Bohuslav Sobotka svůj vládní koncept vybudoval na vládnutí s Andrejem Babišem. Sobotka vytvořil poprvé po roce 1989 vládu velké koalice dvou nejsilnějších stran. Bez Sobotkova návrhu by se Babiš ministrem financí nestal. Nově vidí Sobotka za největšího soupeře sociální demokracie Babišovo ANO. Důvěryhodného bojovníka s Babišem však nemůže sehrát ten, kdo s Babišem roky vládne.
Ministr financí Andrej Babiš 23. 11. 2016 navrhl zrušit povinnost elektronické evidence tržeb (EET) pro podnikatele s příjmem do 250 000 Kč ročně. Premiéra Bohuslava Sobotku to dle zpráv médií zaskočilo. Babiš tímto návrhem dal za pravdu všem normálně myslícím lidem, kteří na rozdíl od vlády, ANO a vedení sociální demokracie vědí, že je ekonomický a daňový rozdíl mezi důchodcem, který si přivydělává pletením košíků na lidových jarmarcích, a všemocným Agrofertem, ČEZem a podobnými giganty. Proto poslanci ODS a TOP 09 napadli neústavnost zákona o EET, kdy jeden z argumentů je materiálně rozdílný dopad na malé a velké podnikatele. Bohužel tento zřejmý rozdíl neviděl premiér Sobotka a do nedávna ani Babiš.
Rozhovor Zdeňka Koudelky o hanobení hlavy státu a sporech o prezidenta republiky 19. 11. 2016.
Hanobení hlavy státu u nás bylo trestné od pradávna až do roku 1997. Některé státy chrání hlavu státu i před slovními útoky jakožto symbol státu. Útok na hlavu státu je vnímán jako útok na stát. Proto je cílem protistátních skupin atentát na hlavu státu.
Moravský sociálně demokratický poslanec Jeroným Tejc navrhl změnu zákona o azylu. Proti tomu se ozvali dva jeho spolustraníci z Prahy Bohuslav Sobotka a Jiří Dienstbier, kteří návrh odsoudili a uvedli nepravdivé informace, které vycházejí z neznalosti práva.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka 13. 11. 2016 navrhl prezidentu republiky odvolání ministra Jiřího Dienstbiera, který se prezentuje jako ministr pro lidská práva. Ministerstvo pro lidská právu u nás neexistuje. Dienstbier byl ministr bez ministerstva (bez portfeje). Občas této pozice využívají premiéři, aby odměnili politické spojence, kterým však nechtějí svěřit řízení skutečného ministerstva. Protože ministr bez ministerstva není moc populární, je zvyklostí, že převezme předsednictví různých poradních orgánů vlády a vytváří si agendu, aby byl ministrem pro něco. Ovšem ministr bez ministerstva zůstává ministrem pro nic. Dienstbier, který podpořil Bohuslava Sobotku ve stranickém boji o moc po nepříliš úspěšných volbách pro sociální demokracii v roce 2013, získal post ministra bez portfeje 29. 1. 2014 a prezentoval se jako ministr pro lidská práva.
Místní organizace sociální demokracie Brno-Jundrov vyzvala Bohuslava Sobotku, aby opustil funkci předsedy strany, a konstatovala, že za jeho předsednictví došlo ke ztrátě dosavadní voličské základny sociální demokracie – běžných lidí, které odrazuje špatně pojatá inkluze ve školství, pseudoochrana lidských práv ministra J. Dienstbiera, neustálý růst byrokracie a centralizace státu.
Soudcovská unie 5. 11. 2016 oznámila, že bude bojovat proti opakovanému jmenování předsedů a místopředsedů soudů, včetně možnosti, aby nejvyšší státní zástupce podal proti opakovaným jmenováním předsedů a místopředsedů soudů správní žalobu ve veřejném zájmu. Opakovaně bylo jmenováno více předsedů a místopředsedů soudů, ale nejznámější osobou je Pavel Rychetský, který byl jmenován do funkce předsedy Ústavního soudu 7. 8. 2013. Pokud by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman vyhověl volání Soudcovské unie, musel by napadnout všechna dotčená jmenování, jinak se vystaví obvinění, že jeho jednání bylo motivováno korupcí, když by napadl jen některá jmenování. Nevěřím však, že bude podána správní žaloba proti prezidentu republiky s cílem zrušit jmenování Pavla Rychetského předsedou Ústavního soudu. Postoj Soudcovské unie může být motivován snahou vyřadit současného předsedu Josefa Baxu z možnosti usilovat o opětovné jmenování předsedou Nejvyššího správního soudu v roce 2018.
Lidovci a hnutí Starostové a nezávislí odmítají zvolení sociálního demokrata Milana Štěcha předsedou Senátu. Přitom je zvyklostí, že nejsilnější klub v parlamentní komoře obsazuje post předsedy. Ostatní kluby navrhnou kandidáty na místopředsedy a strany si vzájemně své kandidáty podpoří. Lidovcům a Starostům se nelíbí Štěchova účast na tvorbě společného prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů potvrzující dlouhodobý názor našeho státu na uznání zásady jedné Číny a uznání toho, že Tibet je součástí Číny. Prohlášení se stalo předmětem politického boje, který je součástí demokracie. Je-li vedení parlamentní komory tvořeno různými stranami, tak je tvořeno lidmi s odlišnými politickými názory. Má-li být nějaké vedení komor vytvořeno, musí strany tuto rozdílnost vzájemně respektovat a nekádrovat si své kandidáty. Zvyklost není právně vymahatelná a funguje na základě vzájemnosti. Pokud někdo vetuje dnes kandidáty jedné strany, musí očekávat, že mu v budoucnu bude oplaceno stejně.
Dne 25. 10. 2016 zveřejnil bývalý poslanec za TOP 09 Jan Husák informaci, že dostal pozvánku na Pražský hrad na oslavu státního svátku. Následný den informaci zveřejnil web Lidovky.cz a další. Informace byla spojena s údajnou omluvou řady zákonodárců z obřadu předávání státních vyznamenání a ve čtenářích se vyvolal dojem, že Kancelář prezidenta republiky chce zaplnit prázdná místa bývalými poslanci. Uvedena byla i Husákova slova, že je smutné, že se na takovou státní akci hledá komparz, kde se dá.
Bývalý kancléř prezidenta Václava Havla Ivo Mathé uvedl 28. 10. 2016 v rozhovoru pro Seznam.cz, že Miloš Zeman jako premiér odmítl kontrasignovat vyznamenání jedné zahraniční osoby a dále hovořil o jeho odporu k bombardování Jugoslávie. Mathé řekl, že to zná málo lidí. Ale nejde o novou informaci.