Razantní omezení práv lidí za nouzového stavu vyvolalo reakci. Většina vládní opatření podporuje, ale někteří se brání za pomoci advokátů.
Ústavní zákon o bezpečnosti republiky upravující nouzový stav byl, v reakci na moravské povodně roku 1997, přijat na jaře 1998 za vlády Josefa Tošovského, která neměla většinu v Poslanecké sněmovně. Jeho přijetí vyžadovalo shodu Václava Klause a jeho ODS s Milošem Zemanem a jeho sociální demokracií, tedy dvou nejsilnějších stran. Oba měli názorový odstup od tehdejšího prezidenta Václava Havla, proto byl vyřazen z rozhodování o nouzovém stavu prezident republiky.
Souhlasíte jako právník s opatřeními, která vydala vláda k boji proti epidemii koronaviru?
Strašidlo koronaviru obchází Evropou. Vláda obden vyhlašuje nové zákazy.
Na následky tradičních druhů chřipky u nás ročně umírají až stovky lidí. Jde především o lidi starší a nemocné, kdy se zkomplikuje jejich zdravotní stav. Na světě ročně v důsledku tradiční chřipky umře několik set tisíc lidí. Tedy počet nakažených i mrtvých je u tradiční chřipky podstatně vyšší než u nového koronaviru - čínské chřipky. Přesto jsou nesrovnatelná opatření zasahující do práv lidí.