Maul halten und weiter dienen?

19. 10. 2011 | 12:54
Přečteno 16082 krát
Je česká povaha, odmítající z principu jakoukoliv autoritu, výhodná?

Na počátku téhle úvahy stály události v Rakousku. Ne poprvé a ne naposled je v médiích přetřásán skandál se zneužíváním dětí. Tentokrát v sirotčincích. Oběti neuvěřitelně podlého týrání a zneužívání se odvážily promluvit až po čtyřiceti letech. To mají ostatně všechny tyto případy společné. Léta mlčení. Nechce se mi případ pitvat zpravodajsky do detailu, to učiní rádi novináři našich polobulvárů a bulvárů.


Už po aféře Nataši Kampuschové jsem nabyla temného dojmu, že se tehdy celá plejáda ctihodných úředníků angažovala v zametení řádného vyšetření pod koberec. Tento dojem jsem ovšem neměla sama, první, kdo jej získal, byl hlavní vyšetřovatel případu Kampusch Franz Kröll. V roce 2010 spáchal za podivných okolností sebevraždu. Pro došetření případu Kampusch byl dokonce ustanoven parlamentní vyšetřovací výbor, což je pro zkušeného Čecha takřka nezvratný důkaz o tom, že bude pod koberec meteno s obzvláštní důkladností. Každý, kdo zažil české parlamentní vyšetřovací komise ví, o čem mluvím.


Mají Rakušané víc deviantů? Těžko. Naše krev je za uplynulých tři sta let navzájem tak promíchána, že nebýt jazyka, těžko byste poznali, kdo je odkud.


Rakušané ale mají něco, co my nemáme. Úctu k hierarchiím. K církvi, úřednictvu, učitelskému stavu a vůbec všem nadřízeným. Že na ně po hospodách nadávají, to s námi mají společné. Ale že by své společenské autority totálně ignorovali a obcházeli ? To jim katolický duch úcty k řádu nedovolí. Nám ano. V tomhle se od Rakušanů lišíme. Po staletí se od těla našeho národa odlupovaly významné elity a odcházely do zahraničí. Zbytek byl popravován a umlčován, a to nemluvím jen o dvacátém století. Vláda pak zbyla na ty, kteří byli vysmíváni a kterými bylo pohrdáno. Tohle schéma je naše prokletí a jen několikrát v historii se nám podařilo se z něj vymknout.


Uvěřit, že je pan farář, pan starosta, ředitel školy nebo náčelník policie gauner, nám nedá žádnou práci. Víme své. I kdyby se katolická církev rozkrájela, bude u nás vždycky nazírána skrz prsty. Úcta k hierarchii a řádu, který nás přesahuje, je v paměti mnoha generací předků silně narušena. Z hloubi duše svými autoritami opovrhujeme a pochybujeme o všem, co je “DÁNO”. Sice to narušuje naši schopnost si samostatně a efektivně vládnout, ale zato periodicky obohacujeme svět o umělce, vědce a různé průkopníky, kteří neustále pochybují a posouvají hranice možného.České slovo robot (copyright Karel Čapek) a tunel (copyright Viktor Kožený) už navždy zůstane ve všech světových jazycích jako tichá připomínka české kreativity.


V Rakousku je tabu shazovat někoho z piedestalu. Náš pan farář, pan starosta, pan ředitel dobročinného spolku pro sirotky by přece nikdy…atd. V kácení pomníků máme my Češi bohatou zkušenost. Nácvik a realizace kácení u nás probíhá v průměru dvakrát za století. Tutlat hříchy našich autorit je tudíž dlouhodobě nemyslitelné. Jak pravil komisař Ledvina detektivu Carterovi ve filmu Adéla ještě nevečeřela: Vědí, tady se všechno rozkecá…..

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

TomášL napsal(a):

Aha, už chápu proč všichni zvedali pravice a zdravili vůdce s písni a nezdolným a houževnatým duchem vedli lidi do plynu...

Koečně mám v tom jasno!
19. 10. 2011 | 13:11

jozka napsal(a):

S tou neuctou k elitam se to ma jednoduse. Jak elity na lid sprosty, tak lid sprosty na elity.

Ostatne lze mit v ucte nekoho takoveho:
http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=718229

Nekolikrat je mu jasne sdeleno, ze je to nesmysl a stejne s tim vyleze znovu...
19. 10. 2011 | 13:16

Marcus Agrippa napsal(a):

Katolická církev? Copak u nás - ale v takovém Irsku .... Susan Sarandon dokonce řekla o papežovi, že je nacista. Ostatně několik autorit máme a i přes nepřízeň a obraty společenských režimů si tak nějak své renomé udrželi - Komenský, Hus, Žižka, Čapek, Masaryk, Heyrovský etc. Neměli by si lidé úctu druhých v první řadě zasloužit?! Ta se nedá vyvzdorovat, vytrucovat nebo vynutit - tak jako to v poslední době u nás někteří zkouší.
19. 10. 2011 | 13:29

voroshilov napsal(a):

Mein Gott,ceske slovo robot by bylo davno zapomenute kdyby ho neproslavil sci fista Isaak Asimov,tunel-no,ja nevim u nas v rustine je tunel tunelem co sebe pamatuji:-)
Nejak nechapu proc ty kauzy vylezaji na svet po triceti letech,proste je to nák divne....
19. 10. 2011 | 13:35

Čochtan napsal(a):

Češi jsou germánsko-slovanský mišung. Akorát nemají germánskou poslušnost a úctu k vrchnosti, a chybí jim i rozervaná slovanská duše. Takové to "Što sdělať, davaj papijom stákančik". Zaplať Pánbůh za to. Výsledkem je, že jsme velice přizpůsobiví, z Čechů jsou nejlepší Američani, a čeští emigranti v Německu nejlépe a nejrychleji zapadli do společnosti. Až na přízvuk k nerozeznání od domácích.
19. 10. 2011 | 13:49

jozka napsal(a):

Akorat pak prudej na ceskejch forech...
19. 10. 2011 | 13:51

Občan napsal(a):

A jako podle kopíráku, opět švestkové knedlíky s herynkem a pokaňkané kečupem.
Proč každý, kdo má potřebu otřít si své zahnojené baganče o Čechy, slátá takovou neskutečnou šlichtu, že by to ani hodně hladové prase nežralo?

Co mají co společného znásilňované a vražděné děti ve vídeňském dětském domově s Českou republikou, potažmo s Čechy? A co nějaká Kampuschová a to, že rakouské úřady MOŽNÁ něco zametly pod koberec?
A co má tahle nesourodá směsice společného s ještě slátanějším koncem článku, to už vůbec nechápu.

Jo, Češi nemají úctu k hierarchiím a autoritám - jak hierarchie a autority k Čechům, tak Češi k nim. Několik set let. Asi i díky tomu jsme přežili dodnes. Jak prosté...
Katolická církev tu má tak špatnou pověst, že by udělala nejlépe, kdyby se v tichosti zrušila a zmizela odsud.
Jinak ovšem MÁME SKUTEČNÉ autority a vážíme si jich. Někteří máme své osobní, ale najede se i pár obrcně uznávaných. Pravda, většina z nich žila už HODNĚ dávno.
19. 10. 2011 | 13:55

alvarova napsal(a):

Ano pane Občane, obírám téma jako kost vždycky z mnoha stran, padni komu padni. Chápu, že pro lidi s bipolárním viděním světa to může představovat určitý problém.
19. 10. 2011 | 14:13

Marcus Agrippa napsal(a):

Čochtan:
dejte už pokoj s tou nacistickou genetikou. Jediné co už dnešní Evropany rozděluje, je nejednotný jazyk. Jinak by bylo už absurdní hledat původní znaky Germánů nebo Slovanů. Po několika stoletích už jde víceméně o jeden národ. Možná ještě u okrajových národů - Irů nebo Rumunů - jdou vysledovat prapůvodní zvyky, jinak po všemožných válkách a přesunech miliónů lidí je zbytek evropský pivoknedlozelobuřtobigosobageto koktejl. I severské národy se koneckonců vymanily z izolace během třicetileté války.
19. 10. 2011 | 14:17

Občan napsal(a):

To Alvarová:

Tak na tu Vaši kost bych nesáhl ani v elektrikářských rukavicích. A ty něco vydrží.

Mohla byste mi, prosím, malinko přiblížit, JAKÉ téma jste vlastně měla na mysli? Já tam totiž vidím asi tři zcela nesourodá témata, mezi nimiž nenacházím žádnou spojitost ani po třetím přečtení.

Děkuji
19. 10. 2011 | 14:20

zdenekb napsal(a):

alexandraalvarova:

Na národní povahy moc nevěřím.
Ale kdyby to opravdu bylo jak píšete, přišla by mi "neúcta k autoritám" v podstatě sympatická. Pokud znamená schopnost pochybovat (zpochybňovat) a slepě se neklanět každému jen proto, že má úřad nebo titul...
19. 10. 2011 | 14:25

dalimír napsal(a):

Paní Alvarová rakušáci mají mnohem více sexuálních zvrhlíků a objevují se stále nové případy ! Ještě je jich mnohem více na která se nepřijde ! Češi mají zase více samoobslužných zlodějů ! Je opravdu těžké si mezi těmito národy vybrat něco pozitivního ! Nejlepší jsou moraváci a šlus ! Dl.
19. 10. 2011 | 14:28

Vlkodav napsal(a):

zdenekb:

no nevím zda je to až tak pozitivní, nic se nemá přehánět, mám pocit, že nám stačí jeden negativní příklad a hned zpochybníme celou skupinu.
"Autority" jsou autoritami proto, že většinou zastávají místo, které vyžaduje vyšší vzdělání, zodpovědnost a pod. Ale u nás se zpochybňuje i to vzdělání, nyní je standart u kohokoliv kdo má titul napsat "on ho má snad z Plzně"!

Se schopností pochybovat to nemá nic společného, ale abychom mohli pochybovat, musíme nejdřív věřit.
19. 10. 2011 | 14:32

Karel Mueller napsal(a):

Paní Alvarová,

máte hodně pravdy. Ale to je dost charakteristické pro každý národ, který byl sražen na kolena a kterému staletí vládl někdo jiný.

Výstižně jste popsala osudy českých elit. Těch skutečných. Po Bílé hoře byl národ natolik sražen, že takřka vymizel z evropského povědomí, určitě znáte Straussův Aufstieg. Šlechta téměř vybitá, vzdělané vrstvy zahynuly ve třicetleté válce nebo masově emigrovaly. Téměř celá elita dodaná ze zahraničí, z místních si vybírala nanejvýš správce. Podle ochoty k čemukoliv.

Pokud by Vám to něco připomnělo, tak to není souvislost čistě náhodná. Tak tady můžete hledat kořeny českého poklonkování před cizinou a nevážení si vlastních elit. Těch skutečných. Bohužel.
19. 10. 2011 | 14:36

Ládik!!! napsal(a):

Po roce 1948 tady žádná autorita nevládla - myslím tím morální autorita. Vládli zloději, vrahové, všelicí gauneři a uctívači okupantů. Dnešní následovníci mají kořeny z té toby, nemohou být lepší. Jedna jejich generace už pošla - ještě 2 a bude tady přibližně tak, jako v Rakousku.
19. 10. 2011 | 14:44

alvarova napsal(a):

Karel Mueller: Ano, doba pobelohorska je jednim z prikladu toho, co jsem mela na mysli. Viz Auftsieg. Diky.
19. 10. 2011 | 14:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávky obsahující příspěvek, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 10. 2011 | 14:50

skeptický napsal(a):

Je to náhoda,že všichni kriminálníci na Komisaři Rexoj mají česká příjmení?

Nebo ten Hajek co to producíruje má nějakou velkou vlasteneckou potřebu?
19. 10. 2011 | 14:51

alvarova napsal(a):

skepticky: kdepak, v Rakousku ma ceske prijmeni kdekdo. Jenze oni uz to casto sami nevedi, ze jde o ceska jmena. Zazila jsem to kdysi v praci, kdy jsem bavila cele oddeleni softwaroveho testovani v jednom velkem financnim ustavu tim, ze jsem jim vysvetlovala, co jejich prijmeni znamenaji v cestine a z jakych ceskych slov jsou odvozena. Racek, Veverka, Vitasek, Holasek, Novotny,Svoboda, Kutschera, Dvorak, Jelinek....na kazdem rohu na tato prijmeni narazite. Je jich tolik, ze az oci v telefonnim seznamu prechazeji. Zejmena ve Vidni.
19. 10. 2011 | 15:03

josef napsal(a):

Slovo "robot" nevymyslel Karel Čapek. Stačí podívat se třeba do Wikipedie, kdo je jeho autorem.
19. 10. 2011 | 15:04

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,.. a už to píše za ty roky pokolikáté,...no víckrát. Tak Češi, po tisíciletí jako nepočetný národ žili mezi národy silnými na počet. Na západě mával pravidelně dotěrný Teutonský meč. Na jihu dotíral půlměsíc a z východu dorážel věčně hladový a mrzutý medvěd. Sever, stěhovat se na sever, kde půda ztrácela svou úrodnost, byla dlouhá zima, tak ten sever by nebyla ta nejlepší volba. Proto, se Češi přitiskli ke své půdě, ke svým nížinám, spoléhali na pomoc hor kolem , a alespň si dělali i z tak nepříznivé a proklatě strategicky náročné polohy srandičky. Přežili po tisíciletí,....a je jim to připočítáváno všemi popapeženci, poturčenci, přepapancidemokracie, a dalšími přežranci šalamounových vajec ... tak je jim to počítáno jako mínus. Tužka.
19. 10. 2011 | 15:06

zdenekb napsal(a):

Vlkodav:

Samozřejmě s Mírou... :o). Ale souhlas s Marcusem, člověk ve vysokém úřadu by si měl úctu a respekt zasloužit i svým chováním, nejen tím, že se do toho úřadu dokázal dostat.

p.Stejskal:

Jak dopadl lov na nového bloggera? Uštval jste jej (ji)?!? ;o)
19. 10. 2011 | 15:07

alvarova napsal(a):

josef: tohle jsem našla na wikipedii:
The word robot was introduced to the public by the Czech interwar writer Karel Čapek in his play R.U.R. (Rossum's Universal Robots), published in 1920.[32] The play begins in a factory that makes artificial people called robots, though they are closer to the modern ideas of androids, creatures who can be mistaken for humans. They can plainly think for themselves, though they seem happy to serve. At issue is whether the robots are being exploited and the consequences of their treatment.

Karel Čapek himself did not coin the word. He wrote a short letter in reference to an etymology in the Oxford English Dictionary in which he named his brother, the painter and writer Josef Čapek, as its actual originator.[32
19. 10. 2011 | 15:08

alvarova napsal(a):

Karel Mueller: Aufstieg, kruti brko, preklep. Pardon.
19. 10. 2011 | 15:12

josef napsal(a):

AA: Jo, byl to Josef, tak pozor na to.
19. 10. 2011 | 15:16

Sladký napsal(a):

Jeden z rozdílů mezi Čechomoravany a Američany spočívá v tom, že chudí Američané nejsou chudí,ale předbohatí, zatímco Čechomoravané jsou předposraní.
19. 10. 2011 | 15:21

alvarova napsal(a):

josef: diky za upozorneni!
19. 10. 2011 | 15:23

alvarova napsal(a):

Karel Mueller: mimochodem, ten nazev Vzestup mi neco asocioval, Rusove maji taky svuj Aufstieg, natocila to genialnim zpusobem Larisa Sepitko (Vozchozdenje), jenze u nich je to zas o necem jinem.
19. 10. 2011 | 15:56

Kryštof napsal(a):

Autority v Čechách ? Napřed by bylo nezbytně nutné objasnit , co to autorita vlastně je .
Jednou to byl císař pán , kterému čecháčkové oddaně prozpěvovali "Zachovej nám Hospodine ..." , potom zase ti samí čecháčkové nadšeně skládali tirády k 28. říjnu pro rychlejší karierní postupy , později zase veřejně skládali Přísahu věrnosti Velkoněmecké říši / 1942-Václavák / , následně zpívali "Až prapory rudé od New Yorku do Šanghaje budou vlát..." , pak "doháněli a předháněli" Ameriku / za Chruščova /, potom zase podepisovali Souhlas s pobytem spřátelených vojsk na území ČSSR , aby za několik málo desetiletí na to vyznávali věrnost Paroubkovi a "Spojenectví s Marťany" za pastelky , pětikorunového buřta a dvoukorunové pivo .
Co to vlastně je ta autorita a jaké musí mít atributy pro Čechy ?
Kromě Járy Cimrmana / napůl Rakušan / žádnou neznám .
19. 10. 2011 | 15:57

voroshilov napsal(a):

alvarova:
Neznam zadnou Sepitko a nejake Voznesenije mi nic nerika.
19. 10. 2011 | 16:02

alvarova napsal(a):

Kryštof: správný dotaz. Slovo autorita s sebou v mém článku netáhne nutně nějakou definici, myslím prostě jen ty, kterým je momentálně svěřena moc. Ale jaká má autorita být, to je námět na pořádnou diskusi. Když odhlédneme od svatých (které stejně nectíme, vlastně už ani neznáme), zbývá jen elastická definice ukrývající se pod pojmem MRAVNÍ INTEGRITA. Nevím, jestli vůbec ještě chápeme, co to je.
19. 10. 2011 | 16:05

Kanalnik napsal(a):

Autorka:

podle toho, co pisete, je vetsina ceskeho naroda schopna nazirat na autority s automatickou neduverou, nicmene (podle mych zkusenosti) zejmena neduverou slovni. Nevim, co je lepsi.

Vedet ci tusit a zmoci se jen na brblani a jinak nic nedelat (CR), nebo neverit a tez nic nedelat (Rakousko)?

vysledek mi prijde velmi podobny

(Navic se domnivam, ze sexualni zneuzivani se u nas tez zamlcuje a lide-verejnost o tom nechteji mluvit, vzdyt kolik zname pripadu? Podezrele malo.)
19. 10. 2011 | 16:06

alvarova napsal(a):

voroshilov: stydte se, to je jako kdybych ja neznala filmy Milose Formana.
19. 10. 2011 | 16:06

Realista napsal(a):

alvarova: Shodou okolností, jsem ten film nedávno viděl, poněvadž jsem milovník filmu-). Myslím si, že hrdinství, co v člověku opravdu je, se pozná, teprve když "jde do tuhýho". Jak to říkal ten SS-man ve Vyšším principu "to neni špatny, zalézt, když jde do tuhýho"... A často je to složité, protože ten voják, který zradil a podělal se strachy toho druhého, který se ukázal jako hrdina, mohl na začátku nechat zemřít, ale vrátil se pro něj.
19. 10. 2011 | 16:07

JF napsal(a):

hledal bych slovanské kořeny a slovanské schopnosti "si vládnout". Slované tím rozhodně nejsou pověstní.

Řekl bych, že se jedná o schopnost tvořit a pak teprve něco si rozdělit. U nás se většinou pouze fáze dělení ještě než mohlo něco vzniknout. Tyto kulturní vzory, jsou zde zřejmě jen zprostředkovaně. Rovněž je otázka, zda je něco vůbec individuální a není to spíše vše společné a tak se k tomu i chovat.

Také by stálo za to se podívat na kořeny husitstkého hnutí. Bylo to po bezprostředním období vlády Luxemburčanů, kdy nějaká státní hierarchie vznikla a byla záhy smetena. Rovněž Hus vzešel z církevní smetánky, kterou pak kritizoval, ale řekl bych, že to byl spíše druhotný jev toho, že zde není kulturní vloha k organizaci (tedy fázi tvorby).

autorita zde není jednak k autoritám organizačním ale ani hodnotovým (nyní např. krajina, vzhled měst, vzhled "individuální" zástavby, zákonu, ústavě)

Myslíte si, že odpovědnost vyšetřovatele kauzi Kampuschová a neschopnost ji realizovat by mohla vést k sebevraždě? Nebyla to spíše vražda?
19. 10. 2011 | 16:08

hmm napsal(a):

Nemáme úctu k autoritám a všechno se tu rozkecá.... že třeba tamhle Venca spí s vlastní dcerou ...takže s ní nestačí zplodit 7 dětí.
19. 10. 2011 | 16:09

alvarova napsal(a):

kanalnik: neco na tom bude, ze se u nas moc tyhle pripady neventiluji. Ale myslim, ze medialni pozornost na sebe strhavaji zejmena ty dlouho uspesne tutlane pripady ...a v tom jsou Rakusani urcite lepsi. I sebecenzura obeti je zde vetsi, deti casto vypovidaji, ze jim doma ani ve skole nikdo neveril a ze mely strach mluvit o tom znovu. I kdyz cert vi, kolik takovych pripadu asi ututlali komunisti, to by mne docela zajimalo.
19. 10. 2011 | 16:13

alvarova napsal(a):

JF: jak to bylo s tou sebevrazdou se uz asi nikdo nedozvi...jen se kolem toho objevilo prilis mnoho otazniku, na ktere nikdo neodpovedel.
19. 10. 2011 | 16:15

zdenekb napsal(a):

Kryštof:

Jak se vyrovnáváte s tím, že jste příslušníkem tak zparchantělého národa? Zjevně dost špatně, že.
Nebo jste jen díky své emigraci rázem nadčecháček?
19. 10. 2011 | 16:16

alvarova napsal(a):

Realista: Ano, je to slozite, to mate svatou pravdu. Zivot je nekdy setsakramentsky necernobily.
19. 10. 2011 | 16:17

voroshilov napsal(a):

Realista:
A co tam ve filmu,znovu krvyvy Stalin ktery sezral 100 milionu?
Takovych hoven uz bylo v dnesni dobe natoceno i Michalkovym(Unaveni sluncem,Citadel)i s dalsimi ktere plivaji na svoji zem a na sve dejiny-konjuktura!
Uz brzo vyjde novy Stalingrad od bezmozka Bondarcuka,to bude posusnanicko,jestli to je z te opery tak se na to divejte sami.
19. 10. 2011 | 16:21

voroshilov napsal(a):

alvarova:
A pro Vas je asi nejlepsi film o sovetske valce hollywod shit Nepritel pred branami,ano vzdyt presne tak se ma tocit o ruskych barbarach.
19. 10. 2011 | 16:24

uno napsal(a):

Podřízenost k autoritám vede ke stádismu.
Rakušané si to vyzkoušeli s Hitlerem a perverzní církví.
Češi mají úctu k autoritám, ale ne k tlučhubům typu pravdoláskařů, kteří dokonali dílo úpadku společnosti.
A tak národ má opět co napravovat, pokud se ještě něco napravit dá.
19. 10. 2011 | 16:26

Elena napsal(a):

Pani Alvarová,

Шепитько Лариса Ефимовна, bola scenaristka, herečka a režiserka ZSSR, narodila sa a študovala na Ukrajine,
film Восхождение по повести Василя Быкова «Сотников», zacal sa natačať v 1974 roku ešte v hlbokom socializme.

Ak chcete poukazať na mentalitu , tak v tom filme sa nejednalo o Rusko a rusov ale o obyvatelov ZSSR
19. 10. 2011 | 16:27

Realista napsal(a):

voroshilov: O Stalinovi tam v tom filmu nic není ani tam nikdo neplivá na svou zem. Alespoň já jsem to tam nenašel. Jste moc rozjetej, přeřaďte na nižší rychlostní stupeň.
19. 10. 2011 | 16:28

Karel Mueller napsal(a):

Paní Alvarová,

díky za typ, o tom filmu jsem nevěděl. Teď jsem si o něm přečetl, je to válečný psychologický film a asi bude trochu o něčem jiném, ale to nevadí. Na sklonu SSSR se tam natáčely už velmi realistické filmy z období války. Samozřejmě, filmy, na které jsem v 60. letech povinně na ZDŠ chodil, ještě nemívaly s objektivním popisem kruté reality těch let moc společného.
19. 10. 2011 | 16:30

voroshilov napsal(a):

Realista:
V poho:-)
Ja jsem proste myslel ze je to nejake nove sracky ktere za svoji rusofobii a prekrucovani dejin dostavaji ceny na zapadnich festivalech.
19. 10. 2011 | 16:31

voroshilov napsal(a):

Kuprikladu takova 9 rota toho mladeho Bondarcuka o afghanske valce a boji v prusmyku 32-35 je lez od prvniho do posledniho zaberu,a to se nestydi kdyz vetsina ucastniku te operace je dnes jeste nazivu.
19. 10. 2011 | 16:35

Karel Mueller napsal(a):

Eleno,

Vy to budete určitě vědět. Velký dojem na mě udělal velmi realistický film, kdy byl doslova ze strategických důvodů obětován pluk. Velite pluku říká: To nejsou lidi, to jsou vojáci. Kdybych v nich viděl lidi, tak bych viděl žal dětí, které ztratily otce a žal matek, které ztratily syna. A pak by mi bylo zatěžko je posílat na smrt ... a já je na smrt budu posílat.

Je to český překlad, možná to v originále řekl jinak. Nevzpomenete si?
19. 10. 2011 | 16:35

J. napsal(a):

Paní Alvarová, když s Vámi je to těžké. Já doteď nevím, zda jsou pro Vás autoritou (morální - či dokonce životní) Mašínové.

Češi nemohou mít úctu k ničemu, protože vše, co tu od revoluce bylo, dělalo pouze ramena a nebylo ZAČ si jich vážit.

Průměrný dramatik Havel se nakonec ukázal jiným, než byl počátkem r.1990. Jeho obří amnestie či omluva sudetským Němcům o lecčem vypovídají.

Průměrný ekonom Klaus (s dosud nevyjasněnou minulostí) se zúčastnil (často jako šéf, který MĚL mít zodpovědnost) tolika kauz zametených pod koberec, že snad nemůžete chtít, abychom k němu vzhlíželi. Od toho má (Hennchen) Lívii.

Možná kdyby Rakousko zažilo čtyři desítky let komunismu (je to dobře, že to je jen má hypotéza), psala byste určitě jinak.

Naštěstí máte možnost bydlet zde či tam.
To naprostá většina lidí nemá!
19. 10. 2011 | 16:43

Realista napsal(a):

voroshilov: Já v těchto věcech zas nemám tak velký přehled jako vy. Mě se líbí od Bondarčuka st. Vojna a Mír a Waterloo.
19. 10. 2011 | 16:43

Elena napsal(a):

Karel Mueller ,
nevedel by ste mi aspon trochu priblizit dejstvie ,

moj oblubeny film bol četyre tankista i sobaka, všetke časti poznam naspamet,kvoli tomu brčkavemu modrookemu blondakovi Janekovi.

Nektore filmy su tak realisticke, priam osudne :)))
19. 10. 2011 | 16:44

honolulu napsal(a):

Pani Alvarova, pani Silvie a pani Tuzka, jsou nejinteligentnejsi a nejuslechtileji arisokraticke zeny na Aktualne CZ.
Ze vsech jejich vet plynou informace, pouceni a obohaceni pro kazdeho z nas.

To co dnes napsala pani Alvarova ma velkou hodnotu pro poznani psychologie Rakusanu a pro moji pristi navstevu Vidne. Musim zmenit zdraveni vsem Videnskym autoritam...
Vite jak se zdravi poseroutky, vlezprdelky a korouhvicky ?

- Udelate "kukatko" z prave ruky po vzoru deti, nasadite si "kukatko" na nos a tocite dlani nekolikrat z prava do leva. Vykrikujete pri tom : "Brown nos, brown nos" ! (Hnedy frnak, hnedy frnak.) Cimz naznacujete, ze frnak prihlizejiciho byl ve "vyfuku" autority.
Toto jsem rad delaval v offisu vsem kolegum, kteri UCTIVE zdravili hlavniho sefa. Samozrejme, ze moje obliba v praci byla nebetycna.

V hluboke ucte k pozorovacim schopnostem pani Alvarove doporucuji, aby byla jmenova DOKTORKOU psychiatrie. S velkou snadnosti, diagnozovala nicka Obcana...Me to trvalo dele.
19. 10. 2011 | 16:46

voroshilov napsal(a):

Realista:
No snad s tim se da srovnat jenom novy Turecky gambit,jinak umeni historickych valecnych filmu definitivne zanika.
19. 10. 2011 | 16:48

Elena napsal(a):

Karel Mueller ,

ten cítát je z filmu Osvoboždenije, s toho isteho filmu je aj vyrok Stalina"Ja soldata za generala ne menjaju!"
19. 10. 2011 | 16:53

Realista napsal(a):

voroshilov: Doufám, že se vás nedotkne (ale ve světle toho, co jste napsal výše asi ne -:), ale mě ty nové ruské historické filmy zas tak moc nezaujaly.

Např. film Waterloo, to je prostě nádhera, jak je to natočený !

http://www.youtube.com/watch?v=IyXjFraCmyQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=CyaK9Wef8Lc&feature=related

Zajímal by mě váš názor, co říkáte např. na takový film Admirál a oslavu bělogvardějců ve filmu ?
19. 10. 2011 | 16:57

Maximus napsal(a):

Zajímavý, ale asi zbytečný blog co nic nevysvětluje a nenachází žádnou kauzalitu, která by šla zobecnit. Myslím že blog "míří trochu vedle", totiž to že Češi nemají rádi autority je sice pravda, ale ve srovnání třeba s takovými Francouzi, jsme pokorné poslušné ovce. Už jsem to tady jednou psal: To je stejně naivní jako když jsem se jednou po tenise s mými chorvatskými kamarády domníval, že se u nich krade mnohem méně než v Česku, jestli to není náhodou jejich větší vírou v Boha. Tak se tehdy docela zasmáli a zeptali se mě jak to, že přímo bigotní Poláci či Italové, kradou jako straky?! Zkrátka tenhle blog se snaží hledat jakési souvislosti tam, kde žádné nejsou.
Příště by bylo lepší se zabývat cenou kukuřice na argentinské burze v Buenos Aires v závislosti na počtu vylovených tuňáků v Norsku!
P.S.
Paní autorku však stejně oceňuji nejen jako sportovkyni či
autorku většinou dobrých blogů, ale také jako pohlednou dámu.
19. 10. 2011 | 17:02

Elena napsal(a):

Karel Mueller,

Освобождение: Битва за Берлин
http://www.youtube.com/watch?v=-Y1qjl3X0M4

film je epopeja, ma tušim 5 časti, ten vyrok je v jednej z nych.
19. 10. 2011 | 17:03

Elena napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?v=O-dbgLHIUa0&feature=watch-now-button&wide=1
Освобождение: Направление главного удара 1 серия
19. 10. 2011 | 17:06

voroshilov napsal(a):

Realista:
Obecne to muzu rozlozit na dve roviny,umeleckou a historickou.
I kdyz zadny hrany film neni dokument prece musi obsahovat urcitou historickou pravdu,Admiral je absolutnim poprenim vsech dejinnych linii,je to alternativni fantasy za velky prachy,dobre udelana remeslne ale presto fikce.
Kolcak byl nekolikanasobny zradce,kat a svoloc ktera se pred tim uz davno nevyskytla-hnusny,odporny parchant!
Kdyz napr.general Kornilov rekl:Ja bojuji s bolseviky a ne s ruskym narodem,tak Kolcak bojoval se vsim co mel v krizku a zanechal po sobe krvavou paseku.
Zase oslava belogvardejcu mi vubec nevadi,je treba prihlizet ke kontekstu doby a slozitosti vyvoje,je to stejne jak pohrdat Ne-rudymi nebo rudymi z Ticheho Donu-nema to cenu,vsechno je mnohem slozitejsi,a ja z odtazenim mnoha desitek let muzu hodnotit konkretni skutky ale ne motivy a pohnutky lidi ktere zili a konali v uplne odlisnem prostredi ktere podrobne neznam.
19. 10. 2011 | 17:16

alvarova napsal(a):

Elena: Mate pravdu, ten film se odehrava v Belorusku. A Sepitkova byla tusim Ukrajinka, respektive narozena na Ukrajine a zila v Moskve, jeji manzel, Elem Klimov, byl Rus. Takze to az zas tak ruska story neni, v te dobe jsme proste vsechno ze SSSR vnimali jako ruske...a to je treba doplnit. Diky.
19. 10. 2011 | 17:17

alvarova napsal(a):

Maximus: Vaseho nazoru si velmi vazim, priste se pokusim vzit nejake exaktnejsi uchopitelne tema. Blog chtej jen upozornit na to, ze jsme kazda vlastnost ma rub i lic a ze nam nase neschopnost brat vazne vrchnost nese jak zavazne handicapy, tak velke vyhody. A ze to maji Rakusaci psychologicky tezsi, kdyz maji nekoho vyse postaveneho obvinit. Ale jak rikam, tyhle uvahy jsou ryze subjektivni. Clovek , kdyz nekde zije, ziska urcity vyostreny dojem o tom, co je tam jinak, nez jak to zna z domova. Vnimani techto rozdilu je soucasti rozhodovani o tom, zda se prizpusobit ci ne.
19. 10. 2011 | 17:24

alvarova napsal(a):

Maximus: pardon za preklepy, pisu ve spechu....
19. 10. 2011 | 17:25

Elena napsal(a):

za maličko pani Alvarová, dôležite že sme si porozumeli

Majte sa pekne!
19. 10. 2011 | 17:28

Karel Mueller napsal(a):

Eleno,

myslím, že Osvobození to nebylo. To je velkofilm pokrývající celou válku, tamto byl spíš komorní film. Ale snad si vzpomenu :-).

4 v tanku a pes patří do našeho mládí, ale to bylo spíš pro děti :-).
19. 10. 2011 | 17:32

honolulu napsal(a):

Jsem Katolik potrebny spiritality a snazim se nekdy o kontakt s ni. Kdykoliv jsem ale prerusen blizkosti velebneho pana, tak se mi pred ocima zjevi Vlasta Burian nebo Fedkurat Katz a s navazanim kontaktu je konec.

Tim chci rici, ze posuzovat hodnotu katolicke cirkve meritkem etickym a moralnim se neda, protoze to rozesmeje kazdeho, kdo zna dejiny. Oni nikdy ve vetsine eticti a moralni nebyli, ale to neznamena ze nebyli prinosem napr. pri stmelovani narodu proti vnejsimu nebezpeci (Islamu). Mam dojem, ze je brzi budeme potrebovat. Take meli velky vliv na to, cim jsme.

Perverti mezi nimi, by meli skoncit na hranici stejne, jako tisice devcat obvinenych - "carodejnic".
Podle proroctvi nekterych svatych a hvezd budou mit existencni krizi uz velmi brzy. Jeste stesti, ze mame New Age.
(Nadavejte mi az vecer. Musim z domu a zacnete se hadat, at je co cist. Nejak jste dnes malo kousavy vy chlapy skaredi s povahou devcat z konventu.)
19. 10. 2011 | 17:32

Elena napsal(a):

Karel Mueller,
ja som z Ukrajiny a mi Ukrajinci mame smekalku= filipa,
tento tah , bol šach=mat, istotne sa dovtipite prečo som dala Osvoboždenije , psss ... tam je Stalin a voroshilov bude mat cely večer program:)))
19. 10. 2011 | 17:42

Holubář napsal(a):

Kryštof:
Ale fuj!!!
Jára Cimrman byl ČECH! Vždyť se našel zápis v jeho deníku, geniovou vlastní rukou, že "chci opět spatřit svoji vlast - Böhmen".
Tak bacha!

Úcta a respekt k autoritám? Život mě naučil, že je třeba.
a) počkat
b) vážit na lékarnických vahách. Úctu i respekt.
19. 10. 2011 | 17:48

Maximus napsal(a):

Paní autorko, díky za reakci. Zůstávám stále Vaším příznivcem a Rakousko mám i s jejich obyvateli rád (až na ten Temelín) a konstatuji, že spoustu věcí bysme se mohli pořád od nich učit.
Pěkný den!
P.S.
S tím spěchem pomalu, hlavně při balení padáku!
19. 10. 2011 | 17:56

Miky napsal(a):

Maximus .
hmmm,hlavně se přiučte pedofilii a incest !-Já je nemusím ,pro jejich pohrdání a ohrnování nosu nad ČR.
19. 10. 2011 | 18:04

Pípa napsal(a):

Paní Alvarová,
opět jsem vašemi postřehy nadšen. Souhlasím se vším, co jste napsala. Dovolím si vás jenom doplnit, že za velkými sexuálními skandály v Rakousku a jejich tutláním vidím ještě velké pokrytectví, které souvisí s tím, co jste popsala, tedy s hluboko vštípenou úctou, já bych řekl spíše strachu, z autorit a strachu ze ztráty společenského statusu v silně hierarchistickém společenství.
Naší českou povahu popsal jeden Dán, který nás a naše sousedy dobře znal z dlouhodobých pobytů, jako spíše latinskou.
Také znám Rakušana jménem Bernd Rakuschan. Ten byl dost překvapen a řekl bych i nepříjemně, když se dozvěděl, že je Rakušan dvojnásobný, navíc mající cosi s Čechy.
19. 10. 2011 | 18:26

D.Haller napsal(a):

Moc hezky a pravdivy clanek, jen ten nadpis bych trochu pozmenil, neco v duchu "Die Goschn hoitn und weidamochn" by se vic hodilo k rakoskemu folkloru.
19. 10. 2011 | 18:35

Maximus napsal(a):

Miky, asi nejezdíš lyžovat do Alp nebo do Rakouska za turistikou. V Ostereichu jsem se setkal s averzí na Čechy pouze dvakrát a naopak slušných a milých lidí jsem tam potkal spoustu, mockrát. Hlupáci a troubové jsou zastoupeni v každém národě a když Rakušáci sledovali dříve ten náš komunistický šedý špinavý bordel a třeba ty "první máje" a objímání Husáka s Brežněvem..... dále když vidí ten náš nynější kapitalismus české zlodějské verze a zase, že si neumíme vládnout, tak se jim moc nedivím jestli se na nás dívají přes prsty. Jsme totiž pořád takoví ač šikovní, ale nesolidní podvodníčkové a špindírové.
19. 10. 2011 | 19:01

buldatra napsal(a):

S tou autoritou, tedy jaksi opravdovou autoritou, je drobná potíž spočívající v tom, že autoritu nelze někomu vnutit, je ji možno pouze získat a to není nic jednoduchého. Autorita skutečná nepotřebuje podřízených. Podřizují se pouze iniciativní vlezdoprdelisti.

Oč náročnější je získávání autority, o to jednodušší je její ztráta. Což se už stalo přemnohým a to nejen jedincům, nýbrž i celým organizacím všeho druhu, ba i státům a říším. Inu, tak už to na tomto světě chodí.
19. 10. 2011 | 19:11

alvarova napsal(a):

D. Haller: Die Goschn hoitn ....richtig! Diky za Wienerisch, v Cechach mi ten dialekt trochu chybi, stejska se mi po vsech tech oida! a vaschtest?, popřípadě Hasta marie?... I ha mi iber die Haisa ...
19. 10. 2011 | 19:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé texty, neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 10. 2011 | 20:03

voroshilov napsal(a):

Karell Mueller:
Ja se vam opravdu divim,stary moudry clovek a delate ze sebe blazna s nejakou podvodnici ktera v zivote nic nevidela dal ze sve Kanadciny nebo Svedsciny,kolikrat to vam vsem jeste mam vysvetlovat?
No,kdyz Karele tam vehementne potrebujete aby z Vas delala srandu nejaka psychopatka tak si posluzte,konec koncu je to vase vec!
19. 10. 2011 | 20:27

Zdeněk Brom napsal(a):

Karel Mueller 19. 10. 2011 | 14:36 :

K té době po Bílé hoře jen dodatek.

Byla to také ale doba, kdy se vytvořila jistá tradice "tvrdých palic", které přežívaly na okraji společnosti často za dost nuzných podmínek, ale nesly vysokou kulturu a přenášely tradice. Díky nim mohl pak Dobrovský v podstatě oživit češtinu.

Byla to doba, kdy hrstka zbylých domácích šlechtických rodu plně pochopila, co mají dělat, aby země přežila - např. Černínové.

Jinak s Vaším textem souhlasím.
19. 10. 2011 | 20:28

Realista napsal(a):

voroshilov: Díky z odpověď. Mimochodem, mezitím jsem si ještě vzpomněl na jeden film s tématem Ruské občanské války, který se mi líbí : "Rudý a bílý" od maďarského režiséra Miklose Jancsa :

http://www.youtube.com/watch?v=2DzCL4kKb0Q
19. 10. 2011 | 20:43

Karel Mueller napsal(a):

Ale Vorošilove :-),

já jsem jen vznesl dotaz, jestli si Elena dělala blázny nevím, ale takto lze nanejvýš zesměšnit jen sebe, nikoliv toho, komu odpovídá. Filmy osvobození jsem viděl, ale pokud je někdo neviděl a nezná je (což je celá mladá generace), tak by to vcelku nezůčastněně vzal jako fakt. Mimochodem víte, o který film mi jde? Končí to tím, že na závěr přijede provianťák a nemá komu to dát, všichni zahynuli. Krutá ironie ...
19. 10. 2011 | 20:46

Karel Mueller napsal(a):

Zdenku,

díky za dodatek, je to skutečně pozoruhodné, že v tom nejtvrdším útisu přežili ... ale to jsem tak dalece nestudoval.
19. 10. 2011 | 20:50

voroshilov napsal(a):

Realista:
Diky,podivam se na to pokud neni v madarstine:-)
Karell Mueller:
Ja videl takovou hromadu valecnych filmu(je to moje-vojenske,dobrodruzne,akcni a policejni snimky)ze mi nektere i splyvaji dohromady,zrovna takovy konec ja nepamatuji-nebo mozna nektere jsou podobni,ale jestli hledate odpoved na svoji otazku tak bohuzel nemuzu vzpomnet.
19. 10. 2011 | 20:56

Zdeněk Brom napsal(a):

Karel Mueller:

Je to úžasná historie skromnosti, víry a vědění.
19. 10. 2011 | 20:59

voroshilov napsal(a):

Spise mne to odkazuje na stary americky film z pohledu Nemcu"Zelezny kriz".
19. 10. 2011 | 21:16

Realista napsal(a):

voroshilov: Železný kříž je myslím hodně dobrý válečný film. Jinak se mi ještě ze starých ruských filmů líbí Ezenštejnovy filmy.

A ještě se mi velmi líbí Leningradská symfonie od Šostakoviče (což je jinak jeden z mých nejoblíbenějších hudbeníků)

http://www.youtube.com/watch?v=lp4444gU8D4

No a ještě mám rád tuto píseň. Když ji člověk slyší, vyvolá to v něm bojového ducha a dodá mu to odvahu pořádně nakopat nepřátelům pr**l -:)

http://www.youtube.com/watch?v=yy8mxh0P63M&feature=related
19. 10. 2011 | 21:35

Fialenka napsal(a):

Taky jsem slyšela o jednom Vídeňákovi s českým příjmením, aniž by o tom, že jeho příjmení je české, věděl (než mu to jeho podřízený, kterého strejda žil v Čechách, řekl). Je to velký šéf vídeňského rádia a jmenuje se Tvaroh :-)
19. 10. 2011 | 21:37

voroshilov napsal(a):

Realista:
Dekuji,ja Sostakovice znam a co tam dal take se podivam:-)
Ted uz dost,narusili jsme integritu blogu,pani Alvarova se bude zlobit.
Vsem dobrou noc!
19. 10. 2011 | 21:38

Elena napsal(a):

Karel Mueller,
pozrela som na youtube gorijačij sneg, šestaja rota, bitva za moskvu, viem o akom filme je rec , nedokazem ho najist na youtube , rusky nazov si neviem vybavit.

Srandu z Vas si robit nedovolim, neviem preco voroshilov ma tak nenavidi, nic zleho som mu nespravila, nekedy sa mi rozum pozastavuje ako dokaze ma pourazat, nechapem kde sa v nem berie ta nenavist voci mne, hlavne neviem dovod.
19. 10. 2011 | 22:25

Elena napsal(a):

voroshilov si mysli ze neviem o tom, ze pouziva nick Muromec, ked je blog na slovensku tematyku, nebola by som daleko od pravdy ak by som povedala ze nick voroshilov je slovak, asi to je ten dovod jeho neprijazni voci mne.
19. 10. 2011 | 23:07

Láďa Vyvolekaný napsal(a):

Nejvíc elity národa se pošlape ve špatných škplách a dokonce už ve školkách, o rozvrácených rodinách ani nemluvě...
Ale to by nebylo fér aby se děti elitářů popasovávali s nějakám náhodně vyspělým póvlem z plebsu...
Proto je zapotřebí zpoplatit vzdělání...
Kdyby se náhodou nějakej šikula zespoda vynořil, my už mu tu jeho sekeru v bance osladíme když nám vyvoleným nenechá úspěchy.
19. 10. 2011 | 23:10

Láďa Vyvolekaný napsal(a):

Elena, máte pravdu, zkusil jsem to přeložit a zní to po Slovensky mnohem slohově čistěji, jen posuďte sama, a dokonce jsem tam při překladu našel jeden oříšek který dle Freuda něco značí :-)

to voroshilov: jestli chcete něco za autorská peráva k překladu tak mi vkažte číslo konta a částku.

Obecno to möžem rozložiť na dve roviny, umeleckú a historickú.
Aj keď žiadny hraný film nieje dokument, predsa musí obsahovať istú historickú právdu, Admirál je absolútnym poprením všetkých dejinných línií, je to alternatívna fantázia za veľké peniaze, dobre urobená remeselne ale aj tak fikcija.

Kolčak byl niekoľkonásobný zradca,kat a svoloč ktorá sa už predtým dávno nevyskytla-hnusný,odporný parchant!
Keď napr.generál Kornilov povedal:Ja bojujem s bolševikmi a nie s ruským narodom,tak Kolčak bojoval proti všetkým ktoré mal v krížiku a zanechal za sebou krvavoú paseku.
Zasa, oslava belogvardejcou mi vôbec nevadí,je treba prihlížať ku kontekstu doby a zlozitostí vyvoja,je to rovnaké ako pohrdať Ne-červenými alebo červenými z Ticheho Donu-nema to cenu,všetko o mnoho zložitejší, a ja z povzďiali mnohých desiatok rokov môžem hodnotiť konkretnne skutky ale nie motivy a pohnútky ľudí ktoré žili a konali v celkom odlisnem prostredí ktoré podrobno neznám.

Je to slovák a podle toho "pohnutky lidí které..." tipuji že je to žena nebo někdo s matriarchálním povystrčením.
19. 10. 2011 | 23:43

argun napsal(a):

Zdeněk Brom

Je to úžasná historie skromnosti, víry a vědění.
19. 10. 2011 | 20:59

Nedal byste nějaký tip na literaturu? Kromě Jiráska. Zajímalo by me to.
20. 10. 2011 | 00:23

honolulu napsal(a):

POUZE pro pani Tuzku !
Pani Tuzko, hledam Vas,
PORADTE MI, cim to asi je, a ktery elixir mam vypit. Vy jste jedina, ktera temto vecem bude rozumet.
Podivejte se na zpravy z Ohia, (Zanesville.) Kdyz ja se pohodlne usadim v nejakem kraji, kde se mi libi, treba pouze na kratce, tak cely kraj se zblazni, a tak to bylo vzdycky.

U Sandusky byl neohlaseny snem carodejnic a rvacky, v Ashlandu behaji duchove po strechach. Nad Mansfieldem se znovu obevilo UFO, jednou jich tam bylo 6 v prekrasnych barvach.
A v Zanesville behaji lvi, tygri, medvedi a jina zouzel po ulicicich. Zde je panika ! Uz jich 30 zastrelili, ale asi 18 jich uteklo smerem na sever, a to je malo obydleny lesnaty kraj az po Laudonville. Kam ja prijedu, tam se na me sape hurican, tornado, zemetreseni, a to stejne bylo i v Africe. Revoluce, valky, prepady v bushi, prestrelky a Cobru jsem jednou nasel v garazi a nechtela zmizet. Ve stejnou dobu, kdy jsem jednou prijel do San Franciska, tam bylo objeveno AIDS. A kdyz jsem tam prijel jindy, tak zase velke zemetreseni me kutalelo po parkovisti. Autem se nedalo dostat z mesta bez velke zajizdky. Prevedu-li investment na market, tak se market zhrouti (1987, 2001, 2007.)
Nekdy dostanu penize a nevim odkud a banky mi pomahaji najit zdroj (zbytecne). Utrhl jsem nedavno spodek auta. Kdyz jsem prisel platit opravu, tak me vyhodili, a kdyz jsem tam vlezl druhymi dvermi, tak jsem byl vyhozen znovu. Penize si omitli vzit (hodne pres tisic $) bez vysvetleni a pojistovne jsem karambol nikdy nenahlasil, (aby mi nezvedli platbu.)
Pani Tuzko, ja opravdu zacinam verit v tajemne sily.
EXISTUJE nejaky rostlinny elixir ? Jak to hodnotite Vy ? Da se proti tomu branit ?
20. 10. 2011 | 05:42

kormoran napsal(a):

Krasko moje ! Cokoliv reknete , stati budu pri Vas!
http://www.youtube.com/watch?v=TEIYHRxbk4k
20. 10. 2011 | 05:57

honolulu napsal(a):

Dodatek pani Tuzce,
tento kraj se natolik propada do blaznostvi, ze i mirumilovna ultra konservativni nabozenska sekta AMISHU, kteri odmitaji moderni technologii, vcetne elektriky se zde vzajemne prepadava a predstavte si, oni si KRADOU VOUSY !

Smik, smik a skaredy chlap ma ostrihanou bradu a je jeste skaredsi. Povazuji mistni udalosti za znameni, ze je asi nejvyssi cas pakovat kufry a jet domu na Floridu. Za cely svuj zivot ani v tech nejhorsich oblastech sveta, jsem nikdy nevidel a neslysel, aby si chlapy kradli vousy. Policajti to vysvetluji v TV "Hmmm, Hmmmm, Hmmm, We don't know"...

Take ti venkovsti natvrdlici nad Zanesville nemaji nejmensi predstavu, jak obrovskou silu ma lev a polovina hledacu te zouzele, co utekla na sever, nema na ni zbrane. Nastesti se k nam sjizdi lide, kteri tomu rozumi a blizi se i zima z Kanady, kterou zouzel z jihu neprezije.
Takovou "srandu" v Budejovicich urcite nemate. Ahoj pani Tuzko...
20. 10. 2011 | 07:10

Elena napsal(a):

Láďa Vyvolekaný ,
šla som na to podobnou metodou, par krat som hodila do prekladaču prispevky od nick voroshilov , všimla som si ze v češtine robi podobne chyby ako ja vo slovenčine, len že u neho je jasny slovensky akcent, tak isto ako u mna pri sklade viet je vidiet rusky akcen , toho sa neda zbavit, musys sa v krajine narodit . V podstate mi je jedno či je to slovak alebo slovenka, ci je to žena alebo chlap, splna pravidla anonymnej diskusie nech je kym kolvek, proste mi vrtalo v kebule , co mu na mne vadi, pochopila som ze mu vadi moja nespisovna slovencina, odtial je ta averzia voci mne ako diskuterke.
Pisat spisovne po slovensky viem, len ze tu malo kto pouziva, v kazdom kraje sa prakticky pouziva mestny dialekt tak odrazam realitu, okrem toho je to zabavne, nenapadlo mi ze to bude az tak niekomu vadit, tak Slovakom sa ospravedlnujem , nech to beru ako mestny folklor.
20. 10. 2011 | 09:36

alvarova napsal(a):

Realista: Je videt, ze jsme vyrostli ve stejne dobe, co naplat.
Pani Eleno, jestli jste trefila hrebicek na hlavicku a nick voroashilov je slovak se stockholmskym syndromem, tak uz se ve Vasi pritomnosti nebude ukazovat tak casto.
Pane honolulu, vy nepritahujete katastrofy ale katastrofy si pritahuji vas. Ne nadarmo se zajimate o Hitleruv zivot. Tahle magneticka afinita vznika, kdyz se clovek leta vrta v okultismu a astrologii. Vykaslete se na budoucnost a zijte ted. Ono to prestane.
Kormoran: :-)
20. 10. 2011 | 10:09

jogín napsal(a):

Věda je jediný obor, kde je odvolání na autoritu nepřípustné. Funguje skvěle, od doby kdy vznikla do současnosti. A je to taky jediný obor, kde opravdu efektivně funguje i trh, v tomto případě trh kde jde o význam informací. Netvrdím že bez chyby, kluby v redakcích časopisů existují. I tady ale vidíme problémy které vznikají když se politici pokoušejí prosadit svoje přístupy- IPCC je organizace OSN s převahou politiků a hned dochází k průšvihům jako Klimagate.
20. 10. 2011 | 10:13

český maloměšťák napsal(a):

Loajalita je jedním z podstatných zdrojů moci.

Extremem jsou lidé, připosraní ze zvrhlých elit.
Druhým extremem pak zvrhé elity - protože jim to připosraní lidé dovolí.

Situaci zhoršuje růst připosranosti lidí a růst zvrhlosti elit.
Zlepší ji basy, ústavy pro duševně choré, detoxikační a protialkoholická centra.
Čím víc se naplní - tím více se ořežou extrémy.

Je to ale dost drahé. /to ořezání extrémů/
Proto se taky do toho nikomu nechce /pozor ! - neplést s připosraností !!...jde ryze o ekonomickou úvahu...../
20. 10. 2011 | 13:09

Luba napsal(a):

Řekl bych,
že nejvíce nejtragičtějších případů zneužívání dětí se objevuje v zemích s tradičně silnou pozicí katolické církve, jako je třeba Irsko nebo zmíněné Rakousko.

Čím se římskokatolická církev liší od ostatních je známé... Je to přísně hierarchizované společenství pokrytců, žijících v celibátu.

Jelikož klérus není, přes všechny předpoklady, složen z bytostí bezpohlavních, neboli andělů, jejich sexuální energie je ventilována cestami nejrůznějšími - při soudobém nedostatku fyzické a tvořivé práce nejčastěji zřejmě ve zneužívání moci nad bezmocnými či závislými.

Celibát byl vytvořen z ryze praktického důvodu - zvyšování moci církve hromaděním nezděditelného nedělitelného majetku. A samozřejmě - pokud člověk nemá vlastní rodinu, může se sebeobětovat a řeholnit na 100%.

Dle statistik má Rakousko 74% katolíků a Irsko 73% katolíků. Dle promořenosti papeženstvím jsou tedy tyto země srovnatelné.

Jak je toto prostředí "zdravé" pro vývoj mládeže a humanitního společenství ukazují nejrůznější aféry, které se díky informační explozi a oslabování moci církví dostávají na světlo Bóóóží.

Irsko:

Převýchova dívek:
http://dlouhy-filmy.cz/?s=magdalene+sisters

Katolické školství:
http://zpravy.idnes.cz/v-irskych-katolickych-skolach-bili-a-znasilnovali-deti-tvrdi-zprava-1gg-/zahranicni.aspx?c=A090521_105612_zahranicni_ipl

Rakousko:

Kláštery plné pederastů:
http://zpravy.idnes.cz/skandal-kolem-zneuzivani-deti-zasahl-dalsi-rakouske-klastery-i-chlapecky-sbor-1hh-/zahranicni.aspx?c=A100312_112938_zahranicni_btw

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/83679-skandal-kolem-zneuzivani-v-rakousku-se-rozsiril-na-dalsi-klastery/

Ovšem,
Vídeň má v medializovaném zneužívání dětí jistou tradici:
http://knihy.abz.cz/prodej/tyrani-a-zneuzivani-deti-ve-vidni-v-dobe-freuda

A postoj hlavy Církve "Svaté"?

http://zpravy.tiscali.cz/papez-skryval-sexualni-zlociny-proti-detem-obvinily-ho-v-haagu-obeti-pedofilnich-knezi-99434

Msgr. Vlk však v celibátu problém nevidí:
http://zpravy.tiscali.cz/papez-skryval-sexualni-zlociny-proti-detem-obvinily-ho-v-haagu-obeti-pedofilnich-knezi-99434

Na rozdíl od biskupa Ibyho:
http://zpravy.ihned.cz/svet/c1-43443150-rakousky-biskup-zpochybnil-celibat-knezi-by-meli-mit-na-vyber-tvrdi
20. 10. 2011 | 13:51

Zdeněk Brom napsal(a):

argun:

Asi Vás zklamu, ale knih moc není.

Pokud máte zájem, jeďte třeba do Chudenic na místo zvané Bolfánek. V Chudenicích často pobýval Dobrovský pod ochranou Černínů na zámku Lázeň.

Kdysi tam byla konference věnovaná právě Dobrovskému, kterou pořádal malý zájmový spolek v zámku Lázeň. Tam jsem se s tím prvně potkal.

Vzpomínám, jak tam tehdy byl přítomen letitý odborník dílo Dobrovského, který na konci konference vstal a pravil, že léta studuje Dobrovského, ale tady se prvně setkává s lidmi, kteří Dobrovského žijí dál.

Pak jsem začal prolézat archivy, navštěvovat okrajová musea, mluvit s pamětníky atd. tam ten svět pořád je.

Existuje film Za ranních červánků

http://www.csfd.cz/film/7907-za-rannich-cervanku/

Viděl jsem ho v Chudenicích a pak jsme měli mši na Bolfánku pod širým nebem jako Dobrovský.
20. 10. 2011 | 15:25

honolulu napsal(a):

Asi jo, pani Alvarova. Pojedu na jih koncem mesice se uklidnit.

Jeste nekolik vet ohledne Vidne. Povazuji to mesto za nejzajimavejsi v Evrope a protoze v jeho dejinach jsou veci ktere se vymikaji zabehnuteme "kostelnimu radu" a nejdou nicim vysvetlit, tak jako pomucku nevaham nasadit occultismus, nebo astrologii. Kdyz jsem ve Vidni, tak dejiny toho mesta ke me mluvi. Asi nejsem sam, protoze se tam sjizdeli vsichni kdo ovlivnili dejiny sveta a to nejen A.H., ale i Stalin tam zil a Trocky tam zil. (Hybes tam zil, a TGM take.)

Vy jste odesla z mesta, ktere melo 2x po sobe votex vesmirne energie, do mesta, ktere ji nemelo nikdy. (Prahy). Budoucnost Vidne me vsak desi. To mesto bude zniceno.
Vim to prave kvuli zminenym "pomuckam".

Povazuji Vas za vybornou novinarku a vysoce inteligentni zenu, coz Vam zarucuje tvrdy zivot v Cesku. Budete budit zavist a s tim spojenou zlomyslnost, neprejicnost a budou Vam kladeny do cesty zivotem zbytecne prekazky. Nedejte si znicit sebevedomi a viru v sebe.

Az potkate pana Stejskala v Praze tak mu vyridte, ze kdyz mi bude mazat politicky "nekorektni" prispevky a kazit osvetovou praci na stimulaci obranych latek nasi civilizace, tak ho udam AMISHUM a oni mu prijedou ustrihnout a ukradnout jeho vousy.
A ted si udelam vylet do okoli Zanesville. Porad jim chybi do poctu nejaka zouzel...
20. 10. 2011 | 15:47

Medikolog napsal(a):

Pěkné paní Alvarová.

Opravdu pěkné. Zejména to: ".. I KDYBY SE KATOLICKÁ CÍRKEV ROZKRÁJELA, BUDE U NÁS VŽDYCKY NAZÍRÁNA SKRZ PRSTY.."

Zajména když se soustavně "krájí" oškubáváním Čechů katolík nekatolík, nechá se živit ateisty a spekuluje jak okrást Český národ fintou vatikántunelu tzv. CÍRKEVNÍCH RESTITUCÍ. Ano, taková organisace je stejně úctyhodná jako Camora, Cossa Nostra a jiné "veřejně prospěšné, počestné, NEZISKOVÉ organisace".

Jestli ta Církev samospasitelná co vždy nadržovala Habsburgům a Němcům PROTI ČECHŮM má v Rakousku právě proto jiný kredit... bez ohledu na panenky kuchařinky a na zadečky některých ministrantů... Možná méně vdov s hloučkem sirotků v Rakousku na pohřbu manžela a otce uslyšelo farářova slova plná pochopení:.."Nemáte na mši a na pohřeb? Nevadí. Máte přeci krávu (kozu) tak ji prodejte a budete moci zaplatit... a ty věřící ženy doopravdy krávu živitelku prodaly, aby měl pan farář... a samy s dětmi díky Církvi upadly do ještě větší bídy. Zato se za ně pan farář POMODLIL...

Bože všemohoucí, chraň nás před církvemi a jejich kněžími. Amen.
20. 10. 2011 | 15:52

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Honolulu, díky, pane, jsem na blozích, jen si více méně tiše čtu.

Mám pro to vysvětlení, ale,... ale,... vzpomínám na svou nevlastní prababičku, jak vždycky říkala,....v životě tě budou provázet události, které nikomu neříkej, měli by tě za blázna. Však Vy si to vysvětlíte,...
Člověk je "energetický zdroj", vodivý, polarizovaný. U někoho je jeho náboj malý, u jiného obrovský.....pokračujte sám ve svých úvahách,...energie jednoho má sílu motýlích křídel, jiného bouří jako vulkán,...

Pokud chcete ovlivnit a srovnat svojí polarizaci, měl byste jíst méně masa, méně živočišných bílkovin. Být dva dny vegetariánem, pak zas trochu masa, tak to střídat. Ovoce, zejména jablka, broskve, meruňky, červené a kulaté ovoce, zmírňuje napětí v nervové soustavě.
Pro zklidnění napětí v tělě slouží dvě byliny. Meduňka= Melissa officinalis, dobromysl=Origanum vulgáre. Nejúčinnější jsou živé, pečlivě umýt, nadrobno natrhané v množství tří lžic do čtvrt litru vařící vody. Je po nich dobrá nálada, dobře se spí, ...a životní vichřice si hledají jinou cestu. Nebo sušené, zakoupené v lékárně, vaříme podle návodu, čtvrt litru nápoje dvakrát za den. Ze začátku začněte ale opatrně, jen jedno deci, několik dní, pak teprve přejít na plné dávky. Auto také nerozjíždíme na čtyřku. Obě rostliny jsou součástí nápoje lásky a porozumění životu.

Napsala bych víc, ....ale, ale, napsala bych Vám své příběhy "energetických anomálií",...ale, ale. Přeji klidné dny, nebojte, život je jako kyvadlo,...Tužka
20. 10. 2011 | 17:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Alexandra Alvarová:
"Mají Rakušané víc deviantů? Těžko. Naše krev je za uplynulých tři sta let navzájem tak promíchána, že nebýt jazyka, těžko byste poznali, kdo je odkud."
Jazyk dokladuje etnickou odlišnost i v této oblasti. Vulgární nadávky v němčině a češtině jsou převážně análního typu (běž do pr...e) na rozdíl od slovenštiny, ruštiny, angličtiny, maďarštiny, které jsou sexuální (např. bazme kécske, baszom az anyát).
20. 10. 2011 | 22:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

honolulu,
komiku, předevčírem jsme v Praze s jednou známou pražskou lékařkou a bývalou mou spolužačkou probírali kecání na internetu a když přišla řeč na exoty, nutně jsem musel vzpomenout Vaše bláboly o údajně zavřených československých hranicích v 1968-9. "Vždyť já jsem byla v červnu 1969 s CKM (Cestovní kancelář mládeže) ve Francii." mi řekla.
To teda musel být humor škrábat se po drátech vedle otevřeného přechodu! No nic, hlavně, že se Vám to povedlo. ☺☺☺
20. 10. 2011 | 22:29

honolulu napsal(a):

Pani Tuzko,
dekuji Vam, to co pisete, je velmi zajimave. Mam uctu pred silou prirody a vim, ze skryva mnoha tajemstvi. Jsem Vam vdecny za obohaceni. Swanson Health - Company z Dakoty ma hodne prirodnich produktu. Myslim si, ze by Vas mohl zajimat jejich katalog. V USA to rosesilaji zdarma. Najdete je na comp.. Mam od nich nektere veci, t.npr. NIACIN (500 mg). Beru ho pravidelne, cisti to krev lepe nez Burgundy.
Natural ECHINACEA - ktera je opravdovy zazrak dany dohromady Indiany na zesileni Immuni obrany tela, ale nesmi se to brat vice nez 14 dni.
Koncetrovany Beta Carotin - je z toho moc pekna pokozka. Beru to, kdyz jsem na Floride kvuli destruktivnimu slunci a samozrejme Folic Acit, to zde bere kazdy. Obnovuje to bunky a babicky na Floride jsou plne zivota v 96 letech, ale musi obhajovat ridicak kazdy rok.

Vim, ze znate i jiny jazyk nez cestinu, protoze se toulate po Evrope, nevim vsak je-li to anglictina. V pripade, ze je, tak kniha od - H. Winter Griffith, M.D... s nazvem - Vitamins, Herbs, Minerals & Supplements (The complete guide)
je velmi oblibena.
Je to uniformovane psane a je to plne bohatych informaci. (Jsou tam i jedovate veci, nerozumim vsak proc.)

The PILL BOOK - The illustrated guide to the most prescribed drugs in the United States.. Je dulezita pro Vas, zajimate-li se o leky a v pripade, ze Vas zajima lekarska veda, tak
MEDICAL ENCYKLOPEDIA - ktera ma 18 000 vztupu a pritom je to za $ 10 a vejde se Vam do vetsi kabelky.
O rostlinach jsou zde knihy take, ale nevlastnim a nectu zadnou kvuli nizke inteligenci. Toto jsou nebezpecne a slozite veci. Take je najdete na computru.

V okoli Zanesville jsou nektere silnice uzavrene a jsou na nich blikajici svetele informace o "exotickych zviratech". Coz muze byt cokoliv. V Africe byly cedule (pouze nekde) "Pozor, Lvi".
U nas se krasorecni jako na Aktualne CZ, kdyz se pise o
Machometanech.
21. 10. 2011 | 00:55

honolulu napsal(a):

To Zbynek Matyas,
Necitim dnes inspiraci se dohadovat s Jihomoravskymi pohranicniky ci jinymi stejnymi veprovymi konecniky.
Pozdravuj pani doktorku z Prahy a informuj ji, ze pujde na reprimat k panu doktoru Honzakovi, za chybne rozhodnuti Te nedat zavrit do Bohnic.
V pripade, ze pani doktorka je hezka, dej mi jeji adressu, abych ji mohl informovat, ze jsem chodici poklad.

Z posezeni s Tebou, Ty skaredo, propadne akorat depresi..
A neotravuj do nekonecna, Ty osli makuvko prikryta zelenou pohranicni cepici, proto si mel informace. Kdybych vedel, ze muzu mit pas, tak jim budu stat pred uradem od pulnoci.
Uz Ti nebudu odpovidat. Nejsi prinosem pro muj intelekt.
21. 10. 2011 | 01:20

Martin Horsky napsal(a):

Autorita neni neco co se da vynutit - tak mi teorie ze ceska povaha ji ukazuje zridka pripada trefna. A protoze si autoritu musi jedinec nebo teleso vyslouzit/vydobyt a chvili to trva, ceske statni organy na to diky vratkostem ceske a cs. politicke/kulturni situace za posledni stoleti nestacily. Ne ze je to omlouva..

Ze v Rakousku narod ty instituce co povazuje za svoje cti se mi libi. Zaroven bych se nedivil kdyby jedna z tech instituci co je povazovana za radnou a prirozenou autoritu svoji autoritu trvalym zneuzivanim ztratila.

V USA je to jednodussi - privatni instituce co ztrati autoritu ztrati financni podporu lidi a zmizi (vcetne cirkvi, soukromych skol apod), narodni instituce musi denne zduvodnovat svoje akce nebo existenci jedna druhe (3 nezavisla ramena statu).
(Vice zde, pokud by zajimalo: http://www.oamerice.com/2011/10/amerika-neni-demokracie.html )

Jo, a mili ctenari, bijci katoliku: kdybyste ukazali tolik kuraze vuci komunistum, nemusel by cesky narod provalet par generaci na smetisti dejin Vychodniho bloku.
21. 10. 2011 | 01:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

honolulu:
Nepamatuji si, že bychom si potykali, vesničane z buše. To bych cítil jako újmu a takového poklesku bych se nedopustil.
O intelektu kohokoliv ve vlastním zájmu se raději nezmiňujte, obcházet otevřené dveře skrz zeď se každému nepodaří, intelektuále. ☺
21. 10. 2011 | 17:26

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Martin Horsky:
" nemusel by cesky narod provalet par generaci na smetisti dejin Vychodniho bloku." Vypadá to, že smetiště dějin se neúprosně přibližuje k Západu. Langsam, aber sicher.
21. 10. 2011 | 17:28

Martin Horsky napsal(a):

Zbynek Matyas:
Diky za reakci - pokud se Zapad polozi, USA az na konec.
Jestli je Zapadni civilizace jeste zivotaschopna v Evrope at posoudi jini - ale podle mnohych tam skoncila vypuknutim Prvni Svetove...
21. 10. 2011 | 20:57

Bach napsal(a):

"Naše krev je tak promíchána, že..." Krev Čechů a Rakašunů je jistě promíchána, ale nijak dramaticky. Venkov byl celá staletí zakonzervován, migrace venkovského obyvatelstva byla mizivá. Dále autorka odůvodňuje úctu k hiearchiím katolickou výchovou v Rakousku. Tak za prvé, od 17. století u nás proběhla úspěšná rekatolizace. A co protestanti - u nich úcta k hiearchii není?
Tak nevím, o čem ten blog vlastně je. Povzdech?
22. 10. 2011 | 16:25

Stardust napsal(a):

Nechápu, proč má plivání na Čechy pořád v médiích takovou popularitu. Napsat něco podobného Čech o Rakušanech (třeba o Temelínu), tak mu to nikdo neotiskne. Fuj!
22. 10. 2011 | 17:08

geras napsal(a):

U proteswtantů je mnohem více kritického myšlení. Ostatně to ukazuje i název - protest proti zakonzervovaným autoritám. Nicméně takový evangelický farář , většinou žijící v počestném manželství bez vedlejších příjmů, má vyso´kou neformální autoritu, danou jeho rozhledem, jazykovou vybaveností a vzděláním, a v neposlední řadě tím, že má blíž , i když ne ideálně blízko, k praktickému životu.
22. 10. 2011 | 17:17

anellus napsal(a):

Kdykoli u nás vládly ty takzvané "elity" bylo lidem práce ouvej a elity byly vysmáté. Jen v krátkých úsecích naší historie, kdy se moci chopili představitelé "lůzy" (rozuměj pracujících) se postavení běžného člověka začalo rychle zlepšovat. Růst životní úrovně nepřišel automaticky, jeho hlavním předpokladem bylo, že ony "elity" budou zbaveny jak politické tak hospodářské moci. A to ovšem ještě nikdy a nikde na světě nešlo po dobrém, ani u nás ne. Prý nepostradatelné elity po 48. roce, skončily na uranu nebo vzaly roha za kopečky a těšily se, jak se to v Československu bez nich zhroutí a ono kupodivu ani náhodou. "Lůza" si i bez elit vybudovala novou společnost i výkonnou ekonomiku a nehospodařila nikterak špatně. Rozvrat nastoupil až v momentě, kdy se z téměř dědičných partajních a správních úřadů v Praze vyloupla nová "elita", ochotná likvidovat socializmus za garantovanou možnost participace při následující privatizaci a majetkových restitucích. A toto vše většina Čechů ví nebo alespoň tuší, z čehož vyplývá ta jejich nechuť a neúcta k "elitám" a "autoritám".
22. 10. 2011 | 17:53

Presl napsal(a):

Když se tak rozhlížím, moc českých slit na které by člověk byl hrdý nevidím. Pokud si někoho vážím, spíše z oblasti vědy, rozhodně ne ve veřejném životě. Když si čecháčci měli vládnout, šlo to do kytek za antikomunisti zbožňovaného Masaryka střílení do hladových demonstrací a potom předání státu Hitlerovi. Za komančú se země alespoň ekonomicky vzpamatovala, i když se svobodou to bylo divné. Po cinkání klíči opět rozvrat, ekonomický, sociální a morální.A když poslouchám ty žvásty od našich elit a co dělají žurnanisti, je to k blití. Koho bych si měl vážit??

Otázka je jenom co bylo dříve- vejce nebo slepice. Zlodějské, ubohé a nenažrané elity nebo pohrdání jimi
22. 10. 2011 | 18:39

nemo napsal(a):

Kmenový problém je závist, o tom psal už TGM. Aneb "ať sousedovi chcípne kráva". Vnitrozemské teritorium omezené a odtržené od světa.
Ti pohraničníci byli dost zbyteční, vždy se našly ochotné ručky strhnout útěkáře zpět do nočníku. Možná za několik generací až zmiznou chalupáři a internacionalisté-flastenci přijde svěží vítr.
22. 10. 2011 | 18:44

Cristero napsal(a):

annelus: Vážený bolševiku, v Kambodže, Číně, SSSR vláda lůzy dokázala teda opravdu "pokroky". Dělnických kádrů, kteří rozumí všemu, těch jsme si tu užili teda vrchovatě.
geras: proč by mělo být více kritického myšlení? V čem je více autoritou protestanstký farář, když jeho žena se pídí za stejnýma věcma jako ostatní manželky?. A obecně to ten kněz bere také jen jako další zaměstnání.
22. 10. 2011 | 18:56

kjladrg napsal(a):

Největším rozdílem ale je, že dnešní naše "elity" až na velice řídké výjimky, mají komunistické vychování. Co vysvětluje všechno, nebo skoro všechno.
22. 10. 2011 | 19:01

Čtyřiadvacátá napsal(a):

My jsme takoví a Rakušané makoví? Tvrzení - hodnocení Rakušanů a Čechů v tomto článku není pravdivé. Kdosi tvrdil, že Češi jsou národ sluhů, to však znamená:sluhové své pány ctí. Kdosi tvrdil, že jsme národ patolízalů: patolízalové svým pánům přímo podkuřují. Dle autorky tohoto článku jsme národ posměváčků. Ani jedno paušálně neplatí. Každý člověk se chová tak, jak byl rodiči a okolím vychován, tzn. někdo adoruje, někdo se posmívá, jiný není schopen samostatně pracovat a musí tedy "sloužit" atd. Autorky bych se pouze zeptala, zda si ona váží člověka, o němž se předsvědčí, že krade (sice "jenom" protokolární pero), člověka, jenž lže a drze tvrdí, že nelže apod. Úcta k autoritám se totiž nedá vynutit ani pěstovat, pokud samy autority se úctyhodně nechovají.
24. 10. 2011 | 11:25

Ládik!!! napsal(a):

Presl,
ty jsi umanutý Husákem.
24. 10. 2011 | 21:04

nikdo napsal(a):

Karel Mueller a Elena.
Jedná se o sovětský válečný film "Hořící sníh".
P.S. Nejlepším sovětským filmem s období VVV je snímek "Jeřábi táhnou", který mimo jiné zvítězil na filmovém festivalu v Cannes.
25. 10. 2011 | 19:27

voroshilov napsal(a):

alvarova:
Kdyz to rikate:-)!
26. 10. 2011 | 12:39

Dagmar napsal(a):

No, když opominu nesouvisející týrání dět...., jsme opravdu namíchaní a kromě jazyka jsou si naše povahy podobné( jsme namíchaní ) Oproti nám mají Rakušané disciplinu. Dmnívám se, že je to způsobené důslednou legislativou, vymožením práva a naopak okamžitou a nesmlouvavým potrestáním za porušení práva či povinnosti. Policie je neúplatná, úředníci a učitelé, lékaři ... všichni mají úctu. U nás je i pro každého občana člověk, který má nějakou zodpovědnost, " blbec" . Štvavé mediální kampaně v h jsou v podstatě beztrestné, manipulují se společností - hlavně, aby reportáž byla strhující a dobře zaplacená ( kde je čest a pravda, to nikoho nezajímá ).
V Rakousku je řád - kdyby se tam mluvilo česky, okamžitě bych tam šla bydlet. D.
22. 07. 2012 | 09:27

Heseshoplewer napsal(a):

best ways to repel spiders from a place
<a href="http://www.outlet-armani.com">armani jeans</a>-<a href="http://www.outlet-armani.com">armani suits</a>-http://www.outlet-armani.com
15. 11. 2012 | 16:33

HieklyHer napsal(a):

<a href=http://commentjob.ru/#wzfca>nice site</a> - <a href=http://commentjob.ru/#admbr >this site</a> , http://commentjob.ru/#rlhjs mega page
26. 06. 2013 | 13:06

PearAcess napsal(a):

<a href=http://alternatefuel.ru/#beogg>nice site</a> - <a href=http://alternatefuel.ru/#jgcez >cool site</a> , http://alternatefuel.ru/#oqtgb this site
27. 06. 2013 | 11:33

donindect napsal(a):

<a href=http://zithromaxwithoutprescriptionhere.com/#sfzft>buy zithromax online</a> - <a href=http://zithromaxwithoutprescriptionhere.com/#rrlsv >buy zithromax</a> , http://zithromaxwithoutprescriptionhere.com/#fbomv cheap zithromax
09. 08. 2013 | 14:00

Reskbubbobe napsal(a):

<a href=http://paydaynewyorkhere.com/#prvze>payday loans online</a> - <a href=http://paydaynewyorkhere.com/#azcbn >loans no fax</a> , http://paydaynewyorkhere.com/#lnycu payday loans
10. 08. 2013 | 10:39

Quickpaydayz napsal(a):

Oh it is great that you agree with this. I know that its hard to belive on this but u did and wrote a good post.
06. 01. 2014 | 15:22

lnrphblc napsal(a):

He listened, and heard an ant-king complain: Whycannot folks, <a href="http://garciniacambogiaextract1ryyk.info">buy garcinia cambogia</a> [url=http://garciniacambogiael5hl.info]garcinia cambogia extract[/url] garcinia cambogia fruit http://garciniacambogiaoigvo.info other types do on much longer acquaintance.
25. 02. 2014 | 09:47

wztmegca napsal(a):

Great areas of it, <a href="http://paydayloansonline9949.info">payday loans online</a> nxxuaukcx [url=http://paydayloansonline9949.info/]paydayloansonline9949.info[/url] payday loans online http://paydayloansonline9949.info/ spots on the map.
25. 02. 2014 | 10:07

hbrhxzsf napsal(a):

The century meant, in effect, the <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">garcinia cambogia customer reviews here</a> [url=http://garciniacambogiareview9iuth.info]garcinia cambogia formula reviews[/url] buy garcinia cambogia http://garciniacambogiakt6ab.info 1-1/8 x 9 x 12-0.
25. 02. 2014 | 11:03

rbplylbm napsal(a):

For some time they talked <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">garcinia cambogia customer reviews here</a> [url=http://puregarciniacambogiahgpqu.info]garcinia cambogia fruit[/url] natural garcinia cambogia reviews http://garciniacambogiareviewsmvexv.info the ferryboats lights wentglinting past the wharf.
25. 02. 2014 | 12:20

xoyrppwq napsal(a):

Silvery wheelbarrows, and they were <a href="http://puregarciniacambogiavomgk.info">true garcinia cambogia customer reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info]garcinia cambogia customer reviews[/url] garcinia cambogia for weight loss http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info of all the dreams of my.
25. 02. 2014 | 12:23

efpkvtfg napsal(a):

said he, how came I <a href="http://garciniacambogiareviewsmvexv.info">garcinia cambogia genesis today review</a> [url=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info]garcinia cambogia review pro[/url] garcinia cambogia fruit extract http://puregarciniacambogiavomgk.info was living a model life.
25. 02. 2014 | 13:41

rthojkba napsal(a):

He wanted tarzan killed, and he tried <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> rmrwzrrya [url=http://paydayloansonline8086.info/]paydayloansonline8086.info[/url] payday loans online http://paydayloansonline8086.info to read:.
25. 02. 2014 | 13:57

gapbpcil napsal(a):

Now that im no longer at <a href="http://garciniacambogiareviewsmvexv.info">garcinia cambogia customer reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewsfcayo.info]cambogia garcinia[/url] garcinia cambogia extract reviews http://garciniacambogiareviewr3odw4.info me, said tarzan.
25. 02. 2014 | 15:22

fvldtgea napsal(a):

Loves to roam remote fastnesses still <a href="http://paydayloansonline8086.info">payday loans online</a> ygozvwbvi [url=http://paydayloansonline8086.info]paydayloansonline8086.info[/url] payday loans online http://paydayloansonline8086.info but never.
25. 02. 2014 | 15:41

dklohyxz napsal(a):

Importers and ask her to step up <a href="http://garciniacambogiareview5l9vkz.info">garcinia cambogia genesis today review</a> [url=http://garciniacambogiareviewr3odw4.info]natural garcinia cambogia reviews[/url] garcinia cambogia plus reviews http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info bird whichhad caught itself in the thicket.
25. 02. 2014 | 18:52

tznlgewi napsal(a):

Ill let you chew it awhile, but <a href="http://paydayloansonline3920.info/">paydayloansonline3920.info</a> sevgiixxbz [url=http://paydayloansonline3920.info]paydayloansonline3920.info[/url] paydayloansonline3920.info http://paydayloansonline3920.info/ remarks on the purity.
25. 02. 2014 | 22:16

jjwcsqdb napsal(a):

Frederic bruce has been murdered <a href="http://advertiseonfacebookbjrgv.info/">facebook page</a> [url=http://facebookadvertisingqtnddc.info]facebook advertising[/url] facebook for business http://facebookadvertisingqtnddc.info out of all he had was anengineer!
26. 02. 2014 | 00:39

ohwwgtev napsal(a):

Spirals, and though the sun was shining <a href="http://wakeupnow3.info">wakeupnow3.info</a> gsujcnhbx [url=http://wakeupnow3.info/]wakeupnow[/url] wake up now http://wakeupnow3.info pretty well unveiled.
26. 02. 2014 | 00:57

eecfoqat napsal(a):

Dont tell me there aint <a href="http://facebookads7qpox.info/">facebook ad manager</a> [url=http://facebookads7qpox.info/]facebook ppc cost[/url] ads on facebook http://facebookads1gtbl.info/ apt to be a trifle jumpy.
26. 02. 2014 | 03:15

EdwardDax napsal(a):

il <a href=" http://zithromaxnetshop.com/#buy-zithromax-z-pac-v7g2 ">azithromycin medicine zithromax generic</a> Cialis is to hand in the form of a tablet and can be easy as pie entranced orally before sexual activity. However, the dispense and frequency may be at variance from lone to individual. Rhyme may <a href=" http://nolvadexnetshop.com/#buy-nolvadex-37.5-vjwb ">buy nolvadex tamoxifen citrate</a> The necessity of clomiphene citrate is advisable in cases when the position of testosterone is despondent due to the excessive androgen steroid. Clomid restores hormone levels in the body in 2 weeks. So, Clomid is used purely after the cessation of steroids. <a href=" http://clomidnetshop.com/#how-to-buy-clomid-polycystic-ovarian-syndrome-yvvb ">target brand rogaine generic clomid</a> to for some minor changes.
05. 06. 2014 | 03:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy