Proč jít zítra k volbám

22. 05. 2014 | 14:46
Přečteno 3444 krát
"Pečené holuby nezajistí ani účast, ale ani neúčast ve volbách. Politici nám totiž nezajistí pohodlný život, politici ale mohou nastavit takové společenské podmínky, že iniciativa obyvatel povede ke zlepšení celé společnosti, nebo při špatně nastavených podmínkách naopak povede k úpadku. Takže je to zase na nás, a tak to má být!" říká kandidát Pirátů do Evropského parlamentu Václav Fořtík, popularizátor vzdělávání a rozvoje logiky, předseda Centra nadání, bývalý předseda Mensy ČR a číslo 20 na kandidátce Pirátů.

Protože lépe bych to určitě nepopsal, zveřejňuji zde argumenty Václava Fořtíka, proč bychom měli jít k zítřejším volbám:

1. Jednadvacet poslanců vyšle ČR do EP bez ohledu na to, zda k volbám půjdete či nikoli. Zatím se při žádných volbách neukázalo, že nízká volební účast (viz. volby do Senátu) bude znamenat, že se politická reprezentace zamyslí a cokoli změní. Naopak všichni zvolení i jejich strany považují vše za legitimní a mandát za silný (i když je volilo něco kolem 12% oprávněných voličů). Věřte mi, že s volbami do EP to bude stejné. Neúčastí tedy žádná změna nenastane.

2. Pokud jste nespokojení s fungováním EU, ale nechcete ji hned zničit, tak neúčastí jen posílíte strany, které jsou nejen spokojené s tím, jak to vypadá, ale nadále budou ve svém eurounijním byrokratickém konání pokračovat. Lidé, kteří EU přivedli do současných problémů, nejsou schopni ji z nich zase vyvést – neúčast ve volbách tyto lidi podporuje, neboť budou zvoleni jejich následovníci. Většina z vás je nespokojena s fungováním EU, byrokracií, demokratickým deficitem (o záležitostech nerozhodují občané, ale nevolení úředníci). Bojkotem voleb s tímto nepohnete ani o píď. Nepohnou s tím ani kandidáti stran, které nás do tohoto marasmu dostaly. Kolik znáte politiků, kteří ještě za svého politického působení pronesou věty: Já i strana, kterou zastupuji, jsme se mýlili. Co jsme navrhovali a realizovali, se nepovedlo. Občas k tomu dojde po ukončení aktivní politické kariéry, ale to už je pozdě. Platí to u nás, stejně jako v EP.

3. Bez vaší aktivní volební účasti budou s pravděpodobností blížící se jistotě do EP vyslány osoby svojí životní situací a názory úplně mimo pozici a názory vaše. Podíváte-li se na složení kandidátních listin stran, co mají šanci se do EP dostat, a především jejich „volitelná“ místa, odpovězte si sami, zda jsou to lidé s podobnými zájmy, jako máte vy. Pokud vstáváte v 6:40 a připravujete dětem svačinu do státní školy, kam je i osobně dopravujete, bude vašim problémům a životním situacím rozumět člověk, kterému jeho děti do soukromé školy vozí osobní řidič? Hezký příklad výše popsaného probíhá na naší politické scéně s Babišem a jeho snahou snížit paušály pro OSVČ, resp. odpočet daně za osobu. Nechci rozebírat ne/oprávněnost konstrukce jejich nových opatření, jen tím chci ukázat, že miliardář mající pod sebou stovky managerů s tisíci zaměstnanci, má naprosto jiné chápání problémů a následně i nalézání jejich řešení. Bez ohledu na to, jak upřímně to budou myslet a jak poctivě budou pracovat, řešení problémů budou vždy hledat z pozice svých životních zkušeností.

4. Myslíte, že nemáte koho volit, protože najdete něco, co se vám nelíbí, na každé zvažované straně? Do EP vysíláte zástupce hájící nějaké politické a filosofické principy. Nejde o volbu menšího zla, jde o volbu většího dobra. Pokud máte názory shodné s několika stranami, vyberte tu s nejvyšší shodou, popř. se shodou u nejvyšší priority.

5. Možná máte výhrady k leaderům/kandidátům jednotlivých stran. Můžete dát 2 kroužky, tedy pokud je někdo opravdu nepřijatelný, bude vykroužkován – když to uděláte :-) Strany ze všeho dělají souboj osobností, aby zakryly prázdnost programu. Médiím zase vyhovuje, že z toho mohou udělat osobní příběh a show. Jde ale právě o zásadní postoje kolem vztahu k nadnárodním monopolům, svobodě Internetu atd. Opravdu obrana takto zásadních věcí nestojí za váš hlas jen proto, že máte něco osobního proti nějakému přednímu kandidátovi?

6. Pečené holuby nezajistí ani účast, ale ani neúčast ve volbách. Politici vám totiž nezajistí pohodlný život, politici mohou nastavit takové společenské podmínky, že iniciativa obyvatel povede ke zlepšení celé společnosti, nebo při špatně nastavených podmínkách naopak povede k úpadku. Takže je to zase na nás, a tak to má být! Nemám jistotu a ani vám takovou jistotu nechci slibovat, že když Piráti uspějí, tak v počtu 1 až 3 europoslanců něco změní, zaručuji vám ale, že se o to ve spolupráci s podobně zaměřenými poslanci pokusí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Nešlo to zredukovat jen na poslední 2 věty ?
Kdo se v tom má prohrabovat - čí to je předvolební agitka ?

Hezký den.

P.S. Stačilo napsat např. " Piráti - ti se ti v Bruselu neztratí ". (A když... tak se zase najdou.)
22. 05. 2014 | 15:45

nechci stát jako solnej sloup, nesmět se napsal(a):

Pane Urban
Bohužel jsou Piráti jen pokus o odvedení politicky nezkušených lidí od volby protiestablishmentních stran, které mají naději na úspěch.
Moje děti jsou na žebříčku Mensy nejspíš výš než pan Fořtík a jejich řešení problémů téhle země je útěk.
V jejich věku bych neváhal ani vteřinu.
Potud, pokud tu jsme, nezbývá než něco dělat (a Platón říká, že kdo se politice vyhýbá, bude ovládán lidmi, kteří jsou horší než on), pak dělat realisticky.
Radil bych to i vám.
22. 05. 2014 | 15:55

JAD napsal(a):

Jedenadvacet nových europoslanců? Jsem silně přesvědčen, že v drtivé většině se jedná o prachobyčejné korytkáře. Před volbami se snaží utáhnout voliče na vařené nudli, a po nich? ........ :-))
22. 05. 2014 | 16:14

Baba Jaga napsal(a):

Jó Piráti... Uvidíme, kolik přijde mladých - spousta těch z voleb "na nečisto" už volební právo má.
Jasně, 21 poslanců bude zvoleno stejně. Ale čím méně lidiček k volbám přijde, tím více stát ušetří. Pokud už není státní příspěvek jako jinde za zvolené či procenta, ale za skutečný počet hlasů.
Jako by nestačilo, že zvolení jednoho EU-poslance přijde stát na více než 25 milionů korunek, kolik za jeho funkčí obobí počítat nebudu. Kolik stojí volby "zřizovatele" 39 kandidátek se možná dozvíme také.
22. 05. 2014 | 16:20

Breguet napsal(a):

PROTOŽE JSOU !

Je normální k volbám chodit. Kdo nechodí, je hňup a přispívá k tomu, že "volené elity" jsou čím dál debilnější.
22. 05. 2014 | 16:22

gabriela napsal(a):

Otestujte si své vyvolené miláčky, jak moc nebo málo budou zastupovat ať už vaše hujerské nebo skeptické postoje k děvečce EU. Rozhodně se nenechte manipulovat předvolebními mainstreamovými průzkumy. Jako vždy to bude úplně jinak ;-) Kuk sem ...
http://volebnikalkulacka.cz/evropsky-parlament-2014/
..............................................................................................................................................
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/evropske-volby/273693-prehledne-sedesatka-rozhovoru-s-kandidaty-do-bruselu/
...............................................................................................................................................
Opravdovým skeptikům, kteří chtějí říci NE Bruselu, doporučuji ať volí NE Bruselu č. 4. Stranu, která má za svoji největší a hlavní prioritu EU spolek lukrativně placených a zkorumpovaných padlých holek a hošanů poslat k šípku a rozpustit ho. Adamovi a spol. přeji HODNĚ ŠTĚSTÍ !
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/evropske-volby/271899-bartos-nechceme-euroismy-ale-svobodny-nezavisly-stat/
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3123952
.................................................................................................................................................
https://www.youtube.com/watch?v=9N6S4eDOWGY&list=PL34AF3F494F01BDFE
22. 05. 2014 | 16:30

Baba Jaga napsal(a):

Dodatek k 16:20
Možná by od nás, co k volbám chodíme, mohli těch 30 Kč za 1 volební hlas volební komise inkasovat. Já bych je dala.
Ale s Breguetem v 16:22 nesouhlasím - možná je to docela naopak, neb nikdo neví, jak by volili ti, co je jim to dočista jedno.
22. 05. 2014 | 16:31

JAD napsal(a):

Ad Breguet:

No vidíte, kolego, já zase považuji za hňupa každého, kdo se voleb účastní. Takovýto tvor dává najevo, že alespoň zčásti spolkl předvolební "nabídku".

Sto lidí-sto názorů.
22. 05. 2014 | 16:34

Ládik!!! napsal(a):

Svým slohem jste mi sympatický, ale hodím to Machovi. S tím se domluvíte. Nesvobodným hlas nedám.
22. 05. 2014 | 16:45

K.V napsal(a):

Pročítal jsem si kandidátky. Zajímavé kolik stran tam jde proto že nesouhlasí s EU. Jsem zvědav jestli se tam dostanou a co s tím udělají.
Jinak je to totiž uplně jedno. Čecháčci tam mají uplně zanedbatelný hlas, a když ještě budou každý z jiné strany a budou se řezat a nenávidět mezi sebou, jsou tam zbytečně, jen korýtko pro 21 nemakačů
22. 05. 2014 | 16:50

K.V napsal(a):

Brequete, nepochopil jste starou poučku. Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zrušili.
v EU to platí 10 x tolik. Nepamatujtete ta povolená referenda a hlasování, kde třeba na Islandu se opakovalo tolikrát až voliči rezignovali a odhlasovali to co se po nich chtělo???- a teprve potom to bylo platné.
Kapři si svůj rybník nevypustí. I kdyby se tam dostaly jen strany které jsou pro zrušení EU, poslanci brzy zjistí že by si zbytečně ničili vlastní korýtko
22. 05. 2014 | 16:55

Petr Jihlava napsal(a):

Vážený pane Urbane.
Velice pěkně napsáno a plné pravd.
Patřím mezi voliče,který nevolí podle volebních průzkumů.Ty mohou být nakonec i cinknutý ve prospěch nějakého silného hráče.V našem prokorupčním prostředí je možné snad úplně všechno.
Nejhorší možná volba je mezi menším a větším zlem.
V některých zemích mají prý nějakou dobu před volbami zakázáno předvolební průzkumy zveřejňovat.U nás by to bylo také potřeba.
Patřím spíše mezi levicově smýšlející občany-voliče.Moji důvěru ČSSD ani KSČM nemají.
Vyjma některých osobností jako je např. profesor Keller.
Piráty mě jako voliče dokázali více oslovit než tradiční parlamentní levicové strany.Důležitost Evropských voleb si uvědomuji.Můj hlas pro Piráty nepovažuji vůbec za ztracený.
22. 05. 2014 | 18:21

Twist napsal(a):

Já Vám povím, pane autore, proč k volbám nejdu. Evropský parlament je zbytnělá organizace, která rozhoduje o věcech, se kterými bychom byli schopni si poradit sami. Naopak z mezinárodního hlediska podporuje darebáky, myslím tím ukrajinskou vládu a parlament, kteří se dostali k moci pomocí zločinců. To je v pořádku? Spousta lidí si myslí, že dotace na různé projekty platí kdosi jiný, při tom peníze do této organizace lijeme my. Poslanci EP jsou zbahnělá vrstvička prominentů, kteří o životě obyčejných lidí nemají ani páru.
22. 05. 2014 | 18:21

xerox napsal(a):

piráte urbane ... nic proti , ale všichni eurokandidáti , kromě teličky a kellera jsou akorát žvastalové ...

telička i keller mají potenciál , ale dám to kellerovi ...

jednak si rozšíří obzory , což nepochybně povede k jeho vtipnému glosování činnosti eu ... a hlavně mu přeji ty prachy , neb za šíření pravdy se v čechách neplatí ...
22. 05. 2014 | 21:22

Libertad napsal(a):

Pane Urban,
jaký názor má Pirátská strana na legitimnost voleb ve vztahu k volební účasti. Budou legitimní i když se zúčastní jen 5% oprávněných voličů? A co kdyby se zůčastnili voleb jen kandidáti a jeji rodinní příslušníci?
Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Sidonio Libertad
23. 05. 2014 | 00:48

Alibernet napsal(a):

Nenechal jste si odoperovat oči? Měl jste tu fotku s takovými půllitry. Dnes žádný kemr na Klause?
24. 05. 2014 | 22:51

argun napsal(a):

"Většina z vás je nespokojena s fungováním EU, byrokracií, demokratickým deficitem (o záležitostech nerozhodují občané, ale nevolení úředníci). Bojkotem voleb s tímto nepohnete ani o píď."

Nesmysl. To je stejná demagogie jako za minulého režimu. Jedině bojkotem voleb totiž lze v demokracii dosáhnout toho, že dotyčný orgán ztratí svou legitimitu. A to jediná možná občanská sebeobrana. Protože at bude zvolen kdokoli, znamená to legitimizaci dotyčného orgánu.
26. 05. 2014 | 12:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy