V lednu 2018 předseda vlády Andrej Babiš pronesl slova o možnosti manipulace trestního řízení u nás, když si lze objednat trestní stíhání a dostat někoho do vězení. Obdobně vyjádřil obavu z manipulace s trestním stíháním na případu předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové prezident republiky Miloš Zeman.
Prezidentské volby poutají největší zájem voličů. Voliči účastí potvrzují vnímání výsadního postavení hlavy státu v politickém systému. Voliči využívají práva volit v těchto volbách, tím oceňují změnu na přímou volbu a přikládají volbě důležitost. Jsou-li volby svátkem demokracie, jsou prezidentské volby z pohledu voličů tím největším svátkem demokracie.
Lidovecký europoslanec Pavel Svoboda v článku Jak prezident prášil: ústavní zákon nepřebijí směrnici o zbraních (Aktuálně.cz 24. 1. 2018) kritizoval Miloše Zemana, který jako hlava státu hájí ústavu před evropskými směrnicemi. Svobodův postoj vychází z nadřazenosti evropského práva nad právem členského státu Evropské unie, což je dáno jen judikaturou Evropského soudního dvora, který jako evropský orgán straní evropskému právu. Bez evropského práva by Evropský soudní dvůr nebyl nic. Posílením evropského práva, se posílí i moc Evropského soudního dvora. Moc chutná a chutná i soudcům.
Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) v rozhovoru: Zeman vykládal Ústavu účelově, budu volit Drahoše (Právo 20. 1. 2018) vyjádřil svou preferenci v prezidentské volbě. Lze k tomu dodat, že Miloš Zeman získal v lednu 2018 v Pardubickém kraji v prvním kole prezidentské volby 39% hlasů. ČSSD jako výsledek vedení Bohuslava Sobotky ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 získala 7% hlasů. Ve volbách, kdy dovedl Miloš Zeman ČSSD do vlády v roce 1998, získal ve východních Čechách téměř 30% hlasů. Je evidentní, že voliči zůstali na Pardubicku věrni Zemanovi a odmítli dát hlas straně, která je svou politikou pod vedením B. Sobotky zklamala.
Jste zakladatel platformy Zachraňme ČSSD. V jaké situaci je dnes sociálně demokratická strana?
Po volebním debaklu se strana vzpamatovává. Čeká se na sjezd, který může, ale nemusí být restartem strany. Jednodenní sjezd v Hradci Králové 18. 2. 2018 nemůže vše vyřešit, proto navrhujeme, aby sjezd neskončil, stal se stálým či permanentním a podle potřeby se operativně sešel znovu například za účelem změny stanov. Určitě však nadcházející sjezd bude odlišný do posledního sjezdu v Brně, který byl v režii skupinky Bohuslava Sobotky, Milana Chovance a Jana Hamáčka. Jen oni a jejich věrní získali pozice ve vedení strany. Získali moc, ale také nesou plnou odpovědnost za volební propadák.
Vítězství Miloše Zemana v prvním kole prezidentských voleb 12.-13. 1. 2018, kdy získal 38% hlasů je nadějí pro sociální demokracii. Jsou to totiž voliči, které může sociální demokracie oslovit, pokud se vrátí k tématům, jež měla v 90. letech 20. století, kdy ji vedl Miloš Zeman. Odklon od Zemanovy politiky a jeho osobnosti dovedl sociální demokracii k 7% volebnímu debaklu.
Ruská hrozba je pro některé zdůvodněním jakýchkoli problémů. Dřív za neúspěchy mohli židé, nyní je to Putin. V době komunismu někteří lidé nadávali na komunisty, když se klepli kladívkem do prstu. Komunisté byli odpovědni za mnohé, ale ne za osobní nešikovnost.
Sociálně demokratická diskusní platforma Zachraňme ČSSD podporuje kandidaturu Miloše Zemana na prezidenta republiky.
V Parlamentu se bude projednávat návrh na zdanění církevních restitucí. Církev samotná by se měla zamyslet, zda restituční proces zvládla. Veřejnost zajímá, jak se s vráceným majetkem nakládá. Špatným krokem je převzetí tradičních církevních institucí cizinci v době, kdy historické kláštery získávají obrovské majetky.