tak, nepotřebuje je skoro nikdo, až na ty, co jim pomáhají.

Ten vztah je vždy obapolný. Nikdy není jen ten, kdo přijímá a ten kdo dává. Získávají obě strany.
27. 01. 2010 | 23:26

kolega Fyzik napsal(a):

tak jste se pochlubil, jak jste diky bezdomovcum udelal diplomku a vykricel, jak vam vadi ze nekteri lidi si umi vydelat vic nez jini, i kdyz je za to stat tresta vyssi cenou za stejne mizerne sluzby.

Pry jste "koordinator a komunitni organizator", zivil jste se nekdy za svoje a ne za penize, ktere stat sebral lidem co si je vydelali vlastnimi schopnostmi?
27. 01. 2010 | 23:47

Luba napsal(a):

Jinak,
chtěl bych všem, co zde kritizují názory Pocestného doporučit k přečtení knihu britského psychiatra Anthonyho Danielse (pseudonym - Theodore Dalrymple)- "Život na dně aneb Světový názor, který vytváří spodinu společnosti".

K dostání třeba zde:
http://knihy.abz.cz/prodej/...

Více o tomto autorovi:
http://en.wikipedia.org/wik...(psychiatrist)

Je hezké kritizovat, ale ještě lepší je vědět. A jak víme, cesta k moudrosti začíná pochybnostmi.
28. 01. 2010 | 00:00

Luba napsal(a):

A ještě hezčí je se překlepnout :)

Více informací o skutečném autorovi výše zmíněné knihy, nikoli o jeho jmenovci-mimovi (robot C-3PO z "Hvězdných válek"):

http://en.wikipedia.org/wik...(psychiatrist)
28. 01. 2010 | 00:08

Luba napsal(a):

No, však si to najdete sami ... :)
28. 01. 2010 | 00:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

" Kniha naznačuje, že dlouhodobou chudobu nemá na svědomí ekonomika, nýbrž disfunkční měřítko hodnot, neustále posilované kulturou vyvolených, která přesvědčuje ty na dně, že nenesou žádnou zodpovědnost za své chování a ani nejsou strůjci svých vlastních osudů. "
To není o mnohých Romech?
28. 01. 2010 | 00:24

Zbyněk Matyáš napsal(a):

" Kniha naznačuje, že dlouhodobou chudobu nemá na svědomí ekonomika, nýbrž disfunkční měřítko hodnot, neustále posilované kulturou vyvolených, která přesvědčuje ty na dně, že nenesou žádnou zodpovědnost za své chování a ani nejsou strůjci svých vlastních osudů. "
To není o mnohých Romech?
28. 01. 2010 | 00:25

Luba napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
je to o těch, co si myslí, že mají na všechno právo. Jakýsi samozřejmý nárok.

Nevím, jestli to platí i o našich Romech, ale na Slovensku někdo prováděl terénní výzkum v jedné romské osadě.

Výzkumníci zjistili, že tito Romové vůbec netuší, že se někdo může živit prací - tedy, že musí napřed podat nějaký výkon, aby mohli dostat zaplaceno.

Domnívali se, že všichni lidé chodí jednou měsíčně na úřad pro sociální dávky.
28. 01. 2010 | 00:47

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Luba:
Ano, slyšel jsem i pokračování o představách, že gádžové se mají líp, protože si přidělují vyšší dávky na úkor Romů.
28. 01. 2010 | 00:53

Suchec napsal(a):

ZM + Luba:

A pročsi to někdo může myslet?

To k tomuto došel sám vlastní hlavou, anebo je to nějak jinak?
28. 01. 2010 | 01:03

Suchec napsal(a):

K Fyzik:

Takové boží hovad, ajko je jakýsi údajný kolega, aby jeden pohledal.
P.S. Ještě, že nejem fyzik. Musel bych se za kolegu stydět, a dotyčnému rozhodit sandál.
28. 01. 2010 | 01:05

Suchec napsal(a):

Traveler:
Hele, Ty z téparty, co spolu mluvíte.

Nemyslím si, že ty příčiny, které vedou k těmto osudům jsou compatible s tím ,co tutvrdíš Ty.

Následky jsou, ale příčiny ne.

BTW zám osobně vyhlášeného neurochirurga, kterého bejvalá vyhodila z kvartýru (byl to grand), který napřed nahrazoval vše prací, začal přespávat ve špitlu, až do půl roku skončil na Mlýnské v azyláku na Armádě spásy jako socka a alkáč.
A zvednout se z tohoto. á to naštěstí nemusel, a en jsem, naštěstí, vnější pozorovatel, ale i tak to stojí za to.

A hele, není náhodou ten Tvůj cynismus příznakem toho, že Ti to taky není jedno?

Cynik nemusí být ještě hovadem, ne?
28. 01. 2010 | 01:13

Suchec napsal(a):

Hajný, kdepak jsi? Tvoje glosy nám chybí.

Hmm, jestli šel do jin´"ligy", snad je to tam, kde je fajn.
28. 01. 2010 | 01:17

Ara napsal(a):

Vztah polistopadového režimu k tzv. "neúspěšným" je snad největší tou prohrou "sametu", nezměrnou tragédií kterou přinesla tato tzv. "nová demokratická doba".
Bezcharakterní "tvrďáci", lidé mající sami sebe za ty "úspěšné" a "moderní", mohou sice mít snahu toto vše zlehčovat, či jinak cynicky "komentovat", ať se však budou snažit sebevíc, neokecají to, neomluví.
Zmíněný Bezruč by se dnes asi opravdu nestačil divit :-(
28. 01. 2010 | 02:01

Michal Macek napsal(a):

bezdomovec kterej zmrzne je bezdomovec amater - je potreba najit takove misto na prenocovani kde je teplo - i kdyz se vam to zda jako protimluv,tak neni- takove teplo stoupa z ruznych vetracich sachet metra,nakupnich center atd.dale je treba se zasobit teplym oblecenim ze secondhandu a charit.dale je treba si pelech vystlat radnou vrstvou stareho papiru atd. no a nakonec teple napoje - idelani je si koupit v bazaru termosku,v obchode krabicove vino a 1 citron a udelat si na ohni svaraka ktery vam v termosce vydrzi celou noc.budeteli dodrzovat tato pravidla preckate zimni noc i v moskve natoz v praze...
28. 01. 2010 | 07:32

Rumcajs napsal(a):

Část zdejších moralistů mi připomíná umodlonce, co celej den trhá mouchám křídla a pak to spláchne zpovědí.

Socan svou osobní odpovědnost a sociální pomoc zcela delegoval na stát. Svou odpovědnost za staré rodiče,za děti, za těhotnou manželku, za nemocného příbuzného ..... s ničím takovým si nemusí lámat hlavu. Dal přece hlas té správné straně a byl pro progresivní daň. A nějakou tu daň přece platí taky.

A to přece stačí. Již je vykoupen !
Nyní už může jenom nadávat na liberalismus , na Vašky a ukazovat prstem, co by se ještě mělo udělat.
28. 01. 2010 | 08:16

iga napsal(a):

Nazdar Macku

zdravim houmlesa profesionala!
Ja jsem si to o tobe myslela davno, od ty doba jaks nedavno psal o peci o odevy(sve):-) Ale bacha na ten alkohol, to by se ti mohlo v tutech mrazech seredne nevyplatit...

No akorat nevim, kam chodis na net - jinak mi to pripada jako dobra alternativa obcanskemu poddanstvi... Na tebe nemuzou, co?

Rumcajs

Mely by se hlavne prodat ty kola s pluhama dokud snezi!
28. 01. 2010 | 08:45

bez nicku napsal(a):

V období teplejších dnů se potkávám s bezdomovci téměř denně. Nejsou to žádní mimozemšťané, jsou to lidé, jako každý z nás. Jen žijí neobvyklým způsobem a nebydlí v teplých a suchých domovech. Ti, které znám, se pravidelně scházívají na lavičkách u autobusové zastávky hned vedle kontejnerů. K těm lavičkám a kontejnerům mají již jakési domovské právo, neboť tu vídávám prakticky stále stejné tváře, skupinku tří až pěti bezdomovců. Nikomu z kolemjdoucích snad nevadí, nejsou hluční, nevzbuzují svým chováním pohoršení. Jen tiše sedí a rozprávějí, povídají si. Snad jen jednou jsem je viděla v bujarejší náladě, ale přišlo mi to nějak normální, neboť naproti přes ulici byl daleko větší hluk z místní hospody... Občas žebrají, tichým hlasem prosí o pětikorunu. Dala jsem jim dvakrát, i když jsem v první chvíli měla jisté pochybnosti, neboť jsem spěchala do práce, vydělat si tu pětikorunu úklidem. Nevím, kde přespávají ostatní, ale jeden z té skupinky bezdomovců pravidelně na noc uléhá do modrého plastového kontejneru, naplněného papírem. Má to dobře promyšlené a zařízené, někde si sehnal bedýnku, která mu slouží jako schůdek, a než zavře víko nad sebou, vloží do otvoru dutou tyč, která jen koncem vyčnívá ven.
Ti "moji" bezdomovci mě již také znají, bylo legrační, kdy jsem se hezky oblékla, volali na mě, že mi to sluší :-) a já se kupodivu začervenala. Jsou poněkud zvláštní, byla jsem jednou svědkyní překvapivé scény, na lavičce rozložený látkový ubrousek a na něm slánka a pepřenka, hořčice, kečup, nu, ani nevím, co všechno pan bezdomovec na ubrousku ještě měl. Pojídal snad sekanou, příborem !! Nevím, jak se v tu chvíli cítil, proč použil ten ubrousek...
Bezdomovectví je styl života, kdy člověku již nic jiného nezbývá ??

Dobrý den.
28. 01. 2010 | 08:57

neo napsal(a):

No viděl jsem ty policajty s reportérama, jak se těch bezdomovců ptaji, zda nechtěj do azylovýho domu. Prý ne.

na chlast a na cigára či jiný drogy peníze mají.

Pomoc lidem v nouzi tu existuje a je jim nabízena. Někteří mají to štěstí, že jim je nabídnuta i práce a bydlení (viz ten bezdomovec co našel dítě v popelnici) ... ale utekl.. chtěl.

Prostě si sami zvolí kde chtějí žít a jak....

A pokud vim, tak ČR má nejméně lidí ohrožených chudobou.
28. 01. 2010 | 09:05

Pocestny napsal(a):

Tak, výborně, dostáváme se ke kořenům...
Kdo končí na ulici nejčastěji?
Kromě "talentů", které tu popisujete jako "zlomené osudem a starou" (takovejch znám také dost, ale svůj chlast a fety dokáží kontrolovat tak, aby u těch popelnic neskončili), jsou to propuštěnci - z basy, děcáku, psychiatrie apod.

Tak miláčkové, teď mi řekněte, že ten dotyčnej neví, kam je propouští...
Na mukly máme probační službu(několik stovek milionů korun na platech, na feťáka máme systém odmašťoven - kdo chce skončit s tvrdou drogou, dnes už zaplaťpán může, třeba hned teď, pro propuštěnce nemáme nic.

Jste-li dítě z děcáku, diagnosťáku, poloblázen po léčbě, tenhle zku...systém vám to sice nechá v papírech, to aby vás soušky a souzi kádrováci nevzali do práce, ale jinak si erár nad nimi umeje ruce, končí péče, končí starost. Tu v bodníku VZP nenajdete.

Opravdu si myslím, že Tožička je jenom další erárprebendář, kterej nafukuje svůj význam touhle šarádou, protože o bezďáky se už starají inštituce k tomu založené, ale než jim pomoci "bezejmennou" finanční či prostou lidskou podporou, je lépe se stát novým modním řvounem po médiích. Oni vás triválové začnou zvát do televíze, pro wohnouta se stanete "odborníkem" - tím je pro něj každej, kdo zakejhá do televíze. Tenhle národ trpí ouchylkou a kohokoliv uvidí na obrazovce, toho považuje za důležitého.

Ale chápu, že řvaní po netu je zábavnější, než pomáhat mejt smraďocha.
28. 01. 2010 | 09:07

milo napsal(a):

Stejně hrozná jako smrt těch společensky nemocných je ideologické poštěkávání komentátorů. Ta situace není o politice, ale o schopnosti společností soucítit. Ta situace není o tom, zda si to zaslouží, ale o tom, že nemáme právo jen tak přihlížet smrti jiného. Pokud tato hodnotová tabu porušíme, pak se zde m,ůže stát téměř cokoliv. Přeji vám dámy a pánové, abyste nikdy neklopýtli na svých normálních cestách,
28. 01. 2010 | 09:20

Vilém napsal(a):

V současné situaci se nelze spoléhat na individuální pomoc nebo svépomoc, protože ta prokazatelně v mnoha případech selhává. Nepříčetné moralizující vřeštění na tom nic nemění, jen dokazuje (ne)lidskou podřadnost svých původců. Musí tedy - pokud se nechceme stát cynickými spolupachateli - nastoupit veřejné mechanismy.

Na solidaritu bych však nespoléhal - solidarita v socanském smyslu je naopak jedním z hlavních důvodů bezdomovectví, (viz výše zmíněný případ dluhu na zdravotním pojištění, to je taky "solidární" socanské unikum, že u nás má platit pojištění člověk bez příjmu) a kdyby se mělo pomáhat bezdomovcům zvýšením veřejných nákladů, právě typičtí socani by vřískali jak pominutí, že peníze dostávají asociálové místo nich, zasloužilých úředníčků a podobných existencí. Protože politikové ČSSD rozhodně nepřekypují odvahou čelit hyenismu svých voličů, ani od "levicové" vlády nelze nic dobrého čekat.
28. 01. 2010 | 09:25

Rumcajs napsal(a):

Já jako jediný řešení vidím, že kromě Viléma si ho všichni chlapi ufiknou.

A pak povstane nový národ,nová beztřídí společnost.

P.S. Ale než se k tomuto rozhodnem, bude nutné prověřit, jesli ho Vilém má a jestli je fukční. Jinak to skončí průserem.
28. 01. 2010 | 10:02

zdesta napsal(a):

Rumcajs. Koho by nesr... daně.Víš o někom? Ty otravují i socany. Jenomže.... Stát není výmyslem socanů nebo komoušů a daně také ne. Vyjmenuj mi státy s rovnou daní a ty s progresivní daní.V GB a v USA mají rovnou daň? Ty jsi zde vyjmenoval co je zodpovědnost a co zde socky přenáší na stát.Tak dej každému svému zaměstnanci měsíčně 40 klacků,nebo je vyhoď s doporučením ať také podnikají a je po ptákách.Budeš to dělat všechno sám a budeš v balíku.Ty si myslíš že někdo kdo bere 16 hrubého, je schopen zacvakat všechny životní náklady,postarat se o staré rodiče,děti,nemocné příbuzné,případně platit zdravotní spoluúčast a spořit si na důchod? Umíš počítat? Přečti si základní preambuli lidských práv. To je mezinárodní dokument s nějakými závazky a je také nějak zdůvodněn. Je to v podstatě prevence před něčím jako jsou války,převraty,nepokoje ,revoluce a.t.p.Vždy vznikají na základě porušení sociální rovnováhy.Ty se domníváš,že něco takového se nemůže stát? Ale může,historie to dokazuje.To že padne komunistický režim byla pro mnohé utopie-a hle.Takže každá sranda něco stojí.Aby ti vzteklá "lůza"nezapálila garáž a nenáhaněla tě se samopalem v ruce, tak se musí státu cvakat.Bohužel, je to nutnost.
28. 01. 2010 | 10:06

LN napsal(a):

Nad tímhle tématem občas přemýšlím. Z vlastní zkušenosti vím, že jsou cesty z nichž už není návratu. Ale fakt nevím jak by se dalo takovým lidem pomoct. Přirozeně bych si žádného bezdomovce domů nevzal. Ale smrt umrznutím, no prostě mi to vadí.

Každý bezdomovec by měl mít právo přespat v teple, bez ohledu na to zda chlastá, nebo ne. Jistě možná by šlo vystavět nějakou kompletně prázdnou halu, která by byla vytopená a čas od času by někdo, samozřejmě ne já, v té hale po nich ten bordel uklidil. Bohužel netuším jak by to bylo s odpovědností majitele té haly za případné problémy způsobené bezdomovci. Ta hala by také měla být v centru města, aby bezďáci měli blízko k lidem. Když nebudou lidi, nebude somrování a bez somrování není chlast.

Nakonec se mi tedy jako ideální jeví nádraží. Teplo i lidi tam jsou. Proto bych asi za nejvhodnější považoval tolerovat bezďáky na nádražích. Vlastně nechápu proč jsou z nádraží vykazováni. Je to od cestujících hnusné, že jim bezďáci vadí. Nedokážu si představit, že bych mohl být tak sobecký a stěžovat si na nějakého bezdomovce. A pokud jsou cestující tak útlocitní, že je jejich přítomnost obtěžuje tak ať jezdí autem jako já.

No vlastně to asi není žádná sranda a skutečně si myslím, že by bezdomovci měli být na nádražích tolerováni.
28. 01. 2010 | 10:17

vfischer napsal(a):

TOTO JE MARNÉ VOLÁNÍ !!!! MARNÉ VOLÁNÍ po solidaritě, charitě, lidumilnosti, odpovědnosti ! Je to stejné marné volání jako naivní představa, že zdejší vládnoucí gangsterská sebranka přestane loupit, lhát, krást, rozkrádat státní kasu a dále ožebračovat obyvatelstvo. Na druhé straně se tisíce kazatelů morálky, víry pravé a lidumilné ohleduplnosti misionářsky snažilo vnutit své dobro, víru a lásku mnohdy a leckde tam, kde nebyla ani pochopena, ani vyslyšena, ani přijata. A proto miliony bědných umřely a umírají, uhořelo, umrzlo a zahynulo bídou a samotou. Přes všechny tyto nezměnitelné skutečnosti je snad přeci jen lepší zamýšlet se nad tím, jak změnit osudy bídných, než nad tím, jak co nejlépe rozkrást a ožebračit stát. Až přestane zde vládnoucí loupeživá smečka krást, budem se mít jak prasata v žitě. Ale to se nestane stejně tak, jako nevíme, co bylo dřív, jestli slepice, nebo vejce.
28. 01. 2010 | 10:27

SuP napsal(a):

zdesta -
Daně neserou například mě! Už kdysi jsem to tu psal vlkovi a byl moc překvapenej. Jenomže aby mě nesraly, mám k tomu "prováděcí ustanovení". Podle toho, jak jsou vysoké a jak s nimi stát hospodaří si reguluji svou dávku dobrovolné solidarity nad rámec daní. Takže když vidím, jak stát z mých příspěvků překrmuje nepotřebné (míněno ty, kteří nepotřebují), moje solidarita nepřesahuje mou daňovou povinnost. To je taková zpětná vazba.
28. 01. 2010 | 10:31

Olga napsal(a):

Je to smutné. Čí je to vina a čí povinnost. I v Bibli je psáno: "Běda pastýři, který pase sám sebe." Pastýře se sice volíme. Ale víme jak se projeví po volbě? A zase. Mohou dělat něco jiného? Možná mají přesně vymezené pravomoci někým vyšším. Asi to nebude se světovou politikou v pořádku. Jinak by nemuely být takové výdaje na války. Co je smyslem života? Práce? Za každou cenu? Musíme ničit, abychom mohli pracovat? Nevím. Asi to nepochopím.
28. 01. 2010 | 10:34

SuP napsal(a):

Řešení bych viděl.
Dodatečné zdanění státních úředníků (vláda, poslanci, senátoři, ministři a náměstci) a úředníků státních institucí (tedy ne učitelů, policajtů, vojáků).
Když se totiž na některé panem Tožičkou popsané činnosti z dobročinnosti nedostává, není to nízkou mírou solidarity, ale jak správně podotkl Rumcajs, je to mizerným hospodařením státních úředníků se svěřenými prostředky.
Tak si to přeberte.
28. 01. 2010 | 10:42

Rumcajs napsal(a):

zdesta:

Od koho myslíš že ten stát ty peníze má ? On je může sebrat jedině Tobě a nikomu jinému.

Sociální politika - jistě ano. Ale hrát si na Matku Terezu za státní prachy, to určitě ne !

Když platíš nájemné, co myslíš že obsahuje ?
Všechny ty daně po kterých voláš.
Jdeš do obchodu a všechny tyhle daně, od spotřební,DPH,silniční .... to všechno je nákladovou položkou ceny.

A zvednout platy ? Založ si sro a dej si plat, jakej chceš. Já na to nemám.
A věř mi, že 90% firem tady, taky ne.

Kdepak hochu. Já myslím, že stát se stará až, až. Zbytek je na nás.
28. 01. 2010 | 10:43

SuP napsal(a):

Olga -
Mám z nich spíš pocit, že to je banda pasáků než pastýřů .....
A já rozhodně za prostitutku nebudu.
28. 01. 2010 | 10:44

iga napsal(a):

SuPe

jak se hodlate branit?
Vite, co chce ODS udelta s prazskymi volebnimi obvody, aby se eliminoval rostouci vliv malych stran?
Ja jsem pesimistka.
K te prostituci budeme prinuceni...
28. 01. 2010 | 10:59

LEVAK napsal(a):

Vážení mě se nejlepší líbí,že tu máme takové organizace jako je Člověk v tísni a další,které se starají o kdekoho na světě,ale že tu máme takové chudáky i doma je vůbec nezajímá.Zřejmě se na nich nedá proslavit,ale takové oběti tsunami či zemětřesení to je mončo,to je to pravé ořechové!Schwanzerberk jako ministr věnovál 15 miliónů Kosovu,zřejmě by mohli uhradit náklady se získáváním lidských orgánů přitom jen v Praze už od začátku zimy zmrzlo 14 lidí.Za ty peníze se mohl vybudovat jednoduchý stacionář kde by se mohli tito lidé v teple ukrýt a určitě by zbylo i na teplou polévku!
28. 01. 2010 | 11:03

SuP napsal(a):

iga -
To je slovo do pranice. Asi jsem měl správněji napsat ..."být nechci"... místo rezolutního nebudu. Ale na podstatě to mění málo.
Na malé strany moc nevěřím. Když se nedokážou v PS dohodnout 2až3 strany koalice, jak se dohodne 10 malých stran, notabene když budou vždycky jen v opozici? Totiž nevím, jestli tu neuniká docela důležitá skutečnost. Pokud 5% hranici překročí mnoho malých stran, minimálně jedna velká získá významnou většinu a vyhraje. A proč by si do koalice tahala "vši do kožichu"?
Takže proto podporuji systém většinový, aby ta strana, co se dere k moci, byla adresným viníkem svých nezdarů a neměla se na koho vymlouvat. A v tom případě by příště byla nevolitelná. Kdyby tenhle systém fungoval od začátku, už bychom to věděli a z některé malé strany mohla být velká ......
28. 01. 2010 | 11:11

neo napsal(a):

LEVAK:

co Vám osobně brání věnovat 15 milionů na stacionář?
28. 01. 2010 | 11:11

SuP napsal(a):

LEVAK -
Tyto hlody jsou liché.
Už jen namátkou - Člověk v tísni nepomáhá lidem, co leží "hore kokotom" a mají vystaráno. Pomáhá těm které něco postihlo.
Mimochodem, kolik zateplených přístřešků s polívkou máte na zahradě Vy? Lidumile.
28. 01. 2010 | 11:16

Pocestny napsal(a):

Panstvo,
ti lidé nejsou většinou z Prahy, mají domicil jinde.
Ono to v přírodě začíná rodinou, pak je místní komunita, kraj a nakonec ten národ marod.
Ta posloupnost je i posloupností identity, jejíž součástí by měla být i síť těch, kdo nás v tom nenechají - ne ve chvíli poslední, ale ve chvíli, kdy se to teprve počíná.

Jo, Praha má na to se o všechny postarat, ale proč? Ona není místem, které dalo věci původ, jen sklízí náklady následků. Jako i ostatní města u nás.

Stát? Proč?

Jděme do důsledku, bezdomovec není obrazem bídy velkoměsta, je to výsledek nefunkční komunity tam, kde vznikl.
Víte vůbec, kolik "krajánků" žije v Praze jen o patro výše, po ubytovnách?
Kolik cizinců žije jako cikáni po deseti v bytě pro tři..

Kdo je na pochodu, žije v táboře. Ti lidé se dávají na pochod proto, že pro ně někde nezbylo místo, tam je klíč k tomu, aby tenhle druh vandru nebyl jedinou a nejlepší možností.
28. 01. 2010 | 11:33

LN napsal(a):

Hezké, pomůžeme těm co něco postihlo. Pokud se ale nevyhrabou jako mnozí jiní, nerozdýchají, že jim zemětřesení vzalo rodinu, majetek, zabalí to a ulehnou "hore kokotom" co s nimi? Jistě nic, vždyť ten odpad hulí,chlastá a mlátí krumpáčem Rumcajze. Těm pomáhat je hřích.
28. 01. 2010 | 11:35

SuP napsal(a):

Pocestny -
Přesně!
28. 01. 2010 | 11:37

SuP napsal(a):

LN -
Potom - viz Pocestný (28.01.2010 11:33:47)
28. 01. 2010 | 11:39

LN napsal(a):

Hele Pocestný tohle jsem kdysi psal na psa. Můj pra pra strýc žijící v první polovině 18 století byl lékařem. Se svou manželkou měl dvě dcery. Jeho manželka se přistěhovala z Poličky. Tím ztratila kontakt s původní rodinou. Měli dvě dcery, jedna se provdala do HK a při porodu zemřela. Druhá se provdala a zmrhala se. Nemanželské dítě, pak další a nakonec skončila jako kurva a umřela dříve než její matka i otec.

Důležité ale je, že po smrti manžela - lékaře se ocitla bez zázemí a prostředků. Zemřela tedy v 86 letech jako žebračka. Rozumíte žebračka. Zhruba 26 let žila z milodarů lidí. A víte co je na tom pozoruhodné. Celou tu dobu byla rynkovní měšťankou. Vlastnila dům na rynku a bydlela v něm. Nikdo ji nenutil aby prodala dům a přestěhovala se do levnějšího a ze zbytku peněz žila. A až by projedla to co jí zbylo prodala i ten malý domek a žila na ulici z peněz utržených za ten malý domek. Zvláštní doba.
28. 01. 2010 | 11:53

Huml napsal(a):

Je až odporné, jak reagují na blog vyznavači, podporovatelé a členové zločinecké organizace, která je odpovědná za věškerou devastaci u nás - ODS.

Jediná cesta je vzít do rukou hole a všechny ty zločince z ODS nahnat do pracovních táborů, kde budou za stravu a teplé ložnice nahrazovat svou prací to co zničili.
28. 01. 2010 | 12:10

tomas.p napsal(a):

Tož kurva, tahle debata je o ničem. Dokud se to budeme motat pořád dokola s výchozí bludnou představou,ŽE JSME SE VŠICHNI NARODILI SE STEJNÝMI ŠANCEMI a zbytek je už jenom na nás, potom nemá cenu v diskuzi dál pokračovat. Dejme každému narozenému dítěti do výbavy jednoho kalašnikova a ono se to nějak samo vyvrbí.
No ve finále tu zbude pár Rumcajzů a Pocestnejch a ty si pak daj spolu pár panáků a budou si spolu plačky lámat hlavu nad tím, co dál v to zatraceně pustym a nespravedlivym světě:-)
28. 01. 2010 | 12:11

iga napsal(a):

SuPe

mate asi pravdu, ikdyz v tom marastu dvou velkych nevolitelnych stran mi pripravovany krok prazskych radnich prijde obvzlast nechutny.

Pro me jsou nevolitelni vsichni, kteri tam ted sedi - ani male svetylko nikde nevidim. Takze ja to zkusim pres nejakou malou stranu, budu sice zit stejne jako ostatni jen s pocitem, ze kvuli mne tam nesedi ani jeden z tech korytaru...
28. 01. 2010 | 12:19

neo napsal(a):

Huml:

typické, násilí ,násilí, násilí... co čekat od komunisty Humla.
28. 01. 2010 | 12:24

SuP napsal(a):

iga -
Já jsem v tomto ohledu v klidu. Zatím totiž kdykoliv si inžinýři volebních úprav nějakou ptákovinu vymysleli, byla pro ně výhodná jen v tom jediném případě a pak je spravedlivě začala mlátit po hubě. Takže všeho dočasu. Ty okrsky už tu byly.
28. 01. 2010 | 12:41

SuP napsal(a):

neo -
Komunista? Já myslel pračlověk (od Macha s Šebestovou). komunista mě nenapadl. To sem alevůl!
28. 01. 2010 | 12:43

Rumcajs napsal(a):

Huml:

Marně se klepeš Huml. Já už na takový blbce jako ty dělat nebudu, ani kdyby jsi se rozkrájel. Je na čase, aby jsi pochopil, že budeš muset máknou sám.
28. 01. 2010 | 12:44

Tencokida Hnuj napsal(a):

Všem
Mezitím co se tu hádáte, tak umrzli další 2 lidé a když vezmu průměr posledních let, tak veřejní nečinitelé nám ukradli daně ve výši 1,2 mil. Kč.
Pitomci.
28. 01. 2010 | 13:23

SuP napsal(a):

Tencokida Hnuj -
U kolegy ......
28. 01. 2010 | 13:32

neo napsal(a):

Jinak pane Tožičko, rád bych se Vás zeptal.

Kolik kabátů, ponožek, kalhot, bot, cigaret, alkoholu,jídla či čehokoli jiného jste věnoval bezdomovcům Vy?
28. 01. 2010 | 13:39

Lukas napsal(a):

pane tožička, je vaše práce o bezdomovectví v USA k dispozici k přečtení? popř. vyšla knižně? moc by mě to zajímalo...díky
28. 01. 2010 | 14:23

hovorka11 napsal(a):

Velmi smutné. Přeju bezdomovcům, aby k nim přistupovali naši politici jako k rovným s ostatními populisticky řešenými "vyloučenými skupinami".
Děsivé je, že mezi nimi je i dost starých lidí, kteří mají skutečně odpracováno na důchod. Průšvih je, že jsou to lidi, kteří neumějí řvát o svých problémech. A kdo neřve, neexistuje...
28. 01. 2010 | 15:09

Tencokida Hnuj napsal(a):

Hovorka11
Slzavé údolí, co ? Tím nemyslím autora.
Řekl jste to velmi správně a já znovu dodávám : Kdo ukradne daně má na svědomí smrt těchto lidí ! Ať si to ku..a uvědomí. Howgh. Zde definitivní.
28. 01. 2010 | 15:28

Pípa napsal(a):

Vzpomněl jsem si na homelesa Kozáka. Před tím než to zabalil, vyřadil se ze společnosti a jenom gumoval harddisk, byl olympijský vítěz v kanoistice, atd. Naší společnosti hodně dal a ta mu na oplátku nakašlala. Nevzala na vědomí, že tomuhle mimořádnému člověku, po skončení sportovní kariéry, kdy zažíval absťák něco chybí a že potřebuje pomoci. Nepomohla a ještě asi i záviděla. Normálka u nás.
28. 01. 2010 | 15:56

Olga napsal(a):

Nikomu se vám nepovedlo vzbudit ve mně naději, že vše se řeší. Jen je třeba čas. Jsme tu asi pouze takoví, kteří nemají nadbytečné miliony, za které by mohli nechat postavit přístřešky a uvařit polévku. No a vláda má asi tolik práce, že nemá čas sledovat co se v této zemi děje.
28. 01. 2010 | 17:02

Hurá napsal(a):

Technická:
Oprava první věty páně Tožičky.
"Úmrtí sociálně vyloučivšichsí se lidí .... adt.
28. 01. 2010 | 20:48

Mour napsal(a):

Autorovi: velmi užitečný příspěvěk, díky.

Pro pana Rumcajse: Žádné "Vaše" peníze, řekl bych, Vám stát nebere, jelikož žádné "Vaše" peníze, řekl bych, neexistují. Bez státu byste disponoval jedině tím, co byste si vypěstoval na zahrádce nebo vyrobil v garáži, případně barterově vyměnil s kolegy pravicovými anarchisty.
28. 01. 2010 | 22:01

mb napsal(a):

Ara je to pouhé konsekventní dotažení Klausova kapitalismu bez přívlastků ...

pokud není kapitalismus regulován pak homo homini lupus ...

je li přeregulováno, nefunguje to zas asi na druhou stranu ...

takže rozumná míra regulace, a funkční (fungující) nezkorumpovanej stát ...

to se mi to žvaní, omlouvám se za vysokou míru obecnosti svého textu ....
28. 01. 2010 | 22:04

Suchec napsal(a):

NEO:
Jsi obyčejný buran. Nic víc, nic míň.

A tobě bych ten azylák asi i přál. Přestal bys debilně kecat.
28. 01. 2010 | 23:14

Suchec napsal(a):

NEO:
Jsi obyčejný buran. Nic víc, nic míň.

A tobě bych ten azylák asi i přál. Přestal bys debilně kecat.
28. 01. 2010 | 23:14

tng napsal(a):

Mour:

Myslim ze se stavim u vas doma a odnesu si vse co poberu. Zadny "vas" majetek preci neexistuje, vse co mate vam jako nesvobodnemu chovnemu dobytku pridelil stat, z jehoz milosti zijete.

Stejne tak bez statu plniciho funkci ochrany pred nasilim by mozna uz bylo po vas. Zadny "vas" zivot a zdravi vlastne neexistuji. Nevadilo by tedy, kdybych vas navic jeste poradne necim pretahnul po hlave. Treba by se v ni rozsvitilo.
28. 01. 2010 | 23:31

tng napsal(a):

Suchec: no hlavne ze ty jsi etalon gentlemanstvi
28. 01. 2010 | 23:34

Suchec napsal(a):

tng:
To nikde netvrdím, neb sám sebe posuzovat mi nepatří, ale u Nea si za tím stojím. Za to, co dokázal napsat, nemám jinou možnost.

Jo, možná jsem měl napsat "v tomto případě", což tímto doplňuji.

BTW Tng.. Takže s Neem a s tím ,co tady napsal, souhlasíš?
Hmm. V tom případě si nehrej na nestranného.
29. 01. 2010 | 00:49

pavla napsal(a):

autor: Myslím, že v naší republice nikdo nemůže říct, že nejsme solidární. Stačí u nás či kdekoliv ve světě nějaká katastrofa a lidé pořádají velké sbírky a pomáhají jak se dá. S těmi bezdomovci to máte těžké. Velmi často se s nimi setkávám u obchodu. Jeden po mně chtěl peníze. Řekla jsem mu, že mu peníze nedám, ale koupím mu jídlo. To samozřejmě odmítl. Neuvidíte je jinak, než s krabičákem či nějakým jiným chlastem v ruce, a to v kteroukoliv dobu, každý den. Další po mně poptával peníze, prý mu je někdo ukradl a ted nemá na autobus a ten už mu brzy pojede. Dala jsem mu na ten autobus a když jsem se asi po 2 hodinách vrátila na parkoviště, tak jsem ho viděla na jiném konci, jak zase somral u dalších. Tak co si pak mají lidé myslet a proč takovýmto pomáhat. Další - tentokrát invalida bez nohy - nás zastavil přímo na silnici, ukazoval, jak má popraskané krvavé stehy - no měl obvaz čímsi napatlaný, prý potřebuje peníze na benzín, aby mohl zajet do nemocnice. Nabídli jsme mu, že mu benzín dovezeme. Odmítl taky, chtěl peníze.
Jinak velice ráda pomůžu každému, kdo něco opravdu potřebuje. Ale proč si má člověk sám odtrhávat od huby, šidit své děti, když je vaše dobrota zneužívána?
Chtěla jsem dát velké množství oblečení na charitu. Mám obchod, takže to nejsou žádné staré hadry. Jenže v charitě to nechtěli vzít bez lístků z čistírny či prádelny. Jim nestačí vyprané, vyžehlené. Jako by bezdomovci chodili ve sterilním.
Jinak si myslím, že by nebyl až takový problém pro státní rozpočet následující.
Jsou k dostání maringotky, mobilheimy- kolem 100 tis.se dají pořídit, inzerátů je dostatek. V každém může bývat několik lidí. Pokud bezdomovci dostávají nějaké sociální dávky, tak by jim mohl úřad nějakou stovku každý měsíc strhnout na bydlení, z toho by se splácely tyto příbytky. Samozřejmě by někdo kontroloval, jestli je už neprodali. Prostor by se určitě našel. Ve Francii jsem takových táborů s přívěsy viděla hodně. Mně osobně by rozhodně takové bývání v mobilheimu nevadilo, pokud bych měla bývat jinak někde pod mostem. Jenže jak už výše bylo napsáno, ti bezdomovci o to nestojí. Potřebují mít svoji svobodu. A lékařského ošetření se jim taky dostane, přestože někteří si nikdy na něj nezaplatili ani korunu.
Někdy se člověk opravdu může bez vlastního zavinění do špatné situace dostat. Ale z velké většiny jsou to lidé, kteří si tento život vybrali, protože je pohodlnější než chodit do práce. Věřím tomu, že kdyby si zašli na jakýkoliv obecní úřad a řekli, že za úplatu budou odklízet sníh, tak jim pomůžou. Protože na obcích se mnohde vymlouvali, že na o lidi nemají.
29. 01. 2010 | 01:25

tng napsal(a):

Suchec: Pokud jde o ten dotaz jak Tozicka pomohl bezdomovcum, tak si Neo asi neprecetl jeho bio, jinak nechapu. Na nestranneho si nehraju. To v te zaplave komousu (nerikam ze te tam radim) co v posledni dobe navstevuji tyto stranky ani nejde.
29. 01. 2010 | 01:43

Mour napsal(a):

Ag tgn:

Ta Vaše poznámka je dosti agresivní. Myslím ale, že ke mně domů byste se fyzicky nedostal, takže si raději ušetřete cestu, zůstaňte doma a své patologické choutky se pokuste vybít jiným způsobem. A je-li pro vás navíc problematické nejen pochopit myšlenku, ale dokonce i správně používat interpunkční znaménka, raději než násilí se věnujte poctivému studiu. Good luck.
29. 01. 2010 | 10:02

JocelynAcevedo34 napsal(a):

When you're in not good state and have no cash to go out from that, you will need to receive the <a href="http://lowest-rate-loans.co...">business loans</a>. Because that will aid you for sure. I take car loan every time I need and feel good because of that.
11. 03. 2010 | 04:09

home loans napsal(a):

It's good that we are able to receive the home loans moreover, it opens completely new possibilities.
11. 11. 2010 | 11:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy