Rozhovor Xavera Veselého se Zdeňkem Koudelkou, XTV 28. 11. 2019.
Ústavní soud na návrh senátorů v čele s moravským senátorem Ivo Valentou zastoupených moravským advokátem Zdeňkem Koudelkou zrušil nálezem z 12. 11. 2019, vyhlášeným 27. 11. 2019, část daňového řádu umožňující finanční správě stanovit závazné formuláře. Ústavní soud odmítl přežívající praxi totalitního režimu, který povinnosti určoval v různých formulářích. Vykonatelnost nálezu je 31. 12. 2020.
Španělská justice uložila v říjnu 2019 drakonické tresty až 13 let odnětí svobody katalánským politikům, kteří chtěli uspořádat referendum o nezávislosti své země a národa. To u nás činila justice rakouská v době procesu s Omladinou a za 1. světové války. Ale tehdy byly uloženy tresty, které jsou z pohledu španělské justice směšné. Většina omladinářů byla v únoru 1894 odsouzena na několik měsíců. Pokud nebyli propuštěni dříve, byli amnestováni a 4. 11. 1895 propuštěni.
Kauza exnáměstka vrchního státního zástupce v Praze Libora Grygárka a Jany Nagyové spolu věcně nesouvisí, ale propojila je manipulace Vrchního státního zastupitelství v Olomouci s trestním řízením. V zásadě působí Vrchní státní zastupitelství v Praze pro Čechy a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci pro Moravu a Slezsko. Je s podivem, jak mohlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vést razii na Úřadu vlády v Praze v roce 2013, způsobit pád vlády Petra Nečase a rozjet kauzu Nagyová.
Premiér Andrej Babiš v pražském Národním muzeu 17. 11. 2019 prohlásil, že jsme všichni Češi. Myslel-li tím občany státu, lhal. Čech nejsem. A cítí tak statisíce příslušníků jiných národů - Moravanů, Slezanů, Slováků, Poláků a dalších žijících v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Andrej Babiš se zachoval stejně přehlíživě k menšinovým národům, jako maďarští grófi do roku 1918 k Slovákům politikou jednotného uherského národa. Obdobně se chovají madridští vládci prosazováním koncepce jednoho španělského politického národa i za cenu dlouholetého žalářování bojovníků za práva katalánského národa na sebeurčení.
Listopadové výročí ukázalo na pokus o protilistopadový zvrat. Milion chvilek pro demokracii dal ultimátum, aby se předseda vlády zbavil majetku či funkce premiéra. O tom, kdo vládne, rozhodují v demokracii volby. Pokud chce určovat, kdo má vládnout, nevolená skupina, jde o protidemokratický zvrat. Má-li v názvu slovo demokracie, je to jako když o demokracii mluvil Klement Gottwald.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček 8. 11. 2019 navštívil Lucembursko a prohlásil: „S Lucemburskem nás pojí společné historické vazby už od středověku. Jedním případem za všechny je dynastie Lucemburků, ze které vynikal především Karel IV.". (Parlamentní listy 10. 11. 2019). Je to pokrytectví Tomáše Petříčka, který se slovně hlásí k úctě k historii a Karlu IV., ale skutkem to popírá.
Britská demokracie dala facku našemu Ústavnímu soudu, který v roce 2009 zrušil volby do Poslanecké sněmovny vyhlášené na základě zvláštního ústavního zákona, přestože mu ústava nedává právo rušit ústavní zákony, ale jen obyčejné zákony pro rozpor s ústavními. Jeho argument zněl, že prý nelze konat předčasné volby na základě jednorázových ústavních zákonů, byť to byla dlouhodobá ústavní zvyklost u nás i na Slovensku a byly tak uspořádány i první demokratické polistopadové volby v červnu 1990.