Znaky a vlajky Čech, Moravy a Slezska a neznalost pražského Vojenského historického ústavu

05. 04. 2023 | 13:17
Přečteno 1334 krát
Skupina 79 poslanců vedena bývalým předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem předložila návrh uzákoňující znaky a vlajky Čech, Moravy a Slezska. Návrh podávají poslanci vládní ODS, TOP 09, včetně ministrů Pavla Blažka, Mariana Jurečky, Vlastimila Válka, Víta Rakušana, Vladimír Balaš, i poslanci opozičního ANO a SPD, včetně čelných představitelů Aleny Schillerové a Tomia Okamury, který jej podepsal s bratrem lidovcem Hayatem. I dnes dokáží vládní a opoziční politici jednat společně.

Návrh zákona vychází z uznání tradice státnosti zemí Koruny české, což výslovně zakotvuje naše Ústava ve svém úvodním prohlášení, a chrání odkaz našich předků i v úctě k symbolům Čech, Moravy a Slezska, které jsou nedílnou součástí symboliky státu. V současnosti jsou upraveny znaky Čech, Moravy a Slezska jen jako součást velkého státního znaku, jejich vlajky nejsou upraveny vůbec. Přitom jsou zemské znaky i vlajky užívány, zejména na Moravě.
Zákon upravuje zemské znaky tak, jak jsou upraveny ve velkém státním znaku. Vlajka vychází ze znaku a má podobu heraldické vlajky, kdy list vlajky je v barvě pole štítu znaku a na listu je uprostřed umístěna příslušná heraldická zvířecí figura dané země. Obdobně jsou vytvořeny vlajky krajů.
V případě znaku a vlajky Moravy je připuštěno i užívání varianty se zlatočerveným šachováním, které vychází z polepšení moravského znaku císařem Fridrichem III. privilegiem ze 7. prosince 1462. Tuto variantu užívá Jihomoravský kraj ve čtvrtém poli svého čtvrceného znaku a dále jej užívají některá města či městské části - Znojmo, Napajedla, Brno-Královo Pole, Ostrava-Mariánské Hory, Ostrava-Vítkovice. Zákon připouští, že zemské znaky a vlajky mohou užívat všechny osoby, soukromé i veřejné, důstojným způsobem.
Zákon stanoví umístění zemského znaku při začátku území Čech a Moravy podle stavu k poslednímu dni existence zemského zřízení u nás k 31. 12. 1948. Zákon je projevem uznání historického zdroje zemí na tvorbu státnosti České republiky a respektu k lidem, kteří se hlásí k tradicím země, kde žijí.

Stanovisko Historického vojenského ústavu v Praze
K návrhu zákona vydal stanovisko Vojenský historický ústav (VHÚ) 15. 3. 2023. Nepravdivě tvrdí, že zákon má účinky působící zpětně. Ovšem zákon nemá žádné retroaktivní účinky. Tvrzení ústavu, že země neexistují, je pravdivé jen ve smyslu jejich neexistence jako územních správních celků a právnické osoby. Ale ústavní právo zná pojem země i výslovně Čechy, Morava, Slezsko. Ústava v preambuli uvádí za zdroj ústavnosti a státnosti občany v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Ústava se dále výslovně hlásí k dobrým tradicím zemí Koruny české. To jsou opět země Čechy, Morava, Slezsko. To, že komunistický režim Klementa Gottwalda zrušil zemské zřízení, neznamená, že zrušil země jako faktický historický prvek státnosti České republiky. Návrh zákona tyto tradice odráží. Je s podivem, že vedení pražského Vojenského historického ústavu nezná text ústavy a je pro něj milejší rozhodnutí komunistické vlády Klementa Gottwalda.
VHÚ doporučuje recipovat historická znaková privilegia, to je postup cizí našemu právnímu řádu. Nebyl využit ani při uzákonění malého státního znaku, což je znak Čech. Je s podivem, že VHÚ tento postup nenavrhuje v případě malého státního znaku.

Francouzský štít pro zemské znaky
VHÚ se nelíbí zakotvení užití francouzského štítu pro zemské znaky. Ale výslovné užití francouzského štítu v zákonu má zajistit odlišnost znaku Čech a malého státního znaku. Malý státní znak je standardně užíván v podobě, jak je vyobrazen i se svým štítem v příloze zákona č. 3/1993 Sb., o státních symbolech. Zákon o zemských znacích jde podobnou cestou jako zákon o státních symbolech, je však jednoznačnější v zakotvení francouzského tvaru štítu nejen v obrazové příloze, ale i v textu zákona z důvodu důrazu na odlišení od malého státního znaku.

Obrazová příloha zákona
Návrh zákona o zemských znacích uvádí i barevné vyobrazení v příloze obdobně jako zákon o státních symbolech. VHÚ se to nelíbí s tím, že barevná příloha by snad měla být jen příklad možného vyobrazení. VHÚ vůbec nezdůvodňuje, proč by zákon o zemských znacích měl řešit barevnou přílohu jiným způsobem, než zákon o státních symbolech.

Užití pojmů zlatý-žlutý, stříbrný-bílý
VHÚ projevil neznalost rozdílu mezi heraldikou (nauka o znacích) a vexilologií (nauka o vlajkách). Zatímco heraldika užívá pojem zlatý, stříbrný při popisu znaků (původně šlo o kovy). Vexilologie užívá při popisu vlajek označení barev žlutá, bílá. To přesně návrh zákona rozlišuje, když při popisu znaku užívá heraldické kovy zlatý, stříbrný a při popisu vlajek barvy žlutá, bílá.

Vlajky Čech, Moravy a Slezska
Návrh zákona zavádí vlajky analogicky, jako jsou stanoveny v případě vlajek krajů. Jde o heraldické vlajky, kdy se na list praporu kladou figury ze znaku. Na rozdíl od znaků zemské vlajky historicky nebyly uděleny právním aktem (privilegiem). Vlajky buď vznikly běžným používáním ve formě pruhů v barvách znaku, nebo ve formě heraldické vlajky. Zákon dává přednost heraldické vlajce, aby nedocházelo k záměně. V případě varianty s pruhy by totiž vlajka Čech byla totožná s vlajkou Polska a rovněž vlajky Moravy a Slezska ve variantě s pruhy by mohly být zaměnitelné s jinými vlajkami.

Zlato-červené šachování moravské orlice
VHÚ chce zabránit variantnímu používání šachování moravské orlice podle privilegia Fridricha III. ze 7. 12. 1462. Přitom zcela ignoruje, že tuto variantu dnes užívá například Jihomoravský kraj ve čtvrtém poli svého znaku, město Znojmo a další jiná města, obce a městské části. Stanovisko VHÚ zamlčuje, že privilegium Fridricha III. bylo opakovaně potvrzeno českými králi a moravskými markrabaty – např. Ferdinandem II., Leopoldem II. a potvrzeno bylo i za panování Františka Josefa I.

Vyznačení zemské hranice
VHÚ uvádí, že označení hranice není nutné upravovat v zákoně. To je pravda, ale už neuvádí, že je to možné. Je na politické úvaze zákonodárce, co chce či nechce mít upraveno v zákoně. Výslovné neoznačení hranice Slezska je dáno její složitostí (moravské enklávy ve Slezsku) a neexistenci ke dni zániku Moravskoslezské země 31. 12. 1948, protože Slezsko bylo součástí společné země s Moravou. Je však možné zvážit odlišnou úpravu během projednání zákona v Parlamentu.

Slezsko
VHÚ zcela nesmyslně tvrdí, že užitím pojmu Slezsko vzniknou mezinárodní komplikace s Polskem. Hranice s Polskem jsou upraveny mezinárodní smlouvou a na té se nic nemění. VHÚ projevuje neznalost Ústavy, když neví, že pojem Slezsko je ústavním pojmem v preambuli Ústavy a nikdy to nebylo polským státem zpochybněno. Rovněž ústavní zákon č. 347/1997 Sb., o zřízení vyšších územních samosprávných celků ve znění ústavního zákona č. 176/2001 Sb., vychází jen z pojmu Slezsko, aniž by to mělo mezinárodní rozměr, kdy byl zřízen Moravskoslezský kraj a ne Moravsko-českoslezský kraj.

Závěr
Stanovisko Vojenského historického ústavu v Praze hodnotím jako neodborné, projevující neznalost Ústavy a vycházející z českého nacionalistického vidění státu jako rozšířených či velkých Čech. Česká republika však nejsou jen Čechy, vznikla ze tří historických zemí – Čech, Moravy a Slezska. Zákon o jejich znacích a vlajkách je projevem úcty k historii Čech, Moravy a Slezska.

K tématu ZDENĚK KOUDELKA: Znaky a vlajky Moravy, Právo a bezpečnost 2/2020, ISSN 2336-5323, s. 25-50.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy