Hlávkův odkaz po sto letech
Josef Hlávka byl jedním z nejúspěšnějších podnikatelů druhé poloviny 19. století v Rakousko-Uhersku. Byl architektem a stavitelem, a byl vlastencem a mecenášem vědy a umění. Svůj velký majetek odkázal Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, které existuje a podporuje zejména studenty dodnes. Hlávka byl iniciátorem založení a prvním prezidentem České akademie věd, slovesnosti a umění. Od této instituce odvíjí svůj původ naše současná Akademie věd České republiky. Přesto, že Josef Hlávka patří k velkým a významným českým osobnostem málo se o něm ví. Pražané většinou znají Hlávkův most a momipražští možná ani to ne.
Letos v březnu uplyne sto let od Hlávkova skonu. Tento rok se stává jubilejním rokem Josefa Hlávky a byl vyhlášen světovým kulturním výročím UNESCO. Akademie věd České republiky společně s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových připravily ve spolupráci s několika dalšími institucemi řadu vzpomínkových akcí.
Hlávkův jubilejní rok byl zahájen novoročním koncertem pořádaným společně Akademií věd ČR a Českou filharmonií. 21. ledna bude na Akademii věd otevřena výstava "Josef Hlávka" a současně proběhne konference „Financování vědy a budoucnost českých nadací“ . V lednu a únoru budou v Městské knihovně v Praze následující přadnášky:
Josef Hlávka – jeho doba, život, dílo a odkaz (prof. J. Kuklík)
Josef Hlávka – architekt (Bc .K. Ksandr)
Josef Hlávka a literatura (prof. V. Viktora)
Josef Hlávka a výtvarné umění (doc. J. Kotalík)
14. února bude v Kapli sv. Kříže v budově Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty UK v Praze kolokvium „Pocta Josefu Hlávkovi“ spojené s komorním koncertem.
10. března vydá Česká národní banka emisi stříbrné pamětní mince. V Národním muzeu bude u příležitosti výstavy o Josefu Hlávkovi odhalena jeho busta.
11. března bude v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích sloužena zádušní mše.
Zámek Josefa Hlávky v Lužanech bude po celý den otevřen pro veřejnost.
Téhož dne uvede Západočeská filharmonie a vídeňský sbor Schola Cantorum v chrámu sv. Bartoloměje v Plzni Lužanskou mši Hlávkova přítele Antonína Dvořáka.
6. května bude v prostorách Jiřského kláštera na Pražském Hradě zahájena výstava „Josef Hlávka jako mecenáš výtvarného umění”.
V květnu (27. – 29.) uspořádá Historický ústav AV ČR a Filozofická fakulta UK mezinárodní konferenci „Kolektivní a individuální mecenášství a kultura veřejného daru v občanské společnost“. Samostatná sekce této mezinárodní konference se uskuteční na Národní univerzitě v Černovcích na Ukrajině (12. – 13. května).
5. června uvede Česká filharmonie na počest Josefa Hlávky skladby autorů, kteří byli odměněni Hlávkovými cenami: Vítězslav Novák - O věčné touze, Bohuslav Martinů - klavírní koncert č. 4 (sólista Ivo Kahánek, nositel Ceny Josefa Hlávky), Otakar Ostrčil - Balada o mrtvém ševci a mladé tanečnici a Antonín Dvořák - Zlatý kolovrat.
Tradičně budou 16. listopadu slavnostně předány Medaile a ceny Josefa Hlávky na zámku v Lužanech.
17. listopadu bude pietní shromáždění před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici v Praze a tradiční koncert Univerzity Karlovy a Nadání Hlávkových v Karolinu.
Toto je výčet pouze některých akcí. Celkový přehled lze nalézt na internetových stránkách Nadání na adrese http://www.hlavka-jubilejni-rok.cz/