Kritici Miloše Zemana poukazují na jeho výrok, který se měl týkat Sobotky. V řadě kritik však není výrok zmíněn. Výrok je citován v článku Samopalem na Sobotku? Miloš Zeman to rozjel mezi Moraváky. Parlamentní listy 26. 1. 2016. Díky internetu občané nejsou omezeni jen na zprávy a komentáře pražských redakcí centrálních médií.
Ministerstvo vnitra usiluje o posílení moci vlády skrze zákon o státní službě. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký tvrdí, že předsedkyně Energetického regulačního úřadu podléhá služebnímu zákonu a vláda může rozhodnout o postavení předsedkyně mimo službu. Fakticky vytuneloval prezidentovo právo odvolávat předsedkyni úřadu a porušil evropskou směrnici o společných pravidlech trhu s elektřinou, která stanoví, že šéfové regulačních úřadů nesmí dostávat pokyny od výkonné moci. Postránecký tvrdí, že úřad zůstane nezávislý, protože vláda nebude určovat, jak má rozhodnout v konkrétní věci. Co je to však za nezávislost, když šéf úřadu ví, že nebude-li rozhodovat, jak chce vláda, může být postižen? A to v době miliardových podpor pro ekologické bafuňáře tyjících z nesmyslné podpory drahých a prý ekologických zdrojů energie, s nimiž předsedkyně úřadu nesouhlasí. Navíc mohou být žalována rozhodnutí, která měla učinit prezidentem jmenovaná předsedkyně úřadu, vláda ji v tom zabrání a místo ni rozhodne někdo jiný. Vláda tak způsobí, že stát vyplatí značná odškodnění za nezákonná rozhodnutí.
V pořadu České televize Události, komentáře, ČT 24, 19. 1. 2016 byla debata o kritice bruselských evropských centrálních institucí vůči Polsku, které si zvolilo vládu, jež není eurohujerská. V pořadu zaznělo nepravdivé tvrzení europoslance Stanislava Polčáka (TOP 09), který prohlásil, že nová polská vláda odmítla publikovat rozhodnutí polského Ústavního tribunálu z 9. 12 2015 ve věci ústavnosti zákona o Ústavním tribunálu. Tento nesmysl potvrdil přítomný premiérův tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Pravdou však je, že rozhodnutí bylo publikováno v polské sbírce zákonů již 18. 12. 2015 č. 2147/2015 Dzenniku Ustaw. Na tento nesmysl nedokázal reagovat redaktor České televize. Jde o příklad lží a polopravd o současném Polsku a příklad nekvalitních informací šířených Českou televizí, jejichž redaktoři by měli v rámci přípravy na politické diskuse získat znalosti o věci. Porovnejme nález našeho Ústavního soudu č. 299/2015 Sb. Datum rozhodnutí je 15. 9. 2015, datum ústního vyhlášení 23. 9. 2015, datum publikace v naší Sbírce zákonů je až 10. 11. 2015. Zatímco Polsku se vyčítá publikace po 9 dnech, u nás se totéž publikuje po měsících.
Senátor Jan Veleba obdržel od Českého filmového a televizního svazu cenu Zlatý citrón. Je to cena, kterou televizní svaz vnímá jako negativní. V očích mnoha lidí je to však cena za záslužné činy senátora Jana Veleby. Obyvatelé státu se dělí na bezprávnou většinu, která má z donucení státu jen platit České televizi měsíční poplatky, a na mediálně silnou menšinu, která z peněz televize žije.
Energetický zákon určuje, že Energetický regulační úřad jedná nezávisle. Zákon zdůrazňuje, že nesmí přijímat pokyny od orgánů výkonné moci. Takovým orgánem výkonné moci je i vláda nebo státní zastupitelství. Vláda či jiný orgán výkonné moci nesmí být tomuto úřadu nadřízeny, aby neměly možnost trestat úřad za rozhodnutí, jež se vládě nelíbí, či naopak odměňovat jej za provládní politiku. Navíc v době, kdy probíhal spor o rozsah miliardové podpory pro obnovitelné zdroje energie, zvláště solární elektrárny. To vylučuje, aby se na vedení tohoto úřadu vztahoval zákon o státní službě, který jinak nad jiné správní úřady nadřazuje Ministerstvo vnitra a vládu. Nezávislost Energetického regulačního úřadu je garantována zákonem a je nutné ji chránit.
Podle původního polského zákona o Ústavním tribunálu z roku 1985 platil pro práva a povinnosti soudců Ústavního tribunálu obdobně zákon o Nejvyšším soudu. Do roku 1997 v polském právu neexistoval institut výslužby soudců. Soudce odcházel do důchodu v rámci obecného důchodového pojištění. Důchod byl mnohem menší než soudcovský plat, což však platilo a platí i pro jiné pojištěnce.
Polsko je nyní kritizováno za změnu zákona o Ústavním tribunálu, kterou prosadila nová vládní většina strany Právo a spravedlnost. Podívejme se nyní na fakta.